gtg - en to sv translation catalogue (275 entries)

en: Personal tasks and TODO-list items organizer
sv: Personlig uppgifts och "att-göra-listor" hanterare

en: "Getting Things GNOME" (GTG) is a personal tasks and ToDo list organizer inspired by the "Getting Things Done" (GTD) methodology.
sv: "Getting Things GNOME" (GTG) är en personlig uppgiftshanterare och organiseringsverktyg för "att göra listor" enligt "Getting Things Done" (GTD) metodik.

en: GTG is intended to help you track everything you need to do and need to know, from small tasks to large projects. GTG's user interface is designed to accommodate many workflows, with features such as:
sv: GTG är avsett att hjälpa dig hålla reda på allt du behöver göra, från små uppgifter till stora projekt. GTG's användargränssnitt är designad för att tillgodose olika arbetsflödfen, med sådana egenskaper som:

en: a very flexible tagging and searching system;
sv: ett väldigt flexibelt system med etiketter och sökning;

en: natural language parsing and a free-form task text editor;
sv: naturlig textanalys av språk och fri-form textredigerare för uppgifter;

en: projects/task dependencies (infinite sub-tasks), start dates and due dates;
sv: beroende projekter/uppgifter (obegränsade underuppgifter), startdatum och slutdatum;

en: an "Actionable" tasks view mode to help you stay focused during your work;
sv: ett "Handlingsbar" visningsläge för att hjälpa dig att hålla fokus under arbetet;

en: the ability to effortlessly defer tasks to common upcoming days, or to a custom date.
sv: möjlighet att obesvärad skjuta upp uppgifter till gängse kommande dagar, eller till en specialbestämd datum.

en: The GTG team
sv: GTG teamet

en: Task Manager
sv: Uppgiftshanterare

en: Personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
sv: Getting Things GNOME! är ett "att-göra-listor" organiseringsprogram för GNOME-skrivbordsmiljön.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Organizer;Task;Tasks;Projects;Activities;Productivity;Plan;Planning;Planner;Time;Management;Scheduling;GTD;gtg;Todo;
sv: Organiserare;Uppgift;Uppgifter;Projecter;Activiteter;Produktivitet;Plan;Planering;Planerare;Tid;Förvaltning;Schemaläggning;GTD;gtg;Att-göra;

en: _Add
sv: _Lägg-till

en: _Remove
sv: _Ta-bort

en: Help
sv: Hjälp

en: Now
sv: Nu

en: Soon
sv: Snart

en: Someday
sv: Någon dag

en: Clear
sv: Töm

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Add a Subtask...
sv: Lägg till en deluppgift...

en: Mark as Done
sv: Märk som utförd

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Set Start Date
sv: Startdatum

en: Tomorrow | In %(days)d days
sv[0]: Imorgon
sv[1]: Om %(days)d dagar

en: In 2 days
sv: Inom 2 dagar

en: In 3 days
sv: Inom 3 dagar

en: In 4 days
sv: Inom 4 dagar

en: In 5 days
sv: Inom 5 dagar

en: In 6 days
sv: Inom 6 dagar

en: Next Week
sv: Nästa vecka

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Next Year
sv: Nästa år

en: Pick a Date...
sv: Välj datum...

en: Clear Start Date
sv: Töm startdatum

en: Set Due Date
sv: Välj slutdatum

en: Today
sv: Idag

en: Clear Due Date
sv: Töm slutdatum

en: Modify Tags...
sv: Ändra etiketter...

en: Show description preview
sv: Visa beskrivning på förhandsvining

en: Show a task excerpt next to each task in the Task Browser
sv: Visa uppgiftens utdrag intill varje nästa uppgift i Uppgiftshanterare

en: Enable colored backgrounds
sv: Aktivera färgbakgrunder

en: Show colored backgrounds for a task based on the colors of its tags
sv: Visa färgbakgrunder för uppgiften baserat på etiketternas färg

en: Start of the day
sv: Startdatum

en: Automatically refreshes the task list and adjusts the "Actionable" view
sv: Automatiskt förnyar uppgiftslistan och ställer in "Handlingsbar" visningsläge

en: Task Editor font
sv: Typsnitt för Uppgiftshanterare

en: Clean Up
sv: Rensa

en: Automatically remove old closed tasks
sv: Ta automatiskt bort gamla avslutade uppgifter

en: Days to wait before removing a task
sv: Dagar att vänta innan uppgiften tas bort

en: Purge Now
sv: Rensa nu

[ctx: shortcut window]
en: Application
sv: Program

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
sv: Öppna Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Task Browser
sv: Uppgiftsbläddrare

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
sv: Visa sidofält

[ctx: shortcut window]
en: Focus the Quick Add input
sv: Lär dig att använda fältet för snabba tillägg

[ctx: shortcut window]
en: Mark Task as Done
sv: Markera som utförd

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss Task
sv: Avfärda uppgift

[ctx: shortcut window]
en: Batch change tags on selected tasks
sv: Omgång bearbeta etiketter för de valda uppgifter

[ctx: shortcut window]
en: New Task
sv: Ny uppgift

[ctx: shortcut window]
en: New Subtask
sv: Ny deluppgift

[ctx: shortcut window]
en: Delete Task
sv: Ta bort uppgift

[ctx: shortcut window]
en: Edit Task
sv: Redigera uppgift

[ctx: shortcut window]
en: Editor
sv: Redigerare

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stängd fönster

en: Start 2 days from now
sv: Börja 2 dagar från nu

en: Start 3 days from now
sv: Börja 3 dagar från nu

en: Start 4 days from now
sv: Börja 4 dagar från nu

en: Start 5 days from now
sv: Börja 5 dagar från nu

en: Start 6 days from now
sv: Börja 6 dagar från nu

en: Show Sidebar
sv: Visa sidofält

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Preferences
sv: Förinställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangenbordsgenvägar

en: About GTG
sv: Om GTG

en: Tags
sv: Etiketter (tags)

en: Search here
sv: Sök här

en: Save Search
sv: Spara sökning

[ctx: tasks view name]
en: Open
sv: Öppen

[ctx: tasks view name]
en: Actionable
sv: Handlingsbar

[ctx: tasks view name]
en: Closed
sv: Avslutades

en: Ex.: "Buy a new printer for @Initech tags:equipment,office start:monday due:soon"
sv: T.ex: "Köp en ny printer för @Initech tags:utrustning,kontor start:måndag due:snart"

en: Quickly create tasks here
sv: Snabbt skapa uppgifter här

en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

en: Activate Search Entry
sv: Aktivera sökrutan

en: Start Tomorrow
sv: Börja imorgon

en: Modify Tags
sv: Redigera etiketter

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
sv: Ange namn för etikett(er) som du vill lägga till eller ta bort:

en: TagName
sv: Etikettnamn

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
sv: Tips: du kan lägga till flera etiketter genom att separera dessa med
    mellanslag. Placera '!' före de etiketter som du vill ta bort.

en: Apply to subtasks
sv: Tillämpa till deluppgifter

en: <b>Dependencies</b>
sv: <b>Beroenden</b>

en: _Configure Plugin
sv: _Ställ in insticksmodul

en: _About Plugin
sv: _Om insticksmodul

en: Mark this task as not to be done anymore
sv: Märk att den här uppgiften inte längre skall utföras

en: Mark this task as to be done
sv: Märk att den här uppgiften måste utföras

en: Undismiss
sv: Ångra avfärdning

en: Permanently remove this task
sv: Ta bort den här uppgiften permanent

en: Task
sv: Uppgift

note: Translators: Button label to open the parent task
en: Open Parent
sv: Öppna Överordnad uppgift

en: Open the parent task (creating a parent if it doesn't have one)
sv: Öppna överordnad uppgift (den skapas om det inte redan finns en)

en: Insert a subtask in this task
sv: Infoga en deluppgift i den här uppgiften

en: Add tags to this task
sv: Infoga etiketter i den här uppgiften

en: Starts on
sv: Börjar

en: Due on
sv: Förfaller

en: Closed on
sv: Avslutades

en: Mark the task as done
sv: Märk den här uppgiften som utförd

en: Mark as Not Done
sv: Märk som inte utförd

en: Mark the task as to be done
sv: Märk att den här uppgiften måste utföras

en: Task action menu
sv: Meny för uppgiftshantering

en: Search
sv: Sök

en: Export tasks
sv: Exportera uppgifter

en: <b>Which tasks do you want to export?</b>
sv: <b>Vilka uppgifter vill du exportera?</b>

en: Active tasks shown in the browser
sv: Aktuella uppgifter som visas i läsaren

en: Completed tasks shown in the browser
sv: Utförda uppgifter som visas i läsaren

en: Tasks finished last week
sv: Uppgifter avslutade förra veckan

en: <b>Select a format for your tasks</b>
sv: <b>Välj format för dina uppgifter</b>

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: General
sv: Allmänt

en: Add
sv: Lägg till

en:  tag to task after it has been left untouched for at least
sv:  etikett till uppgiften efter den har varit oberörd för åtminstone

en:  days
sv:  dagar

en: Check for untouched tasks automatically
sv: Kontrollera orörda uppgifter automatiskt

en: Overdue
sv: Förfallna

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Reset
sv: Återställ

en: Local File
sv: Lokal fil

en: Oops, something unexpected happened! GTG tried to recover your tasks from backups.
sv: Ojdå, något oförutsett har hänt! GTG försökte att återställa dina uppgifter från säkerhetskopior.

en: A personal productivity tool for GNOME,
    inspired by the GTD methodology.
sv: Personlig produktivitetsverktyg gör GNOME,
    inspirerad av GTD metodiken.

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
sv: nu

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
sv: snart

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
sv: någon dag

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
sv: senare

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
sv: idag

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
sv: imorgon

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
sv: nästa vecka

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
sv: nästa månad

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
sv: nästa år

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Yesterday | %(days)d days ago
sv[0]: Igår
sv[1]: %(days)d dagar sedan

en: Getting Started with GTG (read me first)
sv: Kom igång med GTG (läs detta först)

en: Learn How to Use Subtasks
sv: Lär dig att använda deluppgifter

en: A &quot;Subtask&quot; is something that you need to do first before being able to accomplish your task. In GTG, the purpose of subtasks is to cut down a task (or project) in smaller, action-oriented subtasks that are easier to achieve and to track down.
    
    To insert a subtask in the task description (this window, for instance), begin a line with &quot;-&quot;, then write the subtask title and press Enter.
    
    Try inserting one subtask below. Type &quot;- This is my first subtask!&quot;, for instance, and press Enter:
    
    
    
    Alternatively, you can also use the subtask insertion button in the task editor toolbar.
    
    Note that subtasks obey some rules: first, a subtask's due date can never happen after its parent's due date and, second, when you mark a parent task as done, its subtasks will also be marked as done.
    
    And if you are not happy with your current tasks/subtasks organization, you can always change the relationships by drag-and-dropping tasks on (or between) each other in the tasks list.
sv: En &quot;Underuppgift&quot; är något som du ska göra först innan du kan fullfölja din uppgift. I GTG, syftet med underuppgifter är att dela upp mål i mindre delmoment. Handlingsorienterade underuppgifter är enklare att göra klart och följa hur de framskrider.
    
    För att klistra in en underuppgift i beskrivningen (i detta fönster, t.ex), börja raden med &quot;-&quot;, sedan skriv underuppgiftens titel och tryck Retur.
    
    Försök att klistra in en underuppgift nedan. Skriv &quot;- Detta är min första underuppgift!&quot;, som exempel och tryck Retur:
    
    
    
    Alternativt kan du också använda knappen som klistrar in en underuppgift, den finns i uppgiftsredigerarens valmeny.
    
    Notera att underuppgifter lyder vissa regler: först, underuppgiftens slutdatum kan aldrig ske efter en överordnad uppgiftens slutdatum, och sekunden då du markerar överordnad uppgift som gjord kommer dess underuppgifter att också markeras som slutförda.
    
    Om du är inte nöjd med den gällande uppgift/underuppgift organisationen, kan du alltid ändra relationen genom att dra och släppa uppgifter på (eller emellan) varandra i uppgiftslistan.

en: Learn How to Use Tags and Enable the Sidebar
sv: Lär dig hur du ska använda etiketter och hur du aktiverar sidopanelen

en: In GTG, you use tags to sort your tasks. A tag is a simple word that begins with &quot;@&quot;.
    
    Try to type a word beginning with &quot;@&quot; here:
    
    Once it becomes highlighted, it means it is recognized as a tag, and this tag is immediately linked to the task.
    
    In the main window, using the menu button or by pressing the F9 key, you can enable a sidebar which displays all the tags you are using.  This allows you to easily see all tasks associated to a given tag.
    
    If you right-click on a tag in the sidebar, you can also edit it. It allows you to assign a color to it, or an icon. This lets you quickly identify the tasks associated to a given tag in the task list!
    
    New tags are always added exclusively to the currently edited task, and never to its subtasks. However, when you create a new subtask, it will inherit its parent's tags.
    
    If you need a more advanced task organization, you can also create a hierarchy of tags by drag-and-dropping a tag onto another. This is useful when you want to regroup several tags together and see all related tasks easily. For instance, if you have two tags @money and @to_pay, and you drag @to_pay on @money, every task tagged with @to_pay will also appear when you select @money.
sv: I GTG används etiketter för att sortera uppgifter. En etikett är helt enkelt ett ord som börjar med &quot;@&quot;.
    
    Testa att skriva &quot;@&quot; här
    
    Då den blir markerad betyder det att den känns igen som en etikett och då kopplas den genast till uppgiften.
    
    I huvudfönstret genom menysymbolen eller genom att trycka på F9 knappen, kan du aktivera sidofält som visar alla etiketter som du använder. Detta skapar en överblick att se alla uppgifter associerade med en specifik etikett.
    
    Om du högerklickar på etiketten i sidofältet, kan du även redigera den där. Det låter dig även att koppla en färg till den, eller en symbolikon. Sånt låter dig snabbt känna igen uppgfiter associerade med den valda etiketten i listan!
    
    Nya etiketter är alltid inlagda enbart till de för tillfället redigerade uppgifterna, och inte till underuppgifter. Dock när du skapar en ny underuppgift, kommer den att ärva den överordnade uppgiftens etiketter.
    
    Om du behöver en mer avancerad uppgiftsorganisation, så kan du skapa hierarkier av etiketter genom att dra och släppa etiketter på varandra. Det är värdefullt när du vill omgruppera flera etiketter tillsammans och se alla relaterade uppgifter på ett enkelt sätt. T.ex: du har etiketter @pengar och @att_betala, du drar då @att_betala på @pengar och varje uppgift med etiketten @att_betala kommer att visas när du väljer @pengar.

en: Learn How to Use the Actionable View Mode
sv: Lär dig att använda läge för Handlingsbar vy

en: If you press the &quot;Actionable&quot; tab, only actionable tasks will be displayed in your list.
    
    What is an actionable task? It's a task you can do directly, right now.
    
    It's a task that is already &quot;start-able&quot;, i.e. the start date is already over.
    
    It's a task that doesn't have open subtasks, i.e. you can do the task itself directly, it does not depend on something else.
    
    It's a task that has a due date different than &quot;Someday&quot;, since this kind of date is reserved for things that needs more thoughts before being actionable.
    
    As the Actionable view only shows tasks that you can act on presently, it is very useful when you want to focus on the next actions to take to get things done!
    
    If you use tags, you can right-click on a tag in the sidebar and  choose to hide tasks assigned to this particular tag from the Actionable view. It is very useful if you have a tag like &quot;@waitingfor&quot; that you use for tasks blocked by some external event (i.e. such as a phone callback you're waiting for).
    
    And finally, an important note: since the Actionable view is updated instantaneously, if you edit your task while inside the Actionable view, it might disappear from the view due to the change you just made (e.g. adding a tag hidden in the Actionable view, etc.). To avoid this, you may prefer to edit your task while in the &quot;Open&quot; tasks view instead.
sv: Om du klickar på &quot;Handlingsbar&quot;-knappen, kommer endast handlingsbara uppgifter att visas.
    
    Vad är en handlingsbar uppgift? Det är en uppgift som du kan utföra direkt, just nu.
    
    Det är en uppgift som redan kan påbörjas, d.v.s. startdatumet har redan passerat.
    
    Det är en uppgift som inte har oavslutade deluppgifter, d.v.s. du kan utföra uppgiften direkt, den beror inte på något annat.
    
    Det är en uppgift med slutdatum annat än &quot;Någon dag&quot;, eftersom sådant datum är reserverat för saker som behöver mer eftertanke innan de blir handlingsbara.
    
    Alltså, Handlingsbar läge kommer endast att visa dig uppgifter som du bör göra just nu.
    
    Om du använder etiketter kan du högerklicka på en etikett i sidofältet och välja att dölja uppgifter som tilldelats just den etiketten i Handlingsbar vy. Det är väldigt användbart om du har en etikett så som &quot;@väntar&quot; som du använder för uppgifter blockerade av externa ting (t.ex du väntar på att få klartecken från din chef).
    
    Och till slut en viktig notis: eftersom Handlingsbar läge uppdateras momentant, om du redigerar din uppgift medans Handlingsbar vy är påslagen så kan den försvinna från skärmen allt eftersom ändringarna tillämpas (t.ex inlagda etiketter och liknande). För att slippa det, kan du istället redigera din uppgift medans &quot;Öppen&quot; uppgiftsvy är synlig.

en: Learn About Plugins
sv: Lär dig mer om insticksmoduler

en: GTG has the ability to add plugins to extend its core functionality.
    
    You can find the Plugins Manager by clicking on &quot;Plugins&quot; in the main window's menu button. We would like to encourage you to write your own plugins and contribute them to the GTG project so that we can consider them for wider inclusion.
sv: GTG har en möjlighet att använda tillägg för att utöka kärnfunktionaliteten.
    
    Du finner tilläggshanterare genom att klicka på &quot;Tillägg&quot; i huvudfönstrets meny knapp. Vi uppmuntrar de som kan att ska skriva egna tillägg och bidra dessa till GTG projektet så att vi kan överväga att inkludera dessa för större publik.

en: Reporting Bugs
sv: Rapportera fel (buggar)

en: It is a well-known fact that GTG has no bugs! 🐛
    But sometimes, in the dark, unexpected things happen...
    
    If you encounter crashes/tracebacks or unexpected behavior in general, please provide a detailed bug report in our issues tracker at https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Your help and involvement is what makes this software better. Feedback, bug reports and ideas are welcome... and patches even more so!
sv: Det är ett välkänt faktum att GTG inte har några programfel dvs buggar! 🐛
    Men ibland, i mörkret, oförklarliga saker kan hända...
    
    Om du noterar nån programkrash, har en felsökningsrapport eller märker annat oförutsedd beteende, vänligen tillhandahåll oss programfelrapporten med beskrivning på engelska på https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Din hjälp och engagemang är det som får den här mjukvaran att bli bättre makes. Återkoppling, synpukter på funktionalitet, programfelrapporter och nya idéer är välkomna... och om du kan göra förbättringar i programmet, det behövs verkligen!

en: Learn How to Use the Quick Add Entry
sv: Lär dig att använda snabbfältet

en: The Quick Add entry is the fastest way to create a new task without disrupting your focus from the main window. It has a special syntax with additional keywords you can use; refer to the user manual to learn more about its features and syntax.
sv: Snabbfältet är det snabbaste sättet att skapa nya uppgifter utan att avbryta din fokus från huvudfönstret. Den har specialsyntax It has a special syntax med ytterligare nyckelord som du kan använda; du hänvisas till användarmanualen för att lära mer om dessa funktioner och syntax.

en: Learn About Synchronization Services
sv: Lär dig om Synkroniseringstjänster

en: Learn How to Search for Tasks
sv: Lär dig att söka efter uppgifter

en: To help you to find specific tasks more easily, GTG allows you to search for tasks based on their content.
    
    Searching for tasks is really easy: in the main window, hit Ctrl+F and just type the words you are looking for in the search bar.
    
    GTG can store your searches in the sidebar, in the &quot;Saved Searches&quot; section. You can thus always go back to a previous search if you need it. Search results are updated automatically, so you always get all the tasks matching your search request.
    
    GTG's search feature is really powerful and accepts many parameters that allow you to search for very specific tasks. For instance, using the search query &quot;@errands !today&quot;, you can search for tasks with the @errands tag that must be done today. To learn more about the various search parameters you can use, refer to the Search Syntax documentation in GTG's user manual, found through the &quot;Help&quot; menu item in the main window's menu button.
sv: För att hjälpa dig att hitta specifika uppgifter enklare, i GTG går det att söka uppgifter baserad på dess innehåll.
    
    Sökning av uppgifter är enkelt: i huvudfönstret tryck Ctrl+F och skriv de ord du söker för i sökrutan.
    
    GTG kan lagra dina sökningar i sidopanelen, i &quot;Sparade sökningar&quot; delen. Du kan därför alltid gå tillbaka till föregående sökning om det behövs. Sök resultat uppdateras automatiskt, så du kan alltid få alla uppgifter som matchar din sökförfrågan.
    
    Sökmöjligheter i GTG är rätt så framstående och accepterar många parametrar att kunna söka för väldigt specifika uppgifter. Till exempel, genom att använda sökförfrågan &quot;@errands !today&quot;, kan du söka uppgifter med @errands etiketten som måste göras idag. För att lära dig mer om olika sökparametrar hänvisas du till Sök syntax dokumentation i GTG användarmanualen, du finner den från &quot;Hjälp&quot; menyval i huvudfönstrets menyknapp.

en: Everything necessary to run this plugin is available.
sv: Allt som behövs för att köra den här insticksmodulen är tillgängligt.

en: Please install the following python modules:
sv: Installera följande python-moduler:

en: Please start the following applications:
sv: Starta följande program:

en: Please install or start the following components:
sv: Installera eller starta följande komponenter:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
sv: Mycket hjälpsamt meddelande, eller hur? Vänligen skicka in en felrapport.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
sv: inte

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
sv: eller

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
sv: efter

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
sv: innan

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
sv: utandatum

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
sv: utanetikett

en: My new task
sv: Min nya uppgift

en: All tasks
sv: Alla uppgifter

en: Tasks with no tags
sv: Uppgifter utan etiketter

en: Saved searches
sv: Sparade sökningar

en: Select synchronization service:
sv: Välj synkroniseringstjänst:

en: Author | Authors
sv[0]: Skribent
sv[1]: Skribenter

en: Disable syncing
sv: Inaktivera synkronisering

en: Enable syncing
sv: Aktivera synkronisering

en: This is the default synchronization service
sv: Detta är en förinställd synkriniseringstjänst

en: Syncing is enabled.
sv: Synkronisering aktiverad.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
sv: Synkronisering är <span color="red">inaktiverad</span>.

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
sv: Vill du verkligen ta bort '%s' synkroniseringstjänst?

en: Import tags
sv: Importera etiketter

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Just these tags:
sv: Bara dessa etiketter:

en: Tags to sync
sv: Etiketter att synka

en: Tasks with these tags:
sv: Uppgifter med dessa etiketter:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Service URL
sv: Tjänstens URL

en: Import tasks from @ replies directed to you
sv: Importera uppgifter från @ svar riktade mot dig

en: Import tasks from direct messages
sv: Importera tjänster från direkta meddelanden

en: Import tasks from your tweets
sv: Importera uppgifter från dina tweet

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
sv: Märk dina GTG uppgifter med bug etikett

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
sv: Märk dina GTG uppgifter med projekt som riktas av programfelet (buggen)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Check for new tasks every
sv: Kolla nya uppgifter varje

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
sv: Den <b>%s</b> synkroniseringstjänsten kan inte loggas in med  angiven autentiserings data och har inaktiverats. För att fösöka inloggning igen, aktivera tjänsten en gång till.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
sv: Pga nätverksproblem, <b>%s</b> synkroniseringstjänsten är oåtkomlig.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
sv: Kan inte kopplas till DBus, har slagit av <b>%s</b> synkroniseringstjänsten.

en: Configure
sv: Ställ in

en: Ignore
sv: Ignorera

en: OK
sv: Okej

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Keep selected tag | Keep selected tags
sv[0]: Behåll vald uppgift
sv[1]: Behåll valda uppgifter

en: Permanently remove tag | Permanently remove tags
sv[0]: Ta bort etiketten permanent
sv[1]: Ta bort etiketter permanent

en: Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:  | Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:
sv[0]: Det går inte att ångra radering av en etikett, följande etikett kommer att raderas:
sv[1]: Det går inte att ångra radering av etiketter, följande etiketter kommer att raderas:

en: 
    And %d more tags
sv: 
    Och %d mer etiketter

en: Keep selected task | Keep selected tasks
sv[0]: Behåll vald uppgift
sv[1]: Behåll valda uppgifter

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
sv[0]: Ta bort uppgiften permanent
sv[1]: Ta bort uppgifter permanent

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
sv[0]: Det går inte att ångra radering av en uppgift, följande uppgift kommer att raderas:
sv[1]: Det går inte att ångra radering av en uppgift, följande uppgifter kommer att raderas:

en: 
    And {missing_titles_count:d} more tasks
sv: 
    Lägg till {missing_titles_count:d} mera uppgifter

note: These lines should be in info.py, but due to their dynamic nature there'd be no way to show them translated in Gtk's About dialog:
en: Copyright © 2008-%d the GTG contributors.
sv: Copyright © 2008-%d GTG och medverkande.

note: GTK prefixes the first line with "Created by ", but we can't split the string because it would cause trouble for some languages.
en: GTG was made by many contributors around the world.
sv: GTG är skapad av många medverkande över hela världen.

en: The GTG project is maintained/administered by:
sv: GTG projekt upprätthålls/administreras av:

en: This release was brought to you by the efforts of these people:
sv: Denna utgåva har skapats tack vare insatser från följande människor:

en: Many others contributed to GTG over the years.
    You can see them on {OH_stats} and {GH_stats}.
sv: Många andra har bidragit till GTG genom åren.
    Du kan se dessa på {OH_stats} och {GH_stats}.

en: GTG website
sv: Webbplats för GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
sv: Ny Etikett

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
sv: etiketter

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
sv: etikett

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
sv: uppskjut

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
sv: starta

en: due
sv: förfaller

en: Add Custom Color...
sv: Lägg till anpassad färg...

en: Clear Selected Color
sv: Rensa vald färg

en: Choose a color
sv: Välj färg

en: Generate Color
sv: Generera färg

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
sv: Uppgifter

note: Translators: Column name, containing the start date
en: Start Date
sv: Startdatum

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
sv: Förfaller

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Closed Tasks
sv: Avslutade uppgifter

note: Translators: Column name, containing the closed date
en: Closed Date
sv: Avslutningsdatum

note: Translators: Button label to add an new parent task
en: Add Parent
sv: Lägg till Överordnad

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
sv[0]: Slutfördes %(days)d dag för sent
sv[1]: Slutfördes %(days)d dagar för sent

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
sv[0]: Slutfördes %(days)d dag för tidigt
sv[1]: Slutfördes %(days)d dagar för tidigt

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
sv[0]: Förfaller imorgon!
sv[1]: %(days) dagar kvar

en: Due today!
sv: Förfaller idag!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
sv[0]: Förföll igår!
sv[1]: För %(days)d dagar sedan

en: Open Link
sv: Öppna länk

en: Copy Link to Clipboard
sv: Kopiera länk till urklipp

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
sv: Ingen uppgift matchar dina kriterier. En tom rapport kan inte genereras.

en: GTG could not generate the document: %s
sv: GTG kunde inte generera dokument: %s

en: Export the tasks currently listed
sv: Exportera för närvarande förtecknade uppgifter

en: Choose where to save your list
sv: Välj var listan skall sparas

en: Foldable booklet (PDF)
sv: Vikbar häfte (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
sv: En mall för att skapa
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, detta är en liten vikbar
    häfte. Paketen <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> och <b>pdfjam</b>
    behövs vara installerade.

en: A professional-looking HTML page
sv: HTML sida med professionellt utseende

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
sv: En mall för att skapa HTML sida med vissa uppgifter och etiketter. Färg på etiketter visas också.

en: A simple Web page that can be easily printed.
sv: En enkel webbsida som kan lätt skrivas ut.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
sv: En mall för att skapa en enkel HTML sida med vissa uppgifter som kan lätt skrivas ut.

en: Status report
sv: Statusrapport

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
sv: En mall för att skapa en kompakt textfil med bara förteckning över uppgiftstitlar.

en: Text-only
sv: Endast-text

en: A template to create a simple text file with some tasks.
sv: En mall för att skapa enkel textfil med vissa uppgifter.

en: Send via email
sv: Skicka via e-post

en: 
    Tags: %s
sv: 
    Etiketter: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
sv: 
    Underuppgifter:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
sv: 
    Uppgiftsinnehåll:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
sv: Uppgift: %(task_title)s

en: Add @untouched tag
sv: Lägg till @untouched etikett

en: Start task in Hamster
sv: Starta uppgift i Hamster
