gtg - en to uk translation catalogue (128 entries)

en: Now
uk: Зараз

en: Soon
uk: Незабаром

en: Someday
uk: Коли-небудь

en: Clear
uk: Очистити

en: Delete
uk: Видалити

en: Mark as Done
uk: Відмітити як виконане

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Tomorrow | In %(days)d days
uk[0]: За %(days)d день
uk[1]: За %(days)d дні
uk[2]: За %(days)d днів

en: Set Due Date
uk: Встановити дату завершення

en: Today
uk: Сьогодні

en: Modify Tags...
uk: Змінити мітки...

en: Plugins
uk: Модулі

en: Tags
uk: Мітки

en: Create a new task
uk: Створити нове завдання

en: Modify Tags
uk: Змінити мітки

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
uk: Введіть ім’я мітки/міток, які ви бажаєте додати чи видалити

en: TagName
uk: Ім’яМітки

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
uk: Підказка: ви можете додати декілька міток, розділяючи їх
    пробілом. Поставте ’!’ перед мітками, які ви бажаєте видалити.

en: Apply to subtasks
uk: Застосувати до підзавдань

en: <b>Dependencies</b>
uk: <b>Залежності</b>

en: _About Plugin
uk: _Про додаток

en: Mark this task as not to be done anymore
uk: Відмітити це завдання як непотрібне

en: Undismiss
uk: Відновити

en: Permanently remove this task
uk: Видалити це завдання безповоротно

en: Task
uk: Завдання

en: Insert a subtask in this task
uk: Додати підзавдання до цього

en: Closed on
uk: Виконано

en: Mark as Not Done
uk: Відмітити як не виконане

en: Search
uk: Знайти

en: Local File
uk: Локальний файл

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
uk: зараз

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
uk: незабаром

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
uk: коли-небудь

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
uk: пізніше

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
uk: сьогодні

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
uk: завтра

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
uk: наступний тиждень

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
uk: наступний місяць

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
uk: наступний рік

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П’ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Sunday
uk: Неділя

en: Yesterday | %(days)d days ago
uk[0]: Вчора
uk[1]: %(days)d дні тому
uk[2]: %(days)d днів тому

en: Reporting Bugs
uk: Звітування про помилки

en: Everything necessary to run this plugin is available.
uk: Є все необхідне для запуску цього додатку.

en: Please install the following python modules:
uk: Будь ласка встановіть наступні модулі з python:

en: Please start the following applications:
uk: Запустіть, будь ласка, наступні програми:

en: Please install or start the following components:
uk: Будь ласка, встановіть або запустіть наступні компоненти:

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
uk: Правда ж дуже корисне повідомлення? Будь ласка, повідомте про помилку.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
uk: не

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
uk: або

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
uk: після

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
uk: перед

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
uk: без_дати

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
uk: без_мітки

en: My new task
uk: Моє нове завдання

en: All tasks
uk: Всі завдання

en: Tasks with no tags
uk: Завдання без міток

en: Select synchronization service:
uk: Вибрати сервіс синхронізації:

en: Author | Authors
uk[0]: Автор
uk[1]: Автор
uk[2]: Автори

en: Disable syncing
uk: Вимкнути синхронізацію

en: Enable syncing
uk: Увімкнути синхронізацію

en: This is the default synchronization service
uk: Це послуга синхронізації за замовчуванням

en: Syncing is enabled.
uk: Синхронізація увімкнута

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
uk: Синхронізація <span color="red">вимкнута</span>.

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити сервіс '%s'?

en: Import tags
uk: Імпортувати мітки

en: All tags
uk: Всі мітки

en: Tags to sync
uk: Синхронізувати мітки

en: Username
uk: Користувач

en: Service URL
uk: Адреса URL служби

en: Import tasks from direct messages
uk: Імпортувати завдання з прямих повідомлень

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
uk: Позначити ваші завдання GTG мітками багів.

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
uk: Позначити ваші завдання GTG цільовим проектом стосовно бага.

en: Password:
uk: Пароль:

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: Check for new tasks every
uk: Перевіряти на нові завдання кожні

en:  minute |  minutes
uk[0]:  хвилина
uk[1]:  хвилина
uk[2]:  хвилин

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
uk: Сервіс синхронізації <b>%s</b> не зміг автентикуватися з уведеними даними і був вимкнений. Для повторного входу, знову ввімкніть сервіс.

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
uk: Через неполадки в мережі, я не можу зв'язатися з сервісом синхронізації <b>%s</b>.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
uk: Неможливо під'єднатися до DBus, сервіс синхронізації <b>%s</b> був вимкнений.

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Continue
uk: Продовжити

en: Keep selected task | Keep selected tasks
uk[0]: Залишити виділене завдання
uk[1]: Залишити виділене завдання
uk[2]: Залишити виділені завдання

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
uk[0]: Видалити завдання назавжди
uk[1]: Видалити завдання назавжди
uk[2]: Видалити всі завдання назавжди

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
uk[0]: Видалення завдання не може бути скасоване і спричинить також видалення наступного завдання:
uk[1]: Видалення завдання не може бути скасоване і спричинить також видалення наступного завдання:
uk[2]: Видалення завдання не може бути скасоване і спричинить також видалення наступних завдань:

en: GTG website
uk: Вебсайт GTG

note: Rember values from last time
en: NewTag
uk: Нова мітка

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
uk: мітки

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
uk: мітка

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
uk: відкласти

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
uk: початок

en: due
uk: до

en: Choose a color
uk: Оберіть колір

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
uk: Завдання

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
uk: Термін

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
uk[0]: Прострочено на %(days)d день
uk[1]: Прострочено на %(days)d дні
uk[2]: Прострочено на %(days)d днів

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
uk[0]: Виконано за %(days)d день до терміну
uk[1]: Виконано за %(days)d дні до терміну
uk[2]: Виконано за %(days)d днів до терміну

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
uk[0]: Залишився %(days)d день
uk[1]: Залишилось %(days)d дні
uk[2]: Залишилось %(days)d днів

en: Due today!
uk: На сьогодні!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
uk[0]: %(days)d день тому
uk[1]: %(days)d дні тому
uk[2]: %(days)d днів тому

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
uk: Немає завдань, які відповідають вашим критеріям. Пустий звіт не може бути створений.

en: GTG could not generate the document: %s
uk: GTG не може створити документ: %s

en: Export the tasks currently listed
uk: Експортувати завдання з поточного переліку

en: Choose where to save your list
uk: Виберіть де зберегти ваш список

en: Foldable booklet (PDF)
uk: Складний буклет

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
uk: Шаблон для створення
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, що є малим складеним
    буклетом. Необхідні додаткові пакунки: <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> і
    <b>pdfjam</b>.

en: A professional-looking HTML page
uk: HTML-сторінка, що професійно виглядає

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
uk: Шаблон для створення HTML-сторінки з деякими завданнями та мітками. Кольори міток також показані.

en: A simple Web page that can be easily printed.
uk: Проста веб-сторінка, що може бути легко віддрукована.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
uk: Шаблон для створення HTML-сторінки з деякими завданнями, що може бути легко віддрукована.

en: Status report
uk: Звіт про стан

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
uk: Шаблон для створення компактного текстового файлу з переліком лише заголовків завдань.

en: Text-only
uk: Лише текст

en: A template to create a simple text file with some tasks.
uk: Шаблон для створення простого текстового файлу з деякими завданнями.

en: Send via email
uk: Надіслати за допомогою email

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
uk: Стан: %s

en: 
    Tags: %s
uk: 
    Мітки: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
uk: 
    Підзавдання:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
uk: 
    Завдання:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
uk: Завдання: %(task_title)s

en: Start task in Hamster
uk: Почати завдання у Hamster
