gtg - en to hu translation catalogue (430 entries)

en: Personal tasks and TODO-list items organizer
hu: Személyi feladat- és teendőlista-szervező

en: "Getting Things GNOME" (GTG) is a personal tasks and ToDo list organizer inspired by the "Getting Things Done" (GTD) methodology.
hu: "Getting Things GNOME" (GTG) egy személyi feladat- és teendőlista-szervező melyet a "Getting Things Done" (GTD) módszer inspirált.

en: GTG is intended to help you track everything you need to do and need to know, from small tasks to large projects. GTG's user interface is designed to accommodate many workflows, with features such as:
hu: A GTG arra készült, hogy minden teendőt, észben tartandót nyilvántarts benne, kis feladatoktól a nagy projektekig. A GTG felhasználói felülete különféle munkamódszereket támogat, mint:

en: a very flexible tagging and searching system;
hu: nagyon rugalmas címkéző- és keresőrendszer;

en: natural language parsing and a free-form task text editor;
hu: természetes nyelvfeldolgozás és szabad formájú feladatszerkesztő;

en: projects/task dependencies (infinite sub-tasks), start dates and due dates;
hu: projekt/feladat függőségei (akármennyi részfeladattal), kezdés és esedékesség ideje;

en: an "Actionable" tasks view mode to help you stay focused during your work;
hu: "Végrehajtható" feladatokat mutató nézet, hogy segítsen a munkád során fenntartani a koncentrációt;

en: the ability to effortlessly defer tasks to common upcoming days, or to a custom date.
hu: feladatok egyszerű halasztása a következő napokra vagy meghatározott időpontra.

en: The GTG team
hu: A GTG csapat

en: Task Manager
hu: Feladatkezelő

en: Personal tasks and TODO-list items organizer for the GNOME desktop environment.
hu: Személyi feladat- és teendőlista-szervező a GNOME asztali környezethez.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Organizer;Task;Tasks;Projects;Activities;Productivity;Plan;Planning;Planner;Time;Management;Scheduling;GTD;gtg;Todo;
hu: Szervező;Feladat;Feladatok;Projekt;Tevékenység;Produktivitás;Terv;Tervezés;Tervező;Idő;Menedzsment;Beosztás;GTD;gtg;Teendő;

en: Export and print
hu: Exportálás és nyomtatás

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats.
hu: Kiexportálja az aktuális nézetben található feladatokat különböző formátumokba.

en: Exports the tasks in the current view into a variety of formats. You can also personalize the format of your tasks by writing your own template.
hu: Kiexportálja az aktuális nézetben található feladatokat különböző formátumokba. Személyre is szabhatod a feladatok kimeneti formátumát egy sablon megírásával.

en: Send task via email
hu: Küldés emailben

en: Easily send a task via email.
hu: A feladat egyszerű átküldése emailben.

en: Adds a button on the toolbar to send easily a task via email, also sends status, due_dates, tags and subtasks.
hu: Egy gomb hozzáadása az eszköztárhoz, hogy könnyen küldessünk feladatokat emailben. Ezen kívül küldhető állapot, esedékesség ideje, címke és alfeladat is.

en: Untouched tasks
hu: Érintetlen feladatok

en: Keep track of tasks you haven't touched for a while.
hu: Olyan feladatok nyomonkövetése, melyekkel egy ideje nem foglalkoztál.

en: Assigns tasks that you haven't touched for a while with the @untouched tag.
hu: Kövesd az @untouched címkével azokat a feladatokat, melyekkel egy ideje nem foglalkoztál.

en: Urgency Color
hu: Sürgősségi Színek

en: Task urgency color-coding
hu: Feladatok sürgősségi színkódja

en: This plugin will calculate the urgency status of every one of your currently active tasks and color-code it accordingly.
    
    Color code
    
    Assuming your settings are default:
    Grey means your task is overdue.
    Red means you are within the last 30% of days between the start-date and due-date.
    Yellow means your task's start-date has passed.
    Green means your task's start-date is upcoming.
hu: Ez a beépülő kiszámolja a sürgősségi állapotát minden aktív feladatodnak és ennek megfelelően színekkel megjelöli őket.
    
    Színkód
    
    Feltételezve alapértelmezett beállításokat:
    A szürke azt jelenti, hogy a feladatod túl van az esedékességén.
    A piros azt jelenti, hogy benne vagy az esedékességig hátralévő idő utolsó 30%-ban.
    A sárga azt jelenti, hogy a feladatod kezdési ideje elmúlt.
    A zöld azt jelenti, hogy a feladatod kezdési ideje közeleg.

en: Hamster Time Tracker Integration
hu: Hamster Időnyilvántartó Integrációja

en: Track time of GTG task with Hamster applet.
hu: Kövesd a GTG feladatokkal eltöltött időt a Hamster kisalkalmazással.

en: Adds the ability to send a task to the Hamster time tracking applet
hu: Képessé tesz arra, hogy egy feladatot átküldj a Hamster időnyilvántartó kisalkalmazásnak

en: Gamify adds a game aspect to your GTG workflow.
hu: A Gamify játékossá teszi a GTG munkameneteidet.

en: tracks how many tasks you have done during the day.
hu: követi, hogy mennyi feladatot csináltál meg a nap folyamán.

en: _Add
hu: Hozzáadás

en: _Remove
hu: Eltávolítás

en: Help
hu: Súgó

en: Now
hu: Most

en: Soon
hu: Hamarosan

en: Someday
hu: Valamikor

en: Clear
hu: Törlés

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Reopen
hu: Újranyitás

en: Delete
hu: Törlés

en: Add a Subtask...
hu: Részfeladat Hozzáadása...

en: Add a Parent task...
hu: Főfeladat Hozzáadása...

en: Mark as Done
hu: Elvégzettnek Jelölés

en: Dismiss
hu: Elvetés

en: Set Start Date
hu: Kezdés Beállítása

en: Tomorrow | In %(days)d days
hu[0]: Holnap
hu[1]: %(days)d nap múlva

en: In 2 days
hu: 2 nap múlva

en: In 3 days
hu: 3 nap múlva

en: In 4 days
hu: 4 nap múlva

en: In 5 days
hu: 5 nap múlva

en: In 6 days
hu: 6 nap múlva

en: Next Week
hu: Következő Hét

en: Next Month
hu: Következő Hónap

en: Next Year
hu: Következő Év

en: Pick a Date...
hu: Dátum Kiválasztása...

en: Clear Start Date
hu: Kezdés Törlése

en: Set Due Date
hu: Esedékesség Beállítása

en: Today
hu: Ma

en: Clear Due Date
hu: Esedékesség Törlése

en: Set Recurring
hu: Ismétlődés Beállítása

en: Every Day
hu: Minden Nap

en: Every Other-Day
hu: Minden Másnap

en: Every Week
hu: Minden Héten

en: Every Month
hu: Minden Hónapban

en: Every Year
hu: Minden Évben

en: Enable/Disable
hu: Engedélyezés/Letiltás

en: Modify Tags...
hu: Címkék Módosítása...

en: Show description preview
hu: Leírás előnézetének mutatása

en: Show a task excerpt next to each task in the Task Browser
hu: Feladat leírásának, kivonatának mutatása a Feladatböngészőben

en: Enable colored backgrounds
hu: Színes háttér engedélyezése

en: Show colored backgrounds for a task based on the colors of its tags
hu: Színes háttér mutatása a feladathoz a kapcsolt címkéi színeinek megfelelően

en: Start of the day
hu: Nap kezdő időpontja

en: Automatically refreshes the task list and adjusts the "Actionable" view
hu: Frissíti a feladatok listáját és állítja a "Végrehajtható" nézetet

en: Task Editor font
hu: Feladatszerkesztő betűtípusa

en: Dark Mode
hu: Sötét Mód

en: Clean Up
hu: Takarítás

en: Automatically remove old closed tasks
hu: Régi és lezárt feladatok automatikus törlése

en: Days to wait before removing a task
hu: Ennyi napot várjunk a feladat törlése előtt

en: Purge Now
hu: Takarítás Most

[ctx: shortcut window]
en: Application
hu: Alkalmazás

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
hu: Beállítások

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
hu: Segítség Megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Billentyűparancsok Mutatása

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Task Browser
hu: Feladatböngésző

[ctx: shortcut window]
en: Unfold Treeview Items in Task Browser
hu: Fanézet elemeinek kinyitása a Feladatböngészőben

[ctx: shortcut window]
en: Fold Treeview Items in Task Browser
hu: Fanézet elemeinek összecsukása a Feladatböngészőben

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Sidebar
hu: Oldalsáv Kapcsolása

[ctx: shortcut window]
en: Focus the Quick Add input
hu: Fókusz a Gyors Hozzáadás mezőre

[ctx: shortcut window]
en: Mark Task as Done
hu: Feladat Elvégzettnek Jelölése

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss Task
hu: Feladat Elvetése

[ctx: shortcut window]
en: Reopen Task
hu: Feladat Újranyitása

[ctx: shortcut window]
en: Batch change tags on selected tasks
hu: Kiválasztott feladatok együttes címkézése

[ctx: shortcut window]
en: New Task
hu: Új Feladat

[ctx: shortcut window]
en: New Subtask
hu: Új Részfeladat

[ctx: shortcut window]
en: Delete Task
hu: Feladat Törlése

[ctx: shortcut window]
en: Edit Task
hu: Feladat Szerkesztése

[ctx: shortcut window]
en: Editor
hu: Szerkesztő

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Start 2 days from now
hu: Kezdés 2 nap múlva

en: Start 3 days from now
hu: Kezdés 3 nap múlva

en: Start 4 days from now
hu: Kezdés 4 nap múlva

en: Start 5 days from now
hu: Kezdés 5 nap múlva

en: Start 6 days from now
hu: Kezdés 6 nap múlva

en: Start 7 days from now
hu: Kezdés 7 nap múlva

en: Show Sidebar
hu: Oldalsáv Mutatása

en: Collapse All Tasks
hu: Minden Feladat Összecsukása

en: Expand All Tasks
hu: Minden Feladat Kinyitása

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Synchronization
hu: Szinkronizáció

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Billentyűparancsok

en: About GTG
hu: GTG Névjegye

en: Tags
hu: Címkék

en: Search here
hu: Keresés itt

en: Save Search
hu: Keresés Mentése

[ctx: tasks view name]
en: Open
hu: Nyitott

[ctx: tasks view name]
en: Actionable
hu: Végrehajtható

[ctx: tasks view name]
en: Closed
hu: Lezárt

en: Ex.: "Buy a new printer for @Initech tags:equipment,office start:monday due:soon"
hu: Pl.: "Új nyomtató vásárlása @Initech cégnek címke:felszerelés,iroda kezdés:hétfő esedékes:hamarosan"

en: Quickly create tasks here
hu: Itt hozz létre gyorsan feladatot

en: Create a new task
hu: Új feladat létrehozása

en: Activate Search Entry
hu: Keresési Mező Aktiválása

en: Defer selected task(s) to tomorrow. Useful if you are out of focus or need additional time.
hu: A kiválasztott feladatok holnapra halasztása. Hasznos, ha kiestél a fókuszból vagy időre van még szükséged.

en: Start Tomorrow
hu: Kezdés Holnap

en: Modify Tags
hu: Címkék Módosítása

en: Cancel
hu: Mégse

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Enter the name of the tag(s) you wish to add or remove:
hu: Írd be a hozzáadni vagy törölni kívánt címke nevét:

en: TagName
hu: CímkeNév

en: Hint: you can add several tags by separating them with
    space. Place '!' before tags you want to remove.
hu: Tipp: több címkét egyszerre is hozzáadhatsz, ha szóközzel
    elválasztod őket. Tegyél '!'-et az eltávolítani kívánt címke elé.

en: Apply to subtasks
hu: Alkalmazás részfeladatokra

note: Edit tag windwo title
en: Edit %s
hu: %s szerkesztése

en: Click here to set an icon for this tag
hu: Kattins ide, hogy beállíts egy ikont ehhez a címkéhez

en: Delete the currently selected icon
hu: Kiválasztott ikon törlése

en: Name
hu: Név

en: Whenever to show this tag in the Actionable view
hu: Címke mutatása a Végrehajtható nézetben

en: Actionable
hu: Végrehajtható

en: The color of the tag, also used to color the background of the task when enabled
hu: A címke színe, egyben a feladat hátterének színezésére is szolgál, ha ez engedélyezett

en: Color
hu: Szín

en: Change the color of the tag
hu: Címke színének megváltoztatása

en: Random
hu: Véletlen

en: Generate and use an random color
hu: Generálj egy véletlen színt

en: Delete the currently selected color
hu: A kiválasztott szín törlése

en: <b>Dependencies</b>
hu: <b>Függőségek</b>

en: _Configure Plugin
hu: Bővítmény Beállítása

en: _About Plugin
hu: Bővítmény Névjegye

en: Mark this task as not to be done anymore
hu: Feladat megjelölése többé nem elvégzendőre

en: Mark this task as to be done
hu: Feladat megjelölése elvégzendőre

en: Undismiss
hu: Visszavétel

en: Permanently remove this task
hu: Feladat végleges eltávolítása

en: Every:
hu: Minden:

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Tick to activate
hu: Jelöld az aktiváláshoz

en: Daily
hu: Napi

en: Every other day
hu: Minden másnap

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havi

en: Yearly
hu: Éves

en: Recurring
hu: Ismétlődő

en: On Monday
hu: Hétfőn

en: On Tuesday
hu: Kedden

en: On Wednesday
hu: Szerdán

en: On Thursday
hu: Csütörtökön

en: On Friday
hu: Pénteken

en: On Saturday
hu: Szombaton

en: On Sunday
hu: Vasárnap

en: On This Day
hu: Mai Nap

en: Task
hu: Feladat

note: Translators: Button label to open the parent task
en: Open Parent
hu: Főfeladat Megnyitása

en: Open the parent task (creating a parent if it doesn't have one)
hu: Főfeladat megnyitása (főfeladat létrehozása, ha még nincs)

en: Insert a subtask in this task
hu: Részfeladat beszúrása ehhez a feladathoz

en: Add tags to this task
hu: Címke hozzáadása ehhez a feladathoz

en: Set this task to repeat
hu: Feladat beállítása ismétlődőre

en: Starts on
hu: Kezdődik

en: Due on
hu: Esedékes

en: Closed on
hu: Lezárva

en: Mark the task as done
hu: Feladat elvégzettnek jelölése

en: Mark as Not Done
hu: Befejezetlennek Jelölés

en: Mark the task as to be done
hu: Feladat elvégzendőnek jelölése

en: Task action menu
hu: Műveletek feladatokon menü

en: Search
hu: Keresés

en: Export tasks
hu: Feladatok exportálása

en: <b>Which tasks do you want to export?</b>
hu: <b>Melyik feladatokat szeretnéd exportálni?</b>

en: Active tasks shown in the browser
hu: Aktív feladatok a böngészőben

en: Completed tasks shown in the browser
hu: Befejezett feladatok a böngészőben

en: Tasks finished last week
hu: Múlt héten befejezett feladatok

en: <b>Select a format for your tasks</b>
hu: <b>Válaszd ki a feladatok formátumát</b>

en: Open
hu: Megnyitás

en: Save
hu: Mentés

en: General
hu: Általános

en: Tag Mappings
hu: Címke-hozzárendelések

en: Plugin Preferences
hu: Bővítmény Beállításai

en: Target tasks per day
hu: Célfeladatok naponta

en: Create a tag mapping
hu: Címkehozzárendelés létrehozása

en: Associate a number of points with a custom tag name
hu: Egy saját címkéhez pontok hozzárendelése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Tag Name:
hu: CímkeNév

en: Points:
hu: Pont:

en: label
hu: címke

en: Level
hu: Szint

en: Points
hu: Pont

en: Your streak
hu: Utolsó Sorozatod

en: UI mode
hu: UI üzemmód

en: Button + discrete bar
hu: Gomb + külön sáv

en: Button only
hu: Csak gomb

en: Discrete bar only
hu: Csak külön sáv

en: Hamster Preferences
hu: Hamster Beállítások

en: Activity Title
hu: Tevékenység Neve

en: Task Title
hu: Feladat Neve

en: Task Tag
hu: Feladatcímke

en: Category
hu: Kategória

en: Let hamster choose
hu: Válasszon a Hamster

en: GTG Tag
hu: GTG Címke

en: Default GTG Tag if activity is unsorted
hu: Alapértelmezett GTG Címke, ha a tevékenység nincs berendezve

en: Description
hu: Leírás

en: GTG task title
hu: GTG feladatcím

en: GTG task contents
hu: GTG feladat tartalma

en: None
hu: Nincs

en: All GTG tags
hu: Minden GTG címke

en: GTG tags already used in Hamster
hu: A Hamsterben már használt GTG címkék

en: Add
hu: Hozzáadás

en:  tag to task after it has been left untouched for at least
hu:  címke hozzárendelése a feladathoz, miután nem csináltunk vele semmit legalább

en:  days
hu:  napig

en: Check for untouched tasks automatically
hu: Érintetlen feladatok automatikus ellenőrzése

en: Danger zone span:
hu: Veszélyzóna mérete:

en: Danger zone
hu: Veszélyzóna

en: Overdue
hu: Határidőn túl

en: High
hu: Magas

en: Normal
hu: Normál

en: Low
hu: Alacsony

en: Urgency level colors
hu: Sürgősség színe

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: CalDAV tasks
hu: CalDAV feladatok

en: Lets you synchronize your GTG tasks with CalDAV tasks
hu: Szinkronizálhatod a GTG feladataidat CalDAV feladataiddal

en: insert your username
hu: írd ide a felhasználóneved

en: You need a correct login to CalDAV
    Configure CalDAV with login information.
     Error:
hu: Helyes felhasználói információt kell megadni a CalDAVConfigure CalDAV-nak. Hiba:

en: Local File
hu: Helyi Fájl

en: Oops, something unexpected happened! GTG tried to recover your tasks from backups.
hu: Hopp, valami baj történt! A GTG megpróbálta visszaállítani a feladataidat mentésből.

en: A personal productivity tool for GNOME,
    inspired by the GTD methodology.
hu: Személyi produktivitás eszköz GNOME környezethez,
    a GTD módszer alapján.

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: now
hu: most

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: soon
hu: hamarosan

note: Translators: Used for display Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: someday
hu: valamikor

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: later
hu: később

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: today
hu: ma

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: tomorrow
hu: holnap

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next week
hu: következő hét

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next month
hu: következő hónap

note: Translators: Used in parsing, made lowercased in code
en: next year
hu: következő év

en: Monday
hu: Hétfő

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Friday
hu: Péntek

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: day
hu: nap

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: other-day
hu: másnap

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: week
hu: hét

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: month
hu: hónap

note: Translators: Used in recurring parsing, made lowercased in code
en: year
hu: év

en: Yesterday | %(days)d days ago
hu[0]: Tegnap
hu[1]: %(days)d napja

en: Getting Started with GTG (read me first)
hu: Első lépések a GTG-vel (olvass el!)

en: Welcome to Getting Things GNOME (GTG), your new task manager! In GTG, everything is a task. From building a bridge over the Pacific Ocean to changing a light bulb or organizing a party!
    
    If you are new to GTG, please take the time to read this, as it will provide you useful information about how to use GTG to organize your everyday life.
    
    # Creating and editing tasks
    
    Using GTG is easy: you organize what you have to do by creating new tasks. To do this, simply press the &quot;New Task&quot; (+) button, edit the task by describing it, set some parameters, and that's it! Once a task is done, you can close it by pressing the &quot;Mark As Done&quot; button.
    
    In GTG, a task is automatically saved while you are editing it. No need to press any &quot;Save&quot; button! Try it: add some text to this task, close the window, and reopen it: your changes are still there!
    
    # About subtasks
    
    In life, you often get more things done by refining them in smaller, more operational tasks. GTG helps to do just this by defining  &quot;subtasks&quot;. In GTG, those subtasks are considered as prerequisites that must be completed before being able to close their parent task.
    
    Therefore, in GTG, a task might host one or several subtasks. Those appear as links in the task description, just like the link below. To open and edit a subtask, simply click on its link! You can always come back using the &quot;Open Parent&quot; button. Try opening the following subtask for example:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    
    # Closing a task
    
    In GTG, once you are done with a task, you can close it by pushing either the &quot;Mark as Done&quot; or the &quot;Dismiss&quot; button. Use the first one if the task is done, and the latter if you want to close it because it is not relevant anymore.
    
    When you close a task, you will notice that all its subtasks will be automatically closed too. Indeed, GTG considers that if you have completed a given task, then you don't need to do its subtasks anymore (they were prerequisites, after all).
    
    Note that the tasks that you have marked as done or dismissed are listed in the &quot;Closed&quot; tasks view mode.
    
    # Learn more about GTG
    
    If you are interested in knowing more about GTG's other features, you will find more information here:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    {! 2d427a77-3077-4277-904c-073fcfcb4842 !}
    {! 0653765c-f5d4-4b7f-9903-0065bb258940 !}
    {! 3efd01b7-343d-4be1-9bac-8ed944517e3f !}
    {! 9b05a6c5-81e3-4fe5-a70d-3b569f65409c !}
    {! 21ed54a8-e7ff-408a-b648-8d12cc75e162 !}
    {! d1c73224-9eec-4889-b3c4-bb0281e5c1d3 !}
    {! 586dd1a7-0772-4d0a-85db-34edfc8ee30c !}
    
    We also recommend you read our user manual, by pressing F1 or using the &quot;Help&quot; entry in the main window's menu button.
    
    We hope you will enjoy using GTG, and thank you for trying it out! To learn more about the GTG project and how you can contribute, visit our web page: https://wiki.gnome.org/Apps/GTG/ 
    
    — The GTG team
hu: Üdv a Getting Things GNOME-ban (GTG), az új feladatkezelődben! A GTG-ben minden egy feladat, legyen az egy híd építése a Csendes-óceán fölé, egy villanykörte cseréje vagy egy party megszervezése!
    
    Ha új neked a GTG, szakíts időt ennek a doksinak az elolvasására, mert hasznos infókat tudhatsz meg arról, hogyan használhatod a GTG-t a mindennapjaid szervezésére.
    
    # Feladatok létrehozása, szerkesztése
    
    A GTG használata egyszerű: Úgy tudod szervezni a teendőidet, hogy új feladatokat hozol létre. Ehhez csak nyomd meg az &quot;Új Feladat&quot; (+) gombot, addj hozzá a feladathoz leírást, állíts be néhány paramétert, ennyi! Ha a feladat kész, bezárhatod a &quot;Befejezettnek Jelölés&quot; gomb megnyomásával.
    
    A GTG-ben egy feladat magától elmentődik szerkesztés közben. Nincs szükség a &quot;Mentés&quot; megnyomására! Próbáld ki: írj be ide valamit, zárd be az ablakot, nyisd meg újra: a változások még mindig itt vannak!
    
    # A részfeladatokról
    
    Az életben sok dolgot úgy tudsz igazán megcsinálni, ha ezeket kisebb, egyszerűbb részfeladatokra bontod. A GTG segít ebben a  &quot;részfeladatok&quot; definiálásával. A GTG-ben, ezeket a részfeladatokat előfeltételként kezeljük, melyeket be kell fejezni, mielőtt a fő feladatot lezárhatnánk.
    
    Ezért a GTG-ben egy feladatnak számos részfeladata lehet. Ezek linkekként jelennek meg a feladat leírásában, pont úgy, mint az alábbi. A részfeladat megnyitásához és szerkesztéséhez csak kattints a linkre! Bármikor visszajöhetsz a &quot;Főfeladat Megnyitása&quot; gombbal. Próbáld megnyitni a következő részfeladatot, pl:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    
    # Feladat lezárása
    
    Ha GTG-ben kész egy feladat, le tudod zárni a &quot;Befejezettnek Jelölés&quot; vagy az &quot;Elvetés&quot; gombbal. Használd az előbbit, ha megcsináltad a feladatot, az utóbbit, ha azért akarod lezárni, mert már érdektelen.
    
    Ha lezársz egy feladatot, észre fogod venni, hogy az összes hozzá tartozó részfeladat is magától lezáródik. Valójában a GTG szerint ha befejeztél egy feladatot, akkor már nem kell megcsinálnod a hozzá tartozó részfeladatokat sem (ezek végülis előfeltételek voltak).
    
    A lezártnak vagy elvetettnek jelölt feladatokat a &quot;Lezárt&quot; feladatok nézetében láthatod.
    
    # Még többet a GTG-ről
    
    Ha érdekelnek a GTG egyéb funkciói, itt találsz több infót:
    {! 262d1410-71aa-4e35-abec-90ef1bab44d3 !}
    {! 2d427a77-3077-4277-904c-073fcfcb4842 !}
    {! 0653765c-f5d4-4b7f-9903-0065bb258940 !}
    {! 3efd01b7-343d-4be1-9bac-8ed944517e3f !}
    {! 9b05a6c5-81e3-4fe5-a70d-3b569f65409c !}
    {! 21ed54a8-e7ff-408a-b648-8d12cc75e162 !}
    {! d1c73224-9eec-4889-b3c4-bb0281e5c1d3 !}
    {! 586dd1a7-0772-4d0a-85db-34edfc8ee30c !}
    
    Javasoljuk, hogy olvasd el a felhasználói leírást az F1 gomb megnyomásával vagy a &quot;Súgó&quot; menüpont használatával a főablakban.
    
    Reméljük, élvezni fogod a GTG használatát és köszi, hogy kipróbálod! A GTG projektről és az esetleges hozzájárulásról bővebben az oldalunkon olvashatsz: https://wiki.gnome.org/Apps/GTG/ 
    
    — A GTG csapat

en: Learn How to Use Subtasks
hu: Hogyan használjuk a részfeladatokat

en: A &quot;Subtask&quot; is something that you need to do first before being able to accomplish your task. In GTG, the purpose of subtasks is to cut down a task (or project) in smaller, action-oriented subtasks that are easier to achieve and to track down.
    
    To insert a subtask in the task description (this window, for instance), begin a line with &quot;-&quot;, then write the subtask title and press Enter.
    
    Try inserting one subtask below. Type &quot;- This is my first subtask!&quot;, for instance, and press Enter:
    
    
    
    Alternatively, you can also use the subtask insertion button in the task editor toolbar.
    
    Note that subtasks obey some rules: first, a subtask's due date can never happen after its parent's due date and, second, when you mark a parent task as done, its subtasks will also be marked as done.
    
    And if you are not happy with your current tasks/subtasks organization, you can always change the relationships by drag-and-dropping tasks on (or between) each other in the tasks list.
hu: Egy &quot;Részfeladat&quot; olyan valami, amit meg kell csinálnod, mielőtt befejezheted a fő feladatot. A GTG-ben a részfeladatok értelme, hogy egy projektet vagy feladatot kisebb, végrehajtható részfeladatokra bontsunk, melyeket könyebb megcsinálni és lekövetni.
    
    Egy részfeladat beszúrásához a leírásban (pl. ebben az ablakban), kezdj el egy sort a &quot;-&quot; jellel, írd le a részfeladat nevét, majd üss Entert!
    
    Alább próbálj beszúrni egy részfeladatot! Írd be pl., hogy &quot;- Ez az első részfeladatom!&quot;, és nyomj Entert:
    
    
    
    Használhatod a részfeladat beszúrására való gombot is alul, a feladatszerkesztő eszköztárban.
    
    A részfeladatokra van néhány szabály: egyrészt, a részfeladat esedékessége sosem lehet a főfeladat esedékessége után, másrészt, ha egy főfeladatot befejezettnek jelölsz, a részfeladatai szintén így lesznek megjelölve.
    
    Ha nem tetszik az aktuális feladat/részfeladat felbontás, bármikor megváltoztathatod a viszonyokat feladatok egymásra (vagy egymás közötti) húzásával a listában.

en: Learn How to Use Tags and Enable the Sidebar
hu: Hogyan használjuk a Címkéket és az Oldalsávot

en: In GTG, you use tags to sort your tasks. A tag is a simple word that begins with &quot;@&quot;.
    
    Try to type a word beginning with &quot;@&quot; here:
    
    Once it becomes highlighted, it means it is recognized as a tag, and this tag is immediately linked to the task.
    
    In the main window, using the menu button or by pressing the F9 key, you can enable a sidebar which displays all the tags you are using.  This allows you to easily see all tasks associated to a given tag.
    
    If you right-click on a tag in the sidebar, you can also edit it. It allows you to assign a color to it, or an icon. This lets you quickly identify the tasks associated to a given tag in the task list!
    
    New tags are always added exclusively to the currently edited task, and never to its subtasks. However, when you create a new subtask, it will inherit its parent's tags.
    
    If you need a more advanced task organization, you can also create a hierarchy of tags by drag-and-dropping a tag onto another. This is useful when you want to regroup several tags together and see all related tasks easily. For instance, if you have two tags @money and @to_pay, and you drag @to_pay on @money, every task tagged with @to_pay will also appear when you select @money.
hu: A GTG-ben címkéket használunk a feladatok csoportosítására. Egy címke egy sima szó, mely a &quot;@&quot; jellel kezdődik.
    
    Próbálj meg beírni egy szót a &quot;@&quot; jellel ide:
    
    A szó kiemelése jelzi, hogy a rendszer a szót címkének ismerte fel, miközben a címke azonnal a feladathoz is rendelődik.
    
    A fő ablakban a menüből vagy az F9 megnyomásával engedélyezheted az oldalsávot, mely mutatja az összes használt címkét.  Ezzel könnyen megnézheted az összes, egy adott címkéhez társított feladatot.
    
    Ha az oldalsávon jobb-klikkelsz egy címkére, szerkesztheted is. Tudsz rendelni színt és ikont is a címkéhez. Ezzel az adott címkéhez rendelt feladatok könnyen azonosíthatóak lesznek a feladatlistában is.
    
    Új címkék mindig kizárólag az aktuális feladathoz rendelődnek, sosem a feladat részfeladataihoz. Ugyanakkor ha készítesz egy részfeladatot, az örökli a fő feladatának címkéit.
    
    Ha még bonyolultabb feladatszervezésre van szükséged, megadhatsz hierachiát a címkék között is a címkéket egymásre húzogatva. Ez akkor hasznos, ha újra akarsz csoportosítani több címkét és szeretnéd látni az összes kapcsolódó feladatot. Pl., ha van két címkéd @pénz és @fizetni, akkor a @fizetni címkét a @pénz címkére húzva minden @fizetni -vel címkézett feladat akkor is meg fog jelenni, ha @pénz címkét választunk.

en: Learn How to Use the Actionable View Mode
hu: A Végrehajtható Nézet használata

en: If you press the &quot;Actionable&quot; tab, only actionable tasks will be displayed in your list.
    
    What is an actionable task? It's a task you can do directly, right now.
    
    It's a task that is already &quot;start-able&quot;, i.e. the start date is already over.
    
    It's a task that doesn't have open subtasks, i.e. you can do the task itself directly, it does not depend on something else.
    
    It's a task that has a due date different than &quot;Someday&quot;, since this kind of date is reserved for things that needs more thoughts before being actionable.
    
    As the Actionable view only shows tasks that you can act on presently, it is very useful when you want to focus on the next actions to take to get things done!
    
    If you use tags, you can right-click on a tag in the sidebar and  choose to hide tasks assigned to this particular tag from the Actionable view. It is very useful if you have a tag like &quot;@waitingfor&quot; that you use for tasks blocked by some external event (i.e. such as a phone callback you're waiting for).
    
    And finally, an important note: since the Actionable view is updated instantaneously, if you edit your task while inside the Actionable view, it might disappear from the view due to the change you just made (e.g. adding a tag hidden in the Actionable view, etc.). To avoid this, you may prefer to edit your task while in the &quot;Open&quot; tasks view instead.
hu: Ha a &quot;Végrehajtható&quot; fület választod, csak végrehajtható feladatok fognak megjelenni a listában.
    
    Mi egy végrehajtható feladat? Ez olyan feladat, amit most, azonnal meg lehet csinálni.
    
    Egy olyan feladat, mely már &quot;elkezdhető&quot;, pl. a kezdő időpont már elmúlt.
    
    Egy olyan feladat, melynek nincs egy nyitott részfeladata sem, a feladatot közvetlenül meg tudod csinálni, semmi mástól nem függ.
    
    Ez egy olyan feladat, melynek az esedékessége nem &quot;Valamikor&quot;, mivel ez a fajta időpont olyan dolgokra használható, melyek még gondolkodást igényelnek, mielőtt végrehajthatóvá válnának.
    
    Mivel a Végrehajtható nézet csak jelenleg is elvégezhető feladatokat mutat, ez a nézet nagyon hasznos arra, hogy koncentrálhass az éppen elvégzendő feladataidra, hogy minél gyorsabban haladj a dolgaiddal!
    
    Ha címkéket használsz, az oldalsávon a címkére való jobb-kattintással kiválaszthatod, hogy a címkéhez tartozó feladatokat elrejtsük a Végrehajtható nézetből. Ez akkor hasznos, amikor pl. van egy &quot;@várakozik&quot; címkéd, melyet külső tényezők által akadályozott feladatokra használsz (pl. telefonos visszahívásra vársz).
    
    Végül egy fontos megjegyzés: Mivel a Végrehajtható nézet azonnal frissül, ha átszerkesztesz egy feladatot a Végrehajtható nézetben, az eltűnhet onnan a változtatásodnak köszönhetően (pl. egy címkét adsz hozzá, mely el van rejtve a Végrehajtható nézetből, stb.). Ennek elkerülésére lehetséges, hogy egy feladat szerkesztése jobb, ha a &quot;Nyitott&quot; nézetben történik.

en: Learn About Plugins
hu: A Bővítményekről

en: GTG has the ability to add plugins to extend its core functionality.
    
    You can find the Plugins Manager by clicking on &quot;Plugins&quot; in the main window's menu button. We would like to encourage you to write your own plugins and contribute them to the GTG project so that we can consider them for wider inclusion.
hu: A GTG-hez hozzáadhatóak bővítmények, hogy szélesítsük a funkciók tárházát.
    
    A Bővítménykezelőt a fő ablak menüjének &quot;Bővítmények&quot; pontjában találod. Szeretnénk bátorítani arra, hogy írj saját bővítményt, mivel ezzel hozzájárulhatsz a GTG projekthez. Mi meg fogjuk fontolni, hogy a bővítményt betegyük a következő kiadásba, mások számára nyilvánossá téve azt.

en: Reporting Bugs
hu: Hibák Bejelentése

en: It is a well-known fact that GTG has no bugs! 🐛
    But sometimes, in the dark, unexpected things happen...
    
    If you encounter crashes/tracebacks or unexpected behavior in general, please provide a detailed bug report in our issues tracker at https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new
    
    Your help and involvement is what makes this software better. Feedback, bug reports and ideas are welcome... and patches even more so!
hu: Köztudott, hogy a GTG-ben nincsenek hibák! 🐛
    De néha, a sötétben váratlan dolgok történnek...
    
    Ha összefutsz összeomlásokkal/traceback-ekkel vagy váratlan viselkedéssel, küldj egy részletes hibajelentést a hibakövetőnkbe a https://github.com/getting-things-gnome/gtg/issues/new címen!
    
    A segítséged és közbenjárásod az, amitől jobb lesz ez a szoftver. Visszajelzések, hibajelentések és ötletek mind jöhetnek... és különösen javítások!

en: Learn How to Use the Quick Add Entry
hu: A Gyors Hozzáadás mező használata

en: The Quick Add entry is the fastest way to create a new task without disrupting your focus from the main window. It has a special syntax with additional keywords you can use; refer to the user manual to learn more about its features and syntax.
hu: A Gyors Hozzáadás mező használata a leggyorsabb módja egy feladat létrehozásának úgy, hogy ne vonjuk el a fókuszt a fő ablkaról. Különleges szintaxisa van ennek a funkciónak speciális kifejezésekkel; nézd meg a felhasználói kézikönyvet a funkciók és szintaxis megismeréséhez!

en: Learn About Synchronization Services
hu: Szinkronizációs Szolgáltatások

en: ❗ Take note that as of GTG 0.6, the majority of synchronization backends/services have been disabled until someone (you?) steps forward to fix and maintain them, as they have not been fully updated to work with the new codebase or to interface with the latest APIs of those online services.
    
    Synchronization services allow GTG to synchronize (or import/export) tasks, notes or bugs from some websites or applications such as CalDAV compatible services.
    
    This can useful if, for instance, you want to access your tasks on several instances of GTG running on separate computers, or if you want to edit your tasks using an online service.
    
    To use synchronization services, click the menu button in the main window, and select &quot;Synchronization&quot;. You will then have the possibility to select among several online or local services from/to where you can import or export your tasks.
    As of v0.6, only CalDAV is available. You need to have the &quot;caldav&quot; Python package installed if it doesn't appear.
hu: ❗ Fontos megjegyezni, hogy a GTG 0.6-es verziójában a legtöbb szinkronizációs szolgáltatást letiltottuk, amíg valaki (te?) megjavítja és karban is tartja őket, mivel ezeket nem frissítették az új kódbázissal való együttműködésre, illetve a szolgáltatások legújabb API-jaival való együttműködésre.
    
    A szinkronizációs szolgáltatások használatával a GTG szinkronizál (import/export) feladatokat, jegyzeteket, hibákat más weboldalakról vagy alkalmazásokból, mint pl. CalDAV kompatibilis szolgáltatrások.
    
    Ez akkor hasznos, ha szeretnéd a feladataidat több helyről is elérni, pl. más gépeken futó GTG-kből, illetve ha szeretnéd őket egy online szolgáltatással is szerkeszteni.
    
    A szinkronizációs szolgáltatások használatához kattints a főablak menüjére, majd válaszd a &quot;Szinkronizáció&quot; pontot. Tudsz majd választani számos online vagy helyi szolgáltatás közül feladatok importálásához vagy exportálásához.A v0.6-os verzióban csak CalDAV áll rendelkezésre. Szükséged van a &quot;caldav&quot; Python csomag telepítésére, ha ez nem jelenik meg.

en: Learn How to Search for Tasks
hu: Hogyan Keressünk Feladatok után

en: To help you to find specific tasks more easily, GTG allows you to search for tasks based on their content.
    
    Searching for tasks is really easy: in the main window, hit Ctrl+F and just type the words you are looking for in the search bar.
    
    GTG can store your searches in the sidebar, in the &quot;Saved Searches&quot; section. You can thus always go back to a previous search if you need it. Search results are updated automatically, so you always get all the tasks matching your search request.
    
    GTG's search feature is really powerful and accepts many parameters that allow you to search for very specific tasks. For instance, using the search query &quot;@errands !today&quot;, you can search for tasks with the @errands tag that must be done today. To learn more about the various search parameters you can use, refer to the Search Syntax documentation in GTG's user manual, found through the &quot;Help&quot; menu item in the main window's menu button.
hu: A feladatok könnyű keresése végett a GTG lehetővé teszi, hogy feladatokat a tartalmuk alapján keressél.
    
    A feladatok keresése egyszerű: a fő ablakban Ctrl+F-et nyomsz, majd beírod a keresett szavakat a mezőbe.
    
    A GTG el tudja menteni a kereséseidet az oldalsávra, a &quot;Mentett Keresések&quot; részbe. Így bármikor vissza tudsz menni előző keresésekre, ha szükséges. A keresési eredmények automatikusan frissülnek, így mindig azokat a feladatokat kapod, melyek éppen illeszkednek a kérésre.
    
    A GTG-nek nagyon komoly kereső funkciója van, mely sokféle paramétert elfogad, így nagyon célzottan is kereshetünk feladatokat. Pl. az &quot;@intézendő !ma&quot; kereséssel olyan feladatokat találhatunk, melyeken rajta van az @intézendő címke és ma kell megcsinálnunk. A különböző használható keresési paraméterek megismeréséhez nézd át a Keresési Szintaxis doksit a GTG felhasználói kézikönyvében, melyet a &quot;Súgó&quot; menüpontban találsz a főablakon.

en: Everything necessary to run this plugin is available.
hu: Minden, ami ennek a bővítménynek a futtatásához kell rendelkezésre áll.

en: This plugin can not be loaded.
hu: A bővítményt nem lehet betölteni

en: Some python modules are missing.
hu: Néhány python modul hiányzik

en: Please install the following python modules:
hu: Kérlek, telepítsd a következő python modulokat:

en: Some remote D-Bus objects are missing.
hu: Néhány távoli D-Bus objektum hiányzik.

en: Please start the following applications:
hu: Kérlek, indítsd el a következő alkalmazásokat:

en: Some modules and remote D-Bus objects are missing.
hu: Néhány modul és távoli D-Bus objektum hiányzik.

en: Please install or start the following components:
hu: Kérlek, telepítsd vagy indítsd el a kovetkező komponenseket:

en: An unknown error occurred while loading the plugin.
hu: Ismeretlen hiba a bővítmény betöltése közben.

en: Very helpful message, isn't it? Please report a bug.
hu: Nagyon hasznos üzenet, ugye? Kérlek, jelentsd a hibát.

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: not
hu: nem

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: or
hu: vagy

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: after
hu: után

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: before
hu: előtt

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: nodate
hu: nincsdátum

note: Translators: Used in search parsing, no spaces, lowercased in code
en: notag
hu: nincscímke

en: My new task
hu: Új feladat

en: All tasks
hu: Minden feladat

en: Tasks with no tags
hu: Feladatok címke nélkül

en: Saved searches
hu: Elmentett keresések

en: Select synchronization service:
hu: Szinkronizációs szolgáltatás kiválasztása:

en: Author | Authors
hu[0]: Szerző
hu[1]: Szerzők

en: Disable syncing
hu: Szinkronizálás letiltása

en: Enable syncing
hu: Szinkronizálás engedélyezése

en: This is the default synchronization service
hu: Ez az alapértelmezett szinkronizációs szolgáltatás

en: Syncing is enabled.
hu: Szinkronizálás engedélyezve.

en: Syncing is <span color="red">disabled</span>.
hu: Szinkronizálás <span color="red">letiltva</span>.

note: Load and setup other widgets
en: Synchronization Services - {name}
hu: Szinkronizációs Szolgáltatások - {name}

en: Do you really want to remove the '%s' synchronization service?
hu: Tényleg el akarod távolítani a '%s' szinkronizációs szolgáltatást?

en: Import tags
hu: Címkék importálása

en: All tags
hu: Minden címke

en: Just these tags:
hu: Csak ezek a címkék

en: Tags to sync
hu: Szinkronizálandó címkék

en: Tasks with these tags:
hu: Feladatok ezekkel a címkékkel:

en: Username
hu: Felhasználói Név

en: Service URL
hu: Szolgáltatás URL

en: Import tasks from @ replies directed to you
hu: Feladatok importálása neked intézett @ válaszokból

en: Import tasks from direct messages
hu: Feladatok importálása közvetlen üzenetekből

en: Import tasks from your tweets
hu: Feladatok importálása a tweetjeidből

en: Tag your GTG tasks with the bug tags
hu: GTG feladatok címkézése a hibák címkéivel

en: Tag your GTG tasks with the project targeted by the bug
hu: GTG feladatok címkézése a hiba célprojektjével

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Check for new tasks every
hu: Új feladatok keresése

en:  minute |  minutes
hu[0]:  percenként
hu[1]:  percenként

en: The <b>%s</b> synchronization service cannot login with the  supplied authentication data and has been disabled. To retry the login, re-enable the service.
hu: A <b>%s</b> szinkronizációs szolgáltatást lekapcsoltuk, mert nem sikerült a bejelentkezés a megadott adatokkal. Az újboli bejelentkezéshez engedélyzed újra a szolgáltatást!

en: Due to a network problem, I cannot contact the <b>%s</b> synchronization service.
hu: Hálózati hiba miatt nem tudok csatlakozni a <b>%s</b> szinkronizációs szolgáltatáshoz.

en: Cannot connect to DBus, I've disabled the <b>%s</b> synchronization service.
hu: Nincs kapcsolat a DBus-hoz, letiltottuk a <b>%s</b> szinkronizációs szolgáltatást.

en: Configure
hu: Beállítás

en: Ignore
hu: Elvetés

en: Confirm
hu: Jóváhagyás

en: Continue
hu: Folytatás

en: Keep selected tag | Keep selected tags
hu[0]: A kijelölt címke megtartása
hu[1]: A kijelölt címkék megtartása

en: Permanently remove tag | Permanently remove tags
hu[0]: Címke végleges eltávolítása
hu[1]: Címkék végleges eltávolítása

en: Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:  | Deleting a tag cannot be undone, and will delete the following tag:
hu[0]: Egy címke törlését nem lehet visszacsinálni, a következőt töröljük:
hu[1]: Egy címke törlését nem lehet visszacsinálni, a következőket töröljük:

en: 
    And %d more tags
hu: 
    És még %d címke

en: Keep selected task | Keep selected tasks
hu[0]: Kijelölt feladat megtartása
hu[1]: Kijelölt feladatok megtartása

en: Permanently remove task | Permanently remove tasks
hu[0]: Feladat végleges törlése
hu[1]: Feladatok végleges törlése

en: Deleting a task cannot be undone, and will delete the following task:  | Deleting a task cannot be undone, and will delete the following tasks:
hu[0]: Egy feladat törlése nem csinálható vissza, a következőt töröljük:
hu[1]: Egy feladat törlése nem csinálható vissza, a következőket töröljük:

en: 
    And {missing_titles_count:d} more tasks
hu: 
    És még {missing_titles_count:d} feladat

en: In {number_of_days} days — {weekday}
hu: {number_of_days} napon belül — {weekday}

note: These lines should be in info.py, but due to their dynamic nature there'd be no way to show them translated in Gtk's About dialog:
en: Copyright © 2008-%d the GTG contributors.
hu: Copyright © 2008-%d a GTG közreműködői.

note: GTK prefixes the first line with "Created by ", but we can't split the string because it would cause trouble for some languages.
en: GTG was made by many contributors around the world.
hu: A GTG-t számos közreműködő készítette a világ minden országából.

en: The GTG project is maintained/administered by:
hu: A GTG projekt karbantartója és adminja:

en: This release was brought to you by the efforts of these people:
hu: Ez a kiadás a következő emberek segítségével készült:

en: Many others contributed to GTG over the years.
    You can see them on {OH_stats} and {GH_stats}.
hu: Sokan mások is segítettek az évek során a GTG készítésében.
    Őket itt {OH_stats} és itt {GH_stats} találod.

en: GTG website
hu: A GTG honlapja

note: Rember values from last time
en: NewTag
hu: ÚjCímke

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tags
hu: címkék

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: tag
hu: címke

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: defer
hu: elhalasztás

note: Translators: Used in parsing, no spaces, lowercased in code
en: start
hu: kezdés

en: due
hu: esedékes

en: Add Custom Color...
hu: Egyedi Szín Hozzáadása...

en: Clear Selected Color
hu: Kiválasztott Szín Törlése

en: Choose a color
hu: Válassz egy színt

en: Generate Color
hu: Szín Generálása

en: Tag name can not be empty
hu: A címke neve nem lehet üres

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Tasks
hu: Feladatok

note: Translators: Column name, containing the start date
en: Start Date
hu: Kezdés dátuma

note: Translators: Column name, containing the due date
en: Due
hu: Esedékes

note: Build the title/label/tags columns Translators: Column name, containing the task titles
en: Closed Tasks
hu: Lezárt Feladatok

note: Translators: Column name, containing the closed date
en: Closed Date
hu: Lezárás Dátuma

note: Translators: Button label to add an new parent task
en: Add Parent
hu: Főfeladat Hozzáadása

en: Completed %(days)d day late | Completed %(days)d days late
hu[0]: Befejezve %(days)d nap késéssel
hu[1]: Befejezve %(days)d nap késéssel

en: Completed %(days)d day early | Completed %(days)d days early
hu[0]: Befejezve %(days)d nappal előbb
hu[1]: Befejezve %(days)d nappal előbb

en: Due tomorrow! | %(days)d days left
hu[0]: Holnap esedékes!
hu[1]: %(days)d nap maradt

en: Due today!
hu: Ma esedékes!

en: Due yesterday! | Was %(days)d days ago
hu[0]: Tegnap volt esedékes!
hu[1]: %(days)d nappal ezelőtt

note: Recurring monthly from today
en: Every <b>{month_day} of the month</b>
hu: A hónap minden <b>{month_day} napján</b>

note: Translators: Recurring yearly
en: Every <b>{month} {day}</b>
hu: Minden <b>{month} {day}</b>

note: Recurring daily
en: Every <b>day</b>
hu: Minden <b>nap</b>

note: Recurring every other day
en: Every <b>other day</b>
hu: Every <b>másnap</b>

note: Recurring weekly from today
en: Every <b>{week_day}</b>
hu: Minden <b>{week_day}</b>

en: Open Link
hu: Hivatkozás Megnyitása

en: Copy Link to Clipboard
hu: Hivatkozás Másolása a Vágólapra

en: Internal error — GTG
hu: Belső hiba — GTG

en: GTG encountered an internal error, but can continue running. Unexpected behavior may occur, so be careful.
hu: A GTG belső hibát észlelt, de tovább tud futni. Váratlan viselkedés előfordulhat, így légy óvatos.

en: Fatal internal error — GTG
hu: Súlyos belső hiba — GTG

en: GTG encountered an internal fatal error and needs to exit.
hu: A GTG súlyos belső hibát észlelt, így ki kell lépnie.

en: Recently unsaved changes (from the last few seconds) may be lost, so make sure to check your recent changes when launching GTG again afterwards.
    
    Please report the bug in <a href="{url}">our issue tracker</a>, with steps to trigger the problem and the error's details below.
hu: Az épp nem mentett változások (utolsó pár másodperc) elveszhetnek, így ellenőrizd az utolsó változtatásaidat, miután a GTG-t újraindítottad.
    
    Kérlek, jelentsd a hibát a <a href="{url}">hibakövetőnkben</a>, alább leírva a hiba leírásával együtt azokat a lépéseket, melyek ide vezettek.

en: Exit
hu: Kilépés

en: Details to paste in your bug report
hu: Részletek, melyeket bemásolhatsz a hibajelentésedbe

en: No task matches your criteria. Empty report can't be generated.
hu: Nincs a kritériumhoz illő feladat. Üres jelentést nem tudunk létrehozni.

en: GTG could not generate the document: %s
hu: A GTG nem tudta létrehozni a dokumentumot: %s

en: Export the tasks currently listed
hu: Listázott feladatok exportálása

en: Choose where to save your list
hu: Válaszd ki, hová mentsük a listát

en: Foldable booklet (PDF)
hu: Összehajtható könyvecske (PDF)

en: A template to create
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>, which is a small foldable
    booklet. Packages <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> and <b>pdfjam</b>
    are required.
hu: Sablon, mellyel
    <a href="http://www.pocketmod.com">PocketMod</a>-ot lehet készíteni, mely egy kicsi, összehajtható
    könyvecske. A <b>pdflatex</b>, <b>pdftk</b> és <b>pdfjam</b>
    csomagok szükségesek hozzá.

en: A professional-looking HTML page
hu: Profin kinéző HTML oldal

en: A template to create a HTML page with some tasks and tags. Tags colors are also displayed.
hu: Sablon, mellyel feladatokat és címkéket mutató HTML oldalt lehet készíteni. A címkék színét is megjelenítjük.

en: A simple Web page that can be easily printed.
hu: Egyszerű weboldal, melyet könnyű kinyomtatni.

en: A template to create a simple HTML page with some tasks that can be easily printed.
hu: Sablon, mellyel néhány feladatot tartalmaző, könnyen nyomtatható HTMl oldal készül.

en: Status report
hu: Helyzetjelentés

en: A template to create a compact text file listing only task titles.
hu: Sablon, mellyel olyan tömör szoveges fájl készíthető, mely csak a feladatok nevét mutatja.

en: Text-only
hu: Csak-szöveg

en: A template to create a simple text file with some tasks.
hu: Sablon, mellyel egyszerű szöveges fájlt lehet készíteni pár faladot mutatva.

en: Send via email
hu: Küldés emailben.

note: Body contains Status Tags, Subtasks and Content.
en: Status: %s
hu: Állapot: %s

en: 
    Tags: %s
hu: 
    Címkék: %s

en: 
    Subtasks:
    %s
hu: 
    Részfeladatok:
    %s

en: 
    Task content:
    %s
hu: 
    Feladat tartalma:
    %s

note: Title contains the title and the start and due dates.
en: Task: %(task_title)s
hu: Feladat: %(task_title)s

en: Add @untouched tag
hu: @untouched címke hozzáadása

en: Developer Console
hu: Fejlesztői Konzol

en: Opens a Python interpreter with access to GTG internals
hu: Python interpreter megnyitása a GTG belsejének elérésével

en: Opens a new window with a Python interpreter that can access GTG data
hu: Megnyit egy új ablakot egy Python interpreterrel, mely GTG adatokat tud elérni

en: Welcome to GTG's Developer Console
    
    You can use the following shortcuts:
    - app (The application class)
    - req (The requester class)
    - browser (The main window)
    
    Type "help (<command>)" for more information.
hu: Üdv a GTG Fejlesztői Konzolban
    
    A következő rövidítéseket használhatod:
    - app (Az alkalmazás osztálya)
    - req (A kérést indító osztálya)
    - browser (A főablak)
    
    Használd a "help (<parancs>)" alakot több információért.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
hu: Nem lehet felülírni a {key} kulcsot, mert a rövidítések csak olvashatóak.

en: easy
hu: könnyű

en: medium
hu: közepes

en: hard
hu: nehéz

en: Beginner
hu: Kezdő

en: Novice
hu: Haladó

en: Professional
hu: Profi

en: Expert
hu: Specialista

en: Master
hu: Mester

en: Master II
hu: Mester II

en: Grand Master
hu: Nagymester

en: Productivity Lord
hu: A Produktivitás Ura

en: Level: <b>{current_level}</b>
hu: Szint: <b>{current_level}</b>

en: %d point | %d points
hu[0]: %d pont
hu[1]: %d pont

en: <i>Good Job!</i>
    You have achieved your daily goal.
hu: <i>Szép Munka!</i>
    Elérted a napi célkitűzésedet.

en: Only a few tasks to go!
hu: Már csak pár feladat van hátra!

en: <i>Get Down to Business!</i>
    You haven't achieved any tasks today.
hu: <i>Láss Neki!</i>
    Még egy feladatot sem csináltál meg ma.

en: {emoji} <b>{streak} day</b> streak
hu: {emoji} <b>{streak} napos</b> sorozat

en: Start a new activity in Hamster Time Tracker based on the selected task
hu: Új tevékenység indítása a Hamster Időnyilvántartóban a kiválasztott feladat alapján

en: Stop tracking the current activity in Hamster Time Tracker corresponding to the selected task
hu: Az aktuális tevékenység követésének leállítása a Hamster Időnyilvántartóban, a kiválasztott feladathoz kapcsolódóan

en: Start task in Hamster
hu: Feladat indítása a Hamsterben

en: Stop Hamster Activity
hu: Feladat leállítása a Hamsterben
