gthumb - en to da translation catalogue (1132 entries)

en: gThumb Image Viewer
da: gThumb Billedfremviser

en: View and organize your images
da: Vis og organiser dine billeder

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
da: gThumb er en billedfremviser og -browser, der understøtter billedredigering og organisering. gThumb er designet til integration med GNOME 3-skrivebordet.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
da: Billedfremvisning: gThumb kan vise billeder i almindelige filformater såsom BMP, JPEG, GIF (inklusive animationer), PNG, TIFF, TGA og RAW. Det er også muligt at se forskellige typer metadata indlejret i billederne, f.eks. EXIF, IPTC og XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
da: Billedredigering: gThumb kan skalere, rotere og beskære billeder, og ændre mætning, lysstyrke og kontrast samt andre farvetransformationer.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
da: Billedbrowser: gThumb viser miniaturer af billederne på din disk, og tillader almindelige filhandlinger såsom kopiering, flytning og sletning af filer og mapper. Derudover findes en række billedspecifikke værktøjer såsom tabsfri JPEG-transformationer, ændring af billedstørrelse, konvertering til andre formater, slideshow, angivelse af et billede som skrivebordsbaggrund med mere.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
da: Billedorganisering: gThumb tillader tilføjelse af kommentarer og anden metadata til billeder, organisering af billeder i albummer, organisering af albummer i biblioteker, og søgning efter billeder idet resultatet kan gemmes som et album.

en: Browser mode
da: Browsertilstand

en: Viewer mode
da: Visningstilstand

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
da: Billeder over denne størrelse (i byte) vil ikke blive vist som miniaturebilleder. Vælg 0 hvis du ønsker altid at lave miniaturebilleder.

en: Open files in the active window
da: Åbn filer i det aktive vindue

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
da: Om positionen af rullebjælkerne skal nulstilles efter billedskift

en: Possible values are: jpeg, jpg.
da: Mulige værdier er: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
da: Mulige værdier er: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
da: Mulige værdier inkluderer: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
da: Importér med gThumb

en: Photo Import Tool
da: Importværktøj til billeder

en: Import the photos on your camera card
da: Importer billederne på dit kamerakort

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
da: Billede;Billedfremviser;Fremviser;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Caption
da: Billedtekst

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Single click to open files
da: _Enkeltklik for at åbne filer

en: _Double click to open files
da: _Dobbeltklik for at åbne filer

en: _Open files in fullscreen mode
da: _Åbn filer i fuldskærmstilstand

en: Other
da: Andet

en: Thumbnail _size:
da: Miniaturebilledernes _størrelse:

en: D_etermine image type from content (slower)
da: Bestem billedtype fra _indhold (langsommere)

en: digits
da: cifre

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit
da: Redigér

en: Default value
da: Standardværdi

en: remove
da: fjern

en: add
da: tilføj

en: _Extensions:
da: _Udvidelser:

en: More extensions…
da: Flere udvidelser …

en: Previous
da: Foregående

en: Next
da: Næste

en: Filter _Name:
da: Filter_navn:

en: Rules:
da: Regler:

note: limit label
en: _Limit to
da: _Begræns til

en: selected by
da: valgt af

en: Mean:
da: Gennemsnit:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
da: Stdafv.:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
da: Billedpunkter:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
da: Maks:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
da: Markering:

en: _Location:
da: _Sted:

en: Overwrite the old file with the new one?
da: Overskriv den gamle fil med den nye?

en: Old File:
da: Gammel fil:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Modified:
da: Ændret:

en: New File:
da: Ny fil:

en: Over_write the old file
da: Over_skriv den gamle fil

en: Do not overwrite _the old file
da: Overskriv ikke den gamle _fil

en: Overwrite _all files
da: Overskriv _alle filer

en: _Do not overwrite any file
da: _Overskriv ikke nogen filer

en: _Save the new file as:
da: _Gem den nye fil som:

en: _General filter:
da: _Generelt filter:

en: _Other filters:
da: _Andre filtre:

en: below the folder list
da: under mappelisten

en: on the right
da: til højre

en: gThumb Preferences
da: Indstillinger for gThumb

en: Appearance
da: Fremtoning

en: T_humbnails in viewer:
da: _Miniaturebilleder i fremviser:

en: on the bottom
da: i bunden

en: on the side
da: på siden

en: File _properties in browser:
da: Fil_egenskaber i browser:

en: _Statusbar
da: _Statuslinje

en: On startup:
da: Ved opstart:

en: Go to last _visited location
da: Gå til seneste _besøgte sted

en: Go to this _folder:
da: Gå til denne _mappe:

en: Set to C_urrent
da: Gør til _aktuel

en: _Reuse the active window to open files
da: _Genbrug det aktive vindue til at åbne filer

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
da: Spørg om _bekræftelse inden filer eller album slettes

en: Ask whether to save _modified files
da: Spørg om _ændrede filer skal gemmes

en: _Store metadata inside files if possible
da: _Gem metadata i filer hvis det er muligt

en: General
da: Generelt

en: Shortcuts:
da: Genveje:

en: _Restore All…
da: _Gendan alle …

en: _Inverse order
da: _Omvendt rækkefølge

en: Example:
da: Eksempel:

en: Upload images to 23hq.com
da: Overfør billeder til 23hq.com

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Add bookmarks support.
da: Tilføj understøttelse af bogmærker.

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Edit Bookmarks…
da: _Redigér bogmærker …

en: _System Bookmarks
da: _Systembogmærker

en: _Bookmarks:
da: _Bogmærker:

en: Go to this location
da: Gå til dette sted

en: Remove
da: Fjern

en: _Name
da: _Navn

en: _Location
da: _Sted

en: Could not remove the bookmark
da: Kunne ikke fjerne bogmærket

en: Burn CD/DVD
da: Brænd cd/dvd

en: Save files to an optical disc.
da: Gem filer til en optisk disk.

en: _Optical Disc…
da: _Optisk disk …

en: Disc Name
da: Disknavn

en: Current _folder
da: Aktuel _mappe

en: Current folder and its s_ub-folders
da: Aktuel mappe og dennes _undermapper

en: _Selected files
da: _Valgte filer

en: Source
da: Kilde

en: Write to Disc
da: Skriv til disk

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Error interpreting JPEG image file: %s
da: Fejl ved fortolkning af JPEG-billedfil: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
da: Ukendt JPEG-farverum (%d)

en: _Quality:
da: _Kvalitet:

en: _Lossless
da: _Tabsfri

en: _Default extension:
da: _Standardfilendelse:

en: _Smoothing:
da: _Udjævning:

en: Opti_mize
da: Opti_mer

en: _Progressive
da: _Progressiv

en: Compression _level:
da: Komprimerings_niveau:

en: Default options:
da: Standardindstillinger:

en: _RLE compression
da: _RLE-komprimering

en: Compression
da: Komprimering

en: _No compression
da: _Ingen komprimering

en: No_rmal (Deflate)
da: No_rmal (mindsk)

en: _Loss compression (JPEG)
da: _Komprimering med tab (JPEG)

en: Resolution
da: Opløsning

en: _Horizontal:
da: _Vandret:

en: _Vertical:
da: _Lodret:

en: dpi
da: punkter/tomme

en: _Method:
da: _Metode:

en: Insufficient memory
da: Utilstrækkelig hukommelse

en: Saving
da: Gemmer

en: No name specified
da: Intet navn angivet

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
da: Ugyldigt navn. De følgende tegn er ikke tilladte: %s

en: Name already used
da: Navn allerede brugt

en: New catalog
da: Nyt album

en: Enter the catalog name:
da: Indtast albumnavnet:

en: C_reate
da: Op_ret

en: New library
da: Nyt bibliotek

en: Enter the library name:
da: Indtast biblioteksnavnet:

en: Could not remove the catalog
da: Kunne ikke fjerne albummet

en: Are you sure you want to remove “%s”?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne “%s”?

en: Add to Catalog…
da: Tilføj til album …

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Remove from Catalog
da: Fjern fra album

en: Create Catalog
da: Opret album

en: Create Library
da: Opret bibliotek

en: Rename
da: Omdøb

en: Properties
da: Egenskaber

en: Catalogs
da: Albummer

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Catalog Properties
da: Albumegenskaber

en: Organize
da: Organiser

en: Automatically organize files by date
da: Organiser automatisk filer efter dato

en: Create file collections.
da: Opret filsamlinger.

en: C_atalogs:
da: _Albummer:

en: New Library
da: Nyt bibliotek

en: New Catalog
da: Nyt album

en: _View the destination
da: _Vis målmappen

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Date:
da: _Dato:

en: Catalog
da: Album

en: Cancel operation
da: Annullér handling

en: Organization:
da: Organisation:

en: Files
da: Filer

en: Create
da: Opret

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Catalog _Preview:
da: _Forhåndsvisning af album:

en: _Group files by:
da: _Gruppér filer efter:

en: _Include sub-folders
da: _Medtag undermapper

en: Ignore catalogs with a single file
da: Ignorer album der kun indeholder en enkelt fil

en: Put single files in the catalog:
da: Placer enlige filer i albummet:

en: Singles
da: Singler

en: Could not add the files to the catalog
da: Kunne ikke tilføje filerne til albummet

en: Could not create the catalog
da: Kunne ikke oprette albummet

en: Add to Catalog
da: Tilføj til album

en: _Add
da: _Tilføj

en: Keep the dialog open
da: Hold dialogen åben

en: Could not save the catalog
da: Kunne ikke gemme albummet

en: Could not load the catalog
da: Kunne ikke indlæse albummet

en: Organize Files
da: Organiser filer

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
da: Filer vil blive organiseret i album. Ingen filer vil blive flyttet på disken.

en: Date photo was taken
da: Dato billedet blev taget

en: File modified date
da: Dato fil blev ændret

en: Tag
da: Mærke

en: Tag (embedded)
da: Mærke (indlejret)

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: Tags
da: Mærker

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
da: Albummet “%s” findes allerede. Ønsker du at overskrive det?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
da: Biblioteket “%s” findes allerede. Ønsker du at overskrive det?

en: Over_write
da: Over_skriv

en: Cannot move the files
da: Kan ikke flytte filerne

en: Cannot copy the files
da: Kan ikke kopiere filerne

en: Invalid destination.
da: Ugyldig destination.

en: Copying files to “%s”
da: Kopierer filer til “%s”

en: Could not remove the files from the catalog
da: Kunne ikke fjerne filerne fra albummet

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
da: Handling færdig. Album: %d. Billeder: %d.

en: Change _Date…
da: Ændr _dato …

en: Change date
da: Ændr dato

en: Change the files date
da: Ændr filernes dato

en: -
da: −

en: Change the following values:
da: Ændr følgende værdier:

en: _Last modified date
da: Dato for _seneste ændring

en: Co_mment date
da: Ko_mmentar dato

en: Change to:
da: Ændr til:

en: The _following date:
da: _Følgende dato:

en: File _modified date
da: Fils _ændringsdato

en: File c_reation date
da: Fils _oprettelsesdato

en: Date p_hoto was taken
da: Dato _billedet blev taget

en: A_djust by
da: _Juster efter

en: hours
da: timer

en: minutes
da: minutter

en: seconds
da: sekunder

en: Change Date
da: Ændr dato

en: Import Embedded Metadata
da: Importer indlejrede metadata

en: Comments and tags
da: Kommentarer og mærker

en: Add comments and tags to any file type.
da: Tilføj kommentarer og mærker til alle filtyper.

en: _Synchronize with the embedded metadata
da: _Synkroniser med de indlejrede metadata

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Comment
da: Kommentar

en: Title
da: Titel

en: Place
da: Sted

en: Comment Date & Time
da: Kommentér dato & klokkeslæt

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Contact _Sheet…
da: _Kontaktark …

en: Image _Wall…
da: Billed_væg …

en: Contact Sheet
da: Kontaktark

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
da: Opret et indeksbillede, der viser miniaturebilleder af de valgte filer.

en: None
da: Ingen

en: Simple
da: Simpel

en: Simple with shadow
da: Simpel med skygge

en: Shadow only
da: Kun skygge

en: Slide
da: Dias

en: Inward Shadow
da: Indadvendt skygge

en: Outward Shadow
da: Udadvendt skygge

en: Background
da: Baggrund

en: _Solid color
da: _Ensfarvet

en: _Gradient
da: _Overgang

en: Select a color
da: Vælg en farve

en: Frame
da: Ramme

en: _Style:
da: _Stil:

en: C_olor:
da: _Farve:

en: Text
da: Tekst

en: _Header:
da: H_oved:

en: Select a font
da: Vælg en skrifttype

en: _Footer:
da: F_od:

en: Caption:
da: Billedtekst:

en: Help
da: Hjælp

en: Edit template
da: Rediger skabelon

en: Choose destination folder
da: Vælg målmappe

en: File_name:
da: Fil_navn:

en: Create _HTML image map
da: Opret _HTML-billedkort

en: Create a new theme
da: Opret et nyt tema

en: Edit the selected theme
da: Rediger det valgte tema

en: Delete the selected theme
da: Slet det valgte tema

en: Theme
da: Tema

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Images per page:
da: Billeder pr. side:

en: All images on a single page
da: Alle billeder på en enkel side

en: _All pages with the same size
da: _Alle sider med den samme størrelse

en: S_ort:
da: _Sortering:

en: Re_verse order
da: Om_vendt rækkefølge

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: Sq_uared
da: _Kvadrat

en: Thumbnails
da: Miniaturebilleder

en: Enumerator
da: Tæller

en: Current date
da: Dags dato

en: Current page number
da: Aktuelt sidetal

en: Total number of pages
da: Samlet antal sider

en: Location
da: Sted

en: Could not save the theme
da: Kunne ikke gemme temaet

en: Could not delete the theme
da: Kunne ikke slette temaet

en: Edit Template
da: Rediger skabelon

en: Image Wall
da: Billedvæg

en: Creating images
da: Opretter billeder

en: Generating thumbnails
da: Opretter miniaturebilleder

en: Theme Properties
da: Temaegenskaber

en: Copy _From
da: Kopier _fra

en: New theme
da: Nyt tema

en: Header
da: Sidehoved

en: Footer
da: Fodnote

en: Convert Format…
da: Konvertér format …

en: Convert format
da: Konverter format

en: Save images in a different format
da: Gem billeder i et andet format

en: New format
da: Nyt format

en: _Use the original image folder
da: _Behold den oprindelige billedmappe

en: Converting images
da: Konverterer billeder

en: Convert Format
da: Konverter format

en: Could not show the desktop background properties
da: Kunne ikke vise egenskaber for skrivebordsbaggrunden

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Could not set the desktop background
da: Kunne ikke angive skrivebordsbaggrunden

en: Set as Background
da: Angiv som skrivebordsbaggrund

en: Desktop background
da: Skrivebordsbaggrund

en: Set the image as desktop background
da: Angiv billedet som skrivebordsbaggrund

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
da: Er du sikker på, at du permanent ønsker at slette metadataene for de valgte filer?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter metadataene, så vil de være væk for bestandig.

en: Edit comment
da: Rediger kommentar

en: Edit tags
da: Rediger mærker

en: Delete Metadata
da: Slet metadata

en: D_escription:
da: _Beskrivelse:

en: _Place:
da: _Sted:

en: T_ags:
da: _Mærker:

en: _Rating:
da: B_edømmelse:

en: _Title:
da: _Titel:

en: Could not save the file metadata
da: Kunne ikke gemme filmetadataene

en: Cannot read file information
da: Kan ikke læse filinformation

en: Edit metadata
da: Rediger metadata

en: Allow to edit files metadata.
da: Tillad redigering af filernes metadata.

en: Save only cha_nged fields
da: Gem kun _ændrede felter

en: No date
da: Ingen dato

en: The following date
da: Nedenstående dato

en: Last modified date
da: Dato for seneste ændring

en: File creation date
da: Filens oprettelsesdato

en: Do not modify
da: Behold nuværende

en: Assigning tags to the selected files
da: Tildeler mærker til valgte filer

en: Writing files
da: Skriver filer

en: Reading files
da: Læser filer

en: example
da: eksempel

en: What example does
da: Hvad eksemplet gør

en: C_opyright:
da: _Ophavsret:

en: Co_untry:
da: _Land:

en: _Code:
da: _Kode:

en: Cr_edit:
da: A_nerkendelse:

en: _Source:
da: _Kilde:

en: _Urgency:
da: _Prioritet:

en: _Object Name:
da: _Objektnavn:

en: Byline _Title:
da: _Titel for byline:

en: _City:
da: _By:

en: _Language:
da: _Sprog:

en: State/Province:
da: Stat/provins:

en: (invalid value)
da: (ugyldig værdi)

en: Exposure
da: Eksponering

en: EXIF, IPTC, XMP support
da: EXIF-, IPTC-, XMP-understøttelse

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
da: Læs og skriv exif-, iptc- og xmp-metadata.

en: Exif General
da: Exif – generelt

en: Exif Conditions
da: Exifbetingelser

en: Exif Structure
da: Exifstruktur

en: Exif Thumbnail
da: Exif-miniaturebilleder

en: Exif GPS
da: Exif-GPS

en: Exif Maker Notes
da: Exif-fabrikantnoter

en: Exif Versions
da: Exif-versioner

en: Exif Other
da: Exif – andet

en: XMP Embedded
da: XMP indlejret

en: XMP Attached
da: XMP vedhæftet

en: date photo was taken
da: dato billedet blev taget

en: _Export To
da: _Eksportér til

en: New folder
da: Ny mappe

en: Enter the folder name:
da: Indtast mappenavnet:

en: Could not perform the operation
da: Kunne ikke udføre handlingen

en: Could not move the files
da: Kunne ikke flytte filerne

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
da: Filer kan ikke flyttes til den aktuelle placering. Som alternativ kan du vælge at kopiere dem.

en: Copy
da: Kopier

en: Move To
da: Flyt til

en: Copy To
da: Kopier til

en: Move
da: Flyt

en: Could not open the location
da: Kunne ikke åbne placeringen

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Copy to…
da: Kopiér til …

en: Move to…
da: Flyt til …

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurven

en: Delete
da: Slet

en: Open with the File Manager
da: Åbn med filhåndteringen

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Paste Into Folder
da: Indsæt i mappe

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Delete permanently
da: Slet permanent

en: Open with Gimp
da: Åbn med Gimp

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Open _With
da: _Åbn med

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
da: Vil du flytte “%s” til “%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
da: Vil du kopiere “%s” til “%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
da: Vil du flytte de trukne filer til “%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
da: Vil du kopiere de trukne filer til “%s”?

en: _Copy
da: _Kopiér

en: File manager
da: Filhåndtering

en: File manager operations.
da: Handlinger for filhåndtering.

en: Adjust contrast
da: Justér kontrast

en: Flip
da: Vend

en: Mirror
da: Spejlvend

en: Rotate right
da: Roter højre om

en: Rotate left
da: Roter venstre om

en: Crop
da: Beskær

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

en: B_rightness:
da: _Lysstyrke:

en: Con_trast:
da: Kon_trast:

en: _Saturation:
da: _Mætning:

en: Cyan-_Red:
da: Cyan-_rød:

en: _Magenta-Green:
da: _Magenta-grøn:

en: _Yellow-Blue:
da: _Gul-blå:

en: Color Levels
da: Farveniveauer

en: Position
da: Placering

en: Color
da: Farve

en: Options
da: Indstillinger

en: _Grid:
da: _Net:

en: Selection
da: Markering

en: _Width:
da: _Bredde:

en: Heigh_t:
da: _Højde:

en: _Position:
da: _Placering:

en: Maximize
da: Maksimér

en: Center
da: Centrér

en: Aspect ratio
da: Størrelsesforhold

en: I_nvert aspect ratio
da: I_nverter højde-/breddeforhold

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
da: M_ultiplum af:

note: abbreviation of pixel
en: px
da: bp

en: Include current channel
da: Inkludér nuværende kanal

en: High _quality
da: Høj _kvalitet

en: pixels
da: billedpunkter

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Set the image size to this value
da: Angiv billedets størrelse til denne værdi

en: Original dimensions:
da: Oprindelige dimensioner:

en: Scale factor:
da: Skaleringsfaktor:

en: New dimensions:
da: Nye dimensioner:

en: Grid:
da: Net:

en: _Background:
da: _Baggrund:

en: Pick a background color
da: Vælg en baggrundsfarve

en: _Transparent
da: _Gennemsigtig

en: Original size
da: Oprindelig størrelse

en: Bounding box
da: Omsluttende kasse

en: Crop borders
da: Beskæringsgrænser

en: Angle
da: Vinkel

en: Align
da: Juster

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Point 1:
da: Punkt 1:

en: Point 2:
da: Punkt 2:

en: Keep aspect ratio
da: Bevar størrelsesforhold

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
da: Tegn en linje på billedet 
    for at angive justeringen.

en: Perpendicular
da: Vinkelret

en: Alignment
da: Justering

en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Amount:
da: Konto:

en: Linear scale
da: Lineær skala

en: Logarithmic scale
da: Logaritmisk skala

en: Channel:
da: Kanal:

en: Value
da: Værdi

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Reset
da: Nulstil

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Applying changes
da: Anvender ændringer

en: Adjust Colors
da: Juster farver

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
da: Ændr billedets lysstyrke, kontrast, mætning og gammaværdi

en: Stretch
da: Stræk

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
da: Skær 0,5 % af i begge ender og stræk histogrammet

en: Equalize
da: Udjævn

en: Equalize the histogram using the square root function
da: Udjævn histogrammet ved brug af kvadratrodsfunktionen

en: Uniform
da: Ensartet

en: Equalize the histogram using the linear function
da: Udjævn histogrammet ved brug af lineær funktion

en: Adjust Contrast
da: Justér kontrast

en: Automatic contrast adjustment
da: Automatisk justering af kontrast

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Pick a color from the image
da: Vælg en farve fra billedet

en: Square
da: Kvadrat

en: %d × %d (Image)
da: %d × %d (Billede)

en: %d × %d (Screen)
da: %d × %d (Skærm)

en: 4∶3 (DVD, Book)
da: 4∶3 (dvd, bog)

en: 3∶2 (Postcard)
da: 3∶2 (postkort)

en: 16∶9 (DVD)
da: 16∶9 (dvd)

en: 1.85∶1
da: 1,85∶1

en: 2.39∶1
da: 2,39∶1

en: Other…
da: Andet …

en: Rule of Thirds
da: Tredjedelsreglen

en: Golden Sections
da: Gyldne snit

en: Center Lines
da: Centerlinjer

en: Add to Presets
da: Føj til forudindstillinger

en: Enter the preset name:
da: Indtast navn på forudindstillinger:

en: Could not save the file
da: Kunne ikke gemme filen

en: Add to presets
da: Føj til forudindstillinger

en: Color Curves
da: Farvekurver

en: Adjust color curves
da: Justér farvekurver

en: Special Effects
da: Specielle effekter

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
da: Varmere

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
da: Koldere

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
da: Jord

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
da: Ørken

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
da: Arktisk

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
da: Mango

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
da: Frisk blå

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
da: Kirsebær

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Vintage
da: Gammelt

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
da: Slørede kanter

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
da: Vignettering

en: Flip the image vertically
da: Vend billedet lodret

en: _Brightness
da: _Lysstyrke

en: _Saturation
da: _Mætning

en: _Average
da: _Gennemsnit

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Mirror the image horizontally
da: Spejlvend billedet vandret

en: Negative
da: Negativ

en: Redo
da: Omgør

note: resize the original image
en: Resizing images
da: Ændrer størrelse på billeder

en: 1.91∶1
da: 1,91∶1

en: Rotate Left
da: Roter venstre om

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
da: Roter billedet med 90 grader mod uret

en: Rotate Right
da: Roter højre om

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
da: Roter billedet med 90 grader med uret

en: Rotate
da: Roter

en: Save As…
da: Gem som …

en: Save
da: Gem

en: Sharpening image
da: Skærper billede

en: Enhance Focus
da: Gør skarpere

en: Undo
da: Fortryd

en: Find _Duplicates…
da: Find _dubletter …

en: _Folders:
da: _Mapper:

en: Duplicates:
da: Dubletter:

en: Files:
da: Filer:

en: File
da: Fil

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: _View
da: _Vis

en: _Delete
da: _Slet

en: No duplicates found.
da: Ingen duplikater fundet.

en: Start _at:
da: Start _fra:

en: Find Duplicates
da: Find duplikater

en: Find duplicated files.
da: Find duplikerede filer.

en: leave the newest duplicates
da: behold de nyeste dubletter

en: leave the oldest duplicates
da: behold de ældste dubletter

en: by folder…
da: efter mappe …

en: all files
da: alle filer

en: no file
da: ingen fil

en: %d file (%s) | %d files (%s)
da[0]: %d fil (%s)
da[1]: %d filer (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
da[0]: %d duplikat
da[1]: %d duplikater

en: Search completed
da: Søgning færdig

en: Searching for duplicates
da: Søger efter duplikater

en: %d file remaining | %d files remaining
da[0]: %d fil tilbage
da[1]: %d filer tilbage

en: Getting the file list
da: Henter fillisten

en: Duplicates
da: Duplikater

en: Select
da: Vælg

en: Flicker
da: Flickr

en: Upload images to Flickr
da: Overfør billeder til Flickr

en: Public photos
da: Offentlige billeder

en: Private photos, visible to family and friends
da: Private billeder, synlige for familie og venner

en: Private photos, visible to friends
da: Private billeder, synlige for venner

en: Private photos, visible to family
da: Private billeder, synlige for familie

en: Private photos
da: Private billeder

en: Safe content
da: Sikkert indhold

en: Moderate content
da: Moderat indhold

en: Restricted content
da: Begrænset indhold

en: _Account:
da: _Konto:

en: Edit accounts
da: Rediger konti

en: Free space:
da: Ledig plads:

en: Ph_otoset:
da: _Billedsæt:

en: _Privacy:
da: _Privatliv:

en: _Safety:
da: _Sikkerhed:

en: Hi_de from public searches
da: _Skjul for offentlige søgninger

en: _Resize if larger than:
da: _Ændre størrelsen hvis større end:

en: A_ccount:
da: _Konto:

en: Could not connect to the server
da: Kunne ikke forbinde til serveren

en: Files successfully uploaded to the server.
da: Filer overført til serveren.

en: _Open in the Browser
da: _Åbn i browseren

en: Could not create the album
da: Kunne ikke oprette albummet

en: Could not upload the files
da: Kunne ikke overføre filerne

en: No valid file selected.
da: Ingen gyldig fil valgt.

en: Could not export the files
da: Kunne ikke eksportere filerne

en: Export to %s
da: Eksporter til %s

en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

en: Could not get the photo list
da: Kunne ikke hente billedlisten

en: No album selected
da: Intet album valgt

en: _Import
da: _Importer

en: Import from %s
da: Importer fra %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
da: Returner til dette vindue, når du har afsluttet godkendelsesprocessen på %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
da: Når du er færdig, så klik på knappen “Fortsæt” nedenfor.

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: _Authorize…
da: _Godkend …

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
da: gThumb kræver din godkendelse for at overføre billederne til %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
da: Klik “Godkend” for at åbne din webbrowser og give tilladelse til, at gThumb kan overføre billederne til %s. Når du er færdig, så returnér til dette vindue for at færdiggøre godkendelsen.

en: Getting the album list
da: Hent albumlisten

en: Creating the new album
da: Opretter det nye album

en: Could not upload “%s”: %s
da: Kunne ikke overføre “%s”: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
da: Overfører “%s”

en: Uploading the files to the server
da: Overfører filerne til serveren

en: Getting the photo list
da: Henter billedlisten

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
da: Billede gemt som %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Could not take a screenshot
da: Kunne ikke tage et skærmbillede

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Mute
da: Lydløs

en: Play faster
da: Afspil hurtigere

en: Play slower
da: Afspil langsommere

en: Next frame
da: Næste billede

en: Go forward 1 second
da: Gå 1 sekund fremad

en: Go forward 5 seconds
da: Gå 5 sekunder fremad

en: Go forward 10 seconds
da: Gå 10 sekunder fremad

en: Go forward 1 minute
da: Gå 1 minut fremad

en: Go forward 5 minutes
da: Gå 5 minutter fremad

en: Go back 1 second
da: Gå 1 sekund tilbage

en: Go back 5 seconds
da: Gå 5 sekunder tilbage

en: Go back 10 seconds
da: Gå 10 sekunder tilbage

en: Go back 1 minute
da: Gå 1 minut tilbage

en: Go back 5 minutes
da: Gå 5 minutter tilbage

en: Use hardware acceleration
da: Benyt hardwareacceleration

en: _Screenshots location:
da: Sted for _skærmbilleder:

en: Play
da: Afspil

en: Slower
da: Langsommere

en: Faster
da: Hurtigere

en: Restart when finished
da: Genstart bagefter

en: Time:
da: Tid:

note: minus 5 seconds
en: -5s
da: -5 s

note: minus 10 seconds
en: -10s
da: -10 s

note: minus 1 minute
en: -1m
da: -1 m

note: minus 5 minutes
en: -5m
da: -5 m

note: plus 5 seconds
en: +5s
da: +5 s

note: plus 10 seconds
en: +10s
da: +10 s

note: plus 1 minute
en: +1m
da: +1 m

note: plus 5 minutes
en: +5m
da: +5 m

note: minus 1 second
en: -1s
da: -1 s

note: plus 1 second
en: +1s
da: +1 s

en: Audio/Video support
da: Lyd-/videounderstøttelse

en: Play audio and video files.
da: Afspil lyd- og videofiler.

en: Copy Image
da: Kopier billede

en: Playing video
da: Afspiller video

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Fit to window
da: Tilpas til vindue

en: Audio/Video Player
da: Lyd-/videoafspiller

en: Audio
da: Lyd

en: Artist
da: Kunstner

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Encoder
da: Koder

en: Framerate
da: Billedhastighed

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Channels
da: Kanaler

en: Sample rate
da: Samplefrekvens

en: Could not print the selected files
da: Kunne ikke udskrive de valgte filer

en: Print
da: Udskriv

en: Centered
da: Centreret

en: Custom
da: Selvvalgt

en: millimeters
da: millimeter

en: inches
da: tommer

en: The current page number
da: Det aktuelle sidetal

en: The total number of pages
da: Samlet antal sider

en: Special code
da: Speciel kode

en: The current date
da: Den aktuelle dato

en: The total number of files
da: Det samlede antal filer

en: The event description
da: Beskrivelse af begivenheden

en: _Rows:
da: _Rækker:

en: Image
da: Billede

en: Position:
da: Placering:

en: Left
da: Venstre

en: Unit:
da: Enhed:

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Select Caption Font
da: Vælg en skrifttype til billedtekst

en: Select Header Font
da: Vælg skrifttype til overskrift

en: Select Footer Font
da: Vælg skrift for sidefod

en: Total number of files
da: Det samlede antal filer

en: Event description
da: Beskrivelse af begivenhed

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Could not print
da: Kunne ikke udskrive

en: Images
da: Billeder

en: No suitable loader available for this file type
da: Der er ingen passende indlæser til denne filtype

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
da: Indlæser “%s”

en: Loading images
da: Indlæser billeder

en: Image print
da: Billedudskrivning

en: Allow to print images choosing the page layout.
da: Tillad udskrift af billeder ved valg af sidelayout.

en: Rotate Physically
da: Roter fysisk

en: Reset the EXIF Orientation
da: Nulstil EXIF-orientering

en: Saving images
da: Gemmer billeder

en: Image rotation
da: Billedrotation

en: Rotate images without data loss.
da: Roter billeder uden kvalitetstab.

en: Problem transforming the image: %s
da: Kunne ikke omforme billedet: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
da: Denne omformning kan være skyld i små billedeforvrængninger langs et eller flere kanter, fordi billedets dimensioner ikke er deleligt med 8.
    
    Forvrængningen kan dog fortrydes. Hvis resultatet af billedet er uacceptabelt, tilføj fa den modsatte omformning for at returnere til det oprindelige billede.
    
    Du kan også vælge af forkaste (eller trimme) ikke omformbare kant-billedpunkter. Ved praktisk brug giver denne tilstand de bedst udseende resultater, men omformningen er ikke helt tabsfri mere.

en: _Accept distortion
da: _Acceptér forvrængning

en: Zoom in
da: Forstør

en: Zoom out
da: Formindsk

en: Zoom to fit
da: Tilpas

en: Zoom to fit if larger
da: Tilpas hvis større

en: Zoom to fit width
da: Tilpas til bredde

en: Zoom to fit width if larger
da: Tilpas bredde hvis større

en: Zoom to fit height
da: Tilpas højde

en: Zoom to fit height if larger
da: Tilpas højde hvis større

en: Undo edit
da: Fortryd redigering

en: Redo edit
da: Omgør redigering

en: Scroll left
da: Rul til venstre

en: Scroll right
da: Rul til højre

en: Scroll up
da: Rul op

en: Scroll down
da: Rul ned

en: Scroll left fast
da: Rul hurtigt til venstre

en: Scroll right fast
da: Rul hurtigt til højre

en: Scroll up fast
da: Rul hurtigt op

en: Scroll down fast
da: Rul hurtigt ned

en: Scroll to center
da: Rul til midten

en: After loading an image:
da: Når et billede er indlæst:

en: Set to actual size
da: Sæt til naturlig størrelse

en: Keep previous zoom
da: Behold foregående forstørrelse

en: Fit to window if larger
da: Tilpas til vinduet hvis billedet er større

en: Fit to width
da: Tilpas til bredde

en: Fit to width if larger
da: Tilpas til bredden større

en: Reset scrollbar positions
da: Nulstil rullebjælkepositioner

en: Mouse wheel action:
da: Handling for musehjul:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
da: Skift billede

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
da: Zoom billede

en: Zoom quality:
da: Zoomkvalitet:

[ctx: zoom quality]
en: _High
da: _Høj

[ctx: zoom quality]
en: _Low
da: _Lav

en: Transparency:
da: Gennemsigtighed:

en: Checkered
da: Ternet

en: White
da: Hvid

en: Gray
da: Grå

en: Black
da: Sort

en: Automatic
da: Automatisk

en: Fit to height
da: Tilpas højde

en: 50%
da: 50 %

en: 100%
da: 100 %

en: 200%
da: 200 %

en: 300%
da: 300 %

en: Paste Image
da: Indsæt billede

en: Apply the embedded color profile
da: Anvend den indlejrede farveprofil

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Save Image
da: Gem billede

en: Loading the original image
da: Indlæser det originale billede

en: JPEG XL container
da: JPEG XL-beholder

en: Scroll Image
da: Rul billede

en: Image Editor
da: Billedredigering

en: Viewer
da: Fremviser

en: _Automatic subfolder
da: _Automatisk undermappe

en: _Template:
da: _Skabelon:

en: Invalid Destination
da: Ugyldig destination

en: File date
da: Fildato

en: Importing files
da: Importerer filer

en: No file imported
da: Ingen fil importeret

en: The selected files are already present in the destination.
da: De valgte filer er allerede til stede på destinationen.

en: Could not delete the files
da: Kunne ikke slette filerne

en: Delete operation not supported.
da: Slettehandling er ikke understøttet.

en: Last imported
da: Senest importeret

en: No file specified.
da: Ingen fil angivet.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
da: Der er ikke nok fri plads i “%s”.
    Der kræves %s plads, men kun %s er tilgængelige.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Co_mmands:
da: _Kommandoer:

en: _Wait for the command to finish
da: _Vent på at kommandoen afsluttes

en: E_xecute command once for every file
da: _udfør kommando en gang for hver fil

en: _Terminal command (shell script)
da: _Terminalkommando (skalskript)

en: Sh_ortcut:
da: _Genvej:

en: _Command:
da: _Kommando:

en: Edit command
da: Redigér kommando

en: Personalize…
da: Tilpas …

en: Script
da: Skript

en: Shortcut
da: Genvej

en: Show
da: Vis

en: Could not save the script
da: Kunne ikke gemme skriptet

en: New Command
da: Ny kommando

en: Edit Command
da: Rediger kommando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den valgte kommando?

en: Commands
da: Kommandoer

en: Quoted text
da: Citeret tekst

en: File URI
da: URI til filen

en: File path
da: Filsti

en: File name
da: Filnavn

en: File name, no extension
da: Filnavn, ingen filendelse

en: File extension
da: Filendelse

en: Folder path
da: Mappesti

en: Ask a value
da: Bed om en værdi

en: File attribute
da: Filattribut

en: No command specified
da: Ingen kommando anført

en: Command exited abnormally with status %d
da: Kommando afsluttedes unormalt med status %d

en: Enter a value:
da: Indtast en værdi:

en: _Skip
da: _Spring over

en: File list tools
da: Fillisteværktøjer

en: Scripting and batch manipulation of files.
da: Scripting og batchhåndtering af filer.

[ctx: Cardinal point]
en: W
da: V

[ctx: Cardinal point]
en: E
da: Ø

en: Map
da: Kort

en: View the photo position on the map
da: Vis billedposition på kortet

en: A_ccounts:
da: _Konti:

note: the message pane
en: Loading…
da: Indlæser …

en: New authentication…
da: Ny godkendelse …

en: Authorization Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Choose _Account…
da: Vælg _konto …

en: Choose Account
da: Vælg konto

en: Edit Accounts
da: Rediger konti

en: Connecting to the server
da: Forbinder til serveren

en: Asking authorization
da: Beder om godkendelse

en: Getting account information
da: Henter kontoinformation

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Import
da: Importér

en: _Removable Device…
da: _Flytbar enhed …

en: F_older…
da: _Mappe …

en: I_mport From
da: I_mportér fra

en: After importing from a device:
da: Efter import fra en enhed:

en: _Rotate the images physically
da: _Roter billederne fysisk

en: _Delete the imported files from the source
da: _Slet de importerede billeder fra kilden

note: view label
en: S_how:
da: _Vis:

en: _Event:
da: _Begivenhed:

en: _Tags:
da: _Mærker:

en: Could not import the files
da: Kunne ikke importere filerne

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
da: Filer at importere: %d (%s)

en: Could not load the folder
da: Kunne ikke indlæse mappen

en: Getting the folder content…
da: Henter mappeindholdet …

en: Import from Removable Device
da: Importer fra ekstern enhed

en: Import from Folder
da: Importer fra mappe

en: Import photos
da: Importer billeder

en: Import photos from removable devices.
da: Importer billeder fra eksterne enheder.

en: RAW Format
da: RAW-format

en: Raw format support
da: Understøttelse af rå-format (raw)

en: Allow to load raw format images.
da: Tillad indlæsning af billeder i rå-format (raw).

en: Red Eye Removal
da: Fjern rødøjeeffekt

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
da: Fjern rødøje-effekten udløst af kamerablitz

en: Red-eye removal
da: Fjern rødøjeeffekt

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
da: Værktøj til at fjerne rødøje-effekten på et billede.

en: _Sort by:
da: _Sorter efter:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
da: _Store/små bogstaver:

en: Re_verse Order
da: Om_vendt rækkefølge

en: Revert to the last used template
da: Tilbagefør til den skabelon som sidst blev brugt

en: _Preview:
da: _Forhåndsvisning:

en: Original enumerator
da: Oprindelig tæller

en: Modification date
da: Ændringstidspunkt

en: Digitalization date
da: Digitaliseringsdato

en: Could not rename the files
da: Kunne ikke omdøbe filerne

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Old Name
da: Gammelt navn

en: New Name
da: Nyt navn

en: Keep original case
da: Behold store/små bogstaver som før

en: Convert to lower-case
da: Konverter til små bogstaver

en: Convert to upper-case
da: Konverter til store bogstaver

en: Renaming files
da: Omdøber filer

en: Rename files
da: Omdøb filer

en: Rename series of files.
da: Omdøb serier af filer.

en: Resize Images…
da: Ændr størrelse på billeder …

en: pixel
da: billedpunkt

en: New dimensions
da: Nye dimensioner

en: _Height:
da: _Højde:

en: _Preserve original aspect ratios
da: B_evar oprindeligt størrelsesforhold

en: Resize Images
da: Ændr størrelse på billeder

en: Keep the original format
da: Behold det oprindelige format

en: Resize images
da: Ændr størrelse på billeder

en: Resize series of images.
da: Ændr størrelse på samlinger af billeder.

en: Could not perform the search
da: Kunne ikke udføre søgningen

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Find files
da: Find filer

en: Search again
da: Søg igen

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
da: Søg

en: all the following rules
da: alle de følgende regler

en: any of the following rules
da: enhver af de følgende regler

en: Add another location
da: Tilføj en anden placering

en: No file found
da: Ingen fil fundet

en: Files found so far: %s
da: Filer fundet indtil videre: %s

en: Searching…
da: Søger …

en: Cancel the operation
da: Afbryd handlingen

en: File search tool.
da: Filsøgningsværktøj.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
da: Tilføj til markering

en: Remove from selection
da: Fjern fra markering

en: Show selection
da: Vis markering

en: Remove from Selection
da: Fjern fra markering

en: Show selection %d
da: Vis markering %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
da: Brug Alt-%d for at føje filer til denne markering og Ctrl-%d for at vise markeringen.

en: Selection %d
da: Markering %d

en: Selections
da: Markeringer

en: Advanced file selection.
da: Avanceret filmarkering.

en: Start presentation
da: Start præsentation

en: Terminate presentation
da: Afslut præsentation

en: Pause/Resume presentation
da: Paus/genoptag præsentation

en: Show next file
da: Vis næste fil

en: Show previous file
da: Vis foregående fil

en: Presentation
da: Præsentation

en: _Personalize
da: _Tilpas

en: _Transition effect:
da: _Overgangseffekt:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
da: _Ændr automatisk efter

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
da: sekunder

en: _Restart when finished
da: _Genstart efter sidste billede

en: R_andom order
da: _Vilkårlig rækkefølge

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Add files to the playlist
da: Tilføj filer til afspilningsliste

en: Remove the selected files
da: Fjern de valgte filer

en: Choose the files to play
da: Vælg de filer der skal afspilles

en: Audio files
da: Lydfiler

en: Random
da: Tilfældig

en: Playing a presentation
da: Afspiller en præsentation

en: Push from right
da: Skub fra højre

en: Push from bottom
da: Skub nedefra

en: Slide from right
da: Glid fra højre

en: Slide from bottom
da: Glid nedefra

en: Fade in
da: Ton frem

en: Flip page
da: Vend side

en: Cube from right
da: Terning fra højre

en: Cube from bottom
da: Terning nedefra

en: Play a presentation of images.
da: Afspil en præsentation af billeder.

en: Open in Terminal
da: Åbn i Terminal

en: Open a folder in a terminal
da: Åbn en mappe i en terminal

en: _Web Album…
da: _Webalbum …

en: Click to view the image
da: Klik for at vise billedet

en: Go back to the index
da: Tilbage til indekset

en: Image %d of %d
da: Billede %d af %d

en: Index
da: Indeks

en: View page %d
da: Vis side %d

en: View the next image
da: Vis det næste billede

en: View the next page
da: Vis den næste side

en: View the previous image
da: Vis det forrige billede

en: View the previous page
da: Vis den forrige side

en: All images on a single image
da: Alle billeder på et enkelt billede

en: Adapts to the window width
da: Tilpasses vinduesbredden

en: _Copy originals to destination
da: _Kopier originalerne til destinationen

en: _Adapt to the window width
da: _Tilpas til vinduesbredden

en: Index Page
da: Indeksside

en: Thumbnail Caption
da: Billedtekst til miniaturebillede

en: Image Page
da: Billedside

en: Show the description, if available
da: Vis beskrivelsen, hvis tilgængelig

en: Show the following attributes:
da: Vis de følgende attributter:

en: Image Attributes
da: Billedattributter

en: Current image number
da: Aktuelt billednummer

en: Total number of images
da: Samlet antal billeder

en: Original filename
da: Oprindeligt filnavn

en: Web Album
da: Webalbum

en: Malformed command
da: Fejludformet kommando

en: Could not show the destination
da: Kunne ikke vise destinationen

en: The album has been created successfully.
da: Albummet er blevet oprettet.

en: Saving thumbnails
da: Gemmer miniaturebilleder

en: Saving HTML pages: Images
da: Gemmer HTML sider: Billeder

en: Saving HTML pages: Indexes
da: Gemmer HTML sider: Indexfiler

en: Copying original images
da: Kopierer originale billeder

en: Could not find the style folder
da: Kunne ikke finde stilmappen

en: Could not create a temporary folder
da: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe

en: Web Albums
da: Webalbum

en: Create static web albums.
da: Opret statisk internetalbum.

en: Could not load the position “%s”
da: Kunne ikke indlæse positionen “%s”

en: Open
da: Åbn

en: Could not save the filter
da: Kunne ikke gemme filteret

en: New Filter
da: Nyt filter

en: Edit Filter
da: Rediger filter

en: Filters
da: Filtre

[ctx: Extensions]
en: All
da: Alle

[ctx: Extensions]
en: Enabled
da: Aktiverede

[ctx: Extensions]
en: Disabled
da: Deaktiverede

en: Viewers
da: Fremvisere

en: File tools
da: Filværktøjer

en: List tools
da: Listeværktøjer

en: Importers
da: Importører

en: Exporters
da: Eksportører

en: Could not activate the extension
da: Kunne ikke aktivere udvidelsen

en: Could not deactivate the extension
da: Kunne ikke deaktivere udvidelsen

en: gThumb Development Team
da: gThumbs udviklingshold

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
da: Udvidelser

en: Restart required
da: Genstart kræves

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
da: Du skal genstarte gthumb for at disse ændringer træder i kraft

en: _Restart
da: _Genstart

en: Revert
da: Forkast

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
da: Vil du forkaste alle ændringerne og bruge standardgenvejene?

[ctx: Shortcuts]
en: All
da: Alle

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
da: Ændrede

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
da: Genveje

en: Sort By
da: Sorter efter

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
da: %s af %s

en: Moving “%s” to “%s”
da: Flytter “%s” til “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
da: Kopierer “%s” til “%s”

en: Moving files
da: Flytter filer

en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Getting file information
da: Henter filinformation

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Moving files to trash
da: Flytter filer til papirkurv

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
da: Tryk en tastekombination, du vil bruge som genvej.

en: Press Esc to cancel
da: Tryk Esc for at afbryde

en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

en: Start in fullscreen mode
da: Start i fuldskærmstilstand

en: Automatically start a presentation
da: Start en præsentation automatisk

en: Automatically import digital camera photos
da: Importer billeder fra digitalkamera automatisk

en: Show version
da: Vis version

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
da: [FIL…] [MAPPE…]

en: — Image browser and viewer
da: — Billedhåndtering og -visning

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: gThumb er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelser, som er angivet i GNU General Public License, som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: gThumb distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med gThumb. Hvis ikke, så se http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
da: En billedfremviser og -bladrer for GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Quit
da: Afslut

en: Show browser
da: Vis browser

en: Close window
da: Luk vindue

en: Open location
da: Åbn sted

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Revert image to saved
da: Tilbagefør billede til det gemte

en: Save image
da: Gem billede

en: Save image as
da: Gem billede som

en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: Statusbar
da: Statuslinje

en: Thumbnails list
da: Miniatureliste

en: Load previous location
da: Indlæs forrige sted

en: Load next location
da: Indlæs næste sted

en: Load parent folder
da: Indlæs overmappen

en: Load home
da: Indlæs hjem

en: Reload location
da: Genindlæs sted

en: Show/Hide hidden files
da: Vis/skjul skjulte filer

en: Change sorting order
da: Ændr sorteringsrækkefølgen

en: Show first file
da: Vis første fil

en: Show last file
da: Vis sidste fil

en: Image tools
da: Billedværktøjer

en: File properties
da: Filegenskaber

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select none
da: Vælg ingen

en: All
da: Alle

en: [modified]
da: [ændret]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
da[0]: %d fil valgt (%s)
da[1]: %d filer valgt (%s)

en: %s of free space
da: %s ledig plads

en: No suitable module found for %s
da: Intet egnet modul fundet for %s

en: Save changes to file “%s”?
da: Gem ændringer til filen “%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer til filen gå tabt.

en: Do _Not Save
da: Gem _ikke

en: Accept
da: Acceptér

en: _Close
da: _Luk

en: Could not change name
da: Kunne ikke ændre navn

en: Modified
da: Ændret

en: Go to the previous visited location
da: Gå til foregående besøgte sted

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte sted

en: History
da: Historik

en: View the folders
da: Vis mapperne

en: Edit file
da: Rediger fil

en: Operations
da: Handlinger

en: File type not supported
da: Filtypen understøttes ikke

en: No suitable module found
da: Intet passende modul fundet

en: Could not open the module “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne modulet “%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
da: Udvidelsen “%2$s” kræver udvidelsen “%1$s”

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: _Show Format Options
da: _Vis formatindstillinger

en: No file
da: Ingen fil

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
da: Billederne kan ikke flyttes til papirkurven. Vil du slette dem permanent?

en: Could not move the files to the Trash
da: Kunne ikke flytte filerne til papirkurven

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette “%s” permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette %'d valgt fil permanent?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette %'d valgte filer permanent?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter en fil, vil den være væk for bestandig.

note: "files" label
en: files
da: filer

en: ascending
da: stigende

en: descending
da: faldende

en: No limit specified
da: Ingen grænse givet

en: (Open Parent)
da: (Åbn ophavsmappe)

en: Enter the new name:
da: Indtast det nye navn:

en: Alpha
da: Alfa

en: Could not rename the file
da: Kunne ikke omdøbe filen

en: No options available for this file type
da: Ingen tilgængelige tilvalg for denne filtype

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
da: Kunne ikke finde et passende modul til at gemme billedet som “%s”

en: Reading file information
da: Læser filinformation

en: Hidden Files
da: Skjulte filer

en: Locations
da: Steder

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Bytes
da: Byte

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
da: Ændringsdato og -klokkeslæt

en: Duration
da: Varighed

en: Exposure Settings
da: Indstillinger for eksponering

en: Aperture
da: Blændeåbning

en: ISO Speed
da: ISO-hastighed

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Shutter Speed
da: Lukkerhastighed

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Flash
da: Blitz

en: Camera Model
da: Kameramodel

en: Color Profile
da: Farveprofil

en: General Date & Time
da: Generel dato & klokkeslæt

en: Author
da: Forfatter

en: Copyright
da: Ophavsret

en: file name
da: filnavn

en: file path
da: filsti

en: file size
da: filstørrelse

en: file modified date
da: filændringstidspunkt

en: no sorting
da: ingen sortering

en: dimensions
da: dimensioner

en: aspect ratio
da: størrelsesforhold

en: All Files
da: Alle filer

en: All Images
da: Alle billeder

en: JPEG Images
da: JPEG-billeder

en: Raw Photos
da: Raw-billeder

en: Media
da: Medie

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: Filename
da: Filnavn

en: Title (embedded)
da: Titel (indlejret)

en: Description (embedded)
da: Beskrivelse (indlejret)

en: Show/Hide
da: Vis/skjul

en: Navigation
da: Navigering

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Saving file information
da: Gemmer filinformation

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
da: Gemmer “%s”

en: Create tag “%s”
da: Opret mærket “%s”

en: Show all the tags
da: Vis alle mærkerne

en: Holidays
da: Fridage

en: Temporary
da: Midlertidigt

en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: Science
da: Videnskab

en: Favorite
da: Favorit

en: Important
da: Vigtigt

en: Games
da: Spil

en: Party
da: Fest

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Family
da: Familie

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
da: Mellemrum

en: Year
da: År

en: Month
da: Måned

en: Day of the month
da: Dato i måneden

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
da: Sekund

en: is lower than
da: er mindre end

en: is greater than
da: er større end

en: is equal to
da: er lig med

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is lower than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: The test definition is incomplete
da: Testdefinitionen er ufuldstændig

en: is
da: er

en: is only
da: er kun

en: is not
da: er ikke

en: matches
da: matcher

en: Add a new rule
da: Tilføj en ny regel

en: Remove this rule
da: Fjern denne regel

en: contains
da: indeholder

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: ender med

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: is before
da: er før

en: is after
da: er efter

en: Today
da: I dag

en: Now
da: Nu

en: Colors
da: Farver

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
da: Tastekombinationen «%s» er allerede tildelt handlingen «%s». Vil du gentildele den til denne handling i stedet?

en: Reassign
da: Gentildel

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
da: Tastekombinationen «%s» er allerede tildelt handlingen «%s» og kan ikke ændres.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
da: Tastekombinationen «%s» er allerede tildelt og kan ikke ændres.

en: Could not display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Could not launch the application
da: Kunne ikke køre programmet

en: _Copy Here
da: _Kopiér hertil

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Link Here
da: _Link herfra

en: Cancel
da: Annullér

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Help
da: _Hjælp

en: _New
da: _Ny

en: _Ok
da: _OK

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Save
da: _Gem

en: E_xecute
da: _Kør

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open Location…
da: Åbn sted …

en: Sort By…
da: Sortér efter …

en: _About gThumb
da: _Om gThumb

en: _Delete History
da: _Slet historik
