gthumb master - en to eo translation catalogue (402 entries)

en: gThumb Image Viewer
eo: Bildomontrilo gThumb

en: Image Viewer
eo: Bildomontrilo

en: Image;Viewer;
eo: Bildo;Montrilo;

en: _Open files in fullscreen mode
eo: _Malfermi dosierojn per tutekrana reĝimo

en: Other
eo: Alia

note: limit label
en: _Limit to
eo: _Limigi al

en: selected by
eo: elektita de

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
eo: Bilderoj:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
eo: Maks:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
eo: Elektite:

en: _Location:
eo: _Loko:

en: Overwrite the old file with the new one?
eo: Ĉu anstataŭigi la malnovan dosieron per la nova?

en: Old File:
eo: Malnova dosiero:

en: Filename:
eo: Dosiernomo:

en: Size:
eo: Grando:

en: Modified:
eo: Modifite:

en: New File:
eo: Nova dosiero:

en: Over_write the old file
eo: _Anstataŭigi la malnovan dosieron

en: Do not overwrite _the old file
eo: Ne anstataŭigi _la malnovan dosieron

en: Overwrite _all files
eo: Anstataŭigi ĉ_iujn dosierojn

en: _Do not overwrite any file
eo: _Ne anstataŭigi iun dosieron

en: _Save the new file as:
eo: Kon_servi la novan dosieron kiel:

en: Appearance
eo: Aspekto

en: General
eo: Ĝenerale

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: _Add Bookmark
eo: _Aldoni legosignon

en: _Edit Bookmarks…
eo: R_edakti legosignojn…

en: _Bookmarks:
eo: _Legosignoj:

en: Remove
eo: Forigi

en: _Name
eo: _Nomo

en: _Location
eo: _Loko

en: Could not remove the bookmark
eo: Ne eblis forigi la legosignon

en: _Optical Disc…
eo: _Lumdisko…

en: Disc Name
eo: Disknomo

en: Current _folder
eo: Aktuala _dosierujo

en: _Selected files
eo: _Elektitaj dosieroj

en: Source
eo: Fonto

en: _Continue
eo: _Daŭrigi

en: _Quality:
eo: _Kvalito:

en: Resolution
eo: Distingivo

en: _Horizontal:
eo: _Horizontale:

en: _Vertical:
eo: _Vertikale:

en: Saving
eo: Konservante

en: New catalog
eo: Nova katalogo

en: C_reate
eo: K_rei

en: New library
eo: Nova biblioteko

en: Add to Catalog…
eo: Aldoni al katalogo…

en: Open Folder
eo: Malfermi dosierujon

en: Create Library
eo: Nova biblioteko

en: Rename
eo: Alinomi

en: Properties
eo: Atributoj

en: Catalogs
eo: Katalogoj

en: Command Line
eo: Komandlinio

en: Add to Catalog
eo: Aldoni al katalogo

en: C_atalogs:
eo: K_atalogoj:

en: _New Catalog
eo: _Nova katalogo

en: New _Library
eo: Nova bib_lioteko

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: _Date:
eo: _Dato:

en: Catalog
eo: Katalogo

en: Files
eo: Dosieroj

en: Select All
eo: Elekti ĉiujn

en: Select None
eo: Elekti neniun

en: Over_write
eo: _Anstataŭigi

en: Change _Date…
eo: Ŝanĝi _daton…

en: Change date
eo: Ŝanĝi daton

en: Change to:
eo: Ŝanĝi al:

en: hours
eo: horoj

en: minutes
eo: minutoj

en: seconds
eo: sekundoj

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Comment
eo: Komento

en: Title
eo: Titolo

en: Description
eo: Priskribo

en: Place
eo: Loko

en: Rating
eo: Pritakso

en: None
eo: Neniu

en: Simple
eo: Simpla

en: Background
eo: Fono

en: _Gradient
eo: _Gradiento

en: Select a color
eo: Elekti koloron

en: _Style:
eo: _Stilo:

en: C_olor:
eo: K_oloro:

en: Text
eo: Teksto

en: _Header:
eo: Paĝ_kapo:

en: Select a font
eo: Elekti tiparon

en: _Footer:
eo: Paĝ_piedo:

en: The current date
eo: La aktuala dato

en: _Destination:
eo: _Celo:

en: File_name:
eo: Dosier_nomo:

en: Theme
eo: Etoso

en: Columns:
eo: Kolumnoj:

en: S_ort:
eo: _Ordigi:

en: _Size:
eo: _Grando:

en: Header
eo: Paĝokapo

en: Footer
eo: Paĝopiedo

en: New theme
eo: Nova etoso

en: Destination
eo: Celo

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Undo
eo: _Malfari

en: D_escription:
eo: _Priskribo:

en: _Place:
eo: _Loko:

en: _Rating:
eo: _Pritakso:

en: _Title:
eo: _Titolo:

en: %d file | %d files
eo[0]: %d dosiero
eo[1]: %d dosieroj

en: Current date
eo: Aktuala dato

en: Example
eo: Ekzemplo

en: C_opyright:
eo: K_opirajto:

en: Co_untry:
eo: _Lando:

en: _Code:
eo: _Kodo:

en: _Source:
eo: _Fonto:

en: _Object Name:
eo: _Objektnomo:

en: _City:
eo: _Urbo:

en: _Language:
eo: _Lingvo:

en: State/Province:
eo: Ŝtato/provinco:

en: Export
eo: Elporti

en: Edit accounts
eo: Redakti kontojn

en: A_lbum:
eo: A_lbumo:

en: Add a new album
eo: Aldoni novan albumon

en: _Account:
eo: _Konto:

en: _Visibility:
eo: _Videbleco:

en: A_ccount:
eo: _Konto:

en: _Album:
eo: _Albumo:

en: Could not connect to the server
eo: Ne eblas konekti al servilo

en: New Album
eo: Nova albumo

en: Export to Facebook
eo: Elporti al Facebook

en: Export to %s
eo: Elporti al %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
eo: Alŝutante na “%s”

en: New folder
eo: Nova dosierujo

en: Copy
eo: Kopii

en: Move To
eo: Movi al

en: Copy To
eo: Kopii al

en: Move
eo: Movi

en: Copy to…
eo: Kopii al…

en: Move to…
eo: Movi al…

en: Move to Trash
eo: Movi rubujen

en: Delete
eo: Forigi

en: Open with the File Manager
eo: Malfermi per la dosieradministrilo

en: Create Folder
eo: Krei dosierujon

en: Paste Into Folder
eo: Alglui dosierujen

en: Duplicate
eo: Duobligi

en: Home Folder
eo: Hejma dosierujo

en: Open _With
eo: Malfermi _per

en: _Copy
eo: _Kopii

en: File manager
eo: Dosieradministrilo

en: _Preview
eo: _Antaŭmontro

en: Con_trast:
eo: Kon_trasto:

en: _Saturation:
eo: _Satureco:

en: Position
eo: Pozicio

en: Color
eo: Koloro

en: Options
eo: Opcioj

en: _Grid:
eo: _Krado:

en: Selection
eo: Elekto

en: _Width:
eo: _Larĝo:

en: Heigh_t:
eo: Al_to:

en: _Position:
eo: _Posicio:

en: Center
eo: Centrigi

en: Aspect ratio
eo: Proporcio

en: pixels
eo: bilderoj

en: Dimensions
eo: Dimensioj

en: Grid:
eo: Krado:

en: _Background:
eo: _Fono:

en: _Transparent
eo: _Travidebleco

en: Channel:
eo: Kanalo:

en: Value
eo: Valoro

en: Red
eo: Ruĝo

en: Green
eo: Verdo

en: Blue
eo: Bluo

en: Applying changes
eo: Aplikante ŝanĝojn

en: Equalize
eo: Ekvilibrigi

en: %d × %d (Image)
eo: %d × %d (bildo)

en: %d × %d (Screen)
eo: %d × %d (ekrano)

note: Translators: this is an option for the format -> Format: Custom
en: Custom
eo: Propra

en: Crop
eo: Stuci

en: Could not save the file
eo: Ne eblis konservi la dosieron

en: Flip
eo: Renversi

en: _Saturation
eo: _Satureco

en: Mirror
eo: Speguli

en: Redo
eo: Refari

en: Resize
eo: Aligrandigi

en: Save As…
eo: Konservi kiel…

en: Save
eo: Konservi

en: Undo
eo: Malfari

en: Find _Duplicates…
eo: Serĉi _duoblaĵojn…

en: _Folders:
eo: _Dosierujoj:

en: Files:
eo: Dosieroj:

en: File
eo: Dosiero

en: Last modified
eo: Laste modifite

en: _View
eo: _Vido

en: _Delete
eo: _Forigi

en: _Filter:
eo: _Filtrilo:

en: _Find
eo: _Serĉi

en: by folder…
eo: laŭ dosierujo…

en: all files
eo: ĉiuj dosieroj

en: no file
eo: neniu dosiero

en: Select
eo: Elekti

en: Free space:
eo: Libera spaco:

en: _Import
eo: E_nporti

en: Import from %s
eo: Enporti de %s

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: C_ontinue
eo: _Daŭrigi

[ctx: Filename]
en: Screenshot
eo: Ekrankopio

en: Could not take a screenshot
eo: Ne eblis fari ekrankopion

en: Play
eo: Ludi

en: Slower
eo: Pli malrapide

en: Faster
eo: Pli rapide

en: Time:
eo: Tempo:

en: _Screenshots location:
eo: _Ekrankopia loko:

en: Pause
eo: Paŭzo

en: Take a screenshot
eo: Fari ekrankopion

en: Audio
eo: Sono

en: Artist
eo: Artisto

en: Album
eo: Albumo

en: Bitrate
eo: Bitrapido

en: Codec
eo: Kodeko

en: Width
eo: Larĝo

en: Height
eo: Alto

en: Channels
eo: Kanaloj

en: Stereo
eo: Dukanale

en: Mono
eo: Unukanale

en: Print
eo: Presi

en: Centered
eo: Centrigite

en: _Rows:
eo: Ho_rizontaloj:

en: Image
eo: Bildo

en: Position:
eo: Pozicio:

en: Left
eo: Maldekstre

en: Top
eo: Supre

en: Preview
eo: Antaŭmontro

en: millimeters
eo: milimetroj

en: inches
eo: coloj

en: Fonts
eo: Tiparoj

en: Page %d of %d
eo: Paĝo %d de %d

en: Images
eo: Bildoj

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
eo: Ŝutante na “%s”

en: Fit to window
eo: Adapti al fenestro

[ctx: zoom quality]
en: _High
eo: _Alte

[ctx: zoom quality]
en: _Low
eo: _Malalte

en: Automatic
eo: Aŭtomate

en: Fit to height
eo: Adapti al alto

en: Histogram
eo: Histogramo

en: Copy Image
eo: Kopii bildon

en: Save Image
eo: Konservi bildon

en: _Destination
eo: _Celo

en: The year
eo: La jaro

en: The month
eo: La monato

en: The hour
eo: La hor+

en: The minutes
eo: La minutoj

en: The seconds
eo: La sekundoj

note: subfolder type
en: File date
eo: Dosierdato

note: gtk_label_set_mnemonic_widget (GTK_LABEL (GET_WIDGET ("subfolder_label")), self->priv->subfolder_type_list); subfolder format
en: year-month-day
eo: jaro-monato-tago

en: year-month
eo: jaro-monato

en: year
eo: jaro

en: Importing files
eo: Enportante dosierojn

en: Tools
eo: Iloj

en: Co_mmands:
eo: Ko_mandoj:

en: Script
eo: Skripto

en: Shortcut
eo: Klavkombino

en: Show
eo: Montri

en: New Command
eo: Nova komando

en: Edit Command
eo: Redakti komandon

en: Commands
eo: Komandoj

en: Map
eo: Mapo

en: A_ccounts:
eo: _Kontoj:

en: Loading…
eo: Ŝargante…

en: Edit Accounts
eo: Redakti kontojn

en: Connecting to the server
eo: Konektante al la servilo

en: Choose a folder
eo: Elekti dosierujon

en: Import
eo: Enporti

en: F_older…
eo: D_osierujo…

en: I_mport From
eo: E_nporti de

note: view label
en: S_how:
eo: _Montri:

en: _Event:
eo: _Evento:

en: (Empty)
eo: (Malplene)

en: Empty
eo: Malplene

en: Import from Folder
eo: Importi de dosierujo

en: Import photos
eo: Enporti bildojn

en: _Albums:
eo: _Albumoj:

en: Name
eo: Nomo

en: Public
eo: Publike

en: remove
eo: forigi

en: add
eo: aldoni

en: _Sort by:
eo: _Ordigi laŭ:

en: Help
eo: Helpo

en: _Template:
eo: Ŝ_ablono:

en: _Preview:
eo: _Antaŭmontro:

en: _Rename
eo: _Alinomi

en: Old Name
eo: Malnova nomo

en: New Name
eo: Nova nomo

en: Renaming files
eo: Alinomante dosierojn

en: Rename files
eo: Alinomi dosierojn

en: pixel
eo: bildero

en: _Height:
eo: _Alto:

en: Find
eo: Serĉi

en: Find files
eo: Serĉi doserojn

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
eo: Serĉi

en: Searching…
eo: Serĉante…

en: Show selection %d
eo: Montri elekton %d

en: Selection %d
eo: Elekto %d

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
eo: sekundoj

en: Playlist
eo: Ludlisto

en: Audio files
eo: Son-dosieroj

en: Random
eo: Hazarde

en: _Web Album…
eo: _Reta albumo…

en: Next
eo: Sekva

en: Previous
eo: Antaŭa

en: Open
eo: Malfermi

en: Filter
eo: Filtrilo

en: New Filter
eo: Nova filtrilo

en: Edit Filter
eo: Redakti filtrilon

en: Filters
eo: Filtriloj

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
eo: Foliumilo

en: All
eo: Ĉiuj

en: Enabled
eo: Enŝaltite

en: Disabled
eo: Elŝaltite

en: _Restart
eo: _Restartigi

en: Sort By
eo: Ordigi laŭ

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
eo: %s de %s

en: Open a new window
eo: Malfermi novan fenestron

en: Start in fullscreen mode
eo: Starti per tutekrana reĝimo

en: Show version
eo: Montri version

en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavkombinoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About
eo: _Pri

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: Accept
eo: Akcepti

en: _Close
eo: _Fermi

en: Go to the previous visited location
eo: Iri al antaŭa vizitita loko

en: Go to the next visited location
eo: Iri al sekvonta vizitita loko

en: Edit file
eo: Redakti dosieron

en: Deleting files
eo: Forigo de dosieroj

en: Could not open the module “%s”: %s
eo: Ne eblis malfermi la modulon “%s”: %s

en: _Show Format Options
eo: _Montri formopciojn

en: Details
eo: Detaloj

en: Computer
eo: Komputilo

note: "files" label
en: files
eo: dosieroj

note: Translators: RGB is an acronym for Red Green Blue
en: RGB
eo: RVB

en: Could not rename the file
eo: Ne eblis alinomi la dosieron

en: Size
eo: Grando

en: Type
eo: Tipo

en: Location
eo: Loko

en: Duration
eo: Daŭro

en: Color Profile
eo: Profilo de koloro

en: Copyright
eo: Kopirajto

en: file name
eo: dosiernomo

en: file size
eo: dosiergrando

en: All Files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: JPEG Images
eo: JPEG-bildoj

en: Text Files
eo: Tekstdosieroj

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Overwrite
eo: Anstataŭigi

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
eo: Konservante na “%s”

en: Holidays
eo: Ferioj

en: Screenshots
eo: Ekrankopioj

en: Science
eo: Scienco

en: Important
eo: Grave

en: Games
eo: Ludoj

en: Party
eo: Festo

en: Birthday
eo: Naskiĝtago

en: Family
eo: Familio

en: is lower than
eo: estas pli malgrande ol

en: is greater than
eo: estas pli grande ol

en: is equal to
eo: estas egale al

en: is greater than or equal to
eo: estas pli grande ol aŭ egale

en: is lower than or equal to
eo: estas pli malgrande ol aŭ egale

en: is
eo: estas

en: is only
eo: estas nur

en: is not
eo: ne estas

en: matches
eo: kongruoj

en: Add a new rule
eo: Aldoni novan regulon

en: Remove this rule
eo: Forigi tiun regulon

en: contains
eo: entenas

en: starts with
eo: komencas per

en: ends with
eo: finas per

en: does not contain
eo: ne entenas

en: is before
eo: estas antaŭe

en: is after
eo: estas poste

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Now
eo: Nun

en: Colors
eo: Koloroj

en: Rotation
eo: Turno

en: Moving files to trash
eo: Movi dosierojn rubujen

en: Could not display help
eo: Ne eblis montri helpon

en: Could not launch the application
eo: Ne eblas ruli la aplikaĵon

en: _Copy Here
eo: _Kopii ĉi tien

en: _Move Here
eo: _Movi ĉi tien

en: _Link Here
eo: _Ligi ĉi tien

en: Cancel
eo: Nuligi

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _New
eo: _Nova

en: _Ok
eo: B_one

en: _Remove
eo: Fo_rigi

en: _Save
eo: Kon_servi

en: E_xecute
eo: _Lanĉi

en: _Upload
eo: Alŝ_uti

en: New _Window
eo: Nova _fenestro

en: Open in New Window
eo: Malfermi en nova fenestro

en: New Window
eo: Nova fenestro

en: Open Location…
eo: Malfermi lokon…

en: Revert
eo: Malfari

en: Sort By…
eo: Ordigi laŭ…

en: Hidden Files
eo: Kaŝitaj dosieroj

en: _Delete History
eo: _Vakigi la historion
