GThumb - en to fi translation catalogue (1147 entries)

en: gThumb Image Viewer
fi: gThumb-kuvakatselin

en: View and organize your images
fi: Katsele ja järjestä kuviasi

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
fi: gThumb on kuvakatselin, -muokkain, -selain ja -hallinta. Se on suunniteltu hyvin integroitavaksi Gnome 3 -työpöytään.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
fi: Kuvakatselimena gThumb mahdollistaa useiden yleisten kuvatiedostomuotojen katselun, kuten BMP, JPEG, GIF (mukaan lukien animaatiot), PNG, TIFF, TGA ja RAW-kuvat. Lisäksi voit katsella kuvien sisään upotettuja metatietoja, kuten EXIF, IPTC ja XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
fi: Kuvamuokkaimena gThumbilla voi skaalata, kiertää ja rajata kuvia; muuttaa niiden kylläisyyttä, valoisuutta, kontrastia ja tehdä muita värimuutoksia.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
fi: Kuvaselaimena gThumb näyttää pienoiskuvia levyltäsi, ja mahdollistaa yleisiä toimenpiteitä tiedostonhallinnan tapaan, kuten tiedostojen ja kansioiden kopiointi, siirto sekä poisto. Lisäksi tarjolla on kuvalle ominaisia työkaluja kuten häviämättömät JPEG-muunnokset, kuvien mittojen muuttaminen, tiedostomuotojen muunnokset, diaesitys, kuvan asettaminen työpöydän taustakuvaksi ja paljon muuta.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
fi: Kuvien hallintaan gThumb mahdollistaa kommenttien ja muiden metatietojen lisäämisen kuviin. Lisäksi voit järjestää kuvia kuvastoihin ja kuvastoja kirjastoihin, etsiä kuvia ja tallentaa tulokset kuvastoiksi.

en: Browser mode
fi: Selaintila

en: Viewer mode
fi: Katselintila

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
fi: Kuvista, jotka ovat tätä suurempia (tavuissa), ei luoda pienoiskuvia. Aseta luvuksi 0 jos haluat luoda pienoiskuvat kaikista kuvista.

en: Open files in the active window
fi: Avaa tiedostot aktiivisessa ikkunassa

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
fi: Nollataanko vierityspalkkien sijainnit kuvan vaihtamisen jälkeen

en: Possible values are: jpeg, jpg.
fi: Mahdolliset arvot: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
fi: Mahdolliset arvot: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
fi: Mahdolliset arvot: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
fi: Tuo gThumb-kuvakatselimella

en: Photo Import Tool
fi: Valokuvien tuontityökalu

en: Import the photos on your camera card
fi: Tuo valokuvia digitaalikamerasta

en: Image Viewer
fi: Kuvakatselin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
fi: Image;Viewer;Kuvakatselin;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Behavior
fi: Toiminta

en: _Single click to open files
fi: Kerta_napsautus avaa tiedostot

en: _Double click to open files
fi: _Kaksoisnapsautus avaa tiedostot

en: _Open files in fullscreen mode
fi: _Avaa tiedostot koko näytön tilassa

en: Other
fi: Muut

en: Thumbnail _size:
fi: _Esikatselukuvien koko:

en: D_etermine image type from content (slower)
fi: S_elvitä kuvan muoto sisällöstä (hitaampaa)

en: digits
fi: numeroa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: remove
fi: poista

en: add
fi: lisää

en: _Extensions:
fi: Laajennukset:

en: More extensions…
fi: Lisää laajennuksia…

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Filter _Name:
fi: Suodattimen _nimi:

en: _Match:
fi: _Vastaavuus:

en: Rules:
fi: Säännöt:

note: limit label
en: _Limit to
fi: _Rajoita

en: selected by
fi: määräytyen

en: Median:
fi: Mediaani:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
fi: Kuvapisteet:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
fi: Valittu:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: Overwrite the old file with the new one?
fi: Korvataanko vanha tiedosto uudella?

en: Old File:
fi: Vanha tiedosto:

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Size:
fi: Koko:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: New File:
fi: Uusi tiedosto:

en: Over_write the old file
fi: _Korvaa vanha tiedosto

en: Do not overwrite _the old file
fi: Älä korvaa _vanhaa tiedostoa

en: Overwrite _all files
fi: Korvaa k_aikki tiedostot

en: _Do not overwrite any file
fi: _Älä korvaa yhtäkään kuvaan

en: _Save the new file as:
fi: _Tallenna uusi kuva nimellä:

en: _General filter:
fi: _Käytettävä suodatus:

en: _Other filters:
fi: _Valittavissa olevat suodattimet:

en: below the folder list
fi: kansioluettelon alla

en: on the right
fi: oikealla

en: gThumb Preferences
fi: gThumbin asetukset

en: Appearance
fi: Näkymä

en: T_humbnails in viewer:
fi: _Pienoiskuvat selaimessa:

en: on the bottom
fi: alhaalla

en: on the side
fi: sivulla

en: File _properties in browser:
fi: Tiedoston _ominaisuudet selaimessa:

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: On startup:
fi: Käynnistettäessä:

en: Go to last _visited location
fi: Palaa edelliseen sijaintiin

en: Go to this _folder:
fi: Siirry tä_hän kansioon:

en: Set to C_urrent
fi: Aseta nykyiseen

en: _Reuse the active window to open files
fi: _Käytä aktiivista ikkunaa tiedostojen avaukseen

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
fi: Kysy _vahvistusta ennen kuin poistetaan kuvia tai kuvastoja

en: Ask whether to save _modified files
fi: Kysy tallennetaanko _muokatut tiedostot

en: _Store metadata inside files if possible
fi: _Tallenna metatiedot tiedostojen sisään, jos mahdollista

en: General
fi: Yleiset

en: Shortcuts:
fi: Pikanäppäimet:

en: _Restore All…
fi: _Palauta kaikki…

en: file name
fi: tiedostonimi

en: file modified date
fi: tiedoston muokkausajan mukaan

en: _Inverse order
fi: Kään_teinen järjestys

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Upload images to 23hq.com
fi: Lähetä kuvat 23hq.com-palveluun

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Add bookmarks support.
fi: Lisää tuki kirjanmerkeille

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Edit Bookmarks…
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: _System Bookmarks
fi: _Järjestelmän kirjanmerkit

en: _Bookmarks:
fi: _Kirjanmerkit:

en: Go to this location
fi: Siirry tähän sijaintiin

en: Remove
fi: Poista

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Location
fi: _Sijainti

en: Could not remove the bookmark
fi: Kirjanmerkkiä ei voitu poistaa

en: Burn CD/DVD
fi: Kirjoita CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
fi: Tallenna tiedostot optiselle levylle.

en: _Optical Disc…
fi: _Optinen levy…

en: Disc Name
fi: Levyn nimi

en: Current _folder
fi: Nykyinen _kansio

en: Current folder and its s_ub-folders
fi: Nykyinen kansio alikansioinen

en: _Selected files
fi: _Valitut tiedostot

en: Source
fi: Lähde

en: Write to Disc
fi: Kirjoita levylle

en: _Continue
fi: _Jatka

en: Error interpreting JPEG image file: %s
fi: Virhe tulkatessa JPEG-kuvatiedostoa: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
fi: Tuntematon JPEG-väriavaruus (%d)

en: _Quality:
fi: _Laatu:

en: _Lossless
fi: _Häviötön

en: _Default extension:
fi: _Oletuspääte:

en: _Smoothing:
fi: _Pehmennys:

en: Opti_mize
fi: Opti_moi

en: _Progressive
fi: _Progressiivinen

en: Compression _level:
fi: Pakkaustaso:

en: Default options:
fi: Oletusvalinnat:

en: _RLE compression
fi: _RLE-tiivistys

en: Compression
fi: Tiivistys

en: _No compression
fi: _Ei tiivistetty

en: No_rmal (Deflate)
fi: No_rmaali (Pura)

en: _Loss compression (JPEG)
fi: _Laatua heikentävä tiivistys (JPEG)

en: Resolution
fi: Erottelutarkkuus

en: _Horizontal:
fi: _Vaakataso:

en: _Vertical:
fi: _Pystytaso:

en: _Method:
fi: _Tapa:

en: Insufficient memory
fi: Liian vähän muistia

en: Saving
fi: Tallennus

en: No name specified
fi: Nimeä ei ole määritelty

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
fi: Virheellinen nimi. Seuraavat merkit eivät ole sallittuja: %s

en: Name already used
fi: Nimi jo käytössä

en: New catalog
fi: Uusi kuvasto

en: Enter the catalog name:
fi: Anna kuvaston nimi:

en: C_reate
fi: _Luo

en: New library
fi: Uusi kirjasto

en: Enter the library name:
fi: Anna kirjaston nimi:

en: Could not remove the catalog
fi: Kuvaston poisto ei onnistunut

en: Are you sure you want to remove “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa “%s”?

en: Add to Catalog…
fi: Lisää kuvastoon…

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Remove from Catalog
fi: Poista kuvastosta

en: Create Catalog
fi: Luo kuvasto

en: Create Library
fi: Luo kirjasto

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Catalogs
fi: Kuvastot

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Catalog Properties
fi: Kuvaston ominaisuudet

en: Organize
fi: Järjestele

en: Automatically organize files by date
fi: Järjestele tiedostot automaattisesti päivän mukaan

en: Create file collections.
fi: Luo tiedostoista kokoelmia.

en: C_atalogs:
fi: _Kuvastot:

en: New Library
fi: Uusi kirjasto

en: New Catalog
fi: Uusi kuvasto

en: _View the destination
fi: _Näytä kohde

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Date:
fi: _Päivämäärä:

en: Catalog
fi: Kuvasto

en: Cancel operation
fi: Peru toiminto

en: Organization:
fi: Järjestely:

en: Files
fi: Tiedostot

en: Create
fi: Luo

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Poista valinnat

en: Catalog _Preview:
fi: Kuvaston _esikatselu:

en: _Group files by:
fi: _Ryhmittelyn peruste:

en: _Include sub-folders
fi: _Hae alikansioista

en: Ignore catalogs with a single file
fi: Älä huomioi kuvastoja, joissa on vain yksi tiedosto

en: Put single files in the catalog:
fi: Järjestä yksittäiset tiedostot kuvastoon:

en: Singles
fi: Yksittäiset

en: Could not add the files to the catalog
fi: Tiedostoja ei voitu lisätä kuvastoon

en: Could not create the catalog
fi: Kuvaston luonti ei onnistunut

en: Add to Catalog
fi: Lisää kuvastoon

en: _Add
fi: _Lisää

en: Keep the dialog open
fi: Pidä ikkuna avoinna

en: Could not save the catalog
fi: Kuvastoa ei voitu tallentaa

en: Could not load the catalog
fi: Kuvastoa ei voitu avata

en: Organize Files
fi: Järjestele tiedostoja

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
fi: Tiedostot ryhmitellään automaattiset kuvastoihin. Tiedostoja ei siirretä levyllä.

en: Date photo was taken
fi: Kuvanottohetki

en: File modified date
fi: Viimeisin muokkauspäivä

en: Tag
fi: Tunniste

en: Tag (embedded)
fi: Tunniste (upotettu)

en: Invalid file format
fi: Viallinen tiedostotyyppi

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
fi: Kuvasto nimellä “%s” on jo olemassa. Korvataanko se?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
fi: Kirjasto nimellä “%s” on jo olemassa. Korvataanko se?

en: Over_write
fi: _Korvaa

en: Cannot move the files
fi: Tiedostojen siirto ei onnistunut

en: Cannot copy the files
fi: Tiedostojen kopiointi ei onnistunut

en: Invalid destination.
fi: Virheellinen kohde.

en: Copying files to “%s”
fi: Kopioidaan tiedostoja sijaintiin “%s”

en: Could not remove the files from the catalog
fi: Tiedostoja ei voitu poistaa kuvastosta

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
fi: Toimenpide suoritettu. Kuvastot: %d. Kuvat: %d.

en: Change _Date…
fi: _Muuta päivämäärää…

en: Change date
fi: Muokkaa päivämääriä

en: Change the files date
fi: Muokkaa tiedostojen päivämäärätietoja

en: Change the following values:
fi: Muuta seuraavia arvoja:

en: _Last modified date
fi: _Viimeisin muokkauspäivä

en: Co_mment date
fi: Ko_mmentin päivämäärä

en: Change to:
fi: Muuta päivämäärään:

en: The _following date:
fi: _Annettu päivämäärä:

en: File _modified date
fi: _Viimeisin muokkauspäivä

en: File c_reation date
fi: Tiedoston _luontipäivämäärä

en: Date p_hoto was taken
fi: Kuvan_ottopäivän mukaan

en: A_djust by
fi: _Vaihda

en: hours
fi: tunnilla

en: minutes
fi: minuutilla

en: seconds
fi: sekunnilla

en: Change Date
fi: Muuta päivämäärää

en: Import Embedded Metadata
fi: Tuo upotetut metatiedot

en: Comments and tags
fi: Kommentit ja luokitukset

en: Add comments and tags to any file type.
fi: Lisää kommentteja ja luokituksia kaikille tiedostoille

en: _Synchronize with the embedded metadata
fi: _Päivitä tiedostojen upotettu metadata samaksi

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Comment
fi: Kommentti

en: Title
fi: Otsikko

en: Place
fi: Paikka

en: Comment Date & Time
fi: Ko_mmentin päivä ja aika

en: Rating
fi: Arviointi

en: Contact _Sheet…
fi: _Kontaktiprintti…

en: Image _Wall…
fi: K_uvaseinä…

en: Contact Sheet
fi: Kontaktiprintti

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
fi: Luo hakemistokuva näyttäen valittujen tiedostojen pienoiskuvia.

en: None
fi: Ei mitään

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simple with shadow
fi: Yksinkertainen varjolla

en: Shadow only
fi: Vain varjo

en: Slide
fi: Liuku

en: Inward Shadow
fi: Sisäisellä varjolla

en: Outward Shadow
fi: Ulkoisella varjolla

en: Background
fi: Taustakuva

en: _Solid color
fi: _Yksivärinen

en: _Gradient
fi: _Väriliuku

en: Select a color
fi: Valitse väri

en: Frame
fi: Kehys

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: C_olor:
fi: _Väri:

en: Text
fi: Teksti

en: _Header:
fi: _Ylätunniste:

en: Select a font
fi: Valitse fontti

en: _Footer:
fi: _Alatunniste:

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Help
fi: Ohje

en: Edit template
fi: Muokkaa mallipohjaa

en: _Destination:
fi: Ko_hdekansio:

en: Choose destination folder
fi: Valitse kohdekansio

en: File_name:
fi: Tie_dostonimi:

en: Create _HTML image map
fi: Luo _HTML-linkkikartta

en: Create a new theme
fi: Luo uusi teema

en: Edit the selected theme
fi: Muokkaa valittua teemaa

en: Delete the selected theme
fi: Poista valittu teema

en: Theme
fi: Teema

en: Columns:
fi: Sarakkeet:

en: Images per page:
fi: Kuvia sivulla:

en: All images on a single page
fi: Kaikki kuvat yhdellä sivulla

en: _All pages with the same size
fi: _Kaikilla sivuilla samat ulottuvuudet

en: Layout
fi: Asettelu

en: S_ort:
fi: _Järjestä:

en: Re_verse order
fi: Kään_teinen järjestys

en: _Size:
fi: _Koko:

en: Sq_uared
fi: _Neliö

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Enumerator
fi: Numerointi

en: Current date
fi: Nykyhetki

en: Current page number
fi: Nykyinen sivunumero

en: Total number of pages
fi: Sivujen kokonaismäärä

en: Location
fi: Sijainti

en: Could not save the theme
fi: Teemaa ei voitu tallentaa

en: Could not delete the theme
fi: Teemaa ei voitu poistaa

en: Edit Template
fi: _Muokkaa mallipohjaa

en: Image Wall
fi: Kuvaseinä

en: Creating images
fi: Luodaan kuvia

en: Generating thumbnails
fi: Luodaan pienoiskuvia

en: Theme Properties
fi: Teeman ominaisuudet

en: Copy _From
fi: Kopioi _teemasta

en: New theme
fi: Uusi teema

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Convert Format…
fi: Muunna tiedostotyyppi…

en: Convert format
fi: Muunna tiedostotyyppi

en: Save images in a different format
fi: Tallenna kuvat toisessa tiedostomuodossa

en: New format
fi: Uusi tyyppi

en: Destination
fi: Kohde

en: _Use the original image folder
fi: K_äytä alkuperäistä kuvan kansiota

en: Converting images
fi: Muunnetaan kuvia

en: Convert Format
fi: Muunna tiedostotyyppi

en: Could not show the desktop background properties
fi: Työpöydän taustakuvan ominaisuuksia ei voitu näyttää

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Could not set the desktop background
fi: Työpöydän taustakuvaa ei voitu asettaa

en: Set as Background
fi: Aseta taustakuvaksi

en: Desktop background
fi: Työpöydän taustakuva

en: Set the image as desktop background
fi: Aseta kuva työpöydän taustakuvaksi

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
fi: Haluatko varmasti poistaa valittujen tiedostojen metatiedot?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat metatiedot, ne katoavat pysyvästi.

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edit tags
fi: Muokkaa tunnisteita

en: Delete Metadata
fi: Poista metatiedot

en: D_escription:
fi: _Kuvaus:

en: _Place:
fi: _Sijainti:

en: T_ags:
fi: _Tunnisteet:

en: _Rating:
fi: _Arviointi:

en: _Title:
fi: _Otsikko:

en: Could not save the file metadata
fi: Metatietoja ei voitu tallentaa

en: Cannot read file information
fi: Tietoja ei voitu lukea

en: Edit metadata
fi: Muokkaa metatietoja

en: Allow to edit files metadata.
fi: Mahdollistaa metatietojen muokkauksen.

en: Save only cha_nged fields
fi: Tallenna vain muuttuneet kentät

en: No date
fi: Ei päivämäärää

en: The following date
fi: Aseta käsin

en: Last modified date
fi: Viimeisin muokkausaika

en: File creation date
fi: Kuvan luontiaika

en: Do not modify
fi: Älä muuta

en: Assigning tags to the selected files
fi: Nimeä tunnisteet valitulle tiedostoille

en: Writing files
fi: Kirjoitetaan tiedostoja

en: Reading files
fi: Luetaan tiedostoja

en: example
fi: esimerkki

en: What example does
fi: Mitä esimerkki tekee

en: C_opyright:
fi: _Tekijänoikeus:

en: Co_untry:
fi: _Maa:

en: _Code:
fi: Maa_tunnus:

en: Cr_edit:
fi: _Tekijä:

en: _Source:
fi: _Lähde:

en: _Urgency:
fi: Tä_rkeys:

en: _Object Name:
fi: Kohteen _nimi:

en: Byline _Title:
fi: Tekijäesittelyn _otsikko:

en: _Byline:
fi: _Tekijäesittely:

en: _City:
fi: _Kaupunki:

en: _Language:
fi: K_ieli:

en: State/Province:
fi: Osavaltio/provinssi:

en: (invalid value)
fi: (virheellinen arvo)

en: Exposure
fi: Valotus

en: EXIF, IPTC, XMP support
fi: EXIF-, IPTC- ja XMP-tietojen tuki

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
fi: Näytä ja muokkaa exif-, iptc- ja xmp-metatietoja.

en: Exif General
fi: Exif Yleiset

en: Exif Conditions
fi: Exif Kuvanotto-olosuhteet

en: Exif Structure
fi: Exif Kuvan rakenne

en: Exif Thumbnail
fi: Exif  Pienoiskuvat

en: Exif Maker Notes
fi: Exif Tekijän kommentit

en: Exif Versions
fi: Exif Versiot

en: Exif Other
fi: Exif Muut

en: XMP Embedded
fi: XMP - upotettu

en: XMP Attached
fi: XMP - liitetty

en: date photo was taken
fi: Kuvaottohetken mukaan

en: _Export To
fi: _Vie

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: Enter the folder name:
fi: Anna kansion nimi:

en: Could not perform the operation
fi: Toimintoa ei voitu suorittaa

en: Could not move the files
fi: Tiedostojen siirto ei onnistunut

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
fi: Tiedostojen siirto tähän sijaintiin ei onnistunut. Voit kokeilla tiedostojen kopioimista siirtämisen sijaan.

en: Copy
fi: Kopioi

en: Move To
fi: Siirrä sijaintiin

en: Copy To
fi: Kopioi sijaintiin

en: Move
fi: Siirrä

en: Could not open the location
fi: Sijaintia ei voitu avata

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Copy to…
fi: Kopioi…

en: Move to…
fi: Siirrä…

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete
fi: Poista

en: Open with the File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinnassa

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Paste Into Folder
fi: Liitä kansioon

en: Duplicate
fi: Kaksoiskappale

en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Open with Gimp
fi: Avaa Gimpillä

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Open _With
fi: _Avaa ohjelmalla

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
fi: Siirretäänkö “%s” sijaintiin “%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
fi: Kopioidaanko “%s” sijaintiin “%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
fi: Haluatko siirtää raahatut tiedostot sijaintiin “%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
fi: Haluatko kopioida raahatut tiedostot sijaintiin “%s”?

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: File manager
fi: Tiedostohallinta

en: File manager operations.
fi: Tiedostohallinnan työkalut

en: Adjust contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Flip
fi: Pyöräytä

en: Mirror
fi: Peilaa

en: Rotate right
fi: Kierrä oikealle

en: Rotate left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Crop
fi: Rajaa

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: B_rightness:
fi: _Kirkkaus:

en: Con_trast:
fi: Kon_trasti:

en: _Saturation:
fi: _Kylläisyys:

en: Cyan-_Red:
fi: Syaani-_Punainen:

en: _Magenta-Green:
fi: _Magenta-Vihreä:

en: _Yellow-Blue:
fi: _Keltainen-Sininen:

en: Color Levels
fi: Väritasot

en: Position
fi: Sijainti

en: Color
fi: Väri

en: Options
fi: Asetukset

en: _Grid:
fi: _Apuviivat:

en: Selection
fi: Valinta

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: Heigh_t:
fi: _Korkeus:

en: _Position:
fi: _Sijainti:

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Center
fi: Keskitä

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: I_nvert aspect ratio
fi: _Käännä sivusuhde

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
fi: Moninkerta:

note: abbreviation of pixel
en: px
fi: pistettä

en: Include current channel
fi: Sisällytä nykyinen kanava

en: High _quality
fi: Korkea_laatuinen

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Set the image size to this value
fi: Aseta kuvan koko tähän arvoon

en: Original dimensions:
fi: Alkuperäiset mitat:

en: Scale factor:
fi: Skaalaus:

en: New dimensions:
fi: Uudet mitat:

en: Grid:
fi: Apuviivat:

en: _Background:
fi: _Tausta:

en: Pick a background color
fi: Valitse taustaväri

en: _Transparent
fi: _Läpinäkyvä

en: Original size
fi: Alkuperäiset mitat

en: Bounding box
fi: Suorakaide

en: Crop borders
fi: Rajaa reunat

en: Angle
fi: Kulma

en: Align
fi: Suuntaus

en: Image size
fi: Kuvan koko

en: Point 1:
fi: Piste 1:

en: Point 2:
fi: Piste 2:

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
fi: Piirrä viiva kuvaan
    asettaaksesi suuntauksen.

en: Parallel
fi: Samansuuntainen

en: Perpendicular
fi: Kohtisuora

en: Alignment
fi: Suuntaus

en: Threshold:
fi: Kynnysarvo:

en: Radius:
fi: Säde:

en: Amount:
fi: Määrä:

en: Linear scale
fi: Lineaarinen skaalaus

en: Logarithmic scale
fi: Logaritminen skaalaus

en: Channel:
fi: Kanava:

en: Value
fi: Arvo

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Reset
fi: Palauta

en: Presets
fi: Esivalinnat

en: Applying changes
fi: Toteutetaan muutokset

en: Adjust Colors
fi: Säädä värejä

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
fi: Säädä kirkkaus-, kontrasti-, kylläisyys- ja gammatasoja

en: Stretch
fi: Venytä

en: Equalize
fi: Ekvalisoi

en: Uniform
fi: Yhtenäistä

en: Adjust Contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Automatic contrast adjustment
fi: Automaattinen kontrastin säätö

en: Color Picker
fi: Värivalitsin

en: Pick a color from the image
fi: Valitse väri kuvasta

en: Square
fi: Neliö

en: %d × %d (Image)
fi: %d × %d (kuva)

en: %d × %d (Screen)
fi: %d × %d (näyttö)

en: 4∶3 (DVD, Book)
fi: 4∶3 (DVD, kirja)

en: 3∶2 (Postcard)
fi: 3∶2 (Postikortti)

en: Other…
fi: Muu…

en: Rule of Thirds
fi: Kolmannesten sääntö

en: Golden Sections
fi: Kultainen leikkaus

en: Center Lines
fi: Keskilinjat

en: Add to Presets
fi: Lisää esivalintoihin

en: Enter the preset name:
fi: Anna esivalinnan nimi:

en: Could not save the file
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa

en: Add to presets
fi: Lisää esivalintoihin

en: Color Curves
fi: Värikäyrät

en: Adjust color curves
fi: Säädä värikäyriä

en: Special Effects
fi: Erikoistehosteet

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
fi: Lämpimämpi

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
fi: Kylmempi

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
fi: Maa

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
fi: Aavikko

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
fi: Arktinen

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
fi: Mangoja

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
fi: Virkeä sininen

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
fi: Kirsikka

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
fi: Sumennetut reunat

en: Flip the image vertically
fi: Käännä kuva pystysuoraan

en: _Brightness
fi: _Kirkkaus

en: _Saturation
fi: _Kylläisyys

en: _Average
fi: _Keskiarvo

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Mirror the image horizontally
fi: Peilaa kuva vaakatasossa

en: Negative
fi: Negatiivi

en: Redo
fi: Tee uudestaan

note: resize the original image
en: Resizing images
fi: Muutetaan kuvien kokoa

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
fi: Kierrä kuvaa 90° vastapäivään

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
fi: Kierrä kuvaa 90° myötäpäivään

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Save
fi: Tallenna

en: Sharpening image
fi: Terävöitetään kuva

en: Enhance Focus
fi: Paranna kohdistusta

en: Undo
fi: Peru

en: Find _Duplicates…
fi: Etsi kaksoiska_ppaleet…

en: _Folders:
fi: _Kansiot:

en: Duplicates:
fi: Kaksoiskappaleet:

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: File
fi: Tiedosto

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: _View
fi: _Näytä

en: _Delete
fi: _Poista

en: No duplicates found.
fi: Kaksoiskappaleita ei löytynyt.

en: Start _at:
fi: A_loita numerointi:

en: _Filter:
fi: _Suodatin:

en: Find Duplicates
fi: Etsi kuvien kaksoiskappaleita

en: _Find
fi: _Etsi

en: Find duplicated files.
fi: Etsi kuvien kaksoiskappaleita

en: leave the newest duplicates
fi: jätä uusimmat kaksoiskappaleet

en: leave the oldest duplicates
fi: jätä vanhimmat kaksoiskappaleet

en: by folder…
fi: kansion mukaan…

en: all files
fi: kaikki tiedostot

en: no file
fi: ei tiedostoa

en: %d file (%s) | %d files (%s)
fi[0]: %d tiedosto (%s)
fi[1]: %d tiedostoa (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
fi[0]: %d kaksoiskappale
fi[1]: %d kaksoiskappaletta

en: Search completed
fi: Haku suoritettu

en: Searching for duplicates
fi: Etsi kaksoiskappaleita

en: %d file remaining | %d files remaining
fi[0]: %d tiedosto jäljellä
fi[1]: %d tiedostoa jäljellä

en: Getting the file list
fi: Haetaan tiedostolistaa

en: Duplicates
fi: Kaksoiskappaleita

en: Select
fi: Valitse

en: Flicker
fi: Flickr

en: Upload images to Flickr
fi: Lataa kuvia Flickeriin

en: Public photos
fi: Julkisia kuvia

en: Private photos, visible to family and friends
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään perheelle ja kavereille

en: Private photos, visible to friends
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään kavereille

en: Private photos, visible to family
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään perheelle

en: Private photos
fi: Yksityisiä kuvia

en: Safe content
fi: Turvallinen sisältö

en: Moderate content
fi: Maltillista sisältöä

en: Restricted content
fi: Rajoitettua sisältöä

en: _Account:
fi: _Tunnus:

en: Edit accounts
fi: Muokkaa käyttäjätunnuksia

en: Free space:
fi: Vapaa tila:

en: Ph_otoset:
fi: _Kuvasetti:

en: _Privacy:
fi: _Yksityisyys:

en: _Safety:
fi: _Turvallisuus:

en: Hi_de from public searches
fi: _Piilota julkisista hakutuloksista

en: _Resize if larger than:
fi: _Muuta kokoa, jos suurempi kuin:

en: A_ccount:
fi: _Tunnus:

en: Could not connect to the server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Files successfully uploaded to the server.
fi: Kuvat lähetetty onnistuneesti palvelimelle.

en: _Open in the Browser
fi: _Avaa selaimessa

en: Could not create the album
fi: Albumin luominen ei onnistunut

en: Could not upload the files
fi: Tiedostoja ei voitu lähettää

en: No valid file selected.
fi: Yhtään sopivaa tiedostoa ei ole valittu.

en: Could not export the files
fi: Tiedostojen vienti ei onistunut

en: Export to %s
fi: Vie %siin

en: %d file | %d files
fi[0]: %d tiedosto
fi[1]: %d tiedostoa

en: Could not get the photo list
fi: Kuvaluetteloa ei saatu

en: No album selected
fi: Ei albumia valittuna

en: _Import
fi: _Tuo

en: Import from %s
fi: _Tuo sijainnista %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
fi: Palaa tähän ikkunaan kun olet viimeistellyt valtuutusprosessin %sissä

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
fi: Paina alla olevaa “Jatka”-painiketta, kun olet valmis.

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: _Authorize…
fi: _Valtuuta…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
fi: gThumb vaatii valtuutuksesi, jotta kuvat voi lähettää palveluun %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
fi: Napsauta “Valtuuta” avataksesi verkkoselaimen, ja valtuuta gthumg lähettämään kuvia palveluun %s. Kun olet valmis, palaa tähän ikkunaan viimeistelläksesi valtuutuksen.

en: Getting the album list
fi: Haetaan albumilistaa

en: Creating the new album
fi: Luodaan uutta albumia

en: Could not upload “%s”: %s
fi: Ei voitu lähettää “%s”: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
fi: Lähetetään “%s”

en: Uploading the files to the server
fi: Lähetetään tiedostoja palvelimelle

en: Getting the photo list
fi: Haetaan listaa kuvista

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
fi: Kuva tallennettu nimellä %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

en: Could not take a screenshot
fi: Kuvakaappausta ei voitu ottaa

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

en: Play/Pause
fi: Toista/keskeytä

en: Mute
fi: Mykistä

en: Play faster
fi: Toista nopeammin

en: Play slower
fi: Toista hitaammin

en: Next frame
fi: Seuraava kehys

en: Go forward 1 second
fi: Siirry eteen 1 sekunti

en: Go forward 5 seconds
fi: Siirry eteen 5 sekuntia

en: Go forward 10 seconds
fi: Siirry eteen 10 sekuntia

en: Go forward 1 minute
fi: Siirry eteen 1 minuutti

en: Go forward 5 minutes
fi: Siirry eteen 5 minuuttia

en: Go back 1 second
fi: Siirry takaisin 1 sekunti

en: Go back 5 seconds
fi: Siirry takaisin 5 sekuntia

en: Go back 10 seconds
fi: Siirry takaisin 10 sekuntia

en: Go back 1 minute
fi: Siirry takaisin 1 minuutti

en: Go back 5 minutes
fi: Siirry takaisin 5 minuuttia

en: Use hardware acceleration
fi: Käytä laitteistokiihdytystä

en: _Screenshots location:
fi: Ku_vakaappausten sijainti:

en: Play
fi: Toista

en: Slower
fi: Hidasta

en: Faster
fi: Nopeuta

en: Restart when finished
fi: Aloita alusta kun on päästy loppuun

en: Time:
fi: Aika:

note: minus 5 seconds
en: -5s
fi: -5 s

note: minus 10 seconds
en: -10s
fi: -10 s

note: minus 1 minute
en: -1m
fi: -1 min

note: minus 5 minutes
en: -5m
fi: -5 min

note: plus 5 seconds
en: +5s
fi: +5 s

note: plus 10 seconds
en: +10s
fi: +10 s

note: plus 1 minute
en: +1m
fi: +1 min

note: plus 5 minutes
en: +5m
fi: +5 min

note: minus 1 second
en: -1s
fi: -1 s

note: plus 1 second
en: +1s
fi: +1 s

en: Audio/Video support
fi: Ääni- ja videotiedostojen tuki

en: Play audio and video files.
fi: Toista ääni- ja videotiedostoja

en: Copy Image
fi: Kopioi kuva

en: Playing video
fi: Toistetaan video

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Take a screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Fit to window
fi: Sovita ikkunaan

en: Audio/Video Player
fi: Ääni- ja videotoistin

en: Audio
fi: Ääni

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album
fi: Albumi

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Encoder
fi: Enkooderi

en: Codec
fi: Koodekki

en: Framerate
fi: Kuvanopeus

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Channels
fi: Kanavat

en: Sample rate
fi: näytteenottotaajuus

en: Could not print the selected files
fi: Valittuja kuvia ei voitu tulostaa

en: Print
fi: Tulosta

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Custom
fi: Mukautettu

en: millimeters
fi: millimetriä

en: inches
fi: tuumaa

en: The current page number
fi: Nykyinen sivunumero

en: The total number of pages
fi: Sivujen kokonaismäärä

en: Special code
fi: Erikoismerkit

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
fi: %D{ muoto }

en: The current date
fi: Nykyhetki

en: The total number of files
fi: Tiedostojen kokonaismäärä

en: The event description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: _Rows:
fi: _Riviä:

en: Image
fi: Kuva

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Left
fi: Vasemmalta

en: Top
fi: Ylhäältä

en: Rotation:
fi: Kierto:

en: Unit:
fi: Yksikkö:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Fonts
fi: Fontit

en: Select Caption Font
fi: Valitse fontti

en: Select Header Font
fi: Valitse ylätunnisteen fontti

en: Select Footer Font
fi: Valitse alatunnisteen fontti

en: Total number of files
fi: Tiedostojen kokonaismäärä

en: Event description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Could not print
fi: Valokuvien tulostus ei onnistunut

en: Images
fi: Kuvat

en: No suitable loader available for this file type
fi: Tälle tiedostotyypille ei ole soveltuvaa latainta

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
fi: Ladataan “%s”

en: Loading images
fi: Ladataan kuvia

en: Image print
fi: Kuvan tulostus

en: Allow to print images choosing the page layout.
fi: Monipuolinen kuvien tulostus halutulla sivuasettelulla.

en: Rotate Physically
fi: Kierrä fyysisesti

en: Reset the EXIF Orientation
fi: Palauta EXIF-asento

en: Saving images
fi: Tallennetaan kuvia

en: Image rotation
fi: Kuvan kääntö

en: Rotate images without data loss.
fi: Kierrä kuvia kuvanlaatua heikentämättä

en: Problem transforming the image: %s
fi: Ongelma muunnettaessa kuvaa: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
fi: Tämä muunnos voi aiheuttaa pieniä kuvanvääristymiä yhden tai useamman reunan lähistöllä, koska kuvan mittasuhteet eivät ole 8:n kerrannaisia.
    
    Vääristymä on kuitenkin palautettavissa. Jos muunnoksesta seuraava kuva ei ole hyväksyttävä, tee vain käänteismuunnos palauttaaksesi alkuperäisen kuvan.
    
    Voit myös hylätä (tai rajata) muuntamiseen kelpaamattomat reunakuvapisteet. Käytännön työssä tämä tapa antaa parhaimman näköiset tulokset, mutta muunnos ei ole enää täysin häviötön.

en: _Trim
fi: _Rajaa

en: _Accept distortion
fi: _Salli vääristymät

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Zoom 100%
fi: Zoomaus 100%

en: Zoom 200%
fi: Zoomaus 200%

en: Zoom 300%
fi: Zoomaus 300%

en: Zoom to fit
fi: Sovita ikkunan kokoiseksi

en: Zoom to fit if larger
fi: Sovita leveyteen jos suurempi

en: Zoom to fit width
fi: Sovita leveyteen

en: Zoom to fit width if larger
fi: Sovita leveyteen jos suurempi

en: Zoom to fit height
fi: Sovita korkeuteen

en: Zoom to fit height if larger
fi: Sovita korkeuteen jos suurempi

en: Undo edit
fi: Kumoa muutos

en: Redo edit
fi: Tee uudelleen muutos

en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll down
fi: Vieritä alas

en: Scroll left fast
fi: Vieritä vasemmalle nopeasti

en: Scroll right fast
fi: Vieritä oikealle nopeasti

en: Scroll up fast
fi: Vieritä ylös nopeasti

en: Scroll down fast
fi: Vieritä alas nopeasti

en: Scroll to center
fi: Vieritä keskelle

en: After loading an image:
fi: Kun kuva on ladattu:

en: Set to actual size
fi: Näytä todellisessa koossa

en: Keep previous zoom
fi: Säilytä viimeisin suurennos

en: Fit to window if larger
fi: Sovita ikkunaan jos suurempi

en: Fit to width
fi: Sovita leveyteen

en: Fit to width if larger
fi: Sovita leveyteen jos suurempi

en: Reset scrollbar positions
fi: Nollaa vierityspalkkien paikat kuvan lataamisen jälkeen

en: Mouse wheel action:
fi: Hiiren rullan toiminta:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
fi: Vaihda kuva

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
fi: Zoomaa kuvaa

en: Zoom quality:
fi: Suurennoksen laatu:

[ctx: zoom quality]
en: _High
fi: Ko_rkea

[ctx: zoom quality]
en: _Low
fi: _Matala

en: Transparency:
fi: Läpinäkyvyys:

en: Checkered
fi: Ruudullinen

en: White
fi: Valkoinen

en: Gray
fi: Harmaa

en: Black
fi: Musta

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Fit to height
fi: Sovita korkeuteen

en: 50%
fi: 50 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 300%
fi: 300 %

en: Histogram
fi: Histogrammi

en: Paste Image
fi: Liitä kuva

en: Apply the embedded color profile
fi: Toteuta upotettu väriprofiili

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Loading the original image
fi: Ladataan alkuperäistä kuvaa

en: JPEG XL container
fi: JPEG XL -säiliö

en: Scroll Image
fi: Vieritä kuvaa

en: Image Editor
fi: Kuvankäsittely

en: Viewer
fi: Kuvakatselin

en: _Destination
fi: Ko_hdekansio

en: _Automatic subfolder
fi: Luo alikansiot automaattisesti

en: _Template:
fi: _Tiedostonimipohja:

en: Invalid Destination
fi: Virheellinen kohde

en: File date
fi: Alkuperäinen päivämäärä

en: Importing files
fi: Tuotaan tiedostoja

en: No file imported
fi: Yhtään kuvaa ei tuotu

en: The selected files are already present in the destination.
fi: Valitut tiedostot ovat jo kohdekansiossa.

en: Could not delete the files
fi: Tiedostoja ei voitu poistaa

en: Delete operation not supported.
fi: Poistotoimenpide ei ole tuettu.

en: Last imported
fi: Viimeisin tuotu

en: No file specified.
fi: Tiedostoa ei ole määritelty.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
fi: “%s” ei sisällä riittävästi vapaata tilaa.
    Tilaa vaaditaan %s, mutta vain %s on käytettävissä.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Co_mmands:
fi: Ko_mennot:

en: _Wait for the command to finish
fi: _Odota komennon loppumista

en: E_xecute command once for every file
fi: Suorita komento _jokaiselle tiedostolle erikseen

en: _Terminal command (shell script)
fi: _Komentoriviohjelma

en: Sh_ortcut:
fi: _Pikanäppäin:

en: _Command:
fi: Ko_mento:

en: Edit command
fi: Muokkaa komentoa

en: Personalize…
fi: Mukauta…

en: Script
fi: Skripti

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Show
fi: Näytä

en: Could not save the script
fi: Skriptiä ei voitu tallentaa

en: New Command
fi: Uusi komento

en: Edit Command
fi: Muokkaa komentoa

en: Are you sure you want to delete the selected command?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun komennon?

en: Commands
fi: Omat työkalut

en: Quoted text
fi: Lainattu teksti

en: File URI
fi: Tiedoston URI

en: File path
fi: Tiedoston polku

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: File name, no extension
fi: Tiedoston nimi ilman tiedostopäätettä

en: File extension
fi: Tiedoston tiedostopääte

en: Folder path
fi: Kansion polku

en: Ask a value
fi: Kysy arvo

en: File attribute
fi: Tiedoston ominaisuus

en: No command specified
fi: Komentoa ei ole määritelty

en: Command exited abnormally with status %d
fi: Komento keskeytyi virheeseen  %d

en: Enter a value:
fi: Syötä arvo:

en: _Skip
fi: _Ohita

en: File list tools
fi: Tiedostojen joukkokäsittely

en: Scripting and batch manipulation of files.
fi: Työkalut tiedostojen joukkokäsittelyyn

en: Map
fi: Kartta

en: View the photo position on the map
fi: Katso kuvan sijainti kartalla

en: A_ccounts:
fi: _Käyttäjätunnukset:

note: the message pane
en: Loading…
fi: Ladataan…

en: New authentication…
fi: Uusi tunnistautuminen…

en: Authorization Required
fi: Valtuutus vaaditaan

en: Choose _Account…
fi: Valitse _tili…

en: Choose Account
fi: Valitse käyttäjätunnus

en: Edit Accounts
fi: Muokkaa käyttäjätunnuksia

en: Connecting to the server
fi: Yhdistetään palvelimeen

en: Asking authorization
fi: Pyydetään valtuutusta

en: Getting account information
fi: Haetaan käyttäjätietoja

en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

en: Import
fi: Tuo

en: _Removable Device…
fi: _Irrotettava laite…

en: F_older…
fi: _Kansio…

en: I_mport From
fi: _Tuo

en: After importing from a device:
fi: Kuvien tuonnin tuonnin jälkeen laitteesta:

en: _Rotate the images physically
fi: _Kierrä kuvia fyysisesti

en: _Delete the imported files from the source
fi: _Poista tuodut kuvat laitteelta siirron jälkeen

note: view label
en: S_how:
fi: _Näytä:

en: _Event:
fi: Ta_pahtuma:

en: _Tags:
fi: _Tunnisteet:

en: Could not import the files
fi: Tiedostojen tuonti ei onnistunut

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
fi: Tiedostoja tuotavaksi: %d (%s)

en: Could not load the folder
fi: Kansiota ei voitu ladata

en: Getting the folder content…
fi: Haetaan kansion sisältöä…

en: Import from Removable Device
fi: Tuo liitetystä laitteesta

en: Import from Folder
fi: Tuo kansiosta

en: Import photos
fi: Tuo valokuvat

en: Import photos from removable devices.
fi: Tuo valokuvia liitetystä laitteesta

en: RAW Format
fi: RAW-muoto

en: Raw format support
fi: RAW-tiedoston tuki

en: Allow to load raw format images.
fi: Mahdollistaa RAW-kuvien näyttämisen.

en: Red Eye Removal
fi: Punasilmäisyyden poisto

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
fi: Poista kameran salaman aiheuttamat punaiset silmät

en: Red-eye removal
fi: Punasilmäisyyden poisto

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
fi: Poista punasilmäisyyttä valokuvista

en: _Sort by:
fi: _Järjestä:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
fi: _Isot/pienet kirjaimet:

en: Re_verse Order
fi: Kään_teinen järjestys

en: Revert to the last used template
fi: Palauta viimeksi käytettyyn tiedostonimipohjaan

en: _Preview:
fi: _Esikatselu:

en: Original enumerator
fi: Alkuperäinen numerointi

en: Modification date
fi: Muokkauspäivä

en: Digitalization date
fi: Digitalisaatiopäivä

en: Could not rename the files
fi: Nimen muuttaminen ei onnistunut kuville

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Old Name
fi: Vanha nimi

en: New Name
fi: Uusi nimi

en: Keep original case
fi: Säilytä isot ja pienet kirjaimet

en: Convert to lower-case
fi: Muunna kaikki pieniksi kirjaimiksi

en: Convert to upper-case
fi: Muunna kaikki isoiksi kirjaimiksi

en: Renaming files
fi: Nimentään uudelleen tiedostoja

en: Rename files
fi: Nimeä uudelleen tiedostoja

en: Rename series of files.
fi: Nimeä uudelleen useita tiedostoja kerralla

en: Resize Images…
fi: Muuta kuvien kokoa…

en: pixel
fi: kuvapistettä

en: New dimensions
fi: Uudet mitat

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: _Preserve original aspect ratios
fi: Säilytä alkuperäinen _kuvasuhde

en: Format
fi: Muoto

en: Resize Images
fi: Muuta kokoa

en: Keep the original format
fi: Säilytä alkuperäinen muoto

en: Resize images
fi: Muuta kuvien kokoa

en: Resize series of images.
fi: Muuta usean kuvan kokoa kerralla

en: Could not perform the search
fi: Hakua ei voitu suorittaa

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Find
fi: Etsi

en: Find files
fi: Etsi tiedostoja

en: Search again
fi: Hae uudelleen

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
fi: Haku

en: all the following rules
fi: jos kaikki ehdot täytetään

en: any of the following rules
fi: jos joku ehdoista täyttyy

en: Add another location
fi: Lisää toinen sijainti

en: No file found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Files found so far: %s
fi: Tiedostoja löytynyt toistaiseksi: %s

en: Searching…
fi: Etsitään…

en: Cancel the operation
fi: Peru toiminto

en: File search tool.
fi: Etsintätyökalu

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
fi: Lisää valintaan

en: Remove from selection
fi: Poista valinnasta

en: Show selection
fi: Näytä valinta

en: Remove from Selection
fi: Poista valinnasta

en: Show selection %d
fi: Näytä valinta %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
fi: Paina Alt-%d lisätäksesi tiedostoja tähän valintaan, Ctrl-%d katsellaksesi valintaa.

en: Selection %d
fi: Valinta %d

en: Selections
fi: Valinnat

en: Advanced file selection.
fi: Edistynyt tiedostovalinta.

en: Start presentation
fi: Käynnistä esitys

en: Terminate presentation
fi: Päätä esitys

en: Pause/Resume presentation
fi: Keskeytä/palaa esitykseen

en: Show next file
fi: Näytä seuraava tiedosto

en: Show previous file
fi: Näytä edellinen tiedosto

en: Presentation
fi: Esitys

en: _Personalize
fi: _Vaihda oletuksesta

en: _Transition effect:
fi: _Siirtymän tyyli:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
fi: _Vaihda kuvaa automaattisesti joka

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
fi: sekunti

en: _Restart when finished
fi: _Aloita alusta kun on päästy loppuun

en: R_andom order
fi: _Satunnainen järjestys

en: Playlist
fi: Taustamusiikin soittolista

en: Add files to the playlist
fi: Lisää äänitiedostoja soittolistalle

en: Remove the selected files
fi: Poista valitut tiedostot

en: Choose the files to play
fi: Valitse soitettavat tiedostot

en: Audio files
fi: Äänitiedostot

en: Random
fi: Satunnainen

en: Playing a presentation
fi: Esityksen toistaminen

en: Push from right
fi: Vieritä vasempaan

en: Push from bottom
fi: Vieritä alas

en: Slide from right
fi: Liuta oikealta

en: Slide from bottom
fi: Liuta alhaalta

en: Fade in
fi: Varjo sisäänpäin

en: Flip page
fi: Pyöräytä kuva

en: Cube from right
fi: Kuution kierto vasemmalle

en: Cube from bottom
fi: Kuution kierto ylös

en: Play a presentation of images.
fi: Toista esitys kuvista.

en: Terminal
fi: Pääte

en: Open in Terminal
fi: Avaa päätteessä

en: Open a folder in a terminal
fi: Avaa kansio päätteessä

en: _Web Album…
fi: _Verkkoalbumi…

en: Click to view the image
fi: Näytä kuva

en: Go back to the index
fi: Takaisin luettelosivulle

en: Image %d of %d
fi: Kuva %d / %d

en: Index
fi: Kuvaluettelo

en: View page %d
fi: Näytä sivu %d

en: View the next image
fi: Näytä seuraava kuva

en: View the next page
fi: Näytä seuraava sivu

en: View the previous image
fi: Näytä edellinen kuva

en: View the previous page
fi: Näytä edellinen sivu

en: All images on a single image
fi: Kaikki kuvat yhdessä kuvassa

en: Adapts to the window width
fi: Mukauta ikkunan leveyteen

en: _Copy originals to destination
fi: _Luo kopiot alkuperäisistä kuvista kohdekansioon

en: _Adapt to the window width
fi: _Mukauta ikkunan leveyteen

en: Index Page
fi: Luettelosivu

en: Thumbnail Caption
fi: Pienoiskuvan Kuvaus

en: Image Page
fi: Kuvasivu

en: Show the description, if available
fi: Näytä mahdollinen kuvaus

en: Show the following attributes:
fi: Näytä seuraavat tiedot:

en: Image Attributes
fi: Kuvan tiedot

en: Current image number
fi: Nykyisen kuvan numero

en: Total number of images
fi: Kuvien kokonaismäärä

en: Original filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Web Album
fi: Verkkoalbumi

en: Malformed command
fi: Väärin muotoiltu komento

en: Could not show the destination
fi: Kohdesijaintia ei voitu näyttää

en: The album has been created successfully.
fi: Uusi albumi on luotu onnistuneesti.

en: Saving thumbnails
fi: Tallennetaan pienoiskuvia

en: Saving HTML pages: Images
fi: Tallennetaan HTML-sivuja: Kuvia

en: Saving HTML pages: Indexes
fi: Tallennetaan HTML-sivuja: kuvaluettelot

en: Copying original images
fi: Kopioidaan alkuperäisiä kuvia

en: Could not find the style folder
fi: Tyylikansiota ei löytynyt

en: Could not create a temporary folder
fi: Väliaikaiskansion luonti ei onnistunut

en: Web Albums
fi: Verkkoverkkoalbumit

en: Create static web albums.
fi: Luo itsenäinen verkkoalbumi

en: Could not load the position “%s”
fi: Ei voitu ladata sijaintia “%s”

en: Open
fi: Avaa

en: Filter
fi: Suodatin

en: Could not save the filter
fi: Suodatinta ei voitu tallentaa

en: New Filter
fi: Uusi suodatin

en: Edit Filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: Filters
fi: Suodattimet

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
fi: Selain

[ctx: Extensions]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Extensions]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: Extensions]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Viewers
fi: Katselu

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: File tools
fi: Työkalut

en: List tools
fi: Joukkokäsittely

en: Importers
fi: Tuonti

en: Exporters
fi: Vienti

en: Could not activate the extension
fi: Laajennusta ei voitu ottaa käyttöön

en: Could not deactivate the extension
fi: Laajennusta ei voitu ottaa pois päältä

en: gThumb Development Team
fi: gThumbin kehitystiimi

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Restart required
fi: Uudelleenkäynnistystä tarvitaan

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
fi: Gthumb täytyy käynnistää uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

en: _Restart
fi: _käynnistä uudelleen

en: Revert
fi: Palauta

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
fi: Haluatko nollata kaikki muutokset ja palauttaa oletusarvoiset pikanäppäimet?

[ctx: Shortcuts]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
fi: Muokattu

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Sort By
fi: Järjestä

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
fi: %s/%s

en: Moving “%s” to “%s”
fi: Siirretään “%s” sijaintiin “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
fi: Kopioidaan “%s” sijaintiin “%s”

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Getting file information
fi: Haetaan tiedoston tietoja

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedost

en: Moving files to trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
fi: Paina näppäinyhdistelmää asettaaksesi sen pikanäppäimeksi.

en: Press Esc to cancel
fi: Paina Esc peruaksesi

en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Start in fullscreen mode
fi: Aloita kokoruututilassa

en: Automatically start a presentation
fi: Käynnistä esitys automaattisesti

en: Automatically import digital camera photos
fi: Tuo valokuvat digitaalikamerasta automaattisesti

en: Show version
fi: Näytä versio

en: — Image browser and viewer
fi: — Kuvien katselu- ja selausohjelma

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: gThumb on vapaa ohjelmisto; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU:n GPL-lisenssin ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valintasi mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
fi: gThumbin mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä. Jos näin ei ole, lue http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
fi: Kuvien katselu- ja selausohjelma Gnome-ympäristöön.

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Quit
fi: Lopeta

en: Show browser
fi: Näytä selain

en: Close window
fi: Sovita ikkuna

en: Open location
fi: Avaa sijainti

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Revert image to saved
fi: Palauta tiedoston tallennettu versio

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Save image as
fi: Tallenna kuva nimellä

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Statusbar
fi: Tilarivi

en: Thumbnails list
fi: Pienoiskuvien luettelo

en: Load previous location
fi: Lataa edellinen sijainti

en: Load next location
fi: Lataa seuraava sijainti

en: Load parent folder
fi: Lataa yläkansio

en: Load home
fi: Lataa koti

en: Reload location
fi: Lataa sijainti uudelleen

en: Show/Hide hidden files
fi: Näytä/piilota piilotiedostot

en: Change sorting order
fi: Vaihda lajittelujärjestystä

en: Show first file
fi: Näytä ensimmäinen tiedosto

en: Show last file
fi: Näytä viimeinen tiedosto

en: Image tools
fi: Kuvatyökalut

en: File properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select none
fi: Älä valitse mitään

en: All
fi: Kaikki

en: [modified]
fi: [muokattu]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
fi[0]: %d tiedosto valittu (%s)
fi[1]: %d tiedostoa valittu (%s)

en: %s of free space
fi: %s tilaa vapaana

en: No suitable module found for %s
fi: Ei soveltuvaa moduulia kohteelle %s

en: Save changes to file “%s”?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon “%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset tiedostoon menetetään pysyvästi.

en: Do _Not Save
fi: _Älä tallenna

en: Accept
fi: Hyväksy

en: _Close
fi: _Sulje

en: Could not change name
fi: Nimeä ei voitu muuttaa

en: Modified
fi: Muokattu

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry edelliseen jo avattuun sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavaan jo avattuun sijaintiin

en: History
fi: Historia

en: View the folders
fi: Näytä kansiot

en: Edit file
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Operations
fi: Toiminnot

en: File type not supported
fi: Kuvatyyppi ei ole tuettu

en: No suitable module found
fi: Tarvittavaa moduulia ei löytynyt

en: Could not open the module “%s”: %s
fi: Ei voitu avata moduulia “%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
fi: Laajennus “%1$s” vaaditaan, jotta laajennus “%2$s” toimii

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: _Show Format Options
fi: _Näytä tiedostomuodon asetukset

en: No file
fi: Ei tiedostoa

en: Computer
fi: Tietokone

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
fi: Tiedostoja ei voida siirtää roskakoriin. Poistetaanko ne pysyvästi?

en: Could not move the files to the Trash
fi: Tiedostoja ei voitu siirtää roskakoriin

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fi: Poistetaanko “%s” pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %'d valittun tiedoston?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %'d valittua tiedostoa?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat tiedoston, se katoaa pysyvästi.

note: "files" label
en: files
fi: tiedostoon

en: kB
fi: kt

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: ascending
fi: nouseva järjestys

en: descending
fi: laskeva järjestys

en: No limit specified
fi: Rajoitusta ei määritetty

en: (Open Parent)
fi: (Avaa yläkansio)

en: Enter the new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: Could not rename the file
fi: Tiedostoa ei voitu uudelleen nimetä

en: No options available for this file type
fi: Tälle tiedostotyypille ei ole valintoja

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
fi: Kuvan tallentamiseksi muotoon “%s” ei löytynyt soveltuvaa moduulia

en: Reading file information
fi: Luetaan tiedoston tietoja

en: Hidden Files
fi: Piilotiedostot

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Bytes
fi: Tavuja

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
fi: Muokkauksen päivä ja aika

en: Type
fi: Tyyppi

en: Duration
fi: Kesto

en: Exposure Settings
fi: Valotuksen asetukset

en: Aperture
fi: Aukon koko

en: ISO Speed
fi: ISO-nopeus

en: Exposure Time
fi: Valoitusaika

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Flash
fi: Salama

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Color Profile
fi: Väriprofiili

en: General Date & Time
fi: Yleinen päivä ja aika

en: Author
fi: Tekijä

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: file path
fi: tiedostopolku

en: file size
fi: tiedostokoko

en: no sorting
fi: ei lajittelua

en: dimensions
fi: mitat

en: aspect ratio
fi: kuvasuhde

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Images
fi: Kaikki kuvat

en: JPEG Images
fi: JPEG-kuvat

en: Raw Photos
fi: Raw-kuvat

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Title (embedded)
fi: Aihe (Upotettu)

en: Description (embedded)
fi: Kuvaus (upotettu)

en: Show/Hide
fi: Näytä/piilota

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Saving file information
fi: Tallennetaan tiedoston tietoja

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
fi: Tallennetaan “%s”

en: Create tag “%s”
fi: Tuo tunniste “%s”

en: Show all the tags
fi: Näytä kaikki tunnisteet

en: Holidays
fi: Lomat

en: Temporary
fi: Väliaikainen

en: Screenshots
fi: Kuvakaappaus

en: Science
fi: Tiede

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Important
fi: Tärkeä

en: GNOME
fi: Gnome

en: Games
fi: Pelit

en: Party
fi: Juhla

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Astronomy
fi: Astronomia

en: Family
fi: Perhe

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
fi: Välilyönti

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day of the month
fi: Kuukaudenpäivä

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
fi: Sekunti

en: is lower than
fi: on pienempi kuin

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is equal to
fi: on yhtä suuri kuin

en: is greater than or equal to
fi: on suurempi tai yhtä suuri kuin

en: is lower than or equal to
fi: on pienempi tai yhtä suuri kuin

en: The test definition is incomplete
fi: Testimääritys on puutteellinen

en: is
fi: on

en: is only
fi: on vain

en: is not
fi: ei ole

en: matches
fi: on täsmälleen

en: Add a new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Remove this rule
fi: Poista tämä sääntö

en: contains
fi: sisältää

en: starts with
fi: alkaa merkeillä

en: ends with
fi: päättyy merkkeihin

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: is before
fi: on ennen

en: is after
fi: on jälkeen

en: Today
fi: Tänään

en: Now
fi: Nyt

en: Colors
fi: Värit

en: Rotation
fi: Kierto

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
fi: Pikanäppäin «%s» on jo määritetty toimintoon «%s».  Haluatko määrittää toiminnon uudelleen?

en: Reassign
fi: Määritä uudelleen

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
fi: Pikanäppäin «%s» on jo määritetty toimintoon «%s», eikä sitä voi vaihtaa.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
fi: Pikanäppäin «%s» on jo määritetty, eikä sitä voi vaihtaa.

en: Could not display help
fi: Ohjetta ei voitu näyttää

en: Could not launch the application
fi: Ohjelmaa ei voitu käynnistää

en: _Copy Here
fi: _Kopioi tänne

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Link Here
fi: _Linkitä tänne

en: Cancel
fi: Peru

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Help
fi: _Ohje

en: _New
fi: _Uusi

en: _Ok
fi: _OK

en: _Remove
fi: Poi_sta

en: _Save
fi: _Tallenna

en: E_xecute
fi: _Suorita

en: _Upload
fi: _Lähetä

en: Open in New Window
fi: Avaa uu_dessa ikkunassa

en: Sort By…
fi: Järjestä…

en: Open Location…
fi: Avaa sijainti…

en: _About gThumb
fi: _Tietoja - gThumb

en: _Delete History
fi: _Tyhjennä historia
