gthumb 2.4 - en to ie translation catalogue (211 entries)

en: gThumb Image Viewer
ie: Visor de images gThumb

en: View and organize your images
ie: Vise e organisa vor images

en: Import with gThumb
ie: Importar med gThumb

en: Photo Import Tool
ie: Utensile a importar fotos

en: Image Viewer
ie: Visor de images

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
ie: Image;Visor;

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: Behavior
ie: Conduida

en: Description
ie: Descrition

en: _Extensions:
ie: _Extensiones:

en: Previous
ie: Precedent

en: Next
ie: Sequent

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
ie: Pixeles:

en: _Location:
ie: _Localisation:

en: Filename:
ie: Nómine de file:

en: Size:
ie: Grandore:

en: Modified:
ie: Modificat:

en: gThumb Preferences
ie: Preferenties de gThumb

en: Appearance
ie: Aspecte

en: _Statusbar
ie: Panel del _statu

en: Shortcuts:
ie: Rapid-tastes:

en: Example:
ie: Exemple:

en: _Bookmarks:
ie: _Marca-págines:

en: Remove
ie: Remover

en: _Name
ie: _Nómine

en: _Location
ie: _Localisation

en: _Continue
ie: _Continuar

en: _Quality:
ie: _Qualitá:

en: _RLE compression
ie: Compression _RLE

en: C_reate
ie: C_rear

en: New library
ie: Crear un biblioteca

en: Add to Catalog…
ie: Adjunter al catalog…

en: Open Folder
ie: Aperter un fólder

en: Create Catalog
ie: Crear un catalog

en: Create Library
ie: Crear un biblioteca

en: Rename
ie: Renominar

en: Properties
ie: Proprietás

en: Command Line
ie: Linea de comandes

en: New Library
ie: Crear un biblioteca

en: New Catalog
ie: Crear un catalog

en: Create
ie: Crear

en: Select All
ie: Selecter omni

en: Select None
ie: Selecter necós

en: _Add
ie: _Adjunter

en: hours
ie: hores

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Comment
ie: Nota

en: Title
ie: Titul

en: Place
ie: Loco

en: None
ie: Null

en: Simple
ie: Simplic

en: Background
ie: Funde

en: _Gradient
ie: _Gradiente

en: _Style:
ie: _Stil:

en: Text
ie: Textu

en: Theme
ie: Tema

en: Columns:
ie: Columnes:

en: Location
ie: Localisation

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Place:
ie: _Loco:

en: _Title:
ie: _Titul:

en: Co_untry:
ie: L_ande:

en: Copy
ie: Copiar

en: Move To
ie: Mover a

en: Move
ie: Mover

en: Cut
ie: Exciser

en: Move to Trash
ie: Mover al Paper-corb

en: Delete
ie: Remover

en: Create Folder
ie: Crear un fólder

en: Duplicate
ie: Duplicar

en: _Copy
ie: _Copiar

en: File manager
ie: Gerente de files

en: Flip
ie: Reflecter

en: Mirror
ie: Reflecter

en: Rotate right
ie: Rotar a dextri

en: Rotate left
ie: Rotar a levul

en: Crop
ie: Tonder

en: _Width:
ie: _Largore:

en: Dimensions
ie: Dimensiones

en: Angle
ie: Angul

en: Image size
ie: Dimension del image

en: Radius:
ie: Rádius:

en: Value
ie: Valore

en: Red
ie: Rubi

en: Green
ie: Verdi

en: Blue
ie: Blu

en: Equalize
ie: Equalisar

en: Square
ie: Quadrat

en: Grayscale
ie: Gris

en: Redo
ie: Refar

en: Rotate Left
ie: Rotar a levul

en: Rotate Right
ie: Rotar a dextri

en: Rotate
ie: Rotar

en: Save As…
ie: Gardar quam…

en: Save
ie: Gardar

en: Undo
ie: Defar

en: _Folders:
ie: _Fólderes:

en: Last modified
ie: Modificat

en: _View
ie: _Vise

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Find
ie: _Trovar

en: A_ccount:
ie: Conto:

en: Export to %s
ie: Exportar a %s

en: _Import
ie: _Importar

en: Mute
ie: Assurdar

en: Pause
ie: Pausar

en: Width
ie: Largore

en: Height
ie: Altore

en: Print
ie: Printar

en: Centered
ie: Centrat

en: millimeters
ie: millimetres

en: _Rows:
ie: _Ranges:

en: Unit:
ie: Unité:

en: Preview
ie: Previder

en: Fonts
ie: Fondes

en: Zoom in
ie: Agrandar

en: Zoom out
ie: Diminuer

en: Zoom to fit
ie: Adjustar dimension

en: Fit to width
ie: Adjustar al largore

en: White
ie: Blanc

en: Gray
ie: Gris

en: Black
ie: Nigri

en: Copy Image
ie: Copiar li image

en: Paste Image
ie: Collar li image

en: Transparency
ie: Transparentie

en: Save Image
ie: Gardar li image

en: Viewer
ie: Visor

en: Tools
ie: Instrumentarium

en: Co_mmands:
ie: Co_mandes:

en: _Command:
ie: _Comande:

en: Personalize…
ie: Personalisar…

en: Script
ie: Scripte

en: Show
ie: Monstrar

en: Commands
ie: Comandes

en: File path
ie: Rute de file

en: File name
ie: Nómine de file

en: File name, no extension
ie: Nómine de file sin extension

en: _Skip
ie: _Omisser

[ctx: Cardinal point]
en: E
ie: O

en: Map
ie: Carte

en: Import
ie: Importar

en: _Preview:
ie: _Previder:

en: _Rename
ie: _Renominar

en: New Name
ie: Nov nómine

en: _Height:
ie: _Altore:

en: Find
ie: Trovar

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
ie: Serchar

en: Selections
ie: Selectiones

en: Presentation
ie: Exhibition

en: _Personalize
ie: _Personalisar

en: Open
ie: Aperter

en: Filter
ie: Filtre

en: Filters
ie: Filtres

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
ie: Navigator

en: Viewers
ie: Visores

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
ie: Extensiones

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
ie: Modificat

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Sort By
ie: Ordinar secun

en: An image viewer and browser for GNOME.
ie: Visor e navigator de images por GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Quit
ie: Surtir

en: Close window
ie: Cluder li fenestre

en: Open location
ie: Aperter un localisation

en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

en: Save image
ie: Gardar li image

en: Save image as
ie: Gardar li image quam

en: Sidebar
ie: Panel lateral

en: Statusbar
ie: Panel del statu

en: Thumbnails list
ie: Liste de miniaturas

en: Select all
ie: Selecter omni

en: Select none
ie: Selecter necós

en: All
ie: Omni

en: Do _Not Save
ie: _Ne gardar

en: Accept
ie: Acceptar

en: _Close
ie: _Cluder

en: Go to the next visited location
ie: Ear al sequent localisation visitat

en: Operations
ie: Operationes

en: Computer
ie: Computator

en: kB
ie: ko

en: MB
ie: Mo

en: GB
ie: Go

en: Alpha
ie: Alfa

en: Name
ie: Nómine

en: Author
ie: Autor

en: All Files
ie: Omni files

en: All Images
ie: Omni images

en: JPEG Images
ie: Images JPEG

en: Filename
ie: Fil-nómine

en: File Manager
ie: Gerente de files

en: Temporary
ie: Temporari

en: Screenshots
ie: Capturas de ecran

en: Science
ie: Scientie

en: Games
ie: Ludes

en: Party
ie: Festa

en: Birthday
ie: Aniversarie

en: Astronomy
ie: Astronomie

en: Family
ie: Familie

en: Year
ie: Annu

en: Month
ie: Mensu

en: Hour
ie: Hor

en: is before
ie: ante

en: is after
ie: pos

en: Now
ie: Nu

en: Colors
ie: Colores

en: _Move Here
ie: _Mover ad ci

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _New
ie: _Crear

en: _Remove
ie: _Remover

en: _Save
ie: _Gardar
