gthumb master - en to ja translation catalogue (1145 entries)

en: gThumb Image Viewer
ja: gThumb 画像ビューアー

en: View and organize your images
ja: 画像を表示し管理するツールです

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
ja: gThumb は GNOME 3 デスクトップで使用するときに違和感のないようデザインされた、画像ビューアー/エディター/ブラウザー/オーガナイザーです。

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
ja: 画像ビューアーとしては、BMP、JPEG、GIF (GIF アニメを含む)、PNG、TIFF、TGA、RAW といった一般的な画像ファイル形式に対応しています。また、EXIF、IPTC、XMP などの画像に埋め込まれたメタデータを表示することもできます。

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
ja: 画像エディターとしては、画像の縮小拡大、回転、トリミングに加え、彩度、明度、コントラスト、その他の色の変換機能を備えています。

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
ja: 画像ブラウザーとしては、ディスクに保存された画像のサムネイルの表示や、ファイルやフォルダーのコピー/移動/削除といった一般的なファイル操作を行うことができます。さらに、JPEG ロスレス変換、画像サイズ変更、フォーマット変換、スライドショーといった機能や、画像を壁紙に設定する機能なども備えています。

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
ja: 画像オーガナイザーとしては、画像にコメントやその他のメタデータを追加したり、ライブラリ内のカタログやカタログ内の画像を整理したり、画像の検索結果をカタログとして保存したりすることができます。

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
ja: このサイズ (バイト単位) より大きい画像はサムネイル表示されません。すべての画像をサムネイル表示する場合は 0 を指定してください。

en: Open files in the active window
ja: 使用中のウィンドウでファイルを開きます

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
ja: 画像を変更した後にスクロールバーの位置をリセット

en: Possible values are: jpeg, jpg.
ja: 指定可能な値: jpeg、jpg

en: Possible values are: tiff, tif.
ja: 指定可能な値: tiff、tif

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
ja: 指定可能な値: general::unsorted、file::name、file::size、file::mtime、exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
ja: gThumb でインポート

en: Photo Import Tool
ja: 写真を取り込むツール

en: Import the photos on your camera card
ja: お使いのカメラや IC メモリにある写真を取り込みます

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
ja: Image;Viewer;画像;イメージ;ビューアー;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Caption
ja: 表示するプロパティ

en: Behavior
ja: 挙動

en: _Single click to open files
ja: シングルクリックでファイルを開く(_S)

en: _Double click to open files
ja: ダブルクリックでファイルを開く(_D)

en: _Open files in fullscreen mode
ja: 全画面モードでファイルを開く(_O)

en: Other
ja: その他

en: Thumbnail _size:
ja: サムネイルのサイズ(_S):

en: D_etermine image type from content (slower)
ja: 画像の内容から種類を判断する (低速)(_E)

en: digits
ja: 桁

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Default value
ja: デフォルト値

en: remove
ja: 削除します

en: add
ja: 追加します

en: _Extensions:
ja: 拡張機能(_E):

en: More extensions…
ja: その他の拡張機能…

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Filter _Name:
ja: フィルターの名前(_N):

en: _Match:
ja: 一致(_M):

en: Rules:
ja: 条件:

note: limit label
en: _Limit to
ja: 次に制限(_L):

en: selected by
ja: 次の条件で選択:

en: Mean:
ja: 平均:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
ja: 標準偏差:

en: Median:
ja: 中央値:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
ja: ピクセル数:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
ja: 最大値:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
ja: 選択値:

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: Overwrite the old file with the new one?
ja: 新しいファイルで古いファイルを上書きしますか?

en: Old File:
ja: 古いファイル

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Modified:
ja: 修正日時:

en: New File:
ja: 新しいファイル

en: Over_write the old file
ja: 古いファイルを上書きする(_W)

en: Do not overwrite _the old file
ja: 古い画像を上書きしない(_T)

en: Overwrite _all files
ja: すべてのファイルを上書きする(_A)

en: _Do not overwrite any file
ja: すべてのファイルを上書きしない(_D)

en: _Save the new file as:
ja: 新しい名前を付けて保存する(_S):

en: _General filter:
ja: 通常のフィルター(_G):

en: _Other filters:
ja: その他のフィルター(_O):

en: below the folder list
ja: フォルダーの一覧の下

en: on the right
ja: 右側

en: gThumb Preferences
ja: gThumb の設定

en: Appearance
ja: 外観

en: T_humbnails in viewer:
ja: サムネイルの表示位置(_H):

en: on the bottom
ja: 下側

en: on the side
ja: 横側

en: File _properties in browser:
ja: ブラウザーでのプロパティ表示位置(_P):

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: On startup:
ja: 起動時:

en: Go to last _visited location
ja: 最後に表示した場所へ移動する(_V)

en: Go to this _folder:
ja: 次のフォルダーへ移動する(_F):

en: Set to C_urrent
ja: 現在の場所をセットする(_U)

en: _Reuse the active window to open files
ja: 使用中のウィンドウでファイルを開く(_R)

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
ja: ファイルまたはカタログを削除する前に確認する(_K)

en: Ask whether to save _modified files
ja: 更新したファイルを保存するか確認する(_M)

en: _Store metadata inside files if possible
ja: 可能ならば、ファイル内にメタデータを埋め込む(_S)

en: General
ja: 全般

en: Shortcuts:
ja: ショートカット:

en: _Restore All…
ja: すべて復元(_R)…

en: _Inverse order
ja: 逆順にする(_I)

en: Example:
ja: 例:

en: Upload images to 23hq.com
ja: 画像を 23hq.com へアップロードします

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Add bookmarks support.
ja: ブックマーク機能を追加します

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(_A)

en: _Edit Bookmarks…
ja: ブックマークを編集(_E)…

en: _System Bookmarks
ja: システムのブックマーク(_S)

en: _Bookmarks:
ja: ブックマーク(_B):

en: Go to this location
ja: この場所へ移動します

en: Remove
ja: 削除

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: Could not remove the bookmark
ja: ブックマークを削除できませんでした

en: Burn CD/DVD
ja: CD/DVD に書き込む

en: Save files to an optical disc.
ja: ファイルを光学ディスクに保存します

en: _Optical Disc…
ja: 光学ディスク(_O)…

en: Disc Name
ja: ディスク名

en: Current _folder
ja: このフォルダー(_F)

en: Current folder and its s_ub-folders
ja: このフォルダーとそのサブフォルダー(_U)

en: _Selected files
ja: 選択したファイル(_S)

en: Source
ja: 書き込むファイル

en: Write to Disc
ja: ディスクへ書き込む

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: Error interpreting JPEG image file: %s
ja: JPEG 形式の画像ファイルの処理エラー: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
ja: JPEG の色空間 (%d) が不明です

en: _Quality:
ja: 品質の度合い(_Q):

en: _Lossless
ja: ロスレス(_L)

en: _Default extension:
ja: デフォルトの拡張子(_D):

en: _Smoothing:
ja: 平滑化の度合い(_S):

en: Opti_mize
ja: 最適化する(_M)

en: _Progressive
ja: プログレッシブを有効にする(_P)

en: Compression _level:
ja: 圧縮レベル(_L):

en: Default options:
ja: デフォルトのオプション:

en: _RLE compression
ja: RLE で圧縮する(_R)

en: Compression
ja: 圧縮

en: _No compression
ja: 圧縮しない(_N)

en: No_rmal (Deflate)
ja: 標準 (収縮)(_R)

en: _Loss compression (JPEG)
ja: 低圧縮 (JPEG)(_L)

en: Resolution
ja: 解像度

en: _Horizontal:
ja: 水平方向(_H):

en: _Vertical:
ja: 垂直方向(_V):

en: _Method:
ja: メソッド(_M):

en: Insufficient memory
ja: メモリが足りません

en: Saving
ja: 保存先

en: No name specified
ja: 名前を指定していません

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
ja: 不正な名前です (次の文字は指定できません: %s)

en: Name already used
ja: その名前はすでに使用されています

en: New catalog
ja: 新しいカタログ

en: Enter the catalog name:
ja: カタログ名を入力してください:

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: New library
ja: 新しいライブラリ

en: Enter the library name:
ja: ライブラリ名を入力してください:

en: Could not remove the catalog
ja: カタログを削除できませんでした

en: Are you sure you want to remove “%s”?
ja: 本当に“%s”を削除しますか?

en: Add to Catalog…
ja: カタログに追加…

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Remove from Catalog
ja: カタログから削除

en: Create Catalog
ja: カタログを作成

en: Create Library
ja: ライブラリを作成

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Properties
ja: プロパティ

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Catalog Properties
ja: カタログのプロパティを表示します

en: Organize
ja: 整理

en: Automatically organize files by date
ja: 自動的にファイルを年月日のついたカタログに整理します

en: Create file collections.
ja: ファイルのコレクションを生成します

en: C_atalogs:
ja: カタログ(_A):

en: New Library
ja: 新しいライブラリ

en: New Catalog
ja: 新しいカタログ

en: _View the destination
ja: 送り先のフォルダーを表示する(_V)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Date:
ja: 日付(_D):

en: Catalog
ja: カタログ

en: Cancel operation
ja: この操作をキャンセルします

en: Organization:
ja: 整理した結果:

en: Files
ja: ファイル

en: Create
ja: 作成

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: 選択を解除

en: Catalog _Preview:
ja: カタログのプレビュー(_P):

en: _Group files by:
ja: 次でグループ化する(_G):

en: _Include sub-folders
ja: サブフォルダーも含める(_I)

en: Ignore catalogs with a single file
ja: ファイルが一つしかないカタログは無視する

en: Put single files in the catalog:
ja: 一つのカタログに一つのファイルを格納する:

en: Singles
ja: 単体

en: Could not add the files to the catalog
ja: ファイルをカタログに追加できませんでした

en: Could not create the catalog
ja: カタログを作成できませんでした

en: Add to Catalog
ja: カタログに追加

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Keep the dialog open
ja: ダイアログを開いたままにする

en: Could not save the catalog
ja: カタログを保存できませんでした

en: Could not load the catalog
ja: カタログを読み込めませんでした

en: Organize Files
ja: ファイルを整理

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
ja: ファイルをカタログに登録しますが、ファイル本体はディスク上では移動されません。

en: Date photo was taken
ja: 写真の撮影日

en: File modified date
ja: ファイルの更新日時

en: Tag
ja: タグ

en: Tag (embedded)
ja: (埋め込まれた) タグ

en: Invalid file format
ja: 不正なファイル形式です

en: Tags
ja: タグ

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ja: カタログ“%s”はすでに存在します。上書きしますか?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ja: ライブラリ“%s”はすでに存在します。上書きしますか?

en: Over_write
ja: 上書き(_W)

en: Cannot move the files
ja: ファイルを移動できません

en: Cannot copy the files
ja: ファイルをコピーできません

en: Invalid destination.
ja: 移動先が間違っています

en: Copying files to “%s”
ja: ファイルを“%s”にコピー中

en: Could not remove the files from the catalog
ja: カタログからファイルを削除できませんでした

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
ja: 処理が完了しました (カタログ数: %d 画像数: %d)

en: Change _Date…
ja: 日付を変更(_D)…

en: Change date
ja: 日付を変更

en: Change the files date
ja: ファイルの日付を変更します

en: Change the following values:
ja: 変更するデータ:

en: _Last modified date
ja: 更新日時(_L)

en: Co_mment date
ja: コメント日時(_M)

en: Change to:
ja: 変更の詳細:

en: The _following date:
ja: 日付を指定する(_F):

en: File _modified date
ja: ファイルの更新日時(_M)

en: File c_reation date
ja: ファイルの生成日時(_R)

en: Date p_hoto was taken
ja: 写真の撮影日時(_H)

en: A_djust by
ja: 調整する(_D):

en: hours
ja: 時間

en: minutes
ja: 分

en: seconds
ja: 秒

en: Change Date
ja: 日付の変更

en: Import Embedded Metadata
ja: 埋め込みのメタデータをインポート

en: Comments and tags
ja: コメントとタグ

en: Add comments and tags to any file type.
ja: いろいろな種類のファイルにコメントやタグを追加します

en: _Synchronize with the embedded metadata
ja: 埋め込まれているメタデータと同期する(_S)

en: Preferences
ja: 設定

en: Comment
ja: コメント

en: Title
ja: タイトル

en: Place
ja: 場所

en: Comment Date & Time
ja: コメント日時

en: Rating
ja: 評価

en: Contact _Sheet…
ja: コンタクトシート(_S)…

en: Image _Wall…
ja: イメージウォール(_W)…

en: Contact Sheet
ja: コンタクトシート

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
ja: 選択したファイルのサムネイルを表示するインデックス用の画像を作成します

en: None
ja: なし

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple with shadow
ja: シンプル (影付き)

en: Shadow only
ja: 影のみ

en: Slide
ja: スライド

en: Inward Shadow
ja: 内向きの影付き

en: Outward Shadow
ja: 外向きの影付き

en: Background
ja: 背景

en: _Solid color
ja: 単色(_S)

en: _Gradient
ja: グラデーション(_G)

en: Select a color
ja: 色を選択

en: Frame
ja: フレーム

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: C_olor:
ja: 色(_O):

en: Text
ja: 文字列

en: _Header:
ja: ヘッダー(_H):

en: Select a font
ja: フォントを選択

en: _Footer:
ja: フッター(_F):

en: Caption:
ja: 見出し:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Edit template
ja: テンプレートを編集します

en: _Destination:
ja: 格納場所(_D):

en: Choose destination folder
ja: 保存先のフォルダーを選択

en: File_name:
ja: ファイル名(_N):

en: Create _HTML image map
ja: HTML の画像マップを作成する(_H)

en: Create a new theme
ja: 新しいテーマを作成します

en: Edit the selected theme
ja: 選択したテーマを編集します

en: Delete the selected theme
ja: 選択したテーマを削除します

en: Theme
ja: テーマ

en: Columns:
ja: 横に並べる数:

en: Images per page:
ja: 1 ページ当たりの画像数:

en: All images on a single page
ja: すべての画像を 1 ページにまとめる

en: _All pages with the same size
ja: すべてのページで同じサイズにする(_A)

en: Layout
ja: レイアウト

en: S_ort:
ja: 並べ替え(_O):

en: Re_verse order
ja: 逆順にする(_V)

en: _Size:
ja: サイズ(_S):

en: Sq_uared
ja: 矩形にする(_U)

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Enumerator
ja: 通番の数字

en: Current date
ja: 今日

en: Current page number
ja: 現在のページ番号

en: Total number of pages
ja: ページの総数

en: Location
ja: 場所

en: Could not save the theme
ja: テーマを保存できませんでした

en: Could not delete the theme
ja: テーマを削除できませんでした

en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: Image Wall
ja: イメージウォール

en: Creating images
ja: 画像を作成中

en: Generating thumbnails
ja: サムネイルを生成中

en: Theme Properties
ja: テーマのプロパティ

en: Copy _From
ja: 他からコピー(_F)

en: New theme
ja: 新しいテーマ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Convert Format…
ja: フォーマットを変換…

en: Convert format
ja: フォーマットを変換

en: Save images in a different format
ja: 画像をいろいろなフォーマットで保存します

en: New format
ja: 新しいフォーマット

en: Destination
ja: 変換後の保存先

en: _Use the original image folder
ja: 元の画像フォルダーを使用する(_U)

en: Converting images
ja: 画像を変換中

en: Convert Format
ja: フォーマットを変換

en: Could not show the desktop background properties
ja: デスクトップの背景のプロパティを表示できませんでした

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Could not set the desktop background
ja: デスクトップの背景に設定できませんでした

en: Set as Background
ja: 背景に設定

en: Desktop background
ja: デスクトップの背景

en: Set the image as desktop background
ja: 画像をデスクトップの背景に設定します

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
ja: 本当に選択したファイルのメタデータを完全に削除しますか?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
ja: メタデータを削除すると元に戻すことはできません。

en: Edit comment
ja: コメントを編集

en: Edit tags
ja: タグを編集

en: Delete Metadata
ja: メタデータを削除

en: D_escription:
ja: 説明(_E):

en: _Place:
ja: 場所(_P):

en: T_ags:
ja: タグ(_A):

en: _Rating:
ja: 評価(_R):

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: Could not save the file metadata
ja: ファイルのメタデータを保存できませんでした

en: Cannot read file information
ja: ファイル情報を読み取れません

en: Edit metadata
ja: メタデータを編集

en: Allow to edit files metadata.
ja: ファイルのメタデータを編集できるようにします

en: Save only cha_nged fields
ja: 変更のある項目のみ保存する(_N)

en: No date
ja: 日付なし

en: The following date
ja: 指定する

en: Last modified date
ja: 更新日時

en: File creation date
ja: ファイルの作成日

en: Do not modify
ja: 更新しない

en: Assigning tags to the selected files
ja: 選択したファイルにタグを割当て中

en: Writing files
ja: ファイルに書き込み中

en: Reading files
ja: ファイルを読み取り中

en: C_opyright:
ja: 著作権(_O):

en: Co_untry:
ja: 国(_U):

en: _Code:
ja: 国コード(_C):

en: Cr_edit:
ja: クレジット(_E):

en: _Source:
ja: ソース(_S):

en: _Urgency:
ja: 緊急度(_U):

en: _Object Name:
ja: オブジェクト名(_O):

en: Byline _Title:
ja: 署名のタイトル(_T):

en: _Byline:
ja: 署名(_B):

en: _City:
ja: 都市(_C):

en: _Language:
ja: 言語(_L):

en: State/Province:
ja: 州/県:

en: (invalid value)
ja: (不正な値)

en: Exposure
ja: 露出時間

en: EXIF, IPTC, XMP support
ja: EXIF と IPTC、XMP のサポート

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
ja: EXIF や IPTC、XMP といったメタデータを扱います

en: Exif General
ja: EXIF 全般

en: Exif Conditions
ja: EXIF 撮影時の条件

en: Exif Structure
ja: EXIF 画像の構造

en: Exif Thumbnail
ja: EXIF サムネイル

en: Exif GPS
ja: EXIF GPS

en: Exif Maker Notes
ja: EXIF メーカー

en: Exif Versions
ja: EXIF 画像のサイズ

en: Exif Other
ja: EXIF その他

en: XMP Embedded
ja: 埋め込みの XMP

en: XMP Attached
ja: 添付された XMP

en: date photo was taken
ja: 撮影日

en: _Export To
ja: エクスポート(_E)

en: New folder
ja: 新しいフォルダー

en: Enter the folder name:
ja: フォルダー名を入力してください:

en: Could not perform the operation
ja: 処理を実行できませんでした

en: Could not move the files
ja: ファイルを移動できませんでした

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
ja: この場所にファイルを移動できませんが、コピーは可能です。

en: Copy
ja: コピー

en: Move To
ja: 移動先を選択

en: Copy To
ja: コピー先を選択

en: Move
ja: 移動

en: Could not open the location
ja: その場所を開けませんでした

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Copy to…
ja: コピー先を選択…

en: Move to…
ja: 移動先を選択…

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Delete
ja: 削除

en: Open with the File Manager
ja: ファイルマネージャーで開く

en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

en: Paste Into Folder
ja: フォルダーの中に貼り付け

en: Duplicate
ja: 複製

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Open with Gimp
ja: GIMP で開く

en: Home Folder
ja: ホームフォルダー

en: Open _With
ja: 次で開く(_W)

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
ja: “%s”を“%s”へ移動しますか?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
ja: “%s”を“%s”にコピーしますか?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
ja: ドラッグしたファイルを“%s”へ移動しますか?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
ja: ドラッグしたファイルを“%s”にコピーしますか?

en: _Copy
ja: コピー(_P)

en: File manager
ja: ファイルマネージャー

en: File manager operations.
ja: ファイルマネージャーの操作を提供します

en: Adjust contrast
ja: コントラストを調整

en: Flip
ja: ひっくり返す

en: Mirror
ja: ミラーリング

en: Rotate right
ja: 時計回りに回転

en: Rotate left
ja: 反時計回りに回転

en: Crop
ja: 切り抜く

en: Resize
ja: サイズを変更

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: B_rightness:
ja: 輝度(_R):

en: Con_trast:
ja: コントラスト(_T):

en: _Saturation:
ja: 彩度(_S):

en: G_amma:
ja: ガンマ(_A):

en: Cyan-_Red:
ja: シアン-赤(_R):

en: _Magenta-Green:
ja: マゼンタ-緑(_M):

en: _Yellow-Blue:
ja: 黄-青(_Y):

en: Color Levels
ja: 色のレベル

en: Position
ja: 位置

en: _X:
ja: X 位置(_X):

en: _Y:
ja: Y 位置(_Y):

en: Color
ja: 色

en: Options
ja: オプション

en: _Grid:
ja: 格子(_G):

en: Selection
ja: 選択範囲

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: Heigh_t:
ja: 高さ(_T):

en: _Position:
ja: 位置(_P):

en: Maximize
ja: 最大化

en: Center
ja: 中央

en: Aspect ratio
ja: 縦横比

en: I_nvert aspect ratio
ja: 縦横比を反転させる(_N)

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
ja: 次の整数倍(_U):

note: abbreviation of pixel
en: px
ja: ピクセル毎

en: Include current channel
ja: 現在のチャンネルを含む

en: High _quality
ja: 高品質を維持する(_Q)

en: pixels
ja: ピクセル

en: Dimensions
ja: 画像のサイズ

en: Set the image size to this value
ja: 画像のサイズをこの値にします

en: Original dimensions:
ja: オリジナルのサイズ:

en: Scale factor:
ja: 倍率:

en: New dimensions:
ja: 新しいサイズ:

en: Grid:
ja: 格子:

en: _Background:
ja: 背景色(_B):

en: Pick a background color
ja: 背景色を取得

en: _Transparent
ja: 透明な背景にする(_T)

en: Original size
ja: オリジナルのサイズ

en: Bounding box
ja: 連続した矩形

en: Crop borders
ja: 境界線で切り抜く

en: Angle
ja: 角度

en: Align
ja: 配置

en: Image size
ja: 画像のサイズ

en: Point 1:
ja: ポイント 1:

en: Point 2:
ja: ポイント 2:

en: Keep aspect ratio
ja: オリジナルの縦横比を保持する

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
ja: 位置を調整するために
    画像に線を描画します

en: Parallel
ja: 平行に移動する

en: Perpendicular
ja: 垂直に移動する

en: Alignment
ja: 配置

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Radius:
ja: 半径:

en: Amount:
ja: 量:

en: Linear scale
ja: 線形比にします

en: Logarithmic scale
ja: 対数比にします

en: Channel:
ja: チャンネル:

en: Value
ja: 明度

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Reset
ja: リセット

en: Presets
ja: プリセット

en: Applying changes
ja: 変更を適用中

en: Adjust Colors
ja: 色を調整

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
ja: 画像の輝度やコントラスト、彩度、ガンマレベルを変更します

en: Equalize
ja: 均一化

en: Uniform
ja: 均一

en: Adjust Contrast
ja: コントラストを調整

en: Automatic contrast adjustment
ja: コントラストを自動調整します

en: Color Picker
ja: 色を取得

en: Pick a color from the image
ja: 画像から色を取得します

en: Square
ja: 矩形

en: %d × %d (Image)
ja: %d × %d (画像)

en: %d × %d (Screen)
ja: %d × %d (画面)

en: 5∶4
ja: 5:4

en: 4∶3 (DVD, Book)
ja: 4:3 (DVD や書籍)

en: 7∶5
ja: 7:5

en: 3∶2 (Postcard)
ja: 3:2 (はがき)

en: 16∶10
ja: 16:10

en: 16∶9 (DVD)
ja: 16:9 (DVD)

en: 1.85∶1
ja: 1.85:1

en: 2.39∶1
ja: 2.39:1

en: Other…
ja: その他…

en: Rule of Thirds
ja: 1/3 の規則

en: Golden Sections
ja: 黄金分割

en: Center Lines
ja: 中央線

en: Add to Presets
ja: プリセットに追加

en: Enter the preset name:
ja: プリセット名を入力してください:

en: Could not save the file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Add to presets
ja: プリセットに追加

en: Color Curves
ja: トーンカーブ

en: Adjust color curves
ja: 色カーブを調整します

en: Special Effects
ja: 特殊効果

en: Flip the image vertically
ja: 画像を垂直方向にひっくり返します

en: _Brightness
ja: 輝度(_B)

en: _Saturation
ja: 彩度(_S)

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Mirror the image horizontally
ja: 画像を水平方向に写像します

en: Negative
ja: ネガティブ

en: Redo
ja: やり直す

note: resize the original image
en: Resizing images
ja: 画像サイズの変更中

en: Rotate Left
ja: 反時計回りに回転

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
ja: 画像を反時計回りに 90° 回転します

en: Rotate Right
ja: 時計回りに回転

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
ja: 画像を時計回りに 90° 回転します

en: Rotate
ja: 回転

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Save
ja: 保存

en: Sharpening image
ja: 画像の鮮明化

en: Enhance Focus
ja: 焦点を合わせる

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Find _Duplicates…
ja: 重複ファイルを検索(_D)…

en: _Folders:
ja: フォルダーの一覧(_F):

en: Duplicates:
ja: 重複の候補:

en: Files:
ja: ファイルの一覧:

en: File
ja: ファイル

en: Last modified
ja: 更新日時

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: No duplicates found.
ja: 重複したファイルは見つかりませんでした

en: Start _at:
ja: 開始(_A):

en: _Filter:
ja: フィルター(_F):

en: Find Duplicates
ja: 重複したファイルを検索

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: Find duplicated files.
ja: 重複しているファイルを検索します

en: leave the newest duplicates
ja: 新しい複製を残す

en: leave the oldest duplicates
ja: 古い複製を残す

en: by folder…
ja: フォルダー順…

en: all files
ja: すべてのファイル

en: no file
ja: なし

en: %d file (%s) | %d files (%s)
ja[0]: %d 個のファイル (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
ja[0]: %d 個あり

en: Search completed
ja: 検索が完了しました

en: Searching for duplicates
ja: 重複を検索中

en: %d file remaining | %d files remaining
ja[0]: 残り %d 個

en: Getting the file list
ja: ファイルの一覧を取得中

en: Duplicates
ja: 重複しているファイル

en: Select
ja: 選択

en: Upload images to Flickr
ja: 画像を Flickr へアップロードします

en: Public photos
ja: 一般公開

en: Private photos, visible to family and friends
ja: プライベートな写真 (家族と友人限定)

en: Private photos, visible to friends
ja: プライベートな写真 (友人限定)

en: Private photos, visible to family
ja: プライベートな写真 (家族限定)

en: Private photos
ja: プライベートな写真

en: Safe content
ja: 安全なコンテンツ

en: Moderate content
ja: モデレートが決定したコンテンツ

en: Restricted content
ja: 制限ありのコンテンツ

en: _Account:
ja: アカウント(_A):

en: Edit accounts
ja: アカウントを編集します

en: Free space:
ja: 空き容量:

en: Ph_otoset:
ja: フォトセット(_O):

en: _Privacy:
ja: プライバシー(_P):

en: _Safety:
ja: セーフティー(_S):

en: Hi_de from public searches
ja: 一般公開の検索から隠す(_D)

en: _Resize if larger than:
ja: 次よりも大きい場合はサイズを変更する(_R):

en: A_ccount:
ja: アカウント(_C):

en: Could not connect to the server
ja: サーバーに接続できませんでした

en: Files successfully uploaded to the server.
ja: サーバーへのファイルアップロードが完了しました。

en: _Open in the Browser
ja: ブラウザーで開く(_O)

en: Could not create the album
ja: アルバムを作成できませんでした

en: Could not upload the files
ja: このファイルをアップロードできませんでした

en: No valid file selected.
ja: 正しいファイルを選択してください。

en: Could not export the files
ja: ファイルをエクスポートできませんでした

en: Export to %s
ja: %s へエクスポート

en: %d file | %d files
ja[0]: %d 個のファイル

en: Could not get the photo list
ja: 写真の一覧を取得できませんでした

en: No album selected
ja: アルバムを選択していません

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: Import from %s
ja: %s からインポート

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
ja: %s の認証プロセスが完了したらこのウィンドウに戻ってください

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
ja: 完了したら、この下にある“続行”ボタンをクリックしてください。

en: C_ontinue
ja: 続行(_O)

en: _Authorize…
ja: 認証(_A)…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
ja: 写真を %s へアップロードするには認証が必要です

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
ja: “認証”をクリックしてウェブブラウザーを開き、写真を %s へアップロードするための認証を実行してください (完了したら、このウィンドウに戻って認証を完了させてください)

en: Getting the album list
ja: アルバムの一覧を取得中

en: Creating the new album
ja: 新しいアルバムを作成中

en: Could not upload “%s”: %s
ja: “%s”をアップロードできませんでした: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
ja: “%s”をアップロード中

en: Uploading the files to the server
ja: サーバーにファイルをアップロード中

en: Getting the photo list
ja: 写真の一覧を取得中

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
ja: %s として画像を保存しました

[ctx: Filename]
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Could not take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮影できませんでした

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Mute
ja: ミュート

en: Play faster
ja: 早見再生

en: Play slower
ja: ゆっくり再生

en: Next frame
ja: 次のフレームに移動

en: Go forward 1 second
ja: 1 秒進む

en: Go forward 5 seconds
ja: 5 秒進む

en: Go forward 10 seconds
ja: 10 秒進む

en: Go forward 1 minute
ja: 1 分進む

en: Go forward 5 minutes
ja: 5 分進む

en: Go back 1 second
ja: 1 秒戻る

en: Go back 5 seconds
ja: 5 秒戻る

en: Go back 10 seconds
ja: 10 秒戻る

en: Go back 1 minute
ja: 1 分戻る

en: Go back 5 minutes
ja: 5 分戻る

en: Use hardware acceleration
ja: ハードウェアアクセラレーションを使用する

en: _Screenshots location:
ja: スクリーンショットの場所(_S):

en: Play
ja: 再生します

en: Slower
ja: 遅くします

en: Faster
ja: 早くします

en: Restart when finished
ja: 遷移をループさせます

en: Time:
ja: 時間:

note: minus 5 seconds
en: -5s
ja: -5秒

note: minus 10 seconds
en: -10s
ja: -10秒

note: minus 1 minute
en: -1m
ja: -1分

note: minus 5 minutes
en: -5m
ja: -5分

note: plus 5 seconds
en: +5s
ja: +5秒

note: plus 10 seconds
en: +10s
ja: +10秒

note: plus 1 minute
en: +1m
ja: +1分

note: plus 5 minutes
en: +5m
ja: +5分

note: minus 1 second
en: -1s
ja: -1秒

note: plus 1 second
en: +1s
ja: +1秒

en: Audio/Video support
ja: オーディオ/動画のサポート

en: Play audio and video files.
ja: オーディオや動画ファイルを再生します

en: Playing video
ja: 動画を再生します

en: Pause
ja: 一時停止します

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮ります

en: Fit to window
ja: ウィンドウに合わせる

en: Audio/Video Player
ja: オーディオ/動画プレイヤー

en: Video
ja: 動画

en: Audio
ja: オーディオ

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Encoder
ja: エンコーダー

en: Codec
ja: コーデック

en: Framerate
ja: フレームレート

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Channels
ja: チャンネル数

en: Sample rate
ja: サンプリング

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Mono
ja: モノラル

en: Could not print the selected files
ja: 選択したファイルを印刷できませんでした

en: Print
ja: 印刷

en: Centered
ja: 中央に配置する

en: Custom
ja: 指定する

en: millimeters
ja: ミリ

en: inches
ja: インチ

en: The current page number
ja: 現在のページ番号

en: The total number of pages
ja: ページの総数

en: Special code
ja: 特別な記号

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
ja: %D{ フォーマット }

en: The current date
ja: 今日の日付

en: The total number of files
ja: ファイルの総数

en: The event description
ja: イベント名

en: _Rows:
ja: 縦に並べる数(_R):

en: Image
ja: 画像

en: Position:
ja: 位置:

en: Left
ja: 左側

en: Top
ja: 上側

en: Rotation:
ja: 回転:

en: Unit:
ja: 単位:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Fonts
ja: フォント

en: Select Caption Font
ja: 見出しのフォント

en: Select Header Font
ja: ヘッダーのフォント

en: Select Footer Font
ja: フッターのフォント

en: Total number of files
ja: ファイルの総数

en: Event description
ja: イベント名

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Could not print
ja: 印刷できませんでした

en: Images
ja: 画像

en: No suitable loader available for this file type
ja: この種類のファイルに対して利用できる適切なローダーはありません

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
ja: “%s”を読み込み中

en: Loading images
ja: 画像を読み込み中

en: Image print
ja: 画像を印刷

en: Allow to print images choosing the page layout.
ja: ページのレイアウトを選択しながら画像を印刷できるようにします

en: Rotate Physically
ja: 物理的に回転

en: Reset the EXIF Orientation
ja: EXIF の向き情報をリセット

en: Saving images
ja: 画像を保存中

en: Image rotation
ja: 画像を回転

en: Rotate images without data loss.
ja: 品質を維持したまま画像を回転します

en: Problem transforming the image: %s
ja: 画像を変換するときに問題が発生しました: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
ja: 画像のサイズが 8 の倍数になっていないため、この変換によって、画像の端に沿って一つ以上の小さな歪みが発生するかもしれません。
    
    しかし、その歪みを逆にすることも可能です。もし変換した出来に問題があるのであれば、最初にオリジナルの画像を反転させてから変換してみてください。
    
    さらに、変換できない端のピクセルを切り取って端を揃えておくことも可能です。実際の使用では、このモードは最良の結果を提供してくれますが、変換についてはそれほど厳しく品質を維持するようなことはしていません。

en: _Trim
ja: 角度(_T)

en: _Accept distortion
ja: 歪みを受け入れる(_A)

en: Zoom in
ja: 画像を拡大

en: Zoom out
ja: 画像を縮小

en: Zoom 100%
ja: 100% にズーム

en: Zoom 200%
ja: 200% にズーム

en: Zoom 300%
ja: 300% にズーム

en: Zoom to fit
ja: ウィンドウに合わせてズーム

en: Zoom to fit if larger
ja: ウィンドウよりも大きい場合は合わせてズーム

en: Zoom to fit width
ja: ウィンドウの幅に合わせてズーム

en: Zoom to fit width if larger
ja: ウィンドウよりも大きい場合は幅に合わせてズーム

en: Zoom to fit height
ja: ウィンドウの高さに合わせてズーム

en: Zoom to fit height if larger
ja: ウィンドウよりも大きい場合は高さに合わせてズーム

en: Undo edit
ja: 編集を元に戻す

en: Redo edit
ja: 編集をやり直す

en: Scroll left
ja: 左にスクロール

en: Scroll right
ja: 右にスクロール

en: Scroll up
ja: 上にスクロール

en: Scroll down
ja: 下にスクロール

en: Scroll left fast
ja: 左に素早くスクロール

en: Scroll right fast
ja: 右に素早くスクロール

en: Scroll up fast
ja: 上に素早くスクロール

en: Scroll down fast
ja: 下に素早くスクロール

en: Scroll to center
ja: 中央にスクロール

en: After loading an image:
ja: 画像を読み込んだ後:

en: Set to actual size
ja: オリジナルのサイズにする

en: Keep previous zoom
ja: 前と同じ拡大率にする

en: Fit to window if larger
ja: ウィンドウサイズよりも大きい場合はウィンドウに合わせる

en: Fit to width
ja: 幅に合わせる

en: Fit to width if larger
ja: ウィンドウサイズよりも大きい場合は幅に合わせる

en: Reset scrollbar positions
ja: スクロールバーの位置をリセットする

en: Mouse wheel action:
ja: マウスホイールの動作

[ctx: zoom quality]
en: Change image
ja: 画像を変更する

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
ja: 画像を拡大縮小する

en: Zoom quality:
ja: ズームの品質:

[ctx: zoom quality]
en: _High
ja: 高品質(_H)

[ctx: zoom quality]
en: _Low
ja: 低品質(_L)

en: Transparency:
ja: 透明な背景:

en: Checkered
ja: 市松模様

en: White
ja: 白

en: Gray
ja: グレー

en: Black
ja: 黒

en: Automatic
ja: 自動

en: Fit to height
ja: 高さに合わせる

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Copy Image
ja: 画像をコピー

en: Paste Image
ja: 画像を貼り付け

en: Apply the embedded color profile
ja: 埋め込みのカラープロファイルを適用します

en: Transparency
ja: 透明性

en: Save Image
ja: 画像を保存

en: Loading the original image
ja: オリジナルの画像を読み込み中

en: JPEG XL container
ja: JPEG XL コンテナ

en: Scroll Image
ja: 画像をスクロール

en: Image Editor
ja: 画像エディター

en: Viewer
ja: ビューアー

en: _Destination
ja: 保存場所(_D)

en: _Automatic subfolder
ja: 自動的にサブフォルダーを作成する(_A)

en: _Template:
ja: テンプレート(_T):

en: Invalid Destination
ja: 保存場所が不正です

en: File date
ja: ファイルの日付

en: Importing files
ja: ファイルをインポート中

en: No file imported
ja: インポートしていません

en: The selected files are already present in the destination.
ja: 選択したファイルはすでに保存場所に存在します。

en: Could not delete the files
ja: ファイルを削除できませんでした

en: Delete operation not supported.
ja: 削除の操作はサポートしていません。

en: Last imported
ja: 最後のインポート

en: No file specified.
ja: ファイルを指定していません。

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
ja: “%s”に十分な空き領域がありません。
    %s の空きが必要ですが %s しかありません。

en: Tools
ja: ツール

en: Co_mmands:
ja: コマンド(_M):

en: _Wait for the command to finish
ja: コマンドが完了するまで待機する(_W)

en: E_xecute command once for every file
ja: ファイルごとに 1 回だけコマンドを実行する(_X)

en: _Terminal command (shell script)
ja: 端末で実行する (シェルスクリプト)(_T)

en: Sh_ortcut:
ja: ショートカット(_O):

en: _Command:
ja: コマンド(_C):

en: Edit command
ja: コマンドを編集

en: Personalize…
ja: 個人専用の設定…

en: Script
ja: スクリプト

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Could not save the script
ja: スクリプトを保存できませんでした

en: New Command
ja: 新しいコマンド

en: Edit Command
ja: コマンドを編集

en: Are you sure you want to delete the selected command?
ja: 本当に選択したコマンドを削除しますか?

en: Commands
ja: コマンドの一覧

en: Quoted text
ja: 引用文

en: File URI
ja: ファイルの URI

en: File path
ja: ファイルパス

en: File name
ja: ファイル名

en: File name, no extension
ja: ファイル名 (拡張子なし)

en: File extension
ja: ファイルの拡張子

en: Folder path
ja: フォルダーパス

en: Ask a value
ja: 値の確認

en: File attribute
ja: ファイルの属性

en: No command specified
ja: コマンドを指定していません

en: Command exited abnormally with status %d
ja: コマンドがステータス %d を返して異常終了しました

en: Enter a value:
ja: 値を入力してください:

en: _Skip
ja: 何もしない(_S)

en: File list tools
ja: ファイルの一覧ツール

en: Scripting and batch manipulation of files.
ja: ファイルのスクリプト処理やバッチ処理を提供します

en: View the photo position on the map
ja: 写真を撮影した場所を地図に表示します

en: A_ccounts:
ja: アカウントの一覧(_C):

note: the message pane
en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: New authentication…
ja: 新しい認証…

en: Authorization Required
ja: 認証が必要です

en: Choose _Account…
ja: アカウントを選択(_A)…

en: Choose Account
ja: アカウントを選択

en: Edit Accounts
ja: アカウントを編集

en: Connecting to the server
ja: サーバーへ接続中

en: Asking authorization
ja: 認証を確認中

en: Getting account information
ja: アカウント情報を取得中

en: Choose a folder
ja: フォルダーを選択

en: Import
ja: インポート

en: _Removable Device…
ja: リムーバブルデバイス(_R)…

en: F_older…
ja: フォルダー(_O)…

en: I_mport From
ja: インポート(_M)

en: After importing from a device:
ja: デバイスからインポートした後:

en: _Rotate the images physically
ja: 画像を物理的に回転する(_R)

en: _Delete the imported files from the source
ja: インポートした画像をソースから削除する(_D)

note: view label
en: S_how:
ja: フィルター(_H):

en: _Event:
ja: イベント(_E):

en: _Tags:
ja: タグ(_T):

en: Could not import the files
ja: ファイルをインポートできませんでした

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
ja: インポートするファイル数: %d (%s)

en: Could not load the folder
ja: フォルダーを読み込めませんでした

en: Getting the folder content…
ja: フォルダーの内容を取得中…

en: Import from Removable Device
ja: リムーバブルデバイスからインポート

en: Import from Folder
ja: フォルダーからインポート

en: Import photos
ja: 写真をインポート

en: Import photos from removable devices.
ja: リムーバブルデバイスから写真をインポートします

en: RAW Format
ja: RAW フォーマット

en: Raw format support
ja: RAW フォーマットのサポート

en: Allow to load raw format images.
ja: RAW フォーマットの画像を読み込めるようにします

en: Red Eye Removal
ja: 赤目軽減

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
ja: カメラのフラッシュが引き起こす赤目の効果を取り除きます

en: Red-eye removal
ja: 赤目軽減

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
ja: 写真から赤目の効果を取り除くツールです

en: _Sort by:
ja: 並べ替え順序(_S):

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
ja: 大/小文字(_E):

en: Re_verse Order
ja: 逆順にする(_V)

en: Revert to the last used template
ja: 最後に使用したテンプレートに戻します

en: _Preview:
ja: プレビュー(_P):

en: Original filename
ja: オリジナルのファイル名

en: Original extension
ja: オリジナルの拡張子

en: Original enumerator
ja: オリジナルが持つ通番

en: Modification date
ja: 更新日時

en: Digitalization date
ja: EXIF の日時

en: Could not rename the files
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: Old Name
ja: 古い名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Keep original case
ja: オリジナルと同じ大/小文字にする

en: Convert to lower-case
ja: 小文字に変換する

en: Convert to upper-case
ja: 大文字に変換する

en: Renaming files
ja: ファイル名を変更中

en: Rename files
ja: ファイル名を変更

en: Rename series of files.
ja: 一連のファイルの名前を変更します

en: Resize Images…
ja: 画像のサイズを変更…

en: pixel
ja: ピクセル

en: New dimensions
ja: 新しいサイズ

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _Preserve original aspect ratios
ja: オリジナルの縦横比を保持する(_P)

en: Format
ja: フォーマット

en: Resize Images
ja: 画像のサイズを変更

en: Keep the original format
ja: オリジナルと同じ形式にする

en: Resize images
ja: 画像のサイズを変更

en: Resize series of images.
ja: 一連の画像のサイズを変更します

en: Could not perform the search
ja: 検索できませんでした

en: Search Result
ja: 検索結果

en: Find
ja: 検索

en: Find files
ja: ファイルを検索

en: Search again
ja: もう一度検索します

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
ja: 検索

en: all the following rules
ja: 以下の条件のすべて

en: any of the following rules
ja: 以下の条件のいずれか

en: Add another location
ja: 別の場所を追加します

en: No file found
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Files found so far: %s
ja: 見つかったファイル: %s

en: Searching…
ja: 検索中…

en: Cancel the operation
ja: 操作をキャンセルします

en: File search tool.
ja: ファイルを検索するツールです

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
ja: セレクションに追加

en: Remove from selection
ja: セレクションから削除

en: Show selection
ja: セレクションを表示

en: Remove from Selection
ja: セレクションから削除

en: Show selection %d
ja: セレクション %d を表示

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
ja: セレクションにファイルを追加するには Alt-%d、確認するには Ctrl-%d を使用します。

en: Selection %d
ja: セレクション %d

en: Selections
ja: セレクション

en: Advanced file selection.
ja: 高度なファイルの選択方法です

en: Start presentation
ja: プレゼンテーションを開始

en: Terminate presentation
ja: プレゼンテーションを終了

en: Pause/Resume presentation
ja: プレゼンテーションを中断/再開

en: Show next file
ja: 次のファイルを表示

en: Show previous file
ja: 前のファイルを表示

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: _Personalize
ja: 個人専用の設定(_P)

en: _Transition effect:
ja: 遷移時の効果(_T):

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
ja: 次の周期で自動的に遷移する(_C):

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
ja: 秒

en: _Restart when finished
ja: 遷移をループさせる(_R)

en: R_andom order
ja: 遷移の順番をランダムにする(_A)

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Add files to the playlist
ja: ファイルをプレイリストに追加します

en: Remove the selected files
ja: 選択したファイルをプレイリストから削除します

en: Choose the files to play
ja: 再生するファイルを選択

en: Audio files
ja: オーディオファイル

en: Random
ja: ランダム

en: Playing a presentation
ja: プレゼンテーション中

en: Push from right
ja: 右から押し出す

en: Push from bottom
ja: 下から押し出す

en: Slide from right
ja: 右から滑り込ませる

en: Slide from bottom
ja: 下から滑り込ませる

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Flip page
ja: ページをひっくり返す

en: Cube from right
ja: 右から立方体を回す

en: Cube from bottom
ja: 下から立方体を回す

en: Play a presentation of images.
ja: 画像のプレゼンテーションを再生します

en: Terminal
ja: 端末

en: Open in Terminal
ja: 端末で開く

en: Open a folder in a terminal
ja: フォルダーを端末で開きます

en: _Web Album…
ja: ウェブアルバム(_W)…

en: Click to view the image
ja: 表示する画像をクリックしてください

en: Go back to the index
ja: 目次に戻ります

en: Image %d of %d
ja: %d / %d の画像

en: Index
ja: 目次

en: View page %d
ja: %d ページを表示します

en: View the next image
ja: 次の画像を表示します

en: View the next page
ja: 次のページを表示します

en: View the previous image
ja: 前の画像を表示します

en: View the previous page
ja: 前のページを表示します

en: All images on a single image
ja: すべての画像を一つの画像にまとめる

en: Adapts to the window width
ja: ウィンドウの幅に合わせる

en: _Copy originals to destination
ja: 元の画像を保存先へコピーする(_C)

en: _Adapt to the window width
ja: ウィンドウの幅に合わせる(_A)

en: Index Page
ja: 目次のページ

en: Thumbnail Caption
ja: サムネイルの見出し

en: Image Page
ja: 画像のページ

en: Show the description, if available
ja: 可能なら説明を表示する

en: Show the following attributes:
ja: 次の属性値を表示する:

en: Image Attributes
ja: 画像の属性値

en: Current image number
ja: 現在の通し番号

en: Total number of images
ja: 画像の総数

en: Web Album
ja: ウェブアルバム

en: Malformed command
ja: コマンドがおかしいです

en: Could not show the destination
ja: フォルダーを表示できませんでした

en: The album has been created successfully.
ja: アルバムの作成が完了しました。

en: Saving thumbnails
ja: サムネイルを保存中

en: Saving HTML pages: Images
ja: HTML ページを保存中: 画像

en: Saving HTML pages: Indexes
ja: HTML ページを保存中: 目録

en: Copying original images
ja: オリジナルの画像をコピー中

en: Could not find the style folder
ja: スタイルのフォルダーが見つかりませんでした

en: Could not create a temporary folder
ja: 作業フォルダーを作成できませんでした

en: Web Albums
ja: ウェブアルバム

en: Create static web albums.
ja: ローカルのウェブアルバムを作成します

en: Could not load the position “%s”
ja: “%s”を読み込めませんでした

en: Open
ja: 開く

en: Filter
ja: フィルター

en: Could not save the filter
ja: フィルターを保存できませんでした

en: New Filter
ja: 新しいフィルター

en: Edit Filter
ja: フィルターを編集

en: Filters
ja: フィルターの一覧

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
ja: ブラウザー

[ctx: Extensions]
en: All
ja: すべて

[ctx: Extensions]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Extensions]
en: Disabled
ja: 無効

en: Viewers
ja: ビューアー系

en: Metadata
ja: メタデータ系

en: File tools
ja: ファイル系

en: List tools
ja: 一覧系

en: Importers
ja: インポート系

en: Exporters
ja: エクスポート系

en: Could not activate the extension
ja: 拡張機能を有効にできませんでした

en: Could not deactivate the extension
ja: 拡張機能を無効にできませんでした

en: gThumb Development Team
ja: gThumb 開発チーム

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Restart required
ja: 再起動が必要です

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
ja: 変更内容を適用するには gThumb を再起動する必要があります

en: _Restart
ja: 再起動(_R)

en: Revert
ja: 戻す

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
ja: すべての変更内容を元に戻してデフォルトのショートカットを使用しますか?

[ctx: Shortcuts]
en: All
ja: すべて

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
ja: 更新日時

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Sort By
ja: 並べ替え

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
ja: %s / %s

en: Moving “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”へ移動中

en: Copying “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”にコピー中

en: Moving files
ja: ファイルを移動中

en: Copying files
ja: ファイルをコピー中

en: Getting file information
ja: ファイル情報を取得中

en: Deleting files
ja: ファイルを削除中

en: Moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9∶05∶02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change "∶" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d∶%02d
ja: %d:%02d:%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5∶02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change "∶" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d
ja: %d:%02d

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
ja: ショートカットとして使用するキーの組み合わせを押してください。

en: Press Esc to cancel
ja: Esc を押すとキャンセルします

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Start in fullscreen mode
ja: 全画面モードで起動する

en: Automatically start a presentation
ja: 自動的にプレゼンテーションを開始する

en: Automatically import digital camera photos
ja: 自動的にデジタルカメラの写真をインポートする

en: Show version
ja: バージョンを表示する

en: — Image browser and viewer
ja: — 画像ブラウザー/画像ビューアー

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: gThumb はフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: gThumb は有用とは思いますが、その頒布にあたり商用での利用や特定の目的に対する適用については暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細は GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ja: あなたは gThumb と一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。もしくは http://www.gnu.org/licenses/ をご覧ください。

en: An image viewer and browser for GNOME.
ja: GNOME 向けの画像ビューアー/画像ブラウザー

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Quit
ja: 終了

en: Show browser
ja: ブラウザーを表示

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Open location
ja: 場所を開く

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Revert image to saved
ja: 画像を保存されている状態に戻す

en: Save image
ja: 画像を保存

en: Save image as
ja: 名前を付けて画像を保存

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Statusbar
ja: ステータスバー

en: Thumbnails list
ja: サムネイル一覧

en: Load previous location
ja: 前の場所を読み込む

en: Load next location
ja: 次の場所を読み込む

en: Load parent folder
ja: 親フォルダーを読み込む

en: Load home
ja: ホームを読み込む

en: Reload location
ja: 場所を再読み込み

en: Show/Hide hidden files
ja: 隠しファイルを表示/非表示

en: Change sorting order
ja: 並べ替えを変更

en: Show first file
ja: 最初のファイルを表示

en: Show last file
ja: 最後のファイルを表示

en: Image tools
ja: 画像を修正

en: File properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select none
ja: 選択を解除

en: All
ja: すべて

en: [modified]
ja: [更新済]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
ja[0]: %d 個のファイルを選択しました (%s)

en: %s of free space
ja: %s の空き

en: No suitable module found for %s
ja: %s に適したモジュールが見つかりませんでした

en: Save changes to file “%s”?
ja: “%s”の変更内容を保存しますか?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
ja: 保存しないと、そのファイルに対する変更内容は完全に失われます。

en: Do _Not Save
ja: 保存しない(_N)

en: Accept
ja: 承認

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Could not change name
ja: 名前を変更できませんでした

en: Modified
ja: 更新日時

en: Go to the previous visited location
ja: 前に表示した場所へジャンプします

en: Go to the next visited location
ja: 次に表示した場所へジャンプします

en: History
ja: 履歴

en: View the folders
ja: フォルダーを表示します

en: Edit file
ja: ファイルを編集します

en: Operations
ja: 処理

en: File type not supported
ja: サポートしていない種類のファイルです

en: No suitable module found
ja: 適切なモジュールが見つかりませんでした

en: Could not open the module “%s”: %s
ja: モジュール“%s”を開けませんでした: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
ja: 拡張機能“%2$s”は“%1$s”が必要です

en: All Supported Files
ja: サポートしている全ファイル

en: _Show Format Options
ja: フォーマットオプションを表示(_S)

en: No file
ja: ファイルなし

en: Computer
ja: コンピューター

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。それらを完全に削除しますか?

en: Could not move the files to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できませんでした

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ja: 本当に“%s”を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
ja[0]: 本当に選択した %'d 個のファイルを完全に削除しますか?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
ja: ファイルを削除すると元に戻すことはできません。

note: "files" label
en: files
ja: 個のファイル

en: kB
ja: KB

en: ascending
ja: で昇順

en: descending
ja: で降順

en: No limit specified
ja: 制限なし

en: (Open Parent)
ja: (親フォルダーを開く)

en: Enter the new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: Alpha
ja: アルファ

en: Could not rename the file
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: No options available for this file type
ja: この種類のファイルで利用できるオプションはありません

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
ja: 画像を“%s”として保存するのに適したモジュールが見つかりませんでした

en: Reading file information
ja: ファイル情報を読み取り中

en: Hidden Files
ja: 隠しファイル

en: Locations
ja: 場所

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Bytes
ja: バイト

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
ja: 更新日時

en: Type
ja: 種類

en: Duration
ja: 再生時間

en: Exposure Settings
ja: 露出設定

en: Aperture
ja: 絞り

en: ISO Speed
ja: ISO 感度

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Camera Model
ja: カメラの形式

en: Color Profile
ja: カラープロファイル

en: General Date & Time
ja: 撮影日時

en: Author
ja: 作者

en: Copyright
ja: 著作権

en: file name
ja: ファイル名

en: file path
ja: パス名

en: file size
ja: サイズ

en: file modified date
ja: 更新日時

en: no sorting
ja: 並べ替えない

en: dimensions
ja: 画像のサイズ

en: aspect ratio
ja: 縦横比

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Images
ja: すべての画像

en: JPEG Images
ja: JPEG 画像

en: Raw Photos
ja: RAW 写真

en: Media
ja: メディア

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Filename
ja: ファイル名

en: Title (embedded)
ja: (埋め込まれた) タイトル

en: Description (embedded)
ja: (埋め込まれた) 説明

en: Show/Hide
ja: 表示/非表示

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Saving file information
ja: ファイル情報を保存中

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
ja: “%s”を保存中

en: Create tag “%s”
ja: タグ“%s”を作成

en: Show all the tags
ja: すべてのタグを表示します

en: Holidays
ja: 祝日

en: Temporary
ja: 作業用

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Science
ja: 科学

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Important
ja: 重要

en: Games
ja: ゲーム

en: Party
ja: パーティ

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Astronomy
ja: 宇宙

en: Family
ja: 家族

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
ja: スペース文字

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Day of the month
ja: 月内の通算日

en: Hour
ja: 時間

en: Minute
ja: 分

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
ja: 秒

en: is lower than
ja: が次より小さい

en: is greater than
ja: が次より大きい

en: is equal to
ja: が次と同じ

en: is greater than or equal to
ja: が次より大きいか同じ

en: is lower than or equal to
ja: が次より小さいか同じ

en: The test definition is incomplete
ja: テストする定義が足りません

en: is
ja: が次である

en: is only
ja: が次だけである

en: is not
ja: が次ではない

en: matches
ja: が次のパターンにマッチする

en: Add a new rule
ja: 新しい条件を追加します

en: Remove this rule
ja: この条件を削除します

en: contains
ja: が次を含む

en: starts with
ja: が次で始まる

en: ends with
ja: が次で終わる

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: is before
ja: が次より前

en: is after
ja: が次より後

en: Today
ja: 今日

en: Now
ja: 現在日時

en: Colors
ja: 色

en: Rotation
ja: 回転

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
ja: «%s» はすでに別のアクション «%s» に割り当てられています。このアクションに割り当てますか?

en: Reassign
ja: 再割当て

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
ja: «%s» はすでに別のアクション «%s» に割り当てられていて変更できません。

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
ja: «%s» はすでに割り当てられていて変更できません。

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示することができませんでした

en: Could not launch the application
ja: アプリケーションを起動できませんでした

en: _Copy Here
ja: ここへコピー(_C)

en: _Move Here
ja: ここへ移動(_M)

en: _Link Here
ja: リンクを作成(_L)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Ok
ja: OK(_O)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: E_xecute
ja: 実行(_X)

en: _Upload
ja: アップロード(_U)

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open Location…
ja: 場所を開く…

en: Sort By…
ja: 並べ替え…

en: _About gThumb
ja: gThumb について(_A)

en: _Delete History
ja: 履歴を削除(_D)
