gthumb 2.13.2 - en to nb translation catalogue (939 entries)

en: File is not a valid .desktop file
nb: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Starting %s
nb: Starter %s

en: Image Viewer
nb: Bildeviser

en: gThumb Image Viewer
nb: gThumb bildeviser

en: View and organize your images
nb: Vis og organiser dine bilder

en: Photo Import Tool
nb: Verktøy for import av bilder

en: Import the photos on your camera card
nb: Importer bilder fra ditt kamera

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
nb: Bilder med størrelse over denne verdien (i bytes) vil det ikke vises miniatyrer for. Bruk 0 hvis du vil generere miniatyrer for alle bilder.

en: Open files in the active window
nb: Åpne filer i aktivt vindu

en: Possible values are: white, black, checked, none.
nb: Mulige verdier er: white, black, checked, none.

en: Whether to always use a black background.
nb: Alltid bruk sort bakgrunn.

en: Possible values are: jpeg, jpg.
nb: Mulige verdier er: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
nb: Mulige verdier er: tiff, tif.

en: _Extensions:
nb: Utvid_elser:

en: More extensions...
nb: Flere utvidelser …

en: Some extensions are configurable.
nb: Noen utvidelser kan konfigureres.

en: Filter _Name:
nb: Filter_navn:

en: _Match
nb: _Treff

note: limit label
en: _Limit to
nb: _Begrens til

en: selected by
nb: valgt av

en: Mean:
nb: Middelverdi:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsizied at the end.
en: Std dev:
nb: Standardavvik:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
nb: Piksler:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
nb: Maks:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
nb: Valgt:

en: _Location:
nb: _Lokasjon:

en: Overwrite the old file with the new one?
nb: Overskriv gammel fil med ny?

en: Old File:
nb: Gammel fil:

en: Filename:
nb: Filnavn:

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Modified:
nb: Endret:

en: New File:
nb: Ny fil:

en: Over_write the old file
nb: O_verskriv den gamle filen

en: Do not overwrite _the old file
nb: Ikke overskriv _den gamle filen

en: Overwrite _all files
nb: Overskriv _alle filer

en: _Do not overwrite any file
nb: _Ikke overskriv noen filer

en: _Save the new file as:
nb: _Lagre den nye filen som:

en: Filters
nb: Filtre

en: _General filter:
nb: _Generelt filter:

en: _Other filters:
nb: _Andre filter:

en: below the folder list
nb: under mappelisten

en: on the right
nb: til høyre

en: gThumb Preferences
nb: gthumb brukervalg

en: _Toolbar style:
nb: Verk_tøylinjestil:

en: T_humbnails in viewer:
nb: Miniatyrer i _visning:

en: System settings
nb: Systeminnstillinger

en: Text below icons
nb: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
nb: Tekst ved siden av ikoner

en: Icons only
nb: Kun ikoner

en: Text only
nb: Kun tekst

en: Appearance
nb: Utseende

en: Go to last _visited location
nb: Gå til sist _besøkte lokasjon

en: Go to this _folder:
nb: Gå til denne _mappen:

en: Choose startup folder
nb: Velg oppstartsmappe

en: Set to C_urrent
nb: Sett til _aktiv

en: _Reuse the active window to open files
nb: Bruk aktivt vindu om igjen til å åpne filer

en: On startup:
nb: Ved oppstart:

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
nb: Spør om be_kreftelse før sletting av bilder eller kataloger

en: Ask whether to save _modified files
nb: Spør om å lagre _endrede bilder

en: Other
nb: Andre

en: General
nb: Generelt

en: Caption
nb: Bildetekst

en: Thumbnail _size:
nb: _Størrelse på miniatyrer:

en: D_etermine image type from content (slower)
nb: B_estem bildetype fra innholdet (saktere)

en: Browser
nb: Leser

en: Sort By
nb: Sorter etter

en: _Sort by:
nb: _Sorter etter:

en: _Inverse order
nb: Om_vendt rekkefølge

en: Upload images to 23hq.com
nb: Last opp bilder til 23hq.com

en: _23...
nb: _23 …

en: Upload photos to 23
nb: Last opp bilder til 23

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Add bookmarks support.
nb: Legg til støtte for bokmerker.

en: _Bookmarks
nb: _Bokmerker

en: _System Bookmarks
nb: _Systembokmerker

en: _Add Bookmark
nb: _Legg til bokmerke

en: Add current location to bookmarks
nb: Legg til aktiv lokasjon i bokmerker

en: _Edit Bookmarks...
nb: R_ediger bokmerker …

en: Edit bookmarks
nb: Rediger bokmerker

en: _Bookmarks:
nb: _Bokmerker:

en: _Name
nb: _Navn

en: _Location
nb: _Lokasjon

en: Could not remove the bookmark
nb: Kunne ikke fjerne bokmerket

en: Burn CD/DVD
nb: Skriv CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
nb: Lagre filer til en optisk disk.

en: Disc Name
nb: Navn på plate

en: Current _folder
nb: A_ktiv mappe

en: _Selected files
nb: _Valgte bilder

en: Source
nb: Kilde

en: Write to Disc
nb: Skriv til plate

en: No name specified
nb: Ingen navn oppgitt

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
nb: Ugyldig navn. Følgende tegn er ikke tillatt: %s

en: Name already used
nb: Navn allerede brukt

en: New catalog
nb: Ny katalog

en: Enter the catalog name:
nb: Oppgi katalognavnet:

en: C_reate
nb: Opp_rett

en: New library
nb: Nytt bibliotek

en: Enter the library name:
nb: Oppgi navn på biblioteket:

en: Could not remove the catalog
nb: Kunne ikke fjerne katalogen

en: Are you sure you want to remove "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne «%s»?

en: _Add to Catalog
nb: _Legg til i katalog

en: Open _Folder
nb: Åpne _mappe

en: Go to the folder that contains the selected file
nb: Gå til mappen som inneholder valgt fil

en: Other...
nb: Andre …

en: Choose another catalog
nb: Velg en annen katalog

en: _Add to Catalog...
nb: _Legg til i katalog …

en: Add selected images to a catalog
nb: Legg til valgte bilder i en katalog

en: Remo_ve from Catalog
nb: _Fjern fra katalog

en: Remove selected images from the catalog
nb: Fjern valgte bilder fra katalogen

en: Create _Catalog
nb: Opprett _katalog

en: Create _Library
nb: _Lag bibliotek

en: Rena_me
nb: E_ndre navn

en: Command Line
nb: Kommandolinje

en: (Empty)
nb: (Tom)

en: Catalog Properties
nb: Egenskaper for katalog

en: Organize
nb: Organiser

en: Automatically organize files by date
nb: Organiser filer automatisk etter dato

en: Catalogs
nb: Kataloger

en: Create file collections.
nb: Lag filsamlinger.

en: Add to Catalog
nb: Legg til i katalog

en: C_atalogs:
nb: K_ataloger:

en: _New Catalog
nb: _Ny katalog

en: New _Library
nb: Nytt _bibliotek

en: _View the destination
nb: _Vis målmappe

en: Properties
nb: Egenskaper

en: _Name:
nb: _Navn:

en: _Date:
nb: _Dato:

en: Catalog
nb: Katalog

en: Organize Files
nb: Organiser filer

en: Organizing files
nb: Organiserer filer

en: Organization:
nb: Organisering:

en: Select All
nb: Velg alle

en: Select None
nb: Velg ingen

en: Catalog _Preview:
nb: _Forhåndsvisning av katalog:

en: Date photo was taken
nb: Dato bildet ble tatt

en: File modified date
nb: Dato for filendring

en: Tag
nb: Merke

en: tag
nb: merk

en: Tag (embedded)
nb: Merke (innebygget)

en: _Group files by:
nb: _Grupper filer etter:

en: _Include sub-folders
nb: _Ta med undermapper

en: Ignore catalogs with a single file
nb: Overse kataloger med en enkelt fil

en: Put single files in the catalog:
nb: Legg enkeltfiler i katalogen:

en: Singles
nb: Enkeltfiler

en: Could not add the files to the catalog
nb: Kunne ikke legge til bildene i katalogen

en: Could not create the catalog
nb: Kunne ikke opprette katalogen

en: Could not save the catalog
nb: Kunne ikke lagre katalogen

en: Could not load the catalog
nb: Kunne ikke laste katalogen

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
nb: Filer vil bli organisert i kataloger. Ingen filer blir flyttet på disk.

en: Tags
nb: Merker

en: The catalog '%s' already exists, do you want to overwrite it?
nb: Katalog «%s» eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: The library '%s' already exists, do you want to overwrite it?
nb: Bibliotek «%s» eksisterer allerede. Vil du overskrive det?

en: Over_write
nb: Overskri_v

en: Cannot move the files
nb: Kan ikke flytte filene

en: Cannot copy the files
nb: Kan ikke kopiere filene

en: Invalid destination.
nb: Ugyldig mål.

en: Copying files to '%s'
nb: Kopierer filer til «%s»

en: Could not remove the files from the catalog
nb: Kunne ikke fjerne filene fra katalogen

en: Invalid file format
nb: Ugyldig filformat

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
nb: Operasjonen er fullført. Kataloger: %d. Bilder: %d.

en: Change _Date...
nb: Endre _dato …

en: Change images last modified date
nb: Endre bildets endringsdato

en: Change date
nb: Endringsdato

en: Change the files date
nb: Endre dato for filen

en: Change Date
nb: Endre dato

en: Change the following values:
nb: Endre følgende verdier:

en: _Last modified date
nb: Dato for siste _endring

en: Co_mment date
nb: Ko_mmentardato

en: Exif DateTimeOriginal tag
nb: Exif DateTimeOriginal tagg

en: Change to:
nb: Endre til:

en: The _following date:
nb: _Følgende dato:

en: File _modified date
nb: Filens e_ndringsdato

en: File c_reation date
nb: Filens opp_rettelsesdato

en: Date p_hoto was taken
nb: Dato _bildet ble tatt

en: A_djust by
nb: _Juster med

en: hours
nb: timer

en: minutes
nb: minutter

en: seconds
nb: sekunder

en: Comments and tags
nb: Kommentarer og tagger

en: Add comments and tags to any file type.
nb: Legg til kommentarer og merker på alle filtyper.

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: _Synchronize with the embedded metadata
nb: _Synkroniser med innebygget metadata

en: Comment
nb: Kommentar

en: Title
nb: Tittel

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Place
nb: Sted

en: Date
nb: Dato

en: Rating
nb: Poengsum

en: Contact _Sheet
nb: Kontakt_ark

en: Contact _Sheet...
nb: Kontakt_ark …

en: Create a contact sheet
nb: Lag et kontaktark

en: Image _Wall...
nb: Bilde_vegg …

en: Create an image-wall
nb: Lag en bildevegg

en: Contact Sheet
nb: Kontaktark

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
nb: Rediger kommentar eller annen informasjon for valgte filer

en: None
nb: Ingen

en: Simple
nb: Enkel

en: Simple with shadow
nb: Enkel med skygge

en: Shadow only
nb: Kun skygge

en: Slide
nb: Lysbilde

en: Background
nb: Bakgrunn

en: _Solid color
nb: _Helfylt farge

en: _Horizontal:
nb: _Horisontal:

en: _Vertical:
nb: _Vertikal:

en: Select a color
nb: Velg en farge

en: Frame
nb: Ramme

en: _Style:
nb: _Stil:

en: C_olor:
nb: F_arge:

en: Text
nb: Tekst

en: _Header:
nb: _Topptekst:

en: Select a font
nb: Velg en skrift

en: _Footer:
nb: _Bunntekst:

en: Caption:
nb: Bildetekst:

en: The current page number
nb: Aktivt sidenummer

en: The total number of pages
nb: Totalt antall sider

en: Special code
nb: Spesialkode

en: The current date
nb: Dagens dato

en: _Destination:
nb: _Mål:

en: Choose destination folder
nb: Velg målmappe

en: File_name:
nb: Fil_navn:

en: Saving
nb: Lagrer

en: Create a new theme
nb: Lag et nytt tema

en: Edit the selected theme
nb: Rediger valgt tema

en: Delete the selected theme
nb: Slett valgt tema

en: Theme
nb: Tema

en: Columns:
nb: Kolonner:

en: Images per page:
nb: Bilder per side:

en: All images on a single page
nb: Alle bilder på en enkelt side

en: _All pages with the same size
nb: _Alle sider med samme størrelse

en: Layout
nb: Plassering

en: S_ort:
nb: S_orter:

en: Re_verse order
nb: Om_vendt rekkefølge

en: _Size:
nb: _Størrelse:

en: Thumbnails
nb: Miniatyrer

en: Image Wall
nb: Bildevegg

en: Could not save the theme
nb: Kunne ikke lagre tema

en: Could not delete the theme
nb: Kunne ikke slette tema

en: Creating images
nb: Lager bilder

en: Generating thumbnails
nb: Lager miniatyrer

en: Theme Properties
nb: Egenskaper for tema

en: Copy _From
nb: Kopier _fra

en: New theme
nb: Nytt tema

en: Convert Format...
nb: Konverter format …

en: Convert image format
nb: Konverter bildeformat

en: Convert format
nb: Konverter format

en: Save images in a different format
nb: Lagre bilder i et annet format

en: Convert Format
nb: Konverter format

en: New format
nb: Nytt format

en: Destination
nb: Mål

en: _Use the original image folder
nb: Br_uk original bildemappe

en: Converting images
nb: Konvertererer bilder

en: Could not show the desktop background properties
nb: Kunne ikke vise egenskaper for skrivebordsbakgrunn

en: Could not set the desktop background
nb: Kunne ikke sette skrivebordsbakgrunn

en: Set as Desktop Background
nb: Sett som skrivebordsbakgrunn

en: Set the image as desktop background
nb: Sett bildet som skrivebordsbakgrunn

en: Desktop background
nb: Skrivebordsbakgrunn

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
nb: Er du sikker på at du vil slette metadata for valgte filer permanent?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
nb: Hvis du sletter metadata vil disse bli borte permanent.

en: T_ags
nb: Merkel_apper

en: Edit the comment and other information of the selected files
nb: Rediger kommentar og annen informasjon for valgte filer

en: Set the tags of the selected files
nb: Sett merkelapper på valgte filer

en: Delete Metadata
nb: Slett metadata

en: Delete the comment and the embedded metadata of the selected files
nb: Slett kommentar og innebygget metadata for valgte filer

en: D_escription:
nb: B_eskrivelse:

en: _Place:
nb: _Sted:

en: T_ags:
nb: E_tiketter:

en: _Rating:
nb: Poeng_sum:

en: _Title:
nb: _Tittel:

en: Could not save the file metadata
nb: Kunne ikke lagre metadata for fil

en: Cannot read file information
nb: Kan ikke lese filinformasjon

en: Edit metadata
nb: Rediger metadata

en: Allow to edit files metadata.
nb: Tillat redigering av metadata for filer.

note: Translators: the %s symbol in the string is a file name
en: %s Metadata
nb: %s metadata

en: %d file | %d files
nb[0]: %d fil
nb[1]: %d filer

en: Sa_ve and Close
nb: La_gre og lukk

en: Save only cha_nged fields
nb: Lagre ku_n endrede felter

en: No date
nb: Ingen dato

en: The following date
nb: Følgende dato

en: Current date
nb: Dagens dato

en: Last modified date
nb: Dato for siste endring

en: File creation date
nb: Filopprettingsdato

en: Do not modify
nb: Ikke endre

note: Translators: the %s symbol in the string is a file name
en: %s Tags
nb: %s merkelapper

en: Assign Tags
nb: Tildel merkelapper

en: Assigning tags to the selected files
nb: Tildeler merkelapper på valgte filer

en: Writing files
nb: Skriver filer

en: Reading files
nb: Leser filer

en: Example
nb: Eksempel

en: Extension example.
nb: Eksempel på filtype.

en: C_opyright:
nb: _Opphavsrett:

en: Co_untry:
nb: Lan_d:

en: _Code:
nb: _Kode:

en: Cr_edit:
nb: Kr_editt:

en: _Source:
nb: _Kilde:

en: _Urgency:
nb: _Viktighet:

en: _Object Name:
nb: Navn på _objekt:

en: _City:
nb: _By:

en: _Language:
nb: _Språk:

en: State/Province:
nb: Stat/provins:

en: EXIF, IPTC, XMP support
nb: Støtte for EXIF, IPTC, XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
nb: Les og skriv exif-, iptc- og xmp-metadata.

en: Exif General
nb: Exif generelt

en: Exif Conditions
nb: Exif-betingelser

en: Exif Structure
nb: Exif-struktur

en: Exif Thumbnail
nb: Exif-miniatyr

en: Exif GPS
nb: Exif-GPS

en: Exif Versions
nb: Exif-versjoner

en: Exif Other
nb: Exif - Annet

en: XMP Embedded
nb: XMP-innebygget

en: date photo was taken
nb: dato bildet ble tatt

en: Share
nb: Del

en: Face_book...
nb: Face_book …

en: Upload photos to Facebook
nb: Last opp bilder til Facebook

en: Export to Flickr
nb: Eksporter til Flickr

en: _Upload
nb: Last _opp

en: _Account:
nb: _Konto:

en: Edit accounts
nb: Rediger kontoer

en: Add a new album
nb: Legg til et nytt album

en: _Resize to:
nb: End_re størrelse til:

en: A_ccount:
nb: _Konto:

en: A_ccounts:
nb: _Kontoer:

en: Public photos
nb: Offentlige bilder

en: Private photos, visible to friends
nb: Private bilder - synlig for venner

en: Private
nb: Privat

en: _Visibility:
nb: _Synlighet:

en: _Authorize...
nb: _Autoriser …

en: C_ontinue
nb: F_ortsett

en: _Open in the Browser
nb: _Åpne i bildevisning

en: Could not connect to the server
nb: Kunne ikke koble til tjener

en: Could not upload the files
nb: Kunne ikke laste opp filene

en: Could not create the album
nb: Kunne ikke lage album

en: New Album
nb: Nytt album

en: No valid file selected.
nb: Ingen gyldig fil valgt.

en: Could not export the files
nb: Kunne ikke eksportere filene

en: %d file (%s) | %d files (%s)
nb[0]: %d fil (%s)
nb[1]: %d filer (%s)

en: Export to %s
nb: Eksporter til %s

en: New authentication...
nb: Ny autentisering …

en: Choose _Account...
nb: Velg _konto …

en: Choose Account
nb: Velg konto

en: Edit Accounts
nb: Rediger kontoer

en: Connecting to the server
nb: Kobler til tjener

en: Getting account information
nb: Henter kontoinformasjon

en: Getting the album list
nb: Henter albumliste

en: Creating the new album
nb: Lager nytt album

en: Could not upload '%s': %s
nb: Kunne ikke laste opp «%s»: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading '%s'
nb: Laster opp «%s»

en: Getting the photo list
nb: Henter bildelisten

en: New folder
nb: Ny mappe

en: Enter the folder name:
nb: Oppgi navn på mappen:

en: Could not move the files
nb: Kunne ikke flytte filene

en: Could not open the location
nb: Kunne ikke åpne lokasjonen

en: The folder is not empty, do you want to delete the folder and its content permanently?
nb: Mappen er ikke tom. Vil du slette mappen og innholdet permanent?

en: Could not delete the folder
nb: Kunne ikke slette mappen

en: The folder cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
nb: Mappen kan ikke flyttes til søppelkurven. Vil du slette den permanent?

en: Could not move the folder to the Trash
nb: Kan ikke flytte mappen til papirkurven

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
nb: Er du sikker på at du vil slette «%s» for godt?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
nb: Hvis du sletter en fil vil den bli borte for godt.

en: Move To
nb: Flytt til

en: Copy To
nb: Kopier til

en: Move
nb: Flytt

en: Copy
nb: Kopier

en: Create _Folder
nb: Lag _mappe

en: Create a new empty folder inside this folder
nb: Opprett en ny tom mappe i denne mappen

en: D_uplicate
nb: D_upliser

en: Duplicate the selected files
nb: Dupliser valgte filer

en: Mo_ve to Trash
nb: Flytt til papirkur_ven

en: Move the selected files to the Trash
nb: Flytt valgte bilder til papirkurven

en: _Delete
nb: _Slett

en: Delete the selected files
nb: Slett valgte filer

en: _Rename
nb: End_re navn

en: Rename the selected files
nb: Endre navn på valgte filer

en: Open with the _File Manager
nb: Åpne med _filhåndtereren

en: _Paste Into Folder
nb: _Lim inn i mappe

en: Copy to...
nb: Kopier til …

en: Copy the selected folder to another folder
nb: Kopier valgt mappe til en annen mappe

en: Move to...
nb: Flytt til …

en: Move the selected folder to another folder
nb: Flytt valgt mappe til en annen mappe

en: Copy the selected files to another folder
nb: Kopier valgte filer til en annen mappe

en: Move the selected files to another folder
nb: Flytt valgte filer til en annen mappe

en: Could not perform the operation
nb: Kunne ikke utføre operasjonen

en: File manager
nb: Filhåndterer

en: File manager operations.
nb: Filhåndteringsoperasjoner.

en: Deleting files
nb: Sletter filer

en: _Preview
nb: _Forhåndsvis

en: B_rightness:
nb: Lyssty_rke:

en: Con_trast:
nb: Kon_trast:

en: _Saturation:
nb: _Metning:

en: Cyan-_Red:
nb: Cyan-_rød:

en: _Magenta-Green:
nb: _Magenta-grønn:

en: _Yellow-Blue:
nb: _Gul-blå:

en: Color Levels
nb: Fargenivåer

en: _Reset
nb: _Nullstill

en: _Position:
nb: _Posisjon:

en: _Grid:
nb: Rute_nett:

en: Maximize
nb: Maksimer

en: Center
nb: Midtstill

en: Selection
nb: Utvalg

en: I_nvert aspect ratio
nb: I_nverter aspektraten

en: Aspect ratio
nb: Høyde-/breddeforhold

en: C_rop
nb: Beskjæ_r

en: _Width:
nb: _Bredde:

en: Heigh_t:
nb: H_øyde:

en: Set the image size to this value
nb: Sett bildestørrelse til denne verdien

en: Dimensions
nb: Dimensjoner

en: High _quality
nb: Høy _kvalitet

en: Options
nb: Alternativer

en: Original dimensions:
nb: Opprinnelige dimensjoner:

en: Scale factor:
nb: Skaleringsfaktor:

en: New dimensions:
nb: Nye dimensjoner:

en: pixels
nb: piksler

en: Align
nb: Juster

en: Angle
nb: Vinkel

en: Point 1:
nb: Punkt 1:

en: Point 2:
nb: Punkt 2:

en: Keep aspect ratio
nb: Behold høyde-/breddeforhold

en: Image size
nb: Bildestørrelse

en: Grid:
nb: Rutenett:

en: Pick a background color
nb: Velg en bakgrunnsfarge

en: _Transparent
nb: _Gjennomsiktig

en: _Background:
nb: _Bakgrunn:

en: Reset
nb: Nullstill

en: Parallel
nb: Paralell

en: Alignment
nb: Justering

en: Original size
nb: Opprinnelig størrelse

en: Crop borders
nb: Beskjær kanter

en: _Preview:
nb: _Forhåndsvis:

en: Threshold:
nb: Terskel:

en: Amount:
nb: Beløp:

en: Image tools
nb: Bildeverktøy

en: Basic tools to modify images.
nb: Grunnleggende verktøy for endring av bilder.

en: Adjust Colors...
nb: Juster farger …

en: Adjust Colors
nb: Juster farger

en: Square
nb: Firkantet

en: %d x %d (Image)
nb: %d x %d (bilde)

en: %d x %d (Screen)
nb: %d x %d (Skjerm)

en: 4:3 (DVD, Book)
nb: 4:3 (DVD, bok)

en: 3:2 (Postcard)
nb: 3:2 (Postkort)

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Golden Sections
nb: Gylne utsnitt

en: Uniform
nb: Enhetlig

en: Crop...
nb: Beskjær …

en: Crop
nb: Beskjær

en: Applying changes
nb: Påfører endringer

en: Desaturate
nb: Senk metning

en: White balance correction
nb: Korrigering av hvitbalanse

en: Enhance Colors
nb: Forbedre farger

en: Automatic white balance correction
nb: Automatisk korrigering av hvitbalanse

en: Equalizing image histogram
nb: Jevner ut bildehistogrammet

en: Equalize
nb: Jevn ut

en: Equalize image histogram
nb: Jevn ut bildehistogrammet

en: Flip
nb: Vend

en: Flip the image vertically
nb: Roter bildet vertikalt

en: Mirror
nb: Speil

en: Mirror the image horizontally
nb: Vend bildet horisontalt

en: Negative
nb: Negativ

en: Redo
nb: Gjør på nytt

en: Resize...
nb: Endre størrelse …

en: Resize
nb: Endre størrelse

en: Rotate...
nb: Roter …

en: Rotate
nb: Roter

en: Freely rotate the image
nb: Roter bildet fritt

en: Rotate Left
nb: Roter til venstre

en: Rotate Right
nb: Roter til høyre

en: Save As
nb: Lagre som

en: Save
nb: Lagre

en: Sharpening image
nb: Gjør bildet skarpere

en: Enhance Focus...
nb: Forbedre fokus …

en: Enhance Focus
nb: Forbedre fokus

en: Undo
nb: Angre

en: Find _Duplicates...
nb: Finn _duplikater …

en: Find duplicated files in the current location
nb: Finn dupliserte filer i denne lokasjonen

en: _Folders:
nb: _Mapper:

en: Search for Duplicates
nb: Søk etter duplikater

en: Duplicates:
nb: Duplikater:

en: Files:
nb: Filer:

en: _View
nb: _Vis

en: No duplicates found.
nb: Ingen duplikater funnet.

en: Find Duplicates
nb: Finn Duplikater

en: Start _at:
nb: Start _ved:

en: Find duplicated files.
nb: Finn dupliserte filer.

en: leave the newest duplicates
nb: behold de nyeste duplikatene

en: leave the oldest duplicates
nb: behold de eldste duplikatene

en: by folder...
nb: etter mappe …

en: all files
nb: alle filer

en: no file
nb: ingen fil

en: %d duplicate | %d duplicates
nb[0]: %d duplikat
nb[1]: %d duplikater

en: Search completed
nb: Søk fullført

en: Searching for duplicates
nb: Søker etter duplikater

en: %d file remaining | %d files remaining
nb[0]: %d fil gjenstår
nb[1]: %d filer gjenstår

en: Getting the file list
nb: Henter filliste

en: Duplicates
nb: Duplikater

en: Select
nb: Velg

en: _Flickr...
nb: _Flickr …

en: Download photos from Flickr
nb: Last ned bilder fra Flickr

en: Upload photos to Flickr
nb: Last opp bilder til Flickr

en: Upload images to Flickr
nb: Last opp bilder til Flickr

en: Free space:
nb: Ledig plass:

en: Private photos
nb: Private bilder

en: Safe content
nb: Trygt innhold

en: _Import
nb: _importer

en: Could not get the photo list
nb: Kunne ikke hente bildelisten

en: No album selected
nb: Ingen album valgt

en: Import from %s
nb: Importer fra %s

en: Could not save the file
nb: Kunne ikke lagre filen

en: Could not take a screenshot
nb: Kunne ikke ta et skjermdump

en: Save Image
nb: Lagre bilde

[ctx: Filename]
en: Screenshot
nb: Skjermdump

en: Slower
nb: Saktere

en: Play
nb: Spill

en: Faster
nb: Raskere

en: Time:
nb: Tid:

en: --:--
nb: --.--

en: Toggle volume
nb: Slå av/på volum

en: Choose a folder
nb: Velg en mappe

en: Audio/Video support
nb: Støtte for lyd/video

en: Play audio and video files.
nb: Spill av lyd- og videofiler.

en: Screenshot
nb: Skjermdump

en: Take a screenshot
nb: Ta et skjermdump

en: Playing video
nb: Spiller av video

en: Audio
nb: Lyd

en: Encoder
nb: Koder

en: Codec
nb: Kodek

en: Framerate
nb: Rammehastighet

en: Width
nb: Bredde

en: Height
nb: Høyde

en: Channels
nb: Kanaler

en: Could not print the selected files
nb: Kunne ikke skrive ut valgte filer

en: Print the selected images
nb: Skriv ut valgte bilder

en: Centered
nb: Sentrert

en: The total number of files
nb: Totalt antall filer

en: The event description
nb: Beskrivelse av hendelsen

en: _Rows:
nb: _Rader:

en: Image
nb: Bilde

en: Position:
nb: Posisjon:

en: Left
nb: Venstre

en: Top
nb: Topp

en: Rotation:
nb: Rotering:

en: Unit:
nb: Enhet:

en: Preview
nb: Forhåndsvis

en: millimeters
nb: millimetre

en: inches
nb: tommer

en: Select Caption Font
nb: Velg en skrift for bildetekst

en: Select Header Font
nb: Velg skrift for topptekst

en: Select Footer Font
nb: Velg skrift for bunntekst

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Page %d of %d
nb: Side %d av %d

en: Could not print
nb: Kunne ikke skrive ut

en: Images
nb: Bilder

note: translators: %s is a filename
en: Loading "%s"
nb: Laster «%s»

en: Loading images
nb: Laster bilder

en: Image print
nb: Bildeutskrift

en: Rotate the selected images 90° to the right
nb: Roter valgte bilder 90° til høyre

en: Rotate the selected images 90° to the left
nb: Roter valgte bilder 90° til venstre

en: Rotate Physically
nb: Roter fysisk

en: Reset the EXIF Orientation
nb: Nullstill EXIF-orientering

en: Saving images
nb: Lagrer bilder

en: Image rotation
nb: Bilderotering

en: Rotate images without data loss.
nb: Roter bilder uten tap av kvalitet.

en: Problem transforming the image: %s
nb: Problem under transformering av bilde: %s

en: _Trim
nb: _Juster

en: Set to actual size
nb: Sett til faktisk størrelse

en: Keep previous zoom
nb: Behold forrige zoom

en: Fit to window
nb: Tilpass til vinduet

en: Fit to window if larger
nb: Tilpass til vinduet hvis større

en: Fit to width
nb: Tilpass til bredde

en: Fit to width if larger
nb: Tilpass til bredde hvis større

en: After loading an image:
nb: Etter lasting av et bilde:

en: _Zoom quality:
nb: Kvalitet på _zoom

en: Transparency _type:
nb: _Type gjennomsiktighet:

en: High
nb: Høy

en: Low
nb: Lav

en: White
nb: Hvit

en: Black
nb: Sort

en: Checked
nb: Avkrysset

en: Copy Image
nb: Kopier bilde

en: Copy the image to the clipboard
nb: Kopier bildet til utklippstavlen

en: Paste Image
nb: Lim inn bilde

en: Paste the image from the clipboard
nb: Lim inn bilde fra utklippstavlen

en: In
nb: Inn

en: Zoom in
nb: Zoom inn

en: Out
nb: Ut

en: Zoom out
nb: Zoom ut

en: Actual size
nb: Faktisk størrelse

en: Fit
nb: Tilpass

en: Zoom to fit window
nb: Zoom tilpasset vindu

en: Zoom to fit width
nb: Zoom tilpasset vindu

en: Image viewer
nb: Bildeviser

en: Basic image viewing.
nb: Grunnleggende bildevisning.

en: Viewer
nb: Visning

en: _Destination
nb: _Mål

en: _Automatic subfolder
nb: _Automatisk undermapper

en: as _single subfolder
nb: som en enkelt _undermappe

en: The year
nb: Året

en: The month
nb: Måneden

en: The day of the month
nb: Dag i måneden

en: The hour
nb: Timen

en: The minutes
nb: Minutter

en: The seconds
nb: Sekundene

en: Invalid Destination
nb: Ugyldig mål

en: example: %s
nb: eksempel: %s

note: subfolder type
en: File date
nb: Fildato

note: gtk_label_set_mnemonic_widget (GTK_LABEL (GET_WIDGET ("subfolder_label")), self->priv->subfolder_type_list); subfolder format
en: year-month-day
nb: år-måned-dag

en: year-month
nb: år-måned

en: year
nb: år

en: custom format
nb: egendefinert format

en: Importing files
nb: Importerer filer

en: No file imported
nb: Ingen fil importert

en: The selected files are already present in the destination.
nb: Valgte filer finnes allerede i målmappen.

en: Could not delete the files
nb: Kunne ikke slette filene

en: Delete operation not supported.
nb: Sletteoperasjonen er ikke støttet.

en: Last imported
nb: Sist importert

en: No file specified.
nb: Ingen fil oppgitt.

en: Personalize...
nb: Personliggjør …

en: Tools
nb: Verktøy

en: _Skip
nb: _Hopp over

en: Commands
nb: Kommandoer

en: Co_mmands:
nb: Ko_mmandoer:

en: Sh_ortcut:
nb: Sn_arvei:

en: The file uri
nb: URI for fil

en: The file path
nb: Sti til fil

en: The file basename
nb: Basisnavn for fil

en: The parent folder path
nb: Sti til opphavsmappe

en: The file extension
nb: Filtype

en: _Command:
nb: _Kommando:

en: Script
nb: Skript

en: Shortcut
nb: Snarvei

en: Show
nb: Vis:

en: Could not save the script
nb: Kunne ikke lagre skriptet

en: New Command
nb: Ny kommando

en: Edit Command
nb: Rediger kommando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
nb: Er du sikker på at du vil slette valgt kommando?

en: Enter a value:
nb: Oppgi en verdi:

en: Malformed command
nb: Feilutformet kommando

en: none
nb: ingen

en: No command specified
nb: Ingen kommando oppgitt

[ctx: Cardinal point]
en: W
nb: V

[ctx: Cardinal point]
en: E
nb: Ø

en: Map
nb: Kart

en: 1 megabyte file size
nb: 1 megabyte filstørrelse

en: Import
nb: Importer

en: _Removable Device...
nb: Ekste_rn enhet …

en: F_older...
nb: M_appe …

en: Import photos and other files from a folder
nb: Importer bilder og andre filer fra en mappe

en: _Rotate the images physically
nb: _Roter bildene fysisk

en: After importing from a device:
nb: Etter import fra en enhet:

note: view label
en: S_how:
nb: V_is:

en: _Tags:
nb: _Tagger:

en: _Event:
nb: H_endelse:

en: _Delete the imported files from the source
nb: _Slett importerte bilder fra kilden

en: Could not import the files
nb: Kunne ikke importere filene

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
nb: Filer som skal importeres: %d (%s)

en: Could not load the folder
nb: Kunne ikke laste mappen

en: Getting folder listing...
nb: Henter mappeliste …

en: Empty
nb: Tom

en: Import from Removable Device
nb: Importer fra ekstern enhet

en: Import from Folder
nb: Importer fra mappe

en: Import photos
nb: Importer bilder

en: Import photos from removable devices.
nb: Importer bilder fra eksterne enheter.

en: _Picasa Web Album...
nb: _Picasa nettalbum …

en: _Albums:
nb: _Album:

en: _E-Mail:
nb: _E-post:

en: _Password:
nb: _Passord:

en: Public
nb: Offentlig

en: Could not get the album list
nb: Kunne ikke hente albumlisten

en: Picasa Web Album
nb: Picasa nettalbum

en: Account
nb: Konto

en: Could not load the file
nb: Kunne ikke laste filen

en: Picasa Web Albums
nb: Picasa nettalbum

en: Upload images to Picasa Web Albums
nb: Last opp bilder til Picasa nettalbum

en: _Default extension:
nb: _Forvalgt filtype:

en: _Quality:
nb: _Kvalitet:

en: _Smoothing:
nb: _Utjevning:

en: Opti_mize
nb: Opti_mer

en: _Progressive
nb: _Progressiv

en: Compression _level:
nb: Kompresjons_nivå:

en: Default options:
nb: Forvalgte alternativer:

en: _RLE compression
nb: _RLE-kompresjon

en: _No compression
nb: I_ngen kompresjon

en: No_rmal (Deflate)
nb: No_rmal (deflate)

en: _Loss compression (JPEG)
nb: _Kompresjon med tap (JPEG)

en: Compression
nb: Kompresjon

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: Insufficient memory
nb: Ikke nok minne

en: Save images
nb: Lagre bilder

en: Red Eye Removal...
nb: Fjerning av røde øyne …

en: Red Eye Removal
nb: Fjerning av røde øyne

en: Red-eye removal
nb: Fjerning av røde øyne

en: remove
nb: fjern

en: add
nb: legg til

en: Rename
nb: Endre navn

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
nb: _Store/små bokstaver:

en: Edit template
nb: Rediger mal

en: The original filename
nb: Behold originalt filnavn

en: The original extension
nb: Opprinnelig filtype

en: The modification date
nb: Endringstidspunkt

note: translate only the text in the curly brackets
en: %A{ identifier }
nb: %A{ identifikator }

en: _Template:
nb: _Mal:

en: Re_verse Order
nb: Om_vendt rekkefølge

en: Original filename
nb: Opprinnelig filnavn

en: Original extension
nb: Opprinnelig filtype

en: Modification date
nb: Endringstidspunkt

en: Digitalization date
nb: Dato for digitalisering

en: File attribute
nb: Filattributt

en: Could not rename the files
nb: Kunne ikke endre navn på filene

en: Could not save the template
nb: Kunne ikke lagre mal

en: Edit Template
nb: Rediger mal

en: Old Name
nb: Gammelt navn

en: New Name
nb: Nytt navn

en: Renaming files
nb: Endrer navn på filer

en: Rename files
nb: Endre navn på filer

en: Resize Images...
nb: Endre størrelse på bilder …

en: Resize the selected images
nb: Endre størrelse på valgte bilder

en: Resize Images
nb: Endre størrelse på bilder

en: New dimensions
nb: Nye dimensjoner

en: _Height:
nb: _Høyde:

en: pixel
nb: piksel

en: Resizing images
nb: Endrer størrelse på bilder

en: Resize images
nb: Endre størrelse på bilder

en: Could not perform the search
nb: Kunne ikke utføre søket

en: Search Result
nb: Søkeresultat

en: Find
nb: Finn

en: Find files
nb: Finn filer

en: Search again
nb: Søk igjen

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
nb: Søk

en: all the following rules
nb: alle følgende regler

en: any of the following rules
nb: enhver av følgende regler

en: Files found until now: %s
nb: Filer funnet så langt: %s

en: Searching...
nb: Søker …

en: Cancel the operation
nb: Avbryt operasjonen

en: Add to _Selection
nb: Legg til i _utvalg

en: Selection 1
nb: Utvalg 1

en: Selection 2
nb: Utvalg 2

en: Selection 3
nb: Utvalg 3

en: Selection %d
nb: Utvalg %d

en: Selections
nb: Utvalg

en: Advanced file selection.
nb: Avansert filvalg.

en: _Slideshow
nb: Ly_sbildevisning

en: View as a slideshow
nb: Vis som lysbildevisning

en: Slideshow
nb: Lysbildevisning

en: _Personalize
nb: _Personliggjør

en: _Restart when finished
nb: Sta_rt på nytt når fullført

en: R_andom order
nb: Tilf_eldig rekkefølge

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: Remove the selected files
nb: Fjern valgte filer

en: Playing slideshow
nb: Viser lysbildevisning

en: Choose the files to play
nb: Velg filer som skal spilles av

en: Audio files
nb: Lydfiler

en: Random
nb: Tilfeldig

en: Flip page
nb: Vend side

en: Cube from right
nb: Kube fra høyre

en: Cube from bottom
nb: Kube fra bunn

en: View images as a slideshow.
nb: Vis bilder som lysbildevisning.

en: _Web Album...
nb: _Nettalbum …

en: Create a static web album
nb: Lag et statisk nettalbum

en: Click to view the image
nb: Klikk for å vise bildet

en: Go back to the index
nb: Gå tilbake til indeksen

en: Image %d of %d
nb: Bilde %d av %d

en: Index
nb: Indeks

en: Next
nb: Neste

en: Previous
nb: Forrige

en: View page %d
nb: Vis side %d

en: View the next image
nb: Vis neste bilde

en: View the next page
nb: Vis neste side

en: View the previous image
nb: Vis forrige bilde

en: View the previous page
nb: Vis forrige side

en: Web Album
nb: Nettalbum

en: _Copy originals to destination
nb: _Kopier originalfiler til mål

en: Could not show the destination
nb: Kunne ikke vise målet

en: Saving thumbnails
nb: Lagrer miniatyrer

en: Copying original images
nb: Kopier originalbilder

en: Could not create a temporary folder
nb: Kunne ikke opprette midlertidig mappe

en: Web Albums
nb: Nettalbum

en: Could not load the position "%s"
nb: Kan ikke laste posisjon «%s»

en: Could not save the filter
nb: Kunne ikke lagre filter

en: New Filter
nb: Nytt filter

en: Edit Filter
nb: Rediger filter

en: All
nb: Alle

en: Enabled
nb: Slått på

en: Disabled
nb: Slått av

en: Viewers
nb: Visning

en: File tools
nb: Filverktøy

en: List tools
nb: Listeverktøy

en: Importers
nb: Importverktøy

en: Exporters
nb: Eksportverktøy

en: Could not activate the extension
nb: Kunne ikke aktivere utvidelsen

en: Could not deactivate the extension
nb: Kunne ikke deaktivere utvidelsen

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
nb: Utvidelser

en: Restart required
nb: Omstart kreves

en: _Continue
nb: _Fortsett

en: _Restart
nb: Sta_rt på nytt

en: File _Format: %s
nb: Fil_format: %s

en: All Files
nb: Alle filer

en: All Supported Files
nb: Alle støttede filer

en: File Format
nb: Filformat

en: Extension(s)
nb: Utvidelse(r)

en: Copying "%s" to "%s"
nb: Kopierer «%s» til «%s»

en: Moving files
nb: Flytter filer

en: Copying files
nb: Kopierer filer

en: Getting file information
nb: Henter filinformasjon

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
nb: %d.%02d.%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
nb: %d.%02d

en: An image viewer and browser for GNOME.
nb: Et program for å vise og bla gjennom bilder for GNOME.

en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _Go
nb: _Gå

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Open _With
nb: Åpne _med

en: I_mport From
nb: I_mporter fra

en: E_xport To
nb: E_ksporter til

en: New _Window
nb: Nytt _vindu

en: Open another window
nb: Åpne et nytt vindu

en: Open
nb: Åpne

en: Open in New Window
nb: Åpne i nytt vindu

en: Edit various preferences
nb: Rediger forskjellige brukervalg

en: _Sort By...
nb: _Sorter etter …

en: _Filter...
nb: _Filtrer …

en: View previous image
nb: Vis forrige bilde

en: View next image
nb: Vis neste bilde

en: Switch to fullscreen
nb: Bytt til fullskjerm

en: Leave Fullscreen
nb: Forlat fullskjerm

en: Go to the previous visited location
nb: Gå til sist besøkte lokasjon

en: Go to the next visited location
nb: Gå til neste besøkte lokasjon

en: Go up one level
nb: Gå opp et nivå

en: _Location...
nb: _Lokasjon …

en: _Delete History
nb: _Slett historikk

en: Delete the list of visited locations
nb: Slett listen med besøkte lokasjoner

en: View the folders
nb: Vis mapper

en: Show information about gthumb
nb: Vis informasjon om gThumb

en: Contents
nb: Innhold

en: Display the gthumb Manual
nb: Vis brukerhåndboken for gThumb

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Toolbar
nb: Verk_tøylinje

en: View or hide the toolbar of this window
nb: Vis eller skjul verktøylinjen i dette vinduet

en: _Statusbar
nb: _Statuslinje

en: View or hide the statusbar of this window
nb: Vis eller skjul statuslinjen i dette vinduet

en: _Filterbar
nb: _Filtreringslinje

en: View or hide the filterbar of this window
nb: Vis eller skjul filterverktøylinjen for dette vinduet

en: _Sidebar
nb: _Sidelinje

en: View or hide the sidebar of this window
nb: Vis eller skjul sidelinjen for dette vinduet

en: _Thumbnail Pane
nb: _Miniatyrområde

en: _Thumbnails
nb: _Miniatyrer

en: View thumbnails
nb: Vis miniatyrer

en: _Hidden Files
nb: _Skjulte filer

en: Show hidden files and folders
nb: Vis skjulte filer og mapper

en: View file properties
nb: Vis egenskaper for fil

en: Edit
nb: Rediger

en: Edit file
nb: Rediger fil

en: _Fit Window to Image
nb: Til_pass vinduet til bildet

en: Open %s
nb: Åpne %s

en: [modified]
nb: [endret]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
nb[0]: %d fil valgt (%s)
nb[1]: %d filer valgt (%s)

en: %s of free space
nb: %s av ledig plass

en: Save changes to file '%s'?
nb: Lagre endringer i fil «%s»?

en: Do _Not Save
nb: I_kke lagre

en: Could not change name
nb: Kunne ikke endre navn

en: Modified
nb: Endret

en: View the list of visited locations
nb: Vis liste med besøkte lokasjoner

en: File type not supported
nb: Filtypen er ikke støttet

en: Could not open the module `%s`: %s
nb: Kan ikke åpne modulen «%s»: %s

en: Home Folder
nb: Hjemmemappe

en: File System
nb: Filsystem

en: Could not move the files to the Trash
nb: Kunne ikke flytte filene til papirkurven

en: Are you sure you want to move "%s" to trash?
nb: Er du sikker på at du vil flytte «%s» til papirkurven?

note: "files" label
en: files
nb: filer

en: ascending
nb: stigende

en: descending
nb: synkende

en: No limit specified
nb: Ingen grense oppgitt

en: Loading...
nb: Laster …

en: (Open Parent)
nb: (Åpne opphav)

en: Channel:
nb: Kanal:

en: Value
nb: Verdi

en: Red
nb: Rød

en: Green
nb: Grønn

en: Blue
nb: Blå

en: Reading file information
nb: Leser filinformasjon

en: File
nb: Fil

en: Name
nb: Navn

en: Size
nb: Størrelse

en: Full Name
nb: Fullt navn

en: Duration
nb: Varighet

en: file name
nb: filnavn

en: file path
nb: sti til fil

en: file size
nb: filstørrelse

en: file modified date
nb: tid for endring

en: no sorting
nb: ingen sortering

en: dimensions
nb: dimensjoner

en: Media
nb: Medie

en: Text Files
nb: Tekstfiler

en: Filename
nb: Filnavn

en: Title (embedded)
nb: Tittel (innebygget)

en: Description (embedded)
nb: Beskrivelse (innebygget)

en: Could not rename the file
nb: Kunne ikke endre navn på fil

en: Cancel operation
nb: Avbryt operasjon

en: Saving file information
nb: Lagrer filinformasjon

en: Create tag «%s»
nb: Lag tagg «%s»

en: Show all the tags
nb: Vis alle tagger

en: Holidays
nb: Ferier

en: Temporary
nb: Midlertidig

en: Screenshots
nb: Skjermdump

en: Science
nb: Vitenskap

en: Favorite
nb: Favoritt

en: Important
nb: Viktig

en: Games
nb: Spill

en: Party
nb: Fest

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: Astronomy
nb: Astronomi

en: Family
nb: Familie

en: is
nb: er

en: is only
nb: er kun

en: is not
nb: er ikke

en: Add a new rule
nb: Legg til en ny regel

en: Remove this rule
nb: Endre denne regelen

en: contains
nb: inneholder

en: starts with
nb: starter med

en: ends with
nb: slutter med

en: does not contain
nb: inneholder ikke

en: matches
nb: er lik

en: is lower than
nb: er lavere enn

en: is greater than
nb: er større enn

en: is equal to
nb: er lik

en: is before
nb: er før

en: is after
nb: er etter

en: Today
nb: I dag

en: Now
nb: Nå

en: Close this window
nb: Lukk dette vinduet

en: Close _All Windows
nb: Lukk _alle vinduer

en: Could not display help
nb: Kunne ikke vise hjelp

en: Could not launch the application
nb: Kunne ikke starte programmet

en: _Copy Here
nb: _Kopier hit

en: _Move Here
nb: _Flytt hit

en: _Link Here
nb: _Lenk hit

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Open a new window
nb: Åpne et nytt vindu

en: Start in fullscreen mode
nb: Start i fullskjermmodus

en: Automatically start a slideshow
nb: Start lysbildevisning automatisk

en: Automatically import digital camera photos
nb: Importer bilder dra digitalt kamera automatisk

en: Show version
nb: Vis versjon

en: - Image browser and viewer
nb: - Bla gjennom og se på bilder

en: Could not find a suitable module to save the image as "%s"
nb: Kunne ikke finne en passende modul for å lagre bildet som «%s»
