gthumb - en to pt_BR translation catalogue (1127 entries)

en: gThumb Image Viewer
pt_BR: Visualizador de imagens gThumb

en: View and organize your images
pt_BR: Veja e organize as suas imagens

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
pt_BR: gThumb é um visualizador, editor, navegador e organizador de imagens. Ele é projetado para ser bem integrado ao GNOME 3.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
pt_BR: Como um visualizador de imagens o gThumb permite visualizar formatos de arquivos de imagens comuns, como BMP, JPEG, GIF (incluindo a animação), PNG, TIFF, TGA, e imagens RAW. É também possível visualizar vários tipos de metadados incorporados dentro de uma imagem, como EXIF, IPTC e XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
pt_BR: Como um editor de imagens o gThumb permite ajustar, girar e recortar as imagens; altera a saturação, brilho, contraste, bem como outras transformações de cores.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
pt_BR: Como um navegador de imagens o gThumb mostra as miniaturas das imagens salvas no seu disco, permite realizar as operações comuns de um gerenciador de arquivos, como copiar, mover e excluir arquivos e pastas. Além disso, há uma série de ferramentas específicas de imagens, como transformações em JPEG sem perda; redimensionamento de imagens, conversão de formatos, apresentação de slides, definir uma imagem como fundo de tela e vários outros.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
pt_BR: Como um organizador de imagens o gThumb permite adicionar comentários e outros metadados nas imagens; organiza imagens em catálogos e catálogos em bibliotecas; pesquisa por imagens e salva o resultado como um catálogo.

en: Browser mode
pt_BR: Modo de navegação

en: Viewer mode
pt_BR: Modo de visualização

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
pt_BR: Imagens além deste tamanho (em bytes) não terão miniaturas. Use 0 se você quiser gerar miniaturas para todas as imagens.

en: Open files in the active window
pt_BR: Abre arquivos na janela ativa

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
pt_BR: Restaurar as posições da barra de rolagem após modificar a imagem

en: Possible values are: jpeg, jpg.
pt_BR: Valores possíveis são: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
pt_BR: Valores possíveis são: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
pt_BR: Valores possíveis inclui: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
pt_BR: Importar com gThumb

en: Photo Import Tool
pt_BR: Ferramenta de importação de imagens

en: Import the photos on your camera card
pt_BR: Importe fotos do cartão da sua câmera

en: Image Viewer
pt_BR: Visualizador de imagens

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
pt_BR: Imagens;Image;Visualizador;Viewer;

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Behavior
pt_BR: Comportamento

en: _Single click to open files
pt_BR: Clique _simples para abrir arquivos

en: _Double click to open files
pt_BR: Clique _duplo para abrir arquivos

en: _Open files in fullscreen mode
pt_BR: _Abrir arquivos em modo tela cheia

en: Other
pt_BR: Outros

en: Thumbnail _size:
pt_BR: _Tamanho da miniatura:

en: D_etermine image type from content (slower)
pt_BR: D_eterminar tipo de imagem pelo conteúdo (lento)

en: digits
pt_BR: dígitos

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Default value
pt_BR: Valor padrão

en: remove
pt_BR: remover

en: add
pt_BR: adicionar

en: _Extensions:
pt_BR: _Extensões:

en: More extensions…
pt_BR: Mais extensões…

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Filter _Name:
pt_BR: _Nome do filtro:

en: _Match:
pt_BR: C_orresponder a:

en: Rules:
pt_BR: Regras:

note: limit label
en: _Limit to
pt_BR: _Limitar a

en: selected by
pt_BR: selecionado(s) por

en: Mean:
pt_BR: Média:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
pt_BR: Desv padrão:

en: Median:
pt_BR: Mediana:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
pt_BR: Pixeis:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
pt_BR: Máx:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
pt_BR: Selecionado:

en: _Location:
pt_BR: _Localização:

en: Overwrite the old file with the new one?
pt_BR: Sobrescrever a imagem antiga com a nova?

en: Old File:
pt_BR: Arquivo antigo:

en: Filename:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Modified:
pt_BR: Modificado:

en: New File:
pt_BR: Novo arquivo:

en: Over_write the old file
pt_BR: Sobrescre_ver o arquivo antiga

en: Do not overwrite _the old file
pt_BR: Não sobrescrever o arquivo an_tigo

en: Overwrite _all files
pt_BR: Sobrescrever todos _arquivos

en: _Do not overwrite any file
pt_BR: _Não sobrescrever nenhum arquivo

en: _Save the new file as:
pt_BR: _Salvar o novo arquivo como:

en: _General filter:
pt_BR: Filtro _geral:

en: _Other filters:
pt_BR: _Outros filtros:

en: below the folder list
pt_BR: embaixo da lista de pastas

en: on the right
pt_BR: na direita

en: gThumb Preferences
pt_BR: Preferências do gThumb

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: T_humbnails in viewer:
pt_BR: _Miniaturas no visualizador:

en: on the bottom
pt_BR: na parte inferior

en: on the side
pt_BR: na parte lateral

en: File _properties in browser:
pt_BR: _Propriedades do arquivo no navegador:

en: _Statusbar
pt_BR: Barra de _status

en: On startup:
pt_BR: Ao iniciar:

en: Go to last _visited location
pt_BR: _Vai para a última localização visitada

en: Go to this _folder:
pt_BR: Va_i para esta pasta:

en: Set to C_urrent
pt_BR: Usar a _atual

en: _Reuse the active window to open files
pt_BR: _Usar a janela ativa para abrir arquivos

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
pt_BR: Pedir confirmação antes de e_xcluir imagens ou catálogos

en: Ask whether to save _modified files
pt_BR: Perguntar quando for _salvar imagens modificadas

en: _Store metadata inside files if possible
pt_BR: Arma_zenar metadados dentro de arquivos, se possível

en: General
pt_BR: Geral

en: Shortcuts:
pt_BR: Atalhos:

en: _Restore All…
pt_BR: _Restaurar todos…

en: _Inverse order
pt_BR: Ordem _inversa

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: Upload images to 23hq.com
pt_BR: Envia imagens para o 23hq.com

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Add bookmarks support.
pt_BR: Adiciona suporte a marcadores.

en: _Add Bookmark
pt_BR: _Adicionar marcador

en: _Edit Bookmarks…
pt_BR: _Editar marcadores…

en: _System Bookmarks
pt_BR: Marcadores do _sistema

en: _Bookmarks:
pt_BR: Ma_rcadores:

en: Go to this location
pt_BR: Vai para esta localização

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _Location
pt_BR: _Localização

en: Could not remove the bookmark
pt_BR: Não foi possível remover o marcador

en: Burn CD/DVD
pt_BR: Gravar CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
pt_BR: Salva arquivos para um disco óptico.

en: _Optical Disc…
pt_BR: _Disco óptico…

en: Disc Name
pt_BR: Nome do disco

en: Current _folder
pt_BR: _Pasta atual

en: Current folder and its s_ub-folders
pt_BR: Pasta atual e suas s_ubpastas

en: _Selected files
pt_BR: Arquivos _selecionados

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Write to Disc
pt_BR: Gravar em disco

en: _Continue
pt_BR: _Continuar

en: Error interpreting JPEG image file: %s
pt_BR: Erro ao interpretar o arquivo de imagem JPEG: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
pt_BR: Espaço de cores JPEG desconhecido (%d)

en: _Quality:
pt_BR: _Qualidade:

en: _Lossless
pt_BR: _Sem perda

en: _Default extension:
pt_BR: _Extensão padrão:

en: _Smoothing:
pt_BR: _Suavização:

en: Opti_mize
pt_BR: Oti_mizar

en: _Progressive
pt_BR: _Progressiva

en: Compression _level:
pt_BR: _Nível de compressão:

en: Default options:
pt_BR: Opções padrão:

en: _RLE compression
pt_BR: Compressão _RLE

en: Compression
pt_BR: Compressão

en: _No compression
pt_BR: _Sem compressão

en: No_rmal (Deflate)
pt_BR: No_rmal (desinflar)

en: _Loss compression (JPEG)
pt_BR: _Compressão com perda (JPEG)

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: _Method:
pt_BR: _Método:

en: Insufficient memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Saving
pt_BR: Salvar

en: No name specified
pt_BR: Nenhum nome especificado

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
pt_BR: Nome inválido. Os caracteres a seguir não são permitidos: %s

en: Name already used
pt_BR: Nome já usado

en: New catalog
pt_BR: Novo catálogo

en: Enter the catalog name:
pt_BR: Digite o nome do catálogo:

en: C_reate
pt_BR: C_riar

en: New library
pt_BR: Nova biblioteca

en: Enter the library name:
pt_BR: Digite o nome da biblioteca:

en: Could not remove the catalog
pt_BR: Não foi possível remover o catálogo

en: Are you sure you want to remove “%s”?
pt_BR: Você tem certeza de que quer remover “%s”?

en: Add to Catalog…
pt_BR: Adicionar ao catálogo…

en: Open Folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Remove from Catalog
pt_BR: Remover do catálogo

en: Create Catalog
pt_BR: Criar catálogo

en: Create Library
pt_BR: Criar biblioteca

en: Rename
pt_BR: Renomeia

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Catalogs
pt_BR: Catálogos

en: Command Line
pt_BR: Linha de comando

en: Catalog Properties
pt_BR: Propriedades do catálogo

en: Organize
pt_BR: Organizar

en: Automatically organize files by date
pt_BR: Organiza automaticamente os arquivos por data

en: Create file collections.
pt_BR: Cria coleções de arquivos.

en: C_atalogs:
pt_BR: C_atálogos:

en: New Library
pt_BR: Nova biblioteca

en: New Catalog
pt_BR: Novo catálogo

en: _View the destination
pt_BR: _Ver o destino

en: _Name:
pt_BR: _Nome:

en: _Date:
pt_BR: _Data:

en: Catalog
pt_BR: Catálogo

en: Cancel operation
pt_BR: Cancelar operação

en: Organization:
pt_BR: Organização:

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Create
pt_BR: Criar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select None
pt_BR: Selecionar nenhum

en: Catalog _Preview:
pt_BR: _Visualização do catálogo:

en: _Group files by:
pt_BR: A_grupar por:

en: _Include sub-folders
pt_BR: Incluir _subpastas

en: Ignore catalogs with a single file
pt_BR: Ignorar catálogos com um arquivo singular

en: Put single files in the catalog:
pt_BR: Colocar arquivos singulares no catálogo:

en: Singles
pt_BR: Singulares

en: Could not add the files to the catalog
pt_BR: Não foi possível adicionar os arquivos ao catálogo

en: Could not create the catalog
pt_BR: Não foi possível criar o catálogo

en: Add to Catalog
pt_BR: Adicionar ao catálogo

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Keep the dialog open
pt_BR: Manter o diálogo aberto

en: Could not save the catalog
pt_BR: Não foi possível salvar o catálogo

en: Could not load the catalog
pt_BR: Não foi possível carregar o catálogo

en: Organize Files
pt_BR: Organizar arquivos

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
pt_BR: Arquivos serão organizados em catálogos. Nenhum arquivo será movido no disco.

en: Date photo was taken
pt_BR: Data na qual a foto foi tirada

en: File modified date
pt_BR: Data de modificação do arquivo

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Tag (embedded)
pt_BR: Etiqueta (embutida)

en: Invalid file format
pt_BR: Formato de arquivo inválido

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
pt_BR: O catálogo “%s” já existe; você deseja sobrescrevê-lo?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
pt_BR: A biblioteca “%s” já existe; você deseja sobrescrevê-la?

en: Over_write
pt_BR: Sobrescre_ver

en: Cannot move the files
pt_BR: Não foi possível mover os arquivos

en: Cannot copy the files
pt_BR: Não foi possível copiar os arquivos

en: Invalid destination.
pt_BR: Destino inválido.

en: Copying files to “%s”
pt_BR: Copiando os arquivos para “%s”

en: Could not remove the files from the catalog
pt_BR: Não foi possível remover os arquivos do catálogo

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
pt_BR: Operação concluída. Catálogos: %d. Imagens: %d.

en: Change _Date…
pt_BR: Alterar _data…

en: Change date
pt_BR: Alterar data

en: Change the files date
pt_BR: Altera a data dos arquivos

en: Change the following values:
pt_BR: Alterar os seguintes valores:

en: _Last modified date
pt_BR: Data da ú_ltima modificação

en: Co_mment date
pt_BR: Data do c_omentário

en: Change to:
pt_BR: Alterar para:

en: The _following date:
pt_BR: _Esta data:

en: File _modified date
pt_BR: Data de _modificação do arquivo

en: File c_reation date
pt_BR: Data de c_riação do arquivo

en: Date p_hoto was taken
pt_BR: Data na qual a _foto foi tirada

en: A_djust by
pt_BR: _Ajustar por

en: hours
pt_BR: horas

en: minutes
pt_BR: minutos

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Change Date
pt_BR: Alterar data

en: Import Embedded Metadata
pt_BR: Importar metadados embutidos

en: Comments and tags
pt_BR: Comentários e etiquetas

en: Add comments and tags to any file type.
pt_BR: Adiciona comentários e etiquetas a qualquer tipo de arquivo.

en: _Synchronize with the embedded metadata
pt_BR: _Sincronizar com os metadados embutidos

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Title
pt_BR: Título

en: Place
pt_BR: Lugar

en: Comment Date & Time
pt_BR: Data & hora do comentário

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Contact _Sheet…
pt_BR: Folha de _contato…

en: Image _Wall…
pt_BR: _Parede de imagens…

en: Contact Sheet
pt_BR: Folha de contato

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
pt_BR: Cria uma imagem de índice exibindo as miniaturas dos arquivos selecionados.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Simple
pt_BR: Simples

en: Simple with shadow
pt_BR: Simples com sombra

en: Shadow only
pt_BR: Sombra apenas

en: Inward Shadow
pt_BR: Sombra interior

en: Outward Shadow
pt_BR: Sombra exterior

en: Background
pt_BR: Fundo

en: _Solid color
pt_BR: Cor _sólida

en: _Gradient
pt_BR: _Gradiente

en: Select a color
pt_BR: Selecione uma cor

en: Frame
pt_BR: Quadro

en: _Style:
pt_BR: _Estilo:

en: C_olor:
pt_BR: C_or:

en: Text
pt_BR: Texto

en: _Header:
pt_BR: Cabeçal_ho:

en: Select a font
pt_BR: Selecione uma fonte

en: _Footer:
pt_BR: _Rodapé:

en: Caption:
pt_BR: Legenda:

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Edit template
pt_BR: Edita modelo

en: _Destination:
pt_BR: _Destino:

en: Choose destination folder
pt_BR: Escolher pasta de destino

en: File_name:
pt_BR: _Nome do arquivo:

en: Create _HTML image map
pt_BR: Criar _mapa de imagens em HTML

en: Create a new theme
pt_BR: Criar um novo tema

en: Edit the selected theme
pt_BR: Editar o tema selecionado

en: Delete the selected theme
pt_BR: Exclui o tema selecionado

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Columns:
pt_BR: Colunas:

en: Images per page:
pt_BR: Imagens por página:

en: All images on a single page
pt_BR: Todas as imagens em uma única página

en: _All pages with the same size
pt_BR: _Todas as páginas com o mesmo tamanho

en: Layout
pt_BR: Disposição

en: S_ort:
pt_BR: _Ordenar:

en: Re_verse order
pt_BR: In_verter ordem

en: _Size:
pt_BR: Ta_manho:

en: Sq_uared
pt_BR: _Quadrado

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Enumerator
pt_BR: Enumerador

en: Current date
pt_BR: Data atual

en: Current page number
pt_BR: Número da página atual

en: Total number of pages
pt_BR: Número total de páginas

en: Location
pt_BR: Local

en: Could not save the theme
pt_BR: Não foi possível salvar o tema

en: Could not delete the theme
pt_BR: Não foi possível excluir o tema

en: Edit Template
pt_BR: Editar modelo

en: Image Wall
pt_BR: Parede de imagens

en: Creating images
pt_BR: Carregando imagens

en: Generating thumbnails
pt_BR: Gerando miniaturas

en: Theme Properties
pt_BR: Propriedades do tema

en: Copy _From
pt_BR: Copiar _de

en: New theme
pt_BR: Novo tema

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Convert Format…
pt_BR: Converter Formato…

en: Convert format
pt_BR: Converter formato

en: Save images in a different format
pt_BR: Salva imagens em um formato diferente

en: New format
pt_BR: Novo formato

en: Destination
pt_BR: Destino

en: _Use the original image folder
pt_BR: _Usar a pasta de imagens original

en: Converting images
pt_BR: Convertendo imagens

en: Convert Format
pt_BR: Converter Formato

en: Could not show the desktop background properties
pt_BR: Não foi possível mostrar as propriedades de plano de fundo da área de trabalho

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Could not set the desktop background
pt_BR: Não foi possível definir o plano de fundo da área de trabalho

en: Set as Background
pt_BR: Definir como plano de fundo

en: Desktop background
pt_BR: Plano de fundo da área de trabalho

en: Set the image as desktop background
pt_BR: Define a imagem como plano de fundo da área de trabalho

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir permanentemente os metadados dos arquivos selecionados?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
pt_BR: Se você excluir os metadados, eles serão perdidos permanentemente.

en: Edit comment
pt_BR: Edita o comentário

en: Edit tags
pt_BR: Edita etiquetas

en: Delete Metadata
pt_BR: Excluir metadados

en: D_escription:
pt_BR: D_escrição:

en: _Place:
pt_BR: _Lugar:

en: T_ags:
pt_BR: Etiquet_as:

en: _Rating:
pt_BR: Classi_ficação:

en: _Title:
pt_BR: _Título:

en: Could not save the file metadata
pt_BR: Não foi possível salvar os metadados do arquivo

en: Cannot read file information
pt_BR: Não foi possível ler informações

en: Edit metadata
pt_BR: Editar metadados

en: Allow to edit files metadata.
pt_BR: Permite editar metadados de arquivos.

en: Save only cha_nged fields
pt_BR: Salvar some_nte campos alterados

en: No date
pt_BR: Sem data

en: The following date
pt_BR: A data a seguir

en: Last modified date
pt_BR: Data da última modificação

en: File creation date
pt_BR: Data de criação do arquivo

en: Do not modify
pt_BR: Não modificar

en: Assigning tags to the selected files
pt_BR: Atribuindo etiquetas aos arquivos selecionados

en: Writing files
pt_BR: Escrevendo arquivos

en: Reading files
pt_BR: Lendo arquivos

en: example
pt_BR: exemplo

en: What example does
pt_BR: O propósito do exemplo

en: Co_untry:
pt_BR: _País:

en: _Code:
pt_BR: Có_digo:

en: Cr_edit:
pt_BR: C_réditos:

en: _Source:
pt_BR: _Fonte:

en: _Urgency:
pt_BR: Ur_gência:

en: _Object Name:
pt_BR: _Nome do objeto:

en: Byline _Title:
pt_BR: _Título do autor:

en: _Byline:
pt_BR: _Autor:

en: _City:
pt_BR: Ci_dade:

en: _Language:
pt_BR: _Idioma:

en: State/Province:
pt_BR: Estado/Província:

en: (invalid value)
pt_BR: (valor inválido)

en: Exposure
pt_BR: Exposição

en: EXIF, IPTC, XMP support
pt_BR: Suporte a EXIF, IPTC e XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
pt_BR: Leia e escreva metadados exif, iptc e xmp.

en: Exif General
pt_BR: Exif Geral

en: Exif Conditions
pt_BR: Condições Exif

en: Exif Structure
pt_BR: Estrutura Exif

en: Exif Thumbnail
pt_BR: Miniatura Exif

en: Exif Maker Notes
pt_BR: Editor de notas Exif

en: Exif Versions
pt_BR: Versões Exif

en: Exif Other
pt_BR: Exif outro

en: XMP Embedded
pt_BR: XMP embutido

en: XMP Attached
pt_BR: XMP anexado

en: date photo was taken
pt_BR: data na qual a foto foi tirada

en: _Export To
pt_BR: _Exportar para

en: New folder
pt_BR: Nova pasta

en: Enter the folder name:
pt_BR: Digite o nome da pasta:

en: Could not perform the operation
pt_BR: Não foi possível executar a operação

en: Could not move the files
pt_BR: Não foi possível mover os arquivos

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
pt_BR: Arquivos não podem ser movidos da localização atual, mas você pode optar por copiá-los.

en: Copy
pt_BR: Copia

en: Move To
pt_BR: Mover para

en: Copy To
pt_BR: Copiar para

en: Move
pt_BR: Mover

en: Could not open the location
pt_BR: Não foi possível abrir a localização

en: Cut
pt_BR: Corta

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Copy to…
pt_BR: Copiar para…

en: Move to…
pt_BR: Mover para…

en: Move to Trash
pt_BR: Move para a lixeira

en: Delete
pt_BR: Exclui

en: Open with the File Manager
pt_BR: Abre com o gerenciador de arquivos

en: Create Folder
pt_BR: Cria pasta

en: Paste Into Folder
pt_BR: Cola para a pasta

en: Duplicate
pt_BR: Duplica

en: Delete permanently
pt_BR: Exclui permanentemente

en: Open with Gimp
pt_BR: Abre com Gimp

en: Home Folder
pt_BR: Pasta pessoal

en: Open _With
pt_BR: _Abrir com

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
pt_BR: Você realmente deseja mover “%s” para “%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
pt_BR: Você realmente deseja copiar “%s” para “%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
pt_BR: Você realmente deseja mover os arquivos arrastados para “%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
pt_BR: Você realmente deseja copiar os arquivos arrastados para “%s”?

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: File manager
pt_BR: Gerenciador de arquivos

en: File manager operations.
pt_BR: Operações do gerenciador de arquivos.

en: Adjust contrast
pt_BR: Ajusta o contraste

en: Flip
pt_BR: Vira

en: Mirror
pt_BR: Espelha

en: Rotate right
pt_BR: Gira para direita

en: Rotate left
pt_BR: Gira para esquerda

en: Crop
pt_BR: Recorta

en: Resize
pt_BR: Redimensiona

en: _Preview
pt_BR: _Visualização

en: B_rightness:
pt_BR: B_rilho:

en: Con_trast:
pt_BR: Con_traste:

en: _Saturation:
pt_BR: _Saturação:

en: G_amma:
pt_BR: _Gama:

en: Cyan-_Red:
pt_BR: Cia_no-vermelho:

en: _Magenta-Green:
pt_BR: _Magenta-verde:

en: _Yellow-Blue:
pt_BR: Amar_elo-azul:

en: Color Levels
pt_BR: Níveis de cor

en: Position
pt_BR: Posição

en: Color
pt_BR: Cor

en: Options
pt_BR: Opções

en: _Grid:
pt_BR: _Grade:

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: _Width:
pt_BR: _Largura:

en: Heigh_t:
pt_BR: Al_tura:

en: _Position:
pt_BR: _Posição:

en: Maximize
pt_BR: Maximizar

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: Aspect ratio
pt_BR: Proporção

en: I_nvert aspect ratio
pt_BR: I_nverter proporção

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
pt_BR: _Múltiplo de:

en: Include current channel
pt_BR: Incluir o canal atual

en: High _quality
pt_BR: _Alta qualidade

en: pixels
pt_BR: pixeis

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Set the image size to this value
pt_BR: Define o tamanho da imagem para este valore

en: Original dimensions:
pt_BR: Dimensões originais:

en: Scale factor:
pt_BR: Fator de ajuste:

en: New dimensions:
pt_BR: Novas dimensões:

en: Grid:
pt_BR: Grade:

en: _Background:
pt_BR: _Fundo:

en: Pick a background color
pt_BR: Escolha uma cor de fundo

en: _Transparent
pt_BR: _Transparente

en: Original size
pt_BR: Tamanho original

en: Bounding box
pt_BR: Caixa delimitadora

en: Crop borders
pt_BR: Recortar bordas

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Point 1:
pt_BR: Ponto 1:

en: Point 2:
pt_BR: Ponto 2:

en: Keep aspect ratio
pt_BR: Manter a proporção

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
pt_BR: Desenhe uma linha na imagem 
    para definir o alinhamento.

en: Parallel
pt_BR: Paralelo

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Threshold:
pt_BR: Limite:

en: Radius:
pt_BR: Raio:

en: Amount:
pt_BR: Quantidade:

en: Linear scale
pt_BR: Escala linear

en: Logarithmic scale
pt_BR: Escala logarítmica

en: Channel:
pt_BR: Canal:

en: Value
pt_BR: Valor

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Green
pt_BR: Verde

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Applying changes
pt_BR: Aplicando alterações

en: Adjust Colors
pt_BR: Ajustar cores

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
pt_BR: Altera os níveis de brilho, contraste, saturação e gama da imagem

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
pt_BR: Estica o histograma após aparar 0,5% de ambos extremos

en: Equalize
pt_BR: Equalizar

en: Equalize the histogram using the square root function
pt_BR: Equaliza o histograma usando a função raiz quadrada

en: Uniform
pt_BR: Uniformizar

en: Equalize the histogram using the linear function
pt_BR: Equaliza o histograma usando a função linear

en: Adjust Contrast
pt_BR: Ajustar contraste

en: Automatic contrast adjustment
pt_BR: Ajuste automático de contraste

en: Color Picker
pt_BR: Seletor de cor

en: Pick a color from the image
pt_BR: Selecione uma cor a partir da imagem

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: %d × %d (Image)
pt_BR: %d × %d (imagem)

en: %d × %d (Screen)
pt_BR: %d × %d (tela)

en: 4∶3 (DVD, Book)
pt_BR: 4∶3 (DVD, Livro)

en: 3∶2 (Postcard)
pt_BR: 3∶2 (cartão postal)

en: Other…
pt_BR: Outros…

en: Rule of Thirds
pt_BR: Regra de três

en: Golden Sections
pt_BR: Proporção áurea

en: Center Lines
pt_BR: Linhas centrais

en: Add to Presets
pt_BR: Adicionar às predefinições

en: Enter the preset name:
pt_BR: Digite o nome da predefinição:

en: Could not save the file
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo

en: Add to presets
pt_BR: Adicionar às predefinições

en: Color Curves
pt_BR: Curvas de cor

en: Adjust color curves
pt_BR: Ajusta a curvas de cor

en: Special Effects
pt_BR: Efeitos especiais

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
pt_BR: Mais quente

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
pt_BR: Mais frio

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
pt_BR: Solo

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
pt_BR: Deserto

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
pt_BR: Ártico

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
pt_BR: Azul frescor

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
pt_BR: Cereja

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
pt_BR: Bordas borradas

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
pt_BR: Vinheta

en: Flip the image vertically
pt_BR: Vira verticalmente a imagem

en: _Brightness
pt_BR: _Brilho

en: _Saturation
pt_BR: _Saturação

en: _Average
pt_BR: _Médio

en: Grayscale
pt_BR: Escala de cinza

en: Mirror the image horizontally
pt_BR: Espelha horizontalmente a imagem

en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Redo
pt_BR: Refazer

note: resize the original image
en: Resizing images
pt_BR: Redimensionando imagens

en: Rotate Left
pt_BR: Gira para esquerda

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
pt_BR: Gira a imagem 90 graus no sentido anti-horário

en: Rotate Right
pt_BR: Gira para direita

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
pt_BR: Gira a imagem 90 graus no sentido horário

en: Rotate
pt_BR: Girar

en: Save As…
pt_BR: Salvar como…

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Sharpening image
pt_BR: Nitidez da imagem

en: Enhance Focus
pt_BR: Realçar foco

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Find _Duplicates…
pt_BR: Localizar _duplicados…

en: _Folders:
pt_BR: _Pastas:

en: Duplicates:
pt_BR: Duplicados:

en: Files:
pt_BR: Arquivos:

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Last modified
pt_BR: Última modificação

en: _View
pt_BR: _Ver

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: No duplicates found.
pt_BR: Nenhum duplicado encontrado.

en: Start _at:
pt_BR: _Iniciar em:

en: _Filter:
pt_BR: _Filtro:

en: Find Duplicates
pt_BR: Localizar duplicados

en: _Find
pt_BR: _Localizar

en: Find duplicated files.
pt_BR: Localiza arquivos duplicados.

en: leave the newest duplicates
pt_BR: deixar os duplicados mais novos

en: leave the oldest duplicates
pt_BR: deixar os duplicados mais antigos

en: by folder…
pt_BR: por pasta…

en: all files
pt_BR: todos arquivos

en: no file
pt_BR: nenhum arquivo

en: %d file (%s) | %d files (%s)
pt_BR[0]: %d arquivo (%s)
pt_BR[1]: %d arquivos (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
pt_BR[0]: %d duplicado
pt_BR[1]: %d duplicados

en: Search completed
pt_BR: Pesquisa concluída

en: Searching for duplicates
pt_BR: Pesquisando por duplicados

en: %d file remaining | %d files remaining
pt_BR[0]: %d arquivo restante
pt_BR[1]: %d arquivos restantes

en: Getting the file list
pt_BR: Obtendo a lista de arquivos

en: Duplicates
pt_BR: Duplicados

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Upload images to Flickr
pt_BR: Envia imagens para o Flickr

en: Public photos
pt_BR: Fotos públicas

en: Private photos, visible to family and friends
pt_BR: Fotos privadas, visível para família e amigos

en: Private photos, visible to friends
pt_BR: Fotos privadas, visível para amigos

en: Private photos, visible to family
pt_BR: Fotos privadas, visível para família

en: Private photos
pt_BR: Fotos privadas

en: Safe content
pt_BR: Conteúdo seguro

en: Moderate content
pt_BR: Conteúdo moderado

en: Restricted content
pt_BR: Conteúdo restrito

en: _Account:
pt_BR: Cont_a:

en: Edit accounts
pt_BR: Edita contas

en: Free space:
pt_BR: Espaço livre:

en: Ph_otoset:
pt_BR: Conjunto do _fotos:

en: _Privacy:
pt_BR: _Privacidade:

en: _Safety:
pt_BR: _Segurança:

en: Hi_de from public searches
pt_BR: Escon_der das pesquisas públicas

en: _Resize if larger than:
pt_BR: _Redimensionar se for maior que:

en: A_ccount:
pt_BR: _Conta:

en: Could not connect to the server
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor

en: Files successfully uploaded to the server.
pt_BR: Arquivos enviados com sucesso para o servidor.

en: _Open in the Browser
pt_BR: Abrir atalho n_o navegador

en: Could not create the album
pt_BR: Não foi possível criar o álbum

en: Could not upload the files
pt_BR: Não foi possível enviar os arquivos

en: No valid file selected.
pt_BR: Nenhum arquivo válido selecionado.

en: Could not export the files
pt_BR: Não foi possível exportar os arquivos

en: Export to %s
pt_BR: Exportar para %s

en: %d file | %d files
pt_BR[0]: %d arquivo
pt_BR[1]: %d arquivos

en: Could not get the photo list
pt_BR: Não foi possível obter a lista de fotos

en: No album selected
pt_BR: Nenhum álbum selecionado

en: _Import
pt_BR: _Importar

en: Import from %s
pt_BR: Importar do %s

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
pt_BR: Retorne a esta janela quando você tiver terminado o processo de autorização no %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
pt_BR: Assim que você tiver terminado, clique no botão “Continuar” abaixo.

en: C_ontinue
pt_BR: C_ontinuar

en: _Authorize…
pt_BR: _Autorizar…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
pt_BR: gThumb precisa da sua autorização para enviar as fotos para o %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
pt_BR: Clique em “Autorizar” para abrir seu navegador de internet e autorize que o gThumb envie fotos para o %s. Quando você tiver terminado, retorne a esta janela para concluir a autorização.

en: Getting the album list
pt_BR: Obtendo a lista de álbuns

en: Creating the new album
pt_BR: Criando o novo álbum

en: Could not upload “%s”: %s
pt_BR: Não foi possível enviar “%s”: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
pt_BR: Enviando “%s”

en: Uploading the files to the server
pt_BR: Enviando os arquivos para o servidor

en: Getting the photo list
pt_BR: Obtendo a lista de fotos

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
pt_BR: Imagem salva como %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
pt_BR: Captura de tela

en: Could not take a screenshot
pt_BR: Não foi possível capturar uma imagem

en: Screenshot
pt_BR: Captura de tela

en: Play/Pause
pt_BR: Reproduz/Pausa

en: Mute
pt_BR: Silenciar

en: Play faster
pt_BR: Acelerar

en: Play slower
pt_BR: Desacelerar

en: Next frame
pt_BR: Próximo quadro

en: Go forward 1 second
pt_BR: Avançar 1 segundo

en: Go forward 5 seconds
pt_BR: Avançar 5 segundos

en: Go forward 10 seconds
pt_BR: Avançar 10 segundos

en: Go forward 1 minute
pt_BR: Avançar 1 minuto

en: Go forward 5 minutes
pt_BR: Avançar 5 minutos

en: Go back 1 second
pt_BR: Voltar 1 segundo

en: Go back 5 seconds
pt_BR: Voltar 5 segundos

en: Go back 10 seconds
pt_BR: Voltar 10 segundos

en: Go back 1 minute
pt_BR: Voltar 1 minuto

en: Go back 5 minutes
pt_BR: Voltar 5 minutos

en: Use hardware acceleration
pt_BR: Usar aceleração de hardware

en: _Screenshots location:
pt_BR: Localização de captura_s de tela:

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Slower
pt_BR: Mais lento

en: Faster
pt_BR: Mais rápido

en: Restart when finished
pt_BR: Reiniciar ao terminar

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: Audio/Video support
pt_BR: Suporte a áudio/vídeo

en: Play audio and video files.
pt_BR: Reproduz arquivos de áudio e vídeo.

en: Playing video
pt_BR: Reproduzindo vídeo

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Take a screenshot
pt_BR: Obtém uma captura de tela

en: Fit to window
pt_BR: Ajustar à janela

en: Audio/Video Player
pt_BR: Reprodutor de áudio/vídeo

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Bitrate
pt_BR: Taxa de bits

en: Encoder
pt_BR: Codificador

en: Framerate
pt_BR: Taxa de quadros

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Channels
pt_BR: Canais

en: Sample rate
pt_BR: Taxa de amostragem

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: Could not print the selected files
pt_BR: Não foi possível imprimir os arquivos selecionados

en: Print
pt_BR: Imprime

en: Centered
pt_BR: Centralizada

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: millimeters
pt_BR: milímetros

en: inches
pt_BR: polegadas

en: The current page number
pt_BR: O número atual de páginas

en: The total number of pages
pt_BR: O número total de páginas

en: Special code
pt_BR: Código especial

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
pt_BR: %D{ formato }

en: The current date
pt_BR: A data atual

en: The total number of files
pt_BR: O número total de arquivos

en: The event description
pt_BR: A descrição do evento

en: _Rows:
pt_BR: _Linhas:

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Position:
pt_BR: Posição:

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Top
pt_BR: Topo

en: Rotation:
pt_BR: Rotação:

en: Unit:
pt_BR: Unidade:

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Select Caption Font
pt_BR: Selecionar fonte das legendas

en: Select Header Font
pt_BR: Selecionar fonte dos cabeçalhos

en: Select Footer Font
pt_BR: Selecionar fontes dos rodapés

en: Total number of files
pt_BR: Número total de arquivos

en: Event description
pt_BR: Descrição do evento

en: Page %d of %d
pt_BR: Página %d de %d

en: Could not print
pt_BR: Não foi possível imprimir

en: Images
pt_BR: Imagens

en: No suitable loader available for this file type
pt_BR: Nenhum carregador adequado para esse tipo de arquivo

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
pt_BR: Carregando “%s”

en: Loading images
pt_BR: Carregando imagens

en: Image print
pt_BR: Impressão de imagem

en: Allow to print images choosing the page layout.
pt_BR: Permite imprimir imagens escolhendo a disposição da página.

en: Rotate Physically
pt_BR: Girar fisicamente

en: Reset the EXIF Orientation
pt_BR: Restaurar a orientação EXIF

en: Saving images
pt_BR: Salvando imagens

en: Image rotation
pt_BR: Rotação de imagem

en: Rotate images without data loss.
pt_BR: Gira imagens sem perda de qualidade.

en: Problem transforming the image: %s
pt_BR: Problema ao transformar a imagem: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
pt_BR: Essa transformação pode introduzir pequenas distorções na imagem em uma ou mais extremidades, porque as dimensões dela não são múltiplas de 8.
    
    Entretanto, a distorção é reversível. Se a imagem resultante for inaceitável, basta aplicar a transformação reversa para retornar à imagem original.
    
    Você também pode escolher descartar (ou aparar) quaisquer pixeis não transformáveis nas extremidades. Por praticidade, esse modo oferece os melhores resultados visuais, mas a transformação não é mais estritamente sem perdas.

en: _Trim
pt_BR: A_parar

en: _Accept distortion
pt_BR: Distorção _aceita

en: Zoom in
pt_BR: Mais ampliação

en: Zoom out
pt_BR: Menos ampliação

en: Zoom 100%
pt_BR: Ampliação de 100%

en: Zoom 200%
pt_BR: Ampliação de 200%

en: Zoom 300%
pt_BR: Ampliação de 300%

en: Zoom to fit
pt_BR: Amplia para caber

en: Zoom to fit if larger
pt_BR: Amplia para ajustar se for maior

en: Zoom to fit width
pt_BR: Amplia para ajustar à largura

en: Zoom to fit width if larger
pt_BR: Amplia para ajustar à largura se for maior

en: Zoom to fit height
pt_BR: Amplia para ajustar à altura

en: Zoom to fit height if larger
pt_BR: Amplia para ajustar à altura se for maior

en: Undo edit
pt_BR: Desfaz a edição

en: Redo edit
pt_BR: Refaz a edição

en: Scroll left
pt_BR: Rola para esquerda

en: Scroll right
pt_BR: Rola para direita

en: Scroll up
pt_BR: Rola para cima

en: Scroll down
pt_BR: Rola para baixo

en: Scroll left fast
pt_BR: Rola rápido para esquerda

en: Scroll right fast
pt_BR: Rola rápido para direita

en: Scroll up fast
pt_BR: Rola rápido para cima

en: Scroll down fast
pt_BR: Rola rápido para baixo

en: Scroll to center
pt_BR: Rola para centro

en: After loading an image:
pt_BR: Após carregar uma imagem:

en: Set to actual size
pt_BR: Utilizar tamanho original

en: Keep previous zoom
pt_BR: Manter zoom anterior

en: Fit to window if larger
pt_BR: Ajustar à janela se for maior

en: Fit to width
pt_BR: Ajustar à largura

en: Fit to width if larger
pt_BR: Ajustar à largura se for maior

en: Reset scrollbar positions
pt_BR: Restaurar as posições da barra de rolagem

en: Mouse wheel action:
pt_BR: Ação da rodinha do mouse:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
pt_BR: Alterar imagem

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
pt_BR: Ampliar imagem

en: Zoom quality:
pt_BR: Qualidade do zoom:

[ctx: zoom quality]
en: _High
pt_BR: _Alta

[ctx: zoom quality]
en: _Low
pt_BR: _Baixa

en: Transparency:
pt_BR: Transparência:

en: Checkered
pt_BR: Quadriculado

en: White
pt_BR: Branco

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Black
pt_BR: Preto

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Fit to height
pt_BR: Ajustar à altura

en: Histogram
pt_BR: Histograma

en: Copy Image
pt_BR: Copiar imagem

en: Paste Image
pt_BR: Colar imagem

en: Apply the embedded color profile
pt_BR: Aplicar o perfil de cores incorporado

en: Transparency
pt_BR: Transparência

en: Save Image
pt_BR: Salvar imagem

en: Loading the original image
pt_BR: Copiando a imagem original

en: JPEG XL container
pt_BR: Contêiner JPEG XL

en: Scroll Image
pt_BR: Rolagem da imagem

en: Image Editor
pt_BR: Editor de imagem

en: Viewer
pt_BR: Visualizador

en: _Destination
pt_BR: _Destino

en: _Automatic subfolder
pt_BR: Subpasta _automática

en: _Template:
pt_BR: Mo_delo:

en: Invalid Destination
pt_BR: Destino inválido

en: File date
pt_BR: Data do arquivo

en: Importing files
pt_BR: Importando arquivos

en: No file imported
pt_BR: Nenhum arquivo importado

en: The selected files are already present in the destination.
pt_BR: Os arquivos selecionados já se encontram no destino.

en: Could not delete the files
pt_BR: Não foi possível excluir os arquivos

en: Delete operation not supported.
pt_BR: Não há suporte à operação de exclusão.

en: Last imported
pt_BR: Última importação

en: No file specified.
pt_BR: Nenhum arquivo especificado.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
pt_BR: Sem espaço suficiente em “%s”.
    Precisa de %s, mas há apenas %s.

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Co_mmands:
pt_BR: C_omandos:

en: _Wait for the command to finish
pt_BR: _Esperar até o comando concluir

en: E_xecute command once for every file
pt_BR: E_xecutar comando uma vez para todos arquivos

en: _Terminal command (shell script)
pt_BR: Comando de _terminal (shell script)

en: Sh_ortcut:
pt_BR: Atalh_o:

en: _Command:
pt_BR: Co_mando:

en: Edit command
pt_BR: Edita o comando

en: Personalize…
pt_BR: Personalizar…

en: Shortcut
pt_BR: Atalho

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Could not save the script
pt_BR: Não foi possível salvar o script

en: New Command
pt_BR: Novo comando

en: Edit Command
pt_BR: Editar comando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir o comando selecionado?

en: Commands
pt_BR: Comandos

en: Quoted text
pt_BR: Texto entre aspas

en: File URI
pt_BR: URI do arquivo

en: File path
pt_BR: Caminho do arquivo

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: File name, no extension
pt_BR: Nome do arquivo, sem extensão

en: File extension
pt_BR: Extensão do arquivo

en: Folder path
pt_BR: Caminho da pasta

en: Ask a value
pt_BR: Solicitar um valor

en: File attribute
pt_BR: Atributo do arquivo

en: No command specified
pt_BR: Nenhum comando especificado

en: Command exited abnormally with status %d
pt_BR: Comando sai anormalmente com o status %d

en: Enter a value:
pt_BR: Digite um valor:

en: _Skip
pt_BR: _Pular

en: File list tools
pt_BR: Ferramentas de lista de arquivos

en: Scripting and batch manipulation of files.
pt_BR: Scripts e manipulação em lote de arquivos.

[ctx: Cardinal point]
en: W
pt_BR: O

[ctx: Cardinal point]
en: E
pt_BR: L

en: Map
pt_BR: Mapa

en: View the photo position on the map
pt_BR: Veja a posição da foto no mapa

en: A_ccounts:
pt_BR: _Contas:

note: the message pane
en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: New authentication…
pt_BR: Nova autenticação…

en: Authorization Required
pt_BR: Autorização necessária

en: Choose _Account…
pt_BR: Escolher _conta…

en: Choose Account
pt_BR: Escolher conta

en: Edit Accounts
pt_BR: Editar contas

en: Connecting to the server
pt_BR: Conectando ao servidor

en: Asking authorization
pt_BR: Pedindo autorização

en: Getting account information
pt_BR: Obtendo informações da conta

en: Choose a folder
pt_BR: Escolha uma pasta

en: Import
pt_BR: Importar

en: _Removable Device…
pt_BR: Dispositivo _removível…

en: F_older…
pt_BR: Pas_ta…

en: I_mport From
pt_BR: _Importar de

en: After importing from a device:
pt_BR: Após importar de um dispositivo:

en: _Rotate the images physically
pt_BR: _Girar as imagens fisicamente

en: _Delete the imported files from the source
pt_BR: E_xcluir da fonte os arquivos importados

note: view label
en: S_how:
pt_BR: _Mostrar:

en: _Event:
pt_BR: _Evento:

en: _Tags:
pt_BR: Etique_tas:

en: Could not import the files
pt_BR: Não foi possível importar os arquivos

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
pt_BR: Arquivos para importar: %d (%s)

en: Could not load the folder
pt_BR: Não foi possível remover a pasta

en: Getting the folder content…
pt_BR: Obtendo o conteúdo da pasta…

en: Import from Removable Device
pt_BR: Importar de dispositivo removível

en: Import from Folder
pt_BR: Importar de pasta

en: Import photos
pt_BR: Importar fotos

en: Import photos from removable devices.
pt_BR: Importa fotos de dispositivos removíveis.

en: RAW Format
pt_BR: Formato RAW

en: Raw format support
pt_BR: Suporte formato RAW

en: Allow to load raw format images.
pt_BR: Permite carregar imagens não tratadas (raw).

en: Red Eye Removal
pt_BR: Remoção de olho vermelho

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
pt_BR: Remove o efeito de olho vermelho causado por flashes da câmera

en: Red-eye removal
pt_BR: Remoção de olho vermelho

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
pt_BR: Ferramenta para remover o efeito de olho vermelho de uma foto.

en: _Sort by:
pt_BR: _Ordenar por:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
pt_BR: _Maiúsculo/Minúsculo:

en: Re_verse Order
pt_BR: In_verter ordem

en: Revert to the last used template
pt_BR: Reverter para o último modelo usado

en: _Preview:
pt_BR: _Visualização:

en: Original enumerator
pt_BR: Enumerador original

en: Modification date
pt_BR: Data de modificação

en: Digitalization date
pt_BR: Data de digitalização

en: Could not rename the files
pt_BR: Não foi possível renomear os arquivos

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: Old Name
pt_BR: Nome antigo

en: New Name
pt_BR: Novo nome

en: Keep original case
pt_BR: Manter original

en: Convert to lower-case
pt_BR: Converter letras para minúsculo

en: Convert to upper-case
pt_BR: Converter letras para maiúsculo

en: Renaming files
pt_BR: Renomeando arquivos

en: Rename files
pt_BR: Renomear arquivos

en: Rename series of files.
pt_BR: Renomeia séries de arquivos.

en: Resize Images…
pt_BR: Redimensionar imagens…

en: New dimensions
pt_BR: Novas dimensões

en: _Height:
pt_BR: _Altura:

en: _Preserve original aspect ratios
pt_BR: _Preservar as proporções originais

en: Format
pt_BR: Formato

en: Resize Images
pt_BR: Redimensionar imagens

en: Keep the original format
pt_BR: Manter o formato original

en: Resize images
pt_BR: Redimensionar imagens

en: Resize series of images.
pt_BR: Redimensiona séries de imagens.

en: Could not perform the search
pt_BR: Não foi possível realizar a pesquisa

en: Search Result
pt_BR: Resultado da pesquisa

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Find files
pt_BR: Localiza arquivos

en: Search again
pt_BR: Pesquisar novamente

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: all the following rules
pt_BR: todos as regras a seguir

en: any of the following rules
pt_BR: qualquer uma das regras a seguir

en: Add another location
pt_BR: Adiciona outra localização

en: No file found
pt_BR: Nenhum arquivo encontrado

en: Files found so far: %s
pt_BR: Arquivos encontrados até agora: %s

en: Searching…
pt_BR: Pesquisando…

en: Cancel the operation
pt_BR: Cancelar a operação

en: File search tool.
pt_BR: Ferramenta de pesquisa por arquivos.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
pt_BR: Adiciona à seleção

en: Remove from selection
pt_BR: Remove da seleção

en: Show selection
pt_BR: Mostra a seleção

en: Remove from Selection
pt_BR: Remover da seleção

en: Show selection %d
pt_BR: Mostrar seleção %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
pt_BR: Use Alt-%d para adicionar arquivos a esta seleção, Ctrl-%d para ver esta seleção.

en: Selection %d
pt_BR: Seleção %d

en: Selections
pt_BR: Seleções

en: Advanced file selection.
pt_BR: Seleção avançada de arquivos.

en: Start presentation
pt_BR: Inicia a apresentação

en: Terminate presentation
pt_BR: Encerra a apresentação

en: Pause/Resume presentation
pt_BR: Pausa/retoma a apresentação

en: Show next file
pt_BR: Mostra o próximo arquivo

en: Show previous file
pt_BR: Mostra o arquivo anterior

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

en: _Personalize
pt_BR: _Personalizar

en: _Transition effect:
pt_BR: Efeito de _transição:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
pt_BR: _Alterar automaticamente, a cada

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
pt_BR: segundos

en: _Restart when finished
pt_BR: _Reiniciar ao terminar

en: R_andom order
pt_BR: _Ordem aleatória

en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução

en: Add files to the playlist
pt_BR: Adiciona arquivos à lista de reprodução

en: Remove the selected files
pt_BR: Remove arquivos selecionados

en: Choose the files to play
pt_BR: Escolha os arquivos para enviar

en: Audio files
pt_BR: Arquivos de áudio

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Playing a presentation
pt_BR: Reproduzindo uma apresentação

en: Push from right
pt_BR: Empurrar da direita

en: Push from bottom
pt_BR: Empurrar de baixo

en: Slide from right
pt_BR: Deslizar da direita

en: Slide from bottom
pt_BR: Deslizar de baixo

en: Flip page
pt_BR: Virar página

en: Cube from right
pt_BR: Cubo da direita

en: Cube from bottom
pt_BR: Cubo de baixo

en: Play a presentation of images.
pt_BR: Reproduz uma apresentação de imagens.

en: Open in Terminal
pt_BR: Abre no terminal

en: Open a folder in a terminal
pt_BR: Abre uma pasta em um terminal

en: _Web Album…
pt_BR: Álbum _web…

en: Click to view the image
pt_BR: Clique para ver a imagem

en: Go back to the index
pt_BR: Voltar para o índice

en: Image %d of %d
pt_BR: Imagem %d de %d

en: Index
pt_BR: Índice

en: View page %d
pt_BR: Ver a página %d

en: View the next image
pt_BR: Veja a próxima imagem

en: View the next page
pt_BR: Veja a próxima página

en: View the previous image
pt_BR: Veja a imagem anterior

en: View the previous page
pt_BR: Veja a página anterior

en: All images on a single image
pt_BR: Todas as imagens em uma única imagem

en: Adapts to the window width
pt_BR: Adapta a largura da janela

en: _Copy originals to destination
pt_BR: _Copiar originais para o destino

en: _Adapt to the window width
pt_BR: _Adaptar à largura da janela

en: Index Page
pt_BR: Página de índice

en: Thumbnail Caption
pt_BR: Legenda da miniatura

en: Image Page
pt_BR: Página de imagens

en: Show the description, if available
pt_BR: Mostrar a descrição, se disponível

en: Show the following attributes:
pt_BR: Mostrar os seguintes atributos:

en: Image Attributes
pt_BR: Atributos das imagens

en: Current image number
pt_BR: Número da imagem atual

en: Total number of images
pt_BR: Número total de imagens

en: Original filename
pt_BR: Nome de arquivo original

en: Web Album
pt_BR: Álbum web

en: Malformed command
pt_BR: Comando mal formado

en: Could not show the destination
pt_BR: Não foi possível abrir o destino

en: The album has been created successfully.
pt_BR: O álbum foi criado com sucesso.

en: Saving thumbnails
pt_BR: Salvando miniaturas

en: Saving HTML pages: Images
pt_BR: Salvando páginas HTML: imagens

en: Saving HTML pages: Indexes
pt_BR: Salvando páginas HTML: índices

en: Copying original images
pt_BR: Copiando imagens originais

en: Could not find the style folder
pt_BR: Não foi possível localizar a pasta de estilos

en: Could not create a temporary folder
pt_BR: Não foi possível criar uma pasta temporária

en: Web Albums
pt_BR: Álbuns web

en: Create static web albums.
pt_BR: Cria álbuns web estáticos.

en: Could not load the position “%s”
pt_BR: Não foi possível carregar a posição: “%s”

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Could not save the filter
pt_BR: Não foi possível salvar o filtro

en: New Filter
pt_BR: Novo filtro

en: Edit Filter
pt_BR: Editar filtro

en: Filters
pt_BR: Filtros

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
pt_BR: Navegador

[ctx: Extensions]
en: All
pt_BR: Todas

[ctx: Extensions]
en: Enabled
pt_BR: Habilitadas

[ctx: Extensions]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitadas

en: Viewers
pt_BR: Visualização

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: File tools
pt_BR: Ferramentas de arquivos

en: List tools
pt_BR: Ferramentas de lista

en: Importers
pt_BR: Importação

en: Exporters
pt_BR: Exportação

en: Could not activate the extension
pt_BR: Não foi possível ativar a extensão

en: Could not deactivate the extension
pt_BR: Não foi possível desativar a extensão

en: gThumb Development Team
pt_BR: Equipe de Desenvolvimento do gThumb

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: Restart required
pt_BR: Reinicialização necessária

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
pt_BR: Você precisa reiniciar o gthumb para que essas alterações tenham efeito

en: _Restart
pt_BR: _Reiniciar

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
pt_BR: Você deseja reverter todas as alterações e usar os atalhos padrão?

[ctx: Shortcuts]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
pt_BR: Modificados

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Sort By
pt_BR: Ordenar por

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
pt_BR: %s de %s

en: Moving “%s” to “%s”
pt_BR: Movendo “%s” para “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
pt_BR: Copiando “%s” para “%s”

en: Moving files
pt_BR: Movendo arquivos

en: Copying files
pt_BR: Copiando arquivos

en: Getting file information
pt_BR: Obtendo informações do arquivo

en: Deleting files
pt_BR: Excluindo arquivos

en: Moving files to trash
pt_BR: Movendo arquivos para a lixeira

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
pt_BR: Pressione uma combinação de teclas a usar como atalho.

en: Press Esc to cancel
pt_BR: Pressione Esc para cancelar

en: Open a new window
pt_BR: Abre uma nova janela

en: Start in fullscreen mode
pt_BR: Inicia em modo tela cheia

en: Automatically start a presentation
pt_BR: Inicia automaticamente a apresentação

en: Automatically import digital camera photos
pt_BR: Importa fotos de câmeras digitais automaticamente

en: Show version
pt_BR: Mostra a versão

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
pt_BR: [ARQUIVO…] [DIRETÓRIO…]

en: — Image browser and viewer
pt_BR: — Visualizador e navegador de imagens

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt_BR: O gThumb é um software livre; você pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU (GNU GPL) como publicada pela Free Software Foundation; tanto a versão 2 da Licença ou (a sua escolha) qualquer versão posterior.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt_BR: O gThumb é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA; até mesmo sem a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO EM PARTICULAR. Veja a Licença Pública Geral GNU (GNU GPL) para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
pt_BR: Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU junto com este programa. Caso contrário, veja http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
pt_BR: Um visualizador e navegador de imagens para o GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Quit
pt_BR: Sai

en: Show browser
pt_BR: Mostra o navegador

en: Close window
pt_BR: Fecha a janela

en: Open location
pt_BR: Abre a localização

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Revert image to saved
pt_BR: Reverte para a imagem salva

en: Save image
pt_BR: Salvar imagem

en: Save image as
pt_BR: Salvar imagem como

en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Statusbar
pt_BR: Barra de status

en: Thumbnails list
pt_BR: Lista de miniaturas

en: Load previous location
pt_BR: Carrega a localização anterior

en: Load next location
pt_BR: Carrega a próxima localização

en: Load parent folder
pt_BR: Carrega a pasta pai

en: Load home
pt_BR: Carrega o início

en: Reload location
pt_BR: Recarrega a localização

en: Show/Hide hidden files
pt_BR: Mostra/oculta arquivos ocultos

en: Change sorting order
pt_BR: Altera a ordem de classificação

en: Show first file
pt_BR: Mostra o primeiro arquivo

en: Show last file
pt_BR: Mostra o último arquivo

en: Image tools
pt_BR: Ferramentas de imagem

en: File properties
pt_BR: Propriedades do arquivo

en: Select all
pt_BR: Seleciona tudo

en: Select none
pt_BR: Seleciona nenhum

en: All
pt_BR: Todas

en: [modified]
pt_BR: [modificado]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
pt_BR[0]: %d arquivo selecionado (%s)
pt_BR[1]: %d arquivos selecionados (%s)

en: %s of free space
pt_BR: %s de espaço livre

en: No suitable module found for %s
pt_BR: Não foi encontrado um módulo adequado para %s

en: Save changes to file “%s”?
pt_BR: Salvar alterações do arquivo “%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
pt_BR: Se você não salvar, as alterações serão permanentemente perdidas.

en: Do _Not Save
pt_BR: _Não salvar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Could not change name
pt_BR: Não foi possível alterar o nome

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Go to the previous visited location
pt_BR: Vai para o local visitado anteriormente

en: Go to the next visited location
pt_BR: Vai para o próximo local visitado

en: History
pt_BR: Histórico

en: View the folders
pt_BR: Veja as pastas

en: Edit file
pt_BR: Edita o arquivo

en: Operations
pt_BR: Operações

en: File type not supported
pt_BR: Não há suporte ao tipo de arquivo

en: No suitable module found
pt_BR: Não foi encontrado um módulo adequado

en: Could not open the module “%s”: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o módulo “%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
pt_BR: A extensão “%1$s” é necessária pela extensão “%2$s”

en: All Supported Files
pt_BR: Todos os arquivos suportados

en: _Show Format Options
pt_BR: _Mostrar opções de formato

en: No file
pt_BR: Nenhum arquivo

en: Computer
pt_BR: Computador

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
pt_BR: As imagens não podem ser movidas para a lixeira. Deseja excluí-las permanentemente?

en: Could not move the files to the Trash
pt_BR: Não foi possível mover os arquivos para a lixeira

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
pt_BR: Você tem certeza de que quer excluir “%s” permanentemente?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
pt_BR[0]: Você tem certeza que quer excluir permanentemente %'d imagem selecionada?
pt_BR[1]: Você tem certeza que quer excluir permanentemente %'d imagens selecionadas?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
pt_BR: Se você excluir um arquivo, ele será perdido para sempre.

note: "files" label
en: files
pt_BR: arquivos

en: ascending
pt_BR: ascendente

en: descending
pt_BR: descendente

en: No limit specified
pt_BR: Nenhum limite especificado

en: (Open Parent)
pt_BR: (Abrir pai)

en: Enter the new name:
pt_BR: Digite o novo nome:

en: Alpha
pt_BR: Alfa

en: Could not rename the file
pt_BR: Não foi possível renomear o arquivo

en: No options available for this file type
pt_BR: Nenhum opção disponível para esse tipo de arquivo

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
pt_BR: Não foi possível localizar um módulo adequado para salvar a imagem como “%s”

en: Reading file information
pt_BR: Lendo informações do arquivo

en: Hidden Files
pt_BR: Arquivos ocultos

en: Locations
pt_BR: Locais

en: Name
pt_BR: Nome

en: Size
pt_BR: Tamanho

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
pt_BR: Data & hora de modificação

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Exposure Settings
pt_BR: Configurações de exposição

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: ISO Speed
pt_BR: Velocidade da ISO

en: Exposure Time
pt_BR: Tempo de exposição

en: Shutter Speed
pt_BR: Velocidade do obturador

en: Focal Length
pt_BR: Distância focal

en: Camera Model
pt_BR: Modelo da câmera

en: Color Profile
pt_BR: Perfil de cor

en: General Date & Time
pt_BR: Data e hora geral

en: Author
pt_BR: Autor

en: file name
pt_BR: nome do arquivo

en: file path
pt_BR: caminho do arquivo

en: file size
pt_BR: tamanho do arquivo

en: file modified date
pt_BR: data de modificação do arquivo

en: no sorting
pt_BR: nenhuma ordem

en: dimensions
pt_BR: dimensões

en: aspect ratio
pt_BR: proporção

en: All Files
pt_BR: Todos arquivos

en: All Images
pt_BR: Todas imagens

en: JPEG Images
pt_BR: Imagens JPEG

en: Raw Photos
pt_BR: Fotos não tratadas (Raw)

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Text Files
pt_BR: Arquivos de texto

en: Filename
pt_BR: Nome de arquivo

en: Title (embedded)
pt_BR: Título (embutido)

en: Description (embedded)
pt_BR: Descrição (embutida)

en: Show/Hide
pt_BR: Mostrar/ocultar

en: Navigation
pt_BR: Organização

en: File Manager
pt_BR: Gerenciador de arquivos

en: Overwrite
pt_BR: Sobrescrever

en: Saving file information
pt_BR: Salvando informações do arquivo

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
pt_BR: Salvando “%s”

en: Create tag “%s”
pt_BR: Criar a etiqueta “%s”

en: Show all the tags
pt_BR: Mostra todas as etiquetas

en: Holidays
pt_BR: Feriados

en: Temporary
pt_BR: Temporário

en: Screenshots
pt_BR: Capturas de tela

en: Science
pt_BR: Ciência

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Important
pt_BR: Importante

en: Games
pt_BR: Jogos

en: Party
pt_BR: Festa

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

en: Family
pt_BR: Família

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
pt_BR: Espaço

en: Year
pt_BR: Ano

en: Month
pt_BR: Mês

en: Day of the month
pt_BR: Dia do mês

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
pt_BR: Segundo

en: is lower than
pt_BR: é menor que

en: is greater than
pt_BR: é maior que

en: is equal to
pt_BR: é igual a

en: is greater than or equal to
pt_BR: é maior que ou igual a

en: is lower than or equal to
pt_BR: é menor que ou igual a

en: The test definition is incomplete
pt_BR: A definição de teste está incompleta

en: is
pt_BR: é

en: is only
pt_BR: é apenas

en: is not
pt_BR: não é

en: matches
pt_BR: corresponde a

en: Add a new rule
pt_BR: Adiciona uma nova regra

en: Remove this rule
pt_BR: Remove esta regra

en: contains
pt_BR: contém

en: starts with
pt_BR: começa com

en: ends with
pt_BR: termina com

en: does not contain
pt_BR: não contém

en: is before
pt_BR: é anterior a

en: is after
pt_BR: é posterior a

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Now
pt_BR: Agora

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
pt_BR: A combinação de teclas “%s” já está atribuída à ação “%s”. Você deseja reatribuí-la a esta ação?

en: Reassign
pt_BR: Reatribuir

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
pt_BR: A combinação de teclas “%s” já está atribuída à ação “%s” e não pode ser alterada.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
pt_BR: A combinação de teclas “%s” já está atribuída e não pode ser alterada.

en: Could not display help
pt_BR: Não foi possível exibir a ajuda

en: Could not launch the application
pt_BR: Não foi possível iniciar o aplicativo

en: _Copy Here
pt_BR: C_opiar aqui

en: _Move Here
pt_BR: _Mover aqui

en: _Link Here
pt_BR: Criar _link aqui

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _New
pt_BR: _Nova

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: E_xecute
pt_BR: E_xecutar

en: _Upload
pt_BR: _Enviar

en: Open in New Window
pt_BR: Abre em nova janela

en: Open Location…
pt_BR: Abrir localização…

en: Sort By…
pt_BR: Ordenar por…

en: _About gThumb
pt_BR: _Sobre gThumb

en: _Delete History
pt_BR: _Excluir histórico
