gthumb - en to ro translation catalogue (1119 entries)

en: gThumb Image Viewer
ro: gThumb vizualizator de imagini

en: View and organize your images
ro: Vizualizează și organizează imagini

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
ro: gThumb este un vizualizator, editor, navigator și organizator de imagini. Este conceput să fie bine integrat cu desktopul GNOME 3.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
ro: Ca un vizualizator de imagini gThumb permite vizualizarea formatelor de imagini obișnuite cum ar fi BMP, JPEG, GIF (inclusiv animațiile), PNG, TIFF, TGA și  imagini RAW. Este de asemenea posibil să vizualizați diverse tipuri de metadate înglobate într-o imagine cum ar fi EXIF, IPTC și XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
ro: Ca un editor de imagini gThumb permite scalarea, rotirea și tăierea de imagini; modificarea saturației, luminozității, contrastului și alte transformări de culori.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
ro: Ca un navigator de imagini gThumb arată miniaturile imaginilor salvate pe disc, permite aplicarea unor operații comune într-un manager de fișiere cum ar fi copierea, mutarea și ștergerea de fișiere și dosare. În plus are o serie de unelte specifice imaginilor cum ar fi transformări fără pierderi JPEG; redimensionare imagini; conversia de format; prezentare de diapozitive; stabilirea imaginii ca fundal desktop și altele.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
ro: Ca un organizator de imagini gThumb permite adăugarea de comentarii și alte metadate imaginilor; organizarea imaginilor în cataloage și a cataloagelor în biblioteci; căutarea după imagini și salvarea rezultatelor ca un catalog.

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
ro: Imaginile cu dimensiune mai mare decât aceasta (in octeți) nu vor avea pictograme. Folosește 0 daca vrei sa generezi pictograme pentru toate imaginile.

en: Open files in the active window
ro: Deschide fișierele în fereastra activă

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
ro: Dacă să se restabilească barele de derulare după ce se schimbă imaginea

en: Possible values are: jpeg, jpg.
ro: Valorile posibile sunt: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
ro: Valorile posibile sunt: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
ro: Valorile posibile includ: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
ro: Importă cu gThumb

en: Photo Import Tool
ro: Unealtă de importat fotografii

en: Import the photos on your camera card
ro: Importă fotografiile de pe cardul camerei

en: Image Viewer
ro: Vizualizator imagini

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
ro: Image;Viewer;Imagine;Imagini;Vizualizator;

en: Caption
ro: Titlu

en: Behavior
ro: Comportament

en: _Single click to open files
ro: Deschide fișierele cu un _singur clic

en: _Double click to open files
ro: Clic _dublu pentru a deschide fișiere

en: _Open files in fullscreen mode
ro: Deschide fișierele în modul pe tot ecranul

en: Other
ro: Altele

en: Thumbnail _size:
ro: Dimen_siunea miniaturii:

en: D_etermine image type from content (slower)
ro: D_etermină tipul imaginii după conținut (mai încet)

en: _Extensions:
ro: _Extensii:

en: More extensions…
ro: Mai multe extensii…

en: Previous
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: Filter _Name:
ro: _Nume filtru:

en: _Match:
ro: _Potrivire:

en: Rules:
ro: Reguli:

note: limit label
en: _Limit to
ro: _Limitează la

en: selected by
ro: selectat de

en: Mean:
ro: Mijloc:

en: Median:
ro: Medie:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
ro: Pixeli:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
ro: Maximum:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
ro: Selectat:

en: _Location:
ro: _Locație:

en: Overwrite the old file with the new one?
ro: Suprascrieți vechiul fișier cu cel nou?

en: Old File:
ro: Fișier vechi:

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Modified:
ro: Modificată:

en: New File:
ro: Fișier nou:

en: Over_write the old file
ro: Suprascrie fișierul _vechi

en: Do not overwrite _the old file
ro: Nu suprascrie vechiul _fișier

en: Overwrite _all files
ro: Suprascrie to_ate fișierele

en: _Do not overwrite any file
ro: _Nu suprascrie niciun fișier

en: _Save the new file as:
ro: _Salvează fișierul nou ca:

en: _General filter:
ro: Filtru _general:

en: _Other filters:
ro: Alte _filtre:

en: below the folder list
ro: sub lista de dosare

en: on the right
ro: la dreapta

en: gThumb Preferences
ro: Preferințe gThumb

en: Appearance
ro: Aspect

en: T_humbnails in viewer:
ro: Mi_niaturi în vizualizator:

en: on the bottom
ro: în partea de jos

en: on the side
ro: lateral

en: File _properties in browser:
ro: _Proprietăți fișier în navigator:

en: On startup:
ro: La pornire:

en: Go to last _visited location
ro: Navighează la ultima locație _vizitată

en: Go to this _folder:
ro: Navighează la acest _dosar:

en: Set to C_urrent
ro: Setează la cu_rent

en: _Reuse the active window to open files
ro: Refolosește fereastra activă la deschiderea fișierelor

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
ro: _Solicită confirmare înaintea ștergerii fișierelor sau cataloagelor

en: Ask whether to save _modified files
ro: Solicită dacă să se salveze fișierele _modificate

en: _Store metadata inside files if possible
ro: _Stochează metadatele în fișiere când este posibil

en: General
ro: Generale

en: Shortcuts:
ro: Scurtături:

en: _Restore All…
ro: _Restaurează tot…

en: _Inverse order
ro: _Inversează ordinea

en: Upload images to 23hq.com
ro: Încarcă imaginile pe 23hq.com

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Add bookmarks support.
ro: Adaugă suport pentru marcaje.

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: _Edit Bookmarks…
ro: _Editează marcajele…

en: _System Bookmarks
ro: Marcajele _sistemului

en: _Bookmarks:
ro: _Semne de carte:

en: Go to this location
ro: Navighează la această locație

en: Remove
ro: Elimină

en: _Name
ro: _Nume

en: _Location
ro: _Locație

en: Could not remove the bookmark
ro: Nu s-a putut elimina marcajul

en: Burn CD/DVD
ro: Scrie CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
ro: Salvează fișierele pe un disc optic.

en: _Optical Disc…
ro: Disc _optic…

en: Disc Name
ro: Nume disc

en: Current _folder
ro: _Dosar curent

en: Current folder and its s_ub-folders
ro: Dosarul curent și s_ubdosarele lui

en: _Selected files
ro: Fișiere _selectate

en: Source
ro: Sursă

en: Write to Disc
ro: Scrie pe disc

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Error interpreting JPEG image file: %s
ro: Eroarea la interpretarea fișierului imagine JPEG: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
ro: Spațiu de culoare JPEG necunoscut (%d)

en: _Default extension:
ro: Extensie _implicită:

en: _Quality:
ro: _Calitate:

en: _Smoothing:
ro: _Netezire:

en: Opti_mize
ro: Opti_mizează

en: _Progressive
ro: _Progresiv

en: Compression _level:
ro: Nive_l de compresie:

en: Default options:
ro: Opțiuni implicite:

en: _RLE compression
ro: Compresie _RLE

en: Compression
ro: Compresie

en: _No compression
ro: Fără comp-resie

en: No_rmal (Deflate)
ro: No_rmal (Dezumflat)

en: _Loss compression (JPEG)
ro: _Pierde compresie (JPEG)

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: _Horizontal:
ro: _Orizontal:

en: _Method:
ro: _Metodă:

en: _Lossless
ro: _Fără pierderi

en: Insufficient memory
ro: Memorie insuficientă

en: Saving
ro: Salvare

en: No name specified
ro: Niciun nume specificat

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
ro: Nume nevalid. Următoarele caractere nu sunt permise: %s

en: Name already used
ro: Nume folosit deja

en: New catalog
ro: Catalog nou

en: Enter the catalog name:
ro: Introduceți numele catalogului:

en: C_reate
ro: C_rează

en: New library
ro: Bibliotecă nouă

en: Enter the library name:
ro: Introduceți numele bibliotecii:

en: Could not remove the catalog
ro: Nu s-a putut elimina catalogul

en: Are you sure you want to remove “%s”?
ro: Sigur eliminați „%s”?

en: Add to Catalog…
ro: Adaugă la catalog…

en: Open Folder
ro: Deschide dosar

en: Remove from Catalog
ro: Elimină din catalog

en: Create Catalog
ro: Creează un catalog

en: Create Library
ro: Creează o bibliotecă

en: Rename
ro: Redenumește

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Catalogs
ro: Cataloage

en: Command Line
ro: Linie de comandă

en: Catalog Properties
ro: Proprietăți catalog

en: Organize
ro: Organizează

en: Automatically organize files by date
ro: Organizează fișierele automat după dată

en: Create file collections.
ro: Creează colecții de fișiere.

en: file-catalog-symbolic
ro: fișier-catalog-simbolic

en: C_atalogs:
ro: C_ataloage:

en: New Library
ro: Bibliotecă noua

en: New Catalog
ro: Catalog nou

en: _View the destination
ro: _Vezi destinația

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Date:
ro: _Dată:

en: Cancel operation
ro: Anulează operația

en: Organization:
ro: Organizație:

en: Files
ro: Fișiere

en: Create
ro: Creează

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Select None
ro: Deselectează toate

en: Catalog _Preview:
ro: _Previzualizare catalog:

en: _Group files by:
ro: _Grupează fișierele după:

en: _Include sub-folders
ro: _Include dosare copil

en: Ignore catalogs with a single file
ro: Ignoră cataloage cu un singur fișier

en: Put single files in the catalog:
ro: Pune fișiere izolate în catalogul:

en: Singles
ro: Unice

en: Could not add the files to the catalog
ro: Nu s-au putut adăuga fișierele la catalog

en: Could not create the catalog
ro: Nu s-a putut crea catalogul

en: Add to Catalog
ro: Adaugă la catalog

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Keep the dialog open
ro: Menține dialogul deschis

en: Could not save the catalog
ro: Nu s-a putut salva catalogul

en: Could not load the catalog
ro: Nu s-a putut încărca catalogul

en: Organize Files
ro: Organizează fișiere

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
ro: Fișierele vor fi organizate în cataloage. Niciun fișier nu va fi mutat pe disc.

en: Date photo was taken
ro: Data când fotografia a fost făcută

en: File modified date
ro: Data modificării fișierului

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag (embedded)
ro: Etichetă (înglobată)

en: Invalid file format
ro: Format de fișier nevalid

en: Tags
ro: Etichete

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ro: Catalogul „%s” există deja. Doriți să îl suprascrieți?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ro: O bibliotecă cu numele „%s” există deja. Doriți să o suprascrieți?

en: Over_write
ro: _Suprascrie

en: Cannot move the files
ro: Nu se pot muta fișierele

en: Cannot copy the files
ro: Nu se pot copia fișierele

en: Invalid destination.
ro: Destinație nevalidă.

en: Copying files to “%s”
ro: Se copiază fișiere la „%s”

en: Could not remove the files from the catalog
ro: Nu s-au putut elimina fișierele din catalog

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
ro: Operațiune completă. Cataloage: %d. Imagini: %d.

en: Change _Date…
ro: Schimbă _data…

en: Change date
ro: Schimbă data

en: Change the files date
ro: Schimbă data fișierelor

en: Change the following values:
ro: Schimbă următoarele valori:

en: _Last modified date
ro: Data ultimei _modificări

en: Co_mment date
ro: Dată co_mentariu

en: Change to:
ro: Schimbă în:

en: The _following date:
ro: _Următoarea dată:

en: File _modified date
ro: Data _modificării fișierului

en: File c_reation date
ro: Dată c_reării fișierului

en: Date p_hoto was taken
ro: Data când _fotografia a fost făcută

en: A_djust by
ro: A_justează după

en: hours
ro: ore

en: minutes
ro: minute

en: seconds
ro: secunde

en: Change Date
ro: Schimbă data

en: Import Embedded Metadata
ro: Importă metadate înglobate

en: Comments and tags
ro: Comentarii și etichete

en: Add comments and tags to any file type.
ro: Adaugă comentarii și etichete la orice tip de fișier.

en: _Synchronize with the embedded metadata
ro: _Sincronizează cu metadatele înglobate

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Comment
ro: Comentariu

en: Title
ro: Titlu

en: Description
ro: Descriere

en: Place
ro: Loc

en: Comment Date & Time
ro: Comentează data și ora

en: Rating
ro: Evaluare

en: Contact _Sheet…
ro: _Foaie de contacte…

en: Image _Wall…
ro: Perete de _imagini…

en: Contact Sheet
ro: Foaie de contacte

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
ro: Creează o imagine index afișând miniaturile fișierelor selectate.

en: None
ro: Nici unul

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple with shadow
ro: Simplu cu umbră

en: Shadow only
ro: Doar umbră

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Inward Shadow
ro: Umbră interioară

en: Outward Shadow
ro: Umbră exterioară

en: Background
ro: Fundal

en: _Solid color
ro: Culoare _solidă

en: Select a color
ro: Selectează o culoare

en: Frame
ro: Cadru

en: _Style:
ro: _Stil:

en: C_olor:
ro: Cul_oare:

en: _Header:
ro: _Antet:

en: Select a font
ro: Selectați un font

en: _Footer:
ro: _Subsol:

en: Caption:
ro: Titlu:

en: The current page number
ro: Numărul paginii curente

en: The total number of pages
ro: Numărul total de pagini

en: Special code
ro: Cod special

en: The current date
ro: Data curentă

en: _Destination:
ro: _Destinație:

en: Choose destination folder
ro: Alege dosarul destinație

en: File_name:
ro: _Nume fișier:

en: New enumerator digit
ro: Cifră de enumerator nouă

en: Create _HTML image map
ro: Creează hartă imagine _HTML

en: Create a new theme
ro: Creează o nouă temă

en: Edit the selected theme
ro: Editează tema selectată

en: Delete the selected theme
ro: Șterge tema selectată

en: Theme
ro: Temă

en: Columns:
ro: Coloane:

en: Images per page:
ro: Imagini pe pagină:

en: All images on a single page
ro: Toate imaginile pe o singură pagină

en: _All pages with the same size
ro: To_ate paginile cu aceleași dimensiuni

en: Layout
ro: Înfățișare

en: S_ort:
ro: S_ortează:

en: Re_verse order
ro: In_versează ordinea

en: _Size:
ro: Dimen_siune:

en: Sq_uared
ro: _Pătrat

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Could not save the theme
ro: Nu s-a putut salva tema

en: Could not delete the theme
ro: Nu s-a putut șterge tema

en: Image Wall
ro: Peretele imaginii

en: Creating images
ro: Crearea imaginilor

en: Generating thumbnails
ro: Se generează miniaturi

en: Theme Properties
ro: Proprietăți temă

en: Copy _From
ro: Copiază _de la

en: New theme
ro: Temă nouă

en: Header
ro: Antet

en: Footer
ro: Subsol

en: Convert Format…
ro: Convertește formatul…

en: Convert format
ro: Convertește formatul

en: Save images in a different format
ro: Salvează imaginile într-un format diferit

en: New format
ro: Format nou

en: Destination
ro: Destinație

en: _Use the original image folder
ro: _Utilizează dosarul cu imagini original

en: Converting images
ro: Se convertesc imaginile

en: Convert Format
ro: Convertește formatul

en: Could not show the desktop background properties
ro: Nu s-au putut arăta proprietățile fundalului pentru desktop

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Undo
ro: An_ulează

en: Could not set the desktop background
ro: Nu s-a putut stabili fundalul pentru desktop

en: Set as Background
ro: Stabilește ca fundal

en: Desktop background
ro: Fundal desktop

en: Set the image as desktop background
ro: Stabilește imaginea ca fundal pentru desktop

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
ro: Sigur ștergeți permanent metadatele fișierelor selectate?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți metadate, vor fi pierdute permanent.

en: Edit comment
ro: Editează comentariu

en: Edit tags
ro: Editează etichete

en: Delete Metadata
ro: Șterge metadatele

en: D_escription:
ro: D_escriere:

en: _Place:
ro: _Locație:

en: T_ags:
ro: Ethichet_e:

en: _Rating:
ro: Evalua_re:

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: Could not save the file metadata
ro: Nu s-au putut salva metadatele fișierului

en: Cannot read file information
ro: Nu se poate citi informațiile fișierului

en: Edit metadata
ro: Editează metadatele

en: Allow to edit files metadata.
ro: Permite editarea metadatelor fișierelor.

en: Save only cha_nged fields
ro: Salvează doar câmpurile schi_mbate

en: No date
ro: Nicio dată

en: The following date
ro: Data următoare

en: Current date
ro: Data curentă

en: Last modified date
ro: Data ultimei modificări

en: File creation date
ro: Data creării fișierului

en: Do not modify
ro: Nu modifica

en: Assigning tags to the selected files
ro: Asociază etichete fișierelor selectate

en: Writing files
ro: Se scriu fișiere

en: Reading files
ro: Se citesc fișiere

en: C_opyright:
ro: Drepturi de aut_or:

en: Co_untry:
ro: Ț_ară:

en: _Code:
ro: _Cod:

en: Cr_edit:
ro: Cr_edite:

en: _Source:
ro: _Sursă:

en: _Urgency:
ro: _Urgență:

en: _Object Name:
ro: Nume _obiect:

en: Byline _Title:
ro: _Titlul byline:

en: _City:
ro: _Oraș:

en: _Language:
ro: _Limbă:

en: State/Province:
ro: Stat/Provincie:

en: (invalid value)
ro: (valoare nevalidă)

en: Exposure
ro: Expunere

en: EXIF, IPTC, XMP support
ro: Suport pentru EXIF, IPTC, XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
ro: Citește și scrie metadate exif, iptc și xmp.

en: Exif General
ro: Generale Exif

en: Exif Conditions
ro: Condiții Exif

en: Exif Structure
ro: Structură Exif

en: Exif Thumbnail
ro: Miniatură Exif

en: Exif GPS
ro: GPS Exif

en: Exif Maker Notes
ro: Note Exif ale producătorului

en: Exif Versions
ro: Versiuni Exif

en: Exif Other
ro: Alte Exif

en: XMP Embedded
ro: XMP înglobat

en: XMP Attached
ro: XMP atașat

en: date photo was taken
ro: data când fotografia a fost făcută

en: _Export To
ro: _Exportă la

en: Edit accounts
ro: Editare conturi

en: Add a new album
ro: Adaugă un album nou

en: _Account:
ro: Con_t:

en: Resize the images if larger than this size
ro: Redimensionează imaginile dacă sunt mai mari decât această dimensiune

en: _Resize if larger than:
ro: _Redimensionează dacă mai mare ca:

en: Public photos
ro: Fotografii publice

en: Private photos, visible to friends
ro: Fotografii private, vizibile prietenilor

en: _Visibility:
ro: _Vizibilitate:

en: A_ccount:
ro: _Cont:

en: Files successfully uploaded to the server.
ro: Fișierele au fost încărcate pe server cu succes.

en: Could not upload the files
ro: Nu s-au putut încărca fișierele

en: Could not connect to the server
ro: Nu s-a putut conecta la server

en: Could not create the album
ro: Nu s-a putut crea albumul

en: New Album
ro: Album nou

en: Export to Facebook
ro: Exportă la Facebook

en: No valid file selected.
ro: Niciun fișier valid selectat.

en: Could not export the files
ro: Nu s-au putut exporta fișierele

en: %d file (%s) | %d files (%s)
ro[0]: %d fișier (%s)
ro[1]: %d fișiere (%s)
ro[2]: %d de fișiere (%s)

en: Export to %s
ro: Exportă la %s

en: Getting the album list
ro: Obținerea listei de albume

en: Creating the new album
ro: Crearea noului album

en: Could not upload “%s”: %s
ro: Nu s-a putut încărca „%s”: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
ro: Se încarcă „%s”

en: Uploading the files to the server
ro: Se încarcă fișierele pe server

en: Getting the photo list
ro: Obținerea listei de fotografii

en: Upload images to Facebook
ro: Încarcă imaginile pe Facebook

en: New folder
ro: Dosar nou

en: Enter the folder name:
ro: Introduceți numele dosarului:

en: Could not perform the operation
ro: Nu s-a putut efectua operațiunea

en: Could not move the files
ro: Nu s-au putut muta fișierele

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
ro: Fișierele nu pot fi mutate la locația curentă, ca alternative puteți alege să le copiați.

en: Copy
ro: Copiază

en: Move To
ro: Mută la

en: Copy To
ro: Copiază la

en: Move
ro: Mută

en: Could not open the location
ro: Nu s-a putut deschide locația

en: Cut
ro: Taie

en: Paste
ro: Lipește

en: Copy to…
ro: Copiază la…

en: Move to…
ro: Mută la…

en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Delete
ro: Șterge

en: Open with the File Manager
ro: Deschide cu Managerul de fișiere

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Paste Into Folder
ro: Lipește în dosar

en: Duplicate
ro: Dublet

en: Delete permanently
ro: Șterge permanent

en: Open with Gimp
ro: Deschide cu Gimp

en: Home Folder
ro: Dosar personal

en: Open _With
ro: _Deschide cu

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
ro: Doriți să mutați „%s” la „%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
ro: Doriți să copiați „%s” la „%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
ro: Doriți să mutați fișierele glisate la „%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
ro: Doriți să copiați fișierele glisate la „%s”?

en: _Copy
ro: _Copiază

en: File manager
ro: Manager de fișiere

en: File manager operations.
ro: Operațiuni ale managerului de fișiere.

en: Adjust contrast
ro: Ajustează contrastul

en: Flip
ro: Inversează

en: Mirror
ro: Oglindește

en: Rotate right
ro: Rotește la dreapta

en: Rotate left
ro: Rotește la stânga

en: Crop
ro: Decupare

en: Resize
ro: Redimensionează

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: B_rightness:
ro: Lumino_zitate:

en: _Saturation:
ro: _Saturație:

en: Cyan-_Red:
ro: Cyan-_Roșu:

en: _Magenta-Green:
ro: _Magenta-Verde:

en: _Yellow-Blue:
ro: _Galben-Albastru:

en: Color Levels
ro: Nivele de culoare

en: Position
ro: Poziție

en: Color
ro: Culoare

en: Options
ro: Opțiuni

en: _Grid:
ro: _Grilă:

en: Selection
ro: Selecție

en: _Width:
ro: Lăți_me:

en: Heigh_t:
ro: Înălți_me:

en: _Position:
ro: _Poziție:

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Center
ro: Centrează

en: Aspect ratio
ro: Raport de aspect

en: I_nvert aspect ratio
ro: I_nversează proporțiile

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
ro: M_ultiplu de:

en: Include current channel
ro: Include canalul curent

en: High _quality
ro: _Calitate înaltă

en: pixels
ro: pixeli

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Set the image size to this value
ro: Stabilește dimensiunea imaginii la această valoare

en: Original dimensions:
ro: Dimensiunile originale:

en: Scale factor:
ro: Factor de scalare:

en: New dimensions:
ro: Dimensiuni noi:

en: Grid:
ro: Grilă:

en: _Background:
ro: _Fundal:

en: Pick a background color
ro: Alegeți o culoare de fundal

en: Original size
ro: Dimensiune originală

en: Bounding box
ro: Dreptunghi circumscris

en: Crop borders
ro: Taie bordurile

en: Angle
ro: Unghi

en: Align
ro: Aliniază

en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Point 1:
ro: Punct 1:

en: Point 2:
ro: Punct 2:

en: Keep aspect ratio
ro: Păstrează proporția aspectului

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
ro: Desenați o linie pe imagine
    pentru a stabili alinierea.

en: Parallel
ro: Paralel

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Threshold:
ro: Prag:

en: Radius:
ro: Rază:

en: Amount:
ro: Cantitate:

en: Linear scale
ro: Scară lineară

en: Logarithmic scale
ro: Scară logaritmică

en: Channel:
ro: Canal:

en: Value
ro: Valoare

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Blue
ro: Albastru

en: Reset
ro: Restabilește

en: Presets
ro: Prestabiliri

en: Applying changes
ro: Se aplică modificările

en: Adjust Colors
ro: Ajustează culorile

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
ro: Modifică nivelurile de luminozitate, contrast, saturație și gamma a imaginii

en: Stretch
ro: Întinde

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
ro: Întinde histograma după ce se decupează 0.5% din ambele capete

en: Equalize
ro: Egalizează

en: Equalize the histogram using the square root function
ro: Egalizează histograma folosind funcția rădăcină pătrată

en: Equalize the histogram using the linear function
ro: Egalizează histograma folosind funcția lineară

en: Adjust Contrast
ro: Ajustează contrastul

en: Automatic contrast adjustment
ro: Ajustare automată a contrastului

en: Color Picker
ro: Selector de culoare

en: Pick a color from the image
ro: Alegeți o culoare din imagine

en: Square
ro: Pătrat

en: %d × %d (Image)
ro: %d × %d (Imagine)

en: %d × %d (Screen)
ro: %d × %d (Ecran)

en: 4∶3 (DVD, Book)
ro: 4∶3 (DVD, Carte)

en: 3∶2 (Postcard)
ro: 3∶2 (Carte poștală)

note: Translators: this is an option for the format -> Format: Custom
en: Custom
ro: Personalizare

en: Rule of Thirds
ro: Regula terților

en: Golden Sections
ro: Secțiuni de aur

en: Center Lines
ro: Centrează liniile

en: Add to Presets
ro: Adaugă la preconfigurări

en: Enter the preset name:
ro: Introduceți numele prestabilirii:

en: Could not save the file
ro: Nu s-a putut salva fișierul

en: Add to presets
ro: Adaugă la preconfigurări

en: Color Curves
ro: Curbe colorate

en: Adjust color curves
ro: Ajustează curbele de culori

en: Special Effects
ro: Efecte speciale

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
ro: Deșert

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
ro: Mango

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
ro: Albastru proaspăt

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
ro: Margini difuze

en: Flip the image vertically
ro: Inversează imagina pe verticală

en: _Brightness
ro: _Luminozitate

en: _Saturation
ro: _Saturație

en: _Average
ro: _Medie

en: Grayscale
ro: Scară de gri

en: Mirror the image horizontally
ro: Oglindește imaginea orizontal

en: Negative
ro: Negativ

en: Redo
ro: Repetă

note: resize the original image
en: Resizing images
ro: Se redimensionează imaginile

en: Rotate Left
ro: Rotește la stânga

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
ro: Rotește imaginea 90 de grade în sens contrar acelor de ceasornic.

en: Rotate Right
ro: Rotește la dreapta

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
ro: Rotește imaginea 90 de grade în sensul acelor de ceasornic

en: Rotate
ro: Rotește

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Save
ro: Salvează

en: Sharpening image
ro: Se ascute imaginea

en: Enhance Focus
ro: Îmbunătățește focalizarea

en: Undo
ro: Anulează

en: Find _Duplicates…
ro: Găsește _dublete…

en: _Folders:
ro: _Dosare:

en: Duplicates:
ro: Dublete:

en: Files:
ro: Fișier:

en: File
ro: Fișier

en: Last modified
ro: Ultima dată modificată

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: No duplicates found.
ro: Niciun dublet găsit.

en: Start _at:
ro: Incepe l_a:

en: _Filter:
ro: _Filtru:

en: Find Duplicates
ro: Găsește dublete

en: _Find
ro: _Căutare

en: Find duplicated files.
ro: Găsește fișierele dublet.

en: leave the newest duplicates
ro: păstrează cele mai noi dublete

en: leave the oldest duplicates
ro: păstrează cele mai vechi dublete

en: by folder…
ro: după dosar…

en: all files
ro: toate fișierele

en: no file
ro: niciun fișier

en: %d duplicate | %d duplicates
ro[0]: %d dublet
ro[1]: %d dublete
ro[2]: %d de dublete

en: Search completed
ro: Căutare completă

en: Searching for duplicates
ro: Se caută dublete

en: %d file remaining | %d files remaining
ro[0]: %d fișier rămas
ro[1]: %d fișiere rămase
ro[2]: %d de fișiere rămase

en: Getting the file list
ro: Se obține lista de fișiere

en: Duplicates
ro: Duplicate

en: Select
ro: Selectează

en: Upload images to Flickr
ro: Încarcă imaginile pe Flickr

en: Private photos, visible to family and friends
ro: Fotografii private, vizibile familiei și prietenilor

en: Private photos, visible to family
ro: Fotografii private, vizibile familiei

en: Private photos
ro: Fotografii private

en: Safe content
ro: Conținut sigur

en: Moderate content
ro: Moderează conținutul

en: Restricted content
ro: Restricționează conținut

en: Free space:
ro: Spațiu liber:

en: Ph_otoset:
ro: Set de f_otografii:

en: _Privacy:
ro: _Confidențialitate:

en: _Safety:
ro: _Siguranță:

en: Hi_de from public searches
ro: Ascun_de de căutări publice

en: _Open in the Browser
ro: Deschide în navigat_or

en: %d file | %d files
ro[0]: %d fișier
ro[1]: %d fișiere
ro[2]: %d de fișiere

en: Could not get the photo list
ro: Nu s-a putut obține lista de fotografii

en: No album selected
ro: Niciun album selectat

en: _Import
ro: _Importă

en: Import from %s
ro: Importă de la %s

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
ro: Reveniți la această fereastră când ați finalizat procesul de autorizare la %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
ro: Odată ce ați terminat, apăsați pe butonul „Continuă” de mai jos.

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: _Authorize…
ro: _Autorizează…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
ro: gThumb necesită autorizare pentru a încărca fotografii la %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
ro: Clic pe „Autorizează” pentru a deschide navigatorul web și autoriza gthumb să încarce fotografii la %s. Când ați terminat, întoarceți-vă la această fereastră pentru a finaliza autorizarea.

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
ro: Imagine salvată ca %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

en: Could not take a screenshot
ro: Nu s-a putut efectua o captură de ecran

en: Screenshot
ro: Captură de ecran

en: Play/Pause
ro: Redă/Suspendă

en: Use hardware acceleration
ro: Utilizează accelerare hardware

en: _Screenshots location:
ro: _Locația capturilor de ecran:

en: Play
ro: Redă

en: Slower
ro: Mai lent

en: Faster
ro: Mai rapid

en: Restart when finished
ro: Repornește la final

en: Time:
ro: Timp:

en: Audio/Video support
ro: Suport audio/video

en: Play audio and video files.
ro: Redă fișiere audio și video.

en: Playing video
ro: Se redă video

en: Pause
ro: Pauză

en: Take a screenshot
ro: Capturează imaginea ecranului

en: Fit to window
ro: Potrivește cu dimensiunea ferestrei

en: Audio/Video Player
ro: Player audio/video

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Encoder
ro: Codor

en: Framerate
ro: Rată de cadre

en: Width
ro: Lungime

en: Height
ro: Înălțime

en: Channels
ro: Canale

en: Sample rate
ro: Rată de eșantionare

en: Could not print the selected files
ro: Nu s-au putut tipări fișierele selectate

en: Print
ro: Tipărire

en: Centered
ro: Centrat

en: The total number of files
ro: Numărul total de fișiere

en: The event description
ro: Descrierea evenimentului

en: _Rows:
ro: _Rânduri:

en: Image
ro: Imagine

en: Position:
ro: Poziție:

en: Left
ro: Stânga

en: Top
ro: Sus

en: Rotation:
ro: Rotire:

en: Unit:
ro: Unitate:

en: Preview
ro: Previzualizează

en: millimeters
ro: milimetri

en: inches
ro: țoli

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Select Caption Font
ro: Selectează fontul indiciului

en: Select Header Font
ro: Selectează fontul antetului

en: Select Footer Font
ro: Selectează fontul subsolului

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Could not print
ro: Nu s-a putut tipări

en: Images
ro: Imagini

en: No suitable loader available for this file type
ro: Niciun încărcător potrivit disponibil pentru acest tip de fișiere

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
ro: Se încarcă „%s”

en: Loading images
ro: Incărcând imagini

en: Image print
ro: Tipărire imagine

en: Allow to print images choosing the page layout.
ro: Permite tipărirea imaginilor alegând aranjamentul paginii.

en: document-print
ro: tipărește-document

en: Rotate Physically
ro: Rotește fizic

en: Reset the EXIF Orientation
ro: Restabilește orientarea EXIF

en: Saving images
ro: Salvând imaginile

en: Image rotation
ro: Rotație imagine

en: Rotate images without data loss.
ro: Rotește imaginile fără pierderi de date.

en: Problem transforming the image: %s
ro: Probleme la transformarea imaginii: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
ro: Această transformare ar putea introduce mici distorsiuni de-a lungul marginilor, pentru că dimensiunile imaginii nu sunt multiplu de 8.
    
    Totuși, distorsiunea este reversibilă. Dacă imaginea rezultată este inacceptabilă, pur și simplu aplică transformarea inversă pentru a te întoarce la imaginea originală.
    
    Poți deasemenea alege sa renunți la pixelii marginii netransformabile. Pentru uz practic, acest mod dă rezultatele care arată cel mai bine, dar transformarea nu mai este strict fară pierdere de informație.

en: _Trim
ro: _Taie

en: _Accept distortion
ro: _Acceptă distorsiunea

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: Zoom to fit
ro: Zoom pentru a potrivi

en: Zoom to fit if larger
ro: Zoom pentru a potrivi dacă este mai mare

en: Zoom to fit width
ro: Dimensionează pentru a potrivi în lungime

en: Zoom to fit width if larger
ro: Zoom pentru a potrivi la lățime dacă este mai mare

en: Zoom to fit height
ro: Zoom pentru a potrivi cu lățimea

en: Zoom to fit height if larger
ro: Zoom pentru a potrivi cu înălțimea dacă este mai mare

en: Undo edit
ro: Anulează editarea

en: Redo edit
ro: Refă editarea

en: Scroll left
ro: Derulează la stânga

en: Scroll right
ro: Derulează la dreapta

en: Scroll up
ro: Derulează în sus

en: Scroll down
ro: Derulează în jos

en: Scroll left fast
ro: Derulează la stânga rapid

en: Scroll right fast
ro: Derulează la dreapta rapid

en: Scroll up fast
ro: Derulează în sus rapid

en: Scroll down fast
ro: Derulează în jos rapid

en: Scroll to center
ro: Derulează la centru

en: After loading an image:
ro: După încărcarea unei imagini:

en: Set to actual size
ro: Stabilește la dimensiunea actuală

en: Keep previous zoom
ro: Păstrează zoom-ul anterior

en: Fit to window if larger
ro: Potrivește cu dimensiunea ferestrei dacă este mai mare

en: Fit to width
ro: Potrivește la lățime

en: Fit to width if larger
ro: Potrivește cu lățimea dacă este mai mare

en: Reset scrollbar positions
ro: Restabilește pozițiile barei de derulare

en: Mouse wheel action:
ro: Acțiunea rotiței mausului:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
ro: Schimbă imaginea

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
ro: Apropie imaginea

en: Zoom quality:
ro: Calitate zoom:

[ctx: zoom quality]
en: _High
ro: _Ridicată

[ctx: zoom quality]
en: _Low
ro: Scăzută

en: Transparency:
ro: Transparență:

en: Checkered
ro: Cadrilat

en: White
ro: Alb

en: Gray
ro: Gri

en: Black
ro: Negru

en: Automatic
ro: Automat

en: Fit to height
ro: Potrivește la înălțime

en: Histogram
ro: Histogramă

en: Copy Image
ro: Copiază imaginea

en: Paste Image
ro: Lipește imagine

en: Apply the embedded color profile
ro: Aplică profilul de culoare înglobat

en: Next frame
ro: Cadrul următor

en: Transparency
ro: Transparență

en: Save Image
ro: Salvează imagine

en: Loading the original image
ro: Se încarcă imaginea originală

en: Scroll Image
ro: Derulează imaginea

en: Image Editor
ro: Editor de imagine

en: Viewer
ro: Vizualizator

en: _Destination
ro: _Destinație

en: _Automatic subfolder
ro: Subdosar _automat

en: as _single subfolder
ro: ca un subdosar _singur

en: The year
ro: Anul

en: The month
ro: Luna

en: The day of the month
ro: Numărul zilei din lună

en: The hour
ro: Ora

en: The minutes
ro: Minutele

en: The seconds
ro: Secundele

en: Invalid Destination
ro: Destinație nevalidă

en: example: %s
ro: exemplu: %s

note: subfolder type
en: File date
ro: Data fișierului

note: gtk_label_set_mnemonic_widget (GTK_LABEL (GET_WIDGET ("subfolder_label")), self->priv->subfolder_type_list); subfolder format
en: year-month-day
ro: an-lună-zi

en: year-month
ro: an-lună

en: year
ro: an

en: custom format
ro: format personalizat

en: Importing files
ro: Importarea fișierelor

en: No file imported
ro: Nu s-a importat niciun fișier

en: The selected files are already present in the destination.
ro: Fișierele selectate sunt deja prezente la destinație.

en: Could not delete the files
ro: Nu s-au putut șterge fișierele

en: Delete operation not supported.
ro: Operațiunea de ștergere nu este suportată.

en: Last imported
ro: Ultima importată

en: No file specified.
ro: Nu s-a specificat niciun fișier.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
ro: Nu este destul spațiu liber în „%s”.
    %s spațiu este necesar dar numai %s este disponibil.

en: Tools
ro: Unelte

en: Co_mmands:
ro: Co_menzi:

en: _Wait for the command to finish
ro: _Așteaptă până comanda se finalizează

en: E_xecute command once for every file
ro: E_xecută comanda pentru fiecare fișier

en: _Terminal command (shell script)
ro: Comandă de _terminal (script pentru shell)

en: Sh_ortcut:
ro: Scurtăt_uri:

en: The file uri
ro: URI-ul fișierului

en: The file path
ro: Calea fișierului

en: The file basename
ro: Numele de bază al fișierului

en: The parent folder path
ro: Calea dosarului părinte

note: Translate only 'message' and 'default_value'.
en: %ask{ message }{ default value }
ro: %ask{ mesaj }{ valoare implicită }

en: Ask an input value
ro: Cere o valoare de intrare

note: Translate only 'attribute name'
en: %attr{ attribute name }
ro: %attr{ numele atributului }

en: A file attribute
ro: Un atribut de fișier

en: The file basename without extension
ro: Numele de bază fără extensie

en: The file extension
ro: Extensia fișierului

en: Quote the text
ro: Citează textul

en: The current date and time
ro: Data și ora curentă

en: _Command:
ro: _Comandă:

en: Personalize…
ro: Personalizează…

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Show
ro: Arată

en: Could not save the script
ro: Nu s-a putut salva scriptul

en: New Command
ro: Comandă nouă

en: Edit Command
ro: Editează comandă

en: Are you sure you want to delete the selected command?
ro: Sigur doriți ștergerea comenzii selectate?

en: Commands
ro: Comenzi

en: No command specified
ro: Nu s-a specificat nicio comandă

en: Command exited abnormally with status %d
ro: Comanda s-a încheiat anormal cu starea %d

en: Enter a value:
ro: Introduceți o valoare:

en: Malformed command
ro: Comandă eronată

en: _Skip
ro: _Omite

en: File list tools
ro: Unelte de listare fișiere

en: Scripting and batch manipulation of files.
ro: Scripting și manipulare în masă a fișierelor.

en: applications-engineering
ro: inginerie-de-aplicații

[ctx: Cardinal point]
en: W
ro: V

en: Map
ro: Hartă

en: View the photo position on the map
ro: Vizualizează poziția fotografiei pe hartă

en: A_ccounts:
ro: _Conturi:

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: New authentication…
ro: Autentificare nouă…

en: Authorization Required
ro: Autorizare necesară

en: Choose _Account…
ro: _Alegeți contul…

en: Choose Account
ro: Alegeți contul

en: Edit Accounts
ro: Editare conturi

en: Connecting to the server
ro: Se conectează la server

en: Asking authorization
ro: Se cere autorizare

en: Getting account information
ro: Se obțin informațiile contului

en: Choose a folder
ro: Alege un dosar

en: Import
ro: Importă

en: _Removable Device…
ro: _Dispozitiv amovibil…

en: F_older…
ro: D_osar…

en: I_mport From
ro: I_mportă de la

en: After importing from a device:
ro: După importarea de pe un dispozitiv:

en: _Rotate the images physically
ro: _Rotește imaginile fizic

en: _Delete the imported files from the source
ro: Ș_terge fișierele importate din sursă

note: view label
en: S_how:
ro: _Arată:

en: _Event:
ro: _Eveniment:

en: _Tags:
ro: E_tichete:

en: Could not import the files
ro: Nu s-au putut importa fișierele

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
ro: Fișiere de importat: %d (%s)

en: Could not load the folder
ro: Nu s-a putut încărca dosarul

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: Getting the folder content…
ro: Se obține conținutul dosarului...

en: Empty
ro: Gol

en: Import from Removable Device
ro: Importă dintr-un dispozitiv amovibil

en: Import from Folder
ro: Importă din dosar

en: Import photos
ro: Importă fotografii

en: Import photos from removable devices.
ro: Importă fotografii de pe dispozitive amovibile.

en: camera-photo
ro: cameră-foto

en: _Picasa Web Album…
ro: Album web _Picasa…

en: _Albums:
ro: _Albume:

en: Name
ro: Nume

en: Used
ro: Utilizat

en: Remaining photos
ro: Fotografii rămase

en: Public
ro: Publice

en: Could not get the album list
ro: Nu s-a putut obține lista albumelor

en: Export to Picasa Web Albums
ro: Exportă la Albume web Picasa

en: Import from Picasa Web Album
ro: Importă din album web Picasa

en: Picasa Web Albums
ro: Albume web Picasa

en: Upload images to Picasa Web Albums
ro: Încarcă imagini la Albume web Picasa

en: RAW Format
ro: Format RAW

en: Raw format support
ro: Suport pentru format raw

en: Allow to load raw format images.
ro: Permite încărcarea imaginilor în format brut.

en: Red Eye Removal
ro: Eliminare ochi roșii

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
ro: Elimină efectul ochilor roșii cauzat de blițul camerei

en: Red-eye removal
ro: Eliminare ochi roșii

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
ro: Unealtă pentru eliminarea efectului de ochi-roșii dintr-o fotografie.

en: digits
ro: cifre

en: remove
ro: elimină

en: add
ro: adaugă

en: _Sort by:
ro: _Sortează după:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
ro: Majuscul_e sau minuscule:

en: Help
ro: Ajutor

en: Edit template
ro: Editează șablon

note: translate only the text in the curly brackets
en: %A{ identifier }
ro: %A{ identificator }

en: The original filename
ro: Numele original al fișierului

en: The original extension
ro: Extensia originală

en: The original enumerator
ro: Enumerator original

en: The modification date
ro: Data modificării

en: The digitalization date
ro: Data digitalizării

en: Re_verse Order
ro: Ordine in_versă

en: _Template:
ro: Șa_blon:

en: _Preview:
ro: _Previzualizare:

en: Original filename
ro: Numele original

en: Original extension
ro: Extensia originală

en: Original enumerator
ro: Enumerator original

en: Modification date
ro: Data modificării

en: Digitalization date
ro: Data digitalizării

en: File attribute
ro: Atribut de fișier

en: Could not rename the files
ro: Nu s-au putut redenumi fișierele

en: Could not save the template
ro: Nu s-a putut salva șablonul

en: Edit Template
ro: Editează șablon

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: Old Name
ro: Nume vechi

en: New Name
ro: Nume nou

en: Keep original case
ro: Păstrează ortografia originală

en: Convert to lower-case
ro: Convertește în minuscule

en: Convert to upper-case
ro: Convertește în majuscule

en: Renaming files
ro: Se redenumesc fișiere

en: Rename files
ro: Redenumește fișiere

en: Rename series of files.
ro: Redenumește serii de fișiere

en: Resize Images…
ro: Redimensionează imaginile…

en: New dimensions
ro: Dimensiuni noi

en: _Height:
ro: Înă_lțime:

en: _Preserve original aspect ratios
ro: _Păstrează raportul de aspect original

en: Resize Images
ro: Redimensionează imaginile

en: Keep the original format
ro: Păstrează formatul original

en: Resize images
ro: Redimensionează imaginile

en: Resize series of images.
ro: Redimensionează serii de imagini.

en: Could not perform the search
ro: Nu s-a putut efectua căutarea

en: Search Result
ro: Rezultat căutare

en: Find
ro: Caută

en: Find files
ro: Găsește fișiere

en: Search again
ro: Căutare din nou

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
ro: Căutare

en: all the following rules
ro: toate regulile următoare

en: any of the following rules
ro: oricare din regulile următoare

en: Add another location
ro: Adaugă o altă locație

en: Files found so far: %s
ro: Fișiere găsite până acum: %s

en: Searching…
ro: Se caută…

en: Cancel the operation
ro: Anulează operația

en: File search tool.
ro: Unealtă de căutat fișiere.

en: edit-find
ro: editare-căutare

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
ro: Adăugare la selecție

en: Remove from selection
ro: Elimină din selecție

en: Show selection
ro: Arată selecția

en: Remove from Selection
ro: Elimină din selecție

en: Show selection %d
ro: Arată selecția %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
ro: Utilizați Alt-%d pentru a adăuga fișierele la această selecție, Ctrl-%d pentru a vizualiza această selecție.

en: Selection %d
ro: Selecția %d

en: Selections
ro: Selecții

en: Advanced file selection.
ro: Selecție avansată de fișiere.

en: Start presentation
ro: Începe prezentarea

en: Terminate presentation
ro: Termină prezentarea

en: Pause/Resume presentation
ro: Suspendă/Reia prezentarea

en: Show next file
ro: Arată următorul fișier

en: Show previous file
ro: Arată anteriorul fișier

en: Presentation
ro: Prezentare

en: _Personalize
ro: _Personalizează

en: _Transition effect:
ro: Efect de _tranziție:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
ro: S_chimbă automat, la fiecare

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
ro: secunde

en: _Restart when finished
ro: _Repornește la final

en: R_andom order
ro: Ordine _aleatoare

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Add files to the playlist
ro: Adaugă fișiere în lista de redare

en: Remove the selected files
ro: Elimină fișierele selectate

en: Choose the files to play
ro: Alege fișierele de redat

en: Audio files
ro: Fișiere audio

en: Random
ro: Aleator

en: Playing a presentation
ro: Redarea unei prezentări

en: Push from right
ro: Împinge de la dreapta

en: Push from bottom
ro: Împinge de jos

en: Slide from right
ro: Trage de la dreapta

en: Slide from bottom
ro: Trage de jos

en: Fade in
ro: Estompare

en: Flip page
ro: Întoarce pagina

en: Cube from right
ro: Cub din dreapta

en: Cube from bottom
ro: Cub de jos

en: Play a presentation of images.
ro: Redă o prezentare de imagini.

en: Open in Terminal
ro: Deschide în terminal

en: Open a folder in a terminal
ro: Deschide dosarul într-un terminal

en: utilities-terminal
ro: utilitare-terminal

en: _Web Album…
ro: Album _web…

en: Click to view the image
ro: Clic pentru vizualizarea imaginii

en: Go back to the index
ro: Înapoi la index

en: Image %d of %d
ro: Imaginea %d din %d

en: View page %d
ro: Vezi pagina %d

en: View the next image
ro: Vezi imaginea următoare

en: View the next page
ro: Vezi pagina următoare

en: View the previous image
ro: Vezi imaginea precedentă

en: View the previous page
ro: Vezi pagina precedentă

en: All images on a single image
ro: Toate imaginile într-o singură imagine

en: Adapts to the window width
ro: Se adaptează la lățimea ferestrei

en: _Copy originals to destination
ro: _Copiază originalele la destinație

en: _Adapt to the window width
ro: _Adaptează la lățimea ferestrei

en: Index Page
ro: Pagina Index

en: Thumbnail Caption
ro: Titlu miniatură

en: The current image number
ro: Numărul imaginii curente

en: The total number of images
ro: Numărul total de imagini

en: The file comment
ro: Comentariul fișierului

en: Image Page
ro: Pagina imaginii

en: Show the description, if available
ro: Arată descrierea, dacă este disponibilă

en: Show the following attributes:
ro: Arată următoarele atribute:

en: Image Attributes
ro: Atribute imagine

en: Web Album
ro: Album web

en: Could not show the destination
ro: Nu s-a putut arăta destinația

en: The album has been created successfully.
ro: Albumul a fost creeat cu succes.

en: Saving thumbnails
ro: Salvând pictogramele

en: Saving HTML pages: Images
ro: Salvând paginile HTML: Imagini

en: Saving HTML pages: Indexes
ro: Salvând paginile HTML: Indecși

en: Copying original images
ro: Copiind imaginile originile

en: Could not find the style folder
ro: Nu s-a putut găsi un dosar de stiluri

en: Could not create a temporary folder
ro: Nu pot crea un dosar temporar

en: Web Albums
ro: Albume web

en: Create static web albums.
ro: Creează albume web statice.

en: Could not load the position “%s”
ro: Nu s-a putut încărca poziția „%s”

en: Open
ro: Deschide

en: Filter
ro: Filtru

en: Could not save the filter
ro: Nu s-a putut salva filtrul

en: New Filter
ro: Filtru nou

en: Edit Filter
ro: Editează filtru

en: Filters
ro: Filtre

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
ro: Navigator

[ctx: Extensions]
en: All
ro: Toate

[ctx: Extensions]
en: Enabled
ro: Activat

[ctx: Extensions]
en: Disabled
ro: Deactivat

en: Viewers
ro: Vizualizatori

en: Metadata
ro: Metadate

en: File tools
ro: Unelte fișier

en: List tools
ro: Listează unelte

en: Importers
ro: Importatori

en: Exporters
ro: Exportori

en: Could not activate the extension
ro: Nu s-a putut activa extensia

en: Could not deactivate the extension
ro: Nu s-a putut dezactiva extensia

en: gThumb Development Team
ro: Echipa de dezvoltare gThumb

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
ro: Extensii

en: Restart required
ro: Este necesară o repornire

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
ro: Trebuie să reporniți gthumb pentru ca aceste modificări să aibă efect

en: _Restart
ro: _Repornește

en: Revert
ro: Revino

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
ro: Doriți să restabiliți toate modificările și să utilizați scurtăturile implicite?

[ctx: Shortcuts]
en: All
ro: Toate

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
ro: Modificată

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Sort By
ro: Sortează după

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
ro: %s din %s

en: Moving “%s” to “%s”
ro: Se mută „%s” la „%s”

en: Copying “%s” to “%s”
ro: Se copiază „%s” la „%s”

en: Moving files
ro: Se mută fișierele

en: Copying files
ro: Se copiază fișierele

en: Getting file information
ro: Se obțin informațiile fișierului

en: Deleting files
ro: Ștergerea fișiereleor

en: Moving files to trash
ro: Se mută fișierele la coșul de gunoi

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
ro: Apăsați o combinație de tase pentru a o folosi ca scurtătură.

en: Press Esc to cancel
ro: Apăsați Esc pentru a anula

en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

en: Start in fullscreen mode
ro: Începe pe tot ecranul

en: Automatically start a presentation
ro: Pornește automat o prezentare

en: Automatically import digital camera photos
ro: Importă automat fotografii din camere foto digitale

en: Show version
ro: Arată versiunea

en: — Image browser and viewer
ro: — Navigator și vizualizator de imagini

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: gThumb este program liber; îl puteți redistribui și/sau modifica sub termenii licenței publice generale GNU GPL așa cum a fost publicată de Free Software Foundation; fie versiunea a 2-a a licenței sau (la latitudinea dumneavoastră) orice altă versiune ulterioară.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: gThumb este distribuit în speranța că va fi folositor, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE; chiar și fără garanția implicită de VANDABILITATE sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP. Consultați Licența Publică Generală GNU GPL pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ro: Ar trebui să fi primit o copie a licenței GNU GPL împreună cu gThumb.  Dacă nu, consultați http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
ro: Un vizualizator și navigator de imagini pentru GNOME.

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Keyboard Shortcuts
ro: Combinații de taste

en: Quit
ro: Ieșire

en: Show browser
ro: Arată în navigator

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Open location
ro: Deschide locația

en: Fullscreen
ro: Tot ecranul

en: Revert image to saved
ro: Revino la imaginea salvată

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Statusbar
ro: Bară de stare

en: Thumbnails list
ro: Listă de miniaturi

en: Load previous location
ro: Încarcă precedenta locație

en: Load next location
ro: Încarcă următoarea locație

en: Load parent folder
ro: Încarcă dosarul părinte

en: Load home
ro: Încarcă dosarul personal

en: Reload location
ro: Reîncarcă locația

en: Show/Hide hidden files
ro: Arată/Ascunde fișierele ascunse

en: Change sorting order
ro: Modifică ordinea sortării

en: Show first file
ro: Arată primul fișier

en: Show last file
ro: Arată ultimul fișier

en: Image tools
ro: Unelte pentru imagine

en: File properties
ro: Proprietăți fișier

en: Select all
ro: Selectează toate

en: Select none
ro: Deselectează toate

en: [modified]
ro: [modificat]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
ro[0]: %d fișier selectat (%s)
ro[1]: %d fișiere selectate (%s)
ro[2]: %d de fișiere selectate (%s)

en: %s of free space
ro: %s de spațiu liber

en: No suitable module found for %s
ro: Niciun modul potrivit nu a fost găsit pentru %s

en: Save changes to file “%s”?
ro: Salvați modificările în fișierul „%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările vor fi pierdute permanent.

en: Do _Not Save
ro: _Nu salva

en: Accept
ro: Acceptă

en: _Close
ro: În_chide

en: Could not change name
ro: Nu s-a putut schimba numele

en: Modified
ro: Modificată

en: Go to the previous visited location
ro: Mergi la locația precedent vizitată

en: Go to the next visited location
ro: Mergi la imaginea urmator vizitată

en: History
ro: Istoric

en: View the folders
ro: Vezi dosarele

en: Edit file
ro: Editează fișierul

en: File type not supported
ro: Tip de fișier nesuportat

en: No suitable module found
ro: Niciun modul adecvat

en: Could not open the module “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide modulul „%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
ro: Extensia „%1$s” depinde de extensia „%2$s”

en: All Supported Files
ro: Toate fișierele suportate

en: _Show Format Options
ro: _Arată opțiunile de formatare

en: Computer
ro: Calculator

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
ro: Fișierele nu pot fi mutate la Gunoi. Doriți să le ștergeți permanent?

en: Could not move the files to the Trash
ro: Nu s-au putut muta fișierele la Gunoi

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ro: Sigur ștergeți permanent „%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
ro[0]: Sigur ștergeți permanent %'d fișier selectat?
ro[1]: Sigur ștergeți permanent %'d fișiere selectate?
ro[2]: Sigur ștergeți permanent %'d de fișiere selectate?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți un fișier, va fi pierdut permanent.

note: "files" label
en: files
ro: fișiere

en: MB
ro: MO

en: ascending
ro: crescător

en: descending
ro: descrescător

en: No limit specified
ro: Nu s-a specificat o limită

en: All
ro: Toate

en: (Open Parent)
ro: (Deschide părintele)

en: Enter the new name:
ro: Introduceți noul nume:

en: Alpha
ro: Alfa

en: Could not rename the file
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul

en: No options available for this file type
ro: Nicio opțiune disponibilă pentru acest tip de fișiere

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
ro: Nu s-a putut găsi un modul potrivit pentru a salva imaginea ca „%s”

en: Reading file information
ro: Se citesc informațiile fișierului

en: Hidden Files
ro: Fișiere ascunse

en: Location
ro: Locație

en: Locations
ro: Locații

en: Other…
ro: Altele…

en: Size
ro: Dimensiune

en: Bytes
ro: Octeți

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
ro: Data și ora modificării

en: Type
ro: Tip

en: Duration
ro: Durată

en: Exposure Settings
ro: Configurări expunere

en: Aperture
ro: Apertură

en: ISO Speed
ro: Viteză ISO

en: Exposure Time
ro: Timpul de expunere

en: Shutter Speed
ro: Viteză obturator

en: Focal Length
ro: Distanța focală

en: Flash
ro: Bliț

en: Camera Model
ro: Modelul camerei

en: Color Profile
ro: Profil de culoare

en: General Date & Time
ro: Data și oră

en: Author
ro: Autor

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: file name
ro: numele fișierului

en: file path
ro: calea fișierului

en: file size
ro: dimensiunea fișierului

en: file modified date
ro: data modificării fișierului

en: no sorting
ro: nicio sortare

en: dimensions
ro: dimensiuni

en: aspect ratio
ro: raport de aspect

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Images
ro: Toate imaginile

en: JPEG Images
ro: Imagini JPEG

en: Raw Photos
ro: Fotografii raw

en: Text Files
ro: Fișiere text

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Title (embedded)
ro: Titlu (înglobat)

en: Description (embedded)
ro: Descriere (înglobată)

en: Show/Hide
ro: Arată/Ascunde

en: Navigation
ro: Navigare

en: File Manager
ro: Manager de fișiere

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Saving file information
ro: Salvarea informațiilor despre fișier

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
ro: Se salvează „%s”

en: Create tag “%s”
ro: Creează eticheta „%s”

en: Show all the tags
ro: Arată toate etichetele

en: Holidays
ro: Sărbatori

en: Temporary
ro: Temporar

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: Science
ro: Stiință

en: Favorite
ro: Preferat

en: Games
ro: Jocuri

en: Party
ro: Petrecere

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: Family
ro: Familie

en: is lower than
ro: este mai mic ca

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare sau egal cu

en: is lower than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: The test definition is incomplete
ro: Definiția testului este incompletă

en: is
ro: este

en: is only
ro: este numai

en: is not
ro: nu este

en: matches
ro: potriviri

en: Add a new rule
ro: Adaugă o nouă regulă

en: Remove this rule
ro: Elimină această regulă

en: contains
ro: conține

en: starts with
ro: începe cu

en: ends with
ro: se sfârșește cu

en: does not contain
ro: nu conține

en: is before
ro: este înainte

en: is after
ro: este după

en: Today
ro: Astăzi

en: Now
ro: Acum

en: Colors
ro: Culori

en: Rotation
ro: Rotire

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
ro: Combinația de taste «%s» este deja atribuită pentru acțiunea «%s».  Doriți să o reatribuiți pentru această acțiune?

en: Reassign
ro: Reatribuie

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
ro: Combinația de taste «%s» este deja atribuită pentru acțiunea «%s» și nu poate fi modificată.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
ro: Combinația de taste «%s» este deja atribuită și nu poate fi modificată.

en: Could not display help
ro: Nu pot afișa ajutorul

en: Could not launch the application
ro: Nu s-a putut lansa aplicația

en: _Copy Here
ro: _Copiază aici

en: _Move Here
ro: _Mută aici

en: _Link Here
ro: _Leagă aici

en: Cancel
ro: Anulează

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _New
ro: _Nou

en: _Ok
ro: _OK

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Save
ro: _Salvează

en: E_xecute
ro: E_xecută

en: _Upload
ro: Î_ncarcă

en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră noua

en: Open Location…
ro: Deschide locația…

en: Sort By…
ro: Sortează după…

en: _About gThumb
ro: _Despre gThumb

en: _Delete History
ro: Ș_terge istoria
