gThumb - en to sv translation catalogue (1121 entries)

en: gThumb Image Viewer
sv: gThumb bildvisare

en: View and organize your images
sv: Visa och ordna dina bilder

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
sv: gThumb är en bildvisare, redigerare, bläddrare och organiserare. Den är designad för att integrera väl med skrivbordsmiljön GNOME 3.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
sv: Som en bildvisare gör gThumb det möjligt att visa vanliga bildfilsformat som BMP, JPEG, GIF (inklusive animationerna), PNG, TIFF, TGA och RAW-bilder. Det är också möjligt att visa olika metadatatyper inbäddade i en bild som EXIF, IPTC och XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
sv: Som en bildvisare gör gThumb det möjligt att skala, rotera och beskära bilderna; ändra mättnaden, ljusstyrkan, kontrasten såväl som andra färgtransformationer.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
sv: Som en bildbläddrare gör gThumb det möjligt att visa miniatyrbilder av bilderna sparade på din hårddisk samt att utföra vanliga åtgärder för en filhanterare som att kopiera, flytta och ta bort filer och mappar. Vidare finns det en uppsättning specifika verktyg som förlustfria transformationer för JPEG; ändra storlek på bilder, formatkonverteringar; bildspel; att sätta en bild som skrivbordsbakgrund och annat.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
sv: Som en bildorganiserare låter gThumb dig lägga till kommentarer och annan metadata till bilder; ordna bilder i album och album i bibliotek; söka efter bilder och spara resultatet som ett album.

en: Browser mode
sv: Bläddrarläge

en: Viewer mode
sv: Visningsläge

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
sv: Det kommer inte att skapas miniatyrbilder för bilder över denna storlek (i byte). Använd 0 om du vill generera miniatyrbilder för alla bilder.

en: Open files in the active window
sv: Öppna filer i det aktiva fönstret

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
sv: Huruvida rullningslistens positioner ska återställas efter att bild har ändrats

en: Possible values are: jpeg, jpg.
sv: Möjliga värden är: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
sv: Möjliga värden är: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
sv: Möjliga värden: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
sv: Importera med gThumb

en: Photo Import Tool
sv: Importera foton

en: Import the photos on your camera card
sv: Importera foton från din digitalkamera

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
sv: Bild;Visare;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Caption
sv: Text

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Single click to open files
sv: _Enkelklicka för att öppna filer

en: _Double click to open files
sv: _Dubbelklicka för att öppna filer

en: _Open files in fullscreen mode
sv: _Öppna filer i helskärmsläge

en: Other
sv: Övrigt

en: Thumbnail _size:
sv: M_iniatyrbildsstorlek:

en: D_etermine image type from content (slower)
sv: Fa_stställ bildtyp från innehåll (långsammare)

en: digits
sv: siffror

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit
sv: Redigera

en: Default value
sv: Standardvärde

en: remove
sv: ta bort

en: add
sv: lägg till

en: _Extensions:
sv: _Tillägg:

en: More extensions…
sv: Fler tillägg…

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Filter _Name:
sv: Filter_namn:

en: _Match:
sv: _Matcha:

en: Rules:
sv: Regler:

note: limit label
en: _Limit to
sv: _Begränsa till

en: selected by
sv: markerade efter

en: Mean:
sv: Medel:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
sv: Std.avv:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
sv: Bildpunkter:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
sv: Markerade:

en: _Location:
sv: _Plats:

en: Overwrite the old file with the new one?
sv: Skriv över den gamla filen med den nya?

en: Old File:
sv: Gammal fil:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: New File:
sv: Ny fil:

en: Over_write the old file
sv: Skriv _över den gamla filen

en: Do not overwrite _the old file
sv: Skriv inte över _den gamla filen

en: Overwrite _all files
sv: Skriv över _alla filer

en: _Do not overwrite any file
sv: _Skriv inte över någon fil

en: _Save the new file as:
sv: _Spara den nya filen som:

en: _General filter:
sv: _Allmänt filter:

en: _Other filters:
sv: _Övriga filter:

en: below the folder list
sv: under mapplisten

en: on the right
sv: till höger

en: gThumb Preferences
sv: gThumb-inställningar

en: Appearance
sv: Utseende

en: T_humbnails in viewer:
sv: M_iniatyrbilder i visaren:

en: on the bottom
sv: nederst

en: on the side
sv: på sidan

en: File _properties in browser:
sv: Fil_egenskaper i bläddraren:

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: On startup:
sv: Vid uppstart:

en: Go to last _visited location
sv: Gå till senaste _besökta plats

en: Go to this _folder:
sv: Gå till denna _mapp:

en: Set to C_urrent
sv: Ställ in till a_ktuell

en: _Reuse the active window to open files
sv: _Återanvänd det aktiva fönstret till att öppna filer

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
sv: Be_kräfta innan filer eller album tas bort

en: Ask whether to save _modified files
sv: Fråga huruvida _ändrade filer ska sparas

en: _Store metadata inside files if possible
sv: _Lagra metadata inuti filer om möjligt

en: General
sv: Allmänt

en: Shortcuts:
sv: Kortkommandon:

en: _Restore All…
sv: Åte_rställ alla…

en: _Inverse order
sv: Om_vänd ordning

en: Example:
sv: Exempel:

en: Upload images to 23hq.com
sv: Skicka upp bilder till 23hq.com

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Add bookmarks support.
sv: Lägg till bokmärkesstöd.

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Edit Bookmarks…
sv: _Redigera bokmärken…

en: _System Bookmarks
sv: S_ystembokmärken

en: _Bookmarks:
sv: _Bokmärken:

en: Go to this location
sv: Gå till denna plats

en: Remove
sv: Ta bort

en: _Name
sv: _Namn

en: _Location
sv: _Plats

en: Could not remove the bookmark
sv: Kunde inte ta bort bokmärket

en: Burn CD/DVD
sv: Bränn cd/dvd

en: Save files to an optical disc.
sv: Spara filer till en optisk skiva.

en: _Optical Disc…
sv: _Optisk skiva…

en: Disc Name
sv: Skivnamn

en: Current _folder
sv: Aktuell _mapp

en: Current folder and its s_ub-folders
sv: Aktuell mapp och dess _underordnade mappar

en: _Selected files
sv: _Markerade filer

en: Source
sv: Källa

en: Write to Disc
sv: Skriv till skiva

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: Error interpreting JPEG image file: %s
sv: Misslyckade med att tolka JPEG-bildfilen: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
sv: Okänd JPEG-färgrymd (%d)

en: _Quality:
sv: _Kvalitet:

en: _Lossless
sv: _Förlustfri

en: _Default extension:
sv: _Standardfiländelse:

en: _Smoothing:
sv: _Utjämning:

en: Opti_mize
sv: Opti_mera

en: _Progressive
sv: _Progressiv

en: Compression _level:
sv: Komprimerings_nivå:

en: Default options:
sv: Standardalternativ:

en: _RLE compression
sv: _RLE-komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: _No compression
sv: _Ingen komprimering

en: No_rmal (Deflate)
sv: No_rmal (minska)

en: _Loss compression (JPEG)
sv: _Komprimering med förluster (JPEG)

en: Resolution
sv: Upplösning

en: _Horizontal:
sv: _Horisontell:

en: _Vertical:
sv: _Vertikal:

en: dpi
sv: punkter/tum

en: _Method:
sv: _Metod:

en: Insufficient memory
sv: Slut på minne

en: Saving
sv: Sparar

en: No name specified
sv: Inget namn angivet

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
sv: Ogiltigt namn. Följande tecken tillåts ej: %s

en: Name already used
sv: Namnet används redan

en: New catalog
sv: Nytt album

en: Enter the catalog name:
sv: Ange albumnamnet:

en: C_reate
sv: S_kapa

en: New library
sv: Nytt bibliotek

en: Enter the library name:
sv: Ange biblioteksnamnet:

en: Could not remove the catalog
sv: Kunde inte ta bort albumet

en: Are you sure you want to remove “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s”?

en: Add to Catalog…
sv: Lägg till i album…

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Remove from Catalog
sv: Ta bort från album

en: Create Catalog
sv: Skapa album

en: Create Library
sv: Skapa bibliotek

en: Rename
sv: Byt namn

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Catalogs
sv: Album

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Catalog Properties
sv: Albumegenskaper

en: Organize
sv: Ordna

en: Automatically organize files by date
sv: Ordna filer efter datum automatiskt

en: Create file collections.
sv: Skapa filsamlingar.

en: C_atalogs:
sv: _Album:

en: New Library
sv: Nytt bibliotek

en: New Catalog
sv: Nytt album

en: _View the destination
sv: _Visa målplatsen

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Date:
sv: _Datum:

en: Catalog
sv: Album

en: Cancel operation
sv: Avbryt åtgärden

en: Organization:
sv: Ordna:

en: Files
sv: Filer

en: Create
sv: Skapa

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select None
sv: Markera inget

en: Catalog _Preview:
sv: Album_förhandsgranskning:

en: _Group files by:
sv: _Gruppera filer efter:

en: _Include sub-folders
sv: _Inkludera undermappar

en: Ignore catalogs with a single file
sv: Ignorera album med endast en fil

en: Put single files in the catalog:
sv: Placera ensamma filer i albumet:

en: Singles
sv: Enskilda

en: Could not add the files to the catalog
sv: Kunde inte lägga till filerna till albumet

en: Could not create the catalog
sv: Kunde inte skapa albumet

en: Add to Catalog
sv: Lägg till i album

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Keep the dialog open
sv: Håll dialogrutan öppen

en: Could not save the catalog
sv: Kunde inte spara albumet

en: Could not load the catalog
sv: Kunde inte läsa in albumet

en: Organize Files
sv: Ordna filer

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
sv: Filer kommer att organiseras i album. Ingen fil kommer att flyttas på disk.

en: Date photo was taken
sv: Datum då foto togs

en: File modified date
sv: Filens ändringstid

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag (embedded)
sv: Tagg (inbäddad)

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: Tags
sv: Taggar

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
sv: Albumet ”%s” finns redan. Vill du skriva över det?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
sv: Biblioteket ”%s” finns redan. Vill du skriva över det?

en: Over_write
sv: Skriv öv_er

en: Cannot move the files
sv: Kan inte flytta filerna

en: Cannot copy the files
sv: Kan inte kopiera filerna

en: Invalid destination.
sv: Ogiltigt mål.

en: Copying files to “%s”
sv: Kopierar filer till ”%s”

en: Could not remove the files from the catalog
sv: Kunde inte ta bort filerna från albumet

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
sv: Åtgärden är färdigställd. Album: %d. Bilder: %d.

en: Change _Date…
sv: Ändra _datum…

en: Change date
sv: Ändra datum

en: Change the files date
sv: Ändra filernas datum

en: Change the following values:
sv: Ändra följande värden:

en: _Last modified date
sv: _Datum för senaste ändring

en: Co_mment date
sv: Kom_mentarsdatum

en: Change to:
sv: Ändra till:

en: The _following date:
sv: _Följande datum:

en: File _modified date
sv: Filens _ändringstid

en: File c_reation date
sv: Filens s_kapandedatum

en: Date p_hoto was taken
sv: Datum då f_oto togs

en: A_djust by
sv: J_ustera efter

en: hours
sv: timmar

en: minutes
sv: minuter

en: seconds
sv: sekunder

en: Change Date
sv: Ändra datum

en: Import Embedded Metadata
sv: Importera inbäddad metadata

en: Comments and tags
sv: Kommentarer och taggar

en: Add comments and tags to any file type.
sv: Lägg till kommentarer och taggar till alla filtyper.

en: _Synchronize with the embedded metadata
sv: _Synkronisera med inbäddat metadata

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Comment
sv: Kommentar

en: Title
sv: Titel

en: Place
sv: Plats

en: Comment Date & Time
sv: Datum och tid för kommentar

en: Rating
sv: Betyg

en: Contact _Sheet…
sv: Kontakt_ark…

en: Image _Wall…
sv: Bild_vägg…

en: Contact Sheet
sv: Kontaktark

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
sv: Skapa en indexbild som visar miniatyrbilderna för de markerade filerna.

en: None
sv: Ingen

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple with shadow
sv: Enkel med skugga

en: Shadow only
sv: Skugga endast

en: Slide
sv: Bild

en: Inward Shadow
sv: Inåtlutande skugga

en: Outward Shadow
sv: Utåtlutande skugga

en: Background
sv: Bakgrund

en: _Solid color
sv: _Helfärgad

en: _Gradient
sv: _Färgtoning

en: Select a color
sv: Välj en färg

en: Frame
sv: Ram

en: _Style:
sv: _Stil:

en: C_olor:
sv: Fä_rg:

en: _Header:
sv: Sid_huvud:

en: Select a font
sv: Välj ett typsnitt

en: _Footer:
sv: Sid_fot:

en: Caption:
sv: Text:

en: Help
sv: Hjälp

en: Edit template
sv: Redigera mall

en: _Destination:
sv: _Mål:

en: Choose destination folder
sv: Välj målmapp

en: File_name:
sv: Fil_namn:

en: Create _HTML image map
sv: Skapa _HTML-bildkarta

en: Create a new theme
sv: Skapa ett nytt tema

en: Edit the selected theme
sv: Redigera det valda temat

en: Delete the selected theme
sv: Ta bort det valda temat

en: Theme
sv: Tema

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Images per page:
sv: Bilder per sida:

en: All images on a single page
sv: Alla bilder på en enda sida

en: _All pages with the same size
sv: _Alla sidor med samma storlek

en: S_ort:
sv: S_ortera:

en: Re_verse order
sv: Om_vänd ordning

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: Sq_uared
sv: Kvad_ratisk

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Enumerator
sv: Uppräkningsvärde

en: Current date
sv: Aktuellt datum

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Total number of pages
sv: Totalt antal sidor

en: Location
sv: Plats

en: Could not save the theme
sv: Kunde inte spara temat

en: Could not delete the theme
sv: Kunde inte ta bort temat

en: Edit Template
sv: Redigera mall

en: Image Wall
sv: Bildvägg

en: Creating images
sv: Skapar bilder

en: Generating thumbnails
sv: Genererar miniatyrbilder

en: Theme Properties
sv: Temaegenskaper

en: Copy _From
sv: Kopiera _från

en: New theme
sv: Nytt tema

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Convert Format…
sv: Konvertera format…

en: Convert format
sv: Konvertera format

en: Save images in a different format
sv: Spara bilder i ett annat format

en: New format
sv: Nytt format

en: Destination
sv: Mål

en: _Use the original image folder
sv: _Använd den ursprungliga bildmappen

en: Converting images
sv: Konverterar bilder

en: Convert Format
sv: Konvertera format

en: Could not show the desktop background properties
sv: Kunde inte visa egenskaperna för skrivbordsbakgrunden

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Could not set the desktop background
sv: Kunde inte ange skrivbordsbakgrunden

en: Set as Background
sv: Ange som bakgrundsbild

en: Desktop background
sv: Skrivbordsbakgrund

en: Set the image as desktop background
sv: Ställ in bilden som skrivbordsbakgrund

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort metadata för de valda filerna permanent?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort metadata förloras den för alltid.

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Edit tags
sv: Redigera taggar

en: Delete Metadata
sv: Ta bort metadata

en: D_escription:
sv: B_eskrivning:

en: _Place:
sv: _Plats:

en: T_ags:
sv: T_aggar:

en: _Rating:
sv: _Betyg:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: Could not save the file metadata
sv: Kunde inte spara filens metadata

en: Cannot read file information
sv: Kan inte läsa filinformation

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Allow to edit files metadata.
sv: Tillåt att redigera metadata för filer.

en: Save only cha_nged fields
sv: Spara endast än_drade fält

en: No date
sv: Inget datum

en: The following date
sv: Följande datum

en: Last modified date
sv: Datum för senaste ändring

en: File creation date
sv: Filens skapandedatum

en: Do not modify
sv: Ändra inte

en: Assigning tags to the selected files
sv: Tilldelar taggar till de markerade filerna

en: Writing files
sv: Skrivning av filer

en: Reading files
sv: Läsning av filer

en: example
sv: exempel

en: What example does
sv: Vad exempel gör

en: Co_untry:
sv: Lan_d:

en: _Code:
sv: _Kod:

en: Cr_edit:
sv: Tac_k till:

en: _Source:
sv: _Källa:

en: _Urgency:
sv: _Brådska:

en: _Object Name:
sv: _Objektnamn:

en: Byline _Title:
sv: Byline-_titel:

en: _City:
sv: S_tad:

en: _Language:
sv: S_pråk:

en: State/Province:
sv: Stat/Område:

en: (invalid value)
sv: (ogiltigt värde)

en: Exposure
sv: Exponering

en: EXIF, IPTC, XMP support
sv: Stöd för EXIF, IPTC, XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
sv: Läs och skriv exif, iptc och xmp-metadata.

en: Exif General
sv: Exif allmänt

en: Exif Conditions
sv: Exif förhållanden

en: Exif Structure
sv: Exif bildstruktur

en: Exif Thumbnail
sv: Exif miniatyrbild

en: Exif Maker Notes
sv: Exif tillverkarens anteckningar

en: Exif Versions
sv: Exif versioner

en: Exif Other
sv: Exif övrigt

en: XMP Embedded
sv: XMP inbäddad

en: XMP Attached
sv: XMP-bifogat

en: date photo was taken
sv: datum då fotot togs

en: _Export To
sv: _Exportera till

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Enter the folder name:
sv: Ange mappnamnet:

en: Could not perform the operation
sv: Kunde inte genomföra åtgärden

en: Could not move the files
sv: Kunde inte flytta filerna

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
sv: Filer kan inte flyttas till nuvarande plats, som ett alternativ kan du välja att kopiera dem.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Move To
sv: Flytta till

en: Copy To
sv: Kopiera till

en: Move
sv: Flytta

en: Could not open the location
sv: Kunde inte öppna platsen

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Copy to…
sv: Kopiera till…

en: Move to…
sv: Flytta till…

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Open with the File Manager
sv: Öppna med filhanteraren

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Paste Into Folder
sv: Klistra in i mapp

en: Duplicate
sv: Dubbletter

en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

en: Open with Gimp
sv: Öppna med GIMP

en: Home Folder
sv: Hemmapp

en: Open _With
sv: Öppna _med

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
sv: Vill du flytta ”%s” till ”%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
sv: Vill du kopiera ”%s” till ”%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
sv: Vill du flytta de dragna filerna till ”%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
sv: Vill du kopiera de dragna filerna till ”%s”?

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: File manager
sv: Filhanterare

en: File manager operations.
sv: Filhanteraråtgärder.

en: Adjust contrast
sv: Justera kontrast

en: Flip
sv: Vänd

en: Mirror
sv: Spegla

en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

en: Crop
sv: Beskär

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: B_rightness:
sv: Lj_usstyrka:

en: Con_trast:
sv: Kon_trast:

en: _Saturation:
sv: _Mättnad:

en: Cyan-_Red:
sv: Cyan-_Röd:

en: _Magenta-Green:
sv: _Magenta-Grön:

en: _Yellow-Blue:
sv: _Gul-Blå:

en: Color Levels
sv: Färgnivåer

en: Color
sv: Färg

en: Options
sv: Alternativ

en: _Grid:
sv: _Rutnät:

en: Selection
sv: Markering

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: Heigh_t:
sv: Hö_jd:

en: Maximize
sv: Maximera

en: Center
sv: Centrera

en: Aspect ratio
sv: Proportioner

en: I_nvert aspect ratio
sv: I_nvertera proportioner

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
sv: M_ultipel av:

en: Include current channel
sv: Inkludera aktuell kanal

en: High _quality
sv: Hög _kvalitet

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Set the image size to this value
sv: Ställ in bildstorleken till detta värde

en: Original dimensions:
sv: Ursprungliga dimensioner:

en: Scale factor:
sv: Skalfaktor:

en: New dimensions:
sv: Nya dimensioner:

en: Grid:
sv: Rutnät:

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: Pick a background color
sv: Välj en bakgrundsfärg

en: _Transparent
sv: _Genomskinlig

en: Original size
sv: Ursprunglig storlek

en: Bounding box
sv: Begränsningsruta

en: Crop borders
sv: Beskär gränser

en: Angle
sv: Vinkel

en: Align
sv: Justera

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Point 1:
sv: Punkt 1:

en: Point 2:
sv: Punkt 2:

en: Keep aspect ratio
sv: Behåll proportioner

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
sv: Dra en linje på bilden 
    för att ställa in justeringen.

en: Parallel
sv: Parallell

en: Perpendicular
sv: Vinkelrät

en: Alignment
sv: Justering

en: Threshold:
sv: Tröskelvärde:

en: Radius:
sv: Radie:

en: Amount:
sv: Mängd:

en: Linear scale
sv: Linjär skalning

en: Logarithmic scale
sv: Logaritmisk skalning

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Value
sv: Värde

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Reset
sv: Återställ

en: Presets
sv: Förval

en: Applying changes
sv: Verkställer ändringar

en: Adjust Colors
sv: Justera färger

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
sv: Ändra ljusstyrka, kontrast, färgmättnad och gammanivå för bilden

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
sv: Sträck ut histogrammet efter att ha trimmat 0.5% från båda ändar

en: Equalize
sv: Utjämna

en: Equalize the histogram using the square root function
sv: Histogramutjämna genom att använda kvadratrotsfunktionen

en: Uniform
sv: Jämn

en: Equalize the histogram using the linear function
sv: Histogramutjämna med den linjära funktionen

en: Adjust Contrast
sv: Justera kontrasten

en: Automatic contrast adjustment
sv: Automatisk kontrastjustering

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Pick a color from the image
sv: Välj en färg från bilden

en: Square
sv: Kvadratiskt

en: %d × %d (Image)
sv: %d × %d (bild)

en: %d × %d (Screen)
sv: %d × %d (skärm)

en: 4∶3 (DVD, Book)
sv: 4∶3 (dvd, bok)

en: 3∶2 (Postcard)
sv: 3∶2 (vykort)

en: 1.85∶1
sv: 1,85∶1

en: 2.39∶1
sv: 2,39∶1

en: Other…
sv: Annat…

en: Rule of Thirds
sv: Tredelningsregeln

en: Golden Sections
sv: Gyllene snitten

en: Center Lines
sv: Centrera linjer

en: Add to Presets
sv: Lägg till i förinställningar

en: Enter the preset name:
sv: Ange förvalsnamnet:

en: Could not save the file
sv: Kunde inte spara filen

en: Add to presets
sv: Lägg till i förinställningar

en: Color Curves
sv: Färgkurvor

en: Adjust color curves
sv: Justera färgkurvor

en: Special Effects
sv: Specialeffekter

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
sv: Varmare

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
sv: Kallare

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
sv: Jord

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
sv: Öken

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
sv: Arktisk

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
sv: Mango

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
sv: Fräsch blå

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
sv: Körsbär

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
sv: Suddiga kanter

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
sv: Vinjettering

en: Flip the image vertically
sv: Vänd bilden vertikalt

en: _Brightness
sv: Lj_usstyrka

en: _Saturation
sv: _Mättnad

en: _Average
sv: _Medel

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Mirror the image horizontally
sv: Spegla bilden horisontellt

en: Negative
sv: Negativ

en: Redo
sv: Gör om

note: resize the original image
en: Resizing images
sv: Ändrar storlek på bild

en: 1.91∶1
sv: 1,91∶1

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
sv: Rotera bilden 90 grader moturs

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
sv: Rotera bilden 90 grader medurs

en: Rotate
sv: Rotera

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Save
sv: Spara

en: Sharpening image
sv: Lägger till skärpa på bilder

en: Enhance Focus
sv: Förbättra fokus

en: Undo
sv: Ångra

en: Find _Duplicates…
sv: Hitta _dubbletter…

en: _Folders:
sv: _Mappar:

en: Duplicates:
sv: Dubbletter:

en: Files:
sv: Filer:

en: File
sv: Fil

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: _View
sv: _Visa

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: No duplicates found.
sv: Inga dubbletter hittades.

en: Start _at:
sv: Starta _från:

en: Find Duplicates
sv: Hitta dubbletter

en: _Find
sv: _Sök

en: Find duplicated files.
sv: Hitta dubblerade filer.

en: leave the newest duplicates
sv: lämna kvar de nyaste dubbletterna

en: leave the oldest duplicates
sv: lämna kvar de äldsta dubbletterna

en: by folder…
sv: efter mapp…

en: all files
sv: alla filer

en: no file
sv: ingen fil

en: %d file (%s) | %d files (%s)
sv[0]: %d fil (%s)
sv[1]: %d filer (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
sv[0]: %d dubblett
sv[1]: %d dubbletter

en: Search completed
sv: Sökningen är färdig

en: Searching for duplicates
sv: Söker efter dubbletter

en: %d file remaining | %d files remaining
sv[0]: %d fil återstår
sv[1]: %d filer återstår

en: Getting the file list
sv: Hämtar fillistan

en: Duplicates
sv: Dubbletter

en: Select
sv: Markera

en: Upload images to Flickr
sv: Skicka upp bilder till Flickr

en: Public photos
sv: Offentliga foton

en: Private photos, visible to family and friends
sv: Privata foton, synliga för familj och vänner

en: Private photos, visible to friends
sv: Privata foton, synliga för vänner

en: Private photos, visible to family
sv: Privata foton, synliga för familj

en: Private photos
sv: Privata foton

en: Safe content
sv: Säkert innehåll

en: Moderate content
sv: Måttligt innehåll

en: Restricted content
sv: Begränsat innehåll

en: _Account:
sv: K_onto:

en: Edit accounts
sv: Redigera konton

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Ph_otoset:
sv: Foto_uppsättning:

en: _Privacy:
sv: _Sekretess:

en: _Safety:
sv: _Säkerhet:

en: Hi_de from public searches
sv: Dö_lj från offentliga sökningar

en: _Resize if larger than:
sv: _Ändra storlek om större än:

en: A_ccount:
sv: K_onto:

en: Could not connect to the server
sv: Kunde inte ansluta till servern

en: Files successfully uploaded to the server.
sv: Filer skickades upp på servern.

en: _Open in the Browser
sv: _Öppna i bläddraren

en: Could not create the album
sv: Kunde inte skapa albumet

en: Could not upload the files
sv: Kunde inte skicka upp filerna

en: No valid file selected.
sv: Ingen giltig fil vald.

en: Could not export the files
sv: Kunde inte exportera filerna

en: Export to %s
sv: Exportera till %s

en: %d file | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

en: Could not get the photo list
sv: Kunde inte få fotolistan

en: No album selected
sv: Inget album har markerats

en: _Import
sv: _Importera

en: Import from %s
sv: Importera från %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
sv: Återvänd till fönstret när du har avslutat autentiseringsprocessen på %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
sv: När du är klar, klicka på knappen ”Fortsätt” nedan.

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: _Authorize…
sv: A_uktorisera…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
sv: gThumb kräver din behörighet för att kunna skicka upp foton till %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
sv: Klicka ”Ge behörighet” för att öppna din webbläsare och auktorisera gthumb att skicka upp foton till %s. När du är klar, återvänd till detta fönster för att slutföra behörigheten.

en: Getting the album list
sv: Hämtar albumlistan

en: Creating the new album
sv: Skapar nya albumet

en: Could not upload “%s”: %s
sv: Kunde inte skicka upp ”%s”: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
sv: Skickar upp ”%s”

en: Uploading the files to the server
sv: Skickar upp filerna till servern

en: Getting the photo list
sv: Hämtar fotolistan

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
sv: Bilden sparad som %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Could not take a screenshot
sv: Kunde inte ta en skärmbild

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Play/Pause
sv: Spela/Pausa

en: Mute
sv: Tysta

en: Play faster
sv: Spela snabbare

en: Play slower
sv: Spela långsammare

en: Next frame
sv: Nästa bildruta

en: Go forward 1 second
sv: Gå framåt 1 sekund

en: Go forward 5 seconds
sv: Gå framåt 5 sekunder

en: Go forward 10 seconds
sv: Gå framåt 10 sekunder

en: Go forward 1 minute
sv: Gå framåt 1 minut

en: Go forward 5 minutes
sv: Gå framåt 5 minuter

en: Go back 1 second
sv: Gå tillbaka 1 sekund

en: Go back 5 seconds
sv: Gå tillbaka 5 sekunder

en: Go back 10 seconds
sv: Gå tillbaka 10 sekunder

en: Go back 1 minute
sv: Gå tillbaka 1 minut

en: Go back 5 minutes
sv: Gå tillbaka 5 minuter

en: Use hardware acceleration
sv: Använd hårdvaruacceleration

en: _Screenshots location:
sv: Plats för _skärmbilder:

en: Play
sv: Spela upp

en: Slower
sv: Långsammare

en: Faster
sv: Snabbare

en: Restart when finished
sv: Starta om när slutet nås

en: Time:
sv: Tid:

en: Audio/Video support
sv: Stöd för ljud/video

en: Play audio and video files.
sv: Spela upp ljud- och videofiler.

en: Playing video
sv: Spela upp video

en: Pause
sv: Paus

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Fit to window
sv: Anpassa till fönster

en: Audio/Video Player
sv: Ljud/videospelare

en: Audio
sv: Ljud

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: Encoder
sv: Kodare

en: Codec
sv: Kodek

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Channels
sv: Kanaler

en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Could not print the selected files
sv: Kunde inte skriva ut markerade filer

en: Print
sv: Skriv ut

en: Centered
sv: Centrerad

en: Custom
sv: Anpassat

en: millimeters
sv: millimeter

en: inches
sv: tum

en: The current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: The total number of pages
sv: Totala antalet sidor

en: Special code
sv: Specialkod

en: The current date
sv: Aktuellt datum

en: The total number of files
sv: Totala antalet filer

en: The event description
sv: Händelsebeskrivning

en: _Rows:
sv: _Rader:

en: Image
sv: Bild

en: Left
sv: Vänster

en: Top
sv: Topp

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Select Caption Font
sv: Välj ett typsnitt för rubrik

en: Select Header Font
sv: Välj ett typsnitt för sidhuvud

en: Select Footer Font
sv: Välj ett typsnitt för sidfot

en: Total number of files
sv: Totalt antal filer

en: Event description
sv: Händelsebeskrivning

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Could not print
sv: Kunde inte skriva ut

en: Images
sv: Bilder

en: No suitable loader available for this file type
sv: Ingen passande inläsare tillgänglig för denna filtyp

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
sv: Läser in ”%s”

en: Loading images
sv: Läser in bilder

en: Image print
sv: Bildutskrift

en: Allow to print images choosing the page layout.
sv: Gör det möjligt att skriva ut bilder genom att välja sidlayout.

en: Rotate Physically
sv: Rotera fysiskt

en: Reset the EXIF Orientation
sv: Nollställ Exif-orientering

en: Saving images
sv: Sparar bilder

en: Image rotation
sv: Bildrotation

en: Rotate images without data loss.
sv: Rotera bilder utan dataförlust.

en: Problem transforming the image: %s
sv: Problem vid transformering av bilden: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
sv: Den här transformeringen kan introducera små bildstörningar längs en eller flera kanter på grund av att bilddimensionerna inte är delbara med 8.
    
    Störningen är dock återkallelig, Om den resulterande bilden är oacceptabel, tillämpa helt enkelt den omvända transformeringen för att återgå till den ursprungliga bilden.
    
    Du kan även välja att förkasta (eller trimma) eventuella kantbildpunkter som inte kan transformeras. För praktisk användning innebär det att detta läge ger det snyggaste resultatet, men transformeringen förstör numera bilddata.

en: _Trim
sv: _Trimma

en: _Accept distortion
sv: _Acceptera distorsion

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zoom 100%
sv: Zooma 100%

en: Zoom 200%
sv: Zooma 200%

en: Zoom 300%
sv: Zooma 300%

en: Zoom to fit
sv: Zooma för att passa

en: Zoom to fit if larger
sv: Zooma för att passa om större

en: Zoom to fit width
sv: Zooma för att passa bredd

en: Zoom to fit width if larger
sv: Zooma för att passa bredd om större

en: Zoom to fit height
sv: Zooma för att passa höjd

en: Zoom to fit height if larger
sv: Zooma för att passa höjd om större

en: Undo edit
sv: Ångra redigering

en: Redo edit
sv: Gör om redigering

en: Scroll left
sv: Rulla åt vänster

en: Scroll right
sv: Rulla åt höger

en: Scroll up
sv: Rulla uppåt

en: Scroll down
sv: Rulla nedåt

en: Scroll left fast
sv: Rulla snabbt åt vänster

en: Scroll right fast
sv: Rulla snabbt åt höger

en: Scroll up fast
sv: Rulla snabbt uppåt

en: Scroll down fast
sv: Rulla snabbt nedåt

en: Scroll to center
sv: Rulla till centrum

en: After loading an image:
sv: Efter inläsning av en bild:

en: Set to actual size
sv: Ställ in till faktisk storlek

en: Keep previous zoom
sv: Behåll föregående zoom

en: Fit to window if larger
sv: Anpassa till fönster om större

en: Fit to width
sv: Anpassa till bredd

en: Fit to width if larger
sv: Anpassa till bredd om större

en: Reset scrollbar positions
sv: Återställ rullningslistens positioner

en: Mouse wheel action:
sv: Mushjulsåtgärd:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
sv: Ändra bild

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
sv: Zooma bild

en: Zoom quality:
sv: Zoomkvalitet:

[ctx: zoom quality]
en: _High
sv: _Hög

[ctx: zoom quality]
en: _Low
sv: _Låg

en: Transparency:
sv: Transparens:

en: Checkered
sv: Rutig

en: White
sv: Vit

en: Gray
sv: Grå

en: Black
sv: Svart

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Fit to height
sv: Anpassa till höjd

en: Copy Image
sv: Kopiera bild

en: Paste Image
sv: Klistra in bild

en: Apply the embedded color profile
sv: Tillämpa den inbäddade färgprofilen

en: Transparency
sv: Transparens

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Loading the original image
sv: Läser in den ursprungliga bilden

en: JPEG XL container
sv: JPEG XL-behållare

en: Scroll Image
sv: Rulla bild

en: Image Editor
sv: Bildredigerare

en: Viewer
sv: Visare

en: _Destination
sv: _Mål

en: _Automatic subfolder
sv: _Automatisk undermapp

en: _Template:
sv: _Mall:

en: Invalid Destination
sv: Ogiltigt mål

en: File date
sv: Fildatum

en: Importing files
sv: Importerar filer

en: No file imported
sv: Ingen fil importerades

en: The selected files are already present in the destination.
sv: De markerade filerna finns redan i destinationen.

en: Could not delete the files
sv: Kunde inte ta bort filerna

en: Delete operation not supported.
sv: Åtgärden ta bort stöds ej.

en: Last imported
sv: Senast importerad

en: No file specified.
sv: Ingen fil angiven.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
sv: Inte tillräckligt med fritt utrymme i ”%s”.
    %s utrymme krävs men endast %s finns tillgängligt.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Co_mmands:
sv: Ko_mmandon:

en: _Wait for the command to finish
sv: _Vänta på att kommandot ska köras färdigt

en: E_xecute command once for every file
sv: K_ör kommandot en gång för varje fil

en: _Terminal command (shell script)
sv: _Terminalkommando (skalskript)

en: Sh_ortcut:
sv: K_ortkommando:

en: _Command:
sv: _Kommando:

en: Edit command
sv: Redigera kommando

en: Personalize…
sv: Personalisera…

en: Script
sv: Skript

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Show
sv: Visa

en: Could not save the script
sv: Kunde inte spara skriptet

en: New Command
sv: Nytt kommando

en: Edit Command
sv: Redigera kommando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det valda kommandot?

en: Commands
sv: Kommandon

en: Quoted text
sv: Citerad text

en: File URI
sv: Fil-URI

en: File path
sv: Filsökväg

en: File name
sv: Filnamn

en: File name, no extension
sv: Filnamn, utan filändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Folder path
sv: Mappsökväg

en: Ask a value
sv: Fråga efter ett värde

en: File attribute
sv: Filattribut

en: No command specified
sv: Inget kommando angavs

en: Command exited abnormally with status %d
sv: Kommandot avslutades onormalt med status %d

en: Enter a value:
sv: Ange ett värde:

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: File list tools
sv: Fillistverktyg

en: Scripting and batch manipulation of files.
sv: Skriptning och satsvis manipulering av filer.

[ctx: Cardinal point]
en: W
sv: V

[ctx: Cardinal point]
en: E
sv: Ö

en: Map
sv: Karta

en: View the photo position on the map
sv: Visa fotots position på kartan

en: A_ccounts:
sv: K_onton:

note: the message pane
en: Loading…
sv: Läser in…

en: New authentication…
sv: Ny autentisering…

en: Authorization Required
sv: Behörighet krävs

en: Choose _Account…
sv: Välj _konto…

en: Choose Account
sv: Välj konto

en: Edit Accounts
sv: Redigera konton

en: Connecting to the server
sv: Ansluter till servern

en: Asking authorization
sv: Efterfrågar behörighet

en: Getting account information
sv: Hämtar kontoinformation

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Import
sv: Importera

en: _Removable Device…
sv: _Flyttbar enhet…

en: F_older…
sv: _Mapp…

en: I_mport From
sv: Imp_ortera från

en: After importing from a device:
sv: Efter att ha importerat från en flyttbar enhet:

en: _Rotate the images physically
sv: _Rotera bilderna fysiskt

en: _Delete the imported files from the source
sv: _Ta bort de importerade bilderna från källan

note: view label
en: S_how:
sv: V_isa:

en: _Event:
sv: _Händelse:

en: _Tags:
sv: _Taggar:

en: Could not import the files
sv: Kunde inte importera filerna

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
sv: Filer att importera: %d (%s)

en: Could not load the folder
sv: Kunde inte läsa in mappen

en: Getting the folder content…
sv: Hämta mappinnehållet…

en: Import from Removable Device
sv: Importera från flyttbar enhet

en: Import from Folder
sv: Importera från mapp

en: Import photos
sv: Importera foton

en: Import photos from removable devices.
sv: Importera foton från flyttbara enheter.

en: RAW Format
sv: RAW-format

en: Raw format support
sv: Stöd för råformat

en: Allow to load raw format images.
sv: Tillåter inläsning av bilder i råformat.

en: Red Eye Removal
sv: Ta bort röda ögon

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
sv: Ta bort röda ögon orsakade av kamerablixtar

en: Red-eye removal
sv: Ta bort röda ögon

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
sv: Verktyg för att ta bort röda ögon från ett foto.

en: _Sort by:
sv: _Sortera efter:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
sv: Skiftläg_e:

en: Re_verse Order
sv: Om_vänd ordning

en: Revert to the last used template
sv: Återställ till den senast använda mallen

en: _Preview:
sv: _Förhandsgranska:

en: Original enumerator
sv: Ursprunglig uppräknare

en: Modification date
sv: Ändringsdatum

en: Digitalization date
sv: Datum för digitalisering

en: Could not rename the files
sv: Kunde inte byta namn på filerna

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Old Name
sv: Gammalt namn

en: New Name
sv: Nytt namn

en: Keep original case
sv: Behåll ursprungligt skiftläge

en: Convert to lower-case
sv: Konvertera till gemener

en: Convert to upper-case
sv: Konvertera till versaler

en: Renaming files
sv: Byter namn på filer

en: Rename files
sv: Byt namn på filer

en: Rename series of files.
sv: Byt namn på en serie av filer.

en: Resize Images…
sv: Ändra storlek på bilder…

en: pixel
sv: bildpunkt

en: New dimensions
sv: Nya dimensioner

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Preserve original aspect ratios
sv: _Bevara ursprungliga proportioner

en: Resize Images
sv: Ändra storlek på bilder

en: Keep the original format
sv: Behåll ursprungligt format

en: Resize images
sv: Ändra storlek på bilder

en: Resize series of images.
sv: Ändra storlek på en serie bilder.

en: Could not perform the search
sv: Kunde inte genomföra sökningen

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Find
sv: Sök

en: Find files
sv: Sök filer

en: Search again
sv: Sök igen

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
sv: Sök

en: all the following rules
sv: alla följande regler

en: any of the following rules
sv: någon av följande regler

en: Add another location
sv: Lägg till en annan plats

en: No file found
sv: Ingen fil hittades

en: Files found so far: %s
sv: Filer hittade hittills: %s

en: Searching…
sv: Söker…

en: Cancel the operation
sv: Avbryt åtgärden

en: File search tool.
sv: Filsökningsverktyg.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
sv: Lägg till i urval

en: Remove from selection
sv: Ta bort från urval

en: Show selection
sv: Visa urval

en: Remove from Selection
sv: Ta bort från urval

en: Show selection %d
sv: Visa urval %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
sv: Använd Alt-%d för att lägga till filer till detta urval, Ctrl-%d för att visa detta urval.

en: Selection %d
sv: Urval %d

en: Selections
sv: Val

en: Advanced file selection.
sv: Avancerat filurval.

en: Start presentation
sv: Starta presentation

en: Terminate presentation
sv: Avsluta presentation

en: Pause/Resume presentation
sv: Pausa/Återuppta presentation

en: Show next file
sv: Visa nästa fil

en: Show previous file
sv: Visa föregående fil

en: _Personalize
sv: _Personalisera

en: _Transition effect:
sv: Öv_ergångseffekt:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
sv: _Byt automatiskt var

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
sv: sekund

en: _Restart when finished
sv: Starta _om när slutet nås

en: R_andom order
sv: S_lumpmässig ordning

en: Playlist
sv: Spellista

en: Add files to the playlist
sv: Lägg till filer till spellistan

en: Remove the selected files
sv: Ta bort markerade filer

en: Choose the files to play
sv: Välj filerna att spela upp

en: Audio files
sv: Ljudfiler

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Playing a presentation
sv: Spelar en presentation

en: Push from right
sv: Tryck från högerkant

en: Push from bottom
sv: Tryck från nederkant

en: Slide from right
sv: Glid från högerkant

en: Slide from bottom
sv: Glid från nederkant

en: Fade in
sv: Tona in

en: Flip page
sv: Vänd på sida

en: Cube from right
sv: Kub från högerkant

en: Cube from bottom
sv: Kub från nederkant

en: Play a presentation of images.
sv: Spela upp en presentation bestående av bilder.

en: Open in Terminal
sv: Öppna i terminal

en: Open a folder in a terminal
sv: Öppna en mapp i en terminal

en: _Web Album…
sv: _Webbalbum…

en: Click to view the image
sv: Klicka för att visa bilden

en: Go back to the index
sv: Gå tillbaka till indexet

en: Image %d of %d
sv: Bild %d av %d

en: View page %d
sv: Visa sida %d

en: View the next image
sv: Visa nästa bild

en: View the next page
sv: Visa nästa sida

en: View the previous image
sv: Visa föregående bild

en: View the previous page
sv: Visa föregående sida

en: All images on a single image
sv: Alla bilder på en enda bild

en: Adapts to the window width
sv: Anpassar sig efter fönstrets bredd

en: _Copy originals to destination
sv: _Kopiera originalbilder till mål

en: _Adapt to the window width
sv: _Anpassa till fönstrets bredd

en: Index Page
sv: Indexsida

en: Thumbnail Caption
sv: Miniatyrbildstext

en: Image Page
sv: Bildsida

en: Show the description, if available
sv: Visa beskrivningen, om möjligt

en: Show the following attributes:
sv: Visa följande attribut:

en: Image Attributes
sv: Bildattribut

en: Current image number
sv: Aktuellt bildnummer

en: Total number of images
sv: Totalt antal bilder

en: Original filename
sv: Ursprungligt filnamn

en: Web Album
sv: Webbalbum

en: Malformed command
sv: Felformulerat kommando

en: Could not show the destination
sv: Kunde inte visa målplatsen

en: The album has been created successfully.
sv: Albumet har skapats.

en: Saving thumbnails
sv: Sparar miniatyrbilder

en: Saving HTML pages: Images
sv: Sparar HTML-sidor: Bilder

en: Saving HTML pages: Indexes
sv: Sparar HTML-sidor: Index

en: Copying original images
sv: Kopierar ursprungliga bilder

en: Could not find the style folder
sv: Kunde inte hitta stilmappen

en: Could not create a temporary folder
sv: Kunde inte skapa temporär mapp

en: Web Albums
sv: Webbalbum

en: Create static web albums.
sv: Skapa statiska webbalbum.

en: Could not load the position “%s”
sv: Kunde inte läsa in positionen ”%s”

en: Open
sv: Öppna

en: Could not save the filter
sv: Kunde inte spara filtret

en: New Filter
sv: Nytt filter

en: Edit Filter
sv: Redigera filter

en: Filters
sv: Filter

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
sv: Bläddrare

[ctx: Extensions]
en: All
sv: Alla

[ctx: Extensions]
en: Enabled
sv: Aktiverade

[ctx: Extensions]
en: Disabled
sv: Inaktiverade

en: Viewers
sv: Visning

en: File tools
sv: Filverktyg

en: List tools
sv: Listverktyg

en: Importers
sv: Importera

en: Exporters
sv: Exportera

en: Could not activate the extension
sv: Kunde inte aktivera tillägget

en: Could not deactivate the extension
sv: Kunde inte inaktivera tillägget

en: gThumb Development Team
sv: gThumbs utvecklingsgrupp

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
sv: Tillägg

en: Restart required
sv: Omstart krävs

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
sv: Du behöver starta om gthumb för att dessa ändringar ska bli aktiva

en: _Restart
sv: Starta _om

en: Revert
sv: Återställ

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
sv: Vill du återställa alla ändringar och använda standardkortkommandona?

[ctx: Shortcuts]
en: All
sv: Alla

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
sv: Ändrade

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Sort By
sv: Sortera efter

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
sv: %s av %s

en: Moving “%s” to “%s”
sv: Flyttar ”%s” till ”%s”

en: Copying “%s” to “%s”
sv: Kopierar ”%s” till ”%s”

en: Moving files
sv: Flyttar filer

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Getting file information
sv: Hämtar filinformation

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Moving files to trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
sv: Tryck ned en kombination av tangenter att använda som kortkommando.

en: Press Esc to cancel
sv: Tryck ned Esc för att avbryta

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i helskärmsläge

en: Automatically start a presentation
sv: Starta en presentation automatiskt

en: Automatically import digital camera photos
sv: Importera digitalkamerabilder automatiskt

en: Show version
sv: Visa version

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
sv: [FIL…] [KATALOG…]

en: — Image browser and viewer
sv: — Bildbläddrare och bildvisare

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: gThumb är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation; antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: gThumb distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.  Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med gThumb.  Om inte, se http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
sv: En bildvisare och bläddrare för GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Quit
sv: Avsluta

en: Show browser
sv: Visa bläddrare

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Open location
sv: Öppna plats

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Revert image to saved
sv: Återställ bild till sparad

en: Save image
sv: Spara bild

en: Save image as
sv: Spara bild som

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: Statusbar
sv: Statusrad

en: Thumbnails list
sv: Miniatyrbildslista

en: Load previous location
sv: Läs in föregående plats

en: Load next location
sv: Läs in nästa plats

en: Load parent folder
sv: Läs in överordnad mapp

en: Load home
sv: Läs in hem

en: Reload location
sv: Uppdatera plats

en: Show/Hide hidden files
sv: Visa/dölj dolda filer

en: Change sorting order
sv: Ändra sorteringsordning

en: Show first file
sv: Visa första filen

en: Show last file
sv: Visa sista filen

en: Image tools
sv: Bildverktyg

en: File properties
sv: Filegenskaper

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select none
sv: Markera ingen

en: All
sv: Alla

en: [modified]
sv: [ändrad]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
sv[0]: %d fil markerad (%s)
sv[1]: %d filer markerade (%s)

en: %s of free space
sv: %s ledigt utrymme

en: No suitable module found for %s
sv: Ingen lämplig modul hittades för %s

en: Save changes to file “%s”?
sv: Spara ändringar i filen ”%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringarna i filen att gå förlorade för alltid.

en: Do _Not Save
sv: Spara _inte

en: Accept
sv: Acceptera

en: _Close
sv: _Stäng

en: Could not change name
sv: Kunde inte ändra namnet

en: Modified
sv: Ändrad

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: History
sv: Historik

en: View the folders
sv: Visa mapparna

en: Edit file
sv: Redigera fil

en: Operations
sv: Åtgärder

en: File type not supported
sv: Filtypen stöds inte

en: No suitable module found
sv: Ingen lämplig modul hittades

en: Could not open the module “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna modulen ”%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
sv: Tillägget ”%1$s” krävs av tillägget ”%2$s”

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: _Show Format Options
sv: _Visa formatalternativ

en: No file
sv: Ingen fil

en: Computer
sv: Dator

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
sv: Filerna kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort dem permanent?

en: Could not move the files to the Trash
sv: Kunde inte flytta filerna till papperskorgen

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort ”%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den %'d:a markerade filen permanent?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de %'d markerade filerna permanent?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort en fil så kommer den förloras för alltid.

note: "files" label
en: files
sv: filer

en: ascending
sv: stigande

en: descending
sv: fallande

en: No limit specified
sv: Ingen gräns specificerad

en: (Open Parent)
sv: (Öppna överordnad)

en: Enter the new name:
sv: Ange det nya namnet:

en: Alpha
sv: Alfa

en: Could not rename the file
sv: Kunde inte byta namn på filen

en: No options available for this file type
sv: Inga alternativ tillgängliga för denna filtyp

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
sv: Kunde inte hitta en lämplig modul för att spara bilden som ”%s”

en: Reading file information
sv: Läser filinformation

en: Hidden Files
sv: Dolda filer

en: Locations
sv: Platser

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Bytes
sv: Byte

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
sv: Datum och tid för ändring

en: Type
sv: Typ

en: Duration
sv: Längd

en: Exposure Settings
sv: Exponeringsinställningar

en: Aperture
sv: Bländare

en: ISO Speed
sv: ISO-hastighet

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Flash
sv: Blixt

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Color Profile
sv: Färgprofil

en: General Date & Time
sv: Allmän datum och tid

en: Author
sv: Upphovsman

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: file name
sv: filnamn

en: file path
sv: filsökväg

en: file size
sv: filstorlek

en: file modified date
sv: filens ändringsdatum

en: no sorting
sv: ingen sortering

en: dimensions
sv: dimensioner

en: aspect ratio
sv: proportioner

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Images
sv: Alla bilder

en: JPEG Images
sv: JPEG-bilder

en: Raw Photos
sv: Raw-foton

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Filename
sv: Filnamn

en: Title (embedded)
sv: Titel (inbäddad)

en: Description (embedded)
sv: Beskrivning (inbäddad)

en: Show/Hide
sv: Visa/Dölj

en: Navigation
sv: Navigering

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Saving file information
sv: Sparar filinformation

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
sv: Sparar ”%s”

en: Create tag “%s”
sv: Skapa taggen ”%s”

en: Show all the tags
sv: Visa alla taggar

en: Holidays
sv: Helger

en: Temporary
sv: Tillfälliga

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Science
sv: Vetenskap

en: Favorite
sv: Favorit

en: Important
sv: Viktigt

en: Games
sv: Spel

en: Party
sv: Fest

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Family
sv: Familj

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
sv: Mellanslag

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Day of the month
sv: Dag i månaden

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
sv: Sekund

en: is lower than
sv: är mindre än

en: is greater than
sv: är större än

en: is equal to
sv: är lika med

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is lower than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: The test definition is incomplete
sv: Testdefinitionen är inte komplett

en: is
sv: är

en: is only
sv: är endast

en: is not
sv: är inte

en: matches
sv: matchar

en: Add a new rule
sv: Lägg till en ny regel

en: Remove this rule
sv: Ta bort denna regel

en: contains
sv: innehåller

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: is before
sv: är före

en: is after
sv: är efter

en: Today
sv: Idag

en: Now
sv: Nu

en: Colors
sv: Färger

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
sv: Tangentkombinationen ”%s” är redan tilldelad åtgärden ”%s”. Vill du överföra den till denna åtgärd istället?

en: Reassign
sv: Överför

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
sv: Tangentkombinationen ”%s” är redan tilldelad åtgärden ”%s” och kan inte ändras.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
sv: Tangentkombinationen ”%s” är redan tilldelad och kan inte ändras.

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Could not launch the application
sv: Kunde inte starta programmet

en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _New
sv: _Ny

en: _Ok
sv: _OK

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Save
sv: _Spara

en: E_xecute
sv: _Kör

en: _Upload
sv: Skicka _upp

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open Location…
sv: Öppna plats…

en: Sort By…
sv: Sortera efter…

en: _About gThumb
sv: _Om gThumb

en: _Delete History
sv: _Ta bort historik
