gthumb - en to tr translation catalogue (1150 entries)

en: gThumb Image Viewer
tr: gThumb Resim Görüntüleyici

en: View and organize your images
tr: Resimleri düzenle ve görüntüle

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
tr: gThumb resim görüntüleyici, düzenleyici, tarayıcı ve sıralayıcısıdır. GNOME 3 masaüstüyle tümleşecek biçimde tasarlanmıştır.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
tr: Resim görüntüleyici olarak gThumb; BMP, JPEG, GIF (animasyonlu), PNG, TIFF, TGA ve RAW resimleri gibi ortak resim dosyası biçimlerinin görüntülenmesini sağlar. Ayrıca resim içerisine gömülü EXIF, IPTC ve XMP gibi türlü üst veri türlerini görüntüleyebilir.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
tr: Resim düzenleyicisi olarak gThumb; resimlerinizi ölçeklemenize, döndürmenize ve kırpmanıza ayrıca diğer renk dönüşümlerinin yanı sıra doygunluk, aydınlık, karşıtlık ayarlarını değiştirmenizi sağlar.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
tr: Resim tarayıcısı olarak gThumb, diskinizde kaydedilmiş resimlerin küçük örneklerini gösterir; kopyalama, taşıma, dosya ve klasör silme gibi ortak dosya yönetimi işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlar. Ayrıca bir dizi özel resim araçları vardır; örneğin JPEG kayıpsız dönüşümleri, resmi yeniden boyutlandırma, biçim dönüşümü, slayt gösterisi, resmi masaüstü arka planı olarak ayarlama ve diğer birkaçı.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
tr: Resim düzenleyici olarak gThumb; resimlere açıklama ve diğer üst verileri eklemenize, katalog içindeki resimleri ve kütüphanelerdeki katalogları düzenlemenize, resim aramanıza ve katalog olarak sonuçları kaydetmenizi sağlar.

en: Browser mode
tr: Tarayıcı kipi

en: Viewer mode
tr: Gösterici kipi

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
tr: Bu büyüklüğün (byte) üstündeki resimlerin küçük resmi olmayacaktır. Tüm resimlerin küçük resminin olmasını isterseniz 0 kullanın.

en: Open files in the active window
tr: Dosyaları etkin pencerede aç

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
tr: Resmi değiştirdikten sonra kaydırma çubuğunun sıfırlanıp sıfırlanmaması

en: Possible values are: jpeg, jpg.
tr: Olası değerler: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
tr: Olası değerler: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
tr: Olası değerler içerir: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
tr: GThumb ile İçeri Aktar

en: Photo Import Tool
tr: Fotoğraf İçe Aktarım Aracı

en: Import the photos on your camera card
tr: Kamera kartınızdaki fotoğrafları içeri aktar

en: Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
tr: Resim;Görüntüleyici;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Caption
tr: Başlık

en: Behavior
tr: Davranış

en: _Single click to open files
tr: Ögeleri açmak için _bir kez tıkla

en: _Double click to open files
tr: Ögeleri açmak için _çift tıkla

en: _Open files in fullscreen mode
tr: _Dosyaları tam ekran kipinde aç

en: Other
tr: Diğer

en: Thumbnail _size:
tr: Küçük resim _boyutu:

en: D_etermine image type from content (slower)
tr: İç_erikten resim türünü sapta (daha yavaş)

en: digits
tr: basamaklar

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Default value
tr: Öntanımlı değer

en: remove
tr: kaldır

en: add
tr: ekle

en: _Extensions:
tr: _Uzantılar:

en: More extensions…
tr: Daha çok uzantı…

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Filter _Name:
tr: Süzgeç _Adı:

en: _Match:
tr: _Eşleştir:

en: Rules:
tr: Kurallar:

note: limit label
en: _Limit to
tr: _Sınırla

en: selected by
tr: tarafından seçilen

en: Mean:
tr: Ortalama:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
tr: Std sapma:

en: Median:
tr: Orta değer:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
tr: Piksel:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
tr: Azami:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
tr: Seçilen:

en: _Location:
tr: _Konum:

en: Overwrite the old file with the new one?
tr: Yeni dosya eskisinin üzerine yazılsın mı?

en: Old File:
tr: Eski Dosya:

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Modified:
tr: Değiştirilme:

en: New File:
tr: Yeni Dosya:

en: Over_write the old file
tr: Eski dosyanın üzerine _yaz

en: Do not overwrite _the old file
tr: _Eski dosyanın üzerine yazma

en: Overwrite _all files
tr: _Tüm dosyaların üzerine yaz

en: _Do not overwrite any file
tr: Herhangi bir dosyanın _üzerine yazma

en: _Save the new file as:
tr: Yeni dosyayı farklı _kaydet:

en: _General filter:
tr: _Genel süzgeç:

en: _Other filters:
tr: _Diğer süzgeçler:

en: below the folder list
tr: aşağıdaki klasör listesi

en: on the right
tr: sağda

en: gThumb Preferences
tr: gThumb Tercihleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: T_humbnails in viewer:
tr: Görüntüleyicideki k_üçük resimler:

en: on the bottom
tr: altta

en: on the side
tr: kenarda

en: File _properties in browser:
tr: Tarayıcıdaki dosya _özellikleri:

en: _Statusbar
tr: _Durum çubuğu

en: On startup:
tr: Başlangıçta:

en: Go to last _visited location
tr: Son _ziyaret edilmiş konuma git

en: Go to this _folder:
tr: Bu kla_söre git:

en: Set to C_urrent
tr: Geçerli _olarak belirle

en: _Reuse the active window to open files
tr: Dosyaları açmak için etkin pencereyi _yeniden kullan

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
tr: Dosyaları ya da katalogları silmeden önce onay s_or

en: Ask whether to save _modified files
tr: _Değiştirilen dosyaların kaydedilip kaydedilmeyeceğini sor

en: _Store metadata inside files if possible
tr: Eğer oluyorsa dosyalardaki üst verileri _depola

en: General
tr: Genel

en: Shortcuts:
tr: Kısayollar:

en: _Restore All…
tr: _Tümünü Geri Getir…

en: file name
tr: dosya adı

en: file modified date
tr: dosya değiştirilme tarihi

en: _Inverse order
tr: _Ters sırada

en: Example:
tr: Örnek:

en: Upload images to 23hq.com
tr: 23hq.com adresine resimleri yükle

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Add bookmarks support.
tr: Yer imi desteği ekle.

en: _Add Bookmark
tr: _Yer İmlerine Ekle

en: _Edit Bookmarks…
tr: Yer İmlerini _Düzenle…

en: _System Bookmarks
tr: _Sistem Yer İmleri

en: _Bookmarks:
tr: Yer İ_mleri:

en: Go to this location
tr: Bu konuma git

en: Remove
tr: Sil

en: _Name
tr: _Ad

en: _Location
tr: _Konum

en: Could not remove the bookmark
tr: Yer imi silinemedi

en: Burn CD/DVD
tr: CD/DVD Yaz

en: Save files to an optical disc.
tr: Dosyaları optik diske kaydet.

en: _Optical Disc…
tr: _Optik Disk…

en: Disc Name
tr: Disk Adı

en: Current _folder
tr: Geçerli _klasör

en: Current folder and its s_ub-folders
tr: Geçerli klasör ve onun a_lt klasörleri

en: _Selected files
tr: _Seçilen dosyalar

en: Source
tr: Kaynak

en: Write to Disc
tr: Diske Yaz

en: _Continue
tr: _Devam et

en: Error interpreting JPEG image file: %s
tr: JPEG resim dosyası işlenirken hata: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
tr: Bilinmeyen JPEG renk uzayı (%d)

en: _Quality:
tr: _Kalite:

en: _Lossless
tr: _Kayıpsız

en: _Default extension:
tr: _Öntanımlı uzantı:

en: _Smoothing:
tr: _Düzleme:

en: Opti_mize
tr: _İyileştir

en: _Progressive
tr: _İlerleme

en: Compression _level:
tr: Sıkıştır_ma düzeyi:

en: Default options:
tr: Öntanımlı seçenekler:

en: _RLE compression
tr: _RLE sıkıştırma

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: _No compression
tr: _Sıkıştırma yok

en: No_rmal (Deflate)
tr: No_rmal (Sönük)

en: _Loss compression (JPEG)
tr: _Kayıplı sıkıştırma (JPEG)

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: _Horizontal:
tr: Ya_tay:

en: _Vertical:
tr: D_ikey:

en: _Method:
tr: _Yöntem:

en: Insufficient memory
tr: Yetersiz bellek

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
tr: Geçersiz ad. Aşağıdaki karakterlere izin verilmez: %s

en: Name already used
tr: Ad zaten kullanımda

en: New catalog
tr: Yeni katalog

en: Enter the catalog name:
tr: Katalog adı gir:

en: C_reate
tr: Oluştu_r

en: New library
tr: Yeni kütüphane

en: Enter the library name:
tr: Kütüphane adı gir:

en: Could not remove the catalog
tr: Katalog silinemiyor

en: Are you sure you want to remove “%s”?
tr: “%s”i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add to Catalog…
tr: Kataloga Ekle…

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Remove from Catalog
tr: Katalogdan Kaldır

en: Create Catalog
tr: Katalog Oluştur

en: Create Library
tr: Kütüphane Oluştur

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Properties
tr: Özellikler

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Command Line
tr: Komut Satırı

en: Catalog Properties
tr: Katalog Özellikleri

en: Organize
tr: Düzenle

en: Automatically organize files by date
tr: Tarihe göre dosyaları kendiliğinden düzenle

en: Create file collections.
tr: Dosya koleksiyonu oluştur.

en: C_atalogs:
tr: K_ataloglar:

en: New Library
tr: Yeni Kütüphane

en: New Catalog
tr: Yeni Katalog

en: _View the destination
tr: Hedefi _görüntüle

en: _Name:
tr: _Ad:

en: _Date:
tr: _Tarih:

en: Catalog
tr: Katalog

en: Cancel operation
tr: İşlemi iptal et

en: Organization:
tr: Organizasyon:

en: Files
tr: Dosyalar

en: Create
tr: Oluştur

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

en: Catalog _Preview:
tr: Katalog _Ön İzle:

en: _Group files by:
tr: Dosyaları _kümele:

en: _Include sub-folders
tr: Alt klasörleri de _içer

en: Ignore catalogs with a single file
tr: Tek dosyalı katalogları yok say

en: Put single files in the catalog:
tr: Tek dosyaları kataloga yerleştir:

en: Singles
tr: Tek

en: Could not add the files to the catalog
tr: Dosyalar kataloga eklenemedi

en: Could not create the catalog
tr: Katalog oluşturulamadı

en: Add to Catalog
tr: Kataloga Ekle

en: _Add
tr: _Ekle

en: Keep the dialog open
tr: İletişim penceresini açık tut

en: Could not save the catalog
tr: Katalog kaydedilemedi

en: Could not load the catalog
tr: Katalog yüklenemedi

en: Organize Files
tr: Dosyaları Düzenle

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
tr: Dosyalar kataloglarda düzenlenecektir. Disk üzerinde hiçbir dosya taşınmayacaktır.

en: Date photo was taken
tr: Fotoğraf tarihi alındı

en: File modified date
tr: Dosya değiştirilme tarihi

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag (embedded)
tr: Etiket (gömülü)

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Tags
tr: Etiketler

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
tr: “%s” katalogu zaten var, üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
tr: “%s” kütüphanesi zaten var, üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Over_write
tr: Üzerine _yaz

en: Cannot move the files
tr: Dosyalar taşınamıyor

en: Cannot copy the files
tr: Dosyalar kopyalanamıyor

en: Invalid destination.
tr: Geçersiz hedef.

en: Copying files to “%s”
tr: Dosyalar “%s” konumuna kopyalanıyor

en: Could not remove the files from the catalog
tr: Katalogdan dosyalar kaldırılamadı

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
tr: İşlem tamamlandı. Kataloglar: %d. Resimler: %d.

en: Change _Date…
tr: _Tarih Değiştir…

en: Change date
tr: Tarih değiştir

en: Change the files date
tr: Dosya tarihlerini değiştir

en: Change the following values:
tr: Aşağıdaki değerleri değiştir:

en: _Last modified date
tr: _Son değiştirilme tarihi

en: Co_mment date
tr: Aç_ıklama tarihi

en: Change to:
tr: Şöyle değiştir:

en: The _following date:
tr: Müteakip _tarih:

en: File _modified date
tr: Dosya _değiştirilme tarihi

en: File c_reation date
tr: Dosya o_luşturma tarihi

en: Date p_hoto was taken
tr: F_otoğraf tarihi alındı

en: A_djust by
tr: A_yarlanan

en: hours
tr: saatler

en: minutes
tr: dakikalar

en: seconds
tr: saniye

en: Change Date
tr: Tarih Değiştir

en: Import Embedded Metadata
tr: Gömülü Üst Verileri İçeri Aktar

en: Comments and tags
tr: Yorumlar ve etiketler

en: Add comments and tags to any file type.
tr: Herhangi bir dosya türüne yorum ve etiket ekle.

en: _Synchronize with the embedded metadata
tr: Gömülü üst veriler ile _eşitle

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Comment
tr: Yorum

en: Title
tr: Başlık

en: Place
tr: Yer

en: Comment Date & Time
tr: Yorum Tarihi ve Zamanı

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Contact _Sheet…
tr: Bağlantı _Sayfası…

en: Image _Wall…
tr: Resim _Duvarı…

en: Contact Sheet
tr: Bağlantı Sayfası

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
tr: Seçilen dosyaların küçük resimlerinin görüntüleneceği resim dizini oluştur.

en: None
tr: Bilinmeyen

en: Simple
tr: Basit

en: Simple with shadow
tr: Basit gölge

en: Shadow only
tr: Yalnızca gölge

en: Slide
tr: Slayt

en: Inward Shadow
tr: İçe Doğru Gölge

en: Outward Shadow
tr: Dışa Doğru Gölge

en: Background
tr: Arkaplan

en: _Solid color
tr: _Düz renk

en: _Gradient
tr: _Eğim

en: Select a color
tr: Renk seç

en: Frame
tr: Çerçeve

en: _Style:
tr: _Biçem:

en: C_olor:
tr: R_enk:

en: Text
tr: Metin

en: _Header:
tr: _Başlık:

en: Select a font
tr: Yazı tipi seç

en: _Footer:
tr: _Alt bilgi:

en: Caption:
tr: Resim yazısı:

en: Help
tr: Yardım

en: Edit template
tr: Şablonu düzenle

en: _Destination:
tr: He_def:

en: Choose destination folder
tr: Hedef klasörü seç

en: File_name:
tr: Dosya _adı:

en: Create _HTML image map
tr: _HTML resim haritası oluştur

en: Create a new theme
tr: Yeni tema oluştur

en: Edit the selected theme
tr: Seçilen temayı düzenle

en: Delete the selected theme
tr: Seçilen temayı sil

en: Theme
tr: Tema

en: Columns:
tr: Sütunlar:

en: Images per page:
tr: Sayfa başına resim:

en: All images on a single page
tr: Tüm resimler tek sayfada

en: _All pages with the same size
tr: _Tüm sayfalar aynı boyutta

en: Layout
tr: Yerleşim düzeni

en: S_ort:
tr: S_ırala:

en: Re_verse order
tr: Ters düze_n

en: _Size:
tr: _Boyut:

en: Sq_uared
tr: _Kare

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Enumerator
tr: Numaralandırıcı

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current page number
tr: Geçerli sayfa numarası

en: Total number of pages
tr: Toplam sayfa sayısı

en: Location
tr: Konum

en: Could not save the theme
tr: Tema kaydedilemedi

en: Could not delete the theme
tr: Tema silinemedi

en: Edit Template
tr: Şablonu Düzenle

en: Image Wall
tr: Resim Duvarı

en: Creating images
tr: Resimler oluşturuluyor

en: Generating thumbnails
tr: Küçük resimler oluşturuluyor

en: Theme Properties
tr: Tema Özellikleri

en: Copy _From
tr: _Şuradan Kopyala

en: New theme
tr: Yeni tema

en: Header
tr: Sayfa Başlığı

en: Footer
tr: Sayfa Altlığı

en: Convert Format…
tr: Biçim Dönüştür…

en: Convert format
tr: Biçim dönüştür

en: Save images in a different format
tr: Resimleri başka biçimde kaydet

en: New format
tr: Yeni biçim

en: Destination
tr: Hedef

en: _Use the original image folder
tr: Özgün resim klasörünü _kullan

en: Converting images
tr: Resimler dönüştürülüyor

en: Convert Format
tr: Biçim Dönüştür

en: Could not show the desktop background properties
tr: Masaüstü arka plan özellikleri gösterilemedi

en: _Preferences
tr: Ö_zellikler

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: Could not set the desktop background
tr: Masaüstü arka planı ayarlanamadı

en: Set as Background
tr: Arka Plan Olarak Ayarla

en: Desktop background
tr: Masaüstü arka planı

en: Set the image as desktop background
tr: Resmi masaüstü arka planı olarak ayarla

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
tr: Seçilen dosyanın üst verisini kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
tr: Eğer üst veriyi silerseniz, kalıcı olarak yitirilecek.

en: Edit comment
tr: Yorumu düzenle

en: Edit tags
tr: Etiketleri düzenle

en: Delete Metadata
tr: Üst Veriyi Sil

en: D_escription:
tr: A_çıklama:

en: _Place:
tr: Y_er:

en: T_ags:
tr: E_tiketler:

en: _Rating:
tr: _Değerlendirme:

en: _Title:
tr: _Başlık:

en: Could not save the file metadata
tr: Dosya üst verisi kaydedilemedi

en: Cannot read file information
tr: Dosya bilgisi okunamıyor

en: Edit metadata
tr: Üst veriyi düzenle

en: Allow to edit files metadata.
tr: Dosya üst verilerini düzenlemeye izin ver.

en: Save only cha_nged fields
tr: Yalnızca değişen ala_nları kaydet

en: No date
tr: Tarih yok

en: The following date
tr: Takip eden tarih

en: Last modified date
tr: Son değiştirilme tarihi

en: File creation date
tr: Dosya oluşturma tarihi

en: Do not modify
tr: Değiştirme

en: Assigning tags to the selected files
tr: Seçilen dosyalara etiket atanıyor

en: Writing files
tr: Dosyalar yazılıyor

en: Reading files
tr: Dosyalar okunuyor

en: example
tr: örnek

en: What example does
tr: Örnek ne yapar

en: C_opyright:
tr: T_elif hakkı:

en: Co_untry:
tr: Ül_ke:

en: _Code:
tr: _Kod:

en: Cr_edit:
tr: Ya_zanlar:

en: _Source:
tr: _Kaynak:

en: _Urgency:
tr: _Aciliyet:

en: _Object Name:
tr: _Nesne Adı:

en: Byline _Title:
tr: Yazar _Unvanı:

en: _Byline:
tr: _Yazar:

en: _City:
tr: _Şehir:

en: _Language:
tr: _Dil:

en: State/Province:
tr: Eyalet/Bölge:

en: (invalid value)
tr: (geçersiz değer)

en: Exposure
tr: Pozlama

en: EXIF, IPTC, XMP support
tr: EXIF, IPTC, XMP desteği

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
tr: Exif, iptc ve xmp üst verisi yaz ve oku.

en: Exif General
tr: Exif Genel

en: Exif Conditions
tr: Exif Koşulları

en: Exif Structure
tr: Exif Yapısı

en: Exif Thumbnail
tr: Exif Küçük resimler

en: Exif Maker Notes
tr: Exif Maker Notları

en: Exif Versions
tr: Exif Sürümleri

en: Exif Other
tr: Exif Diğer

en: XMP Embedded
tr: XMP Gömülü

en: XMP Attached
tr: XMP Ekli

en: date photo was taken
tr: fotoğrafın çekildi tarih

en: _Export To
tr: _Şuraya Dışa Aktar

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: Enter the folder name:
tr: Klasör adı gir:

en: Could not perform the operation
tr: İşlem gerçekleştirilemedi

en: Could not move the files
tr: Dosyalar taşınamadı

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
tr: Dosyalar geçerli konuma taşınamadı, alternatif olarak onları kopyalamayı seçebilirsiniz.

en: Copy
tr: Kopyala

en: Move To
tr: Buraya Taşı

en: Copy To
tr: Buraya Kopyala

en: Move
tr: Taşı

en: Could not open the location
tr: Konum açılamadı

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Copy to…
tr: Şuraya Kopyala…

en: Move to…
tr: Şuraya Taşı…

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Delete
tr: Sil

en: Open with the File Manager
tr: Dosya Yöneticisiyle aç

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Paste Into Folder
tr: Klasöre Yapıştır

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Delete permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Open with Gimp
tr: GIMP ile aç

en: Home Folder
tr: Ev Klasörü

en: Open _With
tr: _Birlikte Aç

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
tr: “%s” dosyasını “%s” içine taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
tr: “%s” dosyasını “%s” içine kopyalamak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
tr: Sürüklenen dosyaları “%s” konumuna taşımak istiyor musunuz?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
tr: Sürüklenen dosyaları “%s” konumuna kopyalamak istiyor musunuz?

en: _Copy
tr: K_opyala

en: File manager
tr: Dosya yöneticisi

en: File manager operations.
tr: Dosya yönetici işlemleri.

en: Adjust contrast
tr: Karşıtlığı ayarla

en: Flip
tr: Çevir

en: Mirror
tr: Yansı

en: Rotate right
tr: Sağa döndür

en: Rotate left
tr: Sola döndür

en: Crop
tr: Kes

en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

en: _Preview
tr: Ö_n izleme

en: B_rightness:
tr: P_arlaklık:

en: Con_trast:
tr: Karşı_tlık:

en: _Saturation:
tr: _Doygunluk:

en: G_amma:
tr: G_ama:

en: Cyan-_Red:
tr: Camgöbeği-_Kırmızı:

en: _Magenta-Green:
tr: _Galibarda-Yeşil:

en: _Yellow-Blue:
tr: _Sarı-Mavi:

en: Color Levels
tr: Renk Düzeyleri

en: Position
tr: Konum

en: Color
tr: Renk

en: Options
tr: Seçenekler

en: _Grid:
tr: _Izgara:

en: Selection
tr: Seçim

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: Heigh_t:
tr: Yüksekli_k:

en: _Position:
tr: _Konum:

en: Maximize
tr: Ekranı Kapla

en: Center
tr: Orta

en: Aspect ratio
tr: En boy oranı

en: I_nvert aspect ratio
tr: En boy oranını t_ersine çevir

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
tr: K_at:

en: Include current channel
tr: Geçerli kanalı içer

en: High _quality
tr: Yüksek _kalite

en: pixels
tr: pikseller

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Set the image size to this value
tr: Resim boyutunu bu değere ayarla

en: Original dimensions:
tr: Gerçek boyutlar:

en: Scale factor:
tr: Ölçek faktörü:

en: New dimensions:
tr: Yeni boyutlar:

en: Grid:
tr: Izgara:

en: _Background:
tr: _Arkaplan:

en: Pick a background color
tr: Arka plan rengi seç

en: _Transparent
tr: _Saydam

en: Original size
tr: Asıl boyut

en: Bounding box
tr: Karakter kutusu

en: Crop borders
tr: Kenarlıkları kırp

en: Angle
tr: Açı

en: Align
tr: Hizala

en: Image size
tr: Resim boyutu

en: Point 1:
tr: 1. Nokta:

en: Point 2:
tr: 2. Nokta:

en: Keep aspect ratio
tr: En-boy oranını koru

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
tr: Hizayı ayarlamak için 
    resimde çizgi çizin.

en: Parallel
tr: Paralel

en: Perpendicular
tr: Dik

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Threshold:
tr: Eşik:

en: Radius:
tr: Yarıçap:

en: Amount:
tr: Miktar:

en: Linear scale
tr: Doğrusal ölçek

en: Logarithmic scale
tr: Logaritma ölçeği

en: Channel:
tr: Kanal:

en: Value
tr: Değer

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Presets
tr: Önayarlar

en: Applying changes
tr: Değişiklikler uygulanıyor

en: Adjust Colors
tr: Renkleri Ayarla

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
tr: Resmin parlaklık, karşıtlık, doygunluk ve gama düzeyini değiştir

en: Stretch
tr: Esnet

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
tr: Çubuk grafiği her iki uçtan %0.5 kırptıktan sonra genişlet

en: Equalize
tr: Eşitle

en: Equalize the histogram using the square root function
tr: Karekök işlevini kullanan çubuklu grafiği eşitle

en: Uniform
tr: Birbiçimli

en: Equalize the histogram using the linear function
tr: Doğrusal işlev kullanan çubuklu grafiği eşitle

en: Adjust Contrast
tr: Karşıtlığı Ayarla

en: Automatic contrast adjustment
tr: Karşıtlığı kendiliğinden ayarlama

en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Pick a color from the image
tr: Resimden renk seç

en: Square
tr: Köşeli

en: %d × %d (Image)
tr: %d × %d (Resim)

en: %d × %d (Screen)
tr: %d × %d (Ekran)

en: 4∶3 (DVD, Book)
tr: 4∶3 (DVD, Kitap)

en: 3∶2 (Postcard)
tr: 3∶2 (Kartpostal)

en: Other…
tr: Diğer…

en: Rule of Thirds
tr: Üçte bir kuralı

en: Golden Sections
tr: Altın Bölümler

en: Center Lines
tr: Orta Çizgiler

en: Add to Presets
tr: Önayarlara Ekle

en: Enter the preset name:
tr: Önayar adını girin:

en: Could not save the file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Add to presets
tr: Önayarlara ekle

en: Color Curves
tr: Renk Eğrileri

en: Adjust color curves
tr: Renk eğrilerini ayarla

en: Special Effects
tr: Özel Efektler

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
tr: Daha Sıcak

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
tr: Daha soğuk

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
tr: Toprak

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
tr: Çöl

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
tr: Artik

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
tr: Mango

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
tr: Taze Mavi

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
tr: Kiraz

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Vintage
tr: Eski

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
tr: Bulanık Kenarlar

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
tr: Etrafını Sil

en: Flip the image vertically
tr: Resmi dikey olarak döndür

en: _Brightness
tr: _Parlaklık

en: _Saturation
tr: _Doygunluk

en: _Average
tr: _Ortalama

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Mirror the image horizontally
tr: Resmi yatay olarak yansıt

en: Negative
tr: Negatif

en: Redo
tr: Yinele

note: resize the original image
en: Resizing images
tr: Resimler yeniden boyutlandırılıyor

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
tr: Resmi saat yönünün tersine 90 derece döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
tr: Resmi saat yönünde 90 derece döndür

en: Rotate
tr: Döndür

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

en: Save
tr: Kaydet

en: Sharpening image
tr: Resim keskinleştiriliyor

en: Enhance Focus
tr: Odak Geliştir

en: Undo
tr: Geri Al

en: Find _Duplicates…
tr: _Kopyaları Bul…

en: _Folders:
tr: _Klasörler:

en: Duplicates:
tr: Kopyalar:

en: Files:
tr: Dosyalar:

en: File
tr: Dosya

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Delete
tr: _Sil

en: No duplicates found.
tr: Kopya bulunamadı.

en: Start _at:
tr: Başlan_gıç:

en: _Filter:
tr: _Süz:

en: Find Duplicates
tr: Kopyaları Bul

en: _Find
tr: _Ara

en: Find duplicated files.
tr: Çift olan dosyaları bul.

en: leave the newest duplicates
tr: en yeni kopyaları bırak

en: leave the oldest duplicates
tr: en eski kopyaları bırak

en: by folder…
tr: klasöre göre…

en: all files
tr: tüm dosyalar

en: no file
tr: dosya yok

en: %d file (%s) | %d files (%s)
tr[0]: %d dosya (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
tr[0]: %d kopya

en: Search completed
tr: Arama tamamlandı

en: Searching for duplicates
tr: Benzerleri aranıyor

en: %d file remaining | %d files remaining
tr[0]: %d kalan dosya

en: Getting the file list
tr: Dosya listesi alınıyor

en: Duplicates
tr: Kopyalar

en: Select
tr: Seç

en: Upload images to Flickr
tr: Flickr uygulamasına resim yükle

en: Public photos
tr: Herkese açık fotoğraflar

en: Private photos, visible to family and friends
tr: Aile ve arkadaşlara görünür özel fotoğraflar

en: Private photos, visible to friends
tr: Özel fotoğraflar, arkadaşlara görünür

en: Private photos, visible to family
tr: Özel fotoğraflar aileye görünür

en: Private photos
tr: Özel fotoğraflar

en: Safe content
tr: Güvenli içerik

en: Moderate content
tr: Ölçülü içerik

en: Restricted content
tr: Kısıtlı içerik

en: _Account:
tr: _Hesap:

en: Edit accounts
tr: Hesapları düzenle

en: Free space:
tr: Boş alan:

en: Ph_otoset:
tr: Fo_toğraf kümesi:

en: _Privacy:
tr: _Gizlilik:

en: _Safety:
tr: _Güvenli:

en: Hi_de from public searches
tr: Açık aramalardan gi_zle

en: _Resize if larger than:
tr: Eğer daha büyükse _yeniden boyutlandır:

en: A_ccount:
tr: H_esap:

en: Could not connect to the server
tr: Sunucuya bağlanılamadı

en: Files successfully uploaded to the server.
tr: Dosyalar sunucuya başarılı biçimde yüklendi.

en: _Open in the Browser
tr: Tarayıcıda _Aç

en: Could not create the album
tr: Albüm oluşturulamadı

en: Could not upload the files
tr: Dosyalar yüklenemedi

en: No valid file selected.
tr: Geçerli dosya seçilemedi.

en: Could not export the files
tr: Dosyalar dışa aktarılamadı

en: Export to %s
tr: %s konumuna dışa aktar

en: %d file | %d files
tr[0]: %d dosya

en: Could not get the photo list
tr: Fotoğraf listesi alınamadı

en: No album selected
tr: Albüm seçilemedi

en: _Import
tr: _Al

en: Import from %s
tr: %s konumundan içeri aktar

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
tr: %s üzerinde yetkilendirme işlemini bitirdiğinizde bu pencereye dönün

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
tr: Tamamladığınızda, aşağıdaki “Devam Et” düğmesine tıklayın.

en: C_ontinue
tr: D_evam et

en: _Authorize…
tr: _Yetkilendir…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
tr: gThumb %s hizmetine fotoğraf yüklemek için yetkinizi ister

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
tr: Web tarayıcınızı açmak ve %s hizmetine fotoğraf yükleyecek gthumb’ı yetkilendirmek için “Yetkilendir” seçeneğini tıklayın. Bitirdiğinizde yetkilendirme işlemini tamamlamak için bu pencereye dönün.

en: Getting the album list
tr: Albüm listesi alınıyor

en: Creating the new album
tr: Yeni albüm oluşturuluyor

en: Could not upload “%s”: %s
tr: “%s” yüklenemedi: %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
tr: “%s” yükleniyor

en: Uploading the files to the server
tr: Dosyalar sunucuya yükleniyor

en: Getting the photo list
tr: Fotoğraf listesi alınıyor

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
tr: Resim, %s olarak kaydedildi

[ctx: Filename]
en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Could not take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü alınamadı

en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

en: Mute
tr: Sessiz

en: Play faster
tr: Hızlı oynat

en: Play slower
tr: Yavaş oynat

en: Next frame
tr: Sonraki kare

en: Go forward 1 second
tr: 1 saniye ileri git

en: Go forward 5 seconds
tr: 5 saniye ileri git

en: Go forward 10 seconds
tr: 10 saniye ileri git

en: Go forward 1 minute
tr: 1 dakika ileri git

en: Go forward 5 minutes
tr: 5 dakika ileri git

en: Go back 1 second
tr: 1 saniye geri git

en: Go back 5 seconds
tr: 5 saniye geri git

en: Go back 10 seconds
tr: 10 saniye geri git

en: Go back 1 minute
tr: 1 dakika geri git

en: Go back 5 minutes
tr: 5 dakika geri git

en: Use hardware acceleration
tr: Donanım hızlandırması kullan

en: _Screenshots location:
tr: _Ekran Görüntüleri konumu:

en: Play
tr: Oynat

en: Slower
tr: Daha Yavaş

en: Faster
tr: Daha Hızlı

en: Restart when finished
tr: Bitince yeniden başlat

en: Time:
tr: Zaman:

en: Audio/Video support
tr: Ses/Video desteği

en: Play audio and video files.
tr: Ses ve video dosyalarını oynat.

en: Copy Image
tr: Resmi Kopyala

en: Playing video
tr: Video oynatılıyor

en: Pause
tr: Durdur

en: Take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

en: Fit to window
tr: Pencereye sığdır

en: Audio/Video Player
tr: Ses/Video Oynatıcı

en: Audio
tr: Ses

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Bitrate
tr: Bit oranı

en: Encoder
tr: Kodlayıcı

en: Codec
tr: Kodlayıcı/Çözücü

en: Framerate
tr: Kare sayısı

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Channels
tr: Kanallar

en: Sample rate
tr: Örnekleme oranı

en: Stereo
tr: Çift Kanallı

en: Mono
tr: Tek Kanallı

en: Could not print the selected files
tr: Seçilen dosyalar yazdırılamadı

en: Print
tr: Yazdır

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Custom
tr: Özel

en: millimeters
tr: milimetre

en: inches
tr: inç

en: The current page number
tr: Geçerli sayfa numarası

en: The total number of pages
tr: Toplam sayfa sayısı

en: Special code
tr: Özel kod

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
tr: %D{ biçim }

en: The current date
tr: Geçerli tarih

en: The total number of files
tr: Toplam dosya sayısı

en: The event description
tr: Olay açıklaması

en: _Rows:
tr: _Satır:

en: Image
tr: Resim

en: Position:
tr: Konum:

en: Left
tr: Sol

en: Top
tr: Üst

en: Rotation:
tr: Döndürme:

en: Unit:
tr: Birim:

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Select Caption Font
tr: Resim Yazısı Yazı Tipi Seç

en: Select Header Font
tr: Başlık Yazı Tipi Seç

en: Select Footer Font
tr: Alt Bilgi Yazıtipi Seç

en: Total number of files
tr: Toplam dosya sayısı

en: Event description
tr: Olay açıklaması

en: Page %d of %d
tr: Sayfa %d / %d

en: Could not print
tr: Yazdırılamadı

en: Images
tr: Resimler

en: No suitable loader available for this file type
tr: Bu dosya türü için uygun yükleyici yok

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
tr: “%s” yükleniyor

en: Loading images
tr: Resimler yükleniyor

en: Image print
tr: Resim baskısı

en: Allow to print images choosing the page layout.
tr: Sayfa düzeni seçerek resimleri yazdırmaya izin ver.

en: Rotate Physically
tr: Fiziki Olarak Döndür

en: Reset the EXIF Orientation
tr: EXIF Yönlendirmesini Sıfırla

en: Saving images
tr: Resimler kaydediliyor

en: Image rotation
tr: Resim döndürme

en: Rotate images without data loss.
tr: Resmi veri yitimi olmadan döndür.

en: Problem transforming the image: %s
tr: Resim dönüştürme sorunu: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
tr: Bu dönüşüm resimlerin bir veya daha çok kenarında küçük bozulmalar görüntüleyebilir, çünkü resim boyutları 8’in katı değil.
    
    Bozulma geri alınabilirdir. Eğer resim sonucu kabul edilebilir değilse, basit biçimde özgün resme dönmek için dönüşümü ters çevirme uygulanabilir.
    
    Ayrıca dönüştürülemez kenar piksellerini gözden çıkarmayı (ya da kırpmayı) seçebilirsiniz. Pratik kullanım için bu kip en iyi görünüm sonuçlarını verir fakat dönüşüm kesinlikle kayıpsız değildir.

en: _Trim
tr: _Kırp

en: _Accept distortion
tr: Bozulmayı _Kabul Et

en: Zoom in
tr: Büyültmeyi arttır

en: Zoom out
tr: Büyültmeyi azalt

en: Zoom 100%
tr: %100 yakınlaştır

en: Zoom 200%
tr: %200 yakınlaştır

en: Zoom 300%
tr: %200 yakınlaştır

en: Zoom to fit
tr: Sığdır

en: Zoom to fit if larger
tr: Eğer büyükse sığdır

en: Zoom to fit width
tr: Genişliğe sığdır

en: Zoom to fit width if larger
tr: Eğer büyükse genişliğe sığdır

en: Zoom to fit height
tr: Yüksekliğe sığdır

en: Zoom to fit height if larger
tr: Eğer büyükse yüksekliğe sığdır

en: Undo edit
tr: Düzenlemeyi geri al

en: Redo edit
tr: Düzenlemeyi yinele

en: Scroll left
tr: Sola kaydır

en: Scroll right
tr: Sağa kaydır

en: Scroll up
tr: Yukarı kaydır

en: Scroll down
tr: Aşağı kaydır

en: Scroll left fast
tr: Sola hızlı kaydır

en: Scroll right fast
tr: Sağa hızlı kaydır

en: Scroll up fast
tr: Yukarı hızlı kaydır

en: Scroll down fast
tr: Aşağı hızlı kaydır

en: Scroll to center
tr: Merkeze kaydır

en: After loading an image:
tr: Resim yüklendikten sonra:

en: Set to actual size
tr: Gerçek boyutuna ayarla

en: Keep previous zoom
tr: Önceki büyültmeyi koru

en: Fit to window if larger
tr: Eğer büyükse pencereye uydur

en: Fit to width
tr: Genişliğe sığdır

en: Fit to width if larger
tr: Eğer büyükse genişliğe sığdır

en: Reset scrollbar positions
tr: Kaydırma çubuğu konumlarını sıfırla

en: Mouse wheel action:
tr: Fare tekerleği eylemi:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
tr: Resmi değiştir

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
tr: Resmi yakınlaştır

en: Zoom quality:
tr: Yakınlaştırma kalitesi:

[ctx: zoom quality]
en: _High
tr: _Yüksek

[ctx: zoom quality]
en: _Low
tr: _Düşük

en: Transparency:
tr: Saydamlık:

en: Checkered
tr: Damalı

en: White
tr: Beyaz

en: Gray
tr: Gri

en: Black
tr: Siyah

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Fit to height
tr: Yüksekliğe sığdır

en: 50%
tr: %50

en: 100%
tr: %100

en: 200%
tr: %200

en: 300%
tr: %300

en: Histogram
tr: Çubuklu Grafik

en: Paste Image
tr: Resmi Yapıştır

en: Apply the embedded color profile
tr: Gömülü renk profilini uygula

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Save Image
tr: Resmi Kaydet

en: Loading the original image
tr: Özgün resim yükleniyor

en: JPEG XL container
tr: JPEG XL konteyneri

en: Scroll Image
tr: Resmi Kaydır

en: Image Editor
tr: Resim Düzenleyici

en: Viewer
tr: Gösterici

en: _Destination
tr: _Hedef

en: _Automatic subfolder
tr: _Kendiliğinden alt klasör

en: _Template:
tr: Şa_blon:

en: Invalid Destination
tr: Geçersiz Hedef

en: File date
tr: Dosya tarihi

en: Importing files
tr: Dosyalar içeri aktarılıyor

en: No file imported
tr: İçeri aktarılan dosya yok

en: The selected files are already present in the destination.
tr: Seçilen dosyalar zaten hedefte var.

en: Could not delete the files
tr: Dosyalar silinemedi

en: Delete operation not supported.
tr: Silme işlemi desteklenmiyor.

en: Last imported
tr: Son içeri aktarım

en: No file specified.
tr: Dosya belirtilmedi.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
tr: “%s” konumunda yeterli boş alan yok.
    %s alan gerekli ancak yalnızca %s kullanılabilir alan var.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Co_mmands:
tr: Ko_mutlar:

en: _Wait for the command to finish
tr: Komutun bitmesi için _bekle

en: E_xecute command once for every file
tr: Komutu her dosya için bir kez ç_alıştır

en: _Terminal command (shell script)
tr: _Uçbirim komutu (kabuk betiği)

en: Sh_ortcut:
tr: Kı_sayol:

en: _Command:
tr: _Komut:

en: Edit command
tr: Komutu düzenle

en: Personalize…
tr: Kişiselleştir…

en: Script
tr: Betik

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Show
tr: Göster

en: Could not save the script
tr: Betik kaydedilemedi

en: New Command
tr: Yeni Komut

en: Edit Command
tr: Komutu Düzenle

en: Are you sure you want to delete the selected command?
tr: Seçilen komutu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Commands
tr: Komutlar

en: Quoted text
tr: Alıntılanan metin

en: File URI
tr: Dosya URI’si

en: File path
tr: Dosya yolu

en: File name
tr: Dosya adı

en: File name, no extension
tr: Dosya adı, uzantısı olmadan

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: Folder path
tr: Klasör yolu

en: Ask a value
tr: Değer sor

en: File attribute
tr: Dosya özniteliği

en: No command specified
tr: Hiçbir komut belirtilmemiş

en: Command exited abnormally with status %d
tr: Komut %d durumu ile anormal olarak çıktı

en: Enter a value:
tr: Değer girin:

en: _Skip
tr: _Atla

en: File list tools
tr: Dosya listesi araçları

en: Scripting and batch manipulation of files.
tr: Dosyaları toplu işleme ve komut dizisi oluşturma.

[ctx: Cardinal point]
en: S
tr: G

[ctx: Cardinal point]
en: N
tr: K

[ctx: Cardinal point]
en: W
tr: B

[ctx: Cardinal point]
en: E
tr: D

en: Map
tr: Harita

en: View the photo position on the map
tr: Haritada fotoğraf konumunu görüntüle

en: A_ccounts:
tr: H_esaplar:

note: the message pane
en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: New authentication…
tr: Yeni kimlik doğrulama…

en: Authorization Required
tr: Yetkilendirme Gerekli

en: Choose _Account…
tr: _Hesap Seç…

en: Choose Account
tr: Hesap Seç

en: Edit Accounts
tr: Hesapları Düzenle

en: Connecting to the server
tr: Sunucuya bağlanılıyor

en: Asking authorization
tr: Yetkilendirme isteniyor

en: Getting account information
tr: Hesap bilgisi alınıyor

en: Choose a folder
tr: Klasör seç

en: Import
tr: İçe Aktar

en: _Removable Device…
tr: _Kaldırılabilir Aygıt…

en: F_older…
tr: K_lasör…

en: I_mport From
tr: Buradan İ_çe Aktar

en: After importing from a device:
tr: Aygıttan içe aktardıktan sonra:

en: _Rotate the images physically
tr: Resmi fiziksel olarak _döndür

en: _Delete the imported files from the source
tr: Kaynaktan içeri aktarılan dosyaları _sil

note: view label
en: S_how:
tr: G_öster:

en: _Event:
tr: _Olay:

en: _Tags:
tr: _Etiketler:

en: Could not import the files
tr: Dosyalar içeri aktarılamadı

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
tr: İçeri aktarılacak dosyalar: %d (%s)

en: Could not load the folder
tr: Klasör yüklenemedi

en: Getting the folder content…
tr: Klasör içeriği alınıyor…

en: Import from Removable Device
tr: Kaldırılabilir Aygıttan İçeri Aktar

en: Import from Folder
tr: Klasörden İçeri Aktar

en: Import photos
tr: Fotoğrafları İçeri Aktar

en: Import photos from removable devices.
tr: Fotoğrafları kaldırılabilir aygıttan içeri aktar.

en: RAW Format
tr: RAW Biçimi

en: Raw format support
tr: Raw biçim desteği

en: Allow to load raw format images.
tr: Raw biçimindeki resimleri yüklemeye izin ver.

en: Red Eye Removal
tr: Kırmızı Göz Kaldırma

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
tr: Kamera ışığından kaynaklanan gözlerdeki kırmızılığı kaldır

en: Red-eye removal
tr: Kırmızı göz düzeltme

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
tr: Fotoğraftan gözlerdeki kırmızılığı kaldırmak için araç.

en: _Sort by:
tr: _Şuna Göre Sırala:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
tr: Duru_m:

en: Re_verse Order
tr: _Ters Düzen

en: Revert to the last used template
tr: Son kullanılan şablona geri dön

en: _Preview:
tr: _Ön İzle:

en: Original enumerator
tr: Özgün numaralandırıcı

en: Modification date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Digitalization date
tr: Sayısallaştırma tarihi

en: Could not rename the files
tr: Dosyalar yeniden adlandırılamadı

en: _Rename
tr: Yeniden Adlandı_r

en: Old Name
tr: Eski Ad

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: Keep original case
tr: Özgün yazı tipini koru

en: Convert to lower-case
tr: Küçük harfe dönüştür

en: Convert to upper-case
tr: Büyük harfe dönüştür

en: Renaming files
tr: Dosyalar yeniden adlandırılıyor

en: Rename files
tr: Dosyaları yeniden adlandır

en: Rename series of files.
tr: Dosya dizilerini yeniden adlandır.

en: Resize Images…
tr: Resimleri Yeniden Boyutlandır…

en: pixel
tr: piksel

en: New dimensions
tr: Yeni boyutlar

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: _Preserve original aspect ratios
tr: Özgün en-boy oranlarını _koru

en: Format
tr: Biçim

en: Resize Images
tr: Resimleri Yeniden Boyutlandır

en: Keep the original format
tr: Özgün biçimi koru

en: Resize images
tr: Resimleri yeniden boyutlandır

en: Resize series of images.
tr: Resim serilerini yeniden boyutlandır.

en: Could not perform the search
tr: Arama gerçekleştirilemedi

en: Search Result
tr: Arama Sonucu

en: Find
tr: Ara

en: Find files
tr: Dosyaları bul

en: Search again
tr: Yeniden ara

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
tr: Ara

en: all the following rules
tr: aşağıdaki tüm kurallar

en: any of the following rules
tr: aşağıdaki kurallardan herhangi biri

en: Add another location
tr: Başka konum ekle

en: No file found
tr: Dosya bulunamadı

en: Files found so far: %s
tr: Şu ana kadar bulunan dosyalar: %s

en: Searching…
tr: Aranıyor…

en: Cancel the operation
tr: İşlemi iptal et

en: File search tool.
tr: Dosya arama aracı.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
tr: Seçime ekle

en: Remove from selection
tr: Seçimden kaldır

en: Show selection
tr: Seçimini göster

en: Remove from Selection
tr: Seçimden kaldır

en: Show selection %d
tr: %d. seçimi göster

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
tr: Bu seçime dosya eklemek için Alt-%d, görüntülemek için ise Ctrl-%d kullan.

en: Selection %d
tr: Seçim %d

en: Selections
tr: Seçimler

en: Advanced file selection.
tr: Gelişmiş dosya seçimi.

en: Start presentation
tr: Sunumu başlat

en: Terminate presentation
tr: Sunumu sonlandır

en: Pause/Resume presentation
tr: Sunumu duraklat/sürdür

en: Show next file
tr: Sonraki dosyayı göster

en: Show previous file
tr: Önceki dosyayı göster

en: Presentation
tr: Sunum

en: _Personalize
tr: _Kişiselleştir

en: _Transition effect:
tr: _Geçiş efekti:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
tr: Kendiliğinden _değiştir, her

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
tr: saniye

en: _Restart when finished
tr: Bittiğinde _yeniden başlat

en: R_andom order
tr: R_astgele sırada

en: Playlist
tr: Çalma listesi

en: Add files to the playlist
tr: Dosyaları çalma listesine ekle

en: Remove the selected files
tr: Seçilen dosyaları kaldır

en: Choose the files to play
tr: Oynatılacak dosyaları seç

en: Audio files
tr: Ses dosyaları

en: Random
tr: Rastgele

en: Playing a presentation
tr: Sunum oynatılıyor

en: Push from right
tr: Sağdan itin

en: Push from bottom
tr: Alttan itin

en: Slide from right
tr: Sağdan kaydır

en: Slide from bottom
tr: Alttan kaydır

en: Fade in
tr: Artarak giriş

en: Flip page
tr: Sayfayı döndür

en: Cube from right
tr: Sağdan küp

en: Cube from bottom
tr: Alttan küp

en: Play a presentation of images.
tr: Resimlerin sunumunu oynat.

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Open in Terminal
tr: Uçbirimde aç

en: Open a folder in a terminal
tr: Uçbirimde klasör aç

en: _Web Album…
tr: _Web Albümü…

en: Click to view the image
tr: Resmi görüntülemek için tıkla

en: Go back to the index
tr: Dizine geri git

en: Image %d of %d
tr: Resim %d / %d

en: Index
tr: Dizin

en: View page %d
tr: %d. sayfayı görüntüle

en: View the next image
tr: Sonraki resmi görüntüle

en: View the next page
tr: Sonraki sayfayı görüntüle

en: View the previous image
tr: Önceki resmi görüntüle

en: View the previous page
tr: Önceki sayfayı görüntüle

en: All images on a single image
tr: Tüm resimler tek resimde

en: Adapts to the window width
tr: Pencere genişliğine uyarlar

en: _Copy originals to destination
tr: _Varış yerine özgün olanları kopyala

en: _Adapt to the window width
tr: Pencere genişliğine _uydur

en: Index Page
tr: Dizin Sayfası

en: Thumbnail Caption
tr: Küçük Resim Başlığı

en: Image Page
tr: Resim Sayfası

en: Show the description, if available
tr: Eğer varsa açıklamayı göster

en: Show the following attributes:
tr: Aşağıdaki öznitelikleri göster:

en: Image Attributes
tr: Resim Öznitelikleri

en: Current image number
tr: Geçerli resim sayısı

en: Total number of images
tr: Toplam resim sayısı

en: Original filename
tr: Özgün dosya adı

en: Web Album
tr: Web Albümü

en: Malformed command
tr: Hatalı biçimlendirilmiş komut

en: Could not show the destination
tr: Hedef gösterilemedi

en: The album has been created successfully.
tr: Albüm başarılı biçimde oluşturuldu.

en: Saving thumbnails
tr: Küçük resimler kaydediliyor

en: Saving HTML pages: Images
tr: HTML sayfaları kaydediliyor: Resimler

en: Saving HTML pages: Indexes
tr: HTML sayfaları kaydediliyor: Dizinler

en: Copying original images
tr: Özgün resimler kopyalanıyor

en: Could not find the style folder
tr: Biçem klasörü bulunamadı

en: Could not create a temporary folder
tr: Geçici klasör oluşturulamıyor

en: Web Albums
tr: Web Albümleri

en: Create static web albums.
tr: Değişmeyen web albümleri oluştur.

en: Could not load the position “%s”
tr: “%s” konumuna yüklenemedi

en: Open
tr: Aç

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Could not save the filter
tr: Süzgeç kaydedilemedi

en: New Filter
tr: Yeni Süzgeç

en: Edit Filter
tr: Süzgeci Düzenle

en: Filters
tr: Süzgeçler

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
tr: Tarayıcı

[ctx: Extensions]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Extensions]
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

[ctx: Extensions]
en: Disabled
tr: Devre dışı bırakıldı

en: Viewers
tr: Görüntüleyiciler

en: Metadata
tr: Üst veri

en: File tools
tr: Dosya araçları

en: List tools
tr: Liste araçları

en: Importers
tr: İçeri aktarıcılar

en: Exporters
tr: Dışa aktarıcılar

en: Could not activate the extension
tr: Uzantı etkinleştirilemedi

en: Could not deactivate the extension
tr: Uzantılar devre dışı bırakılamadı

en: gThumb Development Team
tr: gthumb Geliştirme Takımı

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
tr: Uzantılar

en: Restart required
tr: Yeniden başlatma gerekli

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
tr: Değişikliklerin uygulanabilmesi için gthumb uygulamasını yeniden başlatmanız gerekmektedir

en: _Restart
tr: _Yeniden Başlat

en: Revert
tr: Dön

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
tr: Tüm değişiklikleri geri almak ve öntanımlı kısayolları kullanmak istiyor musun?

[ctx: Shortcuts]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
tr: Değiştirildi

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Sort By
tr: Buna Göre Sırala

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
tr: %s/%s

en: Moving “%s” to “%s”
tr: “%s” “%s” konumuna taşınıyor

en: Copying “%s” to “%s”
tr: “%s” “%s” konumuna kopyalanıyor

en: Moving files
tr: Dosyalar taşınıyor

en: Copying files
tr: Dosyalar kopyalanıyor

en: Getting file information
tr: Dosya bilgisi alınıyor

en: Deleting files
tr: Dosyalar siliniyor

en: Moving files to trash
tr: Dosyalar çöpe taşınıyor

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
tr: Kısayol olarak kullanmak için tuş bileşimine basın.

en: Press Esc to cancel
tr: İptal etmek için Esc’ye basınız

en: Open a new window
tr: Yeni Pencere Aç

en: Start in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde başlat

en: Automatically start a presentation
tr: Sunumu kendiliğinden başlat

en: Automatically import digital camera photos
tr: Sayısal kamera fotoğraflarını kendiliğinden içeri aktar

en: Show version
tr: Sürümü göster

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
tr: [DOSYA…] [DİZİN…]

en: — Image browser and viewer
tr: — Resim tarayıcısı ya da göstericisi

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: gThumb özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı şartları altında; Lisans sürümü 2 ya da (isteğinize göre) daha sonraki sürümleriyle değiştirebilir ve yeniden dağıtabilirsiniz.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: gThumb kullanışlı olması maksadıyla dağıtılmaktadır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; aynı zamanda BİR AMACA UYGUNLUĞU ya da SATILABİLİRLİĞİ garanti etmez.  Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansını inceleyin.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
tr: GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını gThumb uygulaması ile birlikte almış olmalısınız. Eğer almadıysanız, http://www.gnu.org/licenses/ adresine bakabilirsiniz.

en: An image viewer and browser for GNOME.
tr: GNOME için resim tarayıcı ve gösterici.

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Quit
tr: Çık

en: Show browser
tr: Tarayıcıyı göster

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Open location
tr: Konum aç

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Revert image to saved
tr: Kayıtlı resme döndür

en: Save image
tr: Resmi kaydet

en: Save image as
tr: Resmi farklı kaydet

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Statusbar
tr: Durum çubuğu

en: Thumbnails list
tr: Küçük resimler listesi

en: Load previous location
tr: Önceki konumu yükle

en: Load next location
tr: Sonraki konumu yükle

en: Load parent folder
tr: Üst klasörü yükle

en: Load home
tr: Ev’i yükle

en: Reload location
tr: Konumu yeniden yükle

en: Show/Hide hidden files
tr: Gizli dosyaları göster/gizle

en: Change sorting order
tr: Sıralama ölçütünü değiştir

en: Show first file
tr: İlk dosyayı göster

en: Show last file
tr: Son dosyayı göster

en: Image tools
tr: Resim araçları

en: File properties
tr: Dosya özellikleri

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

en: All
tr: Tüm

en: [modified]
tr: [değiştirildi]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
tr[0]: %d seçilen dosya (%s)

en: %s of free space
tr: %s boş alan

en: No suitable module found for %s
tr: %s için uygun modül bulunamadı

en: Save changes to file “%s”?
tr: Değişiklikler “%s” dosyasına kaydedilsin mi?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz, dosyadaki değişiklikler kalıcı olarak yitirilecektir.

en: Do _Not Save
tr: Kaydet_mez

en: Accept
tr: Kabul Et

en: _Close
tr: _Kapat

en: Could not change name
tr: Ad değiştirilemedi

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Go to the previous visited location
tr: Ziyaret edilmiş önceki yere git

en: Go to the next visited location
tr: Ziyaret edilmiş sonraki yere git

en: History
tr: Geçmiş

en: View the folders
tr: Klasörleri göster

en: Edit file
tr: Dosya Düzenle

en: Operations
tr: İşlemler

en: File type not supported
tr: Dosya türü desteklenmiyor

en: No suitable module found
tr: Uygun modül bulunamadı

en: Could not open the module “%s”: %s
tr: “%s” modülü açılamadı: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
tr: “%1$s” uzantısı “%2$s” tarafından istenir

en: All Supported Files
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar

en: _Show Format Options
tr: Biçim Seçeneklerini _Göster

en: No file
tr: Dosya yok

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
tr: Dosyalar Çöpe taşınamadı. Onları kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?

en: Could not move the files to the Trash
tr: Dosyalar Çöpe taşınamadı

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
tr: “%s” dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
tr[0]: Seçilen %'d dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
tr: Eğer dosyayı silerseniz, kalıcı olarak yitirilecek.

note: "files" label
en: files
tr: dosyalar

en: ascending
tr: artan

en: descending
tr: azalan

en: No limit specified
tr: Sınır belirtilmemiş

en: (Open Parent)
tr: (Üst Klasörü Aç)

en: Enter the new name:
tr: Yeni ad girin:

en: Alpha
tr: Alfa

en: Could not rename the file
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı

en: No options available for this file type
tr: Bu dosya türü için kullanılabilir seçenek yok

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
tr: Resmi, “%s” olarak kaydetmek için uygun modül bulunamadı

en: Reading file information
tr: Dosya bilgisi okunuyor

en: Hidden Files
tr: Gizli Dosyalar

en: Locations
tr: Konumlar

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Boyut

en: Bytes
tr: Bayt

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
tr: Değiştirme Tarihi ve Zamanı

en: Type
tr: Tür

en: Duration
tr: Süre

en: Exposure Settings
tr: Pozlama Ayarları

en: Aperture
tr: Diyafram açıklığı

en: ISO Speed
tr: ISO Hızı

en: Exposure Time
tr: Pozlama Süresi

en: Shutter Speed
tr: Objektif Hızı

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Flash
tr: Işık

en: Camera Model
tr: Kamera Modeli

en: Color Profile
tr: Renk Profili

en: General Date & Time
tr: Genel Tarih ve Zaman

en: Author
tr: Yazar

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: file path
tr: dosya yolu

en: file size
tr: dosya boyutu

en: no sorting
tr: sıralama yok

en: dimensions
tr: boyutlar

en: aspect ratio
tr: en boy oranı

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Images
tr: Tüm Resimler

en: JPEG Images
tr: JPEG Resimler

en: Raw Photos
tr: RAW Fotoğraflar

en: Media
tr: Ortam

en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Title (embedded)
tr: Başlık (gömülü)

en: Description (embedded)
tr: Açıklama (gömülü)

en: Show/Hide
tr: Göster/Gizle

en: Navigation
tr: Gezinme

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Saving file information
tr: Dosya bilgisi kaydediliyor

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
tr: “%s” kaydediliyor

en: Create tag “%s”
tr: “%s” etiketini oluştur

en: Show all the tags
tr: Tüm etiketleri göster

en: Holidays
tr: Tatiller

en: Temporary
tr: Geçici

en: Screenshots
tr: Ekran Görüntüsü

en: Science
tr: Bilim

en: Favorite
tr: Favori

en: Important
tr: Önemli

en: Games
tr: Oyunlar

en: Party
tr: Parti

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Astronomy
tr: Astronomi

en: Family
tr: Aile

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
tr: Boşluk

en: Year
tr: Yıl

en: Month
tr: Ay

en: Day of the month
tr: Ayın günü

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
tr: Saniye

en: is lower than
tr: daha küçükse

en: is greater than
tr: daha büyükse

en: is equal to
tr: eşit

en: is greater than or equal to
tr: eşit ya da daha büyükse

en: is lower than or equal to
tr: eşit ya da daha küçükse

en: The test definition is incomplete
tr: Tamamlanmamış test tanımlaması

en: is
tr: -dır

en: is only
tr: yalnızca

en: is not
tr: değil

en: matches
tr: eşleştir

en: Add a new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Remove this rule
tr: Bu kuralı kaldır

en: contains
tr: içerir

en: starts with
tr: ile başlar

en: ends with
tr: ile biter

en: does not contain
tr: içermez

en: is before
tr: daha önce

en: is after
tr: sonra

en: Today
tr: Bugün

en: Now
tr: Şimdi

en: Colors
tr: Renkler

en: Rotation
tr: Döndürme

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
tr: «%s» tuş birleşimi zaten «%s» eylemine atanmış. Bunun yerine bu eyleme yeniden atamak ister misin?

en: Reassign
tr: Yeniden ata

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
tr: «%s» tuş birleşimi zaten «%s» eylemine atanmış ve değiştirilemez.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
tr: «%s» tuş birleşimi zaten atanmış ve değiştirilemez.

en: Could not display help
tr: Yardım gösterilemedi

en: Could not launch the application
tr: Uygulama başlatılamadı

en: _Copy Here
tr: Buraya _Kopyala

en: _Move Here
tr: Buraya _Taşı

en: _Link Here
tr: Buraya _Bağla

en: Cancel
tr: İptal

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Help
tr: _Yardım

en: _New
tr: _Yeni

en: _Ok
tr: _Tamam

en: _Remove
tr: Ka_ldır

en: _Save
tr: _Kaydet

en: E_xecute
tr: Y_ürüt

en: _Upload
tr: _Yükle

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Sort By…
tr: Buna Göre Sırala…

en: Open Location…
tr: Konumu Aç…

en: _About gThumb
tr: gThumb H_akkında

en: _Delete History
tr: Geçmişi _Sil
