gthumb master - en to id translation catalogue (1127 entries)

en: gThumb Image Viewer
id: gThumb Penampil Gambar

en: View and organize your images
id: Tampilkan dan atur gambar-gambar Anda

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
id: gThumb adalah penampil, penyunting, peramban, dan pengorganisasi gambar. Ini dirancang untuk terintegrasi baik dengan desktop GNOME 3.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
id: Sebagai penampil gambar gThumb bisa menampilkan format berkas gambar umum seperti BMP, JPEG, GIF (termasuk animasi), PNG, TIFF, TGA, dan RAW. Juga mungkin melihat berbagai tipe metadata yang tertanam dalam suatu gambar seperti EXIF, IPTC, dan XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
id: Sebagai penyunting gambar gThumb bisa menskala, memutar, dan memotong gambar; mengubah saturasi, kecerahan, kontras, maupun transformasi warna lain.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
id: Sebagai peramban gambar gThumb menampilkan gambar mini dari citra yang disimpan pada disk Anda, bisa melakukan operasi umum dari manajer berkas seperti menyalin, memindah, dan menghapus berkas serta folder. Lebih lanjut ada sederet alat spesifik citra seperti transformasi JPEG lossless; ubah ukuran gambar; konversi format; pertunjukan salindia; menata gambar sebagai latar belakang desktop, dan beberapa lainnya.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
id: Sebagai pengorganisasi gambar gThumb bisa menambah komentar dan metadata lain ke citra; mengorganisasi citra dalam katalog dan katalog dalam pustaka; mencari citra dan menyimpan hasilnya sebagai katalog.

en: Browser mode
id: Mode peramban

en: Viewer mode
id: Mode penampil

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
id: Gambar melebihi ukuran ini (dalam byte) tidak akan disketsakan. Gunakan 0 jika anda ingin menghasilkan sketsa untuk seluruh gambar.

en: Open files in the active window
id: Buka berkas dalam jendela aktif

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
id: Apakah mereset posisi bilah penggulung setelah mengganti gambar

en: Possible values are: jpeg, jpg.
id: Nilai yang mungkin: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
id: Nilai yang mungkin: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
id: Nilai yang mungkin termasuk: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
id: Impor dengan gThumb

en: Photo Import Tool
id: Alat Impor Foto

en: Import the photos on your camera card
id: Impor foto pada kartu kamera Anda

en: Image Viewer
id: Penampil Gambar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
id: Citra;Gambar;Penampil;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Caption
id: Judul

en: Behavior
id: Perilaku

en: _Single click to open files
id: Klik tunggal untuk membuka berka_s

en: _Double click to open files
id: Klik gan_da untuk membuka berkas

en: _Open files in fullscreen mode
id: Buka berkas dalam m_ode layar penuh

en: Other
id: Lainnya

en: Thumbnail _size:
id: _Ukuran gambar miniatur:

en: D_etermine image type from content (slower)
id: T_entukan jenis gambar dari isinya (lebih lambat)

en: digits
id: digit

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Default value
id: Nilai baku

en: remove
id: hapus

en: add
id: tambah

en: _Extensions:
id: _Ekstensi:

en: More extensions…
id: Lebih banyak ekstensi…

en: Previous
id: Sebelum

en: Next
id: Selanjutnya

en: Filter _Name:
id: _Nama Tapis:

en: _Match:
id: _Cocok:

en: Rules:
id: Aturan:

note: limit label
en: _Limit to
id: _Batasi sampai

en: selected by
id: dipilih oleh

en: Mean:
id: Rata-rata:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
id: Dev std:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
id: Piksel:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
id: Maks:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
id: Dipilih:

en: _Location:
id: _Lokasi:

en: Overwrite the old file with the new one?
id: Timpa berkas lama dengan yang baru?

en: Old File:
id: Berkas Lama:

en: Filename:
id: Nama Berkas:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Modified:
id: Diubah:

en: New File:
id: Berkas Baru:

en: Over_write the old file
id: Timpa _ulang berkas lama

en: Do not overwrite _the old file
id: Jangan _timpa berkas lama

en: Overwrite _all files
id: Timp_a semua berkas

en: _Do not overwrite any file
id: _Jangan timpa berkas apapun

en: _Save the new file as:
id: _Simpan berkas baru sebagai:

en: _General filter:
id: Tapis u_mum:

en: _Other filters:
id: Tapis _lain:

en: below the folder list
id: di bawah daftar folder

en: on the right
id: di kanan

en: gThumb Preferences
id: Preferensi gThumb

en: Appearance
id: Penampilan

en: T_humbnails in viewer:
id: _Gambar miniatur dalam penilik:

en: on the bottom
id: di dasar

en: on the side
id: di sisi

en: File _properties in browser:
id: _Properti berkas dalam peramban:

en: _Statusbar
id: Bilah _Status

en: On startup:
id: Saat awal mula:

en: Go to last _visited location
id: Pergi ke lokasi yang terakhir _dikunjungi

en: Go to this _folder:
id: Menuju _folder ini:

en: Set to C_urrent
id: Set ke _Kini

en: _Reuse the active window to open files
id: Pakai lagi jendela aktif untuk membuka be_rkas

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
id: _Konfirmasikan sebelum menghapus berkas atau katalog

en: Ask whether to save _modified files
id: Tanyakan apakah _menyimpan berkas yang diubah

en: _Store metadata inside files if possible
id: _Simpan metadata di dalam berkas bila memungkinkan

en: General
id: Umum

en: Shortcuts:
id: Pintasan:

en: _Restore All…
id: _Pulihkan Semua…

en: _Inverse order
id: Bal_ikkan urutan

en: Example:
id: Contoh:

en: Upload images to 23hq.com
id: Unggah gambar ke 23hq.com

en: Bookmarks
id: Penanda taut

en: Add bookmarks support.
id: Tambahkan dukungan penanda taut.

en: _Add Bookmark
id: T_ambah Markah

en: _Edit Bookmarks…
id: Sunting P_enanda Taut…

en: _System Bookmarks
id: Penanda Taut _Sistem

en: _Bookmarks:
id: _Penanda taut:

en: Go to this location
id: Pergi ke lokasi ini

en: Remove
id: Hapus

en: _Name
id: _Nama

en: _Location
id: _Lokasi

en: Could not remove the bookmark
id: Tak dapat menghapus markah

en: Burn CD/DVD
id: Membakar CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
id: Simpan berkas ke cakram optik.

en: _Optical Disc…
id: Cakram _Optik…

en: Disc Name
id: Nama Cakram

en: Current _folder
id: _Folder kini

en: Current folder and its s_ub-folders
id: Folder kini dan _anaknya

en: _Selected files
id: Berka_s yang dipilih

en: Source
id: Sumber

en: Write to Disc
id: Tulis ke Cakram

en: _Continue
id: _Lanjut

en: Error interpreting JPEG image file: %s
id: Galat menginterpretasi berkas citra JPEG (%s)

en: Unknown JPEG color space (%d)
id: Ruang warna JPEG tak dikenal (%d)

en: _Quality:
id: _Kualitas:

en: _Lossless
id: Nirhi_lang

en: _Default extension:
id: Ekstensi _baku:

en: _Smoothing:
id: Halu_skan:

en: Opti_mize
id: Opti_masi

en: _Progressive
id: _Progresif

en: Compression _level:
id: _Level kompresi:

en: Default options:
id: Opsi baku:

en: _RLE compression
id: kompresi _RLE

en: Compression
id: Kompresi

en: _No compression
id: _Tidak kompresi

en: No_rmal (Deflate)
id: No_rmal (Menurun)

en: _Loss compression (JPEG)
id: Kompresi Hi_lang (JPEG)

en: Resolution
id: Resolusi

en: _Horizontal:
id: _Horisontal:

en: _Vertical:
id: _Vertikal:

en: _Method:
id: _Metoda:

en: Insufficient memory
id: Memori tidak cukup

en: Saving
id: Menyimpan

en: No name specified
id: Nama tak dinyatakan

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
id: Nama tak valid. Karakter berikut tak diijinkan: %s

en: Name already used
id: Nama sudah dipakai

en: New catalog
id: Katalog baru

en: Enter the catalog name:
id: Masukkan nama katalog:

en: C_reate
id: B_uat

en: New library
id: Pustaka baru

en: Enter the library name:
id: Masukkan nama pustaka:

en: Could not remove the catalog
id: Tidak dapat menghapus katalog

en: Are you sure you want to remove “%s”?
id: Anda yakin ingin menghapus "%s"?

en: Add to Catalog…
id: Tambah ke Katalog…

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Remove from Catalog
id: Buang dari Katalog

en: Create Catalog
id: Buat Katalog

en: Create Library
id: Buat Pustaka

en: Rename
id: Ganti nama

en: Properties
id: Tag (tertanam)

en: Catalogs
id: Katalog

en: Command Line
id: Baris Perintah

en: Catalog Properties
id: Properti Katalog

en: Organize
id: Atur

en: Automatically organize files by date
id: Otomatis atur berkas menurut tanggal

en: Create file collections.
id: Buat koleksi berkas.

en: C_atalogs:
id: K_atalog:

en: New Library
id: Pustaka Baru

en: New Catalog
id: Katalog Baru

en: _View the destination
id: _Tilik tujuan

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Date:
id: Tan_ggal:

en: Catalog
id: Katalog

en: Cancel operation
id: Batalkan operasi

en: Organization:
id: Organisasi:

en: Files
id: Berkas

en: Create
id: Buat

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select None
id: Tiada Pilihan

en: Catalog _Preview:
id: _Pratilik Katalog:

en: _Group files by:
id: _Kelompokkan berkas menurut:

en: _Include sub-folders
id: _Sertakan sub folder

en: Ignore catalogs with a single file
id: Abaikan katalog dengan berkas tunggal

en: Put single files in the catalog:
id: Letakkan berkas tunggal dalam katalog:

en: Singles
id: Tunggal

en: Could not add the files to the catalog
id: Tak dapat menambahkan berkas ke katalog

en: Could not create the catalog
id: Tidak dapat membuat katalog

en: Add to Catalog
id: Tambah ke Katalog

en: _Add
id: T_ambah

en: Keep the dialog open
id: Jaga agar dialog tetap terbuka

en: Could not save the catalog
id: Tak dapat menyimpan katalog

en: Could not load the catalog
id: Tak dapat memuat katalog

en: Organize Files
id: Atur Berkas

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
id: Berkas akan diorganisasi dalam katalog. Tak ada berkas yang dipindahkan di disk.

en: Date photo was taken
id: Tanggal pengambilan foto

en: File modified date
id: Tanggal berkas diubah

en: Tag (embedded)
id: Tag (tertanam)

en: Invalid file format
id: Format berkas tak valid

en: Tags
id: Tag

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
id: Katalog "%s" sudah ada, apakah Anda ingin menimpanya?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
id: Pustaka "%s" sudah ada, apakah Anda ingin menimpanya?

en: Over_write
id: Ti_mpa

en: Cannot move the files
id: Tak bisa memindah berkas

en: Cannot copy the files
id: Tak bisa menyalin berkas

en: Invalid destination.
id: Tujuan tak valid.

en: Copying files to “%s”
id: Menyalin berkas ke "%s"

en: Could not remove the files from the catalog
id: Tidak dapat menghapus berkas dari katalog

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
id: Operasi selesai. Katalog: %d. Gambar: %d.

en: Change _Date…
id: Ubah _Tanggal…

en: Change date
id: Ubah tanggal

en: Change the files date
id: Ubah tanggal berkas

en: Change the following values:
id: Ubah nilai berikut:

en: _Last modified date
id: Tangga_l pengubahan terakhir

en: Co_mment date
id: Tanggal ko_mentar

en: Change to:
id: Ubah ke:

en: The _following date:
id: Tanggal _berikut:

en: File _modified date
id: T_anggal berkas diubah

en: File c_reation date
id: Tanggal _pembuatan

en: Date p_hoto was taken
id: Tanggal _foto diambil

en: A_djust by
id: _Setel sebanyak

en: hours
id: jam

en: minutes
id: menit

en: seconds
id: detik

en: Change Date
id: Ubah Tanggal

en: Import Embedded Metadata
id: Impor Metadata Tertanam

en: Comments and tags
id: Komentar dan Tag

en: Add comments and tags to any file type.
id: Tambahkan komentar dan tag ke sebarang jenis berkas.

en: _Synchronize with the embedded metadata
id: _Selaraskan dengan metadata tertanam

en: Preferences
id: Preferensi

en: Comment
id: Komentar

en: Title
id: Judul

en: Place
id: Tempat

en: Comment Date & Time
id: Tanggal & Waktu Komentar

en: Rating
id: Peringkat

en: Image _Wall…
id: _Dinding Citra…

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
id: Buat suatu indeks gambar yang menampilkan gambar miniatur dari berkas-berkas yang dipilih.

en: None
id: Tidak ada

en: Simple
id: Sederhana

en: Simple with shadow
id: Sederhana dengan bayangan

en: Shadow only
id: Hanya bayangan

en: Inward Shadow
id: Bayangan Ke Dalam

en: Outward Shadow
id: Bayangan Ke Luar

en: Background
id: Latar belakang

en: _Solid color
id: _Warna polos

en: _Gradient
id: _Gradien

en: Select a color
id: Pilih sebuah warna

en: Frame
id: Bingkai

en: _Style:
id: _Gaya:

en: C_olor:
id: _Warna:

en: Text
id: Teks

en: Select a font
id: Pilih fonta

en: _Footer:
id: _Kaki:

en: Caption:
id: Keterangan:

en: Help
id: Bantuan

en: Edit template
id: Sunting templat

en: _Destination:
id: _Tujuan:

en: Choose destination folder
id: Pilih folder tujuan

en: File_name:
id: Nama berkas:

en: Create _HTML image map
id: Buat peta gambar _HTML

en: Create a new theme
id: Buat tema baru

en: Edit the selected theme
id: Sunting tema yang dipilih

en: Delete the selected theme
id: Hapus tema yang dipilih

en: Theme
id: Tema

en: Columns:
id: Kolom:

en: Images per page:
id: Gambar per halaman:

en: All images on a single page
id: Semua gambar pada halaman tunggal

en: _All pages with the same size
id: Semua h_alaman dengan ukuran sama

en: Layout
id: Tampilan

en: S_ort:
id: _Urutkan:

en: Re_verse order
id: Urutkan ter_balik

en: _Size:
id: _Ukuran:

en: Sq_uared
id: K_uadrat

en: Thumbnails
id: Gambar miniatur

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Current page number
id: Nomor halaman kini

en: Total number of pages
id: Total cacah halaman

en: Location
id: Lokasi

en: Could not save the theme
id: Tak bisa menyimpan tema

en: Could not delete the theme
id: Tak bisa menghapus tema

en: Edit Template
id: Sunting Templat

en: Image Wall
id: Dinding Citra

en: Creating images
id: Membuat gambar

en: Generating thumbnails
id: Membentuk gambar miniatur

en: Theme Properties
id: Properti Tema

en: Copy _From
id: Salin _Dari

en: New theme
id: Tema baru

en: Header
id: Tajuk

en: Footer
id: Kaki

en: Convert Format…
id: Ubah Format…

en: Convert format
id: Ubah format

en: Save images in a different format
id: Simpan gambar ke dalam format yang berbeda

en: New format
id: Format baru

en: Destination
id: Tujuan

en: _Use the original image folder
id: G_unakan folder gambar asli

en: Converting images
id: Mengonversi gambar

en: Convert Format
id: Ubah Format

en: Could not show the desktop background properties
id: Tak bisa tampilkan properti latar belakang desktop

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: Could not set the desktop background
id: Tak bisa menata latar belakang desktop

en: Set as Background
id: Jadikan Latar Belakang

en: Desktop background
id: Latar belakang desktop

en: Set the image as desktop background
id: Jadikan gambar sebagai latar belakang desktop

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen metadata dari berkas yang dipilih?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
id: Apabila Anda menghapus metadata, itu akan dihapus permanen.

en: Edit comment
id: Sunting komentar

en: Edit tags
id: Sunting tag

en: Delete Metadata
id: Hapus Metadata

en: D_escription:
id: D_eskripsi:

en: _Place:
id: Tem_pat:

en: T_ags:
id: T_ag:

en: _Rating:
id: Pe_ringkat:

en: _Title:
id: _Judul:

en: Could not save the file metadata
id: Tak bisa menyimpan metadata berkas

en: Cannot read file information
id: Tak bisa membaca informasi berkas

en: Edit metadata
id: Sunting metadata

en: Allow to edit files metadata.
id: Bolehkan menyunting metadata berkas.

en: Save only cha_nged fields
id: Simpa_n hanya bagian yang berubah

en: No date
id: Tidak bertanggal

en: The following date
id: Tanggal berikut

en: Last modified date
id: Tanggal pengubahan terakhir

en: File creation date
id: Tanggal pembuatan gambar

en: Do not modify
id: Jangan diubah

en: Assigning tags to the selected files
id: Berikan tag ke berkas yang dipilih

en: Writing files
id: Menulis berkas

en: Reading files
id: Membaca berkas

en: example
id: contoh

en: What example does
id: Contoh apa yang dilakukan

en: C_opyright:
id: _Hak Cipta:

en: Co_untry:
id: _Negara:

en: _Code:
id: _Kode:

en: Cr_edit:
id: Kr_edit:

en: _Source:
id: _Sumber:

en: _Urgency:
id: _Urgensi:

en: _Object Name:
id: Nama _Objek:

en: Byline _Title:
id: _Judul Byline:

en: _City:
id: _Kota:

en: _Language:
id: _Bahasa:

en: State/Province:
id: Negara Bagian/Propinsi:

en: (invalid value)
id: (nilai tak valid)

en: Exposure
id: Eksposur

en: EXIF, IPTC, XMP support
id: Dukungan EXIF, IPTC, XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
id: Baca dan tulis metadata exif, iptc, dan xmp.

en: Exif General
id: Exif Umum

en: Exif Conditions
id: Exif Kondisi

en: Exif Structure
id: Exif Struktur

en: Exif Thumbnail
id: Exif Gambar Miniatur

en: Exif Maker Notes
id: Exif Catatan Pembuat

en: Exif Versions
id: Exif Versi

en: Exif Other
id: Exif Lainnya

en: XMP Embedded
id: XMP Tertanam

en: XMP Attached
id: XMP Terlampir

en: date photo was taken
id: tanggal foto diambil

en: _Export To
id: _Ekspor Ke

en: New folder
id: Folder baru

en: Enter the folder name:
id: Masukkan nama folder:

en: Could not perform the operation
id: Operasi tidak dapat dilakukan

en: Could not move the files
id: Tak bisa memindah berkas

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
id: Berkas tak bisa dipindah ke lokasi kini, sebagai alternatif Anda dapat memilih untuk menyalin mereka.

en: Copy
id: Salin

en: Move To
id: Pindah Ke

en: Copy To
id: Salin Ke

en: Move
id: Pindah

en: Could not open the location
id: Tak bisa membuka lokasi

en: Cut
id: Potong

en: Paste
id: Tempel

en: Copy to…
id: Salin ke…

en: Move to…
id: Pindah ke…

en: Move to Trash
id: Pindah ke Tong Sampah

en: Delete
id: Hapus

en: Open with the File Manager
id: Buka dengan Manajer Berkas

en: Create Folder
id: Buat Folder

en: Paste Into Folder
id: Tempel Ke Folder

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Delete permanently
id: Hapus permanen

en: Open with Gimp
id: Buka dengan Gimp

en: Home Folder
id: Folder Rumah

en: Open _With
id: Buka _Dengan

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
id: Anda ingin memindah "%s" ke "%s"?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
id: Anda ingin menyalin "%s" ke "%s"?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
id: Anda ingin memindah berkas yang diseret ke "%s"?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
id: Anda ingin menyalin berkas yang diseret ke "%s"?

en: _Copy
id: _Salin

en: File manager
id: Manajer berkas

en: File manager operations.
id: Operasi manajer berkas.

en: Adjust contrast
id: Atur kontras

en: Flip
id: Balikkan

en: Mirror
id: Cerminkan

en: Rotate right
id: Putar ke kanan

en: Rotate left
id: Putar ke kiri

en: Crop
id: Potong

en: Resize
id: Ubah Ukuran

en: _Preview
id: _Pratinjau

en: B_rightness:
id: Kece_rahan:

en: Con_trast:
id: Kon_tras:

en: _Saturation:
id: _Penjenuhan:

en: Cyan-_Red:
id: Cyan _Merah:

en: _Magenta-Green:
id: _Magenta-Hijau:

en: _Yellow-Blue:
id: _Kuning-Biru:

en: Color Levels
id: Tingkatan Warna

en: Position
id: Posisi

en: Color
id: Warna

en: Options
id: Opsi

en: _Grid:
id: _Kisi:

en: Selection
id: Pilihan

en: _Width:
id: _Lebar:

en: Heigh_t:
id: _Tinggi:

en: _Position:
id: _Posisi:

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Center
id: Pusat

en: Aspect ratio
id: Rasio aspek

en: I_nvert aspect ratio
id: Balikka_n rasio aspek

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
id: Kelipa_tan dari:

en: Include current channel
id: Sertakan kanal saat ini

en: High _quality
id: _kualitas Tinggi

en: pixels
id: piksel

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Set the image size to this value
id: Tata ukuran gambar ke nilai ini

en: Original dimensions:
id: Dimensi asli:

en: Scale factor:
id: Faktor skala:

en: New dimensions:
id: Dimensi baru:

en: Grid:
id: Kisi:

en: _Background:
id: Latar _Belakang:

en: Pick a background color
id: Pilih warna latar

en: _Transparent
id: _Transparan

en: Original size
id: Ukuran asli

en: Bounding box
id: Kotak pembatas

en: Crop borders
id: Potong tepi

en: Angle
id: Sudut

en: Align
id: Ratakan

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Point 1:
id: Titik 1:

en: Point 2:
id: Titik 2:

en: Keep aspect ratio
id: Jaga rasio aspek

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
id: Gambarlah garis pada citra 
    untuk mengatur perataan.

en: Parallel
id: Paralel

en: Perpendicular
id: Tegak lurus

en: Alignment
id: Perataan

en: Threshold:
id: Ambang:

en: Radius:
id: Jari-jari:

en: Amount:
id: Banyaknya:

en: Linear scale
id: Skala linier

en: Logarithmic scale
id: Skala logaritmik

en: Channel:
id: Kanal:

en: Value
id: Nilai

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Presets
id: Pratata

en: Applying changes
id: Menerapkan perubahan

en: Adjust Colors
id: Atur Warna

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
id: Ubah tingkat kecerahan, kontras, kejenuhan, dan gamma dari gambar

en: Stretch
id: Regangkan

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
id: Regangkan histogram setelah memangkas 0,5% dari kedua ujung

en: Equalize
id: Setarakan

en: Equalize the histogram using the square root function
id: Ekualisasikan histogram memakai fungsi akar kuadrat

en: Uniform
id: Seragam

en: Equalize the histogram using the linear function
id: Ekualisasikan histogram memakai fungsi linier

en: Adjust Contrast
id: Atur Kontras

en: Automatic contrast adjustment
id: Pengaturan kontras otomatis

en: Color Picker
id: Pemilih Warna

en: Pick a color from the image
id: Pilih sebuah warna dari gambar

en: Square
id: Kwadrat

en: %d × %d (Image)
id: %d x %d (Gambar)

en: %d × %d (Screen)
id: %d x %d (Layar)

en: 4∶3 (DVD, Book)
id: 4:3 (Buku, DVD)

en: 3∶2 (Postcard)
id: 3:2 (Kartu pos)

en: 16∶9 (DVD)
id: 16:9 (DVD)

en: 1.85∶1
id: 1,85:1

en: 2.39∶1
id: 2,39:1

en: Other…
id: Lainnya…

en: Rule of Thirds
id: Aturan Sepertiga

en: Golden Sections
id: Golden Section

en: Center Lines
id: Garis Tengah

en: Add to Presets
id: Tambah ke Pratata

en: Enter the preset name:
id: Masukkan nama pratata:

en: Could not save the file
id: Tak bisa menyimpan berkas

en: Add to presets
id: Tambahkan ke pratata

en: Color Curves
id: Kurva Warna

en: Adjust color curves
id: Atur kurva warna

en: Special Effects
id: Efek Khusus

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
id: Lebih Hangat

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
id: Lebih Sejuk

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
id: Tanah

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
id: Padang Pasir

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
id: Kutub Utara

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
id: Mangga

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
id: Biru Segar

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
id: Ceri

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Vintage
id: Kuno

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
id: Tepi Dikaburkan

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
id: Sketsa

en: Flip the image vertically
id: Balikkan gambar secara vertikal

en: _Brightness
id: _Kecerahan

en: _Saturation
id: _Saturasi

en: _Average
id: R_ata-rata

en: Grayscale
id: Skala kelabu

en: Mirror the image horizontally
id: Cerminkan gambar secara horisontal

en: Negative
id: Negatif

en: Redo
id: Jadi lagi

note: resize the original image
en: Resizing images
id: Mengubah ukuran gambar

en: Rotate Left
id: Putar Kiri

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
id: Putar citra 90 derajat berlawanan dengan arah jarum jam

en: Rotate Right
id: Putar Kanan

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
id: Putar gambar 90 derajat searah jarum jam

en: Rotate
id: Putar

en: Save As…
id: Simpan Sebagai…

en: Save
id: Simpan

en: Sharpening image
id: Pertajam citra

en: Enhance Focus
id: Tingkatkan Fokus

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Find _Duplicates…
id: Cari _Duplikat…

en: _Folders:
id: _Folder:

en: Duplicates:
id: Duplikat:

en: Files:
id: Berkas:

en: File
id: Berkas

en: Last modified
id: Modifikasi terakhir

en: _View
id: _Lihat

en: _Delete
id: _Hapus

en: No duplicates found.
id: Duplikat tak ditemukan.

en: Start _at:
id: Mul_ai di:

en: _Filter:
id: _Tapis:

en: Find Duplicates
id: Cari Duplikat

en: _Find
id: _Cari

en: Find duplicated files.
id: Cari berkas duplikat.

en: leave the newest duplicates
id: biarkan duplikat terbaru

en: leave the oldest duplicates
id: biarkan duplikat terlama

en: by folder…
id: menurut folder…

en: all files
id: semua berkas

en: no file
id: tak ada berkas

en: %d file (%s) | %d files (%s)
id[0]: %d berkas (%s)

en: %d duplicate | %d duplicates
id[0]: %d duplikat

en: Search completed
id: Pencarian selesai

en: Searching for duplicates
id: Mencari duplikat

en: %d file remaining | %d files remaining
id[0]: %d berkas lagi

en: Getting the file list
id: Mengambil daftar berkas

en: Duplicates
id: Duplikat

en: Select
id: Pilih

en: Upload images to Flickr
id: Unggah gambar ke Flickr

en: Public photos
id: Foto publik

en: Private photos, visible to family and friends
id: Foto privat, dapat dilihat oleh famili dan teman

en: Private photos, visible to friends
id: Foto privat, nampak ke teman

en: Private photos, visible to family
id: Foto privat, dapat dilihat oleh famili

en: Private photos
id: Foto pivat

en: Safe content
id: Isi aman

en: Moderate content
id: Isi sedang

en: Restricted content
id: Isi terbatas

en: _Account:
id: _Akun:

en: Edit accounts
id: Sunting akun

en: Free space:
id: Ruang kosong:

en: Ph_otoset:
id: Set F_oto:

en: _Privacy:
id: _Privasi:

en: _Safety:
id: Ke_selamatan:

en: Hi_de from public searches
id: Sembunyikan _dari pencarian publik

en: _Resize if larger than:
id: Ubah uku_ran jika lebih besar dari:

en: A_ccount:
id: A_kun:

en: Could not connect to the server
id: Tak bisa menyambung ke server

en: Files successfully uploaded to the server.
id: Berkas sukses diunggah ke server.

en: _Open in the Browser
id: _Buka dalam Peramban

en: Could not create the album
id: Tak bisa membuat album

en: Could not upload the files
id: Tak bisa mengunggah berkas

en: No valid file selected.
id: Tak ada berkas valid yang dipilih.

en: Could not export the files
id: Tak bisa mengekspor berkas

en: Export to %s
id: Ekspor ke %s

en: %d file | %d files
id[0]: %d berkas

en: Could not get the photo list
id: Tak bisa mendapat daftar foto

en: No album selected
id: Tak ada album yang dipilih

en: _Import
id: _Impor

en: Import from %s
id: Impor dari %s

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
id: Kembali ke jendela ini setelah Anda menyelesaikan proses otorisasi pada %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
id: Setelah Anda selesai, klik tombol "Lanjutkan" di bawah.

en: C_ontinue
id: _Lanjut

en: _Authorize…
id: Otoris_asikan…

en: gThumb requires your authorization to upload the photos to %s
id: gThumb memerlukan otorisasi Anda untuk mengunggah foto ke %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize gthumb to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
id: Klik "Otorisasikan" untuk membuka peramban web Anda dan mengotorisasi gthumb untuk mengunggah foto ke %s. Setelah selesai, kembalilah ke jendela ini untuk melengkapi otorisasi.

en: Getting the album list
id: Mengambil daftar album

en: Creating the new album
id: Membuatan album baru

en: Could not upload “%s”: %s
id: Tak bisa mengunggah "%s": %s

note: Translators: %s is a filename
en: Uploading “%s”
id: Mengunggah "%s"

en: Uploading the files to the server
id: Mengunggah berkas ke server

en: Getting the photo list
id: Mengambil daftar foto

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
id: Citra disimpan sebagai %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
id: Cuplikan layar

en: Could not take a screenshot
id: Tak bisa mengambil cuplikan layar

en: Screenshot
id: Cuplikan layar

en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Mute
id: Senyap

en: Play faster
id: Putar lebih cepat

en: Play slower
id: Putar lebih lambat

en: Next frame
id: Bingkai selanjutnya

en: Go forward 1 second
id: Maju 1 detik

en: Go forward 5 seconds
id: Maju 5 detik

en: Go forward 10 seconds
id: Maju 10 detik

en: Go forward 1 minute
id: Maju 1 menit

en: Go forward 5 minutes
id: Maju 5 menit

en: Go back 1 second
id: Mundur 1 detik

en: Go back 5 seconds
id: Mundur 5 detik

en: Go back 10 seconds
id: Mundur 10 detik

en: Go back 1 minute
id: Mundur 1 menit

en: Go back 5 minutes
id: Mundur 5 menit

en: Use hardware acceleration
id: Gunakan akselerasi perangkat keras

en: _Screenshots location:
id: Loka_si cuplikan layar:

en: Play
id: Mainkan

en: Slower
id: Lebih lambat

en: Faster
id: Lebih cepat

en: Restart when finished
id: Mulai ulang setelah selesai

en: Time:
id: Waktu:

en: Audio/Video support
id: Dukungan audio/video

en: Play audio and video files.
id: Putar berkas audio dan video.

en: Copy Image
id: Salin Gambar

en: Playing video
id: Memutar video

en: Pause
id: Jeda

en: Take a screenshot
id: Ambil cuplikan layar

en: Fit to window
id: Paskan ke jendela

en: Audio/Video Player
id: Pemutar Audio/Video

en: Audio
id: Suara

en: Artist
id: Artis

en: Bitrate
id: Laju bit

en: Encoder
id: Enkoder

en: Codec
id: Kodek

en: Framerate
id: Laju frame

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Channels
id: Kanal

en: Sample rate
id: Laju cuplikan

en: Could not print the selected files
id: Tak bisa mencetak berkas yang dipilih

en: Print
id: Cetak

en: Centered
id: Tengah

en: Custom
id: Ubahan

en: millimeters
id: milimeter

en: inches
id: inci

en: The current page number
id: Nomor halaman kini

en: The total number of pages
id: Total cacah halaman

en: Special code
id: Kode khusus

en: The current date
id: Tanggal kini

en: The total number of files
id: Total cacah berkas

en: The event description
id: Keterangan acara

en: _Rows:
id: Ba_ris:

en: Image
id: Gambar

en: Position:
id: Posisi:

en: Left
id: Kiri

en: Top
id: Puncak

en: Rotation:
id: Rotasi:

en: Unit:
id: Satuan:

en: Preview
id: Pratilik

en: Fonts
id: Fonta

en: Select Caption Font
id: Pilih Fonta Keterangan

en: Select Header Font
id: Pilih Fonta Tajuk

en: Select Footer Font
id: Pilih Fonta Kaki

en: Total number of files
id: Total cacah berkas

en: Event description
id: Keterangan acara

en: Page %d of %d
id: Halaman %d dari %d

en: Could not print
id: Tak bisa mencetak

en: Images
id: Gambar

en: No suitable loader available for this file type
id: Tak ada pemuat yang cocok bagi berkas jenis ini

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
id: Memuat "%s"

en: Loading images
id: Meload gambar

en: Image print
id: Cetak citra

en: Allow to print images choosing the page layout.
id: Memungkinkan mencetak citra dengan memilih tata letak halaman.

en: Rotate Physically
id: Putar Secara Fisik

en: Reset the EXIF Orientation
id: Reset Orientasi EXIF

en: Saving images
id: Menyimpan gambar

en: Image rotation
id: Rotasi gambar

en: Rotate images without data loss.
id: Putar gambar tanpa kehilangan data.

en: Problem transforming the image: %s
id: Masalah saat menransformasi gambar: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
id: Transformasi ini mungkin menambahkan distorsi kecil ke citra pada satu tepi atau lebih, karena dimensi citra bukan kelipatan 8.
    
    Namun distorsi ini dapat dibatalkan. Bila citra hasil tak dapat diterima, terapkan saja transformasi balik untuk kembali ke citra asli.
    
    Anda juga dapat memilih untuk membuang (atau merapikan) piksel tepi yang tak dapat ditransformasi. Untuk keperluan praktis, mode ini memberikan hasil dengan penampakan terbaik, tapi transformasinya tak lagi lossless.

en: _Trim
id: Po_tong

en: _Accept distortion
id: Terim_a distorsi

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Zoom 100%
id: Zum 100%

en: Zoom 200%
id: Zum 200%

en: Zoom 300%
id: Zum 300%

en: Zoom to fit
id: Zum agar pas

en: Zoom to fit if larger
id: Paskan jika lebih besar

en: Zoom to fit width
id: Zum agar pas lebar gambar

en: Zoom to fit width if larger
id: Zum agar pas lebar gambar bila lebih

en: Zoom to fit height
id: Zum agar pas tinggi gambar

en: Zoom to fit height if larger
id: Zum agar pas tinggi gambar bila lebih

en: Undo edit
id: Urung sunting

en: Redo edit
id: Jadi sunting lagi

en: Scroll left
id: Gulir ke kiri

en: Scroll right
id: Gulir ke kanan

en: Scroll up
id: Gulir naik

en: Scroll down
id: Gulir turun

en: Scroll left fast
id: Gulir ke kiri dengan cepat

en: Scroll right fast
id: Gulir ke kiri dengan cepat

en: Scroll up fast
id: Gulir naik dengan cepat

en: Scroll down fast
id: Gulir turun dengan cepat

en: Scroll to center
id: Gulir ke tengah

en: After loading an image:
id: Setelah memuat gambar:

en: Set to actual size
id: Tata ke ukuran sebenarnya

en: Keep previous zoom
id: Pertahankan zum

en: Fit to window if larger
id: Paskan ke jendela jika lebih besar

en: Fit to width
id: Pas lebar

en: Fit to width if larger
id: Paskan lebarnya jika lebih besar

en: Reset scrollbar positions
id: Reset posisi bilah penggulung

en: Mouse wheel action:
id: Aksi roda tetikus:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
id: Ubah gambar

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
id: Zum citra

en: Zoom quality:
id: Kualitas _zum:

[ctx: zoom quality]
en: _High
id: _Tinggi

[ctx: zoom quality]
en: _Low
id: _Rendah

en: Transparency:
id: Tingkat tembus pandang:

en: Checkered
id: Kotak-kotak

en: White
id: Putih

en: Gray
id: Kelabu

en: Black
id: Hitam

en: Automatic
id: Otomatis

en: Fit to height
id: Pas tinggi

en: Paste Image
id: Salin Gambar

en: Apply the embedded color profile
id: Terapkan profil warna yang tertanam

en: Transparency
id: Tingkat tembus pandang

en: Save Image
id: Simpan Gambar

en: Loading the original image
id: Memuat gambar asli

en: JPEG XL container
id: Kontainer JPEG XL

en: Scroll Image
id: Gulir Citra

en: Image Editor
id: Penyunting Gambar

en: Viewer
id: Penampil

en: _Destination
id: _Tujuan

en: _Automatic subfolder
id: Sub folder otom_atis

en: Invalid Destination
id: Tujuan Tak Valid

en: File date
id: Tanggal berkas

en: Importing files
id: Mengimpor berkas

en: No file imported
id: Tak ada berkas yang diimpor

en: The selected files are already present in the destination.
id: Berkas yang dipilih telah ada di tujuan.

en: Could not delete the files
id: Tak bisa menghapus berkas

en: Delete operation not supported.
id: Operasi penghapusan tak didukung.

en: Last imported
id: Terakhir diimpor

en: No file specified.
id: Tak ada berkas yang dinyatakan.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
id: Tak cukup ruang kosong dalam "%s".
    Diperlukan %s tapi hanya tersedia %s.

en: Tools
id: Perkakas

en: Co_mmands:
id: _Perintah:

en: _Wait for the command to finish
id: _Tunggu perintah berakhir

en: E_xecute command once for every file
id: E_ksekusi perintah sekali bagi setiap berkas

en: _Terminal command (shell script)
id: Perintah _terminal (skrip shell)

en: Sh_ortcut:
id: Pintasa_n:

en: _Command:
id: _Perintah:

en: Edit command
id: Sunting perintah

en: Personalize…
id: Personalisasikan…

en: Script
id: Skrip

en: Shortcut
id: Pintas

en: Show
id: Tampilkan

en: Could not save the script
id: Tidak dapat menyimpan skrip

en: New Command
id: Perintah Baru

en: Edit Command
id: Sunting Perintah

en: Are you sure you want to delete the selected command?
id: Anda yakin akan menghapus perintah yang dipilih?

en: Commands
id: Perintah

en: Quoted text
id: Teks yang dikutip

en: File URI
id: URI berkas

en: File path
id: Path berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File name, no extension
id: Nama berkas, tanpa ekstensi

en: File extension
id: Ekstensi berkas

en: Folder path
id: Path berkas

en: Ask a value
id: Tanyakan suatu nilai

en: File attribute
id: Atribut berkas

en: No command specified
id: Perintah tak dinyatakan

en: Command exited abnormally with status %d
id: Perintah berakhir tak normal dengan status %d

en: Enter a value:
id: Masukkan nilai:

en: _Skip
id: _Lewati

en: File list tools
id: Perkakas daftar berkas

en: Scripting and batch manipulation of files.
id: Skrip dan manipulasi berkas secara batch.

[ctx: Cardinal point]
en: N
id: U

[ctx: Cardinal point]
en: W
id: B

[ctx: Cardinal point]
en: E
id: T

en: Map
id: Peta

en: View the photo position on the map
id: Tilik posisi foto pada peta

en: A_ccounts:
id: A_kun:

note: the message pane
en: Loading…
id: Memuat…

en: New authentication…
id: Otentikasi baru…

en: Authorization Required
id: Perlu Otorisasi

en: Choose _Account…
id: Pilih _Akun…

en: Choose Account
id: Pilih Akun

en: Edit Accounts
id: Sunting Akun

en: Connecting to the server
id: Meyambung ke server

en: Asking authorization
id: Meminta otorisasi

en: Getting account information
id: Mengambil informasi akun

en: Choose a folder
id: Pilih folder

en: Import
id: Impor

en: _Removable Device…
id: Pe_rangkat Lepas Pasang…

en: I_mport From
id: I_mpor Dari

en: After importing from a device:
id: Setelah mengimpor dari suatu perangkat:

en: _Rotate the images physically
id: Puta_r gambar secara fisik

en: _Delete the imported files from the source
id: Hapus berkas yang _diimpor dari sumber

note: view label
en: S_how:
id: _Tampilkan:

en: _Event:
id: K_ejadian:

en: _Tags:
id: _Tag:

en: Could not import the files
id: Tak bisa mengimpor berkas

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
id: Berkas yang akan diimpor: %d (%s)

en: Could not load the folder
id: Tak bisa memuat folder

en: Getting the folder content…
id: Mengambil isi folder…

en: Import from Removable Device
id: Impor dari Perangkat Lepas Pasang

en: Import from Folder
id: Impor dari Folder

en: Import photos
id: Impor foto

en: Import photos from removable devices.
id: Impor foto dari media lepas pasang.

en: RAW Format
id: Format RAW

en: Raw format support
id: Dukungan format mentah

en: Allow to load raw format images.
id: Ijinkan memuat gambar format mentah.

en: Red Eye Removal
id: Penghapusan Mata Merah

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
id: Hapus mata merah yang disebabkan oleh lampu kilat

en: Red-eye removal
id: Penghapusan mata merah

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
id: Perkakas untuk menghapus efek mata merah dari foto.

en: _Sort by:
id: Urut berda_sarkan:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
id: Huruf B_esar Kecil:

en: Re_verse Order
id: Urut Ter_balik

en: Revert to the last used template
id: Kembali ke templat yang terakhir digunakan

en: _Preview:
id: _Pratilik:

en: Original enumerator
id: Enumerator asli

en: Modification date
id: Tanggal modifikasi

en: Digitalization date
id: Tanggal digitalisasi

en: Could not rename the files
id: Tidak dapat mengganti nama berkas

en: _Rename
id: _Ganti nama

en: Old Name
id: Nama Lama

en: New Name
id: Nama Baru

en: Keep original case
id: Pertahankan huruf besar kecil seperti semula

en: Convert to lower-case
id: Ubah ke huruf kecil

en: Convert to upper-case
id: Ubah ke huruf besar

en: Renaming files
id: Mengganti nama berkas

en: Rename files
id: Ganti nama berkas

en: Rename series of files.
id: Ubah nama seri berkas.

en: Resize Images…
id: Ubah Ukuran Gambar…

en: pixel
id: piksel

en: New dimensions
id: Dimensi baru

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: _Preserve original aspect ratios
id: _Pertahankan rasio aspek semula

en: Resize Images
id: Ubah Ukuran Gambar

en: Keep the original format
id: Pertahankan format asli

en: Resize images
id: Ubah ukuran gambar

en: Resize series of images.
id: Ubah ukuran seri gambar.

en: Could not perform the search
id: Tak bisa melakukan pencarian

en: Search Result
id: Hasil Cari

en: Find
id: Cari

en: Find files
id: Cari berkas

en: Search again
id: Cari lagi

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
id: Cari

en: all the following rules
id: semua aturan berikut

en: any of the following rules
id: sebarang aturan berikut

en: Add another location
id: Tambahkan lokasi lain

en: No file found
id: Tak ada berkas yang ditemukan

en: Files found so far: %s
id: Berkas yang ditemukan sampai kini: %s

en: Searching…
id: Mencari…

en: Cancel the operation
id: Batalkan operasi

en: File search tool.
id: Perkakas pencarian berkas.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
id: T_ambahkan ke Pilihan

en: Remove from selection
id: Hapus dari pilihan

en: Show selection
id: Tampilkan seleksi

en: Remove from Selection
id: Buang dari Pilihan

en: Show selection %d
id: Tampilkan seleksi %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
id: Pakai Alt-%d untuk menambah berkas ke pilihan ini, Ctrl-%d untuk melihat pilihan ini.

en: Selection %d
id: Seleksi %d

en: Selections
id: Pilihan

en: Advanced file selection.
id: Pemilihan berkas tingkat lanjut.

en: Start presentation
id: Mulai presentasi

en: Terminate presentation
id: Akhiri presentation

en: Pause/Resume presentation
id: Jeda/lanjutkan presentasi

en: Show next file
id: Tampilkan berkas berikutnya

en: Show previous file
id: Tampilkan berkas sebelumnya

en: Presentation
id: Presentasi

en: _Personalize
id: _Personalisasi

en: _Transition effect:
id: Efek _transisi:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
id: _Ubah otomatis setiap

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
id: detik

en: _Restart when finished
id: Sta_rt ulang setelah selesai

en: R_andom order
id: Urutan _acak

en: Playlist
id: Daftar Main

en: Add files to the playlist
id: Tambahkan berkas ke daftar main

en: Remove the selected files
id: Hapus berkas yang dipilih

en: Choose the files to play
id: Pilih berkas untuk diputar

en: Audio files
id: Berkas suara

en: Random
id: Acak

en: Playing a presentation
id: Memutar suatu presentasi

en: Push from right
id: Dorong dari kanan

en: Push from bottom
id: Dorong dari dasar

en: Slide from right
id: Geser dari kanan

en: Slide from bottom
id: Geser dari dasar

en: Fade in
id: Memudar

en: Flip page
id: Balik halaman

en: Cube from right
id: Kubus dari kanan

en: Cube from bottom
id: Kubus dari dasar

en: Play a presentation of images.
id: Meutar presentasi gambar.

en: Open in Terminal
id: Buka dalam Terminal

en: Open a folder in a terminal
id: Membuka folder di terminal

en: _Web Album…
id: Album _Web…

en: Click to view the image
id: Klik untuk menilik gambar

en: Go back to the index
id: Kembali ke indeks

en: Image %d of %d
id: Gambar %d dari %d

en: Index
id: Indeks

en: View page %d
id: Tilik halaman %d

en: View the next image
id: Tilik gambar selanjutnya

en: View the next page
id: Tilik halaman selanjutnya

en: View the previous image
id: Tilik gambar sebelumnya

en: View the previous page
id: Tilik halaman sebelumnya

en: All images on a single image
id: Semua gambar pada gambar tunggal

en: Adapts to the window width
id: Sesuaikan ke lebar jendela

en: _Copy originals to destination
id: _Salin yang asli ke tujuan

en: _Adapt to the window width
id: Sesuaik_an ke lebar jendela

en: Index Page
id: Halaman Indeks

en: Thumbnail Caption
id: Keterangan Gambar Miniatur

en: Image Page
id: Halaman Gambar

en: Show the description, if available
id: Tampilkan penjelasan, bila tersedia

en: Show the following attributes:
id: Tampilkan atribut berikut:

en: Image Attributes
id: Atribut Gambar

en: Current image number
id: Nomor gambar kini

en: Total number of images
id: Total cacah gambar

en: Original filename
id: Nama asli berkas

en: Web Album
id: Album Web

en: Malformed command
id: Perintah salah bentuk

en: Could not show the destination
id: Tidak dapat meampilkan tujuan

en: The album has been created successfully.
id: Album telah sukses dibuat.

en: Saving thumbnails
id: Menyimpan sketsa

en: Saving HTML pages: Images
id: Menyimpan halaman HTML: Gambar

en: Saving HTML pages: Indexes
id: Simpan halaman HTML: Indeks

en: Copying original images
id: Menyaling gambar asli

en: Could not find the style folder
id: Tak bisa menemukan folder gaya

en: Could not create a temporary folder
id: Tidak dapat membuat folder sementara

en: Web Albums
id: Album Web

en: Create static web albums.
id: Buat album web statik.

en: Could not load the position “%s”
id: Tidak dapat memuat posisi "%s"

en: Open
id: Buka

en: Filter
id: Tapis

en: Could not save the filter
id: Tak bisa menyimpan tapis

en: New Filter
id: Tapis Baru

en: Edit Filter
id: Sunting Tapis

en: Filters
id: Tapis

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
id: Peramban

[ctx: Extensions]
en: All
id: Semua

[ctx: Extensions]
en: Enabled
id: Difungsikan

[ctx: Extensions]
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Viewers
id: Penampil

en: File tools
id: Perkakas berkas

en: List tools
id: Perkakas daftar

en: Importers
id: Pengimpor

en: Exporters
id: Pengekspor

en: Could not activate the extension
id: Tidak dapat mengaktifkan ekstensi

en: Could not deactivate the extension
id: Tidak dapat menonaktifkan ekstensi

en: gThumb Development Team
id: Tim pengembang gThumb

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
id: Ekstensi

en: Restart required
id: Perlu restart

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
id: Anda perlu memulai ulang gthumb agar perubahan ini berdampak

en: Revert
id: Balikkan

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
id: Apakah Anda ingin mengembalikan semua perubahan dan menggunakan pintasan baku?

[ctx: Shortcuts]
en: All
id: Semua

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
id: Diubah

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Sort By
id: Urut Berdasarkan

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
id: %s dari %s

en: Moving “%s” to “%s”
id: Memindahkan "%s" ke "%s"

en: Copying “%s” to “%s”
id: Menyalin "%s" ke "%s"

en: Moving files
id: Memindah berkas

en: Copying files
id: Menyalin berkas

en: Getting file information
id: Mengambil informasi berkas

en: Deleting files
id: Menghapus berkas

en: Moving files to trash
id: Memindah berkas ke tong sampah

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9∶05∶02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change "∶" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d∶%02d
id: %d:%02d:%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5∶02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change "∶" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d
id: %d:%02d

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
id: Tekan kombinasi tombol untuk digunakan sebagai pintasan.

en: Press Esc to cancel
id: Tekan Esc untuk membatalkan

en: Open a new window
id: Buka jendela baru

en: Start in fullscreen mode
id: Mulai dengan modus fullscreen

en: Automatically start a presentation
id: Otomatis mulai sebuah presentasi

en: Automatically import digital camera photos
id: Otomatis impor foto kamera digital

en: Show version
id: Tampilkan versi

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
id: [BERKAS...] [DIREKTORI ...]

en: — Image browser and viewer
id: — Peramban dan penilik gambar

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
id: gThumb adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebar ulang dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; boleh Lisensi versi 3 atau (sesuai pilihan Anda) versi selanjutnya.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
id: gThumb didistribusikan dengan harapan bahwa program ini akan berguna, tetapi TANPA JAMINAN; bahkan tanpa jaminan tersirat atas KETERDAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK TUJUAN TERTENTU. Lihat GNU General Public License untuk rincian lebih lanjut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
id: Anda mestinya menerima salinan GNU General Public License bersamaan dengan gThumb. Jika tidak, lihat <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: An image viewer and browser for GNOME.
id: Sebuah penampil dan browser gambar untuk GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ketik

en: Quit
id: Keluar

en: Show browser
id: Tampilkan peramban

en: Close window
id: Menutup jendela

en: Open location
id: Buka lokasi

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Revert image to saved
id: Pulihkan citra ke yang tersimpan

en: Save image
id: Simpan gambar

en: Save image as
id: Simpan gambar sebagai

en: Sidebar
id: Bilah sisi

en: Statusbar
id: Bilah Status

en: Thumbnails list
id: Daftar gambar mini

en: Load previous location
id: Muat lokasi sebelumnya

en: Load next location
id: Muat lokasi berikutnya

en: Load parent folder
id: Muat folder induk

en: Load home
id: Muat rumah

en: Reload location
id: Muat ulang lokasi

en: Show/Hide hidden files
id: Tampilkan/sembunyikan berkas tersembunyi

en: Change sorting order
id: Ubah urutan

en: Show first file
id: Tampilkan berkas pertama

en: Show last file
id: Tampilkan berkas terakhir

en: Image tools
id: Alat gambar

en: File properties
id: Properti berkas

en: Select all
id: Pilih semua

en: Select none
id: Pilih tak satupun

en: All
id: Semua

en: [modified]
id: [diubah]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
id[0]: %d berkas dipilih (%s)

en: %s of free space
id: %s dari ruang bebas

en: No suitable module found for %s
id: Tak ditemukan modul yang cocok bagi %s

en: Save changes to file “%s”?
id: Simpan perubahan ke berkas "%s"?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
id: Bila Anda tidak menyimpan, perubahan ke berkas akan hilang selamanya.

en: Do _Not Save
id: Janga_n Simpan

en: Accept
id: Terima

en: _Close
id: _Tutup

en: Could not change name
id: Tidak dapat mengubah nama

en: Modified
id: Diubah

en: Go to the previous visited location
id: Pergi ke lokasi sebelumnya yang telah dikunjungi

en: Go to the next visited location
id: Pergi ke lokasi selanjutnya yang telah dikunjungi

en: History
id: Riwayat

en: View the folders
id: Tampilkan folder

en: Edit file
id: Sunting berkas

en: Operations
id: Operasi

en: File type not supported
id: Jenis berkas tidak didukung

en: No suitable module found
id: Tak ditemukan modul yang cocok

en: Could not open the module “%s”: %s
id: Tidak dapat membuka modul "%s": %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
id: Ekstensi "%1$s" diperlukan oleh ekstensi "%2$s"

en: All Supported Files
id: Semua Berkas Yang Didukung

en: _Show Format Options
id: Tampilklan Op_si Format

en: No file
id: Tak ada berkas

en: Computer
id: Komputer

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
id: Berkas tak bisa dipindah ke Tong Sampah. Apakah Anda ingin menghapusnya secara permanen?

en: Could not move the files to the Trash
id: Tak bisa memindah berkas ke Tong Sampah

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus permanen %'d gambar yang dipilih?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
id: Apabila Anda menghapus sebuah berkas, itu akan dihapus permanen.

note: "files" label
en: files
id: berkas

en: ascending
id: naik

en: descending
id: turun

en: No limit specified
id: Batas tak dinyatakan

en: (Open Parent)
id: (Buka Induk)

en: Enter the new name:
id: Masukkan nama baru:

en: Alpha
id: Alfa

en: Could not rename the file
id: Tak dapat mengubah nama berkas

en: No options available for this file type
id: Tak tersedia opsi bagi berkas jenis ini

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
id: Tidak dapat menemukan modul yang cocok untuk menyimpan gambar sebagai "%s"

en: Reading file information
id: Membaca informasi berkas

en: Hidden Files
id: Berkas Tersembunyi

en: Locations
id: Lokasi

en: Name
id: Nama

en: Size
id: Ukuran

en: Bytes
id: Byte

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
id: Tanggal & Waktu Saat Diubah

en: Type
id: Tipe

en: Duration
id: Durasi

en: Exposure Settings
id: Pengaturan Pencahayaan

en: Aperture
id: Bukaan

en: ISO Speed
id: Kecepatan ISO

en: Exposure Time
id: Waktu Paparan

en: Shutter Speed
id: Kecepatan Rana

en: Focal Length
id: Panjang Fokal

en: Flash
id: Lampu Kilat

en: Camera Model
id: Model Kamera

en: Color Profile
id: Profil Warna

en: General Date & Time
id: Tanggal & Waktu Umum

en: Author
id: Penulis

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: file name
id: nama berkas

en: file path
id: path berkas

en: file size
id: ukuran berkas

en: file modified date
id: tanggal berkas terakhir diubah

en: no sorting
id: tanpa pengurutan

en: dimensions
id: dimensi

en: aspect ratio
id: rasio aspek

en: All Files
id: Semua Berkas

en: All Images
id: Semua Gambar

en: JPEG Images
id: Gambar JPEG

en: Raw Photos
id: Foto Mentah

en: Text Files
id: Berkas Teks

en: Filename
id: Nama berkas

en: Title (embedded)
id: Judul (tertempel)

en: Description (embedded)
id: Keterangan (tertempel)

en: Show/Hide
id: Tampilkan/Sembunyikan

en: Navigation
id: Navigasi

en: File Manager
id: Manajer Berkas

en: Overwrite
id: Timpa

en: Saving file information
id: Menyimpan informasi berkas

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
id: Menyimpan "%s"

en: Create tag “%s”
id: Membuat tag "%s"

en: Show all the tags
id: Tampilkan semua tag

en: Holidays
id: Hari Libur

en: Temporary
id: Sementara

en: Screenshots
id: TangkapanLayar

en: Science
id: Ilmu Pengetahuan

en: Favorite
id: Favorit

en: Important
id: Penting

en: Games
id: Gim

en: Party
id: Pesta

en: Birthday
id: Ulang tahun

en: Astronomy
id: Astronomi

en: Family
id: Keluarga

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
id: Ruang Angkasa

en: Year
id: Tahun

en: Month
id: Bulan

en: Day of the month
id: Hari dalam tanggal

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
id: Detik

en: is lower than
id: kurang dari

en: is greater than
id: lebih dari

en: is equal to
id: sama dengan

en: is greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: is lower than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: The test definition is incomplete
id: Definisi tes tak lengkap

en: is
id: adalah

en: is only
id: hanya

en: is not
id: bukan

en: matches
id: kecocokan

en: Add a new rule
id: Tambahkan aturan baru

en: Remove this rule
id: Hapus aturan ini

en: contains
id: berisi

en: starts with
id: diawali dengan

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: does not contain
id: tidak berisi

en: is before
id: sebelum

en: is after
id: setelah

en: Today
id: Hari ini

en: Now
id: Kini

en: Colors
id: Warna

en: Rotation
id: Rotasi

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
id: Kombinasi tombol «%s» sudah ditugaskan untuk tindakan «%s».  Apakah Anda ingin menetapkan kembali ke tindakan ini sebagai gantinya?

en: Reassign
id: Alih Tugaskan

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
id: Kombinasi tombol «%s» sudah ditetapkan untuk tindakan «%s» dan tidak dapat diubah.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
id: Kombinasi tombol «%s» sudah ditetapkan dan tidak dapat diubah.

en: Could not display help
id: Tidak dapat menampilkan bantuan

en: Could not launch the application
id: Tidak dapat menjalankan aplikasi

en: _Copy Here
id: _Salin ke Sini

en: _Move Here
id: _Pindahkan ke Sini

en: _Link Here
id: _Tautkan ke Sini

en: Cancel
id: Batal

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Help
id: _Bantuan

en: _New
id: _Baru

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Save
id: _Simpan

en: E_xecute
id: _Eksekusi

en: _Upload
id: _Unggah

en: Open in New Window
id: Buka di Window Baru

en: Open Location…
id: Buka Lokasi…

en: Sort By…
id: Urut Menurut…

en: _About gThumb
id: Tent_ang gThumb

en: _Delete History
id: Hap_us History
