gthumb - en to fa translation catalogue (840 entries)

en: Catalog
fa: کاتالوگ

en: GThumb Catalog View
fa: نمای کاتالوگی GTuhumb

en: View as Catalog
fa: نمایش به صورت کاتالوگ

en: Print the current image
fa: چاپ تصویر فعلی

en: _Print
fa: چا_پ

en: GThumb Image
fa: تصویر GThumb

en: GThumb Viewer
fa: نمایش‌دهنده‌ی GThumb

en: View with GThumb
fa: نمایش با GThumb

en: Flip
fa: برگرداندن

en: Flip the image
fa: برگرداندن تصویر

en: High
fa: بالا

en: Low
fa: پایین

en: Mirror
fa: قرینه

en: Mirror the image
fa: قرینه کردن تصویر

en: Rotate
fa: چرخش

en: Rotate 180 _Degrees
fa: چرخش ۱۸۰ _درجه

en: Rotate the image clockwise
fa: چرخش ساعتگرد تصویر

en: Rotate the image of 180 degrees
fa: چرخش ۱۸۰ درجه‌ای تصویر

en: Save _As...
fa: ذخیره _به نام...

en: Save current image
fa: ذخیره‌ی تصویر فعلی

en: Start or stop current animation
fa: آغاز یا توقف پویانمایی فعلی

en: Start/Stop _Animation
fa: آغاز/توقف _پویانمایی

en: Transparency T_ype
fa: نو_ع شفافیت

en: View next animation frame
fa: نمایش چارچوب بعدی پویانمایی

en: _Black
fa: _سیاه

en: _Checked
fa: _چهارخانه

en: _Flip
fa: _برگرداندن

en: _Image
fa: _تصویر

en: _Mirror
fa: _قرینه

en: _None
fa: _هیچ‌کدام

en: _Rotate Clockwise
fa: _چرخش ساعتگرد

en: _Step Animation
fa: پویانمایی _گام به گام

en: _View
fa: _نما

en: _White
fa: س_فید

en: _Zoom Quality
fa: کیفیت _زوم

en: %d %b %Y, %H:%M
fa: %Od %B %OY، %OH:%OM

en: %d x %d pixels
fa: %d × %d نقطه

en: GThumb Application
fa: برنامه‌ی GThumb

en: GThumb Application Factory
fa: کارخانه‌ی برنامه‌ی GThumb

en: Image
fa: تصویر

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Bytes
fa: بایت

en: Date
fa: تاریخ

en: Exposure time
fa: زمان نوردهی

en: Exposure mode
fa: حالت نوردهی

en: Flash
fa: درخش

en: Shutter speed
fa: سرعت شاتر

en: Aperture value
fa: اندازه‌ی دیافراگم

en: Focal length
fa: فاصله‌ی کانونی

en: Camera model
fa: مدل دوربین

en: pixels
fa: نقطه

en: <b>Categories:</b>
fa: <b>دسته‌ها:</b>

en: <b>Information on Channel:</b>
fa: <b>اطلاعات روی کانال:</b>

en: <b>Overwrite the old image with the new one?</b>
fa: <b>رونویسی تصویر قدیمی با تصویر جدید؟</b>

en: A_vailable applications:
fa: برنامه‌های م_وجود

en: Alpha
fa: آلفا

en: Blue
fa: آبی

en: Bookmarks
fa: چوب‌الف‌ها

en: C_atalogs:
fa: _کاتالوگ‌ها:

en: Choose a Catalog
fa: یک کاتالوگ انتخاب کنید

en: Comm_ent
fa: _توضیح

en: Do not overwrite _the old image
fa: تصویر قدیمی رونویسی نشود

en: Green
fa: سبز

en: New Image:
fa: تصویر جدید:

en: New _Library
fa: کتاب_‌خانه‌ی جدید

en: Old Image:
fa: تصویر قدیمی:

en: Open Images
fa: باز کردن تصاویر

en: Over_write the old image
fa: تصویر قدیمی رونویسی _شود

en: Overwrite Image
fa: رونویسی تصویر

en: Overwrite _all images
fa: رونویسی کردن _همه‌ی تصاویر

en: Photo _Data (EXIF)
fa: _داده‌های عکس (EXIF)

en: R_ecent applications:
fa: برنامه‌های _اخیر

en: Red
fa: قرمز

en: Value
fa: مقدار

en: _Application:
fa: بر_نامه:

en: _Bookmarks:
fa: _چوب‌الف‌ها

en: _Do not overwrite any image
fa: هی_چ تصویری رونویسی نشود

en: _General
fa: ک_لیات

en: _Histogram
fa: نمودار _ستونی

en: _New Catalog
fa: کاتالوگ _جدید

en: _Next
fa: _بعدی

en: _Previous
fa: _قبلی

en: _Remove
fa: _حذف

en: _Save the new image as:
fa: _ذخیره‌ی تصویر جدید به نام:

en: Ca_tegories:
fa: _دسته‌ها

en: Camera Model
fa: مدل دوربین

en: Choose destination folder
fa: پوشه‌ی مقصد را انتخاب کنید

en: Delete selected images from the camera
fa: حذف تصاویر انتخاب شده از دوربین

en: Import Photos
fa: وارد کردن تصاویر

en: No camera detected
fa: دوربینی تشخیص داده نشد

en: Select a camera model
fa: یک مدل دوربین انتخات کنید

en: Update previews
fa: به‌هنگام‌سازی پیش‌نمایش‌ها

en: _Auto Detect
fa: تشخیص _خودکار

en: _Delete imported images from the camera
fa: _حذف تصاویر وارد شده از دوربین

en: _Destination:
fa: _مقصد:

en: _Film:
fa: _فیلم:

en: _Import
fa: _وارد کردن

en: _Keep original filenames
fa: حف_ظ نام اولیه‌ی پرونده‌‌ها

en: _Model:
fa: مد_ل:

en: _Port:
fa: در_گاه:

en: A_vailable categories:
fa: _دسته‌‌های موجود:

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Co_mment:
fa: _توضیح:

en: Comment
fa: توضیح

en: Create a new category
fa: ایجاد یک دسته‌ی جدید

en: Current date
fa: تاریخ فعلی

en: Do not modify
fa: تغییر اده نشود

en: Image creation date
fa: تاریخ ایجاد تصویر

en: Last modified date
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: No date
fa: بدون تاریخ

en: Photo digitalization date (From EXIF data)
fa: تاریخ دیجیتالی شدن عکس (از روی داده‌‌های EXIF)‏

en: Remove selected category
fa: حذف دسته‌ی انتخاب شده

en: Save only cha_nged fields
fa: فقط فیلدهای ت_غییر کرده ذخیره شوند

en: The following date
fa: تاریخ زیر

en: _Date:
fa: _تاریخ:

en: _Delete
fa: _حذف

en: _New
fa: _جدید

en: _Place:
fa: _محل:

en: _Selected categories:
fa: دسته‌های _انتخات شده:

en: <b>Compression</b>
fa: <b>فشردگی</b>

en: <b>Image type</b>
fa: <b>نوع تصویر</b>

en: <b>Resolution</b>
fa: <b>تفکیک‌پذیری</b>

en: Ask
fa: پرسش

en: Compression _level:
fa: _سطح فشردگی:

en: Convert Format
fa: قالب تبدیل

en: JPEG Options
fa: گزینه‌های JPEG

en: No_rmal (Deflate)
fa: _عادی (پیش‌فرض)‏

en: Opti_mize
fa: ب_هینه سازی

en: Overwrite
fa: رونویسی

en: Overwrite mode:
fa: حالت رونویسی:

en: PNG Options
fa: گزینه‌های PNG

en: R_emove original
fa: ح_ذف نسخه‌ی اولیه

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Skip
fa: پرش

en: TGA Options
fa: گزینه‌های TGA

en: TIFF Options
fa: گزینه‌های TIFF

en: T_GA
fa: TGA

en: _Horizontal:
fa: ا_فقی:

en: _JPEG
fa: JPEG

en: _Loss compression (JPEG)
fa: فشردگی با خسارت (JPEG)

en: _No compression
fa: بدون فشردگی

en: _PNG
fa: PNG

en: _Progressive
fa: _پيشرونده

en: _Quality:
fa: _کیفیت:

en: _RLE compression
fa: فشردگی RLE

en: _Smoothing:
fa: _هموارسازی:

en: _TIFF
fa: TIFF

en: _Vertical:
fa: _عمودی

en: dpi
fa: نقطه بر اینچ

en: 4 x 3 (Book, DVD)
fa: ۴ × ۳ (کتاب، دی‌وی‌دی)

en: 4 x 6 (Postcard)
fa: ۴ × ۶ (کارت‌پستال)

en: 5 x 7
fa: ۵ × ۷

en: 8 x 10
fa: ۸ × ۱۰

en: <b>Aspect ratio</b>
fa: <b>نسبت عرض به ارتفاع</b>

en: <b>Selection</b>
fa: <b>انتخاب</b>

en: Custom
fa: سفارشی

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Square
fa: مربع

en: _Height:
fa: _ارتفاع

en: _Width:
fa: _عرض

en: _X:
fa: X:

en: _Y:
fa: Y:

en: %
fa: ٪

en: <b>Color levels</b>
fa: <b>سطوح رنگ</b>

en: <b>New dimensions</b>
fa: <b>ابعاد جدید</b>

en: <b>Original dimensions</b>
fa: <b>ابعاد اولیه</b>

en: <b>Scale ratio</b>
fa: <b>نسبت کشیدگی متناسب</b>

en: Brightness - Contrast
fa: روشنی - کنتراست

en: Color Balance
fa: موازنه‌ی رنگ

en: Con_trast:
fa: کنت_راست:

en: Cyan-_Red:
fa: فیروزه‌ای-_قرمز:

en: Height:
fa: ارتفاع

en: High _quality
fa: _کیفیت بالا

en: Hue - Saturation
fa: پرده - غلظت

en: Posterize
fa: پوسترسازی

en: Preserve l_uminosity
fa: حفظ _درخشندگی

en: Scale Image
fa: کشیدگی متناسب تصویر

en: Width:
fa: عرض:

en: _Brightness:
fa: _روشنایی:

en: _Hue:
fa: _پرده:

en: _Keep aspect ratio
fa: حف_ظ نسبت عرض به ارتفاع

en: _Levels:
fa: _سطوح:

en: _Lightness:
fa: _کم‌رنگی:

en: _Magenta-Green:
fa: س_رخابی-سبز:

en: _Preview
fa: پ_یش‌نمایش

en: _Reset
fa: _تنظیم به حالت اولیه

en: _Saturation:
fa: _غلظت:

en: _Scale
fa: _مقیاس

en: _Yellow-Blue:
fa: _زرد-آبی:

en: 112
fa: ۱۱۲

en: 128
fa: ۱۲۸

en: 164
fa: ۱۶۴

en: 200
fa: ۲۰۰

en: 256
fa: ۲۵۶

en: 48
fa: ۴۸

en: 64
fa: ۶۴

en: 75
fa: ۷۵

en: 85
fa: ۸۵

en: 95
fa: ۹۵

en: <b>Background style</b>
fa: <b>سبک پس‌زمینه</b>

en: <b>Caption</b>
fa: <b>عنوان</b>

en: <b>Footer</b>
fa: <b>پاصفحه</b>

en: <b>Header and footer</b>
fa: <b>سرصفحه و پاصفحه</b>

en: <b>Header</b>
fa: <b>سرصفحه</b>

en: <b>Index images</b>
fa: <b>نمایه‌سازی تصاویر</b>

en: <b>Page size</b>
fa: <b>اندازه‌ی صفحه</b>

en: <b>Saving</b>
fa: <b>ذخیره‌سازی</b>

en: <small><i><b>Note:</b> # (enumerator)</i>.</small>
fa: <small><i><b>توجه:</b> # (شمارنده)</i>.</small>

en: <small><i><b>Note:</b> %p (page number), %n (total number of pages)</i>.</small>
fa: <small><i><b>توجه:</b> %p (شماره‌ی صفحه)، %n (تعداد کل صفحات)</i>.</small>

en: Co_mment
fa: _توضیح

en: Col_umns:
fa: س_تون‌ها:

en: Colo_r:
fa: _رنگ:

en: Create Index Image
fa: ایجاد تصویر نمایه

en: Create _HTML image map
fa: ایجاد _نقشه‌ی تصویر HTML

en: F_ooter:
fa: _پاصفحه:

en: File _name
fa: _نام پرونده

en: File pa_th
fa: _مسیر پرونده

en: File si_ze
fa: _اندازه‌ی پرونده

en: Frame _style:
fa: س_بگ چارچوب:

en: Frame co_lor:
fa: رن_گ چارچوب:

en: H_eader:
fa: سر_صفحه:

en: Header/Footer
fa: سرصفحه/پاصفحه

en: Hei_ght:
fa: ارت_فاع:

en: Image dim_ensions
fa: اب_عاد تصویر

en: Images
fa: تصاویر

en: Index Image Style
fa: سبک تصویر نمایه

en: Page
fa: صفحه

en: Pi_xels
fa: ن_قطه‌ها

en: Re_verse order
fa: ترتیب م_عکوس

en: Rows a_nd columns
fa: سطرها _و ستون‌ها

en: Select a color
fa: یک رنگ انتخات کنید

en: Select a font
fa: یک قلم انتخات کنید

en: Shadow in
fa: سایه داخلی

en: Shadow only
fa: فقط سایه

en: Shadow out
fa: سایه خارجی

en: Simple
fa: ساده

en: Simple with shadow
fa: ساده با سایه

en: Slide
fa: اسلاید

en: Sor_t:
fa: _مرتب‌سازی:

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: St_yle
fa: _سبک

en: Start _at:
fa: شروع _از:

en: Style Preview
fa: پیش‌نمایش سبک

en: Wi_dth:
fa: عر_ض:

en: _All pages with the same size
fa: _اندازه‌ی یکسان برای همه‌ی صفحات

en: _Draw frame
fa: ک_شیدن چارچوب

en: _Font:
fa: _قلم:

en: _Gradient
fa: _هاشور

en: _Image size:
fa: _اندازه‌ی تصویر:

en: _Rows:
fa: _سطرها:

en: _Solid color
fa: رنگ _یکدست

en: _Template:
fa: _قالب:

en: by name
fa: با نام

en: by path
fa: با مسیر

en: by size
fa: با اندازه

en: by time
fa: با زمان

en: 112 x 112
fa: ۱۱۲ × ۱۱۲

en: 128 x 128
fa: ۱۲۸ × ۱۲۸

en: 164 x 164
fa: ۱۶۴ × ۱۶۴

en: 200 x 200
fa: ۲۰۰ × ۲۰۰

en: 256 x 256
fa: ۲۵۶ × ۲۵۶

en: 48 x 48
fa: ۴۸ × ۴۸

en: 64 x 64
fa: ۶۴ × ۶۴

en: 85 x 85
fa: ۸۵ × ۸۵

en: 95 x 95
fa: ۹۵ × ۹۵

en: <b>Direction</b>
fa: <b>جهت</b>

en: <b>Hide/Show</b>
fa: <b>نمایش/مخفی‌سازی</b>

en: <b>Interface</b>
fa: <b>واسط</b>

en: <b>On startup:</b>
fa: <b>هنگام راه‌اندازی:</b>

en: <b>Other</b>
fa: <b>غیره</b>

en: <b>Slide show</b>
fa: <b>نمایش اسلایدی</b>

en: <b>View images as</b>
fa: <b>نمایش تصاویر به صورت</b>

en: <b>Viewer</b>
fa: <b>نمایش‌دهنده</b>

en: <b>Zoom quality</b>
fa: <b>کیفیت زوم</b>

en: Activate items with a double click
fa: فعال کردن موارد با دوبار کلیک

en: Activate items with a single click
fa: فعال کردن موارد با یک کلیک

en: After _loading an image:
fa: بعد از _بار کردن یک تصویر:

en: As_k confirmation before deleting images or catalogs
fa: _تصدیق گرفتن قبل از حذف تصاویر یا کاتالوگ‌ها

en: Ask whether to save _modified images
fa: پرسش برای ذخیره کردن یا نکردن تصاویر ت_غییر یافته

en: Black
fa: سیاه

en: Browser
fa: مرورگر

en: C_lick policy:
fa: سیاست ک_لیک:

en: Checked
fa: چهارخانه

en: Choose startup folder
fa: پوشه‌ی راه‌اندازی را انتخاب کنید

en: Co_mments
fa: _توضیحات

en: D_elay before changing image:
fa: تأخیر قبل از عوض شدن تصویر:

en: D_etermine image type from content (slower)
fa: ت_عین نوع تصویر از روی محتویات (کندتر)‏

en: Do _not change folder
fa: تغییر _ندادن پوشه

en: Fit image to window
fa: جا کردن تصویر در پنجره

en: Fit to window if larger
fa: جا کردن در پنجره اگر تصویر بزرگ‌تر بود

en: Follow Nautilus behaviour
fa: تبعیت از رفتار ناتیلوس

en: For_ward
fa: به _‌جلو

en: General
fa: کلیات

en: Go to last _visited folder or catalog
fa: رفتن به آخرین پوشه یا کاتالوگ _بازدید ‌شده

en: Go to this _folder:
fa: رفتن به این _پوشه:

en: H_igh
fa: _بالا

en: Icons only
fa: فقط شمایل

en: Keep previous zoom
fa: نگهداری زوم قبلی

en: Layout:
fa: صفحه‌بندی:

en: Lo_w
fa: _پایین

en: Ran_dom
fa: ت_صادفی

en: Re_verse
fa: م_عکوس

en: Resta_rt when finished
fa: شروع م_جدد وقتی تمام شد

en: Set image to actual size
fa: تنظیم تصویر به اندازه‌ی واقعی

en: Set to C_urrent
fa: قرار دادن پوشه‌ی _فعلی

en: Slide Show
fa: نمایش اسلایدی

en: System settings
fa: تنظیمات سیستم

en: Text below icons
fa: متن زیر شمایل‌ها

en: Text beside icons
fa: متن کنار شمایل‌ها

en: Text only
fa: فقط متن

en: Th_umbnail size:
fa: اندازه‌ی _مسطوره:

en: Transparency _type:
fa: سبک _شفافیت:

en: Viewer
fa: نمایش‌دهنده

en: White
fa: سفید

en: _Filenames
fa: _نام پرونده‌ها

en: _List
fa: _فهرست

en: _Slides
fa: _اسلایدها

en: _Thumbnails
fa: _مسطوره‌ها

en: _Toolbar style:
fa: سبک _نوار ابزار:

en: gThumb Preferences
fa: ترجیحات gThumb

en: seconds
fa: ثانیه

en: 1
fa: ۱

en: 16
fa: ۱۶

en: 2
fa: ۲

en: 4
fa: ۴

en: 8
fa: ۸

en: <b>Margins</b>
fa: <b>حاشیه‌ها</b>

en: <b>Orientation</b>
fa: <b>جهت</b>

en: <b>Size</b>
fa: <b>اندازه</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Drag the image to move it in the page.
    Click on an image to rotate it.</i></small>
fa: <small><i><b>توجه:</b> برای جابه‌جایی تصویر در صفحه آن را بکشید.
    برای چرخاندن تصویر رو آن کلیک کنید.</i></small>

en: Center _on Page
fa: _در مرکز صفحه

en: Comment _font:
fa: _قلم توضیح:

en: Executive
fa: اداری

en: I_nclude comment
fa: ا_ضافه کردن توضیح

en: Images per page:
fa: تعداد تصویر در صفحه:

en: Inches
fa: اینچ

en: Lan_dscape
fa: من_ظره‌ای

en: Layout
fa: صفحه‌بندی

en: Legal
fa: حقوقی

en: Letter
fa: نامه

en: Millimeters
fa: میلی‌متر

en: P_ortrait
fa: _پرتره‌ای

en: Paper Details
fa: جزئیات کاغذ

en: Postcard
fa: کارت‌پستال

en: Print
fa: چاپ

en: Tabloid
fa: نیم‌ورق روزنامه‌ای

en: _Bottom:
fa: _پایین:

en: _Left:
fa: -چپ:

en: _Right:
fa: _راست:

en: _Scale:
fa: _مقیاس:

en: _Top:
fa: _بالا:

en: _Unit:
fa: _واحد:

en: <b>Search criteria</b>
fa: <b>معیارهای جستجو</b>

en: <b>Search scope</b>
fa: <b>حوزه‌ی جستجو</b>

en: After
fa: بعد از

en: Any
fa: هر چیز

en: Before
fa: قبل از

en: Choose categories from the saved list
fa: انتخاب دسته‌ها از فهرست ذخیره شده

en: Equal to
fa: برابر با

en: File _name:
fa: _نام پرونده:

en: Find
fa: پیدا کردن

en: Found images:
fa: تصاویر پیدا شده:

en: Match a_ll selected categories
fa: مطابقت با _همه‌ی دسته‌های انتخاب شده

en: Match a_ny selected category
fa: مطابقت با _یکی از دسته‌‌های انتخات شده

en: New _Search...
fa: _جستجوی جدید...

en: No images found
fa: تصویری پیدا نشد

en: Search Progress
fa: پیشرفت جستجو

en: Searching in:
fa: جستجو در:

en: _Edit Search
fa: _ویرایش جستجو

en: _Include sub-folders
fa: _شامل زیرپوشه‌ها

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Search
fa: _جستجو

en: <b>Write to CD</b>
fa: <b>نوشتن در سی‌دی</b>

en: <small><i><b>Note</b>: jpeg transformations are lossless.</i></small>
fa: <small><i><b>توجه</b>: تبدیلات jpeg بدون خسارت هستند.</i></small>

en: <small><i><b>Special characters:</b> # (enumerator), %f (original filename), %d (image date), %s (image size).</i></small>
fa: <small><i><b>نویسه‌ی ویژه:</b> # (شمارنده)، %f (نام اولیه‌ی پرونده)، %d (تاریخ تصویر)، %s (اندازه‌ی تصویر).</i></small>

en: Adjust photo _orientation
fa: میزان کردن _جهت عکس

en: Apply to _all images
fa: اِعمال روی _تمام تصاویر

en: C_urrent date
fa: تاریخ _فعلی

en: Ca_talog
fa: کا_تالوگ

en: Change Date
fa: تغییر تاریخ

en: Change the last modified date to:
fa: تغییر دادن تاریخ آخرین تغییر به:

en: Check _All
fa: نشانه زدن _همه

en: Check _None
fa: نشانه زدن ه_یچ‌کدام

en: Checking image:
fa: در حال بررسی تصویر:

en: Current _Folder
fa: پوشه‌ی _فعلی

en: Equal images:
fa: تصاویر یکسان:

en: Find Duplicates
fa: پیدا کردن تکراری‌ها

en: Found duplicates:
fa: تکراری‌های پیدا شده:

en: Image c_reation date
fa: تاریخ _ایجاد تصویر

en: Mirror image horizontally (left-right)
fa: قرینه کردن تصویر به صورت افقی (جپ-راست)‏

en: Mirror image vertically (top-bottom)
fa: قرینه کردن تصویر به صورت عمودی (بالا-پایین)‏

en: Move to _Trash
fa: انداختن در _زباله‌دان

en: New names _preview:
fa: _پیش‌نمایش نام‌های جدید:

en: P_hoto digitalization date (From EXIF data)
fa: تاریخ دیجیتال‌سازی عکس (از روی اطلاعات EXIF)

en: Re_verse Order
fa: ترتیت م_عکوس

en: Rename Series
fa: تغییر نام سری

en: Rotate Images
fa: چرخاندن تصاویر

en: Rotate image 90 degrees clockwise
fa: چرخاندن ۹۰ درجه‌ای تصویر در جهت ساعت‌گرد

en: Rotate image 90 degrees counter-clockwise
fa: چرخاندن ۹۰ درجه‌ای تصویر در جهت پادساعت‌گرد

en: Search terminated, no duplicates found.
fa: جستجو تمام شد، هیچ تصویر تکراری پیدا نشد.

en: The _following date:
fa: تاریخ _زیر:

en: Write To CD
fa: نوشتن در سی‌دی

en: _Rename
fa: _تغییر نام

en: _Selected Images
fa: تصاویر _انتخاب شده

en: _Sort:
fa: _مرتب‌سازی:

en: by Modification date
fa: با تاریخ تغییرات

en: by Name
fa: با نام

en: by Size
fa: با اندازه

en: 1024 x 768
fa: ۱۰۲۴ × ۷۶۸

en: 1280 x 960
fa: ۱۲۸۰ × ۹۶۰

en: 320 x 200
fa: ۳۲۰ × ۲۰۰

en: 640 x 480
fa: ۶۴۰ × ۴۸۰

en: 800 x 600
fa: ۸۰۰ × ۶۰۰

en: <b>Album</b>
fa: <b>آلبوم</b>

en: <b>Index Layout</b>
fa: <b>صفحه‌بندی نمایه</b>

en: <b>Personalize theme</b>
fa: <b>شخصی‌سازی تم</b>

en: <b>Photo data</b>
fa: <b>داده‌های عکس</b>

en: <b>Theme</b>
fa: <b>تم</b>

en: <small><i><b>Note:</b> %d (current date).</i></small>
fa: <small><i><b>توجه: </b> %d (تاریخ فعلی).</i></small>

en: Came_ra Model
fa: مدل _دوربین

en: Caption
fa: عنوان

en: E_xposure mode
fa: _حالت نوردهی

en: Exposure _time
fa: _زمان نوردهی

en: Focal _length
fa: _فاصله‌ی کانونی

en: I_mage Caption...
fa: _عنوان تصویر...

en: Inde_x file:
fa: _پوشه‌ی نمایه:

en: Resi_ze if larger than:
fa: ت_غییر اندازه اگر بزرکتر از:

en: Si_ze :
fa: ا_ندازه :

en: Th_eme:
fa: _تم:

en: Web Album
fa: آلبوم وبی

en: Web Album Theme
fa: تم آلبوم وبی

en: _Aperture value
fa: اندازه‌ی _دیافراگم

en: _Copy originals to destination
fa: _قرار دادن نسخه‌ای از تصویر اصلی در مقصد

en: _Date and Time
fa: ز_مان و تاریخ

en: _Flash
fa: _درخش

en: _Go to Theme Folder
fa: _رفتن به پوشه‌ی تم‌ها

en: _Install Theme...
fa: ن_صب تم...

en: _Select
fa: _انتخاب

en: _Shutter speed
fa: سرعت _شاتر

en: _Thumbnail Caption...
fa: عنوان _مسطوره‌...

en: by modified time
fa: با زمان تغییر

en: columns
fa: ستون

en: rows
fa: سطر

en: View and organize your images
fa: تصاویر خود را ببنینید و سازمان‌دهی کنید

en: gThumb Image Viewer
fa: نمایش‌دهنده‌ی تصویر gThumb

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
fa: تصاویر با اندازه‌ی بیشتر از این (بایت) مسطوره نخواهند شد. اگر می‌خواهید برای تمام تصاویر مسطوره ایجاد شود از ۰ استفاده کنید.

en: Possible values are: 1, 2, 3, 4.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: 1, 2, 3, 4.

en: Possible values are: actual_size, fit, keep_prev, fit_if_larger.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: actual_size, fit, keep_prev, fit_if_larger.

en: Possible values are: ascending, descending.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: ascending, descending.

en: Possible values are: forward, backward, random.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: forward, backward, random

en: Possible values are: high, low.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: high, low.

en: Possible values are: image, data, comment.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: image, data, comment.

en: Possible values are: jpeg, png, tga, tiff.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: jpeg, png, tga, tiff.

en: Possible values are: light, midtone, dark.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: light, midtone, dark.

en: Possible values are: list, thumbnails.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: list, thumbnails.

en: Possible values are: mm, in.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: mm, in.

en: Possible values are: name, path, size, time.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: name, path, size, time.

en: Possible values are: name, size, time.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: name, size, time.

en: Possible values are: nautilus, single, double.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: nautilus, single, double.

en: Possible values are: none, deflate, jpeg.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: none, deflate, jpeg.

en: Possible values are: none, name, path, size, time.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: none, name, path, size, time.

en: Possible values are: none, simple, simple_with_shadow, shadow, slide, shadow_in, shadow_out.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: none, simple, simple_with_shadow, shadow, slide, shadow_in, shadow_out.

en: Possible values are: none, square, image, display, 4x3, 4x6, 5x7, 8x10, custom.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: none, square, image, display, 4x3, 4x6, 5x7, 8x10, custom

en: Possible values are: pixels, percentage.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: pixels, percentage.

en: Possible values are: png, jpeg.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: png, jpeg.

en: Possible values are: skip, rename, ask, overwrite.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: skip, rename, ask, overwrite.

en: Possible values are: small, medium, large.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: small, medium, large.

en: Possible values are: system, text_below, text_beside, text_only, icons_only.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: ystem, text_below, text_beside, text_only, icons_only.

en: Possible values are: white, black, checked, none.
fa: مقادیر مجاز عبارتند از: white, black, checked, none.

en: Whether to always use a black background.
fa: این که همیشه از پس‌زمینه‌ی سیاه استفاده شود یا نه.

en: Library not empty
fa: کتاب‌خانه خالی نیست

en: Cannot remove library "%s": %s
fa: نمی‌توان کتاب‌خانه‌ی «%s» را حدف کرد: %s

en: Cannot remove catalog "%s": %s
fa: نمی‌توان کاتالوگ «%s» را حذف کرد: %s

en: Cannot open catalog "%s": %s
fa: نمی‌توان کاتالوگ «%s» را باز کرد: %s

en: Cannot save catalog "%s": %s
fa: نمی‌توان کاتالوگ «%s» را باز کرد: %s

en: Deleting all comments, wait please...
fa: در حال حذف همه‌ی توضیحات، لطفاً صبر کنید...

en: Deleting old comments, wait please...
fa: در حال حذف توضیحات قدیمی، لطفاً صبر کنید...

en: %d %B %Y
fa: %Od %B %OY

en: %d %B %Y, %H:%M
fa: %Od %B %OY، %OH:%OM

en: (No Comment)
fa: (بدون توضیح)

en: You don't have the right permissions to create images in the folder "%s"
fa: شما اجازه‌های لازم برای ایجاد پوشه در «%s» را ندارید.

en: An image named "%s" is already present. Do you want to overwrite it?
fa: هم اکنون هم یک تصویر با نام «%s» وجود دارد. آیا می‌خواهید روی آن رونویسی کنید؟

en: Image type not supported: %s
fa: نوع تصویر پشتیبانی نمی‌شود: %s

en: Determine by extension
fa: تعیین از روی پسوند

en: Save Image
fa: ذخیره‌ی تصویر

en: Image type:
fa: نوع تصویر:

en: _Insert a new preview phrase.
fa: _درج یک عبارت جدید برای پیش‌نمایش.

en: Modify preview phrase...
fa: تغییر عبارت پیش‌نمایش...

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: _Modify preview phrase...
fa: _تغییر عبارت پیش‌نمایش...

en: Font Selection
fa: انتخاب قلم

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fa: آا‌ب‌‌پ‌ت‌ج‌چ‌ح‌خ‌د‌ذ‌ر‌ز‌ژس‌ش‌ص‌ض‌ط‌ظ‌ع‌غ‌ف‌ق‌ک‌گ‌ل‌م‌ن‌و‌ه‌ی

en: Pick a Font
fa: یک قلم بردارید

en: Title
fa: عنوان

en: The title of the selection dialog box
fa: عنوان جعبه‌ی محاوره‌ی انتخاب

en: Font name
fa: نام قلم

en: Name of the selected font
fa: نام قلم انتخاب شده

en: Preview text
fa: متن پیش‌نمایش

en: Preview text shown in the dialog
fa: متن پیش‌نمایش که در محاوره نشان داده می‌شود

en: Use font in label
fa: استفاده از قلم در برچسب

en: Use font in the label in font info mode
fa: استفاده از قلم در برچسب در حالت اطلاعات قلم

en: Font size for label
fa: اندازه‌ی قلم برای برچسب

en: Font size for label in font info mode
fa: اندازه‌ی قلم برای برچسب در حالت اطلاعات قلم

en: Show size
fa: نشان دادن اندازه

en: Show size in font info mode
fa: نشان دادن اندازه در حالت اطلاعات قلم

en: Font
fa: قلم

en: Wait please...
fa: لطفاً صبر کنید...

en: No image
fa: تصویری نیست

en: Name
fa: نام

en: (Invalid Name)
fa: (نام نامعتبر)

en: Page %d of %d
fa: صفحه‌ی %Id از %Id

en: Loading image: %s
fa: در حال بار کردن تصویر: %s

en: Deleting all thumbnails, wait please...
fa: در حال حذف همه‌ی مسطوره‌ها، لطفاً صبر کنید...

en: Deleting old thumbnails, wait please...
fa: در حال حذف مسطوره‌های قدیمی، لطفاً صبر کنید...

en: Creating image: %s.%s
fa: در حال ایجاد تصویر: %s.%s

en: Saving thumbnails
fa: در حال ذخیره کردن مسطوره‌ها

en: Saving HTML pages: Images
fa: در حال ذخیره کردن صفحات HTML: تصاویر

en: Saving HTML pages: Indexes
fa: در حال ذخیره کردن صفحات HTML: نمایه‌ها

en: Saving images
fa: در حال ذخیره کردن تصاویر

en: Could not create a temporary folder
fa: ایجاد پوشه‌ی موقت ممکن نبود

note: Load thumbnails.
en: Loading images
fa: در حال بار کردن تصاویر

en: Enter the catalog name:
fa: نام کاتالوگ را وارد کنید:

en: C_reate
fa: ای_جاد

en: Enter the library name:
fa: نام کتاب‌خانه را وارد کنید:

en: Move Catalog to...
fa: جابه‌جایی کاتالوگ به...

en: Enter the new category name
fa: نام کاتالوگ جدید را وارد کنید

en: The name "%s" is not valid because it contains the character ",". Please use a different name.
fa: نام «%s» معتبر نیست زیرا حاوی نویسه‌ی «,» است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: The category "%s" is already present. Please use a different name.
fa: دسته‌ی «%s» از قبل وجود دارد. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: Could not display help: %s
fa: نمی‌توان راهنما را نمایش داد: %s

en: Converting image: %s
fa: در حال تبدیل تصویر: %s

en: An image named "%s" is already present. Please specify a different name.
fa: تصویری با نام «%s» از قبل وجود دارد. لطفاً یک نام دیگر مشخص کنید.

en: _Overwrite
fa: _رونویسی

en: %d x %d (Image)
fa: %Id × %Id (تصویر)

en: %d x %d (Display)
fa: %Id × %Id (نمایش)

en: Duplicates
fa: تکراری‌ها

en: Duplicates Size
fa: انداره‌ی تکراری‌ها

en: Last modified
fa: آخرین تغییر

en: Location
fa: مکان

en: Checked images will be moved to the Trash, are you sure?
fa: تصاویر تیک خورده به زباله‌دان جابه‌جا خواهند شد، آیا مطئنید؟

en: The destination folder does not exist. Do you want to create it?
fa: پوشه‌ی مقصد وجود ندارد. آیا می‌خواهید آن را ایجاد کنید؟

en: Could not create folder "%s": %s.
fa: نمی‌توان پوشه‌ی «%s» را ایجاد کرد: %s.

en: Could not delete the images:
fa: نمی‌توان تصاویر را حذف کرد:

en: The images cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
fa: نمی‌توان تصاویر را به زباله‌دان انداخت. آیا می‌خواهید آنها را برای همیشه حذف کنید؟

en: _Do not display this message again
fa: این پیغام دیگر نشان داده _نشود

en: _Move
fa: _جابه‌جایی

en: Choose the destination folder
fa: پوشه‌ی مقصد را انتخاب کنید

en: You didn't enter the new name
fa: شما نام جدید را وارد نکردید

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fa: نام «%s» قبلاً در این پوشه به کار رفته است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: Could not rename the image:
fa: تغییر نام تصویر ممکن نبود:

en: Could not rename the following images:
fa: تغییر نام تصاویر ممکن نبود:

en: Could not move the image:
fa: جابه‌جا کردن تصویر ممکن نبود:

en: Could not copy the image:
fa: نسخه‌برداری از تصویر ممکن نبود:

en: _Abort
fa: _قطع کردن

en: _Continue
fa: _ادامه

en: Copying file %d of %d
fa: نسخه‌برداری از پرونده‌ی %Id از %Id

en: Collecting images info
fa: در حال جمع‌آوری اطلاعات تصاویر

en: Deleting file %ld of %ld
fa: در حال حذف پرونده‌ی %Ild از %Ild

en: Copying file %ld of %ld
fa: در حال نسخه‌برداری از پرونده‌ی %Ild از %Ild

en: Moving file %ld of %ld
fa: در حال جابه‌جا کردن پرونده‌ی %Ild از %Ild

en: Could not move the folder "%s": %s
fa: جابه‌جا کردن پوشه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: Size
fa: اندازه

en: Type
fa: نوع

en: Modified
fa: تغییر یافته

en: Information on Channel
fa: اطلاعات روی کانال

en: %s Properties
fa: ویژگی‌های %s

en: Could not import photos
fa: نمی‌توان عکس‌ها را وارد کرد

en: Film
fa: فیلم

en: Could not create the folder "%s": %s
fa: نمی‌توان پوشه‌ی «%s» را ایجاد کرد: %s

en: Image Caption
fa: عنوان تصویر

en: Header
fa: سرصفحه

en: Footer
fa: پاصفحه

en: Old Name
fa: نام قبلی

en: New Name
fa: نام جدید

en: Search Result
fa: نتیجه‌ی جستجو

en: Filename
fa: نام پرونده

en: Folder
fa: پوشه

en: Select Album Theme
fa: انتخاب تم آلبوم

en: Could not move the items:
fa: نمی‌توان موارد را جابه‌جا کرد:

en: Enter the new name:
fa: نام جدید را وارد کنید:

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fa: نام «%s» معتبر نیست زیرا حاوی نویسه‌ی «/» است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: Could not rename the image "%s": %s
fa: تغییر نام تصویر «%s» ممکن نبود: %s

en: source and destination are the same
fa: مبدأ و مقصد یکسان هستند

en: The image will be moved to the Trash, are you sure?
fa: تصویر به زباله‌دان انداخته خواهد شد، آیا مطمئنید؟

en: Could not duplicate the image "%s": %s
fa: تکثیر تصویر «%s» ممکن نبود: %s

en: Stop
fa: توقف

en: Continue
fa: ادامه

en: The selected images will be moved to the Trash, are you sure?
fa: تصاویر انتخاب شده به زباله‌دان انداخته خواهند شد، آیا مطمئنید؟

en: The name "%s" is already used. Please use a different name.
fa: نام «%s» قبلاً به کار رفته است. لطفاً از نام دیگری استفاده کنید.

en: Could not rename the library "%s": %s
fa: تغییر نام کتاب‌خانه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: Could not rename the catalog "%s": %s
fa: تغییر نام کاتالوگ «%s» ممکن نبود: %s

en: The selected library will be removed, are you sure?
fa: کتاب‌خانه‌ی انتخاب شده حذف خواهد شد، آیا مطمئنید؟

en: The selected catalog will be removed, are you sure?
fa: کاتالوگ انتخاب شده حذف خواهد شد، آیا مطمئنید؟

en: New Catalog
fa: کاتالوگ جدید

en: Could not create the catalog "%s": %s
fa: نمی‌توان کاتالوگ «%s» را ایجاد کرد: %s

en: New Library
fa: کتاب‌خانه‌ی جدید

en: Could not create the library "%s": %s
fa: ایجاد کتاب‌خانه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: Could not rename the folder "%s": %s
fa: تغییر نام پوشه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: Could not delete the folder "%s": %s
fa: حذف پوشه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
fa: نمی‌توان «%s» را به زباله‌دان انداخت، آیا می‌خواهیدآن را  برای همیشه حذف کنید؟

en: The selected folder will be moved to the Trash, are you sure?
fa: پوشه‌ی انتخاب شده به زباله‌دان انداخته خواهد شد، آیا مطمئنید؟

en: Could not copy the folder "%s": %s
fa: نسخه‌برداری از پوشه‌ی «%s» ممکن نبود: %s

en: source contains destination
fa: مبدأ حاوی مقصد است

en: a folder with that name is already present.
fa: پوشه‌ای با این نام از قبل وجود دارد.

en: New Folder
fa: پوشه‌ی جدید

en: Enter the folder name:
fa: نام پوشه را وارد کنید:

en: _File
fa: _پرونده

en: _Folder
fa: _پوشه

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: Show/_Hide
fa: نشان دادن/_مخفی کردن

en: S_ort Images
fa: مر_تب‌سازی تصاویر

en: _Zoom
fa: _زوم

en: _Go
fa: ر_فتن

en: _Transform
fa: _تبدیل

en: Auto
fa: خودکار

en: _Bookmarks
fa: _چوب‌الف‌ها

en: _Tools
fa: _ابزار

en: Set Image as _Wallpaper
fa: قرار دادن تصویر به عنوان _کاغذ دیواری

en: _Help
fa: _راهنما

en: New _Window
fa: _پنجره‌ی جدید

en: Create a new window
fa: ایجاد یک پنجره‌ی جدید

en: Open the selecte image in a new window
fa: باز شدن تصویر انتخاب شده در یک پنجره‌ی جدید

en: Proper_ties
fa: و_یژگی‌ها

en: View image properties
fa: نمایش ویژگی‌های تصویر

en: _Import Photos...
fa: _وارد کردن عکس...

en: Import photos from a digital camera
fa: وارد کردن عکس از دوربین دیجیتال

en: _Write To CD
fa: _نوشتن در سی‌دی

en: Write selection to CD
fa: نوشتن انتخاب در سی‌دی

en: _Rename...
fa: _تغییر نام...

en: Rename this image
fa: تغییر نام این تصویر

en: Move this image to the Trash
fa: انداختن این تصویر در زباله‌دان

en: _Copy...
fa: _نسخه‌برداری...

en: Copy this image to another location
fa: نسخه‌برداری از این تصویر در مکان دیگر

en: _Move...
fa: _جابه‌جایی

en: Move this image to another location
fa: جابه‌جایی این تصویر به مکان دیگر

en: Rename selected image
fa: تغییر نام تصویر انتخاب شده

en: D_uplicate
fa: _تکثیر

en: Duplicate selected image
fa: تکثیر تصویر انتخاب شده

en: Move the selected images to the Trash
fa: انداختن تصاویر انتخاب شده در زباله‌دان

en: Copy selected images to another location
fa: نسخه‌برداری از تصاویر انتخاب شده در مکان دیگر

en: Move selected images to another location
fa: جابه‌جایی تصاویر انتخاب شده به مکان دیگر

en: _Select All
fa: _انتخاب همه

en: Select all images
fa: انتخاب همه‌ی تصاویر

en: _Add to Catalog...
fa: _اضافه کردن به کاتالوگ...

en: Add selected images to a catalog
fa: اضافه کردن تصاویر انتخاب شده به کاتالوگ

en: Remo_ve from Catalog
fa: _حذف از کاتالوگ

en: Remove selected images from the catalog
fa: حذف تصاویر انتخاب شده از کالالوگ

en: Rename selected catalog
fa: تغییر نام کالالوگ انتخاب شده

en: Rem_ove
fa: _حذف

en: Remove selected catalog
fa: حذف کاتالوگ انتخاب شده

en: Move selected catalog to another location
fa: جابه‌جایی کاتالوگ انتخاب شده به مکان دیگر

en: Modify search criteria
fa: تغییر معیار جستجو

en: Redo _Search
fa: انجام دوباره‌ی _جستجو

en: Redo the search
fa: انجام دوباره‌ی جستجو

en: _New Catalog...
fa: کاتالوگ _جدید...

en: Create a new catalog
fa: ایجاد یک کاتالوگ جدید

en: New _Library...
fa: _کتاب‌خانه‌ی جدید...

en: Create a new catalog library
fa: ایجاد یک کتاب‌خانه‌ی جدید

en: Rename current catalog
fa: تغییر نام کاتالوگ فعلی

en: Remove current catalog
fa: حذف کاتالوگ فعلی

en: Move current catalog to another location
fa: جابه‌جایی کاتالوگ فعلی به مکان دیگر

en: Open
fa: باز کردن

en: Open the selected folder
fa: باز کردن پوشه‌های انتخاب شده

en: Open in New Window
fa: باز کردن در پنجره‌ی جدید

en: Open the selected folder in a new window
fa: باز کردن پوشه‌ی انتخاب شده در یک پنجره‌ی جدید

en: Open with the _File Manager
fa: باز کردن با مدیر _پرونده

en: Open the selected folder with the Nautilus file manager
fa: باز کردن پوشه‌ی انتخاب شده با مدیر پرونده‌ی ناتیلوس

en: Rename selected folder
fa: تغییر نام پوشه‌ی انتخاب شده

en: Move the selected folder to the Trash
fa: انداختن پوشه‌ی انتخاب شده در زباله‌دان

en: Copy selected folder
fa: نسخه‌برداری از پوشه‌ی انتخاب شده

en: Move selected folder
fa: جابه‌جایی پوشه‌ی انتخاب شده

en: Ca_tegories
fa: _دسته‌ها

en: Assign categories to the selected folder
fa: تخصیص دسته به پوشه‌ی انتخاب شده

en: Open current folder with the Nautilus file manager
fa: باز کردن پوشه‌ی فعلی با مدیر پرونده‌ی ناتیلوس

en: Rename current folder
fa: تغییر نام پوشه‌ی فعلی

en: Move the current folder to the Trash
fa: انداختن پوشه‌ی فعلی در زباله‌دان

en: Copy current folder
fa: نسخه‌برداری از پوشه‌ی فعلی

en: Move current folder
fa: جابه‌جایی پوشه‌ی فعلی

en: Assign categories to the current folder
fa: تخصیص دسته به پوشه‌ی فعلی

en: _New Folder...
fa: پوشه‌ی _جدید...

en: Create a new folder
fa: ایجاد یک پوشه‌ی جدید

note: next image
en: Next
fa: بعدی

en: View next image
fa: نمایش تصویر بعدی

note: previous image
en: Previous
fa: قبلی

en: View previous image
fa: نمایش تصویر قبلی

en: Go to the previous visited location
fa: رفتن به مکان مشاهده شده‌ی قبلی

en: Go to the next visited location
fa: رفتن به مکان مشاهده شده‌ی بعدی

en: Go up one level
fa: رفتن به یک سطح بالاتر

en: _Reload
fa: _بار کردن دوباره

en: Reload the current location
fa: بار کردن دوباره‌ی مکان فعلی

en: Stop loading current location
fa: توقف بار کردن مکان فعلی

en: Go to the home folder
fa: رفتن به پوشه‌ی آغازه

en: _Go to the Image Folder
fa: _رفتن به پوشه‌ی تصویر

en: Go to the folder that contains the selected image
fa: رفتن به پوشه‌ای که تصویر انتخاب شده در آن قرار دارد

en: _Delete History
fa: _حذف تاریخچه

en: Delete the list of visited locations
fa: حذف مکان‌های دیده شده

en: _Location...
fa: _مکان...

en: Specify a location to visit
fa: مشخص کردن یک مکان برای مشاهده

en: _Add Bookmark
fa: ا_ضافه کردن چوب‌الف

en: Add current location to bookmarks
fa: اضافه کردن مکان فعلی به چوب‌الف‌ها

en: _Edit Bookmarks
fa: ویرایش چوب‌الف‌ها

en: Edit bookmarks
fa: ویرایش چوب‌الف‌ها

en: _Slide Show
fa: نمایش _اسلایدی

en: View as a slide show
fa: مشاهده به صورت نمایش اسلایدی

en: Find images
fa: پیدا کردن تصاویر

en: Create _Index Image
fa: ایجاد تصویر _نمایه

en: Create _Web Album
fa: ایجاد آلبوم _وبی

en: _Rename Series
fa: _تغییر نام سری

en: Convert F_ormat
fa: تبدیل _قالب

en: Fi_nd Duplicates...
fa: _پیدا کردن تکراری‌ها...

en: Ro_tate Images
fa: _چرخش تصاویر

en: Rotate images without loss of quality
fa: چرخش تصاویر بدون کم شدن کیفیت

en: Edit various preferences
fa: ویرایش ترجیحات مختلف

en: Change _Date
fa: تغییر _تاریخ

en: Change images last modified date
fa: تغییر دادن تاریخ آخرین تغییر تصویر

en: _Toolbar
fa: _نوار ابزار

en: View or hide the toolbar of this window
fa: نمایش یا مخفی کردن نوار ابزار این پنجره

en: _Statusbar
fa: نوار _وضعیت

en: View or hide the statusbar of this window
fa: نمایش یا مخفی کردن نوار وضعیت این پنجره

en: View thumbnails
fa: نمایش مسطوره‌ها

en: _Image Preview
fa: _پیش‌نمایش تصویر

en: View the image
fa: نمایش تصویر

en: Image _Comment
fa: _توضیح تصویر

en: View image comment
fa: نمایش توضیح تصویر

en: _Reversed Order
fa: ترتیب _معکوس

en: Reverse images order
fa: معکوس کردن ترتیب تصاویر

en: by _Name
fa: با _نام

en: Sort images by name
fa: مرتب‌سازی تصاویر با نام

en: by _Path
fa: با _مسیر

en: Sort images by path
fa: مرتب‌سازی تصاویر با مسیر

en: by _Size
fa: با _اندازه

en: Sort images by file size
fa: مرتب‌سازی تصاویر با اندازه

en: by _Time
fa: با _زمان

en: Sort images by modification time
fa: مرتب‌سازی تصاویر با زمان تغییر

en: _Folders
fa: _پوشه‌ها

en: View the folders
fa: نمایش پوشه‌ها

en: _Catalogs
fa: _کاتالوگ‌ها

en: View the catalogs
fa: نمایش کاتالوگ‌ها

en: [Press 'c' to add a comment]
fa: [برای افزودن توضیح کلید «ک» فشار دهید]

en: [modified]
fa: [تغییر یافته]

en: 1 image (%s)
fa: یک تصویر (%s)

en: %d images (%s)
fa: %Id تصویر (%s)

en: 1 selected (%s)
fa: یک انتخاب شده (%s)

en: %d selected (%s)
fa: %Id انتخاب شده (%s)

en: The current image has been modified, do you want to save it?
fa: تصویر فعلی تغییر کرده است، آیا می‌خواهید آن را ذخیره کنید؟

en: Do Not Save
fa: ذخیره نشود

en: Close
fa: بستن

en: Image comment
fa: توضیح تصویر

en: Image data
fa: داده‌های تصویر

en: Image preview
fa: پیش‌نمایش تصویر

en: Cannot load folder "%s": %s
fa: نمی‌توان پوشه‌ی «%s» را بار کرد: %s

en: The specified catalog does not exist.
fa: کاتالوگ مشخص شده وجود ندارد.

en: Field
fa: فیلد

en: Value
fa: مقدار

en: _Browse...
fa: _مرور...

en: _Recents:
fa: پوشه‌های ا_خیر:

note: restore normal view
en: Restore Normal View
fa: بازگرداندن نمایش عادی

note: image comment
en: Image Info
fa: اطلاعات تصویر

note: pause slideshow
en: Pause
fa: مکث

en: Open _Folder
fa: باز کردن _پوشه

en: Browse the image folder
fa: مرور پوشه‌ی تصویر

en: An image viewer and browser for GNOME.
fa: یک نمایش‌گر تصویر و مرورکر برای گنوم.

en: Close this window
fa: بستن این پنجره

en: _Open With
fa: _باز کردن با

en: Open selected images with an application
fa: باز کردن تصاویر انتخاب شده با یک برنامه

en: Revert to saved image
fa: بازگشت به تصویر ذخیره شده

en: Open this image with an application
fa: باز کردن این تصویر با یک برنامه

en: Add a comment to selected images
fa: اضافه کردن توضیح به تصاویر انتخاب شده

en: Rem_ove Comment
fa: _حذف توضیح

en: Remove comments of selected images
fa: حذف توضیحات تصاویر انتخاب شده

en: Assign categories to selected images
fa: اختصاص دادن دسته‌ها به تصاویر انتخاب شده

en: Rotate Ri_ght
fa: چرخش به _راست

en: View the image rotated clockwise
fa: نمایش تصویر چرخیده در جهت عقربه‌های ساعت

en: Rotate _Left
fa: چرخش به _چپ

en: View the image rotated counter-clockwise
fa: نمایش تصویر چرخیده در جهت عکس عقربه‌های ساعت

en: View the image flipped
fa: نمایش تصویر برگردانده شده

en: View the image mirrored
fa: نمایش تصویر قرینه شده

en: View the image in black and white
fa: نمایش تصویر به صورت سیاه و سفید

en: _Negative
fa: _منفی

en: View the image with negative colors
fa: نمایش تصویر با رنگ‌های منفی

en: Automatically adjust the color levels
fa: میزان کردن خودکار سطوح رنگ

en: _Equalize
fa: _همسنگ‌سازی

en: Automatically equalize the image histogram
fa: همسنگ‌سازی خودکار نمودار ستونی تصویر

en: _Normalize
fa: _عادی‌سازی

en: Automatically normalize the contrast
fa: عادی کردن خودکار کنتراست

en: _Posterize
fa: _پوسترسازی

en: Reduce the number of colors
fa: کاهش تعداد رنگ‌ها

en: _Brightness-Contrast
fa: _روشنایی-کنتراست

en: Adjust brightness and contrast
fa: میزان کردن روشنایی و کنتراست

en: _Hue-Saturation
fa: پرده - _غلظت

en: Adjust hue and saturation
fa: میزان کردن پرده و غلظت

en: _Color Balance
fa: موازنه‌ی _رنگ

en: Adjust color balance
fa: میزان کردن موازنه‌ی رنگ

en: _Threshold
fa: آ_ستانه

en: Apply threshold
fa: اِعمال آستانه

en: _Resize
fa: _تغییر اندازه

en: Resize image
fa: تغییر اندازه‌ی تصویر

en: _Rotate
fa: _چرخش

en: Rotate image
fa: چرخش تصویر

en: Crop image
fa: چیدن تصویر

en: In
fa: داخل

en: Zoom in
fa: زوم به داخل

en: Out
fa: خارج

en: Zoom out
fa: زوم به خارج

en: 1:1
fa: ۱:۱

en: Actual size
fa: اندازه‌ی واقعی

en: Fit
fa: اندازه کردن

en: _Full Screen
fa: _تمام صفحه

en: View image in fullscreen mode
fa: نمایش تصویر در حالت تمام‌صفحه

en: _Centered
fa: _مرکز

en: Set the image as desktop background (centered)
fa: قرار دادن تصویر به عنوان پس‌زمینه‌ی رومیزی (مرکز)

en: _Tiled
fa: _کاشی‌کاری

en: Set the image as desktop background (tiled)
fa: قرار دادن تصویر به عنوان پس‌زمینه‌ی رومیزی (کاشی‌کاری)

en: _Scaled
fa: _کشیدگی متناسب

en: Set the image as desktop background (scaled keeping aspect ratio)
fa: قرار دادن تصویر به عنوان پس‌زمینه‌ی رومیزی (کشیدگی با حفظ نسبت عرض به ارتفاع)

en: Str_etched
fa: ک_شیدگی نامتناسب

en: Set the image as desktop background (stretched)
fa: قرار دادن تصویر به عنوان پس‌زمینه‌ی رومیزی (کشیدگی نامتناسب)

en: _Restore
fa: _بازگرداندن

en: Restore the original desktop wallpaper
fa: بازگرداندن کاغذ دیواری اصلی رومیزی

en: Show information about gThumb
fa: نشان دادن دادن اطلاعات درباره‌ی gThumb

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میانبرهای _صفحه‌کلید

en: Play _Animation
fa: پخش _پویانمایی

en: _High Quality
fa: کیفیت _بالا

en: Use high quality zoom
fa: استفاده از زوم کیفیت بالا

en: _Low Quality
fa: کیفیت _پایین

en: Use low quality zoom
fa: استفاده از زوم کیفیت پایین

en: Start in fullscreen mode
fa: آغاز در حالت تمام‌صفحه

en: Automatically start a slideshow
fa: آغاز خودکار یک نمایش اسلایدی

en: Automatically import digital camera photos
fa: وارد کردن خودکار عکس‌های دوربین دیجیتال

en: Holidays
fa: تعطیلات

en: Temporary
fa: موقت

en: Screenshots
fa: عکس صفحه

en: Science
fa: علمی

en: Favourite
fa: محبوب

en: Important
fa: مهم

en: Games
fa: بازی

en: Party
fa: مهمانی

en: Birthday
fa: تولد

en: Astronomy
fa: نجوم

en: Family
fa: خانواده

en: Command Line
fa: سطر فرمان
