gthumb - en to it translation catalogue (1096 entries)

en: gThumb Image Viewer
it: Visualizzatore immagini gThumb

en: View and organize your images
it: Visualizza e organizza le proprie immagini

en: gThumb is an image viewer, editor, browser and organizer. It is designed to be well integrated with the GNOME 3 desktop.
it: gThumb è un visualizzatore di immagini, editor, esploratore e organizzatore. È progettato per essere ben integrato con il desktop GNOME 3.

en: As an image viewer gThumb allows to view common image file formats such as BMP, JPEG, GIF (including the animations), PNG, TIFF, TGA and RAW images. It is also possible to view various metadata types embedded inside an image such as EXIF, IPTC and XMP.
it: Come visualizzatore di immagini gThumb consente di visualizzare i comuni formati di file di immagine come BMP, JPEG, GIF (incluse le animazioni), PNG TIFF, TGA e immagini RAW. È possibile visualizzare anche vari tipi di metadati incorporati nell'immagine come EXIF, IPTC e XMP.

en: As an image editor gThumb allows to scale, rotate and crop the images; change the saturation, lightness, contrast as well as other color transformations.
it: Come editor di immagini gThumb consente di scalare, ruotare e ritagliare le immagini; modificare la saturazione, la luminosità, il contrasto e anche altre trasformazioni di colori.

en: As an image browser gThumb shows the thumbnails of the images saved on your disk, allows to perform the common operations of a file manager such as copy, move and delete files and folders. Furthermore there is a series of image specific tools such as JPEG lossless transformations; image resize; format conversion; slideshow; setting an image as desktop background and several others.
it: Come esploratore di immagini gThumb mostra le miniature delle immagini salvate sul disco, consente le operazioni comuni di un gestore di file come copiare, spostare ed eliminare file e cartelle. Inoltre, ci sono una serie di strumenti specifici per le immagini come le trasformazioni senza perdita di JPEG; ridimensionamento immagine; conversione formato; diapositive; impostare un'immagine come sfondo della scrivania e molti altri.

en: As an image organizer gThumb allows to add comments and other metadata to images; organize images in catalogs and catalogs in libraries; search for images and save the result as a catalog.
it: Come organizzatore di immagini gThumb consente di aggiungere commenti e altri metadati nelle immagini; organizzare le immagini in cataloghi e cataloghi in raccolte; cercare le immagini e salvare il risultato come catalogo.

en: Browser mode
it: Modalità navigatore

en: Viewer mode
it: Modalità visualizzatore

en: Images over this size (in bytes) will not be thumbnailed. Use 0 if you want to generate thumbnails for all images.
it: Le immagini più grandi di questa dimensione (in byte) saranno ignorate durante la creazione delle miniature. Usare 0 se si vuole che vengano generate miniature per tutte le immagini.

en: Open files in the active window
it: Apre i file nella finestra attiva

en: Whether to reset the scrollbars position after changing image
it: Indica se ripristinare la posizione delle barre di scorrimento dopo il cambiamento dell'immagine

en: Show images inside a frame
it: Mostra le immagini dentro una cornice

en: Possible values are: jpeg, jpg.
it: I valori possibili sono: jpeg, jpg.

en: Possible values are: tiff, tif.
it: I valori possibili sono: tiff, tif.

en: Possible values include: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal
it: I valori possibili includono: general::unsorted, file::name, file::size, file::mtime, exif::photo::datetimeoriginal

en: Import with gThumb
it: Importa con gThumb

en: Photo Import Tool
it: Strumento di importazione foto

en: Import the photos on your camera card
it: Importa le foto dalla scheda della fotocamera

en: Image Viewer
it: Visualizzatore immagini

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Image;Viewer;
it: Immagine;Visualizzatore;

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Caption
it: Didascalia

en: Behavior
it: Comportamento

en: _Single click to open files
it: Clic _singolo per aprire i file

en: _Double click to open files
it: _Doppio clic per aprire i file

en: _Open files in fullscreen mode
it: _Aprire i file in modalità schermo intero

en: Other
it: Altro

en: Thumbnail _size:
it: _Dimensione miniature:

en: D_etermine image type from content (slower)
it: D_eterminare il tipo di immagine dal contenuto (più lento)

en: digits
it: cifre

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Default value
it: Valore predefinito

en: remove
it: rimuovi

en: add
it: aggiungi

en: _Extensions:
it: _Estensioni:

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successiva

en: Filter _Name:
it: _Nome del filtro:

en: _Match:
it: Corrispon_de:

en: Rules:
it: Regole:

note: limit label
en: _Limit to
it: _Limita a

en: selected by
it: selezionato per

en: Mean:
it: Media:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
it: Dev. standard:

en: Median:
it: Mediana:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
it: Pixel:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
it: Massimo:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
it: Selezionato:

en: _Location:
it: _Posizione:

en: Overwrite the old file with the new one?
it: Sovrascrivere il vecchio file con il nuovo?

en: Old File:
it: Vecchio file:

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Modified:
it: Modificato:

en: New File:
it: Nuovo file:

en: Over_write the old file
it: Sovra_scrivere il vecchio file

en: Do not overwrite _the old file
it: Non sovrascrivere il _vecchio file

en: Overwrite _all files
it: Sovrascrivere _tutti i file

en: _Do not overwrite any file
it: _Non sovrascrivere alcun file

en: _Save the new file as:
it: _Salvare il nuovo file come:

en: _General filter:
it: Filtro _generale:

en: _Other filters:
it: _Altri filtri:

en: below the folder list
it: sotto l'elenco cartelle

en: on the right
it: sulla destra

en: gThumb Preferences
it: Preferenze di gThumb

en: Appearance
it: Aspetto

en: T_humbnails in viewer:
it: _Miniature nel visualizzatore:

en: on the bottom
it: in basso

en: on the side
it: sul lato

en: File _properties in browser:
it: _Proprietà del file nel navigatore:

en: _Statusbar
it: Barra di _stato

en: On startup:
it: All'avvio:

en: Go to last _visited location
it: Andare all'ultima posizione _visitata

en: Go to this _folder:
it: Andare a questa car_tella:

en: Set to C_urrent
it: Imposta a quella at_tuale

en: _Reuse the active window to open files
it: _Riutilizzare la finestra attiva per aprire i file

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
it: C_hiedere conferma prima di eliminare file o cataloghi

en: Ask whether to save _modified files
it: Chiedere se salvare i file modi_ficati

en: _Store metadata inside files if possible
it: _Memorizzare i metadati all'interno dei file se possibile

en: General
it: Generale

en: Shortcuts:
it: Sc_orciatoie:

en: _Restore All…
it: _Ripristina tutte…

en: file name
it: nome file

en: file modified date
it: data modifica file

en: _Inverse order
it: Ordine _inverso

en: Example:
it: Esempio:

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Add bookmarks support.
it: Aggiunge il supporto per i segnalibri.

en: _Add Bookmark
it: _Aggiungi segnalibro

en: _Edit Bookmarks…
it: _Modifica segnalibri…

en: _System Bookmarks
it: Segnalibri di _sistema

en: _Bookmarks:
it: Se_gnalibri:

en: Go to this location
it: Va a questa posizione

en: Remove
it: Rimuovi

en: _Name
it: _Nome

en: _Location
it: _Posizione

en: Could not remove the bookmark
it: Impossibile rimuovere il segnalibro

en: Burn CD/DVD
it: Masterizza CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
it: Salva i file su un disco ottico.

en: _Optical Disc…
it: Disco _ottico…

en: Disc Name
it: Nome del disco

en: Current _folder
it: _Cartella attuale

en: Current folder and its s_ub-folders
it: Attuale cartella e sue s_ottocartelle

en: _Selected files
it: File _selezionati

en: Source
it: Sorgente

en: Write to Disc
it: Scrivi sul disco

en: _Continue
it: _Continua

en: Error interpreting JPEG image file: %s
it: Errore di interpretazione del file immagine JPEG: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
it: Spazio di colore JPEG sconosciuto (%d)

en: _Quality:
it: _Qualità:

en: _Lossless
it: _Senza perdita

en: _Default extension:
it: Estensione pre_definita:

en: _Smoothing:
it: _Levigazione:

en: Opti_mize
it: Otti_mizzare

en: _Progressive
it: _Progressiva

en: Compression _level:
it: _Livello di compressione:

en: Default options:
it: Opzioni predefinite:

en: _RLE compression
it: Compressione _RLE

en: Compression
it: Compressione

en: _No compression
it: _Nessuna compressione

en: No_rmal (Deflate)
it: No_rmale (deflate)

en: _Loss compression (JPEG)
it: Compressione con _perdita (JPEG)

en: Resolution
it: Risoluzione

en: _Horizontal:
it: _Orizzontale:

en: _Vertical:
it: _Verticale:

en: _Method:
it: _Metodo:

en: Insufficient memory
it: Memoria insufficiente

en: Saving
it: Salvataggio

en: No name specified
it: Nessun nome specificato

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
it: Nome non valido. I seguenti caratteri non sono consentiti: %s

en: Name already used
it: Nome già in uso

en: New catalog
it: Nuovo catalogo

en: Enter the catalog name:
it: Immettere il nome del catalogo:

en: C_reate
it: C_rea

en: New library
it: Nuova raccolta

en: Enter the library name:
it: Immettere il nome della raccolta:

en: Could not remove the catalog
it: Impossibile rimuovere il catalogo

en: Are you sure you want to remove “%s”?
it: Si è sicuri di voler rimuovere «%s»?

en: Add to Catalog…
it: Aggiungi al catalogo…

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Remove from Catalog
it: Rimuovi dal catalogo

en: Create Catalog
it: Crea catalogo

en: Create Library
it: Crea raccolta

en: Rename
it: Rinomina

en: Properties
it: Proprietà

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Command Line
it: Riga di comando

en: Catalog Properties
it: Proprietà del catalogo

en: Organize
it: Organizza

en: Automatically organize files by date
it: Organizza automaticamente i file per data

en: Create file collections.
it: Crea collezioni di file.

en: C_atalogs:
it: C_ataloghi:

en: New Library
it: Nuova raccolta

en: New Catalog
it: Nuovo catalogo

en: _View the destination
it: _Visualizzare la destinazione

en: _Name:
it: _Nome

en: _Date:
it: _Data:

en: Catalog
it: Catalogo

en: Cancel operation
it: Annulla operazione

en: Organization:
it: Organizzazione:

en: Files
it: File

en: Create
it: Crea

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Nessuna selezione

en: Catalog _Preview:
it: Ante_prima del catalogo:

en: _Group files by:
it: Rag_gruppare i file per:

en: _Include sub-folders
it: Includere le _sottocartelle

en: Ignore catalogs with a single file
it: Ignorare i cataloghi con un solo file

en: Put single files in the catalog:
it: Mettere i file singoli nel catalogo:

en: Singles
it: Singoli

en: Could not add the files to the catalog
it: Impossibile aggiungere i file al catalogo

en: Could not create the catalog
it: Impossibile creare il catalogo

en: Add to Catalog
it: Aggiungi al catalogo

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Keep the dialog open
it: Mantenere la finestra di dialogo aperta

en: Could not save the catalog
it: Impossibile salvare il catalogo

en: Could not load the catalog
it: Impossibile caricare il catalogo

en: Organize Files
it: Organizza file

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
it: I file saranno organizzati in cataloghi. Nessun file sul disco sarà spostato.

en: Date photo was taken
it: Data di scatto della foto

en: File modified date
it: Data di modifica del file

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag (embedded)
it: Etichetta (incorporata)

en: Invalid file format
it: Formato di file non valido

en: Tags
it: Etichette

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
it: Il catalogo «%s» esiste già, sovrascriverlo?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
it: La raccolta «%s» esiste già, sovrascriverla?

en: Over_write
it: Sovra_scrivi

en: Cannot move the files
it: Impossibile spostare i file

en: Cannot copy the files
it: Impossibile copiare i file

en: Invalid destination.
it: Destinazione non valida.

en: Copying files to “%s”
it: Copia dei file in «%s»

en: Could not remove the files from the catalog
it: Non è possibile rimuovere i file dal catalogo

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
it: Operazione completata. Cataloghi: %d. Immagini: %d.

en: Change _Date…
it: Cambia _data…

en: Change date
it: Cambia data

en: Change the files date
it: Cambia la data dei file

en: Change the following values:
it: Cambia i seguenti valori:

en: _Last modified date
it: Data dell'u_ltima modifica

en: Co_mment date
it: Data co_mmento

en: Change to:
it: Cambia in:

en: The _following date:
it: La data _seguente:

en: File _modified date
it: Data di _modifica del file

en: File c_reation date
it: Data di c_reazione del file

en: Date p_hoto was taken
it: Data di scatto della _foto

en: A_djust by
it: _Regola di

en: hours
it: ore

en: minutes
it: minuti

en: seconds
it: secondi

en: Change Date
it: Cambia data

en: Import Embedded Metadata
it: Importa metadati incorporati

en: Comments and tags
it: Commenti ed etichette

en: Add comments and tags to any file type.
it: Aggiunge commenti ed etichette a qualsiasi tipo di file.

en: _Synchronize with the embedded metadata
it: _Sincronizzare con i metadati incorporati

en: Preferences
it: Preferenze

en: Comment
it: Commento

en: Title
it: Titolo

en: Place
it: Luogo

en: Comment Date & Time
it: Commento ora e data

en: Rating
it: Giudizio

en: Contact _Sheet…
it: _Provino…

en: Image _Wall…
it: Parete di immagini…

en: Contact Sheet
it: Provino

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
it: Crea un provino per mostrare le miniature dei file selezionati.

en: None
it: Nessuna

en: Simple
it: Semplice

en: Simple with shadow
it: Semplice con ombra

en: Shadow only
it: Solo ombra

en: Slide
it: Diapositiva

en: Inward Shadow
it: Ombra interna

en: Outward Shadow
it: Ombra esterna

en: Background
it: Sfondo

en: _Solid color
it: Tinta _unita

en: _Gradient
it: _Gradiente

en: Select a color
it: Seleziona un colore

note: Translators: (noun) The frame of an image.
en: Frame
it: Fotogramma

en: _Style:
it: _Stile:

en: C_olor:
it: C_olore:

en: Text
it: Testo

en: _Header:
it: Int_estazione:

en: Select a font
it: Seleziona un carattere

en: _Footer:
it: Piè _di pagina:

en: Caption:
it: Didascalia:

en: Help
it: Aiuto

en: Edit template
it: Modifica il modello

en: _Destination:
it: _Destinazione:

en: Choose destination folder
it: Scegli la cartella di destinazione

en: File_name:
it: _Nome del file:

en: Create _HTML image map
it: Creare mappa _HTML dell'immagine

en: Create a new theme
it: Crea un nuovo tema

en: Edit the selected theme
it: Modifica il tema selezionato

en: Delete the selected theme
it: Elimina il tema selezionato

en: Theme
it: Tema

en: Columns:
it: Colonne:

en: Images per page:
it: Immagini per pagina:

en: All images on a single page
it: Tutte le immagini in una singola pagina

en: _All pages with the same size
it: _Tutte le pagine con la stessa dimensione

en: Layout
it: Disposizione

en: S_ort:
it: _Ordina:

en: Re_verse order
it: Ordine in_verso

en: _Size:
it: Dimen_sione:

en: Sq_uared
it: Q_uadrato

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Enumerator
it: Numerazione

en: Current date
it: Data attuale

en: Current page number
it: Il numero di pagina attuale

en: Total number of pages
it: Il numero totale delle pagine

en: Location
it: Posizione

en: Could not save the theme
it: Impossibile salvare il tema

en: Could not delete the theme
it: Impossibile eliminare il tema

en: Edit Template
it: Modifica modello

en: Image Wall
it: Parete di immagini

en: Creating images
it: Creazione delle immagini

en: Generating thumbnails
it: Generazione delle miniature

en: Theme Properties
it: Proprietà del tema

en: Copy _From
it: Copia _da

en: New theme
it: Nuovo tema

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Convert Format…
it: Converti formato…

en: Convert format
it: Converti formato

en: Save images in a different format
it: Salva le immagini in un formato diverso

en: New format
it: Nuovo formato

en: Destination
it: Destinazione

en: _Use the original image folder
it: _Usare la cartella originaria dell'immagine

en: Converting images
it: Conversione delle immagini

en: Convert Format
it: Converti formato

en: Could not show the desktop background properties
it: Impossibile mostrare le proprietà dello sfondo della scrivania

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Undo
it: _Annulla

en: Could not set the desktop background
it: Impossibile impostare lo sfondo della scrivania

en: File type not supported
it: Tipo di file non supportato

en: Set as Background
it: Imposta come sfondo

en: Desktop background
it: Sfondo della scrivania

en: Set the image as desktop background
it: Imposta l'immagine come sfondo della scrivania

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
it: Eliminare definitivamente i metadati dei file selezionati?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
it: Se si eliminano i metadati, questi saranno persi definitivamente.

en: Edit comment
it: Modifica commento

en: Edit tags
it: Modifica etichetta

en: Delete Metadata
it: Elimina metadati

en: D_escription:
it: D_escrizione:

en: _Place:
it: _Luogo:

en: T_ags:
it: _Etichette:

en: _Rating:
it: _Giudizio:

en: _Title:
it: _Titolo:

en: Could not save the file metadata
it: Impossibile salvare i metadati del file

en: Cannot read file information
it: Impossibile leggere le informazioni del file

en: Edit metadata
it: Modifica i metadati

en: Allow to edit files metadata.
it: Consente di modificare i metadati del file.

en: Save only cha_nged fields
it: Salvare solo i campi _modificati

en: No date
it: Nessuna data

en: The following date
it: La data seguente

en: Last modified date
it: Data dell'ultima modifica

en: File creation date
it: Data di creazione del file

en: Do not modify
it: Non modificare

en: Assigning tags to the selected files
it: Assegna le etichette ai file selezionati

en: Writing files
it: Scrittura dei file

en: Reading files
it: Lettura dei file

en: example
it: esempio

en: What example does
it: Cosa fa l'esempio

en: Co_untry:
it: _Paese:

en: _Code:
it: _Codice:

en: Cr_edit:
it: Ringraziam_enti:

en: _Source:
it: _Fonte:

en: _Urgency:
it: _Urgenza:

en: _Object Name:
it: Nome dell'_oggetto:

en: Byline _Title:
it: _Titolo dell'autore:

en: _Byline:
it: _Firma:

en: _City:
it: _Città:

en: _Language:
it: _Lingua:

en: State/Province:
it: Stato/Provincia:

en: (invalid value)
it: (valore non valido)

en: Exposure
it: Esposizione

en: EXIF, IPTC, XMP support
it: Supporto per EXIF, IPTC, XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
it: Legge e scrive i metadati exif, iptc e xmp.

en: Exif General
it: Sommario Exif

en: Exif Conditions
it: Condizioni Exif

en: Exif Structure
it: Struttura Exif

en: Exif Thumbnail
it: Miniatura Exif

en: Exif GPS
it: GPS Exif

en: Exif Maker Notes
it: Annotazioni Exif

en: Exif Versions
it: Versioni Exif

en: Exif Other
it: Altre Exif

en: XMP Embedded
it: Incorporato XMP

en: XMP Attached
it: Allegato XMP

en: date photo was taken
it: data di scatto della foto

en: _Export To
it: _Esporta su

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Enter the folder name:
it: Inserire il nome della cartella:

en: Could not perform the operation
it: Impossibile eseguire l'operazione

en: Could not move the files
it: Impossibile spostare i file

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
it: I file non possono essere spostati nella posizione attuale, in alternativa si può scegliere di copiarli.

en: Copy
it: Copia

en: Move To
it: Sposta in

en: Copy To
it: Copia in

en: Move
it: Sposta

en: Could not open the location
it: Impossibile aprire la posizione

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Copy to…
it: Copia in…

en: Move to…
it: Sposta in…

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Delete
it: Elimina

en: Open with the File Manager
it: Apri con il gestore di file

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Paste Into Folder
it: Incolla nella cartella

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Open with Gimp
it: Apri con Gimp

en: Home Folder
it: Cartella home

en: Open _With
it: Apri c_on

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
it: Spostare «%s» in «%s»?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
it: Copiare «%s» in «%s»?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
it: Spostare i file trascinati in «%s»?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
it: Copiare i file trascinati in «%s»?

en: _Copy
it: _Copia

en: File manager
it: Gestore di file

en: File manager operations.
it: Operazioni per la gestione dei file.

en: Adjust contrast
it: Aggiusta contrasto

en: Flip
it: Gira

en: Mirror
it: Rifletti

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Crop
it: Ritaglia

en: Resize
it: Ridimensiona

en: _Preview
it: Ante_prima

en: B_rightness:
it: _Luminosità:

en: Con_trast:
it: Con_trasto:

en: _Saturation:
it: _Saturazione:

en: Cyan-_Red:
it: Ciano-_rosso:

en: _Magenta-Green:
it: _Magenta-verde:

en: _Yellow-Blue:
it: _Giallo-blu:

en: Color Levels
it: Livelli di colore

en: Position
it: Posizione

en: Color
it: Colore

en: Options
it: Opzioni

en: _Grid:
it: _Griglia:

en: Selection
it: Selezione

en: _Width:
it: Larg_hezza:

en: Heigh_t:
it: Al_tezza:

en: _Position:
it: _Posizione:

en: Maximize
it: Massimizza

en: Center
it: Centra

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: I_nvert aspect ratio
it: I_nvertire le proporzioni

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
it: M_ultiplo di:

en: Include current channel
it: Includere l'attuale canale

en: High _quality
it: Alta _qualità

en: pixels
it: pixel

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Set the image size to this value
it: Imposta le dimensioni dell'immagine a questo valore

en: Original dimensions:
it: Dimensioni originali:

en: Scale factor:
it: Fattore di scala:

en: New dimensions:
it: Nuove dimensioni:

en: Grid:
it: Griglia:

en: _Background:
it: _Sfondo:

en: Pick a background color
it: Scegli un colore di sfondo

en: _Transparent
it: _Trasparenza

en: Original size
it: Dimensioni originali

en: Bounding box
it: Riquadro delimitato

en: Crop borders
it: Ritaglio bordi

en: Angle
it: Angolo

en: Align
it: Allinea

en: Image size
it: Dimensioni immagine

en: Point 1:
it: Punto 1:

en: Point 2:
it: Punto 2:

en: Keep aspect ratio
it: Mantenere le proporzioni

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
it: Tracciare una linea sull'immagine 
    per impostare l'allineamento.

en: Parallel
it: Parallelo

en: Perpendicular
it: Perpendicolare

en: Alignment
it: Allineamento

en: Threshold:
it: Soglia:

en: Radius:
it: Raggio:

en: Amount:
it: Ammontare:

en: Linear scale
it: Scala lineare

en: Logarithmic scale
it: Scala logaritmica

en: Channel:
it: Canali:

en: Value
it: Valore

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Reset
it: Ripristina

en: Presets
it: Preselezioni

en: Applying changes
it: Applicazione delle modifiche

en: Adjust Colors
it: Aggiusta i colori

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
it: Cambia la luminosità, contrasto, saturazione e livello gamma dell'immagine

en: Stretch
it: Disteso

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
it: Distende il taglio dell'istogramma del 0.5% da entrambe le estremità

en: Equalize
it: Equalizza

en: Equalize the histogram using the square root function
it: Equalizza l'istogramma usando la funzione di radice quadrata

en: Uniform
it: Uniforme

en: Equalize the histogram using the linear function
it: Equalizza l'istogramma usando la funzione lineare

en: Adjust Contrast
it: Aggiusta contrasto

en: Automatic contrast adjustment
it: Aggiusta automaticamente il contrasto

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Pick a color from the image
it: Seleziona un colore da un'immagine

en: Square
it: Quadrato

en: %d × %d (Image)
it: %d × %d (Immagine)

en: %d × %d (Screen)
it: %d × %d (Schermo)

en: 5∶4
it: 5:4

en: 4∶3 (DVD, Book)
it: 4:3 (DVD, Libro)

en: 3∶2 (Postcard)
it: 3:2 (Cartolina)

en: 16∶10
it: 16:10

en: 16∶9 (DVD)
it: 16:9 (DVD)

en: 1.85∶1
it: 1.85:1

en: 2.39∶1
it: 2.39:1

en: Other…
it: Altro…

en: Rule of Thirds
it: Regola dei terzi

en: Golden Sections
it: Rapporto aureo

en: Center Lines
it: Linee centrali

en: Add to Presets
it: Aggiungi a preselezioni

en: Enter the preset name:
it: Inserire nome della preselezione:

en: Could not save the file
it: Impossibile salvare il file

en: Add to presets
it: Aggiunge alle preselezioni

en: Color Curves
it: Curve di colore

en: Adjust color curves
it: Aggiusta curve di colori

en: Special Effects
it: Effetti speciali

note: Translators: this is the name of a filter that produces warmer colors
en: Warmer
it: Più caldo

note: Translators: this is the name of a filter that produces cooler colors
en: Cooler
it: Più freddo

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Soil
it: Terreno

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Desert
it: Deserto

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Arctic
it: Artico

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Mangos
it: Mango

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Fresh Blue
it: Blu fresco

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Cherry
it: Ciliega

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Vintage
it: Antiquato

note: Translators: this is the name of an image filter
en: Blurred Edges
it: Bordi sfocati

note: Translators: this is the name of an image filter that produces darker edges
en: Vignette
it: Vignetta

en: Flip the image vertically
it: Gira verticalmente l'immagine

en: _Brightness
it: _Luminosità

en: _Saturation
it: _Saturazione

en: _Average
it: _Medio

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Mirror the image horizontally
it: Riflette orizzontalmente l'immagine

en: Negative
it: Negativo

en: Redo
it: Ripeti

note: resize the original image
en: Resizing images
it: Ridimensionamento immagini

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
it: Ruota l'immagine di 90 gradi in senso antiorario

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
it: Ruota l'immagine di 90 gradi in senso orario

en: Rotate
it: Ruota

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save
it: Salva

en: Sharpening image
it: Nitidezza dell'immagine

en: Enhance Focus
it: Migliora la messa a fuoco

en: Undo
it: Annulla

en: Find _Duplicates…
it: Trova duplicati…

en: _Folders:
it: _Cartelle:

en: Duplicates:
it: Duplicati:

en: Files:
it: File:

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Delete
it: E_limina

en: No duplicates found.
it: Nessun duplicato trovato.

en: Start _at:
it: Iniziare _da:

en: _Filter:
it: _Filtro:

en: Find Duplicates
it: Trova duplicati

en: _Find
it: _Trova

en: Find duplicated files.
it: Trova i file duplicati.

en: leave the newest duplicates
it: lascia i duplicati più nuovi

en: leave the oldest duplicates
it: lascia i duplicati più vecchi

en: by folder…
it: per cartella…

en: all files
it: tutti i file

en: no file
it: nessun file

en: %d duplicate | %d duplicates
it[0]: %d duplicato
it[1]: %d duplicati

en: Search completed
it: Ricerca completata

en: Searching for duplicates
it: Ricerca dei duplicati in corso

en: %d file remaining | %d files remaining
it[0]: %d file rimanente
it[1]: %d file rimanenti

en: Getting the file list
it: Recupero elenco dei file

en: Duplicates
it: Duplicati

en: Select
it: Seleziona

note: Translators: %s is a filename
en: Image saved as %s
it: Immagine salvata come %s

[ctx: Filename]
en: Screenshot
it: Schermata

en: Could not take a screenshot
it: Impossibile catturare una schermata

en: Screenshot
it: Cattura schermata

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Mute
it: Muto

en: Play faster
it: Riproduce velocemente

en: Play slower
it: Rirpoduce lentamente

en: Next frame
it: Fotogramma successivo

en: Go forward 1 second
it: Va avanti di 1 secondo

en: Go forward 5 seconds
it: Va avanti di 5 secondi

en: Go forward 10 seconds
it: Va avanti di 10 secondi

en: Go forward 1 minute
it: Va avanti di 1 minuto

en: Go forward 5 minutes
it: Va avanti di 5 minuti

en: Go back 1 second
it: Va indietro di 1 secondo

en: Go back 5 seconds
it: Va indietro di 5 secondi

en: Go back 10 seconds
it: Va indietro di 10 secondi

en: Go back 1 minute
it: Va indietro di 1 minuto

en: Go back 5 minutes
it: Va indietro di 5 minuti

en: Copy Image
it: Copia immagine

en: Use hardware acceleration
it: Usare l'accelerazione hardware

en: _Screenshots location:
it: Posizione _schermate:

en: Play
it: Riproduci

en: Slower
it: Più lento

en: Faster
it: Più veloce

en: Restart when finished
it: Ricomincia quando termina

en: Time:
it: Tempo:

note: minus 5 seconds
en: -5s
it: -5 sec

note: minus 10 seconds
en: -10s
it: -10 sec

note: minus 1 minute
en: -1m
it: -1 min

note: minus 5 minutes
en: -5m
it: -5 min

note: plus 5 seconds
en: +5s
it: +5 sec

note: plus 10 seconds
en: +10s
it: +10 sec

note: plus 1 minute
en: +1m
it: +1 min

note: plus 5 minutes
en: +5m
it: +5 min

note: minus 1 second
en: -1s
it: -1 sec

note: plus 1 second
en: +1s
it: +1 sec

en: Audio/Video support
it: Supporto audio/video

en: Play audio and video files.
it: Riproduce file audio e video.

en: Playing video
it: Riproduzione video

en: Pause
it: Pausa

en: Take a screenshot
it: Cattura una schermata

en: Fit to window
it: Adatta alla finestra

en: Audio/Video Player
it: Riproduttore audio/video

en: Artist
it: Artista

en: Encoder
it: Codificatore

en: Framerate
it: Fotogrammi al secondo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Channels
it: Canali

en: Sample rate
it: Frequenza di campionatura

en: Could not print the selected files
it: Impossibile stampare i file selezionati

en: Print
it: Stampa

en: Centered
it: Centrato

en: Custom
it: Personalizzate

en: millimeters
it: millimetri

en: inches
it: pollici

en: The current page number
it: Il numero di pagina attuale

en: The total number of pages
it: Il numero totale delle pagine

en: Special code
it: Codice speciale

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
it: %D{ formato }

en: The current date
it: La data attuale

en: The total number of files
it: Il numero totale dei file

en: The event description
it: La descrizione dell'evento

en: _Rows:
it: _Righe:

en: Image
it: Immagine

en: Position:
it: Posizione:

en: Left
it: Sinistra

en: Top
it: In alto

en: Rotation:
it: Rotazione:

en: Unit:
it: Unità:

en: Preview
it: Anteprima

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Select Caption Font
it: Seleziona carattere didascalia

en: Select Header Font
it: Seleziona carattere intestazione

en: Select Footer Font
it: Seleziona carattere piè di pagina

en: Total number of files
it: Il numero totale dei file

en: Event description
it: La descrizione dell'evento

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Could not print
it: Impossibile stampare

en: No valid file selected.
it: Nessun file valido selezionato.

en: Images
it: Immagini

en: No suitable loader available for this file type
it: Nessun caricatore idoneo per questo tipo di file

note: translators: %s is a filename
en: Loading “%s”
it: Caricamento di «%s»

en: Loading images
it: Caricamento immagini

en: Image print
it: Stampa immagine

en: Allow to print images choosing the page layout.
it: Permette di stampare le immagini scegliendo l'impaginazione.

en: Rotate Physically
it: Ruota fisicamente

en: Reset the EXIF Orientation
it: Reimposta l'orientamento EXIF

en: Saving images
it: Salvataggio immagini

en: Image rotation
it: Ruota immagine

en: Rotate images without data loss.
it: Ruota le immagini senza perdita di dati.

en: Problem transforming the image: %s
it: Problema nella trasformazione dell'immagine: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
it: Questa trasformazione può introdurre piccole distorsioni nell'immagine lungo uno o più bordi, perché le dimensioni delle immagini non sono multipli di 8.
    
    Comunque, la distorsione è reversibile. Se l'immagine risultante è inaccettabile, basta semplicemente applicare la trasformazione inversa per ritornare all'immagine originale.
    
    Si può anche scegliere di scartare (o ritagliare) ogni pixel di bordo non trasformabile. Per gli usi pratici, questa modalità fornisce i migliori risultati visivi, ma la trasformazione non è più senza perdita.

en: _Trim
it: _Ritaglia

en: _Accept distortion
it: _Accetta distorsione

en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Zoom out
it: Diminuisce l'ingrandimento

en: Zoom 100%
it: Ingrandimento 100%

en: Zoom 200%
it: Ingrandimento 200%

en: Zoom 300%
it: Ingrandimento 300%

en: Zoom to fit
it: Adatta alla finestra

en: Zoom to fit if larger
it: Adatta alla finestra se più grande

en: Zoom to fit width
it: Adatta alla finestra se più larga

en: Zoom to fit width if larger
it: Adatta alla larghezza se più grande

en: Zoom to fit height
it: Adatta all'altezza

en: Zoom to fit height if larger
it: Adatta all'altezza se più grande

en: Undo edit
it: Annulla modifica

en: Redo edit
it: Ripeti modifica

en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

en: Scroll right
it: Scorri a destra

en: Scroll up
it: Scorri sopra

en: Scroll down
it: Scorri sotto

en: Scroll left fast
it: Scorri velocemente a sinistra

en: Scroll right fast
it: Scorri velocemente a destra

en: Scroll up fast
it: Scorri velocemente sopra

en: Scroll down fast
it: Scorri velocemente sotto

en: Scroll to center
it: Scorri al centro

en: After loading an image:
it: Dopo aver caricato un'immagine:

en: Set to actual size
it: Imposta alla dimensione reale

en: Keep previous zoom
it: Mantenere ingrandimento precedente

en: Fit to window if larger
it: Adattare alla finestra se più grande

en: Fit to width
it: Adatta alla larghezza

en: Fit to width if larger
it: Adattare alla larghezza se più grande

en: Reset scrollbar positions
it: Ripristinare la posizione delle barre di scorrimento

en: Mouse wheel action:
it: Azione rotella del mouse:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
it: Cambiare immagine

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
it: Ingradire immagine

en: Zoom quality:
it: Qualità dell'ingrandimento:

[ctx: zoom quality]
en: _High
it: _Alta

[ctx: zoom quality]
en: _Low
it: _Bassa

en: Transparency:
it: Trasparenza:

en: Checkered
it: A scacchi

en: White
it: Bianca

en: Gray
it: Grigia

en: Black
it: Nera

en: Automatic
it: Automatico

en: Fit to height
it: Adatta all'altezza

en: Histogram
it: Istogramma

en: Paste Image
it: Incolla immagine

en: Apply the embedded color profile
it: Applica il profilo del colore incorporato

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Loading the original image
it: Caricamento dell'immagine originale

en: JPEG XL container
it: Contenitore JPEG XL

en: Scroll Image
it: Scorri immagine

en: Image Editor
it: Editor immagine

en: Viewer
it: Visualizzatore

en: _Destination
it: _Destinazione

en: _Automatic subfolder
it: Sottocartella _automatica

en: _Template:
it: _Modello:

en: Invalid Destination
it: Destinazione non valida

en: File date
it: Data del file

en: Importing files
it: Importazione file

en: No file imported
it: Nessun file importato

en: The selected files are already present in the destination.
it: I file selezionati sono già presenti nella destinazione.

en: Could not delete the files
it: Impossibile eliminare i file

en: Delete operation not supported.
it: Operazione di eliminazione non supportata.

en: Last imported
it: Ultimo importato

en: No file specified.
it: Nessun file specificato.

note: Translators: For example: Not enough free space in “/home/user/Images”.\n1.3 GB of space is required but only 300 MB is available.
en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
it: Non c'è abbastanza spazio libero in «%s».
    Sono richiesti %s di spazio ma sono disponibili solo %s.

en: Tools
it: Strumenti

en: Co_mmands:
it: Co_mandi:

en: _Wait for the command to finish
it: _Attendere che il comando termini

en: E_xecute command once for every file
it: Ese_guire il comando una volta per ogni file

en: _Terminal command (shell script)
it: Comando da _terminale (script per la shell)

en: Sh_ortcut:
it: Sc_orciatoia:

en: _Command:
it: _Comando:

en: Edit command
it: Modifica comando

en: Personalize…
it: Personalizza…

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Show
it: Mostra

en: Could not save the script
it: Impossibile salvare lo script

en: New Command
it: Nuovo comando

en: Edit Command
it: Modifica comando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
it: Eliminare il comando selezionato?

en: Commands
it: Comandi

en: Quoted text
it: Testo citato

en: File URI
it: URI del file

en: File path
it: Percorso del file

en: File name
it: Nome del file

en: File name, no extension
it: Nome del file, senza estensione

en: File extension
it: Estensione del file

en: Folder path
it: Percorso della cartella

en: Ask a value
it: Chiedi un valore

en: File attribute
it: Attributo file

en: No command specified
it: Nessun comando specificato

en: Command exited abnormally with status %d
it: Il comando è terminato in maniera irregolare con stato %d

en: Enter a value:
it: Inserire un valore:

en: _Skip
it: _Salta

en: File list tools
it: Strumenti di elenco file

en: Scripting and batch manipulation of files.
it: Script e manipolazione batch di file.

[ctx: Cardinal point]
en: W
it: O

en: Map
it: Mappa

en: View the photo position on the map
it: Visualizza la posizione della foto sulla mappa

en: Open Map
it: Apri mappa

en: View the photo location on OpenStreetMap
it: Visualizza la posizione della foto su OpenStreetMap

en: Choose a folder
it: Scegli una cartella

en: Import
it: Importa

en: _Removable Device…
it: Dispositivo _rimovibile…

en: F_older…
it: Car_tella…

en: I_mport From
it: I_mporta da

en: After importing from a device:
it: Dopo l'importazione da un dispositivo:

en: _Rotate the images physically
it: _Ruotare fisicamente le immagini

en: _Delete the imported files from the source
it: _Eliminare i file importati dalla sorgente

note: view label
en: S_how:
it: M_ostrare:

en: _Event:
it: _Evento:

en: _Tags:
it: E_tichette:

en: Could not import the files
it: Impossibile importare i file

note: translators: %d is the number of files, %s the total size
en: Files to import: %d (%s)
it: File da importare: %d (%s)

en: Could not load the folder
it: Impossibile caricare la cartella

en: Getting the folder content…
it: Recupero del contenuto della cartella…

en: _Import
it: _Importa

en: Import from Removable Device
it: Importa dal dispositivo rimovibile

en: Import from Folder
it: Importa dalla cartella

en: Import photos
it: Importa foto

en: Import photos from removable devices.
it: Importa le foto da dispositivi rimovibili

en: RAW Format
it: Formato RAW

en: Raw format support
it: Supporto per il formato RAW

en: Allow to load raw format images.
it: Consente il caricamento di immagini in formato RAW.

en: Red Eye Removal
it: Rimozione occhi rossi

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
it: Rimuove l'effetto occhi rossi causato dai flash delle fotocamere

en: Red-eye removal
it: Rimozione occhi rossi

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
it: Strumento per la rimozione dell'effetto occhi rossi da una foto.

en: _Sort by:
it: _Ordina per:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
it: _Maiuscolo/Minuscolo:

en: Re_verse Order
it: Ordine in_verso

en: Revert to the last used template
it: Ripristina l'ultimo modello usato

en: _Preview:
it: Ante_prima:

en: Original enumerator
it: Numerazione originale

en: Modification date
it: Data di modifica

en: Digitalization date
it: Data di digitalizzazione

en: Could not rename the files
it: Impossibile rinominare i file

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Old Name
it: Nome vecchio

en: New Name
it: Nome nuovo

en: Keep original case
it: Mantieni maiuscole/minuscole originali

en: Convert to lower-case
it: Converti in minuscolo

en: Convert to upper-case
it: Converti in maiuscolo

en: Renaming files
it: Rinomina dei file

en: Rename files
it: Rinomina i file

en: Rename series of files.
it: Rinomina serie di file.

en: Resize Images…
it: Ridimensiona immagini…

en: New dimensions
it: Nuove dimensioni

en: _Height:
it: Alte_zza:

en: _Preserve original aspect ratios
it: _Preservare le proporzioni originali

en: Format
it: Formato

en: Resize Images
it: Ridimensiona immagini

en: Keep the original format
it: Mantieni il formato originale

en: Resize images
it: Ridimensiona immagini

en: Resize series of images.
it: Ridimensiona una serie di immagini.

en: Could not perform the search
it: Impossibile eseguire la ricerca

en: Search Result
it: Risultati della ricerca

en: Find
it: Trova

en: Find files
it: Trova file

en: Search again
it: Cerca di nuovo

note: Translators: This is not a verb, it's a name as in "the search properties".
en: Search
it: Ricerca

en: all the following rules
it: tutte le regole seguenti

en: any of the following rules
it: una qualsiasi delle regole seguenti

en: Add another location
it: Aggiungi altra posizione

en: No file found
it: Nessun file trovato

en: Files found so far: %s
it: File trovati finora: %s

en: Searching…
it: Ricerca…

en: Cancel the operation
it: Annulla l'operazione

en: File search tool.
it: Strumento di ricerca file.

note: Not real actions, used in the shorcut window for documentation.
en: Add to selection
it: Aggiunge alla selezione

en: Remove from selection
it: Rimuovi dalla selezione

en: Show selection
it: Mostra selezione

en: Remove from Selection
it: Rimuovi dalla selezione

en: Show selection %d
it: Mostra selezione %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection.
it: Usare Alt-%d per aggiungere file alla selezione, Ctrl-%d per visualizzarla.

en: Selection %d
it: Selezione %d

en: Selections
it: Selezioni

en: Advanced file selection.
it: Selezione avanzata dei file.

en: Start presentation
it: Avvia presentazione

en: Terminate presentation
it: Termina-presentazione

en: Pause/Resume presentation
it: Interrompi/Riprendi presentazione

en: Show next file
it: Mostra file successivo

en: Show previous file
it: Mostra file precedente

en: Presentation
it: Presentazione

en: _Personalize
it: _Personalizzare

en: _Transition effect:
it: Effetto di _transizione:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
it: _Cambiare automaticamente ogni

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
it: secondi

en: _Restart when finished
it: _Ricominciare quando è terminata

en: R_andom order
it: Ordine c_asuale

en: Playlist
it: Scaletta

en: Add files to the playlist
it: Aggiunge dei file alla scaletta

en: Remove the selected files
it: Rimuove i file selezionati

en: Choose the files to play
it: Scegli i file da riprodurre

en: Audio files
it: File audio

en: Random
it: Casuale

en: Playing a presentation
it: Presentazione in riproduzione

en: Push from right
it: Spinta da destra

en: Push from bottom
it: Spinta dal basso

en: Slide from right
it: Scorrimento da destra

en: Slide from bottom
it: Scorrimento dal basso

en: Fade in
it: Dissolvenza

en: Flip page
it: Gira pagina

en: Cube from right
it: Cubo da destra

en: Cube from bottom
it: Cubo dal basso

en: Play a presentation of images.
it: Riproduzione una presentazione di immagini.

en: Terminal
it: Terminale

en: Open in Terminal
it: Apri nel terminale

en: Open a folder in a terminal
it: Apre una cartella nel terminale

en: _Web Album…
it: Album _web…

en: Click to view the image
it: Fare clic per visualizzare l'immagine

en: Go back to the index
it: Torna all'indice

en: Image %d of %d
it: Immagine %d di %d

en: Index
it: Indice

en: View page %d
it: Visualizza pagina %d

en: View the next image
it: Visualizza la successiva immagine

en: View the next page
it: Visualizza la successiva pagina

en: View the previous image
it: Visualizza la precedente immagine

en: View the previous page
it: Visualizza la precedente pagina

en: All images on a single image
it: Tutte le immagini in una singola immagine

en: Adapts to the window width
it: Adatta alla larghezza della finestra

en: _Copy originals to destination
it: _Copiare gli originali nella destinazione

en: _Resize if larger than:
it: _Ridimensionare se più grande di:

en: _Adapt to the window width
it: _Adattare alla larghezza della finestra

en: Index Page
it: Pagina indice

en: Thumbnail Caption
it: Didascalia della miniatura

en: Image Page
it: Pagina dell'immagine

en: Show the description, if available
it: Mostrare la descrizione se disponibile

en: Show the following attributes:
it: Mostrare i seguenti attributi:

en: Image Attributes
it: Attributi dell'immagine

en: Current image number
it: Il numero dell'immagine attuale

en: Total number of images
it: Il numero totale delle immagini

en: Original filename
it: Nome file originale

en: Web Album
it: Album web

en: Malformed command
it: Comando malformato

en: Could not show the destination
it: Impossibile mostrare la destinazione

en: The album has been created successfully.
it: L'album è stato creato con successo.

en: _Open in the Browser
it: _Apri nel browser

en: Saving thumbnails
it: Salvataggio miniature

en: Saving HTML pages: Images
it: Salvataggio pagine HTML: immagini

en: Saving HTML pages: Indexes
it: Salvataggio pagine HTML: indici

en: Copying original images
it: Copia immagini originali

en: Could not find the style folder
it: Impossibile trovare la cartella dello stile

en: Could not create a temporary folder
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Web Albums
it: Album web

en: Create static web albums.
it: Crea degli album web statici.

en: Could not load the position “%s”
it: Impossibile caricare la posizione «%s»

en: Open
it: Apri

en: Filter
it: Filtro

en: Could not save the filter
it: Impossibile salvare il filtro

en: New Filter
it: Nuovo filtro

en: Edit Filter
it: Modifica filtro

en: Filters
it: Filtri

note: add the page to the preferences dialog
en: Browser
it: Navigatore

[ctx: Extensions]
en: All
it: Tutte

[ctx: Extensions]
en: Enabled
it: Abilitata

[ctx: Extensions]
en: Disabled
it: Disabilitata

en: Viewers
it: Visualizzatori

en: Metadata
it: Metadati

en: File tools
it: Strumenti per file

en: List tools
it: Strumenti per elenchi

en: Importers
it: Importatori

en: Exporters
it: Esportatori

en: Could not activate the extension
it: Impossibile attivare l'estensione

en: Could not deactivate the extension
it: Impossibile disattivare l'estensione

en: gThumb Development Team
it: Gruppo di sviluppatori di gThumb

note: add the page to the preferences dialog
en: Extensions
it: Estensioni

en: Restart required
it: Richiesto il riavvio

en: You need to restart gthumb for these changes to take effect
it: È necessario riavviare l'applicazione affinché le modifiche abbiano effetto

en: _Restart
it: _Riavvia

en: Revert
it: Ripristina

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
it: Ripristinare tutte le modifiche e usare le scorciatoie predefinite?

[ctx: Shortcuts]
en: All
it: Tutte

[ctx: Shortcuts]
en: Modified
it: Modificata

note: add the page to the preferences dialog
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Sort By
it: Ordina per

note: For translators: This is a progress size indicator, for example: 230.4 MB of 512.8 MB
en: %s of %s
it: %s di %s

en: Moving “%s” to “%s”
it: Spostamento di «%s» in «%s»

en: Copying “%s” to “%s”
it: Copia di «%s» in «%s»

en: Moving files
it: Spostamento file

en: Copying files
it: Copia file

en: Getting file information
it: Recupero informazioni file

en: Deleting files
it: Eliminazione dei file

en: Moving files to trash
it: Spostamento file nel cestino

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9∶05∶02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change "∶" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d∶%02d∶%02d
it: %d:%02d:%02d

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
it: Premere una combinazione di tasti da usare come scorciatoia.

en: Press Esc to cancel
it: Premere Esc per annullare

en: Open a new window
it: Apre una nuova finestra

en: Start in fullscreen mode
it: Avvia in modalità a schermo intero

en: Automatically start a presentation
it: Avvia automaticamente una presentazione

en: Automatically import digital camera photos
it: Importa automaticamente le foto dalla fotocamera digitale

en: Show version
it: Mostra la versione

en: — Image browser and viewer
it: — Navigatore e visualizzatore di immagini

en: gThumb is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: gThumb è software libero; si può ridistribuirlo e/o modificarlo sotto i termini della GNU General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; sia la versione 2 della licenza, o (a scelta) una qualsiasi versione successiva.

en: gThumb is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: gThumb è distribuito nella speranza che possa essere utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di COMMERCIABILITÁ o IDONEITÀ PER UN PARTICOLARE SCOPO. Vedere la GNU General Public License per maggiori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with gThumb.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
it: Si dovrebbe aver ricevuto una copia della GNU General Public License insieme a gThumb. In caso contrario, consultare http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser for GNOME.
it: Un visualizzatore e navigatore di immagini per GNOME.

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Quit
it: Esce

en: Show browser
it: Mostra il navigatore

en: Close window
it: Chiude la finestra

en: Open location
it: Apre la posizione

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Revert image to saved
it: Ripristina l'immagine da salvare

en: Save image
it: Salva immagine

en: Save image as
it: Salva immagine come

en: Sidebar
it: Riquadro laterale

en: Statusbar
it: Barra di stato

en: Thumbnails list
it: Elenco delle Miniature

en: Load previous location
it: Carica la precedente posizione

en: Load next location
it: Carica la successiva posizione

en: Load parent folder
it: Carica la cartella parente

en: Load home
it: Carica la home

en: Reload location
it: Ricarica la posizione

en: Show/Hide hidden files
it: Mostra/Nasconde i file nascosti

en: Change sorting order
it: Modifica l'ordinamento

en: Show first file
it: Mostra il primo file

en: Show last file
it: Mostra l'ultimo file

en: Image tools
it: Strumenti dell'immagine

en: File properties
it: Proprietà del file

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: All
it: Tutte

en: [modified]
it: [modificata]

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
it[0]: %d file selezionato (%s)
it[1]: %d file selezionati (%s)

en: %s of free space
it: %s di spazio libero

en: No suitable module found for %s
it: Nessun modulo idoneo trovato per %s

en: Save changes to file “%s”?
it: Salvare le modifiche al file «%s»?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche al file saranno perse definitivamente.

en: Do _Not Save
it: _Non salvare

en: Accept
it: Accetta

en: _Close
it: _Chiudi

en: Could not change name
it: Impossibile cambiare il nome

en: Modified
it: Modificato

en: Go to the previous visited location
it: Va alla precedente posizione visitata

en: Go to the next visited location
it: Va alla successiva posizione visitata

en: History
it: Cronologia

en: View the folders
it: Visualizza le cartelle

en: Edit file
it: Modifica il file

en: Operations
it: Operazioni

en: No suitable module found
it: Nessun modulo idoneo trovato

en: Could not open the module “%s”: %s
it: Impossibile aprire il modulo «%s»: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
it: L'estensione «%1$s» è richiesta dall'estensione «%2$s»

en: All Supported Files
it: Tutti i file supportati

en: _Show Format Options
it: _Mostrare opzioni del formato

en: No file
it: Nessun file

note: the message pane
en: Loading…
it: Caricamento…

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
it: I file non possono essere spostati nel cestino. Eliminarli definitivamente?

en: Could not move the files to the Trash
it: Impossibile spostare i file nel cestino

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
it: Eliminare definitivamente «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
it[0]: Eliminare definitivamente %'d file selezionato?
it[1]: Eliminare definitivamente %'d file selezionati?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
it: Se si elimina un file, sarà perso definitivamente.

note: "files" label
en: files
it: file

en: ascending
it: crescente

en: descending
it: decrescente

en: No limit specified
it: Nessun limite specificato

en: (Open Parent)
it: (Apri genitore)

en: Enter the new name:
it: Inserire il nuovo nome:

en: Alpha
it: Alfa

en: Could not rename the file
it: Impossibile rinominare il file

en: No options available for this file type
it: Nessuna opzione disponibile per questo tipo di file

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
it: Impossibile trovare un modulo idoneo per salvare l'immagine come «%s»

en: Reading file information
it: Lettura informazioni del file

en: Hidden Files
it: File nascosti

en: Locations
it: Posizioni

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Dimensione

en: Bytes
it: Byte

note: Translators: the file modified time.
en: Modified Date & Time
it: Ora e data modificata

en: Type
it: Tipo

en: Duration
it: Durata

en: Exposure Settings
it: Impostazioni di esposizione

en: Aperture
it: Apertura

en: ISO Speed
it: Velocità ISO

en: Exposure Time
it: Tempo di esposizione

en: Shutter Speed
it: Velocità di scatto

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

en: Color Profile
it: Profilo colore

en: General Date & Time
it: Ora e data generale

en: Author
it: Autore

en: file path
it: percorso file

en: file size
it: dimensione file

en: no sorting
it: nessun ordinamento

en: dimensions
it: dimensioni

en: aspect ratio
it: proporzioni

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Images
it: Tutte le immagini

en: JPEG Images
it: Immagini JPEG

en: Raw Photos
it: Foto RAW

en: Media
it: Multimediale

en: Text Files
it: File di testo

en: Filename
it: Nome del file

en: Title (embedded)
it: Titolo (incorporato)

en: Description (embedded)
it: Descrizione (incorporata)

en: Show/Hide
it: Mostra/Nasconde

en: Navigation
it: Navigazione

en: File Manager
it: Gestore di file

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Saving file information
it: Salvataggio informazioni del file

note: Translators: %s is a filename
en: Saving “%s”
it: Salvataggio di «%s»

en: Create tag “%s”
it: Crea etichetta «%s»

en: Show all the tags
it: Mostra tutte le etichette

en: Holidays
it: Vacanze

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Screenshots
it: Schermate

en: Science
it: Scienza

en: Favorite
it: Preferito

en: Important
it: Importante

en: Games
it: Giochi

en: Party
it: Festa

en: Birthday
it: Compleanno

en: Astronomy
it: Astronomia

en: Family
it: Famiglia

note: Translators: The space character not the Astronomy space.
en: Space
it: Spazio

en: Year
it: Anno

en: Month
it: Mese

en: Day of the month
it: Giorno del mese

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuti

note: Translators: the time second, not the second place.
en: Second
it: Secondi

en: is lower than
it: è minore di

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is equal to
it: è uguale a

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is lower than or equal to
it: è minore o uguale a

en: The test definition is incomplete
it: La definizione del test non è completa

en: is
it: è

en: is only
it: è solo

en: is not
it: non è

en: matches
it: corrisponde

en: Add a new rule
it: Aggiunge una nuova regola

en: Remove this rule
it: Rimuove questa regola

en: contains
it: contiene

en: starts with
it: inizia con

en: ends with
it: finisce con

en: does not contain
it: non contiene

en: is before
it: è prima

en: is after
it: è dopo

en: Today
it: Oggi

en: Now
it: Ora

en: Colors
it: Colori

en: Rotation
it: Rotazione

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
it: La combinazione del tasto «%s» è già assegnata all'azione «%s». Riassegnarla invece a questa azione?

en: Reassign
it: Riassegna

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
it: La combinazione del tasto «%s» è già assegnata all'azione «%s» e non può essere modificata.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
it: La combinazione del tasto «%s» è già assegnata e non può essere modificata.

en: Could not display help
it: Impossibile mostrare il sommario

en: Could not launch the application
it: Impossibile lanciare l'applicazione

en: _Copy Here
it: _Copia qui

en: _Move Here
it: _Sposta qui

en: _Link Here
it: C_ollega qui

en: Cancel
it: Annulla

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Help
it: A_iuto

en: _New
it: _Nuovo

en: _Ok
it: _Fatto

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Save
it: _Salva

en: E_xecute
it: E_segui

en: _Upload
it: _Carica

en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Sort By…
it: Ordina per…

en: Open Location…
it: Apri posizione…

en: _About gThumb
it: I_nformazioni su gThumb

en: _Delete History
it: _Elimina cronologia
