gtick 0.4.1 - en to da translation catalogue (57 entries)

en: About GTick
da: Om GTick

en: License
da: Licens

en: Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logo by Mario Andres Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Homepage:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    Email bug reports, comments, etc. to
    Developer's mailing list:
    gtick-devel@gnu.org
da: Ophavsret (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Ophavsret (c) 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logo af Mario Andres Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Hjemmeside:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    Send fejlrapporter, kommentarer o.lign. til
    udviklerpostlisten (engelsksproget):
    gtick-devel@gnu.org

en: GTick License
da: GTick-licens

en: GTick - The Metronome
    Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 3
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: GTick - Metronomen
    Ophavsret (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Ophavsret (c) 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller
    modificere det under de betingelser som er angivet i GNU General
    Public License, som udgivet af Free Software Foundation. Enten
    version 3 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier
    omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere
    detaljer kan læses i GNU General Public License.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen
    med dette program. Hvis ikke, så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Speed: Faster
da: Tempo: Hurtigere

en: Speed: Slower
da: Tempo: Langsommere

en: Double Speed
da: Dobbelt tempo

en: Half Speed
da: Halvt tempo

en: Speed: -10
da: Tempo: -10

en: Speed: +10
da: Tempo: +10

en: Speed: -2
da: Tempo: -2

en: Speed: +2
da: Tempo: +2

en: Double Volume
da: Dobbel lydstyrke

en: Half Volume
da: Halv lydstyrke

en: Volume: -10
da: Lydstyrke: -10

en: Volume: +10
da: Lydstyrke: +10

en: Volume: -2
da: Lydstyrke: -2

en: Volume: +2
da: Lydstyrke: +2

en: Idle
da: Inaktiv

en: Running
da: Kører

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Metronome
da: _Metronom

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: _About
da: _Om

en: _Shortcuts
da: _Genveje

en: Start the metronome
da: Start metronomen

en: _Visual Tick
da: _Visuelt slag

en: _Accent Table
da: Pulst_abel

en: Pr_ofiles
da: Pr_ofiler

en: Settings
da: Opsætning

note: TRANSLATORS: This button needs to be clicked ("tapped") at least twice for specifying a tempo
en: Tap
da: Klik

en: Speed:
da: Tempo:

en: Volume:
da: Lydstyrke:

note: TRANSLATORS: all beats are equal
en: Even
da: Jævn

note: TRANSLATORS: meter with more than 4 beats per measure
en: Other:
da: Anden:

en: Beat Accent
da: Pulsslag

en: Couldn't start metronome.
    Please check if specified sound device
    and sample file are accessible.
da: Kunne ikke starte metronomen.
    Tjek venligst at den angivne lydenhed
    og lydfil er tilgængelige.

en: Please choose a sound file.
da: Vælg venligst en lydfil.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Sound
da: Lyd

en: Default
da: Standard

en: Choose
da: Vælg

en: Device filename:
da: Enhedsfilnavn:

en: External Commands
da: Eksterne kommandoer

en: Execute on start:
da: Kør ved start:

en: Execute on stop:
da: Kør ved stop:

en: Speed Range
da: Tempoområde

en: Maximum BPM:
da: Maksimum BPM:

en: Unnamed Profile
da: Unavngiven profil

en: Edit Profile
da: Rediger profil

en: Please enter new Profile name:
da: Indtast venligst et nyt profilnavn:

en: Profiles
da: Profiler
