gtick 0.5.4 - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Usage: %s [OPTION...]
    
    Options:
      -h, --help              Show this help message
      -v, --version           Print version information
      -d, --debug[=level]     Print additional runtime debugging data to stdout
sv: Användning: %s [FLAGGA…]
    
    Alternativ:
      -h, --help              Visa detta hjälpmeddelande
      -v, --version           Skriv ut versionsinformation
      -d, --debug[=nivå]      Skriv ut ytterligare felsökningsdata vid körning till standard ut

en: About GTick
sv: Om GTick

en: License
sv: Licens

en: Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logo by Mario Andres Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Homepage:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    Email bug reports, comments, etc. to
    Developer's mailing list:
    gtick-devel@gnu.org
sv: Copyright © 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright © 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logotyp av Mario Andrés Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Webbsida:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    E-posta felrapporter, kommentarer, etc. till
    utvecklarnas sändlista:
    gtick-devel@nongnu.org
    Synpunkter på den svenska översättningen
    skickas till tp-sv@listor.tp-sv.se

en: GTick License
sv: GTick-licens

en: GTick - The Metronome
    Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 3
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: GTick - Metronomen
    Copyright © 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright © 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License,
    publicerad av Free Software Foundation,
    antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.
     
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart
    men UTAN NÅGON GARANTI, även utan underförstådd garanti vid 
    KÖP eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.
    Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
    tillsammans med detta program. Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shift-w
sv: Skift-w

en: Shift-q
sv: Skift-q

en: Shift-a
sv: Skift-a

en: Shift-s
sv: Skift-s

en: Shift-z
sv: Skift-z

en: Shift-x
sv: Skift-x

en: Start/Stop
sv: Starta/stoppa

en: Speed: Faster
sv: Hastighet: Snabbare

en: Speed: Slower
sv: Hastighet: Långsammare

en: Meter
sv: Takt

en: Double Speed
sv: Dubblera hastighet

en: Half Speed
sv: Halvera hastighet

en: Speed: -10
sv: Hastighet: -10

en: Speed: +10
sv: Hastighet: +10

en: Speed: -2
sv: Hastighet: -2

en: Speed: +2
sv: Hastighet: +2

en: Double Volume
sv: Dubblera volym

en: Half Volume
sv: Halvera volym

en: Volume: -10
sv: Volym: -10

en: Volume: +10
sv: Volym: +10

en: Volume: -2
sv: Volym: -2

en: Volume: +2
sv: Volym: +2

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Start
sv: Starta

en: Running
sv: Kör

en: Stop
sv: Stoppa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Metronome
sv: _Metronom

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Preferences
sv: A_lternativ

en: _View
sv: _Visa

en: _About
sv: _Om

en: _Shortcuts
sv: _Genvägar

en: Start the metronome
sv: Starta metronomen

en: _Visual Tick
sv: _Grafiska tick

en: _Accent Table
sv: _Accenttabell

en: Pr_ofiles
sv: Pr_ofiler

en: Settings
sv: Inställningar

note: TRANSLATORS: This is a tempo name with its associated BPM (beats per minute) range
en: %s   (%d ... %d)
sv: %s   (%d … %d)

note: TRANSLATORS: This button needs to be clicked ("tapped") at least twice for specifying a tempo
en: Tap
sv: Klicka

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Volume:
sv: Volym:

note: TRANSLATORS: all beats are equal
en: Even
sv: Jämn

note: TRANSLATORS: meter with more than 4 beats per measure
en: Other:
sv: Annan:

en: Beat Accent
sv: Accent på slag

en: Couldn't start metronome.
    Please check if specified sound device
    and sample file are accessible.
sv: Kunde inte starta metronom.
    Var god kontrollera att den specificerade ljudenheten
    och samplingsfilen är tillgängliga.

en: Please choose a sound file.
sv: Välj en ljudfil.

en: Preferences
sv: Alternativ

en: Sound
sv: Ljud

en: Default
sv: Standard

en: Sine
sv: Sinus

en: Choose
sv: Välj

en: Sound System
sv: Ljudsystem

en: Device filename:
sv: Filnamn för enhet:

en: External Commands
sv: Externa kommandon

en: Execute on start:
sv: Exekvera vid start:

en: Execute on stop:
sv: Exekvera vid stopp:

en: Speed Range
sv: Hastighetsintervall

en: Minimum BPM:
sv: Lägsta antalet slag per minut:

en: Maximum BPM:
sv: Högsta antalet slag per minut:

en: Unnamed Profile
sv: Namnlös profil

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Please enter new Profile name:
sv: Ange namnet på den nya profilen:

en: Profiles
sv: Profiler
