gtk+ - en to fi translation catalogue (1711 entries)

en: Loop
fi: Toisto

en: Whether the animation should loop when it reaches the end
fi: Tuleeko animaation kiertää silmukkaa lopusta uudelleen alkuun

en: Number of Channels
fi: Kanavien lukumäärä

en: The number of samples per pixel
fi: Näytteiden määrä kuvapistettä kohden

en: Colorspace
fi: Väriavaruus

en: The colorspace in which the samples are interpreted
fi: Väriavaruus, jossa näytteet tulkitaan

en: Has Alpha
fi: On alfa

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
fi: Onko pixbuffilla alfakanava

en: Bits per Sample
fi: Bittejä näytettä kohti

en: The number of bits per sample
fi: Bittien määrä per näyte

en: Width
fi: Leveys

en: The number of columns of the pixbuf
fi: Pixbuf-taulukon sarakkeiden määrä

en: Height
fi: Korkeus

en: The number of rows of the pixbuf
fi: Pixbuf-taulukon rivimäärä

en: Rowstride
fi: Rivinharppaus

en: The number of bytes between the start of a row and the start of the next row
fi: Tavumäärä rivin alun ja seuraavan rivin alun välillä

en: Pixels
fi: Kuvapistettä

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
fi: Pixbuffin osoitin kuvapistedataan

en: Default Display
fi: Oletusnäyttö

en: The default display for GDK
fi: GDK:n oletusnäyttö

en: Screen
fi: Näyttö

en: the GdkScreen for the renderer
fi: GdkScreen renderöijälle

en: Font options
fi: Kirjasimen valinnat

en: The default font options for the screen
fi: Näytön oletuskirjasimien valinnat

en: Font resolution
fi: Kirjasimen tarkkuus

en: The resolution for fonts on the screen
fi: Näytöllä käytettyjen kirjasinten tarkkuus

en: Cursor
fi: Osoitin

en: Program name
fi: Ohjelman nimi

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
fi: Ohjelman nimi. Jos tätä ei ole asetettu, oletuksena on g_get_application_name()

en: Program version
fi: Ohjelman versio

en: The version of the program
fi: Ohjelman versio

en: Copyright string
fi: Tekijänoikeustiedot

en: Copyright information for the program
fi: Ohjelman tekijänoikeuksien tiedot

en: Comments string
fi: Kommentti

en: Comments about the program
fi: Kommentit ohjelmasta

en: Website URL
fi: Kotisivun URL

en: The URL for the link to the website of the program
fi: URL-linkki ohjelman kotisivulle

en: Website label
fi: Kotisivun nimiö

en: The label for the link to the website of the program. If this is not set, it defaults to the URL
fi: Nimiö ohjelman kotisivulinkkiin. Oletuksena on URL

en: Authors
fi: Tekijät

en: List of authors of the program
fi: Luettelo ohjelman tekijöistä

en: Documenters
fi: Dokumentoijat

en: List of people documenting the program
fi: Luettelo ohjelman dokumentoijista

en: Artists
fi: Taiteilijat

en: List of people who have contributed artwork to the program
fi: Luettelo ohjelman kuvamateriaalia tehneistä henkilöistä

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
fi: Kiitokset kääntäjille. Tämä pitää merkitä käännettäväksi

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
fi: Logo tietoja-laatikkoon. Jos ei asetettu, oletuksena on gtk_window_get_default_icon_list()

en: Logo Icon Name
fi: Logokuvakkeen nimi

en: A named icon to use as the logo for the about box.
fi: Nimetty kuvake, jota käytetään logona tietoja-laatikossa.

en: Wrap license
fi: Rivitä lisenssi

en: Whether to wrap the license text.
fi: Rivitetäänkö lisenssin teksti

en: Accelerator Closure
fi: Pikavalinnan sulkeuma

en: The closure to be monitored for accelerator changes
fi: Sulkeuma (closure), jonka pikavalintojen muutoksia tarkkaillaan

en: Accelerator Widget
fi: Pikavalintasäädin

en: The widget to be monitored for accelerator changes
fi: Säädin, jonka pikavalintojen muutoksia tarkkaillaan

en: Name
fi: Nimi

en: A unique name for the action.
fi: Yksikäsitteinen nimi toiminnolle.

en: Label
fi: Nimiö

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
fi: Valikon kohtien ja painikkeiden nimiö mikä aktivoi tämän toiminnon.

en: Short label
fi: Lyhyt nimiö

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
fi: Lyhyempi nimiö mitä voidaan käyttää työkalupalkin painikkeissa.

en: Tooltip
fi: Vinkki

en: A tooltip for this action.
fi: Tämän toiminnon vinkki.

en: Stock Icon
fi: Vakiokuvake

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
fi: Tämän toiminnon säätimessä näytettävä vakiokuvake.

en: The GIcon being displayed
fi: Näytettävä GIcon-kuvake

en: Icon Name
fi: Kuvakkeen nimi

en: The name of the icon from the icon theme
fi: Kuvaketeeman kuvakkeen nimi

en: Visible when horizontal
fi: Näkyvissä vaakasuunnassa

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
fi: Näytetäänkö työkalukohta kun työkalupalkki on vaaka-asennossa.

en: Visible when overflown
fi: Näkyy ylivuotaessa

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
fi: Kun TRUE, työkalun edustaja tälle toiminnolle esitetään työkalupalkin ylivuotovalikossa.

en: Visible when vertical
fi: Näkyvissä kun pystysuunnassa

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
fi: Näytetäänkö työkalukohta kun työkalupalkki on pystyasennossa.

en: Is important
fi: On tärkeä

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
fi: Pidetäänkö toimintoa tärkeänä. Kun TRUE, työkalukohdat tälle toiminnolle näyttävät tekstin GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ-tilassa.

en: Hide if empty
fi: Piilota jos tyhjä

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
fi: Kun TRUE, tyhjät valikkokohdat tälle toiminnolle piilotetaan.

en: Sensitive
fi: Herkkä

en: Whether the action is enabled.
fi: Onko tämä toiminto käytössä.

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Whether the action is visible.
fi: Onko tämä toiminto näkyvissä.

en: Action Group
fi: Toimintoryhmä

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
fi: Gtk-toimintoryhmä mihin Gtk-toiminto on liitetty, tai NULL (sisäiseen käyttöön).

en: Always show image
fi: Näytä kuva aina

en: Whether the image will always be shown
fi: Näytetäänkö kuva aina

en: A name for the action group.
fi: Toimintoryhmän nimi.

en: Whether the action group is enabled.
fi: Onko tämä toimintoryhmä käytössä.

en: Whether the action group is visible.
fi: Onko tämä toimintoryhmä näkyvissä.

en: Related Action
fi: Liittyvä toiminto

en: The action this activatable will activate and receive updates from
fi: Toiminto, jonka tämä aktivoitava, aktivoi ja jolta vastaanottaa päivityksiä

en: Use Action Appearance
fi: Käytä toiminnon ulkoasua

en: Whether to use the related actions appearance properties
fi: Käytetäänkö liittyvien toimintojen ulkoasujen ominaisuuksia

en: Value
fi: Arvo

en: The value of the adjustment
fi: Koonmuutosarvo

en: Minimum Value
fi: Minimiarvo

en: The minimum value of the adjustment
fi: Koonmuutoksen minimiarvo

en: Maximum Value
fi: Maksimiarvo

en: The maximum value of the adjustment
fi: Koonmuutoksen maksimiarvo

en: Step Increment
fi: Askellisäys

en: The step increment of the adjustment
fi: Koonmuutoksen askellisäys

en: Page Increment
fi: Sivunlisäys

en: The page increment of the adjustment
fi: Koonmuutoksen sivunlisäys

en: Page Size
fi: Sivukoko

en: The page size of the adjustment
fi: Koonmuutoksen sivukoko

en: Horizontal alignment
fi: Vaakakohdistus

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
fi: Lapsen vaakasijainti saatavilla olevassa tilassa. 0.0 on vasemmalla, 1.0 oikealla

en: Vertical alignment
fi: Pystykohdistus

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
fi: Lapsen pystysijainti saatavilla olevassa tilassa. 0.0 on ylhäällä, 1.0 alhaalla.

en: Horizontal scale
fi: Vaakaskaalaus

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
fi: Jos saatavilla oleva vaakatila on suurempi kuin mitä lapsi tarvitsisi, niin kuinka paljon se siitä täyttää. 0.0 on ei mitään, 1.0 on kaiken

en: Vertical scale
fi: Pystyskaalaus

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
fi: Jos saatavilla oleva pystytila on suurempi kuin mitä lapsi tarvitsisi, niin kuinka paljon se siitä täyttää. 0.0 on ei mitään, 1.0 on kaiken

en: Top Padding
fi: Ylätäyte

en: The padding to insert at the top of the widget.
fi: Säätimen yläpuolelle lisättävä täyte.

en: Bottom Padding
fi: Alatäyte

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
fi: Säätimen alapuolelle lisättävä täyte.

en: Left Padding
fi: Vasen täyte

en: The padding to insert at the left of the widget.
fi: Säätimen vasemmalle puolelle lisättävä täyte.

en: Right Padding
fi: Oikea täyte

en: The padding to insert at the right of the widget.
fi: Säätimen oikealle puolelle lisättävä täyte.

en: Arrow direction
fi: Nuolen suunta

en: The direction the arrow should point
fi: Suunta, johon nuoli osoittaa

en: Arrow shadow
fi: Nuolen varjo

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
fi: Nuolta ympäröivän varjon ulkonäkö

en: Arrow Scaling
fi: Nuolen skaalaus

en: Amount of space used up by arrow
fi: Nuolen käyttämän tilan määrä

en: Horizontal Alignment
fi: Vaakakohdistus

en: X alignment of the child
fi: Lapsen X-kohdistus

en: Vertical Alignment
fi: Pystykohdistus

en: Y alignment of the child
fi: Lapsen Y-kohdistus

en: Ratio
fi: Suhde

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
fi: Reunasuhde, jos obey_child (lapsen mukaan) on FALSE

en: Obey child
fi: Lapsen mukaan

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
fi: Aseta reunasuhde samaksi kuin lapsella

en: Header Padding
fi: Otsakkeen täyte

en: Number of pixels around the header.
fi: Otsaketta ympäröivän tilan koko pisteinä.

en: Content Padding
fi: Sisällön täyte

en: Number of pixels around the content pages.
fi: Sisältöä ympäröivän tilan koko pikseleinä.

en: Page type
fi: Sivun tyyppi

en: The type of the assistant page
fi: Apusivun tyyppi

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The title of the assistant page
fi: Apusivun otsikko

en: Header image
fi: Otsakekuva

en: Header image for the assistant page
fi: Apusivun otsakekuva

en: Sidebar image
fi: Sivupalkin kuva

en: Sidebar image for the assistant page
fi: Apusivun sivupalkin kuva

en: Page complete
fi: Sivu valmis

en: Whether all required fields on the page have been filled out
fi: Kertoo, ovatko kaikki vaaditut sivun kentät täytetty

en: Minimum child width
fi: Pienin lapsen leveys

en: Minimum width of buttons inside the box
fi: Pienin laatikon sisäisten painikkeiden leveys

en: Minimum child height
fi: Pienin lapsen korkeus

en: Minimum height of buttons inside the box
fi: Pienin laatikon sisäisten painikkeiden korkeus

en: Child internal width padding
fi: Lapsen sisäinen leveystäyte

en: Amount to increase child's size on either side
fi: Määrä, jonka verran lapsen koko kasvaa sen vasemmalla ja oikealla puolella

en: Child internal height padding
fi: Lapsen sisäinen korkeustäyte

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
fi: Määrä, jonka verran lapsen koko kasvaa sen ylä- ja alapuolella

en: Layout style
fi: Asettelutyyli

en: How to layout the buttons in the box. Possible values are default, spread, edge, start and end
fi: Miten painikkeet asettuvat laatikkoon. Mahdollisia arvoja ovat oletus, levitä, reuna, alku ja loppu

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
fi: Jos TRUE, niin lapsi on toissijaisten joukossa. Tämä sopii esim. ohjepainikkeille.

en: Spacing
fi: Välit

en: The amount of space between children
fi: Lasten välien suuruus

en: Homogeneous
fi: Tasakokoisuus

en: Whether the children should all be the same size
fi: Ovatko lapset tasakokoisia

en: Expand
fi: Laajenna

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
fi: Saavatko lapset lisätilaa kun emo kasvaa

en: Fill
fi: Täytä

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
fi: Toimiiko lapselle varattu ylimääräinen tila täytteenä vai varautuuko se lapselle.

en: Padding
fi: Täyte

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
fi: Lapsen ja sen naapureiden välinen ylimääräinen tila kuvapisteinä.

en: Pack type
fi: Pakkaustapa

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
fi: GtkPackType, joka määrittää miten lapsi pakkautuu emon alkuun ja loppuun nähden

en: Position
fi: Sijainti

en: The index of the child in the parent
fi: Nykyisen lapsen indeksi emon sisällä

en: Translation Domain
fi: Käännösalue

en: The translation domain used by gettext
fi: Gettextin käyttämä käännösalue

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
fi: Painikkeen sisällä olevan nimiön teksti, jos painike sisältää nimiön

en: Use underline
fi: Käytä alleviivausta

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
fi: Jos asetettu, alaviiva tekstissä merkitsee, että seuraavaa merkkiä pitäisi käyttää pikanäppäimenä

en: Use stock
fi: Käytä vakiovalikoimasta

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
fi: Jos asetettu, niin nimiötä käytetään vakiovalikoiman kohteen valitsemiseen, sen sijaan että se näkyisi

en: Focus on click
fi: Kohdista napsautettaessa

en: Whether the button grabs focus when it is clicked with the mouse
fi: Kaappaako painike kohdistuksen kun sitä napsautetaan

en: Border relief
fi: Reunakuvio

en: The border relief style
fi: Reunakuvion tyyli

en: Horizontal alignment for child
fi: Vaakakohdistus lapselle

en: Vertical alignment for child
fi: Pystykohdistus lapselle

en: Image widget
fi: Kuvasäädin

en: Child widget to appear next to the button text
fi: Lapsisäädin, joka näkyy painikkeen tekstin vieressä

en: Image position
fi: Kuvan sijainti

en: The position of the image relative to the text
fi: Kuvan sijainti suhteessa seuraavaan

en: Default Spacing
fi: Oletusvälit

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
fi: Ylimääräinen tila GTK_CAN_DEFAULT-painikkeiden ympärillä

en: Default Outside Spacing
fi: Oletusulkoväli

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
fi: Ylimääräinen GTK_CAN_DEFAULT-painikkeiden reunan ulkopuolella oleva tila

en: Child X Displacement
fi: Lapsen X-poikkeama

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
fi: Minkä matkan x-suunnassa lapsi liikkuu vapautettaessa painike

en: Child Y Displacement
fi: Lapsen Y-poikkeama

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
fi: Minkä matkan y-suunnassa lapsi liikkuu vapautettaessa painike

en: Displace focus
fi: Kohdistuksen poikkeama

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
fi: Vaikuttavatko child_displacement_x/_y-ominaisuudet myös kohdistusalueeseen

en: Inner Border
fi: Sisäreunus

en: Border between button edges and child.
fi: reunus painikkeen reunan ja lapsen välillä.

en: Image spacing
fi: Kuvien välit

en: Spacing in pixels between the image and label
fi: Kuvan ja nimiön väli pikseleinä

en: Show button images
fi: Näytä kuvat napeissa

en: Whether images should be shown on buttons
fi: Näytetäänkö kuvat napeissa

en: Year
fi: Vuosi

en: The selected year
fi: Valittu vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
fi: Valittu kuukausi (numero välillä 0-11)

en: Day
fi: Päivä

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
fi: Valittu päivä (numero välillä 1-31, tai nykyisen valinnan poistamisessa 0)

en: Show Heading
fi: Näytä otsikko

en: If TRUE, a heading is displayed
fi: Jos TRUE, otsikko näytetään

en: Show Day Names
fi: Näytä päivien nimet

en: If TRUE, day names are displayed
fi: Jos TRUE, päivien nimet näytetään

en: No Month Change
fi: Ei kuukauden vaihtamista

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
fi: Jos TRUE, valittua kuukautta ei voi vaihtaa

en: Show Week Numbers
fi: Näytä viikkonumerot

en: If TRUE, week numbers are displayed
fi: Jos TRUE, viikkonumerot näytetään

en: Details Width
fi: Yksityiskohtien leveys

en: Details width in characters
fi: Yksityiskohtien leveys merkkeinä

en: Details Height
fi: Yksityiskohtien korkeus

en: Details height in rows
fi: Yksityiskohtien korkeus riveinä

en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: If TRUE, details are shown
fi: Jos TRUE, näytetään yksityiskohdat

en: Editing Canceled
fi: Muokkaus peruttu

en: Indicates that editing has been canceled
fi: Osoittaa, että muokkaaminen on peruttu

en: mode
fi: tila

en: Editable mode of the CellRenderer
fi: CellRendererin muokattava tila

en: visible
fi: näkyvä

en: Display the cell
fi: Näytä solu

en: Display the cell sensitive
fi: Näytä solun herkkyys

en: xalign
fi: x-kohdistus

en: The x-align
fi: x-kohdistus.

en: yalign
fi: y-kohdistus

en: The y-align
fi: y-kohdistus.

en: xpad
fi: x-väli

en: The xpad
fi: Vaakaväli.

en: ypad
fi: y-väli

en: The ypad
fi: Pystyväli.

en: width
fi: leveys

en: The fixed width
fi: Vakioleveys.

en: height
fi: korkeus

en: The fixed height
fi: Vakiokorkeus.

en: Is Expander
fi: On laajentuva

en: Row has children
fi: Rivillä on lapsia

en: Is Expanded
fi: On laajentunut

en: Row is an expander row, and is expanded
fi: Rivi on laajentuva rivi ja laajentunut

en: Cell background color name
fi: Solun taustavärin nimi

en: Cell background color as a string
fi: Solun taustaväri merkkijonona

en: Cell background color
fi: Solun taustaväri

en: Cell background color as a GdkColor
fi: Solun taustaväri GdkColor:na

en: Editing
fi: Muokkaus

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
fi: Onko solun piirrin muokkaustilassa

en: Cell background set
fi: Solun taustaväri asetettu

en: Whether this tag affects the cell background color
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus solun taustaväriin

en: Accelerator key
fi: Pikavalintanäppäin

en: The keyval of the accelerator
fi: Pikavalinnan avainarvo

en: Accelerator modifiers
fi: Pikavalinnan muokkaimet

en: The modifier mask of the accelerator
fi: Pikavalinnan muokkainmaski

en: Accelerator keycode
fi: Pikavalinnan näppäinkoodi

en: The hardware keycode of the accelerator
fi: Pikavalinnan näppäimen laitteistotason näppäinkoodi

en: Accelerator Mode
fi: Pikavalinnan tila

en: The type of accelerators
fi: Pikavalintojen tyyppi

en: Model
fi: Malli

en: The model containing the possible values for the combo box
fi: Malli, joka sisältää monivalintalaatikon mahdolliset arvot

en: Text Column
fi: Tekstisarake

en: A column in the data source model to get the strings from
fi: Sarake tekstin syöttämiseen tietolähdemallissa

en: Has Entry
fi: On syöttö

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
fi: Jos FALSE, muiden kuin annettujen merkkijonojen syöttämistä ei sallita

en: Pixbuf Object
fi: Pixbuf-olio

en: The pixbuf to render
fi: Piirtyvä pixbuf.

en: Pixbuf Expander Open
fi: Avoimen laajentimen pixbuf

en: Pixbuf for open expander
fi: Pixbuf avointa laajenninta varten

en: Pixbuf Expander Closed
fi: Suljetun laajentimen pixbuf

en: Pixbuf for closed expander
fi: Pixbuf suljettua laajenninta varten

en: Stock ID
fi: Vakiovalikoima-ID

en: The stock ID of the stock icon to render
fi: Piirtyvän vakiokuvakkeen vakiovalikoima-ID

en: Size
fi: Koko

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
fi: GtkIconSize-arvo, joka määrittää piirtyneen kuvakkeen koon

en: Detail
fi: Lisätieto

en: Render detail to pass to the theme engine
fi: Teemamoottorille välittyvä lisätieto

en: Follow State
fi: Seuraa tilaa

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
fi: Väritetäänkö renderoitu pixbuf tilan mukaan

en: Icon
fi: Kuvake

en: Value of the progress bar
fi: Edistymispalkin arvo

en: Text
fi: Teksti

en: Text on the progress bar
fi: Edistymispalkin teksti

en: Pulse
fi: Pulssi

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
fi: Aseta tämä positiiviseen arvoon, kun haluat ilmoittaa edistymisestä, mutta et tiedä kuinka pitkälle on edistytty.

en: Text x alignment
fi: Tekstin vaakakohdistus

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
fi: Vaakakohdistus, arvosta 0 (vasen) arvoon 1 (oikea). Arvo on käänteinen asettelun ollessa oikealta vasemmalle (RTL).

en: Text y alignment
fi: Tekstin y-kohdistus

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
fi: Pystykohdistus, arvosta 0 (ylhäällä) arvoon 1 (alhaalla)

en: Orientation
fi: Asento

en: Orientation and growth direction of the progress bar
fi: Edistymispalkin asento ja kasvusuunta

en: Adjustment
fi: Koonmuutos

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton.
fi: Koonmuutos, joka sisältää kiertopainikkeen arvon.

en: Climb rate
fi: Kasvunopeus

en: The acceleration rate when you hold down a button
fi: Kiihdytysvauhti pidettäessä painiketta painettuna

en: Digits
fi: Numeroja

en: The number of decimal places to display
fi: Näkyvien desimaalien määrä

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
fi: Onko hyrrä aktiivinen (eli näytetäänkö) solussa

en: Pulse of the spinner
fi: Hyrrän syke

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
fi: GtkIconSize-arvo, joka määrittää piirtyneen hyrrän koon

en: Text to render
fi: Piirtyvä teksti

en: Markup
fi: Merkinnät

en: Marked up text to render
fi: Merkitty piirtyvä teksti

en: Attributes
fi: Määreet

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
fi: Luettelo piirtimen tekstiin sovellettavista tyylimääreistä.

en: Single Paragraph Mode
fi: Yhden kappaleen tila

en: Whether or not to keep all text in a single paragraph
fi: Pidetäänkö kaikki teksti yhdessä kappaleessa

en: Background color name
fi: Taustavärin nimi

en: Background color as a string
fi: Taustaväri merkkijonona

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color as a GdkColor
fi: Taustaväri GdkColor:na

en: Foreground color name
fi: Edustavärin nimi

en: Foreground color as a string
fi: Edustaväri merkkijonona

en: Foreground color
fi: Edustaväri

en: Foreground color as a GdkColor
fi: Edustaväri GdkColor:na

en: Editable
fi: Muokattava

en: Whether the text can be modified by the user
fi: Voiko käyttäjä muuttaa tekstiä

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
fi: Kirjasimen kuvaus merkkijonona. Esimerkiksi "Sans Italic 12"

en: Font description as a PangoFontDescription struct
fi: Kirjasimen kuvaus PangoFontDescription-rakenteena

en: Font family
fi: Kirjasinperhe

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
fi: Kirjasinperheen nimi, esimerkiksi sans, helvetica, times tai monospace

en: Font style
fi: Kirjasintyyli

en: Font variant
fi: Kirjasinmuunnelma

en: Font weight
fi: Kirjasinvahvuus

en: Font stretch
fi: Kirjasimen venytys

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: Font points
fi: Kirjasinpisteitä

en: Font size in points
fi: Kirjasinkoko pisteinä

en: Font scale
fi: Kirjasinskaala

en: Font scaling factor
fi: Kirjasimen skaalauskerroin

en: Rise
fi: Nosto

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
fi: Tekstin sijainti perustason yläpuolella (tai alapuolella jos nosto negatiivinen)

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Whether to strike through the text
fi: Piirtyykö tekstin yli viiva

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Style of underline for this text
fi: Tekstin alleviivaustyyli

en: Language
fi: Kieli

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
fi: Tämän tekstin kielen ISO-koodi. Pango voi käyttää tätä vihjeenä tekstiä piirtäessään. Jos et ymmärrä mitä tämä tekee, luultavasti et tarvitse sitä

en: Ellipsize
fi: Typistä kolmella pisteellä

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
fi: Toivottu kohta, josta teksti typistetään, mikäli solupiirtimellä ei ole riittävästi tilaa näyttää koko tekstiä

en: Width In Characters
fi: Leveys merkkeinä

en: The desired width of the label, in characters
fi: Nimiön haluttu leveys merkkeinä

en: Wrap mode
fi: Rivitystapa

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
fi: Kuinka teksti pilkotaan useammaksi riviksi mikäli solupiirtimellä ei ole riittävästi tilaa näyttää koko tekstiä

en: Wrap width
fi: Rivitysleveys

en: The width at which the text is wrapped
fi: Leveys, johon teksti rivitetään

en: Alignment
fi: Kohdistus

en: How to align the lines
fi: Kuinka rivit tasataan

en: Background set
fi: Taustaväri asetettu

en: Whether this tag affects the background color
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus taustaväriin

en: Foreground set
fi: Edustaväri asetettu

en: Whether this tag affects the foreground color
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus edustaväriin

en: Editability set
fi: Muokattavuus asetettu

en: Whether this tag affects text editability
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus tekstin muokattavuuteen

en: Font family set
fi: Kirjasinperhe asetettu

en: Whether this tag affects the font family
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasinperheeseen

en: Font style set
fi: Kirjasintyyli asetettu

en: Whether this tag affects the font style
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasintyyliin

en: Font variant set
fi: Kirjasinmuunnelma asetettu

en: Whether this tag affects the font variant
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasinmuunnelmaan

en: Font weight set
fi: Kirjasinvahvuus asetettu

en: Whether this tag affects the font weight
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasinvahvuuteen

en: Font stretch set
fi: Kirjasinvenytys asetettu

en: Whether this tag affects the font stretch
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasimen venymiseen

en: Font size set
fi: Kirjasinkoko asetettu

en: Whether this tag affects the font size
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kirjasinkokoon

en: Font scale set
fi: Kirjasinskaala asetettu

en: Whether this tag scales the font size by a factor
fi: Muuttaako tämä merkkaus kirjasinkoon jollakin kertoimella

en: Rise set
fi: Nosto asetettu

en: Whether this tag affects the rise
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus nostoon

en: Strikethrough set
fi: Yliviivaus asetettu

en: Whether this tag affects strikethrough
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus yliviivaukseen

en: Underline set
fi: Alleviivaus asetettu

en: Whether this tag affects underlining
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus alleviivaukseen

en: Language set
fi: Kieli asetettu

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus tekstin piirtokieleen

en: Ellipsize set
fi: Typistys asetettu

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
fi: Vaikuttaako tämä tagi kolmella pisteellä typistämisen tilaan

en: Align set
fi: Kohdistus asetettu

en: Whether this tag affects the alignment mode
fi: Vaikuttaako tämä merkintä kohdistustilaan

en: Toggle state
fi: Valintatila

en: The toggle state of the button
fi: Painikkeen valintatila

en: Inconsistent state
fi: Epämääräinen tila

en: The inconsistent state of the button
fi: Painikkeen epämääräinen tila

en: Activatable
fi: Aktivoitavissa

en: The toggle button can be activated
fi: Vipupainike voi aktivoitua

en: Radio state
fi: Vaihtoehtopainikkeen tila

en: Draw the toggle button as a radio button
fi: Piirrä vipupainike vaihtoehtopainikkeena

en: Indicator size
fi: Ilmaisimen koko

en: Size of check or radio indicator
fi: Vaihtoehdon ilmaisimen koko

en: CellView model
fi: CellView-malli

en: The model for cell view
fi: Malli solunäkymälle

en: Indicator Size
fi: Ilmaisimen koko

en: Indicator Spacing
fi: Ilmaisimen välit

en: Spacing around check or radio indicator
fi: Välit vaihtoehdon ilmaisimen ympärillä

en: Whether the menu item is checked
fi: Onko valikkokohta raksittu

en: Inconsistent
fi: Epämääräinen

en: Whether to display an "inconsistent" state
fi: Näkyykö "epämääräinen" tila

en: Draw as radio menu item
fi: Piirrä vaihtoehtovalikkokohtana

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
fi: Näyttääkö valikkokohta vaihtoehtovalikkokohdalta

en: Use alpha
fi: Käytä alfaa

en: Whether or not to give the color an alpha value
fi: Annetaanko värille alfa-arvo

en: Title
fi: Otsikko

en: The title of the color selection dialog
fi: Värivalintaikkunan otsikko

en: Current Color
fi: Nykyinen väri

en: The selected color
fi: Valittu väri

en: Current Alpha
fi: Nykyinen alfa-arvo

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
fi: Valittu peittoarvo (0=kokonaan läpinäkyvä, 65535=täysin peittävä)

en: Has Opacity Control
fi: Peittävyyssäädin on

en: Whether the color selector should allow setting opacity
fi: Salliiko värivalitsin peittävyyden asettamisen

en: Has palette
fi: Paletti on

en: Whether a palette should be used
fi: Käytetäänkö palettia

en: The current color
fi: Nykyinen väri

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
fi: Nykyinen peittoarvo (0=kokonaan läpinäkyvä, 65535=täysin peittävä)

en: Custom palette
fi: Oma paletti

en: Palette to use in the color selector
fi: Värivalitsimessa käytettävä paletti

en: Color Selection
fi: Värin valinta

en: The color selection embedded in the dialog.
fi: Ikkunaan upotettu värinvalitsin.

en: OK Button
fi: OK-painike

en: The OK button of the dialog.
fi: Ikkunan OK-painike.

en: Cancel Button
fi: Perumispainike

en: The cancel button of the dialog.
fi: Ikkunan perumispainike.

en: Help Button
fi: Ohjepainike

en: The help button of the dialog.
fi: Ikkunan ohjepainike.

en: Enable arrow keys
fi: Käytä nuolinäppäimiä

en: Whether the arrow keys move through the list of items
fi: Voiko nuolinäppäimillä käydä luettelon kohdat läpi

en: Always enable arrows
fi: Käytä aina nuolinäppäimiä

en: Obsolete property, ignored
fi: Vanhentunut ominaisuus, joka jää huomiotta

en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

en: Whether list item matching is case sensitive
fi: Onko kirjainkoolla merkitystä luettelon kohdan täsmäämisessä

en: Allow empty
fi: Salli tyhjä

en: Whether an empty value may be entered in this field
fi: Voiko tähän kenttään kirjoittaa tyhjän arvon

en: Value in list
fi: Arvo luettelossa

en: Whether entered values must already be present in the list
fi: Täytyykö syötettyjen arvojen olla jo luettelossa

en: ComboBox model
fi: Monivalintalaatikkomalli

en: The model for the combo box
fi: Malli monivalintalaatikolle

en: Wrap width for laying out the items in a grid
fi: Rivitysleveys kohtien asetteluun ruudukossa

en: Row span column
fi: Rivivälisarake

en: TreeModel column containing the row span values
fi: TreeModel-sarake sisältäen riviväliarvot

en: Column span column
fi: Sarakevälisarake

en: TreeModel column containing the column span values
fi: TreeModel-sarake sisältäen sarakeväliarvot

en: Active item
fi: Aktiivinen kohta

en: The item which is currently active
fi: Nyt valittu aktiivinen kohta

en: Add tearoffs to menus
fi: Lisää irrottimet valikkoihin

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
fi: Onko alasvetovalikoissa irrotuskohdat

en: Has Frame
fi: Kehys on

en: Whether the combo box draws a frame around the child
fi: Piirtääkö monivalintalaatikko kehyksen lapsen ympärille

en: Whether the combo box grabs focus when it is clicked with the mouse
fi: Kaappaako monivalintalaatikko kohdistuksen kun sitä napsautetaan hiirellä

en: Tearoff Title
fi: Irrotettava otsikko

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
fi: Otsikko, jonka ikkunointiohjelma voi näyttää, kun ponnahdusikkuna on irrotettu

en: Popup shown
fi: Ponnahdusikkuna näytetään

en: Whether the combo's dropdown is shown
fi: Näkyykö yhdistelmäikkunan pudotusvalikko

en: Button Sensitivity
fi: Painikkeen herkkyys

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
fi: Onko pudotusvalikon painike herkkä mallin ollessa tyhjä

en: Appears as list
fi: Näkyy luettelona

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
fi: Näkyykö alasvedot luettelona valikon sijaan

en: Arrow Size
fi: Nuolen koko

en: The minimum size of the arrow in the combo box
fi: Monivalintalaatikon nuolen pienin mahdollinen koko

en: Shadow type
fi: Varjotyyppi

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
fi: Minkä tyyppinen varjo piirretään monivalintalaatikon ympärille

en: Resize mode
fi: Koonmuutostila

en: Specify how resize events are handled
fi: Määritä, miten koonmuutostapahtumat käsitellään

en: Border width
fi: Reunan leveys

en: The width of the empty border outside the containers children
fi: Säilön lapsien ympärillä olevan tyhjän reunuksen leveys

en: Child
fi: Lapsi

en: Can be used to add a new child to the container
fi: Voi käyttää uuden lapsen säilöön lisäämiseksi.

en: Curve type
fi: Käyrätyyppi

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
fi: Onko käyrä suora, interpoloitu splini vai vapaamuotoinen

en: Minimum X
fi: Pienin X

en: Minimum possible value for X
fi: Pienin mahdollinen X:n arvo

en: Maximum X
fi: Suurin X

en: Maximum possible X value
fi: Suurin mahdollinen X-arvo.

en: Minimum Y
fi: Pienin Y

en: Minimum possible value for Y
fi: Pienin mahdollinen Y:n arvo

en: Maximum Y
fi: Suurin Y

en: Maximum possible value for Y
fi: Suurin mahdollinen Y:n arvo

en: Has separator
fi: Erotin on

en: The dialog has a separator bar above its buttons
fi: Valintaikkunassa on erotinviiva painikkeiden yläpuolella

en: Content area border
fi: Sisältöalueen reunus

en: Width of border around the main dialog area
fi: Valintaikkunan pääalueen ympärillä olevan reunuksen leveys

en: Content area spacing
fi: Sisältöalueen välit

en: Spacing between elements of the main dialog area
fi: Välit kohteiden välillä pääikkunan sisällä

en: Button spacing
fi: Painikkeiden välit

en: Spacing between buttons
fi: Painikkeiden väliset välit

en: Action area border
fi: Toimintoalueen reuna

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
fi: Valintaikkunan alaosan painikealueen ympärillä olevan reunuksen leveys

en: Text Buffer
fi: Tekstipuskuri

en: Text buffer object which actually stores entry text
fi: Tekstipuskuriolio, joka oikeasti säilöö syötetekstin

en: Cursor Position
fi: Kohdistimen sijainti

en: The current position of the insertion cursor in chars
fi: Lisäyskohdistimen nykyinen sijainti tekstissä (merkkeinä).

en: Selection Bound
fi: Valinnan raja

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
fi: Valinnan kohdistimesta nähden vastakkaisen pään sijainti (merkkeinä)

en: Whether the entry contents can be edited
fi: Voidaanko tekstikentän sisältöä muokata

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
fi: Tämän tekstikentän suurin merkkien määrä. Nolla jos ei maksimia.

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
fi: FALSE näyttää "näkymättömän merkin" todellisen tekstin sijaan (salasanatila)

en: FALSE removes outside bevel from entry
fi: FALSE poistaa kentän ulkopuolisen reunuksen

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
fi: Reuna tekstin ja raamin välissä. Ohittaa inner-border tyylimäärittelyn

en: Invisible character
fi: Näkymätön merkki

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
fi: Merkki, joka peittää syötetyn tekstin (salasanatilassa)

en: Activates default
fi: Aktivoi oletuksen

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
fi: Aktivoituuko oletussäädin (esimerkiksi valintaikkunan oletuspainike) enteriä painettaessa.

en: Width in chars
fi: Leveys merkkeinä

en: Number of characters to leave space for in the entry
fi: Monelleko merkille varataan tekstilaatikkoon tilaa

en: Scroll offset
fi: Vierityksen siirtymä

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
fi: Kuinka monta kuvapistettä kenttä on vierinyt vasemmalle näytön ulkopuolelle

en: The contents of the entry
fi: Kentän sisältö

en: X align
fi: X-kohdistus

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
fi: Vaakakohdistus, 0 (vasen), 1 (oikea). Käänteinen oikealta vasemmalle -asetteluissa (RTL).

en: Truncate multiline
fi: Yhdistä moniriviset

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
fi: Yhdistetäänkö moniriviset valinnat yhdelle riville.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
fi: Minkä tyyppinen varjo piirretään kentän ympärille, kun has-frame on asetettu

en: Overwrite mode
fi: Ylikirjoitustila

en: Whether new text overwrites existing text
fi: Korvaako uusi tekstin olemassaolevan tekstin

en: Text length
fi: Tekstin pituus

en: Length of the text currently in the entry
fi: Syötekohdassa olevan tekstin pituus

en: Invisible char set
fi: Näkymätön merkki asetettu

en: Whether the invisible char has been set
fi: Onko ominaisuus "näkymätön merkki" asetettu

en: Caps Lock warning
fi: CapsLock-varoitus

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
fi: Näytetäänkö CapsLockin päälläolosta varoitus salasanasyötteissä

en: Progress Fraction
fi: Edistynyt osuus

en: The current fraction of the task that's been completed
fi: Tehtävän edistymisen valmistunut osuus

en: Progress Pulse Step
fi: Edistymisen pulssiaskel

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
fi: Osuus koko edistymisen leveydestä, jonka verran kimpoilevaa laatikkoa siirretään kullakin gtk_entry_progress_pulse()-kutsulla

en: Primary pixbuf
fi: Ensisijainen pixbuf

en: Primary pixbuf for the entry
fi: Kohteen ensisijainen pixbuf

en: Secondary pixbuf
fi: Toissijainen pixbuf

en: Secondary pixbuf for the entry
fi: Kohteen toissijainen pixbuf

en: Primary stock ID
fi: Ensisijainen oletustunniste

en: Stock ID for primary icon
fi: Ensisijaisen kuvakkeen oletustunniste

en: Secondary stock ID
fi: Toissijainen oletustunniste

en: Stock ID for secondary icon
fi: Toissijaisen kuvakkeen oletustunniste

en: Primary icon name
fi: Ensisijaisen kuvakkeen nimi

en: Icon name for primary icon
fi: Ensisijaisen kuvakkeen kuvakenimi

en: Secondary icon name
fi: Toissijaisen kuvakkeen nimi

en: Icon name for secondary icon
fi: Toissijaisen kuvakkeen kuvakenimi

en: Primary GIcon
fi: Ensisijainen GIcon

en: GIcon for primary icon
fi: Ensisijaisen kuvakkeen GIcon

en: Secondary GIcon
fi: Toissijainen GIcon

en: GIcon for secondary icon
fi: Toissijaisen kuvakkeen GIcon

en: Primary storage type
fi: Ensisijainen tallennetyyppi

en: The representation being used for primary icon
fi: Ensisijaiselle kuvakkeelle käytettävä esitystapa

en: Secondary storage type
fi: Toissijainen tallennetyyppi

en: The representation being used for secondary icon
fi: Toissijaiselle kuvakkeelle käytettävä esitystapa

en: Primary icon activatable
fi: Ensisijainen kuvake aktivoitavissa

en: Whether the primary icon is activatable
fi: Voiko ensisijaisen kuvakkeen aktivoida

en: Secondary icon activatable
fi: Toissijainen kuvake aktivoitavissa

en: Whether the secondary icon is activatable
fi: Voiko toissijaisen kuvakkeen aktivoida

en: Primary icon sensitive
fi: Ensisijaisen kuvakkeen herkkyys

en: Whether the primary icon is sensitive
fi: Onko ensisijainen kuva herkkä

en: Secondary icon sensitive
fi: Toissijaisen kuvakkeen herkkyys

en: Whether the secondary icon is sensitive
fi: Onko toissijainen kuva herkkä

en: Primary icon tooltip text
fi: Ensisijaisen kuvakkeen vihjeteksti

en: The contents of the tooltip on the primary icon
fi: Ensisijaisen kuvakkeen vihjeen tekstisisältö

en: Secondary icon tooltip text
fi: Toissijaisen kuvakkeen vihjeteksti

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
fi: Toissijaisen kuvakkeen vihjeen tekstisisältö

en: Primary icon tooltip markup
fi: Ensisijaisen kuvakkeen vihjeen merkintäteksti

en: Secondary icon tooltip markup
fi: Toissijaisen kuvakkeen vihjeen merkintäteksti

en: IM module
fi: IM-moduuli

en: Which IM module should be used
fi: Mitä IM-moduulia käytetään oletuksena

en: Icon Prelight
fi: Kuvakkeen esivalaisu

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
fi: Korostetaanko aktivoitavissa olevat kuvakkeet kohdistimen ollessa kohdalla

en: Progress Border
fi: Edistymispalkin reunus

en: Border around the progress bar
fi: Edistymispalkkia ympäröivä reunus

en: Border between text and frame.
fi: Reunus tekstin ja raamin välissä.

en: State Hint
fi: Tilavihje

en: Whether to pass a proper state when drawing shadow or background
fi: Välitetäänkö oikea tilatieto piirrettäessä varjoa tai taustaa

en: Select on focus
fi: Valitse kohdistettaessa

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
fi: Muuttuuko sisältö valituksi kentän saadessa syötekohdistuksen

en: Password Hint Timeout
fi: Salasanavihjeen aikaviive

en: How long to show the last input character in hidden entries
fi: Kuinka pitkään viimeisin syötetty merkki näytetään piilokentissä

en: The contents of the buffer
fi: Puskurin sisältö

en: Length of the text currently in the buffer
fi: Tällä hetkellä puskurissa olevan tekstin pituus

en: Completion Model
fi: Täydennysmalli

en: The model to find matches in
fi: Vastaavuuksien etsintään käytettävä malli

en: Minimum Key Length
fi: Hakusanan pienin pituus

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
fi: Hakusanan pienin pituus mitä käytetään vastaavuuksien etsintään

en: Text column
fi: Tekstisarake

en: The column of the model containing the strings.
fi: Mallin sarake, joka sisältää merkkijonoja.

en: Inline completion
fi: Välitön täydennys

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
fi: Lisätäänkö yhteinen etuliite automaattisesti

en: Popup completion
fi: Ponnahdustäydennys

en: Whether the completions should be shown in a popup window
fi: Näytetäänkö täydennykset ponnahdusikkunassa

en: Popup set width
fi: Aseta ponnahdusikkunan leveys

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
fi: Jos tosi, on ponnahdusikkunan leveys sama kuin syötteen leveys

en: Popup single match
fi: Ponnahdusikkuna yhdelle osumalle

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
fi: Jos tosi, näytetään ponnahdusikkuna kun on vain yksi osuma.

en: Inline selection
fi: Sisäkkäinen valinta

en: Your description here
fi: Kirjoita tähän kuvauksesi

en: Visible Window
fi: Näkyvä ikkuna

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
fi: Onko tapahtumalaatikko näkyvissä, vastakohtana näkymättömälle ja vain tapahtumien seurantaan käyttämiseen.

en: Above child
fi: Lapsen päällä

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
fi: Onko tapahtumalaatikon tapahtumanseurantaikkuna lapsisäätimen päällä vastakohtana sen alla olemiseen.

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
fi: Onko laajennin avattu näyttämään lapsisäädin

en: Text of the expander's label
fi: Laajentimen nimiön teksti

en: Use markup
fi: Käytä merkintöjä

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
fi: Nimiön teksti sisältää XML-merkintöjä. Katso pango_parse_markup()

en: Space to put between the label and the child
fi: Nimiön ja lapsen välinen tila

en: Label widget
fi: Nimiösäädin

en: A widget to display in place of the usual expander label
fi: Laajentimen tavallisen nimiön tilalla näytettävä säädin

en: Expander Size
fi: Laajentimen koko

en: Size of the expander arrow
fi: Laajenninnuolen koko

en: Spacing around expander arrow
fi: Väli laajenninnuolen ympärillä

en: Action
fi: Toiminto

en: The type of operation that the file selector is performing
fi: Tiedostovalitsimen aktiivisen toiminnan tyyppi

en: File System Backend
fi: Tiedostojärjestelmä-taustaosa

en: Name of file system backend to use
fi: Käytettävän tiedostojärjestelmä-taustaosan nimi

en: Filter
fi: Suodatin

en: The current filter for selecting which files are displayed
fi: Nykyinen suodatin, jolla valitaan mitkä tiedostot näytetään

en: Local Only
fi: Vain paikalliset

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
fi: Valitut tiedosto(t) rajoitetaan paikallisiin file:-URLeihin

en: Preview widget
fi: Esikatselusäädin

en: Application supplied widget for custom previews.
fi: Sovelluksen toimittama säädin räätälöityyn esikatseluun.

en: Preview Widget Active
fi: Esikatselusäädin aktiivinen

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
fi: Onko sovelluksen tarjoama säädin räätälöityyn esikatseluun näkyvissä.

en: Use Preview Label
fi: Käytä esikatselunimiötä

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
fi: Näytetäänkö vakiovalikoimanimiö esikatseltavan tiedoston nimen kanssa.

en: Extra widget
fi: Ylimääräinen säädin

en: Application supplied widget for extra options.
fi: Sovelluksen säädin muita toimintoja varten.

en: Select Multiple
fi: Valitse useita

en: Whether to allow multiple files to be selected
fi: Voiko useita tiedostoja valita

en: Show Hidden
fi: Näytä piilotetut

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
fi: Näytetäänkö piilotetut tiedostot ja kansiot

en: Do overwrite confirmation
fi: Varmista ylikirjoitus

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
fi: Näyttääkö tiedostonvalitsin tallennustilassa ylikirjoituksen vahvistusikkunan tarvittaessa.

en: Allow folders creation
fi: Sallii kansioiden luomisen

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
fi: Tarjoaako tiedostonvalitsin avaustilassa käyttäjälle mahdollisuuden luoda uusia kansioita.

en: Dialog
fi: Valintaikkuna

en: The file chooser dialog to use.
fi: Käytettävä tiedostonvalintaikkuna.

en: The title of the file chooser dialog.
fi: Tiedostonvalintaikkunan otsikko.

en: The desired width of the button widget, in characters.
fi: Haluttu painikesäätimen leveys merkkeinä.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: The currently selected filename
fi: Nyt valittu tiedostonimi

en: Show file operations
fi: Näytä tiedostotoiminnot

en: Whether buttons for creating/manipulating files should be displayed
fi: Näkyvätkö tiedostojen luonti- ja muokkauspainikkeet

en: X position
fi: X-sijainti

en: X position of child widget
fi: Lapsisäätimen X-sijainti

en: Y position
fi: Y-sijainti

en: Y position of child widget
fi: Lapsisäätimen Y-sijainti

en: The title of the font selection dialog
fi: Kirjasinvalintaikkunan otsikko

en: Font name
fi: Kirjasimen nimi

en: The name of the selected font
fi: Valitun kirjasimen nimi

en: Use font in label
fi: Käytä kirjasinta nimiössä

en: Whether the label is drawn in the selected font
fi: Piirretäänkö nimiö valitulla kirjasimella

en: Use size in label
fi: Käytä nimiössä kokoa

en: Whether the label is drawn with the selected font size
fi: Piirretäänkö nimiö valitulla kirjasinkoolla

en: Show style
fi: Näytä tyyli

en: Whether the selected font style is shown in the label
fi: Näkyykö valittu kirjasintyyli nimiössä

en: Show size
fi: Näytä koko

en: Whether selected font size is shown in the label
fi: Näkyykö valittu kirjasinkoko nimiössä

en: The string that represents this font
fi: Kirjasimen määrittävä merkkijono

en: The GdkFont that is currently selected
fi: Nyt valittu GdkFont

en: Preview text
fi: Esikatseluteksti

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
fi: Kirjasinlajin esittelemiseksi näkyvä teksti

en: Text of the frame's label
fi: Kehyksen nimiön teksti

en: Label xalign
fi: Nimiön x-kohdistus

en: The horizontal alignment of the label
fi: Nimiön vaakakohdistus.

en: Label yalign
fi: Nimiön y-kohdistus

en: The vertical alignment of the label
fi: Nimiön pystykohdistus

en: Deprecated property, use shadow_type instead
fi: Vanhentunut ominaisuus: käytä shadow_type:ä

en: Frame shadow
fi: Kehyksen varjo

en: Appearance of the frame border
fi: Kehyksen reunan ulkonäkö

en: A widget to display in place of the usual frame label
fi: Kehyksen tavallisen nimiön tilalla näytettävä säädin

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
fi: Säilöä ympäröivän varjon ulkonäkö

en: Handle position
fi: Kahvan sijainti

en: Position of the handle relative to the child widget
fi: Kahvan sijainti suhteessa lapsisäätimeen

en: Snap edge
fi: Telakointireuna

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
fi: Kahvalaatikon reuna, jonka suuntainen telakointipiste on.

en: Snap edge set
fi: Telakointireuna asetettu

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
fi: Määräytyykö voimassa oleva arvo telakointireunan (snap_edge) vai kahvan sijainnin (handle_position) perusteella

en: Child Detached
fi: Lapsi irroitettu

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
fi: Totuusarvo, joka kertoo onko kahvalaatikon lapsiprosessi liitetty vai irroitettu.

en: Selection mode
fi: Valintatapa

en: The selection mode
fi: Valintatapa

en: Pixbuf column
fi: Kuvapistepuskurisarake

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
fi: Mallisarake, josta noudetaan kuvakkeen kuvapistepuskuri

en: Model column used to retrieve the text from
fi: Mallisarake, josta noudetaan teksti

en: Markup column
fi: Merkintäsarake

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
fi: Mallisarake, josta noudetaan teksti Pango-merkintöjä käytettäessä

en: Icon View Model
fi: Kuvakenäkymämalli

en: The model for the icon view
fi: Malli kuvakenäkymälle

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Number of columns to display
fi: Näkyvien sarakkeiden määrä

en: Width for each item
fi: Jokaisen esineen leveys

en: The width used for each item
fi: Jokaiselle esineelle käytettävä leveys

en: Space which is inserted between cells of an item
fi: Tila, joka lisätään esineiden solujen väliin

en: Row Spacing
fi: Riviväli

en: Space which is inserted between grid rows
fi: Tila, joka lisätään ruudukon rivien väliin

en: Column Spacing
fi: Sarakeväli

en: Space which is inserted between grid columns
fi: Ristikon sarakkeiden väliin jätettävä tila

en: Margin
fi: Reunus

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
fi: Tila, joka lisätään kuvakenäkymän reunoihin

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
fi: Kuinka esineiden teksti ja kuvake sijoittuvat toisiinsa nähden

en: Reorderable
fi: Uudelleenjärjesteltävä

en: View is reorderable
fi: Näkymä on uudelleenjärjesteltävä

en: Tooltip Column
fi: Vinkkisarake

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
fi: Mallin sarake, joka sisältää kohtien vinkkitekstit

en: Item Padding
fi: Kohdan täyte

en: Padding around icon view items
fi: Täyte kuvakenäkymäkohteiden ympärillä

en: Selection Box Color
fi: Valintalaatikon väri

en: Color of the selection box
fi: Valintalaatikon väri

en: Selection Box Alpha
fi: Valintalaatikon alfa

en: Opacity of the selection box
fi: Valintalaatikon läpinäkyvyys

en: A GdkPixbuf to display
fi: Näkyvä GdkPixbuf

en: A GdkPixmap to display
fi: Näkyvä GdkPixmap

en: Image
fi: Kuva

en: A GdkImage to display
fi: Näkyvä GdkImage

en: Mask
fi: Peite

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
fi: GdkImagen tai GdkPixmapin kanssa käytettävä peite

en: Filename to load and display
fi: Ladattava ja näytettävä tiedostonimi

en: Stock ID for a stock image to display
fi: Näkyvän vakiovalikoiman kuvan ID

en: Icon set
fi: Kuvakejoukko

en: Icon set to display
fi: Näkyvä kuvakejoukko

en: Icon size
fi: Kuvakekoko

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
fi: Vakiokuvakkeen, kuvakejoukon tai nimetyn kuvakkeen symbolinen koko

en: Pixel size
fi: Kuvapistekoko

en: Pixel size to use for named icon
fi: Nimetylle kuvakkeelle käytettävä kuvapistekoko

en: Animation
fi: Animaatio

en: GdkPixbufAnimation to display
fi: Näkyvä GdkPixbufAnimation

en: Storage type
fi: Säilötyyppi

en: The representation being used for image data
fi: Kuvadatan esitysmuoto

en: Child widget to appear next to the menu text
fi: Lapsisäädin, joka näkyy valikon tekstin vieressä

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
fi: Käytetäänkö nimiön tekstiä oletusvalikkokohdan luonnissa

en: Accel Group
fi: Toimintoryhmä

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
fi: Oletustoimintonäppäimille käytettävä toimintoryhmä

en: Show menu images
fi: Näytä kuvat valikossa

en: Whether images should be shown in menus
fi: Näkyvätkö kuvat valikoissa

en: Message Type
fi: Viestin tyyppi

en: The type of message
fi: Viestin tyyppi

en: Width of border around the content area
fi: Sisältöalueen ympärillä olevan reunuksen leveys

en: Spacing between elements of the area
fi: Välit alueen elementtien välillä

en: Width of border around the action area
fi: Toimintoalueen ympärillä olevan reunuksen leveys

en: The screen where this window will be displayed
fi: Näyttö, jolle tämä ikkuna näkyy

en: The text of the label
fi: Nimiön teksti

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
fi: Luettelo nimiön tekstiin sovellettavista tyylimääreistä

en: Justification
fi: Reunojen tasaus

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that
fi: Nimiön tekstirivien kohdistus toisiinsa nähden. Tämä ei vaikuta säätimen kohdistukseen varatun alueensa sisällä. (Katso GtkMisc::xalign)

en: Pattern
fi: Kuvio

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
fi: Merkkijono, jossa _-merkit vastaavat tekstissä olevia alleviivattavia merkkejä

en: Line wrap
fi: Rivitys

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
fi: Jos asetettu, rivitä teksti, jos se on liian leveä.

en: Line wrap mode
fi: Rivityksen tila

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
fi: Jos rivitys on asetettu, ohjaa kuinka rivitys tehdään

en: Selectable
fi: Valittavissa

en: Whether the label text can be selected with the mouse
fi: Voiko nimiön tekstin valita hiirellä

en: Mnemonic key
fi: Pikavalintanäppäin

en: The mnemonic accelerator key for this label
fi: Tämän nimiön pikavalintanäppäin

en: Mnemonic widget
fi: Pikavalintasäädin

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
fi: Säädin, joka aktivoituu, kun nimiön pikavalintanäppäintä painetaan

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
fi: Toivottu kohta, josta teksti typistetään mikäli nimiöllä ei ole riittävästi tilaa näyttää koko tekstiä

en: Single Line Mode
fi: Yksirivitila

en: Whether the label is in single line mode
fi: Onko nimiö yksirivitilassa

en: Angle
fi: Kulma

en: Angle at which the label is rotated
fi: Kulma, johon nimiö pyöräytetään

en: Maximum Width In Characters
fi: Maksimileveys merkkeinä

en: The desired maximum width of the label, in characters
fi: Haluttu nimiön maksimileveys merkkeinä

en: Track visited links
fi: Seuraa vierailtuja linkkejä

en: Whether visited links should be tracked
fi: Seurataanko missä linkeissä vieraillaan

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
fi: Muuttuuko sisältö valituksi, kun kenttä saa syötekohdistuksen

en: Horizontal adjustment
fi: Vaakakoonmuutos

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
fi: Vaakasijainnin GtkAdjustment

en: Vertical adjustment
fi: Pystykoonmuutos

en: The GtkAdjustment for the vertical position
fi: Pystysijainnin GdkAdjustment

en: The width of the layout
fi: Asetelman leveys

en: The height of the layout
fi: Asetelman korkeus

en: The URI bound to this button
fi: Painikkeeseen liittyvä URI

en: Visited
fi: Vierailtu

en: Whether this link has been visited.
fi: Onko tämä linkki vierailtu.

en: The currently selected menu item
fi: Nyt valittu valikon kohta

en: The accel group holding accelerators for the menu
fi: Tämän valikon pikavalintanäppäimet sisältävä toimintoryhmä

en: Accel Path
fi: Pikanäppäimen polku

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
fi: Pikanäppäinpolku lapsikohteiden pikanäppäinpolkujen helppoa luomista varten

en: Attach Widget
fi: Liitä ikkunaelementti

en: The widget the menu is attached to
fi: Ikkunaelementti, johon valikko on liitetty

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
fi: Otsikko, jonka ikkunointiohjelma voi näyttää, kun tämä valikko on irrotettu

en: Tearoff State
fi: Irtonaisuustila

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
fi: Totuusarvo, joka ilmaisee onko valikko irrotettu

en: Monitor
fi: Näyttö

en: The monitor the menu will be popped up on
fi: Näyttö, jolla ikkuna tullaan näyttämään

en: Vertical Padding
fi: Pystytäyte

en: Extra space at the top and bottom of the menu
fi: Valikon ylä- ja alapuolelle lisättävä ylimääräinen väli

en: Reserve Toggle Size
fi: Varaa vivulle tilaa

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
fi: Totuusarvo, joka ilmaisee varaako valikko tilaa vivuille ja kuvakkeille

en: Horizontal Padding
fi: Vaakatäyte

en: Extra space at the left and right edges of the menu
fi: Valikon vasemmalla ja oikealla reunalla oleva ylimääräinen tila

en: Vertical Offset
fi: Pystysiirtymä

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
fi: Kun valikko on alivalikko, sijoita se pystysuunnassa tämän kuvapistemäärän verran

en: Horizontal Offset
fi: Vaakasiirtymä

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
fi: Kun valikko on alivalikko, sijoita se vaakasuunnassa tämän kuvapistemäärän verran

en: Double Arrows
fi: Molemmat nuolet

en: When scrolling, always show both arrows.
fi: Näytä molemmat nuolet vieritettäessä.

en: Arrow Placement
fi: Nuolen sijainti

en: Indicates where scroll arrows should be placed
fi: Määrittää tulisiko selausnuolet olla asetettu

en: Left Attach
fi: Vasen kiinnitys

en: The column number to attach the left side of the child to
fi: Sen sarakkeen numero, johon lapsen vasen sivu kiinnittyy

en: Right Attach
fi: Oikea kiinnitys

en: The column number to attach the right side of the child to
fi: Sen sarakkeen numero, johon lapsen oikea sivu kiinnittyy

en: Top Attach
fi: Yläkiinnitys

en: The row number to attach the top of the child to
fi: Sen rivin numero, johon lapsen yläsivu kiinnittyy

en: Bottom Attach
fi: Alakiinnitys

en: The row number to attach the bottom of the child to
fi: Sen rivin numero, johon lapsen alasivu kiinnittyy

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
fi: Vapaavalintainen vakio, jonka mukaan vieritysnuolen kokoa pienennetään

en: Can change accelerators
fi: Voi muuttaa pikavalintoja

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
fi: Voiko valikon pikavalintoja muuttaa painamalla näppäintä valikkokohdan päällä

en: Delay before submenus appear
fi: Alivalikkojen ilmestymisviive

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
fi: Aika, jonka osoittimen täytyy olla valikkokohdan yllä ennen alivalikon ilmestymistä

en: Delay before hiding a submenu
fi: Alivalikon piilotusviive

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
fi: Aika, joka kuluu ennen kuin alivalikko piilotetaan, kun osoitin liikkuu sitä kohti

en: Pack direction
fi: Pakkaussuunta

en: The pack direction of the menubar
fi: Valikkopalkin pakkaussuunta

en: Child Pack direction
fi: Lapsipakkaussuunta

en: The child pack direction of the menubar
fi: Valikkopalkin lapsipakkaussuunta

en: Style of bevel around the menubar
fi: Valikkopalkin reunustyyli

en: Internal padding
fi: Sisäinen täyte

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
fi: Valikon varjon ja kohtien välisen reunatilan määrä

en: Delay before drop down menus appear
fi: Pudotusvalikon avautumisviive

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
fi: Valikkopalkin alivalikon avautumisviive

en: Right Justified
fi: Oikealle tasattu

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
fi: Määrittää esitetäänkö valikon kohdat tasattuina valikkopalkin oikeaan reunaan

en: Submenu
fi: Alivalikko

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
fi: Valikon kohtaan liitetty alivalikko, tai NULL jos alivalikkoa ei ole

en: Sets the accelerator path of the menu item
fi: Asettaa valikon kohdan pikanäppäinyhdistelmän

en: The text for the child label
fi: Lapsikohdan nimiön teksti

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
fi: Nuolen käyttämä tila, suhteessa valikon kohdan kirjasinkokoon

en: Width in Characters
fi: Leveys merkkeinä

en: The minimum desired width of the menu item in characters
fi: Valikon pienin toivottu leveys merkkeinä

en: Take Focus
fi: Ota kohdistus

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
fi: Totuusarvo, joka ilmaisee ottaako valikko näppäimistökohdistuksen

en: Menu
fi: Valikko

en: The dropdown menu
fi: Alasvetovalikko

en: Image/label border
fi: Kuvan tai nimiön reuna

en: Width of border around the label and image in the message dialog
fi: Viesti-ikkunan nimiötä ja kuvaa ympäröivien reunusten leveys

en: Use separator
fi: Käytä erotinta

en: Whether to put a separator between the message dialog's text and the buttons
fi: Pannaanko erotin viesti-ikkunan tekstin ja painikkeiden väliin

en: Message Buttons
fi: Viestipainikkeet

en: The buttons shown in the message dialog
fi: Viesti-ikkunassa näkyvät painikkeet

en: The primary text of the message dialog
fi: Viesti-ikkunan ensisijainen teksti

en: Use Markup
fi: Käytä merkintöjä

en: The primary text of the title includes Pango markup.
fi: Otsikon ensisijainen teksti sisältää Pango-merkintöjä.

en: Secondary Text
fi: Toissijainen teksti

en: The secondary text of the message dialog
fi: Viesti-ikkunan toissijainen teksti

en: Use Markup in secondary
fi: Käytä merkintöjä toissijaisessa

en: The secondary text includes Pango markup.
fi: Toissijainen teksti sisältää Pango-merkinnät.

en: The image
fi: Kuva

en: Y align
fi: Y-kohdistus

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
fi: Pystykohdistus, 0 (ylhäällä), 1 (alhaalla)

en: X pad
fi: X-väli

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
fi: Säätimen vasemmalle ja oikealle puolelle lisättävä väli kuvapisteinä.

en: Y pad
fi: Y-väli

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
fi: Säätimen ylä- ja alapuolelle lisättävä väli kuvapisteinä.

en: Parent
fi: Äiti-ikkuna

en: The parent window
fi: Ikkunan äiti-ikkuna

en: Is Showing
fi: Näytetään

en: Are we showing a dialog
fi: Näytetäänkö valintaikkuna

en: The screen where this window will be displayed.
fi: Näyttö, jolle tämä ikkuna esitetään.

en: Page
fi: Sivu

en: The index of the current page
fi: Nykyisen sivun indeksi

en: Tab Position
fi: Välilehtien sijainti

en: Which side of the notebook holds the tabs
fi: Millä muistion sivulla välilehdet ovat.

en: Tab Border
fi: Välilehden reunus

en: Width of the border around the tab labels
fi: Välilehden nimiötä ympäröivän reunuksen leveys

en: Horizontal Tab Border
fi: Välilehden vaakareunus

en: Width of the horizontal border of tab labels
fi: Välilehden nimiön vaakareunuksen leveys

en: Vertical Tab Border
fi: Välilehden pystyreunus

en: Width of the vertical border of tab labels
fi: Välilehden nimiön pystyreunuksen leveys

en: Show Tabs
fi: Näytä välilehdet

en: Whether tabs should be shown or not
fi: Näkyvätkö välilehdet vaiko eivät

en: Show Border
fi: Näytä reunus

en: Whether the border should be shown or not
fi: Näkyykö reunus vai ei

en: Scrollable
fi: Vieritettävissä

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
fi: Jos TRUE, niin välilehtien selausnuolet näkyvät, kun lehdet eivät enää sovi

en: Enable Popup
fi: Kontekstivalikko

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
fi: Jos TRUE, niin muistion napsauttaminen oikealla hiiren painikkeella avaa valikon, josta voi siirtyä välilehdelle

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
fi: Ovatko välilehdet tasakokoisia

en: Group ID
fi: Ryhmätunniste

en: Group ID for tabs drag and drop
fi: Välilehtien raahauksen ja tiputuksen ryhmätunniste

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group for tabs drag and drop
fi: Välilehtien raahauksen ja tiputuksen ryhmä

en: Tab label
fi: Välilehden nimiö

en: The string displayed on the child's tab label
fi: Lapsen välilehden nimiössä näkyvä teksti

en: Menu label
fi: Valikkonimiö

en: The string displayed in the child's menu entry
fi: Lapsen valikkokohdassa näkyvä teksti

en: Tab expand
fi: Välilehden laajentuminen

en: Whether to expand the child's tab or not
fi: Laajentuuko lapsen välilehti vai ei

en: Tab fill
fi: Välilehden täyttö

en: Whether the child's tab should fill the allocated area or not
fi: Täyttääkö lapsen välilehti koko varatun alueen vai ei

en: Tab pack type
fi: Välilehden pakkaustyyppi

en: Tab reorderable
fi: Uudelleenjärjesteltävä välilehti

en: Whether the tab is reorderable by user action or not
fi: Voiko käyttäjä järjestää välilehdet uudestaan

en: Tab detachable
fi: Irrotettava välilehti

en: Whether the tab is detachable
fi: Voiko välilehden irrottaa

en: Secondary backward stepper
fi: Toissijainen taaksepäin askellin

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
fi: Näytä toinen taaksepäin-nuolipainike välilehtialueen vastakkaisessa päässä

en: Secondary forward stepper
fi: Toissijainen eteenpäin askellin

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
fi: Näytä toissijainen eteenpäin-nuolipainike välilehtialueen vastakkaisessa päässä

en: Backward stepper
fi: Taaksepäin askellin

en: Display the standard backward arrow button
fi: Näytä standardi taaksepäin-nuolipainike

en: Forward stepper
fi: Eteenpäin askellin

en: Display the standard forward arrow button
fi: Näytä standardi eteenpäin-nuolipainike

en: Tab overlap
fi: Välilehden päällekkäisyys

en: Size of tab overlap area
fi: Välilehden päällekkäisyysalueen koko

en: Tab curvature
fi: Välilehden pyöristys

en: Size of tab curvature
fi: Välilehden pyöristyksen koko

en: Arrow spacing
fi: Nuolten välit

en: Scroll arrow spacing
fi: Vieritysnuolten välistys

en: User Data
fi: Käyttäjän tieto

en: Anonymous User Data Pointer
fi: Anonyymi käyttäjän tieto-osoitin

en: The menu of options
fi: Asetusvalikko

en: Size of dropdown indicator
fi: Pudotinilmaisimen koko

en: Spacing around indicator
fi: Väli ilmaisimen ympärillä

en: The orientation of the orientable
fi: Kääntökohteen suunta

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
fi: Paneelierottimen sijainti kuvapisteinä (0 tarkoittaa kokonaan vasemmalla tai ylhäällä)

en: Position Set
fi: Sijainti on

en: TRUE if the Position property should be used
fi: TRUE, jos sijaintiominaisuus on käytössä

en: Handle Size
fi: Kahvan koko

en: Width of handle
fi: Kahvan leveys

en: Minimal Position
fi: Sijainnin minimiarvo

en: Smallest possible value for the "position" property
fi: Pienin mahdollinen arvo sijainti-asetukselle

en: Maximal Position
fi: Sijainnin maksimiarvo

en: Largest possible value for the "position" property
fi: Suurin mahdollinen arvo sijainti-asetukselle

en: Resize
fi: Muuttuvakokoinen

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
fi: Jos TRUE, lapsi laajenee ja supistuu paneelisäätimen mukana

en: Shrink
fi: Kutistus

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
fi: Jos TRUE, lapsi voidaan tehdä pienemmäksi kuin sen tarvitsema tila

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Whether or not the plug is embedded
fi: Kertoo, onko tämä lisäosa upotettu

en: Socket Window
fi: Pistokeikkuna

en: The window of the socket the plug is embedded in
fi: Pistokkeen ikkuna, johon liitin on upotettu

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
fi: Täyttääkö esikatselusäädin koko sille varatun tilan

en: Name of the printer
fi: Tulostimen nimi

en: Backend
fi: Taustajärjestelmä

en: Backend for the printer
fi: Tulostimen taustajärjestelmä

en: Is Virtual
fi: On virtuaalinen

en: FALSE if this represents a real hardware printer
fi: FALSE, jos tämä on oikea tulostinlaite

en: Accepts PDF
fi: Hyväksyy PDF-tiedostoja

en: TRUE if this printer can accept PDF
fi: TRUE, jos tulostin hyväksyy PDF-tiedostoja

en: Accepts PostScript
fi: Hyväksyy PostScript-tiedostoja

en: TRUE if this printer can accept PostScript
fi: TRUE, jos tulostin hyväksyy PostScript-tiedostoja

en: State Message
fi: Tilaviesti

en: String giving the current state of the printer
fi: Tulostimen tämänhetkistä tilaa kuvaava merkkijono

en: Location
fi: Sijainti

en: The location of the printer
fi: Tulostimen sijainti

en: The icon name to use for the printer
fi: Tulostimelle käytettävän kuvakkeen nimi

en: Job Count
fi: Tulostustöitä

en: Number of jobs queued in the printer
fi: Tulostustöiden lukumäärä tulostimella

en: Paused Printer
fi: Pysäytetty tulostin

en: TRUE if this printer is paused
fi: TRUE, jos tulostin on pysäytetty

en: Accepting Jobs
fi: Hyväksyy töitä

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
fi: TRUE, jos tulostin hyväksyy uusia töitä

en: Source option
fi: Lähteen valitsin

en: The PrinterOption backing this widget
fi: Ikkunaelementin toteuttava PrinterOption-lähde

en: Title of the print job
fi: Tulostustyön otsikko

en: Printer
fi: Tulostin

en: Printer to print the job to
fi: Tulostin, jolle työ tulostetaan

en: Settings
fi: Asetukset

en: Printer settings
fi: Tulostimen asetukset

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Track Print Status
fi: Seuraa tulostimeen tilaa

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
fi: TRUE, jos tämä tulostustyö lähettää viestejä tilamuutoksista sen jälkeen, kun työ on lähetetty tulostimelle tai tulostuspalvelimelle.

en: Default Page Setup
fi: Sivun oletusasetukset

en: The GtkPageSetup used by default
fi: Oletuksena käytetty GtkPageSetup

en: Print Settings
fi: Tulostusasetukset

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
fi: Ikkunan alustuksesta käytetty GtkPrintSettings-osa

en: Job Name
fi: Työn nimi

en: A string used for identifying the print job.
fi: Merkkijono, josta tulostustyö tunnistetaan.

en: Number of Pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: The number of pages in the document.
fi: Sivujen lukumäärä asiakirjassa.

en: Current Page
fi: Nykyinen sivu

en: The current page in the document
fi: Nykyinen sivu asiakirjassa

en: Use full page
fi: Käytä koko sivua

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
fi: TRUE, jos tässä yhteydessä sisällön lähteen tulisi olla sivun kulmassa eikä piirrettävän alueen kulmassa

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
fi: TRUE, jos tulostustyö jatkaa tulostustyön tilan raportointia sen jälkeen, kun tulostustyö on lähetetty tulostimelle tai tulostinpalvelimelle.

en: Unit
fi: Yksikkö

en: The unit in which distances can be measured in the context
fi: Tässä yhteydessä käytetty etäisyyksien mittayksikkö

en: Show Dialog
fi: Näytä valintaikkuna

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
fi: TRUE, jos edistymisikkuna näytetään tulostettaessa.

en: Allow Async
fi: Salli asynkroninen

en: TRUE if print process may run asynchronous.
fi: TRUE, jos tulostustyöt voivat olla asynkronisia.

en: Export filename
fi: Vietävä tiedostonimi

en: Status
fi: Tila

en: The status of the print operation
fi: Tulostustoiminnon tila

en: Status String
fi: Tilan merkkijono

en: A human-readable description of the status
fi: Ihmisystävällinen kuvaus tilasta

en: Custom tab label
fi: Oman välilehden otsikko

en: Label for the tab containing custom widgets.
fi: Otsake välilehdelle, joka sisältää omia ikkunaelementtejä.

en: Support Selection
fi: Tue valintaa

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
fi: TOSI jos tulostustoiminto tukee valinnan tulostamista.

en: Has Selection
fi: Sisältää valinnan

en: Embed Page Setup
fi: Sulauta sivun asetukset

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintDialog
fi: TOSI jos sivuasetusyhdistelmät sulautetaan GtkPrintDialogiin

en: Number of Pages To Print
fi: Tulostettavien sivujen lukumäärä

en: The number of pages that will be printed.
fi: Tulostettavien sivujen lukumäärä.

en: The GtkPageSetup to use
fi: Käytettävä GtkPageSetup

en: Selected Printer
fi: Valittu tulostin

en: The GtkPrinter which is selected
fi: Nyt valittu GtkPrinter

en: Manual Capabilites
fi: Käsivalintaiset ominaisuudet

en: Capabilities the application can handle
fi: Ominaisuudet, joita sovellus osaa käsitellä

en: Whether the dialog supports selection
fi: Tukeeko valintaikkuna valintarajausta

en: Whether the application has a selection
fi: Onko sovelluksella valinta

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
fi: TOSI jos sivuasetusyhdistelmät sulautetaan GtkPrintUnixDialogiin

en: Activity mode
fi: Aktiivisuustila

en: If TRUE, the GtkProgress is in activity mode, meaning that it signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something but don't know how long it will take.
fi: Jos TRUE, on GtkProgress aktiivisuustilassa, jossa se ilmaisee jonkin olevan käynnissä, mutta ei ilmoita toiminnon edistymisestä mitään. Tätä käytetään tehtäessä jotakin, jonka kestoa ei tiedetä.

en: Show text
fi: Näytä teksti

en: Whether the progress is shown as text.
fi: Näytetäänkö edistyminen tekstinä.

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
fi: Edistymissäätimeen kytketty GtkAdjustment. (Vanhentunut)

en: Bar style
fi: Palkin tyyli

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
fi: Määrittelee palkin ulkonäön prosenttitilassa (vanhentunut)

en: Activity Step
fi: Aktiivisuusaskel

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
fi: Lisäys iteraatiota kohden aktiivisuustilassa (vanhentunut)

en: Activity Blocks
fi: Aktiivisuuslaatikkoja

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
fi: Laatikkomäärä, joka mahtuu edistymispalkin alueelle aktiivisuustilassa (vanhentunut)

en: Discrete Blocks
fi: Erillisiä laatikkoja

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
fi: Erillisten laatikkojen määrä edistymispalkissa (kun se näkyy erillistilassa)

en: Fraction
fi: Osuus

en: The fraction of total work that has been completed
fi: Valmis osuus koko työstä

en: Pulse Step
fi: Pulssiaskel

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
fi: Osuus koko edistymisestä, jonka kimpoileva laatikko liikkuu, kun pulssi saapuu

en: Text to be displayed in the progress bar
fi: Edistymispalkissa näkyvä teksti

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
fi: Haluttu tekstin typistyskohta, mikäli edistymispalkilla ei ole riittävästi tilaa näyttää koko tekstiä.

en: XSpacing
fi: X-välit

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
fi: Edistymispalkin leveyteen lisätty lisätila.

en: YSpacing
fi: Y-välit

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
fi: Edistymispalkin korkeuteen lisätty lisätila.

en: Min horizontal bar width
fi: Pienin sallittu vaakapalkin leveys

en: The minimum horizontal width of the progress bar
fi: Vaakasuuntaisen edistymispalkin pienin sallittu leveys

en: Min horizontal bar height
fi: Pienin sallittu vaakapalkin korkeus

en: Minimum horizontal height of the progress bar
fi: Vaakasuuntaisen edistymispalkin pienin sallittu korkeus

en: Min vertical bar width
fi: Pienin sallittu pystypalkin leveys

en: The minimum vertical width of the progress bar
fi: Pystysuuntaisen edistymispalkin pienin sallittu leveys

en: Min vertical bar height
fi: Pienin sallittu pystypalkin korkeus

en: The minimum vertical height of the progress bar
fi: Pystysuuntaisen edistymispalkin pienin sallittu korkeus

en: The value
fi: Arvo

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
fi: gtk_radio_action_get_current_value() palauttama arvo kun toiminto on tämänhetkinen toiminto ryhmässään.

en: The radio action whose group this action belongs to.
fi: Vaihtoehtotoiminto, jonka ryhmään tämä toiminto kuuluu.

en: The current value
fi: Nykyinen arvo

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
fi: Nykyisen jäsenen arvo-ominaisuus ryhmässä, johon tämä toiminto kuuluu.

en: The radio button whose group this widget belongs to.
fi: Vaihtoehtopainike, jonka ryhmään tämä säädin kuuluu.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
fi: Vaihtoehtopainike, jonka ryhmään tämä säädin kuuluu.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
fi: Vaihtoehtotyökalun nappi, jonka ryhmään tämä nappi kuuluu.

en: Update policy
fi: Päivityskäytäntö

en: How the range should be updated on the screen
fi: Miten lukuvälin tulisi päivittyä näytöllä

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
fi: GtkAdjustment, joka sisältää tämän lukuväliolion nykyisen arvon

en: Inverted
fi: Käänteinen

en: Invert direction slider moves to increase range value
fi: Käännä suunta, jossa liukusäädin kasvattaa arvoa

en: Lower stepper sensitivity
fi: Askeltimen alarajan herkkyys

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
fi: Askeltimen herkkyyden määritelmä, joka koskee säädön alarajaa

en: Upper stepper sensitivity
fi: Askeltimen ylärajan herkkyys

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
fi: Askeltimen herkkyyden määritelmä, joka koskee säädön ylärajaa

en: Show Fill Level
fi: Näytä täyttötaso

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
fi: Näytetäänkö täyttötason ilmaisingrafiikat.

en: Restrict to Fill Level
fi: Rajaa täyttötasoon

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
fi: Rajataanko ylärajan reuna täyttötasoon.

en: Fill Level
fi: Täyttötaso

en: The fill level.
fi: Täyttötaso.

en: Slider Width
fi: Liukusäätimen leveys

en: Width of scrollbar or scale thumb
fi: Vierityspalkin tai liukusäätimen vetopainikkeen leveys

en: Trough Border
fi: Uran reuna

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
fi: Väli liu'uttimen tai askeltimien ja uran ulkoreunuksen välissä

en: Stepper Size
fi: Askeltimen koko

en: Length of step buttons at ends
fi: Päissä olevien askelluspainikkeiden pituus

en: Stepper Spacing
fi: Askeltimien väli

en: Spacing between step buttons and thumb
fi: Väli askelluspainikkeiden ja vetopainikkeen välillä

en: Arrow X Displacement
fi: Nuolen x-poikkeama

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
fi: Kuinka paljon x-suuntaan nuoli liikkuu, kun painike päästetään ylös

en: Arrow Y Displacement
fi: Nuolen y-poikkeama

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
fi: Kuinka paljon y-suuntaan nuoli liikkuu, kun painike päästetään ylös

en: Draw slider ACTIVE during drag
fi: Piirrä liuku aktiivisena raahattaessa

en: With this option set to TRUE, sliders will be drawn ACTIVE and with shadow IN while they are dragged
fi: Jos TOSI, liu'ut piirretään valitsimilla ACTIVE ja sisäänvarjostettuina, kun niitä raahataan.

en: Trough Side Details
fi: Upotuksen reunojen yksityiskohdat

en: When TRUE, the parts of the trough on the two sides of the slider are drawn with different details
fi: Jos TRUE, piirretään liu'un sivuilla olevan altaan reunat erilaisilla yksityiskohdilla

en: Trough Under Steppers
fi: Allas askeltimien alla

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
fi: Piirretäänkö allas koko alueen pituudelle, vai jätetäänkö askeltimet ja välistys piirtämättä

en: Arrow scaling
fi: Nuolen skaalaus

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
fi: Nuolen skaalaus suhteessa liu'utusnapin kokoon

en: Show Numbers
fi: Näytä numerot

en: Whether the items should be displayed with a number
fi: Näytetäänkö kohteet numeron kanssa

en: Recent Manager
fi: Äskettäisten hallinta

en: The RecentManager object to use
fi: Käytettävä RecentManager-olio

en: Show Private
fi: Näytä yksityinen

en: Whether the private items should be displayed
fi: Näytetäänkö yksityiset kohdat

en: Show Tooltips
fi: Näytä vinkit

en: Whether there should be a tooltip on the item
fi: Näytetäänkö kohdassa vinkki vai ei

en: Show Icons
fi: Näytä kuvakkeet

en: Whether there should be an icon near the item
fi: Näkyykö kohdan vieressä kuvake

en: Show Not Found
fi: Näytä ei löytyneet

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
fi: Näytetäänkö kohdat, jotka osoittavat ei saatavilla oleviin resursseihin

en: Whether to allow multiple items to be selected
fi: Voiko useita kohteita valita

en: Local only
fi: Vain paikalliset

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
fi: Rajataanko valittavat resurssit paikallisiin file:-URIhin

en: Limit
fi: Raja

en: The maximum number of items to be displayed
fi: Näkyvien kohtien enimmäismäärä

en: Sort Type
fi: Järjestystapa

en: The sorting order of the items displayed
fi: Näytettävien kohteiden järjestystapa

en: The current filter for selecting which resources are displayed
fi: Nykyinen suodatin, jolla valitaan näytettävät resurssit

en: The full path to the file to be used to store and read the list
fi: Koko polku tiedostoon, jota käytetään luettelon tallennukseen ja lukuun

en: The maximum number of items to be returned by gtk_recent_manager_get_items()
fi: Enimmäismäärä kohteita, jonka gtk_recent_manager_get_items() voi palauttaa

en: The size of the recently used resources list
fi: Äskettäin käytettyjen resurssien luettelon koko

en: Lower
fi: Ala

en: Lower limit of ruler
fi: Viivaimen alaraja

en: Upper
fi: Ylä

en: Upper limit of ruler
fi: Viivaimen yläraja

en: Position of mark on the ruler
fi: Merkin sijainti viivaimessa

en: Max Size
fi: Suurin koko

en: Maximum size of the ruler
fi: Viivaimen suurin koko

en: Metric
fi: Mitta-asteikko

en: The metric used for the ruler
fi: Viivaimen käyttämä mitta-asteikko

en: The number of decimal places that are displayed in the value
fi: Näkyvien desimaalien määrä arvossa

en: Draw Value
fi: Piirrä arvo

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
fi: Näkyykö nykyinen arvo merkkijonona liukusäätimen vieressä

en: Value Position
fi: Arvon sijainti

en: The position in which the current value is displayed
fi: Paikka, jossa nykyinen arvo näkyy

en: Slider Length
fi: Liukusäätimen pituus

en: Length of scale's slider
fi: Liukusäätimen liu'uttimen koko

en: Value spacing
fi: Arvon välit

en: Space between value text and the slider/trough area
fi: Väli arvotekstin ja liu'uttimen sekä uran alueen välissä

en: The value of the scale
fi: Asteikon arvo

en: The icon size
fi: Kuvakkeen koko

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
fi: GtkAdjustment, joka sisältää tämän asteikkonapin nykyisen arvon

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: List of icon names
fi: Luettelo kuvakkeiden nimistä

en: Minimum Slider Length
fi: Pienin liukusäätimen pituus

en: Minimum length of scrollbar slider
fi: Pienin vierityspalkin pituus

en: Fixed slider size
fi: Liu'uttimen vakiokoko

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
fi: Älä muuta liu'uttimen kokoa, vaan lukitse se pienimmäksi mahdolliseksi

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
fi: Näytä toinen taaksepäin-nuolipainike vierityspalkin vastakkaisessa päässä

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
fi: Näytä toinen eteenpäin-nuolipainike vierityspalkin vastakkaisessa päässä

en: Horizontal Adjustment
fi: Vaakakoonmuutos

en: Vertical Adjustment
fi: Pystykoonmuutos

en: Horizontal Scrollbar Policy
fi: Vaakavierityspalkkikäytäntö

en: When the horizontal scrollbar is displayed
fi: Milloin vaakavierityspalkki näkyy

en: Vertical Scrollbar Policy
fi: Pystyvierityspalkkikäytäntö

en: When the vertical scrollbar is displayed
fi: Milloin pystyvierityspalkki näkyy

en: Window Placement
fi: Ikkunan sijoittelu

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars. This property only takes effect if "window-placement-set" is TRUE.
fi: Missä sisältö on suhteessa vierityspalkkeihin. Tämä ominaisuus on käytössä vain, jos "window-placement-set" on TRUE

en: Window Placement Set
fi: Ikkunan sijoittelujoukko

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
fi: Käytetäänkö arvoa "window-placement" määrittelemään sisällön sijainti suhteessa vierityspalkkeihin.

en: Shadow Type
fi: Varjotyyppi

en: Style of bevel around the contents
fi: Sisältöä ympäröivän reunuksen tyyli

en: Scrollbars within bevel
fi: Vieritinpalkit ikkunan reunuksen sisällä

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
fi: Sijoita vieritinpalkit ikkunan reunuksen sisäpuolelle

en: Scrollbar spacing
fi: Vieritinpalkin välit

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
fi: Vieritinpalkin ja vieritysikkunan välisten kuvapisteiden määrä

en: Scrolled Window Placement
fi: Vieritetyn ikkunan sijoittelu

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
fi: Missä sisältö on suhteessa vierityspalkkeihin, jos tätä ei ole ohitettu ikkunan omalla sijoittelulla.

en: Draw
fi: Piirrä

en: Whether the separator is drawn, or just blank
fi: Piirretäänkö erottimet vai pelkkää tyhjää

en: Double Click Time
fi: Kaksoisnapsautuksen aika

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
fi: Suurin aika (millisekunteina), joka voi olla kahden napsautuksen välillä, jotta niitä pidettäisiin kaksoisnapsautuksena

en: Double Click Distance
fi: Kaksoisnapsautuksen etäisyys

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
fi: Suurin etäisyys (kuvapisteinä), joka voi olla kahden napsautuksen välillä, jotta niitä pidettäisiin kaksoisnapsautuksena

en: Cursor Blink
fi: Vilkkuva kohdistin

en: Whether the cursor should blink
fi: Vilkkuuko kohdistin

en: Cursor Blink Time
fi: Kohdistimen vilkkumisaika

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
fi: Kohdistimen vilkkumisjakson pituus millisekunteina

en: Cursor Blink Timeout
fi: Kohdistimen vilkkumisen aikakatkaisu

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
fi: Aika sekunteina, jonka jälkeen kohdistin lakkaa vilkkumasta

en: Split Cursor
fi: Jakautunut kohdistin

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
fi: Näytetäänkö kaksi kohdistinta, kun tekstissä on sekaisin oikealta vasemmalle ja vasemmalta oikealle kulkevaa tekstiä.

en: Theme Name
fi: Teeman nimi

en: Name of theme RC file to load
fi: Ladattavan RC-tiedoston nimi

en: Icon Theme Name
fi: Kuvaketeeman nimi

en: Name of icon theme to use
fi: Käytettävän kuvaketeeman nimi

en: Fallback Icon Theme Name
fi: Varakuvaketeeman nimi

en: Name of a icon theme to fall back to
fi: Varalla käytettävän kuvaketeeman nimi

en: Key Theme Name
fi: Avainteeman nimi

en: Name of key theme RC file to load
fi: Avainteeman RC-tiedoston nimi

en: Menu bar accelerator
fi: Valikko-oikotie

en: Keybinding to activate the menu bar
fi: Valikon aktivoiva pikanäppäin

en: Drag threshold
fi: Vetokynnys

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
fi: Kuinka monta kuvapistettä osoitin voi liikkua ennen vetämisen alkamista.

en: Font Name
fi: Kirjasimen nimi

en: Name of default font to use
fi: Oletuskirjasimen nimi

en: Icon Sizes
fi: Kuvakekoot

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
fi: Luettelo kuvakeko'oista (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20...

en: GTK Modules
fi: GTK-moduulit

en: List of currently active GTK modules
fi: Luettelo tällä hetkellä aktiivisista GTK-moduuleista

en: Xft Antialias
fi: Xft-pehmennys

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
fi: Pehmennetäänkö Xft-kirjasimet; 0=ei, 1=kyllä, -1=oletus

en: Xft Hinting
fi: Xft-vihjeistys

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
fi: Vihjeistetäänkö Xft-kirjasimet; 0=ei, 1=kyllä, -1=oletus

en: Xft Hint Style
fi: Xft-vihjeistystyyli

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
fi: Miten paljon vihjeistetään; hintnone (ei lainkaan), hintslight (kevyesti), hintmedium (keskiverto) tai hintfull (täysin)

en: Xft RGBA
fi: Xft-RGBA

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
fi: Alikuvapisteen pehmennystapa; ei mitään, rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Xft DPI
fi: Xft-DPI (pistettä tuumalle)

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
fi: Xft-resoluutio yksikkönä 1024 * pistettä/tuuma. Oletusvalinta arvolla -1

en: Cursor theme name
fi: Osoitinteeman nimi

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
fi: Käytettävän osoitinteeman nimi, tai NULL jos halutaan käyttää oletusta

en: Cursor theme size
fi: Osoitinteeman koko

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
fi: Käytettyjen osoittimien koko, tai 0 jos halutaan käyttää oletusta

en: Alternative button order
fi: Vaihtoehtoinen painikejärjestys

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
fi: Käyttävätkö ikkunan painikkeet vaihtoehtoista painikejärjestystä

en: Alternative sort indicator direction
fi: Vaihtoehtoinen järjestyspainikkeiden suunta

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
fi: Käännetäänkö järjestyspainikkeiden suunta luettelo- ja puunäkymissä verrattuna oletusarvoon.

en: Show the 'Input Methods' menu
fi: Näytä "Syöttötavat"-valikko

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
fi: Näytetäänkö syötteiden ja tekstinäkymien kontekstivalikossa kohta, josta voi vaihtaa syöttötapaa

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
fi: Näytä valikko "Lisää Unicode-kontrollimerkki"

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
fi: Näytetäänkö syötteiden ja tekstinäkymien kontekstivalikossa kohta, josta voi lisätä kontrollimerkkejä

en: Start timeout
fi: Aloituksen aikaviive

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
fi: Aloituksen aikaviive, kun painiketta painetaan

en: Repeat timeout
fi: Toiston aikaviive

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
fi: Toiston aikaviive, kun painiketta painetaan

en: Expand timeout
fi: Laajentimen aikaviive

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
fi: Laajentimen aikaviive, kun ikkunaelementin uutta aluetta laajennetaan

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: A palette of named colors for use in themes
fi: Teemoissa käytettävien värien paletti

en: Enable Animations
fi: Käytä animaatioita

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
fi: Käytetäänkö piirtokirjaston laajuisesti animaatioita.

en: Enable Touchscreen Mode
fi: Käytä kosketusnäyttöä

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
fi: Jos TRUE, ei siirron huomautustapahtumia raportoida tälle näytölle

en: Tooltip timeout
fi: Vinkin aikaviive

en: Timeout before tooltip is shown
fi: Viive ennen kuin vinkki näytetään

en: Tooltip browse timeout
fi: Vinkin selauksen aikakatkaisu

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
fi: Aika, jonka vinkki näytetään, kun kun selaustila on käytössä

en: Tooltip browse mode timeout
fi: Vinkin selaustilan aikakatkaisu

en: Timeout after which browse mode is disabled
fi: Aika, jonka jälkeen selaustila ei ole käytössä

en: Keynav Cursor Only
fi: Näppäin-navigointi nuolinäppäimillä

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
fi: Jos tosi, vain nuolinäppäimillä voidaan liikkua ikkunaelementeissä

en: Keynav Wrap Around
fi: Näppäin-navigointi kiertyy ympäri

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
fi: Kiertyykö navigointi ikkunaelementeissä ympäri näppäimillä navigoitaessa

en: Error Bell
fi: Virheääni

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
fi: Jos TRUE, navigoinnin ja muiden osien virheistä kerrotaan piippauksella

en: Color Hash
fi: Värien hajautustaulu

en: A hash table representation of the color scheme.
fi: Hajautustaulu värivalikoimasta.

en: Default file chooser backend
fi: Tiedostovalitsimen oletustaustaosa

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
fi: Oletuksena käytettävän GtkFileChooser-taustaosan nimi

en: Default print backend
fi: Tulostuksen taustaosan oletus

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
fi: Oletuksena käytettävän GtkPrintBackend-taustaosan nimi

en: Default command to run when displaying a print preview
fi: Suoritettava oletuskomento näytettäessä tulostuksen esikatselua

en: Command to run when displaying a print preview
fi: Tulostuksen esikatselua näytettäessä suoritettava komento

en: Enable Mnemonics
fi: Käytä pikanäppäimiä

en: Whether labels should have mnemonics
fi: Tulisiko otsakkeilla olla pikanäppäimet

en: Enable Accelerators
fi: Käytä pikavalintoja

en: Whether menu items should have accelerators
fi: Lisätäänkö valikon kohtiin pikavalinnat

en: Recent Files Limit
fi: Viimeisimmät asiakirjat-rajoitus

en: Number of recently used files
fi: Viimeisimmät asiakirjat-luettelon enimmäispituus

en: Default IM module
fi: IM-moduulin oletus

en: Which IM module should be used by default
fi: Mitä IM-moduulia käytetään oletuksena

en: Recent Files Max Age
fi: Viimeisimmät asiakirjat-luettelon enimmäisikä

en: Maximum age of recently used files, in days
fi: Viimeisimmät asiakirjat-luettelon enimmäisikä päivinä

en: Fontconfig configuration timestamp
fi: Fontconfig-asetusten aikaleima

en: Timestamp of current fontconfig configuration
fi: Tämänhetkisten fontconfig-asetusten aikaleima

en: Sound Theme Name
fi: Ääniteeman nimi

en: XDG sound theme name
fi: XDB-ääniteeman nimi

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
fi: Kuuluva palaute syötteestä

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
fi: Soitetaanko tapahtumaääniä palautteena käyttäjän syötteelle

en: Enable Event Sounds
fi: Soita tapahtumaäänet

en: Whether to play any event sounds at all
fi: Soitetaanko tapahtumaääniä

en: Enable Tooltips
fi: Näytä vinkit

en: Whether tooltips should be shown on widgets
fi: Näytetäänkö vinkit kkunaelementeissä

en: Toolbar style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
fi: Onko oletustyökalupalkeissa pelkät tekstit, tekstit ja kuvakkeet, pelkät kuvakkeet....

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalupalkin kuvakekoko

en: The size of icons in default toolbars.
fi: Kuvakkeiden koko oletusarvoisissa työkalupalkeissa.

en: Auto Mnemonics
fi: Automaattiset pikanäppäimet

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
fi: Pitäisikö pikanäppäimet näyttää ja piilottaa automaattisesti kun käyttäjä painaa pikanäppäimen aktivoivaa näppäintä.

en: Mode
fi: Tila

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
fi: Suunnat, joissa kokoryhmä vaikuttaa komponenttisäädintensä vaatimiin kokoihin.

en: Ignore hidden
fi: Älä huomioi piilotettuja

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
fi: Jos TRUE, ei piilotettuja ikkunaelementtejä oteta huomioon ryhmän koon laskennassa

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
fi: Koonmuutos, joka sisältää kiertopainikkeen arvon

en: Climb Rate
fi: Kasvunopeus

en: Snap to Ticks
fi: Napsauta merkkeihin

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
fi: Muuttuvatko virheelliset arvot itsestään pyöröpainikkeen lähimmäksi kasvuaskeleeksi

en: Numeric
fi: Lukuarvo

en: Whether non-numeric characters should be ignored
fi: Jäävätkö muut kuin numeromerkit huomiotta

en: Wrap
fi: Ympäri kiertyminen

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
fi: Kiertyykö pyöröpainikkeen arvo ympäri, kun se saavuttaa rajansa

en: Update Policy
fi: Päivityskäytäntö

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
fi: Päivittyykö pyöröpainike aina, vai vain kun sen arvo on kelvollinen

en: Reads the current value, or sets a new value
fi: Lukee nykyisen arvon tai asettaa uuden

en: Style of bevel around the spin button
fi: Pyöröpainiketta ympäröivän reunuksen tyyli

en: Whether the spinner is active
fi: Onko hyrrä aktiivinen

en: Number of steps
fi: Askelten lukumäärä

en: The number of steps for the spinner to complete a full loop. The animation will complete a full cycle in one second by default (see #GtkSpinner:cycle-duration).
fi: Montako askelta hyrrä tekee täydessä kierrossa. Animaatio tekee oletuksena täyden kierroksen yhdessä sekunnissa (katso #GtkSpinner:cycle-duration).

en: Animation duration
fi: Animaation kesto

en: The length of time in milliseconds for the spinner to complete a full loop
fi: Aika millisekunteina jossa hyrrä tekee täyden kierroksen

en: Has Resize Grip
fi: Koonmuuttamiskahva on

en: Whether the statusbar has a grip for resizing the toplevel
fi: Onko tilarivillä kahva ylätason koon muuttamiseen

en: Style of bevel around the statusbar text
fi: Tilarivin tekstiä ympäröivän reunuksen tyyli

en: The size of the icon
fi: Kuvakkeen koko

en: The screen where this status icon will be displayed
fi: Näyttö, jolle tämä tilakuvake näytetään

en: Blinking
fi: Vilkkuva

en: Whether or not the status icon is blinking
fi: Vilkkuuko tilakuvake

en: Whether or not the status icon is visible
fi: Näytetäänkö tilakuvake

en: Whether or not the status icon is embedded
fi: Onko tilakuvake upotettu

en: The orientation of the tray
fi: Ilmoitusalueen suunta

en: Has tooltip
fi: Sisältää vinkin

en: Whether this tray icon has a tooltip
fi: Onko ilmoitusalueen kuvakkeella vinkki

en: Tooltip Text
fi: Vinkin teksti

en: The contents of the tooltip for this widget
fi: Tämän ikkunaelementin vinkin sisältö

en: Tooltip markup
fi: Vinkin merkintäteksti

en: The contents of the tooltip for this tray icon
fi: Tämän ilmoitusalueen kuvakkeen vinkin sisältö

en: The title of this tray icon
fi: Tämän ilmoitusalueen otsikko

en: Rows
fi: Rivejä

en: The number of rows in the table
fi: Taulukon rivimäärä

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: The number of columns in the table
fi: Taulukon sarakkeiden määrä

en: Row spacing
fi: Rivivälit

en: The amount of space between two consecutive rows
fi: Kahden peräkkäisen rivin väli

en: Column spacing
fi: Sarakeväli

en: The amount of space between two consecutive columns
fi: Kahden peräkkäisen sarakkeen väli

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
fi: Jos TRUE, taulukon solut ovat samanlevyisiä ja -kokoisia

en: Left attachment
fi: Vasen kiinnitys

en: Right attachment
fi: Oikea kiinnitys

en: The column number to attach the right side of a child widget to
fi: Sen sarakkeen numero, johon lapsisäätimen oikea sivu kiinnittyy

en: Top attachment
fi: Yläkiinnitys

en: The row number to attach the top of a child widget to
fi: Sen rivin numero, johon lapsisäätimen yläsivu kiinnittyy

en: Bottom attachment
fi: Alakiinnitys

en: Horizontal options
fi: Vaakavalinnat

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
fi: Valinnat, jotka määrittelevät lapsen vaakatoiminnan

en: Vertical options
fi: Pystyvalinnat

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
fi: Valinnat, jotka määrittelevät lapsen pystytoiminnan

en: Horizontal padding
fi: Vaakatäyte

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
fi: Lapsen ja sen vasemmalla ja oikealla puolella olevien naapureiden välille lisättävä väli kuvapisteinä.

en: Vertical padding
fi: Pystytäyte

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
fi: Lapsen ja sen ylä- ja alapuolella olevien naapureiden välille lisättävä väli kuvapisteinä.

en: Horizontal adjustment for the text widget
fi: Tekstisäätimen vaakakoonmuutos

en: Vertical adjustment for the text widget
fi: Tekstisäätimen pystykoonmuutos

en: Line Wrap
fi: Rivitys

en: Whether lines are wrapped at widget edges
fi: Rivittyvätkö rivit säätimen reunoilla

en: Word Wrap
fi: Sanarivitys

en: Whether words are wrapped at widget edges
fi: Rivittyvätkö sanat säätimen reunoilla

en: Tag Table
fi: Merkkaustaulukko

en: Text Tag Table
fi: Tekstin merkkaustaulukko

en: Current text of the buffer
fi: Puskurin nykyinen teksti

en: Has selection
fi: Sisältää valinnan

en: Whether the buffer has some text currently selected
fi: Onko puskurissa tällä hetkellä valittuna tekstiä

en: Cursor position
fi: Kursorin sijainti

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
fi: Lisäysmerkin sijainti (siirtymänä puskurin alusta)

en: Copy target list
fi: Kopioinnin kohdeluettelo

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
fi: Luettelo kohteista, joita tämä puskuri tukee leikepöydälle kopiointiin ja raahauksen lähteeksi

en: Paste target list
fi: Liittämisen kohdeluettelo

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
fi: Luettelo kohteista, joita tämä puskuri tukee leikepöydältä liittämiseen ja raahauksen kohteena

en: Mark name
fi: Merkinnän nimi

en: Left gravity
fi: Vetovoima vasemmalle

en: Whether the mark has left gravity
fi: Onko merkinnällä vetovoima vasemmalla

en: Tag name
fi: Merkkauksen nimi

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
fi: Nimi, jota käytetään seuraavaan merkkaukseen viittaamiseen. NULL, jos merkkaus nimetön

en: Background color as a (possibly unallocated) GdkColor
fi: Taustaväri (mahdollisesti varaamattomana) GdkColor:na

en: Background full height
fi: Taustan koko korkeus

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
fi: Täyttääkö taustaväri koko rivin korkeuden vaiko vain merkattujen merkkien korkeuden

en: Background stipple mask
fi: Taustan kuviopeite

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
fi: Taustan piirtämisessä peitteenä käytettävä bittikartta

en: Foreground color as a (possibly unallocated) GdkColor
fi: Edustaväri (mahdollisesti varaamattomana) GdkColor:na

en: Foreground stipple mask
fi: Edustan kuviopeite

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
fi: Edustan piirtämisessä peitteenä käytettävä bittikartta

en: Text direction
fi: Tekstin suunta

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
fi: Tekstin suunta (oikealta vasemmalle tai vasemmalta oikealle)

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
fi: Kirjasintyyli PangoStylenä. Esimerkiksi PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
fi: Kirjasinvariantti PangoVarianttina. Esimerkiksi PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
fi: Kirjasimen lihavuus kokonaislukuna; katso PangoWeightin määritellyt arvot. Esimerkiksi PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
fi: Kirjasimen venymä PangoStretchinä. Esimerkiksi PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font size in Pango units
fi: Kirjasinkoko Pango-yksikköinä

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
fi: Kirjasinkoko skaalauskertoimena oletusarvoiseen kokoon verrattuna. Tämä sopeutuu hyvin teemojen muutoksiin yms., joten tämän käyttö on suositeltua. Pango esimäärittelee joitakin kokoja, kuten PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
fi: Vasen-, oikea- tai keskikohdistus

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
fi: Tämän tekstin kieli ISO-koodina. Pango voi käyttää tätä vihjeenä tekstiä piirtäessään. Jos ei asetettu, käytetään sopivaa oletusta.

en: Left margin
fi: Vasen reunus

en: Width of the left margin in pixels
fi: Vasemman reunuksen leveys kuvapisteinä

en: Right margin
fi: Oikea reunus

en: Width of the right margin in pixels
fi: Oikean reunuksen leveys kuvapisteinä

en: Indent
fi: Sisennys

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
fi: Kappaleen sisennys kuvapisteinä

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
fi: Tekstin sijainti perustason yläpuolella (tai alapuolella jos nosto negatiivinen) Pangon yksikköinä

en: Pixels above lines
fi: Kuvapisteitä rivien yllä

en: Pixels of blank space above paragraphs
fi: Kappaleiden yllä olevan tyhjän tilan määrä kuvapisteinä

en: Pixels below lines
fi: Kuvapisteitä rivien alla

en: Pixels of blank space below paragraphs
fi: Kappaleiden alla olevan tyhjän tilan määrä kuvapisteinä

en: Pixels inside wrap
fi: Kuvapisteitä rivityksessä

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
fi: Tyhjien kuvapisteiden määrä kappaleen rivittyneiden rivien välissä

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
fi: Rivittyvätkö rivit ollenkaan, sanojen välistä vai merkkien välistä

en: Tabs
fi: Sarkaimet

en: Custom tabs for this text
fi: Muokkaa tämän tekstin sarkaimia

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Whether this text is hidden.
fi: Onko tämä teksti piilotettu.

en: Paragraph background color name
fi: Kappaleen taustavärin nimi

en: Paragraph background color as a string
fi: Kappaleen taustaväri merkkijonona

en: Paragraph background color
fi: Kappaleen taustaväri

en: Paragraph background color as a (possibly unallocated) GdkColor
fi: Kappaleen taustaväri (mahdollisesti varaamattomana) GdkColor:na

en: Margin Accumulates
fi: Marginaali kasautuu

en: Whether left and right margins accumulate.
fi: Kasautuvatko vasen ja oikea marginaali.

en: Background full height set
fi: Taustaväri koko korkeudelle asetettu

en: Whether this tag affects background height
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus taustan korkeuteen

en: Background stipple set
fi: Taustan kuviopeite asetettu

en: Whether this tag affects the background stipple
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus taustan kuviopeitteeseen

en: Foreground stipple set
fi: Edustan kuviopeite asetettu

en: Whether this tag affects the foreground stipple
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus edustan kuviopeitteeseen

en: Justification set
fi: Tasaus asetettu

en: Whether this tag affects paragraph justification
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kappaleen tasaukseen

en: Left margin set
fi: Vasen reunus asetettu

en: Whether this tag affects the left margin
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus vasempaan reunukseen

en: Indent set
fi: Sisennys asetettu

en: Whether this tag affects indentation
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus sisennykseen

en: Pixels above lines set
fi: Kuvapisteitä rivin yllä asetettu

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus rivien yllä olevien kuvapisteiden määrään

en: Pixels below lines set
fi: Kuvapisteitä rivin alla asetettu

en: Pixels inside wrap set
fi: Kuvapisteet rivityksessä asetettu

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus rivittyneiden rivien välisten kuvapisteiden määrään

en: Right margin set
fi: Oikea reunus asetettu

en: Whether this tag affects the right margin
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus oikeaan reunukseen

en: Wrap mode set
fi: Rivitystila asetettu

en: Whether this tag affects line wrap mode
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus rivitystilaan

en: Tabs set
fi: Sarkaimet asetettu

en: Whether this tag affects tabs
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus sarkaimiin

en: Invisible set
fi: Näkymätön asetettu

en: Whether this tag affects text visibility
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus näkyvyyteen

en: Paragraph background set
fi: Kappaleen taustaväri asetettu

en: Whether this tag affects the paragraph background color
fi: Vaikuttaako tämä merkkaus kappaleen taustaväriin

en: Pixels Above Lines
fi: Kuvapisteitä rivien yllä

en: Pixels Below Lines
fi: Kuvapisteitä rivien alla

en: Pixels Inside Wrap
fi: Kuvapisteitä rivityksessä

en: Wrap Mode
fi: Rivitystapa

en: Left Margin
fi: Vasen reunus

en: Right Margin
fi: Oikea reunus

en: Cursor Visible
fi: Kohdistin näkyy

en: If the insertion cursor is shown
fi: Näkyykö tekstikohdistin

en: Buffer
fi: Puskuri

en: The buffer which is displayed
fi: Näkyvä puskuri

en: Whether entered text overwrites existing contents
fi: Ylikirjoittaako syötetty teksti olemassa olevan sisällön

en: Accepts tab
fi: Hyväksyy sarkainnäppäimen

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
fi: Tuleeko sarkainnäppäimen painalluksesta sarkainmerkki

en: Error underline color
fi: Virheen alleviivausväri

en: Color with which to draw error-indication underlines
fi: Väri, jolla piirretään virhettä ilmaisevat alleviivaukset

en: Create the same proxies as a radio action
fi: Luo samanlainen välipalvelin kuin vaihtoehtotoiminnossa

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
fi: Näyttääkö tämän toiminnon välipalvelin samalta kuin vaihtoehtotoiminnon

en: If the toggle action should be active in or not
fi: Onko vipupainike painettu vai ei

en: If the toggle button should be pressed in or not
fi: Onko vipupainike painettu vai ei

en: If the toggle button is in an "in between" state
fi: Onko vipupainike "välitilassa"

en: Draw Indicator
fi: Piirrä ilmaisin

en: If the toggle part of the button is displayed
fi: Onko painikkeen vipuosa näkyvissä

en: Toolbar Style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: How to draw the toolbar
fi: Miten työkalupalkki piirtyy

en: Show Arrow
fi: Näytä nuoli

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
fi: Näytetäänkö nuoli jos työkalupalkki ei mahdu

en: Tooltips
fi: Vinkit

en: If the tooltips of the toolbar should be active or not
fi: Ovatko vinkit työkalupalkissa aktiivisia vai eivät

en: Size of icons in this toolbar
fi: Työkalupalkin kuvakkeiden koko

en: Icon size set
fi: Kuvakkeen koko asetettu

en: Whether the icon-size property has been set
fi: Onko ominaisuus icon-size asetettu

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
fi: Saako kohta lisätilaa kun työkalupalkki kasvaa

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
fi: Tulisiko kohdan olla saman kokoinen kuin muut samankaltaiset kohdat

en: Spacer size
fi: Erottimen koko

en: Size of spacers
fi: Erottimien koko

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
fi: Reunavälin määrä työkalupalkin varjon ja painikkeiden välissä

en: Maximum child expand
fi: Suurin lapsen laajennus

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
fi: Suurin mahdollinen tila laajennetulle kohdalle

en: Space style
fi: Välin tyyli

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
fi: Ovatko erottimet pystyviivoja vai pelkkää tyhjää

en: Button relief
fi: Painikkeen reunakuvio

en: Type of bevel around toolbar buttons
fi: Työkalupalkin painikkeita ympäröivän reunuksen tyyppi

en: Style of bevel around the toolbar
fi: Työkalupalkkia ympäröivän reunuksen tyyli

en: Text to show in the item.
fi: Kohdassa näytettävä teksti.

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
fi: Jos asetettu, alaviiva tekstissä merkitsee, että seuraavaa merkkiä pitäisi käyttää pikanäppäimenä ylivuotovalikossa

en: Widget to use as the item label
fi: Kohdan nimiönä käytettävä säädin

en: Stock Id
fi: Vakiovalikoima-tunniste

en: The stock icon displayed on the item
fi: Kohdassa näkyvä vakiokuvake

en: Icon name
fi: Kuvakkeen nimi

en: The name of the themed icon displayed on the item
fi: Kohdassa näkyvän vakiokuvakkeen nimi

en: Icon widget
fi: Kuvakesäädin

en: Icon widget to display in the item
fi: Kohdassa näytettävä kuvakesäädin

en: Icon spacing
fi: Kuvakkeiden välit

en: Spacing in pixels between the icon and label
fi: Väli kuvakkeen ja nimiön välillä

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
fi: Pidetäänkö työkalupalkin kohtaa tärkeänä. Kun TRUE, työkalupalkin painikkeet näyttävät tekstin GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ-tilassa

en: The human-readable title of this item group
fi: Ihmisystävällinen otsake tälle ryhmälle

en: A widget to display in place of the usual label
fi: Tavallisen nimiön tilalla näytettävä säädin

en: Collapsed
fi: Supistettu

en: Wether the group has been collapsed and items are hidden
fi: Onko ryhmä supistettu ja sen kohdat piilotettu

en: ellipsize
fi: lyhennä kolmella pisteellä

en: Ellipsize for item group headers
fi: Lyhennä kohteiden ryhmäotsakkeisiin

en: Header Relief
fi: Otsakereliefi

en: Relief of the group header button
fi: Reliefi/korkokuva ryhmän otsakepainikkeelle

en: Header Spacing
fi: Otsakkeen välistys

en: Spacing between expander arrow and caption
fi: Väli laajenninnuolen ja otsikon välillä

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
fi: Saako kohta lisätilaa kun ryhmä kasvaa

en: Whether the item should fill the available space
fi: Tulisiko kohdan täyttää koko käytettävissä oleva tila

en: New Row
fi: Uusi rivi

en: Whether the item should start a new row
fi: Aloittaako kohta uuden rivin

en: Position of the item within this group
fi: Kohdan sijainti tässä ryhmässä

en: Size of icons in this tool palette
fi: Kuvakkeiden koko tässä työkalupaletissa

en: Style of items in the tool palette
fi: Kohtien tyyli työkalupaletissa

en: Exclusive
fi: Toiset poissulkeva

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
fi: Tulisiko tämän ryhmän olla ainoa laajennettu ryhmä tietyllä hetkellä

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
fi: Saako ryhmä lisätilaa kun paletti kasvaa

en: TreeModelSort Model
fi: TreeModelSort-malli

en: The model for the TreeModelSort to sort
fi: Malli, jonka TreeModelSort järjestää

en: TreeView Model
fi: TreeView-malli

en: The model for the tree view
fi: Puunäkymän malli

en: Horizontal Adjustment for the widget
fi: Säätimen vaakakoonmuutos

en: Vertical Adjustment for the widget
fi: Säätimen pystykoonmuutos

en: Headers Visible
fi: Otsakkeet näkyvissä

en: Show the column header buttons
fi: Näytä sarakkeiden otsakepainikkeet

en: Headers Clickable
fi: Napsautettavat otsakkeet

en: Column headers respond to click events
fi: Sarakkeiden otsakkeet vastaavat napsautustapahtumiin

en: Expander Column
fi: Laajenninsarake

en: Set the column for the expander column
fi: Aseta sarake laajenninsaraketta varten

en: Rules Hint
fi: Viivavihje

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
fi: Aseta vihje teemamoottorille rivien vuorottelevilla väreillä piirtämistä varten

en: Enable Search
fi: Salli etsintä

en: View allows user to search through columns interactively
fi: Näkymä mahdollistaa käyttäjän etsiä sarakkeista interaktiivisesti

en: Search Column
fi: Etsintäsarake

en: Model column to search through during interactive search
fi: Mallisarake, josta etsitään interaktiivisen haun aikana

en: Fixed Height Mode
fi: Vakiokorkeustila

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
fi: Nopeuttaa GtkTreeView:iä olettamalla, että kaikki rivit ovat yhtä korkeita

en: Hover Selection
fi: Leijailuvalinta

en: Whether the selection should follow the pointer
fi: Seuraako valinta osoitinta

en: Hover Expand
fi: Leijailulaajennus

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
fi: Laajennetaanko/supistetaanko rivit kun osoitin liikkuu niiden yli

en: Show Expanders
fi: Näytä laajentimet

en: View has expanders
fi: Näkymässä on laajentimia

en: Level Indentation
fi: Tason sisennys

en: Extra indentation for each level
fi: Ylimääräinen sisennys kullekin tasolle

en: Rubber Banding
fi: Kuminauhavenytys

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
fi: Voiko useita tiedostoja valita raahaamalla hiiren kohdistinta

en: Enable Grid Lines
fi: Käytä ristikkoviivoja

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
fi: Piirretäänkö ristikkoviivat puunäkymässä

en: Enable Tree Lines
fi: Käytä puun viivat

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
fi: Piirretäänkö puun viivat puunäkymässä

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
fi: Mallin sarake, joka sisältää rivien vinkkitekstit

en: Vertical Separator Width
fi: Vaakaerottimen leveys

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
fi: Solujen pystyväli. Täytyy olla parillinen luku

en: Horizontal Separator Width
fi: Pystyerottimen leveys

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
fi: Solujen vaakaväli. Täytyy olla parillinen luku.

en: Allow Rules
fi: Salli viivat

en: Allow drawing of alternating color rows
fi: Salli rivien värien vaihtelu

en: Indent Expanders
fi: Sisennä laajentimet

en: Make the expanders indented
fi: Sisennä laajentimet

en: Even Row Color
fi: Parillisen rivin väri

en: Color to use for even rows
fi: Parillisten rivien väri

en: Odd Row Color
fi: Parittoman rivin väri

en: Color to use for odd rows
fi: Parittomien rivien väri

en: Row Ending details
fi: Rivin päättymisen yksityiskohdat

en: Enable extended row background theming
fi: Ota käyttöön laajennettu rivin taustan teemoitus

en: Grid line width
fi: ristikkoviivan leveys

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
fi: Puunäkymän ristikkoviivojen leveys pikseleinä

en: Tree line width
fi: Puuviivojen leveys

en: Width, in pixels, of the tree view lines
fi: Puunäkymän viivojen leveys pikseleinä

en: Grid line pattern
fi: Ristikkoviivojen kuvio

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
fi: Puunäkymän ristikkoviivojen piirrossa käytetty kuvio

en: Tree line pattern
fi: Puuviivojen kuvio

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
fi: Puunäkymän viivojen piirrossa käytetty kuvio

en: Whether to display the column
fi: Onko otsake näkyvä

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Column is user-resizable
fi: Käyttäjä voi muuttaa otsakkeen kokoa

en: Current width of the column
fi: Sarakkeen nykyinen leveys

en: Space which is inserted between cells
fi: Solujen väliin lisättävä tila

en: Sizing
fi: Koon muutto

en: Resize mode of the column
fi: Sarakkeen koonmuuttotapa

en: Fixed Width
fi: Vakioleveys

en: Current fixed width of the column
fi: Sarakkeen nykyinen vakioleveys

en: Minimum Width
fi: Pienin leveys

en: Minimum allowed width of the column
fi: Sarakkeen pienin sallittu leveys

en: Maximum Width
fi: Suurin leveys

en: Maximum allowed width of the column
fi: Sarakkeen suurin sallittu leveys

en: Title to appear in column header
fi: Sarakkeen otsikon teksti

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
fi: Sarake saa osan säätimelle varatusta lisäleveydestä

en: Clickable
fi: Napsautettava

en: Whether the header can be clicked
fi: Onko otsikko napsautettava

en: Widget
fi: Säädin

en: Widget to put in column header button instead of column title
fi: Sarakkeen otsikkoon tekstin sijaan tuleva säädin

en: X Alignment of the column header text or widget
fi: Sarakeotsakkeen tekstin tai säätimen x-kohdistus

en: Whether the column can be reordered around the headers
fi: Voiko sarakkeiden järjestystä muuttaa otsakkeista

en: Sort indicator
fi: Järjestysilmaisin

en: Whether to show a sort indicator
fi: Näkyykö järjestysilmaisin

en: Sort order
fi: Järjestystapa

en: Sort direction the sort indicator should indicate
fi: Järjestyssuunta, jonka järjestysilmaisin näyttää

en: Sort column ID
fi: Järjestyksen saraketunniste

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
fi: Looginen järjestyksen määrittävä saraketunniste, jolla tämä sarake järjestetään valittaessa lajitteluavaimeksi

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
fi: Lisätäänkö irrotusvalikkokohdat valikkoihin

en: Merged UI definition
fi: Yhdistetty UI-määritelmä

en: An XML string describing the merged UI
fi: Yhdistettyä UI:ta määrittelevä XML-rivi

en: The GtkAdjustment that determines the values of the horizontal position for this viewport
fi: GtkAdjustment, joka määrää tämän näköaukon vaakasijainnin arvot

en: The GtkAdjustment that determines the values of the vertical position for this viewport
fi: GtkAdjustment, joka määrää tämän näköaukon pystysijainnin arvot

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
fi: Määrää miten varjostettu laatikko näköaukon ympärille piirtyy

en: Widget name
fi: Säätimen nimi

en: The name of the widget
fi: Säätimen nimi

en: Parent widget
fi: Emosäädin

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
fi: Tämän säätimen emosäädin. Sen täytyy olla säilö.

en: Width request
fi: Leveysvaatimus

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
fi: Säätimen vaatiman koon sivuuttava koko tai -1 jos halutaan luonnollinen vaatimus

en: Height request
fi: Korkeusvaatimus

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
fi: Säätimen vaatiman koon sivuuttava koko tai -1 jos halutaan luonnollinen vaatimus

en: Whether the widget is visible
fi: Onko tämä säädin näkyvä

en: Whether the widget responds to input
fi: Reagoiko säädin syötteeseen

en: Application paintable
fi: Sovellus voi piirtää

en: Whether the application will paint directly on the widget
fi: Voiko sovellus piirtää itse tälle säätimelle

en: Can focus
fi: Voi kohdistua

en: Whether the widget can accept the input focus
fi: Voiko tällä säätimellä olla syötekohdistus

en: Has focus
fi: Kohdistus on

en: Whether the widget has the input focus
fi: Onko tällä ikkunalla syötekohdistus

en: Is focus
fi: Kohdistus on

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
fi: Onko tämä säädin ylätasolla kohdistuva

en: Can default
fi: Voi olla oletus

en: Whether the widget can be the default widget
fi: Voiko säädin olla oletussäädin

en: Has default
fi: On oletus

en: Whether the widget is the default widget
fi: Onko tämä säädin oletussäädin

en: Receives default
fi: Vastaanottaa oletuksen

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
fi: Jos TRUE, tämä säädin vastaanottaa oletustapahtuman kohdistettaessa

en: Composite child
fi: Säädinyhdistelmän osa

en: Whether the widget is part of a composite widget
fi: Onko tämä säädin osa säädinyhdistelmää

en: Style
fi: Tyyli

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
fi: Säätimen tyyli, joka sisältää tietoa sen ulkonäöstä (värit yms.)

en: Events
fi: Tapahtumat

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
fi: Tapahtumapeite, joka määrittää, mitä GdkEventtejä tämä säädin vastaanottaa

en: Extension events
fi: Laajennostapahtumat

en: The mask that decides what kind of extension events this widget gets
fi: Tapahtumapeite, joka määrittää, mitä laajennostapahtumia tämä säädin vastaanottaa

en: No show all
fi: Ei näytä-kaikki

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
fi: Onko gtk_widget_show_all() vaikuttamatta tähän säätimeen

en: Whether this widget has a tooltip
fi: Onko ikkunaelementillä vinkki

en: Window
fi: Ikkuna

en: The widget's window if it is realized
fi: Ikkunaelementin ikkuna, jos se on toteutettu

en: Double Buffered
fi: Kaksoispuskurointi

en: Whether or not the widget is double buffered
fi: Onko vai eikö tämä ikkunaelementti ole kaksoispuskuroitu

en: Interior Focus
fi: Kohdistus sisällä

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
fi: Piirtyykö kohdistusilmaisin säätimien sisälle

en: Focus linewidth
fi: Kohdistusviivan leveys

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
fi: Kohdistusilmaisimen viivan leveys kuvapisteinä

en: Focus line dash pattern
fi: Kohdistusviivan kuvio

en: Dash pattern used to draw the focus indicator
fi: Kohdistusilmaisimen viivakuvio

en: Focus padding
fi: Kohdistusväli

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
fi: Säätimen "laatikon" ja kohdistusilmaisimen välinen leveys kuvapisteinä

en: Cursor color
fi: Kohdistimen väri

en: Color with which to draw insertion cursor
fi: Minkä värisenä syötekohdistin piirtyy

en: Secondary cursor color
fi: Toissijaisen kohdistimen väri

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
fi: Väri, jolla toissijainen lisäyskohdistin piirtyy, kun muokataan sekaisin vasemmalta oikealle ja oikealta vasemmalle kulkevaa tekstiä

en: Cursor line aspect ratio
fi: Kohdistinviivan sivusuhde

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
fi: Lisäyskohdistimen piirrettävien sivujen suhde

en: Draw Border
fi: Piirrä reunus

en: Size of areas outside the widget's allocation to draw
fi: Ikkunaelementin piirtoon varatun alueen ulkopuolisten alueiden koko

en: Unvisited Link Color
fi: Seuraamattoman linkin väri

en: Color of unvisited links
fi: Seuraamattoman linkin väri

en: Visited Link Color
fi: Seuratun linkin väri

en: Color of visited links
fi: Seuratun linkin väri

en: Wide Separators
fi: Leveät erottimet

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
fi: Voiko erottimilla olla asettavissa oleva leveys ja voidaanko ne piirtää laatikkona viivan sijasta

en: Separator Width
fi: Erottimen leveys

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
fi: Erottimen leveys, jos "wide-separators" on TRUE

en: Separator Height
fi: Erottimen korkeus

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
fi: Erottimen korkeus, jos "wide-separators" on TRUE

en: Horizontal Scroll Arrow Length
fi: Vaakasuuntaisen vieritysnuolen pituus

en: The length of horizontal scroll arrows
fi: Vaakasuuntaisten vieritysnuolten pituus

en: Vertical Scroll Arrow Length
fi: Pystysuuntaisten vieritysnuolten pituus

en: The length of vertical scroll arrows
fi: Pystysuuntaisten vieritysnuolten pituus

en: Window Type
fi: Ikkunatyyppi

en: The type of the window
fi: Ikkunan tyyppi

en: Window Title
fi: Ikkunan otsikko

en: The title of the window
fi: Ikkunan otsikko

en: Window Role
fi: Ikkunan rooli

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
fi: Ikkunan ainutkertainen tunniste, jota käytetään istuntoa palautettaessa

en: Startup ID
fi: Käynnistystunniste

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
fi: Käynnistysilmaisimen käyttämä ikkunan yksilöllinen käynnistystunniste

en: Allow Shrink
fi: Salli kutistuminen

en: If TRUE, the window has no mimimum size. Setting this to TRUE is 99% of the time a bad idea
fi: Jos TRUE, ikkunalla ei ole minimikokoa. Älä käytä tätä ominaisuutta, sillä se on useimmiten järjetöntä

en: Allow Grow
fi: Salli kasvu

en: If TRUE, users can expand the window beyond its minimum size
fi: Jos TRUE, käyttäjät voivat kasvattaa ikkunaa sen pienintä kokoa suuremmaksi

en: If TRUE, users can resize the window
fi: Jos TRUE, niin käyttäjä voi muuttaa ikkunan kokoa

en: Modal
fi: Modaalinen

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
fi: Jos TRUE, niin ikkuna on modaalinen (muita ikkunoita ei voi käyttää sen näkyessä)

en: Window Position
fi: Ikkunan sijainti

en: The initial position of the window
fi: Ikkunan alkusijainti

en: Default Width
fi: Oletusleveys

en: The default width of the window, used when initially showing the window
fi: Ikkunan oletusleveys, jonka levyisenä se aluksi ilmestyy

en: Default Height
fi: Oletuskorkeus

en: The default height of the window, used when initially showing the window
fi: Ikkunan oletuskorkeus, jonka korkuisena se aluksi ilmestyy

en: Destroy with Parent
fi: Tuhoudu emon kanssa

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
fi: Pitääkö tämän ikkunan tuhoutua, kun sen emoikkuna tuhoutuu

en: Icon for this window
fi: Tämän ikkunan kuvake

en: Mnemonics Visible
fi: Pikanäppäimet näkyvillä

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
fi: Ovatko pikanäppäimet tällä hetkellä näkyvillä tässä ikkunassa

en: Name of the themed icon for this window
fi: Tämän ikkunan teemakuvakkeen nimi

en: Is Active
fi: On aktiivinen

en: Whether the toplevel is the current active window
fi: Onko ylätaso nykyinen aktiivinen ikkuna

en: Focus in Toplevel
fi: Ylätaso kohdistunut

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
fi: Onko syötekohdistus tässä GtkWindow:ssa

en: Type hint
fi: Tyyppivihje

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
fi: Vihje työpöytäympäristölle, jotta se ymmärtäisi minkä tyyppinen ikkuna tämä on, ja miten sitä pitäisi kohdella.

en: Skip taskbar
fi: Sivuuta ikkunaluettelo

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
fi: TRUE, jos ikkunan ei pitäisi näkyä ikkunaluettelossa

en: Skip pager
fi: Sivuuta työtilanvaihtaja

en: TRUE if the window should not be in the pager.
fi: TRUE, jos ikkunan ei pitäisi näkyä työtilanvaihtajassa.

en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
fi: TRUE, jos ikkunan pitäisi herättää käyttäjän huomiota.

en: Accept focus
fi: Hyväksy kohdistus

en: TRUE if the window should receive the input focus.
fi: TRUE, jos ikkunan pitäisi saada syötekohdistus.

en: Focus on map
fi: Kohdista näkyvänä

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
fi: TRUE, jos ikkunan pitäisi saada syötekohdistus kun se on näkyvissä.

en: Decorated
fi: Koristeltu

en: Whether the window should be decorated by the window manager
fi: Koristeleeko ikkunointiohjelma ikkunan

en: Deletable
fi: Poistettavissa

en: Whether the window frame should have a close button
fi: Onko ikkunan reunuksessa sulkemispainike

en: Gravity
fi: Painovoima

en: The window gravity of the window
fi: Ikkunan ikkunapainovoima

en: Transient for Window
fi: Lyhytaikainen ikkunalle

en: The transient parent of the dialog
fi: Lyhytaikaisen valintaikkunan yläikkuna

en: Opacity for Window
fi: Ikkunan läpinäkyvyys

en: The opacity of the window, from 0 to 1
fi: Ikkunan läpinäkyvyys, väliltä 0-1

en: IM Preedit style
fi: Syöttötavan esimuokkaustyyli

en: How to draw the input method preedit string
fi: Miten syöttötavan esimuokattava merkkijono piirtyy

en: IM Status style
fi: Syöttötavan tilan tyyli

en: How to draw the input method statusbar
fi: Miten syöttötapojen tilarivi piirtyy
