gtk+-properties - en to pl translation catalogue (1718 entries)

en: Default Display
pl: Domyślny ekran

en: The default display for GDK
pl: Domyślny ekran dla GDK

en: Screen
pl: Ekran

en: the GdkScreen for the renderer
pl: GdkScreen dla elementu rysującego

en: Font options
pl: Opcje czcionki

en: The default font options for the screen
pl: Domyślne opcje czcionki dla ekranu

en: Font resolution
pl: Rozdzielczość czcionki

en: The resolution for fonts on the screen
pl: Rozdzielczość czcionek na ekranie

en: Cursor
pl: Kursor

en: Program name
pl: Nazwa programu

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
pl: Nazwa programu. Jeżeli nie jest ustawiona, domyślnie zostanie użyta funkcja g_get_application_name()

en: Program version
pl: Wersja programu

en: The version of the program
pl: Wersja programu

en: Copyright string
pl: Prawa autorskie

en: Copyright information for the program
pl: Informacje o prawach autorskich programu

en: Comments string
pl: Ciąg opisowy

en: Comments about the program
pl: Opis programu

en: Website URL
pl: Adres strony domowej

en: The URL for the link to the website of the program
pl: Adres URL odnośnika do strony domowej programu

en: Website label
pl: Etykieta strony domowej

en: The label for the link to the website of the program. If this is not set, it defaults to the URL
pl: Etykieta odnośnika do strony domowej programu. Jeżeli nie jest ustawiona, domyślnie przedstawia adres URL

en: Authors
pl: Autorzy

en: List of authors of the program
pl: Lista autorów programu

en: Documenters
pl: Autorzy dokumentacji

en: List of people documenting the program
pl: Lista osób tworzących dokumentację programu

en: Artists
pl: Artyści

en: List of people who have contributed artwork to the program
pl: Lista osób współpracujących przy tworzeniu szaty graficznej programu

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
pl: Zasługi tłumaczy. Ten ciąg powinien zostać oznaczony do tłumaczenia

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
pl: Logo dla okna z informacją o programie. Jeżeli nie jest ustawione, domyślnie przyjmuje wartość gtk_window_get_default_icon_list()

en: Logo Icon Name
pl: Nazwa ikony logo

en: A named icon to use as the logo for the about box.
pl: Ikona używana jako logo w oknie z informacją o programie.

en: Wrap license
pl: Zawijanie licencji

en: Whether to wrap the license text.
pl: Określa, czy tekst licencji powinien być zawijany.

en: Accelerator Closure
pl: Domknięcie skrótu

en: The closure to be monitored for accelerator changes
pl: Domknięcie monitorowane pod kątem zmian skrótów

en: Accelerator Widget
pl: Widżet skrótu

en: The widget to be monitored for accelerator changes
pl: Widżet monitorowana zmian skrótów

en: Name
pl: Nazwa

en: A unique name for the action.
pl: Unikalna nazwa dla czynności.

en: Label
pl: Etykieta

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
pl: Etykieta używana dla pozycji menu i przycisków aktywujących tę czynność.

en: Short label
pl: Krótka etykieta

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
pl: Krótsza etykieta, którą można użyć na przyciskach paska narzędziowego.

en: Tooltip
pl: Podpowiedź

en: A tooltip for this action.
pl: Podpowiedź dla tej czynności.

en: Stock Icon
pl: Ikona standardowa

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
pl: Standardowa ikona wyświetlana w widżetach reprezentujących tę czynność.

en: The GIcon being displayed
pl: Wyświetlana ikona GIcon

en: Icon Name
pl: Nazwa ikony

en: The name of the icon from the icon theme
pl: Nazwa ikony z motywu ikon

en: Visible when horizontal
pl: Widoczny, gdy poziomy

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
pl: Określa, czy element paska narzędziowego jest widoczny, gdy pasek narzędziowy jest ułożony poziomo.

en: Visible when overflown
pl: Widoczny, gdy przepełniony

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
pl: Określa, czy pośredniki elementu tego działania będą przedstawione w menu przepełnionego paska narzędziowego.

en: Visible when vertical
pl: Widoczny, gdy pionowy

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
pl: Określa, czy element paska narzędziowego jest widoczny, gdy pasek narzędziowy jest ułożony pionowo.

en: Is important
pl: Jest ważna

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
pl: Określa, czy czynność jest traktowana jako ważna. Po ustawieniu wartości TRUE pośrednicy obiektu narzędziowego dla tej czynności wyświetlą tekst w trybie GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ.

en: Hide if empty
pl: Ukrywanie jeśli pusta

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
pl: Określa, czy pośrednicy pustego menu dla tej czynności będą ukrywani.

en: Sensitive
pl: Czuły

en: Whether the action is enabled.
pl: Określa, czy czynność jest dostępna.

en: Visible
pl: Widoczność

en: Whether the action is visible.
pl: Określa, czy czynność jest widoczna.

en: Action Group
pl: Grupa czynności

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
pl: GtkActionGroup, z którą jest powiązana GtkAction lub NULL (do wewnętrznego użytku).

en: Always show image
pl: Stałe wyświetlanie obrazu

en: Whether the image will always be shown
pl: Określa, czy obraz będzie stale wyświetlany

en: A name for the action group.
pl: Nazwa dla grupy czynności.

en: Whether the action group is enabled.
pl: Określa, czy grupa czynności jest dostępna.

en: Whether the action group is visible.
pl: Określa, czy grupa czynności jest widoczna.

en: Related Action
pl: Powiązana czynność

en: The action this activatable will activate and receive updates from
pl: Czynność, która zostanie aktywowana i z którego otrzyma aktualizacje

en: Use Action Appearance
pl: Użycie wyglądu czynności

en: Whether to use the related actions appearance properties
pl: Określa, czy używać właściwości wyglądu powiązanych czynności

en: Value
pl: Wartość

en: The value of the adjustment
pl: Wartość ustawienia

en: Minimum Value
pl: Wartość minimalna

en: The minimum value of the adjustment
pl: Minimalna wartość ustawienia

en: Maximum Value
pl: Wartość maksymalna

en: The maximum value of the adjustment
pl: Maksymalna wartość ustawienia

en: Step Increment
pl: Przyrost kroku

en: The step increment of the adjustment
pl: Przyrost kroku ustawienia

en: Page Increment
pl: Przyrost strony

en: The page increment of the adjustment
pl: Przyrost strony ustawienia

en: Page Size
pl: Rozmiar strony

en: The page size of the adjustment
pl: Rozmiar strony ustawienia

en: Horizontal alignment
pl: Wyrównanie poziome

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
pl: Poziome położenie elementu potomnego w dostępnej przestrzeni. 0,0 to wyrównanie do lewej, 1,0 — wyrównanie do prawej

en: Vertical alignment
pl: Wyrównanie pionowe

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
pl: Pionowe położenie elementu potomnego w dostępnej przestrzeni. 0,0 to wyrównanie do góry, 1,0 — wyrównanie do dołu

en: Horizontal scale
pl: Skala pozioma

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
pl: Ilość miejsca w poziomie, zajmowanego przez element potomny, jeśli dostępna dla niego przestrzeń jest większa od wymaganej. Wartość 0,0 pozostawia całość niewykorzystaną, 1,0 — wykorzystuje całość

en: Vertical scale
pl: Skala pionowa

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
pl: Ilość miejsca w pionie, zajmowanego przez element potomny, jeśli dostępna dla niego przestrzeń jest większa od wymaganej. Wartość 0,0 pozostawienia całości niewykorzystaną, 1,0 — wykorzystuje całość

en: Top Padding
pl: Dopełnienie u góry

en: The padding to insert at the top of the widget.
pl: Rozmiar dopełnienia wstawianego na górze widżetu.

en: Bottom Padding
pl: Dopełnienie u dołu

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
pl: Rozmiar dopełnienia wstawianego na dole widżetu.

en: Left Padding
pl: Dopełnienie z lewej strony

en: The padding to insert at the left of the widget.
pl: Rozmiar dopełnienia wstawianego z lewej strony widżetu.

en: Right Padding
pl: Dopełnienie z prawej strony

en: The padding to insert at the right of the widget.
pl: Rozmiar dopełnienia wstawianego z prawej strony widżetu.

en: Arrow direction
pl: Kierunek strzałki

en: The direction the arrow should point
pl: Kierunek w jakim ma być skierowana strzałka

en: Arrow shadow
pl: Cień strzałki

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
pl: Wygląd cienia otaczającego strzałkę

en: Arrow Scaling
pl: Skalowanie strzałek

en: Amount of space used up by arrow
pl: Ilość miejsca zajęta przez strzałkę

en: Horizontal Alignment
pl: Wyrównanie poziome

en: X alignment of the child
pl: Poziome wyrównanie elementu potomnego

en: Vertical Alignment
pl: Wyrównanie pionowe

en: Y alignment of the child
pl: Pionowe wyrównanie elementu potomnego

en: Ratio
pl: Proporcje

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
pl: Współczynnik proporcji, używany jeśli „Decyzja potomka” ma wartość fałsz

en: Obey child
pl: Decyzja potomka

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
pl: Wymusza dopasowanie współczynnika proporcji do ramki elementu potomnego

en: Header Padding
pl: Dopełnienie nagłówków

en: Number of pixels around the header.
pl: Liczba pikseli wokół nagłówka.

en: Content Padding
pl: Dopełnienie zawartości

en: Number of pixels around the content pages.
pl: Liczba pikseli wokół stron zawartości.

en: Page type
pl: Typ strony

en: The type of the assistant page
pl: Typ strony asystenta

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: The title of the assistant page
pl: Tytuł strony asystenta

en: Header image
pl: Obraz nagłówka

en: Header image for the assistant page
pl: Obraz nagłówka strony asystenta

en: Sidebar image
pl: Obraz boczny

en: Sidebar image for the assistant page
pl: Obraz boczny strony asystenta

en: Page complete
pl: Strona kompletna

en: Whether all required fields on the page have been filled out
pl: Czy wszystkie wymagane pola na stronie zostały wypełnione

en: Minimum child width
pl: Minimalna szerokość elementu potomnego

en: Minimum width of buttons inside the box
pl: Minimalna szerokość przycisków w ramce

en: Minimum child height
pl: Minimalna wysokość elementu potomnego

en: Minimum height of buttons inside the box
pl: Minimalna wysokość przycisków w ramce

en: Child internal width padding
pl: Wewnętrzne dopełnienie szerokości potomka

en: Amount to increase child's size on either side
pl: Ilość miejsca, o jaką powinien być zwiększany element potomny od lewej i prawej strony

en: Child internal height padding
pl: Wewnętrzne dopełnienie wysokości potomka

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
pl: Ilość miejsca, o jakie powinien być powiększany element potomny od góry i od dołu

en: Layout style
pl: Styl ułożenia

en: How to lay out the buttons in the box. Possible values are: default, spread, edge, start and end
pl: Sposób rozmieszczenia przycisków w ramce. Możliwymi wartościami są: domyślnie, rozłożenie, krawędź, początek, koniec

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
pl: Określa, czy element potomny będzie pojawiać się w drugorzędnej grupie elementów potomnych, przydatnej np. przy przyciskach pomocy

en: Spacing
pl: Odstępy

en: The amount of space between children
pl: Ilość miejsca między elementami potomnymi

en: Homogeneous
pl: Jednorodny

en: Whether the children should all be the same size
pl: Określa, czy wszystkie elementy potomne powinny być tego samego rozmiaru

en: Expand
pl: Rozszerzanie

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
pl: Określa, czy element potomny powinien otrzymywać dodatkową przestrzeń przy zwiększaniu elementu nadrzędnego

en: Fill
pl: Wypełnianie

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
pl: Określa, czy dodatkowe miejsce dla elementu potomnego powinno być jej przydzielone, czy też użyte w postaci dopełnienia

en: Padding
pl: Dopełnienie

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
pl: Dodatkowa przestrzeń w pikselach między elementem potomnym, a sąsiadującymi

en: Pack type
pl: Typ upakowania

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
pl: Wartość GtkPackType określająca, czy element potomny powinien być spakowany wraz z odwołaniem do początku lub końca kontrolki nadrzędnej

en: Position
pl: Pozycja

en: The index of the child in the parent
pl: Numer pozycji elementu potomnego w elemencie nadrzędnym

en: Translation Domain
pl: Domena tłumaczenia

en: The translation domain used by gettext
pl: Domena tłumaczenia używana przez gettext

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
pl: Tekst etykiety wewnątrz przycisku, jeśli przycisk zawiera widżet etykiety

en: Use underline
pl: Użycie podkreślenia

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
pl: Określa, czy podkreślenie jest używane w tekście w roli znacznika, który poprzedza znak skrótu

en: Use stock
pl: Użycie standardowego

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
pl: Określa, czy należy użyć etykiety do wyboru standardowego elementu zamiast jej wyświetlenia

en: Focus on click
pl: Zaznaczenie po kliknięciu

en: Whether the button grabs focus when it is clicked with the mouse
pl: Określa, czy przycisk otrzymuje zaznaczenie po kliknięciu za pomocą myszy

en: Border relief
pl: Uwypuklenie krawędzi

en: The border relief style
pl: Styl uwypuklenia krawędzi

en: Horizontal alignment for child
pl: Wyrównanie poziome potomka

en: Vertical alignment for child
pl: Wyrównanie pionowe potomka

en: Image widget
pl: Widżet obrazu

en: Child widget to appear next to the button text
pl: Widżet potomny, występująca po napisie przycisku

en: Image position
pl: Położenie obrazu

en: The position of the image relative to the text
pl: Położenie obrazu względem tekstu

en: Default Spacing
pl: Domyślne odstępy

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
pl: Dodatkowe miejsce przy przyciskach z GTK_CAN_DEFAULT

en: Default Outside Spacing
pl: Domyślne zewnętrzne odstępy

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
pl: Dodatkowe miejsce na zewnątrz krawędzi przycisku przy przyciskach z GTK_CAN_DEFAULT

en: Child X Displacement
pl: Poziome przemieszczenie potomka

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
pl: Określa, jak daleko powinna zostać przemieszczona w poziomie kontrolka potomna, kiedy przycisk jest wyciskany

en: Child Y Displacement
pl: Pionowe przemieszczenie potomka

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
pl: Określa jak daleko powinna zostać przemieszczona w pionie kontrolka potomna, kiedy przycisk jest wyciskany

en: Displace focus
pl: Zaznaczenie rozmieszczenia

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
pl: Określa, czy właściwości child_displacement_x/_y powinny również mieć wpływ na prostokąt zaznaczenia

en: Inner Border
pl: Krawędź wewnętrzna

en: Border between button edges and child.
pl: Krawędź między krawędziami przycisku a potomkiem.

en: Image spacing
pl: Odstęp obrazu

en: Spacing in pixels between the image and label
pl: Odstęp w pikselach między obrazem a etykietą

en: Year
pl: Rok

en: The selected year
pl: Wybrany rok

en: Month
pl: Miesiąc

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
pl: Wybrany miesiąc (jako liczba między 0 a 11)

en: Day
pl: Dzień

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
pl: Wybrany dzień (jako liczba między 1 a 31 lub 0, aby odznaczyć obecnie wybrany dzień)

en: Show Heading
pl: Wyświetlanie nagłówka

en: If TRUE, a heading is displayed
pl: Określa, czy nagłówek będzie wyświetlany

en: Show Day Names
pl: Wyświetlanie nazw dni

en: If TRUE, day names are displayed
pl: Określa, czy nazwy dni będą wyświetlane

en: No Month Change
pl: Bez zmiany miesiąca

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
pl: Określa, czy wybrany miesiąc nie będzie mógł być zmieniony

en: Show Week Numbers
pl: Wyświetlanie numerów tygodni

en: If TRUE, week numbers are displayed
pl: Określa, czy numery tygodni będą wyświetlane

en: Details Width
pl: Szerokość szczegółów

en: Details width in characters
pl: Szerokość szczegółów w znakach

en: Details Height
pl: Wysokość szczegółów

en: Details height in rows
pl: Wysokość szczegółów w rzędach

en: Show Details
pl: Wyświetlanie szczegółów

en: If TRUE, details are shown
pl: Określa, czy szczegóły są wyświetlane

en: Inner border
pl: Krawędź wewnętrzna

en: Inner border space
pl: Przestrzeń krawędzi wewnętrznej

en: Vertical separation
pl: Oddzielenie pionowe

en: Space between day headers and main area
pl: Odstęp między nagłówkami dni a głównym obszarem

en: Horizontal separation
pl: Oddzielenie poziome

en: Space between week headers and main area
pl: Odstęp między nagłówkami tygodni a głównym obszarem

en: Editing Canceled
pl: Anulowano modyfikowanie

en: Indicates that editing has been canceled
pl: Wskazuje, że modyfikowanie zostało anulowane

en: mode
pl: tryb

en: Editable mode of the CellRenderer
pl: Tryb redagowania obiektu CellRenderer

en: visible
pl: widoczna

en: Display the cell
pl: Wyświetlanie komórki

en: Display the cell sensitive
pl: Wyświetlanie komórki czułej

en: The x-align
pl: Wyrównanie poziome

en: The y-align
pl: Wyrównanie pionowe

en: The xpad
pl: Dopełnienie poziome

en: The ypad
pl: Dopełnienie pionowe

en: width
pl: szerokość

en: The fixed width
pl: Stała szerokość

en: height
pl: wysokość

en: The fixed height
pl: Stała wysokość

en: Is Expander
pl: Jest rozwijany

en: Row has children
pl: Rząd ma potomka

en: Is Expanded
pl: Jest rozwinięty

en: Row is an expander row, and is expanded
pl: Określa, że rząd może być rozwijany i jest rozwinięty

en: Cell background color name
pl: Nazwa koloru tła komórki

en: Cell background color as a string
pl: Kolor tła komórki w postaci napisu

en: Cell background color
pl: Kolor tła komórki

en: Cell background color as a GdkColor
pl: Kolor tła komórki jako GdkColor

en: Editing
pl: Edycja

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
pl: Określa, czy element rysujący komórki jest w trybie edycji

en: Cell background set
pl: Ustawienie tła komórki

en: Whether this tag affects the cell background color
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na kolor tła komórki

en: Accelerator key
pl: Klawisz skrótu

en: The keyval of the accelerator
pl: Wartość klawisza skrótu

en: Accelerator modifiers
pl: Modyfikatory klawisza skrótu

en: The modifier mask of the accelerator
pl: Maska modyfikatora klawisza skrótu

en: Accelerator keycode
pl: Kod klawisza skrótu

en: The hardware keycode of the accelerator
pl: Sprzętowy kod klawisza skrótu

en: Accelerator Mode
pl: Tryb klawisza skrótu

en: The type of accelerators
pl: Rodzaj klawiszy skrótów

en: The model containing the possible values for the combo box
pl: Model zawierający dopuszczalne wartości dla listy rozwijanej

en: Text Column
pl: Kolumna tekstowa

en: A column in the data source model to get the strings from
pl: Kolumna w modelu źródłowym danych, z której pobierane są napisy

en: Has Entry
pl: Ma wejście

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
pl: Jeżeli nie ustawione, nie można wprowadzać innych ciągów niż wybrane

en: Pixbuf Object
pl: Obiekt bufora pikseli

en: The pixbuf to render
pl: Rysowany obiekt bufora pikseli

en: Pixbuf Expander Open
pl: Otwarty element rozwijający bufora pikseli

en: Pixbuf for open expander
pl: Obiekt bufora pikseli związany z otwartym elementem rozwijającym

en: Pixbuf Expander Closed
pl: Zamknięty element rozwijający bufora pikseli

en: Pixbuf for closed expander
pl: Obiekt bufora pikseli związany z zamkniętym elementem rozwijającym

en: Stock ID
pl: Identyfikator standardowego elementu

en: The stock ID of the stock icon to render
pl: Identyfikator rysowanej standardowej ikony

en: Size
pl: Rozmiar

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
pl: Wartość GtkIconSize, która określa rozmiar rysowanej ikony

en: Detail
pl: Szczegółowość

en: Render detail to pass to the theme engine
pl: Szczegóły rysowania do przekazania mechanizmowi motywu

en: Follow State
pl: Śledzenie stanu

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
pl: Określa, czy rysowany bufora pikseli powinien mieć kolor zgodny ze stanem

en: Icon
pl: Ikona

en: Value of the progress bar
pl: Wartość paska postępu

en: Text
pl: Tekst

en: Text on the progress bar
pl: Tekst na pasku postępu

en: Pulse
pl: Puls

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
pl: Aby pokazać nieokreślony postęp, należy ustawić jakąś dodatnią wartość.

en: Text x alignment
pl: Poziome wyrównanie tekstu

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
pl: Wyrównanie poziome, od 0 (lewa) do 1 (prawa). Odwrócone dla układów RTL (od prawej do lewej).

en: Text y alignment
pl: Pionowe wyrównanie tekstu

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
pl: Wyrównanie pionowe, od 0 (góra) do 1 (dół).

en: Orientation
pl: Ułożenie

en: Orientation and growth direction of the progress bar
pl: Ułożenie i kierunek przyrostu paska postępu

en: Adjustment
pl: Dopasowanie

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton.
pl: Ustawienie zawierające bieżącą wartość przycisku pokrętła.

en: Climb rate
pl: Szybkość wzrostu

en: The acceleration rate when you hold down a button
pl: Przyśpieszenie przy przytrzymaniu przycisku

en: Digits
pl: Cyfry

en: The number of decimal places to display
pl: Liczba wyświetlanych pozycji dziesiętnych

en: Active
pl: Aktywny

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
pl: Określa, czy spinner jest aktywny (tzn. wyświetlany) w komórce

en: Pulse of the spinner
pl: Pulsowanie spinnera

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
pl: Wartość GtkIconSize, która określa rozmiar rysowanego spinnera

en: Text to render
pl: Rysowany tekst

en: Markup
pl: Tekst ze znacznikami

en: Marked up text to render
pl: Rysowany tekst opisany znacznikami

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
pl: Lista atrybutów stylu stosowana do tekstu elementu rysującego

en: Single Paragraph Mode
pl: Tryb pojedynczego akapitu

en: Whether or not to keep all text in a single paragraph
pl: Określa, czy należy trzymać tekst w jednym akapicie

en: Background color name
pl: Nazwa koloru tła

en: Background color as a string
pl: Kolor tła w postaci napisu

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Background color as a GdkColor
pl: Kolor tła jako GdkColor

en: Foreground color name
pl: Nazwa koloru elementu

en: Foreground color as a string
pl: Kolor elementu w postaci napisu

en: Foreground color
pl: Kolor elementu

en: Foreground color as a GdkColor
pl: Kolor elementu jako GdkColor

en: Editable
pl: Modyfikowalny

en: Whether the text can be modified by the user
pl: Określa, czy tekst może być modyfikowany przez użytkownika

en: Font
pl: Czcionka

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
pl: Opis czcionki w postaci napisu, np. „Sans Italic 12”

en: Font description as a PangoFontDescription struct
pl: Opis czcionki w postaci struktury PangoFontDescription

en: Font family
pl: Rodzina czcionek

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
pl: Nazwa rodziny czcionek, np. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
pl: Styl czcionki

en: Font variant
pl: Wariant czcionki

en: Font weight
pl: Grubość czcionki

en: Font stretch
pl: Rozciągnięcie czcionki

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Font points
pl: Punkty czcionki

en: Font size in points
pl: Rozmiar czcionki w punktach

en: Font scale
pl: Skala czcionki

en: Font scaling factor
pl: Współczynnik skalowania czcionki

en: Rise
pl: Wysunięcie

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
pl: Wysunięcie tekstu powyżej linii bazowej (wartość ujemna oznacza przesunięcie poniżej linii bazowej)

en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: Whether to strike through the text
pl: Określa, czy tekst powinien być przekreślony

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Style of underline for this text
pl: Styl podkreślenia tego tekstu

en: Language
pl: Język

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
pl: Kod ISO języka, w którym został napisany ten tekst. Biblioteka Pango może wykorzystać tę informację jako podpowiedź przy rysowaniu tekstu. Jeśli użytkownik nie wie, co oznacza ten parametr, prawdopodobnie nie jest mu on potrzebny

en: Ellipsize
pl: Przycięcie

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
pl: Preferowane miejsce przycięcia ciągu tekstowego, w przypadku gdy obiekt rysujący komórki nie ma miejsca na wyświetlenie go całego

en: Width In Characters
pl: Szerokość w znakach

en: The desired width of the label, in characters
pl: Żądana szerokość etykiety w znakach

en: Wrap mode
pl: Tryb zawijania

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
pl: Sposób łamania ciągu tekstowego na wiersze, w przypadku gdy obiekt rysujący komórki nie ma miejsca na wyświetlenie go całego

en: Wrap width
pl: Szerokość zawijania

en: The width at which the text is wrapped
pl: Szerokość, po jakiej tekst jest zawijany

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: How to align the lines
pl: Sposób wyrównania wierszy

en: Background set
pl: Ustawienie tła

en: Whether this tag affects the background color
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na kolor tła

en: Foreground set
pl: Ustawienie znaków

en: Whether this tag affects the foreground color
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na kolor znaków

en: Editability set
pl: Ustawienie modyfikowalności

en: Whether this tag affects text editability
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na modyfikowalność tekstu

en: Font family set
pl: Ustawienie rodziny czcionek

en: Whether this tag affects the font family
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na rodzinę czcionek

en: Font style set
pl: Ustawienie stylu czcionki

en: Whether this tag affects the font style
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na styl czcionki

en: Font variant set
pl: Ustawienie wariantu czcionki

en: Whether this tag affects the font variant
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na wariant czcionki

en: Font weight set
pl: Ustawienie grubości czcionki

en: Whether this tag affects the font weight
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na grubość czcionki

en: Font stretch set
pl: Ustawienie rozciągnięcia

en: Whether this tag affects the font stretch
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na rozciągnięcie czcionki

en: Font size set
pl: Ustawienie rozmiaru czcionki

en: Whether this tag affects the font size
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na rozmiar czcionki

en: Font scale set
pl: Ustawienie skali czcionki

en: Whether this tag scales the font size by a factor
pl: Określa, czy ten znacznik ustawia współczynnik skalowania czcionki

en: Rise set
pl: Ustawienie wysunięcia

en: Whether this tag affects the rise
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na wysunięcie

en: Strikethrough set
pl: Ustawienie przekreślenia

en: Whether this tag affects strikethrough
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na przekreślenie

en: Underline set
pl: Ustawienie podkreślenia

en: Whether this tag affects underlining
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na podkreślenie

en: Language set
pl: Ustawienie języka

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na język, w którym rysowany jest tekst

en: Ellipsize set
pl: Ustawienie przycięcia

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na tryb przycięcia

en: Align set
pl: Wyrównanie

en: Whether this tag affects the alignment mode
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na tryb wyrównania

en: Toggle state
pl: Stan przełączenia

en: The toggle state of the button
pl: Stan przełączenia przycisku

en: Inconsistent state
pl: Niespójny stan

en: The inconsistent state of the button
pl: Niespójny stan przycisku

en: Activatable
pl: Aktywowalny

en: The toggle button can be activated
pl: Określa, czy przycisk przełączany może być aktywowany

en: Radio state
pl: Stan pojedynczego wyboru

en: Draw the toggle button as a radio button
pl: Powoduje rysowanie przełączanego przycisku jako przycisku pojedynczego wyboru

en: Indicator size
pl: Rozmiar wskaźnika

en: Size of check or radio indicator
pl: Rozmiar wskaźnika pola wyboru lub opcji

en: CellView model
pl: Model CellView

en: The model for cell view
pl: Model dla widoku komórek

en: Indicator Size
pl: Rozmiar wskaźnika

en: Indicator Spacing
pl: Odstępy wskaźnika

en: Spacing around check or radio indicator
pl: Odstępy wokół wskaźnika pola wyboru lub opcji

en: Whether the menu item is checked
pl: Określa, czy element menu jest wybrany

en: Inconsistent
pl: Niespójny

en: Whether to display an "inconsistent" state
pl: Określa, czy powinien być wyświetlany stan „niespójny”

en: Draw as radio menu item
pl: Rysowanie jako element menu pojedynczego wyboru

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
pl: Określa, czy element menu powinien wyglądać jak element menu pojedynczego wyboru

en: Use alpha
pl: Używanie kanału alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
pl: Określa, czy należy nadawać kolorowi wartości alfa

en: Title
pl: Tytuł

en: The title of the color selection dialog
pl: Tytuł okna dialogowego wyboru kolorów

en: Current Color
pl: Bieżący kolor

en: The selected color
pl: Wybrany kolor

en: Current Alpha
pl: Bieżąca wartość alfa

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
pl: Bieżąca wartość nieprzezroczystości (0 — w pełni przezroczysty, 65535 — w pełni nieprzezroczysty)

en: Has Opacity Control
pl: Ustawienie nieprzezroczystości

en: Whether the color selector should allow setting opacity
pl: Określa, czy przy wyborze koloru powinna być możliwość określenia jego nieprzezroczystości

en: Has palette
pl: Paleta

en: Whether a palette should be used
pl: Określa, czy powinna być użyta paleta

en: The current color
pl: Bieżący kolor

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
pl: Bieżąca wartość nieprzepuszczalności (0 — w pełni przezroczysty, 65535 — w pełni nieprzepuszczalny)

en: Color Selection
pl: Wybór koloru

en: The color selection embedded in the dialog.
pl: Wybór kolorów osadzony w oknie dialogowym.

en: OK Button
pl: Przycisk OK

en: The OK button of the dialog.
pl: Przycisk OK w oknie dialogowym.

en: Cancel Button
pl: Przycisk Anuluj

en: The cancel button of the dialog.
pl: Przycisk anuluj w oknie dialogowym.

en: Help Button
pl: Przycisk Pomoc

en: The help button of the dialog.
pl: Przycisk pomoc w oknie dialogowym.

en: Enable arrow keys
pl: Klawisze strzałek

en: Whether the arrow keys move through the list of items
pl: Określa, czy można używać klawiszy strzałek do przemieszczania po liście elementów

en: Always enable arrows
pl: Strzałki zawsze aktywne

en: Obsolete property, ignored
pl: Przestarzała właściwość, zignorowano

en: Case sensitive
pl: Rozróżnianie małych i wielkich liter

en: Whether list item matching is case sensitive
pl: Określa, czy przy dopasowywaniu elementów listy powinny być rozróżniane małe i wielkie litery

en: Allow empty
pl: Dopuszczanie pustych

en: Whether an empty value may be entered in this field
pl: Określa, czy wartość tego pola może być pusta

en: Value in list
pl: Wartość na liście

en: Whether entered values must already be present in the list
pl: Określa, czy wprowadzane wartości muszą już znajdować się na liście

en: ComboBox model
pl: Model listy rozwijanej

en: The model for the combo box
pl: Model dla listy rozwijanej

en: Wrap width for laying out the items in a grid
pl: Szerokość zawijania przy układaniu elementów w siatce

en: Row span column
pl: Kolumna odstępów rzędowych

en: TreeModel column containing the row span values
pl: Kolumna drzewiasta zawierająca wartości odstępów rzędowych

en: Column span column
pl: Kolumna odstępów kolumnowych

en: TreeModel column containing the column span values
pl: Kolumna drzewiasta zawierająca wartości odstępów kolumnowych

en: Active item
pl: Aktywny element

en: The item which is currently active
pl: Obecnie aktywny element

en: Add tearoffs to menus
pl: Dodawanie elementu odłączania do menu

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
pl: Określa, czy rozwijane menu powinny mieć element odłączania

en: Has Frame
pl: Ma ramkę

en: Whether the combo box draws a frame around the child
pl: Określa, czy lista rozwijana rysuje ramkę wokół potomka

en: Whether the combo box grabs focus when it is clicked with the mouse
pl: Określa, czy lista rozwijana przechwytuje zaznaczenie po kliknięciu myszą

en: Tearoff Title
pl: Tytuł przy oderwaniu

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
pl: Tytuł jaki może być wyświetlany przez menedżera okien, kiedy menu jest oderwane

en: Popup shown
pl: Wyświetlono okno wyskakujące

en: Whether the combo's dropdown is shown
pl: Określa, czy zostało wyświetlone rozwinięcie listy rozwijanej

en: Button Sensitivity
pl: Czułość przycisku

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
pl: Określa, czy przycisk rozwijany jest aktywny przy pustym modelu

en: Whether combo box has an entry
pl: Określa, czy lista rozwijana ma wejście

en: Entry Text Column
pl: Kolumna wejścia tekstowego

en: The column in the combo box's model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
pl: Kolumna w modelu listy rozwijanej do powiązania z ciągiem z wejścia, jeśli lista została utworzona z wartością #GtkComboBox:has-entry = %TRUE

en: Appears as list
pl: Wygląd listy

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
pl: Określa, czy rozwijane menu powinno wyglądać jak lista zamiast menu

en: Arrow Size
pl: Rozmiar strzałki

en: The minimum size of the arrow in the combo box
pl: Minimalny rozmiar strzałki menu rozwijanego

en: Shadow type
pl: Typ cienia

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
pl: Rodzaj cienia rysowanego wokół menu rozwijanego

en: Resize mode
pl: Tryb zmiany rozmiaru

en: Specify how resize events are handled
pl: Określa jak obsługiwane są zdarzenia zmiany rozmiaru

en: Border width
pl: Szerokość krawędzi

en: The width of the empty border outside the containers children
pl: Szerokość pustej krawędzi na zewnątrz kontrolek potomnych kontenera

en: Child
pl: Element potomny

en: Can be used to add a new child to the container
pl: Może być użyty, aby dodać do kontenera nowego potomka

en: Curve type
pl: Typ krzywej

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
pl: Określa, czy krzywa jest liniowa, interpolowana, czy dowolnego kształtu

en: Minimum X
pl: Najmniejsze X

en: Minimum possible value for X
pl: Najmniejsza możliwa wartość X

en: Maximum X
pl: Największe X

en: Maximum possible X value
pl: Największa możliwa wartość X

en: Minimum Y
pl: Najmniejsze Y

en: Minimum possible value for Y
pl: Najmniejsza możliwa wartość Y

en: Maximum Y
pl: Największe Y

en: Maximum possible value for Y
pl: Największa możliwa wartość Y

en: Has separator
pl: Ma separator

en: The dialog has a separator bar above its buttons
pl: Określa, czy w oknie dialogowym nad przyciskami występuje pasek separatora

en: Content area border
pl: Krawędź wokół obszaru zawartości

en: Width of border around the main dialog area
pl: Szerokość krawędzi wokół głównego obszaru okna dialogowego

en: Content area spacing
pl: Odstęp obszaru zawartości

en: Spacing between elements of the main dialog area
pl: Odstęp między elementami głównego obszaru okna dialogowego

en: Button spacing
pl: Odstępy między przyciskami

en: Spacing between buttons
pl: Odstępy między przyciskami

en: Action area border
pl: Krawędź obszaru czynności

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
pl: Szerokość krawędzi wokół obszaru z przyciskami w dolnej części okna dialogowego

en: Text Buffer
pl: Bufor tekstu

en: Text buffer object which actually stores entry text
pl: Obiekt bufora tekstu, który w rzeczywistości przechowuje wpisy tekstowe

en: Cursor Position
pl: Pozycja kursora

en: The current position of the insertion cursor in chars
pl: Bieżące położenie kursora wstawiania liczone w znakach

en: Selection Bound
pl: Granica zaznaczenia

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
pl: Położenie końca zaznaczenia przeciwnego w stosunku do kursora liczone w znakach

en: Whether the entry contents can be edited
pl: Określa, czy treść wejścia może być redagowana

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
pl: Maksymalna liczba znaków dla tego wejścia. Wartość zero oznacza brak maksimum

en: Visibility
pl: Widoczność

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
pl: Określa, czy wpisany tekst będzie wyświetlany. Jeśli opcja nie jest aktywna, wówczas tekst będzie widoczny w postaci ciągu „niewidocznych znaków”, co jest przydatne przy wprowadzaniu haseł

en: FALSE removes outside bevel from entry
pl: Określa, czy powinna być wyświetlana wypukłość wokół elementu

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
pl: Krawędź między tekstem a ramką. Nadpisuje właściwość stylu inner-border

en: Invisible character
pl: Niewidoczny znak

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
pl: Znak używany przy maskowaniu zawartości wejścia (w trybie hasła)

en: Activates default
pl: Aktywuje domyślny

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
pl: Określa, czy przy przyciśnięciu klawisza Enter powinien być aktywowany domyślny widżet (np. domyślny przycisk w oknie dialogowym)

en: Width in chars
pl: Szerokość w znakach

en: Number of characters to leave space for in the entry
pl: Liczba znaków, na jaką powinno pozostać miejsce w polu wejściowym

en: Scroll offset
pl: Przesunięcie przewinięcia

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
pl: Liczba pikseli wejścia przewiniętych w lewo za jego obszar

en: The contents of the entry
pl: Zawartość wejścia

en: X align
pl: Wyrównanie poziome

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
pl: Wyrównanie poziome, od 0 (lewa) do 1 (prawa). Odwrócone dla układów RTL (od prawej do lewej).

en: Truncate multiline
pl: Ucinanie wielowierszowych

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
pl: Określa, czy przycinać wielowierszowe wklejenia do jednego wiersza.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
pl: Rodzaj cienia rysowany wokół elementu, gdy opcja ma-ramkę jest ustawiona

en: Overwrite mode
pl: Tryb nadpisywania

en: Whether new text overwrites existing text
pl: Określa, czy wprowadzony tekst nadpisuje istniejący

en: Text length
pl: Długość tekstu

en: Length of the text currently in the entry
pl: Długość tekstu obecnego we wpisie

en: Invisible char set
pl: Niewidoczny zestaw znaków

en: Whether the invisible char has been set
pl: Określa, czy ustawiono niewidoczny zestaw znaków

en: Caps Lock warning
pl: Ostrzeżenie o klawiszu Caps Lock

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
pl: Określa, czy podczas wprowadzania haseł ma być wyświetlane ostrzeżenie o wciśniętym klawiszu Caps Lock

en: Progress Fraction
pl: Część postępu

en: The current fraction of the task that's been completed
pl: Ukończona część zadania

en: Progress Pulse Step
pl: Krok postępu jako impuls

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
pl: Część postępu, o jaką powinien zostać przesunięty odbijający się prostokąt przy każdym wywołaniu gtk_entry_progress_pulse()

en: Primary pixbuf
pl: Główny bufor pikseli

en: Primary pixbuf for the entry
pl: Główny bufor pikseli dla elementu

en: Secondary pixbuf
pl: Drugorzędny bufor pikseli

en: Secondary pixbuf for the entry
pl: Drugorzędny bufor pikseli dla elementu

en: Primary stock ID
pl: Główny standardowy identyfikator

en: Stock ID for primary icon
pl: Standardowy identyfikator dla głównej ikony

en: Secondary stock ID
pl: Drugorzędny standardowy identyfikator

en: Stock ID for secondary icon
pl: Standardowy identyfikator dla drugorzędnej ikony

en: Primary icon name
pl: Główna nazwa ikony

en: Icon name for primary icon
pl: Nazwa ikony dla ikony głównej

en: Secondary icon name
pl: Drugorzędna nazwa ikony

en: Icon name for secondary icon
pl: Nazwa ikony dla ikony drugorzędnej

en: Primary GIcon
pl: Główna GIcon

en: GIcon for primary icon
pl: GIcon dla głównej ikony

en: Secondary GIcon
pl: Drugorzędna GIcon

en: GIcon for secondary icon
pl: GIcon dla ikony drugorzędnej

en: Primary storage type
pl: Główny typ przechowywania

en: The representation being used for primary icon
pl: Reprezentacja używana dla podstawowej ikony

en: Secondary storage type
pl: Drugorzędny typ przechowywania

en: The representation being used for secondary icon
pl: Reprezentacja używana dla drugorzędnej ikony

en: Primary icon activatable
pl: Możliwa aktywacja ikony głównej

en: Whether the primary icon is activatable
pl: Określa, czy jest możliwość aktywacji ikony głównej

en: Secondary icon activatable
pl: Możliwa aktywacja ikony drugorzędnej

en: Whether the secondary icon is activatable
pl: Określa, czy jest możliwość aktywacji ikony drugorzędnej

en: Primary icon sensitive
pl: Czułość podstawowej ikony

en: Whether the primary icon is sensitive
pl: Określa, czy ikona podstawowa jest czuła

en: Secondary icon sensitive
pl: Czułość drugorzędnej ikony

en: Whether the secondary icon is sensitive
pl: Określa, czy drugorzędna ikona jest czuła

en: Primary icon tooltip text
pl: Tekst podpowiedzi ikony głównej

en: The contents of the tooltip on the primary icon
pl: Zawartość podpowiedzi ikony głównej

en: Secondary icon tooltip text
pl: Tekst podpowiedzi ikony drugorzędnej

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
pl: Zawartość podpowiedzi ikony drugorzędnej

en: Primary icon tooltip markup
pl: Znacznik podpowiedzi ikony podstawowej

en: Secondary icon tooltip markup
pl: Znacznik podpowiedzi ikony drugorzędnej

en: IM module
pl: Moduł metody wprowadzania

en: Which IM module should be used
pl: Określa, który moduł metody wprowadzania powinien być używany domyślnie

en: Icon Prelight
pl: Podświetlanie ikon

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
pl: Określa, czy ikony możliwe do aktywacji powinny zostać podświetlone przy najechaniu na nie kursorem

en: Progress Border
pl: Krawędź paska postępu

en: Border around the progress bar
pl: Krawędź wokół paska postępu

en: Border between text and frame.
pl: Krawędź między tekstem a ramką.

en: State Hint
pl: Podpowiedź stanu

en: Whether to pass a proper state when drawing shadow or background
pl: Określa, czy przekazywać właściwy stan podczas rysowania cienia lub tła

en: The contents of the buffer
pl: Zawartość bufora

en: Length of the text currently in the buffer
pl: Długość tekstu obecnego w buforze

en: Completion Model
pl: Model uzupełniania

en: The model to find matches in
pl: Model wyszukiwania dopasowań

en: Minimum Key Length
pl: Minimalna długość klucza

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
pl: Minimalna długość klucza wyszukiwania w celu znalezienia dopasowań

en: Text column
pl: Kolumna tekstowa

en: The column of the model containing the strings.
pl: Kolumna modelu zawierająca napisy.

en: Inline completion
pl: Uzupełnianie w treści

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
pl: Określa, czy popularne przedrostki powinny być wstawiane automatycznie

en: Popup completion
pl: Uzupełnianie wyskakujące

en: Whether the completions should be shown in a popup window
pl: Określa, czy uzupełnienia powinny być wyświetlane w wyskakującym oknie

en: Popup set width
pl: Szerokość okna wyskakującego

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
pl: Określa, czy okno wyskakujące będzie miało taką samą szerokość jak pole wejściowe

en: Popup single match
pl: Okno pojedynczego dopasowania

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
pl: Określa, czy okno wyskakujące pojawi się przy pojedynczym dopasowaniu.

en: Inline selection
pl: Zaznaczanie wewnątrz

en: Your description here
pl: Miejsce na opis

en: Visible Window
pl: Widoczne okno

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
pl: Określa, czy odbiornik zdarzeń jest widoczny, w przeciwieństwie do niewidocznego i używanego tylko do przechwytywania zdarzeń.

en: Above child
pl: Nad elementem potomnym

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
pl: Określa, czy okno przechwytywania zdarzeń odbiornika zdarzeń pojawia się nad oknem widżetu potomnego, czy poniżej.

en: Expanded
pl: Rozwinięty

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
pl: Określa, czy element rozwijający został otwarty do odkrycia widżetu potomnego

en: Text of the expander's label
pl: Tekst etykiety elementu rozwijającego

en: Use markup
pl: Użycie znaczników

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
pl: Tekst etykiety zawiera znaczniki XML. Więcej informacji: pango_parse_markup()

en: Space to put between the label and the child
pl: Przestrzeń między etykietą a elementem potomnym

en: Label widget
pl: Widżet etykiety

en: A widget to display in place of the usual expander label
pl: Widżet wyświetlany w miejscu zwykłej etykiety elementu rozwijającego

en: Label fill
pl: Wypełnianie etykiet

en: Whether the label widget should fill all available horizontal space
pl: Określa, czy widżet etykiety powinien wypełniać całą dostępną przestrzeń poziomą

en: Expander Size
pl: Rozmiar elementu rozwijającego

en: Size of the expander arrow
pl: Rozmiar strzałki rozwijającej drzewo

en: Spacing around expander arrow
pl: Przestrzeń dokoła strzałki rozwijającej

en: Action
pl: Czynność

en: The type of operation that the file selector is performing
pl: Typ działania przeprowadzanego przez narzędzie do wyboru plików

en: File System Backend
pl: Mechanizm systemu plików

en: Name of file system backend to use
pl: Nazwa używanego mechanizmu systemu plików

en: Filter
pl: Filtr

en: The current filter for selecting which files are displayed
pl: Bieżący filtr służący do zaznaczania wyświetlanych plików

en: Local Only
pl: Tylko lokalne

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
pl: Określa, czy wybrane pliki powinny być plikami lokalnymi

en: Preview widget
pl: Widżet podglądu

en: Application supplied widget for custom previews.
pl: Widżet dostarczony przez program do dowolnego podglądu.

en: Preview Widget Active
pl: Widżet podglądu jest aktywny

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
pl: Określa, czy dostarczony przez program widżet do dowolnego podglądu powinien być wyświetlany.

en: Use Preview Label
pl: Użycie etykiety podglądu

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
pl: Określa, czy wyświetlać etykietę z nazwą podglądanego pliku.

en: Extra widget
pl: Dodatkowy widżet

en: Application supplied widget for extra options.
pl: Dostarczony przez program widżet obsługujący dodatkowe opcje.

en: Select Multiple
pl: Zaznaczanie wielu

en: Whether to allow multiple files to be selected
pl: Określa, czy dopuszczalne jest zaznaczanie wielu plików

en: Show Hidden
pl: Wyświetlanie ukrytych

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
pl: Określa, czy powinny być wyświetlane ukryte pliki i katalogi

en: Do overwrite confirmation
pl: Potwierdzenie nadpisania

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
pl: Określa, czy okno wyboru plików w trybie zapisu będzie wyświetlało w razie konieczności okno potwierdzenia nadpisania.

en: Allow folders creation
pl: Zezwolenie na tworzenie katalogów

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
pl: Określa, czy okno wyboru plików w trybie zamkniętym będzie umożliwiało użytkownikowi utworzenie nowych katalogów.

en: Dialog
pl: Okno dialogowe

en: The file chooser dialog to use.
pl: Wykorzystywane okno dialogowe wyboru plików.

en: The title of the file chooser dialog.
pl: Tytuł okna dialogowego wyboru plików.

en: The desired width of the button widget, in characters.
pl: Żądana szerokość widżetu przycisku w znakach.

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: The currently selected filename
pl: Obecnie wybrana nazwa pliku

en: Show file operations
pl: Wyświetlanie działania na plikach

en: Whether buttons for creating/manipulating files should be displayed
pl: Określa, czy powinny być wyświetlane przyciski, pozwalające na wykonywanie działań na plikach lub na ich tworzenie

en: X position
pl: Położenie X

en: X position of child widget
pl: Poziome położenie widżetu potomnego

en: Y position
pl: Położenie Y

en: Y position of child widget
pl: Pionowe położenie widżetu potomnego

en: The title of the font selection dialog
pl: Tytuł okna dialogowego wyboru czcionki

en: Font name
pl: Nazwa czcionki

en: The name of the selected font
pl: Nazwa wybranej czcionki

en: Use font in label
pl: Użycie czcionki w etykiecie

en: Whether the label is drawn in the selected font
pl: Określa, czy etykieta jest rysowana z użyciem wybranej czcionki

en: Use size in label
pl: Użycie rozmiaru w etykiecie

en: Whether the label is drawn with the selected font size
pl: Określa, czy etykieta jest rysowana z użyciem wybranego rozmiaru czcionki

en: Show style
pl: Wyświetlanie stylu

en: Whether the selected font style is shown in the label
pl: Określa, czy wybrany styl czcionki jest wyświetlany w etykiecie

en: Show size
pl: Wyświetlanie rozmiaru

en: Whether selected font size is shown in the label
pl: Określa, czy wybrany rozmiar czcionki jest wyświetlany w etykiecie

en: The string that represents this font
pl: Napis reprezentujący tę czcionkę

en: The GdkFont that is currently selected
pl: Obecnie wybrany GdkFont

en: Preview text
pl: Tekst podglądu

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
pl: Tekst wyświetlany w celu wizualizacji wybranej czcionki

en: Text of the frame's label
pl: Tekst etykiety ramki

en: Label xalign
pl: Poziome wyrównanie etykiety

en: The horizontal alignment of the label
pl: Poziome wyrównanie etykiety

en: Label yalign
pl: Pionowe wyrównanie etykiety

en: The vertical alignment of the label
pl: Pionowe wyrównanie etykiety

en: Deprecated property, use shadow_type instead
pl: Przestarzała własność, proszę użyć shadow_type zamiast tego

en: Frame shadow
pl: Cień ramki

en: Appearance of the frame border
pl: Wygląd krawędzi ramki

en: A widget to display in place of the usual frame label
pl: Widżet wyświetlany w miejscu zwykłej etykiety ramki

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
pl: Wygląd cienia otaczającego kontener

en: Handle position
pl: Położenie uchwytu

en: Position of the handle relative to the child widget
pl: Położenie uchwytu względem widżetu potomnego

en: Snap edge
pl: Przyciąganie krawędzi

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
pl: Strona ramki z uchwytem, która powinna być połączona z punktem dokowania

en: Snap edge set
pl: Przyciąganie do krawędzi

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
pl: Określa, czy powinna być użyta wartość snap_edge czy też pochodząca z handle_position

en: Child Detached
pl: Kontrolka potomna odłączona

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
pl: Wartość logiczna określająca, czy element potomny ramki uchwytu jest dołączony czy odłączony.

en: Selection mode
pl: Tryb zaznaczania

en: The selection mode
pl: Tryb zaznaczania

en: Pixbuf column
pl: Kolumna bufora pikseli

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
pl: Użyty model kolumny do pobierania bufora pikseli ikon

en: Model column used to retrieve the text from
pl: Użyty model kolumny do pobierania tekstu

en: Markup column
pl: Kolumna znaczników

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
pl: Model kolumny użyty do pobierania tekstu przy użyciu znaczników biblioteki Pango

en: Icon View Model
pl: Model widoku ikon

en: The model for the icon view
pl: Model dla widoku ikon

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Number of columns to display
pl: Liczba kolumn do wyświetlenia

en: Width for each item
pl: Szerokość każdego elementu

en: The width used for each item
pl: Szerokość używana dla każdego elementu

en: Space which is inserted between cells of an item
pl: Odstęp, jaki jest umieszczany między komórkami elementu

en: Row Spacing
pl: Odstępy rzędów

en: Space which is inserted between grid rows
pl: Odstęp, jaki jest umieszczany między rzędami siatki

en: Column Spacing
pl: Odstępy kolumn

en: Space which is inserted between grid columns
pl: Odstęp, jaki jest umieszczany między kolumnami siatki

en: Margin
pl: Margines

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
pl: Odstęp, jaki jest umieszczany na krawędziach widoku ikon

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
pl: Pozycjonowanie tekstu i ikony każdego elementu względem innych

en: Item Orientation
pl: Ułożenie elementów

en: Reorderable
pl: Zmienny porządek

en: View is reorderable
pl: Określa, czy możliwa jest zmiana porządku w widoku

en: Tooltip Column
pl: Kolumna podpowiedzi

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
pl: Kolumna modelu zawierająca napisy podpowiedzi dla elementów

en: Item Padding
pl: Dopełnienie elementu

en: Padding around icon view items
pl: Dopełnienie dookoła elementów widoku ikon

en: Selection Box Color
pl: Kolor prostokąta zaznaczania

en: Color of the selection box
pl: Kolor prostokąta zaznaczania

en: Selection Box Alpha
pl: Wartość alfa prostokąta zaznaczania

en: Opacity of the selection box
pl: Nieprzepuszczalność prostokąta zaznaczania

en: Pixbuf
pl: Bufor pikseli

en: A GdkPixbuf to display
pl: Obiekt GdkPixbuf do wyświetlenia

en: Pixmap
pl: Mapa pikseli

en: A GdkPixmap to display
pl: Obiekt GdkPixmap do wyświetlenia

en: Image
pl: Obraz

en: A GdkImage to display
pl: Obiekt GdkImage do wyświetlenia

en: Mask
pl: Maska

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
pl: Maska bitmapowa używana w połączeniu z GdkImage lub GdkPixmap

en: Filename to load and display
pl: Nazwa pliku do wczytania i wyświetlenia

en: Stock ID for a stock image to display
pl: Identyfikator wyświetlanego standardowego obrazu

en: Icon set
pl: Zbiór ikon

en: Icon set to display
pl: Zbiór ikon do wyświetlenia

en: Icon size
pl: Rozmiar ikony

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
pl: Symboliczny rozmiar używany przy standardowej ikonie, zbiorze ikon lub nazwanej ikonie

en: Pixel size
pl: Rozmiar w pikselach

en: Pixel size to use for named icon
pl: Rozmiar w pikselach używany przy nazwanych ikonach

en: Animation
pl: Animacja

en: GdkPixbufAnimation to display
pl: Obiekt GdkPixbufAnimation do wyświetlenia

en: Storage type
pl: Sposób zapisu

en: The representation being used for image data
pl: Sposób zapisu danych obrazu

en: Child widget to appear next to the menu text
pl: Widżet potomny występujący obok wpisu pozycji menu

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
pl: Określa, czy używać tekstu etykiety do utworzenia standardowego elementu menu

en: Accel Group
pl: Grupa klawiszy skrótów

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
pl: Grupa skrótów używana dla podstawowych klawiszy skrótów

en: Message Type
pl: Typ komunikatu

en: The type of message
pl: Typ komunikatu

en: Width of border around the content area
pl: Szerokość krawędzi wokół obszaru zawartości

en: Spacing between elements of the area
pl: Odstęp między elementami obszaru

en: Width of border around the action area
pl: Szerokość krawędzi wokół obszaru czynności

en: The screen where this window will be displayed
pl: Ekran, na którym to okno będzie wyświetlane

en: The text of the label
pl: Tekst etykiety

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
pl: Lista atrybutów stylu stosowanych do tekstu etykiety

en: Justification
pl: Wyrównanie

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that
pl: Wyrównanie wierszy tekstu etykiety względem siebie. Nie wpływa to na wyrównanie etykiety wewnątrz przydzielonego jej obszaru. Odpowiada za to GtkMisc::xalign

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
pl: Napis ze znakami _ na pozycjach odpowiadających znakom, które powinny być podkreślone

en: Line wrap
pl: Zawijanie wierszy

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
pl: Określa, czy zbyt długie wiersze powinny być zawijane

en: Line wrap mode
pl: Tryb zawijania wierszy

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
pl: Jeżeli zawijanie jest ustawione, określa jak jest wykonywane zawijanie wierszy

en: Selectable
pl: Zaznaczalny

en: Whether the label text can be selected with the mouse
pl: Określa, czy tekst etykiety może być zaznaczany przy użyciu myszy

en: Mnemonic key
pl: Klawisz skrótu

en: The mnemonic accelerator key for this label
pl: Klawisz skrótu powiązany z etykietą

en: Mnemonic widget
pl: Widżet skrótu

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
pl: Widżet aktywowany po przyciśnięciu klawisza skrótu związanego z etykietą

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
pl: Preferowane miejsce przycięcia ciągu tekstowego, w przypadku gdy etykieta nie ma miejsca na wyświetlenie całego teksu

en: Single Line Mode
pl: Tryb jednowierszowy

en: Whether the label is in single line mode
pl: Określa, czy etykieta jest w trybie jednowierszowym

en: Angle
pl: Kąt

en: Angle at which the label is rotated
pl: Kąt pod jakim etykieta jest obrócona

en: Maximum Width In Characters
pl: Maksymalna szerokość w znakach

en: The desired maximum width of the label, in characters
pl: Żądana maksymalna szerokość etykiety (w znakach)

en: Track visited links
pl: Śledzenie odwiedzonych odnośników

en: Whether visited links should be tracked
pl: Określa, czy odwiedzone odnośniki powinny być śledzone

en: Horizontal adjustment
pl: Dopasowanie poziome

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
pl: Obiekt GtkAdjustment, określający położenie poziome

en: Vertical adjustment
pl: Dopasowanie pionowe

en: The GtkAdjustment for the vertical position
pl: Obiekt GtkAdjustment, określający położenie pionowe

en: Width
pl: Szerokość

en: The width of the layout
pl: Szerokość układu

en: Height
pl: Wysokość

en: The height of the layout
pl: Wysokość układu

en: URI
pl: Adres URI

en: The URI bound to this button
pl: Adres URI powiązany z tym przyciskiem

en: Visited
pl: Odwiedzone

en: Whether this link has been visited.
pl: Określa, czy ten odnośnik był odwiedzony.

en: The currently selected menu item
pl: Obecnie wybrana pozycja menu

en: The accel group holding accelerators for the menu
pl: Grupa klawiszy skrótu dla menu

en: Accel Path
pl: Ścieżka skrótu

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
pl: Ścieżka skrótu używana do wygodnego tworzenia ścieżek skrótów elementów potomnych

en: Attach Widget
pl: Załącz widżet

en: The widget the menu is attached to
pl: Widżet, z którym jest powiązane menu

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
pl: Tytuł wyświetlany przez menedżera okien, kiedy menu jest oderwane

en: Tearoff State
pl: Stan oderwania

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
pl: Wartość logiczna wskazująca, czy menu jest oderwane

en: The monitor the menu will be popped up on
pl: Monitor, ka którym wyświetlone zostanie menu

en: Vertical Padding
pl: Dopełnienie pionowe

en: Extra space at the top and bottom of the menu
pl: Dodatkowa przestrzeń na górze i dole menu

en: Reserve Toggle Size
pl: Rezerwowanie rozmiaru przełącznika

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
pl: Wartość logiczna wskazująca, czy menu rezerwuje przestrzeń dla przełączników i ikon

en: Horizontal Padding
pl: Dopełnienie poziome

en: Extra space at the left and right edges of the menu
pl: Dodatkowa przestrzeń przy lewej i prawej krawędzi menu

en: Vertical Offset
pl: Przesunięcie w pionie

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
pl: Gdy menu jest podmenu, przesuwane jest w pionie o wybraną liczbę pikseli

en: Horizontal Offset
pl: Przesunięcie w poziomie

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
pl: Gdy menu jest podmenu, przesuwane jest w poziomie o wybraną liczbę pikseli

en: Double Arrows
pl: Podwójne strzałki

en: When scrolling, always show both arrows.
pl: Określa, czy przy przewijaniu mają być widoczne obie strzałki.

en: Arrow Placement
pl: Rozmieszczenie strzałek

en: Indicates where scroll arrows should be placed
pl: Określa gdzie mają być umieszczone strzałki przewijania

en: Left Attach
pl: Przyłączenie lewe

en: The column number to attach the left side of the child to
pl: Liczba kolumn przyłączanych z lewej strony kontrolki potomnej

en: Right Attach
pl: Przyłączenie prawe

en: The column number to attach the right side of the child to
pl: Liczba kolumn przyłączanych z prawej strony kontrolki potomnej

en: Top Attach
pl: Przyłączenie górne

en: The row number to attach the top of the child to
pl: Liczba rzędów przyłączanych od góry kontrolki potomnej

en: Bottom Attach
pl: Przyłączenie dolne

en: The row number to attach the bottom of the child to
pl: Liczba rzędów przyłączanych od dołu kontrolki potomnej

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
pl: Umowna stała do skalowania rozmiaru strzałki przewijania

en: Pack direction
pl: Kierunek wypełniania

en: The pack direction of the menubar
pl: Kierunek wypełniania paska menu

en: Child Pack direction
pl: Kierunek wypełniania potomka

en: The child pack direction of the menubar
pl: Kierunek wypełniania paska menu potomka

en: Style of bevel around the menubar
pl: Styl wypukłości wokół paska menu

en: Internal padding
pl: Wewnętrzne dopełnienie

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
pl: Ilość miejsca na krawędź między cieniem paska menu i elementami menu

en: Right Justified
pl: Wyrównanie do prawej

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
pl: Określa, czy wpis menu wyświetla się wyrównany do prawej strony paska menu

en: Submenu
pl: Podmenu

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
pl: Podmenu przypisane elementowi menu lub NULL, gdy brak podmenu

en: Sets the accelerator path of the menu item
pl: Ustawia ścieżkę skrótu z wpisu menu

en: The text for the child label
pl: Tekst podrzędnej etykiety

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
pl: Ilość miejsca zajęta przez strzałkę, względem rozmiaru czcionki elementu menu

en: Width in Characters
pl: Szerokość w znakach

en: The minimum desired width of the menu item in characters
pl: Minimalna żądana szerokość elementu menu w znakach

en: Take Focus
pl: Przejęcie zaznaczenia

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
pl: Wartość logiczna wskazująca, czy menu przejmuje zaznaczenie klawiatury

en: The dropdown menu
pl: Menu rozwijane

en: Image/label border
pl: Krawędź obrazu/etykiety

en: Width of border around the label and image in the message dialog
pl: Szerokość krawędzi wokół etykiety i obrazu wewnątrz okna dialogowego

en: Use separator
pl: Użycie separatora

en: Whether to put a separator between the message dialog's text and the buttons
pl: Określa, czy umieścić separator między tekstem okna a przyciskami

en: Message Buttons
pl: Przyciski komunikatu

en: The buttons shown in the message dialog
pl: Przyciski wyświetlane w oknie komunikatu

en: The primary text of the message dialog
pl: Podstawowy tekst okna komunikatu

en: Use Markup
pl: Użycie znaczników

en: The primary text of the title includes Pango markup.
pl: Podstawowy tekst tytułowy zawierający znacznik biblioteki Pango.

en: Secondary Text
pl: Tekst drugorzędny

en: The secondary text of the message dialog
pl: Tekst drugorzędny okna komunikatu

en: Use Markup in secondary
pl: Użycie znaczników w drugorzędnym

en: The secondary text includes Pango markup.
pl: Określa, czy tekst drugorzędny zawiera znaczniki biblioteki Pango.

en: The image
pl: Obraz

en: Message area
pl: Obszar komunikatu

en: GtkVBox that holds the dialog's primary and secondary labels
pl: GtkVBox przechowujący podstawowe i drugorzędne etykiety okna dialogowego

en: Y align
pl: Wyrównanie pionowe

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
pl: Wyrównanie pionowe, od 0 (góra) do 1 (dół)

en: X pad
pl: Wyściółka pozioma

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
pl: Ilość miejsca w pikselach, dodawana na lewo i na prawo od widżetu

en: Y pad
pl: Wyściółka pionowa

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
pl: Ilość miejsca w pikselach dodawana powyżej i poniżej widżetu

en: Parent
pl: Kontrolka nadrzędna

en: The parent window
pl: Okno nadrzędne

en: Is Showing
pl: Wyświetlanie

en: Are we showing a dialog
pl: Czy wyświetlane jest okno dialogowe

en: The screen where this window will be displayed.
pl: Ekran, na którym to okno będzie wyświetlane.

en: Page
pl: Strona

en: The index of the current page
pl: Indeks bieżącej strony

en: Tab Position
pl: Położenie kart

en: Which side of the notebook holds the tabs
pl: Strona, po której notatnik umieszcza karty

en: Tab Border
pl: Krawędź karty

en: Width of the border around the tab labels
pl: Szerokość krawędzi wokół etykiet kart

en: Horizontal Tab Border
pl: Pozioma krawędź karty

en: Width of the horizontal border of tab labels
pl: Szerokość poziomych krawędzi wokół etykiet kart

en: Vertical Tab Border
pl: Pionowa krawędź karty

en: Width of the vertical border of tab labels
pl: Szerokość pionowych krawędzi wokół etykiet kart

en: Show Tabs
pl: Wyświetlanie kart

en: Whether tabs should be shown or not
pl: Określa, czy przy notatniku powinny być wyświetlane karty

en: Show Border
pl: Wyświetlanie krawędzi

en: Whether the border should be shown or not
pl: Określa, czy krawędź powinna być wyświetlana

en: Scrollable
pl: Przewijalny

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
pl: Określa, czy w razie braku miejsca na karty, powinny być wyświetlane strzałki przewijania

en: Enable Popup
pl: Menu podręczne

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
pl: Określa, czy kliknięcie notatnika prawym przyciskiem powinno powodować wyświetlenie menu z wyborem strony

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
pl: Określa, czy karty powinny mieć ten sam rozmiar

en: Group ID
pl: Identyfikator grupy

en: Group ID for tabs drag and drop
pl: Identyfikator grupy dla przeciągania i upuszczania kart

en: Group
pl: Grupa

en: Group for tabs drag and drop
pl: Grupa dla przeciągania i upuszczania kart

en: Group Name
pl: Nazwa grupy

en: Group name for tabs drag and drop
pl: Nazwa grupy dla przeciągania i upuszczania kart

en: Tab label
pl: Etykieta karty

en: The string displayed on the child's tab label
pl: Napis wyświetlany na etykiecie karty kontrolki potomnej

en: Menu label
pl: Etykieta menu

en: The string displayed in the child's menu entry
pl: Napis wyświetlany na pozycji menu kontrolki potomnej

en: Tab expand
pl: Rozwijanie kart

en: Whether to expand the child's tab or not
pl: Określa, czy karta kontrolki potomnej powinna być rozwinięta

en: Tab fill
pl: Wypełnianie kart

en: Whether the child's tab should fill the allocated area or not
pl: Określa, czy karta kontrolki potomnej powinna wypełnić przydzielony obszar

en: Tab pack type
pl: Rodzaj kart

en: Tab reorderable
pl: Zmienny porządek kart

en: Whether the tab is reorderable by user action or not
pl: Określa, czy użytkownik może zmieniać porządek kart

en: Tab detachable
pl: Odłączalne karty

en: Whether the tab is detachable
pl: Określa, czy karta może być odłączana

en: Secondary backward stepper
pl: Dodatkowy krok wstecz

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
pl: Wyświetla dodatkowy przycisk ze strzałką wstecz po przeciwnej stronie obszaru karty

en: Secondary forward stepper
pl: Dodatkowy krok naprzód

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
pl: Wyświetla dodatkowy przycisk ze strzałką naprzód po przeciwnej stronie obszaru kart

en: Backward stepper
pl: Krok wstecz

en: Display the standard backward arrow button
pl: Wyświetla standardowy przycisk ze strzałką wstecz

en: Forward stepper
pl: Krok naprzód

en: Display the standard forward arrow button
pl: Wyświetla standardowy przycisk ze strzałką naprzód

en: Tab overlap
pl: Pokrywanie kart

en: Size of tab overlap area
pl: Rozmiar pokrywanego obszaru

en: Tab curvature
pl: Krzywizna kart

en: Size of tab curvature
pl: Rozmiar krzywizny karty

en: Arrow spacing
pl: Odstępy kursora

en: Scroll arrow spacing
pl: Odstępy strzałki przewijania

en: User Data
pl: Dane użytkownika

en: Anonymous User Data Pointer
pl: Wskaźnik danych anonimowego użytkownika

en: The menu of options
pl: Menu z opcjami

en: Size of dropdown indicator
pl: Rozmiar wskaźnika wyświetlającego opcje

en: Spacing around indicator
pl: Odstępy wokół wskaźnika

en: The orientation of the orientable
pl: Ułożenie elementu orientowalnego

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
pl: Położenie separatora wagowego w pikselach (0 oznacza położenie najbardziej w lewym górnym rogu)

en: Position Set
pl: Ustalenie pozycji

en: TRUE if the Position property should be used
pl: Po ustawieniu wartości TRUE powinna być używana własność „Position” (pozycja)

en: Handle Size
pl: Rozmiar uchwytu

en: Width of handle
pl: Szerokość uchwytu

en: Minimal Position
pl: Minimalna pozycja

en: Smallest possible value for the "position" property
pl: Najmniejsza możliwa wartość właściwości „position”

en: Maximal Position
pl: Maksymalna pozycja

en: Largest possible value for the "position" property
pl: Największa możliwa wartość właściwości „position”

en: Resize
pl: Zmienny rozmiar

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
pl: Określa, czy element potomny jest zwijany i rozwijany zgodnie z widżetem panelu

en: Shrink
pl: Zmniejszanie

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
pl: Określa, czy element potomny może być mniejszy od swoich wymagań

en: Embedded
pl: Zagnieżdżona

en: Whether or not the plug is embedded
pl: Określa, czy wtyczka jest osadzona

en: Socket Window
pl: Okno gniazda

en: The window of the socket the plug is embedded in
pl: Okno gniazda, w którym osadzona jest wtyczka

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
pl: Określa, czy widżet podglądu powinien zajmować całą przydzieloną mu przestrzeń

en: Name of the printer
pl: Nazwa drukarki

en: Backend
pl: Mechanizm

en: Backend for the printer
pl: Mechanizm dla drukarki

en: Is Virtual
pl: Jest wirtualna

en: FALSE if this represents a real hardware printer
pl: Jeżeli nie ustawione, określa sprzętową drukarkę

en: Accepts PDF
pl: Przyjmowanie PDF

en: TRUE if this printer can accept PDF
pl: Po ustawieniu wartości TRUE drukarka przyjmuje PDF

en: Accepts PostScript
pl: Przyjmowanie PostScript

en: TRUE if this printer can accept PostScript
pl: Po ustawieniu wartości TRUE drukarka przyjmuje PostScript

en: State Message
pl: Komunikat stanu

en: String giving the current state of the printer
pl: Ciąg tekstowy opisujący stan drukarki

en: Location
pl: Położenie

en: The location of the printer
pl: Położenie drukarki

en: The icon name to use for the printer
pl: Nazwa ikony używanej dla drukarki

en: Job Count
pl: Licznik zadań

en: Number of jobs queued in the printer
pl: Liczba zadań w kolejce drukarki

en: Paused Printer
pl: Wstrzymana drukarka

en: TRUE if this printer is paused
pl: Określa, czy drukarka jest wstrzymana

en: Accepting Jobs
pl: Przyjmowanie zadań

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
pl: Określa, czy drukarka przyjmuje nowe zadania

en: Source option
pl: Opcje źródła

en: The PrinterOption backing this widget
pl: Ten widżet jest wspierany przez PrinterOption

en: Title of the print job
pl: Tytuł zadania wydruku

en: Printer
pl: Drukarka

en: Printer to print the job to
pl: Drukarka do wydruku zadania

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Printer settings
pl: Ustawienia drukarki

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: Track Print Status
pl: Śledzenie stanu drukowania

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
pl: Ustawione, jeżeli zadanie wydruku będzie kontynuowało wysyłanie sygnałów status-changed po wysłaniu danych drukowania na drukarkę lub serwer wydruku.

en: Default Page Setup
pl: Domyślne ustawienia strony

en: The GtkPageSetup used by default
pl: Domyślnie użyte GtkPageSetup

en: Print Settings
pl: Ustawienia wydruku

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
pl: GtkPrintSettings użyte do zainicjowania okna

en: Job Name
pl: Nazwa zadania

en: A string used for identifying the print job.
pl: Ciąg tekstowy użyty do identyfikacji zadania wydruku.

en: Number of Pages
pl: Liczba stron

en: The number of pages in the document.
pl: Liczba stron w dokumencie.

en: Current Page
pl: Bieżąca strona

en: The current page in the document
pl: Bieżąca strona w dokumencie

en: Use full page
pl: Cała strona

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
pl: Określa, czy początek kontekstu powinien znajdować się w narożniku strony, a nie w narożniku obrazowanego obszaru

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
pl: Określa, czy działanie wydruku będzie kontynuować zgłaszanie stanu zadania wydruku po wysłaniu danych wydruku na drukarkę lub serwer drukowania.

en: Unit
pl: Jednostka

en: The unit in which distances can be measured in the context
pl: Jednostka, według której mierzone są odległości w kontekście

en: Show Dialog
pl: Okno dialogowe

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
pl: Określa, czy podczas drukowania wyświetlane jest okno dialogowe postępu.

en: Allow Async
pl: Asynchronicznie

en: TRUE if print process may run asynchronous.
pl: Ustawione, jeżeli proces wydruku może być uruchomiony asynchronicznie.

en: Export filename
pl: Nazwa eksportowanego pliku

en: Status
pl: Stan

en: The status of the print operation
pl: Stan działania wydruku

en: Status String
pl: Ciąg tekstowy stanu

en: A human-readable description of the status
pl: Czytelny dla człowieka opis stanu

en: Custom tab label
pl: Etykieta niestandardowej karty

en: Label for the tab containing custom widgets.
pl: Etykieta karty zawierającej niestandardowe widżety.

en: Support Selection
pl: Wybór obsługi

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
pl: Wartość „TRUE”, jeśli działanie wydruku będzie obsługiwało wydruk zaznaczenia.

en: Has Selection
pl: Ma zaznaczenie

en: TRUE if a selection exists.
pl: Wartość „TRUE”, jeśli zaznaczenie istnieje.

en: Embed Page Setup
pl: Osadza ustawienia strony

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintDialog
pl: Wartość „TRUE”, jeśli połączenia są osadzane w GtkPrintDialog

en: Number of Pages To Print
pl: Liczba stron do wydruku

en: The number of pages that will be printed.
pl: Liczba stron, które zostaną wydrukowane.

en: The GtkPageSetup to use
pl: Użyte GtkPageSetup

en: Selected Printer
pl: Wybrana drukarka

en: The GtkPrinter which is selected
pl: Wybrany GtkPrinter

en: Manual Capabilites
pl: Ręczne możliwości

en: Capabilities the application can handle
pl: Możliwości, jakie program może obsłużyć

en: Whether the dialog supports selection
pl: Określa, czy okno dialogowe obsługuje zaznaczanie

en: Whether the application has a selection
pl: Określa, czy program ma zaznaczanie

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
pl: Wartość „TRUE”, jeśli połączenia ustawień strony są osadzone w GtkPrintUnixDialog

en: Activity mode
pl: Tryb aktywności

en: If TRUE, the GtkProgress is in activity mode, meaning that it signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something but don't know how long it will take.
pl: Określa, czy GtkProgress działa w trybie aktywności, tj. sygnalizuje, że wykonywane jest działanie, lecz nie określa postępu jego wykonania. Tryb ten jest używany, jeśli nie jest możliwe określenie czasu trwania działania.

en: Show text
pl: Wyświetlanie tekstu

en: Whether the progress is shown as text.
pl: Określa, czy postęp powinien być wyświetlany w formie tekstu.

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
pl: Obiekt GtkAdjustment przyłączony do paska postępu (przestarzałe)

en: Bar style
pl: Styl paska

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
pl: Określa wizualny styl paska w trybie procentowym (przestarzałe)

en: Activity Step
pl: Krok aktywności

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
pl: Przyrost używany przy każdej iteracji w trybie aktywności (przestarzałe)

en: Activity Blocks
pl: Bloki aktywności

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
pl: Liczba bloków, mieszczących się na obszarze paska postępu w trybie aktywności (przestarzałe)

en: Discrete Blocks
pl: Dyskretne bloki

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
pl: Liczba bloków dyskretnych na pasku postępu (przy wyświetlaniu przy użyciu stylu dyskretnego)

en: Fraction
pl: Ułamek

en: The fraction of total work that has been completed
pl: Ukończona część całego zadania

en: Pulse Step
pl: Krok impulsu

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
pl: Część postępu, o jaką powinien zostać przesunięty odbijający się prostokąt przy każdym impulsie

en: Text to be displayed in the progress bar
pl: Napis wyświetlany na pasku postępu

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
pl: Preferowane miejsce przycięcia ciągu tekstowego, w przypadku gdy pasek postępu nie ma miejsca na wyświetlenie całego tekstu.

en: XSpacing
pl: Odstęp X

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
pl: Dodatkowa przestrzeń w poziomie dla paska postępu.

en: YSpacing
pl: Odstępy Y

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
pl: Dodatkowa przestrzeń dla wysokości paska postępu.

en: Min horizontal bar width
pl: Minimalna szerokość poziomego paska

en: The minimum horizontal width of the progress bar
pl: Minimalna pozioma szerokość paska postępu

en: Min horizontal bar height
pl: Min. wysokość poziomego paska

en: Minimum horizontal height of the progress bar
pl: Minimalna pozioma wysokość paska postępu

en: Min vertical bar width
pl: Minimalna szerokość pionowego paska

en: The minimum vertical width of the progress bar
pl: Minimalna pionowa szerokość paska postępu

en: Min vertical bar height
pl: Minimalna wysokość pionowego paska

en: The minimum vertical height of the progress bar
pl: Minimalna pionowa wysokość paska postępu

en: The value
pl: Wartość

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
pl: Wartość zwracana przez funkcję gtp_radio_action_get_current_value(), gdy ta czynność jest obecną czynnością w swojej grupie.

en: The radio action whose group this action belongs to.
pl: Grupa, do której należy ta czynność radiowa.

en: The current value
pl: Bieżąca wartość

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
pl: Wartość własności aktywnego członka grupy, do której ta czynność należy.

en: The radio button whose group this widget belongs to.
pl: Przycisk radiowy, do którego grupy należy ten widżet.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
pl: Radiowa pozycja menu, do której grupy należy ten widżet.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
pl: Przycisk opcji wyboru, do którego grupy należy ten przycisk.

en: Update policy
pl: Reguła odświeżania

en: How the range should be updated on the screen
pl: Określa sposób odświeżania kontrolki na ekranie

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
pl: Obiekt GtkAdjustment, zawierający bieżącą wartość tego obiektu zakresu

en: Inverted
pl: Odwrócony

en: Invert direction slider moves to increase range value
pl: Odwraca ruchy suwaka, aby zwiększyć wartość zakresu

en: Lower stepper sensitivity
pl: Czułość dolnego przycisku kroku

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
pl: Zasady czułości dla dolnego przycisku kroku

en: Upper stepper sensitivity
pl: Czułość górnego przycisku kroku

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
pl: Zasady czułości dla górnego przycisku kroku

en: Show Fill Level
pl: Pokazywanie poziomu wypełnienia

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
pl: Określa, czy wyświetlać grafikę wskaźnika wypełnienia.

en: Restrict to Fill Level
pl: Ograniczenie do poziomu wypełnienia

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
pl: Określa, czy ograniczyć górną granicę do poziomu wypełnienia.

en: Fill Level
pl: Poziom wypełnienia

en: The fill level.
pl: Poziom wypełnienia.

en: Round Digits
pl: Zaokrąglanie cyfr

en: The number of digits to round the value to.
pl: Liczba cyfr, do jakich zaokrąglać wartość.

en: Slider Width
pl: Szerokość suwaka

en: Width of scrollbar or scale thumb
pl: Szerokość paska przewijania lub suwaka

en: Trough Border
pl: Bezpośrednia krawędź

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
pl: Odstęp między suwakiem i przyciskami a zewnętrzną wypukłością

en: Stepper Size
pl: Rozmiary przycisków

en: Length of step buttons at ends
pl: Długość przycisków krokowych na końcach

en: Stepper Spacing
pl: Odstępy przycisków

en: Spacing between step buttons and thumb
pl: Odstępy między przyciskami krokowymi a suwakiem

en: Arrow X Displacement
pl: Poziome przemieszczenie strzałki

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
pl: Określa, jak daleko powinna zostać przemieszczona w poziomie strzałka, kiedy przycisk jest wciśnięty

en: Arrow Y Displacement
pl: Pionowe przemieszczenie strzałki

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
pl: Określa jak daleko powinna zostać przemieszczona w pionie strzałka, kiedy przycisk jest wciśnięty

en: Draw slider ACTIVE during drag
pl: Suwak AKTYWNY podczas przeciągania

en: With this option set to TRUE, sliders will be drawn ACTIVE and with shadow IN while they are dragged
pl: Wartość TRUE oznacza, że podczas przeciągania suwaki będą rysowane AKTYWNE z cieniem wewnątrz

en: Trough Side Details
pl: Szczegóły paska

en: When TRUE, the parts of the trough on the two sides of the slider are drawn with different details
pl: Gdy TRUE, części paska po dwóch stronach suwaka będą rysowane z innymi szczegółami

en: Trough Under Steppers
pl: Pasek pod przyciskami kroku

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
pl: Określa, czy rysować pasek na całej długości zakresu lub czy wyłączyć odstęp i przyciski kroku

en: Arrow scaling
pl: Skalowanie kursora

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
pl: Zezwolenie na skalowaniem z uwzględnieniem rozmiaru przycisku przewijania

en: Stepper Position Details
pl: Szczegóły pozycji kroku

en: When TRUE, the detail string for rendering the steppers is suffixed with position information
pl: Wartość „TRUE” powoduje dodanie przyrostka z informacją o pozycji do ciągu szczegółów rysowanych kroków

en: Show Numbers
pl: Wyświetlanie liczb

en: Whether the items should be displayed with a number
pl: Określa, czy elementy powinny być wyświetlane z liczbą

en: Recent Manager
pl: Menedżer ostatnich elementów

en: The RecentManager object to use
pl: Używany obiekt RecentManager

en: Show Private
pl: Wyświetlanie prywatnych elementów

en: Whether the private items should be displayed
pl: Określa, czy powinny być wyświetlane prywatne elementy

en: Show Tooltips
pl: Wyświetlanie podpowiedzi

en: Whether there should be a tooltip on the item
pl: Określa, czy wyświetlać podpowiedzi dla elementu

en: Show Icons
pl: Wyświetlanie ikon

en: Whether there should be an icon near the item
pl: Określa, czy wyświetlać ikonę obok elementu

en: Show Not Found
pl: Pokazywanie nieznalezionych

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
pl: Określa, czy wyświetlać elementy wskazujące na niedostępne zasoby

en: Whether to allow multiple items to be selected
pl: Określa, czy dopuszczalne jest zaznaczanie wielu elementów

en: Local only
pl: Tylko lokalne

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
pl: Określa, czy zaznaczone zasoby powinny być ograniczone do lokalnych adresów URI file:

en: Limit
pl: Ograniczenie

en: The maximum number of items to be displayed
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych elementów

en: Sort Type
pl: Rodzaj sortowania

en: The sorting order of the items displayed
pl: Porządek sortowania wyświetlanych elementów

en: The current filter for selecting which resources are displayed
pl: Bieżący filtr służący do zaznaczania które zasoby mają być wyświetlane

en: The full path to the file to be used to store and read the list
pl: Pełna ścieżka do pliku używanego do przechowywania i odczytu listy

en: The maximum number of items to be returned by gtk_recent_manager_get_items()
pl: Maksymalna liczba elementów zwracanych przez gtk_recent_manager_get_items()

en: The size of the recently used resources list
pl: Rozmiar listy ostatnio używanych zasobów

en: Lower
pl: Dolne

en: Lower limit of ruler
pl: Dolna granica linijki

en: Upper
pl: Górne

en: Upper limit of ruler
pl: Górna granica linijki

en: Position of mark on the ruler
pl: Położenie znacznika na linijce

en: Max Size
pl: Maksymalny rozmiar

en: Maximum size of the ruler
pl: Maksymalny rozmiar linijki

en: Metric
pl: Miara

en: The metric used for the ruler
pl: Miara używana przez linijkę

en: The number of decimal places that are displayed in the value
pl: Maksymalna liczba wyświetlanych cyfr dziesiętnych wartości

en: Draw Value
pl: Wyświetlanie wartości

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
pl: Określa, czy obok suwaka powinna być wyświetlana w formie tekstu bieżąca wartość

en: Value Position
pl: Pozycja wartości

en: The position in which the current value is displayed
pl: Pozycja, na której powinna być wyświetlana bieżąca wartość

en: Slider Length
pl: Długość suwaka

en: Length of scale's slider
pl: Długość suwaka skali

en: Value spacing
pl: Odstęp wartości

en: Space between value text and the slider/trough area
pl: Odstęp między tekstem zawierającym wartość i obszarem suwaka

en: The value of the scale
pl: Wartość skali

en: The icon size
pl: Rozmiar ikony

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
pl: Obiekt GtkAdjustment, zawierający bieżącą wartość obiektu przycisku skalowania

en: Icons
pl: Ikony

en: List of icon names
pl: Lista nazw ikon

en: Minimum Slider Length
pl: Minimalna długość suwaka

en: Minimum length of scrollbar slider
pl: Minimalna długość suwaka paska przewijania

en: Fixed slider size
pl: Stały rozmiar suwaka

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
pl: Powoduje ustalenie stałego rozmiaru suwaka równego rozmiarowi minimalnemu

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
pl: Wyświetla dodatkowy przycisk ze strzałką wstecz po przeciwnej stronie paska przewijania

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
pl: Wyświetla dodatkowy przycisk ze strzałką naprzód po przeciwnej stronie paska przewijania

en: Horizontal Adjustment
pl: Dopasowanie poziome

en: Vertical Adjustment
pl: Dopasowanie pionowe

en: Horizontal Scrollbar Policy
pl: Reguła poziomego paska przewijania

en: When the horizontal scrollbar is displayed
pl: Określa, kiedy powinien być wyświetlany poziomy pasek przewijania

en: Vertical Scrollbar Policy
pl: Reguła pionowego paska przewijania

en: When the vertical scrollbar is displayed
pl: Określa, kiedy powinien być wyświetlany pionowy pasek przewijania

en: Window Placement
pl: Rozmieszczenie okien

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars. This property only takes effect if "window-placement-set" is TRUE.
pl: Określa położenie zawartości względem pasków przewijania. Ta właściwość odnosi skutek tylko wtedy, gdy jest ustawione „window-placement-set”.

en: Window Placement Set
pl: Ustawienie położenia okna

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
pl: Określa, czy „window-placement” powinno być użyte do określenia położenia zawartości z uwzględnieniem pasków przewijania.

en: Shadow Type
pl: Typ cienia

en: Style of bevel around the contents
pl: Styl wypukłości wokół zawartości

en: Scrollbars within bevel
pl: Paski przewijania wewnątrz wypukłości

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
pl: Określa, czy umieszczać paski przewijania wewnątrz wypukłości przewijanego okna

en: Scrollbar spacing
pl: Odstępy paska przewijania

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
pl: Liczba pikseli między paskami przewijania a przewijanym oknem

en: Draw
pl: Rysowanie

en: Whether the separator is drawn, or just blank
pl: Określa, czy separator wyświetlany jako linia, czy po prostu puste miejsce

en: Double Click Time
pl: Czas dwukrotnego kliknięcia

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
pl: Maksymalny dopuszczalny czas między dwoma kliknięciami, traktowanymi jako dwukrotne kliknięcie (liczony w milisekundach)

en: Double Click Distance
pl: Odległość dwukrotnego kliknięcia

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
pl: Maksymalna dopuszczalna odległość między dwoma kliknięciami, traktowanymi jako dwukrotne kliknięcie (w pikselach)

en: Cursor Blink
pl: Migotanie kursora

en: Whether the cursor should blink
pl: Określa, czy kursor powinien migotać

en: Cursor Blink Time
pl: Czas migania kursora

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
pl: Długość cyklu migania kursora, liczona w milisekundach

en: Cursor Blink Timeout
pl: Czas migania kursora

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
pl: Czas po którym kursor przestaje migać (w sekundach)

en: Split Cursor
pl: Podział kursora

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
pl: Określa, czy przy tekstach zawierających teksty pisane od lewej i od prawej powinny być wyświetlane dwa kursory

en: Theme Name
pl: Nazwa motywu

en: Name of theme RC file to load
pl: Nazwa odczytywanego pliku RC

en: Icon Theme Name
pl: Nazwa motywu ikon

en: Name of icon theme to use
pl: Nazwa używanego motywu ikon

en: Fallback Icon Theme Name
pl: Nazwa zapasowego motywu ikon

en: Name of a icon theme to fall back to
pl: Nazwa zapasowego motywu ikon

en: Key Theme Name
pl: Nazwa głównego motywu

en: Name of key theme RC file to load
pl: Nazwa głównego odczytywanego pliku RC

en: Menu bar accelerator
pl: Klawisz skrótu paska menu

en: Keybinding to activate the menu bar
pl: Kombinacja klawiszy aktywująca pasek menu

en: Drag threshold
pl: Próg przeciągania

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
pl: Liczba pikseli, o jaką może poruszyć się wskaźnik przed rozpoczęciem przeciągania

en: Font Name
pl: Nazwa czcionki

en: Name of default font to use
pl: Nazwa domyślnie używanej czcionki

en: Icon Sizes
pl: Rozmiary ikon

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
pl: Lista rozmiarów ikon (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20…

en: GTK Modules
pl: Moduły GTK+

en: List of currently active GTK modules
pl: Lista obecnie używanych modułów GTK+

en: Xft Antialias
pl: Wygładzanie Xft

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
pl: Określa, czy wygładzać czcionki Xft; 0=nie, 1=tak, -1=domyślne

en: Xft Hinting
pl: Hinting Xft

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
pl: Określa, czy użyć hintingu czcionek Xft; 0=nie, 1=tak, -1=domyślne

en: Xft Hint Style
pl: Styl hintingu Xft

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
pl: Określa stopień użytego hintingu; hintnone (brak), hintslight (lekki), hintmedium (średni), lub hintfull (pełny)

en: Xft RGBA
pl: RGBA Xft

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
pl: Rodzaj wygładzania pikseli; none (brak), rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Xft DPI
pl: DPI Xft

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
pl: Rozdzielczość Xft, w 1024 * punkty/cal. -1 — użycie domyślnej wartości

en: Cursor theme name
pl: Nazwa motywu kursora

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
pl: Nazwa używanego motywu kursora, albo NULL, aby użyć motywu domyślnego

en: Cursor theme size
pl: Rozmiar motywu kursora

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
pl: Rozmiar używany przez kursory, albo 0 dla rozmiaru domyślnego

en: Alternative button order
pl: Alternatywne ułożenie przycisków

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
pl: Określa, czy przyciski w oknach dialogowych powinny używać alternatywnego ułożenia przycisków

en: Alternative sort indicator direction
pl: Alternatywny kierunek wskaźnika sortowania

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
pl: Określa, czy kierunek wskaźników sortowania list i drzew jest odwrotny do domyślnego (gdzie strzałka w dół oznacza rosnąco)

en: Show the 'Input Methods' menu
pl: Wyświetlanie menu „Metoda wprowadzania”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
pl: Określa, czy menu podręczne pól tekstowych ma zawierać opcję zmiany metody wprowadzania

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
pl: Opcja „Wstaw znak kontrolny Unikodu”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
pl: Określa, czy menu podręczne pól tekstowych ma zawierać opcję wstawiania znaków kontrolnych

en: Start timeout
pl: Limit czasu startu

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
pl: Wartość początkowa limitów czasu, gdy przycisk jest wciśnięty

en: Repeat timeout
pl: Limit czasu powtarzania

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
pl: Wartość powtarzania limitów czasu, gdy przycisk jest wciśnięty

en: Expand timeout
pl: Czas rozwijania

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
pl: Wartość rozwijania dla limitów czasu, gdy widżet jest rozwinięty

en: Color scheme
pl: Schemat kolorów

en: A palette of named colors for use in themes
pl: Paleta nazwanych kolorów do użycia w motywach

en: Enable Animations
pl: Animacje

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
pl: Określa, czy włączać animacje dla całej biblioteki.

en: Enable Touchscreen Mode
pl: Włączenie trybu ekranu dotykowego

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
pl: Gdy włączone, to na ekranie nie będą wyświetlane zdarzenia powiadomień o ruchu

en: Tooltip timeout
pl: Limit czasu podpowiedzi

en: Timeout before tooltip is shown
pl: Czas wyświetlenia podpowiedzi

en: Tooltip browse timeout
pl: Czas wyświetlenia podpowiedzi podczas przeglądania

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
pl: Czas do wyświetlenia podpowiedzi w trybie przeglądania

en: Tooltip browse mode timeout
pl: Czas wyświetlenia podpowiedzi w trybie przeglądania

en: Timeout after which browse mode is disabled
pl: Czas po którym wyłączany jest tryb przeglądania

en: Keynav Cursor Only
pl: Tylko kursor nawigacji

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
pl: Określa, czy dostępne są tylko klawisze kursora do nawigacji między widżetami

en: Keynav Wrap Around
pl: Zawijanie nawigacji kursorem

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
pl: Określa, czy zawijać kursor podczas nawigacji klawiaturą między widżetami

en: Error Bell
pl: Dzwonek błędu

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
pl: Gdy włączone, to błędy nawigacji klawiaturowej i inne błędy wywołują dźwięk systemowy

en: Color Hash
pl: Skrót kolorów

en: A hash table representation of the color scheme.
pl: Reprezentacja motywu kolorów w postaci tablicy skrótów.

en: Default file chooser backend
pl: Domyślny mechanizm wybierania plików

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
pl: Nazwa domyślnie używanego mechanizmu GtkFileChooser

en: Default print backend
pl: Domyślny mechanizm drukarek

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
pl: Lista mechanizmów GtkPrintBackend do domyślnego użycia

en: Default command to run when displaying a print preview
pl: Domyślne polecenie uruchamiane przy wyświetlaniu podglądu wydruku

en: Command to run when displaying a print preview
pl: Polecenie uruchamiane podczas wyświetlania podglądu wydruku

en: Enable Mnemonics
pl: Włączenie skrótów

en: Whether labels should have mnemonics
pl: Określa, czy etykiety mają mieć skróty

en: Enable Accelerators
pl: Włączenie klawiszy skrótu

en: Whether menu items should have accelerators
pl: Określa, czy elementy menu mają mieć skróty

en: Recent Files Limit
pl: Liczba ostatnio używanych plików

en: Number of recently used files
pl: Liczba ostatnio użytych plików

en: Default IM module
pl: Domyślny moduł metody wprowadzania

en: Which IM module should be used by default
pl: Określa, który moduł metody wprowadzania powinien być używany domyślnie

en: Recent Files Max Age
pl: Maksymalny wiek ostatnich plików

en: Maximum age of recently used files, in days
pl: Maksymalny wiek ostatnio używanych plików w dniach

en: Fontconfig configuration timestamp
pl: Znacznik czasu konfiguracji fontconfig

en: Timestamp of current fontconfig configuration
pl: Znacznik czasu obecnej konfiguracji fontconfig

en: Sound Theme Name
pl: Nazwa motywu dźwiękowego

en: XDG sound theme name
pl: Nazwa motywu dźwiękowego XDG

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
pl: Słyszalne wejściowe sprzężenie zwrotne

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
pl: Określa, czy odtwarzać dźwięki zdarzeń jako odpowiedź na zdarzenia wejściowe

en: Enable Event Sounds
pl: Włączenie dźwięków zdarzeń

en: Whether to play any event sounds at all
pl: Określa, czy odtwarzać jakiekolwiek dźwięki zdarzeń

en: Enable Tooltips
pl: Wyświetlanie podpowiedzi

en: Whether tooltips should be shown on widgets
pl: Określa, czy powiadomienia powinny być wyświetlane na widżetach

en: Toolbar style
pl: Styl paska narzędziowego

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
pl: Określa, czy domyślnie paski narzędziowe zawierają tylko tekst, tekst i ikony, tylko ikony itp.

en: Toolbar Icon Size
pl: Rozmiar ikon paska narzędziowego

en: The size of icons in default toolbars.
pl: Rozmiar ikon na domyślnych paskach narzędziowych.

en: Auto Mnemonics
pl: Automatyczne skróty

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
pl: Określa, czy skróty powinny być automatycznie wyświetlane i ukrywane, kiedy użytkownik naciska aktywator skrótów.

en: Primary button warps slider
pl: Przycisk podstawowy przewija suwak

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
pl: Określa, czy kliknięcie podstawowe na pasku powinno przewinąć suwak

en: Show button images
pl: Wyświetlanie obrazów przycisków

en: Whether images should be shown on buttons
pl: Określa, czy na przyciskach powinny być wyświetlane obrazy

en: Select on focus
pl: Zaznaczanie zawartości podczas zaznaczenia

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
pl: Określa, czy zaznaczyć zawartość wejścia, kiedy zostanie zaznaczone

en: Password Hint Timeout
pl: Limit czasu podpowiedzi hasła

en: How long to show the last input character in hidden entries
pl: Określa, jak długo ma być wyświetlany ostatni wprowadzony znak w polach z ukrytym tekstem

en: Show menu images
pl: Wyświetlanie obrazów menu

en: Whether images should be shown in menus
pl: Określa, czy w menu powinny być wyświetlane obrazy

en: Delay before drop down menus appear
pl: Opóźnienie pojawienia się menu rozwijanego

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
pl: Opóźnienie pojawienia się podmenu paska menu

en: Scrolled Window Placement
pl: Położenie przewijanego okna

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
pl: Określa, czy zawartość przewijanych okien jest położona z uwzględnieniem pasków przewijania, o ile nie nadpisana przez własne położenie przewijanego okna.

en: Can change accelerators
pl: Możliwa zmiana skrótów

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
pl: Określa, czy możliwa jest zmiana skrótów poprzez przyciśnięcie klawisza przy zaznaczonym elemencie menu

en: Delay before submenus appear
pl: Opóźnienie pojawienia się podmenu

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
pl: Minimalny czas, przez jaki wskaźnik musi znajdować się nad elementem, zanim zostanie wyświetlone menu podrzędne

en: Delay before hiding a submenu
pl: Opóźnienie ukrycia podmenu

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
pl: Limit czasu do ukrycia menu podrzędnego, gdy wskaźnik przemieszcza się w kierunku podmenu

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
pl: Określa, czy zawartość etykiety powinna być zaznaczana przy otrzymaniu zaznaczenia

en: Custom palette
pl: Niestandardowa paleta

en: Palette to use in the color selector
pl: Paleta używana przy wyborze koloru

en: IM Preedit style
pl: Styl edycji wstępnej metody wprowadzania

en: How to draw the input method preedit string
pl: Sposób rysowania napisu edycji wstępnej metody wprowadzania

en: IM Status style
pl: Styl stanu metody wprowadzania

en: How to draw the input method statusbar
pl: Sposób rysowania paska stanu metody wprowadzania

en: Mode
pl: Tryb

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
pl: Kierunki, w których rozmiar grupy wpływa na żądane rozmiary widżetów komponentów

en: Ignore hidden
pl: Ignorowanie ukrytych

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
pl: Określa, czy niemapowane widżety są ignorowane podczas ustalania rozmiaru grupy

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
pl: Obiekt GtkAdjustment, zawierający bieżącą wartość wejścia liczbowego

en: Climb Rate
pl: Szybkość wzrostu

en: Snap to Ticks
pl: Zaokrąglanie do poprawnych

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
pl: Określa, czy błędne wartości powinny być automatycznie zmieniane na najbliższe poprawne z uwzględnieniem kroku wejścia liczbowego

en: Numeric
pl: Numeryczne

en: Whether non-numeric characters should be ignored
pl: Określa, czy znaki nie wchodzące w skład liczby powinny być ignorowane

en: Wrap
pl: Zawijanie

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
pl: Określa, czy wartość w wejściu liczbowym powinna się zawijać po osiągnięciu którejś z granic

en: Update Policy
pl: Reguła odświeżania

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
pl: Określa, czy wartość w wejściu liczbowym powinna być odświeżana zawsze, czy tylko, gdy jest dozwolona

en: Reads the current value, or sets a new value
pl: Odczytuje bieżącą wartość lub ustawia nową

en: Style of bevel around the spin button
pl: Styl wypukłości wokół wejścia liczbowego

en: Whether the spinner is active
pl: Określa, czy spinner jest aktywny

en: Number of steps
pl: Liczba kroków

en: The number of steps for the spinner to complete a full loop. The animation will complete a full cycle in one second by default (see #GtkSpinner:cycle-duration).
pl: Liczba kroków spinnera do ukończenia pełnej pętli. Animacja będzie domyślnie kończyła pełny cykl w czasie jednej sekundy (więcej informacji: #GtkSpinner:cycle-duration).

en: Animation duration
pl: Czas trwania animacji

en: The length of time in milliseconds for the spinner to complete a full loop
pl: Czas w milisekundach, w którym spinner ukończy pełną pętlę

en: Has Resize Grip
pl: Ma uchwyt rozszerzenia

en: Whether the statusbar has a grip for resizing the toplevel
pl: Określa, czy pasek stanu ma uchwyt służący rozszerzaniu poziomu nadrzędnego

en: Style of bevel around the statusbar text
pl: Styl wypukłości wokół tekstu na pasku stanu

en: The size of the icon
pl: Rozmiar ikony

en: The screen where this status icon will be displayed
pl: Ekran, na którym ten status będzie wyświetlany

en: Blinking
pl: Miganie

en: Whether or not the status icon is blinking
pl: Określa, czy ikona stanu ma migać

en: Whether or not the status icon is visible
pl: Określa, czy ikona stanu jest widoczna

en: Whether or not the status icon is embedded
pl: Określa, czy ikona stanu jest zagnieżdżona

en: The orientation of the tray
pl: Orientacja obszaru powiadamiania

en: Has tooltip
pl: Podpowiedź

en: Whether this tray icon has a tooltip
pl: Określa, czy ta ikona zasobnika zawiera podpowiedź

en: Tooltip Text
pl: Tekst podpowiedzi

en: The contents of the tooltip for this widget
pl: Tekst podpowiedzi dla tego widżetu

en: Tooltip markup
pl: Znacznik podpowiedzi

en: The contents of the tooltip for this tray icon
pl: Zawartość podpowiedzi dla tej ikony zasobnika

en: The title of this tray icon
pl: Tytuł tej ikony zasobnika

en: Rows
pl: Rzędy

en: The number of rows in the table
pl: Liczba rzędów w tabeli

en: Columns
pl: Kolumny

en: The number of columns in the table
pl: Liczba kolumn w tabeli

en: Row spacing
pl: Odstępy rzędowe

en: The amount of space between two consecutive rows
pl: Ilość miejsca między dwoma sąsiednimi rzędami

en: Column spacing
pl: Odstępy kolumnowe

en: The amount of space between two consecutive columns
pl: Ilość miejsca między dwoma sąsiednimi kolumnami

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
pl: Określa, czy wszystkie komórki tabeli powinny mieć tę samą szerokość i wysokość

en: Left attachment
pl: Przyłączenie lewe

en: Right attachment
pl: Przyłączenie prawe

en: The column number to attach the right side of a child widget to
pl: Liczba kolumn przyłączanych z prawej strony widżetu potomnego

en: Top attachment
pl: Przyłączenie górne

en: The row number to attach the top of a child widget to
pl: Liczba rzędów przyłączanych od góry widżetu potomnego

en: Bottom attachment
pl: Przyłączenie dolne

en: Horizontal options
pl: Opcje poziome

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
pl: Opcje określające zachowanie kontrolki potomnej w poziomie

en: Vertical options
pl: Opcje pionowe

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
pl: Opcje określające zachowanie kontrolki potomnej w pionie

en: Horizontal padding
pl: Dopełnienie poziome

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
pl: Dodatkowa przestrzeń między kontrolką potomną a jej prawymi i lewymi sąsiadami, w pikselach

en: Vertical padding
pl: Dopełnienie pionowe

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
pl: Dodatkowa przestrzeń między kontrolką potomną a jej górnymi i dolnymi sąsiadami, w pikselach

en: Horizontal adjustment for the text widget
pl: Poziome dopasowanie widżetu tekstowego

en: Vertical adjustment for the text widget
pl: Pionowe dopasowanie widżetu tekstowego

en: Line Wrap
pl: Zawijanie wierszy

en: Whether lines are wrapped at widget edges
pl: Określa, czy przy granicy widżetu wiersze powinny być zawijane

en: Word Wrap
pl: Zawijanie słów

en: Whether words are wrapped at widget edges
pl: Określa, czy przy granicy widżetu słowa powinny być zawijane

en: Tag Table
pl: Tablica znaczników

en: Text Tag Table
pl: Tablica znaczników tekstowych

en: Current text of the buffer
pl: Bieżący tekst bufora

en: Has selection
pl: Ma zaznaczenie

en: Whether the buffer has some text currently selected
pl: Określa, czy bufor ma teraz zaznaczony tekst

en: Cursor position
pl: Pozycja kursora

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
pl: Pozycja znacznika wstawiania (przesunięcie wzgl. początku bufora)

en: Copy target list
pl: Lista celów kopiowania

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
pl: Lista celów kopiowania do schowka i źródeł DND obsługiwanych przez ten bufor

en: Paste target list
pl: Lista celów wklejania

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
pl: Lista celów wklejania ze schowka i źródeł DND obsługiwanych przez ten bufor

en: Mark name
pl: Nazwa znaku

en: Left gravity
pl: Grawitacja w lewo

en: Whether the mark has left gravity
pl: Określa, czy ten znacznik ma lewą grawitacje

en: Tag name
pl: Nazwa znacznika

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
pl: Nazwa używana jako odniesienie do znacznika tekstowego, NULL dla znaczników pozbawionych nazw

en: Background color as a (possibly unallocated) GdkColor
pl: Kolor tła jako (prawdopodobnie nieprzydzielony) GdkColor

en: Background full height
pl: Tło na pełną wysokość

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
pl: Określa, czy kolor tła wypełnia wiersz na całą wysokość, czy tylko na wysokość oznaczonych znaków

en: Background stipple mask
pl: Maska rysowania tła

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
pl: Bitmapa, używana jako maska rysowania tła tekstu

en: Foreground color as a (possibly unallocated) GdkColor
pl: Kolor elementu jako (prawdopodobnie nieprzydzielony) GdkColor

en: Foreground stipple mask
pl: Maska rysowania tekstu

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
pl: Bitmapa używana jako maska rysowania tekstu

en: Text direction
pl: Kierunek tekstu

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
pl: Kierunek tekstu, np. right-to-left (od prawej do lewej) lub left-to-right (od lewej do prawej)

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
pl: Styl czcionki jako PangoStyle, np. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
pl: Odmiana czcionki jako PangoVariant, np. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
pl: Grubość czcionki jako liczba całkowita, proszę zobaczyć wartości zdefiniowane pierwotnie w PangoWeight; dla przykładu, PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
pl: Rozciągnięcie czcionki jako PangoStretch, np. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font size in Pango units
pl: Rozmiar czcionki w jednostkach biblioteki Pango

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
pl: Rozmiar czcionki jako współczynnik skali względem domyślnego rozmiaru czcionki. Własność pozwala na automatyczne dostosowanie się do zmian motywów itp., więc zalecane jest ustalanie rozmiaru właśnie przy jej użyciu. Biblioteka Pango definiuje standardowo kilka wartości skalujących, takich jak PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
pl: Wyrównanie do lewej, prawej, lub do środka

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
pl: Kod ISO języka, w którym został napisany ten tekst. Biblioteka Pango może wykorzystać tę informację jako podpowiedź przy rysowaniu tekstu. Jeśli nie ustawione, zostanie użyta odpowiednia wartość domyślna.

en: Left margin
pl: Lewy margines

en: Width of the left margin in pixels
pl: Szerokość lewego marginesu w pikselach

en: Right margin
pl: Prawy margines

en: Width of the right margin in pixels
pl: Szerokość prawego marginesu w pikselach

en: Indent
pl: Wcięcie

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
pl: Rozmiar wcięcia akapitu w pikselach

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
pl: Wysunięcie tekstu powyżej linii bazowej (wartość ujemna oznacza przesunięcie poniżej linii bazowej), w jednostkach biblioteki Pango

en: Pixels above lines
pl: Miejsce nad wierszami

en: Pixels of blank space above paragraphs
pl: Ilość wolnego miejsca nad akapitami w pikselach

en: Pixels below lines
pl: Pikseli nad wierszami

en: Pixels of blank space below paragraphs
pl: Ilość wolnego miejsca pod akapitami w pikselach

en: Pixels inside wrap
pl: Piksele w zawinięciu

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
pl: Ilość wolnego miejsca między zawiniętymi wierszami akapitu w pikselach

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
pl: Określa sposób zawijania wierszy: nigdy, na granicach słów lub na granicach znaków

en: Tabs
pl: Tabulatory

en: Custom tabs for this text
pl: Niestandardowe tabulatory powiązane z tekstem

en: Invisible
pl: Niewidoczny

en: Whether this text is hidden.
pl: Określa, czy tekst jest ukryty.

en: Paragraph background color name
pl: Nazwa koloru tła akapitu

en: Paragraph background color as a string
pl: Kolor tła akapitu w postaci napisu

en: Paragraph background color
pl: Kolor tła akapitu

en: Paragraph background color as a (possibly unallocated) GdkColor
pl: Kolor tła akapitu jako (prawdopodobnie nieprzydzielony) GdkColor

en: Margin Accumulates
pl: Sumowanie marginesów

en: Whether left and right margins accumulate.
pl: Określa, czy prawy i lewy margines sumują się.

en: Background full height set
pl: Ustawienie wysokości wypełnienia tła

en: Whether this tag affects background height
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na wysokość wypełnienia tła

en: Background stipple set
pl: Ustawienie maski rysowania tła

en: Whether this tag affects the background stipple
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na maskę rysowania tła

en: Foreground stipple set
pl: Ustawienie maski rysowania tekstu

en: Whether this tag affects the foreground stipple
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na maskę rysowania tekstu

en: Justification set
pl: Ustawienie wyrównania

en: Whether this tag affects paragraph justification
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na wyrównanie akapitu

en: Left margin set
pl: Ustawienie lewego marginesu

en: Whether this tag affects the left margin
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na lewy margines

en: Indent set
pl: Ustawienie wcięcia

en: Whether this tag affects indentation
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na wcięcie

en: Pixels above lines set
pl: Ustawienie miejsca nad wierszami

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na liczbę pikseli nad wierszami

en: Pixels below lines set
pl: Ustawienie miejsca pod wierszami

en: Pixels inside wrap set
pl: Ustawienie pikseli w zawinięciu

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na liczbę pikseli między zawiniętymi wierszami

en: Right margin set
pl: Ustawienie prawego marginesu

en: Whether this tag affects the right margin
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na prawy margines

en: Wrap mode set
pl: Ustawienie trybu zawijania

en: Whether this tag affects line wrap mode
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na tryb zawijania

en: Tabs set
pl: Ustawienie tabulacji

en: Whether this tag affects tabs
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na tabulacje

en: Invisible set
pl: Ustawienie niewidoczności

en: Whether this tag affects text visibility
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na widoczność

en: Paragraph background set
pl: Ustawienie tła akapitu

en: Whether this tag affects the paragraph background color
pl: Określa, czy ten znacznik wpływa na kolor tła akapitu

en: Pixels Above Lines
pl: Miejsce nad wierszami

en: Pixels Below Lines
pl: Miejsce pod wierszami

en: Pixels Inside Wrap
pl: Piksele w zawinięciu

en: Wrap Mode
pl: Tryb zawijania

en: Left Margin
pl: Lewy margines

en: Right Margin
pl: Prawy margines

en: Cursor Visible
pl: Widoczność kursora

en: If the insertion cursor is shown
pl: Określa, czy kursor wstawiania jest wyświetlany

en: Buffer
pl: Bufor

en: The buffer which is displayed
pl: Wyświetlany bufor

en: Whether entered text overwrites existing contents
pl: Określa, czy wprowadzony tekst nadpisuje istniejącą zawartość

en: Accepts tab
pl: Akceptowanie tabulacji

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
pl: Określa, czy tabulacja powinna być uwzględniana jako wprowadzany znak

en: Error underline color
pl: Kolor podkreślenia błędu

en: Color with which to draw error-indication underlines
pl: Kolor, przy użyciu którego będą rysowane podkreślenia błędów

en: Create the same proxies as a radio action
pl: Tworzenie takich samych pośredników jako czynność przycisku opcji

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
pl: Określa, czy pośrednicy dla tej akcji wyglądają jak pośrednicy czynności przycisku opcji

en: If the toggle action should be active in or not
pl: Określa, czy czynność przełączania powinna być aktywna

en: If the toggle button should be pressed in or not
pl: Określa, czy przycisk przełączany powinien być wciśnięty, czy nie

en: If the toggle button is in an "in between" state
pl: Określa, czy przycisk przełączany jest w stanie „pośrednim”

en: Draw Indicator
pl: Rysowanie wskaźnika

en: If the toggle part of the button is displayed
pl: Określa, czy rysowana powinna być przełączalna część przycisku

en: Toolbar Style
pl: Styl paska narzędziowego

en: How to draw the toolbar
pl: Sposób rysowania paska narzędziowego

en: Show Arrow
pl: Wyświetlanie strzałki

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
pl: Określa, czy strzałka powinna być widoczna, gdy pasek narzędziowy nie mieści się w interfejsie

en: Tooltips
pl: Podpowiedzi

en: If the tooltips of the toolbar should be active or not
pl: Określa, czy podpowiedzi paska narzędziowego powinny być aktywne

en: Size of icons in this toolbar
pl: Rozmiar ikon na tym pasku narzędziowym

en: Icon size set
pl: Ustawienie rozmiaru czcionki

en: Whether the icon-size property has been set
pl: Określa, czy rozmiar ikon został określony

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
pl: Określa, czy element powinien otrzymywać dodatkową przestrzeń po zwiększeniu rozmiaru paska narzędziowego

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
pl: Określa, czy element powinien mieć ten sam rozmiar co inne elementy jednorodne

en: Spacer size
pl: Rozmiar elementu rozdzielającego

en: Size of spacers
pl: Rozmiary elementów rozdzielających

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
pl: Ilość miejsca na krawędzi między cieniem paska narzędziowego i przyciskami

en: Maximum child expand
pl: Minimalna szerokość kontrolki potomnej

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
pl: Maksymalna ilość miejsca, które zostanie przyznane rozwijającemu się elementowi

en: Space style
pl: Styl odstępów

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
pl: Określa, czy odstępy wyświetlane są jako pionowe linie, czy po prostu puste miejsca

en: Button relief
pl: Uwypuklenie przycisku

en: Type of bevel around toolbar buttons
pl: Typ wypukłości wokół przycisków paska narzędziowego

en: Style of bevel around the toolbar
pl: Styl wypukłości wokół paska narzędziowego

en: Text to show in the item.
pl: Tekst wyświetlany na elemencie.

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
pl: Określa, czy pokreślenie jest używane w tekście w roli znacznika, który poprzedza znak skrótu

en: Widget to use as the item label
pl: Widżet używany jako etykieta elementu

en: Stock Id
pl: Identyfikator standardowego elementu

en: The stock icon displayed on the item
pl: Ikona standardowego elementu wyświetlana na elemencie

en: Icon name
pl: Nazwa ikony

en: The name of the themed icon displayed on the item
pl: Nazwa ikony z motywu wyświetlanej na elemencie

en: Icon widget
pl: Widżet ikony

en: Icon widget to display in the item
pl: Widżet ikony wyświetlany na elemencie

en: Icon spacing
pl: Odstępy ikon

en: Spacing in pixels between the icon and label
pl: Odstępy w pikselach między ikoną a etykietą

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
pl: Określa, czy element paska narzędziowego jest traktowany jako ważny. Po ustawieniu wartości PRAWDA, przyciski paska narzędziowego wyświetlają napisy w trybie GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

en: The human-readable title of this item group
pl: Czytelny dla człowieka tytuł tej grupy elementów

en: A widget to display in place of the usual label
pl: Widżet wyświetlany w miejscu zwykłej etykiety

en: Collapsed
pl: Zwinięte

en: Whether the group has been collapsed and items are hidden
pl: Określa, czy grupa została zwinięta, a elementy ukryte

en: ellipsize
pl: przycięcie

en: Ellipsize for item group headers
pl: Przycięcie nagłówków grupy elementów

en: Header Relief
pl: Uwypuklenie nagłówka

en: Relief of the group header button
pl: Uwypuklenie przycisku nagłówka grupy

en: Header Spacing
pl: Odstępy nagłówków

en: Spacing between expander arrow and caption
pl: Odstępy między strzałką rozwijającą a napisem

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
pl: Określa, czy element powinien otrzymywać dodatkową przestrzeń po zwiększeniu grupy

en: Whether the item should fill the available space
pl: Określa, czy element powinien wypełniać dostępną przestrzeń

en: New Row
pl: Nowy rząd

en: Whether the item should start a new row
pl: Określa, czy element powinien rozpoczynać nowy rząd

en: Position of the item within this group
pl: Położenie elementu w tej grupie

en: Size of icons in this tool palette
pl: Rozmiar ikon na tej palecie narzędziowej

en: Style of items in the tool palette
pl: Styl elementów na palecie narzędziowej

en: Exclusive
pl: Wyłączność

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
pl: Określa, czy grupa elementów powinna być jedyną rozwiniętą w danym czasie

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
pl: Określa, czy grupa elementów powinna otrzymywać dodatkową przestrzeń przy zwiększaniu palety

en: TreeModelSort Model
pl: Model TreeModelSort

en: The model for the TreeModelSort to sort
pl: Model sortowania dla TreeModelSort

en: TreeView Model
pl: Model TreeView

en: The model for the tree view
pl: Model dla widoku drzewa

en: Horizontal Adjustment for the widget
pl: Poziome dopasowanie widżetu

en: Vertical Adjustment for the widget
pl: Pionowe dopasowanie widżetu

en: Headers Visible
pl: Widoczne nagłówki

en: Show the column header buttons
pl: Wyświetlanie przycisków w nagłówkach kolumn

en: Headers Clickable
pl: Klikalne nagłówki

en: Column headers respond to click events
pl: Określa, czy nagłówki reagują na zdarzenia kliknięcia

en: Expander Column
pl: Kolumna elementu rozwijającego

en: Set the column for the expander column
pl: Ustawia kolumnę, w której pojawia się element rozwijający

en: Rules Hint
pl: Różnicowanie rzędów

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
pl: Określa, czy powinien zostać ustawiony atrybut, który podpowiada mechanizmowi motywu wyróżnianie kolejnych rzędów (np. różnymi kolorami)

en: Enable Search
pl: Możliwe wyszukiwanie

en: View allows user to search through columns interactively
pl: Określa, czy widok pozwala użytkownikowi na interaktywne przeszukiwanie kolumn

en: Search Column
pl: Kolumna wyszukiwania

en: Model column to search through during interactive search
pl: Kolumna modelu przeszukiwana podczas wyszukiwania interaktywnego

en: Fixed Height Mode
pl: Tryb ustalonej wysokości

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
pl: Przyspiesza GtkTreeView przez założenie, że wszystkie rzędy mają taką samą wysokość

en: Hover Selection
pl: Zaznaczanie wskazanego

en: Whether the selection should follow the pointer
pl: Określa, czy zaznaczanie powinno podążać za wskaźnikiem

en: Hover Expand
pl: Rozwinięcie wskazanego

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
pl: Określa, czy rzędy powinny być rozwinięte/zwinięte podczas przesuwania wskaźnika nad nimi

en: Show Expanders
pl: Wyświetlanie elementów rozwijających

en: View has expanders
pl: Widok ma elementy rozwijające

en: Level Indentation
pl: Wcięcie poziomu

en: Extra indentation for each level
pl: Dodatkowe wcięcie dla każdego poziomu

en: Rubber Banding
pl: Przyciąganie

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
pl: Określa, czy dopuszczalne jest zaznaczanie wielu elementów przez przeciąganie wskaźnika myszy

en: Enable Grid Lines
pl: Linie siatki

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
pl: Określa, czy linie siatki mają być rysowane w widoku drzewiastym

en: Enable Tree Lines
pl: Linie drzewa

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
pl: Określa, czy linie gałęzi drzewa mają być rysowane w widoku drzewiastym

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
pl: Kolumna modelu zawierająca teksty podpowiedzi dla rzędów

en: Vertical Separator Width
pl: Szerokość pionowego separatora

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
pl: Rozmiar pionowych odstępów między komórkami. Musi być liczbą parzystą

en: Horizontal Separator Width
pl: Szerokość poziomego separatora

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
pl: Rozmiar poziomych odstępów między komórkami. Musi być liczbą parzystą

en: Allow Rules
pl: Zasady

en: Allow drawing of alternating color rows
pl: Możliwość rysowania sąsiadujących rzędów w różnych kolorach

en: Indent Expanders
pl: Wsunięcie elementów rozwijających

en: Make the expanders indented
pl: Powoduje wsunięcie elementów rozwijających

en: Even Row Color
pl: Kolor parzystych rzędów

en: Color to use for even rows
pl: Kolor używany przy parzystych rzędach

en: Odd Row Color
pl: Kolor nieparzystych rzędów

en: Color to use for odd rows
pl: Kolor używany przy nieparzystych rzędach

en: Row Ending details
pl: Szczegóły zakończenia rzędu

en: Enable extended row background theming
pl: Włącza rozszerzone motywy tła rzędu

en: Grid line width
pl: Szerokość linii siatki

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
pl: Szerokość linii siatki, liczona w pikselach

en: Tree line width
pl: Szerokość linii drzewa

en: Width, in pixels, of the tree view lines
pl: Szerokość linii gałęzi drzewa, liczona w pikselach

en: Grid line pattern
pl: Wzór linii siatki

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
pl: Wzór linii przerywanej używanej przy rysowaniu siatki

en: Tree line pattern
pl: Wzór linii drzewa

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
pl: Wzór linii przerywanej używanej przy rysowaniu gałęzi drzewa

en: Whether to display the column
pl: Określa, czy kolumna powinna być wyświetlana

en: Resizable
pl: Zmienny rozmiar

en: Column is user-resizable
pl: Określa, czy użytkownik może zmieniać szerokość kolumny

en: Current width of the column
pl: Bieżąca szerokość kolumny

en: Space which is inserted between cells
pl: Miejsce wstawiane między komórkami

en: Sizing
pl: Zmiana rozmiaru

en: Resize mode of the column
pl: Tryb zmiany rozmiaru kolumny

en: Fixed Width
pl: Stała szerokość

en: Current fixed width of the column
pl: Bieżąca stała szerokość kolumny

en: Minimum Width
pl: Minimalna szerokość

en: Minimum allowed width of the column
pl: Minimalna dopuszczalna szerokość kolumny

en: Maximum Width
pl: Maksymalna szerokość

en: Maximum allowed width of the column
pl: Maksymalna dopuszczalna szerokość kolumny

en: Title to appear in column header
pl: Tytuł pojawiający się w nagłówku kolumny

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
pl: Kolumna otrzymuje część dodatkowej szerokości przydzielonej widżetowi

en: Clickable
pl: Klikalny

en: Whether the header can be clicked
pl: Określa, czy można klikać nagłówek

en: Widget
pl: Widżet

en: Widget to put in column header button instead of column title
pl: Widżet umieszczony na przycisku w nagłówku kolumny zamiast jej tytułu

en: X Alignment of the column header text or widget
pl: Poziome wyrównanie tekstu lub widżetu w nagłówku kolumny

en: Whether the column can be reordered around the headers
pl: Określa, czy może być zmieniany porządek kolumny względem innych

en: Sort indicator
pl: Wskaźnik uporządkowania

en: Whether to show a sort indicator
pl: Określa, czy powinien być wyświetlany wskaźnik uporządkowania

en: Sort order
pl: Porządek sortowania

en: Sort direction the sort indicator should indicate
pl: Kierunek, jaki powinien wskazywać wskaźnik uporządkowania

en: Sort column ID
pl: Identyfikator kolumny sortowania

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
pl: Logiczny identyfikator kolumny sortowania, kiedy zostanie wybrana do sortowania

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
pl: Określa, czy elementy odłączane menu powinny być dodawane do menu

en: Merged UI definition
pl: Definicja scalonego interfejsu użytkownika

en: An XML string describing the merged UI
pl: Napis XML opisujący scalony interfejs użytkownika

en: The GtkAdjustment that determines the values of the horizontal position for this viewport
pl: Obiekt GtkAdjustment określający wartość poziomego położenia wewnątrz tego obszaru wyświetlania

en: The GtkAdjustment that determines the values of the vertical position for this viewport
pl: Obiekt GtkAdjustment określający wartość pionowego położenia wewnątrz tego obszaru wyświetlania

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
pl: Określa sposób rysowania cieniowanego prostokąta wokół obszaru wyświetlania

en: Widget name
pl: Nazwa widżetu

en: The name of the widget
pl: Nazwa widżetu

en: Parent widget
pl: Widżet nadrzędny

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
pl: Widżet nadrzędny tego widżetu. Musi być kontenerem

en: Width request
pl: Żądanie ustalenia szerokości

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
pl: Zmienia żądanie ustalenia szerokości widżetu, wartość -1 oznacza użycie naturalnego żądania

en: Height request
pl: Żądanie ustalenia wysokości

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
pl: Zmienia żądanie ustalenia wysokości widżetu, wartość -1 oznacza użycie naturalnego żądania

en: Whether the widget is visible
pl: Określa, czy widżet jest widoczny

en: Whether the widget responds to input
pl: Określa, czy widżet odpowiada na zdarzenia wejściowe

en: Application paintable
pl: Rysowanie przez program

en: Whether the application will paint directly on the widget
pl: Określa, czy program będzie rysować bezpośrednio na widżecie

en: Can focus
pl: Przyjmuje zaznaczenie

en: Whether the widget can accept the input focus
pl: Określa, czy widżet przyjmuje zaznaczenie wejściowe

en: Has focus
pl: Zaznaczenie

en: Whether the widget has the input focus
pl: Określa, czy na widżecie jest zaznaczenie wejściowe

en: Is focus
pl: Zaznaczanie

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
pl: Określa, czy widżet jest domyślnym widżetem w nadrzędnym oknie

en: Can default
pl: Może być domyślny

en: Whether the widget can be the default widget
pl: Określa, czy widżet może być widżetem domyślnym

en: Has default
pl: Jest domyślny

en: Whether the widget is the default widget
pl: Określa, czy widżet jest widżetem domyślnym

en: Receives default
pl: Przyjmuje domyślne

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
pl: Określa, czy widżet przyjmuje domyślną czynność, jeśli na nim jest zaznaczenie

en: Composite child
pl: Element potomny złożonego

en: Whether the widget is part of a composite widget
pl: Określa, czy widżet jest częścią widżetu złożonego

en: Style
pl: Styl

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
pl: Styl widżetu zawierający informacje o jego wyglądzie (kolory itp.)

en: Events
pl: Zdarzenia

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
pl: Maska zdarzeń określająca, jakie rodzaje zdarzeń GdkEvents otrzymuje ten widżet

en: Extension events
pl: Zdarzenia rozszerzeń

en: The mask that decides what kind of extension events this widget gets
pl: Maska zdarzeń określająca, jakie rodzaje zdarzeń rozszerzeń otrzymuje ten widżet

en: No show all
pl: Bez obsługi sygnału wyświetlania wszystkich

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
pl: Określa, czy funkcja gtk_widget_show_all() powinna mieć wpływ na ten widżet

en: Whether this widget has a tooltip
pl: Określa, czy dany widżet ma podpowiedź

en: Window
pl: Okno

en: The widget's window if it is realized
pl: Okno widżetu, jeśli jest ono realizowane

en: Double Buffered
pl: Podwójnie zbuforowane

en: Whether or not the widget is double buffered
pl: Określa, czy widżet jest podwójnie zbuforowany

en: Interior Focus
pl: Wewnętrzne zaznaczenie

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
pl: Określa, czy należy rysować wskaźnik zaznaczenia wewnątrz widżetów

en: Focus linewidth
pl: Szerokość linii zaznaczenia

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
pl: Szerokość linii wskazującej zaznaczenie, liczona w pikselach

en: Focus line dash pattern
pl: Wzór linii zaznaczenia

en: Dash pattern used to draw the focus indicator
pl: Wzór linii przerywanej używanej przy rysowaniu zaznaczenia

en: Focus padding
pl: Dopełnienie zaznaczenia

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
pl: Szerokość odstępu między wskaźnikiem zaznaczenia a prostokątem okalającym skupienie, liczona w pikselach

en: Cursor color
pl: Kolor kursora

en: Color with which to draw insertion cursor
pl: Kolor, przy użyciu którego powinien być rysowany kursor wstawiania

en: Secondary cursor color
pl: Drugi kolor kursora

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
pl: Kolor pomocniczego kursora wstawiania, używanego przy redagowaniu tekstu z przemieszanymi fragmentami pisanymi od-lewej-do-prawej i od-prawej-do-lewej

en: Cursor line aspect ratio
pl: Proporcje linii kursora

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
pl: Współczynnik proporcji kursora wstawiania

en: Draw Border
pl: Rysowanie krawędzi

en: Size of areas outside the widget's allocation to draw
pl: Rozmiar obszarów do rysowania poza obszarem zajętym przez widżet

en: Unvisited Link Color
pl: Kolor nieodwiedzonego odnośnika

en: Color of unvisited links
pl: Kolor nieodwiedzonych odnośników

en: Visited Link Color
pl: Kolor odwiedzonego odnośnika

en: Color of visited links
pl: Kolor odwiedzonych odnośników

en: Wide Separators
pl: Szerokie separatory

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
pl: Określa, czy separatory mają konfigurowalną szerokość i czy mają być rysowane za pomocą prostokąta, a nie linii

en: Separator Width
pl: Szerokość separatora

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
pl: Szerokość separatorów jeśli szerokie separatory są włączone

en: Separator Height
pl: Wysokość separatora

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
pl: Wysokość separatorów jeśli szerokie separatory są włączone

en: Horizontal Scroll Arrow Length
pl: Długość strzałki poziomego paska przewijania

en: The length of horizontal scroll arrows
pl: Długość strzałek poziomych pasków przewijania

en: Vertical Scroll Arrow Length
pl: Długość strzałki pionowego paska przewijania

en: The length of vertical scroll arrows
pl: Długość strzałek pionowych pasków przewijania

en: Tooltips opacity
pl: Nieprzezroczystość podpowiedzi

en: The opacity to be used when drawing tooltips
pl: Nieprzezroczystość używana podczas rysowania podpowiedzi

en: Tooltips radius
pl: Promień podpowiedzi

en: The radius to be used when drawing tooltips
pl: Promień używany podczas rysowania podpowiedzi

en: Window Type
pl: Typ okna

en: The type of the window
pl: Typ okna

en: Window Title
pl: Tytuł okna

en: The title of the window
pl: Tytuł okna

en: Window Role
pl: Rola okna

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
pl: Unikalny identyfikator dla okna używany podczas przywracania sesji

en: Startup ID
pl: Identyfikator uruchamiania

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
pl: Unikalny identyfikator dla okna używany podczas powiadamiania o uruchomieniu

en: Allow Shrink
pl: Możliwość zmniejszania

en: If TRUE, the window has no mimimum size. Setting this to TRUE is 99% of the time a bad idea
pl: Określa, czy okno ma nie mieć minimalnego rozmiaru. Ustawienie tej wartości na TRUE jest w 99% procentach przypadków złym pomysłem

en: Allow Grow
pl: Możliwość zwiększania

en: If TRUE, users can expand the window beyond its minimum size
pl: Określa, czy użytkownik może ustawiać rozmiar okna na większy od minimalnego

en: If TRUE, users can resize the window
pl: Określa, czy użytkownik może zmieniać rozmiar okna

en: Modal
pl: Modalne

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
pl: Określa, czy okno jest modalne (kiedy jest widoczne, inne okna nie mogą być używane)

en: Window Position
pl: Pozycja okna

en: The initial position of the window
pl: Początkowa pozycja okna

en: Default Width
pl: Domyślna szerokość

en: The default width of the window, used when initially showing the window
pl: Domyślna szerokość okna wykorzystywana przy jego pierwszym wyświetleniu

en: Default Height
pl: Domyślna wysokość

en: The default height of the window, used when initially showing the window
pl: Domyślna wysokość okna wykorzystywana przy jego pierwszym wyświetleniu

en: Destroy with Parent
pl: Niszczenie z rodzicem

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
pl: Określa, czy to okno powinno być zamknięte w momencie zamknięcia okna nadrzędnego

en: Icon for this window
pl: Ikona dla tego okna

en: Mnemonics Visible
pl: Widoczność skrótów

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
pl: Określa, czy skróty są obecnie widoczne w tym oknie

en: Name of the themed icon for this window
pl: Nazwa ikony motywu dla tego okna

en: Is Active
pl: Aktywne

en: Whether the toplevel is the current active window
pl: Określa, czy okno nadrzędne jest oknem aktywnym

en: Focus in Toplevel
pl: Zaznaczenie w oknie nadrzędnym

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
pl: Określa, czy zaznaczenie znajduje się wewnątrz GtkWindow

en: Type hint
pl: Sugestia typu

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
pl: Wskazówka dla środowiska, z jakim typem okna ma do czynienia i jak ma z nim postępować.

en: Skip taskbar
pl: Pominięcia paska zadań

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
pl: Określa, czy okno powinno być pominięte na pasku zadań.

en: Skip pager
pl: Pominięcie przełącznika obszarów roboczych

en: TRUE if the window should not be in the pager.
pl: Określa, czy okno powinno być pominięte w przełączniku obszarów roboczych.

en: Urgent
pl: Ważne

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
pl: Określa, czy okno powinno być poddane uwadze użytkownika.

en: Accept focus
pl: Akceptowanie zaznaczenia

en: TRUE if the window should receive the input focus.
pl: Jeżeli ustawione, okno powinno otrzymywać zaznaczenie wejścia.

en: Focus on map
pl: Zaznaczenie przy mapowaniu

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
pl: Jeżeli ustawione, okno powinno otrzymywać zaznaczenie wejścia przy mapowaniu.

en: Decorated
pl: Dekorowanie

en: Whether the window should be decorated by the window manager
pl: Określa, czy okno powinno być dekorowane przez menedżera okien

en: Deletable
pl: Usuwalne

en: Whether the window frame should have a close button
pl: Określa, czy ramka okna ma mieć przycisk zamykania

en: Gravity
pl: Grawitacja

en: The window gravity of the window
pl: Okno grawitacji okna

en: Transient for Window
pl: Potomne okna

en: The transient parent of the dialog
pl: Nadrzędne potomnego okna dialogowego

en: Opacity for Window
pl: Nieprzezroczystość okna

en: The opacity of the window, from 0 to 1
pl: Nieprzezroczystość okna od 0 do 1
