gtk+-properties.HEAD - en to mk translation catalogue (576 entries)

en: Number of Channels
mk: Број на канали

en: The number of samples per pixel
mk: Број на примери по пиксел

en: Colorspace
mk: Место за боја

en: Has Alpha
mk: Има алфа

en: Bits per Sample
mk: Битови по пример

en: The number of bits per sample
mk: Број на битови по пример

en: Width
mk: Широчина

en: Height
mk: Височина

en: Pixels
mk: Пиксели

en: Default Display
mk: Стандарден приказ

en: The default display for GDK
mk: Стандарден приказ за GDK

en: Screen
mk: Екран

en: Font options
mk: Поени за фонт

en: The default font options for the screen
mk: Стандардните опции за фонтот на екранот

en: Font resolution
mk: Резолуција на фонтот

en: The resolution for fonts on the screen
mk: Резолуцијата за фонтовите на екранот

en: Program name
mk: Име на програма

en: Program version
mk: Верзија на програма

en: The version of the program
mk: Верзијата на програмата

en: Copyright string
mk: Стринг за copyright

en: Authors
mk: Автори

en: List of authors of the program
mk: Листа на автори на програмата

en: Documenters
mk: Документатори

en: List of people documenting the program
mk: Листа на луѓето кои работат на документацијата

en: Artists
mk: Изведувачи

en: Logo
mk: Лого

en: Accelerator Widget
mk: Копче за забрзување

en: Name
mk: Име

en: A unique name for the action.
mk: Уникатно име за дејството.

en: Label
mk: Ознака

en: Short label
mk: Кратка ознака

en: Icon Name
mk: Име на икона

en: Visible when horizontal
mk: Видливо кога е хоризонтално

en: Hide if empty
mk: Скриј ако е празно

en: Whether the action is enabled.
mk: Дали дејството е вклучено.

en: Visible
mk: Видливо

en: Action Group
mk: Група за дејствување

en: A name for the action group.
mk: Име за групата за дејствување.

en: Whether the action group is enabled.
mk: Дали е вклучена групата за дејствување.

en: Whether the action group is visible.
mk: Дали е видлива групата за дејствување.

en: Value
mk: Вредност

en: The value of the adjustment
mk: Вредноста за промена

en: Minimum Value
mk: Минимална вредност

en: The minimum value of the adjustment
mk: Минималната вредност за промена

en: Maximum Value
mk: Максимална вредност

en: The maximum value of the adjustment
mk: Максималната вредност за промена

en: Page Size
mk: Големина на страница

en: Horizontal alignment
mk: Хоризонтално подредување

en: Vertical alignment
mk: Вертикално подредување

en: Left Padding
mk: Лева маргина

en: Right Padding
mk: Десна маргина

en: Arrow direction
mk: Стрелка за правец

en: Arrow shadow
mk: Стрелка за сенка

en: Arrow Scaling
mk: Скалирање на стрелка

en: Amount of space used up by arrow
mk: Количина на простор кој се користи од стрелката

en: Horizontal Alignment
mk: Хоризонтално порамнување

en: Vertical Alignment
mk: Вертикално порамнување

en: Ratio
mk: Однос

en: Header Padding
mk: Поместување на хедер

en: Number of pixels around the header.
mk: Број на пиксели околу хедерот.

en: Content Padding
mk: Поместување на содржина

en: Number of pixels around the content pages.
mk: Број на пиксели околу страниците за содржина.

en: Page type
mk: Тип на страница

en: The type of the assistant page
mk: Типот на страницата на асистентот

en: Page title
mk: Наслов на страницата

en: The title of the assistant page
mk: Насловот на страницата на асистентот

en: Header image
mk: Слика на хедерот

en: Header image for the assistant page
mk: Слика на хедерот на страницата на асистентот

en: Sidebar image
mk: Слика на страничната лента

en: Sidebar image for the assistant page
mk: Слика од страничната лента на страницата на асистентот

en: Page complete
mk: Страницата е завршена

en: Whether all required fields on the page have been filled out
mk: Дали сите потребни полиња на страницата се пополнети

en: Spacing
mk: Растојание

en: Fill
mk: Пополни

en: Position
mk: Позиција

en: Translation Domain
mk: Домен за превод

en: The translation domain used by gettext
mk: Доменот за превод кој се користи од gettext

en: Vertical alignment for child
mk: Вертикално подредување на подпроцес

en: Image widget
mk: Копче за слика

en: Image position
mk: Позиција на сликата

en: The position of the image relative to the text
mk: Позиција на сликата релативна на текстот

en: Default Spacing
mk: Стандарден простор

en: Inner Border
mk: Внатрешна граница

en: Border between button edges and child.
mk: Граница меѓу рабовите на копчето и прозорецот-дете.

en: Image spacing
mk: Простор меѓу сликите

en: Spacing in pixels between the image and label
mk: Растојание меѓу сликата и ознаката во пиксели

en: Month
mk: Месец

en: Day
mk: Ден

en: mode
mk: режим

en: width
mk: ширина

en: height
mk: висина

en: Accelerator key
mk: Копче за забрзување

en: The keyval of the accelerator
mk: Вредноста на копчето за забрзувачот

en: Accelerator modifiers
mk: Менувачи на забрзувачот

en: The modifier mask of the accelerator
mk: Модификаторската маска на забрзувачот

en: Accelerator keycode
mk: Код на копчето на забрзувачот

en: The hardware keycode of the accelerator
mk: Хардверскиот код на клуч на забрзувачот

en: Accelerator Mode
mk: Режим на забрзувачот

en: The type of accelerators
mk: Типот на забрзувачот

en: Model
mk: Модел

en: Text Column
mk: Колона со текст

en: Size
mk: Големина

en: Icon
mk: Икона

en: Text
mk: Текст

en: Text on the progress bar
mk: Текст на лентата за прогрес

en: Pulse
mk: Пулс

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
mk: Поставете го ова на позитивни вредности ако се направил некаков напредок, но не знаете колку.

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
mk: Хоризонтална поставеност на текстот, од 0 (лево) до 1 (десно).

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
mk: Вертикална поставеност на текстот, од 0 (врв) до 1 (дно).

en: Orientation
mk: Ориентација

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton.
mk: Прилагодувањето кое ја содржи вредноста на кружното копче.

en: Climb rate
mk: Стапка на искачување

en: Active
mk: Активен

en: Markup
mk: Маркирање

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Font
mk: Фонт

en: Font weight
mk: Дебелина на Фонт

en: Font size
mk: Големина на фонт

en: Strikethrough
mk: Прецртан

en: Underline
mk: Подцртај

en: Language
mk: Јазик

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
mk: Претпочитано место за елипсизација на текстуалната низа, ако исцртувачот на ќелијата нема доволно простор за прикажување на целата текстуална низа

en: Wrap width
mk: Завиткај широчина

en: Alignment
mk: Поставеност

en: How to align the lines
mk: Како да се постават редовите

en: Background set
mk: Позадината е поставена

en: Align set
mk: Поставеност

en: Whether this tag affects the alignment mode
mk: Дали оваа етикета има ефект врз режимот на поставување

en: Indicator size
mk: Големина на индикаторот

en: CellView model
mk: Модел за преглед на ќелиите

en: The model for cell view
mk: Моделот за преглед на ќелиите

en: Indicator Size
mk: Големина на индикаторот

en: Whether the menu item is checked
mk: Дали е штиклиран предметот за мени

en: Inconsistent
mk: Неконзистентно

en: Use alpha
mk: Користи алфа

en: Title
mk: Наслов

en: Current Color
mk: Моментална боја

en: The selected color
mk: Избраната боја

en: Current Alpha
mk: Тековна алфа

en: Has palette
mk: Има палета

en: Whether a palette should be used
mk: Дали да се користи палета

en: The current color
mk: Моменталната боја

en: Custom palette
mk: Сопствена палета

en: Palette to use in the color selector
mk: Палета што ќе се користи како избирач за боја

en: Enable arrow keys
mk: Вклучи копчиња со стрелки

en: Whether the arrow keys move through the list of items
mk: Дали копчињата со стрелки се поместуваат на листата на предмети

en: Always enable arrows
mk: Секогаш вклучувај стрелки

en: Obsolete property, ignored
mk: Застарено својство, се игнорира

en: Case sensitive
mk: Големина на букви

en: Allow empty
mk: Дозволи празно

en: Whether an empty value may be entered in this field
mk: Дали во полето смее да биде внесена празна вредност

en: Value in list
mk: Вредност во листата

en: Whether entered values must already be present in the list
mk: Дали внесената вредност мора да биде присутна на листата

en: Wrap width for laying out the items in a grid
mk: Зголеми ја ширината за поставување на предметите на мрежата

en: Active item
mk: Активен предмет

en: The item which is currently active
mk: Предметот кој што е моментално активен

en: Has Frame
mk: Има рамка

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
mk: Ознака која може да биде прикажан од менаџерот на прозорци кога скокачкиот прозорец се одделува

en: Popup shown
mk: Прикажан е скокачки прозорец

en: Whether the combo's dropdown is shown
mk: Дали отпуштањето на комбинираните полиња е прикажано

en: Appears as list
mk: Се појавува на листата

en: Arrow Size
mk: Големина на стрелка

en: The minimum size of the arrow in the combo box
mk: Минималната големина на стрелката во комбинираното поле

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
mk: Кој тип на сенка ќе се исцртува околу комбинираното поле

en: Resize mode
mk: Режим на менување на големина

en: Specify how resize events are handled
mk: Одредете како се справуваат настани за менување на големина

en: Border width
mk: Широчина на границата

en: Curve type
mk: Тип на кривина

en: Minimum X
mk: Минумук X

en: Minimum possible value for X
mk: Минимум можна вредност за X

en: Maximum X
mk: Максимум X

en: Maximum possible X value
mk: Максимум можна вредност за X

en: Minimum Y
mk: Максимум Y

en: Minimum possible value for Y
mk: Минимум можна вредност за Y

en: Maximum Y
mk: Максимум Y

en: Maximum possible value for Y
mk: Максимум можна вредност за Y

en: Has separator
mk: Има разделувач

en: Spacing between buttons
mk: Простор помеѓу копчиња

en: Cursor Position
mk: Позиција на стрелката

en: Selection Bound
mk: Не е направен избор

en: Whether the entry contents can be edited
mk: Дали внесената содржина може да биде уредувана

en: Maximum length
mk: Максимална должина

en: Visibility
mk: Видливост

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
mk: Граница меѓу текстот и рамката. Го надминува својството за стил на внатрешната граница

en: Invisible character
mk: Невидлив знак

en: Activates default
mk: Го активира стандардното

en: Number of characters to leave space for in the entry
mk: Број на знаци за кои што треба да биде оставено место во записот

en: The contents of the entry
mk: Содржината на записот

en: Truncate multiline
mk: Скрати повеќе редови

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
mk: Дали да ги скрати вметнувања на повеќе редови во еден.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
mk: Каков тип на сенка да се црта околу записот кога е поставено has-frame

en: Border between text and frame.
mk: Граница меѓу текстот и рамката.

en: Select on focus
mk: Избери при фокусирање

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
mk: Дали да ја избере содржината на записот кога истиот е фокусиран

en: Password Hint Timeout
mk: Временски лимит за прикажување совет за лозинка

en: How long to show the last input character in hidden entries
mk: Колку долго да го прикажува последно внесениот знак во скриените полиња за внeсување

en: Completion Model
mk: Модел на довршување

en: Minimum Key Length
mk: Минимална должина на клуч

en: Text column
mk: Колона со текст

en: Inline selection
mk: Внатрешен избор

en: Your description here
mk: Вашиот опис овде

en: Visible Window
mk: Видлив прозорец

en: Expanded
mk: Проширено

en: Expander Size
mk: Големина

en: Size of the expander arrow
mk: Големина на стрелката

en: Action
mk: Дејство

en: File System Backend
mk: Бекенд на датотечниот систем

en: Filter
mk: Филтер

en: The current filter for selecting which files are displayed
mk: Моменталниот филтер за избирање на прикажаните датотеки

en: Local Only
mk: Само локално

en: Preview widget
mk: Преглед на копче

en: Use Preview Label
mk: Користи ознака за преглед

en: Extra widget
mk: Додатно копче

en: Application supplied widget for extra options.
mk: Апликацијата нуди копчиња за додатни опции

en: Select Multiple
mk: Избери повеќе

en: Show Hidden
mk: Покажи скриени

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
mk: Дали избирачот на датотеки во режим на зачувување ќе претставува и дијалог за потврдување на запишување над датотеки.

en: Dialog
mk: Дијалог

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Show style
mk: Покажи стил

en: Show size
mk: Покажи големина

en: Selection mode
mk: Режим на избирање

en: The selection mode
mk: Режимот на избирање

en: Pixbuf column
mk: Pixbuf колона

en: Icon View Model
mk: Модел за преглед на икона

en: Number of columns
mk: Број на колони

en: Row Spacing
mk: Место помеѓу редови

en: Column Spacing
mk: Место помеѓу колони

en: Space which is inserted between grid columns
mk: Простор кој е вметнат меѓу колоните на мрежата

en: Tooltip Column
mk: Колона за балонче со совет

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
mk: Колоната во моделот која содржи текстови за балончињата со совет за предмеите

en: Selection Box Color
mk: Боја на кутијата за избор

en: Image
mk: Слика

en: Pixel size
mk: Големина на пиксел

en: Animation
mk: Анимација

en: Justification
mk: Порамнување

en: Pattern
mk: Шара

en: Line wrap mode
mk: Режим на пренесување на редовите

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
mk: Ако пренесувањето на текст е поставено, ќе контролира како се пренесуваат редовите

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
mk: Претпочитаното место за елипсизација на текстуалната низа, ако ознаката нема доволно место за прикажување на целата текстуална низа

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
mk: Дали да се избери содржината на избирачки наслов кога е фокусиран

en: Horizontal Padding
mk: Хоризонтално растојание

en: Extra space at the left and right edges of the menu
mk: Додатен простор на левиот и десниот раб на менито

en: Double Arrows
mk: Дупли стрелки

en: When scrolling, always show both arrows.
mk: При скролање, секогаш прикажувај ги двете стрелки.

en: Submenu
mk: Подмени

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
mk: Подменито прикачено на предметот од менито или NULL ако нема

en: Menu
mk: Мени

en: The buttons shown in the message dialog
mk: Копчињата прикажани во дијалогот со порака

en: The primary text of the message dialog
mk: Примарниот текст од дијалогот со порака

en: Use Markup
mk: Користи маркирање

en: The primary text of the title includes Pango markup.
mk: Примарниот текст од насловот користи Pango маркирање.

en: Secondary Text
mk: Секундарен текст

en: The secondary text of the message dialog
mk: Секундарниот текст на дијалогот со порака

en: Use Markup in secondary
mk: Користи маркирање во секундарното

en: The secondary text includes Pango markup.
mk: Секундарниот текст содржи Pango додаток.

en: The image
mk: Сликата

en: Page
mk: Страница

en: The index of the current page
mk: Индексот на тековната страна

en: Tab Position
mk: Позиција на јазичето

en: Tab Border
mk: Граница на јазичето

en: Show Tabs
mk: Покажи јазичиња

en: Show Border
mk: Покажи граница

en: Group ID
mk: Ид. на група

en: Group ID for tabs drag and drop
mk: Ид. на групата за влечење и пуштање на јазичиња

en: Group
mk: Група

en: Group for tabs drag and drop
mk: Група на јазичиња за влечење и пуштање

en: Tab reorderable
mk: Јазичето е преуредливо

en: Whether the tab is reorderable by user action or not
mk: Дали јазичето е преуредливо од дејството на корисникот

en: Tab detachable
mk: Јазичето се откачува

en: Whether the tab is detachable
mk: Дали јазичето се откачува

en: Tab overlap
mk: Растојание меѓу јазичињата

en: Size of tab overlap area
mk: Растојание меѓу јазичињата

en: Tab curvature
mk: Закривување на јазичето

en: Size of tab curvature
mk: Големина на кривината на јазичето

en: User Data
mk: Кориснички податоци

en: Anonymous User Data Pointer
mk: Анонимен покажувач на кориснички податоци

en: Minimal Position
mk: Минимална позиција

en: Maximal Position
mk: Максимална позиција

en: Resize
mk: Промени големина

en: Embedded
mk: Вградено

en: Whether or not the plug is embedded
mk: Дали приклучокот е вграден

en: Name of the printer
mk: Име на печатач

en: Backend
mk: Бекенд

en: Backend for the printer
mk: Бекенд за печатачот

en: Is Virtual
mk: Е вируелен

en: FALSE if this represents a real hardware printer
mk: FALSE ако ова претставува вистински хардвер печатач

en: Accepts PDF
mk: Прифаќа PDF

en: TRUE if this printer can accept PDF
mk: TRUE ако овој печатач прифаќа PDF

en: Accepts PostScript
mk: Прифаќа PostScript

en: TRUE if this printer can accept PostScript
mk: TRUE ако овој печатач прифаќа PostScript

en: State Message
mk: Порака за состојба

en: String giving the current state of the printer
mk: Низа од знаци која ја дава тековната состојба на печатачот

en: Location
mk: Локација

en: The location of the printer
mk: Локација на печатачот

en: The icon name to use for the printer
mk: Име на иконата која ќе се користи за печатачот

en: Job Count
mk: Бројач на работи

en: Number of jobs queued in the printer
mk: Број на печатења кои се во редот на чекање на печатачот

en: Source option
mk: Опции на изворот

en: The PrinterOption backing this widget
mk: PrinterOption опцијата кој е во позадина на оваа графичка контрола

en: Title of the print job
mk: Наслов на печатењето

en: Printer
mk: Печатач

en: Printer to print the job to
mk: Печатач со кого ќе се изврши печатењето

en: Settings
mk: Поставувања

en: Printer settings
mk: Поставувања на печатачот

en: Page Setup
mk: Поставување на страница

en: Track Print Status
mk: Следи го статусот на печатењето

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
mk: TRUE ако печатењето ќе продолжи да емитува статус - променети сигнали откако податоците за печатење се испратени до печатачот или до серверот за печатење.

en: Default Page Setup
mk: Стандардно поставување на страница

en: The GtkPageSetup used by default
mk: GtkPageSetup поставувањето кое стандардно се користи

en: Print Settings
mk: Поставувања за печатење

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
mk: GtkPrintSettings поставувањата кои се користат за иницијализирање на дијалогот

en: Job Name
mk: Име на печатење

en: A string used for identifying the print job.
mk: Низа од знаци која се користи за идентификација на печатењето.

en: Number of Pages
mk: Број на страници

en: The number of pages in the document.
mk: Бројот на страници во документот.

en: Current Page
mk: Тековна страница

en: The current page in the document
mk: Тековната страница во документот

en: Use full page
mk: Користи ја целата страница

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
mk: TRUE ако изворот на содржината треба да е во ќоше на страната наместо на површината за претставување

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
mk: TRUE ако операцијата на печатење ќе продолжи да известува за статусот на печатењето откако податоците за печатење се испратени до печатачот или серверот за печатење.

en: Unit
mk: Единица

en: The unit in which distances can be measured in the context
mk: Единицата во која се мерат оддалеченостите во содржината

en: Show Dialog
mk: Прикажи дијалог

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
mk: TRUE ако дијалог за напредок се прикажува при печатењето.

en: Allow Async
mk: Дозволи асинхроно

en: TRUE if print process may run asynchronous.
mk: TRUE ако процесот на печатење може да тече асинхроно.

en: Export filename
mk: Извези го името на датотеката

en: Status
mk: Статус

en: The status of the print operation
mk: Статусот на операцијата за печатење

en: Status String
mk: Низа од знаци за статус

en: A human-readable description of the status
mk: Опис за статусот кој е разбирлив за човек

en: Custom tab label
mk: Сопствена ознака на јазичето

en: Label for the tab containing custom widgets.
mk: Ознака на јазичето кое содржи прилагодени графички контроли.

en: The GtkPageSetup to use
mk: GtkPageSetup поставувањето кое ќе се употребува

en: Selected Printer
mk: Избран печатач

en: The GtkPrinter which is selected
mk: GtkPrinter печатачот кој е избран

en: If TRUE, the GtkProgress is in activity mode, meaning that it signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something but don't know how long it will take.
mk: Ако е ВИСТИНА тогаш GtkProgress е во активен режим, што значи дека сигнализира кога се случува нешто, но не и колку од активноста е завршена. Ова се користи кога правите нешто за кое што не знаете колку време е потребно.

en: Whether the progress is shown as text.
mk: Дали напредокот се прикажува како текст

en: Fraction
mk: фракција

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
mk: Преферираното место за кратење на низата ако лентата за напредок нема доволно место за прикажување на целата низа.

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
mk: Додатниот простор применет на широчината на лентата за напредок.

en: The current value
mk: Тековната вредност

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
mk: Својството за вредност на тековно активниот член на групата на која оваа акција ѝ припаѓа.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
mk: Предмет од радио менито на чија група припаѓа оваа графичка контрола.

en: Lower stepper sensitivity
mk: Низок степен на чувствителност

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
mk: Правила за чувствителност кои покажуваат на ниската страна на прилагодувањата

en: Upper stepper sensitivity
mk: Високо ниво на чувствителност

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
mk: Правила за чувствителност кои покажуваат на високата страна на прилагодувањата

en: Show Fill Level
mk: Покажи го нивото на пополнување

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
mk: Дали да се прикажи ниво на пополнување.

en: Restrict to Fill Level
mk: Ограничи на нивото на пополнување

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
mk: Дали да се ограничи горната граница на нивото на ограничување.

en: Fill Level
mk: Ниво на пополнување

en: The fill level.
mk: Нивото на пополнување.

en: Draw slider ACTIVE during drag
mk: Исцртај го лизгачот ACTIVE при влечење

en: With this option set to TRUE, sliders will be drawn ACTIVE and with shadow IN while they are dragged
mk: Со поставување на оваа опција на TRUE, лизгачите ќе бидат исцртани ACTIVE и со сенката IN додека се влечени

en: Trough Side Details
mk: Детали за страната на полето

en: When TRUE, the parts of the trough on the two sides of the slider are drawn with different details
mk: Кога е поставено на TRUE, деловите од полето на двете страни од лизгачот се исцртани со различни детали

en: Trough Under Steppers
mk: Поле под копчето на лентата за движење

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
mk: Дали да исцртам поле за целосна должина на опсегот или да ги исклучам копчињата на лентата за движење и растојанието

en: Show Numbers
mk: Прикажи бројки

en: Whether the items should be displayed with a number
mk: Дали предметите да бидат прикажани со бројка

en: Recent Manager
mk: Скорашен менаџер

en: The RecentManager object to use
mk: Објектот на скорашниот менаџер кој ќе се употребува

en: Show Private
mk: Прикажи приватно

en: Whether the private items should be displayed
mk: Дали приватните предмети да се прикажат

en: Show Tooltips
mk: Прикажи совети

en: Whether there should be a tooltip on the item
mk: Дали да се прикажи совет за предметот

en: Show Icons
mk: Прикажи икони

en: Whether there should be an icon near the item
mk: Дали да се прикажат икони покрај предметот

en: Show Not Found
mk: Прикажувањето не е пронајдено

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
mk: Дали да се прикажат предметите кои покажуваат кон недостапни ресурси

en: Whether to allow multiple items to be selected
mk: Дали е дозволено повеќе предмети да бидат избрани

en: Local only
mk: Само локално

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
mk: Дали избраните ресурси да бидат ограничени само на локална датотека: URI

en: Limit
mk: Лимит

en: The maximum number of items to be displayed
mk: Максималниот број на предмети кои ќе бидат прикажани

en: Sort Type
mk: Тип на сортирање

en: The sorting order of the items displayed
mk: Редоследот на сортирање на прикажаните предмети

en: The current filter for selecting which resources are displayed
mk: Тековниот филтер за избирање кои ресурси ќе се прикажат

en: The full path to the file to be used to store and read the list
mk: Целосната патека на датотеката која ќе биде употребена за зачувување и читање на листата

en: The maximum number of items to be returned by gtk_recent_manager_get_items()
mk: Максималниот број на предмети кои ќе бидат вратени од gtk_recent_manager_get_items()

en: The size of the recently used resources list
mk: Големината на скорашно употребуваната листа на ресурси

en: Lower
mk: Долни

en: Upper
mk: Горни

en: Metric
mk: Метрички

en: The value of the scale
mk: Вредноста на скалата

en: The icon size
mk: Големина на иконата

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
mk: GtkAdjustment што ја содржи тековната вредност на овој објект за скалирање на копче

en: Icons
mk: Икони

en: List of icon names
mk: Листа на имиња со икони

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
mk: Прикажи уште една стрелка за напред на спротивната страна од лентата за лизгање

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars. This property only takes effect if "window-placement-set" is TRUE.
mk: Каде да биде поставена содржината соодветно на лентите за скролање. Ова својство ќе стапи во сила ако поставувањето "window-placement-set" е TRUE.

en: Window Placement Set
mk: Поставување на положбата на прозорецот

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
mk: Дали "window-placement" да биде користен за одредување на локацијата на содржините соодветно со лентите за скролање.

en: Scrollbars within bevel
mk: Ленти за лизгање

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
mk: Постави ги лентите за лизгање на рабовите на прозорецот

en: Scrolled Window Placement
mk: Поставување на скролуваниот прозорец

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
mk: Каде се лоцирани содржините на скролуваниот прозорец соодветно со лентите за скролање, ако не се надминати од поставувањето на скролуваниот прозорец.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
mk: Должина на циклусот на трепкање во милисекунди

en: Cursor Blink Timeout
mk: Време за трепкање на стрелката

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
mk: Време за кое стрелката престанува да трепка, во секунди

en: Fallback Icon Theme Name
mk: Име на темата за икони за враќање

en: Name of a icon theme to fall back to
mk: Име на темата за икони на која ќе се вратам

en: Font Name
mk: Име на фонтот

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
mk: Име на темата на стрелката која ќе се користи или NULL за користење на стандардната тема

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
mk: Големина која ќе се употребува за боите или 0 за стандардната големина

en: Alternative sort indicator direction
mk: Алтернативна насока на индикаторот за подредување

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
mk: Дали насоката на индикаторите на вид во листата и дрвата е превртена за разлика од стандардната (каде надолу значи покачување)

en: Show the 'Input Methods' menu
mk: Прикажи го менито „Методи на внесување“

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
mk: Дали менито со содржини на записите и прегледите на текстот да овозможи промена на методот за внесување

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
mk: Прикажи го менито за внесување на Unicode контролни знаци

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
mk: Дали менијата на содржината на полињата за внесување текст и прегледите на текст треба да понудат внесување на контролни знаци

en: Start timeout
mk: Временски лимит за започнување

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
mk: Почетна вредност на временскиот лимит кога копчето е притиснато

en: Repeat timeout
mk: Повтори го временскиот лимит

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
mk: Повтори ја вредноста на временското ограничување кога копчето е притиснато

en: Expand timeout
mk: Време на проширување

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
mk: Прошири ја вредноста на временскиот лимит кога графичката контрола се проширува во нов регион

en: Color scheme
mk: Шема на боја

en: A palette of named colors for use in themes
mk: Палета од именувани бои за употреба во темите

en: Enable Animations
mk: Овозможи анимации

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
mk: Дали да овозможи анимации на алатниците.

en: Enable Touchscreen Mode
mk: Го овозможува режимот на екран осетлив на допир

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
mk: Кога е TRUE, не се прикажуваат известувања за движењето на овој екран

en: Tooltip timeout
mk: Време на појавување на балончето со совет

en: Timeout before tooltip is shown
mk: Време за кое се покажува ова балонче со совет

en: Tooltip browse timeout
mk: Време за истекување на прелистувањето на балончето

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
mk: Време за истекување на прелистувањето на балончето за кое се прикажува кога е овозможен режимот за прелистување

en: Tooltip browse mode timeout
mk: Време за истекување на прелистувањето на балончето

en: Timeout after which browse mode is disabled
mk: Времето за кое се исклучува режимот за прелистување

en: Keynav Cursor Only
mk: Keynav само со стрелки

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
mk: Кога е TRUE, достапни се само копчињата со стрелки за навигација во графичките контроли

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
mk: Дали да се обвитка при навигација на графичките контроли со тастатура

en: Error Bell
mk: Ѕвонче за грешки

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
mk: Кога е TRUE, навигацијата со тастатура и другите грешки ќе предизвикуваат бипкање

en: Color Hash
mk: Мешање на боја

en: A hash table representation of the color scheme.
mk: Претставување со хеш табела на шемата на бојата.

en: Default print backend
mk: Стандарден бекенд за печатење

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
mk: Листа на GtkPrintBackend бекендови кои ќе се користат стандардно

en: Default command to run when displaying a print preview
mk: Стандардна команда која ќе се извршува кога се прикажува преглед за печатење

en: Command to run when displaying a print preview
mk: Команда која ќе се извршува кога се прикажува преглед за печатење

en: Enable Mnemonics
mk: Овозможи мнемоника

en: Whether labels should have mnemonics
mk: Дали натписите да имаат мнемоника

en: Enable Accelerators
mk: Овозможи забрзувачи

en: Whether menu items should have accelerators
mk: Дали предметите од менијата да имаат забрзувачи

en: Recent Files Limit
mk: Ограничување на скорешните датотеки

en: Number of recently used files
mk: Број на скорешно користени датотеки

en: Mode
mk: Помести

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
mk: Ако е TRUE, скриените графички контроли ќе бидат игнорирани при определувањето на големината на групата

en: Numeric
mk: Нумеричко

en: Wrap
mk: Пореди

en: The size of the icon
mk: Големина на иконата

en: The screen where this status icon will be displayed
mk: Екранот каде ќе се прикажува статусната икона

en: Blinking
mk: Трепкање

en: Whether or not the status icon is blinking
mk: Дали иконата за статус трепка

en: Whether or not the status icon is visible
mk: Дали иконата за статус е видлива

en: Whether or not the status icon is embedded
mk: Дали се вградува статусна икона

en: The orientation of the tray
mk: Ориентација на фиоката

en: Has tooltip
mk: Има балонче со совет

en: Tooltip Text
mk: Текст на балончето со совет

en: The contents of the tooltip for this widget
mk: Содржините на балончето со совет за оваа графичка контрола

en: Tooltip markup
mk: Маркирање на балончето со совет

en: Rows
mk: Редици

en: Columns
mk: Колони

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
mk: Ако е ВИСТИНА, ќелиите во табелите се со истна височина/широчина

en: Has selection
mk: Има избор

en: Whether the buffer has some text currently selected
mk: Дали баферот има текст кој е тековно избран

en: Cursor position
mk: Позиција на стрелката

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
mk: Позицијата на ознаката за вметнување (како порамнување од почетокот на баферот)

en: Copy target list
mk: Копирај ја целната листа

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
mk: Листа на цели кои овој бафер ги поддржува за вметнување од клипбордот и DND извор

en: Paste target list
mk: Листа со цели на вметнување

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
mk: Листа на цели кои овој бафер ги поддржува за вметнување од клипбордот и DND дестинација

en: Mark name
mk: Означи име

en: Left gravity
mk: Гравитација од лево

en: Whether the mark has left gravity
mk: Дали ознаката тежи кон лево

en: Text direction
mk: Насока на текст

en: Left margin
mk: Лева маргина

en: Right margin
mk: Десна маргина

en: Indent
mk: Вовлечено

en: Tabs
mk: Табови

en: Invisible
mk: Невидливо

en: Paragraph background color
mk: Позадинска боја на параграфот

en: Margin Accumulates
mk: Маргината се собира

en: Whether left and right margins accumulate.
mk: Дали десните и левите маргини се собираат.

en: If the toggle action should be active in or not
mk: Дали копчето за менување да е активно или не

en: Size of icons in this toolbar
mk: Големина на иконите на оваа лента со алатки

en: Icon size set
mk: Поставување на големината на иконите

en: Whether the icon-size property has been set
mk: Дали својството за големина на иконите е поставено

en: Maximum child expand
mk: Максимално проширување на прозорецот-дете

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
mk: Максимален простор кој ќе му биде даден на проширувачкиот предмет

en: Button relief
mk: Отпуштање на копче

en: Icon name
mk: Име на икона

en: Icon widget
mk: Копче за икона

en: Icon spacing
mk: Растојание меѓу иконите

en: Spacing in pixels between the icon and label
mk: Растојание меѓу иконата и ознаката во пиксели

en: Enable Search
mk: Вклучи пребарување

en: Show Expanders
mk: Покажи ги проширувачите

en: View has expanders
mk: Погледот има проширувачи

en: Level Indentation
mk: Идентација на ниво

en: Extra indentation for each level
mk: Екстра идентација за секое ниво

en: Rubber Banding
mk: Превиткување на гума

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
mk: Дали да овозможам избор на повеќе предмети со влечење со стрелката на глувчето

en: Enable Grid Lines
mk: Прикажи линии од мрежата

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
mk: Дали линиите од мрежата да се исцртаат на прегледот на дрвото

en: Enable Tree Lines
mk: Прикажи линии на дрвото

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
mk: Дали линиите од дрвото да се исцртаат на прегледот на дрвото

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
mk: Колоната во моделот која содржи текстови за балончиња со совети

en: Row Ending details
mk: Детали за завршување на ред

en: Enable extended row background theming
mk: Овозможи проширено уредување на изгледот на позадината на редот

en: Grid line width
mk: Ширина на линиите на мрежата

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
mk: Ширина во пиксели на линиите на прегледот на дрвото

en: Tree line width
mk: Ширина на линијата на дрвото

en: Width, in pixels, of the tree view lines
mk: Ширина во пиксели на линиите на прегледот на дрвото

en: Grid line pattern
mk: Мостра на линија на мрежата

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
mk: Испрекинати линии се користат за исцртување на линиите на прегледот на дрвото

en: Tree line pattern
mk: Мостра на линијата на дрвото

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
mk: Испрекинати линии се користат за исцртување на линиите на прегледот на дрвото

en: Resizable
mk: Со променлива големина

en: Sizing
mk: Големина

en: Clickable
mk: Може да се кликнува

en: Widget
mk: Копче

en: Sort order
mk: Ред на сортирање

en: Style
mk: Стил

en: Events
mk: Настани

en: Extension events
mk: Настани поврзани со екстензии

en: Whether this widget has a tooltip
mk: Дали оваа графичка контрола има балонче со совет

en: Interior Focus
mk: Внатрешен фокус

en: Cursor color
mk: Боја на стрелката

en: Color with which to draw insertion cursor
mk: Боја на стрелката за влечење

en: Draw Border
mk: Нацртај граница

en: Unvisited Link Color
mk: Боја на непосетена врска

en: Color of unvisited links
mk: Бојата на непосетените врски

en: Visited Link Color
mk: Боја на постена врска

en: Color of visited links
mk: Боја на посетените врски

en: Wide Separators
mk: Широки разделувачи

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
mk: Дали разделувачите имаат приспособлива ширина и дали треба да бидат повлекувани со користење на поле наместо линија

en: Separator Width
mk: Ширина на разделувач

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
mk: Ширина на разделувачите ако поставувањето wide-separators е TRUE

en: Separator Height
mk: Должина на разделувач

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
mk: Должината на разделувачите ако поставувањето "wide-separators" е TRUE

en: Horizontal Scroll Arrow Length
mk: Должина на хоризонталната стрелка за скролање

en: The length of horizontal scroll arrows
mk: Должината на хоризонталните стрелки за скролање

en: Vertical Scroll Arrow Length
mk: Должина на вертикалната стрелка за скролање

en: The length of vertical scroll arrows
mk: Должината на вертикалните стрелки за скролање

en: Window Type
mk: Тип на прозорец

en: The type of the window
mk: Типот на прозорецот

en: Window Title
mk: Наслов на прозорец

en: The title of the window
mk: Насловот на прозорецот

en: Window Role
mk: Виткање на прозорец

en: Startup ID
mk: ID за подигнување

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
mk: Уникатен означувач за прозорецот кој се користи од startup-notification

en: Allow Shrink
mk: Дозволи намалување

en: Window Position
mk: Позиција на прозорецот

en: Default Width
mk: Стандардна широчина

en: The default width of the window, used when initially showing the window
mk: Стандардната широчина за прозорецот, се користи при прикажување на прозорецот

en: Default Height
mk: Стандардна височина

en: The default height of the window, used when initially showing the window
mk: Стандардната височина за прозорецот, се користи при прикажување на прозорецот

en: Icon for this window
mk: Иконата за овој прозорец

en: Name of the themed icon for this window
mk: Името на иконата од темата за овој прозорец

en: Is Active
mk: Е активно

en: Skip taskbar
mk: Прескокни лента со програми

en: Skip pager
mk: Прескокни пејџер

en: Urgent
mk: Итно

en: Accept focus
mk: Прифати фокус

en: Decorated
mk: Украсено

en: Deletable
mk: Се бриши

en: Whether the window frame should have a close button
mk: Дали рамката на прозорецот да има копче за затварање

en: Gravity
mk: Гравитација

en: Transient for Window
mk: Преодност за прозорец

en: The transient parent of the dialog
mk: Преодниот прозорец-родител на дијалогот

en: Opacity for Window
mk: Провидност на прозорецот

en: The opacity of the window, from 0 to 1
mk: Провидност на прозорецот, од 0 до 1
