gtk+ master - en to hu translation catalogue (684 entries)

en: Error parsing option --gdk-debug
hu: Hiba a --gdk-debug kapcsoló feldolgozásakor

en: Error parsing option --gdk-no-debug
hu: Hiba a --gdk-no-debug kapcsoló feldolgozásakor

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
hu: A program osztálya, ahogy az ablakkezelő használja

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
hu: OSZTÁLY

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
hu: A programnév, ahogy az ablakkezelő használja

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
hu: NÉV

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
hu: Használandó X-megjelenítő

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
hu: MEGJELENÍTŐ

note: Description of --screen=SCREEN in --help output
en: X screen to use
hu: Használandó X-képernyő

note: Placeholder in --screen=SCREEN in --help output
en: SCREEN
hu: KÉPERNYŐ

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
hu: Beállítandó GDK hibakeresési jelzőbitek

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
hu: JELZŐK

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
hu: Kikapcsolandó GDK jelzőbitek

[ctx: keyboard label]
en: Return
hu: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
hu: Multi_billentyű

[ctx: keyboard label]
en: Left
hu: Balra

[ctx: keyboard label]
en: Up
hu: Fel

[ctx: keyboard label]
en: Right
hu: Jobbra

[ctx: keyboard label]
en: Down
hu: Le

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
hu: KP_Szóköz

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
hu: KP_Balra

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
hu: KP_Fel

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
hu: KP_Jobbra

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
hu: KP_Le

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
hu: Ne kötegelje a GDI kéréseket

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
hu: Ne használja a Wintab API-t a tablet támogatáshoz

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
hu: Ugyanaz mint --no-wintab

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
hu: Ne használja a Wintab API-t [alapértelmezett]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
hu: A paletta mérete 8 bites módban

note: Description of --sync in --help output
en: Make X calls synchronous
hu: Legyenek szinkron X-hívások

en: Starting %s
hu: %s indítása

en: Opening %s
hu: %s megnyitása

en: Opening %d Item | Opening %d Items
hu[0]: %d elem megnyitása
hu[1]: %d elem megnyitása

en: Could not show link
hu: Nem jeleníthető meg a hivatkozás

en: License
hu: Licenc

en: The license of the program
hu: A program licence

note: Add the credits button
en: C_redits
hu: _Köszönet

note: Add the license button
en: _License
hu: _Licenc

en: About %s
hu: %s névjegye

en: Credits
hu: Köszönet

en: Written by
hu: Írta

en: Documented by
hu: Dokumentáció

en: Translated by
hu: Fordította

en: Artwork by
hu: Grafika

[ctx: keyboard label]
en: Space
hu: Szóköz

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
hu: Fordított törtvonal

en: Invalid type function on line %d: '%s'
hu: Érvénytelen típusfüggvény a(z) %d. sorban: „%s”

en: Duplicate object ID '%s' on line %d (previously on line %d)
hu: Többször szereplő objektumazonosító („%s”) a(z) %d. sorban (korábban a(z) %d. sorban)

en: Invalid root element: '%s'
hu: Érvénytelen gyökérelem: „%s”

en: Unhandled tag: '%s'
hu: Kezeletlen címke: „%s”

note: Translate to calendar:YM if you want years to be displayed * before months; otherwise translate to calendar:MY. * Do *not* translate it to anything else, if it * it isn't calendar:YM or calendar:MY it will not work. * * Note that the ordering described here is logical order, which is * further influ
en: calendar:MY
hu: calendar:YM

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
hu: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
hu: Tiltva

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
hu: Érvénytelen

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
hu: Új gyorsbillentyű…

en: Pick a Color
hu: Válasszon színt

en: Received invalid color data
hu: Érvénytelen színadat érkezett

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
hu: Válassza ki a kívánt színt a külső gyűrűről. Válassza ki ezen szín a sötétségét vagy világosságát a belső háromszög használatával.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
hu: Kattintson a pipettára, majd a képernyő bármely pontjára az ott lévő szín kiválasztásához.

en: _Hue:
hu: Á_rnyalat:

en: Position on the color wheel.
hu: A színkerék pozíciója.

en: _Saturation:
hu: Telített_ség:

en: "Deepness" of the color.
hu: A szín telítettsége.

en: _Value:
hu: É_rték:

en: Brightness of the color.
hu: A szín fényessége.

en: _Red:
hu: _Vörös:

en: Amount of red light in the color.
hu: A vörös fény mennyisége a színben.

en: _Green:
hu: _Zöld:

en: Amount of green light in the color.
hu: A zöld fény mennyisége a színben.

en: _Blue:
hu: _Kék:

en: Amount of blue light in the color.
hu: A kék fény mennyisége a színben.

en: Op_acity:
hu: Á_tlátszatlanság:

en: Transparency of the color.
hu: A szín átlátszósága.

en: Color _name:
hu: Szín _neve:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
hu: Beírhat ide egy HTML-stílusú hexadecimális színértéket, vagy egyszerűen egy színnevet, például „orange”.

en: _Palette:
hu: _Paletta:

en: Color Wheel
hu: Színkerék

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
hu: Az előzőleg kiválasztott szín, összehasonlításként a most kiválasztottal. Áthúzhatja ezt a színt egy palettabejegyzéshez, vagy kiválaszthatja mint jelenlegit a mellette lévő mezőbe húzással.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
hu: Az Ön által kiválasztott szín. Ezt a színt egy palettabejegyzésbe áthúzva elmentheti későbbi felhasználásra.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
hu: A korábban kiválasztott szín, a most kiválasztott színnel való összehasonlításhoz.

en: The color you've chosen.
hu: A kiválasztott szín.

en: _Save color here
hu: _Szín mentése ide

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
hu: Kattintson erre a palettabejegyzésre, hogy ez legyen a jelenlegi szín. A bejegyzés megváltoztatásához húzzon ide egy színt a pipetta melletti színmezőből vagy a jobb gombos menüben kattintson a „Szín mentése ide” pontra.

en: Color Selection
hu: Válasszon színt

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
hu: Egyéni méretek kezelése

en: inch
hu: hüvelyk

en: Margins from Printer...
hu: Margók a nyomtatótól…

en: Custom Size %d
hu: Egyéni méret %d

en: _Width:
hu: _Szélesség:

en: _Height:
hu: _Magasság:

en: Paper Size
hu: Papírméret

en: _Top:
hu: _Fent:

en: _Bottom:
hu: _Lent:

en: _Left:
hu: _Bal:

en: _Right:
hu: J_obb:

en: Paper Margins
hu: Papírmargók

en: Input _Methods
hu: Beviteli mó_dok

en: _Insert Unicode Control Character
hu: _Unicode vezérlőkarakter beszúrása

en: Caps Lock is on
hu: A Caps Lock be van kapcsolva

en: Select a File
hu: Válasszon ki egy fájlt

en: Desktop
hu: Asztal

en: (None)
hu: (Nincs)

en: Other...
hu: Egyéb…

en: Type name of new folder
hu: Adja meg az új mappa nevét

en: Could not retrieve information about the file
hu: Nem érhető el információ a fájlról

en: Could not add a bookmark
hu: Nem adható hozzá könyvjelző

en: Could not remove bookmark
hu: Nem lehet eltávolítani a könyvjelzőt

en: The folder could not be created
hu: A mappa nem hozható létre

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
hu: A mappát nem lehet létrehozni, mivel már létezik egy fájl ugyanezen a néven. Próbáljon más nevet adni a mappának vagy nevezze át a fájlt.

en: You need to choose a valid filename.
hu: Érvényes fájlnevet válasszon.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
hu: Nem hozható létre fájl %s alatt, mert az nem mappa

en: You may only select folders.  The item that you selected is not a folder; try using a different item.
hu: Csak mappákat választhat ki. A kiválasztott elem nem mappa, próbáljon másik elemet használni.

en: Invalid file name
hu: Érvénytelen fájlnév

en: The folder contents could not be displayed
hu: A mappa tartalma nem jeleníthető meg

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
hu: %1$s ezen: %2$s

en: Search
hu: Keresés

en: Recently Used
hu: Nemrég használt

en: Select which types of files are shown
hu: Válassza ki, hogy milyen típusú fájlok jelenjenek meg

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
hu: A(z) „%s” mappa hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Add the current folder to the bookmarks
hu: A jelenlegi mappa hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Add the selected folders to the bookmarks
hu: A kijelölt mappák hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Remove the bookmark '%s'
hu: A(z) „%s” könyvjelző eltávolítása

en: Bookmark '%s' cannot be removed
hu: A könyvjelző („%s”) nem távolítható el

en: Remove the selected bookmark
hu: A kijelölt könyvjelző eltávolítása

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Rename...
hu: Átnevezés…

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
hu: Helyek

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
hu: _Helyek

en: Add the selected folder to the Bookmarks
hu: A kijelölt mappa hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Could not select file
hu: Nem sikerült kijelölni a fájlt

en: _Add to Bookmarks
hu: Hozzá_adás a könyvjelzőkhöz

en: Show _Hidden Files
hu: _Rejtett fájlok megjelenítése

en: Show _Size Column
hu: _Méret oszlop megjelenítése

en: Files
hu: Fájlok

en: Name
hu: Név

en: Size
hu: Méret

en: Modified
hu: Módosítva

note: Label
en: _Name:
hu: _Név:

en: Type a file name
hu: Írjon be egy fájlnevet

en: Please select a folder below
hu: Válasszon egy mappát lentebb

en: Please type a file name
hu: Írjon be egy fájlnevet

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
hu: M_appa létrehozása

en: Search:
hu: Keresés:

en: _Location:
hu: Hel_y:

en: Save in _folder:
hu: Mentés _mappába:

en: Create in _folder:
hu: Létrehozás _mappában:

en: Could not read the contents of %s
hu: Nem sikerült „%s” tartalmát beolvasni

en: Could not read the contents of the folder
hu: Nem sikerült beolvasni a mappa tartalmát

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: %H:%M
hu: %H.%M

en: Yesterday at %H:%M
hu: Tegnap %H.%M

en: Cannot change to folder because it is not local
hu: Nem lehet megváltoztatni a mappát, mert az nem helyi

en: Shortcut %s already exists
hu: Már létezik %s gyorsbillentyű

en: Shortcut %s does not exist
hu: %s gyorsbillentyű nem létezik

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
hu: A(z) „%s” nevű fájl már létezik. Le akarja cserélni?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
hu: A fájl már létezik a(z) „%s” helyen. Lecserélésével a tartalma felül lesz írva.

en: _Replace
hu: _Csere

en: Could not start the search process
hu: Nem lehet elindítani a keresési folyamatot

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
hu: A program nem volt képes kapcsolatot létrehozni az indexelő démonhoz. Győződjön meg róla, hogy az fut.

en: Could not send the search request
hu: Nem lehet elküldeni a keresési kérést

en: Could not mount %s
hu: %s nem csatolható

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry, when the user enters an invalid path.
en: Invalid path
hu: Érvénytelen útvonal

note: translators: this text is shown when there are no completions * for something the user typed in a file chooser entry
en: No match
hu: Nincs találat

note: translators: this text is shown when there is exactly one completion * for something the user typed in a file chooser entry
en: Sole completion
hu: Egyszerű kiegészítés

note: translators: this text is shown when the text in a file chooser * entry is a complete filename, but could be continued to find * a longer match
en: Complete, but not unique
hu: Teljes, de nem egyedi

note: Translators: this text is shown while the system is searching * for possible completions for filenames in a file chooser entry.
en: Completing...
hu: Kiegészítés…

note: hostnames in a local_only file chooser?  user error Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user enters something like * "sftp://blahblah" in an app that only supports local filenames.
en: Only local files may be selected
hu: Csak helyi fájlnevek választhatók ki

note: Another option is to complete the hostname based on the remote volumes that are mounted Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user hasn't entered the first '/' * after a hostname and yet hits Tab (such as "sftp://blahblah[Tab]")
en: Incomplete hostname; end it with '/'
hu: Befejezetlen gépnév, zárja le / jellel

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry when the user enters a path that does not exist * and then hits Tab
en: Path does not exist
hu: Az útvonal nem létezik

en: Error creating folder '%s': %s
hu: Hiba a(z) „%s” mappa létrehozásakor: %s

en: Folders
hu: Mappák

en: Fol_ders
hu: _Mappák

en: _Files
hu: _Fájlok

en: Folder unreadable: %s
hu: Olvashatatlan könyvtár: %s

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
hu: A(z) „%s” fájl egy másik (%s nevű) gépen helyezkedik el és nem érhető el ezen program számára.
    Valóban ki akarja választani?

en: _New Folder
hu: Új _mappa

en: De_lete File
hu: Fájl _törlése

en: _Rename File
hu: Fájl át_nevezése

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
hu: A(z) „%s” mappanév fájlnevekben meg nem engedett szimbólumokat tartalmaz

en: New Folder
hu: Új mappa

en: _Folder name:
hu: _Mappa neve:

en: C_reate
hu: Lét_rehozás

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
hu: A(z) „%s” fájlnév fájlnevekben meg nem engedett szimbólumokat tartalmaz

en: Error deleting file '%s': %s
hu: Hiba a(z) „%s” fájl törlése közben: %s

en: Really delete file "%s"?
hu: Biztos törli a(z) „%s” fájlt?

en: Delete File
hu: Fájl törlése

en: Error renaming file to "%s": %s
hu: Hiba a fájl átnevezése közben erre: „%s” : %s

en: Error renaming file "%s": %s
hu: Hiba „%s” fájl átnevezése közben: %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
hu: Hiba „%s” fájl erre: „%s” való átnevezése közben: %s

en: Rename File
hu: Fájl átnevezése

en: Rename file "%s" to:
hu: „%s” fájl átnevezése:

en: _Rename
hu: Á_tnevezés

en: _Selection:
hu: _Kijelölés:

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
hu: A(z) „%s” fájlnevet nem lehet UTF-8-ra konvertálni. (próbálja meg beállítani a G_FILENAME_ENCODING környezeti változót): %s

en: Invalid UTF-8
hu: Érvénytelen UTF-8

en: Name too long
hu: Túl hosszú a név

en: Couldn't convert filename
hu: Nem lehet konvertálni a fájlnevet

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
hu: Fájlrendszer

en: Pick a Font
hu: Válasszon betűkészletet

en: Font
hu: Betűkészlet

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
hu: árvíztűrő tükörfúrógép ÁRVÍZTŰRŐ TÜKÖRFÚRÓGÉP

en: _Family:
hu: _Család:

en: _Style:
hu: _Stílus:

en: Si_ze:
hu: _Méret:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
hu: _Előnézet:

en: Font Selection
hu: Betűkészlet-választó

en: _Gamma value
hu: _Gamma érték

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
hu: Hiba az ikon betöltésekor: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
hu: A(z) „%s” ikon nem található. A(z) „%s” téma
    nem található, lehet, hogy telepítenie kell.
    Beszerezhet egy másolatot a következő helyről:
    	%s

en: Icon '%s' not present in theme
hu: „%s” ikon nincs a témában

en: Failed to load icon
hu: Nem sikerült betölteni az ikont

en: Simple
hu: Egyszerű

[ctx: input method menu]
en: System
hu: Rendszer

[ctx: input method menu]
en: None
hu: Nincs

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
hu: Rendszer (%s)

en: Input
hu: Bevitel

en: No extended input devices
hu: Nincs kiterjesztett beviteli eszköz

en: _Device:
hu: _Eszköz:

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Screen
hu: Képernyő

en: Window
hu: Ablak

en: _Mode:
hu: _Mód:

note: The axis listbox
en: Axes
hu: Tengelyek

note: Keys listbox
en: Keys
hu: Billentyűk

en: _Pressure:
hu: _Nyomás:

en: X _tilt:
hu: X _döntés:

en: Y t_ilt:
hu: Y dö_ntés:

en: _Wheel:
hu: _Görgő:

en: none
hu: nincs

en: (disabled)
hu: (tiltva)

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

note: and clear button
en: Cl_ear
hu: _Törlés

note: Open Link
en: _Open Link
hu: Hi_vatkozás megnyitása

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
hu: _Hivatkozás címének másolása

en: Copy URL
hu: URL másolása

en: Invalid URI
hu: Érvénytelen URI

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
hu: További GTK+ modulok betöltése

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
hu: MODULOK

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
hu: Minden figyelmeztetés végzetes legyen

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
hu: Beállítandó Gtk+ debug jelzőbitek

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
hu: Kikapcsolandó Gtk+ jelzőbitek

en: Cannot open display: %s
hu: Nem nyitható meg a megjelenítő: %s

en: GTK+ Options
hu: GTK+ beállításai

en: Show GTK+ Options
hu: GTK+ beállítások megjelenítése

en: Co_nnect
hu: Kap_csolódás

en: Connect _anonymously
hu: Kapcsolódás _névtelenül

en: Connect as u_ser:
hu: Kapcsolódás _felhasználóként:

en: _Username:
hu: _Felhasználónév:

en: _Domain:
hu: _Tartomány:

en: _Password:
hu: J_elszó:

en: Forget password _immediately
hu: Jelszó a_zonnali elfelejtése

en: Remember password until you _logout
hu: Jelszó megjegyzése _kijelentkezésig

en: Remember _forever
hu: _Megjegyzés örökre

en: Unknown Application (PID %d)
hu: Ismeretlen alkalmazás (PID: %d)

en: Unable to end process
hu: A folyamat nem fejeztethető be

en: _End Process
hu: Folyamat _befejezése

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
hu: Nem lőhető ki a(z) %d azonosítójú folyamat. A művelet nincs megvalósítva.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
hu: Terminállapozó

en: Top Command
hu: Top parancs

en: Cannot end process with PID %d: %s
hu: Nem fejeztethető be a(z) %d azonosítójú folyamat: %s

en: Page %u
hu: %u. oldal

en: Not a valid page setup file
hu: Nem érvényes oldalbeállítási fájl

en: Any Printer
hu: Tetszőleges nyomtató

en: For portable documents
hu: Hordozható dokumentumokhoz

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
hu: Margók: 
     Bal: %s %s
     Jobb: %s %s
     Felső: %s %s
     Alsó: %s %s

en: Manage Custom Sizes...
hu: Egyéni méretek kezelése…

en: _Format for:
hu: _Formátum ehhez:

en: _Paper size:
hu: _Papírméret:

en: _Orientation:
hu: _Tájolás:

en: Page Setup
hu: Oldalbeállítás

en: Up Path
hu: Vissza az útvonalon

en: Down Path
hu: Előre az útvonalon

en: File System Root
hu: Fájlrendszer gyökere

en: Authentication
hu: Hitelesítés

en: Not available
hu: Nem érhető el

en: _Save in folder:
hu: Mentés _mappába:

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
hu: %s %d. feladata

[ctx: print operation status]
en: Initial state
hu: Kezdeti állapot

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
hu: Nyomtatás előkészítése

[ctx: print operation status]
en: Generating data
hu: Adatok előállítása

[ctx: print operation status]
en: Sending data
hu: Adatok küldése

[ctx: print operation status]
en: Waiting
hu: Várakozás

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
hu: Blokkolás probléma miatt

[ctx: print operation status]
en: Printing
hu: Nyomtatás

[ctx: print operation status]
en: Finished
hu: Befejeződött

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
hu: Hibával fejeződött be

en: Preparing %d
hu: %d előkészítése

en: Preparing
hu: Előkészítés

en: Printing %d
hu: %d nyomtatása

en: Error creating print preview
hu: Hiba a nyomtatási előnézet létrehozásakor

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
hu: A legvalószínűbb ok, hogy egy ideiglenes fájl nem hozható létre.

en: Error launching preview
hu: Hiba az előnézet indításakor

en: Error printing
hu: Nyomtatási hiba

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Printer offline
hu: A nyomtató nem érhető el

en: Out of paper
hu: Kifogyott a papír

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Need user intervention
hu: Felhasználói beavatkozás szükséges

en: Custom size
hu: Egyéni méret

en: No printer found
hu: Nem található nyomtató

en: Invalid argument to CreateDC
hu: Érvénytelen paraméter a CreateDC-hez

en: Error from StartDoc
hu: Hiba a StartDoc elemtől

en: Not enough free memory
hu: Nincs elég szabad memória

en: Invalid argument to PrintDlgEx
hu: Érvénytelen paraméter a PrintDlgEx-re

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
hu: Érvénytelen mutató a PrintDlgEx-re

en: Invalid handle to PrintDlgEx
hu: Érvénytelen kezelő a PrintDlgEx-re

en: Unspecified error
hu: Meghatározatlan hiba

en: Getting printer information failed
hu: Nyomtatóinformációk lekérése meghiúsult

en: Getting printer information...
hu: Nyomtatóinformációk lekérése…

en: Printer
hu: Nyomtató

note: Translators: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
hu: Hely

note: Translators: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
hu: Állapot

en: Range
hu: Tartomány

en: _All Pages
hu: Min_den oldal

en: C_urrent Page
hu: J_elenlegi oldal

en: Se_lection
hu: _Kijelölés

en: Pag_es:
hu: _Oldalak:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
hu: Adjon meg oldaltartományokat,
    például 1-3,7,11

en: Pages
hu: Oldalak

en: Copies
hu: Példányszám

note: FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns
en: Copie_s:
hu: Pél_dányszám:

en: C_ollate
hu: _Szétválogatás

en: _Reverse
hu: _Fordított

en: General
hu: Általános

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
hu: Balról jobbra, fentről le

en: Left to right, bottom to top
hu: Balról jobbra, lentről fel

en: Right to left, top to bottom
hu: Jobbról balra, fentről le

en: Right to left, bottom to top
hu: Jobbról balra, lentről fel

en: Top to bottom, left to right
hu: Fentről le, balról jobbra

en: Top to bottom, right to left
hu: Fentről le, jobbról balra

en: Bottom to top, left to right
hu: Lentről fel, balról jobbra

en: Bottom to top, right to left
hu: Lentről fel, jobbról balra

note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
hu: Oldalsorrend

en: Left to right
hu: Balról jobbra

en: Right to left
hu: Jobbról balra

en: Top to bottom
hu: Fentről le

en: Bottom to top
hu: Lentről fel

en: Layout
hu: Elrendezés

en: T_wo-sided:
hu: _Kétoldalas:

en: Pages per _side:
hu: _Lapok oldalanként:

en: Page or_dering:
hu: Ol_dalsorrend:

en: _Only print:
hu: _Nyomtatandó:

note: In enum order
en: All sheets
hu: Minden oldal

en: Even sheets
hu: Páros oldalak

en: Odd sheets
hu: Páratlan oldalak

en: Sc_ale:
hu: _Méretezés:

en: Paper
hu: Papír

en: Paper _type:
hu: Papír _típusa:

en: Paper _source:
hu: _Papírforrás:

en: Output t_ray:
hu: Kimeneti tál_ca:

en: Or_ientation:
hu: _Tájolás:

note: In enum order
en: Portrait
hu: Álló

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Reverse portrait
hu: Fordított álló

en: Reverse landscape
hu: Fordított fekvő

en: Job Details
hu: Feladat részletei

en: Pri_ority:
hu: _Prioritás:

en: _Billing info:
hu: _Fizetési információk:

en: Print Document
hu: Dokumentum nyomtatása

note: Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog
en: _Now
hu: _Azonnal

en: A_t:
hu: _Ekkor:

note: Translators: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. * You can remove the am/pm values below for your locale if they are not * supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
hu: A nyomtatás idejének megadása
     például: 15.30, 2.35 du, 14.15.20, 11.46.30 de, 4 du

en: Time of print
hu: Nyomtatás ideje

en: On _hold
hu: _Várakoztatás

en: Hold the job until it is explicitly released
hu: A feladat felfüggesztése kifejezett elengedéséig

en: Add Cover Page
hu: Borítóoldal hozzáadása

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
hu: _Elé:

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: _After:
hu: _Mögé:

note: Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog
en: Job
hu: Feladat

en: Advanced
hu: Speciális

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
hu: Képminőség

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Color
hu: Szín

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
hu: Befejezés

en: Some of the settings in the dialog conflict
hu: A párbeszédablak egyes beállításai ütköznek

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Unable to find include file: "%s"
hu: Include-fájl nem található: „%s”

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
hu: A kép nem található a következő pixmap_path útvonalon: „%s”

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
hu: Ez a függvény nincs megvalósítva a(z) „%s” osztály felületi elemeihez

en: Select which type of documents are shown
hu: Válassza ki a megjelenítendő dokumentumok típusát

en: No item for URI '%s' found
hu: Nem található elem a következő URI címhez: „%s”

en: Untitled filter
hu: Névtelen szűrő

en: Could not remove item
hu: Nem távolítható el az elem

en: Could not clear list
hu: Nem törölhető a lista

en: Copy _Location
hu: Hely más_olása

en: _Remove From List
hu: _Törlés a listából

en: _Clear List
hu: _Lista törlése

en: Show _Private Resources
hu: Sze_mélyes erőforrások megjelenítése

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
hu: Nem találhatók elemek

en: No recently used resource found with URI `%s'
hu: Nem található nemrég használt erőforrás a következő URI címmel: „%s”

en: Open '%s'
hu: „%s” megnyitása

en: Unknown item
hu: Ismeretlen elem

en: Unable to find an item with URI '%s'
hu: Nem található a következő URI című elem: „%s”

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
hu: Forgó

en: Provides visual indication of progress
hu: Az előrehaladást jelzi vizuálisan

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
hu: Információ

[ctx: Stock label]
en: Warning
hu: Figyelmeztetés

[ctx: Stock label]
en: Error
hu: Hiba

[ctx: Stock label]
en: Question
hu: Kérdés

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
hu: _Névjegy

[ctx: Stock label]
en: _Add
hu: Hozzá_adás

[ctx: Stock label]
en: _Apply
hu: _Alkalmaz

[ctx: Stock label]
en: _Bold
hu: _Félkövér

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
hu: Mé_gse

[ctx: Stock label]
en: _Clear
hu: _Törlés

[ctx: Stock label]
en: _Close
hu: _Bezárás

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
hu: Kapcs_olódás

[ctx: Stock label]
en: _Convert
hu: _Konvertálás

[ctx: Stock label]
en: _Copy
hu: _Másolás

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
hu: _Kivágás

[ctx: Stock label]
en: _Delete
hu: _Törlés

[ctx: Stock label]
en: _Discard
hu: El_dobás

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
hu: _Bontás

[ctx: Stock label]
en: _Execute
hu: _Végrehajtás

[ctx: Stock label]
en: _Edit
hu: S_zerkesztés

[ctx: Stock label]
en: _Find
hu: _Keresés

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
hu: Keresés és _csere

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
hu: _Teljes képernyő

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
hu: T_eljes képernyő elhagyása

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
hu: _Aljára

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
hu: _Első

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
hu: _Utolsó

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
hu: _Tetejére

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
hu: _Vissza

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
hu: _Le

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
hu: _Tovább

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
hu: _Fel

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
hu: _Merevlemez

[ctx: Stock label]
en: _Help
hu: _Súgó

[ctx: Stock label]
en: _Home
hu: _Kezdőlap

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
hu: Behúzás növelése

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
hu: Behúzás csökkentése

[ctx: Stock label]
en: _Information
hu: _Információ

[ctx: Stock label]
en: _Italic
hu: _Dőlt

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
hu: _Ugrás

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
hu: _Középre

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
hu: K_itöltés

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
hu: _Balra

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
hu: _Jobbra

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
hu: _Előre

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
hu: _Következő

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
hu: _Szünet

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
hu: _Lejátszás

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
hu: _Előző

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
hu: _Felvétel

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
hu: _Vissza

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
hu: _Leállítás

[ctx: Stock label]
en: _Network
hu: _Hálózat

[ctx: Stock label]
en: _New
hu: Ú_j

[ctx: Stock label]
en: _No
hu: _Nem

[ctx: Stock label]
en: _Open
hu: _Megnyitás

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
hu: Fekvő

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
hu: Álló

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
hu: Fordított fekvő

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
hu: Fordított álló

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
hu: _Oldalbeállítás

[ctx: Stock label]
en: _Paste
hu: _Beillesztés

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
hu: B_eállítások

[ctx: Stock label]
en: _Print
hu: _Nyomtatás

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
hu: Nyomtatási _kép

[ctx: Stock label]
en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

[ctx: Stock label]
en: _Quit
hu: _Kilépés

[ctx: Stock label]
en: _Redo
hu: Új_ra

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
hu: _Frissítés

[ctx: Stock label]
en: _Remove
hu: _Eltávolítás

[ctx: Stock label]
en: _Revert
hu: _Visszaállítás

[ctx: Stock label]
en: _Save
hu: M_entés

[ctx: Stock label]
en: Save _As
hu: Men_tés másként

[ctx: Stock label]
en: Select _All
hu: _Mindent kijelöl

[ctx: Stock label]
en: _Color
hu: _Szín

[ctx: Stock label]
en: _Font
hu: _Betűkészlet

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
hu: _Növekvő

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
hu: _Csökkenő

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
hu: _Helyesírás-ellenőrzés

[ctx: Stock label]
en: _Stop
hu: _Leállítás

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
hu: Át_húzás

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
hu: _Visszaállítás

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
hu: _Aláhúzás

[ctx: Stock label]
en: _Undo
hu: _Visszavonás

[ctx: Stock label]
en: _Yes
hu: _Igen

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
hu: _Normál méret

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
hu: Legjobb _illeszkedés

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
hu: _Nagyítás

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
hu: _Kicsinyítés

en: Unknown error when trying to deserialize %s
hu: Ismeretlen hiba a(z) %s visszafejtésére tett kísérlet során

en: No deserialize function found for format %s
hu: Nem található visszafejtési függvény a(z) %s formátumhoz

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
hu: A(z) <%s> elemben mind az „azonosító”, mind a „név” megtalálható

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
hu: A(z) „%s” attribútum kétszer fordult elő a(z) <%s> elemen

en: <%s> element has invalid ID "%s"
hu: A(z) <%s> elem a(z) „%s” érvénytelen azonosítóval rendelkezik

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
hu: A(z) <%s> elem nem rendelkezik sem „név” sem „azonosító” attribútummal

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
hu: A(z) „%s” attribútum kétszer lett megismételve ugyanazon a(z) <%s> elemen

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
hu: A(z) „%s” attribútum <%s> elemen érvénytelen ebben a szövegkörnyezetben

en: Tag "%s" has not been defined.
hu: A(z) „%s” címke nincs meghatározva.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
hu: Névtelen címke található és nem hozhatók létre címkék.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
hu: A(z) „%s” címke nem létezik a pufferben és nem hozhatók létre címkék.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
hu: A(z) <%s> elem nem engedélyezett <%s> alatt

en: "%s" is not a valid attribute type
hu: A(z) „%s” nem érvényes attribútumtípus

en: "%s" is not a valid attribute name
hu: A(z) „%s” nem érvényes attribútumnév

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
hu: „%s” nem alakítható „%s” típusú értékké „%s” attribútumhoz

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
hu: „%s” nem érvényes érték a(z) „%s” attribútumhoz

en: Tag "%s" already defined
hu: A(z) „%s” címke már meg van határozva

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
hu: A(z) „%s” címke prioritása („%s”) érvénytelen

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
hu: A szöveg legkülső elemének <%s> helyett text_view_markup> elemnek kell lennie

en: A <%s> element has already been specified
hu: már meg van határozva egy <%s> elem

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
hu: <text> elem nem fordulhat elő <tags> elem előtt

en: Serialized data is malformed
hu: A sorba fejtett adatok rosszul formázottak

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
hu: A sorba fejtett adatok rosszul formázottak. Az első szakasz nem GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
hu: LRM _Balról-jobbra jel

en: RLM _Right-to-left mark
hu: RLM J_obbról-balra jel

en: LRE Left-to-right _embedding
hu: LRE Balról-jobbra beá_gyazás

en: RLE Right-to-left e_mbedding
hu: RLE Jobbról-balra b_eágyazás

en: LRO Left-to-right _override
hu: LRO Balról-jobbra _felülbírálás

en: RLO Right-to-left o_verride
hu: RLO Jobbról-balra f_elülbírálás

en: PDF _Pop directional formatting
hu: PDF Irányformázás _visszakapása

en: ZWS _Zero width space
hu: ZWS N_ull szélességű szóköz

en: ZWJ Zero width _joiner
hu: ZWJ Null szélességű ö_sszekötő

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
hu: ZWNJ Null szélességű _nem-összekötő

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
hu: Nem található a témamotor a következő modulútvonalon: „%s”,

en: --- No Tip ---
hu: -- Nincs segédszöveg --

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
hu: Váratlan kezdőcímke: „%s” a(z) %d. sor %d. karakterénél

en: Unexpected character data on line %d char %d
hu: Váratlan karakteradat a(z) %d. sor %d. karakterénél

en: Empty
hu: Üres

en: Volume
hu: Hangerő

en: Turns volume down or up
hu: Csökkenti vagy növeli a hangerőt

en: Adjusts the volume
hu: Módosítja a hangerőt

en: Volume Down
hu: Hangerő le

en: Decreases the volume
hu: Csökkenti a hangerőt

en: Volume Up
hu: Hangerő fel

en: Increases the volume
hu: Növeli a hangerőt

en: Muted
hu: Némítva

en: Full Volume
hu: Teljes hangerő

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
hu: DL boríték

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
hu: Choukei 2 boríték

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
hu: Choukei 3 boríték

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
hu: Choukei 4 boríték

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
hu: hagaki (levelezőlap)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
hu: kahu boríték

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
hu: kaku2 boríték

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
hu: oufuku (válasz levelezőlap)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
hu: you4 boríték

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
hu: 6x9 boríték

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
hu: 7x9 boríték

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
hu: 9x11 boríték

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
hu: a2 boríték

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
hu: c5 boríték

[ctx: paper size]
en: European edp
hu: Európai edp

[ctx: paper size]
en: FanFold European
hu: Európai FanFold

[ctx: paper size]
en: FanFold US
hu: US FanFold

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
hu: Index 4x6 (levelezőlap)

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
hu: Monarch boríték

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
hu: #10 boríték

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
hu: #11 boríték

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
hu: #12 boríték

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
hu: #14 boríték

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
hu: #9 boríték

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
hu: Személyes boríték

[ctx: paper size]
en: Wide Format
hu: Széles formátum

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
hu: Meghívó boríték

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
hu: Olasz boríték

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
hu: Postfix boríték

[ctx: paper size]
en: Small Photo
hu: Kis fénykép

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
hu: prc1 boríték

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
hu: prc10 boríték

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
hu: prc2 boríték

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
hu: prc3 boríték

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
hu: prc4 boríték

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
hu: prc5 boríték

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
hu: prc6 boríték

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
hu: prc7 boríték

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
hu: prc8 boríték

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
hu: prc9 boríték

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
hu: eltérő idata található a szimbolikusan linkelt „%s” és „%s” elemekhez

en: Failed to write header
hu: A fejléc írása meghiúsult

en: Failed to write hash table
hu: A hash tábla írása meghiúsult

en: Failed to write folder index
hu: A mappaindex írása meghiúsult

en: Failed to rewrite header
hu: A fejléc újraírása meghiúsult

en: Failed to open file %s : %s
hu: A fájl (%s) megnyitása meghiúsult: %s

en: Failed to write cache file: %s
hu: A gyorsítótárfájl írása meghiúsult: „%s”

en: The generated cache was invalid.
hu: Az előállított gyorsítótár érvénytelen volt.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
hu: %s nem nevezhető át a következőre: %s: %s, ezért a(z) %s eltávolításra kerül.

en: Could not rename %s to %s: %s
hu: %s nem nevezhető át (erre: %s): %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
hu: %s nem nevezhető át (erre: %s): %s.

en: Cache file created successfully.
hu: A gyorsítótárfájl sikeresen létrejött.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
hu: Meglévő gyorsítótár felülírása, még ha naprakész is

en: Don't check for the existence of index.theme
hu: Ne ellenőrizze az index.theme meglétét

en: Don't include image data in the cache
hu: Ne vegye fel a képadatokat a gyorsítótárba

en: Include image data in the cache
hu: Képadatok felvétele a gyorsítótárba

en: Output a C header file
hu: C fejlécfájl kiírása

en: Turn off verbose output
hu: Bőbeszédű kimenet kikapcsolása

en: Validate existing icon cache
hu: Meglévő ikongyorsítótár ellenőrzése

en: File not found: %s
hu: A fájl nem található: %s

en: Not a valid icon cache: %s
hu: Nem egy érvényes ikongyorsítótár: %s

en: No theme index file.
hu: Nincs témaindexfájl.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
hu: Nem található témaindexfájl a következőben: „%s”.
    Ha valóban ikongyorsítótárat kíván itt létrehozni, akkor használja a --ignore-theme-index kapcsolót.

note: ID
en: Amharic (EZ+)
hu: Amhara (EZ+)

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
hu: Cirill (transzliterálás)

note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
hu: Inuktitut (transzliterálás)

note: ID
en: Multipress
hu: Több-billentyűs

note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
hu: Eritreai tigrigna (EZ+)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
hu: Etióp tigrigna (EZ+)

note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
hu: Vietnami (VIQR)

note: ID
en: X Input Method
hu: X beviteli mód

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
hu: Hitelesítés szükséges a(z) „%s” dokumentum kinyomtatásához ezen a nyomtatón: %s

en: Authentication is required to print a document on %s
hu: Hitelesítés szükséges a dokumentum kinyomtatásához ezen: %s

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
hu: Hitelesítés szükséges a(z) „%s” feladat jellemzőinek lekéréséhez

en: Authentication is required to get attributes of a job
hu: Hitelesítés szükséges a feladat jellemzőinek lekéréséhez

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
hu: Hitelesítés szükséges a(z) %s nyomtató jellemzőinek lekéréséhez

en: Authentication is required to get attributes of a printer
hu: Hitelesítés szükséges a nyomtató jellemzőinek lekéréséhez

en: Authentication is required to get default printer of %s
hu: Hitelesítés szükséges a(z) %s alapértelmezett nyomtatójának lekéréséhez

en: Authentication is required to get printers from %s
hu: Hitelesítés szükséges a nyomtatók lekéréséhez ettől: %s

en: Authentication is required to get a file from %s
hu: Hitelesítés szükséges a fájl lekéréséhez innen: %s

en: Authentication is required on %s
hu: Hitelesítés szükséges a következőn: %s

en: Domain:
hu: Tartomány:

en: Authentication is required to print document '%s'
hu: Hitelesítés szükséges a dokumentum („%s”) kinyomtatásához

en: Authentication is required to print this document on printer %s
hu: Hitelesítés szükséges a dokumentum kinyomtatásához ezen a nyomtatón: %s

en: Authentication is required to print this document
hu: Hitelesítés szükséges a dokumentum kinyomtatásához

en: Printer '%s' is low on toner.
hu: A nyomtatóban („%s”) kevés a festék.

en: Printer '%s' has no toner left.
hu: A nyomtatóból („%s”) kifogyott a festék.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is low on developer.
hu: A nyomtatóban („%s”) kevés az előhívó.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is out of developer.
hu: A nyomtatóból („%s”) kifogyott az előhívó.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
hu: A nyomtatóban („%s”) legalább egy szín festéke kevés.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
hu: A nyomtatóból („%s”) legalább egy szín festéke kifogyott.

en: The cover is open on printer '%s'.
hu: A nyomtató („%s”) fedele nyitva van.

en: The door is open on printer '%s'.
hu: A nyomtató („%s”) ajtaja nyitva van.

en: Printer '%s' is low on paper.
hu: A nyomtatóban („%s”) kevés a papír.

en: Printer '%s' is out of paper.
hu: A nyomtatóból („%s”) kifogyott a papír.

en: Printer '%s' is currently offline.
hu: A nyomtató („%s”) nem érhető el.

en: There is a problem on printer '%s'.
hu: A nyomtató („%s”) problémát észlelt.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
hu: Szüneteltetve; feladatok visszautasítása

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
hu: Feladatok visszautasítása

en: Two Sided
hu: Kétoldalas

en: Paper Type
hu: Papírtípus

en: Paper Source
hu: Papírforrás

en: Output Tray
hu: Kimeneti tálca

en: Resolution
hu: Felbontás

en: GhostScript pre-filtering
hu: GhostScript előszűrés

en: One Sided
hu: Egyoldalas

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
hu: Hosszú él (szabványos)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
hu: Rövid él (fordított)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
hu: Automatikus kiválasztás

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
hu: Nyomtató alapértelmezése

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
hu: Csak GhostScript betűkészletek beágyazása

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
hu: Átalakítás 1. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
hu: Átalakítás 2. PS szintre

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
hu: Nincs előszűrés

note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
hu: Egyebek

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
hu: Sürgős

en: High
hu: Magas

en: Medium
hu: Közepes

en: Low
hu: Alacsony

note: Cups specific, non-ppd related settings Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
hu: Oldalak laponként

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
hu: Feladatprioritás

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
hu: Fizetési információk

note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
hu: Nincs

en: Classified
hu: Nem nyilvános

en: Confidential
hu: Bizalmas

en: Secret
hu: Titkos

en: Standard
hu: Szabványos

en: Top Secret
hu: Szigorúan titkos

en: Unclassified
hu: Nyilvános

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
hu: Előtte

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
hu: Mögötte

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
hu: Nyomtatás ekkor:

note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
hu: Nyomtatás adott időben

note: Translators: this format is used to display a custom paper * size. The two placeholders are replaced with the width and height * in points. E.g: "Custom 230.4x142.9"
en: Custom %sx%s
hu: Egyéni %sx%s

note: default filename used for print-to-file
en: output.%s
hu: kimenet.%s

en: Print to File
hu: Nyomtatás fájlba

en: Pages per _sheet:
hu: _Oldalak laponként:

en: File
hu: Fájl

en: _Output format
hu: _Kimeneti formátum

en: Print to LPR
hu: Nyomtatás LPR-re

en: Pages Per Sheet
hu: Oldalak laponként

en: Command Line
hu: Parancssor

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
hu: a nyomtató nem érhető el

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
hu: nyomtatásra kész

note: SUN_BRANDING
en: processing job
hu: feladat feldolgozása

note: SUN_BRANDING
en: paused
hu: szüneteltetve

note: SUN_BRANDING
en: unknown
hu: ismeretlen

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
hu: tesztkimenet.%s

en: Print to Test Printer
hu: Nyomtatás tesztnyomtatóra

en: Could not get information for file '%s': %s
hu: Nem lehet információt szerezni a(z) „%s” fájlról: %s

en: Failed to open file '%s': %s
hu: Nem sikerült megnyitni a(z) „%s” fájlt: %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
hu: Nem sikerült betölteni a(z) „%s” képet: ok ismeretlen, valószínűleg sérült a képfájl
