gtk+ 2.24 - en to ia translation catalogue (688 entries)

en: Error parsing option --gdk-debug
ia: Error al analysar le option --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
ia: Error al analysar le option --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
ia: Classe de programma tal como lo usa le gerente de fenestras

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
ia: CLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
ia: Nomine de programma tal como lo usa le gerente de fenestras

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
ia: NOMINE

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
ia: Schermo X a usar

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
ia: SCHERMO

note: Description of --screen=SCREEN in --help output
en: X screen to use
ia: Numero de schermo X a usar

note: Placeholder in --screen=SCREEN in --help output
en: SCREEN
ia: NUMERO

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
ia: Activar optiones diagnostic GDK

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
ia: OPTIONES

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
ia: Disactivar optiones diagnostic GDK

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
ia: Rasura

[ctx: keyboard label]
en: Return
ia: Retorno

[ctx: keyboard label]
en: Pause
ia: Pausa

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
ia: FixRol

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
ia: ReqSys

[ctx: keyboard label]
en: Escape
ia: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
ia: Componer

[ctx: keyboard label]
en: Home
ia: Initio

[ctx: keyboard label]
en: Left
ia: Sinistra

[ctx: keyboard label]
en: Up
ia: Alto

[ctx: keyboard label]
en: Right
ia: Dextera

[ctx: keyboard label]
en: Down
ia: Basso

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
ia: PgSupra

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
ia: PgInfra

[ctx: keyboard label]
en: End
ia: Fin

[ctx: keyboard label]
en: Begin
ia: Comencio

[ctx: keyboard label]
en: Print
ia: Imprimer

[ctx: keyboard label]
en: Insert
ia: Inserer

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
ia: FixNum

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
ia: Spatio (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
ia: Tab (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
ia: Intro (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
ia: Initio (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
ia: Sinistra (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
ia: Alto (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
ia: Dextera (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
ia: Basso (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
ia: PgSupra (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
ia: Prior (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
ia: PgInfra (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
ia: Sequente (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
ia: Fin (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
ia: Comencio (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
ia: Inserer (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
ia: Deler (pannello)

[ctx: keyboard label]
en: Delete
ia: Deler

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
ia: Non poner in lotes requestas GDI

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
ia: Non usar le API Wintab pro supportar planchettas

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
ia: Le mesme como --no-wintab

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
ia: Usar le API Wintab [predefinition]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
ia: Dimension del paletta in modo 8 bits

note: Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output
en: COLORS
ia: COLORES

note: Description of --sync in --help output
en: Make X calls synchronous
ia: Facer invocationes X synchrone

en: Starting %s
ia: Lanceamento de %s

en: Opening %s
ia: Apertura de %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ia[0]: Apertura de %d elemento
ia[1]: Apertura de %d elementos

en: Could not show link
ia: Impossibile de monstrar le ligamine

en: License
ia: Licentia

en: The license of the program
ia: Le licentia del programma

note: Add the credits button
en: C_redits
ia: C_reditos

note: Add the license button
en: _License
ia: _Licentia

en: About %s
ia: Information super %s

en: Credits
ia: Creditos

en: Written by
ia: Create per

en: Documented by
ia: Documentate per

en: Translated by
ia: Traducite per

en: Artwork by
ia: Arte per

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
ia: Maj

[ctx: keyboard label]
en: Space
ia: Spatio

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
ia: Barra oblique inverse

en: Invalid type function on line %d: '%s'
ia: Function de typo non valide al linea %d: '%s'

en: Duplicate object ID '%s' on line %d (previously on line %d)
ia: ID de objecto '%s' duplicate al linea %d (previemente al linea %d)

en: Invalid root element: '%s'
ia: Elemento radical non valide: '%s'

en: Unhandled tag: '%s'
ia: Etiquetta non tractate: '%s'

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
ia: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
ia: Disactivate

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
ia: Non valide

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
ia: Nove accelerator…

en: Pick a Color
ia: Seliger un color

en: Received invalid color data
ia: Datos recipite re le color non es valide

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ia: Selige le color desirabile desde le anulo exterior. Selige le luminositate del color usante le triangulo interior.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ia: Clicca sur le pipetta, pois clicca sur un color ubique sur le schermo pro seliger ille color.

en: _Hue:
ia: _Tinta:

en: Position on the color wheel.
ia: Position sur le rota de colores.

en: "Deepness" of the color.
ia: "Profunditate" del color.

en: _Value:
ia: V_alor:

en: Brightness of the color.
ia: Brillantia del color.

en: _Red:
ia: _Rubie:

en: Amount of red light in the color.
ia: Quantitate de rubie in le color.

en: _Green:
ia: _Verde:

en: Amount of green light in the color.
ia: Quantitate de verde in le color.

en: _Blue:
ia: _Blau:

en: Amount of blue light in the color.
ia: Quantitate de blau in le color.

en: Op_acity:
ia: Op_acitate:

en: Transparency of the color.
ia: Transparentia del color.

en: Color _name:
ia: _Nomine de color:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ia: On pote introducer in iste entrata un valor de color hexadecimal in stilo HTML, o simplemente un nomine de color tal como 'orange'.

en: _Palette:
ia: _Paletta:

en: Color Wheel
ia: Rota de colores

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ia: Le color selectionate previemente, pro comparation con le color que es selectionate ora. On pote traher iste color a un entrata de paletta, o seliger iste color como actual per traher lo sur un altere monstra al latere.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ia: Le color selectionate. On pote traher iste color sur un entrata de paletta pro guardar lo pro uso in le futuro.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ia: Le color selectionate previemente, pro comparation con le color que es selectionate ora.

en: The color you've chosen.
ia: Le color selectionate.

en: _Save color here
ia: _Salveguardar le color hic

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ia: Clicca sur iste entrata de paletta pro facer lo le color actual. Pro modificar iste entrata, trahe un monstra de color hic o clicca con le button dextere sur illo e selige "Salveguardar le color hic".

en: Color Selection
ia: Selection de color

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
ia: Gerer dimensiones personalisate

en: inch
ia: uncia

en: Margins from Printer...
ia: Margines de imprimitor…

en: Custom Size %d
ia: Dimension personalisate %d

en: _Width:
ia: _Largor:

en: _Height:
ia: _Altor:

en: Paper Size
ia: Dimension de papiro

en: _Top:
ia: S_uperior:

en: _Bottom:
ia: _Inferior:

en: _Left:
ia: _Sinistre:

en: _Right:
ia: _Dextere:

en: Paper Margins
ia: Margines de papiro

en: Input _Methods
ia: _Methodos de entrata

en: _Insert Unicode Control Character
ia: _Inserer un character gerente Unicode

en: Caps Lock is on
ia: FixMaj es activate

en: Select a File
ia: Seliger un file

en: Desktop
ia: Scriptorio

en: (None)
ia: (Necun)

en: Other...
ia: Altere…

en: Type name of new folder
ia: Insere le nomine del nove dossier

en: Could not retrieve information about the file
ia: Impossibile de obtener le information re le file

en: Could not add a bookmark
ia: Impossibile de adder in le favoritos

en: Could not remove bookmark
ia: Impossibile de remover del favoritos

en: The folder could not be created
ia: Le dossier non pote ser create

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
ia: Le dossier non pote ser create, proque un file con le mesme nomine jam existe. Tenta usar un nomine differente pro le dossier, o renomina le file primarimente.

en: You need to choose a valid filename.
ia: Il debe ser seligite un nomine de file valide.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
ia: Impossibile de crear un file sub %s, proque illo non es un dossier

en: You may only select folders.  The item that you selected is not a folder; try using a different item.
ia: Il pote seliger solmente dossiers. Le elemento seligite non es un dossier; tenta usar un elemento differente.

en: Invalid file name
ia: Nomine de file non valide

en: The folder contents could not be displayed
ia: Le contento de dossier non pote ser monstrate

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
ia: %1$s sur %2$s

en: Search
ia: Cerca

en: Recently Used
ia: Usate recentemente

en: Select which types of files are shown
ia: Seliger qual typos de files se monstra

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
ia: Adder le dossier '%s' in le favoritos

en: Add the current folder to the bookmarks
ia: Adder le dossier actual in le favoritos

en: Add the selected folders to the bookmarks
ia: Adder le dossiers seligite in le favoritos

en: Remove the bookmark '%s'
ia: Remover '%s' del favoritos

en: Bookmark '%s' cannot be removed
ia: '%s' non pote ser removite del favoritos

en: Remove the selected bookmark
ia: Remover le elemento seligite del favoritos

en: Remove
ia: Remover

en: Rename...
ia: Renominar…

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
ia: Locos

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
ia: _Locos

en: Add the selected folder to the Bookmarks
ia: Adder le dossier seligite in le favoritos

en: Could not select file
ia: Impossibile de seliger le file

en: _Add to Bookmarks
ia: _Adder in favoritos

en: Show _Hidden Files
ia: Monstrar files _celate

en: Show _Size Column
ia: Monstrar _dimension

en: Name
ia: Nomine

en: Size
ia: Dimension

en: Modified
ia: Modificate

note: Label
en: _Name:
ia: _Nomine:

en: Type a file name
ia: Introducer un nomine de file

en: Please select a folder below
ia: Selige un dossier in basso

en: Please type a file name
ia: Introduce un nomine de file

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
ia: _Crear un dossier

en: Search:
ia: Cerca:

en: _Location:
ia: _Implaciamento:

en: Save in _folder:
ia: Salveguardar in le _dossier:

en: Create in _folder:
ia: Crear in le _dossier:

en: Could not read the contents of %s
ia: Impossibile de leger le contento de %s

en: Could not read the contents of the folder
ia: Impossibile de leger le contento del dossier

en: Unknown
ia: Incognite

en: Yesterday at %H:%M
ia: Heri al %H:%M

en: Cannot change to folder because it is not local
ia: Impossibile de ir al dossier proque illo non es local

en: Shortcut %s already exists
ia: Le combination %s jam existe

en: Shortcut %s does not exist
ia: Le combination %s non existe

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
ia: Un file con le nomine "%s" jam existe. Reimplaciar lo?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
ia: Le file jam existe in "%s". Su reimplaciamento causara le substitution de su contento.

en: _Replace
ia: _Reimplaciar

en: Could not start the search process
ia: Impossibile de lancear le processo de cerca

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
ia: Le programma non poteva establir un connexion al demone de indexation. Verifica que illo es functionante.

en: Could not send the search request
ia: Impossibile de inviar le requesta de cerca

en: Could not mount %s
ia: Impossibile de montar %s

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry, when the user enters an invalid path.
en: Invalid path
ia: Percurso non valide

note: translators: this text is shown when there are no completions * for something the user typed in a file chooser entry
en: No match
ia: Non trovate

note: translators: this text is shown when there is exactly one completion * for something the user typed in a file chooser entry
en: Sole completion
ia: Sol completion

note: translators: this text is shown when the text in a file chooser * entry is a complete filename, but could be continued to find * a longer match
en: Complete, but not unique
ia: Complete, ma non unic

note: Translators: this text is shown while the system is searching * for possible completions for filenames in a file chooser entry.
en: Completing...
ia: Cerca de completion…

note: hostnames in a local_only file chooser?  user error Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user enters something like * "sftp://blahblah" in an app that only supports local filenames.
en: Only local files may be selected
ia: Solmente files local pote ser seligite

note: Another option is to complete the hostname based on the remote volumes that are mounted Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user hasn't entered the first '/' * after a hostname and yet hits Tab (such as "sftp://blahblah[Tab]")
en: Incomplete hostname; end it with '/'
ia: Le nomine de host es incomplete; fini lo con '/'

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry when the user enters a path that does not exist * and then hits Tab
en: Path does not exist
ia: Percurso non existe

en: Error creating folder '%s': %s
ia: Error al crear le dossier '%s': %s

en: Folders
ia: Dossiers

en: Fol_ders
ia: _Dossiers

en: Folder unreadable: %s
ia: Dossier non legibile: %s

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
ia: Le file "%s" reside sur altere machina (%s) e pote ser non disponibile pro iste programma.
    Seliger lo totevia?

en: _New Folder
ia: _Nove dossier

en: De_lete File
ia: De_ler le file

en: _Rename File
ia: _Renominar le file

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
ia: Le nomine de dossier "%s" contine symbolos que non se permitte in nomines de files

en: New Folder
ia: Nove dossier

en: _Folder name:
ia: Nomine de _dossier:

en: C_reate
ia: C_rear

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
ia: Le nomine de file "%s" contine symbolos que non se permitte in nomines de files

en: Error deleting file '%s': %s
ia: Error al deler le file '%s': %s

en: Really delete file "%s"?
ia: Deler realmente le file "%s"?

en: Delete File
ia: Deler le file

en: Error renaming file to "%s": %s
ia: Error al renominar le file a "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
ia: Error al renominar le file "%s": %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
ia: Error al renominar le file "%s" a "%s": %s

en: Rename File
ia: Renominar le file

en: Rename file "%s" to:
ia: Renominar le file "%s" a:

en: _Rename
ia: _Renominar

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
ia: Le nomine de file "%s" non pote ser convertite a UTF-8. (tenta configurar le variabile de ambiente G_FILENAME_ENCODING): %s

en: Invalid UTF-8
ia: UTF-8 non valide

en: Name too long
ia: Nomine troppo longe

en: Couldn't convert filename
ia: Impossibile de converter le nomine de file

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
ia: Systema de files

en: Pick a Font
ia: Seliger un type de characteres

en: Font
ia: Typo de characteres

en: _Family:
ia: _Familia:

en: _Style:
ia: _Stilo:

en: Si_ze:
ia: _Dimension:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
ia: _Vista preliminari:

en: Font Selection
ia: Selection de typo de characteres

en: _Gamma value
ia: Valor _gamma

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
ia: Error al cargar le icone: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
ia: Impossibile de trovar le icone '%s' e le thema '%s'.
    Forsan on deberea installar le thema.
    Su copia es disponibile desde:
    	%s

en: Icon '%s' not present in theme
ia: Le icone '%s' non es presente in le thema

en: Failed to load icon
ia: Falta al cargar le icone

[ctx: input method menu]
en: System
ia: Systema

[ctx: input method menu]
en: None
ia: Necun

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
ia: Systema (%s)

en: Input
ia: Ingresso

en: No extended input devices
ia: Necun dispositivos de ingresso extendite

en: _Device:
ia: _Dispositivo:

en: Disabled
ia: Disactivate

en: Screen
ia: Schermo

en: Window
ia: Fenestra

en: _Mode:
ia: _Modo:

note: Keys listbox
en: Keys
ia: Claves

en: _Pressure:
ia: _Pression:

en: X _tilt:
ia: _Inclination X:

en: Y t_ilt:
ia: I_nclination Y:

en: _Wheel:
ia: _Rota:

en: none
ia: necun

en: (disabled)
ia: (disactivate)

en: (unknown)
ia: (incognite)

note: and clear button
en: Cl_ear
ia: Rad_er

note: Open Link
en: _Open Link
ia: _Aperir le ligamine

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
ia: Copiar le adresse de _ligamine

en: Copy URL
ia: Copiar URL

en: Invalid URI
ia: URI non valide

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
ia: Cargar modulos GTK+ additional

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
ia: MODULOS

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
ia: Render tote le advertimentos fatal

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
ia: Activar optiones diagnostic GTK+

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
ia: Disactivar optiones diagnostic GTK+

en: Cannot open display: %s
ia: Impossibile de aperir le schermo: %s

en: GTK+ Options
ia: Optiones GTK+

en: Show GTK+ Options
ia: Monstrar le optiones GTK+

en: Co_nnect
ia: Co_nnecter

en: Connect _anonymously
ia: Connecter _anonymemente

en: Connect as u_ser:
ia: Connecter como _usator:

en: _Username:
ia: _Conto:

en: _Domain:
ia: _Dominio:

en: _Password:
ia: Contra_signo:

en: Forget password _immediately
ia: Oblidar le contrasigno _immediatemente

en: Remember password until you _logout
ia: Memorar le contrasigno usque al _fin del session

en: Remember _forever
ia: _Memorar pro semper

en: Unknown Application (PID %d)
ia: Application incognite (PID %d)

en: Unable to end process
ia: Impossibile de terminar le processo

en: _End Process
ia: _Terminar le processo

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
ia: Impossibile de occider le processo con PID %d. Le operation non es implementate.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
ia: Paginator de terminal

en: Top Command
ia: Commando top

en: Cannot end process with PID %d: %s
ia: Impossibile de terminar le processo con PID %d: %s

en: Page %u
ia: Pagina %u

en: Not a valid page setup file
ia: Isto non es un file valide del configuration de pagina

en: Any Printer
ia: Qualcunque imprimitor

en: For portable documents
ia: Pro documentos portabile

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
ia: Margines:
     Sinistre: %s %s
     Dextere: %s %s
     Superior: %s %s
     Inferior: %s %s

en: Manage Custom Sizes...
ia: Gerer dimensiones personalisate…

en: _Format for:
ia: _Formatar pro:

en: _Paper size:
ia: Dimension de _papiro

en: Page Setup
ia: Configuration de pagina

en: Up Path
ia: Percurso in alto

en: Down Path
ia: Percurso in basso

en: File System Root
ia: Radice del systema de files

en: Not available
ia: Non disponibile

en: _Save in folder:
ia: Salveguardar in le _dossier:

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
ia: %s, carga #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
ia: Stato initial

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
ia: Preparation pro imprimer

[ctx: print operation status]
en: Generating data
ia: Generation de datos

[ctx: print operation status]
en: Sending data
ia: Invio de datos

[ctx: print operation status]
en: Waiting
ia: Stato de attender

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
ia: Blocate a causa de un problema

[ctx: print operation status]
en: Printing
ia: Impression

[ctx: print operation status]
en: Finished
ia: Terminate

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
ia: Terminate con un error

en: Preparing %d
ia: Preparation de %d

en: Preparing
ia: Preparation

en: Printing %d
ia: Impression de %d

en: Error creating print preview
ia: Error al crear le visualisation de impression

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
ia: Le ration le plus probabile es que un file temporari non pote ser create.

en: Error launching preview
ia: Error al lancear le visualisation

en: Error printing
ia: Error de impression

en: Printer offline
ia: Imprimitor disconnectite

en: Out of paper
ia: Absentia de papiro

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
ia: In pausa

en: Need user intervention
ia: Intervention de usator es necesse

en: Custom size
ia: Dimension personalisate

en: No printer found
ia: Necun imprimitor trovate

en: Invalid argument to CreateDC
ia: Argumento non valide pro CreateDC

en: Error from StartDoc
ia: Error de StartDoc

en: Not enough free memory
ia: Memoria insufficiente

en: Invalid argument to PrintDlgEx
ia: Argumento non valide pro PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
ia: Punctator a PrintDlgEx non valide

en: Invalid handle to PrintDlgEx
ia: Manico non valide pro PrintDlgEx

en: Unspecified error
ia: Error non specificate

en: Getting printer information failed
ia: Impossibile de obtener le information re le imprimitor

en: Getting printer information...
ia: Obtenimento de information re le imprimitor…

en: Printer
ia: Imprimitor

note: Translators: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
ia: Implaciamento

note: Translators: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
ia: Stato

en: Range
ia: Intervallo

en: _All Pages
ia: _Tote le paginas

en: C_urrent Page
ia: Pagina act_ual

en: Pag_es:
ia: Pagin_as:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
ia: Specifica un o plus de intervallos de paginas,
    per exemplo, 1-3,7,11

en: Pages
ia: Paginas

en: Copies
ia: Copias

note: FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns
en: Copie_s:
ia: Copia_s:

en: C_ollate
ia: C_olliger insimul

en: _Reverse
ia: Inve_rter

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
ia: De sinistra a dextera, de alto a basso

en: Left to right, bottom to top
ia: De sinistra a dextera, de basso a alto

en: Right to left, top to bottom
ia: De dextera a sinistra, de alto a basso

en: Right to left, bottom to top
ia: De dextera a sinistra, de basso a alto

en: Top to bottom, left to right
ia: De alto a basso, de sinistra a dextera

en: Top to bottom, right to left
ia: De alto a basso, de dextera a sinistra

en: Bottom to top, left to right
ia: De basso a alto, de sinistra a dextera

en: Bottom to top, right to left
ia: De basso a alto, de dextera a sinistra

note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
ia: Ordination de paginas

en: Left to right
ia: De sinistra a dextera

en: Right to left
ia: De dextera a sinistra

en: Top to bottom
ia: De alto a basso

en: Bottom to top
ia: De basso a alto

en: Layout
ia: Arrangiamento

en: T_wo-sided:
ia: _Recto verso

en: Pages per _side:
ia: Paginas per _latere

en: Page or_dering:
ia: Or_dination de paginas:

en: _Only print:
ia: Imprimer _solmente:

note: In enum order
en: All sheets
ia: Tote le folios

en: Even sheets
ia: Folios par

en: Odd sheets
ia: Folios impare

en: Sc_ale:
ia: Sc_ala:

en: Paper
ia: Papiro

en: Paper _type:
ia: _Typo de papiro

en: Paper _source:
ia: _Fonte de papiro

en: Output t_ray:
ia: Casseta _recipiente

note: In enum order
en: Portrait
ia: Vertical

en: Landscape
ia: Horizontal

en: Reverse portrait
ia: Vertical invertite

en: Reverse landscape
ia: Horizontal invertite

en: Job Details
ia: Detalios del carga

en: Pri_ority:
ia: Pri_oritate

en: _Billing info:
ia: Information de _facturation

en: Print Document
ia: Imprimer documento

note: Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog
en: _Now
ia: _Ora

en: A_t:
ia: _Al:

note: Translators: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. * You can remove the am/pm values below for your locale if they are not * supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
ia: Specifica le hora de impression,
    per exemplo, 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm

en: Time of print
ia: Hora de impression

en: On _hold
ia: _Bloccar

en: Hold the job until it is explicitly released
ia: Suspender le carga usque illo es explicitemente disbloccate

en: Add Cover Page
ia: Adder un pagina de copertura

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
ia: An_te:

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: _After:
ia: _Depost:

note: Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog
en: Job
ia: Carga

en: Advanced
ia: Avantiate

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
ia: Qualitate de imagine

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
ia: Finitura

en: Some of the settings in the dialog conflict
ia: Certe parametros in le dialogo son in conflicto

en: Print
ia: Imprimer

en: Unable to find include file: "%s"
ia: Impossibile de trovar un file de inclusion: "%s"

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
ia: Impossibile de trovar le file de imagine in pixmap_path: "%s"

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
ia: Iste function non es implementate pro widgets del classe '%s'

en: Select which type of documents are shown
ia: Seliger qual typos de documetos se monstra

en: No item for URI '%s' found
ia: Necun elemento trovate pro URI '%s'

en: Untitled filter
ia: Filtro sin titulo

en: Could not remove item
ia: Impossibile de remover le elemento

en: Could not clear list
ia: Impossibile de rader le lista

en: Copy _Location
ia: _Copiar le implaciamento

en: _Remove From List
ia: _Remover del lista

en: _Clear List
ia: Rader le _lista

en: Show _Private Resources
ia: Monstrar ressources _private

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
ia: Necun elemento trovate

en: No recently used resource found with URI `%s'
ia: Necun ressource utilisate recentemente es trovate con URI `%s'

en: Open '%s'
ia: Aperir '%s'

en: Unknown item
ia: Elemento incognite

en: Unable to find an item with URI '%s'
ia: Impossibile de trovar un elemento con URI '%s'

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
ia: Indicator rotative

en: Provides visual indication of progress
ia: Indication visual de un progresso

[ctx: Stock label]
en: Warning
ia: Advertimento

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
ia: A _proposito

[ctx: Stock label]
en: _Add
ia: _Adder

[ctx: Stock label]
en: _Apply
ia: _Applicar

[ctx: Stock label]
en: _Bold
ia: _Grasse

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ia: A_nnullar

[ctx: Stock label]
en: _CD-Rom
ia: _CD-ROM

[ctx: Stock label]
en: _Clear
ia: _Expunger

[ctx: Stock label]
en: _Close
ia: _Clauder

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
ia: C_onnecter se

[ctx: Stock label]
en: _Convert
ia: _Converter

[ctx: Stock label]
en: _Copy
ia: _Copiar

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
ia: _Taliar

[ctx: Stock label]
en: _Delete
ia: _Deler

[ctx: Stock label]
en: _Discard
ia: Re_jectar

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
ia: _Disconnecter

[ctx: Stock label]
en: _Execute
ia: _Exequer

[ctx: Stock label]
en: _Edit
ia: _Modificar

[ctx: Stock label]
en: _Find
ia: _Cercar

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
ia: Cercar e _reimplaciar

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
ia: _Discetto

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
ia: _Plenischermo

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
ia: _Quitar le plenischermo

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
ia: _Basso

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
ia: _Prime

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
ia: _Ultime

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
ia: _Alto

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
ia: _Retro

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
ia: _Infra

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
ia: A_vante

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
ia: _Supra

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
ia: _Disco dur

[ctx: Stock label]
en: _Help
ia: Adj_uta

[ctx: Stock label]
en: _Home
ia: _Initio

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
ia: Augmentar le indentation

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
ia: Diminuer le indentation

[ctx: Stock label]
en: _Index
ia: _Indice

[ctx: Stock label]
en: _Italic
ia: _Italico

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
ia: _Vader a

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
ia: _Centrar

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
ia: _Justificar

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
ia: A _sinistra

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
ia: A _dextera

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
ia: A_vantiar

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
ia: _Sequente

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
ia: _Pausar

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
ia: _Reproducer

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
ia: Pre_cedente

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
ia: Re_gistrar

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
ia: R_ebobinar

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
ia: _Arrestar

[ctx: Stock label]
en: _Network
ia: _Rete

[ctx: Stock label]
en: _New
ia: _Nove

[ctx: Stock label]
en: _Open
ia: _Aperir

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
ia: Horizontal

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
ia: Vertical

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
ia: Horizontal invertite

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
ia: Vertical invertite

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
ia: Config_uration de pagina

[ctx: Stock label]
en: _Paste
ia: C_ollar

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
ia: _Preferentias

[ctx: Stock label]
en: _Print
ia: _Imprimer

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
ia: _Visualisar le impression

[ctx: Stock label]
en: _Properties
ia: _Proprietates

[ctx: Stock label]
en: _Quit
ia: _Quitar

[ctx: Stock label]
en: _Redo
ia: _Refacer

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
ia: _Refrescar

[ctx: Stock label]
en: _Remove
ia: _Remover

[ctx: Stock label]
en: _Revert
ia: _Restituer

[ctx: Stock label]
en: _Save
ia: _Salveguardar

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ia: Sa_lveguardar como

[ctx: Stock label]
en: Select _All
ia: Seliger _toto

[ctx: Stock label]
en: _Font
ia: _Typo de characteres

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
ia: _Ascendente

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
ia: _Descendente

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
ia: Verificar _orthographia

[ctx: Stock label]
en: _Stop
ia: _Arrestar

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
ia: _Cancellar

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
ia: _Recuperar

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
ia: _Sublinear

[ctx: Stock label]
en: _Undo
ia: _Disfacer

[ctx: Stock label]
en: _Yes
ia: _Si

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
ia: Dimension _normal

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
ia: Dimension _optime

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
ia: _Ampliar

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
ia: _Reducer

en: Unknown error when trying to deserialize %s
ia: Error incognite al tentativa de deserialisar %s

en: No deserialize function found for format %s
ia: Necun function a deserialisar trovate pro le formato %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
ia: Ambes "id" e "name" era trovate in le elemento <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
ia: Le attributo "%s" era trovate duo vices in le elemento <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
ia: Le elemento <%s> ha un ID non valide "%s"

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
ia: Le elemento <%s> non ha ni un attributo "name" ni un attributo "id"

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ia: Le attributo "%s" se repete duo vices in le mesme elemento <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ia: Le attributo "%s" non es valide in le elemento <%s> in iste contexto

en: Tag "%s" has not been defined.
ia: Le etiquetta "%s" non ha essite definite.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
ia: Un etiquetta anonyme era trovate e etiquettas non pote ser create.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
ia: Le etiquetta "%s" non existe in le buffer e etiquettas non pote ser create.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ia: Le elemento <%s> non se permitte sub <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
ia: "%s" non es un typo de attributo valide

en: "%s" is not a valid attribute name
ia: "%s" non es un nomine de attributo valide

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
ia: "%s" non pote ser convertite a un valor de typo "%s" pro le attributo "%s"

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
ia: "%s" non es un valor valide pro le attributo "%s"

en: Tag "%s" already defined
ia: Le etiquetta "%s" jam es definite

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
ia: Le etiquetta "%s" ha le prioritate non valide "%s"

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
ia: Le elemento le plus externe in le texto debe esser <text_view_markup>, non <%s>

en: A <%s> element has already been specified
ia: Un elemento <%s> jam se ha specificate

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
ia: Un elemento <text> non pote occurrer ante un elemento <tags>

en: Serialized data is malformed
ia: Datos serialisate son mal formate

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
ia: Datos serialisate son mal formate. Le prime section non es GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
ia: LRM - Marca de _sinistra a dextera

en: RLM _Right-to-left mark
ia: RLM - Marca de _dextera a sinistra

en: LRE Left-to-right _embedding
ia: LRE - _Incastramento de sinistra a dextera

en: RLE Right-to-left e_mbedding
ia: RLE - I_ncastramento de dextera a sinistra

en: LRO Left-to-right _override
ia: LRO - _Fortiamento de sinistra a dextera

en: RLO Right-to-left o_verride
ia: RLO - F_ortiamento de dextera a sinistra

en: PDF _Pop directional formatting
ia: PDF - _Cessation del formatage directional

en: ZWS _Zero width space
ia: ZWS - Spatio del _zero largor

en: ZWJ Zero width _joiner
ia: ZWJ - _Junctor del zero largor

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
ia: ZWNJ - _Non-junctor del zero largor

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
ia: Impossibile de tovar le interpretator de thema in module_path: "%s",

en: --- No Tip ---
ia: --- Necun consilio ---

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
ia: Etiquetta de initio inexpectate '%s' al linea %d, character %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
ia: Datos de character inexpectate al linea %d, character %d

en: Empty
ia: Vacue

en: Volume
ia: Volumine

en: Turns volume down or up
ia: Augmentar o diminuer le volumine

en: Adjusts the volume
ia: Adjustar le volumine

en: Volume Down
ia: Abassar le volumine

en: Decreases the volume
ia: Diminuer le volumine

en: Volume Up
ia: Altiar le volumine

en: Increases the volume
ia: Augmentar le volumine

en: Muted
ia: Silentiate

en: Full Volume
ia: Volumine maxime

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
ia: Inveloppe DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
ia: Inveloppe Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
ia: Inveloppe Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
ia: Inveloppe Choukei 4

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
ia: hagaki (carta postal)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
ia: Inveloppe kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
ia: Inveloppe kaku2

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
ia: oufuku (carta postal de responsa)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
ia: Inveloppe you4

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
ia: Inveloppe 6x9

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
ia: Inveloppe 7x9

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
ia: Inveloppe 9x11

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
ia: Inveloppe a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
ia: Inveloppe c5

[ctx: paper size]
en: European edp
ia: edp europee

[ctx: paper size]
en: FanFold European
ia: FanFold europee

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
ia: FanFold german legal

[ctx: paper size]
en: Government Legal
ia: Legal governamental

[ctx: paper size]
en: Government Letter
ia: Littera governamental

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
ia: Indice 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
ia: Indice 4x6 (carta postal)

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
ia: Indice 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
ia: Indice 5x8

[ctx: paper size]
en: Invoice
ia: Factura

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
ia: Inveloppe Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
ia: Inveloppe #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
ia: Inveloppe #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
ia: Inveloppe #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
ia: Inveloppe #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
ia: Inveloppe #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
ia: Inveloppe personal

[ctx: paper size]
en: Wide Format
ia: Formato large

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
ia: Inveloppe de invitation

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
ia: Inveloppe italian

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
ia: Inveloppe Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
ia: Parve photo

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
ia: Inveloppe prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
ia: Inveloppe prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
ia: Inveloppe prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
ia: Inveloppe prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
ia: Inveloppe prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
ia: Inveloppe prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
ia: Inveloppe prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
ia: Inveloppe prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
ia: Inveloppe prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
ia: Inveloppe prc9

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
ia: idatos differente trovate pro '%s' e '%s' que son connectite per un ligamine symbolic

en: Failed to write header
ia: Falta al scriber le testa

en: Failed to write hash table
ia: Falta al scriber le tabula de hachage

en: Failed to write folder index
ia: Falta al scriber le indice de dossier

en: Failed to rewrite header
ia: Falta al rescriber le testa

en: Failed to open file %s : %s
ia: Falta al aperir le file %s: %s

en: Failed to write cache file: %s
ia: Falta al scriber le file de cache: %s

en: The generated cache was invalid.
ia: Le cache generate non esseva valide.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
ia: Impossibile de renominar %s a %s: %s, dunque il es removente %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
ia: Impossibile de renominar %s a %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
ia: Impossibile de renominar %s de nove a %s: %s

en: Cache file created successfully.
ia: File de cache ha essite create con successo.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
ia: Superscriber un cache existente, mesmo si illo es actual

en: Don't check for the existence of index.theme
ia: Non verificar le existentia de file index.theme

en: Don't include image data in the cache
ia: Non includer le datos de imagine in le cache

en: Output a C header file
ia: Generar un file de testa C

en: Turn off verbose output
ia: Disactivar le output verbose

en: Validate existing icon cache
ia: Validar le cache de icones existente

en: File not found: %s
ia: File non trovate: %s

en: Not a valid icon cache: %s
ia: Ce non es un cache de icones valide: %s

en: No theme index file.
ia: Necun file indice de thema existe.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
ia: Necun file indice de thema in '%s'.
    Pro crear un cache de icones illac, usa --ignore-theme-index.

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
ia: Cyrillic (translitterate)

note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
ia: Inuktitut (translitterate)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
ia: Tigrigna-Ethiope (EZ+)

note: ID
en: X Input Method
ia: XIM (X Window)

en: Username:
ia: Conto:

en: Password:
ia: Contrasigno:

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
ia: Authentication es necesse pro imprimer le documento '%s' sur le imprimitor %s

en: Authentication is required to print a document on %s
ia: Authentication es necesse pro imprimer un documento sur %s

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
ia: Authentication es necesse pro obtener attributos del carga '%s'

en: Authentication is required to get attributes of a job
ia: Authentication es necesse pro obtener attributos de un carga

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
ia: Authentication es necesse pro obtener attributos del imprimitor %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
ia: Authentication es necesse pro obtener attributos de un imprimitor

en: Authentication is required to get default printer of %s
ia: Authentication es necesse pro obtener le imprimitor predefinite de %s

en: Authentication is required to get printers from %s
ia: Authentication es necesse pro obtener le imprimitores de %s

en: Authentication is required to get a file from %s
ia: Authentication es necesse pro obtener un file de %s

en: Authentication is required on %s
ia: Authentication es necesse sur %s

en: Domain:
ia: Dominio:

en: Authentication is required to print document '%s'
ia: Authentication es necesse pro imprimer le documento '%s'

en: Authentication is required to print this document on printer %s
ia: Authentication es necesse pro imprimer iste documento sur le imprimitor %s

en: Authentication is required to print this document
ia: Authentication es necesse pro imprimer iste documento

en: Printer '%s' is low on toner.
ia: Le toner del imprimitor '%s' es quasi exhaurite.

en: Printer '%s' has no toner left.
ia: Le toner del imprimitor '%s' es exhaurite.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is low on developer.
ia: Le disveloppator del imprimitor '%s' es quasi exhaurite.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is out of developer.
ia: Le disveloppator del imprimitor '%s' es exhaurite.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
ia: Al minus un de cartuchas del imprimitor '%s' es quasi exhaurite.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
ia: Al minus un de cartuchas del imprimitor '%s' es exhaurite.

en: The cover is open on printer '%s'.
ia: Le coperculo del imprimitor '%s' es aperte.

en: The door is open on printer '%s'.
ia: Le porta del imprimitor '%s' es aperte.

en: Printer '%s' is low on paper.
ia: Papiro in le imprimitor '%s' es quasi exhaurite.

en: Printer '%s' is out of paper.
ia: Papiro in le imprimitor '%s' es exhaurite.

en: Printer '%s' is currently offline.
ia: Le imprimitor '%s' es actualmente disconnectite.

en: There is a problem on printer '%s'.
ia: Il ha un problema con le imprimitor '%s'.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused ; Rejecting Jobs
ia: In pausa; Cargas se rejecta

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
ia: Cargas se rejecta

en: Two Sided
ia: Recto verso

en: Paper Type
ia: Typo de papiro

en: Paper Source
ia: Fonte de papiro

en: Output Tray
ia: Cassetta recipiente

en: GhostScript pre-filtering
ia: Pre-filtration GhostScript

en: One Sided
ia: Recto

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ia: Bordo longe (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ia: Bordo curte (rotate)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ia: Selection automatic

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ia: Secundo le imprimitor

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ia: Incorporar solmente characteres GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ia: Converter a PS de nivello 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ia: Converter a PS de nivello 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ia: Necun pre-filtration

note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
ia: Miscellanee

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
ia: Urgente

en: High
ia: Alte

en: Medium
ia: Medie

en: Low
ia: Basse

note: Cups specific, non-ppd related settings Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
ia: Paginas per folio

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
ia: Prioritate de carga

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
ia: Information a facturar

note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
ia: Necun

en: Classified
ia: Classificate

en: Secret
ia: Secrete

en: Top Secret
ia: Strictemente secrete

en: Unclassified
ia: Non classificate

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
ia: Ante

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
ia: Depost

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
ia: Imprimer

note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
ia: Imprimer al hora

note: Translators: this format is used to display a custom paper * size. The two placeholders are replaced with the width and height * in points. E.g: "Custom 230.4x142.9"
en: Custom %sx%s
ia: Personalisate %sx%s

en: Print to File
ia: Imprimer a file

en: Pages per _sheet:
ia: Paginas per _folio

en: _Output format
ia: Formato de _output

en: Print to LPR
ia: Imprimer a LPR

en: Pages Per Sheet
ia: Paginas per folio

en: Command Line
ia: Linea de commando

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
ia: imprimitor disconnectite

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
ia: preste a imprimer

note: SUN_BRANDING
en: processing job
ia: occupate

note: SUN_BRANDING
en: paused
ia: suspense

note: SUN_BRANDING
en: unknown
ia: incognite

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
ia: proba.%s

en: Print to Test Printer
ia: Imprimer al imprimitor de proba

en: Could not get information for file '%s': %s
ia: Impossibile de obtener le information re le file '%s': %s

en: Failed to open file '%s': %s
ia: Falta al aperir le file '%s': %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
ia: Falta al cargar le imagine '%s': le ration es incognite, forsan un corruption del file de imagine
