gtk+2.0 - en to nds translation catalogue (504 entries)

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
nds: X Billschirm to bruken

note: Description of --screen=SCREEN in --help output
en: X screen to use
nds: X Billschirm to bruken

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
nds: Torügg

[ctx: keyboard label]
en: Return
nds: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
nds: Scroll _Lock

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
nds: Multi_knopp

[ctx: keyboard label]
en: Home
nds: Heimat

[ctx: keyboard label]
en: Left
nds: Links

[ctx: keyboard label]
en: Up
nds: Hoch

[ctx: keyboard label]
en: Right
nds: Rechts

[ctx: keyboard label]
en: Down
nds: Runner

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
nds: Siet_Hoch

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
nds: Siet_Runner

[ctx: keyboard label]
en: End
nds: Enn

[ctx: keyboard label]
en: Begin
nds: Start

[ctx: keyboard label]
en: Print
nds: Drucken

[ctx: keyboard label]
en: Insert
nds: Infögen

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
nds: KP_Leerknopp

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
nds: KP_Pos1

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
nds: KP_Links

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
nds: KP_Hoch

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
nds: KP_Rechts

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
nds: KP_Runner

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
nds: KP_Siet_Hoch

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
nds: KP_Torügg

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
nds: KP_Siet_Runner

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
nds: KP_Nahster

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
nds: KP_Enn

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
nds: KP_Start

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
nds: KP_Infögen

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
nds: KP_Löschen

[ctx: keyboard label]
en: Delete
nds: Löschen

en: Failed to open file '%s': %s
nds: Das Öffnen der Datei '%s' ist fehlgeschlagen: %s

en: Image file '%s' contains no data
nds: Das Bild '%s' enthält keine Daten.

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
nds: Laden des Bildes '%s' fehlegeschlagen. Es ist kein Grund bekannt, vielleicht

en: Image type '%s' is not supported
nds: Der Dateityp '%s wir nicht unterstützt.

en: Failed to load image '%s': %s
nds: Laden des Bildes '%s' fehlgeschlagen: %s

en: Error writing to image file: %s
nds: Fehler bi'm Schrieven to de Billdatei: %s

en: Failed to open temporary file
nds: Künn de twüschentiedliche Datei nich opmaken

en: Failed to read from temporary file
nds: Fehler bi'm Lesen vun de twüschentiedliche Datei

en: Image format unknown
nds: Dateiformat unbekannt

en: Unsupported animation type
nds: nicht unterstützter Animationstyp

en: Invalid header in animation
nds: Der Kopf der Animation ist ungültig.

en: Not enough memory to load animation
nds: Es steht nicht genügend Speicher bereit, um die Animation zu laden.

en: Not enough memory to load bitmap image
nds: Nicht genügend Speicher um das Bild zu laden.

en: BMP image has unsupported header size
nds: Die bmp-Datei hat eine nicht unterstützte header-größe.

en: Couldn't write to BMP file
nds: Konnte nicht in die bmp-Datei schreiben.

en: The BMP image format
nds: Das BMP-Bilddateiformat.

en: Failure reading GIF: %s
nds: Fehler beim lesen der GIF: %s

en: GIF image loader cannot understand this image.
nds: De GIF Billlader versteiht düsses Bill eenfach nich.

en: Bad code encountered
nds: Nich akerater Code funnen

en: File does not appear to be a GIF file
nds: Dat seht nich so ut, as ob dat eene GIF Datei is

en: Version %s of the GIF file format is not supported
nds: Verschoon %s vun de GIF Dateiformat is nich unnerstütt

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
nds: Dat GIF Bill het keene globale Klöörkoort, un een Rahmen binnen het keene lokale Klöörkoort.

en: The GIF image format
nds: Dat GIF Billformat

en: Not enough memory to load icon
nds: Nich genug Spieker, um das lütte Bill to l-aden

en: Icon has zero width
nds: Dat lütte Bill het keene Brede

en: Icon has zero height
nds: Dat lütte Bill het keene Höhe

en: Unsupported icon type
nds: Nich unnerstütter lütter Billtyp

en: Not enough memory to load ICO file
nds: Nich genug Spieker, um de ICO Datei to laden

en: Image too large to be saved as ICO
nds: Bill to grot, um da as ICO to spiekern

en: The ICO image format
nds: Dat ICO Billformat

en: Error reading ICNS image: %s
nds: Fehler bi'm Lesen vun de ICNS Bill: %s

en: Could not decode ICNS file
nds: Künn de ICNS Datei nich dekoderen

en: The ICNS image format
nds: Dat ICNS Billformat

en: Couldn't decode image
nds: Künn dat Bill nich dekoderen

en: The JPEG image format
nds: dat JPEG Billformat

en: The PCX image format
nds: Dat PCX Billformat

en: The PNG image format
nds: Dat PNG Billformat

en: Input file descriptor is NULL.
nds: Ingav Dateibeschriever is NULL.

en: The QTIF image format
nds: Dat QTIF Billformat

en: The TIFF image format
nds: Dat TIFF Billformat

en: Image has zero width
nds: Bill het keene Brede

en: Image has zero height
nds: Bill het keene Höhe

en: Not enough memory to load image
nds: Nich genug Spieker, um dat Bill to laden

en: Couldn't save the rest
nds: Künn de Rest nich spiekern

en: Invalid XBM file
nds: Nich akerate XBM Datei

en: The XPM image format
nds: Dat XPM Billformat

en: The EMF image format
nds: Dat EMF Billformat

en: Couldn't save
nds: Kunn nich sekern

en: The WMF image format
nds: Dat WMF Billformat

note: Description of --sync in --help output
en: Make X calls synchronous
nds: Makt X synchron

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Opening %s
nds: Mak %s op

en: Opening %d Item | Opening %d Items
nds[0]: Mak %d Element op.
nds[1]: Mak %d Elemente op

en: Could not show link
nds: Kann Link nicht anzeigen

en: License
nds: Lizenz

note: Add the credits button
en: C_redits
nds: E_rmöglicht döör

note: Add the license button
en: _License
nds: _Lizenz

en: About %s
nds: Över %s

en: Credits
nds: Ermöglicht döör

en: Written by
nds: Schrieven vun

en: Documented by
nds: Dokumentert vun

en: Translated by
nds: Översett vun

en: Artwork by
nds: Kunst vun

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Ctrl
nds: Strg

note: Translate to calendar:YM if you want years to be displayed * before months; otherwise translate to calendar:MY. * Do *not* translate it to anything else, if it * it isn't calendar:YM or calendar:MY it will not work. * * Note that the ordering described here is logical order, which is * further influ
en: calendar:MY
nds: Kalenner:MY

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
nds: Deaktivert

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
nds: Nich akerat

en: Pick a Color
nds: Klöör wählen

en: _Saturation:
nds: _Sattheit:

en: _Value:
nds: _Wert:

en: _Green:
nds: _Greun:

en: _Blue:
nds: _Blau:

en: Op_acity:
nds: Döörsichtigk_eit:

en: Transparency of the color.
nds: Döörschienenklöör.

en: Color _name:
nds: Klöör_naam

en: _Palette:
nds: _Paledde:

en: Color Wheel
nds: Klöörrad

en: _Save color here
nds: Klöör hier _spiekern

en: Color Selection
nds: Klöörutwahl

note: Translate to the default units to use for presenting * lengths to the user. Translate to default:inch if you * want inches, otherwise translate to default:mm. * Do *not* translate it to "predefinito:mm", if it * it isn't default:mm or default:inch it will not work
en: default:mm
nds: Standard:mm

en: Custom Size %d
nds: Eegene Gröte %d

en: _Width:
nds: _Brede:

en: _Height:
nds: _Höhe:

en: Paper Size
nds: Papiergröte

en: _Top:
nds: _Boven:

en: _Bottom:
nds: _Bodden:

en: _Left:
nds: _Links:

en: _Right:
nds: _Rechts:

en: Input _Methods
nds: Ingav_methoden

en: Caps Lock is on
nds: De Knopp, mit de je de Grootbookstaven schrieven künnst (Caps Lock), is drückt worrn

en: Select A File
nds: Eene Datei utwählen

en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: (None)
nds: (Keen)

en: Other...
nds: Annere...

en: Type name of new folder
nds: Naam vun de nejen Verteeknis ingeven

en: Could not retrieve information about the file
nds: Künn keene Informatschoonen över düsse Datei rutkregen

en: Invalid file name
nds: Nich akerater Dateinaam

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
nds: %1$s an %2$s

en: Search
nds: Sök

en: Recently Used
nds: Tolest brukt

en: Remove the bookmark '%s'
nds: Leseteken '%s' löschen

en: Remove
nds: Löschen

en: Rename...
nds: Annern Naam geven...

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
nds: Orte

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
nds: _Orte

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Remove
nds: _Löschen

en: Could not select file
nds: Kunn de Datei nich utwählen

en: _Add to Bookmarks
nds: _To Leseteken hentofögen

en: Show _Hidden Files
nds: _Verbargte Dateien opwiesen

en: Files
nds: Dateien

en: Name
nds: Naam

en: Size
nds: Gröte

en: Modified
nds: Ännert

note: Label
en: _Name:
nds: _Naam:

en: _Browse for other folders
nds: _Annere Verteeknisse ankieken

en: Type a file name
nds: Dateinaam ingeven

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
nds: Vert_eeknis erstellen

en: _Location:
nds: _Ort:

en: Save in _folder:
nds: In Verteeknis _spiekern:

en: Create in _folder:
nds: Im Verteeknis _erstellen:

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Yesterday at %H:%M
nds: Güstern um %H:%M

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
nds: Eene Datei mit de Naam "%s" givt dat schon. Wullt je de överschrieven?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
nds: Düsse Datei givt dat schon in "%s". Bi'm Ersetten warrt ook de all de Inholl överschrieven.

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: Could not send the search request
nds: Künn de Sökanfrag nich sennnen

en: Search:
nds: Sök:

en: Could not mount %s
nds: Künn %s nich inbinnen

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry, when the user enters an invalid path.
en: Invalid path
nds: Invalider Pad

note: translators: this text is shown when there are no completions * for something the user typed in a file chooser entry
en: No match
nds: Keen Rutkamen

note: Translators: this text is shown while the system is searching * for possible completions for filenames in a file chooser entry.
en: Completing...
nds: Mak dat fertig...

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry when the user enters a path that does not exist * and then hits Tab
en: Path does not exist
nds: Düssen Pad givt dat nich

en: Error creating folder '%s': %s
nds: Fehler bi'm Erstellen vum Verteeknis '%s': %s

en: Folders
nds: Verteeknisse

en: Fol_ders
nds: Ver_teeknisse

en: _Files
nds: _Dateien

en: Folder unreadable: %s
nds: Verteeknis unlesbar: %s

en: _New Folder
nds: _Nejes Verteeknis

en: De_lete File
nds: _Datei löschen

en: _Rename File
nds: Datei a_nnern Naam geven

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
nds: De Verteeknisnaam "%s" hett Symbole in, de in Dateinaamen nich tolaten sünd

en: New Folder
nds: Nejes Verteeknis

en: _Folder name:
nds: _Verteeknisnaam:

en: C_reate
nds: E_rstellen

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
nds: De Dateinaam "%s" hett Symbole in, de in Dateinaamen nich tolaten sünd

en: Error deleting file '%s': %s
nds: Fehler bi'm Löschen vun de Datei '%s': %s

en: Really delete file "%s"?
nds: Wullt je de Datei "%s" wohrhaftig löschen?

en: Delete File
nds: Datei löschen

en: Error renaming file to "%s": %s
nds: Fehler bi'm annern Naam geven för de Datei in "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
nds: Fehler bi'm annern Naam geven vun de Datei "%s": %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
nds: Fehler bi'm annern Naam geven för de Datei "%s" in "%s": %s

en: Rename File
nds: Datei annern Naam geven

en: Rename file "%s" to:
nds: Dateinaam vun "%s" ännern in:

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: _Selection:
nds: _Utwahl:

en: Invalid UTF-8
nds: Nich akerates UTF-8

en: Name too long
nds: Naam to lang

en: Couldn't convert filename
nds: Kunn de Dateinaam nich ännern

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
nds: Dateisystem

en: Pick a Font
nds: Schirftart utwählen

en: Font
nds: Schriftart

en: _Family:
nds: _Familje:

en: _Style:
nds: _Stil:

en: Si_ze:
nds: _Gröte:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
nds: _Utblick:

en: Font Selection
nds: Schriftartutwahl

en: _Gamma value
nds: _Gamma Weert

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
nds: Fehler bi'm Laden vum lütten Bill: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
nds: Künn dat lütte Bill '%s' nich finnen. Dat '%s' Thema
    weur ook nich funnen, villicht mutt je dat installeren.
    Ji künnst eene Kopie kregen vun:
    	%s

en: Icon '%s' not present in theme
nds: Lüttes Bill '%s' givt dat im Thema nich

en: Failed to load icon
nds: Künn dat lütte Bill nich laden

en: Simple
nds: Eenfach

[ctx: input method menu]
en: None
nds: Keen

en: Input
nds: Ingav

en: No extended input devices
nds: Keen erwietertes Ingavlööpwark

en: _Device:
nds: _Lööpwark:

en: Disabled
nds: Deaktivert

en: Screen
nds: Billschirm

en: Window
nds: Finster

en: _Mode:
nds: _Modus:

note: The axis listbox
en: Axes
nds: Achsen

note: Keys listbox
en: Keys
nds: Knöppe

en: _Pressure:
nds: _Druck:

en: _Wheel:
nds: _Rad:

en: none
nds: keen

en: (disabled)
nds: (deaktivert)

en: (unknown)
nds: (unbekannt)

note: and clear button
en: Cl_ear
nds: _Opklaren

note: Open Link
en: _Open Link
nds: _Verknüppen opmaken

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
nds: Verknüppen_anskrivt koperen

en: Copy URL
nds: URL koperen

en: Invalid URI
nds: Invalide URI

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
nds: Tosettliche GTK+ Module laden

note: Translate to default:RTL if you want your widgets * to be RTL, otherwise translate to default:LTR. * Do *not* translate it to "predefinito:LTR", if it * it isn't default:LTR or default:RTL it will not work
en: default:LTR
nds: Standard:LTR

en: Cannot open display: %s
nds: Künn de Billschirm nich opmaken: %s

en: GTK+ Options
nds: GTK+ Optschoonen

en: Show GTK+ Options
nds: GTK+ Optschoonen opwiesen

en: Co_nnect
nds: _Verbinnen

en: Connect _anonymously
nds: _Anonym verbinnen

en: Connect as u_ser:
nds: Verbinnen a_s Bruker:

en: _Username:
nds: _Brukernaam:

en: _Domain:
nds: _Anskrivt:

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: Forget password _immediately
nds: Passwoord man _fix vergeten

en: Remember password until you _logout
nds: Passwoord merken bit _Avmellen

en: Remember _forever
nds: Jümmers _merken

en: Unknown Application (pid %d)
nds: Unbekanntes Programm (pid %d)

en: Unable to end process
nds: Künn de Prozess nich beennen

en: _End Process
nds: Prozess _beennen

en: Top Command
nds: Order boven

en: Page %u
nds: Siet %u

en: Any Printer
nds: Jiechtenseen Drucker

en: _Format for:
nds: _Format för:

en: _Paper size:
nds: _Papiergröte:

en: _Orientation:
nds: _Utrichten:

en: Page Setup
nds: Sieteninstellens

en: File System Root
nds: Dateisystem Root

en: Not available
nds: Nich verfögbar

en: _Save in folder:
nds: In Verteeknis _spiekern:

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
nds: %s Opdrag #%d

[ctx: print operation status]
en: Sending data
nds: Senne Daten

[ctx: print operation status]
en: Waiting
nds: Töv

[ctx: print operation status]
en: Printing
nds: Drucke

[ctx: print operation status]
en: Finished
nds: Fertig

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
nds: Fertig mit Fehler

en: Preparing %d
nds: %d düert noh 'n beten

en: Preparing
nds: Düert noh 'n beten

en: Printing %d
nds: Drucke %d

en: Error printing
nds: Fehler bi'm Drucken

en: Application
nds: Program

en: Printer offline
nds: De Drucker is ut or hett keen Strom.

en: Out of paper
nds: Kiek mol nah dien Drucker. - Da is keen Papier mehr in!

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
nds: Pause

en: Custom size
nds: Eegene Gröte

en: Printer
nds: Drucker

note: Translators: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
nds: Ort

note: Translators: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
nds: Tostand

en: Range
nds: Wiede

en: _All Pages
nds: _All Sieten

en: C_urrent Page
nds: A_ktuelle Siet

en: Se_lection
nds: U_twahl

en: Pag_es:
nds: Sie_ten:

en: Pages
nds: Sieten

en: Copies
nds: Kopien

note: FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns
en: Copie_s:
nds: Kopi_ien:

en: _Reverse
nds: _Umdreiht

en: General
nds: Allgemeen

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
nds: Links nah rechts, boven nah unnen

en: Left to right, bottom to top
nds: Links nah rechts, unnen nah boven

en: Right to left, top to bottom
nds: Rechts nah links, boven nah unnen

en: Right to left, bottom to top
nds: Rechts nah links, unnen nah boven

en: Top to bottom, left to right
nds: Boven nah unnen, links nah rechts

en: Top to bottom, right to left
nds: Boven nah unnen, rechts nah links

en: Bottom to top, left to right
nds: Unnen nah boven, links nah rechts

en: Bottom to top, right to left
nds: Unnen nah boven, rechts nah links

en: Left to right
nds: Vun links nah rechts

en: Right to left
nds: Vun rechts nah links

en: Top to bottom
nds: Vun boven nah unnen

en: Bottom to top
nds: Vun unnen nah boven

en: Layout
nds: Utsehn

en: T_wo-sided:
nds: T_wej Sieten:

en: Pages per _side:
nds: Sieten per _Siet:

en: _Only print:
nds: _Jüst drucken:

note: In enum order
en: All sheets
nds: All Sieten

en: Sc_ale:
nds: Gr_öte:

en: Paper
nds: Papier

en: Paper _type:
nds: Papier_typ:

en: Paper _source:
nds: Papier_well:

en: Or_ientation:
nds: U_trichten

en: Landscape
nds: Landschapt

en: Job Details
nds: Opdragdetails

en: Print Document
nds: Dokument drucken

note: Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog
en: _Now
nds: _Nu

en: A_t:
nds: B_i:

en: Time of print
nds: Drucktied

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
nds: _Vor:

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: _After:
nds: _Achter:

note: Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog
en: Job
nds: Opdrag

en: Advanced
nds: Erwietert

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
nds: Billqualität

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Color
nds: Klöör

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
nds: Beenne

en: Print
nds: Drucken

en: Select which type of documents are shown
nds: Utwählen, welke Dokumenttypen opwiest werrn schalln

en: Untitled filter
nds: Filter ohn Titel

en: Could not remove item
nds: Künn dat Element nicht löschen

en: Could not clear list
nds: Künn de List nich löschen

en: Copy _Location
nds: _Ort koperen

en: _Remove From List
nds: _Ut List löschen

en: _Clear List
nds: List op_klaren

en: Show _Private Resources
nds: _Eegene Ressourcen opwiesen

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
nds: Keene Elemente funnen

en: Open '%s'
nds: '%s' opmaken

en: Unknown item
nds: Unbekanntes Element

en: Unable to find an item with URI '%s'
nds: Künn keen Element mit de URI '%s' finnen

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
nds: Informatschoon

[ctx: Stock label]
en: Warning
nds: Achtung, Achtung

[ctx: Stock label]
en: Error
nds: Fehler

[ctx: Stock label]
en: Question
nds: Frage

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
nds: _Över

[ctx: Stock label]
en: _Add
nds: _Hentofögen

[ctx: Stock label]
en: _Apply
nds: _OK

[ctx: Stock label]
en: _Bold
nds: _Dick

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
nds: _Avbreken

[ctx: Stock label]
en: _Clear
nds: _Opklaren

[ctx: Stock label]
en: _Close
nds: _Sluten

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
nds: _Verbinnen

[ctx: Stock label]
en: _Convert
nds: _Konverteren

[ctx: Stock label]
en: _Copy
nds: _Koperen

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
nds: _Utsnieden

[ctx: Stock label]
en: _Delete
nds: _Löschen

[ctx: Stock label]
en: _Discard
nds: _Avbreken

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
nds: _Verbinnen trennen

[ctx: Stock label]
en: _Execute
nds: _Utföhren

[ctx: Stock label]
en: _Edit
nds: _Bewarken

[ctx: Stock label]
en: _Find
nds: _Finnen

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
nds: Finnen un _Överschrieven

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
nds: _Diskettenlööpwark

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
nds: _Fullbill

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
nds: _Fullbill sluten

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
nds: _Bodden

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
nds: _Toerst

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
nds: _Tolest

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
nds: _Boven

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
nds: _Torügg

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
nds: _Runner

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
nds: _Vor

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
nds: _Hoch

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
nds: _Festplatte

[ctx: Stock label]
en: _Help
nds: _Hölp

[ctx: Stock label]
en: _Home
nds: _Heimat

[ctx: Stock label]
en: _Information
nds: _Informatschoon

[ctx: Stock label]
en: _Italic
nds: _Scheev

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
nds: _Hüpp to

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
nds: _Midde

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
nds: _Füllen

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
nds: _Links

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
nds: _Rechts

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
nds: _Vor

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
nds: _Nähster

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
nds: _Speelen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
nds: _Voriger

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
nds: _Opnehmen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
nds: _Nohmol

[ctx: Stock label]
en: _Network
nds: _Netwark

[ctx: Stock label]
en: _New
nds: _Nej

[ctx: Stock label]
en: _No
nds: _Nee

[ctx: Stock label]
en: _Open
nds: _Opmaken

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
nds: Landschapt

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
nds: Sieten_instellens

[ctx: Stock label]
en: _Paste
nds: _Infögen

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
nds: _Instellens

[ctx: Stock label]
en: _Print
nds: _Drucken

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
nds: Druckut_blick

[ctx: Stock label]
en: _Properties
nds: _Eegenschapten

[ctx: Stock label]
en: _Quit
nds: _Sluten

[ctx: Stock label]
en: _Redo
nds: _Wedderholen

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
nds: _Opfrischen

[ctx: Stock label]
en: _Remove
nds: _Löschen

[ctx: Stock label]
en: _Revert
nds: _Umdreihn

[ctx: Stock label]
en: _Save
nds: _Spiekern

[ctx: Stock label]
en: Save _As
nds: Spiekern _as

[ctx: Stock label]
en: Select _All
nds: _Allens markeren

[ctx: Stock label]
en: _Color
nds: _Klöör

[ctx: Stock label]
en: _Font
nds: _Schriftart

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
nds: _Döörstrieken

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
nds: _Wedderherstellen

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
nds: _Unnerstrieken

[ctx: Stock label]
en: _Undo
nds: _Torüggsetten

[ctx: Stock label]
en: _Yes
nds: _Ja

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
nds: Dat, wat am Besten _passt

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
nds: Grö_ter maken

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
nds: Lütt_er maken

en: LRM _Left-to-right mark
nds: LRM _Links-nah-rechts Markeren

en: RLM _Right-to-left mark
nds: RLM _Rechts-nah-links Markeren

en: --- No Tip ---
nds: --- Keen Tip ---

en: Empty
nds: Leer

en: Volume
nds: Luutstarke

en: Adjusts the volume
nds: Luutstarke instellen

en: Volume Down
nds: Luutstarke daal

en: Decreases the volume
nds: Leiser maken

en: Volume Up
nds: Luutstarke op

en: Increases the volume
nds: Luuder maken

en: Muted
nds: Still

en: Full Volume
nds: Allens opdreihn

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
nds: DL Breevumslag

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
nds: Choukei 2 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
nds: Choukei 3 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
nds: Choukei 4 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
nds: hagaki (Postkoort)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
nds: kahu Breevumslag

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
nds: Kaku2 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
nds: oufuku (Anterpostkoort)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
nds: you4 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
nds: 6x9 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
nds: 7x9 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
nds: 9x11 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
nds: a2 Breevumslag

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
nds: c5 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: European edp
nds: Europääsch edp

[ctx: paper size]
en: Executive
nds: Utföhren

[ctx: paper size]
en: FanFold European
nds: FanFold Europääsch

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
nds: FanFold Düütsch Legal

[ctx: paper size]
en: Government Legal
nds: Regieren Legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
nds: Regieren Breev

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
nds: Index 4x6 (Postkoort)

[ctx: paper size]
en: US Letter
nds: US Breev

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
nds: US Breev Extra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
nds: US Breev Plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
nds: Monarch Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
nds: #10 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
nds: #11 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
nds: #12 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
nds: #14 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
nds: #9 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
nds: Eegener Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: Wide Format
nds: Breedformat

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
nds: Inladen Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
nds: Italieensch Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
nds: Postfix Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: Small Photo
nds: Lüttes Bill

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
nds: prc1 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
nds: prc10 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
nds: prc2 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
nds: prc3 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
nds: prc4 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
nds: prc5 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
nds: prc6 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
nds: prc7 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
nds: prc8 Breevumschlag

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
nds: prc9 Breevumslag

en: Failed to open file %s : %s
nds: Künn de Datei '%s' nich opmaken: %s

en: File not found: %s
nds: Datei nich funnen: %s

note: ID
en: X Input Method
nds: X Ingavart

en: Username:
nds: Brukernaam:

en: Password:
nds: Passwoord:

en: Domain:
nds: Anskrivt:

en: Printer '%s' is low on toner.
nds: De Toner in de Drucker '%s' is glieks leer.

en: Printer '%s' has no toner left.
nds: De Toner in de Drucker '%s' is nu leer.

en: Printer '%s' is low on paper.
nds: Kiek mol achter dien Drucker '%s'. De hett glieks keen Papier över.

en: Printer '%s' is out of paper.
nds: Kiek mol achter dien Drucker '%s'. De brukt nejes Papier.

en: Two Sided
nds: Twej Sieten

en: Paper Type
nds: Papiertyp

en: Paper Source
nds: Papierwell

en: Resolution
nds: Oplösens

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
nds: Standarddrucker

note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
nds: Jichtenswat anners

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
nds: Dringend

en: High
nds: Hoch

en: Medium
nds: Middel

en: Low
nds: Gering

note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
nds: Keen

en: Secret
nds: Geheim

en: Top Secret
nds: Streng geheim

en: Unclassified
nds: Ohne Klasse

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
nds: Vor

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
nds: Achter

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
nds: Drucken bi

note: default filename used for print-to-file
en: output.%s
nds: Utgav.%s

en: Print to File
nds: In Datei drucken

en: File
nds: Datei

en: _Output format
nds: _Utgavformat

en: Print to LPR
nds: Nah LPR drucken

en: Command Line
nds: Orderreeg

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
nds: de Drucker is ut or hett keen Strom

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
nds: Drucken künn losgahn

note: SUN_BRANDING
en: paused
nds: pausert

note: SUN_BRANDING
en: unknown
nds: unbekannt

en: Print to Test Printer
nds: Drucke mit Testdrucker

en: Could not get information for file '%s': %s
nds: Kunn keene Informatschoon rutkregen över de Datei '%s': %s
