gtk+ 2.14 - en to sr@latin translation catalogue (917 entries)

en: Error parsing option --gdk-debug
sr@latin: Greška u obradi opcije --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
sr@latin: Greška u obradi opcije --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
sr@latin: Klasa programa koju koristi upravljač prozora

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
sr@latin: KLASA

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
sr@latin: Ime programa kako ga prikazuje upravljač prozora

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
sr@latin: IME

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
sr@latin: Iks prikaz koji koristiti

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
sr@latin: PRIKAZ

note: Description of --screen=SCREEN in --help output
en: X screen to use
sr@latin: Iks ekran koji da koristi

note: Placeholder in --screen=SCREEN in --help output
en: SCREEN
sr@latin: EKRAN

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: Gdk debugging flags to set
sr@latin: Koje Gdk opcije za nalaženje grešaka uključiti

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
sr@latin: OPCIJE

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: Gdk debugging flags to unset
sr@latin: Koje Gdk opcije za nalaženje grešaka isključiti

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
sr@latin: Višefunkcijski taster

[ctx: keyboard label]
en: Home
sr@latin: Lično

[ctx: keyboard label]
en: Left
sr@latin: Levo

[ctx: keyboard label]
en: Up
sr@latin: Gore

[ctx: keyboard label]
en: Right
sr@latin: Desno

[ctx: keyboard label]
en: Down
sr@latin: Dole

[ctx: keyboard label]
en: Print
sr@latin: Štampaj

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
sr@latin: KP_Levo

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
sr@latin: KP_Gore

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
sr@latin: KP_Desno

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
sr@latin: KP_Dole

en: Failed to open file '%s': %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“: %s

en: Image file '%s' contains no data
sr@latin: Slika „%s“ ne sadrži podatke

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sr@latin: Ne mogu da učitam sliku „%s“: razlog nepoznat, verovatno neispravan zapis

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
sr@latin: Ne mogu da učitam animaciju „%s“: razlog nepoznat, verovatno neispravan zapis

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
sr@latin: Ne mogu da učitam deo za učitavanje slike: %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
sr@latin: Deo za učitavanje slike %s ne podržava odgovarajuću spregu; možda je iz različitog GTK izdanja?

en: Image type '%s' is not supported
sr@latin: Vrsta slike „%s“ nije podržana

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
sr@latin: Ne mogu prepoznati način zapisa slike u datoteci „%s“

en: Unrecognized image file format
sr@latin: Nepoznat način zapisa slike

en: Failed to load image '%s': %s
sr@latin: Ne mogu da učitam sliku „%s“: %s

en: Error writing to image file: %s
sr@latin: Greška pri upisu u datoteku slike: %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
sr@latin: Ovo izdanje programa gdk-pixbuf ne podržava čuvanje ove vrste slike: %s

en: Insufficient memory to save image to callback
sr@latin: Nedovoljno memorije za čuvanje slike u pozivnu funkciju

en: Failed to open temporary file
sr@latin: Ne mogu da otvorim privremenu datoteku

en: Failed to read from temporary file
sr@latin: Ne mogu da čitam iz privremene datoteke

en: Failed to open '%s' for writing: %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim „%s“ radi upisa: %s

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
sr@latin: Ne mogu da zatvorim „%s“ pri upisu slike, moguće je da nisu svi podaci sačuvani: %s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
sr@latin: Nedovoljno memorije za čuvanje slike u bafer

en: Error writing to image stream
sr@latin: Greška pri upisu u tok slike

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
sr@latin: Unutrašnja greška: deo za učitavanje slika „%s“ nije uspeo da obavi operaciju, a nije naveo ni razlog neuspeha

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
sr@latin: Nije podržano postepeno učitavanje slike vrste „%s“

en: Image header corrupt
sr@latin: Zaglavlje slike oštećeno

en: Image format unknown
sr@latin: Nepoznata vrsta slike

en: Image pixel data corrupt
sr@latin: Oštećeni podaci o tačkama slike

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
sr@latin[0]: neuspela potražnja bafera slike od %u bajta
sr@latin[1]: neuspela potražnja bafera slike od %u bajta
sr@latin[2]: neuspela potražnja bafera slike od %u bajtova

en: Unexpected icon chunk in animation
sr@latin: Neočekivani deo ikone u animaciji

en: Unsupported animation type
sr@latin: Nepodržana vrsta animacije

en: Invalid header in animation
sr@latin: Neispravno zaglavlje animacije

en: Not enough memory to load animation
sr@latin: Nema dovoljno memorije da učita animaciju

en: Malformed chunk in animation
sr@latin: Neispravan deo animacije

en: The ANI image format
sr@latin: ANI zapis slika

en: BMP image has bogus header data
sr@latin: BMP slika ima neispravno zaglavlje

en: Not enough memory to load bitmap image
sr@latin: Nema dovoljno memorije da učita sliku

en: BMP image has unsupported header size
sr@latin: BMP slika sadrži zaglavlje nepodržane veličine

en: Topdown BMP images cannot be compressed
sr@latin: Odozgo-nadole BMP slike se ne mogu kompresovati

en: Premature end-of-file encountered
sr@latin: Naišao na prevremen kraj datoteke

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
sr@latin: Ne mogu obezbediti memoriju za čuvanje BMP datoteke

en: Couldn't write to BMP file
sr@latin: Ne mogu da upišem u BMP datoteku

en: The BMP image format
sr@latin: BMP zapis slike

en: Failure reading GIF: %s
sr@latin: Greška pri čitanju GIF-a: %s

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sr@latin: GIF datoteci nedostaje nešto podataka (možda je nekako odsečena?)

en: Internal error in the GIF loader (%s)
sr@latin: Unutrašnja greška pri učitavanju GIF-a (%s)

en: Stack overflow
sr@latin: Prekoračenje steka

en: GIF image loader cannot understand this image.
sr@latin: Deo za učitavanje GIF slika ne prepoznaje ovu sliku.

en: Bad code encountered
sr@latin: Naišao je na loš zapis

en: Circular table entry in GIF file
sr@latin: Kružni unos u tabeli GIF datoteke

en: Not enough memory to load GIF file
sr@latin: Nema dovoljno memorije da učita GIF datoteku

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
sr@latin: Nema dovoljno memorije za slaganje kadra u GIF datoteci

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
sr@latin: GIF slika je oštećena (neispravno LZW sažimanje)

en: File does not appear to be a GIF file
sr@latin: Izgleda da se ne radi o GIF datoteci

en: Version %s of the GIF file format is not supported
sr@latin: Izdanje %s GIF vrste zapisa nije podržano

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
sr@latin: GIF slika nema opštu mapu boja, a kadar u njemu nema zasebnu mapu boja.

en: GIF image was truncated or incomplete.
sr@latin: GIF slika je odsečena ili nepotpuna.

en: The GIF image format
sr@latin: GIF zapis slike

en: Invalid header in icon
sr@latin: Neispravno zaglavlje ikone

en: Not enough memory to load icon
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje ikone

en: Icon has zero width
sr@latin: Ikona je širine nula

en: Icon has zero height
sr@latin: Ikona je visine nula

en: Compressed icons are not supported
sr@latin: Ne podržavam kompresovane ikone

en: Unsupported icon type
sr@latin: Nepodržana vrsta ikona

en: Not enough memory to load ICO file
sr@latin: Nedovoljno memorije az učitavanje ICO datoteke

en: Image too large to be saved as ICO
sr@latin: Slika je prevelika da bi se sačuvala kao ICO

en: Cursor hotspot outside image
sr@latin: Pokazivač kursora je van slike

en: Unsupported depth for ICO file: %d
sr@latin: Nepodržana dubina za ICO datoteku: %d

en: The ICO image format
sr@latin: ICO zapis slike

en: Error reading ICNS image: %s
sr@latin: Greška pri čitanju ICNS slike: %s

en: Could not decode ICNS file
sr@latin: Ne mogu da dekodiram ICNS datoteku

en: The ICNS image format
sr@latin: ICNS format slike

en: Couldn't allocate memory for stream
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za tok

en: Couldn't decode image
sr@latin: Ne mogu da dekodiram sliku

en: Transformed JPEG2000 has zero width or height
sr@latin: Preinačeni JPEG2000 ima visinu ili širinu nula.

en: Image type currently not supported
sr@latin: Vrsta slike za sada nije podržana

en: Couldn't allocate memory for color profile
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za paletu boja

en: Insufficient memory to open JPEG 2000 file
sr@latin: Nedovoljno memorije za otvaranje JPEG2000 datoteke

en: Couldn't allocate memory to buffer image data
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za bafer podataka slike

en: The JPEG 2000 image format
sr@latin: JPEG2000 zapis slike

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sr@latin: Greška pri razvijanju JPEG slike (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje slike, zatvorite neke programe da oslobodite memoriju

en: Unsupported JPEG color space (%s)
sr@latin: Nepodržan JPEG prostor boja (%s)

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
sr@latin: Ne mogu obezbediti memoriju za učitavanje JPEG datoteke

en: Transformed JPEG has zero width or height.
sr@latin: Preinačeni JPEG ima visinu ili širinu nula.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
sr@latin: Kvalitet JPEG-a mora biti vrednost između 0 i 100; ne mogu da razumem vrednost „%s“.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
sr@latin: Kvalitet JPEG-a mora biti vrednost između 0 i 100; nije dozvoljena vrednost „%d“.

en: The JPEG image format
sr@latin: JPEG zapis slike

en: Couldn't allocate memory for header
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za zaglavlje

en: Couldn't allocate memory for context buffer
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za podatke o kontekstu

en: Image has invalid width and/or height
sr@latin: Slika je neispravne širine i/ili visine

en: Image has unsupported bpp
sr@latin: Slika koristi nepodržan broj bitova po tački

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
sr@latin: Slika sadrži nepodržan broj %d-bitnih ravni

en: Couldn't create new pixbuf
sr@latin: Ne mogu da napravim novi pixbuf

en: Couldn't allocate memory for line data
sr@latin: Ne mogu obezbediti memoriju za podatke linije

en: Couldn't allocate memory for paletted data
sr@latin: Ne mogu obezbediti memoriju za podatke palete

en: Didn't get all lines of PCX image
sr@latin: Nisam učitao sve linije iz PCX slike

en: No palette found at end of PCX data
sr@latin: Nije nađena paleta na kraju PCX podataka

en: The PCX image format
sr@latin: PCX zapis slike

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
sr@latin: Neispravan broj bitova po kanalu PNG slike.

en: Transformed PNG has zero width or height.
sr@latin: Preinačeni PNG ima visinu ili širinu nula.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
sr@latin: Broj bitova po kanalu preinačenog PNG nije 8.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
sr@latin: Preinačeni PNG nije RGB ili RGBA.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
sr@latin: Nepodržan broj kanala u preinačenoj PNG slici; mora biti 3 ili 4.

en: Fatal error in PNG image file: %s
sr@latin: Kobna greška u PNG slici: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
sr@latin: Nema dovoljno memorije da učita PNG datoteku

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
sr@latin: Nedovoljno memorije za smeštaj slike veličine %ld×%ld; pokušajte da oslobodite nešto memorije zatvaranjem nekih programa

en: Fatal error reading PNG image file
sr@latin: Kobna greška pri čitanju PNG slike

en: Fatal error reading PNG image file: %s
sr@latin: Kobna greška pri čitanju PNG slike: %s

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
sr@latin: Ključevi za tekstualne odeljke PNG-a moraju imati bar 1, a najviše 79 znakova.

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
sr@latin: Ključevi za tekstualne odeljke PNG-a moraju biti ASKRI znakovi.

en: Color profile has invalid length %d.
sr@latin: Profil boja nije ispravne dužine %d.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
sr@latin: Nivo kompresije PNG-a mora biti vrednost između 0 i 9; ne razumem vrednost „%s“.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
sr@latin: Nivo kompresije PNG-a mora biti vrednost između 0 i 9; vrednost „%d“ nije dopuštena.

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
sr@latin: Vrednost tekstualnog odeljka PNG-a %s se ne može pretvoriti u ISO-8859-1 zapis.

en: The PNG image format
sr@latin: PNG zapis slike

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
sr@latin: Deo za učitavanje PNM slika je očekivao ceo broj, ali nije ga našao

en: PNM file has an incorrect initial byte
sr@latin: PNM datoteka sadrži neispravan početni bajt

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
sr@latin: PNM datoteka nije u poznatom PNM podzapisu

en: PNM file has an image width of 0
sr@latin: PNM datoteka sadrži sliku širine 0

en: PNM file has an image height of 0
sr@latin: PNM datoteka sadrži sliku visine 0

en: Maximum color value in PNM file is 0
sr@latin: Najveća vrednost boje u PNM datoteci je 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
sr@latin: Najveća vrednost boje u PNM datoteci je prevelika

en: Raw PNM image type is invalid
sr@latin: Sirova PNM vrsta slike neispravna

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
sr@latin: Deo za učitavanje PNM slika ne podržava ovaj PNM podzapis

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
sr@latin: Sirov PNM zapis zahteva tačno jedan razmak pre sadržaja

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za učitavanje PNM slike

en: Insufficient memory to load PNM context struct
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje PNM podataka o smislu

en: Unexpected end of PNM image data
sr@latin: Neočekivan kraj PNM slike

en: Insufficient memory to load PNM file
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje PNM datoteke

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
sr@latin: Porodica PNM/PBM/PGM/PPM zapisa slika

en: Input file descriptor is NULL.
sr@latin: Opisivač ulazne datoteke je NULL.

en: Failed to read QTIF header
sr@latin: Ne mogu da pročitam QTIF zaglavlje

en: QTIF atom size too large (%d bytes)
sr@latin: Veličina QTIF atoma je prekoračena (%d bitova)

en: Failed to allocate %d bytes for file read buffer
sr@latin: Ne mogu da obezbedim %d bitova u ostavu za čitanje datoteka

en: File error when reading QTIF atom: %s
sr@latin: Greška u datoteci pri čitanju QTIF atoma: %s

en: Failed to skip the next %d bytes with seek().
sr@latin: Ne mogu da preskočim narednih %d bitova sa seek().

en: Failed to allocate QTIF context structure.
sr@latin: Ne mogu da obezbedim QTIF strukturu za  kontekst.

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
sr@latin: Ne mogu da obrazujem GdkPixbufLoader objekat.

en: Failed to find an image data atom.
sr@latin: Ne mogu da pronađem atom sa podacima slike.

en: The QTIF image format
sr@latin: QTIF zapis slike

en: RAS image has bogus header data
sr@latin: RAS slika ima neispravno zaglavlje

en: RAS image has unknown type
sr@latin: RAS slika je nepoznate vrste

en: unsupported RAS image variation
sr@latin: nepodržana vrsta RAS slike

en: Not enough memory to load RAS image
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje RAS slike

en: The Sun raster image format
sr@latin: Sun-ov zapis rasterskih slika

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za IOBuffer strukturu

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za IOBuffer podatke

en: Cannot realloc IOBuffer data
sr@latin: Ne mogu da proširim IOBuffer podatke pomoću realloc()

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
sr@latin: Ne mogu da obezbedim privremene IOBuffer podatke

en: Cannot allocate new pixbuf
sr@latin: Ne mogu da obezbedim novi pixbuf

en: Image is corrupted or truncated
sr@latin: Slika je odsečena ili neispravna.

en: Cannot allocate colormap structure
sr@latin: Ne mogu da obezbedim strukturu za mapu boja

en: Cannot allocate colormap entries
sr@latin: Ne mogu da obezbedim stavke za mapu boja

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
sr@latin: Neočekivan broj boja za stavke mape boja

en: Cannot allocate TGA header memory
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za TGA zaglavlje

en: TGA image has invalid dimensions
sr@latin: TGA slika je neispravne veličine

en: TGA image type not supported
sr@latin: TGA zapis slike nije podržan

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za TGA podatke o kontekstu

en: Excess data in file
sr@latin: Preterano podataka u datoteci

en: The Targa image format
sr@latin: Targa zapis slika

en: Could not get image width (bad TIFF file)
sr@latin: Ne mogu da pročitam širinu slike (loša TIFF datoteka)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
sr@latin: Ne mogu da saznam visinu slike (loša TIFF datoteka)

en: Width or height of TIFF image is zero
sr@latin: Visina ili širina TIFF slike je nula

en: Dimensions of TIFF image too large
sr@latin: TIFF slika je prevelika

en: Insufficient memory to open TIFF file
sr@latin: Nedovoljno memorije za otvaranje TIFF datoteke

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sr@latin: Neuspelo učitavanje RGB podataka iz TIFF datoteke

en: Failed to open TIFF image
sr@latin: Neuspelo otvaranje TIFF slike

en: TIFFClose operation failed
sr@latin: TIFFClose operacija nije uspela

en: Failed to load TIFF image
sr@latin: Neuspelo učitavanje TIFF slike

en: Failed to save TIFF image
sr@latin: Neuspelo čuvanje TIFF slike

en: TIFF compression doesn't refer to a valid codec.
sr@latin: Pakovanje TIFF podataka se ne odnosi na odgovarajući kodek.

en: Failed to write TIFF data
sr@latin: Neuspeo upis TIFF slike

en: Couldn't write to TIFF file
sr@latin: Ne mogu da upišem u TIFF datoteku

en: The TIFF image format
sr@latin: TIFF zapis slika

en: Image has zero width
sr@latin: Slika je širine nula

en: Image has zero height
sr@latin: Slika je visine nula

en: Not enough memory to load image
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje slike

en: Couldn't save the rest
sr@latin: Ne mogu da sačuvam ostatak

en: The WBMP image format
sr@latin: WBMP zapis slika

en: Invalid XBM file
sr@latin: Neispravna XBM datoteka

en: Insufficient memory to load XBM image file
sr@latin: Nedovoljno memorije za učitavanje XBM slike

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
sr@latin: Neuspeo upis u privremenu datoteku pri učitavanju XBM slike

en: The XBM image format
sr@latin: XBM zapis slika

en: No XPM header found
sr@latin: Nije našao XPM zaglavlje

en: Invalid XPM header
sr@latin: Neispravno XPM zaglavlje

en: XPM file has image width <= 0
sr@latin: XPM slika je širine ≤0

en: XPM file has image height <= 0
sr@latin: XPM slika je visine ≤0

en: XPM has invalid number of chars per pixel
sr@latin: XPM ima neispravan broj znakova po tački

en: XPM file has invalid number of colors
sr@latin: XPM datoteka ima neispravan broj boja

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju za učitavanje XPM slike

en: Cannot read XPM colormap
sr@latin: Ne mogu da učitam XPM mapu boja

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
sr@latin: Neuspeo upis u privremenu datoteku pri učitavanju XPM slike

en: The XPM image format
sr@latin: XPM zapis slike

en: The EMF image format
sr@latin: EMF zapis slike

en: Could not allocate memory: %s
sr@latin: Ne mogu da obezbedim memoriju: %s

en: Could not create stream: %s
sr@latin: Ne mogu da napravim tok: %s

en: Could not seek stream: %s
sr@latin: Ne mogu da se krećem po toku: %s

en: Could not read from stream: %s
sr@latin: Ne mogu da čitam iz toka: %s

en: Couldn't load bitmap
sr@latin: Ne mogu da otvorim bitmapu

en: Couldn't load metafile
sr@latin: Ne mogu da otvorim metafile

en: Unsupported image format for GDI+
sr@latin: Nepodržana vrsta slike za GDI+

en: Couldn't save
sr@latin: Ne mogu da sačuvam

en: The WMF image format
sr@latin: WMF zapis slika

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
sr@latin: Ne spajaj GDI zahteve

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
sr@latin: Ne koristi Wintab API za podršku tableta

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
sr@latin: Isto što i --no-wintab

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
sr@latin: Ne koristi Wintab API [podrazumevano]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
sr@latin: Veličina palete u 8-bitnom režimu

note: Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output
en: COLORS
sr@latin: BOJE

note: Description of --sync in --help output
en: Make X calls synchronous
sr@latin: Učini Iks pozive sinhronim

en: Starting %s
sr@latin: Pokrećem %s

en: Opening %s
sr@latin: Otvaram „%s“

en: Opening %d Item | Opening %d Items
sr@latin[0]: Otvaram %d stavku
sr@latin[1]: Otvaram %d stavke
sr@latin[2]: Otvaram %d stavki

en: Could not show link
sr@latin: Ne mogu da prikažem vezu

en: License
sr@latin: Licenca

en: The license of the program
sr@latin: Licenca programa

note: Add the credits button
en: C_redits
sr@latin: _Zasluge

note: Add the license button
en: _License
sr@latin: _Licenca

en: About %s
sr@latin: O %s

en: Credits
sr@latin: Zasluge

en: Written by
sr@latin: Autori

en: Documented by
sr@latin: Dokumentacija

en: Translated by
sr@latin: Prevod

en: Artwork by
sr@latin: Grafika

[ctx: keyboard label]
en: Space
sr@latin: Razmak

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
sr@latin: Kontra kosa crta

en: Invalid type function on line %d: '%s'
sr@latin: Neispravna funkcija tipa u redu %d: „%s“

en: Duplicate object id '%s' on line %d (previously on line %d)
sr@latin: Duplikat ID objekta „%s“ u redu %d (prethodno u redu %d)

en: Invalid root element: '%s'
sr@latin: Neispravan element korena: „%s“

en: Unhandled tag: '%s'
sr@latin: Nepodržana oznaka: „%s“

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
sr@latin: calendar:week_start:1

[ctx: calendar:day:digits]
note: Translators: this defines whether the day numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That ne
en: %d
sr@latin: %Id

[ctx: calendar:week:digits]
note: Translators: this defines whether the week numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That n
en: %d
sr@latin: %Id

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
sr@latin: Isključeno

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
sr@latin: Neispravan

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
sr@latin: Nova prečica...

en: Pick a Color
sr@latin: Izaberite boju

en: Received invalid color data
sr@latin: Primio je neispravne podatke o bojama

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
sr@latin: Izaberite boju koju želite iz spoljnog prstena. Izaberite osvetljenost ili zatamnjenost te boje pomoću unutrašnjeg prstena.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
sr@latin: Kliknite na kapalo, a zatim kliknite na boju bilo gde na vašem ekranu da je izaberete.

en: _Hue:
sr@latin: _Nijansa:

en: Position on the color wheel.
sr@latin: Položaj na točku boja.

en: _Saturation:
sr@latin: _Zasićenost:

en: "Deepness" of the color.
sr@latin: „Dubina“ boje.

en: _Value:
sr@latin: _Vrednost:

en: Brightness of the color.
sr@latin: Osvetljenost boje.

en: _Red:
sr@latin: _Crvena:

en: Amount of red light in the color.
sr@latin: Količina crvene svetlosti u boji.

en: _Green:
sr@latin: _Zelena:

en: Amount of green light in the color.
sr@latin: Količina zelene svetlosti u boji.

en: _Blue:
sr@latin: _Plava:

en: Amount of blue light in the color.
sr@latin: Količina plave svetlosti u boji.

en: Op_acity:
sr@latin: _Providnost:

en: Transparency of the color.
sr@latin: Providnost boje.

en: Color _name:
sr@latin: _Ime boje:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
sr@latin: Ovde možete uneti boju na HTML način kao heksadekadnu vrednost, ili jednostavno englesko ime boje kao što je „orange“.

en: _Palette:
sr@latin: _Paleta

en: Color Wheel
sr@latin: Točak boja

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
sr@latin: Prethodno izabrana boja, radi poređenja sa bojom koju sada birate. Ovu boju možete odvući na stavku palete, ili izabrati ovu boju kao tekuću odvlačeći je na pregled trenutno izabrane boje.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
sr@latin: Boja koju ste izabrali. Možete odvući ovu boju na stavku palete kako bi je sačuvali za naknadnu upotrebu.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
sr@latin: Već izabrana boja, za poređenje sa bojom koju ste sada izabrali.

en: The color you've chosen.
sr@latin: Izabrana boja.

en: _Save color here
sr@latin: Ovde _sačuvaj boju

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
sr@latin: Pritisnite ovu stavku palete da je izaberete kao tekuću boju. Da izmenite ovu stavku, dovucite ovde boju ili kliknite desnim tasterom miša i izaberite „Ovde sačuvaj boju“.

en: Color Selection
sr@latin: Izbor boje

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
sr@latin: Odredi posebne veličine

en: inch
sr@latin: inč

en: Margins from Printer...
sr@latin: Margine kao u štampaču...

en: Custom Size %d
sr@latin: Posebna veličina  %d

en: _Width:
sr@latin: _Širina:

en: _Height:
sr@latin: _Visina:

en: Paper Size
sr@latin: Veličina papira

en: _Top:
sr@latin: _Gore:

en: _Bottom:
sr@latin: _Dole:

en: _Left:
sr@latin: _Levo:

en: _Right:
sr@latin: D_esno:

en: Paper Margins
sr@latin: Margine

en: Input _Methods
sr@latin: _Načini unosa

en: _Insert Unicode Control Character
sr@latin: _Ubaci kontrolni Unikod znak

en: Caps Lock is on
sr@latin: Caps Lock je uključen

en: Select A File
sr@latin: Izaberi datoteku

en: Desktop
sr@latin: Radna površ

en: (None)
sr@latin: (ništa)

en: Other...
sr@latin: Neka druga...

en: Type name of new folder
sr@latin: Unesite ime nove fascikle

en: Could not retrieve information about the file
sr@latin: Ne mogu da saznam podatke o datoteci

en: Could not add a bookmark
sr@latin: Ne mogu da dodam obeleživač

en: Could not remove bookmark
sr@latin: Ne mogu da uklonim obeleživač

en: The folder could not be created
sr@latin: Ne mogu da napravim fasciklu

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
sr@latin: Fascikla se ne može napraviti, pošto već postoji datoteka istog imena.  Koristite drugo ime za fasciklu, ili prvo preimenujte datoteku.

en: Invalid file name
sr@latin: Neispravno ime datoteke

en: The folder contents could not be displayed
sr@latin: Ne mogu da prikažem sadržaj fascikle

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
sr@latin: %1$s na %2$s

en: Search
sr@latin: Traži

en: Recently Used
sr@latin: Skoro korišćeno

en: Select which types of files are shown
sr@latin: Izaberi koje vrste datoteka se prikazuju

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
sr@latin: Dodaj fasciklu „%s“ u obeleživače

en: Add the current folder to the bookmarks
sr@latin: Dodaj tekuću fasciklu među obeleživače

en: Add the selected folders to the bookmarks
sr@latin: Dodaj izabrane fascikle među obeleživače

en: Remove the bookmark '%s'
sr@latin: Ukloni obeleživač „%s“

en: Bookmark '%s' cannot be removed
sr@latin: Ne mogu da uklonim obeleživač „%s“

en: Remove the selected bookmark
sr@latin: Ukloni izabrani obeleživač

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Rename...
sr@latin: Preimenuj...

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
sr@latin: Mesta

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
sr@latin: _Mesta

en: _Add
sr@latin: _Dodaj

en: Add the selected folder to the Bookmarks
sr@latin: Dodaj izabranu fasciklu u obeleživače

en: _Remove
sr@latin: _Ukloni

en: Could not select file
sr@latin: Ne mogu da izaberem datoteku

en: _Add to Bookmarks
sr@latin: _Dodaj među obeleživače

en: Show _Hidden Files
sr@latin: Prikaži sa_krivene datoteke

en: Show _Size Column
sr@latin: Prikaži kolone sa _veličinom

en: Files
sr@latin: Datoteke

en: Name
sr@latin: Ime:

en: Size
sr@latin: Veličina

en: Modified
sr@latin: Izmenjena

note: Label
en: _Name:
sr@latin: _Ime:

en: _Browse for other folders
sr@latin: _Razgledaj ostale fascikle

en: Type a file name
sr@latin: Unesi ime datoteke

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
sr@latin: Napravi _fasciklu

en: _Location:
sr@latin: _Putanja:

en: Save in _folder:
sr@latin: Sačuvaj u _fascikli:

en: Create in _folder:
sr@latin: Napravi u _fascikli:

en: Could not read the contents of %s
sr@latin: Ne mogu da pročitam sadržaj %s

en: Could not read the contents of the folder
sr@latin: Ne mogu da pročitam sadržaj fascikle

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Yesterday at %H:%M
sr@latin: Juče u %H:%M

en: Cannot change to folder because it is not local
sr@latin: Ne mogu da uđem u fasciklu zato što nije lokalna

en: Shortcut %s already exists
sr@latin: Prečica %s već postoji

en: Shortcut %s does not exist
sr@latin: Prečica %s ne postoji

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
sr@latin: Datoteka „%s“ već postoji. Da li da prepišem preko?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
sr@latin: Ova datoteka već postoji u „%s“. Ako je zamenite sa novom, sadržaj će biti prepisan.

en: _Replace
sr@latin: _Zameni

en: Could not start the search process
sr@latin: Ne mogu da započnem pretraživanje

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
sr@latin: Program ne može da uspostavi vezu sa servisom indeksiranja. Uveri se da je on pokrenut.

en: Could not send the search request
sr@latin: Ne mogu da pošaljem zahtev pretrage

en: Search:
sr@latin: Traži:

en: Could not mount %s
sr@latin: Ne mogu da priključim %s

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry, when the user enters an invalid path.
en: Invalid path
sr@latin: Neispravna putanja

note: translators: this text is shown when there are no completions * for something the user typed in a file chooser entry
en: No match
sr@latin: Bez poklapanja

note: translators: this text is shown when there is exactly one completion * for something the user typed in a file chooser entry
en: Sole completion
sr@latin: Jedan mogući nastavak

note: translators: this text is shown when the text in a file chooser * entry is a complete filename, but could be continued to find * a longer match
en: Complete, but not unique
sr@latin: Poklapanje, ali ima i drugih

note: Translators: this text is shown while the system is searching * for possible completions for filenames in a file chooser entry.
en: Completing...
sr@latin: Nastavljam...

note: hostnames in a local_only file chooser?  user error Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user enters something like * "sftp://blahblah" in an app that only supports local filenames.
en: Only local files may be selected
sr@latin: Možete izabrati samo lokalne datoteke

note: Another option is to complete the hostname based on the remote volumes that are mounted Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a * file chooser's text entry when the user hasn't entered the first '/' * after a hostname and yet hits Tab (such as "sftp://blahblah[Tab]")
en: Incomplete hostname; end it with '/'
sr@latin: Polovično ime domaćina; završite ga sa „/“

note: Translators: this is shown in the feedback for Tab-completion in a file * chooser's text entry when the user enters a path that does not exist * and then hits Tab
en: Path does not exist
sr@latin: Putanja ne postoji

en: Error creating folder '%s': %s
sr@latin: Greška pri pravljenju fascikle „%s“: %s

en: Folders
sr@latin: Fascikle

en: Fol_ders
sr@latin: Fas_cikle

en: _Files
sr@latin: Dato_teke

en: Folder unreadable: %s
sr@latin: Fascikla je nečitljiva: %s

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
sr@latin: Datoteka „%s“ se nalazi na nekom drugom računaru (zvanom %s) i možda nije dostupna ovom programu.
    Da li ste sigurni da želite da je izaberete?

en: _New Folder
sr@latin: _Nova fascikla

en: De_lete File
sr@latin: _Obriši datoteku

en: _Rename File
sr@latin: _Preimenuj datoteku

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sr@latin: Ime fascikle „%s“ sadrži simbole koji nisu dozvoljeni u imenima datoteka

en: New Folder
sr@latin: Nova fascikla

en: _Folder name:
sr@latin: _Ime fascikle:

en: C_reate
sr@latin: N_apravi

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sr@latin: Ime datoteke „%s“ sadrži simbole koji su nedozvoljeni u imenima datoteka

en: Error deleting file '%s': %s
sr@latin: Greška pri brisanju datoteke „%s“: %s

en: Really delete file "%s"?
sr@latin: Zaista obrisati datoteku „%s“?

en: Delete File
sr@latin: Obriši datoteku

en: Error renaming file to "%s": %s
sr@latin: Greška pri preimenovanju datoteke u „%s“: %s

en: Error renaming file "%s": %s
sr@latin: Greška pri preimenovanju datoteke „%s“: %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
sr@latin: Greška pri preimenovanju datoteke „%s“ u „%s“: %s

en: Rename File
sr@latin: Preimenuj datoteku

en: Rename file "%s" to:
sr@latin: Preimenovati datoteku „%s“ u:

en: _Rename
sr@latin: _Preimenuj

en: _Selection:
sr@latin: _Izbor:

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
sr@latin: Ime datoteke „%s“ se ne može pretvoriti u UTF-8 (pokušajte postaviti promenljivu okruženja G_FILENAME_ENCODING): %s

en: Invalid UTF-8
sr@latin: Neispravan UTF-8

en: Name too long
sr@latin: Predugačko ime

en: Couldn't convert filename
sr@latin: Ne mogu pretvoriti ime datoteke

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
sr@latin: Sistem datoteka

en: Pick a Font
sr@latin: Izaberite font

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
sr@latin: abvgdđšžčćljnjdž ABVGDĐŠŽČĆLJNJDŽ abcčćdđ ABCČĆDĐ

en: _Family:
sr@latin: _Porodica:

en: _Style:
sr@latin: _Stil:

en: Si_ze:
sr@latin: _Veličina:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
sr@latin: Pre_gled:

en: Font Selection
sr@latin: Izbor fonta

en: Gamma
sr@latin: Gama

en: _Gamma value
sr@latin: _Gama vrednost

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
sr@latin: Greška pri učitavanju ikone: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
sr@latin: Ne mogu da nađem ikonu „%s“. Ni tema „%s“ nije 
    nađena, možda treba da je instalirate.
    Možete nabaviti primerak sa:
    	%s

en: Icon '%s' not present in theme
sr@latin: Ikona „%s“ nije prisutna u temi

en: Failed to load icon
sr@latin: Neuspelo učitavanje ikonice

en: Simple
sr@latin: Jednostavna

[ctx: input method menu]
en: System
sr@latin: Sistem

[ctx: input method menu]
en: None
sr@latin: Ništa

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
sr@latin: Sistem (%s)

en: Input
sr@latin: Unos

en: No extended input devices
sr@latin: Nema proširenih ulaznih uređaja

en: _Device:
sr@latin: _Uređaj:

en: Disabled
sr@latin: Isključeno

en: Screen
sr@latin: Ekran

en: Window
sr@latin: Prozor

en: _Mode:
sr@latin: _Režim:

note: The axis listbox
en: Axes
sr@latin: Ose

note: Keys listbox
en: Keys
sr@latin: Tasteri

en: _Pressure:
sr@latin: _Pritisak:

en: X _tilt:
sr@latin: X _nagib:

en: Y t_ilt:
sr@latin: Y n_agib:

en: _Wheel:
sr@latin: To_čkić:

en: none
sr@latin: ništa

en: (disabled)
sr@latin: (onemogućeno)

en: (unknown)
sr@latin: (nepoznato)

note: and clear button
en: Cl_ear
sr@latin: O_čisti

note: Open Link
en: _Open Link
sr@latin: Otvori _vezu

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
sr@latin: Umnoži _adresu veze

en: Copy URL
sr@latin: Umnoži URL

en: Invalid URI
sr@latin: Neispravan URL

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
sr@latin: Učitaj dopunske Gtk+ dodatke

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
sr@latin: DODACI

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
sr@latin: Učini sva upozorenja kobnim

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
sr@latin: Koje Gtk+ opcije za nalaženje grešaka uključiti

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
sr@latin: Koje Gtk+ opcije za nalaženje grešaka isključiti

en: Cannot open display: %s
sr@latin: Ne mogu da pristupim ekranu: %s

en: GTK+ Options
sr@latin: Gtk+ opcije

en: Show GTK+ Options
sr@latin: Prikaži Gtk+ opcije

en: Co_nnect
sr@latin: Poveži _se

en: Connect _anonymously
sr@latin: Poveži se _anonimno

en: Connect as u_ser:
sr@latin: Poveži se kao _korisnik:

en: _Username:
sr@latin: _Korisničko ime:

en: _Domain:
sr@latin: _Domen:

en: _Password:
sr@latin: _Lozinka:

en: Forget password _immediately
sr@latin: _Odmah zaboravi lozinku

en: Remember password until you _logout
sr@latin: Zapamti lozinku _do odjavljivanja

en: Remember _forever
sr@latin: Zapamti _zauvek

en: Unknown Application (pid %d)
sr@latin: Nepoznat program (pod brojem %d)

en: Unable to end process
sr@latin: Ne mogu da okončam proces

en: _End Process
sr@latin: _Okončaj proces

en: Cannot kill process with pid %d. Operation is not implemented.
sr@latin: Ne komu da okončam proces pod brojem %d. Radnja još uvek nije podržana.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
sr@latin: Naredba „less“

en: Top Command
sr@latin: Naredba „top“

en: Bourne Again Shell
sr@latin: Nova Bornova ljuska

en: Bourne Shell
sr@latin: Bornova ljuska

en: Z Shell
sr@latin: Z ljuska

en: Cannot end process with pid %d: %s
sr@latin: Ne mogu da okončam proces pod brojem %d: %s

en: Page %u
sr@latin: List %u

en: Not a valid page setup file
sr@latin: Datoteka sa postavkom stranice nije ispravna

en: Any Printer
sr@latin: Bilo koji štampač

en: For portable documents
sr@latin: Za prenosive dokumente

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
sr@latin: Margine:
     Levo: %s %s
     Desno: %s %s
     Gore: %s %s
     Dole: %s %s

en: Manage Custom Sizes...
sr@latin: Odredi posebne veličine...

en: _Format for:
sr@latin: _Format za:

en: _Paper size:
sr@latin: Veličina _papira:

en: _Orientation:
sr@latin: _Usmerenje:

en: Page Setup
sr@latin: Podešavanje strane

en: Up Path
sr@latin: Uz putanju

en: Down Path
sr@latin: Niz putanju

en: File System Root
sr@latin: Koren sistema datoteka

en: Authentication
sr@latin: Prijava

en: Not available
sr@latin: Nije dostupno

en: _Save in folder:
sr@latin: _Sačuvaj u fascikli:

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
sr@latin: %s — posao #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
sr@latin: Pokretanje

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
sr@latin: Pripremam za štampu

[ctx: print operation status]
en: Generating data
sr@latin: Obrazujem podatke

[ctx: print operation status]
en: Sending data
sr@latin: Šaljem podatke

[ctx: print operation status]
en: Waiting
sr@latin: Čekam

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
sr@latin: Zaustavljeno zbog problema

[ctx: print operation status]
en: Printing
sr@latin: Štampam

[ctx: print operation status]
en: Finished
sr@latin: Završeno

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
sr@latin: Završeno uz grešku

en: Preparing %d
sr@latin: Pripremam %d

en: Preparing
sr@latin: Pripremam

en: Printing %d
sr@latin: Štampam %d

en: Error creating print preview
sr@latin: Greška pri izradi pregleda

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
sr@latin: Najčešći razlog je da nije moguće napraviti privremenu datoteku.

en: Error launching preview
sr@latin: Greška pri pokretanju pregleda

en: Error printing
sr@latin: Greška pri štampanju

en: Application
sr@latin: Program

en: Printer offline
sr@latin: Štampač je isključen

en: Out of paper
sr@latin: Nema papira

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
sr@latin: Zaustavljeno

en: Need user intervention
sr@latin: Potrebna intervencija korisnika

en: Custom size
sr@latin: Posebna veličina

en: No printer found
sr@latin: Štampač nije pronađen

en: Invalid argument to CreateDC
sr@latin: Neispravan argument za CreateDC

en: Error from StartDoc
sr@latin: Greška u StartDoc

en: Not enough free memory
sr@latin: Nema dovoljno slobodne memorije

en: Invalid argument to PrintDlgEx
sr@latin: Neispravan argument sa PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
sr@latin: Neispravan pokazivač na PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
sr@latin: Neispravna zakačka ka PrintDlgEx

en: Unspecified error
sr@latin: Nepoznata greška

en: Getting printer information failed
sr@latin: Ne mogu da prikupim podatke o štampaču

en: Getting printer information...
sr@latin: Prikupljam podatke o štampaču...

en: Printer
sr@latin: Štampač

note: Translators: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
sr@latin: Putanja

note: Translators: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
sr@latin: Stanje

en: Range
sr@latin: Opseg

en: _All Pages
sr@latin: _Sve listove

en: C_urrent Page
sr@latin: _Trenutnu

en: Se_lection
sr@latin: _Izbor

en: Pag_es:
sr@latin: Stranic_e:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
sr@latin: Navedi jedan ili više opsega stranica,
     npr. 1-3,7,11

en: Pages
sr@latin: Strane

en: Copies
sr@latin: Primeraka

note: FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns
en: Copie_s:
sr@latin: Primera_ka:

en: C_ollate
sr@latin: _Složi

en: _Reverse
sr@latin: _Obrni

en: General
sr@latin: Opšte

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
sr@latin: S leva na desno, odozgo na dole

en: Left to right, bottom to top
sr@latin: S leva na desno, odozdo na gore

en: Right to left, top to bottom
sr@latin: S desna na levo, odozgo na dole

en: Right to left, bottom to top
sr@latin: S desna na levo, odozdo na gore

en: Top to bottom, left to right
sr@latin: Odozgo na dole, s leva na desno

en: Top to bottom, right to left
sr@latin: Odozgo na dole, s desna na levo

en: Bottom to top, left to right
sr@latin: Odozdo na gore, s leva na desno

en: Bottom to top, right to left
sr@latin: Odozdo na gore, s desna na levo

note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
sr@latin: Slaganje strana

en: Left to right
sr@latin: Sa leva na desno

en: Right to left
sr@latin: Sa desna na levo

en: Top to bottom
sr@latin: Odozgo na dole

en: Bottom to top
sr@latin: Odozdo na gore

en: Layout
sr@latin: Raspored

en: T_wo-sided:
sr@latin: D_vostrano:

en: Pages per _side:
sr@latin: _Strana na listu:

en: Page or_dering:
sr@latin: Re_dosled strana:

en: _Only print:
sr@latin: Štampaj sam_o:

note: In enum order
en: All sheets
sr@latin: Sve listove

en: Even sheets
sr@latin: Parne listove

en: Odd sheets
sr@latin: Neparne listove

en: Sc_ale:
sr@latin: R_azmera:

en: Paper
sr@latin: Papir

en: Paper _type:
sr@latin: _Tip papira:

en: Paper _source:
sr@latin: _Fioka za papir:

en: Output t_ray:
sr@latin: Izlazna t_raka:

en: Or_ientation:
sr@latin: _Usmerenje:

note: In enum order
en: Portrait
sr@latin: Uspravno

en: Landscape
sr@latin: Položeno

en: Reverse portrait
sr@latin: Obrnuto, uspravno

en: Reverse landscape
sr@latin: Obrnuto, položeno

en: Job Details
sr@latin: Podaci o poslu

en: Pri_ority:
sr@latin: Važn_ost:

en: _Billing info:
sr@latin: Podaci za _fakturisanje:

en: Print Document
sr@latin: Štampaj dokument

note: Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog
en: _Now
sr@latin: _Sad

en: A_t:
sr@latin: _U:

note: Translators: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. * You can remove the am/pm values below for your locale if they are not * supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
sr@latin: Odredite vreme za pošetak štampe,
    Na primer: 18, 15:30, 14:15:20

en: Time of print
sr@latin: Vreme štampanja

en: On _hold
sr@latin: Na _čekanju

en: Hold the job until it is explicitly released
sr@latin: Zadrži posao dok se izričito ne zatraži štampa

en: Add Cover Page
sr@latin: Dodaj naslovnu stranu

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
sr@latin: P_re:

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: _After:
sr@latin: P_osle:

note: Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog
en: Job
sr@latin: Posao

en: Advanced
sr@latin: Napredno

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
sr@latin: Kvalitet slike

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Color
sr@latin: Boja

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
sr@latin: Završavam

en: Some of the settings in the dialog conflict
sr@latin: Neka podešavanja u prozorčetu se sudaraju

en: Print
sr@latin: Štampaj

en: Unable to find include file: "%s"
sr@latin: Ne mogu pronaći datoteku za uključivanje: „%s“

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
sr@latin: Ne mogu pronaći datoteku sa slikom u pixmap_path: „%s“

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
sr@latin: Ova funkcija nije implementirana za kontrole u klasi „%s“

en: Select which type of documents are shown
sr@latin: Izaberi koje vrste dokumenata se prikazuju

en: No item for URI '%s' found
sr@latin: Nije pronađena stavka za URI „%s“

en: Untitled filter
sr@latin: Neimenovani filter

en: Could not remove item
sr@latin: Ne mogu da izaberem stavku

en: Could not clear list
sr@latin: Ne mogu da očistim listu

en: Copy _Location
sr@latin: Umnoži _putanju

en: _Remove From List
sr@latin: U_kloni iz liste

en: _Clear List
sr@latin: _Očisti listu

en: Show _Private Resources
sr@latin: Prikaži _privatne resurse

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
sr@latin: Ni jedna stavka nije pronađena

en: No recently used resource found with URI `%s'
sr@latin: Nije pronađen skoro korišćen resurs sa URI adresom „%s“

en: Open '%s'
sr@latin: Otvori „%s“

en: Unknown item
sr@latin: Nepoznata stavka

en: Unable to find an item with URI '%s'
sr@latin: Ne mogu pronaći stavka sa URI adresom „%s“

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
sr@latin: Vrteška

en: Provides visual indication of progress
sr@latin: Jednostavno prikazuje napredak neke radnje

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
sr@latin: Obaveštenje

[ctx: Stock label]
en: Warning
sr@latin: Upozorenje

[ctx: Stock label]
en: Error
sr@latin: Greška

[ctx: Stock label]
en: Question
sr@latin: Pitanje

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
sr@latin: _O programu

[ctx: Stock label]
en: _Add
sr@latin: _Dodaj

[ctx: Stock label]
en: _Apply
sr@latin: _Primeni

[ctx: Stock label]
en: _Bold
sr@latin: Za_crnjeno

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
sr@latin: O_dustani

[ctx: Stock label]
en: _CD-Rom
sr@latin: _CD uređaj

[ctx: Stock label]
en: _Clear
sr@latin: _Očisti

[ctx: Stock label]
en: _Close
sr@latin: _Zatvori

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
sr@latin: Uspostavi ve_zu

[ctx: Stock label]
en: _Convert
sr@latin: _Pretvori

[ctx: Stock label]
en: _Copy
sr@latin: _Umnoži

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
sr@latin: _Iseci

[ctx: Stock label]
en: _Delete
sr@latin: _Obriši

[ctx: Stock label]
en: _Discard
sr@latin: _Odbaci

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
sr@latin: P_rekini vezu

[ctx: Stock label]
en: _Execute
sr@latin: _Izvrši

[ctx: Stock label]
en: _Edit
sr@latin: _Uredi

[ctx: Stock label]
en: _Find
sr@latin: _Nađi

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
sr@latin: Nađi i _zameni

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
sr@latin: Dis_keta

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
sr@latin: _Ceo ekran

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
sr@latin: Napusti _ceo ekran

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
sr@latin: _Dole:

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
sr@latin: P_rvi

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
sr@latin: Posled_nji

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
sr@latin: _Gore:

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
sr@latin: _Nazad

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
sr@latin: _Dole

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
sr@latin: Na_pred

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
sr@latin: _Gore

[ctx: Stock label]
en: _Harddisk
sr@latin: _Tvrdi disk

[ctx: Stock label]
en: _Help
sr@latin: _Pomoć

[ctx: Stock label]
en: _Home
sr@latin: _Početak

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
sr@latin: Povećaj uvlačenje

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
sr@latin: Umanji uvlačenje

[ctx: Stock label]
en: _Index
sr@latin: _Indeks

[ctx: Stock label]
en: _Information
sr@latin: Po_daci

[ctx: Stock label]
en: _Italic
sr@latin: _Kurziv

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
sr@latin: _Idi na

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
sr@latin: _Pretvori

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
sr@latin: Dato_teke

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
sr@latin: _Levo:

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
sr@latin: D_esno:

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
sr@latin: Na_pred

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
sr@latin: _Novo

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
sr@latin: Zaustavljeno

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
sr@latin: _Mesta

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
sr@latin: Pre_thodna

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
sr@latin: S_nimi

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
sr@latin: Pre_motaj

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
sr@latin: _Zaustavi

[ctx: Stock label]
en: _Network
sr@latin: _Mreža

[ctx: Stock label]
en: _New
sr@latin: _Novo

[ctx: Stock label]
en: _No
sr@latin: _Ne

[ctx: Stock label]
en: _OK
sr@latin: U _redu

[ctx: Stock label]
en: _Open
sr@latin: _Otvori

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
sr@latin: Položeno

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
sr@latin: Obrnuto

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
sr@latin: Obrnuto, položeno

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
sr@latin: Obrnuto, uspravno

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
sr@latin: Pode_šavanje strane

[ctx: Stock label]
en: _Paste
sr@latin: U_baci

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
sr@latin: Pos_tavke

[ctx: Stock label]
en: _Print
sr@latin: _Štampaj

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
sr@latin: Pre_gled pred štampu

[ctx: Stock label]
en: _Properties
sr@latin: _Osobine

[ctx: Stock label]
en: _Quit
sr@latin: _Izađi

[ctx: Stock label]
en: _Redo
sr@latin: _Ponovi

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
sr@latin: _Osveži

[ctx: Stock label]
en: _Remove
sr@latin: _Ukloni

[ctx: Stock label]
en: _Revert
sr@latin: _Vrati

[ctx: Stock label]
en: _Save
sr@latin: _Sačuvaj

[ctx: Stock label]
en: Save _As
sr@latin: Sačuvaj _kao

[ctx: Stock label]
en: Select _All
sr@latin: Izaberi _sve

[ctx: Stock label]
en: _Color
sr@latin: _Boja

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
sr@latin: _Rastući

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
sr@latin: _Opadajući

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
sr@latin: _Provera pisanja

[ctx: Stock label]
en: _Stop
sr@latin: _Zaustavi

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
sr@latin: _Precrtaj

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
sr@latin: _Povrati

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
sr@latin: _Podvuci

[ctx: Stock label]
en: _Undo
sr@latin: _Opozovi

[ctx: Stock label]
en: _Yes
sr@latin: _Da

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
sr@latin: _Obična veličina

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
sr@latin: _Najbolje slaganje

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
sr@latin: U_većaj

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
sr@latin: U_manji

en: Unknown error when trying to deserialize %s
sr@latin: Nepoznata greška pri raspakivanju iz niske za %s

en: No deserialize function found for format %s
sr@latin: Nije pronađena funkcija za raspakivanje formata %s iz niske

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
sr@latin: I „id“ i „name“ su pronađeni u elementu <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
sr@latin: Atribut „%s“ je pronađen dva puta u elementu <%s>

en: <%s> element has invalid id "%s"
sr@latin: Element <%s> ima neispravnu ID oznaku „%s“

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
sr@latin: Element <%s> nema ni atribut „id“ niti „name“

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
sr@latin: Atribut „%s“ je ponovljen dva puta u istom elementu <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
sr@latin: Atribut „%s“ ne može biti na ovaj način unutar elementa <%s>

en: Tag "%s" has not been defined.
sr@latin: Oznaka „%s“ nije definisana.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
sr@latin: Bezimena oznaka je pronađena pa oznake ne mogu biti napravljene.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
sr@latin: Oznaka „%s“ ne postoji u baferu pa oznake ne mogu biti napravljene.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sr@latin: Element <%s> ne može biti ispod <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
sr@latin: „%s“ nije ispravan tip atributa

en: "%s" is not a valid attribute name
sr@latin: „%s“ nije ispravno ime atributa

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
sr@latin: Nije moguće pretvoriti „%s“ u vrednost tipa „%s“ za atribut „%s“

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
sr@latin: „%s“ nije isprana vrednost atributa „%s“

en: Tag "%s" already defined
sr@latin: Oznaka „%s“ je već definisana

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
sr@latin: Oznaka „%s“ ima neispravan prioritet „%s“

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
sr@latin: Prvi spoljašnji element u tekstu mora biti <text_view_markup> a ne <%s>

en: A <%s> element has already been specified
sr@latin: Element <%s> je već naveden

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
sr@latin: Element <text> se ne može pojaviti pre elementa <tags>

en: Serialized data is malformed
sr@latin: Podaci nisu lepo zapakovani u nisku

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
sr@latin: Podaci nisu lepo zapakovani u nisku. Prva oblast nije GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
sr@latin: LRM Obeleživač za s_leva-na-desno

en: RLM _Right-to-left mark
sr@latin: RLM Obeleživač za s_desna-na-levo

en: LRE Left-to-right _embedding
sr@latin: LRE _ubacivanje sleva-na-desno

en: RLE Right-to-left e_mbedding
sr@latin: RLE u_bacivanje sdesna-na-levo

en: LRO Left-to-right _override
sr@latin: LRO pr_imoravanje sleva-na-desno

en: RLO Right-to-left o_verride
sr@latin: RLO primorava_nje sdesna-na-levo

en: PDF _Pop directional formatting
sr@latin: PDF _Počni usmeren zapis

en: ZWS _Zero width space
sr@latin: ZWS _razmak bez širine

en: ZWJ Zero width _joiner
sr@latin: ZWJ _spojnica bez širine

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
sr@latin: ZWNJ _nespojnica bez širine

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
sr@latin: Ne mogu da pronađem motor teme u putanji za module: „%s“,

en: --- No Tip ---
sr@latin: —— Nema saveta ——

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
sr@latin: Neočekivana početna oznaka „%s“ u %d. redu, %d. znak

en: Unexpected character data on line %d char %d
sr@latin: Neočekivani znakovni podaci u %d. redu, %d. znak

en: Empty
sr@latin: Prazno

en: Volume
sr@latin: Jačina

en: Turns volume down or up
sr@latin: Menja jačinu na dole ili gore

en: Adjusts the volume
sr@latin: Podešava jačinu

en: Volume Down
sr@latin: Potišaj

en: Decreases the volume
sr@latin: Potišaj zvuk

en: Volume Up
sr@latin: Pojačaj

en: Increases the volume
sr@latin: Pojačaj zvuk

en: Muted
sr@latin: Utišano

en: Full Volume
sr@latin: Puna jačina

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
sr@latin: Ekstra A4

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
sr@latin: A4 rolna

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
sr@latin: Ekstra A5

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
sr@latin: Ekstra B5

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
sr@latin: DL koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
sr@latin: čukei 2 koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
sr@latin: čukei 3 koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
sr@latin: čukei 4 koverta

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
sr@latin: hangai (razglednica)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
sr@latin: kahu koverta

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
sr@latin: kahu2 koverta

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
sr@latin: oufuku (odzdravna razglednica)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
sr@latin: ju4 koverta

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
sr@latin: 6x9 koverta

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
sr@latin: 7x9 koverta

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
sr@latin: 9x11 koverta

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
sr@latin: a2 koverta

[ctx: paper size]
en: Arch A
sr@latin: Arč A

[ctx: paper size]
en: Arch B
sr@latin: Arč B

[ctx: paper size]
en: Arch C
sr@latin: Arč C

[ctx: paper size]
en: Arch D
sr@latin: Arč D

[ctx: paper size]
en: Arch E
sr@latin: Arč E

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
sr@latin: c5 koverta

[ctx: paper size]
en: European edp
sr@latin: evropski edp

[ctx: paper size]
en: Executive
sr@latin: izvršna koverta

[ctx: paper size]
en: FanFold European
sr@latin: evropski fan-fold

[ctx: paper size]
en: FanFold US
sr@latin: američki fan-fold

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
sr@latin: nemački pravnički fan-fold

[ctx: paper size]
en: Government Legal
sr@latin: američki zvanični

[ctx: paper size]
en: Government Letter
sr@latin: američko zvanično pismo

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
sr@latin: Indeks 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
sr@latin: Indeks 4x6 (razglednica)

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
sr@latin: Indeks 4x6 prošireni

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
sr@latin: Indeks 5x8

[ctx: paper size]
en: Invoice
sr@latin: Račun

[ctx: paper size]
en: US Legal
sr@latin: američki pravnički

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
sr@latin: prošireni američki pravnički

[ctx: paper size]
en: US Letter
sr@latin: američko pismo

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
sr@latin: prošireno američko pismo

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
sr@latin: američko pismo plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
sr@latin: Monarh koverta

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
sr@latin: koverta #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
sr@latin: koverta #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
sr@latin: koverta #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
sr@latin: koverta #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
sr@latin: koverta #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
sr@latin: lična koverta

[ctx: paper size]
en: Quarto
sr@latin: Četvrtina

[ctx: paper size]
en: Wide Format
sr@latin: Široki format

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
sr@latin: koverta za pozivnice

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
sr@latin: italijanska koverta

[ctx: paper size]
en: juuro-ku-kai
sr@latin: juro-ku-kai

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
sr@latin: Poštanska koverta

[ctx: paper size]
en: Small Photo
sr@latin: Mala fotografija

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
sr@latin: prc1 koverta

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
sr@latin: prc10 koverta

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
sr@latin: prc2 koverta

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
sr@latin: prc3 koverta

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
sr@latin: prc4 koverta

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
sr@latin: prc5 koverta

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
sr@latin: prc6 koverta

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
sr@latin: prc7 koverta

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
sr@latin: prc8 koverta

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
sr@latin: prc9 koverta

[ctx: paper size]
en: ROC 16k
sr@latin: ROK 16k

[ctx: paper size]
en: ROC 8k
sr@latin: ROK 8k

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
sr@latin: različite idatas strukture su pronađene za simbolički vezane „%s“ i „%s“

en: Failed to write header
sr@latin: Neuspelo pisanje zaglavlja

en: Failed to write hash table
sr@latin: Neuspelo pisanja heš tabele

en: Failed to write folder index
sr@latin: Neuspelo pisanje indeksa fascikle

en: Failed to rewrite header
sr@latin: Neuspelo prepisivanje zaglavlja

en: Failed to open file %s : %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“: %s

en: Failed to write cache file: %s
sr@latin: Neuspeo upis datoteke u ostavi: %s

en: The generated cache was invalid.
sr@latin: Kreirana ostava nije ispravna.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
sr@latin: Neuspelo premeštanje %s u %s: %s, i zato uklanjam %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
sr@latin: Neuspelo premeštanje %s u %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
sr@latin: Neuspelo premeštanje %s nazad u %s: %s.

en: Cache file created successfully.
sr@latin: Datoteka u ostavi je uspešno napravljena.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
sr@latin: Prepisivanje postojeće ostave, čak i ako je ažurna

en: Don't check for the existence of index.theme
sr@latin: Ne provervaj prisustvo index.theme datoteke

en: Don't include image data in the cache
sr@latin: Ne uključuj podatke slike u ostavu

en: Output a C header file
sr@latin: Ispiši datoteku C zaglavlja

en: Turn off verbose output
sr@latin: Isključi opširnost ispisa

en: Validate existing icon cache
sr@latin: Proveri ispravnost postojeće ostave ikonica

en: File not found: %s
sr@latin: Datoteka nije pronađena: %s

en: Not a valid icon cache: %s
sr@latin: Neispravna ostava za ikonice: %s

en: No theme index file.
sr@latin: Nije nađena indeks datoteka za temu.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
sr@latin: Nije pronađena indeks datoteka teme u „%s“.
    Ako zaista želite da napravite ostavu za ikonice ovde, navedite --ignore-theme-index.

note: ID
en: Amharic (EZ+)
sr@latin: Amharski (EZ+)

note: ID
en: Cedilla
sr@latin: Sedilja

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
sr@latin: Ćirilično (transliterovano)

note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
sr@latin: Inuktitut (transliterovano)

note: ID
en: IPA
sr@latin: IPA (Međunarodna fonetska azbuka)

note: ID
en: Multipress
sr@latin: Višestruki pristisci

note: ID
en: Thai-Lao
sr@latin: Tai-Lao

note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
sr@latin: Tigrigna-Eritrejski (EZ+)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
sr@latin: Tigrigna-Etiopijski (EZ+)

note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
sr@latin: Vijetnamski (VIQR)

note: ID
en: X Input Method
sr@latin: Iksov način unosa (XIM)

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: Authentication is required to get a file from %s
sr@latin: Potrebna je prijava za prikupljanje datoteke sa %s

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
sr@latin: Potrebna je prijava za štampanje dokumenta „%s“ na štampaču %s

en: Authentication is required to print a document on %s
sr@latin: Potrebna je prijava za štampanje dokumenta na %s

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
sr@latin: Potrebna je prijava za prikupljanje podataka o zaduženju „%s“

en: Authentication is required to get attributes of a job
sr@latin: Potrebna je prijava za prikupljanje podataka o zaduženju

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
sr@latin: Potrebna je prijava za prikupljanje podataka od štampača %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
sr@latin: Potrebna je prijava za prikupljanje podataka od štampača

en: Authentication is required to get default printer of %s
sr@latin: Potrebna je prijava za podrazumevani štampač od %s

en: Authentication is required to get printers from %s
sr@latin: Potrebna je prijava za štampače iz %s

en: Authentication is required on %s
sr@latin: Potrebna je prijava za %s

en: Domain:
sr@latin: Domen:

en: Authentication is required to print document '%s'
sr@latin: Potrebna je prijava za štampanje dokumenta „%s“

en: Authentication is required to print this document on printer %s
sr@latin: Potrebna je prijava za štampanje ovog dokumenta na štampaču %s

en: Authentication is required to print this document
sr@latin: Potrebna je prijava za štampanje ovog dokumenta

en: Printer '%s' is low on toner.
sr@latin: Štampaču „%s“ ponestaje toner.

en: Printer '%s' has no toner left.
sr@latin: Štampač „%s“ je ostao bez tonera.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is low on developer.
sr@latin: Štampaču „%s“ slabi razvijač.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is out of developer.
sr@latin: Štampač „%s“ je ostao bez razvijača.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
sr@latin: Štampaču „%s“ ponestaje najmanje jedne boje.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
sr@latin: Štampač „%s“ je ostao bez najmanje jedne boje.

en: The cover is open on printer '%s'.
sr@latin: Poklopac je otvoren na štampaču „%s“.

en: The door is open on printer '%s'.
sr@latin: Vratanca su otvorena na štampaču „%s“.

en: Printer '%s' is low on paper.
sr@latin: Štampač „%s“ ostaje bez papira.

en: Printer '%s' is out of paper.
sr@latin: Štampač „%s“ je ostao bez papira.

en: Printer '%s' is currently off-line.
sr@latin: Štampač „%s“ je isključen.

en: Printer '%s' may not be connected.
sr@latin: Štampač „%s“ izgleda nije povezan.

en: There is a problem on printer '%s'.
sr@latin: Problem na štampaču „%s“.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused ; Rejecting Jobs
sr@latin: Zaustavljen ; Odbija poslove

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
sr@latin: Odbija poslove

en: Two Sided
sr@latin: Dvostrano

en: Paper Type
sr@latin: Tip papira

en: Paper Source
sr@latin: Izvor papira

en: Output Tray
sr@latin: Izlazna traka

en: Resolution
sr@latin: Rezolucija

en: GhostScript pre-filtering
sr@latin: GhostScript predfilter

en: One Sided
sr@latin: Jednostrano

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sr@latin: Po dužoj strani (standardno)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sr@latin: Po kraćoj strani (okrenuto)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
sr@latin: Sam odredi

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
sr@latin: Podrazumevano

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
sr@latin: Samo ugnježdeni GhostScript fontovi

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
sr@latin: Prevedi u 1. nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
sr@latin: Prevedi u 2. nivo postskripta

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
sr@latin: Bez predfiltriranja

note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
sr@latin: Dodatna podešavanja

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
sr@latin: Hitno

en: High
sr@latin: Važno

en: Medium
sr@latin: Srednje

en: Low
sr@latin: Nebitno

note: Cups specific, non-ppd related settings Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
sr@latin: Strana na listu

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
sr@latin: Važnost

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
sr@latin: Fakturisanje

note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
sr@latin: Nema

en: Classified
sr@latin: Kategorisano

en: Confidential
sr@latin: Poverljivo

en: Secret
sr@latin: Tajna

en: Standard
sr@latin: Obično

en: Top Secret
sr@latin: Velika tajna

en: Unclassified
sr@latin: Nekategorisano

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
sr@latin: Pre

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
sr@latin: Posle

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
sr@latin: Zakaži štampu

note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
sr@latin: Štampaj u

note: Translators: this format is used to display a custom paper * size. The two placeholders are replaced with the width and height * in points. E.g: "Custom 230.4x142.9"
en: Custom %sx%s
sr@latin: Posebno %sx%s

note: default filename used for print-to-file
en: output.%s
sr@latin: izlaz.%s

en: Print to File
sr@latin: Štampaj u datoteku

en: Postscript
sr@latin: Postskript

en: Pages per _sheet:
sr@latin: _Stranica na listu:

en: File
sr@latin: Datoteka

en: _Output format
sr@latin: F_ormat izlaza

en: Print to LPR
sr@latin: Štampaj preko LPR

en: Pages Per Sheet
sr@latin: Strana na listu

en: Command Line
sr@latin: Komandna linija

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
sr@latin: štampač je isključen

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
sr@latin: spreman za štampu

note: SUN_BRANDING
en: processing job
sr@latin: obrađuje zaduženje

note: SUN_BRANDING
en: paused
sr@latin: pauziran

note: SUN_BRANDING
en: unknown
sr@latin: nepoznato

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
sr@latin: test-izlaz.%s

en: Print to Test Printer
sr@latin: Testiraj štampu

en: Could not get information for file '%s': %s
sr@latin: Ne mogu da saznam podatke o datoteci „%s“: %s
