GTK+ - en to tt translation catalogue (176 entries)

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
tt: SIYNIF

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
tt: ATAMA

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
tt: KÜRÄK

note: Placeholder in --screen=SCREEN in --help output
en: SCREEN
tt: KÜRÄK

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
tt: BAYIRAQ

en: Failed to open file '%s': %s
tt: '%s' biremen açıp bulmadı: %s

en: Image file '%s' contains no data
tt: '%s' digän sürät bireme eçtäleksez

en: Failed to load image '%s': %s
tt: '%s' süräten yökläp bulmadı: %s

en: Insufficient memory to save image to callback
tt: Eşkärtkeçkä sürät yazarlıq xäter citmi

en: Failed to open temporary file
tt: Çaqlı birem açıp bulmadı

en: Failed to read from temporary file
tt: Çaqlı biremnän uqıp bulmadı

en: Insufficient memory to save image into a buffer
tt: Eşxätergä sürät yazarlıq xäter citmi

en: Image header corrupt
tt: Sürät başlığı bozıq

en: Image format unknown
tt: Sürät tözeleşe bilgesez

en: Invalid header in animation
tt: Canlandırma başlığı bozıq

en: Not enough memory to load animation
tt: Canlandırma yöklärlek xäter citmi

en: The ANI image format
tt: ANI-sürät tözeleşendä

en: Not enough memory to load bitmap image
tt: Bitmap-sürät yöklärlek xäter citmi

en: Couldn't write to BMP file
tt: BMP biremenä yazıp bulmadı

en: The BMP image format
tt: BMP-sürät tözeleşendä

en: Failure reading GIF: %s
tt: GIF uqıp bulmadı: %s

en: Internal error in the GIF loader (%s)
tt: GIF yöklägeçtä eçke xata çıqtı (%s)

en: Not enough memory to load GIF file
tt: GIF-birem yöklärlek xäter citmi

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
tt: GIF-biremendä qısa yasarlıq xäter citmi

en: File does not appear to be a GIF file
tt: Bu birem GIF-biremenä oşamí

en: The GIF image format
tt: GIF-sürät tözeleşendä

en: Invalid header in icon
tt: Tamğa başlığı bozıq

en: Not enough memory to load icon
tt: Tamğa yöklärlek xäter citmi

en: Icon has zero width
tt: Tamğa kiñlege nülgä tiñ

en: Icon has zero height
tt: Tamğa böyeklege nülgä tiñ

en: Not enough memory to load ICO file
tt: ICO-birem yöklärlek xäter citmi

en: Image too large to be saved as ICO
tt: ICO kileş saqlaw öçen artıq olı

en: The ICO image format
tt: ICO-sürät tözeleşendä

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
tt: JPEG-sürät biremen añlap bulmadı (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
tt: Sürät yöklärlek xäter citmi, berär yazılım tuqtatıp xäter buşatıp qarísı

en: The JPEG image format
tt: JPEG-sürät tözeleşendä

en: Image has invalid width and/or height
tt: Sürätneñ yä böyeklege, yä kiñlege nülgä tiñ

en: The PCX image format
tt: PCX-sürät tözeleşendä

en: Fatal error in PNG image file: %s
tt: PNG-sürät biremendä ütmäslek xata: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
tt: PNG-birem yöklärlek xäter citmi

en: Fatal error reading PNG image file
tt: PNG-sürät biremen uqığanda ütmäslek xata

en: Fatal error reading PNG image file: %s
tt: PNG-sürät biremen uqığanda ütmäslek xata: %s

en: The PNG image format
tt: PNG-sürät tözeleşendä

en: Insufficient memory to load PNM context struct
tt: PNM tözeleşen yöklärlek xäter citmi

en: Insufficient memory to load PNM file
tt: PNM-sürät yöklärlek xäter yuq

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
tt: PNM/PBM/PGM/PPM-sürät tözeleşendä

en: Not enough memory to load RAS image
tt: RAS-sürät yöklärlek xäter yuq

en: The Sun raster image format
tt: Taplı Sun-sürät tözeleşendä

en: The Targa image format
tt: Targa-sürät tözeleşendä

en: Could not get image width (bad TIFF file)
tt: Sürät kiñlegen sizep bulmadı (TIFF-birem yaraqsız)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
tt: Sürät böyeklegen sizep bulmadı (TIFF-birem yaraqsız)

en: Dimensions of TIFF image too large
tt: TIFF-sürät ülçäme artıq olı

en: Insufficient memory to open TIFF file
tt: TIFF-sürät açarlıq xäter citmi

en: Failed to open TIFF image
tt: TIFF-sürät açıp bulmadı

en: Failed to load TIFF image
tt: TIFF-sürät yökläp bulmadı

en: The TIFF image format
tt: TIFF-sürät tözeleşendä

en: Image has zero width
tt: Sürät kiñlege nülgä tiñ

en: Image has zero height
tt: Sürät böyeklege nülgä tiñ

en: Not enough memory to load image
tt: Sürät yöklärlek xäter citmi

en: The WBMP image format
tt: WBMP-sürät tözeleşendä

en: Invalid XBM file
tt: Yaraqsız XBM-birem

en: Insufficient memory to load XBM image file
tt: XBM-sürät yöklärlek xäter citmi

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
tt: XBM-sürät yöklägändä çaqlı biremgä yazu eşe uzmadı

en: The XBM image format
tt: XBM-sürät tözeleşendä

en: No XPM header found
tt: XPM başlığı tabılmadı

en: Invalid XPM header
tt: Yaraqsız XPM-başlıq

en: XPM file has image width <= 0
tt: XPM-biremendäge sürät kiñlege <= 0

en: XPM file has image height <= 0
tt: XPM-biremendäge sürät böyeklege <= 0

en: XPM has invalid number of chars per pixel
tt: XPM-biremendä tap sayın bilge sanı yaraqsız

en: XPM file has invalid number of colors
tt: XPM-biremendä tös sanı yaraqsız

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
tt: XPM-sürät yöklägändä çaqlı biremgä yazu eşe uzmadı

en: The XPM image format
tt: XPM-sürät tözeleşendä

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
tt: --no-wintab belän ber

note: Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output
en: COLORS
tt: TÖSLÄR

en: License
tt: Şartnämä

note: Add the credits button
en: C_redits
tt: _Räxmät

note: Add the license button
en: _License
tt: Şart_nämä

en: About %s
tt: %s Turında

en: Credits
tt: Qatnaşqanı

en: Written by
tt: Yazuçı

en: Documented by
tt: Qullanma

en: Translated by
tt: Tärcemä

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
tt: calendar:week_start:1

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
tt: Yaña tizlätkeç...

en: Pick a Color
tt: Tös Saylaw

en: _Hue:
tt: _Tösmer:

en: Position on the color wheel.
tt: Tös tägärmäçendä alğan urın.

en: _Saturation:
tt: _Quyılıq:

en: _Value:
tt: _Bäyä:

en: Brightness of the color.
tt: Tösneñ yaqtılığı.

en: _Red:
tt: _Qızıl:

en: _Green:
tt: _Yäşel:

en: _Blue:
tt: _Kük:

en: Transparency of the color.
tt: Bu tös tonıqlığı.

en: Color Wheel
tt: Tös Tägärmäçe

en: Color Selection
tt: Tös Saylaw

en: Input _Methods
tt: Kertü _Isulları

en: Select A File
tt: Birem Saylaw

en: Desktop
tt: Östälös

en: (None)
tt: (Buş)

en: Other...
tt: Başqa...

en: Type name of new folder
tt: Yaña törgäk adın kertäse

en: Could not retrieve information about the file
tt: Bu birem turında beleşmä alıp bulmadı

en: Could not add a bookmark
tt: Bitbilge östäp bulmadı

en: Could not remove bookmark
tt: Bitbilge beterep bulmadı

en: Invalid file name
tt: Birem adı yaraqsız

en: Remove
tt: Töşer

en: Rename...
tt: Adın üzgärtü...

en: _Add
tt: Ö_stä

en: _Remove
tt: _Töşer

en: Could not select file
tt: Birem saylap bulmadı

en: _Add to Bookmarks
tt: _Bitbilgelärgä Östä

en: Show _Hidden Files
tt: _Yäşeren Birem Kürsätäse

en: Files
tt: Biremnär

en: Name
tt: İsem

en: Size
tt: Olılıq

en: Modified
tt: Üzgärelde

note: Label
en: _Name:
tt: _Adı:

en: _Browse for other folders
tt: &Başqa törgäk saylaw

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
tt: _Törgäk Yasaw

en: _Location:
tt: _Urnaşılu:

en: Create in _folder:
tt: _Törgäktä yasísı:

en: Unknown
tt: Bilgesez

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
tt: "%s" digän birem bar inde.  Anı almaştırası kiläme?

en: _Replace
tt: _Almaştır

en: Could not mount %s
tt: %s tağıp bulmadı

en: Folders
tt: Törgäk

en: Fol_ders
tt: _Törgäk

en: _Files
tt: _Birem

en: Folder unreadable: %s
tt: Uqımaslıq törgäk: %s

en: _New Folder
tt: _Yaña törgäk

en: De_lete File
tt: _Biremne Beter

en: New Folder
tt: Yaña Törgäk

en: _Folder name:
tt: _Törgäk adı:

en: C_reate
tt: _Yasa

en: Delete File
tt: Biremne Beter

en: _Rename
tt: _Ataw

en: _Selection:
tt: _Saylanu:

en: Invalid UTF-8
tt: Yaraqsız UTF-8

en: Name too long
tt: Artıq ozın atama

en: Couldn't convert filename
tt: Birem adın äyländerep bulmadı

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
tt: Birem Sisteme

en: Pick a Font
tt: Yazu Saylaw

en: Font
tt: Yazu

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
tt: abcçdefgğiı ABCÇDEFGĞİIJK

en: _Family:
tt: Ğäi_lä:

en: _Style:
tt: _Bizeş:

en: Si_ze:
tt: Ülçä_m:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
tt: _Küzläp alu:

en: Font Selection
tt: Yazu Saylaw

en: Gamma
tt: Tösmerlär

en: _Gamma value
tt: _Tösmer bäyäse

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
tt: Tamğa yökläw xatası: %s

en: Input
tt: Kereş

en: _Device:
tt: _Cıhaz:

en: Disabled
tt: Sünek

en: Screen
tt: Küräk

en: Window
tt: Täräzä

en: none
tt: yuq

en: (disabled)
tt: (sünek)

en: (unknown)
tt: (bilgesez)

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
tt: GTK+ quşılmaların yökläw

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
tt: QUŞILMA

en: GTK+ Options
tt: GTK+ Caylaw

en: Show GTK+ Options
tt: GTK+ Caylawın Kürsätü

en: Page %u
tt: %u. Bit

en: --- No Tip ---
tt: --- Kiñäşlär Yuq ---

en: Empty
tt: Buş

note: ID
en: Amharic (EZ+)
tt: Amhar (EZ+)

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
tt: Urıs (Translit)

note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
tt: İnuktitut (Translit)

note: ID
en: IPA
tt: İPA

note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
tt: Tigrigna-Eritrey (EZ+)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
tt: Tigrigna-Efiop (EZ+)

note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
tt: Vietnam (VIQR)

note: ID
en: X Input Method
tt: X Kertü Isulı
