gtk+-properties - en to it translation catalogue (2221 entries)

en: Cursor type
it: Tipo cursore

en: Standard cursor type
it: Tipo cursore standard

en: Display of this cursor
it: Display di questo cursore

en: Device Display
it: Display del dispositivo

en: Display which the device belongs to
it: Display a cui appartiene il dispositivo

en: Device manager
it: Gestore dispositivi

en: Device manager which the device belongs to
it: Gestore dispositivo a cui appartiene il dispositivo

en: Device name
it: Nome del dispositivo

en: Device type
it: Tipo di dispositivo

en: Device role in the device manager
it: Ruolo del dispositivo nel gestore di dispositivi

en: Associated device
it: Dispositivo associato

en: Associated pointer or keyboard with this device
it: Puntatore o tastiera associati con questo dispositivo

en: Input source
it: Sorgente input

en: Source type for the device
it: Tipo di sorgente per il dispositivo

en: Input mode for the device
it: Modo di input per il dispositivo

en: Whether the device has a cursor
it: Indica se il dispositivo ha un cursore

en: Whether there is a visible cursor following device motion
it: Indica se c'è un cursore visibile che segue il movimento del dispositivo

en: Number of axes in the device
it: Il numero di assi del dispositivo

en: Vendor ID
it: ID vendor

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Seat
it: Posto

en: Number of concurrent touches
it: Numero di tocchi simultanei

en: Axes
it: Assi

en: Tool
it: Strumento

en: The tool that is currently used with this device
it: Lo strumento in uso con questo dispositivo

en: Display for the device manager
it: Display per il gestore di dispositivi

en: Default Display
it: Display predefinito

en: The default display for GDK
it: Il display predefinito per GDK

en: The GDK display used to create the GL context
it: Il display GDK usato per create il contesto GL

en: Window
it: Finestra

en: The GDK window bound to the GL context
it: La finestra GDK legata al contesto GL

en: Shared context
it: Contesto condiviso

en: The GL context this context shares data with
it: Il contesto GL con cui questo contesto condivide dati

en: Font options
it: Opzioni tipo carattere

en: The default font options for the screen
it: Le opzioni predefinite del tipo carattere per lo schermo

en: Font resolution
it: Risoluzione tipo carattere

en: The resolution for fonts on the screen
it: La risoluzione per i tipi di carattere sullo schermo

en: Cursor
it: Cursore

en: Opcode for XInput2 requests
it: Opcode per richieste XInput2

en: Major version number
it: Numero di versione major

en: Minor version number
it: Numero di versione minor

en: Device ID
it: ID dispositivo

en: Device identifier
it: Identificatore del dispositivo

en: Cell renderer
it: Visualizzatore cella

en: The cell renderer represented by this accessible
it: Il visualizzatore di cella rappresentato da questo accessibile

en: Name
it: Nome

en: A unique name for the action.
it: Un nome univoco per l'azione.

en: Label
it: Etichetta

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
it: L'etichetta usata per le voci di menù e i pulsanti che attivano questa azione.

en: Short label
it: Etichetta breve

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
it: Un'etichetta più breve che può essere usata sui pulsanti della barra strumenti.

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: A tooltip for this action.
it: Un suggerimento per questa azione.

en: Stock Icon
it: Icona stock

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
it: L'icona dello stock visualizzata nel widget a rappresentare questa azione.

en: The GIcon being displayed
it: Il GIcon da mostrare

en: Icon Name
it: Nome icona

en: The name of the icon from the icon theme
it: Il nome dell'icona dal tema delle icone

en: Visible when horizontal
it: Visibile quando orizzontale

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
it: Indica se l'elemento della barra strumenti è visibile quando la barra è posta in orientamento orizzontale.

en: Visible when overflown
it: Visibile quando eccedere

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
it: Se VERO, per questa azione i toolitem proxy sono rappresentati nel menù a cascata alla fine della barra strumenti.

en: Visible when vertical
it: Visibile quando verticale

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
it: Indica se l'elemento della barra strumenti è visibile quando la barra è posta in orientamento verticale.

en: Is important
it: È importante

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
it: Indica se l'azione è considerata importante. Se VERO, per questa azione i toolitem proxy visualizzano il testo nella modalità GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ.

en: Hide if empty
it: Nascondere se vuoto

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
it: Se VERO, per questa azione i menù proxy vuoti vengono nascosti.

en: Sensitive
it: Sensibile

en: Whether the action is enabled.
it: Indica se l'azione è abilitata.

en: Visible
it: Visibile

en: Whether the action is visible.
it: Indica se l'azione è visibile.

en: Action Group
it: Gruppo azioni

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
it: Il GtkActionGroup a cui è associata questa GtkAction, oppure NULL (per uso interno).

en: Always show image
it: Mostra sempre l'immagine

en: Whether the image will always be shown
it: Indica se l'immagine verrà sempre mostrata

en: A name for the action group.
it: Un nome per il gruppo di azioni.

en: Whether the action group is enabled.
it: Indica se il gruppo di azioni è abilitato.

en: Whether the action group is visible.
it: Indica se il gruppo di azioni è visibile.

en: Accelerator Group
it: Gruppo acceleratore

en: The accelerator group the actions of this group should use.
it: Il gruppo acceleratore che le azioni di questo gruppo dovrebbero usare.

en: Related Action
it: Azione correlata

en: The action this activatable will activate and receive updates from
it: L'azione che questo attivabile attiverà e da cui riceverà aggiornamenti

en: Use Action Appearance
it: Usa aspetto azione

en: Whether to use the related actions appearance properties
it: Indica se usare la proprietà di aspetto azione correlata

en: Horizontal alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
it: La posizione orizzontale del widget figlio nello spazio disponibile: 0.0 indica allineamento a sinistra, 1.0 indica allineamento a destra

en: Vertical alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
it: La posizione verticale del widget figlio nello spazio disponibile: 0.0 indica allineamento in alto, 1.0 indica allineamento in basso

en: Horizontal scale
it: Scalatura orizzontale

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
it: Se lo spazio disponibile orizzontalmente è maggiore di quello richiesto dal widget figlio, indica quanto ne deve essere usato: 0.0 niente, 1.0 tutto.

en: Vertical scale
it: Scalatura verticale

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
it: Se lo spazio disponibile verticalmente è maggiore di quello richiesto dal widget figlio, indica quanto ne deve essere usato: 0.0 niente, 1.0 tutto

en: Top Padding
it: Riempimento superiore

en: The padding to insert at the top of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire sopra il widget.

en: Bottom Padding
it: Riempimento inferiore

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire sotto il widget.

en: Left Padding
it: Riempimento sinistro

en: The padding to insert at the left of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire alla sinistra del widget.

en: Right Padding
it: Riempimento destro

en: The padding to insert at the right of the widget.
it: Lo spazio di riempimento da inserire alla destra del widget.

en: Arrow direction
it: Direzione freccia

en: The direction the arrow should point
it: La direzione verso cui punta la freccia

en: Arrow shadow
it: Ombra freccia

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
it: L'aspetto dell'ombra intorno alla freccia

en: Arrow Scaling
it: Scalatura freccia

en: Amount of space used up by arrow
it: La quantità di spazio usato completamente dalla freccia

en: Has Opacity Control
it: Controllo opacità disponibile

en: Whether the color selector should allow setting opacity
it: Indica se nella selezione del colore è possibile impostare l'opacità

en: Has palette
it: Tavolozza disponibile

en: Whether a palette should be used
it: Indica se è possibile usare la tavolozza

en: Current Color
it: Colore attuale

en: The current color
it: Il colore attuale

en: Current Alpha
it: Alfa attuale

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
it: Il valore di opacità attuale (0 completamente trasparente, 65535 completamente opaco)

en: Current RGBA
it: RGBA attuale

en: The current RGBA color
it: Il colore RGBA attuale

en: Color Selection
it: Selezione colore

en: The color selection embedded in the dialog.
it: La selezione colore incorporata nel dialogo.

en: OK Button
it: Pulsante OK

en: The OK button of the dialog.
it: Il pulsante OK del dialogo.

en: Cancel Button
it: Pulsante Annulla

en: The cancel button of the dialog.
it: Il pulsante Annulla del dialogo.

en: Help Button
it: Pulsante Aiuta

en: The help button of the dialog.
it: Il pulsante Aiuta del dialogo.

en: Font name
it: Nome carattere

en: The string that represents this font
it: La stringa che rappresenta questo carattere

en: Preview text
it: Testo di anteprima

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
it: Il testo visualizzato come anteprima del carattere selezionato

en: Shadow type
it: Tipo di ombra

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
it: L'aspetto dell'ombra che circonda il contenitore

en: Handle position
it: Posizione handle

en: Position of the handle relative to the child widget
it: Posizione handle relativa al widget figlio

en: Snap edge
it: Bordo snap

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
it: Lato dell'handlebox che viene allineato con il punto di aggancio per fissare l'handlebox

en: Snap edge set
it: Imposta bordo snap

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
it: Indica se utilizzare il valore della proprietà snap_edge o il valore derivato da handle_position

en: Child Detached
it: Figlio scollegato

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
it: Un valore booleano che indica se l'handlebox del figlio è collegato o scollegato.

en: Image widget
it: Widget immagine

en: Child widget to appear next to the menu text
it: Widget figlio da mostrare a fianco del testo del menù

en: Use stock
it: Usare stock

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
it: Indica se usare l'etichetta di testo per creare un elemento menù stock

en: Accel Group
it: Gruppo acceleratori

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
it: Il gruppo di acceleratori da usare per i tasti acceleratori stock

en: X align
it: Allineamento orizzontale

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
it: L'allineamento orizzontale, da 0 (sinistra) a 1 (destra). Invertito per layout destra-sinistra

en: Y align
it: Allineamento verticale

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
it: L'allineamento verticale, da 0 (alto) a 1 (basso)

en: X pad
it: Riempimento orizzontale

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
it: Quantità di spazio, in pixel, da aggiungere a destra e a sinistra del widget

en: Y pad
it: Riempimento verticale

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
it: Quantità di spazio, in pixel, da aggiungere sopra e sotto del widget

en: Icon's count
it: Contatore dell'icona

en: The count of the emblem currently displayed
it: Il contatore del simbolo attualmente mostrato

en: Icon's label
it: Etichetta dell'icona

en: The label to be displayed over the icon
it: L'etichetta da mostrare sull'icona

en: Icon's style context
it: Contesto stile dell'icona

en: The style context to theme the icon appearance
it: Il contesto di stile per cambiare tema all'aspetto dell'icona

en: Background icon
it: Icona sfondo

en: The icon for the number emblem background
it: L'icona per lo sfondo del simbolo numerico

en: Background icon name
it: Nome icona sfondo

en: The icon name for the number emblem background
it: Il nome icona per lo sfondo del simbolo numerico

en: The value
it: Il valore

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
it: Il valore restituito da gtk_radio_action_get_current_value() quando questa azione è l'azione corrente del suo gruppo.

en: Group
it: Gruppo

en: The radio action whose group this action belongs to.
it: L'azione «radio» del gruppo al quale questa azione appartiene.

en: The current value
it: Il valore attuale

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
it: Il valore attuale della proprietà del componente correntemente attivo nel gruppo a cui appartiene l'azione.

en: Show Numbers
it: Mostra numeri

en: Whether the items should be displayed with a number
it: Indica se aggiungere un numero agli elementi visualizzati

en: A GdkPixbuf to display
it: Un GdkPixbuf da visualizzare

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename to load and display
it: Nome del file da caricare e visualizzare

en: Stock ID
it: ID dell'oggetto nello stock

en: Stock ID for a stock image to display
it: ID per una immagine dello stock da visualizzare

en: Storage type
it: Tipo di memorizzazione

en: The representation being used for image data
it: La rappresentazione usata per i dati dell'immagine

en: Size
it: Dimensione

en: The size of the icon
it: La dimensione dell'icona

en: Screen
it: Schermo

en: The screen where this status icon will be displayed
it: Lo schermo dove verrà visualizzata questa icona di stato

en: Whether the status icon is visible
it: Indica se l'icona di stato è visibile

en: Embedded
it: Incassato

en: Whether the status icon is embedded
it: Indica se l'icona di stato è incassata

en: Orientation
it: Orientamento

en: The orientation of the tray
it: L'orientamento del cassetto

en: Has tooltip
it: Con suggerimento

en: Whether this tray icon has a tooltip
it: Indica se questa icona ha un suggerimento

en: Tooltip Text
it: Testo suggerimento

en: The contents of the tooltip for this widget
it: Il contenuto del suggerimento per questo widget

en: Tooltip markup
it: Markup suggerimento

en: The contents of the tooltip for this tray icon
it: Il contenuto del suggerimento per questa icona

en: Title
it: Titolo

en: The title of this tray icon
it: Il titolo di questa icona di stato

en: Style context
it: Contesto stile

en: GtkStyleContext to get style from
it: Il GtkStyleContest da cui ottenere lo stile

en: Rows
it: Righe

en: The number of rows in the table
it: Il numero di righe della tabella

en: Columns
it: Colonne

en: The number of columns in the table
it: Il numero di colonne della tabella

en: Row spacing
it: Spaziatura riga

en: The amount of space between two consecutive rows
it: Lo spazio tra due righe consecutive

en: Column spacing
it: Spaziatura colonna

en: The amount of space between two consecutive columns
it: Lo spazio tra due colonne consecutive

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
it: Se VERO, le celle della tabella avranno tutte la stessa larghezza/altezza

en: Left attachment
it: Inserimento a sinistra

en: The column number to attach the left side of the child to
it: Il numero della colonna alla quale attaccare la parte sinistra del figlio

en: Right attachment
it: Inserimento a destra

en: The column number to attach the right side of a child widget to
it: Il numero di colonna in cui posizionare la parte destra del widget figlio

en: Top attachment
it: Inserimento in alto

en: The row number to attach the top of a child widget to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte superiore del widget figlio

en: Bottom attachment
it: Inserimento in basso

en: The row number to attach the bottom of the child to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte inferiore del widget figlio

en: Horizontal options
it: Opzioni orizzontali

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
it: Opzioni per il comportamento orizzontale del widget figlio

en: Vertical options
it: Opzioni verticali

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
it: Opzioni per il comportamento verticale del widget figlio

en: Horizontal padding
it: Riempimento orizzontale

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
it: Spazio addizionale, in pixel, da inserire tra il widget figlio ed i suoi vicini sinistro e destro

en: Vertical padding
it: Riempimento verticale

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
it: Spazio addizionale, in pixel, da inserire tra il widget figlio ed i suoi vicini superiore e inferiore

en: Theming engine name
it: Nome del motore di tema

en: Create the same proxies as a radio action
it: Crea lo stesso proxy di un'azione «radio»

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
it: Indica se i proxy di questa azione sono simili a quelli di un azione «radio»

en: Active
it: Attivo

en: Whether the toggle action should be active
it: Indica se l'azione a due stati deve essere attiva

en: Foreground color
it: Colore di primo piano

en: Foreground color for symbolic icons
it: Colore di primo piano per le icone simboliche

en: Error color
it: Colore per errore

en: Error color for symbolic icons
it: Colore indicante errore per le icone simboliche

en: Warning color
it: Colore per avvertimento

en: Warning color for symbolic icons
it: Colore indicante avvertimento per le icone simboliche

en: Success color
it: Colore per successo

en: Success color for symbolic icons
it: Colore indicante successo per le icone simboliche

en: Padding
it: Riempimento

en: Padding that should be put around icons in the tray
it: Riempimento da collocare attorno all'icona nell'area messaggi

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: The pixel size that icons should be forced to, or zero
it: La dimensione in pixel che le icone dovrebbero avere oppure zero

en: Add tearoffs to menus
it: Aggiunge gli elementi per staccare i menù

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
it: Indica se aggiungere ai menù gli elementi che gli consentono di essere staccati

en: Merged UI definition
it: Definizione della UI aggiunta

en: An XML string describing the merged UI
it: Una stringa XML che descrive la UI aggiunta

en: Program name
it: Nome programma

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
it: Il nome del programma. Se non impostato ha come valore predefinito g_get_application_name()

en: Program version
it: Versione programma

en: The version of the program
it: La versione del programma

en: Copyright string
it: Stringa copyright

en: Copyright information for the program
it: Informazioni sul copyright del programma

en: Comments string
it: Stringa commenti

en: Comments about the program
it: Commenti sul programma

en: License
it: Licenza

en: The license of the program
it: La licenza del programma

en: License Type
it: Tipo licenza

en: The license type of the program
it: Il tipo di licenza del programma

en: Website URL
it: URL sito web

en: The URL for the link to the website of the program
it: L'URL per il collegamento al sito web del programma

en: Website label
it: Etichetta sito web

en: The label for the link to the website of the program
it: L'etichetta per il collegamento al sito web del programma

en: Authors
it: Autori

en: List of authors of the program
it: Elenco degli autori del programma

en: Documenters
it: Documentazione

en: List of people documenting the program
it: Elenco delle persone che documentano il programma

en: Artists
it: Artisti

en: List of people who have contributed artwork to the program
it: Elenco delle persone che hanno contribuito alla grafica del programma

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
it: Riconoscimenti per i traduttori. Questa stringa dovrebbe essere contrassegnata come traducibile

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
it: Un logo per la finestra «Informazioni». Se non impostato assume come valore predefinito gtk_window_get_default_icon_list()

en: Logo Icon Name
it: Logo come nome icona

en: A named icon to use as the logo for the about box.
it: Un'icona con nome da usare come logo per la finestra «Informazioni».

en: Wrap license
it: Licenza a capo

en: Whether to wrap the license text.
it: Indica se il testo della licenza va automaticamente a capo.

en: Accelerator Closure
it: Chiusura acceleratore

en: The closure to be monitored for accelerator changes
it: La chiusura da controllare per i cambiamenti all'acceleratore

en: Accelerator Widget
it: Widget acceleratore

en: The widget to be monitored for accelerator changes
it: Il widget da controllare per i cambiamenti all'acceleratore

en: The widget referenced by this accessible.
it: Il widget referenziato da questo accessibile.

en: Action name
it: Nome azione

en: The name of the associated action, like 'app.quit'
it: Il nome dell'azione associata, come «app.quit»

en: Action target value
it: Valore target per l’azione

en: The parameter for action invocations
it: Il parametro per le invocazioni dell'azione

en: Pack type
it: Tipo inserimento

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
it: Un GtkPackType che indica se il widget è inserito all'inizio o alla fine del widget genitore

en: Position
it: Posizione

en: The index of the child in the parent
it: La posizione del widget figlio nel widget genitore

en: Value
it: Valore

en: The value of the adjustment
it: Il valore di aggiustamento

en: Minimum Value
it: Valore minimo

en: The minimum value of the adjustment
it: Il valore minimo di aggiustamento

en: Maximum Value
it: Valore massimo

en: The maximum value of the adjustment
it: Il valore massimo di aggiustamento

en: Step Increment
it: Passo dell'incremento

en: The step increment of the adjustment
it: Il passo dell'incremento dell'aggiustamento

en: Page Increment
it: Incremento di pagina

en: The page increment of the adjustment
it: L'incremento di pagina dell'aggiustamento

en: Page Size
it: Dimensione pagina

en: The page size of the adjustment
it: La dimensione di pagina dell'aggiustamento

en: Include an 'Other…' item
it: Include una voce «Altre…»

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
it: Indica se la casella combinata include una voce che attiva un GtkAppChooserDialog

en: Show default item
it: Mostra elemento predefinito

en: Whether the combobox should show the default application on top
it: Indica se il combo box debba mostrare in cima l'applicazione predefinita

en: Heading
it: Intestazione

en: The text to show at the top of the dialog
it: Il testo da mostrare nella parte superiore del dialogo

en: The content type used by the open with object
it: Il content type usato dall'oggetto «apri con»

en: The GFile used by the app chooser dialog
it: Il GFile usato dal dialogo selezione app

en: Show default app
it: Mostra app predefinita

en: Whether the widget should show the default application
it: Indica se il widget mostra l'applicazione predefinita

en: Show recommended apps
it: Mostra app raccomandate

en: Whether the widget should show recommended applications
it: Indica se il widget mostra le applicazioni raccomandate

en: Show fallback apps
it: Mostra app di ripiego

en: Whether the widget should show fallback applications
it: Indica se il widget mostra le applicazioni di ripiego

en: Show other apps
it: Mostra altre app

en: Whether the widget should show other applications
it: Indica se il widget mostra altre applicazioni

en: Show all apps
it: Mostra ogni app

en: Whether the widget should show all applications
it: Indica se il widget mostra tutte le applicazioni

en: Widget's default text
it: Testo predefinito del widget

en: The default text appearing when there are no applications
it: Il testo predefinito da mostrare quando non ci sono applicazioni

en: Register session
it: Registro sessione

en: Register with the session manager
it: Registro con il gestore di sessione

en: Screensaver Active
it: Salvaschermo attivo

en: Whether the screensaver is active
it: Indica se il salvaschermo è attivo

en: Application menu
it: Menù applicazione

en: The GMenuModel for the application menu
it: Il GMenuModel per il menù applicazione

en: Menubar
it: Barra dei menù

en: The GMenuModel for the menubar
it: Il GMenuModel per la barra dei menù

en: Active window
it: Finestra attiva

en: The window which most recently had focus
it: La finestra che ha avuto il focus più recentemente

en: Show a menubar
it: Mostra una barra dei menù

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
it: Se VERO, viene mostrata la barra dei menù nella parte superiore delle finestra

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: X alignment of the child
it: L'allineamento orizzontale del widget figlio

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Y alignment of the child
it: L'allineamento verticale del widget figlio

en: Ratio
it: Rapporto

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
it: Le proporzioni se «obey_child» (adatta al figlio) è FALSE

en: Obey child
it: Rispetta il figlio

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
it: Forza le proporzioni a quelle del figlio del frame

en: Use Header Bar
it: Usa la barra d'intestazione

en: Use Header Bar for actions.
it: Usa la barra d'intestazione per le azioni.

en: Header Padding
it: Riempimento intestazione

en: Number of pixels around the header.
it: Il numero di pixel intorno all'intestazione.

en: Content Padding
it: Riempimento contenuto

en: Number of pixels around the content pages.
it: Il numero di pixel intorno alle pagine di contenuto.

en: Page type
it: Tipo di pagina

en: The type of the assistant page
it: Il tipo di pagina dell'assistente

en: Page title
it: Titolo pagina

en: The title of the assistant page
it: Il titolo della pagina dell'assistente

en: Header image
it: Immagine intestazione

en: Header image for the assistant page
it: L'immagine di intestazione per la pagina dell'assistente

en: Sidebar image
it: Immagine riquadro laterale

en: Sidebar image for the assistant page
it: L'immagine del riquadro laterale per la pagina dell'assistente

en: Page complete
it: Pagina completa

en: Whether all required fields on the page have been filled out
it: Indica se tutti i campi richiesti della pagina sono stati riempiti

en: Has padding
it: Contiene spaziatura

en: Whether the assistant adds padding around the page
it: Indica se l’assistente aggiunge spaziatura attorno alla pagina

en: Minimum child width
it: Larghezza minima figlio

en: Minimum width of buttons inside the box
it: La larghezza minima dei pulsanti all'interno del box

en: Minimum child height
it: Altezza minima figlio

en: Minimum height of buttons inside the box
it: L'altezza minima dei pulsanti all'interno del box

en: Child internal width padding
it: Riempimento interno del figlio in larghezza

en: Amount to increase child's size on either side
it: La quantità di cui incrementare la dimensione del figlio da ambo i lati

en: Child internal height padding
it: Riempimento interno del figlio in altezza

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
it: La quantità di cui incrementare la dimensione del figlio sopra e sotto

en: Layout style
it: Stile disposizione

en: How to lay out the buttons in the box. Possible values are: spread, edge, start and end
it: Modalità di disposizione dei pulsanti nel riquadro. I valori possibili sono: spread, edge, start e end

en: Secondary
it: Secondario

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
it: Se VERO, il widget figlio appare in un gruppo secondario di widget figli, adatto ad es. per i pulsanti di aiuto

en: Non-Homogeneous
it: Non-omogeneo

en: If TRUE, the child will not be subject to homogeneous sizing
it: Se VERO, il figlio non è vincolato a un dimensionamento omogeneo

en: Spacing
it: Spaziatura

en: The amount of space between children
it: La quantità di spazio tra i widget figli

en: Whether the children should all be the same size
it: Indica se i widget figli devono avere tutti la stessa dimensione

en: Baseline position
it: Posizione baseline

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
it: La posizione dei widget allineati alla baseline se è disponibile spazio aggiuntivo

en: Expand
it: Espandere

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
it: Indica se il widget figlio debba ricevere spazio aggiuntivo quando il widget genitore cresce

en: Fill
it: Riempire

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
it: Indica se lo spazio aggiuntivo assegnato al widget figlio deve essere assegnato al widget figlio o usato come riempimento

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
it: Spazio aggiuntivo, in pixel, da inserire tra i widget figlio e i suoi vicini

en: Translation Domain
it: Dominio traduzione

en: The translation domain used by gettext
it: Il dominio di traduzione usato da gettext

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
it: Il testo del widget etichetta all'interno del pulsante, se il pulsante contiene un widget etichetta

en: Use underline
it: Usare sottolineatura

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
it: Se impostato, un carattere di sottolineatura nel testo indica che il carattere successivo verrà usato come tasto acceleratore

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
it: Se impostato, l'etichetta non sarà visualizzata, ma sarà usata per selezionare un oggetto nello stock

en: Border relief
it: Rilievo bordo

en: The border relief style
it: Lo stile del rilievo del bordo

en: Horizontal alignment for child
it: Allineamento orizzontale per figlio

en: Vertical alignment for child
it: Allineamento verticale per figlio

en: Child widget to appear next to the button text
it: Il widget figlio da mostrare a fianco del testo del pulsante

en: Image position
it: Posizione immagine

en: The position of the image relative to the text
it: La posizione dell'immagine relativamente al testo

en: Default Spacing
it: Spaziatura predefinita

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
it: Spazio addizionale da aggiungere per i pulsanti GTK_CAN_DEFAULT

en: Default Outside Spacing
it: Spaziatura esterna predefinita

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
it: Spazio addizionale da aggiungere per i pulsanti GTK_CAN_DEFAULT che viene sempre visualizzato esternamente al bordo

en: Child X Displacement
it: Spostamento orizzontale del widget figlio

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
it: Spostamento orizzontale del widget figlio quando il pulsante viene premuto

en: Child Y Displacement
it: Spostamento verticale del widget figlio

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
it: Spostamento verticale del widget figlio quando il pulsante viene premuto

en: Displace focus
it: Sposta focus

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
it: Indica se la proprietà child_displacement_x/_y deve avere effetto anche sul rettangolo del focus

en: Inner Border
it: Bordo interno

en: Border between button edges and child.
it: Bordo tra i confini del pulsante e il figlio.

en: Image spacing
it: Spaziatura immagine

en: Spacing in pixels between the image and label
it: Spaziatura in pixel tra l'immagine e l'etichetta

en: Year
it: Anno

en: The selected year
it: L'anno selezionato

en: Month
it: Mese

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
it: Il mese selezionato (un numero compreso tra 0 e 11)

en: Day
it: Giorno

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
it: Il giorno selezionato (un numero compreso tra uno e 31 o 0 per deselezionare il giorno attualmente selezionato)

en: Show Heading
it: Mostra intestazione

en: If TRUE, a heading is displayed
it: Se VERO, viene visualizzata l'intestazione

en: Show Day Names
it: Mostra i nomi dei giorni

en: If TRUE, day names are displayed
it: Se VERO, vengono visualizzati i nomi dei giorni

en: No Month Change
it: Non cambiare mese

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
it: Se VERO, non è possibile cambiare il mese selezionato

en: Show Week Numbers
it: Mostra i numeri delle settimane

en: If TRUE, week numbers are displayed
it: Se VERO, vengono visualizzati i numeri delle settimane

en: Details Width
it: Larghezza dettagli

en: Details width in characters
it: Larghezza dei dettagli in caratteri

en: Details Height
it: Altezza dettagli

en: Details height in rows
it: Altezza dei dettagli in righe

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: If TRUE, details are shown
it: Se VERO, sono mostrati i dettagli

en: Inner border
it: Bordo interno

en: Inner border space
it: Spazio del bordo interno

en: Vertical separation
it: Separazione verticale

en: Space between day headers and main area
it: Spaziatura tra le intestazioni dei giorni e l'area principale

en: Horizontal separation
it: Separazione orizzontale

en: Space between week headers and main area
it: Spaziatura tra le intestazioni delle settimane e l'area principale

en: Space which is inserted between cells
it: Spazio inserito tra le celle

en: Whether the cell expands
it: Indica se la cella si espande

en: Align
it: Allinea

en: Whether cell should align with adjacent rows
it: Indica se la cella si allinea con le righe adiacenti

en: Fixed Size
it: Dimensione fissa

en: Whether cells should be the same size in all rows
it: Indica se le celle devono avere la stessa dimensione in tutte le righe

en: Pack Type
it: Tipo inserimento

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
it: Un GtkPackType che indica se la cella è inserita avendo come riferimento l'inizio o la fine dell'area cella

en: Focus Cell
it: Cella con focus

en: The cell which currently has focus
it: La cella che in questo momento ha il focus

en: Edited Cell
it: Cella modificata

en: The cell which is currently being edited
it: La cella che in questo momento si sta modificando

en: Edit Widget
it: Widget di modifica

en: The widget currently editing the edited cell
it: Il widget che in questo momento sta modificando la celle modificata

en: The Cell Area this context was created for
it: L'area cella per cui è stato creato questo contesto

en: Minimum Width
it: Larghezza minima

en: Minimum cached width
it: Larghezza minima riservata

en: Minimum Height
it: Altezza minima

en: Minimum cached height
it: Altezza minima riservata

en: Editing Canceled
it: Modifica annullata

en: Indicates that editing has been canceled
it: Indica che la modifica è stata annullata

en: Accelerator key
it: Tasto acceleratore

en: The keyval of the accelerator
it: Il keyval dell'acceleratore

en: Accelerator modifiers
it: Modificatori acceleratore

en: The modifier mask of the accelerator
it: La maschera di modifica dell'acceleratore

en: Accelerator keycode
it: Keycode acceleratore

en: The hardware keycode of the accelerator
it: Il keycode hardware dell'acceleratore

en: Accelerator Mode
it: Modalità dell'acceleratore

en: The type of accelerators
it: Il tipo di acceleratori

en: mode
it: modalità

en: Editable mode of the CellRenderer
it: Modalità modificabile del CellRenderer

en: visible
it: visibile

en: Display the cell
it: Visualizza la cella

en: Display the cell sensitive
it: Visualizza la cella come sensibile

en: The x-align
it: L'allineamento orizzontale

en: The y-align
it: L'allineamento verticale

en: The xpad
it: Il riempimento orizzontale

en: The ypad
it: Il riempimento verticale

en: width
it: larghezza

en: The fixed width
it: Larghezza fissa

en: height
it: altezza

en: The fixed height
it: Altezza fissa

en: Is Expander
it: È estensore

en: Row has children
it: La riga ha dei widget figli

en: Is Expanded
it: È espansa

en: Row is an expander row, and is expanded
it: La riga è un estensore ed è stata espansa

en: Cell background color name
it: Nome colore sfondo cella

en: Cell background color as a string
it: Nome del colore di sfondo come stringa

en: Cell background color
it: Colore sfondo cella

en: Cell background color as a GdkColor
it: Colore di sfondo della cella come GdkColor

en: Cell background RGBA color
it: Colore RGBA sfondo cella

en: Cell background color as a GdkRGBA
it: Colore di sfondo della cella come GdkRGBA

en: Editing
it: Modifica

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
it: Indica se il renderer della cella è attualmente in modalità modifica

en: Cell background set
it: Insieme di sfondi della cella

en: Whether the cell background color is set
it: Indica se il colore di sfondo della cella è impostato

en: Model
it: Modello

en: The model containing the possible values for the combo box
it: Il modello contenente i possibili valori per la casella combinata

en: Text Column
it: Colonna testo

en: A column in the data source model to get the strings from
it: La colonna nel modello dei dati sorgente dal quale prendere le stringhe

en: Has Entry
it: Consente l'inserimento

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
it: Se FALSO, non consente l'inserimento di stringhe diverse da quelle scelte

en: Pixbuf Object
it: Oggetto Pixbuf

en: The pixbuf to render
it: Il pixbuf da disegnare

en: Pixbuf Expander Open
it: Pixbuf estensore aperto

en: Pixbuf for open expander
it: Pixbuf per l'oggetto estensore aperto

en: Pixbuf Expander Closed
it: Pixbuf estensore chiuso

en: Pixbuf for closed expander
it: Pixbuf per l'oggetto estensore chiuso

en: surface
it: Sperficie

en: The surface to render
it: La superficie da disegnare

en: The stock ID of the stock icon to render
it: ID dell'icona da visualizzare intesa come oggetto nello stock

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
it: Il valore GtkIconSize che fornisce la dimensione dell'icona visualizzata

en: Detail
it: Dettaglio

en: Render detail to pass to the theme engine
it: Opzioni di visualizzazione da passare al motore dei temi

en: Follow State
it: Segui stato

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
it: Indica se il pixbuf disegnato debba essere colorato in accordo con lo stato

en: Icon
it: Icona

en: Value of the progress bar
it: Valore della barra di avanzamento

en: Text
it: Testo

en: Text on the progress bar
it: Testo sulla barra di avanzamento

en: Pulse
it: Pulsazione

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
it: Impostare a un valore positivo per indicare che è stato fatto qualche progresso, ma non si sa quanto.

en: Text x alignment
it: Allineamento orizzontale del testo

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
it: L'allineamento orizzontale del testo, da 0 (sinistra) a 1 (destra). Invertito per layout destra-sinistra.

en: Text y alignment
it: Allineamento verticale del testo

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
it: L'allineamento verticale del testo, da 0 (alto) a 1 (basso).

en: Inverted
it: Invertito

en: Invert the direction in which the progress bar grows
it: Inverte la direzione di crescita della barra di avanzamento

en: Adjustment
it: Regolazione

en: The adjustment that holds the value of the spin button
it: La regolazione che contiene il valore del pulsante spin

en: Climb rate
it: Tasso di crescita

en: The acceleration rate when you hold down a button
it: Velocità di accelerazione quando si tiene premuto un pulsante

en: Digits
it: Cifre

en: The number of decimal places to display
it: Il numero di cifre decimali da visualizzare

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
it: Indica se lo spinner è attivo (cioè mostrato) nella cella

en: Pulse of the spinner
it: Ritmo dello spinner

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
it: Il valore GtkIconSize che fornisce la dimensione dello spinner visualizzato

en: Text to render
it: Testo da visualizzare

en: Markup
it: Marcatore

en: Marked up text to render
it: Testo con marcatura da visualizzare

en: Attributes
it: Attributi

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
it: Una lista degli attributi di stile da applicare al testo del visualizzatore

en: Single Paragraph Mode
it: Modalità a paragrafo singolo

en: Whether to keep all text in a single paragraph
it: Indica mantenere tutto il testo in uno stesso paragrafo

en: Background color name
it: Nome del colore di sfondo

en: Background color as a string
it: Colore di sfondo come stringa

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background color as a GdkColor
it: Colore di sfondo come GdkColor

en: Background color as RGBA
it: Colore sfondo come RGBA

en: Background color as a GdkRGBA
it: Il colore di sfondo come un GdkRGBA

en: Foreground color name
it: Nome del colore di primo piano

en: Foreground color as a string
it: Colore di primo piano come stringa

en: Foreground color as a GdkColor
it: Colore di primo piano come GdkColor

en: Foreground color as RGBA
it: Colore primo piano come RBGA

en: Foreground color as a GdkRGBA
it: Il colore di primo piano come un GdkBGBA

en: Editable
it: Modificabile

en: Whether the text can be modified by the user
it: Indica se il testo può essere modificato dall'utente

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
it: Stringa di descrizione del carattere, per es. "Sans Italic 12"

en: Font description as a PangoFontDescription struct
it: Descrizione del tipo di carattere come struct PangoFontDescription

en: Font family
it: Famiglia del carattere

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
it: Nome della famiglia del carattere, ad es. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
it: Stile del carattere

en: Font variant
it: Variante del carattere

en: Font weight
it: Corpo del carattere

en: Font stretch
it: Estensione del carattere

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Font points
it: Punti del carattere

en: Font size in points
it: Dimensione in punti del carattere

en: Font scale
it: Scalatura del carattere

en: Font scaling factor
it: Fattore di scala del carattere

en: Rise
it: Elevazione

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
it: Spostamento del testo sopra la linea base (sotto la linea base se il valore è negativo)

en: Strikethrough
it: Sbarrato

en: Whether to strike through the text
it: Indica se il testo deve essere sbarrato

en: Underline
it: Sottolineato

en: Style of underline for this text
it: Stile della sottolineatura per questo testo

en: Language
it: Lingua

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
it: La lingua usata per scrivere questo testo, sotto forma di codice ISO. Pango può usarlo come suggerimento quando visualizza il testo. Se non capite a cosa serve questo parametro, probabilmente non vi serve utilizzarlo

en: Ellipsize
it: Elisione

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
it: Il punto preferito per elidere la stringa, se la cella di visualizzazione non ha spazio sufficiente per visualizzarla completamente

en: Width In Characters
it: Larghezza in caratteri

en: The desired width of the label, in characters
it: La larghezza desiderata di un'etichetta, in caratteri

en: Maximum Width In Characters
it: Larghezza massima in caratteri

en: The maximum width of the cell, in characters
it: La larghezza massima della cella, in caratteri

en: Wrap mode
it: Modalità a capo automatico

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
it: Indica come spezzare la stringa su più righe, se la cella di visualizzazione non ha spazio sufficiente per mostrare l'intera stringa

en: Wrap width
it: Adatta larghezza

en: The width at which the text is wrapped
it: La larghezza alla quale il testo va a capo automaticamente

en: Alignment
it: Allineamento

en: How to align the lines
it: Indica come verranno allineate le linee

en: Placeholder text
it: Testo esemplificativo

en: Text rendered when an editable cell is empty
it: Testo visualizzato quando una cella modificabile è vuota

en: Background set
it: Imposta il colore di sfondo

en: Whether this tag affects the background color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore dello sfondo

en: Foreground set
it: Imposta il colore di primo piano

en: Whether this tag affects the foreground color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore di primo piano

en: Editability set
it: Imposta la modificabilità

en: Whether this tag affects text editability
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modificabilità del testo

en: Font family set
it: Imposta la famiglia del carattere

en: Whether this tag affects the font family
it: Indica se questo tag ha effetto sulla famiglia del carattere

en: Font style set
it: Imposta lo stile del carattere

en: Whether this tag affects the font style
it: Indica se questo tag ha effetto sullo stile del carattere

en: Font variant set
it: Imposta la variante del carattere

en: Whether this tag affects the font variant
it: Indica se questo tag ha effetto sulla variante del carattere

en: Font weight set
it: Imposta il corpo del carattere

en: Whether this tag affects the font weight
it: Indica se questo tag ha effetto sul corpo del carattere

en: Font stretch set
it: Imposta l'estensione del carattere

en: Whether this tag affects the font stretch
it: Indica se questo tag ha effetto sull'estensione del carattere

en: Font size set
it: Imposta la dimensione del carattere

en: Whether this tag affects the font size
it: Indica se questo tag ha effetto sulla dimensione del carattere

en: Font scale set
it: Imposta il fattore di scala del carattere

en: Whether this tag scales the font size by a factor
it: Indica se questo tag ha effetto sul fattore di scala del carattere

en: Rise set
it: Imposta elevazione

en: Whether this tag affects the rise
it: Indica se questo tag ha effetto sull'elevazione del testo

en: Strikethrough set
it: Imposta lo sbarrato del testo

en: Whether this tag affects strikethrough
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sbarratura del testo

en: Underline set
it: Imposta la sottolineatura

en: Whether this tag affects underlining
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sottolineatura del testo

en: Language set
it: Imposta lingua

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
it: Indica se questo tag ha effetto sulla lingua usata per la visualizzazione del testo

en: Ellipsize set
it: Imposta elisione

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modalità elisione

en: Align set
it: Imposta allineamento

en: Whether this tag affects the alignment mode
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modalità allineamento

en: Toggle state
it: Stato di selezione

en: The toggle state of the button
it: Lo stato di selezione del pulsante

en: Inconsistent state
it: Stato non consistente

en: The inconsistent state of the button
it: Stato non consistente del pulsante

en: Activatable
it: Attivabile

en: The toggle button can be activated
it: Il pulsante di selezione può essere attivato

en: Radio state
it: Stato del pulsante radio

en: Draw the toggle button as a radio button
it: Disegna il pulsante di selezione come pulsante radio

en: Indicator size
it: Dimensione indicatore

en: Size of check or radio indicator
it: Dimensione dell'indicatore radio o di selezione

en: Background RGBA color
it: Colore sfondo RGBA

en: CellView model
it: Modello CellView

en: The model for cell view
it: Il modello per la vista «cella»

en: Cell Area
it: Area cella

en: The GtkCellArea used to layout cells
it: Il GtkCellArea usato per disporre le celle

en: Cell Area Context
it: Contesto area cella

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
it: Il GtkCellAreaContext usato per calcolare la geometria della vista celle

en: Draw Sensitive
it: Rappresentazione sensibile

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
it: Indica se forzare la rappresentazione delle celle in uno stato sensibile

en: Fit Model
it: Modello adatto

en: Whether to request enough space for every row in the model
it: Indica se richiedere abbastanza spazio per tutte le righe nel modello

en: Indicator Size
it: Indicatore di dimensione

en: Indicator Spacing
it: Indicatore di spaziatura

en: Spacing around check or radio indicator
it: Spaziatura attorno all'indicatore radio o di selezione

en: Whether the menu item is checked
it: Indica se l'elemento del menù è selezionato

en: Inconsistent
it: Inconsistente

en: Whether to display an "inconsistent" state
it: Indica se visualizzare uno stato «inconsistente»

en: Draw as radio menu item
it: Disegna come elemento di menù radio

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
it: Indica se l'elemento del menù deve apparire come un elemento radio

en: Use alpha
it: Usa alfa

en: Whether to give the color an alpha value
it: Indica se dare al colore un valore alfa

en: The title of the color selection dialog
it: Il titolo della finestra di selezione del colore

en: The selected color
it: Il colore selezionato

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
it: Il valore di opacità selezionato (0 completamente trasparente, 65535 completamente opaco)

en: Current RGBA Color
it: Colore RGBA attuale

en: The selected RGBA color
it: Il colore RGBA selezionato

en: Show Editor
it: Mostra editor

en: Whether to show the color editor right away
it: Indica se mostrare l'editor del colore

en: Color
it: Colore

en: Current color, as a GdkRGBA
it: Il colore attuale come un GdkBGBA

en: Whether alpha should be shown
it: Indica se il canale alpha debba essere mostrato

en: Show editor
it: Mostra editor

en: Scale type
it: Tipo di scale

en: RGBA Color
it: Colore RGBA

en: Color as RGBA
it: Colore come RGBA

en: Selectable
it: Selezionabile

en: Whether the swatch is selectable
it: Indica se lo swatch è selezionabile

en: Has Menu
it: Dispone di menù

en: Whether the swatch should offer customization
it: Indica se lo swatch debba offrire personalizzazioni

en: ComboBox model
it: Modello ComboBox

en: The model for the combo box
it: Il modello per il combo box

en: Wrap width for laying out the items in a grid
it: Adatta la larghezza per la visualizzazione degli elementi su una griglia

en: Row span column
it: Spaziatura riga-colonna

en: TreeModel column containing the row span values
it: Colonna di TreeModel contenente i valori di spaziatura della riga

en: Column span column
it: Spaziatura colonna-colonna

en: TreeModel column containing the column span values
it: Colonna di TreeModel contenente i valori di spaziatura della colonna

en: Active item
it: Elemento attivo

en: The item which is currently active
it: L'elemento attivo in questo momento

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
it: Indica se i menù a comparsa devono avere un elemento per il distaccamento del menù

en: Has Frame
it: Con bordo

en: Whether the combo box draws a frame around the child
it: Indica se il combo box disegna una cornice attorno al figlio

en: Tearoff Title
it: Nome del menù staccato

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
it: Un titolo che può essere visualizzato dal gestore di finestre se il menù viene staccato

en: Popup shown
it: Popup visualizzato

en: Whether the combo's dropdown is shown
it: Indica se il menù a comparsa del combo viene mostrato

en: Button Sensitivity
it: Sensibilità pulsante

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
it: Indica se il pulsante del menù a comparsa è sensibile quando il modello è vuoto

en: Whether combo box has an entry
it: Indica se il combo box presenta una entry

en: Entry Text Column
it: Colonna testo entry

en: The column in the combo box's model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
it: La colonna nel modello del combo box a cui associare le stringhe della entry, se la combo box è stata creata con #GtkComboBox:has-entry = %TRUE

en: ID Column
it: Colonna ID

en: The column in the combo box's model that provides string IDs for the values in the model
it: La colonna nel modello del combo box che fornisce gli ID dei valori nel modello

en: Active id
it: ID attivo

en: The value of the id column for the active row
it: Il valore della colonna ID per la riga attiva

en: Popup Fixed Width
it: Pop-up dimensione fissa

en: Whether the popup's width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
it: Indica se la larghezza del pop-up debba essere fissa e corrispondere a quella allocata per il combo box

en: Appears as list
it: Appare come una lista

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
it: Indica se i menù a comparsa assomigliano a degli elenchi piuttosto che a dei menù

en: Arrow Size
it: Dimensione freccia

en: The minimum size of the arrow in the combo box
it: La dimensione minima della freccia nella casella combinata

en: The amount of space used by the arrow
it: La quantità di spazio usato dalla freccia

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
it: Indica il tipo di ombra da disegnare intorno alla casella combinata

en: Resize mode
it: Ridimensiona

en: Specify how resize events are handled
it: Specifica come viene gestito il ridimensionamento

en: Border width
it: Larghezza del bordo

en: The width of the empty border outside the containers children
it: La larghezza del bordo vuoto fuori dal contenitore figlio

en: Child
it: Widget figlio

en: Can be used to add a new child to the container
it: Può essere usato per aggiungere un widget figlio al contenitore

en: Style Classes
it: Classi di stile

en: List of classes
it: Elenco di classi

en: Unique ID
it: ID univoco

en: State
it: Stato

en: State flags
it: Flag di stato

en: If other nodes can see this node
it: Se altri nodi possono vedere questo nodo

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: GType of the widget
it: GType del widget

en: Subproperties
it: Sotto-proprietà

en: The list of subproperties
it: L'elenco delle sotto-proprietà

en: Animated
it: Animato

en: Set if the value can be animated
it: Indica se il valore può essere animato

en: Affects
it: Agisce su

en: Set if the value affects the sizing of elements
it: Impostare se il valore deve riguardare il dimensionamento degli elementi

en: The numeric id for quick access
it: L'ID numero per un accesso rapido

en: Inherit
it: Inerita

en: Set if the value is inherited by default
it: Impostare se il valore viene ereditato come impostazione predefinita

en: Initial value
it: Valore iniziale

en: The initial specified value used for this property
it: Il valore iniziale utilizzato per questa proprietà

en: Content area border
it: Bordo dell'area del contenuto

en: Width of border around the main dialog area
it: Larghezza del bordo intorno all'area principale della finestra di dialogo

en: Content area spacing
it: Spaziatura area contenuto

en: Spacing between elements of the main dialog area
it: Spaziatura tra gli elementi dell'area principale del dialogo

en: Button spacing
it: Spaziatura pulsante

en: Spacing between buttons
it: Spaziatura tra i pulsanti

en: Action area border
it: Bordo dell'area di azione

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
it: Larghezza del bordo intorno al pulsante nella parte bassa della finestra di dialogo

en: The contents of the buffer
it: Il contenuto del buffer

en: Text length
it: Lunghezza testo

en: Length of the text currently in the buffer
it: Lunghezza del testo attualmente nel buffer

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
it: Numero massimo di caratteri per il campo. Zero per non mettere limite

en: Text Buffer
it: Buffer di testo

en: Text buffer object which actually stores entry text
it: L'oggetto buffer di testo che effettivamente memorizza il testo della casella

en: Cursor Position
it: Posizione del cursore

en: The current position of the insertion cursor in chars
it: La posizione corrente di inserimento dei caratteri

en: Selection Bound
it: Limite della selezione

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
it: La posizione in caratteri dall'altro estremo della selezione

en: Whether the entry contents can be edited
it: Indica se il contenuto del campo di inserimento può essere modificato

en: Visibility
it: Visibilità

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
it: FALSO visualizza i "caratteri di mascheramento" invece del testo in chiaro (modalità password)

en: FALSE removes outside bevel from entry
it: FALSE rimuove le smussature esterne dal campo

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
it: Bordo tra il testo e la cornice. Prevale sulla proprietà dello stile del bordo più interno

en: Invisible character
it: Carattere di mascheramento

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
it: Il carattere da usare quando si nasconde il contenuto di un campo (nella "modalità password")

en: Activates default
it: Imposta i valori predefiniti

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
it: Indica se attivare i widget predefiniti (come il pulsante predefinito in una finestra di dialogo) quando viene premuto Invio

en: Width in chars
it: Larghezza in caratteri

en: Number of characters to leave space for in the entry
it: Numero di caratteri del campo

en: Maximum width in characters
it: Larghezza massima in caratteri

en: The desired maximum width of the entry, in characters
it: La massima larghezza desiderata della voce, in caratteri

en: Scroll offset
it: Ampiezza spostamento

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
it: Numero di pixel lasciati fuori sulla sinistra del campo durante lo scorrimento

en: The contents of the entry
it: Il contenuto del campo

en: Truncate multiline
it: Dividere linee multiple

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
it: Indica se dividere linee multiple quando incollate.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
it: Indica il tipo di ombra da disegnare attorno al campo quando è impostato "has-frame"

en: Overwrite mode
it: Modalità «sovrascrivi»

en: Whether new text overwrites existing text
it: Indica se il nuovo testo sovrascrive quello esistente

en: Length of the text currently in the entry
it: Lunghezza del testo attualmente nel campo

en: Invisible character set
it: Carattere invisibile impostato

en: Whether the invisible character has been set
it: Indica se il carattere invisibile è stato impostato

en: Caps Lock warning
it: Avviso BlocMaiusc

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
it: Indica se le voci di inserimento password mostrano un avviso quando il BlocMaiusc è attivato

en: Progress Fraction
it: Frazione avanzamento

en: The current fraction of the task that's been completed
it: La frazione corrente di lavoro che è stata completata

en: Progress Pulse Step
it: Avanzamento intervallo di pulsazione

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
it: La frazione di avanzamento complessivo di cui muovere il blocco animato quando viene dato un impulso

en: Show text in the entry when it's empty and unfocused
it: Mostra un testo nella entry quando è vuota e non ha il focus

en: Primary pixbuf
it: Pixbuf primario

en: Primary pixbuf for the entry
it: Pixbuf primario per l'oggetto

en: Secondary pixbuf
it: Pixbuf secondario

en: Secondary pixbuf for the entry
it: Pixbuf secondario per l'oggetto

en: Primary stock ID
it: ID stock primario

en: Stock ID for primary icon
it: ID dello stock per l'icona primaria

en: Secondary stock ID
it: ID stock secondario

en: Stock ID for secondary icon
it: ID dello stock per l'icona secondaria

en: Primary icon name
it: Nome icona primaria

en: Icon name for primary icon
it: Nome icona dell'icona primaria

en: Secondary icon name
it: Nome icona secondaria

en: Icon name for secondary icon
it: Nome icona dell'icona secondaria

en: Primary GIcon
it: GIcon primaria

en: GIcon for primary icon
it: GIcon per l'icona primaria

en: Secondary GIcon
it: GIcon secondaria

en: GIcon for secondary icon
it: GIcon per l'icona secondaria

en: Primary storage type
it: Tipo di memorizzazione primaria

en: The representation being used for primary icon
it: La rappresentazione usata per l'icona primaria

en: Secondary storage type
it: Tipo di memorizzazione secondaria

en: The representation being used for secondary icon
it: La rappresentazione usata per l'icona secondaria

en: Primary icon activatable
it: Icona primaria attivabile

en: Whether the primary icon is activatable
it: Indica se l'icona primaria è attivabile

en: Secondary icon activatable
it: Icona secondaria attivabile

en: Whether the secondary icon is activatable
it: Indica se l'icona secondaria è attivabile

en: Primary icon sensitive
it: Icona primaria sensibile

en: Whether the primary icon is sensitive
it: Indica se l'icona primaria è sensibile

en: Secondary icon sensitive
it: Icona secondaria sensibile

en: Whether the secondary icon is sensitive
it: Indica se l'icona secondaria è sensibile

en: Primary icon tooltip text
it: Testo suggerimento icona primaria

en: The contents of the tooltip on the primary icon
it: Il contenuto del suggerimento per l'icona primaria

en: Secondary icon tooltip text
it: Testo suggerimento icona secondaria

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
it: Il contenuto del suggerimento per l'icona secondaria

en: Primary icon tooltip markup
it: Markup suggerimento icona primaria

en: Secondary icon tooltip markup
it: Markup suggerimento icona secondaria

en: IM module
it: Modulo IM

en: Which IM module should be used
it: Indica quale modulo IM usare

en: Completion
it: Completamento

en: The auxiliary completion object
it: L'oggetto completamento ausiliario

en: Purpose
it: Scopo

en: Purpose of the text field
it: Scopo del campo testo

en: hints
it: Suggerimenti

en: Hints for the text field behaviour
it: Suggerimenti per il comportamento del campo testo

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
it: Un elenco di attributi di stile da applicare al testo dell'etichetta

en: Populate all
it: Riempi tutto

en: Whether to emit ::populate-popup for touch popups
it: Indica se emettere ::populate-popup per pop-up tattili

en: Tabs
it: Tabulazioni

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
it: Un elenco di posizioni di tabstop da applicare al testo del campo

en: Emoji icon
it: Icona emoji

en: Whether to show an icon for Emoji
it: Indica se mostrare un'icona per un emoji

en: Enable Emoji completion
it: Abilita completamento emoji

en: Whether to suggest Emoji replacements
it: Indica se suggerire il completamento degli emoji

en: Icon Prelight
it: Pre-illuminazione icona

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
it: Indica se le icone attivabili dovrebbero illuminarsi quanto il mouse vi passa sopra

en: Progress Border
it: Bordo avanzamento

en: Border around the progress bar
it: Bordo attorno alla barra di avanzamento

en: Border between text and frame.
it: Bordo tra il testo e la cornice.

en: Completion Model
it: Modello di completamento

en: The model to find matches in
it: Il modello nel quale trovare le corrispondenze

en: Minimum Key Length
it: Lunghezza minima della chiave

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
it: Lunghezza minima della chiave di ricerca nella ricerca delle corrispondenze

en: Text column
it: Colonna di testo

en: The column of the model containing the strings.
it: La colonna nel modello contenente le stringhe.

en: Inline completion
it: Completamento in linea

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
it: Indica se il prefisso comune deve essere inserito automaticamente

en: Popup completion
it: Completamento popup

en: Whether the completions should be shown in a popup window
it: Indica se i completamenti devono essere mostrati nella finestra di popup

en: Popup set width
it: Imposta larghezza popup

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
it: Se VERO, la finestra popup avrà la stessa dimensione del campo

en: Popup single match
it: Singola corrispondenza popup

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
it: Se VERO, la finestra popup apparirà per una singola corrispondenza.

en: Inline selection
it: Selezione in linea

en: Your description here
it: Inserire qui la propria descrizione

en: Visible Window
it: Finestra visibile

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
it: Indica se il box degli eventi è visibile, usato solo per catturare gli eventi.

en: Above child
it: Sopra il widget figlio

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
it: Indica se la finestra di cattura degli eventi della eventbox è sopra la finestra del widget figlio.

en: Widget the gesture relates to
it: Widget a cui il gesto appartiene

en: Propagation phase
it: Fase di propagazione

en: Propagation phase at which this controller is run
it: La fase di propagazione a cui questo controllore viene eseguito

en: Flags
it: Flag

en: Expanded
it: Espanso

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
it: Indica se l'estensore è stato aperto per mostrare il widget figlio

en: Text of the expander's label
it: Testo dell'etichetta dell'estensore

en: Use markup
it: Usa i marcatori

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
it: Il testo dell'etichetta include markup XML. Vedere pango_parse_markup()

en: Space to put between the label and the child
it: Spazio da inserire tra l'etichetta e il widget figlio

en: Label widget
it: Widget etichetta

en: A widget to display in place of the usual expander label
it: Un widget visualizzato al posto dalla tipica etichetta dell'estensore

en: Label fill
it: Riempimento etichetta

en: Whether the label widget should fill all available horizontal space
it: Indica se il widget etichetta deve riempire tutto lo spazio orizzontale disponibile

en: Resize toplevel
it: Ridimensiona livello superiore

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
it: Indica se l'estensore debba ridimensionare la finestra di livello superiore nell'espansione e nella chiusura

en: Expander Size
it: Dimensione dell'estensore

en: Size of the expander arrow
it: Dimensione della freccia estensore

en: Spacing around expander arrow
it: Spaziatura intorno alla freccia dell'estensore

en: Dialog
it: Dialogo

en: The file chooser dialog to use.
it: Il dialogo di selezione file da usare.

en: The title of the file chooser dialog.
it: Il titolo della dialogo di selezione file.

en: The desired width of the button widget, in characters.
it: La larghezza desiderata del widget pulsante, in caratteri.

en: Action
it: Azione

en: The type of operation that the file selector is performing
it: Il tipo di operazione che il selettore di file sta eseguendo

en: Filter
it: Filtro

en: The current filter for selecting which files are displayed
it: Il filtro attualmente usato per selezionare i file da visualizzare

en: Local Only
it: Solo locale

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
it: Indica se i file selezionati devono essere limitati a quelli con un URL «file:» locale

en: Preview widget
it: Widget di anteprima

en: Application supplied widget for custom previews.
it: Widget fornito dall'applicazione per anteprime personalizzate.

en: Preview Widget Active
it: Widget di anteprima attivo

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
it: Indica se deve essere mostrato il widget fornito dall'applicazione per le anteprime personalizzate.

en: Use Preview Label
it: Usa etichetta di anteprima

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
it: Indica se mostrare un'etichetta dello stock con il nome del file di cui si mostra l'anteprima.

en: Extra widget
it: Widget aggiuntivo

en: Application supplied widget for extra options.
it: Widget fornito dall'applicazione per opzioni aggiuntive.

en: Select Multiple
it: Selezione multipla

en: Whether to allow multiple files to be selected
it: Indica se è possibile selezionare più file

en: Show Hidden
it: Mostra nascosti

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
it: Indica se devono essere visualizzati i file e le cartelle nascoste

en: Do overwrite confirmation
it: Dare conferma sovrascrittura

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
it: Indica se una finestra di selezione file in modalità salvataggio debba presentare una finestra di dialogo di conferma alla sovrascrittura quando necessario.

en: Allow folder creation
it: Consenti creazione cartelle

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
it: Indica se un selettore di file non in modalità apertura permetta all'utente di creare nuove cartelle.

en: Accept label
it: Etichetta pulsante accettazione

en: The label on the accept button
it: L'etichetta sul pulsante di accettazione

en: Cancel label
it: Etichetta pulsante annullazione

en: The label on the cancel button
it: L'etichetta sul pulsante di annullazione

en: Search mode
it: Modalità ricerca

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: X position
it: Posizione orizzontale

en: X position of child widget
it: Posizione orizzontale del widget figlio

en: Y position
it: Posizione verticale

en: Y position of child widget
it: Posizione verticale del widget figlio

en: Selection mode
it: Modalità di selezione

en: The selection mode
it: La modalità di selezione

en: Activate on Single Click
it: Attiva con singolo clic

en: Activate row on a single click
it: Attiva la riga con un singolo clic

en: Minimum Children Per Line
it: Minimo numero di figli per riga

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
it: Il numero minimo di figli da allocare consecutivamente nell'orientamento fornito.

en: Maximum Children Per Line
it: Massimo numero di figli per riga

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
it: Il numero massimo di figli per cui richiedere spazio consecutivamente nell'orientamento fornito.

en: Vertical spacing
it: Spaziatura verticale

en: The amount of vertical space between two children
it: La quantità di spazio verticale tra due figli

en: Horizontal spacing
it: Spaziatura orizzontale

en: The amount of horizontal space between two children
it: La quantità di spazio orizzontale tra due figli

en: The title of the font chooser dialog
it: Il titolo della finestra di selezione caratteri

en: The name of the selected font
it: Il nome del tipo di carattere selezionato

en: Use font in label
it: Usare il carattere nell'etichetta

en: Whether the label is drawn in the selected font
it: Indica se l'etichetta è visualizzata utilizzando il tipo di carattere selezionato

en: Use size in label
it: Usare la dimensione nell'etichetta

en: Whether the label is drawn with the selected font size
it: Indica se l'etichetta è visualizzata utilizzando la dimensione del carattere selezionato

en: Show style
it: Mostra lo stile

en: Whether the selected font style is shown in the label
it: Indica se nell'etichetta viene visualizzato lo stile di carattere selezionato

en: Show size
it: Mostra la dimensione

en: Whether selected font size is shown in the label
it: Indica se mostrare nell'etichetta la dimensione del carattere selezionato

en: Font description
it: Descrizione tipo carattere

en: Show preview text entry
it: Mostra testo di anteprima

en: Whether the preview text entry is shown or not
it: Indica se il testo di anteprima debba essere mostrato o meno

en: Selection level
it: Livello di selezione

en: Whether to select family, face or font
it: Indica se selezionare la famiglia, il nome o il carattere (family, face, font)

en: Font features
it: Caratteristiche del carattere

en: Font features as a string
it: Caratteristiche del carattere come stringa

en: Language for which features have been selected
it: Lingua per cui le caratteristiche sono state selezionate

en: The tweak action
it: L'azione di modifica

en: The toggle action to switch to the tweak page
it: L'azione per passare alla pagina di modifica

en: Text of the frame's label
it: Testo per l'etichetta del frame

en: Label xalign
it: Allineamento orizzontale dell'etichetta

en: The horizontal alignment of the label
it: Allineamento orizzontale dell'etichetta

en: Label yalign
it: Allineamento verticale dell'etichetta

en: The vertical alignment of the label
it: Allineamento verticale dell'etichetta

en: Frame shadow
it: Ombra del frame

en: Appearance of the frame border
it: L'aspetto del bordo del frame

en: A widget to display in place of the usual frame label
it: Widget visualizzato al posto dell'etichetta del frame

en: Number of points
it: Numero di punti

en: Number of points needed to trigger the gesture
it: Il numero di punti necessari per attivare il gesto

en: GdkWindow to receive events about
it: GdkWindow di cui ricevere gli eventi

en: Delay factor
it: Fattore di ritardo

en: Factor by which to modify the default timeout
it: Fattore con cui modificare il timeout predefinito

en: Allowed orientations
it: Orientazioni consentite

en: Handle only touch events
it: Gestisce solo eventi di tocco

en: Whether the gesture handles only touch events
it: Indica se il gesto gestisce solo eventi di tocco

en: Whether the gesture is exclusive
it: Indica se il gesto è esclusivo

en: Button number
it: Numero pulsante

en: Button number to listen to
it: Numero pulsante da ascoltare

en: Context
it: Contesto

en: The GL context
it: Il contesto GL

en: Auto render
it: Visualizzazione automatica

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
it: Indica se la GtkGLArea viene visualizzata a ogni tracciamento

en: Has alpha
it: Con alpha

en: Whether the color buffer has an alpha component
it: Indica se il buffer colore ha un componente alpha

en: Has depth buffer
it: Con buffer profondità

en: Whether a depth buffer is allocated
it: Indica se è allocato un buffer profondità

en: Has stencil buffer
it: Con buffer stencil

en: Whether a stencil buffer is allocated
it: Indica se è allocato un buffer stencil

en: Use OpenGL ES
it: Utilizza OpenGL ES

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
it: Indica se il contesto usa OpenGL o OpenGL ES

en: Row Homogeneous
it: Righe omogenee

en: If TRUE, the rows are all the same height
it: Se VERO, le righe avranno tutte la stessa altezza

en: Column Homogeneous
it: Colonne omogenee

en: If TRUE, the columns are all the same width
it: Se VERO, le colonne avranno tutte la stessa larghezza

en: Baseline Row
it: Riga baseline

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
it: La riga su cui allinearsi con la baseline quando valign è GTK_ALIGN_BASELINE

en: The row number to attach the top side of a child widget to
it: Il numero di riga in cui attaccare la parte superiore del widget figlio

en: Width
it: Larghezza

en: The number of columns that a child spans
it: Il numero di colonne di estensione di un figlio

en: Height
it: Altezza

en: The number of rows that a child spans
it: Il numero di righe di estensione di un figlio

en: The title to display
it: Il titolo di visualizzare

en: The subtitle to display
it: Il sottotitolo da visualizzare

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Custom title widget to display
it: Titolo personalizzato del widget da visualizzare

en: Show decorations
it: Mostra decorazioni

en: Whether to show window decorations
it: Indica se mostrare o meno le decorazioni della finestra

en: Decoration Layout
it: Disposizione decorazione

en: The layout for window decorations
it: La disposizione delle decorazioni della finestra

en: Decoration Layout Set
it: Disposizione decorazione impostata

en: Whether the decoration-layout property has been set
it: Indica se la proprietà «decoration-layout» è stata impostata

en: Has Subtitle
it: Usa un sottotitolo

en: Whether to reserve space for a subtitle
it: Indica se richiedere abbastanza spazio per un sottotitolo

en: Pixbuf column
it: Colonna pixbuf

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
it: Colonna del modello da cui recuperare il pixbuf dell'icona

en: Model column used to retrieve the text from
it: Colonna del modello da cui recuperare il testo

en: Markup column
it: Colonna marcatore

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
it: Colonna del modello da cui recuperare il testo se si utilizzano marcatori Pango

en: Icon View Model
it: Modello vista icona

en: The model for the icon view
it: Il modello per la vista icona

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of columns to display
it: Il numero di colonne da visualizzare

en: Width for each item
it: Larghezza di ogni elemento

en: The width used for each item
it: La larghezza utilizzata per ciascun elemento

en: Space which is inserted between cells of an item
it: Spazio inserito tra le celle di un elemento

en: Row Spacing
it: Spaziatura righe

en: Space which is inserted between grid rows
it: Spazio inserito tra le righe della griglia

en: Column Spacing
it: Spaziatura colonne

en: Space which is inserted between grid columns
it: Spazio inserito tra le colonne della griglia

en: Margin
it: Margine

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
it: Spazio inserito ai bordi della vista icona

en: Item Orientation
it: Orientamento elemento

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
it: Come il testo e l'icona di ciascun elemento sono posizionati l'uno relativamente all'altro

en: Reorderable
it: Riordinabile

en: View is reorderable
it: La view è riordinabile

en: Tooltip Column
it: Colonna suggerimenti

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
it: La colonna nel modello contenente i testi dei suggerimenti per gli elementi

en: Item Padding
it: Riempimento elemento

en: Padding around icon view items
it: Riempimento attorno agli elementi della vista a icone

en: Selection Box Color
it: Colore box di selezione

en: Color of the selection box
it: Il colore del box di selezione

en: Selection Box Alpha
it: Alpha box di selezione

en: Opacity of the selection box
it: L'opacità del box di selezione

en: Surface
it: Superficie

en: A cairo_surface_t to display
it: Un elemento cairo_surface_t da visualizzare

en: Icon set
it: Insieme di icone

en: Icon set to display
it: Insieme di icone da visualizzare

en: Icon size
it: Dimensione icona

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
it: Dimensione simbolica da usare per le icone predefinite, l'insieme di icone o le icone con nome

en: Pixel size
it: Dimensione pixel

en: Pixel size to use for named icon
it: Dimensione del pixel da usare per le icone con nome

en: Animation
it: Animazione

en: GdkPixbufAnimation to display
it: GdkPixbufAnimation da visualizzare

en: Resource
it: Risorsa

en: The resource path being displayed
it: Il percorso della risorsa visualizzata

en: Use Fallback
it: Usa ripiego

en: Whether to use icon names fallback
it: Indica seusare i ripieghi per i nomi di icona

en: Message Type
it: Tipo messaggio

en: The type of message
it: Il tipo di messaggio

en: Show Close Button
it: Mostra pulsante di chiusura

en: Whether to include a standard close button
it: Indica se includere il pulsante standard di chiusura

en: Reveal
it: Mostra

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
it: Indica se la barra delle azioni mostra o meno il suo contenuto

en: Width of border around the content area
it: Larghezza del bordo intorno all'area di contenuto

en: Spacing between elements of the area
it: Spaziatura tra gli elementi dell'area

en: Width of border around the action area
it: Larghezza del bordo intorno all'area di azione

en: The screen where this window will be displayed
it: Lo schermo dove verrà visualizzata questa finestra

en: The text of the label
it: Il testo dell'etichetta

en: Justification
it: Allineamento

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
it: Tipo di allineamento delle linee tra le etichette. Non ha effetto internamente alla linea dell'etichetta. Vedere GtkMisc:xalign

en: Pattern
it: Motivo

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
it: Una stringa con caratteri «_» in certe posizioni indica i caratteri che nel testo devono essere sottolineati

en: Line wrap
it: A capo automatico

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
it: Se impostato, le linee troppo lunghe vengono mandate a capo automaticamente

en: Line wrap mode
it: Modalità a capo automatico

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
it: Se l'a capo automatico è impostato, controlla come viene attuato

en: Whether the label text can be selected with the mouse
it: Indica se l'etichetta di testo può essere selezionata con il mouse

en: Mnemonic key
it: Acceleratore

en: The mnemonic accelerator key for this label
it: L'acceleratore per questa etichetta

en: Mnemonic widget
it: Widget acceleratore

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
it: Il widget attivato alla pressione sulla tastiera dell'acceleratore dell'etichetta

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
it: Il punto preferito per ridurre la stringa se l'etichetta non ha spazio sufficiente per visualizzarla completamente

en: Single Line Mode
it: Modalità a linea singola

en: Whether the label is in single line mode
it: Indica se l'etichetta è in modalità linea singola

en: Angle
it: Angolo

en: Angle at which the label is rotated
it: Angolo di rotazione dell'etichetta

en: The desired maximum width of the label, in characters
it: La massima larghezza desiderata dell'etichetta, in caratteri

en: Track visited links
it: Traccia collegamenti visitati

en: Whether visited links should be tracked
it: Indica se devono essere tracciati i collegamenti visitati

en: Number of lines
it: Numero di righe

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
it: Il numero di righe quando si elide un'etichetta che va a capo

en: The width of the layout
it: La larghezza del layout

en: The height of the layout
it: L'altezza del layout

en: Currently filled value level
it: Livello del riempimento attuale

en: Currently filled value level of the level bar
it: Il livello di riempimento attuale della barra

en: Minimum value level for the bar
it: Minimo valore possibile per la barra

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
it: Minimo valore possibile che può essere visualizzato dalla barra

en: Maximum value level for the bar
it: Massimo valore possibile per la barra

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
it: Massimo valore possibile che può essere visualizzato dalla barra

en: The mode of the value indicator
it: La modalità del valore indicatore

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
it: La modalità del valore indicatore visualizzato dalla barra

en: Invert the direction in which the level bar grows
it: Inverte la direzione di crescita della barra

en: Minimum height for filling blocks
it: Altezza minima blocchi di riempimento

en: Minimum height for blocks that fill the bar
it: L'altezza minima dei blocchi che riempiono la barra

en: Minimum width for filling blocks
it: Larghezza minima blocchi di riempimento

en: Minimum width for blocks that fill the bar
it: La larghezza minima dei blocchi che riempiono la barra

en: The URI bound to this button
it: L'URI legato a questo pulsante

en: Visited
it: Visitato

en: Whether this link has been visited.
it: Indica se questo collegamento è stato visitato.

en: Whether this row can be activated
it: Indica se questa riga può essere attivata

en: Whether this row can be selected
it: Indica se è possibile fare clic su questa riga

en: Permission
it: Permesso

en: The GPermission object controlling this button
it: L'oggetto GPermission che controllo questo pulsante

en: Lock Text
it: Testo per il blocco

en: The text to display when prompting the user to lock
it: Il testo visualizzato quando viene richiesto all'utente di bloccare

en: Unlock Text
it: Testo per lo sblocco

en: The text to display when prompting the user to unlock
it: Il testo visualizzato quando viene richiesto all'utente di sbloccare

en: Lock Tooltip
it: Suggerimento per il blocco

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
it: Il suggerimento visualizzato quando viene richiesto all'utente di bloccare

en: Unlock Tooltip
it: Suggerimento per lo sblocco

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
it: Il suggerimento visualizzato quando viene richiesto all'utente di sbloccare

en: Not Authorized Tooltip
it: Suggerimento per non autorizzato

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
it: Il suggerimento visualizzato quando l'utente non può ottenere l'autorizzazione

en: Inspected
it: Ispezionato

en: Inspected widget
it: Widget ispezionato

en: magnification
it: ingrandimento

en: resize
it: ridimensiona

en: Pack direction
it: Direzione inserimento

en: The pack direction of the menubar
it: La direzione di inserimeno della barra menù

en: Child Pack direction
it: Direzione inserimento figlio

en: The child pack direction of the menubar
it: La direzione di inserimento figlio della barra menù

en: Style of bevel around the menubar
it: Stile della smussatura attorno alla barra del menù

en: Internal padding
it: Riempimento interno

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
it: La quantità di spazio di contorno tra l'ombra della barra del menù e le voci del menù

en: Popup
it: Pop-up

en: The dropdown menu.
it: Il menù a comparsa

en: Menu model
it: Modello menù

en: The model from which the popup is made.
it: Il modello dal quale è creato il popup.

en: Align with
it: Allinea con

en: The parent widget which the menu should align with.
it: Il widget genitore a cui il menù dovrebbe allinearsi

en: Direction
it: Direzione

en: The direction the arrow should point.
it: La direzione verso cui la freccia dovrebbe puntare

en: Use a popover
it: Usa un pop-over

en: Use a popover instead of a menu
it: Usa un pop-over al posto di un menù

en: Popover
it: Pop-over

en: The popover
it: Il pop-over

en: The currently selected menu item
it: La voce di menù attualmente selezionata

en: The accel group holding accelerators for the menu
it: Il gruppo di acceleratori che detengono gli acceleratori per il menù

en: Accel Path
it: Percorso acceleratori

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
it: Un percorso di acceleratori usato per costruire percorsi di acceleratori per elementi figli

en: Attach Widget
it: Widget collegato

en: The widget the menu is attached to
it: Il widget a cui il menù è collegato

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
it: Un titolo che può essere visualizzato dal gestore di finestre se il menù viene staccato

en: Tearoff State
it: Stato di sganciamento

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
it: Un valore booleano che indica se il menù è sganciato

en: The monitor the menu will be popped up on
it: Il monitor su cui apparirà il menù

en: Reserve Toggle Size
it: Riserva dimensione toggle

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
it: Un valore booleano che indica se il menù riserva spazio per toggle e icone

en: Anchor hints
it: Strategia di posizionamento

en: Positioning hints for when the menu might fall off-screen
it: La strategia di posizionamento nel caso in cui i menù risiedano al di fuori della finestra

en: Rect anchor dx
it: Posizionamento orizzontale rettangolo

en: Rect anchor horizontal offset
it: Posizionamento del rettangolo per lo spostamento orizzontale

en: Rect anchor dy
it: Posizionamento verticale rettangolo

en: Rect anchor vertical offset
it: Posizionamento del rettangolo per lo spostamento verticale

en: Menu type hint
it: Strategia tipo di menù

en: Menu window type hint
it: Strategia per il tipo di finestra di menù

en: Horizontal Padding
it: Riempimento orizzontale

en: Extra space at the left and right edges of the menu
it: Spazio aggiuntivo a destra e a sinistra dei limiti del menù

en: Vertical Padding
it: Riempimento verticale

en: Extra space at the top and bottom of the menu
it: Spazio aggiuntivo al di sopra e al di sotto del menù

en: Vertical Offset
it: Spostamento verticale

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
it: Numero di pixel di cui viene spostato verticalmente il menù quando è un sottomenù

en: Horizontal Offset
it: Spostamento orizzontale

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
it: Numero di pixel di cui viene spostato orizzontalmente il menù quando è un sottomenù

en: Double Arrows
it: Doppie freccie

en: When scrolling, always show both arrows.
it: Durante lo scorrimento, mostra sempre due freccie.

en: Arrow Placement
it: Posizionamento freccia

en: Indicates where scroll arrows should be placed
it: Indica dove dovrebbero essere posizionate le frecce di scorrimento

en: Left Attach
it: Inserimento a sinistra

en: Right Attach
it: Inserimento a destra

en: The column number to attach the right side of the child to
it: Il numero di colonna in cui posizionare la parte sinistra del widget figlio

en: Top Attach
it: Inserimento in alto

en: The row number to attach the top of the child to
it: Il numero di riga in cui posizionare la parte superiore del widget figlio

en: Bottom Attach
it: Inserimento in basso

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
it: Costante arbitraria per rimpicciolire la freccia di scorrimento

en: Right Justified
it: Allineato a destra

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
it: Indica se l'elemento del menù appare allineato sul lato destro di una barra dei menù

en: Submenu
it: Sottomenù

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
it: Il sottomenù attaccato alla voce di menù, o NULL se non ce n'è alcuno

en: Sets the accelerator path of the menu item
it: Imposta il percorso di acceleratori dell'elemento del menù

en: The text for the child label
it: Il testo per l'etichetta figlio

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
it: La quantità di spazio usato completamente dalla freccia, relativo alla dimensione del carattere dell'elemento del menù

en: Width in Characters
it: Larghezza in caratteri

en: The minimum desired width of the menu item in characters
it: La larghezza desiderata minima di una voce di menù, in caratteri

en: Take Focus
it: Ottieni focus

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
it: Un valore booleano che determina se il menù cattura il focus da tastiera

en: The dropdown menu
it: Il menù a comparsa

en: label border
it: bordo etichetta

en: Width of border around the label in the message dialog
it: Larghezza del bordo intorno all'etichetta nella finestra di dialogo messaggio

en: Message Buttons
it: Pulsanti messaggio

en: The buttons shown in the message dialog
it: I pulsanti visualizzati nella finestra di messaggio

en: The primary text of the message dialog
it: La parte primaria del testo della finestra di messaggio

en: Use Markup
it: Usa marcatori

en: The primary text of the title includes Pango markup.
it: La parte primaria del testo del titolo include la marcatura pango.

en: Secondary Text
it: Parte secondaria del testo

en: The secondary text of the message dialog
it: La parte secondaria del testo della finestra di messaggio

en: Use Markup in secondary
it: Usa marcatura nella parte secondaria del testo

en: The secondary text includes Pango markup.
it: La parte secondaria del testo include la marcatura pango.

en: Image
it: Immagine

en: The image
it: Immagine

en: Message area
it: Area messaggio

en: GtkBox that holds the dialog's primary and secondary labels
it: Il GtkBox che contiene le etichette primarie e secondarie della finestra di dialogo

en: Role
it: Ruolo

en: The role of this button
it: Il ruolo di questo pulsante

en: The icon
it: L'icona

en: The text
it: Il testo

en: The text of the button includes XML markup. See pango_parse_markup()
it: Il testo del pulsante include markup XML. Vedere pango_parse_markup()

en: Menu name
it: Nome menù

en: The name of the menu to open
it: Il nome del menù da aprire

en: Whether the menu is a parent
it: Indica se il menù è un genitore

en: Centered
it: Centrato

en: Whether to center the contents
it: Indica se i contenuti devono essere centrati

en: Iconic
it: Icone

en: Whether to prefer the icon over text
it: Indica se preferire le icone ai testi

en: Parent
it: Genitore

en: The parent window
it: La finestra genitore

en: Is Showing
it: È mostrato

en: Are we showing a dialog
it: Se viene mostrato un dialogo

en: The screen where this window will be displayed.
it: Lo schermo dove verrà mostrata questa finestra.

en: Dialog Title
it: Titolo finestra di dialogo

en: The title of the file chooser dialog
it: Il titolo della finestra di dialogo di selezione file

en: Modal
it: Modale

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
it: Se VERO, la finestra di dialogo è modale (le altre finestre non sono utilizzabili fino a quando questa non viene chiusa)

en: Whether the dialog is currently visible
it: Indica se la finestra di dialogo è visibile

en: Transient for Window
it: Transient per la finestra

en: The transient parent of the dialog
it: Il genitore transient di una finestra di dialogo

en: Page
it: Pagina

en: The index of the current page
it: L'indice della pagina corrente

en: Tab Position
it: Posizione schede

en: Which side of the notebook holds the tabs
it: In quale parte dello schedario vengono mostrate le schede

en: Show Tabs
it: Mostra le schede

en: Whether tabs should be shown
it: Indica se le schede devono essere mostrate

en: Show Border
it: Mostra bordo

en: Whether the border should be shown
it: Indica se il bordo deve essere mostrato

en: Scrollable
it: Scorribile

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
it: Se VERO, verranno aggiunte delle frecce di scorrimento quando ci sono troppe schede

en: Enable Popup
it: Abilita il menù popup

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
it: Se VERO, premendo il pulsante destro del mouse sullo schedario verrà visualizzato un menù che potrà essere usato per muoversi tra le pagine

en: Group Name
it: Nome gruppo

en: Group name for tab drag and drop
it: Nome gruppo per il «drag and drop» delle schede

en: Tab label
it: Etichetta della scheda

en: The string displayed on the child's tab label
it: La stringa visualizzata nell'etichetta delle schede figlie

en: Menu label
it: Etichetta menù

en: The string displayed in the child's menu entry
it: La stringa visualizzata nelle voci dei menù figli

en: Tab expand
it: Espandi scheda

en: Whether to expand the child's tab
it: Indica se le schede (figlie) devono essere espanse

en: Tab fill
it: Riempimento schede

en: Whether the child's tab should fill the allocated area
it: Indica se le schede figlie devono utilizzare tutta l'area disponibile

en: Tab reorderable
it: Schede ri-ordinabili

en: Whether the tab is reorderable by user action
it: Indica se la scheda è ri-ordinabile da un'azione utente

en: Tab detachable
it: Scheda staccabile

en: Whether the tab is detachable
it: Indica se la scheda può essere staccata

en: Secondary backward stepper
it: Pulsante indietro secondario

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
it: Visualizza un secondo pulsante freccia indietro nella parte opposta dell'area delle schede

en: Secondary forward stepper
it: Pulsante avanti secondario

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
it: Visualizza un secondo pulsante freccia avanti sulla parte opposta dell'area delle schede

en: Backward stepper
it: Pulsante indietro

en: Display the standard backward arrow button
it: Visualizza il pulsante standard freccia indietro

en: Forward stepper
it: Pulsante avanti

en: Display the standard forward arrow button
it: Visualizza il pulsante standard freccia avanti

en: Tab overlap
it: Sovrapposizione scheda

en: Size of tab overlap area
it: Dimensione dell'area di sovrapposizione della scheda

en: Tab curvature
it: Curvatura della scheda

en: Size of tab curvature
it: Valore della curvatura della scheda

en: Arrow spacing
it: Spaziatura freccia

en: Scroll arrow spacing
it: Spaziatura freccia scorrimento

en: Initial gap
it: Spazio iniziale

en: Initial gap before the first tab
it: Spazio iniziale prima della prima scheda

en: Tab gap
it: Spazio della scheda

en: Active tab is drawn with a gap at the bottom
it: La scheda attiva viene rappresentata con una spaziatura sul fondo

en: The orientation of the orientable
it: L'orientazione dell'oggetto orientabile

en: Pass Through
it: Pass-through

en: Pass through input, does not affect main child
it: Input pass-through, non ha effetto sul figlio principale

en: Index
it: Indice

en: The index of the overlay in the parent, -1 for the main child
it: La posizione della sovrapposizione nel genitore, -1 per il figlio principale

en: Action group
it: Gruppo azioni

en: Action group to launch actions from
it: Gruppo azioni da cui lanciare le azioni

en: Pad device
it: Dispositivo pad

en: Pad device to control
it: Dispositivo pad da controllare

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
it: Posizione, in pixel, dei separatori pan (0 indica in alto a sinistra)

en: Position Set
it: Imposta posizione

en: TRUE if the Position property should be used
it: Se VERO, la proprietà posizione può essere usata

en: Minimal Position
it: Posizione minima

en: Smallest possible value for the "position" property
it: Il valore più piccolo che può essere assegnato alla proprietà "posizione"

en: Maximal Position
it: Posizione massima

en: Largest possible value for the "position" property
it: Il valore più grande che può essere assegnato alla proprietà "posizione"

en: Wide Handle
it: Handle largo

en: Whether the paned should have a prominent handle
it: Indica se la finestra con riquadri deve avere un handle ben visibile

en: Handle Size
it: Dimensione dell'handle

en: Width of handle
it: Larghezza dell'handle

en: Resize
it: Ridimensiona

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
it: Se VERO, il widget figlio si espande e si restringe secondo il widget in cui è inserito

en: Shrink
it: Ridimensiona

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
it: Se VERO, il widget figlio può essere reso più piccolo dei suoi requisiti

en: Location to Select
it: Posizione da selezionare

en: The location to highlight in the sidebar
it: La posizione da evidenziare nel riquadro laterale

en: Open Flags
it: Flag apertura

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
it: Modalità in cui l'applicazione chiamante può aprire posizioni selezionate nel riquadro laterale

en: Show recent files
it: Mostra file recenti

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
it: Indica se il riquadro laterale contiene una scorciatoia ai file recenti

en: Show 'Desktop'
it: Mostra «Scrivania»

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
it: Indica se il riquadro laterale contiene una scorciatoia alla cartella Scrivania

en: Show 'Connect to Server'
it: Mostra "Connetti al server"

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to a 'Connect to server' dialog
it: Indica se il riquadro laterale contiene una scorciatoia alla finestra "Connetti al server"

en: Show 'Enter Location'
it: Mostra «Inserisci posizione»

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
it: Indica se il riquadro laterale contiene una scorciatoia per inserire una posizione

en: Whether the sidebar only includes local files
it: Indica se il riquadro laterale contiene solo i file locali

en: Show 'Trash'
it: Mostra «Cestino»

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
it: Indica se il riquadro laterale contiene una scorciatoia al Cestino

en: Show 'Other locations'
it: Mostra «Altre posizioni»

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
it: Indica se il riquadro laterale contiene un elemento per mostrare posizioni esterne

en: Show “Starred Location”
it: Mostra «Posizioni preferite»

en: Whether the sidebar includes an item to show starred files
it: Indica se il riquadro laterale contiene un elemento per mostrare i file preferiti

en: Whether to emit ::populate-popup for popups that are not menus
it: Indica se emettere ::populate-popup per pop-up che non sono menù

en: Loading
it: Caricamento

en: Whether the view is loading locations
it: Indica se la view sta caricando le posizioni

en: Fetching networks
it: Recupero reti

en: Whether the view is fetching networks
it: Indica se la view sta recuperando le reti

en: Icon of the row
it: Icona per la riga

en: The icon representing the volume
it: L'icona che rappresenta il volume

en: Name of the volume
it: Nome del volume

en: The name of the volume
it: Il nome del volume

en: Path of the volume
it: Percorso del volume

en: The path of the volume
it: Il percorso del volume

en: Volume represented by the row
it: Volume rappresentato dalla riga

en: The volume represented by the row
it: Il volume rappresentato dalla riga

en: Mount represented by the row
it: Punto di mount rappresentato dalla riga

en: The mount point represented by the row, if any
it: Il punto di mount rappresentato dalla riga, se presente

en: File represented by the row
it: File rappresentato dalla riga

en: The file represented by the row, if any
it: Il file rappresentato dalla riga, se presente

en: Whether the row represents a network location
it: Indica se la riga rappresenta una posizione di rete

en: Whether the plug is embedded
it: Indica se il plug è incassato

en: Socket Window
it: Finestra socket

en: The window of the socket the plug is embedded in
it: La finestra del socket in cui il plug è incassato

en: Relative to
it: Relativo a

en: Widget the bubble window points to
it: Widget a cui la notifica punta

en: Pointing to
it: Punta a

en: Rectangle the bubble window points to
it: Rettangolo a cui la notifica punta

en: Position to place the bubble window
it: Posizione in cui sistemare la notifica

en: Whether the popover is modal
it: Indica se il pop-over è modale

en: Transitions enabled
it: Transizioni abilitate

en: Whether show/hide transitions are enabled or not
it: Indica se le transizioni per rivelare/nascondere sono abilitate o meno

en: Constraint
it: Vincolo

en: Constraint for the popover position
it: Il vincolo per la posizione di pop-over

en: Visible submenu
it: Sotto-menù visibile

en: The name of the visible submenu
it: Il nome del sotto-menù visibile

en: The name of the submenu
it: Il nome del sotto-menù

en: Name of the printer
it: Nome della stampante

en: Backend for the printer
it: Backend della stampante

en: Is Virtual
it: È virtuale

en: FALSE if this represents a real hardware printer
it: FALSE se rappresenta una stampante reale

en: Accepts PDF
it: Accetta «PDF»

en: TRUE if this printer can accept PDF
it: VERO se la stampante può accettare PDF

en: Accepts PostScript
it: Accetta «PostScript»

en: TRUE if this printer can accept PostScript
it: VERO se la stampante può accettare «PostScript»

en: State Message
it: Messaggio di stato

en: String giving the current state of the printer
it: Stringa che fornisce lo stato corrente della stampante

en: Location
it: Posizione

en: The location of the printer
it: Il luogo in cui si trova la stampante

en: The icon name to use for the printer
it: Il nome da dare all'icona della stampante

en: Job Count
it: Numero lavori

en: Number of jobs queued in the printer
it: Il numero di lavori di stampa accodati nella stampante

en: Paused Printer
it: Stampante in pausa

en: TRUE if this printer is paused
it: VERO se la stampante è in pausa

en: Accepting Jobs
it: Accetta lavori

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
it: VERO se la stampante può accettare nuovi lavori

en: Option Value
it: Valore opzione

en: Value of the option
it: Il valore dell'opzione

en: Source option
it: Opzione sorgente

en: The PrinterOption backing this widget
it: La PrinterOption a cui corrisponde questo widget

en: Title of the print job
it: Titolo del lavoro di stampa

en: Printer
it: Stampante

en: Printer to print the job to
it: La stampante a cui inviare i lavori di stampa

en: Settings
it: Impostazioni

en: Printer settings
it: Impostazioni stampante

en: Page Setup
it: Impostazione pagina

en: Track Print Status
it: Traccia lo stato della stampante

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
it: VERO se il lavoro di stampa continuerà ad emettere segnali «status-changed» dopo l'invio di dati alla stampante o al server di stampa.

en: Default Page Setup
it: Impostazioni della pagina predefinita

en: The GtkPageSetup used by default
it: Le GtkPageSetup usate come predefinite

en: Print Settings
it: Impostazioni stampante

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
it: Le impostazioni GtkPrintSettings usate per inizializzare la finestra di dialogo

en: Job Name
it: Nome lavoro

en: A string used for identifying the print job.
it: Una stringa usata per identificare il lavoro di stampa.

en: Number of Pages
it: Numero di pagine

en: The number of pages in the document.
it: Il numero di pagine nel documento.

en: Current Page
it: Pagina corrente

en: The current page in the document
it: La pagina corrente nel documento

en: Use full page
it: Usa pagina intera

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
it: VERO se il punto di origine per il contesto è l'angolo della pagina e non l'angolo dell'area destinata all'immagine

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
it: VERO se l'operazione di stampa continua ad inviare informazioni sullo stato del lavoro di stampa dopo che i dati da stampare sono stati inviati alla stampante o al server di stampa.

en: Unit
it: Unità di misura

en: The unit in which distances can be measured in the context
it: L'unità di misura in cui vengono misurate le distanze nel contesto

en: Show Dialog
it: Mostra finestra di dialogo

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
it: VERO se una finestra di avanzamento viene mostrata durante la stampa.

en: Allow Async
it: Consenti modalità asincrona

en: TRUE if print process may run asynchronous.
it: VERO se il processo di stampa può essere eseguito in modalità asincrona.

en: Export filename
it: Esporta nome del file

en: Status
it: Stato

en: The status of the print operation
it: Lo stato dell'operazione di stampa

en: Status String
it: Stringa di stato

en: A human-readable description of the status
it: Descrizione umanamente comprensibile dello stato di stampa

en: Custom tab label
it: Etichetta per la scheda personalizzata

en: Label for the tab containing custom widgets.
it: Etichetta per una scheda contenente widget personalizzati.

en: Support Selection
it: Supporta la selezione

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
it: VERO se l'operazione di stampa supporta la stampa della selezione

en: Has Selection
it: Presenta la sezione

en: TRUE if a selection exists.
it: VERO se esiste una selezione.

en: Embed Page Setup
it: Incorpora impostazione pagina

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
it: VERO se le combo di impostazione pagine sono incorporate in GtkPrintUnixDialog

en: Number of Pages To Print
it: Numero di pagine da stampare

en: The number of pages that will be printed.
it: Il numero di pagine che verranno stampate.

en: The GtkPageSetup to use
it: Il GtkPageSetup da utilizzare

en: Selected Printer
it: Stampante selezionata

en: The GtkPrinter which is selected
it: Il GtkPrinter selezionato

en: Manual Capabilities
it: Capacità manuali

en: Capabilities the application can handle
it: Capacità che l'applicazione può gestire

en: Whether the dialog supports selection
it: Indica se il dialogo supporta la selezione

en: Whether the application has a selection
it: Indica se l'applicazione presenta una selezione

en: Fraction
it: Frazione

en: The fraction of total work that has been completed
it: La frazione di lavoro che è stata completata

en: Pulse Step
it: Intervallo di pulsazione

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
it: La frazione di avanzamento complessivo di cui muovere il blocco animato quando viene dato un impulso

en: Text to be displayed in the progress bar
it: Testo visualizzato nella barra di avanzamento

en: Show text
it: Mostra il testo

en: Whether the progress is shown as text.
it: Indica se l'avanzamento viene mostrato come testo.

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
it: Il punto preferito per elidere la stringa, se la barra di avanzamento non ha spazio sufficiente per visualizzare completamente la stringa.

en: X spacing
it: Spaziatura orizzontale

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
it: Spaziatura aggiuntiva applicata alla larghezza di una barra di avanzamento.

en: Y spacing
it: Spaziatura verticale

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
it: Spaziatura aggiuntiva applicata all'altezza di una barra di avanzamento.

en: Minimum horizontal bar width
it: Larghezza minima orizzontale barra

en: The minimum horizontal width of the progress bar
it: La larghezza minima orizzontale della barra di avanzamento

en: Minimum horizontal bar height
it: Altezza minima orizzontale barra

en: Minimum horizontal height of the progress bar
it: L'altezza minima orizzontale della barra di avanzamento

en: Minimum vertical bar width
it: Larghezza minima verticale barra

en: The minimum vertical width of the progress bar
it: La larghezza minima verticale della barra di avanzamento

en: Minimum vertical bar height
it: Altezza minima verticale barra

en: The minimum vertical height of the progress bar
it: L'altezza minima verticale della barra di avanzamento

en: The radio button whose group this widget belongs to.
it: Il pulsante «radio» del gruppo al quale questo widget appartiene.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
it: L'elemento del menù «radio» del gruppo al quale il widget appartiene.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
it: Il pulsante «radio» del gruppo al quale questo pulsante appartiene.

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
it: Il widget GtkAdjustment che contiene il valore attuale di questo oggetto intervallo

en: Invert direction slider moves to increase range value
it: Inverte la direzione in cui si deve muovere lo slider per incrementare il valore dell'intervallo

en: Lower stepper sensitivity
it: Sensibilità stepper di decremento

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
it: La politica di sensibilità dello stepper di decremento

en: Upper stepper sensitivity
it: Sensibilità stepper di incremento

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
it: La politica di sensibilità dello stepper di incremento

en: Show Fill Level
it: Mostra livello riempimento

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
it: Indica se mostrare un indicatore grafico del livello di riempimento sull'avvallamento.

en: Restrict to Fill Level
it: Restringi a livello riempimento

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
it: Indica se restringere il limite superiore al livello di riempimento.

en: Fill Level
it: Livello riempimento

en: The fill level.
it: Il livello di riempimento.

en: Round Digits
it: Arrotonda cifre

en: The number of digits to round the value to.
it: Il numero di cifre a cui arrotondare il valore.

en: Slider Width
it: Larghezza dello slider

en: Width of scrollbar or scale thumb
it: Larghezza della barra di scorrimento o elemento di scala

en: Trough Border
it: Bordo avvallamento

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
it: Spazio tra cursore di scorrimento/passo e il bordo più esterno dell'avvallamento

en: Stepper Size
it: Dimensione pulsante di passo

en: Length of step buttons at ends
it: Lunghezza dei pulsanti di passo alle estremità

en: Stepper Spacing
it: Spaziatura pulsante di passo

en: Spacing between step buttons and thumb
it: Spaziatura tra i pulsanti di passo e il cursore di scorrimento

en: Arrow X Displacement
it: Spostamento orizzontale della freccia

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
it: Spostamento orizzontale della freccia quando il pulsante viene rilasciato

en: Arrow Y Displacement
it: Spostamento verticale della freccia

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
it: Spostamento verticale della freccia quando il pulsante viene rilasciato

en: Trough Under Steppers
it: Avvallamento sotto gli stepper

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
it: Indica se disegnare l'avvallamento per tutta la lunghezza dell'intervallo o escludere gli stepper e la spaziatura

en: Arrow scaling
it: Scalatura freccia

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
it: Scalatura della freccia in base alla dimensione del pulsante di scorrimento

en: Recent Manager
it: Gestore recenti

en: The RecentManager object to use
it: L'oggetto RecentManager da utilizzare

en: Show Private
it: Mostra dati privati

en: Whether the private items should be displayed
it: Indica se devono essere visualizzati gli elementi privati

en: Show Tooltips
it: Mostra Suggerimenti

en: Whether there should be a tooltip on the item
it: Indica se deve essere visualizzato il suggerimento sull'elemento

en: Show Icons
it: Mostra icone

en: Whether there should be an icon near the item
it: Indica se visualizzare l'icona di fianco l'elemento

en: Show Not Found
it: Mostra «Non trovato»

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
it: Indica se devono essere visualizzati gli elementi che si riferiscono a risorse non disponibili

en: Whether to allow multiple items to be selected
it: Indica se è possibile selezionare più elementi

en: Local only
it: Solo locale

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
it: Indica se le risorse selezionate devono essere limitate all'URI locale «file:»

en: Limit
it: Limite

en: The maximum number of items to be displayed
it: Il numero massimo di elementi da visualizzare

en: Sort Type
it: Tipo ordinamento

en: The sorting order of the items displayed
it: Il tipo di ordinamento degli elementi visualizzati

en: The current filter for selecting which resources are displayed
it: Il filtro attualmente usato per selezionare quali risorse visualizzare

en: The full path to the file to be used to store and read the list
it: Il percorso completo del file da usare per memorizzare e leggere l'elenco

en: The size of the recently used resources list
it: La dimensione dell'elenco delle risorse usate di recente

en: Transition type
it: Tipo transizione

en: The type of animation used to transition
it: Il tipo di animazione usato nelle transizioni

en: Transition duration
it: Durata transizione

en: The animation duration, in milliseconds
it: La durata dell'animazione, in millisecondi

en: Reveal Child
it: Mostra il figlio

en: Whether the container should reveal the child
it: Indica se il contenitore debba mostrare il figlio

en: Child Revealed
it: Figlio mostrato

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
it: Indica se il figlio è stato mostrato e l'animazione target raggiunta

en: The value of the scale
it: Il valore della scala

en: The icon size
it: La dimensione dell'icona

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
it: Il GtkAdjustment che contiene il valore attuale di questo oggetto pulsante scala

en: Icons
it: Icone

en: List of icon names
it: Elenco di nomi di icona

en: The number of decimal places that are displayed in the value
it: Il numero di cifre decimali che sono visualizzate nel valore

en: Draw Value
it: Mostra valore

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
it: Indica se il valore corrente viene visualizzato come stringa vicino allo slider

en: Has Origin
it: Ha un'origine

en: Whether the scale has an origin
it: Indica se la scala ha un'origine

en: Value Position
it: Posizione valore

en: The position in which the current value is displayed
it: La posizione nella quale il valore corrente verrà visualizzato

en: Slider Length
it: Lunghezza slider

en: Length of scale's slider
it: La lunghezza dello slider di scala

en: Value spacing
it: Spaziatura valore

en: Space between value text and the slider/trough area
it: Spazio tra il testo del valore e l'area slider/avvallamento

en: Horizontal adjustment
it: Regolazione orizzontale

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
it: Regolazione orizzontale che è condivisa tra il widget scorrevole e il suo controllore

en: Vertical adjustment
it: Regolazione verticale

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
it: Regolazione verticale che è condivisa tra il widget scorrevole e il suo controllore

en: Horizontal Scrollable Policy
it: Politica scorrevole orizzontale

en: How the size of the content should be determined
it: Modo per determinare la dimensione del contenuto

en: Vertical Scrollable Policy
it: Politica scorrevole verticale

en: Minimum Slider Length
it: Lunghezza minima slider

en: Minimum length of scrollbar slider
it: Lunghezza minima dello slider della barra di scorrimento

en: Fixed slider size
it: Dimensione fissa slider

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
it: Non modifica la dimensione dello slider, lasciandolo bloccato sulla dimensione minima

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
it: Visualizza un secondo pulsante freccia indietro nella parte opposta della barra di scorrimento

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
it: Visualizza un secondo pulsante freccia avanti sulla parte opposta della barra di scorrimento

en: Horizontal Adjustment
it: Regolazione orizzontale

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
it: Il widget GtkAdjustment per il posizionamento orizzontale

en: Vertical Adjustment
it: Regolazione verticale

en: The GtkAdjustment for the vertical position
it: Il widget GtkAdjustment per il posizionamento verticale

en: Horizontal Scrollbar Policy
it: Politica barra scorrimento orizzontale

en: When the horizontal scrollbar is displayed
it: Indica quando verrà visualizzata la barra di scorrimento orizzontale

en: Vertical Scrollbar Policy
it: Politica barra scorrimento verticale

en: When the vertical scrollbar is displayed
it: Indica quando verrà visualizzata la barra di scorrimento verticale

en: Window Placement
it: Posizionamento finestra

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
it: Dove è posizionato il contenuto rispetto alle barre di scorrimento.

en: Window Placement Set
it: Posizionamento finestra impostato

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
it: Indica se «window-placement» deve essere utilizzato per determinare la posizione dei contenuti rispetto alla barra di scorrimento.

en: Shadow Type
it: Tipo ombra

en: Style of bevel around the contents
it: Stile della smussatura attorno al contenuto

en: Scrollbars within bevel
it: Barre scorrimento dentro smussatura

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
it: Pone le barre di scorrimento all'interno della smussatura della finestra di scorrimento

en: Scrollbar spacing
it: Spaziatura barra scorrimento

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
it: Numero di pixel tra la barra di scorrimento e la finestra di scorrimento

en: Minimum Content Width
it: Larghezza minima contenuto

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
it: La larghezza minima che la finestra scorrevole allocherà per il suo contenuto

en: Minimum Content Height
it: Altezza minima contenuto

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
it: L'altezza minima che la finestra scorrevole allocherà per il suo contenuto

en: Kinetic Scrolling
it: Scorrimento cinetico

en: Kinetic scrolling mode.
it: Modalità scorrimento cinetico

en: Overlay Scrolling
it: Scorrimento sovrapposto

en: Overlay scrolling mode
it: Modalità scorrimento sovrapposto

en: Maximum Content Width
it: Larghezza massima contenuto

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
it: La larghezza massima che la finestra scorrevole allocherà per il suo contenuto

en: Maximum Content Height
it: Altezza massima contenuto

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
it: L'altezza massima che la finestra scorrevole allocherà per il suo contenuto

en: Propagate Natural Width
it: Propagazione larghezza naturale

en: Propagate Natural Height
it: Propagazione altezza naturale

en: Search Mode Enabled
it: Modalità ricerca abilitata

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
it: Indica se la modalità di ricerca è abilitata e la barra di ricerca è mostrata

en: Whether to show the close button in the toolbar
it: Indica se mostrare il pulsante di chiusura nella barra strumenti

en: Draw
it: Disegna

en: Whether the separator is drawn, or just blank
it: Indica se il separatore è disegnato o solo lasciato vuoto

en: Double Click Time
it: Durata doppio clic

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
it: Massimo tempo consentito tra due clic affinché siano considerati un doppio clic (in millisecondi)

en: Double Click Distance
it: Distanza doppio clic

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
it: Massima distanza consentita tra due clic affinché siano considerati un doppio clic (in pixel)

en: Cursor Blink
it: Cursore lampeggiante

en: Whether the cursor should blink
it: Indica se il cursore deve lampeggiare o meno

en: Cursor Blink Time
it: Velocità lampeggiamento cursore

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
it: Lunghezza del ciclo di lampeggiamento del cursore, in millisecondi

en: Cursor Blink Timeout
it: Temporizzazione lampeggiamento cursore

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
it: Il tempo dopo il quale il cursore smette di lampeggiare, in secondi

en: Split Cursor
it: Dividi cursore

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
it: Indica se devono essere visualizzati due cursori per testo misto, sinistra-destra e destra-sinistra

en: Cursor Aspect Ratio
it: Proporzioni del cursore

en: The aspect ratio of the text caret
it: Le proporzioni del cursore

en: Theme Name
it: Nome tema

en: Name of theme to load
it: Nome del tema da caricare

en: Icon Theme Name
it: Nome tema icone

en: Name of icon theme to use
it: Nome del tema delle icone da utilizzare

en: Fallback Icon Theme Name
it: Nome tema icone di ripiego

en: Name of a icon theme to fall back to
it: Nome di un tema delle icone su cui ripiegare

en: Key Theme Name
it: Nome tema tasti

en: Name of key theme to load
it: Nome del tema dei tasti da caricare

en: Menu bar accelerator
it: Acceleratore barra dei menù

en: Keybinding to activate the menu bar
it: Sequenza di tasti per attivare la barra dei menù

en: Drag threshold
it: Soglia trascinamento

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
it: Numero di pixel di cui può essere mosso il cursore prima che venga attivato il trascinamento

en: Font Name
it: Nome carattere

en: The default font family and size to use
it: La famiglia di carattere e la dimensione predefiniti da usare

en: Icon Sizes
it: Dimensioni icone

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
it: Elenco delle dimensioni delle icona (gtk-menù=16,16;gtk-button=20,20...)

en: GTK Modules
it: Moduli GTK

en: List of currently active GTK modules
it: Elenco dei moduli GTK attualmente attivi

en: Xft Antialias
it: Antialias xft

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
it: Indica se applicare l'antialias ai caratteri xft; 0=no, 1=si, -1=predefinito

en: Xft Hinting
it: Hinting xft

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
it: Indica se applicare l'hinting ai caratteri xft; 0=no, 1=si, -1=predefinito

en: Xft Hint Style
it: Stile hinting xft

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
it: Il grado di hinting da usare: hintnone, hintslight, hintmedium o hintfull

en: Xft RGBA
it: RGBA xft

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
it: Tipo di antialiasing del subpixel; nessuno, rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Xft DPI
it: DPI xft

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
it: Risoluzione per xft in 1024 * punti/pollice. -1 per usare il valore predefinito

en: Cursor theme name
it: Nome tema cursore

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
it: Il nome del tema del cursore da usare, NULL per usare il tema predefinito

en: Cursor theme size
it: Dimensione tema cursore

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
it: La dimensione da usare per i cursori, 0 per usare la dimensione predefinita

en: Alternative button order
it: Ordine alternativo pulsanti

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
it: Indica se nelle finestre di dialogo i pulsanti devono usare la disposizione alternativa

en: Alternative sort indicator direction
it: Direzione alternativa indicatori ordinamento

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
it: Indica se la direzione degli indicatori di ordinamento nelle viste a elenco e ad albero è invertita rispetto a quella predefinita (dove la freccia rivolta verso il basso indica ordine ascendente)

en: Show the 'Input Methods' menu
it: Visualizza il menù «Metodi di input»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
it: Indica se i menù contestuale dei campi di testo e delle viste di testo devono consentire di cambiare il metodo di input

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
it: Visualizza il menù «Inserisci carattere di controllo unicode»

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
it: Indica se i menù contestuale dei campi di testo e delle viste di testo devono consentire di inserire caratteri di controllo

en: Start timeout
it: Timeout di inizio

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
it: Valore iniziale dei timeout, quando viene premuto il pulsante

en: Repeat timeout
it: Timeout di ripetizione

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
it: Valore di ripetizione dei timeout, quando viene premuto il pulsante

en: Expand timeout
it: Timeout di espansione

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
it: Valore di espansione dei timeout, quando un widget si sta espandendo in una nuova regione

en: Color scheme
it: Schema colore

en: A palette of named colors for use in themes
it: Una tavolozza di colori dotati di nome da usare nei temi

en: Enable Animations
it: Abilita animazioni

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
it: Indica se abilitare le animazioni per tutto il toolkit.

en: Enable Touchscreen Mode
it: Abilita modalità touchscreen

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
it: Se VERO, non vengono recapitati eventi di notifica in caso di assenza di movimento per lo schermo corrente

en: Tooltip timeout
it: Temporizzazione suggerimento

en: Timeout before tooltip is shown
it: Periodo di tempo prima che il suggerimento sia mostrato

en: Tooltip browse timeout
it: Temporizzazione suggerimento browse

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
it: Periodo di tempo prima che il suggerimento sia mostrato quando la modalità browse è abilitata

en: Tooltip browse mode timeout
it: Temporizzazione modalità browse dei suggerimenti

en: Timeout after which browse mode is disabled
it: Periodo di tempo dopo il quale la modalità browse è disabilitata

en: Keynav Cursor Only
it: Navigazione con solo tasti cursore

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
it: Quando VERO, sono disponibili solo i tasti cursore per spostarsi tra i widget

en: Keynav Wrap Around
it: Navigazione da tastiera ciclica

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
it: Indica se riprendere in modo ciclico la navigazione da tastiera dei widget

en: Error Bell
it: Campanella di errore

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
it: Quando VERO, gli errori di navigazione da tastiera o altro causano un beep

en: Color Hash
it: Hash colore

en: A hash table representation of the color scheme.
it: Una rappresentazione con tabella hash dello schema dei colori.

en: Default file chooser backend
it: Backend predefinito per selettore file

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
it: Nome del backend di GtkFileChooser da usare come predefinito

en: Default print backend
it: Backend predefinito per stampa

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
it: Elenco dei backend di GtkPrintBackend da usare come predefiniti

en: Default command to run when displaying a print preview
it: Il comando predefinito da eseguire quando viene visualizzata l'anteprima di stampa

en: Command to run when displaying a print preview
it: Comando da eseguire quando viene visualizzata l'anteprima di stampa

en: Enable Mnemonics
it: Abilita acceleratori

en: Whether labels should have mnemonics
it: Indica se le etichette hanno gli acceleratori

en: Enable Accelerators
it: Abilita acceleratori

en: Whether menu items should have accelerators
it: Indica se le voci di menù devono avere gli acceleratori

en: Recent Files Limit
it: Limite file recenti

en: Number of recently used files
it: Numero di file usati di recente

en: Default IM module
it: Modulo IM predefinito

en: Which IM module should be used by default
it: Indica quale modulo IM usare come predefinito

en: Recent Files Max Age
it: Età massima file recenti

en: Maximum age of recently used files, in days
it: Età massima dei file usati di recente, in giorni

en: Fontconfig configuration timestamp
it: Timestamp configurazione fontconfig

en: Timestamp of current fontconfig configuration
it: Timestamp della attuale configurazione di fontconfig

en: Sound Theme Name
it: Nome tema audio

en: XDG sound theme name
it: Nome tema audio XDG

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
it: Riscontro input udibile

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
it: Indica se riprodurre dei suoni di evento come riscontro dell'input dell'utente

en: Enable Event Sounds
it: Abilita suoni per eventi

en: Whether to play any event sounds at all
it: Indica se riprodurre o meno suoni per gli eventi

en: Enable Tooltips
it: Abilita suggerimenti

en: Whether tooltips should be shown on widgets
it: Indica i suggerimenti devono essere mostrati sui widget

en: Toolbar style
it: Stile della barra strumenti

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
it: Indica se le barre strumenti predefinite avranno solo testo, testo e icone, solo icone, etc.

en: Toolbar Icon Size
it: Dimensione icone barra strumenti

en: The size of icons in default toolbars.
it: La dimensione delle icone nelle barre strumenti predefinite.

en: Auto Mnemonics
it: Acceleratori automatici

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
it: Indica se gli acceleratori debbano essere mostrati e nascosti automaticamente quando l'utente preme l'attivatore.

en: Primary button warps slider
it: Pulsante primario reimposta slider

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
it: Indica se un clic primario debba reimpostare lo slider alla posizione

en: Visible Focus
it: Focus visibile

en: Whether 'focus rectangles' should be hidden until the user starts to use the keyboard.
it: Indica se i "rettangoli di focus" debbano essere nascosti fino a quando l'utente non utilizza la tastiera

en: Application prefers a dark theme
it: Tema scuro preferito dall'applicazione

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
it: Indica se l'applicazione preferisce utilizzare un tema scuro.

en: Show button images
it: Mostra le immagini dei pulsanti

en: Whether images should be shown on buttons
it: Indica se mostrare le immagini sui pulsanti

en: Select on focus
it: Seleziona al focus

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
it: Indica se selezionare il contenuto del campo quando ottiene il focus

en: Password Hint Timeout
it: Timeout per l'aiuto sulla password

en: How long to show the last input character in hidden entries
it: Indica per quanto tempo mostrare l'ultimo carattere immesso nei campi con caratteri nascosti

en: Show menu images
it: Mostra le immagini dei menù

en: Whether images should be shown in menus
it: Indica se mostrare le immagini dei menù

en: Delay before drop down menus appear
it: Ritardo prima che il menù a comparsa venga visualizzato

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
it: Ritardo prima che il sotto-menù della barra del menù appaia

en: Scrolled Window Placement
it: Posizionamento finestra di scorrimento

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
it: Indica dove verranno visualizzati i contenuti della finestra rispetto alla barra di scorrimento, se non vincolato dal posizionamento della finestra di scorrimento.

en: Can change accelerators
it: Acceleratori modificabili

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
it: Indica se gli acceleratori del menù possono essere modificati premendo un tasto quando la voce del menù è selezionata

en: Delay before submenus appear
it: Ritardo prima che il sottomenù venga visualizzato

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
it: Tempo minimo di permanenza del puntatore sopra la voce del menù prima che il sottomenù appaia

en: Delay before hiding a submenu
it: Ritardo prima che il sottomenù venga nascosto

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
it: Il ritardo prima che il sottomenù venga nascosto mentre il puntatore si muove attraverso i sottomenù

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
it: Indica se selezionare il contenuto di un'etichetta selezionabile quando ottiene il focus

en: Custom palette
it: Tavolozza personalizzata

en: Palette to use in the color selector
it: Tavolozza usata per la selezione del colore

en: IM Preedit style
it: Stile IM preedit

en: How to draw the input method preedit string
it: Indica come visualizzare la stringa del metodo di input preedit

en: IM Status style
it: Stato dello stile IM

en: How to draw the input method statusbar
it: Indica come visualizzare il metodo di input della barra di stato

en: Desktop shell shows app menu
it: La shell mostra il menù applicazione

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
it: Impostare a VERO se l'ambiente grafico visualizza il menù applicazione, FALSO se l'applicazione lo visualizza da sé.

en: Desktop shell shows the menubar
it: La shell mostra la barra dei menù

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
it: Impostare a VERO se l'ambiente grafico visualizza la barra dei menù, FALSO se l'applicazione lo visualizza da sé.

en: Desktop environment shows the desktop folder
it: L'ambiente grafico mostra la cartella Scrivania

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
it: Impostare a VERO se l'ambiente grafico visualizza la cartella Scrivania, FALSO altrimenti.

en: Titlebar double-click action
it: Azione doppio-clic sulla barra del titolo

en: The action to take on titlebar double-click
it: L'azione da eseguire al doppio-clic sulla barra del titolo

en: Titlebar middle-click action
it: Azione clic centrale sulla barra del titolo

en: The action to take on titlebar middle-click
it: L'azione da eseguire al clic centrale sulla barra del titolo

en: Titlebar right-click action
it: Azione clic col pulsante destro sulla barra del titolo

en: The action to take on titlebar right-click
it: L'azione da eseguire al clic col pulsante destro sulla barra del titolo

en: Dialogs use header bar
it: I dialoghi usano la barra d'intestazione

en: Whether builtin GTK+ dialogs should use a header bar instead of an action area.
it: Indica se le finestre di dialogo GTK+ debbano usare una barra d'intestazione al posto di un'area d'azione.

en: Enable primary paste
it: Abilita incolla primario

en: Whether a middle click on a mouse should paste the 'PRIMARY' clipboard content at the cursor location.
it: Indica se un clic centrale col mouse debba incollare il contenuto degli appunti principali (PRIMARY) alla posizione del cursore.

en: Recent Files Enabled
it: File recenti abilitati

en: Whether GTK+ remembers recent files
it: Indica se GTK+ debba ricordarsi i file utilizzati

en: Long press time
it: Tempo della pressione prolungata

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
it: Il tempo di pressione per un pulsante/tocco affinché sia considerata una pressione prolungata (in millisecondi)

en: Whether to show cursor in text
it: Indica se mostrare il cursore nel testo

en: Whether to use overlay scrollbars
it: Indica se utilizzare le barre di scorrimento sovrapposte

en: Accelerator
it: Acceleratore

en: Disabled text
it: Testo disabilitato

en: View
it: Vista

en: Accelerator Size Group
it: Acceleratore "size group"

en: Title Size Group
it: Titolo "size group"

en: Section Name
it: Nome sezione

en: View Name
it: Nome vista

en: Maximum Height
it: Altezza massima

en: The accelerator keys for shortcuts of type 'Accelerator'
it: Gli acceleratori per le scorciatoie di tipo «Acceleratore»

en: The icon to show for shortcuts of type 'Other Gesture'
it: L'icona da mostrare per le scorciatoie del tipo «Altri gesti»

en: Icon Set
it: Insieme di icone

en: Whether an icon has been set
it: Indica se un insieme di icone è stato impostato

en: A short description for the shortcut
it: Una breve descrizione della scorciatoia

en: A short description for the gesture
it: Una breve descrizione del gesto

en: Subtitle Set
it: Sottotitolo impostato

en: Whether a subtitle has been set
it: Indica se un sottotitolo è stato impostato

en: Text direction for which this shortcut is active
it: Direzione del testo per cui questa scorciatoia è attiva

en: Shortcut Type
it: Tipo scorciatoia

en: The type of shortcut that is represented
it: Il tipo di scorciatoia rappresentata

en: Action Name
it: Nome azione

en: The name of the action
it: Il nome dell'azione

en: Mode
it: Modalità

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
it: Le direzioni in cui la dimensione del gruppo condiziona le dimensioni richieste dai widget che lo compongono

en: Ignore hidden
it: Ignora nascosti

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
it: Se VERO, i widget non mappati vengono ignorati nel determinare la dimensione del gruppo

en: Climb Rate
it: Tasso di crescita

en: The acceleration rate when you hold down a button or key
it: Velocità di accelerazione quando si tiene premuto un pulsante o un tasto

en: Snap to Ticks
it: Aggancia alle tacche

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
it: Indica se cambiare automaticamente i valori non corretti di un pulsante spin di incremento

en: Numeric
it: Numerico

en: Whether non-numeric characters should be ignored
it: Indica se i caratteri non numerici devono essere ignorati

en: Wrap
it: A capo automatico

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
it: Indica se un pulsante spin deve ricominciare da capo

en: Update Policy
it: Politica di aggiornamento

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
it: Indica se il pulsante spin deve essere sempre aggiornato, o soltanto quando assume un valore corretto

en: Reads the current value, or sets a new value
it: Legge il valore corrente o ne imposta un nuovo

en: Style of bevel around the spin button
it: Stile del rilievo intorno al pulsante di spin

en: Whether the spinner is active
it: Indica se lo spinner è attivo

en: Homogeneous sizing
it: Dimensionamento omogeneo

en: Horizontally homogeneous
it: Omogeneo orizzontalmente

en: Horizontally homogeneous sizing
it: Dimensionamento omogeneo orizzontale

en: Vertically homogeneous
it: Omogeneo verticalmente

en: Vertically homogeneous sizing
it: Dimensionamento omogeneo verticale

en: Visible child
it: Figlio visibile

en: The widget currently visible in the stack
it: Il widget attualmente visibile nello stack

en: Name of visible child
it: Nome del figlio visibile

en: The name of the widget currently visible in the stack
it: Il nome del widget attualmente visibile nello stack

en: Transition running
it: Transizione in esecuzione

en: Whether or not the transition is currently running
it: Indica se il la transizione è in esecuzione o meno

en: Interpolate size
it: Dimensione interpolata

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
it: Indica se la dimensione debba essere modificata o meno quando si passa da elementi con diverse dimensioni

en: The name of the child page
it: Il nome della pagina figlio

en: The title of the child page
it: Il titolo della pagina figlio

en: Icon name
it: Nome icona

en: The icon name of the child page
it: Il nome dell'icona della pagina figlio

en: Needs Attention
it: Richiede attenzione

en: Whether this page needs attention
it: Indica se questa pagine richiede attenzione

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
it: Stack associato a questo GtkStackSidebar

en: Symbolic size to use for named icon
it: Dimensione simbolica da usare per le icone con nome

en: Style of bevel around the statusbar text
it: Stile del rilievo intorno al testo della barra di stato

en: The associated GdkScreen
it: Lo GdkScreen associato

en: The associated GdkFrameClock
it: Il GDKFrameClock associato

en: Text direction
it: Direzione del testo

en: The parent style context
it: Contesto stile genitore

en: Property name
it: Nome della proprietà

en: The name of the property
it: Il nome della proprietà

en: Value type
it: Tipo di valore

en: The value type returned by GtkStyleContext
it: Il tipo di valore restituito da GtkStyleContext

en: Whether the switch is on or off
it: Indica se lo switch è su ON o su OFF

en: The backend state
it: Lo stato del backend

en: The minimum width of the handle
it: La larghezza minima della maniglia

en: Slider Height
it: Altezza slider

en: The minimum height of the handle
it: L'altezza minima della maniglia

en: Tag Table
it: Tabella dei tag

en: Text Tag Table
it: Tabella dei tag di testo

en: Current text of the buffer
it: Testo attuale del buffer

en: Has selection
it: È selezionato

en: Whether the buffer has some text currently selected
it: Indica se il buffer ha del testo attualmente selezionato

en: Cursor position
it: Posizione del cursore

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
it: La posizione del simbolo di inserimento (come offset dall'inizio del buffer)

en: Copy target list
it: Elenco di target per «Copia»

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
it: L'elenco di target supportati dal buffer da cui copiare o far partire il DND

en: Paste target list
it: Elenco di target per «Incolla»

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
it: L'elenco di target supportati dal buffer in cui copiare o far terminare il DND

en: Parent widget
it: Widget padre

en: Mark name
it: Nome del marcatore

en: Left gravity
it: Gravità sinistra

en: Whether the mark has left gravity
it: Indica se il marcatore ha la gravità a sinistra

en: Tag name
it: Nome del tag

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
it: Nome usato per riferirsi al tag del testo. NULL per tag anonimi

en: Background RGBA
it: Colore sfondo come RGBA

en: Background full height
it: Altezza totale dello sfondo

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
it: Indica se il colore di sfondo riempie la linea in tutta l'altezza o solo l'altezza dei caratteri marcati

en: Foreground RGBA
it: Colore primo piano come RGBA

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
it: Direzione del testo ad es. destra-sinistra o sinistra-destra

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
it: Stile del carattere come PangoStyle ad es. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
it: Variante del carattere come PangoVariant ad es. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
it: Corpo del carattere come intero, consultare i valori predefiniti in PangoWeight; ad es. PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
it: Estensione del carattere come PangoStretch, ad es. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font size in Pango units
it: Dimensione del carattere in unità Pango

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
it: Dimensione del carattere come fattore di scala relativo alla dimensione predefinita del carattere. Questa caratteristica consente un adattamento appropriato quando si cambia il tema, quindi se ne è consiglia l'utilizzo. Pango ha alcune scalature predefinite come ad es. PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
it: Allineamento a destra, a sinistra o centrato

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
it: La lingua usata per scrivere questo testo, sotto forma di codice ISO. Pango può usarlo come suggerimento quando visualizza il testo. Se non impostato, verrà usato un valore appropriato.

en: Left margin
it: Margine sinistro

en: Width of the left margin in pixels
it: Larghezza, in pixel, del margine sinistro

en: Right margin
it: Margine destro

en: Width of the right margin in pixels
it: Larghezza, in pixel, del margine destro

en: Indent
it: Rientro

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
it: La quantità di rientro del paragrafo, in pixel

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
it: Spostamento del testo, in unità Pango, sopra la linea base (sotto se il valore è negativo)

en: Pixels above lines
it: Pixel sopra le linee

en: Pixels of blank space above paragraphs
it: Pixel di spazio vuoto sopra i paragrafi

en: Pixels below lines
it: Pixel sotto le linee

en: Pixels of blank space below paragraphs
it: Pixel di spazio vuoto sotto i paragrafi

en: Pixels inside wrap
it: Pixel interni l'andata a capo

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
it: Pixel di spazio vuoto tra le righe andate a capo automaticamente in un paragrafo

en: Underline RGBA
it: Sottolineato RGBA

en: Color of underline for this text
it: Colore della sottolineatura per questo testo

en: Strikethrough RGBA
it: Sbarrato RGBA

en: Color of strikethrough for this text
it: Colore dello sbarrato per questo testo

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
it: Indica se l'a capo automatico debba avvenire alla fine della parola, del carattere o se debba essere disabilitato

en: Custom tabs for this text
it: Tabulazioni personalizzate per questo testo

en: Invisible
it: Invisibile

en: Whether this text is hidden.
it: Indica se questo testo è nascosto.

en: Paragraph background color name
it: Nome colore di sfondo paragrafo

en: Paragraph background color as a string
it: Il colore di sfondo del paragrafo come stringa

en: Paragraph background color
it: Colore di sfondo paragrafo

en: Paragraph background color as a GdkColor
it: Il colore di sfondo del paragrafo come GdkColor

en: Paragraph background RGBA
it: Colore di sfondo RGBA del paragrafo

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
it: Il colore di sfondo RGBA del paragrafo come GdkRGBA

en: Fallback
it: Ripiego

en: Whether font fallback is enabled.
it: Indica se il carattere di ripiego è abilitato.

en: Letter Spacing
it: Spaziatura lettere

en: Extra spacing between graphemes
it: Spazio addizionale tra gli elementi grafici

en: Font Features
it: Caratteristiche del carattere

en: OpenType Font Features to use
it: Caratteristiche del carattere OpenType da usare

en: Margin Accumulates
it: Margini cumulativi

en: Whether left and right margins accumulate.
it: Indica se i margini destro e sinistro si accumulano.

en: Background full height set
it: Imposta l'altezza totale dello sfondo

en: Whether this tag affects background height
it: Indica se il tag ha effetto sull'altezza dello sfondo

en: Justification set
it: Imposta allineamento

en: Whether this tag affects paragraph justification
it: Indica se questo tag ha effetto sull'allineamento del paragrafo

en: Left margin set
it: Imposta margine sinistro

en: Whether this tag affects the left margin
it: Indica se questo tag ha effetto sul margine sinistro

en: Indent set
it: Imposta rientro

en: Whether this tag affects indentation
it: Indica se questo tag ha effetto sul rientro

en: Pixels above lines set
it: Imposta pixel sopra le linee

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
it: Indica se questo tag ha effetto sul numero di pixel sopra le linee

en: Pixels below lines set
it: Imposta pixel sotto le linee

en: Pixels inside wrap set
it: Imposta pixel interni all'andata a capo

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
it: Indica se questo tag ha effetto sul numero di pixel tra due linee andate a capo

en: Right margin set
it: Imposta il margine destro

en: Whether this tag affects the right margin
it: Indica se questo tag ha effetto sul margine destro

en: Underline RGBA set
it: Imposta la sottolineatura RGBA

en: Whether this tag affects underlining color
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sottolineatura colorata

en: Strikethrough RGBA set
it: Imposta la sbarratura RGBA

en: Whether this tag affects strikethrough color
it: Indica se questo tag ha effetto sulla sbarratura colorata

en: Wrap mode set
it: Imposta a capo automatico

en: Whether this tag affects line wrap mode
it: Indica se questo tag ha effetto sulla modalità di a capo automatico

en: Tabs set
it: Imposta tabulazioni

en: Whether this tag affects tabs
it: Indica se questo tag ha effetto sulle tabulazioni

en: Invisible set
it: Imposta testo nascosto

en: Whether this tag affects text visibility
it: Indica se questo tag ha effetto sulla leggibilità del testo

en: Paragraph background set
it: Imposta sfondo paragrafo

en: Whether this tag affects the paragraph background color
it: Indica se questo tag ha effetto sul colore dello sfondo del paragrafo

en: Fallback set
it: Imposta ripiego

en: Whether this tag affects font fallback
it: Indica se questo tag ha effetto sul carattere di ripiego

en: Letter spacing set
it: Imposta spaziatura lettere

en: Whether this tag affects letter spacing
it: Indica se questo tag ha effetto sulla spaziatura delle lettere

en: Font features set
it: Imposta caratteristiche del carattere

en: Whether this tag affects font features
it: Indica se questo tag ha effetto sulle caratteristiche del carattere

en: Pixels Above Lines
it: Pixel sopra le linee

en: Pixels Below Lines
it: Pixel sotto le linee

en: Pixels Inside Wrap
it: Pixel interni all'andata a capo

en: Wrap Mode
it: A capo automatico

en: Left Margin
it: Margine sinistro

en: Right Margin
it: Margine destro

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Height of the top margin in pixels
it: Altezza, in pixel, del margine superiore

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Height of the bottom margin in pixels
it: Altezza, in pixel, del margine inferiore

en: Cursor Visible
it: Cursore visibile

en: If the insertion cursor is shown
it: Indica se il cursore di inserimento è visualizzato

en: The buffer which is displayed
it: Il buffer visualizzato

en: Whether entered text overwrites existing contents
it: Indica se il testo inserito sovrascrive quello esistente

en: Accepts tab
it: Accetta il tab

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
it: Indica se la pressione del tasto «Tab» inserisce il carattere di tabulazione

en: Monospace
it: Spaziatura fissa

en: Whether to use a monospace font
it: Indica se usare un carattere a spaziatura fissa

en: Error underline color
it: Colore di sottolineatura errore

en: Color with which to draw error-indication underlines
it: Colore con cui disegnare le sottolineature indicanti l'errore

en: If the toggle button should be pressed in
it: Indica se il pulsante a due stati deve essere premuto

en: If the toggle button is in an "in between" state
it: Indica se il pulsante a due stati si trova nello stato «intermedio»

en: Draw Indicator
it: Mostra l'indicatore

en: If the toggle part of the button is displayed
it: Indica se la parte interattiva del pulsante è visualizzata

en: Toolbar Style
it: Stile della barra strumenti

en: How to draw the toolbar
it: Indica come verrà disegnata la barra strumenti

en: Show Arrow
it: Mostra la freccia

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
it: Indica se deve essere mostrata una freccia quando la barra degli strumenti è troppo grande

en: Size of icons in this toolbar
it: Dimensione icone nella barra strumenti corrente

en: Icon size set
it: Dimensione icona impostata

en: Whether the icon-size property has been set
it: Indica se la proprietà «icon-size» è stata impostata

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
it: Indica se all'elemento viene assegnato uno spazio maggiore quando la barra degli strumenti diventa più grande

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
it: Indica se l'elemento deve avere la stessa dimensione degli altri elementi omogenei

en: Spacer size
it: Dimensione dello spaziatore

en: Size of spacers
it: Dimensione degli spaziatori

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
it: La quantità di bordo tra l'ombra della barra strumenti e i pulsanti

en: Maximum child expand
it: Massima espansione figlio

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
it: La massima quantità di spazio assegnata ad un elemento espandibile

en: Space style
it: Stile degli spazi

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
it: Indica se gli spaziatori sono delle linee verticali o solo degli spazi vuoti

en: Button relief
it: Rilievo del pulsante

en: Type of bevel around toolbar buttons
it: Tipo di smussatura per i pulsanti della barra strumenti

en: Style of bevel around the toolbar
it: Stile della smussatura per la barra strumenti

en: Text to show in the item.
it: Il testo visualizzato nell'elemento.

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
it: Se impostato, indica che il carattere nel testo che segue uno di sottolineatura è usato come tasto acceleratore nel menù di overflow

en: Widget to use as the item label
it: Widget utilizzato come elemento etichetta

en: Stock Id
it: ID dell'oggetto nello stock

en: The stock icon displayed on the item
it: L'icona dello stock visualizzata sull'elemento

en: The name of the themed icon displayed on the item
it: Il nome dell'icona del tema mostrata nell'oggetto

en: Icon widget
it: Widget icona

en: Icon widget to display in the item
it: Widget icona da visualizzare nell'elemento

en: Icon spacing
it: Spaziatura icona

en: Spacing in pixels between the icon and label
it: Spaziatura in pixel tra l'icona e l'etichetta

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
it: Indica se l'elemento della barra strumenti viene considerato importante. Se VERO, i pulsanti della barra strumenti mostrano il testo nella modalità GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

en: The human-readable title of this item group
it: Descrizione umanamente comprensibile di questo gruppo di elementi

en: A widget to display in place of the usual label
it: Un widget da mostrare al posto della normale etichetta

en: Collapsed
it: Contratto

en: Whether the group has been collapsed and items are hidden
it: Indica se il gruppo è stato contratto e gli elementi sono nascosti

en: ellipsize
it: elisione

en: Ellipsize for item group headers
it: Elidere le intestazioni dei gruppi di elementi

en: Header Relief
it: Rilievo intestazione

en: Relief of the group header button
it: Rilievo del pulsante di intestazione del gruppo

en: Header Spacing
it: Spaziatura intestazione

en: Spacing between expander arrow and caption
it: Spaziatura tra la freccia di espansione e la didascalia

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
it: Indica se l'elemento deve ricevere spazio aggiuntivo quando il gruppo cresce

en: Whether the item should fill the available space
it: Indica se l'elemento deve riempire lo spazio disponibile

en: New Row
it: Nuova riga

en: Whether the item should start a new row
it: Indica se l'elemento deve dare inizio a una nuova riga

en: Position of the item within this group
it: Posizione dell'elemento all'interno di questo gruppo

en: Size of icons in this tool palette
it: Dimensione delle icone in questa tavolozza strumenti

en: Style of items in the tool palette
it: Stile degli elementi in questa tavolozza strumenti

en: Exclusive
it: Esclusivo

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
it: Indica se il gruppo di elementi deve essere l'unico espanso in un determinato momento

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
it: Indica se il gruppo di elementi deve ricevere spazio aggiuntivo quando la tavolozza cresce

en: TreeMenu model
it: Modello TreeMenu

en: The model for the tree menu
it: Il modello per il menù albero

en: TreeMenu root row
it: Riga principale per TreeMenu

en: The TreeMenu will display children of the specified root
it: Il TreeMenu visualizza figli della radice specificata

en: Tearoff
it: Elemento per staccare

en: Whether the menu has a tearoff item
it: Indica se il menù ha un elemento per staccarlo

en: Wrap Width
it: Adatta larghezza

en: Wrap width for laying out items in a grid
it: Adatta la larghezza per la visualizzazione degli elementi su una griglia

en: The child model
it: Il modello del figlio

en: The model for the filtermodel to filter
it: Il modello per il filtermodel da filtrare

en: The virtual root
it: La radice virtuale

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
it: La radice virtuale (relativa al modello del figlio) per questo filtermodel

en: TreeModelSort Model
it: Modello TreeModelSort

en: The model for the TreeModelSort to sort
it: Modello per l'ordinamento di TreeModelSort

en: TreeView Model
it: Modello TreeView

en: The model for the tree view
it: Il modello per la vista ad albero

en: Headers Visible
it: Intestazioni visibili

en: Show the column header buttons
it: Mostra i pulsanti di intestazione delle colonne

en: Headers Clickable
it: Intestazioni cliccabili

en: Column headers respond to click events
it: Le intestazioni delle colonne rispondono ai clic

en: Expander Column
it: Estensore colonna

en: Set the column for the expander column
it: Imposta la colonna per l'estensore colonna

en: Rules Hint
it: Suggerimento regole

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
it: Imposta il suggerimento nel motore dei temi per disegnare righe in colori alternati

en: Enable Search
it: Abilita ricerca

en: View allows user to search through columns interactively
it: La view consente agli utenti di cercare attraverso le colonne in modo interattivo

en: Search Column
it: Ricerca colonna

en: Model column to search through during interactive search
it: Modello di colonna in cui cercare quando si cerca interattivamente

en: Fixed Height Mode
it: Modalità altezza fissa

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
it: Velocizza GtkTreeView assumendo che tutte le righe abbiano la stessa altezza

en: Hover Selection
it: Selezione hover

en: Whether the selection should follow the pointer
it: Indica se la selezione deve seguire il puntatore

en: Hover Expand
it: Espansione hover

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
it: Indica se le righe devono essere espanse/compresse quando il puntatore si sposta sopra di esse

en: Show Expanders
it: Mostra espansori

en: View has expanders
it: Mostra come espansori

en: Level Indentation
it: Livello di rientro

en: Extra indentation for each level
it: Rientro aggiuntivo per ciascun livello

en: Rubber Banding
it: Con «rubber-band»

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
it: Indica se è possibile selezionare più voci trascinando il puntatore del mouse

en: Enable Grid Lines
it: Abilita linee griglia

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
it: Indica se le linee della griglia devono essere visualizzate nella vista ad albero

en: Enable Tree Lines
it: Abilita linee albero

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
it: Indica se le linee dell'albero devono essere visualizzate nella vista ad albero

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
it: La colonna nel modello contenente i testi dei suggerimenti per le righe

en: Vertical Separator Width
it: Larghezza del separatore verticale

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
it: Spazio verticale tra le celle. Deve essere un numero pari

en: Horizontal Separator Width
it: Larghezza del separatore orizzontale

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
it: Spazio orizzontale tra le celle. Deve essere un numero pari

en: Allow Rules
it: Consente l'uso di regole

en: Allow drawing of alternating color rows
it: Consente di utilizzare righe con colori alternati

en: Indent Expanders
it: Rientra gli estensori

en: Make the expanders indented
it: Rende gli estensori rientrati

en: Even Row Color
it: Colore riga pari

en: Color to use for even rows
it: Colore da usare per le righe pari

en: Odd Row Color
it: Colore riga dispari

en: Color to use for odd rows
it: Colore da usare per le righe dispari

en: Grid line width
it: Larghezza linea griglia

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
it: Larghezza, in pixel, delle linee griglia per la vista ad albero

en: Tree line width
it: Larghezza linea albero

en: Width, in pixels, of the tree view lines
it: Larghezza, in pixel, delle linee della vista ad albero

en: Grid line pattern
it: Tipo linea griglia

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
it: Tipo di tratteggio impiegato per disegnare le linee griglia nella vista ad albero

en: Tree line pattern
it: Tipo di linea ad albero

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
it: Tipo di tratteggio impiegato per disegnare le linee della vista ad albero

en: Whether to display the column
it: Indica se visualizzare le colonne

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Column is user-resizable
it: La colonna è ridimensionabile dall'utente

en: Current X position of the column
it: Posizione X corrente della colonna

en: Current width of the column
it: Larghezza corrente della colonna

en: Sizing
it: Ridimensionamento

en: Resize mode of the column
it: Modalità di ridimensionamento della colonna

en: Fixed Width
it: Larghezza fissa

en: Current fixed width of the column
it: Larghezza fissa attuale della colonna

en: Minimum allowed width of the column
it: Larghezza minima consentita della colonna

en: Maximum Width
it: Larghezza massima

en: Maximum allowed width of the column
it: Larghezza massima consentita della colonna

en: Title to appear in column header
it: Titolo visualizzato nell'intestazione della colonna

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
it: La colonna può condividere lo spazio addizionale allocato dal widget

en: Clickable
it: Cliccabile

en: Whether the header can be clicked
it: Indica se l'intestazione può essere cliccata

en: Widget to put in column header button instead of column title
it: Widget da inserire nel pulsante di intestazione della colonna al posto del titolo della colonna

en: X Alignment of the column header text or widget
it: Allineamento orizzontale del testo o del widget nell'intestazione della colonna

en: Whether the column can be reordered around the headers
it: Indica se la colonna può essere riordinata in base alle intestazioni

en: Sort indicator
it: Indicatore di ordinamento

en: Whether to show a sort indicator
it: Indica se mostrare l'indicatore di ordinamento

en: Sort order
it: Direzione ordinamento

en: Sort direction the sort indicator should indicate
it: Direzione di ordinamento che l'indicatore deve mostrare

en: Sort column ID
it: ID colonna ordinamento

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
it: ID della colonna logica di ordinamento su cui questa colonna viene ordinata quando selezionata per tale azione

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
it: Determina come viene disegnato il box ombreggiato attorno al viewport

en: Use symbolic icons
it: Usa icone simboliche

en: Whether to use symbolic icons
it: Indica se usare le icone simboliche

en: Widget name
it: Nome widget

en: The name of the widget
it: Il nome del widget

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
it: Il widget padre di questo widget. Deve essere un widget container

en: Width request
it: Larghezza richiesta

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
it: Sovrascrive la larghezza richiesta del widget: mettere -1 per usare quella già impostata

en: Height request
it: Altezza richiesta

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
it: Sovrascrive l'altezza del widget: mettere -1 per usare quella già impostata

en: Whether the widget is visible
it: Indica se il widget è visibile

en: Whether the widget responds to input
it: Indica se il widget risponde all'input

en: Application paintable
it: Disegnabile dall'applicazione

en: Whether the application will paint directly on the widget
it: Indica se l'applicazione è in grado di disegnare direttamente il widget

en: Can focus
it: Focus utilizzabile

en: Whether the widget can accept the input focus
it: Indica se il widget può accettare il focus dell'input

en: Has focus
it: Focus disponibile

en: Whether the widget has the input focus
it: Indica se il widget ha il focus dell'input

en: Is focus
it: È in focus

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
it: Indica se questo è il widget che ha il focus all'interno del toplevel

en: Focus on click
it: Focus al clic

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
it: Indica se il widget deve catturare il focus quando viene fatto clic col mouse su di esso

en: Can default
it: Predefinito attivabile

en: Whether the widget can be the default widget
it: Indica se questo può essere il widget predefinito

en: Has default
it: Predefinito attivato

en: Whether the widget is the default widget
it: Indica se questo è il widget predefinito

en: Receives default
it: Diventa predefinito

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
it: Se VERO, il widget diventa quello predefinito quando ha il focus

en: Composite child
it: Figlio composito

en: Whether the widget is part of a composite widget
it: Indica se il widget è parte di un widget composito

en: Style
it: Stile

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
it: Lo stile del widget, contiene le informazione sull'aspetto (colori, etc.)

en: Events
it: Eventi

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
it: La maschera che decide quale tipo di GdkEvents ha ricevuto il widget

en: No show all
it: Non mostrare tutto

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
it: Indica se gtk_widget_show_all() non deve avere effetto su questo widget

en: Whether this widget has a tooltip
it: Indica se questo widget ha un suggerimento

en: The widget's window if it is realized
it: La finestra del widget se è creata

en: Double Buffered
it: Con doppio buffer

en: Whether the widget is double buffered
it: Indica se il widget ha il doppio buffer

en: How to position in extra horizontal space
it: Posizionamento all'interno dello spazio orizzontale aggiuntivo

en: How to position in extra vertical space
it: Posizionamento all'interno dello spazio verticale aggiuntivo

en: Margin on Left
it: Margine a sinistra

en: Pixels of extra space on the left side
it: Pixel di spazio aggiuntivo sul lato sinistro

en: Margin on Right
it: Margine a destra

en: Pixels of extra space on the right side
it: Pixel di spazio aggiuntivo sul lato destro

en: Margin on Start
it: Margine all'inizio

en: Pixels of extra space on the start
it: Pixel di spazio aggiuntivo all'inizio

en: Margin on End
it: Margine al termine

en: Pixels of extra space on the end
it: Pixel di spazio aggiuntivo al termine

en: Margin on Top
it: Margine in alto

en: Pixels of extra space on the top side
it: Pixel di spazio aggiuntivo sul lato superiore

en: Margin on Bottom
it: Margine in basso

en: Pixels of extra space on the bottom side
it: Pixel di spazio aggiuntivo sul lato inferiore

en: All Margins
it: Tutti i margini

en: Pixels of extra space on all four sides
it: Pixel di spazio aggiuntivo su tutti e quattro i lati

en: Horizontal Expand
it: Espansione orizzontale

en: Whether widget wants more horizontal space
it: Indica se il widget vuole più spazio orizzontale

en: Horizontal Expand Set
it: Espansione orizzontale impostata

en: Whether to use the hexpand property
it: Indica se usare la proprietà hexpand

en: Vertical Expand
it: Espansione verticale

en: Whether widget wants more vertical space
it: Indica se il widget vuole più spazio verticale

en: Vertical Expand Set
it: Espansione verticale impostata

en: Whether to use the vexpand property
it: Indica se usare la proprietà vexpand

en: Expand Both
it: Espandi entrambi

en: Whether widget wants to expand in both directions
it: Indica se il widget vuole espandersi in entrambe le direzioni

en: Opacity for Widget
it: Opacità per il widget

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
it: L'opacità del widget, da 0 a 1

en: Scale factor
it: Fattore di scala

en: The scaling factor of the window
it: Il fattore di scala della finestra

en: Interior Focus
it: Focus interno

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
it: Indica se disegnare l'indicatore di focus all'interno dei widget

en: Focus linewidth
it: Larghezza linea dell'indicatore di focus

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
it: Larghezza, in pixel, della linea per l'indicatore di focus

en: Focus line dash pattern
it: Linea tratteggiata per l'indicatore del focus

en: Dash pattern used to draw the focus indicator. The character values are interpreted as pixel widths of alternating on and off segments of the line.
it: Motivo usato per rappresentare l'indicatore del focus. I valori sono interpretati come larghezza in pixel di segmenti attivi e non della linea.

en: Focus padding
it: Spaziatura per l'indicatore di focus

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
it: Larghezza, in pixel, tra l'indicatore di focus e il widget box

en: Cursor color
it: Colore del cursore

en: Color with which to draw insertion cursor
it: Colore con cui disegnare il cursore di inserimento

en: Secondary cursor color
it: Colore del cursore secondario

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
it: Colore con cui disegnare il cursore secondario quando si è in editing misto destra-sinistra e sinistra-destra

en: Cursor line aspect ratio
it: Proporzioni del cursore di linea

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
it: Proporzioni con le quali disegnare il cursore di inserimento

en: Window dragging
it: Trascinamento finestra

en: Whether windows can be dragged and maximized by clicking on empty areas
it: Indica se le finestre possono essere trascinate e massimizzate facendo clic sulle aree vuote

en: Unvisited Link Color
it: Colore collegamento non visitato

en: Color of unvisited links
it: Il colore dei link non ancora visitati

en: Visited Link Color
it: Colore collegamento visitato

en: Color of visited links
it: Il colore dei collegamenti visitati

en: Wide Separators
it: Separatori regolabili

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
it: Indica se i separatori hanno larghezza configurabile e devono essere disegnati usando un riquadro invece di una linea

en: Separator Width
it: Larghezza separatore

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
it: La larghezza dei separatori se «wide-separators» è VERO

en: Separator Height
it: Altezza separatore

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
it: L'altezza dei separatori se «wide-separators» è VERO

en: Horizontal Scroll Arrow Length
it: Lunghezza della freccia di scorrimento orizzontale

en: The length of horizontal scroll arrows
it: La lunghezza delle frecce di scorrimento orizzontale

en: Vertical Scroll Arrow Length
it: Lunghezza della freccia di scorrimento verticale

en: The length of vertical scroll arrows
it: La lunghezza delle frecce di scorrimento verticale

en: Width of text selection handles
it: Larghezza degli handle di selezione testo

en: Height of text selection handles
it: Altezza degli handle di selezione testo

en: Window Type
it: Tipo finestra

en: The type of the window
it: Il tipo di finestra

en: Window Title
it: Titolo della finestra

en: The title of the window
it: Il titolo della finestra

en: Window Role
it: Ruolo della finestra

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
it: Identificatore univoco della finestra utilizzato quando si ripristina una sessione

en: Startup ID
it: ID avvio

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
it: Identificatore univoco di avvio della finestra utilizzato da startup-notification

en: If TRUE, users can resize the window
it: Se VERO, gli utenti potranno ridimensionare la finestra

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
it: Se VERO, la finestra è modale (le altre finestre non sono utilizzabili fino a quando questa non viene chiusa)

en: Window Position
it: Posizione finestra

en: The initial position of the window
it: La posizione iniziale della finestra

en: Default Width
it: Larghezza predefinita

en: The default width of the window, used when initially showing the window
it: La larghezza predefinita della finestra, utilizzata all'inizio quando viene mostrata la finestra

en: Default Height
it: Altezza predefinita

en: The default height of the window, used when initially showing the window
it: L'altezza predefinita della finestra, utilizzata all'inizio quando viene mostrata la finestra

en: Destroy with Parent
it: Distruggi insieme al padre

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
it: Indica se questa finestra deve essere distrutta insieme al padre

en: Hide the titlebar during maximization
it: Nasconde la barra del titolo durante la massimizzazione

en: If this window's titlebar should be hidden when the window is maximized
it: Indica se la barra dei menù di questa finestra debba essere nascosta quando la finestra è massimizzata

en: Icon for this window
it: Icona per questa finestra

en: Mnemonics Visible
it: Acceleratori visibili

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
it: Indica se gli acceleratori sono attualmente visibili in questa finestra

en: Focus Visible
it: Focus visibile

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
it: Indica se i rettangoli di focus sono attualmente visibili in questa finestra

en: Name of the themed icon for this window
it: Nome dell'icona a tema con questa finestra

en: Is Active
it: È attiva

en: Whether the toplevel is the current active window
it: Indica se toplevel è la finestra attiva corrente

en: Focus in Toplevel
it: Focus nel toplevel

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
it: Indica se il focus di input è all'interno di questo GtkWindow

en: Type hint
it: Tipo di suggerimento

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
it: Suggerimento di aiuto per l'ambiente desktop per determinare il tipo di finestra e come possa essere trattata.

en: Skip taskbar
it: Salta la barra dei task

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
it: Se VERO, la finestra non viene mostrata nella barra dei task.

en: Skip pager
it: Salta il pager

en: TRUE if the window should not be in the pager.
it: Se VERO, la finestra non viene mostrata nel pager.

en: Urgent
it: Urgente

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
it: Se VERO, la finestra dovrebbe essere portata all'attenzione dell'utente.

en: Accept focus
it: Accetta il focus

en: TRUE if the window should receive the input focus.
it: Se VERO, la finestra può ricevere il focus dell'input.

en: Focus on map
it: Focus sulla mappa

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
it: VERO se la finestra può ricevere il focus dell'input quando mappata.

en: Decorated
it: Decorata

en: Whether the window should be decorated by the window manager
it: Indica se la finestra può essere decorata dal window manager.

en: Deletable
it: Rimovibile

en: Whether the window frame should have a close button
it: Indica se la cornice della finestra ha un pulsante di chiusura

en: Resize grip
it: Maniglia di ridimensionamento

en: Specifies whether the window should have a resize grip
it: Indica se la finestra ha una maniglia di ridimensionamento

en: Resize grip is visible
it: Maniglia di ridimensionamento visibile

en: Specifies whether the window's resize grip is visible.
it: Indica se la maniglia di ridimensionamento della finesta è visibile.

en: Gravity
it: Gravità

en: The window gravity of the window
it: La gravità della finestra

en: Attached to Widget
it: Collegata al widget

en: The widget where the window is attached
it: Il widget a cui la finestra è collegata

en: Is maximized
it: È massimizzato

en: Whether the window is maximized
it: Indica se la finestra è massimizzata

en: The GtkApplication for the window
it: Il GtkApplication per la finestra

en: Decorated button layout
it: Disposizione pulsante decorato

en: Decoration resize handle size
it: Dimensione handle di ridimensionamento della decorazione

en: Cloud Print account
it: Account Cloud Print

en: GtkCloudprintAccount instance
it: Istanza GtkCloudprintAccount

en: Printer ID
it: ID stampante

en: Cloud Print printer ID
it: ID stampante Cloud Print

en: Color Profile Title
it: Titolo profilo colore

en: The title of the color profile to use
it: Il titolo del profilo colore da usare
