gtk+-properties - en to ro translation catalogue (2216 entries)

en: Display
ro: Afișaj

en: Cursor type
ro: Tip cursor

en: Standard cursor type
ro: Cursor de tip standard

en: Display of this cursor
ro: Afișajul acestui cursor

en: Device Display
ro: Afișaj dispozitiv

en: Display which the device belongs to
ro: Afișajul căruia îi aparține dispozitivul

en: Device manager
ro: Manager dispozitive

en: Device manager which the device belongs to
ro: Managerul de dispozitive căruia îi aparține dispozitivul

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Device type
ro: Tip dispozitiv

en: Device role in the device manager
ro: Rolul dispozitivului în managerul de dispozitive

en: Associated device
ro: Dispozitiv asociat

en: Associated pointer or keyboard with this device
ro: Indicator sau tastatură asociată cu dispozitivul

en: Input source
ro: Sursă de intrare

en: Source type for the device
ro: Tipul de sursă pentru dispozitiv

en: Input mode for the device
ro: Modul de intrare pentru dispozitiv

en: Whether the device has a cursor
ro: Specifică dacă dispozitivul are cursor

en: Whether there is a visible cursor following device motion
ro: Specifică dacă este un indicator vizibil care urmărește mișcarea dispozitivului

en: Number of axes in the device
ro: Numărul axelor în dispozitiv

en: Vendor ID
ro: ID furnizor

en: Product ID
ro: ID produs

en: Seat
ro: Loc

en: Number of concurrent touches
ro: Numărul curent de atingeri

en: Axes
ro: Axe

en: Tool
ro: Unealtă

en: The tool that is currently used with this device
ro: Unealta care este folosită curent cu acest dispozitiv

en: Display for the device manager
ro: Afișaj pentru managerul de dispozitive

en: Default Display
ro: Afișaj implicit

en: The default display for GDK
ro: Afișaj implicit pentru GDK

en: The GDK display used to create the GL context
ro: Afișajul GTK folosit pentru a crea contextul GL

en: Window
ro: Fereastră

en: The GDK window bound to the GL context
ro: Fereastra GDK conectată la contextul GL

en: Shared context
ro: Context partajat

en: The GL context this context shares data with
ro: Contextul GL cu care acest context partajează date

en: Font options
ro: Opțiuni fonturi

en: The default font options for the screen
ro: Opțiunile implicite ale fonturilor pentru ecran

en: Font resolution
ro: Rezoluție fonturi

en: The resolution for fonts on the screen
ro: Rezoluția fonturilor pentru ecran

en: Opcode for XInput2 requests
ro: Opcode pentru cererile XInput2

en: Major
ro: Majoră

en: Major version number
ro: Numărul versiunii majore

en: Minor
ro: Minoră

en: Minor version number
ro: Numărul versiunii minore

en: Device ID
ro: ID dispozitiv

en: Device identifier
ro: Identificator dispozitiv

en: Cell renderer
ro: Randorul de celulă

en: The cell renderer represented by this accessible
ro: Randorul de celule reprezentat de acest accesibil

en: Name
ro: Nume

en: A unique name for the action.
ro: Un nume unic pentru acțiune.

en: Label
ro: Etichetă

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
ro: Etichetă utilizată pentru elementele din meniu și butoanele ce activează această acțiune.

en: Short label
ro: Etichetă scurtă

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
ro: O etichetă mai scurtă de utilizat pentru butoanele din bara cu unelte.

en: Tooltip
ro: Indiciu

en: A tooltip for this action.
ro: Un indiciu pentru această acțiune.

en: Stock Icon
ro: Iconiță din stoc

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
ro: Iconița din stoc de afișat într-un widget asociat acelei acțiuni.

en: The GIcon being displayed
ro: Elementul GIcon afișat

en: Icon Name
ro: Nume iconiță

en: The name of the icon from the icon theme
ro: Numele iconiței din tema de iconițe

en: Visible when horizontal
ro: Vizibil pe orizontală

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
ro: Specifică dacă elementul din bara cu unelte va fi vizibil când bara cu unelte este orientată pe orizontală.

en: Visible when overflown
ro: Vizibil la depășire

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
ro: La activare, elementele din bara de unelte pentru această acțiune vor fi afișate în meniul de depășire când spațiul e insuficient.

en: Visible when vertical
ro: Vizibil pe verticală

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
ro: Specifică dacă elementul din bara cu unelte va fi vizibil când bara cu unelte este orientată pe verticală.

en: Is important
ro: E important

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
ro: Specifică dacă acțiunea este considerată importantă. La activare, se va afișa un text lângă această iconiță în modul GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ.

en: Hide if empty
ro: Ascunde dacă e gol

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
ro: La activare, se ascund intrările nule pentru această acțiune.

en: Sensitive
ro: Senzitiv

en: Whether the action is enabled.
ro: Specifică dacă acțiunea este activată.

en: Visible
ro: Vizibilă

en: Whether the action is visible.
ro: Specifică dacă acțiunea este vizibilă.

en: Action Group
ro: Grup de acțiuni

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
ro: Elementul GtkActionGroup cu care acest GtkAction este asociat, sau NULL (pentru uz intern).

en: Always show image
ro: Arată întotdeauna imaginea

en: Whether the image will always be shown
ro: Specifică dacă imaginea este întotdeauna afișată

en: A name for the action group.
ro: Un nume pentru grupul de acțiuni.

en: Whether the action group is enabled.
ro: Specifică dacă grupul de acțiuni este activat.

en: Whether the action group is visible.
ro: Specifică dacă grupul de acțiuni este vizibil.

en: Accelerator Group
ro: Grup de acceleratori

en: The accelerator group the actions of this group should use.
ro: Grupul de acceleratori pe care acțiunile acestui grup ar trebui să-l folosească.

en: Related Action
ro: Acțiune înrudită

en: The action this activatable will activate and receive updates from
ro: Acțiune pe care acest element activabil o va activa și pentru care va primi actualizări

en: Use Action Appearance
ro: Utilizează ilustrarea acțiunii

en: Whether to use the related actions appearance properties
ro: Specifică dacă se utilizează proprietățile ilustrărilor pentru acțiunile înrudite

en: Horizontal alignment
ro: Aliniere orizontală

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
ro: Poziția orizontală a copilului în spațiul disponibil. 0.0 înseamnă aliniere la stânga, 1.0 înseamnă aliniere la dreapta

en: Vertical alignment
ro: Aliniere verticală

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
ro: Poziția verticală a copilului în spațiul disponibil. 0.0 înseamnă aliniere sus, 1.0 înseamnă aliniere jos

en: Horizontal scale
ro: Scalare orizontală

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
ro: Dacă spațiul disponibil orizontal este mai mare decât are nevoie copilul, cât să fie utilizat pentru copil. 0.0 înseamnă nimic, 1.0 înseamnă tot

en: Vertical scale
ro: Scalare verticală

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
ro: Dacă spațiul disponibil vertical este mai mare decât copilul are nevoie, cât să fie utilizat pentru copil. 0.0 înseamnă nimic, 1.0 înseamnă tot

en: Top Padding
ro: Spațiu de umplere deasupra

en: The padding to insert at the top of the widget.
ro: Spațiu de umplere de inserat deasupra unui widget.

en: Bottom Padding
ro: Spațiu de umplere dedesubt

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
ro: Spațiu de umplere de inserat dedesubtul unui widget.

en: Left Padding
ro: Spațiu de umplere la stânga

en: The padding to insert at the left of the widget.
ro: Spațiu de umplere de inserat la stânga unui widget.

en: Right Padding
ro: Spațiu de umplere la dreapta

en: The padding to insert at the right of the widget.
ro: Spațiu de umplere de inserat la dreapta unui widget.

en: Arrow direction
ro: Direcție săgeată

en: The direction the arrow should point
ro: Direcția pe care săgeata ar trebui să o indice

en: Arrow shadow
ro: Umbră săgeată

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
ro: Aspectul umbrei care înconjoară săgeata

en: Arrow Scaling
ro: Redimensionare săgeată

en: Amount of space used up by arrow
ro: Spațiu ocupat de săgeată

en: Has Opacity Control
ro: Are control de opacitate

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ro: Specifică dacă acest selector de culoare ar trebui să permită schimbarea opacității

en: Has palette
ro: Are paletă

en: Whether a palette should be used
ro: Specifică dacă ar trebui utilizată o paletă

en: Current Color
ro: Culoare curentă

en: The current color
ro: Culoarea curentă

en: Current Alpha
ro: Valoare alfa curentă

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ro: Valoarea curentă a opacității (0 - complet transparentă, 65535 - complet opacă)

en: Current RGBA
ro: RGBA curent

en: The current RGBA color
ro: Culoarea RGBA curentă

en: Color Selection
ro: Selecție de culoare

en: The color selection embedded in the dialog.
ro: Selecție de culoare înglobată în dialog.

en: OK Button
ro: Buton OK

en: The OK button of the dialog.
ro: Butonul OK al ferestrei.

en: Cancel Button
ro: Butonul de renunțare

en: The cancel button of the dialog.
ro: Butonul de renunțare al ferestrei.

en: Help Button
ro: Buton de ajutor

en: The help button of the dialog.
ro: Butonul de ajutor al dialogului.

en: Font name
ro: Nume font

en: The string that represents this font
ro: Șirul ce reprezintă acest font

en: Preview text
ro: Previzualizare text

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
ro: Textul de afișat pentru a exemplifica fontul selectat

en: Shadow type
ro: Tip umbră

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
ro: Aspectul umbrei care înconjoară containerul

en: Handle position
ro: Poziție mâner de prindere

en: Position of the handle relative to the child widget
ro: Poziția mânerului de prindere relativ la widgetul copil

en: Snap edge
ro: Margine de prindere

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
ro: Partea a cutiei mutate care se aliniază cu punctul de docare pentru a doca cutia prinsă și mutată

en: Snap edge set
ro: Setare margine prindere

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
ro: Dacă se utilizează valoarea proprietății „snap_edge” sau o valoare derivată din „handle_position”

en: Child Detached
ro: Copil desprins

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
ro: O valoare booleană ce specifică dacă un copil al unui handlebox este atașat sau nu.

en: Image widget
ro: Widget imagine

en: Child widget to appear next to the menu text
ro: Widget copil de afișat lângă textul meniului

en: Use stock
ro: Din stoc

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
ro: Specifică dacă se utilizează textul etichetei pentru a crea un element de meniu din stoc

en: Accel Group
ro: Grup de acceleratori

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
ro: Grupul de acceleratori de utilizat pentru acceleratorii din stoc

en: X align
ro: Aliniere X

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
ro: Alinierea orizontală, de la 0 (stânga) la 1 (dreapta). Invers pentru aranjamente RTL.

en: Y align
ro: Aliniere Y

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
ro: Alinierea verticală, de la 0 (sus) la 1 (jos)

en: X pad
ro: Spațiu de umplere X

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
ro: Cantitatea de spațiu de adăugat la stânga și dreapta widgetului, în pixeli

en: Y pad
ro: Spațiu de umplere Y

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
ro: Cantitatea de spațiu de adăugat deasupra și dedesubtul widgetului, în pixeli

en: Icon's count
ro: Contorul iconiței

en: The count of the emblem currently displayed
ro: Contorul emblemei afișate în acest moment

en: Icon's label
ro: Etichetă iconiță

en: The label to be displayed over the icon
ro: Eticheta de afișat deasupra iconiței

en: Icon's style context
ro: Context de stil al iconiței

en: The style context to theme the icon appearance
ro: Contextul de stil care descrie tema de aspect a iconiței

en: Background icon
ro: Iconiță fundal

en: The icon for the number emblem background
ro: Iconița pentru fundalul emblemei numărului

en: Background icon name
ro: Nume fundal iconiță

en: The icon name for the number emblem background
ro: Numele iconiței pentru fundalul emblemei numărului

en: The value
ro: Valoarea

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
ro: Valoarea returnată de gtk_radio_action_get_current_value() când această acțiune este acțiunea curentă a grupului.

en: Group
ro: Grup

en: The radio action whose group this action belongs to.
ro: Acțiunea butonului radio al grupului ce deține această acțiune.

en: The current value
ro: Valoarea curentă

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
ro: Proprietatea valorii membrului activ în acest moment al grupului căruia îi aparține această acțiune.

en: Show Numbers
ro: Arată numere

en: Whether the items should be displayed with a number
ro: Specifică dacă elementele ar trebui afișate numerotat

en: A GdkPixbuf to display
ro: Un GdkPixbuf de afișat

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Filename to load and display
ro: Nume fișier pentru a fi încărcat și afișat

en: Stock ID
ro: ID din stoc

en: Stock ID for a stock image to display
ro: ID din stoc pentru o imagine din stoc de afișat

en: Storage type
ro: Tip stocare

en: The representation being used for image data
ro: Reprezentarea utilizată pentru datele imaginii

en: Size
ro: Dimensiune

en: The size of the icon
ro: Dimensiunea iconiței

en: Screen
ro: Ecran

en: The screen where this status icon will be displayed
ro: Ecranul pe care va fi afișată această iconiță de stare

en: Whether the status icon is visible
ro: Specifică dacă iconița de stare este vizibilă

en: Embedded
ro: Încastrat

en: Whether the status icon is embedded
ro: Specifică dacă iconița de stare este înglobată

en: Orientation
ro: Orientare

en: The orientation of the tray
ro: Orientarea zonei de notificare

en: Has tooltip
ro: Are indiciu

en: Whether this tray icon has a tooltip
ro: Specifică dacă iconița de stare are indiciu

en: Tooltip Text
ro: Text indiciu

en: The contents of the tooltip for this widget
ro: Conținutul indiciului pentru acest widget

en: Tooltip markup
ro: Marcaj indiciu

en: The contents of the tooltip for this tray icon
ro: Conținutul indiciului pentru această iconiță de stare

en: Title
ro: Titlu

en: The title of this tray icon
ro: Titlul aceste iconițe de stare

en: Style context
ro: Context stil

en: GtkStyleContext to get style from
ro: Obiectul GtkStyleContext din care se obține stilul

en: Rows
ro: Linii

en: The number of rows in the table
ro: Numărul de rânduri în tabel

en: Columns
ro: Coloane

en: The number of columns in the table
ro: Numărul de coloane în tabel

en: Row spacing
ro: Spațiere rânduri

en: The amount of space between two consecutive rows
ro: Cantitatea de spațiu între două rânduri consecutive

en: Column spacing
ro: Spațiere coloane

en: The amount of space between two consecutive columns
ro: Cantitatea de spațiu între două coloane consecutive

en: Homogeneous
ro: Omogen

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
ro: La activare, toate celulele tabelului au aceeași înălțime și dimensiune

en: Left attachment
ro: Atașare la stânga

en: The column number to attach the left side of the child to
ro: Numărul coloanei de care se atașează marginea stângă a copilului

en: Right attachment
ro: Atașare la dreapta

en: The column number to attach the right side of a child widget to
ro: Numărul coloanei de care se atașează marginea dreaptă a unui widget copil

en: Top attachment
ro: Atașare sus

en: The row number to attach the top of a child widget to
ro: Numărul rândului de care se atașează vârful unui widget copil

en: Bottom attachment
ro: Atașare jos

en: The row number to attach the bottom of the child to
ro: Numărul rândului de care se atașează baza unui widget copil

en: Horizontal options
ro: Opțiuni pentru orizontală

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
ro: Opțiuni ce specifică comportarea pe orizontală a unui copil

en: Vertical options
ro: Opțiuni pentru verticală

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
ro: Opțiuni ce specifică comportarea pe verticală a unui copil

en: Horizontal padding
ro: Spațiu de umplere orizontal

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
ro: Spațiu în plus în pixeli între copil și vecinii din stânga și dreapta

en: Vertical padding
ro: Spațiu de umplere vertical

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
ro: Spațiu în plus în pixeli între copil și vecinii de deasupra și de dedesubt

en: Theming engine name
ro: Nume motorului de temă

en: Create the same proxies as a radio action
ro: Creează aceleași proxy-uri ca o acțiune radio

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
ro: Specifică dacă proxy-urile pentru această acțiune ar trebui să arate ca proxy-uri de acțiuni radio

en: Active
ro: Activ

en: Whether the toggle action should be active
ro: Dacă acțiunea de comutare ar trebui să fie activă

en: Foreground color
ro: Culoare prim-plan

en: Foreground color for symbolic icons
ro: Culoare de prim-plan pentru iconițe simbolice

en: Error color
ro: Culoare eroare

en: Error color for symbolic icons
ro: Culoare de eroare pentru iconițe simbolice

en: Warning color
ro: Culoare avertisment

en: Warning color for symbolic icons
ro: Culoare de avertisment pentru iconițe simbolice

en: Success color
ro: Culoare succes

en: Success color for symbolic icons
ro: Culoare de succes pentru iconițe simbolice

en: Padding
ro: Spațiu de umplere

en: Padding that should be put around icons in the tray
ro: Spațiu de umplere care ar trebui să fie pus în jurul iconițelor din zona de notificare

en: Icon Size
ro: Dimensiunea iconiței

en: The pixel size that icons should be forced to, or zero
ro: Dimensiunea în pixeli la care iconițele ar trebui forțate, sau zero

en: Add tearoffs to menus
ro: Face posibilă desprinderea meniurilor

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
ro: Specifică dacă elementele de desprindere vor fi adăugate în meniu

en: Merged UI definition
ro: Definiție UI reunit

en: An XML string describing the merged UI
ro: Un șir XML care descrie un UI reunit

en: Program name
ro: Nume program

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
ro: Numele programului. În cazul în care nu e setat, se utilizează g_get_application_name()

en: Program version
ro: Versiune program

en: The version of the program
ro: Versiunea programului

en: Copyright string
ro: Șir despre drepturile de autor

en: Copyright information for the program
ro: Drepturile de autor pentru acest program

en: Comments string
ro: Șir comentarii

en: Comments about the program
ro: Comentarii despre program

en: License
ro: Licență

en: The license of the program
ro: Licența programului

en: License Type
ro: Tip de licență

en: The license type of the program
ro: Tipul de licență al programului

en: Website URL
ro: URL website

en: The URL for the link to the website of the program
ro: URL-ul website-ului programului

en: Website label
ro: Etichetă website

en: The label for the link to the website of the program
ro: Eticheta pentru legătura către situl programului

en: Authors
ro: Autori

en: List of authors of the program
ro: Lista autorilor programului

en: Documenters
ro: Documentariști

en: List of people documenting the program
ro: Lista persoanelor ce au documentat programul

en: Artists
ro: Artiști

en: List of people who have contributed artwork to the program
ro: Lista persoanelor cu contribuții artistice la program

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
ro: Lista traducătorilor. Acest șir trebuie marcat ca traductibil

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
ro: Un logo pentru fereastra „Despre”. Dacă nu există, se va utiliza gtk_window_get_default_icon_list()

en: Logo Icon Name
ro: Nume iconiță logo

en: A named icon to use as the logo for the about box.
ro: O iconiță desemnată ca logo al programului.

en: Wrap license
ro: Rupere rânduri în licență

en: Whether to wrap the license text.
ro: Specifică dacă textul licenței să aibă rândurile rupte.

en: Accelerator Closure
ro: Închidere accelerator

en: The closure to be monitored for accelerator changes
ro: Închiderea de monitorizat pentru schimbări ale acceleratorului

en: Accelerator Widget
ro: Widget accelerator

en: The widget to be monitored for accelerator changes
ro: Widget de monitorizat pentru schimbări ale acceleratorului

en: The widget referenced by this accessible.
ro: Widgetul referențiat de acest accesibil.

en: Action name
ro: Numele acțiunii

en: The name of the associated action, like 'app.quit'
ro: Numele acțiunii asociate, cum ar fi „app.quit”

en: Action target value
ro: Valuarea țintă a acțiunii

en: The parameter for action invocations
ro: Parametru pentru invocări de acțiuni

en: Pack type
ro: Tip împachetare

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
ro: Un GtkPackType ce indică dacă un copil este împachetat cu referință la începutul sau sfârșitul părintelui

en: Position
ro: Poziție

en: The index of the child in the parent
ro: Indexul copilului în părinte

en: Value
ro: Valoare

en: The value of the adjustment
ro: Valoarea ajustării

en: Minimum Value
ro: Valoare minimă

en: The minimum value of the adjustment
ro: Valoarea minimă a ajustării

en: Maximum Value
ro: Valoare maximă

en: The maximum value of the adjustment
ro: Valoarea maximă a ajustării

en: Step Increment
ro: Pas de incrementare

en: The step increment of the adjustment
ro: Pasul de incrementare al ajustării

en: Page Increment
ro: Incrementare pagină

en: The page increment of the adjustment
ro: Pagina de incrementare a ajustării

en: Page Size
ro: Dimensiune pagină

en: The page size of the adjustment
ro: Dimensiunea paginii ajustării

en: Include an 'Other…' item
ro: Include un element „Altul...”

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
ro: Specifică dacă lista de selecție ar trebui să includă un element care declanșează un GtkAppChooserDialog

en: Show default item
ro: Arată elementul implicit

en: Whether the combobox should show the default application on top
ro: Specifică dacă lista de selecție ar trebui să arate aplicația implicită deasupra

en: Heading
ro: Antet

en: The text to show at the top of the dialog
ro: Text de afișat în partea de sus a dialogului

en: Content type
ro: Tipul conținutului

en: The content type used by the open with object
ro: Tipul conținutului folosit de obiectul de „Deschidere cu”

en: The GFile used by the app chooser dialog
ro: GFile utilizat de dialogul de alegere a unei aplicații

en: Show default app
ro: Arată aplicația implicită

en: Whether the widget should show the default application
ro: Specifică dacă widgetul ar trebui sa arate aplicația implicită

en: Show recommended apps
ro: Arată aplicațiile recomandate

en: Whether the widget should show recommended applications
ro: Specifică dacă widgetul ar trebui să afișeze aplicațiile recomandate

en: Show fallback apps
ro: Arată aplicațiile de rezervă

en: Whether the widget should show fallback applications
ro: Specifică dacă widgetul ar trebui să afișeze aplicațiile de rezervă

en: Show other apps
ro: Arată alte aplicații

en: Whether the widget should show other applications
ro: Specifică dacă widgetul ar trebui să arate alte aplicații

en: Show all apps
ro: Arată toate aplicațiile

en: Whether the widget should show all applications
ro: Specifică dacă widgetul ar trebui să arate toate aplicațiile

en: Widget's default text
ro: Textul implicit al widgetului

en: The default text appearing when there are no applications
ro: Textul implicit care apare când nu mai sunt aplicații

en: Register session
ro: Înregistrează sesiunea

en: Register with the session manager
ro: Înregistrează cu managerul de sesiuni

en: Screensaver Active
ro: Protector de ecran activ

en: Whether the screensaver is active
ro: Dacă protectorul de ecran este activ

en: Application menu
ro: Meniul aplicației

en: The GMenuModel for the application menu
ro: GMenuModel pentru meniul aplicației

en: Menubar
ro: Bara de meniu

en: The GMenuModel for the menubar
ro: GMenuModel pentru bara de meniu

en: Active window
ro: Fereastra activă

en: The window which most recently had focus
ro: Fereastra care a avut focus cel mai recent

en: Show a menubar
ro: Arată o bară de meniu

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
ro: ADEVĂRAT dacă fereastra ar trebui să arate bara de meniu în partea de sus a ferestrei

en: Horizontal Alignment
ro: Aliniere orizontală

en: X alignment of the child
ro: Alinierea pe axa X a copilului

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală

en: Y alignment of the child
ro: Alinierea pe axa Y a copilului

en: Ratio
ro: Proporție

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
ro: Proporția dacă „obey_child” este FALSE

en: Obey child
ro: Potrivește după copil

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
ro: Forțează proporția să se potrivească cu copilul cadrului

en: Use Header Bar
ro: Utilizează bara antet

en: Use Header Bar for actions.
ro: Utilizați bara de sus pentru acțiuni.

en: Header Padding
ro: Spațiu de umplere pentru antet

en: Number of pixels around the header.
ro: Numărul pixelilor din jurul antetului.

en: Content Padding
ro: Spațiu de umplere pentru conținut

en: Number of pixels around the content pages.
ro: Numărul pixelilor din jurul conținutului.

en: Page type
ro: Tip pagină

en: The type of the assistant page
ro: Tipul paginii asistentului

en: Page title
ro: Titlu pagină

en: The title of the assistant page
ro: Titlul paginii asistentului

en: Header image
ro: Imagine antet

en: Header image for the assistant page
ro: Imagine antet pentru pagina asistentului

en: Sidebar image
ro: Imagine laterală

en: Sidebar image for the assistant page
ro: Imagine laterală pentru pagina asistentului

en: Page complete
ro: Pagină completă

en: Whether all required fields on the page have been filled out
ro: Specifică dacă toate câmpurile din pagină au fost completate

en: Has padding
ro: Are spațiu de umplere

en: Whether the assistant adds padding around the page
ro: Dacă asistentul adaugă spațiu de umplere în jurul paginii

en: Minimum child width
ro: Lățime minimă copil

en: Minimum width of buttons inside the box
ro: Lățimea minimă a butoanelor înăuntrul căsuței

en: Minimum child height
ro: Înălțime minimă copil

en: Minimum height of buttons inside the box
ro: Înălțimea minimă a butoanelor înăuntrul căsuței

en: Child internal width padding
ro: Spațiu intern de umplere pe lățime pentru copil

en: Amount to increase child's size on either side
ro: Cantitatea cu care să fie mărită dimensiunea copilului pe fiecare parte

en: Child internal height padding
ro: Spațiu intern de umplere pe înălțime pentru copil

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
ro: Cantitatea cu care să fie mărită dimensiunea copilului deasupra și dedesubt

en: Layout style
ro: Stilul aspectului

en: How to lay out the buttons in the box. Possible values are: spread, edge, start and end
ro: Modul de aranjare a butoanelor în căsuță. Valori posibile sunt „default”, „spread”, „edge”, „start” și „end”

en: Secondary
ro: Secundar

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
ro: La activare, copilul apare într-un grup secundar de copii, cum e cazul butoanelor de ajutor, de exemplu

en: Non-Homogeneous
ro: Neomogen

en: If TRUE, the child will not be subject to homogeneous sizing
ro: Dacă este ADEVĂRAT, copilul nu se va conforma dimensiunii omogene

en: Spacing
ro: Spațiere

en: The amount of space between children
ro: Cantitatea de spațiu între copii

en: Whether the children should all be the same size
ro: Specifică dacă copiii ar trebui să fie toți de aceeași dimensiune

en: Baseline position
ro: Poziție linie de bază

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
ro: Poziția lățimilor aliniate la linia de bază dacă spațiu extra este disponibil

en: Expand
ro: Extinde

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
ro: Specifică dacă un copil ar trebui să primească spațiu în plus când părintele crește

en: Fill
ro: Umplere

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
ro: Specifică dacă spațiul în plus dat copilului ar trebui alocat copilului sau utilizat ca umplere

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
ro: Spațiu în plus pentru a fi pus între copil și vecinii săi, în pixeli

en: Translation Domain
ro: Domeniu de traducere

en: The translation domain used by gettext
ro: Domeniul de traducere utilizat de gettext

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
ro: Textul unui widget etichetă dinăuntrul unui buton, în caz că butonul conține un widget etichetă

en: Use underline
ro: Utilizează sublinieri

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
ro: La activare, o linie de subliniere în text indică faptul că următorul caracter ar trebui să fie utilizat ca tasta de accelerare

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
ro: La activare, eticheta este utilizată pentru a alege un element din stoc în loc să fie afișată

en: Border relief
ro: Umbra chenarului

en: The border relief style
ro: Stilul de umbrire al chenarului

en: Horizontal alignment for child
ro: Aliniere orizontală pentru copil

en: Vertical alignment for child
ro: Aliniere verticală pentru copil

en: Child widget to appear next to the button text
ro: Widget copil care să apară lângă textul butonului

en: Image position
ro: Poziție imagine

en: The position of the image relative to the text
ro: Poziția imaginii relativ la text

en: Default Spacing
ro: Spațiere implicită

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
ro: Spațiere de adăugat în plus pentru butoanele GTK_CAN_DEFAULT

en: Default Outside Spacing
ro: Spațiere externă implicită

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
ro: Spațiu în plus de adăugat pentru butoanele GTK_CAN_DEFAULT desenat întotdeauna în afara chenarului

en: Child X Displacement
ro: Deplasare X copil

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
ro: Cât de mult să fie mutat copilul în direcția X când butonul este apăsat

en: Child Y Displacement
ro: Deplasare Y copil

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
ro: Cât de mult să fie mutat copilul în direcția Y când butonul este apăsat

en: Displace focus
ro: Deplasează focalizarea

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
ro: Specifică dacă proprietățile child_displacement_x/_y ar trebui să afecteze și dreptunghiul de focalizare

en: Inner Border
ro: Margine interioară

en: Border between button edges and child.
ro: Spațiu între marginile butonului și copil.

en: Image spacing
ro: Spațiere imagine

en: Spacing in pixels between the image and label
ro: Spațiere în pixeli între imagine și etichetă

en: Year
ro: An

en: The selected year
ro: Anul selectat

en: Month
ro: Lună

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
ro: Luna selectată (ca număr între 0 și 11)

en: Day
ro: Zi

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
ro: Ziua selectată (ca număr între 1 și 31, sau 0 pentru a deselecta ziua selectată în acest moment).

en: Show Heading
ro: Arată antetul

en: If TRUE, a heading is displayed
ro: La activare, e afișat un antet

en: Show Day Names
ro: Arată numele zilelor

en: If TRUE, day names are displayed
ro: La activare, sunt afișate numele zilelor

en: No Month Change
ro: Fără schimbarea lunii

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
ro: La activare, luna selectată nu poate fi schimbată

en: Show Week Numbers
ro: Arată numerele săptămânilor

en: If TRUE, week numbers are displayed
ro: La activare, sunt afișare numerele săptămânilor

en: Details Width
ro: Lățime detalii

en: Details width in characters
ro: Lățimea detaliilor în caractere

en: Details Height
ro: Înălțime detalii

en: Details height in rows
ro: Înălțimea detaliilor în rânduri

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: If TRUE, details are shown
ro: La activare, se arată detaliile

en: Inner border
ro: Margine interioară

en: Inner border space
ro: Spațiu margine interioară

en: Vertical separation
ro: Separare verticală

en: Space between day headers and main area
ro: Spațiere între antetul zilelor și zona principală

en: Horizontal separation
ro: Separare orizontală

en: Space between week headers and main area
ro: Spațiere între antetul săptămânilor și zona principală

en: Space which is inserted between cells
ro: Spațiu de inserat între celule

en: Whether the cell expands
ro: Specifică dacă celula se extinde

en: Align
ro: Aliniază

en: Whether cell should align with adjacent rows
ro: Specifică dacă celula ar trebui să se alinieze cu șirurile adiacente

en: Fixed Size
ro: Dimensiune fixă

en: Whether cells should be the same size in all rows
ro: Specifică dacă celulele ar trebui să aibă aceeași dimensiune în toate rândurile

en: Pack Type
ro: Tip împachetare

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
ro: Un GtkPackType ce indică dacă o celulă este împachetată cu referință la începutul sau sfârșitul unui Cell Area

en: Focus Cell
ro: Celulă focalizată

en: The cell which currently has focus
ro: Celula care este focalizată în acest moment

en: Edited Cell
ro: Celulă editată

en: The cell which is currently being edited
ro: Celula care este editată în acest moment

en: Edit Widget
ro: Widget editor

en: The widget currently editing the edited cell
ro: Widgetul ce editează celula editată în acest moment

en: The Cell Area this context was created for
ro: Obiectul Cell Area pentru care a fost creat acest context

en: Minimum Width
ro: Lățime minimă

en: Minimum cached width
ro: Lățime minimă salvată temporar

en: Minimum Height
ro: Înălțime minimă

en: Minimum cached height
ro: Înălțimea minimă salvată temporar

en: Editing Canceled
ro: Editare anulată

en: Indicates that editing has been canceled
ro: Indică anularea editării

en: Accelerator key
ro: Tastă accelerator

en: The keyval of the accelerator
ro: Valoarea tastei acceleratorului

en: Accelerator modifiers
ro: Modificatori accelerator

en: The modifier mask of the accelerator
ro: Masca modificatorilor acceleratorului

en: Accelerator keycode
ro: Cod-cheie accelerator

en: The hardware keycode of the accelerator
ro: Codul-cheie al hardware-ului pentru accelerator

en: Accelerator Mode
ro: Mod accelerator

en: The type of accelerators
ro: Tipul acceleratorilor

en: mode
ro: mod

en: Editable mode of the CellRenderer
ro: Mod editabil pentru CellRenderer

en: visible
ro: vizibil

en: Display the cell
ro: Arată celula

en: Display the cell sensitive
ro: Arată celula senzitiv

en: The x-align
ro: Alinierea X

en: The y-align
ro: Alinierea Y

en: The xpad
ro: xpad

en: The ypad
ro: ypad

en: width
ro: lățime

en: The fixed width
ro: Lățimea fixată

en: height
ro: înălțime

en: The fixed height
ro: Înălțimea fixată

en: Is Expander
ro: Este desfășurător

en: Row has children
ro: Rândul are copii

en: Is Expanded
ro: Este desfășurat

en: Row is an expander row, and is expanded
ro: Rândul se poate desfășura și a fost desfășurat

en: Cell background color name
ro: Numele culorii de fundal al celulei

en: Cell background color as a string
ro: Culoarea fundalului celulei ca șir de caractere

en: Cell background color
ro: Culoare fundal celulă

en: Cell background color as a GdkColor
ro: Culoarea fundalului celulei ca GdkColor

en: Cell background RGBA color
ro: Culoare RGBA fundal celulă

en: Cell background color as a GdkRGBA
ro: Culoarea fundalului celulei ca GdkColor

en: Editing
ro: În editare

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
ro: Specifică dacă afișarea celulei este în modul de editare în acest moment

en: Cell background set
ro: Set fundal celulă

en: Whether the cell background color is set
ro: Dacă culoarea de fundal a celulei este stabilită

en: The model containing the possible values for the combo box
ro: Model conținând valorile posibile pentru această listă de selecție

en: Text Column
ro: Coloană text

en: A column in the data source model to get the strings from
ro: O coloană în modelul sursei de date din care se obțin datele

en: Has Entry
ro: Are intrare

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
ro: La activare, permite introducerea altor șiruri decât a celor precizate

en: Pixbuf Object
ro: Obiect pixbuf

en: The pixbuf to render
ro: Pixbuf de randat

en: Pixbuf Expander Open
ro: Desfășurător pixbuf deschis

en: Pixbuf for open expander
ro: Pixbuf pentru desfășurător deschis

en: Pixbuf Expander Closed
ro: Desfășurător pixbuf închis

en: Pixbuf for closed expander
ro: Pixbuf pentru desfășurător închis

en: surface
ro: suprafață

en: The surface to render
ro: Suprafața de randat

en: The stock ID of the stock icon to render
ro: ID-ul din stoc al iconiței de afișat

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
ro: Valoarea GtkIconSize ce specifică dimensiunea iconiței afișate

en: Detail
ro: Detaliu

en: Render detail to pass to the theme engine
ro: Detaliu de afișare de transmis motorului de teme

en: Follow State
ro: Stare semnificativă

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
ro: Specifică dacă un „pixbuf” randat ar trebui să fie colorat în funcție de stare

en: Icon
ro: Iconiță

en: Value of the progress bar
ro: Valoarea barei de progres

en: Text on the progress bar
ro: Text în bara de progres

en: Pulse
ro: Puls

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
ro: Se stabilesc valori pozitive pentru a indica un anumit progres atunci când nu se știe în ce măsură se progresează.

en: Text x alignment
ro: Aliniere X a textului

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
ro: Alinierea orizontală a textului, de la 0 (stânga) la 1 (dreapta). Invers pentru aranjamente RTL.

en: Text y alignment
ro: Aliniere Y a textului

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
ro: Alinierea verticală a textului, de la 0 (sus) la 1 (jos)

en: Inverted
ro: Inversat

en: Invert the direction in which the progress bar grows
ro: Inversează direcția în care bara de progres crește

en: Adjustment
ro: Ajustare

en: The adjustment that holds the value of the spin button
ro: Ajustarea valorii butonului de incrementare

en: Climb rate
ro: Rată de creștere

en: The acceleration rate when you hold down a button
ro: Rata de accelerare la apăsarea prelungită a butonului

en: Digits
ro: Cifre

en: The number of decimal places to display
ro: Numărul de zecimale de afișat

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
ro: Specifică dacă spinnerul este activ (afișat) în celulă

en: Pulse of the spinner
ro: Pulsul spinnerului

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
ro: Valoarea GtkIconSize ce specifică dimensiunea spinnerului

en: Text to render
ro: Text de afișat

en: Markup
ro: Marcaj

en: Marked up text to render
ro: Text marcat de afișat

en: Attributes
ro: Atribute

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
ro: O listă de atribute de stil pentru a fi aplicată textului afișării

en: Single Paragraph Mode
ro: Mod paragraf unic

en: Whether to keep all text in a single paragraph
ro: Specifică dacă să se păstreze tot textul într-un singur paragraf

en: Background color name
ro: Nume culoare fundal

en: Background color as a string
ro: Culoare fundal ca șir de caractere

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Background color as a GdkColor
ro: Culoare fundal ca GdkColor

en: Background color as RGBA
ro: Culoare fundal ca RGBA

en: Background color as a GdkRGBA
ro: Culoare fundal ca GdkRGBA

en: Foreground color name
ro: Nume culoare prim-plan

en: Foreground color as a string
ro: Culoare prim-plan ca șir de caractere

en: Foreground color as a GdkColor
ro: Culoare prim-plan ca GdkColor

en: Foreground color as RGBA
ro: Culoare prim-plan ca RGBA

en: Foreground color as a GdkRGBA
ro: Culoare prim-plan ca GdkRGBA

en: Editable
ro: Editabil

en: Whether the text can be modified by the user
ro: Specifică dacă textul poate fi modificat de utilizator

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
ro: Descrierea fontului ca șir (de ex. „Sans Italic 12”)

en: Font description as a PangoFontDescription struct
ro: Descrierea fontului ca structură PangoFontDescription

en: Font family
ro: Familie font

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
ro: Numele familiei de fonturi (de ex. Sans, Helvetica, Times, Monospace)

en: Font style
ro: Stil font

en: Font variant
ro: Variantă font

en: Font weight
ro: Grosime font

en: Font stretch
ro: Întindere font

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Font points
ro: Puncte font

en: Font size in points
ro: Dimensiune font în puncte

en: Font scale
ro: Scară font

en: Font scaling factor
ro: Factor de scalare a fontului

en: Rise
ro: Elevație

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
ro: Deplasare a textului deasupra liniei de bază (dedesubt dacă valoarea este negativă)

en: Strikethrough
ro: Tăiere

en: Whether to strike through the text
ro: Specifică dacă textul să fie tăiat

en: Underline
ro: Subliniere

en: Style of underline for this text
ro: Stil de subliniere pentru acest text

en: Language
ro: Limbă

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
ro: Limba acestui text ca un cod ISO. Pango poate utiliza acest cod ca o sugestie la afișarea textului. Dacă nu înțelegeți acest parametru, înseamnă că probabil nu aveți nevoie de el

en: Ellipsize
ro: Prescurtare

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
ro: Felul preferat de a prescurta un șir de caractere, dacă nu există destul loc în celulă pentru a afișa întregul șir

en: Width In Characters
ro: Lățime în caractere

en: The desired width of the label, in characters
ro: Lățimea dorită a etichetei, în caractere

en: Maximum Width In Characters
ro: Lățime maximă în caractere

en: The maximum width of the cell, in characters
ro: Lățimea maximă dorită pentru celulă, în caractere

en: Wrap mode
ro: Mod rupere rânduri

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
ro: Felul de a rupe un șir de caractere dacă nu există destul loc în celulă pentru a afișa întregul șir pe o singură linie

en: Wrap width
ro: Lățime rupere rânduri

en: The width at which the text is wrapped
ro: Lățimea la care se rup rândurile

en: Alignment
ro: Aliniere

en: How to align the lines
ro: Mod de aliniere a liniilor

en: Placeholder text
ro: Text substituent

en: Text rendered when an editable cell is empty
ro: Text randat când o celulă editabilă este goală

en: Background set
ro: Setare fundal

en: Whether this tag affects the background color
ro: Specifică dacă această etichetă afectează culoarea fundalului

en: Foreground set
ro: Setare prim-plan

en: Whether this tag affects the foreground color
ro: Specifică dacă această etichetă afectează culoarea textului

en: Editability set
ro: Setare posibilitate de editare

en: Whether this tag affects text editability
ro: Specifică dacă această etichetă afectează posibilitatea editării textului

en: Font family set
ro: Setare familie font

en: Whether this tag affects the font family
ro: Specifică dacă această etichetă afectează familia fontului

en: Font style set
ro: Setare stil font

en: Whether this tag affects the font style
ro: Specifică dacă această etichetă afectează stilul fontului

en: Font variant set
ro: Setare variantă font

en: Whether this tag affects the font variant
ro: Specifică dacă această etichetă afectează varianta fontului

en: Font weight set
ro: Setare grosime font

en: Whether this tag affects the font weight
ro: Specifică dacă această etichetă afectează grosimea fontului

en: Font stretch set
ro: Setare întindere font

en: Whether this tag affects the font stretch
ro: Specifică dacă această etichetă afectează întinderea fontului

en: Font size set
ro: Setare dimensiune font

en: Whether this tag affects the font size
ro: Specifică dacă această etichetă afectează dimensiunea fontului

en: Font scale set
ro: Setare scalare font

en: Whether this tag scales the font size by a factor
ro: Specifică dacă această etichetă scalează dimensiunea fontului cu un anumit factor

en: Rise set
ro: Setare elevație

en: Whether this tag affects the rise
ro: Specifică dacă această etichetă afectează elevația

en: Strikethrough set
ro: Setare tăiere

en: Whether this tag affects strikethrough
ro: Specifică dacă această etichetă afectează tăierea

en: Underline set
ro: Setare subliniere

en: Whether this tag affects underlining
ro: Specifică dacă această etichetă afectează sublinierea

en: Language set
ro: Setare limbă

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
ro: Specifică dacă această opțiune afectează limba în care e afișat textul

en: Ellipsize set
ro: Setare prescurtări

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
ro: Specifică dacă această etichetă afectează modul de prescurtare

en: Align set
ro: Setare aliniere

en: Whether this tag affects the alignment mode
ro: Specifică dacă această etichetă afectează modul de aliniere

en: Toggle state
ro: Stare comutare

en: The toggle state of the button
ro: Starea de comutare a butonului

en: Inconsistent state
ro: Stare de inconsecvență

en: The inconsistent state of the button
ro: Starea de inconsecvență a butonului

en: Activatable
ro: Activabil

en: The toggle button can be activated
ro: Butonul de comutare poate fi activat

en: Radio state
ro: Stare radio

en: Draw the toggle button as a radio button
ro: Desenează butonul de comutare ca un buton radio

en: Indicator size
ro: Dimensiune indicator

en: Size of check or radio indicator
ro: Dimensiunea indicatorului radio sau de bifare

en: Background RGBA color
ro: Culoare RGBA fundal

en: CellView model
ro: Model CellView

en: The model for cell view
ro: Model pentru afișarea celulei

en: The GtkCellArea used to layout cells
ro: GtkCellArea folosit pentru dispunerea celulelor

en: Cell Area Context
ro: Contextul Cell Area

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
ro: GtkCellAreaContext folosit pentru a evalua geometria modului de afișare a celulei

en: Draw Sensitive
ro: Desenează senzitiv

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
ro: Specifică dacă celulele trebuie forțate să fie desenate într-o stare senzitivă

en: Fit Model
ro: Model încadrat

en: Whether to request enough space for every row in the model
ro: Specifică dacă trebuie solicitat spațiu suficient pentru fiecare rând din model

en: Indicator Size
ro: Dimensiune indicator

en: Indicator Spacing
ro: Spațiere indicator

en: Spacing around check or radio indicator
ro: Spațierea în jurul indicatorului radio sau de bifare

en: Whether the menu item is checked
ro: Specifică dacă elementul din meniu este bifat

en: Inconsistent
ro: Inconsecvent

en: Whether to display an "inconsistent" state
ro: Specifică dacă se va afișa o stare de „inconsecvență”

en: Draw as radio menu item
ro: Desenează ca un element radio de meniu

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
ro: Specifică dacă elementul din meniu arată ca un element radio bifat

en: Use alpha
ro: Utilizează alfa

en: Whether to give the color an alpha value
ro: Specifică dacă se va da culorii o valoare alfa

en: The title of the color selection dialog
ro: Titlul dialogului de selectare a culorii

en: The selected color
ro: Culoarea selectată

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ro: Valoarea selectată a opacității (0 - complet transparentă, 65535 - complet opacă)

en: Current RGBA Color
ro: Culoare RGBA curentă

en: The selected RGBA color
ro: Culoarea RGBA selectată

en: Show Editor
ro: Arată editor

en: Whether to show the color editor right away
ro: Specifică dacă se arată editorul de culoare imediat

en: Color
ro: Culoare

en: Current color, as a GdkRGBA
ro: Culoarea curentă, ca GdkRGBA

en: Whether alpha should be shown
ro: Dacă alfa ar trebui arătată

en: Show editor
ro: Arată editorul

en: Scale type
ro: Tip scalare

en: RGBA Color
ro: Culoare RGBA

en: Color as RGBA
ro: Culoare ca RGBA

en: Selectable
ro: Selectabil

en: Whether the swatch is selectable
ro: Dacă eșantionul este selectabil

en: Has Menu
ro: Are meniu

en: Whether the swatch should offer customization
ro: Dacă eșantionul ar trebui să ofere personalizare

en: ComboBox model
ro: Model ComboBox

en: The model for the combo box
ro: Model pentru lista de selecție

en: Wrap width for laying out the items in a grid
ro: Rupe pe lățime la aranjarea elementelor într-o grilă

en: Row span column
ro: Coloană cu înălțimea rândurilor

en: TreeModel column containing the row span values
ro: Coloană TreeModel ce conține valorile înălțimii rândurilor

en: Column span column
ro: Coloană cu lățimea coloanelor

en: TreeModel column containing the column span values
ro: Coloană TreeModel ce conține valorile lățimii coloanelor

en: Active item
ro: Item activ

en: The item which is currently active
ro: Elementul activ în acest moment

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
ro: Specifică dacă meniurile „dropdown” ar trebui să aibă „tearoff”

en: Has Frame
ro: Are cadru

en: Whether the combo box draws a frame around the child
ro: Specifică dacă lista de selecție desenează un cadru în jurul copilului

en: Tearoff Title
ro: Titlu desprindere

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
ro: Un titlu ce poate fi afișat de către administratorul de ferestre când acest „popup” este desprins

en: Popup shown
ro: „Popup” afișat

en: Whether the combo's dropdown is shown
ro: Specifică dacă ar trebui arătat meniul dropdown al elementului de tip combo

en: Button Sensitivity
ro: Senzitivitatea butonului

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
ro: Specifică dacă butonul dropdown este senzitiv când modelul său e gol

en: Whether combo box has an entry
ro: Specifică dacă această listă de selecție are o intrare

en: Entry Text Column
ro: Coloană intrare text

en: The column in the combo box's model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
ro: Coloana din modelul listei de selecție de asociat cu șiruri din intrarea text dacă lista de selecție a fost creată cu #GtkComboBox:has-entry = %TRUE

en: ID Column
ro: Coloane de ID-uri

en: The column in the combo box's model that provides string IDs for the values in the model
ro: Coloana din modelul listei de selecție care oferă șiruri de tip ID pentru valorile din model

en: Active id
ro: Id activ

en: The value of the id column for the active row
ro: Valoarea coloanei ID a rândului activ

en: Popup Fixed Width
ro: Lățime fixă „popup”

en: Whether the popup's width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
ro: Specifică dacă „popup”-ul ar trebui sa aibă o lățime fixă potrivindu-se cu lățimea alocată listei de selecție

en: Appears as list
ro: Apare ca listă

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
ro: Specifică dacă listele de selecție de tip dropdown să arate ca liste și nu ca meniuri

en: Arrow Size
ro: Dimensiune săgeată

en: The minimum size of the arrow in the combo box
ro: Dimensiunea minimă pentru săgeata din lista de selecție

en: The amount of space used by the arrow
ro: Spațiul ocupat de săgeată

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
ro: Tipul de umbră de desenat în jurul listelor de selecție

en: Resize mode
ro: Mod de redimensionare

en: Specify how resize events are handled
ro: Specifică cum sunt tratate evenimentele de redimensionare

en: Border width
ro: Lățime chenar

en: The width of the empty border outside the containers children
ro: Lățimea marginilor goale în afara containerelor copii

en: Child
ro: Copil

en: Can be used to add a new child to the container
ro: Poate fi utilizat pentru a adăuga un nou copil la container

en: Style Classes
ro: Clase de stil

en: List of classes
ro: Listă de clase

en: Unique ID
ro: ID unic

en: State
ro: Stare

en: State flags
ro: Fanioane de stare

en: If other nodes can see this node
ro: Dacă alte noduri pot vedea acest nod

en: Widget type
ro: Tip de widget

en: GType of the widget
ro: GType al widgetului

en: Subproperties
ro: Subproprietăți

en: The list of subproperties
ro: Lista subproprietăților

en: Animated
ro: Animat

en: Set if the value can be animated
ro: Stabilește dacă valoarea poate fi animată

en: Affects
ro: Afectează

en: Set if the value affects the sizing of elements
ro: Configurat dacă valoarea afectează dimensiunea elementelor

en: The numeric id for quick access
ro: ID-ul numeric pentru acces rapid

en: Inherit
ro: Moștenește

en: Set if the value is inherited by default
ro: Configurat dacă valoarea este moștenită în mod implicit

en: Initial value
ro: Valoare inițială

en: The initial specified value used for this property
ro: Valoarea inițială specificată de folosit pentru această proprietate

en: Content area border
ro: Margine zonă conținut

en: Width of border around the main dialog area
ro: Lățimea marginii în jurul ariei principale a dialogului

en: Content area spacing
ro: Spațiere a ariei cu conținut

en: Spacing between elements of the main dialog area
ro: Spațiere între elementele din aria principală a dialogului

en: Button spacing
ro: Spațiere butoane

en: Spacing between buttons
ro: Spațiul dintre butoane

en: Action area border
ro: Margine zonă acțiune

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
ro: Lățimea marginii în jurul ariei cu butoane de la baza dialogului

en: The contents of the buffer
ro: Conținutul din buffer

en: Text length
ro: Lungime text

en: Length of the text currently in the buffer
ro: Lungimea textului aflat în buffer în acest moment

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
ro: Număr maxim de caractere pentru această intrare. Zero dacă nu are maxim

en: Text Buffer
ro: Buffer de text

en: Text buffer object which actually stores entry text
ro: Obiect de tip buffer ce stochează text introdus

en: Cursor Position
ro: Poziție cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars
ro: Poziția curentă a cursorului de introducere (în caractere)

en: Selection Bound
ro: Capăt selecție

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
ro: Poziția capătului opus față de cursor al selecției (în caractere)

en: Whether the entry contents can be edited
ro: Specifică dacă se poate edita conținutul intrării

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
ro: FALSE afișează „caractere invizibile” în loc de textul propriu-zis (modul de introducere a unei parole)

en: FALSE removes outside bevel from entry
ro: FALSE elimină cadrul exterior al intrării

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
ro: Spațiu între text și cadru. Suprascrie proprietatea de stil margine-interioară

en: Invisible character
ro: Caracter invizibil

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
ro: Caracterul utilizat pentru a masca conținutul intrării (în „modul parolă”)

en: Activates default
ro: Activează implicit

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
ro: Specifică dacă widgetul implicit să fie activat (de ex. butonul implicit într-un dialog) când se apasă Enter

en: Width in chars
ro: Lățime în caractere

en: Number of characters to leave space for in the entry
ro: Numărul de caractere pentru care este alocat spațiu în intrare

en: Maximum width in characters
ro: Lățime maximă în caractere

en: The desired maximum width of the entry, in characters
ro: Lățimea maximă dorită pentru intrare, în caractere

en: Scroll offset
ro: Distanță derulată

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
ro: Număr de pixeli ai intrării derulați în afara ecranului la stânga

en: The contents of the entry
ro: Conținutul intrării

en: Truncate multiline
ro: Trunchiază liniile multiple

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
ro: Dacă se trunchiază la lipire liniile multiple într-una singură.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
ro: Tip de umbră de desenat în jurul intrării când e setat „has-frame”

en: Overwrite mode
ro: Mod suprascriere

en: Whether new text overwrites existing text
ro: Specifică dacă textul nou suprascrie textul existent

en: Length of the text currently in the entry
ro: Lungimea textului aflat în intrare în acest moment

en: Invisible character set
ro: Set de caractere invizibil

en: Whether the invisible character has been set
ro: Specifică dacă este setată utilizarea caracterelor invizibile

en: Caps Lock warning
ro: Avertizare Caps Lock

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
ro: Specifică dacă la introducerea parolelor se va avertiza atunci când tasta Caps Lock este apăsată

en: Progress Fraction
ro: Porțiune progres

en: The current fraction of the task that's been completed
ro: Porțiunea terminată curent din sarcina de efectuat

en: Progress Pulse Step
ro: Pas puls progres

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
ro: Proporția din lățimea totală a intrării cu care să se mute pulsul pentru fiecare apel către gtk_entry_progress_pulse()

en: Show text in the entry when it's empty and unfocused
ro: Arată text în intrare când este goală și fără focus

en: Primary pixbuf
ro: Pixbuf primar

en: Primary pixbuf for the entry
ro: Pixbuf primar pentru intrare

en: Secondary pixbuf
ro: Pixbuf secundar

en: Secondary pixbuf for the entry
ro: Pixbuf secundar pentru intrare

en: Primary stock ID
ro: ID primar din stoc

en: Stock ID for primary icon
ro: ID din stoc pentru iconița primară

en: Secondary stock ID
ro: ID din stoc implicit

en: Stock ID for secondary icon
ro: ID din stoc pentru iconița secundară

en: Primary icon name
ro: Nume iconiță primară

en: Icon name for primary icon
ro: Numele iconiței pentru iconița primară

en: Secondary icon name
ro: Nume iconiță secundară

en: Icon name for secondary icon
ro: Numele iconiței pentru iconița secundară

en: Primary GIcon
ro: GIcon primar

en: GIcon for primary icon
ro: GIcon pentru iconița primară

en: Secondary GIcon
ro: GIcon secundar

en: GIcon for secondary icon
ro: GIcon pentru iconița secundară

en: Primary storage type
ro: Tip stocare primară

en: The representation being used for primary icon
ro: Reprezentarea utilizată pentru iconița primară

en: Secondary storage type
ro: Tip stocare secundară

en: The representation being used for secondary icon
ro: Reprezentarea utilizată pentru iconița secundară

en: Primary icon activatable
ro: Iconiță primară activabilă

en: Whether the primary icon is activatable
ro: Specifică dacă iconița primară este activabilă

en: Secondary icon activatable
ro: Iconiță secundară activabilă

en: Whether the secondary icon is activatable
ro: Specifică dacă iconița secundară este activabilă

en: Primary icon sensitive
ro: Iconiță primară senzitivă

en: Whether the primary icon is sensitive
ro: Specifică dacă iconița primară este senzitivă

en: Secondary icon sensitive
ro: Iconiță secundară senzitivă

en: Whether the secondary icon is sensitive
ro: Specifică dacă iconița secundară este senzitivă

en: Primary icon tooltip text
ro: Text indiciu iconiță primară

en: The contents of the tooltip on the primary icon
ro: Conținutul indiciului pentru iconița primară

en: Secondary icon tooltip text
ro: Text indiciu iconiță secundară

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
ro: Conținutul indiciului pentru iconița secundară

en: Primary icon tooltip markup
ro: Evidențiere indiciu iconiță primară

en: Secondary icon tooltip markup
ro: Evidențiere indiciu iconiță secundară

en: IM module
ro: Modul IM

en: Which IM module should be used
ro: Specifică ce modul IM ar trebui utilizat

en: Completion
ro: Completare

en: The auxiliary completion object
ro: Obiectul de completare auxiliar

en: Purpose
ro: Scop

en: Purpose of the text field
ro: Scopul câmpului de text

en: hints
ro: indicii

en: Hints for the text field behaviour
ro: Indicii pentru comportamentul câmpului de text

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
ro: O listă de atribute pentru a fi aplicate textului etichetei

en: Populate all
ro: Populează toate

en: Whether to emit ::populate-popup for touch popups
ro: Dacă să se emită ::populate-popup pentru popup-urile tactile

en: Tabs
ro: Taburi

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
ro: O listă de locații de oprire tab pentru a fi aplicată textului intrării

en: Emoji icon
ro: Iconiță emoji

en: Whether to show an icon for Emoji
ro: Dacă se afișează o iconiță pentru Emoji

en: Enable Emoji completion
ro: Activează completarea Emoji

en: Whether to suggest Emoji replacements
ro: Dacă să se sugereze înlocuiri Emoji

en: Icon Prelight
ro: Iluminare iconițe

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
ro: Specifică dacă ar trebui iluminate iconițele activabile când indicatorul planează deasupra

en: Progress Border
ro: Margine progres

en: Border around the progress bar
ro: Margine în jurul barei de progres

en: Border between text and frame.
ro: Margine între text și cadru.

en: Completion Model
ro: Mod de completare

en: The model to find matches in
ro: Modelul în care se caută potrivirile

en: Minimum Key Length
ro: Lungime minimă cheie

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
ro: Lungimea minimă a cheii de căutare pentru găsirea potrivirilor

en: Text column
ro: Coloană text

en: The column of the model containing the strings.
ro: O coloană a modelului ce conține șirurile de caractere.

en: Inline completion
ro: Completare „inline”

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
ro: Specifică dacă prefixul comun ar trebui inserat automat

en: Popup completion
ro: Completare „popup”

en: Whether the completions should be shown in a popup window
ro: Specifică dacă ar trebui arătate completările într-o fereastră „popup”

en: Popup set width
ro: Lățime set „popup”

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
ro: La activare, fereastra „popup” va avea aceeași dimensiune cu intrarea

en: Popup single match
ro: „Popup” potrivire unică

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
ro: La activare, fereastra „popup” va apărea pentru o potrivire unică.

en: Inline selection
ro: Selectare „inline”

en: Your description here
ro: Introduceți aici o descriere

en: Visible Window
ro: Fereastră vizibilă

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
ro: Specifică dacă EventBox-ul este vizibil (adică nu ascuns) și utilizat doar pentru înregistrarea evenimentelor.

en: Above child
ro: Deasupra copilului

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
ro: Specifică dacă fereastra „event-trapping” a unui eventbox este deasupra ferestrei widgetului copil.

en: Widget the gesture relates to
ro: Widgetul relatat gestului

en: Propagation phase
ro: Fază de propagare

en: Propagation phase at which this controller is run
ro: Faza de propagare la care acest controler este rulat

en: Flags
ro: Fanioane

en: Expanded
ro: Desfășurat

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
ro: Specifică dacă desfășurătorul e deschis și este vizibil un widget copil

en: Text of the expander's label
ro: Textul etichetei desfășurătorului

en: Use markup
ro: Utilizează marcare

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
ro: Textul etichetei include marcare XML. A se vedea pango_parse_markup()

en: Space to put between the label and the child
ro: Spațiu între etichetă și copil

en: Label widget
ro: Widget etichetă

en: A widget to display in place of the usual expander label
ro: Un widget pentru a fi afișat în locul etichetei obișnuite a desfășurătorului

en: Label fill
ro: Umplere etichetă

en: Whether the label widget should fill all available horizontal space
ro: Specifică dacă widget-ul etichetă ar trebui să umple tot spațiul orizontal disponibil

en: Resize toplevel
ro: Redimensionează nivelul de top

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
ro: Dacă extinzătorul va redimensiona fereastra de deasupra la extindere și la pliere

en: Expander Size
ro: Dimensiune desfășurător

en: Size of the expander arrow
ro: Dimensiunea săgeții de desfășurare

en: Spacing around expander arrow
ro: Spațiere în jurul săgeții desfășurătorului

en: The file chooser dialog to use.
ro: Dialogul de selectare fișiere de utilizat.

en: The title of the file chooser dialog.
ro: Titlul dialogului de selectare fișiere.

en: The desired width of the button widget, in characters.
ro: Lățimea dorită a widgetului buton, în caractere.

en: Action
ro: Acțiune

en: The type of operation that the file selector is performing
ro: Tipul operației efectuate de selectorul de fișiere

en: Filter
ro: Filtru

en: The current filter for selecting which files are displayed
ro: Filtrul curent pentru selectarea fișierelor afișate

en: Local Only
ro: Doar local

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
ro: Specifică dacă fișierele selectate ar trebui limitate la fișierele locale: URL-uri

en: Preview widget
ro: Widget previzualizare

en: Application supplied widget for custom previews.
ro: Widget furnizat de aplicație pentru previzualizări personalizate.

en: Preview Widget Active
ro: Widget de previzualizare activ

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
ro: Specifică dacă widgetul furnizat de aplicație pentru previzualizări personalizate ar trebui să fie vizibil.

en: Use Preview Label
ro: Utilizează o etichetă de previzualizare

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
ro: Specifică dacă se va afișa o etichetă din stoc pentru numele fișierului previzualizat.

en: Extra widget
ro: Widget extra

en: Application supplied widget for extra options.
ro: Widget furnizat de aplicație pentru opțiuni extra.

en: Select Multiple
ro: Selectare multiplă

en: Whether to allow multiple files to be selected
ro: Specifică dacă este permisă selectarea mai multor fișiere

en: Show Hidden
ro: Arată fișierele ascunse

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
ro: Specifică dacă fișierele ascunse ar trebui să fie afișate

en: Do overwrite confirmation
ro: Confirmare suprascriere

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
ro: Specifică dacă un selector de fișiere în modul de salvare va prezenta un dialog de confirmare a suprascrierii.

en: Allow folder creation
ro: Permite crearea de dosare

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
ro: Specifică dacă un selector de fișiere va permite utilizatorului crearea de noi dosare în alt mod decât în cel de deschidere.

en: Accept label
ro: Etichetă de acceptare

en: The label on the accept button
ro: Eticheta de pe butonul acceptă

en: Cancel label
ro: Etichetă de anulare

en: The label on the cancel button
ro: Etichetă de pe butonul anulează

en: Search mode
ro: Mod de căutare

en: Subtitle
ro: Subitlu

en: X position
ro: Poziție X

en: X position of child widget
ro: Poziția X a widgetului copil

en: Y position
ro: Poziție Y

en: Y position of child widget
ro: Poziția Y a widgetului copil

en: Selection mode
ro: Mod selecție

en: The selection mode
ro: Modul selecție

en: Activate on Single Click
ro: Activează la un simplu clic

en: Activate row on a single click
ro: Activează rândul la un singur clic

en: Minimum Children Per Line
ro: Minimul de copii pe linie

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
ro: Numărul minim de copii de alocat consecutiv în orientarea dată.

en: Maximum Children Per Line
ro: Maximul de copii pe linie

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
ro: Numărul minim de copii pentru care se cere spațiu consecutiv în orientarea dată.

en: Vertical spacing
ro: Spațiere verticală

en: The amount of vertical space between two children
ro: Cantitatea de spațiu vertical între doi copii

en: Horizontal spacing
ro: Spațiu orizontal

en: The amount of horizontal space between two children
ro: Cantitatea de spațiu orizontal între doi copii

en: The title of the font chooser dialog
ro: Titlul dialogului de selectare fonturi

en: The name of the selected font
ro: Numele fontului selectat

en: Use font in label
ro: Utilizează fontul în etichetă

en: Whether the label is drawn in the selected font
ro: Specifică dacă eticheta este desenată cu fontul selectat

en: Use size in label
ro: Utilizează dimensiunea în etichetă

en: Whether the label is drawn with the selected font size
ro: Specifică dacă eticheta este desenată cu dimensiunea selectată a fontului

en: Show style
ro: Arată stilul

en: Whether the selected font style is shown in the label
ro: Specifică dacă stilul fontului selectat apare în etichetă

en: Show size
ro: Arată dimensiunea

en: Whether selected font size is shown in the label
ro: Specifică dacă dimensiunea fontului selectat apare în etichetă

en: Font description
ro: Descriere font

en: Show preview text entry
ro: Arată previzualizarea intrării text

en: Whether the preview text entry is shown or not
ro: Dacă previzualizarea intrării text este afișată sau nu

en: Selection level
ro: Nivel de selecție

en: Whether to select family, face or font
ro: Dacă se selectează familia, fața sau fontul

en: Font features
ro: Funcționalități font

en: Font features as a string
ro: Funcționalitate font ca șir de caractere

en: Language for which features have been selected
ro: Limba pentru care funcționalitățile au fost selectate

en: The tweak action
ro: Acțiunea de ajustare

en: The toggle action to switch to the tweak page
ro: Acțiunea de comutare pentru a comuta la pagina de ajustări

en: Text of the frame's label
ro: Textul etichetei cadrului

en: Label xalign
ro: Aliniere X a etichetei

en: The horizontal alignment of the label
ro: Alinierea orizontală a etichetei

en: Label yalign
ro: Aliniere Y a etichetei

en: The vertical alignment of the label
ro: Alinierea verticală a etichetei

en: Frame shadow
ro: Umbră cadru

en: Appearance of the frame border
ro: Aspectul marginii cadrului

en: A widget to display in place of the usual frame label
ro: Un widget pentru a fi afișat în locul etichetei obișnuite a cadrului

en: Number of points
ro: Număr de puncte

en: Number of points needed to trigger the gesture
ro: Numărul de puncte necesar pentru a declanșa gestul

en: GdkWindow to receive events about
ro: GdkWindow despre care se primesc evenimente

en: Delay factor
ro: Factor de întârziere

en: Factor by which to modify the default timeout
ro: Factor după care se modifică limita de timp implicită

en: Allowed orientations
ro: Orientări permise

en: Handle only touch events
ro: Gestionează numai evenimentele tactile

en: Whether the gesture handles only touch events
ro: Dacă gestul gestionează numai evenimente tactile

en: Whether the gesture is exclusive
ro: Dacă gestul este exclusiv

en: Button number
ro: Numărul butonului

en: Button number to listen to
ro: Număr de buton la care se ascultă

en: Context
ro: Conținut

en: The GL context
ro: Contextul GL

en: Auto render
ro: Randare automată

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
ro: Dacă GtkGLArea se randează la fiecare redesenare

en: Has alpha
ro: Are alfa

en: Whether the color buffer has an alpha component
ro: Dacă memoria intermediară de culoare are un component alfa

en: Has depth buffer
ro: Are memorie intermediară pentru adâncime

en: Whether a depth buffer is allocated
ro: Dacă o memorie intermediară pentru adâncime este alocată

en: Has stencil buffer
ro: Are memorie intermediară pentru matriță

en: Whether a stencil buffer is allocated
ro: Dacă o memorie intermediară pentru matriță este alocată

en: Use OpenGL ES
ro: Folosește OpenGL ES

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
ro: Dacă contextul folosește OpenGL sau OpenGL ES

en: Row Homogeneous
ro: Rând omogen

en: If TRUE, the rows are all the same height
ro: Dacă valoarea este TRUE, toate rândurile au aceeași înălțime

en: Column Homogeneous
ro: Coloană omogenă

en: If TRUE, the columns are all the same width
ro: Dacă valoarea este TRUE, toate coloanele au aceeași lățime

en: Baseline Row
ro: Rând la linia de bază

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
ro: Rândul de aliniat la linia de bază când valign este GTK_ALIGN_BASELINE

en: The row number to attach the top side of a child widget to
ro: Numărul rândului de care se atașează vârful unui widget copil

en: Width
ro: Lățime

en: The number of columns that a child spans
ro: Numărul de coloane pe care îl acoperă un copil

en: Height
ro: Înălțime

en: The number of rows that a child spans
ro: Numărul de rânduri pe care îl acoperă un copil

en: The title to display
ro: Titlul de afișat

en: The subtitle to display
ro: Subtitlul de afișat

en: Custom Title
ro: Titlu personalizat

en: Custom title widget to display
ro: Titlu personalizat pentru widget de afișat

en: Show decorations
ro: Arată decorații

en: Whether to show window decorations
ro: Dacă se afișează decorații ferestre

en: Decoration Layout
ro: Aspect decorație

en: The layout for window decorations
ro: Aspectul decorațiilor ferestrei

en: Decoration Layout Set
ro: Set de aspecte decorație

en: Whether the decoration-layout property has been set
ro: Dacă proprietatea decorație-aspect a widgetului a fost stabilită

en: Has Subtitle
ro: Are subtitlu

en: Whether to reserve space for a subtitle
ro: Dacă se rezervă spațiu pentru un subtitlu

en: Pixbuf column
ro: Coloană pixbuf

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
ro: Coloană model din care se extrage iconița pixbuf

en: Model column used to retrieve the text from
ro: Coloană model din care se extrage textul

en: Markup column
ro: Coloană marcaj

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
ro: Coloană model din care se extrage textul când se utilizează marcare Pango

en: Icon View Model
ro: Model afișare iconițe

en: The model for the icon view
ro: Model pentru afișarea iconițelor

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of columns to display
ro: Numărul de coloane de afișat

en: Width for each item
ro: Lățime pentru fiecare element

en: The width used for each item
ro: Lățimea utilizată pentru fiecare element

en: Space which is inserted between cells of an item
ro: Spațiu inserat între celule pentru fiecare element

en: Row Spacing
ro: Spațiere rânduri

en: Space which is inserted between grid rows
ro: Spațiu inserat între rândurile grilei

en: Column Spacing
ro: Spațiere coloane

en: Space which is inserted between grid columns
ro: Spațiu inserat între coloanele grilei

en: Margin
ro: Margine

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
ro: Spațiu inserat la margini în vizualizările cu iconițe

en: Item Orientation
ro: Orientare element

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
ro: Cum ar trebui să fie poziționate relativ textul și iconița fiecărui element

en: Reorderable
ro: Reordonabilă

en: View is reorderable
ro: Afișarea este reordonabilă

en: Tooltip Column
ro: Coloană indicii

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
ro: O coloană a modelului ce conține textele indiciilor pentru elemente

en: Item Padding
ro: Spațiu de umplere pentru element

en: Padding around icon view items
ro: Spațiu de umplere din jurul elementelor vizualizării de tip iconiță

en: Selection Box Color
ro: Culoare căsuță de selectare

en: Color of the selection box
ro: Culoarea căsuței de selectare

en: Selection Box Alpha
ro: Opacitate căsuță de selectare

en: Opacity of the selection box
ro: Opacitatea căsuței de selectare

en: Surface
ro: Suprafață

en: A cairo_surface_t to display
ro: Un airo_surface_t de afișat

en: Icon set
ro: Set iconițe

en: Icon set to display
ro: Set de iconițe pentru afișare

en: Icon size
ro: Dimensiune iconițe

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
ro: Dimensiunea simbolică a iconiței din stoc, a setului de iconițe sau a iconiței denumite

en: Pixel size
ro: Dimensiune în pixeli

en: Pixel size to use for named icon
ro: Dimensiunea în pixeli pentru iconița denumită

en: Animation
ro: Animație

en: GdkPixbufAnimation to display
ro: GdkPixbufAnimation de afișat

en: Resource
ro: Resursă

en: The resource path being displayed
ro: Calea resursei afișate

en: Use Fallback
ro: Utilizează varianta de rezervă

en: Whether to use icon names fallback
ro: Specifică dacă se va utiliza varianta de rezervă a numelor iconițelor

en: Message Type
ro: Tip mesaj

en: The type of message
ro: Tipul mesajului

en: Show Close Button
ro: Arată butonul Închide

en: Whether to include a standard close button
ro: Dacă să se includă un buton Închide standard

en: Reveal
ro: Dezvăluiește

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
ro: Controlează dacă bara de acțiuni afișează conținutul sau nu

en: Width of border around the content area
ro: Lățimea marginii în jurul ariei conținutului

en: Spacing between elements of the area
ro: Spațiere între elementele ariei

en: Width of border around the action area
ro: Lățimea marginii în jurul ariei acțiunii

en: The screen where this window will be displayed
ro: Ecranul unde această fereastră va fi afișată

en: The text of the label
ro: Textul etichetei

en: Justification
ro: Aliniere

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
ro: Alinierea liniilor una față de alta în textul etichetei. Aceasta NU afectează alinierea etichetei ca un tot. Consultați GtkMisc::xalign pentru asta

en: Pattern
ro: Model

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
ro: Caracterele „_” într-un șir corespund caracterelor subliniate în text

en: Line wrap
ro: Rupere rânduri

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
ro: La activare, rupe liniile dacă textul este prea lung

en: Line wrap mode
ro: Mod de rupere a liniilor

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
ro: La setarea ruperii liniilor, controlează cum se rup liniile

en: Whether the label text can be selected with the mouse
ro: Specifică dacă textul etichetei poate fi selectat cu mausul

en: Mnemonic key
ro: Tastă mnemonică

en: The mnemonic accelerator key for this label
ro: Tasta mnemonică acceleratoare pentru această etichetă

en: Mnemonic widget
ro: Widget mnemonic

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
ro: Widgetul de activat la apăsarea tastei mnemonice

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
ro: Felul preferat de a prescurta un șir de caractere, dacă nu există destul loc în etichetă pentru a afișa întregul șir

en: Single Line Mode
ro: Mod linie unică

en: Whether the label is in single line mode
ro: Specifică dacă eticheta este în modul „linie unică”

en: Angle
ro: Unghi

en: Angle at which the label is rotated
ro: Unghi de rotire a etichetei

en: The desired maximum width of the label, in characters
ro: Lățimea maximă dorită pentru etichetă, în caractere

en: Track visited links
ro: Diferențiază linkurile vizitate

en: Whether visited links should be tracked
ro: Specifică dacă linkurile vizitate ar trebui să fie diferențiate

en: Number of lines
ro: Număr de linii

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
ro: Numărul dorit de linii, după care se adaugă puncte de suspensie la încadrarea etichetei

en: The width of the layout
ro: Lățimea Layout-ului

en: The height of the layout
ro: Înălțimea Layout-ului

en: Currently filled value level
ro: Nivelul valorii completate curent

en: Currently filled value level of the level bar
ro: Nivelul valorii completate curent al barei de nivel

en: Minimum value level for the bar
ro: Nivelul de valoarea minimă al barei

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
ro: Nivelul de valoare minimă care poate fi afișat de bară

en: Maximum value level for the bar
ro: Nivelul de valoarea maximă al barei

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
ro: Nivelul maxim de valoare care poate fi afișat de bară

en: The mode of the value indicator
ro: Modul indicatorului valorii

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
ro: Modul indicatorului valorii afișat de bară

en: Invert the direction in which the level bar grows
ro: Inversează direcția în care bara de nivel crește

en: Minimum height for filling blocks
ro: Înălțimea minimă a blocurilor de umplere

en: Minimum height for blocks that fill the bar
ro: Înălțimea minimă a blocurilor ce umple bara

en: Minimum width for filling blocks
ro: Lățimea minimă a blocurilor de umplere

en: Minimum width for blocks that fill the bar
ro: Lățimea minimă a blocurilor care umple bara

en: The URI bound to this button
ro: Adresa URI asociată acestui buton

en: Visited
ro: Vizitat

en: Whether this link has been visited.
ro: Specifică dacă linkul a fost vizitat.

en: Whether this row can be activated
ro: Dacă acest rând poate fi activat

en: Whether this row can be selected
ro: Dacă această coloană poate fi activată

en: Permission
ro: Permisie

en: The GPermission object controlling this button
ro: Obiectul GPermission ce controlează acest buton

en: Lock Text
ro: Text Blocare

en: The text to display when prompting the user to lock
ro: Textul de afișat când utilizatorul i se solicită să blocheze

en: Unlock Text
ro: Text de deblocare

en: The text to display when prompting the user to unlock
ro: Textul de afișat când utilizatorul i se solicită să deblocheze

en: Lock Tooltip
ro: Indiciu Blocare

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
ro: Indiciul de afișat când utilizatorul i se solicită să blocheze

en: Unlock Tooltip
ro: Indiciu Deblocare

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
ro: Indiciul de afișat când utilizatorul i se solicită să deblocheze

en: Not Authorized Tooltip
ro: Indiciul neautorizat

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
ro: Indiciu de afișat când se anunță utilizatorul că nu poate obține autorizare

en: Inspected
ro: Inspectat

en: Inspected widget
ro: Widget inspectat

en: magnification
ro: amplificare

en: resize
ro: redimensionare

en: Pack direction
ro: Direcție de grupare

en: The pack direction of the menubar
ro: Direcția de grupare a barei cu unelte

en: Child Pack direction
ro: Direcție de grupare a copiilor

en: The child pack direction of the menubar
ro: Direcție de grupare a copiilor în bara cu unelte

en: Style of bevel around the menubar
ro: Stilul cadrului din jurul barei de meniu

en: Internal padding
ro: Spațiu intern de umplere

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
ro: Cantitatea de spațiu în marginea dintre umbra barei de meniu și elementele de meniu

en: The dropdown menu.
ro: Meniul de selecție.

en: Menu model
ro: Model meniu

en: The model from which the popup is made.
ro: Modelul după care popup-ul este făcut.

en: Align with
ro: Aliniază cu

en: The parent widget which the menu should align with.
ro: Widgetul părinte cu care meniul ar trebui să se alinieze.

en: Direction
ro: Direcție

en: The direction the arrow should point.
ro: Direcția pe care săgeata ar trebui să o indice.

en: Use a popover
ro: Folosește un popover

en: Use a popover instead of a menu
ro: Folosește un popover în loc de meniu

en: The popover
ro: Popover

en: The currently selected menu item
ro: Elementul de meniu selectat în acest moment

en: The accel group holding accelerators for the menu
ro: Grup de acceleratori pentru acest meniu

en: Accel Path
ro: Cale cu acceleratori

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
ro: O cale cu acceleratori este folosită pentru a construi o cale a acceleratorilor elementelor copil

en: Attach Widget
ro: Widget ataș

en: The widget the menu is attached to
ro: Widgetul de care se atașează meniul

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
ro: Un titlu ce poate fi afișat de către administratorul de ferestre când acest meniu este desprins

en: Tearoff State
ro: Stare desprindere

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
ro: Valoare booleană ce indică dacă un meniu este desprins

en: The monitor the menu will be popped up on
ro: Monitorul pe care va fi afișat meniul

en: Reserve Toggle Size
ro: Rezervă spațiu pentru comutatoare

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
ro: Valoare booleană ce indică dacă în meniu se rezervă spațiu pentru comutatoare și iconițe

en: Anchor hints
ro: Indicii ancoră

en: Positioning hints for when the menu might fall off-screen
ro: Poziționând indicii pentru când meniul poate ieși în afara ecranului

en: Rect anchor dx
ro: Ancoră rect dx

en: Rect anchor horizontal offset
ro: Decalaj orizontal al ancorei rectangulare

en: Rect anchor dy
ro: Ancoră rect dy

en: Rect anchor vertical offset
ro: Decalaj vertical al ancorei rectangulare

en: Menu type hint
ro: Indiciu tip meniu

en: Menu window type hint
ro: Tip de indiciu al meniului ferestrei

en: Horizontal Padding
ro: Spațiu de umplere orizontal

en: Extra space at the left and right edges of the menu
ro: Spațiu în plus de adăugat în marginile din stânga și din dreapta meniului

en: Vertical Padding
ro: Spațiu de umplere vertical

en: Extra space at the top and bottom of the menu
ro: Spațiu în plus de adăugat deasupra și dedesubtul meniului

en: Vertical Offset
ro: Decalaj vertical

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
ro: Când meniul este un sub-meniu, va fi poziționat deplasat vertical cu acest număr de pixeli

en: Horizontal Offset
ro: Decalaj orizontal

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
ro: Când meniul este un sub-meniu, va fi poziționat deplasat orizontal cu acest număr de pixeli

en: Double Arrows
ro: Săgeți duble

en: When scrolling, always show both arrows.
ro: La derulare, arată ambele săgeți.

en: Arrow Placement
ro: Plasare a săgeții

en: Indicates where scroll arrows should be placed
ro: Indică unde se vor plasa săgețile de derulare

en: Left Attach
ro: Atașare la stânga

en: Right Attach
ro: Atașare la dreapta

en: The column number to attach the right side of the child to
ro: Numărul coloanei de care se atașează marginea stângă a copilului

en: Top Attach
ro: Atașare sus

en: The row number to attach the top of the child to
ro: Numărul rândului de care se atașează vârful unui widget copil

en: Bottom Attach
ro: Atașare jos

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
ro: Constantă arbitrară pentru micșorarea proporțională a săgeții de derulare

en: Right Justified
ro: Aliniat la dreapta

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
ro: Specifică dacă elementul din meniu este aliniat la marginea dreaptă a barei de meniu

en: Submenu
ro: Sub-meniu

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
ro: Sub-meniul atașat elemetului meniu sau NULL dacă nu are vreunul

en: Sets the accelerator path of the menu item
ro: Precizează calea acceleratorului pentru elementul din meniu

en: The text for the child label
ro: Textul etichetei copilului

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
ro: Spațiu ocupat de săgeată, relativ la dimensiunea fontului elementului din meniu

en: Width in Characters
ro: Lățime în caractere

en: The minimum desired width of the menu item in characters
ro: Lățimea minimă dorită a elementului de meniu, în caractere

en: Take Focus
ro: Preluare focalizare

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
ro: Valoare booleană ce indică dacă meniul preia focalizarea tastaturii

en: Menu
ro: Meniu

en: The dropdown menu
ro: Meniu „dropdown”

en: label border
ro: marginea etichetei

en: Width of border around the label in the message dialog
ro: Lățimea marginii din jurul etichetei dintr-un dialog pentru mesaje

en: Message Buttons
ro: Butoane mesaj

en: The buttons shown in the message dialog
ro: Butoanele vizibile într-un mesaj dialog

en: The primary text of the message dialog
ro: Textul principal al unui mesaj dialog

en: Use Markup
ro: Utilizează marcare

en: The primary text of the title includes Pango markup.
ro: Textul principal al titlului include marcare Pango.

en: Secondary Text
ro: Text secundar

en: The secondary text of the message dialog
ro: Textul secundar al unui mesaj dialog

en: Use Markup in secondary
ro: Utilizează marcare secundară

en: The secondary text includes Pango markup.
ro: Textul secundar include marcare Pango.

en: Image
ro: Imagine

en: The image
ro: Imaginea

en: Message area
ro: Zonă mesaj

en: GtkBox that holds the dialog's primary and secondary labels
ro: GtkBox care conține etichetele principale și secundare ale dialogului

en: Role
ro: Rol

en: The role of this button
ro: Rolul acestui buton

en: The icon
ro: Iconița

en: The text
ro: Textul

en: The text of the button includes XML markup. See pango_parse_markup()
ro: Textul butonului include marcare XML. Consultați pango_parse_markup()

en: Menu name
ro: Numele meniului

en: The name of the menu to open
ro: Numele meniului de deschis

en: Whether the menu is a parent
ro: Dacă acest meniu este părinte

en: Centered
ro: Centrat

en: Whether to center the contents
ro: Dacă să se centrezeconținutul

en: Whether to prefer the icon over text
ro: Dacă se preferă iconița în favoarea textului

en: Parent
ro: Părinte

en: The parent window
ro: Fereastra părinte

en: Is Showing
ro: În afișare

en: Are we showing a dialog
ro: Dacă se arată un dialog

en: The screen where this window will be displayed.
ro: Ecranul unde această fereastră va fi afișată.

en: Dialog Title
ro: Titlu dialog

en: The title of the file chooser dialog
ro: Titlul dialogului ce selectează fișiere

en: Modal
ro: Modală

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
ro: Dacă este ADEVĂRAT, dialogul este modal (alte ferestre nu pot fi utilizate cât timp aceasta este deschisă)

en: Whether the dialog is currently visible
ro: Dacă dialogul este vizibil curent

en: Transient for Window
ro: Tranzient pentru fereastră

en: The transient parent of the dialog
ro: Părintele tranzient al mesajului dialog

en: Page
ro: Pagină

en: The index of the current page
ro: Indexul paginii curente

en: Tab Position
ro: Poziție taburi

en: Which side of the notebook holds the tabs
ro: În care parte a ferestrelor „notebook” apar taburile

en: Show Tabs
ro: Arată taburi

en: Whether tabs should be shown
ro: Specifică dacă ar trebui afișate taburile

en: Show Border
ro: Arată margini

en: Whether the border should be shown
ro: Specifică dacă ar trebui arătate marginile

en: Scrollable
ro: Defilabil

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
ro: La activare, se adaugă săgeți de defilare dacă sunt prea multe taburi

en: Enable Popup
ro: Activează „popup”

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
ro: La activare, un clic dreapta de maus pe o fereastră „notebook” va deschide un meniu pentru comutarea între taburi

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Group name for tab drag and drop
ro: Nume grup pentru tragerea și plasarea taburilor

en: Tab label
ro: Etichetă tab

en: The string displayed on the child's tab label
ro: Șirul afișat în eticheta tabului copil

en: Menu label
ro: Etichetă meniu

en: The string displayed in the child's menu entry
ro: Șirul afișat în intrarea de meniu a copilului

en: Tab expand
ro: Desfășurare tab

en: Whether to expand the child's tab
ro: Specifică dacă ar trebui extins tabul copilului

en: Tab fill
ro: Umplere tab

en: Whether the child's tab should fill the allocated area
ro: Specifică dacă tabul copilului ar trebui să umple zona alocată

en: Tab reorderable
ro: Tab reordonabil

en: Whether the tab is reorderable by user action
ro: Specifică dacă tabul este sau nu reordonabil de acțiuni ale utilizatorului

en: Tab detachable
ro: Tab detașabil

en: Whether the tab is detachable
ro: Specifică dacă tabul este detașabil

en: Secondary backward stepper
ro: Buton secundar de derulare înapoi

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
ro: Arată un buton secundar de derulare înapoi la capătul opus al zonei taburilor

en: Secondary forward stepper
ro: Buton secundar de derulare înainte

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
ro: Arată un buton secundar de derulare înainte la capătul opus al zonei taburilor

en: Backward stepper
ro: Buton de derulare înapoi

en: Display the standard backward arrow button
ro: Arată săgeata standard pentru butonul de derulare înapoi

en: Forward stepper
ro: Buton de derulare înainte

en: Display the standard forward arrow button
ro: Arată săgeata standard pentru butonul de derulare înainte

en: Tab overlap
ro: Suprapunere tab

en: Size of tab overlap area
ro: Dimensiunea ariei de suprapunere a taburilor

en: Tab curvature
ro: Curbură tab

en: Size of tab curvature
ro: Dimensiunea curburii tabului

en: Arrow spacing
ro: Spațiere săgeată

en: Scroll arrow spacing
ro: Spațiere săgeată de defilare

en: Initial gap
ro: Decalaj inițial

en: Initial gap before the first tab
ro: Decalaj inițial înainte de primul tab

en: Tab gap
ro: Spațiere taburi

en: Active tab is drawn with a gap at the bottom
ro: Tabul activ este desenat cu un gol la buton

en: The orientation of the orientable
ro: Orientarea obiectului orientabil

en: Pass Through
ro: Trecere

en: Pass through input, does not affect main child
ro: Intrare de trecere, nu afectează copilul principal

en: The index of the overlay in the parent, -1 for the main child
ro: Indexul suprapunerii în părinte, -1 pentru copilul principal

en: Action group
ro: Grup de acțiuni

en: Action group to launch actions from
ro: Grup de acțiuni de unde se lansează acțiuni

en: Pad device
ro: Dispozitiv tabletă

en: Pad device to control
ro: Dispozitiv tabletă de controlat

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
ro: Poziția separatorului în pixeli (0 este poziția din colțul din stânga sus)

en: Position Set
ro: Setare poziție

en: TRUE if the Position property should be used
ro: La activare, proprietatea „Poziție” ar trebui utilizată

en: Minimal Position
ro: Poziție minimă

en: Smallest possible value for the "position" property
ro: Cea mai mică valoare posibilă pentru proprietatea „Poziție”

en: Maximal Position
ro: Poziție maximă

en: Largest possible value for the "position" property
ro: Cea mai mare valoare posibilă pentru proprietatea „Poziție”

en: Wide Handle
ro: Mâner de prindere lat

en: Whether the paned should have a prominent handle
ro: Dacă fereastra încastrată ar trebui să aibă un mâner de prindere prominent

en: Handle Size
ro: Dimensiune mâner de prindere

en: Width of handle
ro: Lățime mâner de prindere

en: Resize
ro: Redimensionabil

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
ro: La activare, copilul se desfășoară și se strânge împreună cu widgetul

en: Shrink
ro: Permite micșorare

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
ro: La activare, copilul poate fi făcut mai mic decât se cere inițial

en: Location to Select
ro: Locație la selectare

en: The location to highlight in the sidebar
ro: Locația de evidențiat în bara laterală

en: Open Flags
ro: Fanioane deschise

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
ro: Moduri în care aplicația ce apelează poate deschide locațiile selectate în bara laterală

en: Show recent files
ro: Arată fișiere recente

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
ro: Dacă bara laterală include o scurtătură înglobată pentru fișiere recente

en: Show 'Desktop'
ro: Arată „Desktop”

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
ro: Dacă bara laterală include o scurtătură integrată la dosarul Desktop

en: Show 'Connect to Server'
ro: Arată „Conectare la server”

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to a 'Connect to server' dialog
ro: Dacă bara laterală include o scurtătură integrată către dialogul „Conectează la server”

en: Show 'Enter Location'
ro: Arată „Introdu locația”

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
ro: Dacă bara laterală include o scurtătură integrată pentru a introduce o locație manual

en: Whether the sidebar only includes local files
ro: Dacă bara laterală include numai fișiere locale

en: Show 'Trash'
ro: Arată „Gunoi”

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
ro: Dacă bara laterală include o scurtătură integrată la locația Gunoi

en: Show 'Other locations'
ro: Arată „Alte locații”

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
ro: Dacă bara laterală include un element pentru a arăta locații externe

en: Show “Starred Location”
ro: Arată „Locație marcată”

en: Whether the sidebar includes an item to show starred files
ro: Dacă bara laterală include un element pentru a arăta fișiere favorite

en: Whether to emit ::populate-popup for popups that are not menus
ro: Dacă se emite ::populate-popup pentru popup-uri care nu sunt meniuri

en: Loading
ro: Încărcare

en: Whether the view is loading locations
ro: Dacă vizualizarea încarcă locații

en: Fetching networks
ro: Se obțin rețelele

en: Whether the view is fetching networks
ro: Dacă vizualizarea preia rețele

en: Icon of the row
ro: Iconița rândului

en: The icon representing the volume
ro: Iconița ce reprezintă volumul

en: Name of the volume
ro: Numele volumului

en: The name of the volume
ro: Numele volumulu

en: Path of the volume
ro: Calea volumului

en: The path of the volume
ro: Calea volumului

en: Volume represented by the row
ro: Volumul reprezentat de rând

en: The volume represented by the row
ro: Volumul reprezentat de rând

en: Mount represented by the row
ro: Montarea reprezentată de rând

en: The mount point represented by the row, if any
ro: Punctul de montare reprezentat de rând, dacă există

en: File represented by the row
ro: Fișierul reprezentat de rând

en: The file represented by the row, if any
ro: Fișierul reprezentat de rând, dacă există

en: Whether the row represents a network location
ro: Dacă rândul reprezintă o locație din rețea

en: Whether the plug is embedded
ro: Specifică dacă obiectul „plug” este înglobat

en: Socket Window
ro: Fereastră socket

en: The window of the socket the plug is embedded in
ro: Fereastra socketului în care intră conectorul

en: Relative to
ro: Relativ la

en: Widget the bubble window points to
ro: Widget la care fereastra-balon indică

en: Pointing to
ro: Asociate la

en: Rectangle the bubble window points to
ro: Dreptunghiul la care fereastra-balon indică

en: Position to place the bubble window
ro: Poziția unde să se plaseze fereastra-balon

en: Whether the popover is modal
ro: Dacă popover-ul este modal

en: Transitions enabled
ro: Tranziții activate

en: Whether show/hide transitions are enabled or not
ro: Dacă tranzițiile arată/ascunde sunt activate sau nu

en: Constraint
ro: Limită

en: Constraint for the popover position
ro: Limită pentru poziția popover-ului

en: Visible submenu
ro: Submeniu vizibil

en: The name of the visible submenu
ro: Numele submeniului vizibil

en: The name of the submenu
ro: Numele submeniului

en: Name of the printer
ro: Nume imprimantă

en: Backend
ro: Suport

en: Backend for the printer
ro: Suport pentru imprimantă

en: Is Virtual
ro: E virtuală

en: FALSE if this represents a real hardware printer
ro: FALSE dacă este vorba despre o imprimantă hardware

en: Accepts PDF
ro: Acceptă PDF

en: TRUE if this printer can accept PDF
ro: TRUE dacă această imprimantă acceptă formatul PDF

en: Accepts PostScript
ro: Acceptă PostScript

en: TRUE if this printer can accept PostScript
ro: TRUE dacă această imprimantă acceptă formatul PostScript

en: State Message
ro: Mesaj de stare

en: String giving the current state of the printer
ro: Șir de caractere ce specifică starea curentă a imprimantei

en: Location
ro: Locație

en: The location of the printer
ro: Locația imprimantei

en: The icon name to use for the printer
ro: Nume iconiță de utilizat pentru imprimantă

en: Job Count
ro: Contor sarcini

en: Number of jobs queued in the printer
ro: Număr de sarcini încolonate la tipărire

en: Paused Printer
ro: Imprimantă în pauză

en: TRUE if this printer is paused
ro: Activat dacă această imprimantă este într-o pauză

en: Accepting Jobs
ro: Acceptă sarcini

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
ro: Activat dacă această imprimantă acceptă sarcini noi de tipărire

en: Option Value
ro: Valoare opțiune

en: Value of the option
ro: Valoarea opțiunii

en: Source option
ro: Opțiune sursă

en: The PrinterOption backing this widget
ro: Opțiune PrinterOption ce suportă acest widget

en: Title of the print job
ro: Titlul ferestrei de tipărire

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Printer to print the job to
ro: Imprimantă căreia i se va trimite sarcina

en: Settings
ro: Opțiuni

en: Printer settings
ro: Opțiuni imprimantă

en: Page Setup
ro: Opțiuni pagină

en: Track Print Status
ro: Urmărește starea imprimantei

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
ro: TRUE dacă sarcina de tipărire va continua să emită semnale de schimbare a stării după ce datele de tipărit au fost trimise imprimantei.

en: Default Page Setup
ro: Opțiuni pagină implicită

en: The GtkPageSetup used by default
ro: GtkPageSetup de utilizat implicit

en: Print Settings
ro: Opțiuni tipărire

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
ro: GtkPrintSettings de utilizat pentru inițializarea dialogului

en: Job Name
ro: Nume sarcină

en: A string used for identifying the print job.
ro: Un șir de caractere utilizat pentru identificarea sarcinii de tipărire.

en: Number of Pages
ro: Număr de pagini

en: The number of pages in the document.
ro: Numărul de pagini în document.

en: Current Page
ro: Pagină curentă

en: The current page in the document
ro: Pagina curentă în document

en: Use full page
ro: Utilizează toată pagina

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
ro: TRUE dacă originea contextului ar trebui sa fie în colțul paginii și nu în colțul ariei imaginabile

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
ro: TRUE dacă operațiunea de tipărire va continua să raporteze starea sarcinii de tipărire după ce datele necesare au fost trimise imprimantei.

en: Unit
ro: Unitate

en: The unit in which distances can be measured in the context
ro: Unitate de măsură de utilizat în acest context

en: Show Dialog
ro: Arată progresul

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
ro: TRUE dacă ar trebui să se arate un dialog de progres în timpul tipăririi.

en: Allow Async
ro: Procesare asincronă

en: TRUE if print process may run asynchronous.
ro: TRUE dacă procesul de tipărire se poate desfășura asincron.

en: Export filename
ro: Exportă numele de fișier

en: Status
ro: Stare

en: The status of the print operation
ro: Starea operațiunii de tipărire

en: Status String
ro: Descriere stare

en: A human-readable description of the status
ro: O descriere ușor de înțeles a stării

en: Custom tab label
ro: Etichetă tab personalizată

en: Label for the tab containing custom widgets.
ro: Etichetă pentru tabul ce conține widgeturi personalizate.

en: Support Selection
ro: Implementează selecție

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
ro: TRUE dacă operațiunea de tipărire implementează tipărirea unei selecții.

en: Has Selection
ro: Are selecție

en: TRUE if a selection exists.
ro: TRUE dacă există o selecție.

en: Embed Page Setup
ro: Opțiuni înglobate de pagină

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
ro: TRUE dacă listele cu opțiunile de pagină sunt înglobate în GtkPrintUnixDialog

en: Number of Pages To Print
ro: Numărul paginilor de tipărit

en: The number of pages that will be printed.
ro: Numărul paginilor ce vor fi tipărite.

en: The GtkPageSetup to use
ro: GtkPageSetup de utilizat

en: Selected Printer
ro: Imprimantă selectată

en: The GtkPrinter which is selected
ro: GtkPrinter care este selectată

en: Manual Capabilities
ro: Capabilitățile manuale

en: Capabilities the application can handle
ro: Capabilitățile implementate în aplicație

en: Whether the dialog supports selection
ro: Specifică dacă dialogul implementează selecția

en: Whether the application has a selection
ro: Specifică dacă aplicația are o selecție

en: Fraction
ro: Porțiune

en: The fraction of total work that has been completed
ro: Porțiunea terminată din sarcina de efectuat

en: Pulse Step
ro: Pas puls

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
ro: Porțiunea din progresul total cu care se mută blocul „bouncing” la puls

en: Text to be displayed in the progress bar
ro: Textul de afișat în bara de progres

en: Show text
ro: Arată text

en: Whether the progress is shown as text.
ro: Specifică dacă progresul este afișat ca text.

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
ro: Felul preferat de a prescurta un șir de caractere, dacă nu există destul loc în bara de progres pentru a afișa întregul șir, doar parțial.

en: X spacing
ro: Spațiere X

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
ro: Spațiu extra adăugat lățimii unei bare de progres.

en: Y spacing
ro: Spațiere Y

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
ro: Spațiu extra adăugat înălțimii unei bare de progres.

en: Minimum horizontal bar width
ro: Lățimea orizontală minimă a barei

en: The minimum horizontal width of the progress bar
ro: Lățime orizontală minimă pentru bara de progres

en: Minimum horizontal bar height
ro: Înălțimea orizontală minimă a barei

en: Minimum horizontal height of the progress bar
ro: Înălțime orizontală minimă a barei de progres

en: Minimum vertical bar width
ro: Lățimea verticală minimă a barei

en: The minimum vertical width of the progress bar
ro: Lățimea verticală minimă a barei de progres

en: Minimum vertical bar height
ro: Înălțimea verticală minimă a barei

en: The minimum vertical height of the progress bar
ro: Înălțime verticală minimă pentru bara de progres

en: The radio button whose group this widget belongs to.
ro: Butonul radio al grupului căruia îi aparține acest widget.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
ro: Elementul radio din meniu al grupului căruia îi aparține acest widget.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
ro: Butonul radio al grupului căruia îi aparține acest buton.

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
ro: GtkAdjustement ce conține valoarea curentă a acestui obiect zonal

en: Invert direction slider moves to increase range value
ro: Inversează direcție în care se mișcă glisorul pentru a mări valoarea

en: Lower stepper sensitivity
ro: Senzitivitate buton de derulare inferior

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
ro: Politica de senzitivitate a butonului de derulare care arată către partea de jos a ajustării

en: Upper stepper sensitivity
ro: Senzitivitate buton de derulare superior

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
ro: Politica de senzitivitate a butonului de derulare care arată către partea de sus a ajustării

en: Show Fill Level
ro: Arată nivelul de umplere

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
ro: Specifică dacă trebuie afișat un element grafic care să indice nivelul de umplere.

en: Restrict to Fill Level
ro: Restricționează la nivelul de umplere

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
ro: Specifică dacă există o limită superioară la nivelul de umplere.

en: Fill Level
ro: Nivel de umplere

en: The fill level.
ro: Nivelul de umplere.

en: Round Digits
ro: Cifre rotunjire

en: The number of digits to round the value to.
ro: Numărul de cifre la are se va rotunji valoarea.

en: Slider Width
ro: Lățime glisor

en: Width of scrollbar or scale thumb
ro: Lățime bară de defilare sau butoane zoom

en: Trough Border
ro: Margine derulator

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
ro: Spațiu între butoanele de derulare/zoom și cadrul de delimitare

en: Stepper Size
ro: Dimensiune butoane de zoom

en: Length of step buttons at ends
ro: Dimensiunea la capete a butoanelor de zoom

en: Stepper Spacing
ro: Spațiere butoane de zoom

en: Spacing between step buttons and thumb
ro: Spațiere între butoanele de zoom și „thumb”

en: Arrow X Displacement
ro: Deplasare X a săgeții

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
ro: Cât de mult să fie mutată săgeata în direcția X când se dă drumul butonului apăsat

en: Arrow Y Displacement
ro: Deplasare Y săgeată

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
ro: Cât de mult să fie mutată săgeata în direcția Y când se dă drumul butonului apăsat

en: Trough Under Steppers
ro: Margine inferioară completă

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
ro: Specifică dacă se desenează prin întreaga lungime sau se exclud elementele de incrementare și spațiile

en: Arrow scaling
ro: Redimensionare săgeată

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
ro: Redimensionare a săgeții la dimensiunea butonului de derulare

en: Recent Manager
ro: Manager recent

en: The RecentManager object to use
ro: Obiectul RecentManager de utilizat

en: Show Private
ro: Arată elemente private

en: Whether the private items should be displayed
ro: Specifică dacă elementele private ar trebui să fie afișate

en: Show Tooltips
ro: Arată indicii

en: Whether there should be a tooltip on the item
ro: Specifică dacă ar trebui arătat un indiciu pentru fiecare element

en: Show Icons
ro: Arată iconițe

en: Whether there should be an icon near the item
ro: Specifică dacă ar trebui arătate sau nu iconițele fiecărui element

en: Show Not Found
ro: Arată ce s-a pierdut

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
ro: Specifică dacă elementele asociate unor resurse indisponibile ar trebui să fie afișate

en: Whether to allow multiple items to be selected
ro: Specifică dacă este permisă selectarea mai multor elemente

en: Local only
ro: Doar local

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
ro: Specifică dacă resursele selectate ar trebui limitate la fișierele locale: URI-uri

en: Limit
ro: Limită

en: The maximum number of items to be displayed
ro: Numărul maxim de elemente de afișat

en: Sort Type
ro: Tip de sortare

en: The sorting order of the items displayed
ro: Ordinea de sortare a elementelor afișate

en: The current filter for selecting which resources are displayed
ro: Filtrul curent pentru selectarea resurselor afișate

en: The full path to the file to be used to store and read the list
ro: Calea completă către fișierul de utilizat pentru stocarea și citirea listei

en: The size of the recently used resources list
ro: Dimensiunea listei de resurse utilizate recent

en: Transition type
ro: Tip de tranziție

en: The type of animation used to transition
ro: Tipul de animație folosit la tranziție

en: Transition duration
ro: Durata tranziției

en: The animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației, în milisecunde

en: Reveal Child
ro: Dezvăluie copil

en: Whether the container should reveal the child
ro: Dacă containerul ar trebui să dezvăluie copilul

en: Child Revealed
ro: Copil dezvăluit

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
ro: Dacă copilul este dezvăluit și ținta animației este atinsă

en: The value of the scale
ro: Valoarea redimensionării

en: The icon size
ro: Dimensiunea iconiței

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
ro: GtkAdjustement ce conține valoarea curentă a acestui obiect buton de scalare

en: Icons
ro: Iconițe

en: List of icon names
ro: Listă de nume de iconițe

en: The number of decimal places that are displayed in the value
ro: Numărul de valori zecimale afișate în valoare

en: Draw Value
ro: Desenează valoarea

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
ro: Specifică dacă poziția curentă este afișată ca un șir lângă glisor

en: Has Origin
ro: Are origine

en: Whether the scale has an origin
ro: Dacă scala are o originie

en: Value Position
ro: Locație poziție

en: The position in which the current value is displayed
ro: Locul unde e afișată poziția curentă

en: Slider Length
ro: Lungime glisor

en: Length of scale's slider
ro: Lungimea glisorului din bara de derulare

en: Value spacing
ro: Distanță spațiere

en: Space between value text and the slider/trough area
ro: Distanța dintre textul poziției și aria glisorului

en: Horizontal adjustment
ro: Ajustare orizontală

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
ro: Ajustare orizontală împărțită între widgetul derulant și controlerul acestuia

en: Vertical adjustment
ro: Ajustare verticală

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
ro: Ajustare verticală împărțită între widgetul derulant și controlerul acestuia

en: Horizontal Scrollable Policy
ro: Regula de derulare pe orizontală

en: How the size of the content should be determined
ro: Modalitatea de determinare a dimensiunii conținutului

en: Vertical Scrollable Policy
ro: Regula de derulare pe verticală

en: Minimum Slider Length
ro: Lungime minimă glisor

en: Minimum length of scrollbar slider
ro: Lungimea minimă a glisorului din bara de derulare

en: Fixed slider size
ro: Dimensiune fixă glisor

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
ro: Nu schimba dimensiunea glisorului, păstrează lungimea minimă

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
ro: Arată un buton secundar de derulare înapoi la capătul opus al barei de derulare

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
ro: Arată o săgeată secundară de derulare înainte la capătul opus al barei de derulare

en: Horizontal Adjustment
ro: Ajustare orizontală

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
ro: GtkAdjustment pentru poziția orizontală

en: Vertical Adjustment
ro: Ajustare verticală

en: The GtkAdjustment for the vertical position
ro: GtkAdjustment pentru poziția verticală

en: Horizontal Scrollbar Policy
ro: Afișarea barei de defilare orizontală

en: When the horizontal scrollbar is displayed
ro: Când să se afișeze bara de defilare orizontală

en: Vertical Scrollbar Policy
ro: Afișarea barei de defilare verticală

en: When the vertical scrollbar is displayed
ro: Când să se afișeze bara de defilare verticală

en: Window Placement
ro: Plasare fereastră

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
ro: Unde este localizat conținutul relativ la barele de derulare.

en: Window Placement Set
ro: Setare plasare fereastră

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
ro: Specifică dacă „window-placement” ar trebui utilizată pentru a determina unde este plasat conținutul față de barele de derulare.

en: Shadow Type
ro: Tip de umbră

en: Style of bevel around the contents
ro: Stilul cadrului din jurul conținutului

en: Scrollbars within bevel
ro: Bare de defilare înglobate

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
ro: Plasează barele de defilare în interiorul cadrului fereastrei defilate

en: Scrollbar spacing
ro: Spațiere bară defilare

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
ro: Numărul de pixeli dintre barele de defilare și fereastra defilată

en: Minimum Content Width
ro: Lățime minimă conținut

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
ro: Lățimea minimă pe care fereastra derulată o va aloca conținutului

en: Minimum Content Height
ro: Înălțime minimă conținut

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
ro: Înălțimea minimă pe care fereastra derulată o va aloca conținutului

en: Kinetic Scrolling
ro: Derulare cinetică

en: Kinetic scrolling mode.
ro: Modul de derulare cinetică.

en: Overlay Scrolling
ro: Derulare suprapusă

en: Overlay scrolling mode
ro: Mod de derulare suprapus

en: Maximum Content Width
ro: Lățimea maximă a conținutului

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
ro: Lățimea maximă pe care fereastra derulată va aloca conținutului său

en: Maximum Content Height
ro: Înălțime maximă a conținutui

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
ro: Înălțimea maximă pe care fereastra derulată va aloca conținutului său

en: Propagate Natural Width
ro: Propaghează lățimea naturală

en: Propagate Natural Height
ro: Propaghează înălțimea naturală

en: Search Mode Enabled
ro: Modul de căutare activat

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
ro: Dacă modul de căutare este activ și bara de căutare este afișată

en: Whether to show the close button in the toolbar
ro: Dacă să se afișeze butonul de închidere în bara cu unelte

en: Draw
ro: Desenează

en: Whether the separator is drawn, or just blank
ro: Specifică dacă sunt desenați separatorii sau doar un spațiu gol

en: Double Click Time
ro: Timp dublu-clic

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
ro: Timp maxim permis între două clicuri pentru a rezulta un dublu-clic în milisecunde)

en: Double Click Distance
ro: Distanță dublu-clic

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
ro: Distanța maximă permisă între două clicuri pentru a rezulta un dublu-clic (în milisecunde)

en: Cursor Blink
ro: Clipire cursor

en: Whether the cursor should blink
ro: Specifică dacă ar trebui să clipească cursorul

en: Cursor Blink Time
ro: Timp clipire cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
ro: Durata ciclului de clipire a cursorului, în milisecunde

en: Cursor Blink Timeout
ro: Timp clipire cursor

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
ro: Timp după care cursorul nu mai clipește, în milisecunde

en: Split Cursor
ro: Cursor dublu

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
ro: Specifică dacă două cursoare ar trebui să fie afișate pentru texte amestecate de tip Stânga-Dreapta și Dreapta-Stânga

en: Cursor Aspect Ratio
ro: Proporția aspectului cursorului

en: The aspect ratio of the text caret
ro: Proporția aspectului cursorului text

en: Theme Name
ro: Nume temă

en: Name of theme to load
ro: Numele temei de încărcat

en: Icon Theme Name
ro: Nume temă de iconițe

en: Name of icon theme to use
ro: Numele temei de iconițe de utilizat

en: Fallback Icon Theme Name
ro: Nume temă de iconițe de rezervă

en: Name of a icon theme to fall back to
ro: Numele temei de iconițe de rezervă

en: Key Theme Name
ro: Nume temă taste

en: Name of key theme to load
ro: Numele temei de taste de încărcat

en: Menu bar accelerator
ro: Accelerator bară de meniu

en: Keybinding to activate the menu bar
ro: Combinație de taste pentru activarea barei de meniu

en: Drag threshold
ro: Prag la tragere

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
ro: Numărul minim de pixeli pentru deplasarea cursorului la tragere

en: Font Name
ro: Nume font

en: The default font family and size to use
ro: Dimensiunea și familia implicită a fontului de folosit

en: Icon Sizes
ro: Dimensiune iconițe

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
ro: Listă dimensiuni iconițe (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20...

en: GTK Modules
ro: Module GTK

en: List of currently active GTK modules
ro: Listă module GTK active în acest moment

en: Xft Antialias
ro: Antialiere Xft

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
ro: Specifică antialierea pentru fonturile Xft. „0” = Da, „1” = Nu și „-1” = Implicit

en: Xft Hinting
ro: Hinting Xft

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
ro: Specifică dacă se utilizează hinting pentru fonturile Xft. „0” = Da, „1” = Nu și „-1” = Implicit

en: Xft Hint Style
ro: Stil hinting Xft

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
ro: În ce măsură se utilizează hinting: „hintnone”, „hintslight”, „hintmedium” sau „hintfull”

en: Xft RGBA
ro: RGBA Xft

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
ro: Tipul de antialiere subpixel: „none”, „rgb”, „vrgb” sau „vbgr”

en: Xft DPI
ro: DPI Xft

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
ro: Rezoluția pentru Xft în 1024 * puncte/țol (dpi). „-1” pentru valoarea implicită

en: Cursor theme name
ro: Nume temă de cursoare

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
ro: Numele temei de cursoare de utilizat, NULL pentru tema implicită

en: Cursor theme size
ro: Dimensiune temă de cursoare

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
ro: Dimensiune de utilizat pentru cursoare. 0 pentru dimensiunea implicită

en: Alternative button order
ro: Ordine alternativă butoane

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
ro: Specifică dacă butoanele dialogurilor vor fi altfel ordonate

en: Alternative sort indicator direction
ro: Direcție ordine alternativă butoane

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
ro: Specifică dacă direcția indicatorilor de sortare în liste și arbori să fie inversată (adică ascendent în jos)

en: Show the 'Input Methods' menu
ro: Arată meniul „Metode de input”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
ro: Specifică dacă meniurile contextuale din intrările text ar trebui să ofere o cale de a schimba metoda de input

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
ro: Arată meniul „Inserare control Unicode”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
ro: Specifică dacă meniurile contextuale din intrările text ar trebui sa ofere o cale de inserare a caracterelor de control

en: Start timeout
ro: Timeout inițial

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
ro: Valoare de pornire pentru timeout la apăsarea butonului

en: Repeat timeout
ro: Repetare timeout

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
ro: Valoare de repetare pentru timeout la apăsarea butonului

en: Expand timeout
ro: Prelungire timeout

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
ro: Valoare de prelungire pentru timeout când un widget extinde o nouă regiune

en: Color scheme
ro: Schemă de culoare

en: A palette of named colors for use in themes
ro: O paletă de culori denumite pentru utilizarea în teme

en: Enable Animations
ro: Cu animații

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
ro: Dacă se activează animațiile în toolkit.

en: Enable Touchscreen Mode
ro: Activare mod touchscreen

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
ro: La activare, nu se livrează notificări de mișcare pentru acest ecran

en: Tooltip timeout
ro: Întârziere indiciu

en: Timeout before tooltip is shown
ro: Întârziere la afișarea indiciilor

en: Tooltip browse timeout
ro: Întârziere indiciu navigare

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
ro: Întârziere la afișarea indiciilor în modul de navigare

en: Tooltip browse mode timeout
ro: Întârziere indiciu mod de navigare

en: Timeout after which browse mode is disabled
ro: Întârziere după care modul de navigat este dezactivat

en: Keynav Cursor Only
ro: Navigare doar cu tastele cursor

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
ro: La activare, doar tastele cursor vor fi disponibili pentru navigarea între widgeturi

en: Keynav Wrap Around
ro: Navigare ciclică cu tastele

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
ro: Specifică dacă navigarea între widgeturi cu tastele este ciclică

en: Error Bell
ro: Bip de alarmă

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
ro: La activare, navigarea cu tastele și alte erori vor produce un bip

en: Color Hash
ro: Hash culoare

en: A hash table representation of the color scheme.
ro: O reprezentare de tip tabel hash a schemei de culori.

en: Default file chooser backend
ro: Suport implicit pentru selectorul de fișiere

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
ro: Numele suportului GtkFileChooser de utilizat implicit

en: Default print backend
ro: Suport implicit pentru tipărire

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
ro: Listă a suporturilor GtkPrintBackend de utilizat implicit

en: Default command to run when displaying a print preview
ro: Comandă implicită de utilizat la afișarea previzualizării tipăririi

en: Command to run when displaying a print preview
ro: Comandă de utilizat la afișarea previzualizării tipăririi

en: Enable Mnemonics
ro: Activează mnemonicele

en: Whether labels should have mnemonics
ro: Specifică dacă etichetele ar trebui să aibă mnemonice

en: Enable Accelerators
ro: Activează acceleratorii

en: Whether menu items should have accelerators
ro: Specifică dacă elementele din meniu ar trebui să aibă acceleratori

en: Recent Files Limit
ro: Limită fișiere recente

en: Number of recently used files
ro: Număr de fișiere recent utilizate

en: Default IM module
ro: Modul IM implicit

en: Which IM module should be used by default
ro: Specifică ce modul IM ar trebui utilizat implicit

en: Recent Files Max Age
ro: Vechime maximă pentru fișiere recente

en: Maximum age of recently used files, in days
ro: Vechime maximă, în zile, pentru fișierele recent utilizate

en: Fontconfig configuration timestamp
ro: Marcaj de timp pentru configurația fontconfig

en: Timestamp of current fontconfig configuration
ro: Marcaj de timp pentru configurația fontconfig curentă

en: Sound Theme Name
ro: Nume temă de sunete

en: XDG sound theme name
ro: Nume temă XDG de sunete

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
ro: Feedback audio pentru input

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
ro: Specifică dacă se vor reda sunete ca feedback la inputul utilizatorului

en: Enable Event Sounds
ro: Activează sunetele pentru evenimente

en: Whether to play any event sounds at all
ro: Specifică dacă se vor reda sunete pentru anumite evenimente

en: Enable Tooltips
ro: Activare indicii

en: Whether tooltips should be shown on widgets
ro: Specifică dacă ar trebui afișate indicii

en: Toolbar style
ro: Stil bară cu unelte

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
ro: Specifică dacă barele implicite cu unelte au doar text, text și iconițe, doar iconițe etc.

en: Toolbar Icon Size
ro: Dimensiune iconițe bare cu unelte

en: The size of icons in default toolbars.
ro: Dimensiunea iconițelor în barele implicite cu unelte.

en: Auto Mnemonics
ro: Activează mnemonicele

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
ro: Specifică dacă mnemonicele ar trebui să fie afișate automat și ascunse când utilizatorul apasă pe activatorul mnemonicii.

en: Primary button warps slider
ro: Butonul primar încadrează glisorul

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
ro: Dacă un clic primar pe adâncitură ar trebui să încadreze glisorul la poziție

en: Visible Focus
ro: Focus vizibil

en: Whether 'focus rectangles' should be hidden until the user starts to use the keyboard.
ro: Dacă „focusează dreptunghiuri” ar trebui ascuns până când utilizatorul folosește tastatura.

en: Application prefers a dark theme
ro: Aplicația preferă o temă de culoare închisă

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
ro: Specifică dacă aplicația preferă o temă de culoare închisă.

en: Show button images
ro: Arată imaginea butonului

en: Whether images should be shown on buttons
ro: Specifică dacă ar trebui afișate imagini pe butoane

en: Select on focus
ro: Selectează la focalizare

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
ro: Specifică dacă la focalizare să fie selectat conținutul intrării

en: Password Hint Timeout
ro: Timp afișare caractere din parolă

en: How long to show the last input character in hidden entries
ro: Cât timp e afișat ultimul caracter introdus în intrări ascunse

en: Show menu images
ro: Arată imagini în meniu

en: Whether images should be shown in menus
ro: Specifică dacă ar trebui afișate imaginile în meniu

en: Delay before drop down menus appear
ro: Întârziere la deschiderea unui meniu

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
ro: Întârziere la deschiderea sub-meniurilor barei de meniu

en: Scrolled Window Placement
ro: Plasare fereastră derulată

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
ro: Unde e plasat conținutul ferestrelor derulate față de barele de derulare, în caz că nu primează plasarea ferestrelor derulate.

en: Can change accelerators
ro: Acceleratorii pot fi schimbați

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
ro: Specifică dacă acceleratorii meniului pot fi schimbați apăsând o tastă când elementul din meniu este selectat

en: Delay before submenus appear
ro: Întârziere la apariția sub-meniului

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
ro: Timpul minim în care indicatorul mausului trebuie să staționeze deasupra unui element din meniu pentru a se deschide sub-meniul

en: Delay before hiding a submenu
ro: Întârziere la închiderea sub-meniului

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
ro: Timpul minim înainte de închiderea unui sub-meniu după ce indicatorul mausului a părăsit sub-meniul

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
ro: Specifică dacă la focalizare să fie selectat conținutul unei etichete selectabile

en: Custom palette
ro: Paletă personalizată

en: Palette to use in the color selector
ro: Paletă de utilizat în selectorul de culoare

en: IM Preedit style
ro: Stil pre-editare IM

en: How to draw the input method preedit string
ro: Mod de desenare a șirului de preeditare al metodei de input

en: IM Status style
ro: Stil status IM

en: How to draw the input method statusbar
ro: Mod de desenare a barei de stare a metodei de input

en: Desktop shell shows app menu
ro: Shell-ul desktop afișează meniul aplicației

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
ro: Stabilit la TRUE dacă mediul desktop afișează meniul aplicației. FALSE dacă aplicația ar trebui să îl afișeze pe cont propriu.

en: Desktop shell shows the menubar
ro: Shell-ul desktop afișează bara de meniu

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
ro: Stabilit la TRUE dacă mediul desktop afișează bara de meniu. FALSE dacă aplicația ar trebui să-l afișeze pe cont propriu.

en: Desktop environment shows the desktop folder
ro: Mediul desktop afișează dosarul desktop

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
ro: Stabilit la TRUE dacă mediul desktop afișează dosarul desktop, FALSE dacă nu.

en: Titlebar double-click action
ro: Acțiunea barei de titlu la dublu clic

en: The action to take on titlebar double-click
ro: Acțiunea de urmat la dublu clic pe bara de titlu

en: Titlebar middle-click action
ro: Acțiunea barei de titlu la clic mijloc

en: The action to take on titlebar middle-click
ro: Acțiunea de urmat la clic mijloc pe bara de titlu

en: Titlebar right-click action
ro: Acțiunea barei de titlu la clic dreapta

en: The action to take on titlebar right-click
ro: Acțiunea de urmat la clic dreapta pe bara de titlu

en: Dialogs use header bar
ro: Dialogurile folosesc bara de sus

en: Whether builtin GTK+ dialogs should use a header bar instead of an action area.
ro: Dacă dialogurile încorporate în GTK+ ar trebui să folosească bara de sus în loc de zona cu acțiuni.

en: Enable primary paste
ro: Activează lipirea primară

en: Whether a middle click on a mouse should paste the 'PRIMARY' clipboard content at the cursor location.
ro: Dacă butonul din mijloc al unui maus ar trebui să lipească conținutul clipboardului „PRIMARY” la locația cursorului.

en: Recent Files Enabled
ro: Fișiere recente activate

en: Whether GTK+ remembers recent files
ro: Dacă GTK+ ține minte fișierele recente

en: Long press time
ro: Timpul de apăsare lungă

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
ro: Timpul pentru o apăsare de buton/atingere pentru a fi considerată atingere lungă (în milisecunde)

en: Whether to show cursor in text
ro: Dacă să se arate cursorul în text

en: Whether to use overlay scrollbars
ro: Dacă să se folosească bare derulante suprapuse

en: Disabled text
ro: Text dezactivat

en: View
ro: Vizualizare

en: Accelerator Size Group
ro: Grupul de mărime al acceleratorului

en: Title Size Group
ro: Grupul dimensiunii titlului

en: Section Name
ro: Nume de secție

en: View Name
ro: Nume de vizualizare

en: Maximum Height
ro: Înălțimea maximă

en: The accelerator keys for shortcuts of type 'Accelerator'
ro: Tastele acceleratoare pentru scurtături de tip „Accelerator”

en: The icon to show for shortcuts of type 'Other Gesture'
ro: Iconița de afișat pentru scurtături de tipul „Altă gestură”

en: Icon Set
ro: Iconiță stabilită

en: Whether an icon has been set
ro: Dacă o iconiță a fost stabilită

en: A short description for the shortcut
ro: O scurtă descriere pentru scurtătură

en: A short description for the gesture
ro: O scurtă descriere pentru gest

en: Subtitle Set
ro: Set de subtitluri

en: Whether a subtitle has been set
ro: Dacă un subtitlu a fost stabilit

en: Text direction for which this shortcut is active
ro: Direcția textului pentru care această scurtătură este activă

en: Shortcut Type
ro: Tip de scurtătură

en: The type of shortcut that is represented
ro: Un tip de scurtătură care este reprezentată

en: Action Name
ro: Nume acțiune

en: The name of the action
ro: Numele acțiunii

en: Mode
ro: Mod

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
ro: Direcțiile în care dimensiunea grupului afectează dimensiunile cerute pentru widgeturile componentelor proprii

en: Ignore hidden
ro: Ignoră ce nu se vede

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
ro: La activare, widgeturile nemapate vor fi ignorate la determinarea dimensiunii unui grup

en: Climb Rate
ro: Rată de creștere

en: The acceleration rate when you hold down a button or key
ro: Rata de accelerare la apăsarea prelungită a butonului sau tastei

en: Snap to Ticks
ro: Corectare automată

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
ro: Specifică dacă valorile eronate sunt automat schimbate către cea mai apropiată valoare corectă a butonului de incrementare

en: Numeric
ro: Numerice

en: Whether non-numeric characters should be ignored
ro: Specifică dacă ar trebui ignorate caracterele non-numerice

en: Wrap
ro: Ciclare

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
ro: Specifică dacă un buton de incrementare ar trebui să o ia de la capăt când își atinge limitele

en: Update Policy
ro: Mod de actualizare

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
ro: Specifică dacă butonul de incrementare ar trebui să arate orice valoare actualizată sau doar valorile corecte

en: Reads the current value, or sets a new value
ro: Citește valoarea curentă sau setează una nouă

en: Style of bevel around the spin button
ro: Stilul dungilor din jurul butonului de incrementare

en: Whether the spinner is active
ro: Specifică dacă spinnerul este activ

en: Homogeneous sizing
ro: Dimensionare omogenă

en: Horizontally homogeneous
ro: Omogenă orizontal

en: Horizontally homogeneous sizing
ro: Dimensionare omogenă orizontală

en: Vertically homogeneous
ro: Omogenă vertical

en: Vertically homogeneous sizing
ro: Dimensionare verticală omogenă

en: Visible child
ro: Copil vizibil

en: The widget currently visible in the stack
ro: Widgetul vizibil curent în stivă

en: Name of visible child
ro: Numele copilului vizibil

en: The name of the widget currently visible in the stack
ro: Numele widgetului vizibil curent în stivă

en: Transition running
ro: Tranziția rulează

en: Whether or not the transition is currently running
ro: Dacă sau nu tranziția rulează curent

en: Interpolate size
ro: Dimensiune interpolare

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
ro: Dacă sau nu dimensiunea ar trebui să se schimbe când se comută între copii dimensionați diferit

en: The name of the child page
ro: Numele paginii copilului

en: The title of the child page
ro: Titlul paginii copilului

en: Icon name
ro: Nume iconiță

en: The icon name of the child page
ro: Numele iconiței paginii copilului

en: Needs Attention
ro: Atenție necesară

en: Whether this page needs attention
ro: Dacă această pagină necesită atenție

en: Stack
ro: Stivă

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
ro: Stiva asociată acestei GtkStackSidebar

en: Symbolic size to use for named icon
ro: Dimensiunea simbolică pentru iconița numită

en: Style of bevel around the statusbar text
ro: Stilul dungilor din jurul barei de stare

en: The associated GdkScreen
ro: Dispozitiv asociat GdkScreen

en: The associated GdkFrameClock
ro: GdkFrameClock asociat

en: Text direction
ro: Direcție text

en: The parent style context
ro: Contextul de stil al părintelui

en: Property name
ro: Nume proprietate

en: The name of the property
ro: Numele proprietății

en: Value type
ro: Tip valoare

en: The value type returned by GtkStyleContext
ro: Tipul de valori returnate de GtkStyleContext

en: Whether the switch is on or off
ro: Specifică dacă comutatorul este activ sau nu

en: The backend state
ro: Starea suportului

en: The minimum width of the handle
ro: Întinderea minimă a mânerului de prindere

en: Slider Height
ro: Înălțime glisor

en: The minimum height of the handle
ro: Înălțimea minimă a mânerului

en: Tag Table
ro: Tabel etichete

en: Text Tag Table
ro: Tabel cu etichete text

en: Current text of the buffer
ro: Textul curent din buffer

en: Has selection
ro: Are selecție

en: Whether the buffer has some text currently selected
ro: Specifică dacă în buffer există text selectat în acest moment

en: Cursor position
ro: Poziție cursor

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
ro: Poziția semnului de inserare (ca deplasare de la începutul bufferului)

en: Copy target list
ro: Listă ținte de copiere

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
ro: Lista țintelor suportate de acest buffer pentru copierea în clipboard și surse DND

en: Paste target list
ro: Listă ținte de lipire

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
ro: Lista țintelor suportate de acest buffer pentru lipirea din clipboard și surse DND

en: Parent widget
ro: Widget părinte

en: Mark name
ro: Nume marcaj

en: Left gravity
ro: Gravitație la stânga

en: Whether the mark has left gravity
ro: Specifică dacă acest marcaj are gravitație la stânga

en: Tag name
ro: Nume etichetă

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
ro: Nume utilizat pentru referirea la o etichetă text. NULL pentru etichete anonime

en: Background RGBA
ro: RGBA fundal

en: Background full height
ro: Fundal pe toată înălțimea

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
ro: Specifică dacă se umple cu culoarea fundalului toată înălțimea liniei sau doar cea a caracterelor marcate

en: Foreground RGBA
ro: RGBA prim-plan

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
ro: Direcția textului (de ex. Stânga-Dreapta sau Dreapta-Stânga)

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
ro: Stil font ca valoare PangoStyle (de ex. PANGO_STYLE_ITALIC)

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
ro: Variantă font ca valoare PangoVariant (de ex. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS)

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
ro: Grosimea fontului ca un întreg, a se vedea valorile predefinite PangoWeight (de ex. PANGO_WEIGHT_BOLD)

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
ro: Condensarea textului ca valoare PangoStretch (de ex. PANGO_STRETCH_CONDENSED)

en: Font size in Pango units
ro: Dimensiune font în unități Pango

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
ro: Dimensiunea fontului ca un factor de scalare relativ la dimensiunea implicită. Această utilizare este recomandată, adaptându-se mai bine schimbărilor de temă etc. Pango predefinește scalări precum PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
ro: Aliniere la stânga, dreapta sau la mijloc

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
ro: Limba acestui text ca un cod ISO. Pango poate utiliza acest cod ca o sugestie la afișarea textului. Dacă nu e setat, se va folosi valoarea implicită potrivită.

en: Left margin
ro: Margine stângă

en: Width of the left margin in pixels
ro: Lățimea marginii stângi în pixeli

en: Right margin
ro: Margine dreaptă

en: Width of the right margin in pixels
ro: Lățimea marginii drepte în pixeli

en: Indent
ro: Indentare

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
ro: Numărul de pixeli cu care să fie indentat paragraful

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
ro: Deplasarea textului deasupra liniei de bază în unități Pango (dedesubt dacă valoarea este negativă)

en: Pixels above lines
ro: Pixeli deasupra liniilor

en: Pixels of blank space above paragraphs
ro: Pixeli de spațiu gol deasupra paragrafelor

en: Pixels below lines
ro: Pixeli sub linii

en: Pixels of blank space below paragraphs
ro: Pixeli de spațiu alb sub paragrafe

en: Pixels inside wrap
ro: Pixeli între linii rupte

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
ro: Pixeli de spațiu gol între liniile rupte ale unui paragraf

en: Underline RGBA
ro: RGBA subliniere

en: Color of underline for this text
ro: Culoarea sublinierii pentru acest text

en: Strikethrough RGBA
ro: RGBA Tăiere

en: Color of strikethrough for this text
ro: Culoarea tăierii acestui text

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
ro: Specifică dacă liniile să nu fie rupte, să fie rupte fără ruperea cuvintelor sau să fie rupte cu ruperea cuvintelor

en: Custom tabs for this text
ro: Taburi personalizate pentru acest text

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Whether this text is hidden.
ro: Specifică dacă această etichetă este ascunsă.

en: Paragraph background color name
ro: Numele culorii de fundal a paragrafului

en: Paragraph background color as a string
ro: Culoare fundal paragraf ca șir de caractere

en: Paragraph background color
ro: Culoare fundal paragraf

en: Paragraph background color as a GdkColor
ro: Culoare fundal paragraf ca GdkColor

en: Paragraph background RGBA
ro: RGBA fundal paragraf

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
ro: RGBA fundal paragraf ca GdkRGBA

en: Fallback
ro: Rezervă

en: Whether font fallback is enabled.
ro: Dacă fontul de rezervă este activat.

en: Letter Spacing
ro: Spațiere litere

en: Extra spacing between graphemes
ro: Spațiere extra între grafeme

en: Font Features
ro: Funcționalități font

en: OpenType Font Features to use
ro: Funcționalitățile fonturilor OpenType de folosit

en: Margin Accumulates
ro: Margini cumulative

en: Whether left and right margins accumulate.
ro: Specifică dacă marginile din dreapta și din stânga se cumulează.

en: Background full height set
ro: Setare fundal pe toată înălțimea

en: Whether this tag affects background height
ro: Specifică dacă această opțiune afectează înălțimea fundalului

en: Justification set
ro: Setare aliniere

en: Whether this tag affects paragraph justification
ro: Specifică dacă această opțiune afectează alinierea paragrafelor

en: Left margin set
ro: Setare margine stângă

en: Whether this tag affects the left margin
ro: Specifică dacă această opțiune afectează marginea stângă

en: Indent set
ro: Setare indentare

en: Whether this tag affects indentation
ro: Specifică dacă această opțiune afectează indentarea

en: Pixels above lines set
ro: Setare pixeli deasupra liniilor

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
ro: Specifică dacă această opțiune afectează numărul pixelilor deasupra liniilor

en: Pixels below lines set
ro: Setare pixeli dedesubtul liniilor

en: Pixels inside wrap set
ro: Setare pixeli între liniile rupte

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
ro: Specifică dacă această opțiune afectează numărul pixelilor dintre liniile rupte

en: Right margin set
ro: Setare margine dreaptă

en: Whether this tag affects the right margin
ro: Specifică dacă această opțiune afectează marginea dreaptă

en: Underline RGBA set
ro: Setare subliniere RGBA

en: Whether this tag affects underlining color
ro: Dacă această etichetă afectează culoarea sublinierii

en: Strikethrough RGBA set
ro: Set RGBA tăiere

en: Whether this tag affects strikethrough color
ro: Dacă această etichetă afectează culoarea tăierii

en: Wrap mode set
ro: Setare mod rupere de rânduri

en: Whether this tag affects line wrap mode
ro: Specifică dacă această opțiune afectează modul de rupere a liniilor

en: Tabs set
ro: Setare taburi

en: Whether this tag affects tabs
ro: Specifică dacă această opțiune afectează taburile

en: Invisible set
ro: Setare invizibilitate

en: Whether this tag affects text visibility
ro: Specifică dacă această opțiune afectează vizibilitatea textului

en: Paragraph background set
ro: Set fundal paragraf

en: Whether this tag affects the paragraph background color
ro: Specifică dacă această etichetă afectează culoarea paragrafului

en: Fallback set
ro: Set de rezervă

en: Whether this tag affects font fallback
ro: Dacă această etichetă afectează font de rezervă

en: Letter spacing set
ro: Set spațiere litere

en: Whether this tag affects letter spacing
ro: Dacă această etichetă afectează spațierea literelor

en: Font features set
ro: Set de funcționalități font

en: Whether this tag affects font features
ro: Dacă această etichetă afectează funcționalitățile fontului

en: Pixels Above Lines
ro: Pixeli deasupra liniilor

en: Pixels Below Lines
ro: Pixeli dedesubtul liniilor

en: Pixels Inside Wrap
ro: Pixeli între linii rupte

en: Wrap Mode
ro: Mod rupere linii

en: Left Margin
ro: Margine stângă

en: Right Margin
ro: Margine dreaptă

en: Top Margin
ro: Margine de sus

en: Height of the top margin in pixels
ro: Înălțimea marginii de sus în pixeli

en: Bottom Margin
ro: Margine de jos

en: Height of the bottom margin in pixels
ro: Înălțimea marginii de jos în pixeli

en: Cursor Visible
ro: Cursor vizibil

en: If the insertion cursor is shown
ro: Dacă e vizibil cursorul de inserare

en: The buffer which is displayed
ro: Buffer de afișat

en: Whether entered text overwrites existing contents
ro: Specifică dacă textul introdus suprascrie conținutul existent

en: Accepts tab
ro: Acceptă Tab

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
ro: Specifică dacă apăsarea tastei „Tab” va genera un caracter Tab

en: Monospace
ro: Monospațiat

en: Whether to use a monospace font
ro: Dacă se folosește un font monospațiat

en: Error underline color
ro: Eroare în culoarea de subliniere

en: Color with which to draw error-indication underlines
ro: Culoarea cu care vor fi desenate sublinierile ce indică erori

en: If the toggle button should be pressed in
ro: Dacă butonul de comutare ar trebui să fie apăsat

en: If the toggle button is in an "in between" state
ro: Dacă butonul de comutare este într-o stare intermediară

en: Draw Indicator
ro: Desenează indicator

en: If the toggle part of the button is displayed
ro: Dacă partea de comutare a butonului este afișată

en: Toolbar Style
ro: Stil bară cu unelte

en: How to draw the toolbar
ro: Mod de desenare a barei cu unelte

en: Show Arrow
ro: Arată săgeata

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
ro: Dacă e vizibilă săgeata care indică butoanele ascunse ale barei

en: Size of icons in this toolbar
ro: Dimensiunea iconițelor în această bară cu unelte

en: Icon size set
ro: Setare dimensiune iconiță

en: Whether the icon-size property has been set
ro: Specifică dacă este setată proprietatea icon-size

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
ro: Specifică dacă acest element ar trebui să primească spațiu în plus când bara cu unelte crește

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
ro: Specifică dacă acest element ar trebui să fie de aceeași dimensiune ca celelalte elemente

en: Spacer size
ro: Dimensiune spațiator

en: Size of spacers
ro: Dimensiunea spațiatorilor

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
ro: Spațiul marginilor dintre umbra barei cu unelte și butoane

en: Maximum child expand
ro: Lățime desfășurare copil

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
ro: Spațiul maxim ce va fi acordat unui element ce poate fi desfășurat

en: Space style
ro: Stil spațiatori

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
ro: Specifică dacă spațiatorii sunt linii verticale sau doar spațiu gol

en: Button relief
ro: Reliefare buton

en: Type of bevel around toolbar buttons
ro: Tipul cadrului din jurul butoanelor barei cu unelte

en: Style of bevel around the toolbar
ro: Stilul cadrului din jurul barei cu unelte

en: Text to show in the item.
ro: Text de afișat într-un element.

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
ro: La activare, o linie de subliniere în etichetă indică faptul că următorul caracter ar trebui să fie utilizat pentru tasta de accelerare

en: Widget to use as the item label
ro: Widget de utilizat pentru eticheta elementului

en: Stock Id
ro: ID din stoc

en: The stock icon displayed on the item
ro: Iconiță din stoc afișată pentru element

en: The name of the themed icon displayed on the item
ro: Numele iconiței tematice afișate pentru element

en: Icon widget
ro: Widget iconiță

en: Icon widget to display in the item
ro: Widget iconiță de afișat în element

en: Icon spacing
ro: Spațiere iconiță

en: Spacing in pixels between the icon and label
ro: Spațiu în pixeli între iconiță și etichetă

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
ro: Specifică dacă elementul din bara cu unelte e considerat important. La activare, butoanele barei cu unelte au text în modul GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

en: The human-readable title of this item group
ro: Titlul ușor de înțeles al acestui grup de elemente

en: A widget to display in place of the usual label
ro: Un widget de afișat în locul etichetei obișnuite

en: Collapsed
ro: Înfășurat

en: Whether the group has been collapsed and items are hidden
ro: Specifică dacă grupul a fost înfășurat și elementele acestuia sunt ascunse

en: ellipsize
ro: prescurtare

en: Ellipsize for item group headers
ro: Prescurtare a antetului grupului de elemente

en: Header Relief
ro: Relief antet

en: Relief of the group header button
ro: Relief al butonului antetului grupului

en: Header Spacing
ro: Spațiere antet

en: Spacing between expander arrow and caption
ro: Spațiere între săgeata desfășurătorului și titlu

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
ro: Specifică dacă acest element ar trebui să primească spațiu în plus când grupul crește

en: Whether the item should fill the available space
ro: Specifică dacă elementul ar trebui să umple spațiul disponibil

en: New Row
ro: Rând nou

en: Whether the item should start a new row
ro: Specifică dacă elementul ar trebui să înceapă un rând nou

en: Position of the item within this group
ro: Poziția elementului în acest grup

en: Size of icons in this tool palette
ro: Dimensiunea iconițelor în această paletă de unelte

en: Style of items in the tool palette
ro: Stilul elementelor din paleta de unelte

en: Exclusive
ro: Exclusiv

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
ro: Specifică dacă grupul de elemente ar trebui să fie desfășurat la un anumit moment

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
ro: Specifică dacă un grup de elemente ar trebui să primească spațiu în plus când paleta crește

en: TreeMenu model
ro: Model TreeMenu

en: The model for the tree menu
ro: Modelul pentru meniu de tip arbore

en: TreeMenu root row
ro: Rândul rădăcină al obiectului TreeMenu

en: The TreeMenu will display children of the specified root
ro: Obiectul TreeMenu va afișa copiii rădăcinii specificate

en: Tearoff
ro: Meniu detașabil

en: Whether the menu has a tearoff item
ro: Specifică dacă meniul are un element detașabil

en: Wrap Width
ro: Lățime de rupere linii

en: Wrap width for laying out items in a grid
ro: Lățime de rupere linii la aranjarea elementelor într-o grilă

en: The child model
ro: Modelul copil

en: The model for the filtermodel to filter
ro: Modelul pentru model filtru de filtrat

en: The virtual root
ro: Rădăcina virtuală

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
ro: Rădăcina virtuală (relativă la modelul copil) pentru acest model de filtru

en: TreeModelSort Model
ro: Model TreeModelSort

en: The model for the TreeModelSort to sort
ro: Modelul TreeModelSort-ului de sortat

en: TreeView Model
ro: Model TreeView

en: The model for the tree view
ro: Model pentru afișarea de tip arbore

en: Headers Visible
ro: Antete vizibile

en: Show the column header buttons
ro: Arată butoanele antetelor de coloană

en: Headers Clickable
ro: Antete sensibile la clic

en: Column headers respond to click events
ro: Antetele coloanelor răspund la clic

en: Expander Column
ro: Coloană de desfășurare

en: Set the column for the expander column
ro: Setare coloană pentru coloana de desfășurare

en: Rules Hint
ro: Reguli sugerate

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
ro: Sugerează motorului temei să deseneze rândurile în culori alternative

en: Enable Search
ro: Activează căutarea

en: View allows user to search through columns interactively
ro: Afișarea permite utilizatorului să caute interactiv prin coloane

en: Search Column
ro: Coloană de căutare

en: Model column to search through during interactive search
ro: Coloană model pentru căutare în timpul căutării interactive

en: Fixed Height Mode
ro: Mod cu înălțime fixă

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
ro: Eficientizează GtkTreeView presupunând că toate rândurile au aceeași înălțime

en: Hover Selection
ro: Selecție la planarea indicatorului

en: Whether the selection should follow the pointer
ro: Specifică dacă selecția ar trebui să urmărească indicatorul

en: Hover Expand
ro: Extindere la planarea indicatorului

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
ro: Specifică dacă rândurile trebuie strânse și desfăcute la trecerea indicatorului deasupra lor

en: Show Expanders
ro: Arată desfășurătorii

en: View has expanders
ro: Vizualizarea are desfășurători

en: Level Indentation
ro: Indentare nivel

en: Extra indentation for each level
ro: Indentare în plus pentru fiecare nivel

en: Rubber Banding
ro: Fixare și tragere

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
ro: Specifică dacă este permisă selectarea mai multor elemente prin clic și tragere indicatorului mausului

en: Enable Grid Lines
ro: Activează liniile grilei

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
ro: Specifică dacă ar trebui desenate liniile grilei în vizualizarea de tip arbore

en: Enable Tree Lines
ro: Activează liniile arborelui

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
ro: Specifică dacă ar trebui desenate liniile arborelui în vizualizarea de tip arbore

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
ro: O coloană a modelului ce conține textele indiciilor pentru rânduri

en: Vertical Separator Width
ro: Lățime separator vertical

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
ro: Spațiu vertical între celule. E necesar să fie un număr par

en: Horizontal Separator Width
ro: Lățime separator orizontal

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
ro: Spațiu orizontal între celule. E necesar să fie un număr par

en: Allow Rules
ro: Permite reguli

en: Allow drawing of alternating color rows
ro: Permite desenarea rândurilor cu culori alternative

en: Indent Expanders
ro: Desfășurători indentați

en: Make the expanders indented
ro: Indentează desfășurătorii

en: Even Row Color
ro: Culoare rând par

en: Color to use for even rows
ro: Culoare de utilizat pentru rândurile pare

en: Odd Row Color
ro: Culoare rând impar

en: Color to use for odd rows
ro: Culoare de utilizat pentru rândurile impare

en: Grid line width
ro: Lățime linie grilă

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
ro: Lățimea în pixeli a liniilor grilei vizualizării de tip arbore

en: Tree line width
ro: Lățime linie arbore

en: Width, in pixels, of the tree view lines
ro: Lățimea în pixeli a liniilor vizualizării de tip arbore

en: Grid line pattern
ro: Model linie grilă

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
ro: Model liniar utilizat pentru desenarea liniilor grilei vizualizării de tip arbore

en: Tree line pattern
ro: Model linie arbore

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
ro: Model liniar utilizat pentru desenarea liniilor vizualizării de tip arbore

en: Whether to display the column
ro: Specifică dacă se afișează coloana

en: Resizable
ro: Redimensionabil

en: Column is user-resizable
ro: Coloana poate fi redimensionată de utilizator

en: Current X position of the column
ro: Poziția X curentă a coloanei

en: Current width of the column
ro: Lățimea curentă a coloanei

en: Sizing
ro: Dimensionare

en: Resize mode of the column
ro: Modul de redimensionare a coloanei

en: Fixed Width
ro: Lățime fixă

en: Current fixed width of the column
ro: Lățimea fixă curentă a coloanei

en: Minimum allowed width of the column
ro: Lățimea minimă permisă a coloanei

en: Maximum Width
ro: Lățime maximă

en: Maximum allowed width of the column
ro: Lățimea maximă permisă a coloanei

en: Title to appear in column header
ro: Titlu de afișat în antetul coloanei

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
ro: Coloana primește o parte din spațiul în plus alocat pentru widget

en: Clickable
ro: Sensibil la clic

en: Whether the header can be clicked
ro: Specifică dacă se poate face clic pe antet

en: Widget to put in column header button instead of column title
ro: Widget de pus în butonul antetului coloanei în loc de titlul coloanei

en: X Alignment of the column header text or widget
ro: Alinierea X a textului antetului coloanei sau widgetului

en: Whether the column can be reordered around the headers
ro: Specifică dacă se poate reordona coloana în jurul antetelor

en: Sort indicator
ro: Indicator de sortare

en: Whether to show a sort indicator
ro: Specifică dacă se afișează un indicator de sortare

en: Sort order
ro: Ordine sortare

en: Sort direction the sort indicator should indicate
ro: Direcție de sortare sugerată de indicatorul de sortare

en: Sort column ID
ro: ID coloană de sortare

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
ro: ID-ul coloanei de sortare logică utilizat la sortare când coloana e selectată pentru sortare

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
ro: Determină cum se va desena căsuța umbrită din jurul unui „viewport”

en: Use symbolic icons
ro: Utilizează iconițe simbolice

en: Whether to use symbolic icons
ro: Specifică dacă se vor folosi iconițe simbolice

en: Widget name
ro: Nume widget

en: The name of the widget
ro: Numele widgetului

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
ro: Widgetul părinte pentru acest widget. E necesar să fie un widget „Container”

en: Width request
ro: Cerere lățime

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
ro: Valoare impusă pentru lățimea widgetului sau „-1” pentru a utiliza dimensiunea implicită

en: Height request
ro: Cerere înălțime

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
ro: Valoare impusă pentru înălțimea widgetului sau „-1” pentru a utiliza dimensiunea implicită

en: Whether the widget is visible
ro: Specifică dacă widgetul este vizibil

en: Whether the widget responds to input
ro: Specifică dacă widgetul răspunde la input

en: Application paintable
ro: Poate fi desenat

en: Whether the application will paint directly on the widget
ro: Specifică dacă aplicația va desena direct în widget

en: Can focus
ro: Suportă focalizare

en: Whether the widget can accept the input focus
ro: Specifică dacă widgetul poate accepta focalizarea de la input

en: Has focus
ro: Are focalizare

en: Whether the widget has the input focus
ro: Specifică dacă widgetul are focalizare de la input

en: Is focus
ro: E focalizat

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
ro: Specifică dacă widgetul este cel focalizat în nivelul cel mai de sus

en: Focus on click
ro: Focalizează la clic

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
ro: Dacă widgetul ar trebui să prindă focusul când este apăsat cu mausul

en: Can default
ro: Poate fi implicit

en: Whether the widget can be the default widget
ro: Specifică dacă widgetul poate fi widgetul implicit

en: Has default
ro: Este implicit

en: Whether the widget is the default widget
ro: Specifică dacă widgetul este widgetul implicit

en: Receives default
ro: Primește implicit

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
ro: La activare, widgetul va primi acțiunea implicită când este focalizat

en: Composite child
ro: Copil „composite”

en: Whether the widget is part of a composite widget
ro: Specifică dacă widgetul face parte dintr-un widget „composite”

en: Style
ro: Stil

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
ro: Stilul widgetului, care conține informație despre cum va arăta (culori etc.)

en: Events
ro: Evenimente

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
ro: Filtrul de evenimente care decide ce fel de evenimente GdkEvents primește acest widget

en: No show all
ro: Nu arăta tot

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
ro: Specifică dacă gtk_widget_all() ar trebui să afecteze acest widget

en: Whether this widget has a tooltip
ro: Specifică dacă acest widget are indiciu

en: The widget's window if it is realized
ro: Fereastra widgetului dacă acesta e creat

en: Double Buffered
ro: În buffer dublu

en: Whether the widget is double buffered
ro: Specifică dacă widgetul este într-un buffer dublu

en: How to position in extra horizontal space
ro: Cum să fie poziționat spațiul orizontal suplimentar

en: How to position in extra vertical space
ro: Cum să fie poziționat spațiul vertical suplimentar

en: Margin on Left
ro: Margine în stânga

en: Pixels of extra space on the left side
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar din partea stânga

en: Margin on Right
ro: Margine în dreapta

en: Pixels of extra space on the right side
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar în partea dreaptă

en: Margin on Start
ro: Margine la început

en: Pixels of extra space on the start
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar la început

en: Margin on End
ro: Margine la sfârșit

en: Pixels of extra space on the end
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar la sfârșit

en: Margin on Top
ro: Margine în partea de sus

en: Pixels of extra space on the top side
ro: Pixeli de spațiu suplimentar în partea de sus

en: Margin on Bottom
ro: Margine în partea de jos

en: Pixels of extra space on the bottom side
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar din partea de jos

en: All Margins
ro: Toate marginile

en: Pixels of extra space on all four sides
ro: Pixeli ai spațiului suplimentar in toate patru parțile

en: Horizontal Expand
ro: Extindere orizontală

en: Whether widget wants more horizontal space
ro: Specifică dacă widgetul vrea mai mult spațiu orizontal

en: Horizontal Expand Set
ro: Setare extindere orizontală

en: Whether to use the hexpand property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea „hexpand”

en: Vertical Expand
ro: Extindere verticală

en: Whether widget wants more vertical space
ro: Specifică dacă widgetul vrea mai mult spațiu vertical

en: Vertical Expand Set
ro: Setare extindere verticală

en: Whether to use the vexpand property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea „vexpand”

en: Expand Both
ro: Extindere în ambele direcții

en: Whether widget wants to expand in both directions
ro: Specifică dacă widgetul vrea să se extindă în ambele direcții

en: Opacity for Widget
ro: Opacitatea widgetului

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
ro: Opacitatea widgetului, între 0 și 1

en: Scale factor
ro: Factor de scalare

en: The scaling factor of the window
ro: Factorul de scalare al ferestrei

en: Interior Focus
ro: Focalizare internă

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
ro: Specifică dacă indicatorul de focalizare să fie desenat în widgeturi

en: Focus linewidth
ro: Lățime linie focalizare

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
ro: Lățimea în pixeli a liniei indicatorului de focalizare

en: Focus line dash pattern
ro: Model evidențiere linie de focalizare

en: Dash pattern used to draw the focus indicator. The character values are interpreted as pixel widths of alternating on and off segments of the line.
ro: Model punctat folosit la desenarea indicatorului de focus. Valorile caracterului sunt interpretate ca lățimi de pixel pentru segmente de linie alternate.

en: Focus padding
ro: Spațiu de umplere la focalizare

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
ro: Lățime în pixeli între indicatorul de focalizare și căsuța widgetului

en: Cursor color
ro: Culoare cursor

en: Color with which to draw insertion cursor
ro: Culoarea cu care va fi desenat cursorul de inserare

en: Secondary cursor color
ro: Culoare cursor secundar

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
ro: Culoarea cu care va fi desenat cel de-al doilea cursor de inserare la editarea amestecată Stânga-Dreapta și Dreapta-Stânga

en: Cursor line aspect ratio
ro: Proporții aspect cursor

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
ro: Proporțiile aspectului cu care va fi desenat cursorul de inserare

en: Window dragging
ro: Tragere fereastră

en: Whether windows can be dragged and maximized by clicking on empty areas
ro: Dacă ferestrele pot fi trase și maximizate prin clicuri în zone goale

en: Unvisited Link Color
ro: Culoare link nevizitat

en: Color of unvisited links
ro: Culoarea linkurilor nevizitate

en: Visited Link Color
ro: Culoare link vizitat

en: Color of visited links
ro: Culoarea linkurilor vizitate

en: Wide Separators
ro: Separatori îndepărtați

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
ro: Specifică dacă separatorii au o lățime configurabilă și dacă ar trebui desenați utilizând o căsuță în locul unei linii

en: Separator Width
ro: Lățime separator

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
ro: Lățimea separatorilor la activarea separatorilor îndepărtați

en: Separator Height
ro: Înălțime separatori

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
ro: Înălțimea separatorilor la activarea separatorilor îndepărtați

en: Horizontal Scroll Arrow Length
ro: Lungime săgeată de defilare orizontală

en: The length of horizontal scroll arrows
ro: Lungimea săgeților de defilare pe orizontală

en: Vertical Scroll Arrow Length
ro: Lungime săgeată de defilare verticală

en: The length of vertical scroll arrows
ro: Lungimea săgeților de defilare pe verticală

en: Width of text selection handles
ro: Lățimea mânerelor de selecție a textului

en: Height of text selection handles
ro: Înălțimea mânereleor de selcție a textului

en: Window Type
ro: Tip fereastră

en: The type of the window
ro: Tipul ferestrei

en: Window Title
ro: Titlu fereastră

en: The title of the window
ro: Titlul ferestrei

en: Window Role
ro: Rol fereastră

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
ro: Identificator unic pentru fereastră de utilizat la restaurarea unei sesiuni

en: Startup ID
ro: ID de pornire

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
ro: Identificator unic de pornire pentru această fereastră, de utilizat la notificarea la pornire

en: If TRUE, users can resize the window
ro: La activare, utilizatorul poate redimensiona fereastra

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
ro: La activare, fereastra este modală (alte ferestre nu pot fi utilizate cât timp aceasta este deschisă)

en: Window Position
ro: Poziție fereastră

en: The initial position of the window
ro: Poziția inițială a ferestrei

en: Default Width
ro: Lățime implicită

en: The default width of the window, used when initially showing the window
ro: Lățimea implicită a ferestrei, utilizată când fereastra este afișată prima dată

en: Default Height
ro: Înălțime implicită

en: The default height of the window, used when initially showing the window
ro: Înălțimea implicită a ferestrei, utilizată când fereastra este afișată prima dată

en: Destroy with Parent
ro: Distruge odată cu părintele

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
ro: Dacă această fereastră ar trebui să fie distrusă când părintele este distrus

en: Hide the titlebar during maximization
ro: Ascunde bara de titlu în timpul maximizării

en: If this window's titlebar should be hidden when the window is maximized
ro: Dacă bara de titlu a acestei ferestre ar trebui ascunsă când fereastra este maximizată

en: Icon for this window
ro: Iconiță pentru această fereastră

en: Mnemonics Visible
ro: Mnemonici vizibile

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
ro: Specifică dacă mnemonicele sunt vizibile acum în această ferestră

en: Focus Visible
ro: Focus vizibil

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
ro: Dacă dreptunghiurile de focus sunt vizibile curent în această fereastră

en: Name of the themed icon for this window
ro: Nume iconiță tematică pentru această fereastră

en: Is Active
ro: Este activă

en: Whether the toplevel is the current active window
ro: Specifică dacă nivelul cel mai de sus este fereastra activă curent

en: Focus in Toplevel
ro: Focalizare în nivelul cel mai de sus

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
ro: Specifică dacă focalizarea inputului este în interiorul acestei ferestre GtkWindow

en: Type hint
ro: Sugestie de introdus

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
ro: Sugestie pentru mediul desktop astfel încât să se înțeleagă ce fel de fereastră este și cum să fie tratată.

en: Skip taskbar
ro: Nu în bara cu programe

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
ro: TRUE dacă fereastra nu ar trebui să fie în bara programelor.

en: Skip pager
ro: Nu în comutatorul ecranelor

en: TRUE if the window should not be in the pager.
ro: TRUE dacă fereastra nu ar trebui să apară în comutatorul de ecrane.

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
ro: TRUE dacă fereastra ar trebui să fie în atenția utilizatorului.

en: Accept focus
ro: Acceptă focalizare

en: TRUE if the window should receive the input focus.
ro: TRUE dacă fereastra ar trebui să accepte focalizare.

en: Focus on map
ro: Focalizare la mapare

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
ro: TRUE dacă fereastra ar trebui să primească focalizarea la mapare.

en: Decorated
ro: Decorată

en: Whether the window should be decorated by the window manager
ro: TRUE dacă fereastra ar trebui să fie decorată de administratorul de ferestre

en: Deletable
ro: Poate fi șters

en: Whether the window frame should have a close button
ro: Specifică dacă fereastra ar trebui să aibă un buton de închidere

en: Resize grip
ro: Mâner redimensionare

en: Specifies whether the window should have a resize grip
ro: Specifică dacă fereastra ar trebui să aibă un mâner de redimensionare

en: Resize grip is visible
ro: Mânerul de redimensionare este vizibil

en: Specifies whether the window's resize grip is visible.
ro: Specifică dacă este vizibil mânerul de redimensionare al ferestrei.

en: Gravity
ro: Gravitație

en: The window gravity of the window
ro: Gravitația ferestrei

en: Attached to Widget
ro: Atașată la widget

en: The widget where the window is attached
ro: Widgetul unde fereastra este atașată

en: Is maximized
ro: Este maximizată

en: Whether the window is maximized
ro: Dacă fereastra este maximizată

en: The GtkApplication for the window
ro: GtkApplication pentru fereastră

en: Decorated button layout
ro: Aspect decorat al butoanelor

en: Decoration resize handle size
ro: Dimensiunea mânerului de redimensionare al decorațiilor

en: Cloud Print account
ro: Cont Cloud Print

en: GtkCloudprintAccount instance
ro: Instanță GtkCloudprintAccount

en: Printer ID
ro: ID Imprimantă

en: Cloud Print printer ID
ro: ID imprimantă Cloud Print

en: Color Profile Title
ro: Titlul profilului de culori

en: The title of the color profile to use
ro: Titlul profilului de culoare de folosit
