gtk+ 2.0 - en to am translation catalogue (86 entries)

en: Label
am: መለያ

en: Visible
am: የሚታይ

en: Value
am: ዕሴት

en: Horizontal alignment
am: የአግድም ኩልኩል

en: Vertical alignment
am: የቁመት ኩልኩል

en: Horizontal Alignment
am: የአግድም ኩልኩል

en: Vertical Alignment
am: የቁመት ኩልኩል

en: Layout style
am: የእቅድ ዓይነት

en: Spacing
am: ክፍተት

en: Position
am: ቦታ

en: mode
am: የአሠራሩ ዘዴ

en: visible
am: የሚታይ

en: width
am: ስፋት

en: height
am: እርዝማኔ

en: Size
am: መጠን

en: Icon
am: ምልክት

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Background color name
am: የመደቡ ቀለም ስም

en: Background color
am: የመደቡ ቀለም

en: Background color as a GdkColor
am: የመደቡ ቀለም በGdkColor ይቅለም

en: Foreground color name
am: የፊት ለፊት ቀለም ስም

en: Foreground color
am: የፊት ለፊቱ ቀለም

en: Font
am: የፊደል ቅርጽ

en: Font family
am: የፊደል ቅርጽ ቤተሰብ

en: Font style
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ

en: Font stretch
am: የፊደል ቅርጽ ዘርጋ

en: Font size
am: የፊደሉ ቅርጽ መጠን

en: Font size in points
am: የፊደል ቅርጽ በነጥቦች

en: Strikethrough
am: ስርዝ

en: Underline
am: የስር መስመር

en: Language
am: ቋንቋ

en: Wrap mode
am: የመሸፈኛ ዘዴ

en: Alignment
am: ኩልኩል

en: Title
am: አርእስት

en: Current Color
am: የአሁኑን ቀለም

en: Has Frame
am: ፍሬም አለ

en: Child
am: ልጅ

en: Cursor Position
am: ጠቋሚው ባለበት ቦታ

en: X position
am: የX ቦታ

en: Y position
am: የY ቦታ

en: Font name
am: የፊደል ቅርጽ ስም

en: Preview text
am: የጽሑፉ ቅድመ ዕይታ

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Icon size
am: የምልክት መጠን

en: Screen
am: እስክሪን

en: The text of the label
am: የጽሑፉ መለያ

en: Pattern
am: ንድፍ

en: Width
am: ስፋት

en: Height
am: እርዝማኔ

en: Menu
am: ሜኑ

en: Image
am: ምስል

en: Page
am: ገጽ

en: Show Tabs
am: ማስረጊያዎች አሳይ

en: Orientation
am: አቀማመጥ

en: Show text
am: ጽሑፍ አሳይ

en: Group
am: መድረክ

en: Lower
am: ዝቅተኛ

en: Upper
am: የበላይ

en: Cursor Blink
am: የመጠቆሚያዋ አበራርና አጠፋፍ

en: Theme Name
am: የጭብጥ ስም

en: Font Name
am: የፊደሉ ቅርጽ ስም

en: Toolbar style
am: የቱልባር ዓይነት

en: Mode
am: የአሠራሩ ዘዴ

en: Rows
am: ረድፎች

en: Columns
am: ዐምዶች

en: Text direction
am: የጽሑፍ አቅጣጫ

en: Left margin
am: የግራ ህዳግ

en: Right margin
am: የቀኝ ህዳግ

en: Indent
am: አዲስ አንቀጽ

en: Tabs
am: መክፈቻዎች

en: Wrap Mode
am: የመሸፈኛ ዘዴ

en: Left Margin
am: የግራ ህዳግ

en: Right Margin
am: የቀኝ ህዳግ

en: Toolbar Style
am: የቱልባር ዓይነት

en: Sort order
am: ቅደም ተከተል

en: Style
am: ዘይቤ

en: Cursor color
am: የጠቋሚው ቀለም

en: Window Type
am: የመስኮት ዓይነት

en: The type of the window
am: የመስኮቱ ዓይነት

en: Window Title
am: የመስኮት አርእስት

en: The title of the window
am: የመስኮቱ አርእስት

en: Modal
am: አዛምድ

en: Window Position
am: የመስኮት ቦታ

en: Default Width
am: የነበረው ስፋት

en: Default Height
am: የነበረው እርዝማኔ

en: Icon for this window
am: ምልክት ለዚህን መስኮት
