gtk+-properties - en to tr translation catalogue (2232 entries)

en: Display
tr: Göster

en: Cursor type
tr: İmleç türü

en: Standard cursor type
tr: Standart imleç türü

en: Display of this cursor
tr: İmleç görünümü

en: Device Display
tr: Aygıt Ekranı

en: Display which the device belongs to
tr: Aygıtın ait olduğu ekran

en: Device manager
tr: Aygıt yöneticisi

en: Device manager which the device belongs to
tr: Aygıt yöneticisine ait olan aygıt

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: Device type
tr: Aygıt türü

en: Device role in the device manager
tr: Aygıt yöneticisinde aygıt rolü

en: Associated device
tr: İlişkili aygıt

en: Associated pointer or keyboard with this device
tr: Bu aygıt ile ilişkili işaretçi ya da klavye

en: Input source
tr: Giriş kaynağı

en: Source type for the device
tr: Aygıt için kaynak türü

en: Input mode for the device
tr: Aygıt için giriş kipi

en: Whether the device has a cursor
tr: Aygıtın bir imlece sahip olup olmaması

en: Whether there is a visible cursor following device motion
tr: Aygıt hareketlerini takip eden görünür bir imlecin var olup olmaması

en: Number of axes in the device
tr: Aygıttaki aks sayısı

en: Vendor ID
tr: Satıcı Kimliği

en: Product ID
tr: Ürün Kimliği

en: Seat
tr: Yuva

en: Number of concurrent touches
tr: Eşzamanlı dokunma sayısı

en: Axes
tr: Eksen

en: Tool
tr: Araç

en: The tool that is currently used with this device
tr: Halen bu aygıtla birlikte kullanılmakta olan araç

en: Display for the device manager
tr: Aygıt yönetici için ekran

en: Default Display
tr: Öntanımlı Görüntü

en: The default display for GDK
tr: GDK için öntanımlı görüntü

en: The GDK display used to create the GL context
tr: GL bağlamını oluşturmak için kullanılan GDK ekranı

en: Window
tr: Pencere

en: The GDK window bound to the GL context
tr: GL bağlamına bağlı GDK penceresi

en: Shared context
tr: Paylaşılan bağlam

en: The GL context this context shares data with
tr: Bu bağlamın kendisiyle veri paylaştığı GL bağlamı

en: Font options
tr: Yazı tipi seçenekleri

en: The default font options for the screen
tr: Ekran için öntanımlı yazı tipi seçenekleri

en: Font resolution
tr: Yazı tipi çözünürlüğü

en: The resolution for fonts on the screen
tr: Ekran üzerindeki yazı tiplerinin çözünürlüğü

en: Cursor
tr: İmleç

en: Opcode
tr: İşlemci Kodu

en: Opcode for XInput2 requests
tr: XInput2 istekleri için işlemci kodu

en: Major
tr: Önemli

en: Major version number
tr: Önemli sürüm numarası

en: Minor
tr: Önemsiz

en: Minor version number
tr: Önemsiz sürüm numarası

en: Device ID
tr: Aygıt Kimliği

en: Device identifier
tr: Aygıt tanımlayıcısı

en: Cell renderer
tr: Hücre işleyici

en: The cell renderer represented by this accessible
tr: Hücre oluşturucu, bu erişilebilir tarafından temsil edilmiş

en: Name
tr: Ad

en: A unique name for the action.
tr: Eylem için tek olan bir ad.

en: Label
tr: Etiket

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
tr: Eylemi etkinleştiren menü ögeleri ve düğmeler için kullanılan etiket.

en: Short label
tr: Kısa etiket

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
tr: Araç çubuğu düğmelerinde kullanılabilecek daha kısa bir etiket.

en: Tooltip
tr: Balon

en: A tooltip for this action.
tr: Bu eylem için bir balon.

en: Stock Icon
tr: Depo Simgesi

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
tr: Bu eylemi belirten parçalar için gösterilecek olan depo simgesi.

en: The GIcon being displayed
tr: Gösterilen GIcon

en: Icon Name
tr: Simge Adı

en: The name of the icon from the icon theme
tr: Simge temasından simgenin adı

en: Visible when horizontal
tr: Yatay ise görüntülenebilir

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
tr: Araç çubuğu yatay konumdayken araç çubuğu ögesinin görünürlüğü.

en: Visible when overflown
tr: Taşmış ise görünür

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
tr: TRUE olduğunda, bu eylem için araç ögesi vekilleri araç çubuğunda taşmış menü olarak görüntülenir.

en: Visible when vertical
tr: Dikey ise görünür

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
tr: Araç çubuğu dikey konumdayken araç çubuğu ögesinin görünürlüğü.

en: Is important
tr: Önemli

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
tr: Eylemin önemli sayılması. TRUE ise , bu eylem için araç ögesi vekilleri metni GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ kipinde gösterir.

en: Hide if empty
tr: Boş ise gizle

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
tr: TRUE ise, bu eylem için boş menü vekilleri gizli olur.

en: Sensitive
tr: Duyarlı

en: Whether the action is enabled.
tr: Eylemin etkin olup olmaması.

en: Visible
tr: Görünür

en: Whether the action is visible.
tr: Eylemin görünür olup olmaması.

en: Action Group
tr: Eylem Kümesi

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
tr: Bu GtkAction'ın ilişkilendirildiği GtkActionGroup, veya NULL (dahili kullanım için).

en: Always show image
tr: Her zaman resmi göster

en: Whether the image will always be shown
tr: Resmin her zaman gösterilip gösterilmeyeceği

en: A name for the action group.
tr: Eylem kümesi için bir ad.

en: Whether the action group is enabled.
tr: Eylem kümesinin etkin olup olmaması.

en: Whether the action group is visible.
tr: Eylem kümesinin görünür olup olmaması.

en: Accelerator Group
tr: Hızlandırıcı Küme

en: The accelerator group the actions of this group should use.
tr: Hızlandırıcı küme bu kümenin eylemlerini kullanmalı.

en: Related Action
tr: İlgili Eylem

en: The action this activatable will activate and receive updates from
tr: Etkinleştirilebilir eylem etkinleştirilecek ve güncellemeler buradan alınacak

en: Use Action Appearance
tr: Eylem Görünümünü Kullan

en: Whether to use the related actions appearance properties
tr: İlişkili eylem görünüm özelliklerini kullanıp kullanmaması

en: Horizontal alignment
tr: Yatay hizalama

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
tr: Kullanılabilir alanda altın yatay konumu. 0.0 ise sola, 1.0 ise sağa hizalıdır

en: Vertical alignment
tr: Dikey hizalama

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
tr: Kullanılabilir alanda altın dikey konumu. 0.0 ise üste, 1.0 ise alta hizalıdır

en: Horizontal scale
tr: Yatay ölçek

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
tr: Kullanılabilir yatay alan alt için gerekenden büyükse, onun ne kadarının alt için kullanılacağıdır. 0.0 ise hiç, 1.0 ise tümü demektir

en: Vertical scale
tr: Dikey ölçek

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
tr: Kullanılabilir dikey alan alt için gerekenden büyükse, onun ne kadarının alt için kullanılacağıdır. 0.0 ise hiç, 1.0 ise tümü demektir

en: Top Padding
tr: Üst Doldurma

en: The padding to insert at the top of the widget.
tr: Parçanın üstüne eklenecek doldurma.

en: Bottom Padding
tr: Alt Doldurma

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
tr: Parçanın altına eklenecek doldurma.

en: Left Padding
tr: Sol Doldurma

en: The padding to insert at the left of the widget.
tr: Parçanın soluna eklenecek doldurma.

en: Right Padding
tr: Sağ Doldurma

en: The padding to insert at the right of the widget.
tr: Parçanın sağına eklenecek doldurma.

en: Arrow direction
tr: Ok yönü

en: The direction the arrow should point
tr: Okun hedef aldığı yön

en: Arrow shadow
tr: Ok gölgesi

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
tr: Oku çevreleyen gölgenin görünümü

en: Arrow Scaling
tr: Ok Ölçeği

en: Amount of space used up by arrow
tr: Ok tarafından kullanılacak alanın boyutu

en: Has Opacity Control
tr: Matlık Denetimine Sahip

en: Whether the color selector should allow setting opacity
tr: Renk seçicisinin matlık ayarına izin verebilirliği

en: Has palette
tr: Palete ahip

en: Whether a palette should be used
tr: Bir palet kullanılabilirliği

en: Current Color
tr: Geçerli Renk

en: The current color
tr: Şu anki renk

en: Current Alpha
tr: Geçerli Alfa

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
tr: Şu anki matlık değeri (0 tümüyle saydam, 65535 tümüyle mat)

en: Current RGBA
tr: Şu anki RGBA

en: The current RGBA color
tr: Şu anki RGBA rengi

en: Color Selection
tr: Renk Seçimi

en: The color selection embedded in the dialog.
tr: Pencereye gömülü renk seçimi.

en: OK Button
tr: Tamam Düğmesi

en: The OK button of the dialog.
tr: Pencerenin Tamam düğmesi.

en: Cancel Button
tr: İptal Düğmesi

en: The cancel button of the dialog.
tr: Pencerenin iptal düğmesi.

en: Help Button
tr: Yardım Düğmesi

en: The help button of the dialog.
tr: Pencerenin yardım düğmesi.

en: Font name
tr: Yazı tipi adı

en: The string that represents this font
tr: Bu yazı tipini belirten dizgi

en: Preview text
tr: Ön izleme metni

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
tr: Seçilen yazı tipinin görüntüsü için gösterilecek metin

en: Shadow type
tr: Gölge türü

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
tr: Taşıyıcıyı kuşatan gölgenin görünüşü

en: Handle position
tr: Tutaç konumu

en: Position of the handle relative to the child widget
tr: Alt parçaya göre tutaç konumu

en: Snap edge
tr: Yakalama kenarı

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
tr: Tutaç kutunun bağlanma noktası ile sıralanmış kenarı

en: Snap edge set
tr: Yakalama kenarı ayarı

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
tr: snap_edge özelliğinden veya handle_position özelliğinden türetilmiş değerlerin kullanılması

en: Child Detached
tr: Alt Ayrı

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
tr: Tutaç kutusunun altını ekli ya da ayrılmış olup olmadıgını belirten mantıksal değer.

en: Image widget
tr: Resim parçası

en: Child widget to appear next to the menu text
tr: Menü metninden sonra görünecek alt parçası

en: Use stock
tr: Depo kullan

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
tr: Bir depo menü ögesi oluşturmak için etiket metni kullanılması

en: Accel Group
tr: Hızlandırıcı Kümesi

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
tr: Depo hızlandırıcı tuşları için kullanılacak Hızlandırıcı Kümesi

en: X align
tr: X hizası

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
tr: Yatay hizalama; 0'dan (sol) 1'e (sağ). RTL düzenleri için tersi kullanılır.

en: Y align
tr: Y hizası

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
tr: Düşey hizalama; 0'dan (üst) 1'e (alt) kadar

en: X pad
tr: X doldurma

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
tr: Parçanın soluna ve sağına eklenecek alanın piksel türünden değeri

en: Y pad
tr: Y doldurma

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
tr: Parçanın üstüne ve altına eklenecek alanın piksel türünden değeri

en: Icon's count
tr: Simge sayısı

en: The count of the emblem currently displayed
tr: Şu anda gösterilen amblem sayısı

en: Icon's label
tr: Simge etiketi

en: The label to be displayed over the icon
tr: Simge üzerinde gösterilecek etiket

en: Icon's style context
tr: Simgenin biçem içeriği

en: The style context to theme the icon appearance
tr: Simge görünüm teması için biçem içeriği

en: Background icon
tr: Arkaplan simgesi

en: The icon for the number emblem background
tr: Arkaplan numara amblemi için simge

en: Background icon name
tr: Arkaplan simge adı

en: The icon name for the number emblem background
tr: Arkaplan numara amblemi için simge adı

en: The value
tr: Değer

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
tr: Bu eylem kümesinin geçerli eylemiyken gtk_radio_action_get_current_value() tarafından dönen değer.

en: Group
tr: Küme

en: The radio action whose group this action belongs to.
tr: Bu eylemin ait olduğu kümenin radyo eylemi.

en: The current value
tr: Geçerli değer

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
tr: Bu eylemin ait olduğu kümenin geçerli etkin ögesinin değer özelliği.

en: Show Numbers
tr: Numaralarını Göster

en: Whether the items should be displayed with a number
tr: ögelerin numaraları ile birlikte gösterilmesi

en: A GdkPixbuf to display
tr: Gösterilecek GdkPixbuf

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename to load and display
tr: Yüklenecek ve gösterilecek dosya

en: Stock ID
tr: Depo Kimliği

en: Stock ID for a stock image to display
tr: Gösterilecek bir depo resmi için depo kimliği

en: Storage type
tr: Saklama türü

en: The representation being used for image data
tr: Resim verisi için kullanılan sunum

en: Size
tr: Boyut

en: The size of the icon
tr: Simgenin boyutu

en: Screen
tr: Ekran

en: The screen where this status icon will be displayed
tr: Durum simgesinin gösterileceği ekran

en: Whether the status icon is visible
tr: Durum simgesinin görünür olup olmaması

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Whether the status icon is embedded
tr: Durum simgesinin gömülü olup olmaması

en: Orientation
tr: Yön

en: The orientation of the tray
tr: Tepsinin yönü

en: Has tooltip
tr: Balonu Var

en: Whether this tray icon has a tooltip
tr: Bu uyarı alanı simgesinin bir balona sahip olması

en: Tooltip Text
tr: Balon Metni

en: The contents of the tooltip for this widget
tr: Bu parça için balon içeriği

en: Tooltip markup
tr: Balon biçimidüzeltmes

en: The contents of the tooltip for this tray icon
tr: Bu uyarı alanı simgesi için balonun içeriği

en: Title
tr: Başlık

en: The title of this tray icon
tr: Simgenin başlığı

en: Style context
tr: Biçem içeriği

en: GtkStyleContext to get style from
tr: Biçem içeriği almak için GtkStyleContext

en: Rows
tr: Satırlar

en: The number of rows in the table
tr: Tablodaki satır sayısı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: The number of columns in the table
tr: Tablodaki sütun sayısı

en: Row spacing
tr: Satır aralığı

en: The amount of space between two consecutive rows
tr: Birbirini izleyen iki satır arasındaki boşluk miktarı

en: Column spacing
tr: Sütun aralığı

en: The amount of space between two consecutive columns
tr: Birbirini izleyen iki sütun arasındaki boşluk miktarı

en: Homogeneous
tr: Eşdağılım

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
tr: TRUE ise, tablo hücrelerinin tümü aynı genişlikte/yükseklikte olur

en: Left attachment
tr: Sol eklenti

en: The column number to attach the left side of the child to
tr: Altın sol tarafına eklenecek sütun sayısı

en: Right attachment
tr: Sağ eklenti

en: The column number to attach the right side of a child widget to
tr: Altın sağ tarafına eklenecek olan sütun miktarı

en: Top attachment
tr: Üst eklenti

en: The row number to attach the top of a child widget to
tr: Altın üst kısmına eklenecek olan sütun miktarı

en: Bottom attachment
tr: Alt eklenti

en: The row number to attach the bottom of the child to
tr: Altın, alt tarafına eklenecek satır sayısı

en: Horizontal options
tr: Yatay seçenekler

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
tr: Altın yatay işleyişini belirleyen seçenekler

en: Vertical options
tr: Düşey seçenekler

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
tr: Altın düşey işleyişini belirleyen seçenekler

en: Horizontal padding
tr: Yatay doldurma

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
tr: Parçanın ve onun sağ ve sol komşuları arasına eklenecek alanın piksel türünden değeri

en: Vertical padding
tr: Dikey doldurma

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
tr: Parçanın ve onun üst ve alt komşuları arasına eklenecek alanın piksel türünden değeri

en: Theming engine name
tr: Tema motoru adı

en: Create the same proxies as a radio action
tr: Aynı vekilleri radyo eylemi olarak oluştur

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
tr: Bu eylem için olan vekillerin radyo eylem vekili gibi görünmesi

en: Active
tr: Etkin

en: Whether the toggle action should be active
tr: İki durumlu düğme eyleminin etkin olma gerekliliği

en: Foreground color
tr: Önplan rengi

en: Foreground color for symbolic icons
tr: Sembolik simgeler için ön alan rengi

en: Error color
tr: Hata rengi

en: Error color for symbolic icons
tr: Sembolik simgeler için hata rengi

en: Warning color
tr: Uyarı rengi

en: Warning color for symbolic icons
tr: Sembolik simgeler için uyarı rengi

en: Success color
tr: Başarı rengi

en: Success color for symbolic icons
tr: Sembolik simgeler için başarı rengi

en: Padding
tr: Doldurma

en: Padding that should be put around icons in the tray
tr: Çubuktaki simge çevresine koyulması gereken doldurma

en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

en: The pixel size that icons should be forced to, or zero
tr: Simgenin olması gereken piksel boyutu ya da sıfır

en: Add tearoffs to menus
tr: Menülere ayraçları ekle

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
tr: Menülere ayrılmış menü ögelerinin eklenmesi

en: Merged UI definition
tr: Birleşik arayüz tanımı

en: An XML string describing the merged UI
tr: Birleşik arayüzün XML dizgesi tanımı

en: Program name
tr: Program adı

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
tr: Programın adı. Eğer atanmamışsa, g_get_application_name() öntanımlı olarak kullanılır

en: Program version
tr: Program sürümü

en: The version of the program
tr: Programın sürümü

en: Copyright string
tr: Telif hakkı dizgisi

en: Copyright information for the program
tr: Progam için telif hakkı bilgisi

en: Comments string
tr: Açıklamalar dizgisi

en: Comments about the program
tr: Program hakkında açıklamalar

en: License
tr: Lisans

en: The license of the program
tr: Program lisansı

en: License Type
tr: Lisans Türü

en: The license type of the program
tr: Programın lisans türü

en: Website URL
tr: Web sitesi URL'si

en: The URL for the link to the website of the program
tr: Programın web sitesine olan bağ için URL

en: Website label
tr: Web site etiketi

en: The label for the link to the website of the program
tr: Programın web sitesine bağlantı için etiket

en: Authors
tr: Yazanlar

en: List of authors of the program
tr: Programı yazanların listesi

en: Documenters
tr: Belgeleyenler

en: List of people documenting the program
tr: Programın belgelendirmesini yapanların listesi

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: List of people who have contributed artwork to the program
tr: Programın sanatsal çalışmalarına katkıda bulunanların listesi

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
tr: Programı çevirenler. Bu dizge çevrilebilir olarak işaretlenmelidir

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
tr: Hakkında kutusu için bir logo. Eğer atanmamışsa, gtk_window_get_default_icon_list() öntanımlı olarak kullanılır

en: Logo Icon Name
tr: Logo Simge Adı

en: A named icon to use as the logo for the about box.
tr: Hakkında kutusu için logo olarak kullanılacak adlandırılmış simge.

en: Wrap license
tr: Lisansın bölünmesi

en: Whether to wrap the license text.
tr: Lisans metnini bölünerek yazılması.

en: Accelerator Closure
tr: Hızlandırıcı Kapanması

en: The closure to be monitored for accelerator changes
tr: Hızlandırıcı değişiklikleri için gözlemlenen kapanma

en: Accelerator Widget
tr: Hızlandırıcı Parçası

en: The widget to be monitored for accelerator changes
tr: Hızlandırıcı değişiklikleri için gözlemlenen parça

en: Widget
tr: Parça

en: The widget referenced by this accessible.
tr: Parçacık, bu erişilebilir tarafından gösterilmiş

en: Action name
tr: Eylem adı

en: The name of the associated action, like 'app.quit'
tr: İlişkili eylem adı, 'app.quit' gibi

en: Action target value
tr: Eylem hedef değeri

en: The parameter for action invocations
tr: Eylem çağrıları için parametre

en: Pack type
tr: Paket türü

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
tr: Altın, üstün sonuna veya başına refaranslı olarak paketlendiğini belirten bir GtkPackType

en: Position
tr: Konum

en: The index of the child in the parent
tr: Üstteki altların indeksi

en: Value
tr: Değer

en: The value of the adjustment
tr: Ayarlamanın değeri

en: Minimum Value
tr: En Düşük Değer

en: The minimum value of the adjustment
tr: Ayarlamanın en düşük değeri

en: Maximum Value
tr: En Büyük Değer

en: The maximum value of the adjustment
tr: Ayarlamanın en büyük değeri

en: Step Increment
tr: Adım Artışı

en: The step increment of the adjustment
tr: Ayarlamanın her adımda artışı

en: Page Increment
tr: Sayfa Artışı

en: The page increment of the adjustment
tr: Ayarlamanın sayfa artışı

en: Page Size
tr: Sayfa Boyutu

en: The page size of the adjustment
tr: Ayarlamanın sayfa boyutu

en: Include an 'Other…' item
tr: Bir 'Diğer...' ögesi içerir

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
tr: Açılan kutunun bir GtkAppChooserDialog tetikleyen öge içermesinin gerekip gerekmemesi

en: Show default item
tr: Öntanımlı öge göster

en: Whether the combobox should show the default application on top
tr: Açılan pencerede en üstte öntanımlı uygulamaların gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Heading
tr: Başlık

en: The text to show at the top of the dialog
tr: Pencerenin en üstünde göstermek için metin

en: Content type
tr: İçerik türü

en: The content type used by the open with object
tr: Nesne ile açılarak kullanılan içerik türü

en: The GFile used by the app chooser dialog
tr: Uygulama seçici pencere tarafından kullanılan GFile

en: Show default app
tr: Öntanımlı uygulama göster

en: Whether the widget should show the default application
tr: Öntanımlı uygulamaların programcıkta gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Show recommended apps
tr: Önerilen uygulamaları göster

en: Whether the widget should show recommended applications
tr: Önerilen uygulamaların programcıkta gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Show fallback apps
tr: Yedek uygulamaları göster

en: Whether the widget should show fallback applications
tr: Yedek uygulamaların programcıkta gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Show other apps
tr: Diğer uygulamaları göster

en: Whether the widget should show other applications
tr: Diğer uygulamaların programcıkta gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Show all apps
tr: Tüm uygulamaları göster

en: Whether the widget should show all applications
tr: Programcığın tüm uygulamaları göstermesinin gerekip gerekmemesi

en: Widget's default text
tr: Programcığın öntanımlı metni

en: The default text appearing when there are no applications
tr: Uygulamalar olmadığında görünen öntanımlı metin

en: Register session
tr: Kayıt oturumu

en: Register with the session manager
tr: Oturum yöneticisi ile Kayıt

en: Screensaver Active
tr: Ekran Koruyucu Aktif

en: Whether the screensaver is active
tr: Ekran koruyucunun aktif olup olmaması

en: Application menu
tr: Uygulama menüsü

en: The GMenuModel for the application menu
tr: Uygulama menüsü için GMenuModel

en: Menubar
tr: Menü çubuğu

en: The GMenuModel for the menubar
tr: Menü çubuğu için GMenuModel

en: Active window
tr: Etkin pencere

en: The window which most recently had focus
tr: En son odaklanılan pencere

en: Show a menubar
tr: Bir menü çubuğu göster

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
tr: Eğer pencerenin, en üstünde bir menü çubuğu göstermesi gerekiyorsa, DOĞRU

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: X alignment of the child
tr: Altın X hizalaması

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Y alignment of the child
tr: Altın Y hizalaması

en: Ratio
tr: Oran

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
tr: obey_child FALSE ise en-boy oranı

en: Obey child
tr: Alta uy

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
tr: Çerçevenin altıyla en-boy oranının eşleşmesini sağlar

en: Use Header Bar
tr: Üst Bilgi Çubuğu Kullan

en: Use Header Bar for actions.
tr: Eylemler için Üst Bilgi Çubuğu kullan.

en: Header Padding
tr: Başlık Doldurma

en: Number of pixels around the header.
tr: Başlığın çevresindeki piksellerin sayısı.

en: Content Padding
tr: İçerik Doldurma

en: Number of pixels around the content pages.
tr: İçerik sayfalarının çevresindeki piksellerin sayısı.

en: Page type
tr: Sayfa türü

en: The type of the assistant page
tr: Yardımcı sayfanın türü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: The title of the assistant page
tr: Yardımcı sayfanın başlığı

en: Header image
tr: Başlık resmi

en: Header image for the assistant page
tr: Yardımcı sayfa için başlık resmi

en: Sidebar image
tr: Kenar çubuğu resmi

en: Sidebar image for the assistant page
tr: Yardımcı sayfa için kenar çubuğu resmi

en: Page complete
tr: Sayfa tamamlanmış

en: Whether all required fields on the page have been filled out
tr: Sayfadaki gerekli tüm alanların doldurulmuş olması

en: Has padding
tr: Dolgu var

en: Whether the assistant adds padding around the page
tr: Yardımcının sayfanın etrafına dolgu ekleyip eklemeyeceği

en: Minimum child width
tr: En küçük alt genişliği

en: Minimum width of buttons inside the box
tr: Kutu içindeki en küçük düğme genişliği

en: Minimum child height
tr: En küçük alt yüksekliği

en: Minimum height of buttons inside the box
tr: Kutu içindeki en küçük düğme yüksekliği

en: Child internal width padding
tr: Alt iç genişlik doldurması

en: Amount to increase child's size on either side
tr: Altların boyutlarını her iki taraftan arttırma miktarı

en: Child internal height padding
tr: Alt iç yükseklik doldurması

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
tr: Altların boyutlarını yukarı ve aşağı arttırma miktarı

en: Layout style
tr: Düzen biçemi

en: How to lay out the buttons in the box. Possible values are: spread, edge, start and end
tr: Kutu içindeki düğmelerin nasıl düzenleneceği. Geçerli değerler: öntanımlı, genişlemiş, kenar, başlangıç ve son

en: Secondary
tr: İkincil

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
tr: Eğer TRUE ise; alt, altların ikincil kümeyi içinde görünür, örnek olarak yardım düğmelerinde kullanışlıdır

en: Non-Homogeneous
tr: Heterojen

en: If TRUE, the child will not be subject to homogeneous sizing
tr: Eğer DOĞRU ise, eşdağılımlı boyutlandırmaya tabi olmayacaktır

en: Spacing
tr: Aralıklar

en: The amount of space between children
tr: Altlar arasındaki boşluk miktarı

en: Whether the children should all be the same size
tr: Altların tümünün aynı boyutta olması

en: Baseline position
tr: Taban çizgisi konumu

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
tr: Taban çizgisi konumu eğer fazladan alan kullanılabilir ise programcık ile hizalanır

en: Expand
tr: Genişleme

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
tr: Altlara üstleri büyüyünce ek yer sağlanması

en: Fill
tr: Doldur

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
tr: Verilen ek boşlukların altlara ayrılması veya doldurulmada kullanılması

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
tr: Altların, diğerleri ile arasında olacak boşluk, piksel değerinde

en: Translation Domain
tr: Tercüme Alanı

en: The translation domain used by gettext
tr: Gettext tarafından kullanılan tercüme alanı

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
tr: Eğer düğme bir etiket parçası içeriyorsa düğmedeki etiket parçasının metni

en: Use underline
tr: Altçizgi kullan

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
tr: Eğer seçiliyse, altçizgiden sonra gelen karakter hafızada kalıcı hızlandırıcı tuş olarak kullanılacak

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
tr: Eğer seçiliyse, etiket gösterilen yerine bir depo ögesini seçmekte kullanılacak

en: Border relief
tr: Kenarlık süsü

en: The border relief style
tr: Kenarlık süsleme biçemi

en: Horizontal alignment for child
tr: Alt için yatay hizalama

en: Vertical alignment for child
tr: Alt için düşey hizalama

en: Child widget to appear next to the button text
tr: Düğme metninden sonra görünecek alt parçası

en: Image position
tr: Resim konumu

en: The position of the image relative to the text
tr: Metne göre resim konumu

en: Default Spacing
tr: Öntanımlı Aralık

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
tr: GTK_CAN_DEFAULT düğmeleri için eklenecek fazladan alan

en: Default Outside Spacing
tr: Öntanımlı Dış Aralık

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
tr: Kenarlığı daima dışına çizilen GTK_CAN_DEFAULT düğmeleri için eklenecek fazladan alan

en: Child X Displacement
tr: Altın X Kayması

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında altın x yönünde ne kadar hareket edeceği

en: Child Y Displacement
tr: Altın Y Kayması

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında altın y yönünde ne kadar hareket edeceği

en: Displace focus
tr: Odak kaydırma

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
tr: child_displacement_x/_y özelliklerinin aynı zamanda odak dikdörtgenini etkilemesi

en: Inner Border
tr: İç Kenarlık

en: Border between button edges and child.
tr: Düğme sınırları ve alt arasındaki kenarlık.

en: Image spacing
tr: Resim boşluğu

en: Spacing in pixels between the image and label
tr: Resim ve etiket arasında bırakılacak piksel türünden boşluk

en: Year
tr: Yıl

en: The selected year
tr: Seçilen yıl

en: Month
tr: Ay

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
tr: Seçilen ay (0 ile 11 arasında bir sayı olarak)

en: Day
tr: Gün

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
tr: Seçilen gün (1 ile 31 arasında bir sayı olarak, ya da geçerli seçili günü kaldırmak için 0)

en: Show Heading
tr: Başlığı Göster

en: If TRUE, a heading is displayed
tr: Eğer TRUE ise, başlık gösterilir

en: Show Day Names
tr: Gün Adlarını Göster

en: If TRUE, day names are displayed
tr: Eğer TRUE ise, gün adları gösterilir

en: No Month Change
tr: Ay Değişimi Yok

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
tr: Eğer TRUE ise, seçilen ay değiştirilimez

en: Show Week Numbers
tr: Hafta Numaralarını Göster

en: If TRUE, week numbers are displayed
tr: Eğer TRUE ise, hafta numaraları gösterilir

en: Details Width
tr: Ayrıntılar Genişliği

en: Details width in characters
tr: Karakter olarak ayrıntıların genişliği

en: Details Height
tr: Ayrıntılar Yüksekliği

en: Details height in rows
tr: Satır türünden ayrıntılar yüksekliği

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: If TRUE, details are shown
tr: Eğer TRUE ise, ayrıntılar gösterilir

en: Inner border
tr: İç Kenarlık

en: Inner border space
tr: İç kenarlık alanı

en: Vertical separation
tr: Dikey ayırma

en: Space between day headers and main area
tr: Gün üst bilgileri ve ana alan arasındaki boşluk

en: Horizontal separation
tr: Yatay ayırma

en: Space between week headers and main area
tr: Hafta üst bilgileri ve ana alan arasındaki boşluk

en: Space which is inserted between cells
tr: Hücreler arasına eklenecek boşluk

en: Whether the cell expands
tr: Hücrenin genişletip genişletilmemesi

en: Align
tr: Hizala

en: Whether cell should align with adjacent rows
tr: Hücrenin bitişik satır ile aynı hizada olmasının gerekip gerekmemesi

en: Fixed Size
tr: Sabit Boyut

en: Whether cells should be the same size in all rows
tr: Hücrelerin tüm satırlarda aynı boyutta olmasının gerekip gerekmemesi

en: Pack Type
tr: Paket Türü

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
tr: Hücrenin hücre alanının başına ya da sonuna referanslı paketlenip paketlenmediğini belirten bir GtkPackType

en: Focus Cell
tr: Hücreye Odaklan

en: The cell which currently has focus
tr: Şu anda odaklanılmış hücre

en: Edited Cell
tr: Düzenlenmiş Hücre

en: The cell which is currently being edited
tr: Şu an düzenlenen hücre

en: Edit Widget
tr: Programcığı düzenle

en: The widget currently editing the edited cell
tr: Programcık şu anda düzenlenmiş hücreyi düzenliyor

en: Area
tr: Alan

en: The Cell Area this context was created for
tr: Bu bağlamın oluşturulduğu Hücre Alanı

en: Minimum Width
tr: En Küçük Genişlik

en: Minimum cached width
tr: En düşük ön bellek genişliği

en: Minimum Height
tr: En küçük Yükseklik

en: Minimum cached height
tr: En küçük ön bellek yüksekliği

en: Editing Canceled
tr: Düzenleme İptal Edildi

en: Indicates that editing has been canceled
tr: İptal edilmiş düzenlemeyi içerir

en: Accelerator key
tr: Hızlandırıcı tuş

en: The keyval of the accelerator
tr: Hızlandırıcının keyval değeri

en: Accelerator modifiers
tr: Hızlandırıcı düzenleyicileri

en: The modifier mask of the accelerator
tr: Hızlandırıcının düzenleyici maskesi

en: Accelerator keycode
tr: Hızlandırıcı tuş kodu

en: The hardware keycode of the accelerator
tr: Hızlandıcının donanımsal tuş kodu

en: Accelerator Mode
tr: Hızlandırıcı Kipi

en: The type of accelerators
tr: Hızlandırıcının türü

en: mode
tr: kip

en: Editable mode of the CellRenderer
tr: CellRenderer düzenlenebilir kipi

en: visible
tr: görünür

en: Display the cell
tr: Hücreyi göster

en: Display the cell sensitive
tr: Duyarlı hücreyi gösterir

en: xalign
tr: xhiza

en: The x-align
tr: x-hizalama

en: yalign
tr: yhiza

en: The y-align
tr: y-hizalama

en: xpad
tr: xdoldurma

en: The xpad
tr: x doldurma

en: ypad
tr: ydoldurma

en: The ypad
tr: y doldurma

en: width
tr: genişlik

en: The fixed width
tr: Sabit genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: The fixed height
tr: Sabit yükseklik

en: Is Expander
tr: Genişletici

en: Row has children
tr: Satır altlar içeriyor

en: Is Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Row is an expander row, and is expanded
tr: Satır bir genişleticidir ve genişletilmiştir

en: Cell background color name
tr: Hücre arkaplanı renk adı

en: Cell background color as a string
tr: Bir dizge olarak hücre arkaplanının rengi

en: Cell background color
tr: Hücre arkaplanın rengi

en: Cell background color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak hücre arkaplanın rengi

en: Cell background RGBA color
tr: Hücre arkaplan RGBA rengi

en: Cell background color as a GdkRGBA
tr: Bir GdkRGBA olarak hücre arkaplan rengi

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
tr: Hücre tarayıcının şu anda düzenleme kipinde olup omladığı

en: Cell background set
tr: Hücre arkaplan ayarı

en: Whether the cell background color is set
tr: Hücre arkaplan rengininin ayarlanıp ayarlanmaması

en: The model containing the possible values for the combo box
tr: Çoktu kutu için geçerli değerleri içeren model

en: Text Column
tr: Metin Sütunu

en: A column in the data source model to get the strings from
tr: Veri kaynak modelinde dizgelerin alınacağı sütun

en: Has Entry
tr: Giriş Var

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
tr: Eğer FALSE ise, seçili olanların dışında başka dizgiler girilmesine izin verme

en: Pixbuf Object
tr: Pixbuf Nesnesi

en: The pixbuf to render
tr: Taranacak pixbuf

en: Pixbuf Expander Open
tr: Pixbuf Genişletici Açık

en: Pixbuf for open expander
tr: Açık genişletici için pixbuf

en: Pixbuf Expander Closed
tr: Pixbuf Genişletici Kapalı

en: Pixbuf for closed expander
tr: Kapalı genişletici için pixbuf

en: surface
tr: yüzey

en: The surface to render
tr: İşlenecek yüzey

en: The stock ID of the stock icon to render
tr: Taranacak depo simgesinin depo numarası

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
tr: Taranmış simgenin boyutunu belirten GtkIconSize değeri

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Render detail to pass to the theme engine
tr: Tema aygıtına gönderilmesi için tarama ayrıntısı

en: Follow State
tr: Takip Durumu

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
tr: Taranmış pixbuf'ın durumuna uygun olarak renklendirilmesi

en: Icon
tr: Simge

en: Value of the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun değeri

en: Text
tr: Metin

en: Text on the progress bar
tr: İlerleme çubuğunda gösterilecek metin

en: Pulse
tr: Darbe

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
tr: Bunu bazı ilerlemenin gerçekleştiğini ancak sizin ne kadar olduğunu bilmediğinizi belirten pozitif bir sayıya ayarlayın.

en: Text x alignment
tr: Metin x hizalama

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
tr: Yatay hizalama; 0'dan (sol) 1'e (sağ). RTL düzenleri için tersi kullanılır.

en: Text y alignment
tr: Metin y hizalama

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
tr: Düşey hizalama; 0'dan (üst) 1'e (alt) kadar.

en: Inverted
tr: Tersi

en: Invert the direction in which the progress bar grows
tr: İlerleme çubuğunun büyüme yönünü ters çevirin

en: Adjustment
tr: Ayarlama

en: The adjustment that holds the value of the spin button
tr: Değiştirici düğmenin değerini tutan ayar

en: Climb rate
tr: Tırmanma oranı

en: The acceleration rate when you hold down a button
tr: Bir düğme basılı tuttulduğunda hızlanma oranı

en: Digits
tr: Basamaklar

en: The number of decimal places to display
tr: Gösterilecek ondalık basamakların sayısı

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
tr: Hücre içinde (gösterilmiştir) değer değiştiricinin etkin olup olmaması

en: Pulse of the spinner
tr: Değiştiricinin vurumu

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
tr: İşlenmiş değer değiştiricinin boyutunu belirten GtkIconSize değeri

en: Text to render
tr: Taranacak metin

en: Markup
tr: Biçimleme

en: Marked up text to render
tr: Taranacak biçimli metin

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
tr: Tarayıcı metnine uygulanacak biçem özelliklerinin bir listesi

en: Single Paragraph Mode
tr: Tek Paragraf Kipi

en: Whether to keep all text in a single paragraph
tr: Tüm metnin bir paragrafta tutulup tutulmayacağı

en: Background color name
tr: Arkaplan renk adı

en: Background color as a string
tr: Bir dizge olarak arkaplan rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak arkaplan rengi

en: Background color as RGBA
tr: Bir RGBA olarak arkaplan rengi

en: Background color as a GdkRGBA
tr: Bir GdkRGBA olarak arkaplan rengi

en: Foreground color name
tr: Önplan renk adı

en: Foreground color as a string
tr: Bir dizge olarak önplan rengi

en: Foreground color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak önplan rengi

en: Foreground color as RGBA
tr: RGBA olarak önplan rengi

en: Foreground color as a GdkRGBA
tr: Bir GdkRGBA olarak önplan rengi

en: Editable
tr: Düzenlenebilir

en: Whether the text can be modified by the user
tr: Metnin kullanıcı tarafından değiştirilebilmesi

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
tr: Bir dizge olarak yazı tipi tanımı, örn. "Sans Italic 12"

en: Font description as a PangoFontDescription struct
tr: Bir PangoFontDescription yapısı olarak yazı tipi tanımı

en: Font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
tr: Yazı tipi ailesinin adı, örn. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
tr: Yazı tipi biçemi

en: Font variant
tr: Yazı tipi türevi

en: Font weight
tr: Yazı tipi kalınlığı

en: Font stretch
tr: Yazı tipi alanı

en: Font size
tr: Yazı tipi boyu

en: Font points
tr: Yazı tipi puntosu

en: Font size in points
tr: Punto türünden yazı tipi boyutu

en: Font scale
tr: Yazı tipi ölçeği

en: Font scaling factor
tr: Yazı tipi oranlama çarpanı

en: Rise
tr: Çıkıntı

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
tr: Taban çizgisinin üstünde metnin göreli konumu (çıkıntı negatif ise taban çizgisinin altı)

en: Strikethrough
tr: Üstüçizili

en: Whether to strike through the text
tr: Metnin üzerinin çizilmesi

en: Underline
tr: Altçizgili

en: Style of underline for this text
tr: Bu metin için altçizgi biçemi

en: Language
tr: Dil

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
tr: ISO kodlaması olarak metnin yazıldığı dil. Pango bunu metin sunarken bir ipucu olarak kullanabilir. Eğer bu parametreyi anlamadıysanız, büyük ihtimalle ihtiyacınız yoktur

en: Ellipsize
tr: Kısaltma

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
tr: Eğer hücre taracısı tüm dizgiyi göstermek için yeterli alana sahip değilse, dizginin kısaltılması için tercih edilen konum

en: Width In Characters
tr: Karakter Olarak Genişlik

en: The desired width of the label, in characters
tr: Etiketin arzu edilen genişliği, karakter olarak

en: Maximum Width In Characters
tr: Karakter Olarak Azami Genişlik

en: The maximum width of the cell, in characters
tr: Karakterlerde hücrenin asgari genişliği

en: Wrap mode
tr: Satır bölme kipi

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
tr: Eğer hücre taracısı tüm dizgiyi göstermek için yeterli alana sahip değilse, dizginin birden fazla satıra nasıl bölüneceği

en: Wrap width
tr: Satır bölme genişliği

en: The width at which the text is wrapped
tr: Metnin bölüneceği genişlik

en: Alignment
tr: Hizalama

en: How to align the lines
tr: Satırların nasıl hizalanacağı

en: Placeholder text
tr: Ayrılmış bilgi alanı metni

en: Text rendered when an editable cell is empty
tr: Düzenlenebilir bir hücre boş olduğunda metin işleme

en: Background set
tr: Arkaplan ayarı

en: Whether this tag affects the background color
tr: Bu etiketin arkaplan rengini etkilemesi

en: Foreground set
tr: Önplan ayarı

en: Whether this tag affects the foreground color
tr: Bu etiketin önplan rengini etkilemesi

en: Editability set
tr: Düzenlenebilirlik ayarı

en: Whether this tag affects text editability
tr: Bu etiketin metin düzenlenebilirliğini etkilemesi

en: Font family set
tr: Yazı tipi ailesi ayarı

en: Whether this tag affects the font family
tr: Bu etiketin yazı tipi ailesini etkilemesi

en: Font style set
tr: Yazı tipi biçemi ayarı

en: Whether this tag affects the font style
tr: Bu etiketin yazı tipi biçemini etkilemesi

en: Font variant set
tr: Yazı tipi türevi ayarı

en: Whether this tag affects the font variant
tr: Bu etiketin yazı tipi türevini etkilemesi

en: Font weight set
tr: Yazı tipi kalınlığı ayarı

en: Whether this tag affects the font weight
tr: Bu etiketin yazı tipi kalınlığını etkilemesi

en: Font stretch set
tr: Yazı tipi alanı ayarı

en: Whether this tag affects the font stretch
tr: Bu etiketin yazı tipi alanını etkilemesi

en: Font size set
tr: Yazı tipi boyutu ayarı

en: Whether this tag affects the font size
tr: Bu etiketin yazı tipi yüksekliğini etkilemesi

en: Font scale set
tr: Yazı tipi oran ayarı

en: Whether this tag scales the font size by a factor
tr: Bu etiketin yazı tipi boyutunu bir çarpan ile oranlaması

en: Rise set
tr: Çıkıntı ayarı

en: Whether this tag affects the rise
tr: Bu etiketin çıkıntısını etkilemesi

en: Strikethrough set
tr: Üstüçizili ayarı

en: Whether this tag affects strikethrough
tr: Bu etiketin üstüçiziliye etkisi

en: Underline set
tr: Altçizgi ayarı

en: Whether this tag affects underlining
tr: Bu etiketin altçizgiye etkisi

en: Language set
tr: Dil ayarı

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
tr: Bu etiketin metnin tarandığı dili etkilemesi

en: Ellipsize set
tr: Kısaltma ayarı

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
tr: Bu etiketin kısaltma kipini etkilemesi

en: Align set
tr: Hizalama ayarı

en: Whether this tag affects the alignment mode
tr: Bu etiketin hizalama kipini etkilemesi

en: Toggle state
tr: Seçim durumu

en: The toggle state of the button
tr: Düğmenin seçim durumu

en: Inconsistent state
tr: Kararsız durum

en: The inconsistent state of the button
tr: Düğmenin karasızlık durumu

en: Activatable
tr: Etkinleştirilebilir

en: The toggle button can be activated
tr: Seçim düğmesi etkinleştirilebilir

en: Radio state
tr: Radyo durumu

en: Draw the toggle button as a radio button
tr: Seçim düğmesini radyo düğmesi olarak çiz

en: Indicator size
tr: Belirteç boyutu

en: Size of check or radio indicator
tr: Onay ya da radyo düğmesi belirtecinin boyutu

en: Background RGBA color
tr: Arkaplan RGBA rengi

en: CellView model
tr: CellView modeli

en: The model for cell view
tr: Hücre görünümü için model

en: Cell Area
tr: Hücre Alanı

en: The GtkCellArea used to layout cells
tr: Yerleşim hücreleri için kullanılan GtkCellArea

en: Cell Area Context
tr: Hücre Alan İçeriği

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
tr: Hücre görünümlerinin geometrisini hesaplamak için kullanılan GtkCellAreaContext

en: Draw Sensitive
tr: Hassas Çiz

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
tr: Hücrelerin hassas durumda çizilmesinin mecbur bırakılması

en: Fit Model
tr: Modeli Uydur

en: Whether to request enough space for every row in the model
tr: Modeldeki her satır için yeterli alan istenmesi

en: Indicator Size
tr: Belirteç Boyutu

en: Indicator Spacing
tr: Belirteç Aralığı

en: Spacing around check or radio indicator
tr: Onay ya da radyo düğmesi belirteci etrafındaki boşluk

en: Whether the menu item is checked
tr: Menü ögesinin işaretlenmiş olması

en: Inconsistent
tr: Tutarsız

en: Whether to display an "inconsistent" state
tr: Bir "karasız" durum gösterilmesi

en: Draw as radio menu item
tr: Radyo menü ögesi olarak çiz

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
tr: Menü ögesinin radyo menü ögesi gibi görünmesi

en: Use alpha
tr: Alfa kullan

en: Whether to give the color an alpha value
tr: Renge alfa değeri vermek istenmesi

en: The title of the color selection dialog
tr: Renk seçim penceresinin başlığı

en: The selected color
tr: Seçilen renk

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
tr: Geçerli matlık değeri (0 tümüyle saydam, 65535 tümüyle mat)

en: Current RGBA Color
tr: Şu anki RGBA Rengi

en: The selected RGBA color
tr: Seçilen RGBA rengi

en: Show Editor
tr: Düzenleyiciyi Göster

en: Whether to show the color editor right away
tr: Renk düzenleyicinin hemen gösterilmesi

en: Color
tr: Renk

en: Current color, as a GdkRGBA
tr: Bir GdkRGBA olarak şu anki renk

en: Whether alpha should be shown
tr: Alfanın gösterilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Show editor
tr: Düzenleyiciyi göster

en: Scale type
tr: Ölçek türü

en: RGBA Color
tr: RGBA Rengi

en: Color as RGBA
tr: RGBA gibi renk

en: Selectable
tr: Seçilebilir

en: Whether the swatch is selectable
tr: Renk örneği seçilebilirliği

en: Has Menu
tr: Menüsü Var

en: Whether the swatch should offer customization
tr: Renk örneğinin özelleştirme sunup sunmayacağı

en: ComboBox model
tr: ComboBox modeli

en: The model for the combo box
tr: Çoklu kutucuğun modeli

en: Wrap width for laying out the items in a grid
tr: Izgara içindeki ögelerin düzeni için satır bölme genişliği

en: Row span column
tr: Satır atlama sütunu

en: TreeModel column containing the row span values
tr: Satır atlama sütunu değerlerini içeren TreeModel sütunu

en: Column span column
tr: Sütun atlama sütunu

en: TreeModel column containing the column span values
tr: Sütun atlama sütunu değerlerini içeren TreeModel sütunu

en: Active item
tr: Etkin öge

en: The item which is currently active
tr: Şu an etkin olan öge

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
tr: Açılan menülerin ayıraç menü ögesi içermesi

en: Has Frame
tr: Çerçeve Var

en: Whether the combo box draws a frame around the child
tr: Çoklu kutunun alt çevresinde çerçeve çizmesi

en: Tearoff Title
tr: Ayıraç Başlığı

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
tr: Açılanların ayrıldığında pencere yöneticisi tarafından gösterilebilecek başlık

en: Popup shown
tr: Açılan gösterimi

en: Whether the combo's dropdown is shown
tr: Çoklunun açılanlarının gösterilmesi

en: Button Sensitivity
tr: Düğme Duyarlılığı

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
tr: Model boş olduğunda açılan düğmenin duyarlı olıp olmayacağı

en: Whether combo box has an entry
tr: Açılan kutunun bir girdiye sahip olup olmaması

en: Entry Text Column
tr: Metin Sütunu Girdisi

en: The column in the combo box's model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
tr: Eğer açılan kutu #GtkComboBox:has-entry = %TRUE ile oluşturulmuşsa girdiden dizileri ilişkilendirmek için açılan kutunun modelinde sütun

en: ID Column
tr: Kimlik Sütunu

en: The column in the combo box's model that provides string IDs for the values in the model
tr: Açılan kutunun modelindeki sütun modeldeki değerler için dizi kimlikleri sağlar

en: Active id
tr: Etkin kimlik

en: The value of the id column for the active row
tr: Etkin satır için sütun kimliği değeri

en: Popup Fixed Width
tr: Sabıt Açılır Pencere Genişliği

en: Whether the popup's width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
tr: Açılır pencerenin genişliğinin açılan kutunun genişliği için ayrılmış alan ile eşleşen sabit genişlikte olması gerekliliği

en: Appears as list
tr: Liste olarak görünür

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
tr: Çoklu kutu açılanlarının menü yerine liste gibi görüntülenmesi

en: Arrow Size
tr: Ok Boyutu

en: The minimum size of the arrow in the combo box
tr: Çoklu kutucuğun içindeki okun asgari boyutu

en: The amount of space used by the arrow
tr: Ok tarafından kullanılan alan miktarı

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
tr: Çoklu kutunun çevresine ne tür bir gölge çizileceği

en: Resize mode
tr: Yeniden boyutlandırma kipi

en: Specify how resize events are handled
tr: Yeniden boyutlandırma eylemlerinin nasıl işleneceğini belirtiler

en: Border width
tr: Kenarlık genişliği

en: The width of the empty border outside the containers children
tr: Taşıyıcı altlarının dış kenarlarındaki boşluğun genişliği

en: Child
tr: Alt

en: Can be used to add a new child to the container
tr: Taşıyıcıya yeni bir alt eklemek için kullanılabilir

en: Style Classes
tr: Biçem Sınıfları

en: List of classes
tr: Sınıfların listesi

en: ID
tr: Kimlik

en: Unique ID
tr: Benzersiz Kimlik

en: State
tr: Durum

en: State flags
tr: Durum bayrakları

en: If other nodes can see this node
tr: Diğer düğümlerin bu düğümü görebilmesi

en: Widget type
tr: Gereç türü

en: GType of the widget
tr: Gerecin GType'ı

en: Subproperties
tr: Alt özellikler

en: The list of subproperties
tr: Alt özelliklerin listesi

en: Animated
tr: Hareketli

en: Set if the value can be animated
tr: Eğer değer hareketli olabiliyorsa ayarla

en: Affects
tr: Etkiler

en: Set if the value affects the sizing of elements
tr: Eğer değer ögenin boyutunu etkilerse ayarla

en: The numeric id for quick access
tr: Hızlı erişim için sayısal kimlik

en: Inherit
tr: Devral

en: Set if the value is inherited by default
tr: Değer öntanımlı olarak devralındıysa ayarla

en: Initial value
tr: Başlangıç değeri

en: The initial specified value used for this property
tr: Bu özellik için kullanılan belirlenmiş başlangıç değeri

en: Content area border
tr: İçerik alanı kenarlığı

en: Width of border around the main dialog area
tr: Ana pencere alanını çevreleyen kenarlığın genişliği

en: Content area spacing
tr: İçerik alanı boşluğu

en: Spacing between elements of the main dialog area
tr: Ana iletişim penceresi alanı ögeleri arasındaki boşluk

en: Button spacing
tr: Düğme aralığı

en: Spacing between buttons
tr: Düğmeler arası boşluk

en: Action area border
tr: Eylem alanı kenarlığı

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
tr: Pencerenin altındaki düğme alanını çevreleyen kenarlığın genişliği

en: The contents of the buffer
tr: Tampon bellek içerikleri

en: Text length
tr: Metin uzunluğu

en: Length of the text currently in the buffer
tr: Tampon bellekteki geçerli metnin uzunluğu

en: Maximum length
tr: En büyük uzunluk

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
tr: Bu girdi için en fazla karakter sayısı. Sınırsız olması için sıfır

en: Text Buffer
tr: Metin Tampon Belleği

en: Text buffer object which actually stores entry text
tr: Giriş metni depolayan metin tampon bellek nesnesi

en: Cursor Position
tr: İmleç Konumu

en: The current position of the insertion cursor in chars
tr: Karakterler arasında imlecin şu an ki konumu

en: Selection Bound
tr: Seçim Sınırları

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
tr: Karakterler arasındaki imleçten itibaren seçimin diğer ucunun konumu

en: Whether the entry contents can be edited
tr: Girdinin düzenlenebilirliği

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
tr: FALSE ise gerçek metin yerine "invisible char" gösterilir (parola kipi)

en: FALSE removes outside bevel from entry
tr: FALSE ise girdinin dış çerçevesi kaldırılır

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
tr: Metin ve çerçeve arasındaki kenarlık. inner-body biçemi özelliğinin yerine geçer

en: Invisible character
tr: Görünmez karakter

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
tr: Girdi içeriklerini maskelerken kullanılacak karakter ("parola kipi" olduğunda)

en: Activates default
tr: Öntanımlıyı etkinleştirir

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
tr: Enter tuşuna basıldığında öntanımlı olarak odak alacak parça (bir penceredeki öntanımlı düğme gibi) etkinleştirmesi

en: Width in chars
tr: Karakterlerdeki genişlik

en: Number of characters to leave space for in the entry
tr: Girdi için bırakılan alanın karakter sayısı olarak değeri

en: Maximum width in characters
tr: Karakterlerde azami genişlik

en: The desired maximum width of the entry, in characters
tr: Karakter olarak girdinin istenen azami genişliği

en: Scroll offset
tr: Kaydırma ofseti

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
tr: Girdinin ekranda kaydırıldığında sola doğru kaç piksel kaydırılacağı

en: The contents of the entry
tr: Girdi içeriği

en: Truncate multiline
tr: Çoklu satırları birleştir

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
tr: Çoklu satırların tek bir satır olarak yapıştırılması.

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
tr: Ne tip bir gölgenin has-frame ayarlandığında girişin çevresine çizileceği

en: Overwrite mode
tr: Üzerine yazma kipi

en: Whether new text overwrites existing text
tr: Yeni metnin var olan içeriğin üstüne yazılması

en: Length of the text currently in the entry
tr: Girişteki geçerli metnin uzunluğu

en: Invisible character set
tr: Görünmeyen karakter kümesi

en: Whether the invisible character has been set
tr: Görünmeyen karakterin ayarlanmış olup olmaması

en: Caps Lock warning
tr: Caps Lock uyarısı

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
tr: Parola girişlerinin Caps Lock açık olduğu zaman bir uyarı vermesi

en: Progress Fraction
tr: İlerleme Bölümü

en: The current fraction of the task that's been completed
tr: Tamamlanmakta olan görevin geçerli bölümü

en: Progress Pulse Step
tr: İlerleme Darbe Adımı

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
tr: Her gtk_entry_progress_pulse çağrısında gidip gelen ilerleme bloğunun taşınması için toplam giriş genişliği bölümü

en: Show text in the entry when it's empty and unfocused
tr: Boş ve odaklanılmamış olduğunda girdideki metni göster

en: Primary pixbuf
tr: Birincil pixbuf

en: Primary pixbuf for the entry
tr: Giriş için birincil pixbuf

en: Secondary pixbuf
tr: İkincil pixbuf

en: Secondary pixbuf for the entry
tr: Giriş için ikincil pixbuf

en: Primary stock ID
tr: Birincil depo ID

en: Stock ID for primary icon
tr: Birincil simge için depo ID

en: Secondary stock ID
tr: İkincil depo ID

en: Stock ID for secondary icon
tr: İkincil simge için depo ID

en: Primary icon name
tr: Birincil simge adı

en: Icon name for primary icon
tr: Birincil simge için simge adı

en: Secondary icon name
tr: İkincil simge adı

en: Icon name for secondary icon
tr: İkincil simge için simge adı

en: Primary GIcon
tr: Birincil GIcon

en: GIcon for primary icon
tr: Birincil simge için GIcon

en: Secondary GIcon
tr: İkincil GIcon

en: GIcon for secondary icon
tr: İkincil simge için GIcon

en: Primary storage type
tr: Birincil saklama türü

en: The representation being used for primary icon
tr: Birincil simge için kullanılacak temsil

en: Secondary storage type
tr: İkincil saklama türü

en: The representation being used for secondary icon
tr: İkincil simge için kullanılacak temsil

en: Primary icon activatable
tr: Birincil simge etkinleştirilebilir

en: Whether the primary icon is activatable
tr: Birincil simgenin etkinleştirilebilirliği

en: Secondary icon activatable
tr: İkincil simge etkinleştirilebilir

en: Whether the secondary icon is activatable
tr: İkincil simgenin etkinleştirilebilirliği

en: Primary icon sensitive
tr: Birincil simge duyarlı

en: Whether the primary icon is sensitive
tr: Birincil simgenin duyarlılığı

en: Secondary icon sensitive
tr: İkincil simge duyarlı

en: Whether the secondary icon is sensitive
tr: İkincil simgenin duyarlılığı

en: Primary icon tooltip text
tr: Birincil simge balon metni

en: The contents of the tooltip on the primary icon
tr: Birincil simge üzerindeki balonun içeriği

en: Secondary icon tooltip text
tr: İkincil simge balon metni

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
tr: İkincil simge üzerindeki balonun içeriği

en: Primary icon tooltip markup
tr: Birincil simge balon makyajı

en: Secondary icon tooltip markup
tr: İkincil simge balon makyajı

en: IM module
tr: IM modülü

en: Which IM module should be used
tr: Hangi IM modülünün kullanılması gerektiği

en: Completion
tr: Tamamlama

en: The auxiliary completion object
tr: Yardımcı tamamlama nesnesi

en: Purpose
tr: Amaç

en: Purpose of the text field
tr: Metin alanının amacı

en: hints
tr: ipuçları

en: Hints for the text field behaviour
tr: Metin alanı davranışları için ipuçları

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
tr: Etiket metnine uygulanacak özniteliklerin listesi

en: Populate all
tr: Tümünü doldur

en: Whether to emit ::populate-popup for touch popups
tr: Dokunmatik açılan pencereler için emit ::populate-popup istenmesi

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
tr: Girdi metinine uygulamak için sekmedurağı konumlarının listesi

en: Emoji icon
tr: Emoji simgesi

en: Whether to show an icon for Emoji
tr: Emoji için bir simge gösterilmesi

en: Enable Emoji completion
tr: Emoji tamamlamayı etkinleştir

en: Whether to suggest Emoji replacements
tr: Emojileri yenisiyle değiştirmenin önerilip önerilmeyeceği

en: Icon Prelight
tr: Simge Parlaması

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
tr: Etkinletirilebilir simgelerin imleç üzerlerine geldiğinde parlaması

en: Progress Border
tr: İlerleme Sınırı

en: Border around the progress bar
tr: İlerleme çubuğu etrafındaki kenarlık

en: Border between text and frame.
tr: Metin ve çerçeve arasındaki kenarlık.

en: Completion Model
tr: Tamamlama Modeli

en: The model to find matches in
tr: Arama eşlemelerinin modeli

en: Minimum Key Length
tr: En Kısa Anahtar Uzunluğu

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
tr: Eşleme araması için arama anahtarlarının en kısa uzunluğu

en: Text column
tr: Metin sütunu

en: The column of the model containing the strings.
tr: Dizgileri içeren modelin sütunu.

en: Inline completion
tr: Satır arası tamamlama

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
tr: Yaygın önekin kendiliğinden eklenmesi

en: Popup completion
tr: Açılan tamamlama

en: Whether the completions should be shown in a popup window
tr: Tamamlamaların açılan pencere içerisinde gösterilmesi

en: Popup set width
tr: Açılan genişlik ayarı

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
tr: Eğer TRUE ise, açılan pencere giriş ile aynı boyutta olacak

en: Popup single match
tr: Açılan tek eşleme

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
tr: Eğer TRUE ise, açılan pencere tek bir eşleme için görünecek.

en: Inline selection
tr: Satır arası seçim

en: Your description here
tr: Tanımınız burada

en: Visible Window
tr: Görünür Pencere

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
tr: Eylem kutusunun görünürlüğü, yalnızca eylemleri yakalamak için kullanılması ve görünmez olması aksine.

en: Above child
tr: Altın üstünde

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
tr: Eylem kutusunun, eylem-yakalama penceresinin alt parça penceresinin yukarısında olması, aşağısında olmasına aksine.

en: Widget the gesture relates to
tr: Hareketler ile ilişkili programcık

en: Propagation phase
tr: Yayılım aşaması

en: Propagation phase at which this controller is run
tr: Çalışan denetim biriminde yayılım aşaması

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
tr: Alt parçasını ortaya çıkarmak için genişleticinin açılması

en: Text of the expander's label
tr: Çerçeve etiketinin metni

en: Use markup
tr: Biçimleme kullan

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
tr: XML biçimleme içeren etiket metni. Bakın: pango_parse_markup()

en: Space to put between the label and the child
tr: Alt ve etiket arasında bırakılacak boşluk

en: Label widget
tr: Etiket parçası

en: A widget to display in place of the usual expander label
tr: Genişletici etiketinin yerinde gösterilecek parça

en: Label fill
tr: Etiket doldurma

en: Whether the label widget should fill all available horizontal space
tr: Etiket parçacığının tüm kullanılabilir yatay boşlukları doldurmasının gerekip gerekmemesi

en: Resize toplevel
tr: Üst düzeyi yeniden boyutlandır

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
tr: Genişleticinin üst düzey pencereyi genişletme ve çökme üzerine yeniden boyutlandırıp boyutlandırmayacağı

en: Expander Size
tr: Genişletici Boyutu

en: Size of the expander arrow
tr: Genişletici okunun boyutu

en: Spacing around expander arrow
tr: Genişletici okunun çevresindeki boşluk

en: Dialog
tr: Pencere

en: The file chooser dialog to use.
tr: Kullanılacak dosya seçici penceresi.

en: The title of the file chooser dialog.
tr: Dosya seçici penceresinin başlığı.

en: The desired width of the button widget, in characters.
tr: Düğme parçasının istenen genişliği, karakter olarak.

en: Action
tr: Eylem

en: The type of operation that the file selector is performing
tr: Dosya seçicinin gerçekleştireceği işlem türü

en: Filter
tr: Filtre

en: The current filter for selecting which files are displayed
tr: Hangi dosyaların gösterileceğini seçmek için kullanılan filtre

en: Local Only
tr: Yalnızca Yerel

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
tr: Seçilen dosyaların yerel dosya olarak sınırlanması: URL'ler

en: Preview widget
tr: Ön izleme parçası

en: Application supplied widget for custom previews.
tr: Özel ön izlemeler için uygulama tarafından sağlanan parça.

en: Preview Widget Active
tr: Ön İzleme Parçası Aktif

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
tr: Özel ön izlemeler için uygulama tarafından sağlanan parçanın gösterilmesi.

en: Use Preview Label
tr: Ön İzleme Etiketi Kullan

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
tr: Ön izlenen dosyanın adı ile depo etiketinin gösterilmesi.

en: Extra widget
tr: Ek parçası

en: Application supplied widget for extra options.
tr: Ek özellikler için uygulama tarafından sağlanan parça.

en: Select Multiple
tr: Çoklu Seç

en: Whether to allow multiple files to be selected
tr: Çoklu dosya seçimine izin verilmesi

en: Show Hidden
tr: Gizlileri Göster

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
tr: Gizli dosya ve klasörlerin gösterilmesi

en: Do overwrite confirmation
tr: Üzerine yaz onaylaması yap

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
tr: Dosya seçicinin kaydetme kipinde eğer gerekliyse üzerine yazma onaylama penceresi göstermesi.

en: Allow folder creation
tr: Klasör oluşturmaya izin ver

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
tr: Açık kipte olmayan bir dosya seçicinin yeni klasör oluşturmak için kullanıcı önerip önermemesi.

en: Accept label
tr: Kabul Et etiketi

en: The label on the accept button
tr: Kabul Et düğmesi üzerindeki etiket

en: Cancel label
tr: İptal etiketi

en: The label on the cancel button
tr: İptal düğmesi üzerindeki etiket

en: Search mode
tr: Arama kipi

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: X position
tr: X konumu

en: X position of child widget
tr: Alt parçanın X konumu

en: Y position
tr: Y konumu

en: Y position of child widget
tr: Alt parçanın Y konumu

en: Selection mode
tr: Seçim kipi

en: The selection mode
tr: Seçim kipi

en: Activate on Single Click
tr: Tek tıklamayı Etkinleştir

en: Activate row on a single click
tr: Tek tıklamada satır etkinleştir

en: Minimum Children Per Line
tr: Satır Başına Asgari Alt Ögeler

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
tr: Belirlenmiş yönde ardışık olarak tahsis edilecek alt ögelerin asgari sayısı.

en: Maximum Children Per Line
tr: Satır Başına Azami Alt Ögeler

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
tr: Belirlenmiş yönde ardışık olarak alan istenecek alt ögelerin azami miktarı

en: Vertical spacing
tr: Dikey Aralık

en: The amount of vertical space between two children
tr: İki alt arasındaki dikey boşluk miktarı

en: Horizontal spacing
tr: Yatay aralık

en: The amount of horizontal space between two children
tr: İki alt arasındaki yatay boşluk miktarı

en: The title of the font chooser dialog
tr: Yazı tipi seçici pencerenin başlığı

en: The name of the selected font
tr: Seçilen yazı tipinin adı

en: Use font in label
tr: Etikette yazı tipi kullan

en: Whether the label is drawn in the selected font
tr: Etiketin seçilen yazı tipi ile çizilmesi

en: Use size in label
tr: Etikette boyut kullan

en: Whether the label is drawn with the selected font size
tr: Etiketin seçilen yazı tipi boyutu ile çizilmesi

en: Show style
tr: Biçemi göster

en: Whether the selected font style is shown in the label
tr: Seçilen yazı tipi biçeminin etiket içinde gösterilmesi

en: Show size
tr: Boyutu göster

en: Whether selected font size is shown in the label
tr: Seçilen yazı tipi boyutunun etiket içinde gösterilmesi

en: Font description
tr: Yazı tipi tanımlaması

en: Show preview text entry
tr: Metin girdisi ön izleme göster

en: Whether the preview text entry is shown or not
tr: Metin girdisi ön izleme gösterilip gösterilmemesi

en: Selection level
tr: Seçim düzeyi

en: Whether to select family, face or font
tr: Aile, yüz veya yazı tipinin seçilip seçilmeyeceği

en: Font features
tr: Yazı tipi özellikleri

en: Font features as a string
tr: Dizge olarak yazı tipi özellikleri

en: Language for which features have been selected
tr: Seçilen özellikler için dil

en: The tweak action
tr: İnce ayar eylemi

en: The toggle action to switch to the tweak page
tr: İnce ayar sayfasını değiştirmek için eylem

en: Text of the frame's label
tr: Çerçeve etiketinin metni

en: Label xalign
tr: Etiket xhiza

en: The horizontal alignment of the label
tr: Etiketin yatay hizalaması

en: Label yalign
tr: Etiket yhiza

en: The vertical alignment of the label
tr: Etiketin düşey hizalaması

en: Frame shadow
tr: Çerçeve gölgesi

en: Appearance of the frame border
tr: Çerçeve kenarlığının görünüşü

en: A widget to display in place of the usual frame label
tr: Çerçeve etiketinin yerinde gösterilecek parça

en: Number of points
tr: Noktaların sayısı

en: Number of points needed to trigger the gesture
tr: Hareketi tetiklemek için gereken nokta sayısı

en: GdkWindow to receive events about
tr: İlgili olayları alacak GdkWindow

en: Delay factor
tr: Gecikme katsayısı

en: Factor by which to modify the default timeout
tr: Öntanımlı zamanaşımının değiştirilme katsayısı

en: Allowed orientations
tr: İzin verilmiş yönler

en: Handle only touch events
tr: Yalnızca dokunmatik olayları işle

en: Whether the gesture handles only touch events
tr: Hareketin yalnızca dokunmatik olayları işleyip işlememesi

en: Whether the gesture is exclusive
tr: Hareketin özel olup olmaması

en: Button number
tr: Düğme sayısı

en: Button number to listen to
tr: Dinlenecek düğme sayısı

en: Context
tr: Bağlam

en: The GL context
tr: GL bağlamı

en: Auto render
tr: Otomatik ekrana çizme

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
tr: GtkGLArea'nın her yeniden çizimde ekrana çizip çizmeyeceği

en: Has alpha
tr: Alfası var

en: Whether the color buffer has an alpha component
tr: Renk tamponunun bir alfa bileşeni olup olmadığı

en: Has depth buffer
tr: Derinlik tamponu var

en: Whether a depth buffer is allocated
tr: Derinlik tamponu için yer ayrılıp ayrılmadığı

en: Has stencil buffer
tr: Şablon tamponu var

en: Whether a stencil buffer is allocated
tr: Şablon tamponu için yer ayrılıp ayrılmadığı

en: Use OpenGL ES
tr: OpenGL ES Kullan

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
tr: Bağlamın OpenGL mi yoksa OpenGL ES mi kullanacağı

en: Row Homogeneous
tr: Eşdağılımlı Satır

en: If TRUE, the rows are all the same height
tr: DOĞRU ise, satırların tümü aynı yükseklikte

en: Column Homogeneous
tr: Eşdağılımlı Sütun

en: If TRUE, the columns are all the same width
tr: DOĞRU ise, sütunların tümü aynı genişlikte

en: Baseline Row
tr: Taban Çizgisi Satırı

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
tr: Dikey hizalama GTK_ALIGN_BASELINE olduğu zaman taban çizgisine hizalanacak satır

en: The row number to attach the top side of a child widget to
tr: Bir alt parçacığın üst kenarına eklenecek olan satır numarası

en: Width
tr: Genişlik

en: The number of columns that a child spans
tr: Bir alt açıklığın sütunlarının sayısı

en: Height
tr: Yükseklik

en: The number of rows that a child spans
tr: Bir alt açıklığın satırlarının sayısı

en: The title to display
tr: Gösterilecek başlık

en: The subtitle to display
tr: Gösterilecek alt başlık

en: Custom Title
tr: Özel Başlık

en: Custom title widget to display
tr: Gösterilecek özel başlık parçacığı

en: Show decorations
tr: Süslemeleri göster

en: Whether to show window decorations
tr: Pencere süslemelerinin gösterilmesi

en: Decoration Layout
tr: Süsleme Yerleşimi

en: The layout for window decorations
tr: Pencere süslemeleri için yerleşim

en: Decoration Layout Set
tr: Süsleme Yerleşim Kümesi

en: Whether the decoration-layout property has been set
tr: Süsleme yerleşim özelliklerinin ayarlanmış olup olmaması

en: Has Subtitle
tr: Altyazı var

en: Whether to reserve space for a subtitle
tr: Bir başlık için boşluk ayrılması

en: Pixbuf column
tr: Pixbuf sütunu

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
tr: Simge pixbuf'ını almak için kullanılacak model sütunu

en: Model column used to retrieve the text from
tr: Metni almak için kullanılacak model sütunu

en: Markup column
tr: Biçim sütunu

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
tr: Pango biçimi kullanılıyorsa metin almak için kullanılacak model sütunu

en: Icon View Model
tr: Simge Görünümü Modeli

en: The model for the icon view
tr: Simge görünümü için model

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of columns to display
tr: Gösterilecek sütunların sayısı

en: Width for each item
tr: Her öge için genişlik

en: The width used for each item
tr: Her öge için kullanılacak genişlik

en: Space which is inserted between cells of an item
tr: Bir ögenin hücreleri arasına eklenecek boşluk

en: Row Spacing
tr: Satır Aralığı

en: Space which is inserted between grid rows
tr: Izgara satırları arasına eklenecek boşluk

en: Column Spacing
tr: Sütun Aralığı

en: Space which is inserted between grid columns
tr: Izgara sütunları arasına eklenecek boşluk

en: Margin
tr: Kenar Boşluğu

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
tr: Simge görünümünün kenarlarına eklenecek boşluk

en: Item Orientation
tr: Öge Yönü

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
tr: Her ögenin metin ve simgesinin birbirlerine göre nasıl konumlandırılacağı

en: Reorderable
tr: Sıralanabilir

en: View is reorderable
tr: Görünüm yeniden sıralanabilir

en: Tooltip Column
tr: Balon Sütunu

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
tr: Ögeler için balon metinlerini içeren model içindeki sütun

en: Item Padding
tr: Öge Doldurma

en: Padding around icon view items
tr: Simge görünüm ögeleri çevresindeki doldurma

en: Selection Box Color
tr: Seçim Kutusu Rengi

en: Color of the selection box
tr: Seçim kutusunun rengi

en: Selection Box Alpha
tr: Seçim Kutusu Alfası

en: Opacity of the selection box
tr: Seçim kutusunun matlığı

en: Surface
tr: Yüzey

en: A cairo_surface_t to display
tr: Gösterilecek cairo_surface_t

en: Icon set
tr: Simge kümesi

en: Icon set to display
tr: Gösterilecek simge kümesi

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
tr: Depo simgesi, simge kümesi ya da adlandırılmış simge için kullanılacak sembolik boyut

en: Pixel size
tr: Piksel boyutu

en: Pixel size to use for named icon
tr: Adlandırılmış simge için kullanılacak piksel boyutu

en: Animation
tr: Canlandırma

en: GdkPixbufAnimation to display
tr: Gösterilecek GdkPixbufAnimation

en: Resource
tr: Kaynak

en: The resource path being displayed
tr: Kaynak yolu gösteriliyor

en: Use Fallback
tr: Yedek Kullan

en: Whether to use icon names fallback
tr: Yedek simge adları kullanılıp kullanılmaması

en: Message Type
tr: İleti Türü

en: The type of message
tr: İletinin türü

en: Show Close Button
tr: Kapatma Düğmesini Göster

en: Whether to include a standard close button
tr: Standart bir kapatma düğmesi içerip içermemesi

en: Reveal
tr: Göster

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
tr: Eylem çubuğunun kendi içeriğini gösterip göstermeyeceğini denetler

en: Width of border around the content area
tr: İçerik alanı çevresindeki kenarlığın genişliği

en: Spacing between elements of the area
tr: Alanın ögeleri arasındaki boşluk

en: Width of border around the action area
tr: Eylem alanı çevresindeki kenarlığın genişliği

en: The screen where this window will be displayed
tr: Bu pencerenin gösterileceği ekran

en: The text of the label
tr: Etiketin metni

en: Justification
tr: İç hizalama

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
tr: Etiket metnindeki çizgilerin birbirlerine göre hizalanması. Bu, etiketin kendi alan alımındaki hizalamasını ETKİLEMEZ. Onun için GtkLabel:xalign'a bakınız

en: Pattern
tr: Desen

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
tr: Altçizgili olacak metin karakterlerinin bulunması durumunda ilgili konumlarda _ karakterler bulunan dizgi

en: Line wrap
tr: Satır bölme

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
tr: Eğer seçiliyse, metin çok uzadığında alttaki satıra geçilir

en: Line wrap mode
tr: Satır bölme kipi

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
tr: Eğer bölme seçiliyse, satır bölmenin nasıl yapılacağını denetler

en: Whether the label text can be selected with the mouse
tr: Etiket metninin fare ile seçilebilmesi

en: Mnemonic key
tr: Anımsatıcı tuş

en: The mnemonic accelerator key for this label
tr: Bu etiket için anımsatıcı hızlandırıcı tuş

en: Mnemonic widget
tr: Anımsatıcı parça

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
tr: Etiketin anımsatıcı tuşuna basıldığında etkinleştirilecek parça

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
tr: Eğer etiket tüm dizgiyi gösterecek kadar alana sahip değilse, kısaltma için tercih edilen yer

en: Single Line Mode
tr: Tek Satır Kipi

en: Whether the label is in single line mode
tr: Etiketin tek satır kipinde olması

en: Angle
tr: Açı

en: Angle at which the label is rotated
tr: Etiketin çevirileceği açı

en: The desired maximum width of the label, in characters
tr: Etiketin istenen azami genişliği, karakter olarak

en: Track visited links
tr: Ziyaret edilen bağlantıları takip et

en: Whether visited links should be tracked
tr: Ziyaret edilen bağlantıların takip edilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Number of lines
tr: Satırların sayısı

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
tr: Bir kaydırma etiketi kısaltıldığında istenen satır sayıları

en: The width of the layout
tr: Düzenin genişliği

en: The height of the layout
tr: Düzenin yüksekliği

en: Currently filled value level
tr: Şu anda dolmuş değer düzeyi

en: Currently filled value level of the level bar
tr: Şu anda dolmuş düzey çubuğunun değer düzeyi

en: Minimum value level for the bar
tr: Çubuk için en az değer düzeyi

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
tr: Çubuk tarafından gösterilebilen en az değer düzeyi

en: Maximum value level for the bar
tr: Çubuk için azami değer düzeyi

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
tr: Çubuk tarafından gösterilebilecek azami değer düzeyi

en: The mode of the value indicator
tr: Değer göstergesinin kipi

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
tr: Değer göstergesinin kipi çubuk tarafından gösterildi

en: Invert the direction in which the level bar grows
tr: Düzey çubuğunun ilerleyişinin yönünü tersine çevir

en: Minimum height for filling blocks
tr: Blokları doldurmak için asgari yükseklik

en: Minimum height for blocks that fill the bar
tr: Çubuğu dolduran bloklar için asgari yükseklik

en: Minimum width for filling blocks
tr: Blokları doldurmak için asgari genişlik

en: Minimum width for blocks that fill the bar
tr: Çubuk dolduran bloklar için asgari genişlik

en: The URI bound to this button
tr: Bu düğmeye bağlı URI

en: Visited
tr: Ziyaret Edildi

en: Whether this link has been visited.
tr: Bu bağın ziyaret edilmiş olup olmaması.

en: Whether this row can be activated
tr: Bu satırın etkinleştirilebilir olup olmaması

en: Whether this row can be selected
tr: Bu satırın seçilebilir olup olmaması

en: Permission
tr: İzin

en: The GPermission object controlling this button
tr: GPermission nesnesi bu düğmeyi denetliyor

en: Lock Text
tr: Metni kilitle

en: The text to display when prompting the user to lock
tr: Kullanıcıya kilitleme isteği gösterilirken görüntülenecek metin

en: Unlock Text
tr: Metin Kilidini Kaldır

en: The text to display when prompting the user to unlock
tr: Kullanıcıya kilit açma isteği gösterilirken görüntülenecek metin

en: Lock Tooltip
tr: Kilitleme Araç İpucu

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
tr: Kullanıcıya kilitleme isteği gösterilirken görüntülenecek araç ipucu

en: Unlock Tooltip
tr: Araç ipucu Kilidini Kaldır

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
tr: Kullanıcıya kilit kaldırma isteği gösterilirken görüntülenecek araç ipucu

en: Not Authorized Tooltip
tr: Yetkilendirilmemiş Araç İpucu

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
tr: Kullanıcının yetkilendirme alamaması durumu gösterilirken görüntülenecek ipucu

en: Inspected
tr: İncelenmiş

en: Inspected widget
tr: İncelenmiş programcık

en: magnification
tr: büyütme

en: resize
tr: yeniden boyutlandır

en: Pack direction
tr: Paketleme yönü

en: The pack direction of the menubar
tr: Menü çubuğunun paketleme yönü

en: Child Pack direction
tr: Alt Paketleme yönü

en: The child pack direction of the menubar
tr: Menü çubuğunun alt paketleme yönü

en: Style of bevel around the menubar
tr: Menü çubuğunun etrafındaki kenar biçemi

en: Internal padding
tr: İç doldurma

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
tr: Menü çubuğu gölgesi ile menü ögeleri arasındaki boşluğunun miktarı

en: Popup
tr: Açılır Pencere

en: The dropdown menu.
tr: Açılır menü.

en: Menu model
tr: Menü modeli

en: The model from which the popup is made.
tr: Açılan pencerenin yapıldığı model.

en: Align with
tr: Hizalama

en: The parent widget which the menu should align with.
tr: Menü ile hizalanması gereken ana parçacık.

en: Direction
tr: Yön

en: The direction the arrow should point.
tr: Ok yönü göstermelidir.

en: Use a popover
tr: Açılan kutucuk kullan

en: Use a popover instead of a menu
tr: Menü yerine bir açılan kutucuk kullan

en: Popover
tr: Açılan Kutucuk

en: The popover
tr: Açılan kutucuk

en: The currently selected menu item
tr: Şu anda seçili olan menü ögesi

en: The accel group holding accelerators for the menu
tr: Menü için hızlandırıcıları tutan hızlandırıcı kümesi

en: Accel Path
tr: Hızlandırıcı Yolu

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
tr: Alt ögelerin hızlandırcı yollarını kolaylıkla oluşturmak için kullanılacak bir hızlandırıcı yolu

en: Attach Widget
tr: Ek Parçası

en: The widget the menu is attached to
tr: Menünün eklendiği parça

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
tr: Bu menü ayrıldığında pencere yöneticisi tarafından gösterilebilecek başlık

en: Tearoff State
tr: Ayıraç Durumu

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
tr: Menünün ayrı olup olmadığını belirten mantıksal değer

en: Monitor
tr: Ekran

en: The monitor the menu will be popped up on
tr: Menünün belireceği ekran

en: Reserve Toggle Size
tr: Geçiş Boyutunu Ayır

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
tr: Menünün geçişler ve simgeler için alan ayırıp ayırmadığını belirten bir boolean değer

en: Anchor hints
tr: Çapa ipuçları

en: Positioning hints for when the menu might fall off-screen
tr: Menünün, ekranın dışına taşabileceği durumlar için ipuçlarını konumlama

en: Rect anchor dx
tr: Dikdörtgen çapa dx

en: Rect anchor horizontal offset
tr: Dikdörtgen çapa yatay dengeleme

en: Rect anchor dy
tr: Dikdörtgen çapa dy

en: Rect anchor vertical offset
tr: Dikdörtgen çapa düşey dengeleme

en: Menu type hint
tr: Menü türü ipucu

en: Menu window type hint
tr: Menü penceresi türü ipucu

en: Horizontal Padding
tr: Yatay Doldurma

en: Extra space at the left and right edges of the menu
tr: Menünü sağına ve soluna eklenecek boşluk

en: Vertical Padding
tr: Dikey Doldurma

en: Extra space at the top and bottom of the menu
tr: Menünü altına ve üstüne eklenecek boşluk

en: Vertical Offset
tr: Düşey Ofset

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
tr: Menü alt menü olduğunda, bu sayıdaki düşey ofsette onu konumlandır

en: Horizontal Offset
tr: Yatay Ofset

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
tr: Menü alt menü olduğunda, bu sayıdaki yatay ofsette onu konumlandır

en: Double Arrows
tr: Çift Ok

en: When scrolling, always show both arrows.
tr: Kaydırılırken, her zaman iki oku da göster.

en: Arrow Placement
tr: Ok Yerleşimi

en: Indicates where scroll arrows should be placed
tr: Kaydırma oklarının nereye yerleştirileceğini belirtir

en: Left Attach
tr: Sol Ek

en: Right Attach
tr: Sağ Ek

en: The column number to attach the right side of the child to
tr: Altın sağ tarafına eklenecek sütun sayısı

en: Top Attach
tr: Üst Ek

en: The row number to attach the top of the child to
tr: Altın üstüne eklenecek satır sayısı

en: Bottom Attach
tr: Alt Ek

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
tr: Kaydırma oklarının boyutunu aşağı ölçeklendirmek için rasgele bir sabit

en: Right Justified
tr: Sağa Yaslı

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
tr: Menü ögesinin menü çubuğunun sağ kenarına yaslanmış olarak gösterilmesini ayarlar

en: Submenu
tr: Alt menü

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
tr: Menü ögesine eklenmiş alt menü, ya da eğer yoksa NULL

en: Sets the accelerator path of the menu item
tr: Menü ögesinin hızlandırıcı yolunu belirler

en: The text for the child label
tr: Alt etiket için metin

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
tr: Ok tarafından kullanılacak alanın boyutu, menü ögesinin yazı tipine göreceli olarak

en: Width in Characters
tr: Karakter Olarak Genişlik

en: The minimum desired width of the menu item in characters
tr: Karakter olarak menü ögesinin arzu edilen en az genişliği

en: Take Focus
tr: Odak Alır

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
tr: Menünün klavye odağını yakalayıp yakalamadığını belirten mantıksal değer

en: Menu
tr: Menü

en: The dropdown menu
tr: Açılır menü

en: label border
tr: etiket kenarlığı

en: Width of border around the label in the message dialog
tr: İleti penceresindeki etiket çevresindeki kenarlığın genişliği

en: Message Buttons
tr: İleti Düğmeleri

en: The buttons shown in the message dialog
tr: İleti penceresinde gösterilecek düğmeler

en: The primary text of the message dialog
tr: İleti penceresinin birincil metni

en: Use Markup
tr: Biçimleme Kullan

en: The primary text of the title includes Pango markup.
tr: Pango biçimi içeren başlığın birincil metni.

en: Secondary Text
tr: İkincil Metin

en: The secondary text of the message dialog
tr: İleti penceresinin ikincil metni

en: Use Markup in secondary
tr: İkincilde Biçimleme Kullan

en: The secondary text includes Pango markup.
tr: İkincil metin Pango biçimi içerir.

en: Image
tr: Resim

en: The image
tr: Resim

en: Message area
tr: İleti alanı

en: GtkBox that holds the dialog's primary and secondary labels
tr: İletişim penceresinin birincil ve ikincil etiketlerini tutan GtkBox

en: Role
tr: Rol

en: The role of this button
tr: Bu düğmenin rolü

en: The icon
tr: Simge

en: The text
tr: Metin

en: The text of the button includes XML markup. See pango_parse_markup()
tr: XML biçimleme içeren düğme metni. Bakın: pango_parse_markup()

en: Menu name
tr: Menü adı

en: The name of the menu to open
tr: Açılacak menünün adı

en: Whether the menu is a parent
tr: Menünün alt menüleri olup olmadığı

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Whether to center the contents
tr: İçeriğin ortalanması

en: Iconic
tr: Simgesel

en: Whether to prefer the icon over text
tr: Simgenin metne tercih edilip edilmeyeceği

en: Parent
tr: Üst

en: The parent window
tr: Üst pencere

en: Is Showing
tr: Gösteriliyor

en: Are we showing a dialog
tr: Bir pencere gösteriyor muyuz

en: The screen where this window will be displayed.
tr: Bu pencerenin gösterileceği ekran.

en: Dialog Title
tr: İletişim Penceresi Başlığı

en: The title of the file chooser dialog
tr: Dosya seçici iletişim penceresinin başlığı

en: Modal
tr: Yönetsel

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
tr: Eğer TRUE ise, pencere kalıcıdır (bu pencere üstteyken diğer pencereler kullanılamaz)

en: Whether the dialog is currently visible
tr: İletişim penceresinin şu anki görünürlüğü

en: Transient for Window
tr: Pencere için Geçirgenlik

en: The transient parent of the dialog
tr: Pencerenin geçirgen üstü

en: Page
tr: Sayfa

en: The index of the current page
tr: Geçerli sayfanın indeksi

en: Tab Position
tr: Sekme Konumu

en: Which side of the notebook holds the tabs
tr: Defterin hangi tarafının sekmeleri tutacağı

en: Show Tabs
tr: Sekmeleri Göster

en: Whether tabs should be shown
tr: Sekmelerin gösterilip gösterilmemesi

en: Show Border
tr: Kenarlık Göster

en: Whether the border should be shown
tr: Kenarlıkların gösterilip gösterilmemesi

en: Scrollable
tr: Kaydırılabilir

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
tr: Eğer TRUE ise, sekmeler kenara sığmadığında kaydırma okları eklenir

en: Enable Popup
tr: Açılan Etkin

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
tr: Eğer TRUE ise, sekme alanında sağ fare tuşuna basıldığında açılan menüden seçerek ilgili sekmeye gidilebilir

en: Group Name
tr: Küme Adı

en: Group name for tab drag and drop
tr: Sürükle ve bırak sekme için küme adı

en: Tab label
tr: Sekme etiketi

en: The string displayed on the child's tab label
tr: Altların sekme etiketinde gösterilecek dizgi

en: Menu label
tr: Menü etiketi

en: The string displayed in the child's menu entry
tr: Altların menü girdisinde gösterilecek dizgi

en: Tab expand
tr: Sekme genişlemesi

en: Whether to expand the child's tab
tr: Alt ögenin sekmesini genişletip genişletmemesi

en: Tab fill
tr: Sekme doldurması

en: Whether the child's tab should fill the allocated area
tr: Altın sekmesinin ayrılmış alanı doldurmasının gerekip gerekmemesi

en: Tab reorderable
tr: Sekme sıralanabilir

en: Whether the tab is reorderable by user action
tr: Sekmenin kullanıcı eylemi ile yeniden sıralanıp sıralanamaması

en: Tab detachable
tr: Sekme ayrılabilir

en: Whether the tab is detachable
tr: Sekmenin ayrılabilirliği

en: Secondary backward stepper
tr: İkincil geriye adımlayıcı

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
tr: Sekme alanının karşı ucunda ikincil geriye doğru ok düğmesi göster

en: Secondary forward stepper
tr: İkincil ileri adımlayıcı

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
tr: Sekme alanının karşı ucunda ikincil ileriye doğru ok düğmesi göster

en: Backward stepper
tr: Geriye adımlayıcı

en: Display the standard backward arrow button
tr: Standart geri oku düğmesini göster

en: Forward stepper
tr: İleriye adımlayıcı

en: Display the standard forward arrow button
tr: Standart ileri ok düğmesini göster

en: Tab overlap
tr: Sekme çakışması

en: Size of tab overlap area
tr: Sekme çakışma alanı boyutu

en: Tab curvature
tr: Sekme eğriltmesi

en: Size of tab curvature
tr: Sekme eğriltmesinin boyutu

en: Arrow spacing
tr: Ok boşluğu

en: Scroll arrow spacing
tr: Kaydırma oku boşluğu

en: Initial gap
tr: Başlangıç aralığı

en: Initial gap before the first tab
tr: İlk sekmeden önce başlangıç aralığı

en: Tab gap
tr: Sekme aralığı

en: Active tab is drawn with a gap at the bottom
tr: Etkin sekme altındaki aralık ile çizilir

en: The orientation of the orientable
tr: Yönelebilirin yönelimi

en: Pass Through
tr: İçinden Geçen

en: Pass through input, does not affect main child
tr: Girdinin içinden geç, ana çocuğu etkilemez

en: Index
tr: Dizin

en: The index of the overlay in the parent, -1 for the main child
tr: Ebeveyndeki bindirmenin indisi, ana çocuk için -1

en: Action group
tr: Eylem kümesi

en: Action group to launch actions from
tr: İçinden eylemlerin başlatılacağı eylem kümesi

en: Pad device
tr: Tampon aygıtı

en: Pad device to control
tr: Denetlenecek tampon aygıtı

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
tr: Parçalı ayracın piksel türünden konumu (0 üst/sola karşılıktır)

en: Position Set
tr: Konum Ayarı

en: TRUE if the Position property should be used
tr: TRUE ise Position özelliği kullanılacaktır

en: Minimal Position
tr: Asgari Konum

en: Smallest possible value for the "position" property
tr: "position" özelliği için olabilecek en küçük değer

en: Maximal Position
tr: Azami Konum

en: Largest possible value for the "position" property
tr: "position" özelliği için olabilecek en büyük değer

en: Wide Handle
tr: Geniş Tutamaç

en: Whether the paned should have a prominent handle
tr: Paned'in belirgin bir tutamacının olup olmayacağı

en: Handle Size
tr: Tutaç Boyutu

en: Width of handle
tr: Tutaç genişliği

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
tr: Eğer TRUE ise, alt kenar parçası boyunca genişler veya daralır

en: Shrink
tr: Daralt

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
tr: Eğer TRUE ise, alt gereksinimlerinden daha da küçük olabilir

en: Location to Select
tr: Seçim Konumu

en: The location to highlight in the sidebar
tr: Konumu kenar çubuğunda vurgulamak için

en: Open Flags
tr: Bayrakları Aç

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
tr: Çağrılan uygulamanın, yan çubukta seçili konumların hangilerini açabileceğinin kipleri

en: Show recent files
tr: Son kullanılan dosyaları göster

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
tr: Kenar çubuğunun son kullanılan dosyalar için gömülü bir kısayol içerip içermeyeceği

en: Show 'Desktop'
tr: 'Masaüstü' Göster

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
tr: Kenar çubuğun yerleşik bir Masaüstü klasörüne kısayolu içerip içermemesi

en: Show 'Connect to Server'
tr: 'Sunucuya Bağlan' Göster

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to a 'Connect to server' dialog
tr: Kenar çubuğunun yerleşik bir 'Sunucuya Bağlan' penceresi kısayolu içerip içermemesi

en: Show 'Enter Location'
tr: 'Konum Girin' Göster

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
tr: Kenar çubuğunun, elle konum girin için yerleşik bir kısayol içerip içermemesi

en: Whether the sidebar only includes local files
tr: Kenar çubuğunun yalnızca yerel dosyalar içerip içermemesi

en: Show 'Trash'
tr: 'Çöp'ü Göster

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
tr: Kenar çubuğunun Çöp konumu için gömülü bir kısayol içerip içermeyeceği

en: Show 'Other locations'
tr: 'Diğer Konumlar'ı Göster

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
tr: Kenar çubuğunun dış konumları gösteren bir ögesinin olup olmayacağı

en: Show “Starred Location”
tr: “Yıldızlı Konum”u Göster

en: Whether the sidebar includes an item to show starred files
tr: Kenar çubuğunun yıldızlı dosyaları gösteren bir ögesinin olup olmayacağı

en: Whether to emit ::populate-popup for popups that are not menus
tr: Menü olmayan açılır pencereler için ::populate-popup'ın yayılıp yayılmayacağı

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Whether the view is loading locations
tr: Görünümün konumları yükleyip yüklemediği

en: Fetching networks
tr: Ağlar getiriliyor

en: Whether the view is fetching networks
tr: Görünümün ağları getirip getirmediği

en: Icon of the row
tr: Satırın simgesi

en: The icon representing the volume
tr: Birimi temsil eden simge

en: Name of the volume
tr: Birimin adı

en: The name of the volume
tr: Birimin adı

en: Path of the volume
tr: Birimin yolu

en: The path of the volume
tr: Birimin yolu

en: Volume represented by the row
tr: Satırın temsil ettiği birim

en: The volume represented by the row
tr: Satırın temsil ettiği birim

en: Mount represented by the row
tr: Satır tarafından temsil edilen bağlama noktası

en: The mount point represented by the row, if any
tr: Eğer varsa satır tarafından temsil edilen bağlama noktası

en: File represented by the row
tr: Satır tarafından temsil edilen dosya

en: The file represented by the row, if any
tr: Eğer varsa satır tarafından temsil edilen dosya

en: Whether the row represents a network location
tr: Satırın bir ağ konumunu temsil edip etmediği

en: Whether the plug is embedded
tr: Fişin gömülü olup olmadığı

en: Socket Window
tr: Soket Penceresi

en: The window of the socket the plug is embedded in
tr: Fişin gömülü olduğu soketin penceresi

en: Relative to
tr: Hizalama türü

en: Widget the bubble window points to
tr: Balon penceresine işaret edecek parçacık

en: Pointing to
tr: Şurayı işaret ediyor

en: Rectangle the bubble window points to
tr: Baloncuk pencerenin konumlandırılacağı dikdörtgen

en: Position to place the bubble window
tr: Baloncuk pencerenin yerleştirileceği konum

en: Whether the popover is modal
tr: Açılan kutucuğun kalıcı olup olmadığı

en: Transitions enabled
tr: Geçişler etkinleştirildi

en: Whether show/hide transitions are enabled or not
tr: Göster/gizle geçişlerinin etkinleştirilip etkinleştirilmediği

en: Constraint
tr: Kısıt

en: Constraint for the popover position
tr: Açılır menü konumu için kısıt

en: Visible submenu
tr: Görünür altmenü

en: The name of the visible submenu
tr: Görünür altmenünün adı

en: The name of the submenu
tr: Görünür altmenünün adı

en: Name of the printer
tr: Yazıcının adı

en: Backend
tr: Onurga

en: Backend for the printer
tr: Yazıcı için arkayüz

en: Is Virtual
tr: Sanal

en: FALSE if this represents a real hardware printer
tr: FALSE ise bu gerçek bir donanımsal yazıcı belirtir

en: Accepts PDF
tr: PDF Kabul Eder

en: TRUE if this printer can accept PDF
tr: TRUE ise bu yazıcı PDF kabul ediyor

en: Accepts PostScript
tr: PostScript Kabul Eder

en: TRUE if this printer can accept PostScript
tr: TRUE ıse bu yazıcı PostScript kabul ediyor

en: State Message
tr: Durum Mesajı

en: String giving the current state of the printer
tr: Yazıcının geçerli durumunu veren dizgi

en: Location
tr: Konum

en: The location of the printer
tr: Yazıcının konumu

en: The icon name to use for the printer
tr: Yazıcı için kullanılacak simge adı

en: Job Count
tr: Görev Sayacı

en: Number of jobs queued in the printer
tr: Yazıcı için sırada bekleyen görevlerin sayısı

en: Paused Printer
tr: Duraklatılmış Yazıcı

en: TRUE if this printer is paused
tr: TRUE ise bu yazıcı duraklatılmış

en: Accepting Jobs
tr: İşleri Kabul Ediyor

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
tr: TRUE ise bu yazıcı yeni işleri kabul ediyor

en: Option Value
tr: Seçenek Değeri

en: Value of the option
tr: Seçeneğin değeri

en: Source option
tr: Kaynak seçeneği

en: The PrinterOption backing this widget
tr: Bu parçayı destekleyen PrinterOption

en: Title of the print job
tr: Yazdırma görevinin başlığı

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Printer to print the job to
tr: Görevin yazdırılacağı yazıcı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Printer settings
tr: Yazıcı seçenekleri

en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarı

en: Track Print Status
tr: Yazdırma Durumunu Takip Et

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
tr: TRUE ise, yazdırılan veri yazıcıya ya da yazıcı sunucusuna gönderildikten sonra bile yazdırma görevi status-changed sinyali vermeye devam eder.

en: Default Page Setup
tr: Öntanımlı Sayfa Yapısı

en: The GtkPageSetup used by default
tr: Öntanımlı olarak kullanılacak GtkPageSetup

en: Print Settings
tr: Yazdırma Ayarları

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
tr: Pencere başlatılırken kullanılacak GtkPrintSettings

en: Job Name
tr: Görev Adı

en: A string used for identifying the print job.
tr: Yazdırma görevini tanımlamak için kullanılacak dizgi.

en: Number of Pages
tr: Sayfa Sayısı

en: The number of pages in the document.
tr: Belgedeki sayfa sayısı.

en: Current Page
tr: Geçerli Sayfa

en: The current page in the document
tr: Belgedeki şu anda bulunulan sayfa

en: Use full page
tr: Tam sayfa kullan

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
tr: TRUE ise içeriğin orijini sayfanın köşesinde olmalıdır ve resimlenebilir alanın köşesinde olmamalıdır

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
tr: TRUE ise yazdırma verisi yazıcıya ya da yazdırma sunucusuna gönderildikten sonra bile yazdırma işlemi yazdırma görev durumunu bildirmeye devam eder.

en: Unit
tr: Birim

en: The unit in which distances can be measured in the context
tr: İçerik içerisinde mesafelerin ölçülebileceği birim

en: Show Dialog
tr: Pencere Göster

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
tr: TRUE ise yazdırma esnasında bir ilerleme penceresi gösterilir.

en: Allow Async
tr: Eşzamansıza İzin Ver

en: TRUE if print process may run asynchronous.
tr: TRUE ise yazdırma süreci eş zamansız olarak çalışabilir.

en: Export filename
tr: Aktarma dosya adı

en: Status
tr: Durum

en: The status of the print operation
tr: Yazdırma işleminin durumu

en: Status String
tr: Durum Dizgisi

en: A human-readable description of the status
tr: Durumun insan tarafından okunabilen tanımlaması

en: Custom tab label
tr: Özel sekme etiketi

en: Label for the tab containing custom widgets.
tr: Özel parçalar içeren sekme için etiket.

en: Support Selection
tr: Destek Seçimi

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
tr: Eğer yazdırma işlemi seçimin yazdırılmasını destekleyecekse, DOĞRU.

en: Has Selection
tr: Seçim var

en: TRUE if a selection exists.
tr: Eğer bir seçim varsa DOĞRU

en: Embed Page Setup
tr: Sayfa Ayarını Göm

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
tr: Eğer sayfa ayarları birleşimi GtkPrintUnixDialog içinde gömülüyse, DOĞRU

en: Number of Pages To Print
tr: Yazdırmak için Sayfaların Sayısı

en: The number of pages that will be printed.
tr: Yazdırılacak sayfaların sayısı.

en: The GtkPageSetup to use
tr: Kullanılacak GtkPageSetup

en: Selected Printer
tr: Seçilen Yazıcı

en: The GtkPrinter which is selected
tr: Seçilmiş olan GtkPrinter

en: Manual Capabilities
tr: Elle Yetenekler

en: Capabilities the application can handle
tr: Uygulamanın işlenebilir kabiliyetleri

en: Whether the dialog supports selection
tr: İletişim penceresinin seçimi destekleyip desteklememesi

en: Whether the application has a selection
tr: Uygulamanın bir seçime sahip olup olmaması

en: Fraction
tr: Bölme

en: The fraction of total work that has been completed
tr: Tamamlanan işin toplam bölüm sayısı

en: Pulse Step
tr: Darbe Adımı

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
tr: Etkin blok yanıp sönmeye başladığında taşınacak toplam süreç oranı

en: Text to be displayed in the progress bar
tr: Süreç çubuğunda gösterilecek metin

en: Show text
tr: Metni göster

en: Whether the progress is shown as text.
tr: Sürecin metin olarak gösterilmesi.

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
tr: Eğer ilerleme çubuğu tüm dizgiyi gösterecek kadar yeterli boş alana sahip değilse dizgide kısaltmanın yapılmasını istediğiniz yer.

en: X spacing
tr: X Aralığı

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
tr: İlerleme çubuğunun genişliğine eklenecek olan boşluk.

en: Y spacing
tr: Y aralığı

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
tr: İlerleme çubuğunun yüksekliğine eklenecek olan boşluk.

en: Minimum horizontal bar width
tr: Asgari yatay çubuk genişliği

en: The minimum horizontal width of the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun asgari yatay genişliği

en: Minimum horizontal bar height
tr: Asgari yatay çubuk yüksekliği

en: Minimum horizontal height of the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun asgari yatay yüksekliği

en: Minimum vertical bar width
tr: Asgari dikey çubuk genişliği

en: The minimum vertical width of the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun asgari dikey genişliği

en: Minimum vertical bar height
tr: Asgari dikey çubuk yüksekliği

en: The minimum vertical height of the progress bar
tr: İlerleme çubuğunun asgari dikey çubuk yüksekliği

en: The radio button whose group this widget belongs to.
tr: Bu parçanın ait olduğu kümenin radyo düğmesi.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
tr: Bu parçanın ait olduğu kümenin radyo menü ögesi.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
tr: Bu parçanın ait olduğu kümenin radyo düğmesi.

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
tr: Bu aralık nesnesinin geçerli değerini içeren GtkAdjustment

en: Invert direction slider moves to increase range value
tr: Aralık değerini arttıracak sürgü hareketinin ters yönü

en: Lower stepper sensitivity
tr: Aşağı sürgü duyarlılığı

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
tr: Ayarın alt kenarını belirten sürgünün duyarlılık kuralı

en: Upper stepper sensitivity
tr: Yukarı sürgü duyarlılığı

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
tr: Ayarın üst kenarını belirten sürgünün duyarlılık kuralı

en: Show Fill Level
tr: Dolma Düzeyini Göster

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
tr: Üzerinde dolma düzeyi grafiğinin gösterilmesi.

en: Restrict to Fill Level
tr: Dolma Düzeyine Sınırla

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
tr: Üst sınırı dolma düzeyine göre sınırlama.

en: Fill Level
tr: Dolma Düzeyi

en: The fill level.
tr: Dolma düzeyi.

en: Round Digits
tr: Yuvarlak Rakamlar

en: The number of digits to round the value to.
tr: Basamak olarak yuvarlanacak değerin sayısı

en: Slider Width
tr: Sürgü Genişliği

en: Width of scrollbar or scale thumb
tr: Kaydırma çubuğunun ya da ölçeğin genişliği

en: Trough Border
tr: Kanal Kenarlığı

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
tr: Kanalda hareket eden sürgü ile kanal kenarı arasındaki boşluk

en: Stepper Size
tr: Adımlayıcı Boyutu

en: Length of step buttons at ends
tr: İki uçtaki adım düğmelerinin uzunluğu

en: Stepper Spacing
tr: Adımlayıcı Boşluğu

en: Spacing between step buttons and thumb
tr: Adım düğmeleri ile kanal arasındaki boşluk

en: Arrow X Displacement
tr: Ok X Uzaklığı

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında okun x yönünde ne kadar götürüleceği

en: Arrow Y Displacement
tr: Ok Y Uzaklığı

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
tr: Düğmeye basıldığında okun y yönünde ne kadar götürüleceği

en: Trough Under Steppers
tr: Adımlayıcı Altındaki Kanal

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
tr: Kanalın aralığın tüm uzunluğunda çizilmesi ya da adımlayıcıların ve boşlukların hariç tutulması

en: Arrow scaling
tr: Ok ölçeği

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
tr: Kaydırma düğme boyutuna göre ok ölçekleme

en: Recent Manager
tr: Son Kullanılan Yöneticisi

en: The RecentManager object to use
tr: Kullanılacak RecentManager nesnesi

en: Show Private
tr: Özelleri Göster

en: Whether the private items should be displayed
tr: Özel ögelerin gösterilmesi

en: Show Tooltips
tr: Balonları Göster

en: Whether there should be a tooltip on the item
tr: Ögeler üzerinde balonların gösterilmesi

en: Show Icons
tr: Simgeleri Göster

en: Whether there should be an icon near the item
tr: Ögelerin yanında simgelerin gösterilmesi

en: Show Not Found
tr: Bulunamadı Göster

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
tr: Erişilemeyen kaynakları belirten ögelerin gösterilmesi

en: Whether to allow multiple items to be selected
tr: Çoklu öge seçimine izin verilmesi

en: Local only
tr: Yalnızca yerel

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
tr: Seçilen kaynakların yerel dosya olarak sınırlanması: URI'ler

en: Limit
tr: Sınır

en: The maximum number of items to be displayed
tr: Gösterilecek azami öge sayısı

en: Sort Type
tr: Sıralama Türü

en: The sorting order of the items displayed
tr: Gösterilen ögelerin sıralama türü

en: The current filter for selecting which resources are displayed
tr: Hangi kaynakların gösterileceğini seçmek için kullanılan filtre

en: The full path to the file to be used to store and read the list
tr: Listeyi kaydetmek ve okumak için kullanılacak dosyanın tam yolu

en: The size of the recently used resources list
tr: En son kullanılan kaynakların listesinin boyutu

en: Transition type
tr: Geçiş türü

en: The type of animation used to transition
tr: Geçiş için kullanılan hareketin türü

en: Transition duration
tr: Geçiş süresi

en: The animation duration, in milliseconds
tr: Milisaniye türünden hareket süresi

en: Reveal Child
tr: Alt Öge Göster

en: Whether the container should reveal the child
tr: Kapsayıcının alt ögeleri göstermesinin gerekip gerekmemesi

en: Child Revealed
tr: Alt Öge Gösterildi

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
tr: Alt ögenin gösterilip gösterilmemesi ve canlandırma hedefine ulaşılıp ulaşılamaması

en: The value of the scale
tr: Ölçeğin değeri

en: The icon size
tr: Simge boyutu

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
tr: Bu ölçek düğmesi nesnesinin geçerli değerini taşıyan GtkAdjustment

en: Icons
tr: Simgeler

en: List of icon names
tr: Simge adlarının listesi

en: The number of decimal places that are displayed in the value
tr: Değerlerin gösterildiği onluk basamakların sayısı

en: Draw Value
tr: Çizim Değeri

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
tr: Geçerli değerin bir dizgi olarak sürgünün yanında gösterilmesi

en: Has Origin
tr: Kaynak Var

en: Whether the scale has an origin
tr: Ölçeğin bir başlangıç noktasına sahip olup olmaması

en: Value Position
tr: Değer Konumu

en: The position in which the current value is displayed
tr: Geçerli değerin gösterileceği konum

en: Slider Length
tr: Sürgü Uzunluğu

en: Length of scale's slider
tr: Ölçeğin sürgüsünün uzunluğu

en: Value spacing
tr: Değer boşluğu

en: Space between value text and the slider/trough area
tr: Sürgü/Kanal alanı ile değer metni arasındaki boşluk

en: Horizontal adjustment
tr: Yatay hizalama

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
tr: Kaydırılabilir parçacık ve onun denetim birimi arasında paylaşılan yatay ayarlama

en: Vertical adjustment
tr: Düşey hizalama

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
tr: Kaydırılabilir parçacık ve onun denetim birimi arasında paylaşılan dikey ayarlama

en: Horizontal Scrollable Policy
tr: Yatay Kaydırma Kuralları

en: How the size of the content should be determined
tr: İçeriğin boyutu nasıl belirlenmelidir

en: Vertical Scrollable Policy
tr: Dikey Kaydırma Kuralları

en: Minimum Slider Length
tr: En Küçük Sürgü Uzunluğu

en: Minimum length of scrollbar slider
tr: Kaydırma çubuğunun en küçük sürgü uzunluğu

en: Fixed slider size
tr: Sabit sürgü boyutu

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
tr: Sürgü boyutunu değiştirme, yalnızca boyutu en düşük uzunluğa kilitle

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun karşı ucunda ikinci bir geri ok düğmesi göster

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun karşı ucunda ikinci bir ileri ok düğmesi göster

en: Horizontal Adjustment
tr: Yatay Hizalama

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
tr: Yatay konum için GtkAdjustment

en: Vertical Adjustment
tr: Düşey Hizalama

en: The GtkAdjustment for the vertical position
tr: Düşey konum için GtkAdjustment

en: Horizontal Scrollbar Policy
tr: Yatay Kaydırma Çubuğu Kuralları

en: When the horizontal scrollbar is displayed
tr: Yatay kaydırma çubuğu gösterildiği zaman

en: Vertical Scrollbar Policy
tr: Düşey Kaydırma Çubuğu Kuralları

en: When the vertical scrollbar is displayed
tr: Düşey kaydırma çubuğu gösterildiği zaman

en: Window Placement
tr: Pencere Yerleşimi

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
tr: Kaydırma çubuklarına göre içeriğin nerede konumlandırılacağı.

en: Window Placement Set
tr: Pencere Yerleşimi Ayarı

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
tr: Kaydırma çubuklarına göre içeriğin nerede konumlandırılacağına karar vermek için "window-placement"in kullanılması.

en: Shadow Type
tr: Gölge Türü

en: Style of bevel around the contents
tr: İçeriğin etrafındaki kenar biçemi

en: Scrollbars within bevel
tr: Kenar içinde kaydırma çubukları

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
tr: Kenar çubuklarını kaydırılan pencerenin kenarının içine yerleştır

en: Scrollbar spacing
tr: Kaydırma çubuğu boşluğu

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
tr: Kaydırma çubuğu ile kaydırılan pencere arasındaki piksel değerinden uzaklık

en: Minimum Content Width
tr: En küçük İçerik Genişliği

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
tr: Kaydırılan pencere içeriğine tahsis edilecek en küçük genişlik

en: Minimum Content Height
tr: En küçük İçerik Yüksekliği

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
tr: Kaydırılan pencere içeriğine tahsis edilecek en küçük yükseklik

en: Kinetic Scrolling
tr: Hareketli Kaydırma

en: Kinetic scrolling mode.
tr: Hareketli kaydırma kipi.

en: Overlay Scrolling
tr: Bindirme Kaydırması

en: Overlay scrolling mode
tr: Bindirme kaydırması kipi

en: Maximum Content Width
tr: En Büyük İçerik Genişliği

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
tr: Kaydırılan pencere içeriğine tahsis edilecek en büyük genişlik

en: Maximum Content Height
tr: En Büyük İçerik Yüksekliği

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
tr: Kaydırılan pencere içeriğine tahsis edilecek en büyük yükseklik

en: Propagate Natural Width
tr: Doğal Genişliği Yay

en: Propagate Natural Height
tr: Doğal Yüksekliği Yay

en: Search Mode Enabled
tr: Arama Kipi Etkinleştirildi

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
tr: Arama kipinin açılması ve arama çubuğunun gösterilip gösterilmemesi

en: Whether to show the close button in the toolbar
tr: Araç çubuğunda kapatma düğmesinin gösterilmesi

en: Draw
tr: Çiz

en: Whether the separator is drawn, or just blank
tr: Ayracın çizilmesi, ya da yalnızca boşluk

en: Double Click Time
tr: Çift Tıklama Süresi

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
tr: Çift tıklama sayılabilmesi için iki tıklama arasındaki en uzun süre (milisaniye olarak)

en: Double Click Distance
tr: Çift Tıklama Uzaklığı

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
tr: Çift tıklama sayılabilmesi için iki tıklama arasındaki en uzun mesafe (piksel olarak)

en: Cursor Blink
tr: İmleç Yanıp Sönmesi

en: Whether the cursor should blink
tr: İmlecin yanıp sönmesi

en: Cursor Blink Time
tr: İmleç Yanıp Sönme Süresi

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
tr: İmlecin yanıp sönme döngüsünün uzunluğu, milisaniye olarak

en: Cursor Blink Timeout
tr: İmleç Yanıp Sönme Zaman Aşımı

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
tr: İmlecin yanıp sönmeyi durdurması için geçmesi gereken süre, saniye olarak

en: Split Cursor
tr: Ayrık İmleç

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
tr: Hem soldan sağa hem de sağdan sola yazılmış metinler bir arada olduğunda iki imleç gösterilmesi

en: Cursor Aspect Ratio
tr: İmlecin En Boy Oranı

en: The aspect ratio of the text caret
tr: Metin karetinin en boy oranı

en: Theme Name
tr: Tema Adı

en: Name of theme to load
tr: Yüklenecek temanın adı

en: Icon Theme Name
tr: Simge Teması Adı

en: Name of icon theme to use
tr: Kullanılacak simge temasının adı

en: Fallback Icon Theme Name
tr: Geri Dönüş Simge Teması Adı

en: Name of a icon theme to fall back to
tr: Geri dönüş olarak kullanılacak simge teması adı

en: Key Theme Name
tr: Anahtar Tema Adı

en: Name of key theme to load
tr: Yüklenecek anahtar temanın adı

en: Menu bar accelerator
tr: Menü çubuğu hızlandırıcı

en: Keybinding to activate the menu bar
tr: Menü çubuğunu etkinleştiren tuş bağı

en: Drag threshold
tr: Sürükleme eşiği

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
tr: Sürükleme öncesi imlecin hareket edebileceği piksel miktarı

en: Font Name
tr: Yazı Tipi Adı

en: The default font family and size to use
tr: Kullanılacak öntanımlı yazı tipi ailesi ve boyut

en: Icon Sizes
tr: Simge Boyutları

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
tr: Simge boyutları listesi (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20...

en: GTK Modules
tr: GTK Modülleri

en: List of currently active GTK modules
tr: Şu anda aktif olan GTK modüllerinin listesi

en: Xft Antialias
tr: Xft Yumuşatması

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
tr: Xft yazı tiplerine yumuşatma uygulanması; 0=hayır, 1=evet, -1= öntanımlı

en: Xft Hinting
tr: Xft Düzeltme

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
tr: Xft yazı tiplerinde düzeltme uygulanması; 0=hayır, 1=evet, -1= öntanımlı

en: Xft Hint Style
tr: Xft Düzeltme Biçemi

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
tr: Hangi derecede düzeltme kullanılacağı; hintnone (hiç), hintslight (az), hintmedium (orta), veya hintfull (tam)

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
tr: Altpiksel yumuşatma türü; none (hiç), rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
tr: Xft için çözünürlük, 1024 * nokta/inç olarak. Öntanımlı değeri kullanmak için -1

en: Cursor theme name
tr: İmleç teması adı

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
tr: Kullanılacak imleç temasının adı ya da öntanımlı temayı kullanmak için NULL

en: Cursor theme size
tr: İmleç tema boyutu

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
tr: İmleçlerin boyutu ya da öntanımlı boyut kullanmak için 0

en: Alternative button order
tr: Alternatif düğme sırası

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
tr: Pencere içerisindeki düğmelerin alternatif düğme sırası kullanması

en: Alternative sort indicator direction
tr: Alternatif sıralama belirteci yönü

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
tr: Listelerde ve ağaç görünümünde sıralamayı gösteren okların yönlerinin öntanımlıya göre ters olması (aşağı artan sırayı gösterir biçimde)

en: Show the 'Input Methods' menu
tr: 'Girdi Yöntemleri' menüsünü göster

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
tr: Girişlerin içerik menüsünün ve metin görünümlerinin girdi yöntemini değiştirme olanağı sağlaması

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
tr: 'Unikod Denetim Karakteri Ekle' menüsünü göster

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
tr: Girişlerin içerik menüsünün ve metin görünümlerinin denetim karakteri ekleme olanağı sağlaması

en: Start timeout
tr: Başlama zaman aşımı

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
tr: Düğmeye basıldığında zaman aşımı için başlama değeri

en: Repeat timeout
tr: Yineleme zaman aşımı

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
tr: Düğmeye basıldığında zaman aşımı için yineleme değeri

en: Expand timeout
tr: Genişleme zaman aşımı

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
tr: Bir parça yeni bir alana genişlediğinde zaman aşımı için genişleme değeri

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: A palette of named colors for use in themes
tr: Temalar içerisinde kullanılmak için adlandırılmış renklerden oluşan palet

en: Enable Animations
tr: Canlandırmaları Etkinleştir

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
tr: Araç takımı genelinde canlandırmaların etkinleştirilmesi.

en: Enable Touchscreen Mode
tr: Dokunmatik Ekran Kipini Etkinleştir

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
tr: TRUE olduğunda, bu ekran için hareket uyarı olayları dağıtılmaz

en: Tooltip timeout
tr: Balon zaman aşımı

en: Timeout before tooltip is shown
tr: Balon gösterilmeden önceki zaman aşımı

en: Tooltip browse timeout
tr: Balon tarama zaman aşımı

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
tr: Tarama kipi etkinken balonların gösterilmeden önceki zaman aşımı

en: Tooltip browse mode timeout
tr: Balon tarama kipi zaman aşımı

en: Timeout after which browse mode is disabled
tr: Tarama kipinin kapatılmasından önceki zaman aşımı

en: Keynav Cursor Only
tr: Yalnızca Keynav İmleci

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
tr: TRUE olduğunda, yalnızca parçaları dolanmak için imleç tuşları kullanılabilir olur

en: Keynav Wrap Around
tr: Keynav Başa Dönmesi

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
tr: Parçaları klavye ile gezerken başa dönmesi

en: Error Bell
tr: Hata Zili

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
tr: TRUE olduğunda, klavye gezimi ve diğer hatalar bip çalınmasına neden olur

en: Color Hash
tr: Renk Harmanı

en: A hash table representation of the color scheme.
tr: Renk şemasını temsil eden bir özet tablosu.

en: Default file chooser backend
tr: Öntanımlı dosya seçici arka ucu

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
tr: Öntanımlı olarak kullanılacak GtkFileChooser arka ucu adı

en: Default print backend
tr: Öntanımlı yazdırma arka ucu

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
tr: Öntanımlı olarak kullanılacak GtkPrintBackend arka uçlarının listesi

en: Default command to run when displaying a print preview
tr: Yazdırma ön izlemesi gösterilirken çalıştırılacak öntanımlı komut

en: Command to run when displaying a print preview
tr: Yazdırma ön izlemesi gösterilirken çalıştırılacak komut

en: Enable Mnemonics
tr: Anımsatıcıları Etkinleştir

en: Whether labels should have mnemonics
tr: Etiketlerin anımsatıcılara sahip olması

en: Enable Accelerators
tr: Hızlandırıcılar Etkinleştir

en: Whether menu items should have accelerators
tr: Menü ögelerinin hızlandırıcılara sahip olması

en: Recent Files Limit
tr: Son Kullanılan Dosyalar Sınırı

en: Number of recently used files
tr: Son kullanılan dosyaların sayısı

en: Default IM module
tr: Öntanımlı IM modülü

en: Which IM module should be used by default
tr: Öntanımlı olarak hangi IM modülünün kullanılacağı

en: Recent Files Max Age
tr: Son Kullanılan Dosyalar Azami Yaş

en: Maximum age of recently used files, in days
tr: En son kullanılan dosyaların azami yaşı, gün olarak

en: Fontconfig configuration timestamp
tr: Fontconfig yapılandırması zaman etiketi

en: Timestamp of current fontconfig configuration
tr: Geçerli fontconfig yapılandırmasının zaman etiketi

en: Sound Theme Name
tr: Ses Teması Adı

en: XDG sound theme name
tr: XDG ses teması adı

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
tr: Duyulabilir Giriş Geri Beslemesi

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
tr: Kullanıcı girişinin geri beslemesi olarak olay seslerinin çalınması

en: Enable Event Sounds
tr: Olay Seslerini Etkinleştir

en: Whether to play any event sounds at all
tr: Herhagibir olay sesinin çalınması

en: Enable Tooltips
tr: Balonları Etkinleştir

en: Whether tooltips should be shown on widgets
tr: Parçalar üzerinde balonların gösterilmesi

en: Toolbar style
tr: Araç çubuğu biçemi

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
tr: Öntanımlı araç çubuğu düğmelerinde ne gösterileceği: yalnızca metin, yalnızca simge, simge ve metin, vb.

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

en: The size of icons in default toolbars.
tr: Öntanımlı araç çubuklarındaki simgelerin boyutu.

en: Auto Mnemonics
tr: Otomatik Anımsatıcılar

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
tr: Kullanıcı, anımsatıcıyı etkinleştiriciye bastığında anımsatıcının otomatik olarak gösterilebilirliği ve gizlenebilirliği

en: Primary button warps slider
tr: Birincil düğme değiştiriciyi yamultur

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
tr: Çukur üzerinde birincil bir tıklamanın kaydırıcıyı konuma doğru kaydırmasının gerekip gerekmemesi

en: Visible Focus
tr: Görünür Odak

en: Whether 'focus rectangles' should be hidden until the user starts to use the keyboard.
tr: 'odak dikdörtgenler''in kullanıcı klavye kullanmaya başlayana kadar gizli olmasının gerekip gerekmemesi.

en: Application prefers a dark theme
tr: Uygulama karanlık bir tema tercih eder

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
tr: Uygulamanın karanlık bir temaya sahip olmayı tercih edip etmemesi

en: Show button images
tr: Düğme resimlerini göster

en: Whether images should be shown on buttons
tr: Düğmelerde resimlerin gösterilmesi

en: Select on focus
tr: Odaktakini seç

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
tr: Odaklandığında bir girdinin içeriğinin seçilmesi

en: Password Hint Timeout
tr: Parola İpucu Zamanaşımı

en: How long to show the last input character in hidden entries
tr: Gizli girişlerde son karakterin ne kadar süre gösterileceği

en: Show menu images
tr: Menü resimlerini göster

en: Whether images should be shown in menus
tr: Menülerde resimlerin gösterilmesi

en: Delay before drop down menus appear
tr: Açılır menüler belirmeden önceki bekleme

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
tr: Menü cubuğunun altmenüleri belirmeden önceki bekleme

en: Scrolled Window Placement
tr: Kaydırılan Pencere Yerleşimi

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
tr: Eğer kaydrılılan pencerenin kendi yerleşimi yerine geçmezse kaydırılan pencerenin kaydırma çubuklarına göre nerede konumlandırılacağı.

en: Can change accelerators
tr: Hızlandırıcılar değiştirilebilir

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
tr: Menü hızlandırıcıları menü ögesi için belirtilen bir tuşla değiştirilebilsin

en: Delay before submenus appear
tr: Alt menüler belirmeden önceki bekleme süresi

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
tr: Alt menünün belirmesi için imlecin menünün üzerinde kalması gereken en az süre

en: Delay before hiding a submenu
tr: Bir alt menüyü saklamadan önceki bekleme süresi

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
tr: İmleç bir alt menüden geçerken alt menünün saklanması için geçecek süre

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
tr: Odaklandığında bir seçilebilir etiketin içeriğinin seçilmesi

en: Custom palette
tr: Özel palet

en: Palette to use in the color selector
tr: Renk seçicide kullanılacak palet

en: IM Preedit style
tr: IM Öndüzenli biçemi

en: How to draw the input method preedit string
tr: Girdi yöntemi öndüzenli dizginin nasıl çizileceği

en: IM Status style
tr: IM Durum biçemi

en: How to draw the input method statusbar
tr: Girdi yöntemi durum çubuğunun nasıl çizileceği

en: Desktop shell shows app menu
tr: Masaüstü kabuğu uygulama menüsünü gösterir

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
tr: Eğer masaüstü ortamı  uygulama menüsünü gösteriyorsa DOĞRU, uygulamanın kendisini göstermesi gerekiyorsa YANLIŞ ayarla.

en: Desktop shell shows the menubar
tr: Masaüstü kabuğu menü çubuğu gösterir

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
tr: Eğer masaüstü ortamı menü çubuğunu gösteriyorsa DOĞRU, eğer uygulama kendini göstermeliyse YANLIŞ seçeneğine ayarla.

en: Desktop environment shows the desktop folder
tr: Masaüstü ortamı masaüstü klasörünü gösterir

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
tr: Masaüstü ortamı masaüstü klasörünü gösteriyorsa DOĞRU, göstermiyorsa YANLIŞ seçeneğine ayarla.

en: Titlebar double-click action
tr: Başlık çubuğu çift tıklama eylemi

en: The action to take on titlebar double-click
tr: Başlık çubuğu çift tıklamada alınacak eylem

en: Titlebar middle-click action
tr: Başlık çubuğu orta tıklama eylemi

en: The action to take on titlebar middle-click
tr: Başlık çubuğu orta tıklamada alınacak eylem

en: Titlebar right-click action
tr: Başlık çubuğu sağ tıklama eylemi

en: The action to take on titlebar right-click
tr: Başlık çubuğu sağ tıklamada alınacak eylem

en: Dialogs use header bar
tr: İletişim pencereleri üst bilgi çubuğu kullanır

en: Whether builtin GTK+ dialogs should use a header bar instead of an action area.
tr: Yerleşik GTK+ pencerelerinin eylem alanı yerine bir üst bilgi çubuğu kullanmasının gerekip gerekmemesi.

en: Enable primary paste
tr: Birincil yapıştırmayı etkinleştir

en: Whether a middle click on a mouse should paste the 'PRIMARY' clipboard content at the cursor location.
tr: Fare üzerinde orta tıklamanın imleç konumunda 'BİRİNCİL' geçici taşıma panosu içeriğini yapıştırmasının gerekip gerekmemesi

en: Recent Files Enabled
tr: Son Dosyalar Etkinleştirildi

en: Whether GTK+ remembers recent files
tr: GTK+'ın son dosyaları hatırlayıp hatırlamaması

en: Long press time
tr: Uzun basma süresi

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
tr: Bir düğme/tuş için uzun basma süresi olarak kabul edilecek süre (milisaniye türünden)

en: Whether to show cursor in text
tr: Metin içinde imlecin gösterilmesi

en: Whether to use overlay scrollbars
tr: Yerpaylaşımlı kaydırma çubuğu kullanılması

en: Accelerator
tr: Hızlandırıcı

en: Disabled text
tr: Devre dışı metin

en: View
tr: Görünüm

en: Accelerator Size Group
tr: Hızlandırıcı Boyut Kümesi

en: Title Size Group
tr: Başlık Boyut Kümesi

en: Section Name
tr: Bölüm Adı

en: View Name
tr: Görünüm Adı

en: Maximum Height
tr: En Büyük Yükseklik

en: The accelerator keys for shortcuts of type 'Accelerator'
tr: 'Accelerator' türündeki kısayollar için hızlandırıcı tuşlar

en: The icon to show for shortcuts of type 'Other Gesture'
tr: 'Other Gesture' türü kısayollar için gösterilecek simge

en: Icon Set
tr: Simge Kümesi

en: Whether an icon has been set
tr: Bir simgenin ayarlanmış olması

en: A short description for the shortcut
tr: Kısayol için kısa bir açıklama

en: A short description for the gesture
tr: Jestin kısa açıklaması

en: Subtitle Set
tr: Altbaşlık Ayarlandı

en: Whether a subtitle has been set
tr: Bir altbaşlık belirlenip belirlenmediği

en: Text direction for which this shortcut is active
tr: Kendisi için bu kısayolun aktif olduğu metin yönü

en: Shortcut Type
tr: Kısayol Türü

en: The type of shortcut that is represented
tr: Gösterilen kısayolun türü

en: Action Name
tr: Eylem Adı

en: The name of the action
tr: Eylemin adı

en: Mode
tr: Kip

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
tr: Boyut kümesinin kendi bileşen parçalarının istenen boyutlarını etkileyen yönler

en: Ignore hidden
tr: Gizlileri yok say

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
tr: TRUE ise, kümenin boyutunu belirlerken eşleme yapılmamış parçalar yok sayılır

en: Climb Rate
tr: Tırmanma Oranı

en: The acceleration rate when you hold down a button or key
tr: Bir düğme veya anahtar basılı tuttuğunuzda hızlanma oranı

en: Snap to Ticks
tr: Çizgilere Atla

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
tr: Hatalı değerlerin, değiştirici düğmenin en yakın adım artışına kendiliğinden değiştirilip değiştirilmemesi

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Whether non-numeric characters should be ignored
tr: Rakam olmayan karakterlerin yok sayılması

en: Wrap
tr: Sarmala

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
tr: Değiştirici düğmenin sınır değere ulaştığında başa dönmesi

en: Update Policy
tr: Güncelleme Kuralı

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
tr: Değiştirici düğmenin her zaman güncel olması ya da yalnızca değer uygunsa

en: Reads the current value, or sets a new value
tr: Ya geçerli değer okunur ya da yeni değer atanır

en: Style of bevel around the spin button
tr: Değiştirici düğmenin çevresindeki kenar biçemi

en: Whether the spinner is active
tr: Değer değiştiricinin etkin olup olmaması

en: Homogeneous sizing
tr: Eşdağılımlı boyutlandırma

en: Horizontally homogeneous
tr: Yatay olarak türdeş

en: Horizontally homogeneous sizing
tr: Yatay olarak türdeş boyutlandırma

en: Vertically homogeneous
tr: Dikey olarak türdeş

en: Vertically homogeneous sizing
tr: Dikey olarak türdeş boyutlandırma

en: Visible child
tr: Görünür alt

en: The widget currently visible in the stack
tr: Yığında şu anda görünür olan programcık

en: Name of visible child
tr: Görünür altın adı

en: The name of the widget currently visible in the stack
tr: Yığında şu anda görünür olan programcığın adı

en: Transition running
tr: Çalışan geçiş

en: Whether or not the transition is currently running
tr: Geçişin şu anda çalışıp çalışmaması

en: Interpolate size
tr: Boyutu aradeğerle

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
tr: Farklı boyuttaki çocuklar arasında geçiş yaparken boyutun yumuşak bir biçimde değişip değişmeyeceği

en: The name of the child page
tr: Alt sayfanın adı

en: The title of the child page
tr: Alt sayfaların başlığı

en: Icon name
tr: Simge adı

en: The icon name of the child page
tr: Alt sayfaların simge adı

en: Needs Attention
tr: Dikkat Gerektiriyor

en: Whether this page needs attention
tr: Bu sayfaların dikkat gerektirip gerektirmemesi

en: Stack
tr: Yığın

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
tr: Bu GtkStackSidebar için ilişkilendirilmiş yığın

en: Symbolic size to use for named icon
tr: Adlandırılmış simge için kullanılacak simgesel boyut

en: Style of bevel around the statusbar text
tr: Durum çubuğu metni etrafındaki kenar biçemi

en: The associated GdkScreen
tr: İlişkili GdkScreen

en: FrameClock
tr: ÇerçeveSaat

en: The associated GdkFrameClock
tr: İlişkili GdkFrameClock

en: Text direction
tr: Metin yönü

en: The parent style context
tr: Ana biçem içeriği

en: Property name
tr: Özellik adı

en: The name of the property
tr: Özelliğin adı

en: Value type
tr: Değer türü

en: The value type returned by GtkStyleContext
tr: GtkStyleContext tarafından dönen değer türü

en: Whether the switch is on or off
tr: Anahtarın açık ya da kapalılığı

en: The backend state
tr: Arkauç durumu

en: The minimum width of the handle
tr: İşleyicinin asgari genişliği

en: Slider Height
tr: Kaydırıcı Yüksekliği

en: The minimum height of the handle
tr: Tutamacın en düşük yüksekliği

en: Tag Table
tr: Etiket Tablosu

en: Text Tag Table
tr: Metin Etiketi Tablosu

en: Current text of the buffer
tr: Tampondaki geçerli metin

en: Has selection
tr: Seçim var

en: Whether the buffer has some text currently selected
tr: Tamponun şu anda seçilmiş metin içermesi

en: Cursor position
tr: İmleç konumu

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
tr: Ekleme işaretinin pozisyonu (tamponun başından itibaren ofset olarak)

en: Copy target list
tr: Kopyalama hedef listesi

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
tr: Bu tamponun panoya kopyalama ve TVB kaynağı için desteklediği hedeflerin listesi

en: Paste target list
tr: Yapıştırma hedef listesi

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
tr: Bu tamponun panodan yapıştırma ve TVB hedefi için desteklediği hedeflerin listesi

en: Parent widget
tr: Üst parça

en: Mark name
tr: İşaret adı

en: Left gravity
tr: Sol çekimi

en: Whether the mark has left gravity
tr: Bu işaretin sol çekimi olması

en: Tag name
tr: Etiket adı

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
tr: Metin etiketini belirten ad. Anonim etiketler için NULL kullanın

en: Background RGBA
tr: Arkaplan RGBA

en: Background full height
tr: Arkaplan tam yükseklik

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
tr: Arkaplan rengi tüm satıra mı yoksa yalnızca metin yüksekliği kadar mı uygulanacak

en: Foreground RGBA
tr: Önplan RGBA

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
tr: Metin yönü; örn. right-to-left veya left-to-right

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
tr: PangoStyle olarak yazı tipi biçemi, örn. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
tr: PangoVariant olarak yazı tipi türevi, örn. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
tr: Yazı tipi genişliği için tamsayı değeri, öntanımlı değerler için PangoWeight'a bakın, örn. PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
tr: PangoStretch değeri olarak yazı tipi alanı, örn. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font size in Pango units
tr: Pango birimi türünden yazı tipi boyutu

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
tr: Öntanımlı yazı tipi boyutuna bağlı ölçek faktörü olarak yazı tipi boyutu. Bu tema değişiklikleri vb. uyar bu yüzden tavsiye edilir. Pango bazı ölçekleri önceden atamıştır, mesela PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
tr: Sola, sağa veya ortaya hizalama

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
tr: ISO kodlaması olarak metnin yazıldığı dil. Pango bunu metin sunarken bir ipucu olarak kullanabilir. Eğer atanmadıysa, uygun bir öntanımlı kullanılacak.

en: Left margin
tr: Sol kenar boşluğu

en: Width of the left margin in pixels
tr: Piksel türünden sol kenar boşluğunun genişliği

en: Right margin
tr: Sağ kenar boşluğu

en: Width of the right margin in pixels
tr: Piksel türünden sağ kenar boşluğunun genişliği

en: Indent
tr: Girinti

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
tr: Piksel olarak paragraf satırbaşı girintisi

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
tr: Taban hizasının üstünde metnin göreli konumu (çıkıntı negatif ise taban hizasınınaltı)

en: Pixels above lines
tr: Satırların üstündeki pikseller

en: Pixels of blank space above paragraphs
tr: Piksel türünden paragraf üstündeki boş alan

en: Pixels below lines
tr: Satırların altındaki pikseller

en: Pixels of blank space below paragraphs
tr: Piksel türünden paragraf altındaki boş alan

en: Pixels inside wrap
tr: Bölünmüşler içindeki pikseller

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
tr: Piksel türünden paragraf satırları arasındaki boş alan

en: Underline RGBA
tr: Altı Çizili RGBA

en: Color of underline for this text
tr: Bu metin için altından geçen çizgi rengi

en: Strikethrough RGBA
tr: Üstü Çizili RGBA

en: Color of strikethrough for this text
tr: Bu metin için üstünden geçen çizgi rengi

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
tr: Satırların bölünmesinin hiç olmaması, sözcük sınırlarında olması veya karakter sınırlarında olması

en: Custom tabs for this text
tr: Bu metin için özel sekmeler

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Whether this text is hidden.
tr: Bu metnin görünmez olması.

en: Paragraph background color name
tr: Paragraf arkaplanı renk adı

en: Paragraph background color as a string
tr: Dizgi olarak paragraf arkaplan rengi

en: Paragraph background color
tr: Paragraf arkaplanı rengi

en: Paragraph background color as a GdkColor
tr: Bir GdkColor olarak paragraf arkaplan rengi

en: Paragraph background RGBA
tr: Paragraf arkaplan RGBA

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
tr: GdkRGBA olarak paragraf arkaplan RGBA'sı

en: Fallback
tr: Yedeğe dönüş

en: Whether font fallback is enabled.
tr: Yazı tipi yedeğe dönüşünün etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: Letter Spacing
tr: Harf Boşluğu

en: Extra spacing between graphemes
tr: Yazıbirimler arasındaki fazladan boşluk

en: Font Features
tr: Yazı Tipi Özellikleri

en: OpenType Font Features to use
tr: Kullanılacak OpenType Yazı Tipi Özellikleri

en: Margin Accumulates
tr: Biriken Kenar Boşlukları

en: Whether left and right margins accumulate.
tr: Sol ve sağ kenar boşluklarının birikmesi.

en: Background full height set
tr: Arkaplan tam yükseklik ayarı

en: Whether this tag affects background height
tr: Bu etiketin arkaplan yüksekliğini etkilemesi

en: Justification set
tr: Hizalama ayarı

en: Whether this tag affects paragraph justification
tr: Bu etiketin paragraf hizalamasını etkilemesi

en: Left margin set
tr: Sol kenar boşluğu ayarı

en: Whether this tag affects the left margin
tr: Bu etiketin sol kenar boşluğunu etkilemesi

en: Indent set
tr: Girinti ayarı

en: Whether this tag affects indentation
tr: Bu etiketin girintilemeyi etkilemesi

en: Pixels above lines set
tr: Satırların üstüneki piksel ayarı

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
tr: Bu etiketin satırların üzerindeki piksel türünden boşlukları etkilemesi

en: Pixels below lines set
tr: Satırların altındaki piksel ayarı

en: Pixels inside wrap set
tr: Satır arası piksel ayarı

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
tr: Bu etiketin bölünmüş satırlar arasındaki piksel sayısını etkilemesi

en: Right margin set
tr: Sağ kenar boşluğu ayarı

en: Whether this tag affects the right margin
tr: Bu etiketin sağ kenar boşluğunu etkilemesi

en: Underline RGBA set
tr: Alt çizgi RGBA ayarlı

en: Whether this tag affects underlining color
tr: Bu etiketin alt çizgi rengini etkileyip etkilemeyeceği

en: Strikethrough RGBA set
tr: Üstünden geçen çizgi RGBA ayarlı

en: Whether this tag affects strikethrough color
tr: Bu etiketin üstünden geçen çizgi rengini etkileyip etkilemeyeceği

en: Wrap mode set
tr: Bölme kipi ayarı

en: Whether this tag affects line wrap mode
tr: Bu etkiletin bölme kipini etkilemesi

en: Tabs set
tr: Sekme ayarı

en: Whether this tag affects tabs
tr: Bu etiketin sekmeleri etkilemesi

en: Invisible set
tr: Görünmezlik ayarı

en: Whether this tag affects text visibility
tr: Bu etiketin metin görünürlüğünü etkilemesi

en: Paragraph background set
tr: Paragraf arkaplan ayarı

en: Whether this tag affects the paragraph background color
tr: Bu etiketin paragraf arkaplan rengini etkilemesi

en: Fallback set
tr: Yedeğe dönüş ayarlı

en: Whether this tag affects font fallback
tr: Bu etiketin yedeğe dönüşü etkileyip etkilemeyeceği

en: Letter spacing set
tr: Harf boşluğu ayarlı

en: Whether this tag affects letter spacing
tr: Bu etiketin harf boşluğunu etkileyip etkilemeyeceği

en: Font features set
tr: Yazı tipi özellikleri ayarlı

en: Whether this tag affects font features
tr: Bu etiketin yazı tipi özelliklerini etkileyip etkilemeyeceği

en: Pixels Above Lines
tr: Satırların Üstüneki Pikseller

en: Pixels Below Lines
tr: Satırların Altındaki Pikseller

en: Pixels Inside Wrap
tr: Sarmalar Arasındaki Pikseller

en: Wrap Mode
tr: Sarma Kipi

en: Left Margin
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Top Margin
tr: Üst Kenar Boşluğu

en: Height of the top margin in pixels
tr: Üst kenar boşluğunun piksel olarak yüksekliği

en: Bottom Margin
tr: Alt Kenar Boşluğu

en: Height of the bottom margin in pixels
tr: Alt kenar boşluğunun piksel olarak yüksekliği

en: Cursor Visible
tr: Görünür İmleç

en: If the insertion cursor is shown
tr: Ekleme imleci gösterilirse

en: Buffer
tr: Tampon

en: The buffer which is displayed
tr: Görüntülenecek tampon

en: Whether entered text overwrites existing contents
tr: Girilen metnin var olan içeriğin üstüne yazılması

en: Accepts tab
tr: Sekme kabul ediyor

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
tr: Tab'ın girilen bir sekme karakteri olarak sonuçlanması

en: Monospace
tr: Eş aralıklı

en: Whether to use a monospace font
tr: Eş aralıklı bir yazı tipi kullanılıp kullanılmayacağı

en: Error underline color
tr: Hata altçizgisinin rengi

en: Color with which to draw error-indication underlines
tr: Hata belirten altçizgilerin çizileceği renk

en: If the toggle button should be pressed in
tr: Eğer iki durumlu düğme basılı olmalıysa

en: If the toggle button is in an "in between" state
tr: Seçim düğmesi "arada" durumunda ise

en: Draw Indicator
tr: Çizim Belirteci

en: If the toggle part of the button is displayed
tr: Düğmenin seçim kısmı gösterilmişse

en: Toolbar Style
tr: Araç Çubuğu Biçemi

en: How to draw the toolbar
tr: Araç çubuğunun nasıl çizileceği

en: Show Arrow
tr: Oku Göster

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
tr: Eğer araç çubuğu tam oturmuyorsa okun gösterilmesi

en: Size of icons in this toolbar
tr: Bu araç çubuğundaki simgelerin boyutu

en: Icon size set
tr: Simge boyutu ayarı

en: Whether the icon-size property has been set
tr: icon-size özelliğinin ayarlanmış olması

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
tr: Araç çubuğu büyüdüğü zaman ögenin ek alan alması

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
tr: Ögenin diğer eş ögelerle aynı boyutta olması

en: Spacer size
tr: Boşlukçu boyutu

en: Size of spacers
tr: Boşlukçuların boyutu

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
tr: Araç çubuğu gölgesi ile düğmeler arasındaki kenar boşluğu

en: Maximum child expand
tr: En büyük alt genişlemesi

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
tr: Genişleyebilir ögeye verilecek azami alan

en: Space style
tr: Boşluk biçemi

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
tr: Boşlukçuların düşey çizgiler olması ya da yalnızca boşluk olması

en: Button relief
tr: Düğme süslemesi

en: Type of bevel around toolbar buttons
tr: Araç çubuğu düğmelerindeki kenarlık türü

en: Style of bevel around the toolbar
tr: Araç çubuğunun çerçevesinin biçemi

en: Text to show in the item.
tr: Ögede görüntülenecek metin.

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
tr: Eğer atanmışsa, altçizgiden sonra gelen karakter anımsatıcı hızlandırıcı tuş olarak kullanılacaktır

en: Widget to use as the item label
tr: Öge etiketi olarak kullanılacak parça

en: Stock Id
tr: Depo Kimliği

en: The stock icon displayed on the item
tr: Bu ögede gösterilecek hazır simge

en: The name of the themed icon displayed on the item
tr: Bu ögede gösterilecek temalı simgenin adı

en: Icon widget
tr: Simge parçası

en: Icon widget to display in the item
tr: Bu ögede gösterilecek simge parçası

en: Icon spacing
tr: Simge aralığı

en: Spacing in pixels between the icon and label
tr: Simge ve etiket arasındaki piksel türünden boşluk

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
tr: Araç çubuğu ögesinin önemli sayılması. TRUE olduğunda, araç çubuğu düğmeleri GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ kipinde metin gösterir

en: The human-readable title of this item group
tr: Bu öge kümesinin okunabilir başlığı

en: A widget to display in place of the usual label
tr: Genel etiket yerine gösterilecek programcık

en: Collapsed
tr: Daraltılmış

en: Whether the group has been collapsed and items are hidden
tr: Kümenin daratılmış ve ögelerin gizlenmiş olup olmaması

en: ellipsize
tr: kısaltma

en: Ellipsize for item group headers
tr: Öge kümesi üst bilgileri için kısaltma

en: Header Relief
tr: Kabartma Başlık

en: Relief of the group header button
tr: Küme başlık düğmesinin kabartması

en: Header Spacing
tr: Üst Bilgi Aralığı

en: Spacing between expander arrow and caption
tr: Resim yazısı ve genişletici ok arasındaki aralık

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
tr: Küme büyüdüğünde ögenin fazladan alan almasının gerekip gerekmemesi

en: Whether the item should fill the available space
tr: Ögenin kullanılabilir alanı doldurmasının gerekip gerekmemesi

en: New Row
tr: Yeni Satır

en: Whether the item should start a new row
tr: Ögenin yeni bir satır başlatmasının gerekip gerekmemesi

en: Position of the item within this group
tr: Bu küme içindeki ögenin konumu

en: Size of icons in this tool palette
tr: Bu araç paletindeki simgelerin boyutu

en: Style of items in the tool palette
tr: Araç paletindeki ögelerin biçemi

en: Exclusive
tr: Ayrıcalıklı

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
tr: Öge kümesinin yalnızca verilen zamanda genişletilmesinin gerekip gerekmemesi

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
tr: Palet büyüdüğünde öge kümesinin fazladan alan almasının gerekip gerekmemesi

en: TreeMenu model
tr: Ağaç menü modeli

en: The model for the tree menu
tr: Ağaç menü için model

en: TreeMenu root row
tr: Ağaç Menü kök satır

en: The TreeMenu will display children of the specified root
tr: AğaçMenü belirtilen kökün çocuklarını gösterecek

en: Tearoff
tr: Ayıraç

en: Whether the menu has a tearoff item
tr: Menünün bir ayıraç ögesine sahip olup olmaması

en: Wrap Width
tr: Kaydırma Genişliği

en: Wrap width for laying out items in a grid
tr: Bir ızgaradaki ögelerin yerleşimi için kaydırma genişliği

en: The child model
tr: Çocuk model

en: The model for the filtermodel to filter
tr: filtermodel'in süzeceği model

en: The virtual root
tr: Sanal kök

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
tr: Bu filtermodel'in sanal kökü (çocuk modele göre)

en: TreeModelSort Model
tr: TreeModelSort Modeli

en: The model for the TreeModelSort to sort
tr: Sıralama için TreeModelSort modeli

en: TreeView Model
tr: TreeView Modeli

en: The model for the tree view
tr: Ağaç görünümü için model

en: Headers Visible
tr: Başlıklar Görünür

en: Show the column header buttons
tr: Sütun başlığı düğmelerini göster

en: Headers Clickable
tr: Başlıklar Tıklanabilir

en: Column headers respond to click events
tr: Başlıklar tıklama eylemine yanıt verir

en: Expander Column
tr: Genişletici Sütun

en: Set the column for the expander column
tr: Sütünü genişletici sütun olarak ayarlar

en: Rules Hint
tr: Kural İpucu

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
tr: Satırlara farklı renkler atamada tema aygıtına bir ipucu belirtir

en: Enable Search
tr: Aramayı Etkinleştir

en: View allows user to search through columns interactively
tr: Görünüm kullanıcıya sütunlarda etkileşimli arama yapma izni verir

en: Search Column
tr: Arama Sütunu

en: Model column to search through during interactive search
tr: Etkileşimli arama sırasında aranacak model sütunu

en: Fixed Height Mode
tr: Sabit Yükseklik Kipi

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
tr: GtkTreeView'i tüm satırları eşit yükseklikte olduğunu farzederek hızlandır

en: Hover Selection
tr: Seçimin Dolanması

en: Whether the selection should follow the pointer
tr: Seçimin belirteci takip etmesi

en: Hover Expand
tr: Üstünde Geçerken Genişleme

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
tr: Satırların belirteç üzerlerinden geçerken açılması/kapanması

en: Show Expanders
tr: Genişleticileri Göster

en: View has expanders
tr: Görünüm genişleticilere sahip

en: Level Indentation
tr: Düzey Girintileme

en: Extra indentation for each level
tr: Her düzey için ek girinti

en: Rubber Banding
tr: Taşıyarak Kümeleme

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
tr: Fare belirtecini sürükleyerek birden fazla öge seçmenin etkinleştirilmesi

en: Enable Grid Lines
tr: Izgara Çizgilerini Etkinleştir

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
tr: Ağaç görünümünde ızgara çizgilerinin çizilmesi

en: Enable Tree Lines
tr: Ağaç Çizgilerini Etkinleştir

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
tr: Ağaç görünümünde ağaç çizgilerinin çizilmesi

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
tr: Satırlar için balon metinlerini barındıran modeldeki sütun

en: Vertical Separator Width
tr: Düşey Ayraç Genişliği

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
tr: Hücreler arasındaki düşey boşluk.  Bir çift sayı olmalıdır

en: Horizontal Separator Width
tr: Yatay Ayraç Genişliği

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
tr: Hücreler arasındaki yatay boşluk.  Bir çift sayı olmalıdır

en: Allow Rules
tr: Kurallara İzin Ver

en: Allow drawing of alternating color rows
tr: Ard arda renklerde satırlar çizilmesine izin ver

en: Indent Expanders
tr: Genişleticileri Girintile

en: Make the expanders indented
tr: Genişleticilere girinti ekle

en: Even Row Color
tr: Çift Satır Rengi

en: Color to use for even rows
tr: Çift satırlar için kullanılacak renk

en: Odd Row Color
tr: Tek Satır Rengi

en: Color to use for odd rows
tr: Tek satırlar için kullanılacak renk

en: Grid line width
tr: Izgara çizgisi genişliği

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
tr: Ağaç görünümü ızgara çizgileri genişliği, piksel olarak

en: Tree line width
tr: Ağaç çizgisi genişliği

en: Width, in pixels, of the tree view lines
tr: Ağaç görünümü ağaç çizgileri genişliği, piksel olarak

en: Grid line pattern
tr: Izgara çizgisi deseni

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
tr: Ağaç görünümü ızgara çizgisi çizerken kullanılacak kesik çizgi deseni

en: Tree line pattern
tr: Ağaç çizgisi deseni

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
tr: Ağaç görünümü ağaç çizgisi çizerken kullanılacak kesik çizgi deseni

en: Whether to display the column
tr: Sütunun gösterilmesi

en: Resizable
tr: Boyutlandırılabilir

en: Column is user-resizable
tr: Sütun kullanıcı tarafından boyutlandırılabilir

en: Current X position of the column
tr: Sütunun şu anki X konumu

en: Current width of the column
tr: Sütunun geçerli genişliği

en: Sizing
tr: Boyutlandırma

en: Resize mode of the column
tr: Sütun boyutlandırma kipi

en: Fixed Width
tr: Sabit Genişlik

en: Current fixed width of the column
tr: Sütunun geçerli sabit genişliği

en: Minimum allowed width of the column
tr: Sütun için izin verilen en küçük genişlik

en: Maximum Width
tr: En Büyük Genişlik

en: Maximum allowed width of the column
tr: Sütun için izin verilen en büyük genişlik

en: Title to appear in column header
tr: Sütun başlığında görüntülenecek başlık

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
tr: Parçaya ayrılan ek genişlikten sütunda pay alır

en: Clickable
tr: Tıklanabilir

en: Whether the header can be clicked
tr: Başlığın tıklama eylemine yanıt vermesi

en: Widget to put in column header button instead of column title
tr: Sütun başlığı yerine kullanılacak düğmeye konulacak parça

en: X Alignment of the column header text or widget
tr: Sütun başlık metni ya da parçasının X hizalaması

en: Whether the column can be reordered around the headers
tr: Sütunun başlıklar etrafında sıralanabilirliği

en: Sort indicator
tr: Sıralama belirteci

en: Whether to show a sort indicator
tr: Bir sıralama belirteci gösterilmesi

en: Sort order
tr: Sıralama düzeni

en: Sort direction the sort indicator should indicate
tr: Sıralama belirtecinin gösterdiği sıralama yönü

en: Sort column ID
tr: Sıralama Sütun Kimliği

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
tr: Sıralama için seçildiğinde bu sütun üzerindeki mantıksal sıralama sütun kimliği

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
tr: Görünümün çevresindeki gölgeli kutunun çizileceğini saptar

en: Use symbolic icons
tr: Sembolik simgeler kullan

en: Whether to use symbolic icons
tr: Sembolik simgeler kullanılması

en: Widget name
tr: Parça adı

en: The name of the widget
tr: Parçanın adı

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
tr: Bu parçayı taşıyan üst parça. Bir Taşıyıcı parça olmalıdır

en: Width request
tr: Genişlik isteği

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
tr: Parçanın genişlik isteği için zorlama, doğal istek kullanılması için -1 olmalıdır

en: Height request
tr: Yükseklik isteği

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
tr: Parçanın yükseklik isteği için zorlama, doğal istek kullanılması için -1 olmalıdır

en: Whether the widget is visible
tr: Parçanın görünürlüğü

en: Whether the widget responds to input
tr: Parçanın girdilere yanıt vermesi

en: Application paintable
tr: Uygulama boyanabilir

en: Whether the application will paint directly on the widget
tr: Uygulamanın doğrudan parça üzerinde boyama yapması

en: Can focus
tr: Odaklanabilir

en: Whether the widget can accept the input focus
tr: Parçanın girdi odaklamasını kabul etmesi

en: Has focus
tr: Odaklı

en: Whether the widget has the input focus
tr: Parçanın girdi odağına sahip olması

en: Is focus
tr: Odak

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
tr: Üst düzeyde parçanın odak parçası olması

en: Focus on click
tr: Tıklama ile odaklama

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
tr: Gerecin fare ile tıklandığında odağı yakalaması

en: Can default
tr: Öntanımı olabilir

en: Whether the widget can be the default widget
tr: Parçanın öntanımlı parça olabilmesi

en: Has default
tr: Öntanımı var

en: Whether the widget is the default widget
tr: Parçanın öntanımlı parça olması

en: Receives default
tr: Öntanım alır

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
tr: Eğer TRUE ise, parça odaklandığında öntanımlı eylemi alacaktır

en: Composite child
tr: Karma alt

en: Whether the widget is part of a composite widget
tr: Parçanın karma parçasının bir bölümü olması

en: Style
tr: Biçem

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
tr: Parçanın nasıl görüneceği (renkler vb.) hakkında bilgi içeren biçemi

en: Events
tr: Eylemler

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
tr: Bu parçanın alacağı GdkEvents çeşidini belirleyen eylem maskesi

en: No show all
tr: Tümünü göster yok

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
tr: Bu parçayı gtk_widget_show_all()'un etkilememesi

en: Whether this widget has a tooltip
tr: Bu parçanın bir balona sahip olması

en: The widget's window if it is realized
tr: Eğer realize edildiyse parçanın penceresi

en: Double Buffered
tr: Çift Tampon Bellek

en: Whether the widget is double buffered
tr: Programcığın çift tamponlu bellekli olup olmaması

en: How to position in extra horizontal space
tr: Fazladan yatay alanın nasıl konumlandırılacağı

en: How to position in extra vertical space
tr: Fazladan dikey alanın nasıl konumlandırılacağı

en: Margin on Left
tr: Sol Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the left side
tr: Sol taraftaki fazladan alan pikselleri

en: Margin on Right
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the right side
tr: Sağ kenardaki fazladan alanın pikselleri

en: Margin on Start
tr: Başlangıç Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the start
tr: Başlangıçtaki fazladan alanın pikselleri

en: Margin on End
tr: Uç Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the end
tr: Uç noktadaki fazladan alanın pikselleri

en: Margin on Top
tr: Üst Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the top side
tr: Üst kenardaki fazladan alanın pikselleri

en: Margin on Bottom
tr: Alt Kenar Boşluğu

en: Pixels of extra space on the bottom side
tr: Alt taraftaki fazladan alan pikselleri

en: All Margins
tr: Tüm Kenar Boşlukları

en: Pixels of extra space on all four sides
tr: Tüm dört taraftaki fazladan alanların pikselleri

en: Horizontal Expand
tr: Yatay Genişletme

en: Whether widget wants more horizontal space
tr: Programcığın daha fazla yatay alan isteyip istememesi

en: Horizontal Expand Set
tr: Yatay Genişletme Kümesi

en: Whether to use the hexpand property
tr: Yatay genişletme özelliğinin kullanılması

en: Vertical Expand
tr: Dikey Genişlet

en: Whether widget wants more vertical space
tr: Programcığın daha fazla dikey alan isteyip istememesi

en: Vertical Expand Set
tr: Dikey Genişletme Ayarı

en: Whether to use the vexpand property
tr: Dikey genişletme özelliğini kullanmak ister

en: Expand Both
tr: İkisini de Genişlet

en: Whether widget wants to expand in both directions
tr: Parçacığın her iki yönde de genişleme isteyip istememesi

en: Opacity for Widget
tr: Parçacık için Matlık

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
tr: Parçacığın matlığı, 0'dan 1'e kadar

en: Scale factor
tr: Ölçek katsayısı

en: The scaling factor of the window
tr: Pencerenin ölçekleme katsayısı

en: Interior Focus
tr: İç Odak

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
tr: Odak belirtecinin parçanın içine çizilmesi

en: Focus linewidth
tr: Odaklama çizgisi genişliği

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
tr: Odaklama çizgisinin piksel türünden genişliği

en: Focus line dash pattern
tr: Odak çizgisi deseni

en: Dash pattern used to draw the focus indicator. The character values are interpreted as pixel widths of alternating on and off segments of the line.
tr: Dash deseni odak göstergesi çizmek için kullanılır. Karakter değerleri dönüşümlü piksel genişlikleri olarak yorumlanır ve kapalı bölümler atılır

en: Focus padding
tr: Odak doldurma

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
tr: Odak belirteci ve 'box' parçası arasındaki piksel türünden uzaklık

en: Cursor color
tr: İmleç rengi

en: Color with which to draw insertion cursor
tr: Ekleme imlecinin çizileceği renk

en: Secondary cursor color
tr: İkincil imleç rengi

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
tr: Karışık sağdan-sola veya soldan-sağa metin düzenlemesi yaparken ikincil imlecin çizileceği renk

en: Cursor line aspect ratio
tr: İmleç satırının en boy oranı

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
tr: Ekleme imlecinin çizileceği en boy oranı

en: Window dragging
tr: Pencere sürükleme

en: Whether windows can be dragged and maximized by clicking on empty areas
tr: Pencerenin sürüklenebilirliği ve boş alan üzerine tıklama ile ekranı kaplayabilirliği

en: Unvisited Link Color
tr: Ziyaret Edilmemiş Bağ Rengi

en: Color of unvisited links
tr: Ziyaret edilmemiş bağların rengi

en: Visited Link Color
tr: Ziyaret Edilmiş Bağ Rengi

en: Color of visited links
tr: Ziyaret edilmiş bağların rengi

en: Wide Separators
tr: Geniş Ayraçlar

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
tr: Ayraçların ayarlanmış genişliklerinin olması ve çizgi yerine kutu kullanılarak çizilmesi

en: Separator Width
tr: Ayraç Genişliği

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
tr: Eğer wide-separators TRUE ise ayraçların genişliği

en: Separator Height
tr: Ayraç Yüksekliği

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
tr: Eğer "wide-separators" TRUE ise ayraçların yüksekliği

en: Horizontal Scroll Arrow Length
tr: Yatay Kaydırma Ok Uzunluğu

en: The length of horizontal scroll arrows
tr: Yatay kaydırma oklarının uzunluğu

en: Vertical Scroll Arrow Length
tr: Düşey Kaydırma Ok Uzunluğu

en: The length of vertical scroll arrows
tr: Düşey kaydırma oklarının uzunluğu

en: Width of text selection handles
tr: Metin seçim işleyicileri genişliği

en: Height of text selection handles
tr: Metin seçim işleyicileri yüksekliği

en: Window Type
tr: Pencere Türü

en: The type of the window
tr: Pencerenin türü

en: Window Title
tr: Pencere Başlığı

en: The title of the window
tr: Pencerenin başlığı

en: Window Role
tr: Pencere Rolü

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
tr: Oturum geri getirilirken kullanılacak pencere için tek olan belirteç

en: Startup ID
tr: Başlangıç Kimliği

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
tr: startup-notification tarafından kullanılacak perncere için tek olan belirteç

en: If TRUE, users can resize the window
tr: Eğer TRUE ise, kullanıcılar pencere boyutlarını değiştirebilir

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
tr: Eğer TRUE ise, pencere yönetseldir. (bu pencere etkin olduğunda uygulamanın diğer pencereleri odak alamaz)

en: Window Position
tr: Pencere Konumu

en: The initial position of the window
tr: Pencerenin başlangıç pozisyonu

en: Default Width
tr: Öntanımlı Genişlik

en: The default width of the window, used when initially showing the window
tr: Pencere ilk gösterildiğinde pencerenin öntanımlı genişliği

en: Default Height
tr: Öntanımlı Yükseklik

en: The default height of the window, used when initially showing the window
tr: Pencere ilk gösterildiğinde pencerenin öntanımlı yüksekliği

en: Destroy with Parent
tr: Üst ile Kapat

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
tr: Bu pencerenin üstü olan pencere kapatıldığında kapatılması

en: Hide the titlebar during maximization
tr: Büyütme sırasında başlık çubuğunu gizle

en: If this window's titlebar should be hidden when the window is maximized
tr: Pencere büyütüldüğünde başlık çubuğunun gizli olmasının gerekip gerekmemesi

en: Icon for this window
tr: Bu pencere için simge

en: Mnemonics Visible
tr: Görünür Anımsatıcı

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
tr: Bu pencerede anımsatıcıların şu anda görünür olup olmaması

en: Focus Visible
tr: Görünür Odak

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
tr: Odak dikdörtgenlerin şu anda bu pencerede görünür olup olmaması

en: Name of the themed icon for this window
tr: Bu pencere için temalı simgenin adı

en: Is Active
tr: Etkin

en: Whether the toplevel is the current active window
tr: Üst düzeyin şu anki aktif pencere olması

en: Focus in Toplevel
tr: Üst Düzeyde Odakla

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
tr: Girdi odaklamasının bu GtkWindow ile yapılması

en: Type hint
tr: Tür ipucu

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
tr: Masaüstü dağıtımının bu pencerenin ne türde olduğunu ve nasıl davranacağını anlamasına yardım etmek için gereken ipucu.

en: Skip taskbar
tr: Görev çubuğunu geç

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
tr: Eğer TRUE ise, pencere görev çubuğunda bulunmayacak.

en: Skip pager
tr: Görüntüleyiciyi geç

en: TRUE if the window should not be in the pager.
tr: Eğer TRUE ise, pencere görüntüleyicide gösterilmeyecektir.

en: Urgent
tr: Acil

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
tr: TRUE ise, pencere kullanıcının ilgisini çekmeye çalışacak.

en: Accept focus
tr: Odaklamayı kabul et

en: TRUE if the window should receive the input focus.
tr: TRUE ise pencere girdi odağını almayacak.

en: Focus on map
tr: Yerleştirme ile odaklan

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
tr: TRUE ise pencere yerleştirildiğinde girdi odağını alacak.

en: Decorated
tr: Dekorasyonlu

en: Whether the window should be decorated by the window manager
tr: Pencerenin pencere yöneticisi tarafından dekore edilmesi

en: Deletable
tr: Silinebilir

en: Whether the window frame should have a close button
tr: Pencere çerçevesinin kapatma düğmesine sahip olması

en: Resize grip
tr: Sapı yeniden boyutlandır

en: Specifies whether the window should have a resize grip
tr: Pencerenin sapı yeniden boyutlandırması gerektiğini belirtir

en: Resize grip is visible
tr: Sapı yeniden boyutlandırma görünür

en: Specifies whether the window's resize grip is visible.
tr: Pencerenin görünür sapı yeniden boyutlandırmasını belirtir

en: Gravity
tr: Çekimi

en: The window gravity of the window
tr: Pencerenin, pencere çekimi

en: Attached to Widget
tr: Parçacığa Eklendi

en: The widget where the window is attached
tr: Pencerenin eklendiği parçacık

en: Is maximized
tr: Ekranı Kaplamış mı

en: Whether the window is maximized
tr: Pencerenin büyütülebilirliği

en: The GtkApplication for the window
tr: Pencere için GtkApplication

en: Decorated button layout
tr: Dekore ediliş düğme düzeni

en: Decoration resize handle size
tr: Dekorasyon sap boyutunu yeniden boyutlandırır

en: Color Profile Title
tr: Renk Profili Başlığı

en: The title of the color profile to use
tr: Kullanılacak renk profili başlığı
