gtk+ - en to da translation catalogue (1392 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
da: Broadway-display-type understøttes ikke: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
da: Fejl ved fortolkning af tilvalget --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
da: Fejl ved fortolkning af tilvalget --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
da: Programklasse der bruges af vindueshåndteringen

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
da: KLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
da: Programnavn der bruges af vindueshåndteringen

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
da: NAVN

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
da: X-terminal der skal bruges

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
da: TERMINAL

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
da: GDK-fejlfindingsflag der skal angives

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
da: FLAG

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
da: GDK-fejlfindingsflag der skal fjernes

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
da: GL-understøttelse slået fra via GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
da: Den nuværende motor understøtter ikke OpenGL

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
da: Tilbagetast

[ctx: keyboard label]
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: keyboard label]
en: Return
da: Retur

[ctx: keyboard label]
en: Escape
da: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
da: Multi_tast

[ctx: keyboard label]
en: Left
da: Venstre

[ctx: keyboard label]
en: Up
da: Op

[ctx: keyboard label]
en: Right
da: Højre

[ctx: keyboard label]
en: Down
da: Ned

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
da: KP_Venstre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
da: KP_Op

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
da: KP_Højre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
da: KP_Ned

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
da: KP_Del

[ctx: keyboard label]
en: Delete
da: Del

[ctx: keyboard label]
en: Eject
da: Skub ud

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
da: Lommeregner

[ctx: keyboard label]
en: Mail
da: Post

[ctx: keyboard label]
en: Search
da: Søg

[ctx: keyboard label]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
da: Pauseskærm

[ctx: keyboard label]
en: Battery
da: Batteri

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
da: Start1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
da: Fremad

[ctx: keyboard label]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
da: Slumre

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
da: Dvale

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
da: Webkamera

[ctx: keyboard label]
en: Display
da: Skærm

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
da: PegepladeTilFra

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
da: VågnOp

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
da: Hvile

en: Unable to create a GL pixel format
da: Kan ikke oprette et GL-pixelformat

en: Unable to create a GL context
da: Kan ikke oprette en GL-kontekst

en: No available configurations for the given pixel format
da: Ingen tilgængelige konfigurationer for det givne pixelformat

en: No GL implementation is available
da: Der er ingen tilgængelig GL-implementering

en: Core GL is not available on EGL implementation
da: Kerne-GL er ikke tilgængelig på EGL-implementering

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Opening %s
da: Åbner %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
da[0]: Åbner %d element
da[1]: Åbner %d elementer

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
da: Ingen tilgængelige konfigurationer for det givne RGBA-pixelformat

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
da: Slår cellen til eller fra

[ctx: Action name]
en: Toggle
da: Slå til/fra

[ctx: Action name]
en: Click
da: Klik

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
da: Klikker på knappen

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
da: Udfold eller sammenfold

[ctx: Action name]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: Action name]
en: Activate
da: Aktivér

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
da: Udfolder eller sammenfolder rækken i trævisningen, der indeholder denne celle

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
da: Opretter en kontrol hvori cellens indhold kan redigeres

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
da: Aktiverer cellen

[ctx: Action name]
en: Select
da: Vælg

[ctx: Action name]
en: Customize
da: Tilpas

[ctx: Action description]
en: Selects the color
da: Vælger en farve

[ctx: Action description]
en: Activates the color
da: Aktiverer farven

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
da: Tilpasser farven

[ctx: Action name]
en: Press
da: Tryk

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
da: Trykker på kombinationsboksen

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
da: Aktiverer dette element

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
da: Aktiverer udvideren

[ctx: Action name]
en: Show location
da: Vis sted

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
da: Vis filvælgerens stedtekstfelt

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
da: _Om

[ctx: Stock label]
en: _Add
da: _Tilføj

[ctx: Stock label]
en: _Bold
da: _Fed

[ctx: Stock label]
en: _CD-ROM
da: _Cd-rom

[ctx: Stock label]
en: _Clear
da: _Ryd

[ctx: Stock label]
en: _Close
da: _Luk

en: Minimize
da: Minimér

en: Maximize
da: Maksimér

en: Restore
da: Gendan

[ctx: Stock label]
en: _Copy
da: _Kopiér

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
da: K_lip

[ctx: Stock label]
en: _Delete
da: _Slet

[ctx: Stock label]
en: Error
da: Fejl

[ctx: Stock label]
en: Question
da: Spørgsmål

[ctx: Stock label]
en: Warning
da: Advarsel

[ctx: Stock label]
en: _Execute
da: _Udfør

[ctx: Stock label]
en: _File
da: _Fil

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
da: Find og e_rstat

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
da: _Diskette

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
da: _Bund

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
da: _Første

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
da: _Sidste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
da: _Forrige

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
da: _Ned

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
da: _Næste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
da: _Op

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
da: _Harddisk

[ctx: Stock label]
en: _Help
da: _Hjælp

[ctx: Stock label]
en: _Home
da: _Hjem

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

[ctx: Stock label]
en: _Italic
da: _Kursiv

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
da: _Spring til

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
da: _Centrér

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
da: _Udfyld

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
da: _Venstre

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
da: _Højre

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
da: _Spol frem

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
da: _Næste

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
da: _Afspil

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
da: Fo_rrige

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
da: _Optag

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
da: _Spol tilbage

[ctx: Stock label]
en: _Network
da: _Netværk

[ctx: Stock label]
en: _New
da: _Ny

[ctx: Stock label]
en: _Open
da: _Åbn

[ctx: Stock label]
en: _Paste
da: _Indsæt

[ctx: Stock label]
en: _Print
da: _Udskriv

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
da: _Vis udskrift

[ctx: Stock label]
en: _Properties
da: _Egenskaber

[ctx: Stock label]
en: _Quit
da: _Afslut

[ctx: Stock label]
en: _Redo
da: _Omgør

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
da: _Opdatér

[ctx: Stock label]
en: _Remove
da: _Fjern

[ctx: Stock label]
en: _Revert
da: _Forkast

[ctx: Stock label]
en: _Save
da: _Gem

[ctx: Stock label]
en: Save _As
da: Gem _som

[ctx: Stock label]
en: Select _All
da: Markér _alt

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
da: _Stigende

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
da: _Faldende

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
da: _Stavekontrol

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
da: _Gennemstreget

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
da: _Understreget

[ctx: Stock label]
en: _Undo
da: _Fortryd

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
da: Bedst _passende

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
da: Zoom _ind

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
da: Klikker på menupunktet

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
da: Viser skyderen

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
da: Skjuler skyderen

[ctx: Action name]
en: Popup
da: Pop op

[ctx: Action name]
en: Dismiss
da: Luk

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
da: Venteanimation

en: Provides visual indication of progress
da: Angiver fortløbende arbejde visuelt

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
da: Slår kontakten til/fra

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
da: Vælg den ønskede farve fra den ydre ring. Vælg lysstyrken for farven fra den indre trekant.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
da: Klik på pipetten og klik derefter på en farve et eller andet sted på skærmen for at vælge den farve.

en: _Hue:
da: _Farvetone:

en: Position on the color wheel.
da: Position på farvehjulet.

en: S_aturation:
da: _Mætning:

en: Intensity of the color.
da: Intensitet af farven.

en: _Value:
da: _Værdi:

en: Brightness of the color.
da: Lysstyrke for farven.

en: _Red:
da: _Rød:

en: Amount of red light in the color.
da: Mængden af rødt lys i farven.

en: _Green:
da: _Grøn:

en: Amount of green light in the color.
da: Mængden af grønt lys i farven.

en: _Blue:
da: _Blå:

en: Amount of blue light in the color.
da: Mængden af blåt lys i farven.

en: Op_acity:
da: _Uigennemsigtighed:

en: Transparency of the color.
da: Gennemsigtigheden af farven.

en: Color _name:
da: Farve_navn:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
da: Du kan indtaste en hexadecimal farveværdi i HTML-stil eller simpelthen et farvenavn (på engelsk) såsom “purple” her.

en: _Palette:
da: _Palet:

en: Color Wheel
da: Farvehjul

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
da: Den foregående valgte farve, til sammenligning med den farve du er ved at vælge nu. Du kan trække denne farve til et palet-element eller vælge den som den aktive farve ved trække den til den anden farvestrimmel ved siden af.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
da: Den farve du har valgt. Du kan trække denne farve til et palet-element for at gemme den til fremtidig brug.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
da: Den tidligere valgte farve, til sammenligning med farven, du nu vælger.

en: The color you’ve chosen.
da: Farven, du har valgt.

en: _Save color here
da: _Gem farve her

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
da: Klik på dette palet-element for at gøre det til den aktive farve. Træk en farvestrimmel herhen eller højreklik på dette element og vælg “Gem farve her” for at ændre elementet.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Select
da: _Vælg

en: _Help
da: _Hjælp

en: Color Selection
da: Farvevælger

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
da: abcdefghijkæøå ABCDEFGHIJKÆØÅ

en: _Family:
da: _Familie:

en: _Style:
da: _Stil:

en: Si_ze:
da: Stø_rrelse:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
da: _Udseende:

en: _Apply
da: _Anvend

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

[ctx: Stock label]
en: _Apply
da: _Anvend

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
da: _Tilslut

[ctx: Stock label]
en: _Convert
da: _Konvertér

[ctx: Stock label]
en: _Discard
da: _Kassér

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
da: _Afbryd

[ctx: Stock label]
en: _Edit
da: _Redigér

[ctx: Stock label]
en: _Index
da: _Indeks

[ctx: Stock label]
en: _No
da: _Nej

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
da: Landskab

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
da: Portræt

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
da: Side_opsætning

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
da: _Indstillinger

[ctx: Stock label]
en: _Color
da: _Farve

[ctx: Stock label]
en: _Font
da: _Skrifttype

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
da: _Gendan

[ctx: Stock label]
en: _Yes
da: _Ja

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
da: Uventet startmærke “%s” i linje %d, tegn %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
da: Uventede tegndata i linje %d, tegn %d

en: Empty
da: Tom

en: Output to this directory instead of cwd
da: Skriv til dette katalog frem for arbejdskataloget, cwd

en: Invalid size %s
da: Ugyldig størrelse %s

en: Can't load file: %s
da: Kan ikke indlæse filen: %s

en: Can't save file %s: %s
da: Kunne ikke åbne filen %s : %s

en: Can't close stream
da: Kan ikke lukke strøm

en: License
da: Licens

en: Custom License
da: Speciallicens

en: GNU General Public License, version 2 or later
da: GNU General Public License, version 2 eller senere

en: GNU General Public License, version 3 or later
da: GNU General Public License, version 3 eller senere

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
da: GNU Lesser General Public License, version 2.1 eller senere

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
da: GNU Lesser General Public License, version 3 eller senere

en: BSD 2-Clause License
da: BSD 2-klausullicens

en: The MIT License (MIT)
da: MIT-licensen (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
da: GNU General Public License, kun version 2

en: GNU General Public License, version 3 only
da: GNU General Public License, kun version 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
da: GNU Lesser General Public License, kun version 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
da: GNU Lesser General Public License, kun version 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
da: GNU Affero General Public License, version 3 eller senere

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
da: GNU Affero General Public License, kun version 3

en: BSD 3-Clause License
da: BSD 3-klausullicens

en: Apache License, Version 2.0
da: Apache-licens, Version 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
da: Mozilla offentlig licens 2.0

en: C_redits
da: _Bidragydere

en: _License
da: L_icens

en: _Close
da: _Luk

en: Could not show link
da: Kunne ikke vise link

en: Website
da: Websted

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
da: Om %s

en: Created by
da: Skrevet af

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: Translated by
da: Oversat af

en: Artwork by
da: Grafik af

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
da: Med dette program følger absolut ingen garanti.
    Detaljer kan findes på <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
da: Skift

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
da: NT

[ctx: keyboard label]
en: Space
da: Mellemrum

en: Other application…
da: Andet program…

en: Select Application
da: Vælg program

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
da: Åbner “%s”.

en: No applications found for “%s”
da: Ingen programmer fundet for “%s”

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
da: Åbner “%s”-filer.

en: No applications found for “%s” files
da: Ingen programmer fundet for “%s”-filer

en: Forget association
da: Glem tilknytning

en: Failed to start GNOME Software
da: Kunne ikke starte GNOME Software

en: Default Application
da: Standardprogram

en: No applications found for “%s”.
da: Ingen programmer fundet for “%s”.

en: Recommended Applications
da: Anbefalede programmer

en: Related Applications
da: Relaterede programmer

en: Other Applications
da: Andre programmer

en: Application
da: Program

en: %s does not exist in the bookmarks list
da: %s findes ikke i bogmærkelisten

en: %s already exists in the bookmarks list
da: %s findes allerede i bogmærkelisten

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inden i <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
da: Elementet <%s> er ikke tilladt på topniveau

en: Text may not appear inside <%s>
da: Der må ikke være tekst inden i <%s>

en: Packing property %s::%s not found
da: Indpakningsegenskab %s::%s ikke fundet

en: Cell property %s::%s not found
da: Celleegenskab %s::%s ikke fundet

en: Property %s::%s not found
da: Egenskab %s::%s ikke fundet

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
da: Kunne ikke fortolke værdi for %s::%s: %s

en: Can't parse file: %s
da: Kan ikke fortolke filen: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
da: Brug:
      gtk-builder-tool [KOMMANDO] FIL
    
    Kommandoer:
      validate           Validér filen
      simplify [TILVALG] Forenkl filen
      enumerate          Vis alle navngivne objekter
      preview [TILVALG]  Forhåndsvis filen
    
    Tilvalg for forenkling:
      --replace          Erstat filen
    
    Tilvalg for forhåndsvisning:
      --id=ID            Forhåndsvis kun the navngivne objekt
      --css=FIL          Brug typografi fra CSS-fil
    
    Udfør diverse handlinger på .ui-filer fra GtkBuilder.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
da: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
da: Slået fra

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
da: Ugyldig

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
da: Ny genvejstast…

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
da: Rød %d%%, grøn %d%%, blå %d%%, alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
da: Rød %d%%, grøn %d%%, blå %d%%

en: Color: %s
da: Farve: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
da: Meget lys blå

[ctx: Color name]
en: Light Blue
da: Lyseblå

[ctx: Color name]
en: Blue
da: Blå

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
da: Mørkeblå

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
da: Meget mørk blå

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
da: Meget lys grøn

[ctx: Color name]
en: Light Green
da: Lysegrøn

[ctx: Color name]
en: Green
da: Grøn

[ctx: Color name]
en: Dark Green
da: Mørkegrøn

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
da: Meget mørk grøn

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
da: Meget lys gul

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
da: Lysegul

[ctx: Color name]
en: Yellow
da: Gul

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
da: Mørkegul

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
da: Meget mørk gul

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
da: Meget lys orange

[ctx: Color name]
en: Light Orange
da: Lys orange

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
da: Mørk orange

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
da: Meget mørk orange

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
da: Meget lys rød

[ctx: Color name]
en: Light Red
da: Lyserød

[ctx: Color name]
en: Red
da: Rød

[ctx: Color name]
en: Dark Red
da: Mørkerød

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
da: Meget mørk rød

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
da: Meget lys lilla

[ctx: Color name]
en: Light Purple
da: Lyslilla

[ctx: Color name]
en: Purple
da: Lilla

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
da: Mørklilla

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
da: Meget mørk lilla

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
da: Meget lys brun

[ctx: Color name]
en: Light Brown
da: Lysebrun

[ctx: Color name]
en: Brown
da: Brun

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
da: Mørkebrun

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
da: Meget mørk brun

[ctx: Color name]
en: White
da: Hvid

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
da: Lysegrå 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
da: Lysegrå 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
da: Lysegrå 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
da: Lysegrå 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
da: Mørkegrå 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
da: Mørkegrå 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
da: Mørkegrå 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
da: Mørkegrå 4

[ctx: Color name]
en: Black
da: Sort

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Custom color
da: Brugertilpasset farve

en: Create a custom color
da: Opret en brugertilpasset farve

en: Custom color %d: %s
da: Brugertilpasset farve %d: %s

en: Color Plane
da: Farveplan

[ctx: Color channel]
en: Hue
da: Farvetone

[ctx: Color channel]
en: Alpha
da: Alfa

en: C_ustomize
da: _Tilpas

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
da: Tilpas størrelser

en: inch
da: tommer

en: Margins from Printer…
da: Margener fra printer…

en: Custom Size %d
da: Brugertilpasset størrelse %d

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Height:
da: _Højde:

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _Right:
da: _Højre:

en: Paper Margins
da: Papirmargener

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Delete
da: _Slet

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Insert _Emoji
da: Indsæt _emoji

en: Select all
da: Markér alt

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Caps Lock is on
da: Caps Lock er slået til

en: Insert Emoji
da: Indsæt emoji

en: Select a File
da: Vælg en fil

en: Desktop
da: Skrivebord

en: (None)
da: (ingen)

en: Other…
da: Andre…

en: _Name
da: _Navn

note: Open item is always present
en: _Open
da: _Åbn

en: _Save
da: _Gem

en: Select which types of files are shown
da: Vælg hvilke typer filer der vises

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
da: %1$s på %2$s

en: Type name of new folder
da: Indtast navn på ny mappe

en: The folder could not be created
da: Mappen kunne ikke oprettes

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
da: Mappen kunne ikke oprettes, fordi en fil med samme navn allerede findes.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
da: Prøv at bruge et andet mappenavn eller omdøb filen.

en: You need to choose a valid filename.
da: Du skal vælge et gyldigt filnavn.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
da: Kan ikke oprette en fil under %s, da denne ikke er en mappe

en: Cannot create file as the filename is too long
da: Kan ikke oprette fil, da filnavnet er for langt

en: Try using a shorter name.
da: Prøv at bruge et kortere navn.

en: You may only select folders
da: Du kan kun vælge mapper

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
da: Elementet, du valgte, er ikke en mappe; prøv at vælge noget andet.

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: The folder contents could not be displayed
da: Indholdet af mappen kunne ikke vises

en: The file could not be deleted
da: Filen kunne ikke slettes

en: The file could not be moved to the Trash
da: Filen kunne ikke flyttes til papirkurven

en: A folder with that name already exists
da: Der findes allerede en mappe med det navn

en: A file with that name already exists
da: Der findes allerede en fil med det navn

en: A folder cannot be called “.”
da: En mappe må ikke hedde “.”

en: A file cannot be called “.”
da: En fil må ikke hedde “.”

en: A folder cannot be called “..”
da: En mappe må ikke hedde “..”

en: A file cannot be called “..”
da: En fil må ikke hedde “..”

en: Folder names cannot contain “/”
da: Mappenavne må ikke indeholde “/”

en: File names cannot contain “/”
da: Filnavne må ikke indeholde “/”

en: Folder names should not begin with a space
da: Mappenavne bør ikke begynde med et mellemrum

en: File names should not begin with a space
da: Filnavne bør ikke begynde med et mellemrum

en: Folder names should not end with a space
da: Filnavne bør ikke slutte med et mellemrum

en: File names should not end with a space
da: Filenavne bør ikke slutte med et mellemrum

en: Folder names starting with a “.” are hidden
da: Mappenavne som begynder med et “.” er skjulte

en: File names starting with a “.” are hidden
da: Filnavne som begynder med et “.” er skjulte

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
da: Er du sikker på at du vil slette “%s” permanent?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et element, vil det gå tabt permanent.

en: The file could not be renamed
da: Filen kunne ikke omdøbes

en: Could not select file
da: Kunne ikke vælge filen

en: _Visit File
da: _Gå til fil

en: _Open With File Manager
da: _Åbn med filhåndtering

en: _Copy Location
da: _Kopiér sted

en: _Add to Bookmarks
da: _Føj til bogmærker

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: Show _Size Column
da: Vis _størrelseskolonne

en: Show T_ype Column
da: Vis _typekolonne

en: Show _Time
da: Vis _tidspunkt

en: Sort _Folders before Files
da: Sortér _mapper før filer

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
da: Sted

note: Label
en: _Name:
da: _Navn:

en: Searching in %s
da: Søger i %s

en: Searching
da: Søger

en: Enter location
da: Indtast sted

en: Enter location or URL
da: Indtast sted eller URL

en: Modified
da: Ændret

en: Could not read the contents of %s
da: Kunne ikke læse indholdet af %s

en: Could not read the contents of the folder
da: Kunne ikke læse indholdet af mappen

en: Yesterday
da: I går

en: %-e %b
da: %-e. %b

en: %-e %b %Y
da: %-e. %b %Y

en: Audio
da: Lyd

en: Font
da: Skrifttype

en: Image
da: Billede

en: Archive
da: Arkiv

en: Markup
da: Opmærkning

en: Text
da: Tekst

en: Contacts
da: Kontakter

en: Calendar
da: Kalender

en: Document
da: Dokument

en: Presentation
da: Præsentation

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: Unknown
da: Ukendt

en: Home
da: Hjem

en: Cannot change to folder because it is not local
da: Kan ikke skifte til mappen fordi den ikke er lokal

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
da: Der findes allerede en fil som hedder “%s”. Vil du erstatte den?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i “%s”.  Hvis den erstattes, vil dens indhold blive overskrevet.

en: _Replace
da: _Erstat

en: You do not have access to the specified folder.
da: Du har ikke adgang til den angivne mappe.

en: Could not send the search request
da: Kunne ikke sende søgeforespørgslen

en: Accessed
da: Tilgået

en: Create Folder
da: Opret mappe

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
da: Filsystem

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

[ctx: font]
en: None
da: Ingen

en: Width
da: Bredde

en: Weight
da: Vægt

en: Italic
da: Kursiv

en: Slant
da: Skrå

en: Optical Size
da: Optisk størrelse

en: Default
da: Standard

en: Ligatures
da: Ligaturer

en: Letter Case
da: Store/små bogstaver

en: Number Case
da: Store/små former af tal

en: Number Spacing
da: Mellemrum for tal

en: Number Formatting
da: Talformatering

en: Character Variants
da: Tegnvarianter

en: OpenGL context creation failed
da: Kunne ikke oprette OpenGL-kontekst

en: Application menu
da: Programmenu

en: Close
da: Luk

en: Icon '%s' not present in theme %s
da: Ikonet “%s” er ikke tilgængeligt i temaet %s

en: Failed to load icon
da: Kunne ikke indlæse ikon

[ctx: input method menu]
en: Simple
da: Simpel

[ctx: input method menu]
en: None
da: Ingen

en: Question
da: Spørgsmål

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

note: Open Link
en: _Open Link
da: _Åbn link

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
da: Kopiér _linkadresse

en: Show program version
da: Vis programversion

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
da: PROGRAM [URI...] — kør et PROGRAM

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
da: Kør et program (angivet ved dets skrivebordsfilnavn),
    valgfrit givet en eller flere URI'er som argumenter.

en: Error parsing commandline options: %s
da: Fejl ved fortolkning af kommandolinjetilvalg: %s

en: Try "%s --help" for more information.
da: Prøv “%s --help” for at få yderligere information.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
da: %s: manglende programnavn

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
da: Oprettelse af AppInfo fra id understøttes ikke på ikke-unix-operativsystemer

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
da: %s: intet sådant program %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
da: %s: fejl ved programstart: %s

en: Copy URL
da: Kopiér URL

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Lås op

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
da: Dialog er ulåst.
    Klik for at forhindre yderligere ændringer

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
da: Dialog er låst.
    Klik for at foretage ændringer

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
da: Systempolitikken forhindrer ændringer.
    Kontakt din systemadministrator

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
da: Indlæs yderligere GTK+-moduler

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
da: MODULER

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
da: GTK+-fejlretningsflag der skal angives

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
da: GTK+-fejlretningsflag der skal fjernes

en: Cannot open display: %s
da: Kan ikke åbne terminal: %s

en: GTK+ Options
da: GTK+-tilvalg

en: Show GTK+ Options
da: Vis GTK+-tilvalg

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Co_nnect
da: _Tilslut

en: Connect As
da: Forbind som

en: _Anonymous
da: _Anonym

en: Registered U_ser
da: Registreret br_uger

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Domain
da: _Domæne

en: Volume type
da: Lydstyrketype

en: _Hidden
da: _Skjult

en: _Windows system
da: _Windows-system

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Forget password _immediately
da: Glem adgangskode _omgående

en: Remember password until you _logout
da: Husk adgangskode indtil du logger _ud

en: Remember _forever
da: Husk for _altid

en: Unknown Application (PID %d)
da: Ukendt program (PID %d)

en: Unable to end process
da: Kan ikke afbryde proces

en: _End Process
da: _Afbryd proces

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
da: Kan ikke dræbe processen med PID %d. Operationen er ikke implementeret.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
da: Terminaltekstfremviser

en: Top Command
da: Top-kommando

en: Cannot end process with PID %d: %s
da: Kan ikke afbryde processen med PID %d: %s

en: Page %u
da: Side %u

en: Not a valid page setup file
da: Ikke en gyldig sideopsætningsfil

en: Any Printer
da: Enhver printer

en: For portable documents
da: Til transportable dokumenter

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
da: Margener:
     Venstre: %s %s
     Højre: %s %s
     Top: %s %s
     Bund: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
da: Håndtér tilpassede størrelser…

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: File System Root
da: Filsystemets rod

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
da: Åbn %s

en: Recent
da: Seneste

en: Recent files
da: Seneste filer

en: Starred
da: Stjernemarkerede

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
da: Favoritfiler

en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Enter Location
da: Indtast sted

en: Manually enter a location
da: Indtast sted manuelt

en: Trash
da: Papirkurv

en: Open the trash
da: Åbn papirkurven

en: Mount and open “%s”
da: Montér og åbn “%s”

en: Open the contents of the file system
da: Åbn indholdet af filsystemet

en: New bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Add a new bookmark
da: Tilføj et nyt bogmærke

en: Connect to Server
da: Forbind til server

en: Connect to a network server address
da: Forbind til en netværksserveradresse

en: Other Locations
da: Andre steder

en: Show other locations
da: Vis andre steder

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
da: _Tænd

en: _Safely Remove Drive
da: _Fjern drev sikkert

en: _Connect Drive
da: _Forbind drev

en: _Disconnect Drive
da: _Fjern drev

en: _Start Multi-disk Device
da: _Start flerdiskenhed

en: _Stop Multi-disk Device
da: _Stands flerdiskenhed

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
da: _Lås enhed op

en: _Lock Device
da: _Lås enhed

en: Unable to start “%s”
da: Kan ikke starte “%s”

en: Error unlocking “%s”
da: Fejl ved oplåsning af “%s”

en: Unable to access “%s”
da: Kan ikke tilgå “%s”

en: This name is already taken
da: Dette navn er allerede taget

en: Name
da: Navn

en: Unable to unmount “%s”
da: Kan ikke afmontere “%s”

en: Unable to stop “%s”
da: Kan ikke stoppe “%s”

en: Unable to eject “%s”
da: Kan ikke skubbe “%s” ud

en: Unable to eject %s
da: Kan ikke skubbe %s ud

en: Unable to poll “%s” for media changes
da: Kan ikke forespørge “%s” om medieændringer

en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Remove
da: _Fjern

en: Rename…
da: Omdøb…

en: _Mount
da: _Montér

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Detect Media
da: _Søg efter medie

en: Searching for network locations
da: Søger efter netværkssteder

en: No network locations found
da: Ingen netværkssteder fundet

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
da: Kan ikke tilgå sted

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
da: _Tilslut

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
da: Kan ikke afmontere diskenhed

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
da: _Annullér

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
da: Filoverførselsprotokol (FTP)

en: ftp:// or ftps://
da: ftp:// eller ftps://

en: Network File System
da: Netværksfilsystem

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
da: SSH-filoverførselsprotokol

en: sftp:// or ssh://
da: sftp:// eller ssh://

en: dav:// or davs://
da: dav:// eller davs://

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Unable to get remote server location
da: Kan ikke hente sted for fjernserver

en: Networks
da: Netværk

en: On This Computer
da: På denne computer

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
da[0]: %s / %s tilgængelig
da[1]: %s / %s tilgængelig

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Unmount
da: Afmontér

en: Authentication
da: Godkendelse

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: Select a filename
da: Vælg et filnavn

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
da: %s-job nummer %d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
da: Begyndelsestilstand

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
da: Forbereder udskrift

[ctx: print operation status]
en: Generating data
da: Genererer data

[ctx: print operation status]
en: Sending data
da: Sender data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
da: Venter

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
da: Blokerer på grund af problem

[ctx: print operation status]
en: Printing
da: Udskriver

[ctx: print operation status]
en: Finished
da: Afsluttet

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
da: Afsluttet med fejl

en: Preparing %d
da: Forbereder %d

en: Preparing
da: Forbereder

en: Printing %d
da: Udskriver %d

en: Error creating print preview
da: Fejl ved oprettelse af forhåndsvisning til udskrift

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
da: Den mest sandsynlige årsag er, at en midlertidig fil ikke kunne oprettes.

note: window
en: Print
da: Udskriv

en: Printer offline
da: Printeren afkoblet

en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
da: Holder pause

en: Need user intervention
da: Brugerindblanding påkrævet

en: Custom size
da: Brugertilpasset størrelse

en: No printer found
da: Ingen printer fundet

en: Invalid argument to CreateDC
da: Ugyldigt argument til CreateDC

en: Error from StartDoc
da: Fejl fra StartDoc

en: Not enough free memory
da: Utilstrækkelig fri hukommelse

en: Invalid argument to PrintDlgEx
da: Ugyldigt argument til PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
da: Ugyldig pointer til PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
da: Ugyldigt håndtag til PrintDlgEx

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: Pre_view
da: _Forhåndsvisning

en: _Print
da: _Udskriv

en: Getting printer information failed
da: Kunne ikke indhente printerinformation

en: Getting printer information…
da: Indhenter printerinformation…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
da: Venstre til højre, top til bund

en: Left to right, bottom to top
da: Venstre til højre, bund til top

en: Right to left, top to bottom
da: Højre til venstre, top til bund

en: Right to left, bottom to top
da: Højre til venstre, bund til top

en: Top to bottom, left to right
da: Top til bund, venstre til højre

en: Top to bottom, right to left
da: Top til bund, højre til venstre

en: Bottom to top, left to right
da: Bund til top, venstre til højre

en: Bottom to top, right to left
da: Bund til top, højre til venstre

en: Page Ordering
da: Sideorden

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Top to bottom
da: Top til bund

en: Bottom to top
da: Bund til top

en: No item for URI '%s' found
da: Intet element for URI “%s” blev fundet

en: Untitled filter
da: Unavngivet filter

en: Could not remove item
da: Kunne ikke fjerne element

en: Could not clear list
da: Kunne ikke rydde listen

en: Copy _Location
da: Kopiér _sted

en: _Remove From List
da: _Fjern fra liste

en: _Clear List
da: _Ryd liste

en: Show _Private Resources
da: Vis _private ressourcer

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
da: Ingen elementer fundet

en: No recently used resource found with URI '%s'
da: Der blev ikke fundet nogen nyligt brugt ressource med URI “%s”

en: Open '%s'
da: Åbn “%s”

en: Unknown item
da: Ukendt element

en: Unable to find an item with URI '%s'
da: Kan ikke finde et element med URI “%s”

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
da: Kan ikke flytte elementet med URI “%s” til “%s”

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
da: Intet registreret program ved navn “%s” for element med URI “%s” fundet

en: Search
da: Søg

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
da: V

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
da: H

en: _Show All
da: _Vis alle

en: Two finger pinch
da: To-finger-knib

en: Two finger stretch
da: To-finger-stræk

en: Rotate clockwise
da: Rotér med uret

en: Rotate counterclockwise
da: Drej mod uret

en: Two finger swipe left
da: To-finger-strøg til venstre

en: Two finger swipe right
da: To-finger-strøg til højre

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Shortcuts
da: Søgegenveje

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Unknown error when trying to deserialize %s
da: Ukendt fejl ved forsøg på at afserialisere %s

en: No deserialize function found for format %s
da: Ingen afserialiseringsfunktion fundet for formatet %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
da: Både “id” og “name” blev fundet på <%s>-elementet

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
da: Egenskaben “%s” blev fundet to gange på <%s>-elementet

en: <%s> element has invalid ID "%s"
da: <%s>-element har ugyldig ID “%s”

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
da: <%s>-element har hverken en “name”- eller en “id”-egenskab

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
da: Egenskaben “%s” er gentaget to gange på samme <%s>-element

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
da: Egenskaben “%s” er ugyldig på <%s>-elementet i denne sammenhæng

en: Tag "%s" has not been defined.
da: Mærket “%s” er ikke blevet defineret.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
da: Anonymt mærke fundet og mærker kan ikke oprettes.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
da: Mærket “%s” findes ikke i bufferen og mærker kan ikke oprettes.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
da: “%s” er ikke en gyldig egenskabstype

en: "%s" is not a valid attribute name
da: “%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
da: “%s” kunne ikke konverteres til en værdi af typen “%s” til egenskaben “%s”

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
da: “%s” er ikke en gyldig værdi for egenskaben “%s”

en: Tag "%s" already defined
da: Mærket “%s” er allerede defineret

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
da: Mærket “%s” har en ugyldig prioritet “%s”

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
da: Det yderste element i teksten skal være <text_view_markup> og ikke <%s>

en: A <%s> element has already been specified
da: Et <%s>-element er allerede specificeret

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
da: Et <text>-element kan ikke forekomme før et <tags>-element

en: Serialized data is malformed
da: Serialiserede data er fejldannede

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
da: Serialiserede data er fejldannede. Første sektion er ikke GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
da: LRM _venstre-mod-højre-mærke

en: RLM _Right-to-left mark
da: RLM _højre-mod-venstre-mærke

en: LRE Left-to-right _embedding
da: LRE venstre-mod-højre-_indlejring

en: RLE Right-to-left e_mbedding
da: RLE højre-mod-venstre-i_ndlejring

en: LRO Left-to-right _override
da: LRO venstre-mod-højre-_overskrivning

en: RLO Right-to-left o_verride
da: RLO højre-mod-venstre-o_verskrivning

en: PDF _Pop directional formatting
da: PDF _glem retningsformatering

en: ZWS _Zero width space
da: ZWS _nul bredde mellemrum

en: ZWJ Zero width _joiner
da: ZWJ nul bredde _sammenbinder

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
da: ZWNJ nul bredde i_kke-sammenbinder

en: Adjusts the volume
da: Justerer lydstyrken

en: Muted
da: Tavs

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: Move
da: Flyt

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Always on Top
da: Altid øverst

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
da: Vil du bruge GTK+-inspektøren?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
da: GTK+-inspektøren er en interaktiv fejlsøger, som lader dig udforske og ændre bestanddelene af ethvert GTK+-program. Dens brug kan forårsage fejl eller nedbrud af programmet.

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Activate
da: Aktivér

en: State
da: Status

en: Prefix
da: Præfiks

en: Enabled
da: Slået til

en: Parameter Type
da: Parametertype

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
da: Her kan du skrive enhver CSS-regel, som genkendes af GTK+.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
da: Du kan midlertidigt deaktivere dette brugertilpassede CSS ved at klikke på knappen “Pause” ovenfor.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
da: Ændringer gennemføres omgående og globalt for hele programmet.

en: Saving CSS failed
da: Kunne ikke gemme CSS

en: Disable this custom CSS
da: Deaktivér denne brugertilpassede CSS

en: Save the current CSS
da: Gem den nuværende CSS

en: ID
da: Id

en: Style Classes
da: Stilklasser

en: CSS Property
da: CSS-egenskab

en: Value
da: Værdi

en: Show data
da: Vis data

[ctx: GL version]
en: None
da: Ingen

[ctx: GL vendor]
en: None
da: Ingen

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
da: IM-kontekst fast angivet ved GTK_IM_MODULE

en: GTK+ Version
da: GTK+-version

en: GDK Backend
da: GDK-motor

en: Pango Fontmap
da: Pango-skrifttypesamling

en: Input Method
da: Indtastningsmetode

en: Application ID
da: Program-id

en: Resource Path
da: Ressourcesti

en: Display
da: Skærm

en: RGBA visual
da: RGBA visuel

en: Composited
da: Sammensat

en: GL Version
da: GL-version

en: GL Vendor
da: GL-forhandler

[ctx: event phase]
en: None
da: Ingen

[ctx: event phase]
en: Capture
da: Indfangning

[ctx: event phase]
en: Bubble
da: Boble

[ctx: event phase]
en: Target
da: Mål

en: Unnamed section
da: Unavngivet afsnit

en: Label
da: Etiket

en: Action
da: Handling

en: Target
da: Mål

en: Icon
da: Ikon

en: Address
da: Adresse

en: Reference count
da: Referencetal

en: Buildable ID
da: Buildable-id

en: Default Widget
da: Standardkontrol

en: Properties
da: Egenskaber

en: Focus Widget
da: Giv fokus til kontrol

en: Mnemonic Label
da: Huskevenlig etiket

en: Request mode
da: Anmodningstilstand

en: Allocation
da: Allokering

en: Baseline
da: Grundlinje

en: Clip area
da: Klippeområde

en: Frame Clock
da: Billedur

en: Tick callback
da: Tilbagekald for tik

en: Frame count
da: Antal billeder

en: Frame rate
da: Billedrate

en: Accessible role
da: Tilgængelig rolle

en: Accessible name
da: Tilgængeligt navn

en: Accessible description
da: Tilgængelig beskrivelse

en: Mapped
da: Optegnet

en: Realized
da: Realiseret

en: Is Toplevel
da: Er topniveau

en: Child Visible
da: Underelement synligt

en: Object
da: Objekt

en: Pointer: %p
da: Markør: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Object: %p (%s)
da: Objekt: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
da: Egenskabstype kan ikke ændres: %s

en: Attribute mapping
da: Attributafbildning

en: Column:
da: Kolonne:

[ctx: property name]
en: None
da: Intet

en: Defined at: %p (%s)
da: Definition: %p (%s)

en: inverted
da: omvendt

en: bidirectional, inverted
da: to retninger, omvendt

en: bidirectional
da: to retninger

en: Setting:
da: Indstilling:

en: Source:
da: Kilde:

en: Reset
da: Nulstil

en: Theme
da: Tema

en: Property
da: Egenskab

en: Attribute
da: Attribut

en: Defined At
da: Definition

en: Path
da: Sti

en: Count
da: Antal

en: Size
da: Størrelse

en: Name:
da: Navn:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Selector
da: Vælger

en: Yes
da: Ja

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Ignore hidden
da: Ignorér skjulte

en: Mode
da: Tilstand

[ctx: sizegroup mode]
en: None
da: Ingen

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
da: Vandret

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
da: Lodret

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
da: Begge

en: GLib must be configured with --enable-debug
da: GLib skal være configureret med --enable-debug

en: Self 1
da: Selv 1

en: Cumulative 1
da: Kumulativ 1

en: Self 2
da: Selv 2

en: Cumulative 2
da: Kumulativ 2

en: Self
da: Selv

en: Cumulative
da: Kumulativ

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
da: Aktivér statistik med GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
da: Tema fast angivet ved GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
da: Motoren understøtter ikke vinduesskalering

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
da: Indstillingen er fast angivet ved GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
da: Kan ikke indstilles under kørsel.
    Brug GDK_GL=always eller GDK_GL=disable i stedet

en: GL rendering is disabled
da: GL-tegning er slået fra

en: GTK+ Theme
da: GTK+-tema

en: Dark Variant
da: Mørk variant

en: Cursor Theme
da: Markørtema

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Font Scale
da: Skrifttypeskala

en: Text Direction
da: Tekstretning

en: Left-to-Right
da: Venstre til højre

en: Right-to-Left
da: Højre til venstre

en: Window scaling
da: Vinduesskalering

en: Animations
da: Animationer

en: Slowdown
da: Langsomhed

en: Rendering Mode
da: Optegningstilstand

en: Similar
da: Lignende

en: Recording
da: Optagelse

en: Show Graphic Updates
da: Vis grafiske opdateringer

en: Show Baselines
da: Vis grundlinjer

en: Show Layout Borders
da: Vis layoutgrænser

en: Show Pixel Cache
da: Vis pixel-lager

en: Show Widget Resizes
da: Vis størrelsesændringer af kontrol

en: Simulate touchscreen
da: Simulér berøringsfølsom skærm

en: GL Rendering
da: GL-optegning

en: When needed
da: Når nødvendigt

en: Always
da: Altid

en: Disabled
da: Slået fra

en: Software GL
da: Software-GL

en: Software Surfaces
da: Softwareoverflader

en: Texture Rectangle Extension
da: Udvidelse til teksturrektangler

en: Select an Object
da: Vælg et objekt

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show all Objects
da: Vis alle objekter

en: Collect Statistics
da: Indsaml statistik

en: Show all Resources
da: Vis alle ressourcer

en: Trace signal emissions on this object
da: Følg signaludsendelser for dette objekt

en: Clear log
da: Ryd log

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Signals
da: Signaler

en: Child Properties
da: Egenskaber for underelementer

en: Class Hierarchy
da: Klassehierarki

en: CSS Selector
da: CSS-vælger

en: CSS nodes
da: CSS-knuder

en: Size Groups
da: Størrelsesgrupper

en: Actions
da: Handlinger

en: Gestures
da: Gestusser

en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: Objects
da: Objekter

en: Statistics
da: Statistik

en: Resources
da: Ressourcer

en: Visual
da: Visuelt

en: General
da: Generelt

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
da: Tilgå alle varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
da: Former over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
da: Mærkepositionering over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
da: Substitutioner over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
da: Alternativer for brøker

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
da: Akhand

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
da: Former under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
da: Mærkepositionering under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
da: Substitutioner under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
da: Kontekstafhængige varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
da: Former med forskel på store/små bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
da: Glyfkomposition / dekomposition

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
da: Sammensat form efter Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
da: Sammensatte former

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
da: Kontekstafhængige ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
da: Centreret CJK-tegnsætning

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
da: Mellemrum mellem store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
da: Kontekstafhængig dekoration (swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
da: Positionering ved skråskrift

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
da: Mellemstore kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
da: Små kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
da: Afstande

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
da: Automatiske ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
da: Nævnere

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
da: Former uden prik

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
da: Ekspertformer

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
da: Varianter for glyf ved linjeafslutning

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
da: Afslutningsformer #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
da: Afslutningsformer #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
da: Afslutningsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
da: Fladgjorte accentformer

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
da: Brøker

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
da: Fuld bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
da: Halve former

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
da: Halantformer

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
da: Varianter med halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
da: Historiske former

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
da: Vandrette kanavarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
da: Historiske ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
da: Hojo-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
da: Halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
da: Begyndelsesformer

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
da: Uforbundne former

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
da: Varianter til tekstjustering

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
da: JIS78-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
da: JIS83-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
da: JIS90-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
da: JIS2004-former

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
da: Knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
da: Venstre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
da: Standardligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
da: Indledende jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
da: Linjejusterede cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
da: Lokaliserede former

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
da: Varianter for venstre-mod-højre

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
da: Spejlvendte former for venstre-mod-højre

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
da: Mærkepositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
da: Medialformer #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
da: Medialformer

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
da: Matematisk græsk

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
da: Mærke til mærke-positionering

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
da: Mærkepositionering via substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
da: Særlige notationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
da: NLC-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
da: Nuktaformer

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
da: Tællere

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
da: Gammeldags cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
da: Optiske grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
da: Ordenstal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
da: Ornamenter

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
da: Varianter til proportional bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
da: Mellemstore kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
da: Proportional kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
da: Proportionale cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
da: Former foran basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
da: Substitutioner foran basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
da: Former efter basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
da: Substitutioner efter basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
da: Proportional bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
da: Kvart bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
da: Tilfældig

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
da: Påkrævede kontekstafhængige varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
da: Rakar-former

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
da: Påkrævede ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
da: Reph-former

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
da: Højre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
da: Varianter for højre-mod-venstre

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
da: Spejlvendte former for højre-mod-venstre

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
da: “Ruby”-notationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
da: Påkrævede varianter til tekst med variabel bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
da: Stilvarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
da: Videnskabelig sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
da: Optisk størrelse

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
da: Små kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
da: Forenklede former

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
da: Stilsæt 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
da: Stilsæt 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
da: Stilsæt 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
da: Stilsæt 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
da: Stilsæt 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
da: Stilsæt 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
da: Stilsæt 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
da: Stilsæt 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
da: Stilsæt 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
da: Stilsæt 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
da: Stilsæt 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
da: Stilsæt 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
da: Stilsæt 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
da: Stilsæt 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
da: Stilsæt 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
da: Stilsæt 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
da: Stilsæt 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
da: Stilsæt 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
da: Stilsæt 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
da: Stilsæt 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
da: Varianter til matematisk hævet/sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
da: Dekomposition til udstrakt glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
da: Sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
da: Hævet skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
da: Dekorationer (swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
da: Titel

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
da: Efterfølgende jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
da: Traditionelle former til navne

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
da: Tabelcifre

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
da: Traditionelle former

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
da: Tredjedelsbredde

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
da: Uden store/små bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
da: Alternativ lodret justering

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
da: Vattu-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
da: Lodret skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
da: Alternativ lodret justering i halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
da: Vokal-jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
da: Lodrette kanavarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
da: Lodret knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
da: Alternativ lodret proportional justering

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
da: Lodrette varianter og rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
da: Lodrette varianter til rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
da: Nul med skråstreg

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
da: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
da: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
da: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
da: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
da: DL-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
da: Choukei 2-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
da: Choukei 3-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
da: Choukei 4-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
da: Choukei 40-konvolut

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
da: hagaki (postkort)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
da: kahu-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
da: kaku2-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
da: kaku3-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
da: kaku4-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
da: kaku5-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
da: kaku7-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
da: kaku8-konvolut

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
da: oufuku (svarpostkort)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
da: you4-konvolut

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
da: you6-konvolut

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
da: 6×9-konvolut

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
da: 7×9-konvolut

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
da: 8×10-konvolut

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
da: 9×11-konvolut

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
da: 9×12-konvolut

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
da: a2-konvolut

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
da: c5-konvolut

[ctx: paper size]
en: European edp
da: Europæisk edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
da: Fan-Fold europæisk

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
da: Fan-Fold amerikansk

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
da: Fan-Fold tysk legal

[ctx: paper size]
en: Government Legal
da: Government legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
da: Government letter

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
da: Indeks 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
da: Indeks 4×6 (postkort)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
da: Indeks 4×6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
da: Indeks 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
da: Faktura

[ctx: paper size]
en: US Legal
da: Amerikansk legal

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
da: Amerikansk legal ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
da: Amerikansk letter

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
da: Amerikansk letter ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
da: Amerikansk letter plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
da: Monark-konvolut

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
da: #10-konvolut

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
da: #11-konvolut

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
da: #12-konvolut

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
da: #14-konvolut

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
da: #9-konvolut

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
da: Personlig konvolut

[ctx: paper size]
en: Wide Format
da: Bredt format

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
da: Invitationskonvolut

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
da: Italiensk konvolut

[ctx: paper size]
en: Large Photo
da: Stort fotografi

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
da: Mellemstort fotografi

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
da: Postfix-konvolut

[ctx: paper size]
en: Small Photo
da: Lille fotografi

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
da: Bredt fotografi

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
da: prc1-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
da: prc10-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
da: prc2-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
da: prc3-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
da: prc4-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
da: prc5-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
da: prc6-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
da: prc7-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
da: prc8-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
da: prc9-konvolut

[ctx: Script]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: Script]
en: Armenian
da: Armensk

[ctx: Script]
en: Coptic
da: Koptisk

[ctx: Script]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: Script]
en: Ethiopic
da: Etiopisk

[ctx: Script]
en: Georgian
da: Georgisk

[ctx: Script]
en: Gothic
da: Gotisk

[ctx: Script]
en: Greek
da: Græsk

[ctx: Script]
en: Hebrew
da: Hebræisk

[ctx: Script]
en: Latin
da: Latinsk

[ctx: Script]
en: Mongolian
da: Mongolsk

[ctx: Script]
en: Old Italic
da: Gammel kursiv

[ctx: Script]
en: Runic
da: Runer

[ctx: Script]
en: Syriac
da: Syrisk

[ctx: Script]
en: Tamil
da: Tamilsk

[ctx: Script]
en: Tibetan
da: Tibetansk

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
da: Canadisk-indiansk

[ctx: Script]
en: Braille
da: Punktskrift

[ctx: Script]
en: Cypriot
da: Kypriotisk

[ctx: Script]
en: Shavian
da: Shaw-alfabetet

[ctx: Script]
en: Ugaritic
da: Ugaritisk

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
da: Ny tai lue

[ctx: Script]
en: Buginese
da: Buginesisk

[ctx: Script]
en: Glagolitic
da: Glagolitisk

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
da: Syloti nagri

[ctx: Script]
en: Old Persian
da: Oldpersisk

[ctx: Script]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Script]
en: Balinese
da: Balinesisk

[ctx: Script]
en: Cuneiform
da: Kileskrift

[ctx: Script]
en: Phoenician
da: Fønikisk

[ctx: Script]
en: Kayah Li
da: Kayah li

[ctx: Script]
en: Sundanese
da: Sundanesisk

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
da: Ol chiki

[ctx: Script]
en: Carian
da: Karisk

[ctx: Script]
en: Lycian
da: Lykisk

[ctx: Script]
en: Lydian
da: Lydisk

[ctx: Script]
en: Avestan
da: Avestisk

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
da: Ægyptiske hieroglyffer

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
da: Fyrstetidsaramæisk

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
da: Inskriptions-pahlavi

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
da: Insriptions-parthisk

[ctx: Script]
en: Javanese
da: Javanesisk

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
da: Meetei mayek

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
da: Gammelsydarabisk

[ctx: Script]
en: Old Turkic
da: Orchonskrift

[ctx: Script]
en: Samaritan
da: Samaritansk

[ctx: Script]
en: Tai Tham
da: Tai tham

[ctx: Script]
en: Tai Viet
da: Tai viet

[ctx: Script]
en: Mandaic
da: Mandæisk

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
da: Meroitisk skrift

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
da: Meroitiske hieroglyffer

[ctx: Script]
en: Miao
da: Pollardskrift

[ctx: Script]
en: Sora Sompeng
da: Sora sompeng

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
da: Kaukasisk albansk

[ctx: Script]
en: Duployan
da: Duployé

[ctx: Script]
en: Elbasan
da: Elbasansk

[ctx: Script]
en: Khudawadi, Sindhi
da: Khudabadi, Sindhi

[ctx: Script]
en: Manichaean
da: Manikæisk

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
da: Mende-kikakui

[ctx: Script]
en: Nabataean
da: Nabateisk

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
da: Gammelnordarabisk

[ctx: Script]
en: Old Permic
da: Gammelpermisk

[ctx: Script]
en: Palmyrene
da: Palmyrisk

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
da: Anatoliske hieroglyffer

[ctx: Script]
en: Hatran
da: Hatra

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
da: Ungarske runer

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
da: Masaram gondi

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
da: Kvadratskrift (Zanabazar)

en: About
da: Om

en: Credits
da: Bidragydere

en: _View All Applications
da: _Vis alle programmer

en: _Find New Applications
da: _Find nye programmer

en: No applications found.
da: Ingen programmer fundet.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
da: Indstillinger

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
da: Tjenester

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
da: Skjul %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
da: Skjul andre

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
da: Vis alle

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
da: Afslut %s

en: _Next
da: _Næste

en: _Back
da: _Forrige

en: _Finish
da: _Færdig

en: Select a Color
da: Vælg en farve

en: Pick a color from the screen
da: Vælg en farve fra skærmen

en: Color Name
da: Farvenavn

en: Alpha
da: Alfa

[ctx: Color channel]
en: H
da: F

en: Hue
da: Farvetone

[ctx: Color Channel]
en: S
da: M

en: Saturation
da: Mætning

en: Smileys & People
da: Smileyer & mennesker

en: Body & Clothing
da: Krop & tøj

en: Animals & Nature
da: Dyr & natur

en: Food & Drink
da: Mad & drikke

en: Travel & Places
da: Rejse & steder

en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: emoji category]
en: Objects
da: Objekter

en: Symbols
da: Symboler

en: Flags
da: Flag

en: File Chooser Widget
da: Filvælgerkontrol

en: Places
da: Placeringer

en: Browse Header Revealer
da: Gennemse headerviser

en: Browse Header Stack
da: Gennemse headerstak

en: PathBar Layer
da: Stibjælkelag

en: Location Layer
da: Stedlag

en: Search Layer
da: Søg lag

en: Files
da: Filer

en: Remote location — only searching the current folder
da: Fjernsted — søger kun i nuværende mappe

en: Folder Name
da: Mappenavn

en: _Create
da: _Opret

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Search font name
da: Søg skrifttypenavn

en: Font Family
da: Skrifttypefamilie

en: Preview text
da: Forhåndsvis tekst

en: No Fonts Found
da: Ingen skrifttyper fundet

en: _Format for:
da: _Formatér til:

en: _Paper size:
da: _Papirstørrelse:

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: Portrait
da: Portræt

en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

en: Landscape
da: Landskab

en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

en: Down Path
da: Ned ad stien

en: Up Path
da: Op ad stien

en: Server Addresses
da: Serveradresser

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
da: Serveradresser består af et protokolpræfiks og en adresse. Eksempler:

en: Available Protocols
da: Tilgængelige protokoller

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
da: Ingen seneste servere fundet

en: Recent Servers
da: Seneste servere

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Connect to _Server
da: Forbind til _server

en: Enter server address…
da: Indtast serveradresse…

en: Range
da: Interval

en: _All Pages
da: _Alle sider

en: C_urrent Page
da: N_uværende side

en: Se_lection
da: _Valg

en: Pag_es:
da: Sid_er:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
da: Angiv et eller flere sideintervaller,
     f.eks. 1–3, 7, 11

en: Pages
da: Sider

en: Copies
da: Kopier

en: Copie_s:
da: Kopi_er:

en: C_ollate
da: _Sætvis

en: _Reverse
da: _Omvendt

en: T_wo-sided:
da: Do_bbeltsidet:

en: Pages per _side:
da: Sider pr. _ark:

en: Page or_dering:
da: Sideor_den:

en: _Only print:
da: Udskriv _kun:

en: All sheets
da: Alle ark

en: Even sheets
da: Lige ark

en: Odd sheets
da: Ulige ark

en: Sc_ale:
da: Sk_ala:

en: Paper
da: Papir

en: Paper _type:
da: Papir_type:

en: Paper _source:
da: Papir_kilde:

en: Output t_ray:
da: Udskrifts_bakke:

en: Or_ientation:
da: _Orientering:

en: Job Details
da: Opgavedetaljer

en: Pri_ority:
da: Pri_oritet:

en: _Billing info:
da: _Betalingsinformation:

en: Print Document
da: Udskriv dokument

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
da: _Nu

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
da: P_å:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
da: Angiv udskriftstidspunkt,
     f.eks. 15:30, 14:15:20

en: Time of print
da: Udskriftstidspunkt

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
da: _Venter

en: Hold the job until it is explicitly released
da: Lad jobbet vente indtil det eksplicit frigøres

en: Add Cover Page
da: Tilføj forside

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
da: F_ør:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
da: _Efter:

en: Job
da: Opgave

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
da: Billedkvalitet

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
da: Farve

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
da: Færdiggør

en: Advanced
da: Avanceret

en: Some of the settings in the dialog conflict
da: Nogle af dialogens indstillinger er i modstrid

en: Select which type of documents are shown
da: Vælg hvilken type dokumenter der skal vises

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Turns volume up or down
da: Skruer lydstyrken op eller ned

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Increases the volume
da: Forøger lydstyrken

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Decreases the volume
da: Reducerer lydstyrken

en: Failed to write header
da: Kunne ikke skrive header

en: Failed to write hash table
da: Kunne ikke skrive hashtabel

en: Failed to write folder index
da: Kunne ikke skrive mappeindeks

en: Failed to rewrite header
da: Kunne ikke skrive header igen

en: Failed to open file %s : %s
da: Kunne ikke åbne filen %s : %s

en: Failed to write cache file: %s
da: Kunne ikke skrive lagerfil: %s

en: The generated cache was invalid.
da: Det genererede lager var ugyldigt.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s, fjerner så %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
da: Kunne ikke omdøbe %s tilbage til %s: %s.

en: Cache file created successfully.
da: Lagerfil oprettet korrekt.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
da: Overskriv et eksisterende lager, selv hvis det er opdateret

en: Don't check for the existence of index.theme
da: Tjek ikke hvorvidt index.theme findes

en: Don't include image data in the cache
da: Inkludér ikke billeddata i lageret

en: Include image data in the cache
da: Inkludér billeddata i lageret

en: Output a C header file
da: Udskriv header-fil til C

en: Turn off verbose output
da: Deaktivér detaljeret udskrift

en: Validate existing icon cache
da: Validér eksisterende ikonlager

en: File not found: %s
da: Filen ikke fundet: %s

en: Not a valid icon cache: %s
da: Ikke et gyldigt ikonlager: %s

en: No theme index file.
da: Ingen temaindeksfil.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
da: Ingen temaindeksfil i “%s”.
    Hvis du virkelig vil oprette et ikonlager her, så brug --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
da: Amharisk (EZ+)

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
da: Kyrillisk (transskriberet)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
da: Inuktitut (transskriberet)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
da: Gentagne tryk

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
da: Thai-lao

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
da: Tigrinnya-eritriansk (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
da: Tigrinnya-etiopisk (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
da: Vietnamesisk (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
da: X-indtastningsmetode

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dokumentet “%s” på printeren %s

en: Authentication is required to print a document on %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive et dokument på %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for jobbet “%s”

en: Authentication is required to get attributes of a job
da: Der kræves godkendelse til at indlæse et jobs egenskaber

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for printeren %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for en printer

en: Authentication is required to get default printer of %s
da: Der kræves godkendelse for at indlæse standardprinteren for %s

en: Authentication is required to get printers from %s
da: Der kræves godkendelse for at indlæse printere fra %s

en: Authentication is required to get a file from %s
da: Der kræves godkendelse til at hente en fil fra %s

en: Authentication is required on %s
da: Der kræves godkendelse på %s

en: Domain:
da: Domæne:

en: Authentication is required to print document “%s”
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dokumentet “%s”

en: Authentication is required to print this document on printer %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dette dokument på printeren %s

en: Authentication is required to print this document
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dette dokument

en: Printer “%s” is low on toner.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for toner.

en: Printer “%s” has no toner left.
da: Printeren “%s” er løbet tør for toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for fremkalder.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
da: Printeren “%s” er løbet tør for fremkalder.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for mindst en farve.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
da: Printeren “%s” er løbet tør for mindst en farve.

en: The cover is open on printer “%s”.
da: Kabinettet er åbent på printeren “%s”.

en: The door is open on printer “%s”.
da: Lågen er åben på printeren “%s”.

en: Printer “%s” is low on paper.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for papir.

en: Printer “%s” is out of paper.
da: Printeren “%s” er løbet tør for papir.

en: Printer “%s” is currently offline.
da: Printeren “%s” er i øjeblikket offline.

en: There is a problem on printer “%s”.
da: Der er et problem med printeren “%s”.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
da: På pause ; afviser job

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
da: Afviser job

[ctx: printing option]
en: Two Sided
da: Dobbeltsidet

[ctx: printing option]
en: Paper Type
da: Papirtype

[ctx: printing option]
en: Paper Source
da: Papirkilde

[ctx: printing option]
en: Output Tray
da: Udskriftsbakke

[ctx: printing option]
en: Resolution
da: Opløsning

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
da: Forfiltrering af GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
da: Enkeltsidet

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lang kant (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Kort kant (omvendt)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
da: Vælg automatisk

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
da: Printerforvalg

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
da: Indlejr kun GhostScript-skrifttyper

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
da: Konvertér til PS niveau 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
da: Konvertér til PS niveau 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
da: Ingen forfiltrering

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: sides]
en: One Sided
da: Enkeltsidet

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lange kant (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Korte kant (omvendt)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
da: Øverste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
da: Midterste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
da: Nederste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
da: Sidekurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
da: Venstre kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
da: Højre kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
da: Centerkurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
da: Bagerste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
da: Opadvendt kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
da: Nedadvendt kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
da: Højkapacitetskurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
da: Stablemaskine %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
da: Postkasse %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
da: Min postkasse

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
da: Bakke %d

en: Printer Default
da: Printerforvalg

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
da: Presserende

en: High
da: Høj

en: Medium
da: Mellem

en: Low
da: Lav

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
da: Jobprioritet

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
da: Betalingsinformation

[ctx: cover page]
en: None
da: Ingen

[ctx: cover page]
en: Classified
da: Klassificeret

[ctx: cover page]
en: Confidential
da: Betroet

[ctx: cover page]
en: Secret
da: Hemmelig

[ctx: cover page]
en: Standard
da: Forvalg

[ctx: cover page]
en: Top Secret
da: Tophemmelig

[ctx: cover page]
en: Unclassified
da: Uklassificeret

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
da: Sider pr. ark

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
da: Sideorden

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
da: Før

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
da: Efter

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
da: Udskriv

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
da: Udskriv på tidspunkt

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
da: Brugertilpasset %sx%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
da: Printerprofil

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
da: Farvehåndtering er ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
da: Ingen profil tilgængelig

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
da: Uspecificeret profil

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Pages per _sheet:
da: Sider pr. _ark:

en: File
da: Fil

en: _Output format
da: _Udskriftsformat

en: Print to LPR
da: Udskriv til LPR

en: Pages Per Sheet
da: Antal sider pr. ark

en: Command Line
da: Kommandolinje

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
da: printeren afkoblet

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
da: klar til udskrift

note: SUN_BRANDING
en: processing job
da: behandler job

note: SUN_BRANDING
en: paused
da: holder pause

note: SUN_BRANDING
en: unknown
da: ukendt

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
da: test-uddata.%s

en: Print to Test Printer
da: Udskriv til testprinter
