gtk+ 2.6 - en to fa translation catalogue (1568 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
fa: نوع نمایشگر broadway پشتیبانی نمی‌شود: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
fa: خطا در تجزیهٔ گزینهٔ ‪--gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
fa: خطا در تجزیهٔ گزینهٔ ‪--gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
fa: ردهٔ برنامه، به شکل مورد استفادهٔ مدیر پنجره‌ها

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
fa: نام برنامه، به شکل مورد استفادهٔ مدیر پنجره‌ها

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
fa: نمایشگر X مورد استفاده

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
fa: پرچم‌های اشکال‌زدایی GDK که باید یک شوند

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
fa: پرچم‌های اشکال‌زدایی GDK که باید صفر شوند

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
fa: پشتیبانی از GL توسط GDK_DEBUG از کار افتاده

en: The current backend does not support OpenGL
fa: پسانه در حال حاضر از OpenGL پشتیبانی نمی‌کند

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
fa: پس‌بر

[ctx: keyboard label]
en: Tab
fa: جهش

[ctx: keyboard label]
en: Return
fa: بازگشت

[ctx: keyboard label]
en: Pause
fa: مکث

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
fa: قفل _لغزش

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
fa: _درخواست سامانه

[ctx: keyboard label]
en: Escape
fa: گریز

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
fa: کلید _رسانه

[ctx: keyboard label]
en: Home
fa: خانه

[ctx: keyboard label]
en: Left
fa: چپ

[ctx: keyboard label]
en: Up
fa: بالا

[ctx: keyboard label]
en: Right
fa: راست

[ctx: keyboard label]
en: Down
fa: پایین

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
fa: صفحه‌_بالا

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
fa: صفحه‌_پایین

[ctx: keyboard label]
en: End
fa: پایان

[ctx: keyboard label]
en: Begin
fa: آغاز

[ctx: keyboard label]
en: Print
fa: چاپ

[ctx: keyboard label]
en: Insert
fa: درج

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
fa: قفل _اعداد

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
fa: _فاصلهٔ صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
fa: _جهش صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
fa: _ورود صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
fa: _خانه صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
fa: جهت _چپ صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
fa: جهت _بالای صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
fa: جهت _راست صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
fa: جهت _پایین صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
fa: _صفحه‌بالای صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
fa: _پیشین صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
fa: _صفحه‌پایین صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
fa: _بعدی صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
fa: _پایان صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
fa: آ_غاز صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
fa: _درج صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
fa: _حذف صفحه اعداد

[ctx: keyboard label]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
fa: افزایش درخشندگی صفحه‌نمایش

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
fa: کاهش درخشندگی صفحه‌نمایش

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
fa: افزایش درخشندگی

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
fa: کاهش درخشندگی

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
fa: بی‌صدا

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
fa: میکروفن بی‌صدا

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
fa: کاهش بلندی صدا

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
fa: افزایش بلندی صدا

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
fa: پخش صوت

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
fa: توقف صوت

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
fa: صوت بعدی

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
fa: صوت قبلی

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
fa: ضبط صوت

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
fa: مکث صوت

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
fa: عقب‌بردن صوت

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
fa: رسانه صوتی

[ctx: keyboard label]
en: Eject
fa: بیرون دادن

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
fa: کاوشگر

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
fa: ماشین‌حساب

[ctx: keyboard label]
en: Mail
fa: نامه

[ctx: keyboard label]
en: WWW
fa: وب

[ctx: keyboard label]
en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: keyboard label]
en: Tools
fa: ابزارها

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
fa: محافظ صفحه‌نمایش

[ctx: keyboard label]
en: Battery
fa: باتری

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
fa: اجرا ۱

[ctx: keyboard label]
en: Forward
fa: جلو

[ctx: keyboard label]
en: Back
fa: عقب

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
fa: خواب

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
fa: خواب زمستانی

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
fa: شبکهٔ بی‌سیم

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
fa: دوربین وب

[ctx: keyboard label]
en: Display
fa: نمایشگر

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
fa: تغییرحالت صفحه‌لمسی

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
fa: بیدار کردن

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
fa: تعلیق کردن

en: Unable to create a GL pixel format
fa: ناتوان در ایجاد یک قالب پیکسلی GL

en: Unable to create a GL context
fa: امکان ساخت زمینه مناسب برای GL نبود

en: No available configurations for the given pixel format
fa: هیچ پیکربندی برای قالب نقطه‌ای ارائه شده موجود نیست

en: No GL implementation is available
fa: هیچ پیاده‌سازی GLای پیدا نشد

en: Core GL is not available on EGL implementation
fa: Core GL روی پیاده‌سازی EGL موجود نیست

en: Starting %s
fa: در حال آغاز %s

en: Opening %s
fa: در حال گشودن %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
fa[0]: درحال گشودن %Id مورد

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
fa: هیچ پیکربندی‌ای برای قالب نقطه‌ای RGBA وارد شده موجود نیست

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
fa: تغییر وضعیت سلول

[ctx: Action name]
en: Toggle
fa: تغییر وضعیت

[ctx: Action name]
en: Click
fa: کلیک

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
fa: دکمه را کلیک می‌کند

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
fa: گسترش یا کشیدن

[ctx: Action name]
en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: Action name]
en: Activate
fa: فعال‌سازی

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
fa: در نمای درختی شامل این سلول، ردیف را گسترش یا می‌کشد

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
fa: یک ویجت می‌سازد که در آن محتویات سلول می‌توانند ویرایش شوند

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
fa: سلول را فعال می‌کند

[ctx: Action name]
en: Select
fa: انتخاب

[ctx: Action name]
en: Customize
fa: سفارشی‌سازی

[ctx: Action description]
en: Selects the color
fa: رنگ را انتخاب می‌کند

[ctx: Action description]
en: Activates the color
fa: رنگ را فعال می‌کند

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
fa: رنگ را سفارشی می‌کند

[ctx: Action name]
en: Press
fa: فشردن

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
fa: ‫combobox را فشار می‌دهد

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
fa: ورودی را فعال می‌کند

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
fa: بسط‌دهنده را فعال می‌کند

[ctx: Action name]
en: Show location
fa: نمایش مکان

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
fa: نمایش زمینهٔ متنی مکان گزینشگر پرونده

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
fa: _درباره

[ctx: Stock label]
en: _Add
fa: ا_فزودن

[ctx: Stock label]
en: _Bold
fa: _تو پُر

[ctx: Stock label]
en: _CD-ROM
fa: _سی‌دی گردان

[ctx: Stock label]
en: _Clear
fa: _پاک کردن

[ctx: Stock label]
en: _Close
fa: _بستن

en: Minimize
fa: حداقل کردن

en: Maximize
fa: حداکثر کردن

en: Restore
fa: بازآوری

[ctx: Stock label]
en: _Copy
fa: _رونوشت

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
fa: _برش

[ctx: Stock label]
en: _Delete
fa: _حذف

[ctx: Stock label]
en: Error
fa: خطا

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
fa: اطلاعات

[ctx: Stock label]
en: Question
fa: پرسش

[ctx: Stock label]
en: Warning
fa: اخطار

[ctx: Stock label]
en: _Execute
fa: ا_جرا

[ctx: Stock label]
en: _File
fa: _پرونده

[ctx: Stock label]
en: _Find
fa: _یافتن

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
fa: یافتن و _جایگزینی

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
fa: _فلاپی

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
fa: _تمام‌صفحه

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
fa: _پایین

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
fa: _نخست

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
fa: آ_خر

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
fa: _بالا

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
fa: _عقب

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
fa: _پایین

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
fa: _جلو

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
fa: _بالا

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
fa: دیسکِ _سخت

[ctx: Stock label]
en: _Help
fa: _راهنما

[ctx: Stock label]
en: _Home
fa: _خانه

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
fa: افزایش تورفتگی

[ctx: Stock label]
en: _Italic
fa: _مورب

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
fa: _پرش به

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
fa: _مرکز

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
fa: _پُر کردن

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
fa: _چپ چین

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
fa: _راست چین

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
fa: تر_ک حالت تمام‌صفحه

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
fa: _جلو بردن

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
fa: _بعدی

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
fa: _مکث

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
fa: _پخش

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
fa: _قبلی

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
fa: _ضبط

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
fa: _عقب بردن

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
fa: تو_قف

[ctx: Stock label]
en: _Network
fa: _شبکه

[ctx: Stock label]
en: _New
fa: _جدید

[ctx: Stock label]
en: _Open
fa: _گشودن

[ctx: Stock label]
en: _Paste
fa: _چسباندن

[ctx: Stock label]
en: _Print
fa: _چاپ

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
fa: _پیش‌نمایش چاپ

[ctx: Stock label]
en: _Properties
fa: _ویژگی‌ها

[ctx: Stock label]
en: _Quit
fa: _ترک

[ctx: Stock label]
en: _Redo
fa: _از نو

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
fa: _نوسازی

[ctx: Stock label]
en: _Remove
fa: _حذف

[ctx: Stock label]
en: _Revert
fa: باز_گشت

[ctx: Stock label]
en: _Save
fa: _ذخیره

[ctx: Stock label]
en: Save _As
fa: ذخیره با _نام

[ctx: Stock label]
en: Select _All
fa: انتخاب _همه

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
fa: _صعودی

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
fa: _نزولی

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
fa: غلط _گیری

[ctx: Stock label]
en: _Stop
fa: _توقف

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
fa: خط _خورده

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
fa: زیرخط_‌دار

[ctx: Stock label]
en: _Undo
fa: بر_گردان

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
fa: کاهش تورفتگی

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
fa: اندازهٔ _عادی

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
fa: _بهترین جورشدن

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
fa: _بزرگنمایی

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
fa: _کوچک نمایی

en: Menu
fa: فهرست

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
fa: روی مورد فهرست کلیک می‌کند

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
fa: لغزده را باز می‌کند

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
fa: لغزده را رد می‌کند

[ctx: Action name]
en: Popup
fa: واشو

[ctx: Action name]
en: Dismiss
fa: رد کردن

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
fa: گرداننده

en: Provides visual indication of progress
fa: نشان‌گر تصویری پیشرفت را فراهم می‌کند

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
fa: تغییر وضعیت کلید

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
fa: رنگی را که می‌خواهید از حلقهٔ خارجی انتخاب کنید. تیرگی یا روشنی آن رنگ را با استفاده از مثلث داخلی انتخاب کنید.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
fa: روی قطره‌چکان کلیک کنید، سپس روی رنگی در هر جای صفحه‌تان کلیک کرده تا آن رنگ گزیده شود.

en: _Hue:
fa: _پرده:

en: Position on the color wheel.
fa: موقعیت روی چرخ رنگ.

en: S_aturation:
fa: _غلظت:

en: Intensity of the color.
fa: شدت رنگ.

en: _Value:
fa: _درخشندگی:

en: Brightness of the color.
fa: درخشندگی رنگ.

en: _Red:
fa: _قرمز:

en: Amount of red light in the color.
fa: میزان نور قرمز در رنگ.

en: _Green:
fa: _سبز:

en: Amount of green light in the color.
fa: میزان نور سبز در رنگ.

en: _Blue:
fa: _آبی:

en: Amount of blue light in the color.
fa: میزان نور آبی در رنگ.

en: Op_acity:
fa: درجهٔ _ماتی:

en: Transparency of the color.
fa: شفافیت رنگ.

en: Color _name:
fa: _نام رنگ:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
fa: می‌توانید یک مقدار رنگ شانزده‌شانزدهی به سبک HTML وارد کنید، یا به سادگی نام انگلیسی یک رنگ مثل «orange» را برای نارنجی را وارد کنید.

en: _Palette:
fa: _تخته‌رنگ:

en: Color Wheel
fa: چرخ رنگ

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
fa: رنگی که پیش‌تر انتخاب شده بود، برای مقایسه با رنگی که حالا انتخاب کردید. می‌توانید این رنگ را تا یک مدخل تخته‌رنگ بکشید، یا با کشیدنش به نمونهٔ دیگر در کنار آن، این رنگ را به عنوان رنگ فعلی انتخاب کنید.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
fa: رنگی که انتخاب کرده‌اید. می‌توانید این رنگ را به یک مدخل تخته‌رنگ بکشید تا برای استفاده در آینده ذخیره شود.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
fa: رنگ انتخابی پیشین، برای مقایسه با رنگی که اکنون انتخاب می‌کنید.

en: The color you’ve chosen.
fa: رنگی که انتخاب کرده‌اید.

en: _Save color here
fa: _ذخیرهٔ رنگ در اینجا

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
fa: روی این مدخل تخته‌رنگ کلیک کنید تا رنگ فعلی شود. برای تغییر این مدخل، یک نمونهٔ رنگ را به اینجا بکشید یا روی آن کلیک راست کنید و «ذخیرهٔ رنگ در اینجا» را انتخاب کنید.

en: _Cancel
fa: _انصراف

en: _Select
fa: _انتخاب

en: _Help
fa: _راهنما

en: Color Selection
fa: انتخاب رنگ

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
fa: بشنو از نی چون حکایت میکند / از جدایی‌ها شکایت می‌کند

en: _Family:
fa: _خانواده:

en: _Style:
fa: _سبک:

en: Si_ze:
fa: _اندازه:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
fa: _پیش‌نمایش:

en: _Apply
fa: _اعمال

en: _OK
fa: _تأیید

en: Font Selection
fa: انتخابگر قلم

[ctx: Number format]
note: Translators: the format here is used to build the string that will be rendered * in the number emblem.
en: %d
fa: %Id

[ctx: Stock label]
en: _Apply
fa: _اعمال

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
fa: _انصراف

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
fa: ات_صال

[ctx: Stock label]
en: _Convert
fa: _تبدیل

[ctx: Stock label]
en: _Discard
fa: _دور انداختن

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
fa: _قطع ارتباط

[ctx: Stock label]
en: _Edit
fa: _ویرایش

[ctx: Stock label]
en: _Index
fa: _نمایه

[ctx: Stock label]
en: _Information
fa: _اطلاعات

[ctx: Stock label]
en: _No
fa: _خیر

[ctx: Stock label]
en: _OK
fa: _تأیید

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
fa: منظره‌ای

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
fa: عمودی

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
fa: منظره‌ای معکوس

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
fa: عمودی معکوس

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
fa: _برپاسازی صفحه

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
fa: _ترجیحات

[ctx: Stock label]
en: _Color
fa: _رنگ

[ctx: Stock label]
en: _Font
fa: _قلم

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
fa: ا_حیا

[ctx: Stock label]
en: _Yes
fa: _بله

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
fa: برچسب شروع غیرمنتظره «%s» در سطر %Id نویسهٔ %Id

en: Unexpected character data on line %d char %d
fa: دادهٔ نویسه‌ای غیرمنتظره در سطر %Id نویسهٔ %Id

en: Empty
fa: خالی

en: Output to this directory instead of cwd
fa: به‌جای شاخه فعلی در این شاخه خارج شود

en: Invalid size %s
fa: اندازه نامعتبر: %s

en: Can't load file: %s
fa: نمی‌توان پرونده را بارگیری کرد: %s

en: Can't save file %s: %s
fa: نمی‌توان پرونده %s را انتخاب کرد: %s

en: Can't close stream
fa: نمی‌توان جریان را بست

en: License
fa: پروانه

en: Custom License
fa: پروانهٔ سفارشی

en: GNU General Public License, version 2 or later
fa: نگارش ۲ یا بالاتر پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fa: نگارش ۲٫۱ یا بالاتر پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: BSD 2-Clause License
fa: پروانهٔ دوبندی BSD

en: The MIT License (MIT)
fa: پروانهٔ MIT

en: Artistic License 2.0
fa: پروانهٔ Artistic ۲٫۰

en: GNU General Public License, version 2 only
fa: فقط نگارش ۲ پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU General Public License, version 3 only
fa: فقط نگارش ۳ پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fa: فقط نگارش ۲٫۱ پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fa: فقط نگارش ۳ پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ Affero جامع همگانی گنو

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fa: فقط نگارش ۳ پروانهٔ Affero جامع همگانی گنو

en: BSD 3-Clause License
fa: پروانهٔ سه‌بندی BSD

en: Apache License, Version 2.0
fa: نگارش ۲٫۰ پروانهٔ آپاچی

en: Mozilla Public License 2.0
fa: پروانهٔ عمومی موزیلا ۲٫۰

en: C_redits
fa: _دست‌اندرکاران

en: _License
fa: _پروانه

en: _Close
fa: _بستن

en: Could not show link
fa: نتوانست پیوند را نشان دهد

en: Website
fa: پایگاه وب

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
fa: دربارهٔ %s

en: Created by
fa: ایجاد شده به دست

en: Documented by
fa: مستند شده به دست

en: Translated by
fa: بازگردانی به دست

en: Artwork by
fa: کار هنری به دست

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
fa: این برنامه بی هیچ ضمانتی ارائه شده است؛
    برای جزییات، <a href="%s">%s</a> را ببینید.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
fa: تبدیل

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Ctrl
fa: مهار

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the alt key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Alt
fa: دگرساز

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the super key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Super
fa: سوپر

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
fa: ص‌ر

[ctx: keyboard label]
en: Space
fa: فاصله

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
fa: ممیز وارونه

en: Other application…
fa: برنامهٔ دیگر…

en: Select Application
fa: گزینش برنامه

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
fa: درحال گشودن «%s».

en: No applications found for “%s”
fa: هیچ برنامه‌ای برای «%s» پیدا نشد

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
fa: در حال گشودن پرونده‌های «%s».

en: No applications found for “%s” files
fa: هیچ برنامه‌ای برای پرونده‌های «%s» پیدا نشد

en: Forget association
fa: فراموش‌کردن وابستگی‌ها

en: Failed to start GNOME Software
fa: شکست در اجرای نرم‌افزارهای گنوم

en: Default Application
fa: برنامهٔ پیش‌گزیده

en: No applications found for “%s”.
fa: هیچ برنامه‌ای برای «%s» پیدا نشد.

en: Recommended Applications
fa: برنامه‌های توصیه شده

en: Related Applications
fa: برنامه‌های مشابه

en: Other Applications
fa: برنامه‌های دیگر

en: Application
fa: برنامه

en: %s does not exist in the bookmarks list
fa: ‏«%s» در فهرست نشانک‌ها موجود نیست

en: %s already exists in the bookmarks list
fa: ‏«%s» از قبل در فهرست نشانک‌ها موجود است

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
fa: عنصر <%s> درون <%s> مجاز نیست

en: Element <%s> not allowed at toplevel
fa: عنصر <%s> به عنوان سطح بالا (toplevel) مجاز نیست

en: Text may not appear inside <%s>
fa: متن ممکن است درون «%s» نمایان نشود

en: Packing property %s::%s not found
fa: مشخصه %s::%s پیدا نشد

en: Cell property %s::%s not found
fa: مشخص فراخوان %s::%s پیدا نشد

en: Property %s::%s not found
fa: مشخصه %s::%s پیدا نشد

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
fa: نمی‌توان مقدار مربوط به %s::%s را تجزیه کرد: %s

en: Can't parse file: %s
fa: نمی‌توان پرونده را تجزیه کرد: %s

note: Translate to calendar:YM if you want years to be displayed * before months; otherwise translate to calendar:MY. * Do *not* translate it to anything else, if it * it isn't calendar:YM or calendar:MY it will not work. * * Note that the ordering described here is logical order, which is * further influ
en: calendar:MY
fa: calendar:YM

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
fa: calendar:week_start:6

[ctx: calendar:day:digits]
note: Translators: this defines whether the day numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That ne
en: %d
fa: %Id

[ctx: calendar:week:digits]
note: Translators: this defines whether the week numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That n
en: %d
fa: %Id

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
fa: از کار افتاده

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
fa: نامعتبر

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
fa: شتاب‌ده‌ جدید…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
fa: %Id ٪

en: Pick a Color
fa: یک رنگ بردارید

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
fa: قرمز ٪%Id، سبز ٪%Id، آبی ٪%Id، آلفا ٪%Id

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
fa: قرمز ٪%Id، سبز ٪%Id، آبی ٪%Id

en: Color: %s
fa: رنگ: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
fa: آبی خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Blue
fa: آبی روشن

[ctx: Color name]
en: Blue
fa: آبی

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
fa: آبی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
fa: آبی خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
fa: سبز خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Green
fa: سبز روشن

[ctx: Color name]
en: Green
fa: سبز

[ctx: Color name]
en: Dark Green
fa: سبز تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
fa: سبز خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
fa: زرد خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
fa: زرد روشن

[ctx: Color name]
en: Yellow
fa: زرد

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
fa: زرد تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
fa: زرد خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
fa: نارنجی خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Orange
fa: نارنجی روشن

[ctx: Color name]
en: Orange
fa: نارنجی

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
fa: نارنجی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
fa: نارنجی خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
fa: قرمز خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Red
fa: قرمز روشن

[ctx: Color name]
en: Red
fa: قرمز

[ctx: Color name]
en: Dark Red
fa: قرمز تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
fa: قرمز خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
fa: بنفش خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Purple
fa: بنفش روشن

[ctx: Color name]
en: Purple
fa: بنفش

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
fa: بنفش تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
fa: بنفش خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
fa: قهوه‌ای خیلی روشن

[ctx: Color name]
en: Light Brown
fa: قهوه‌ای روشن

[ctx: Color name]
en: Brown
fa: قهوه‌ای

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
fa: قهوه‌ای تیره

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
fa: قهوه‌ای خیلی تیره

[ctx: Color name]
en: White
fa: سفید

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
fa: خاکستری روشن ۱

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
fa: خاکستری روشن ۲

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
fa: خاکستری روشن ۳

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
fa: خاکستری روشن ۴

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
fa: خاکستری تیره ۱

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
fa: خاکستری تیره ۲

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
fa: خاکستری تیره ۳

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
fa: خاکستری تیره ۴

[ctx: Color name]
en: Black
fa: مشکی

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom color
fa: رنگ سفارشی

en: Create a custom color
fa: ایجاد یک رنگ سفارشی

en: Custom color %d: %s
fa: رنگ سفارشی %Id: %s

en: Color Plane
fa: صفحه رنگ

[ctx: Color channel]
en: Hue
fa: پرده

[ctx: Color channel]
en: Alpha
fa: آلفا

en: C_ustomize
fa: _سفارشی‌سازی

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
fa: مدیریت اندازه‌های سفارشی

en: inch
fa: اینچ

en: mm
fa: میلی‌متر

en: Margins from Printer…
fa: حاشیه‌ها از چاپگر…

en: Custom Size %d
fa: اندازهٔ سفارشی %Id

en: _Width:
fa: _پهنا:

en: _Height:
fa: _بلندی:

en: Paper Size
fa: اندازهٔ کاغذ

en: _Top:
fa: _بالا:

en: _Bottom:
fa: _پایین:

en: _Left:
fa: _چپ:

en: _Right:
fa: _راست:

en: Paper Margins
fa: حاشیه‌های کاغذ

en: Cu_t
fa: _برش

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: _Paste
fa: _چسباندن

en: _Delete
fa: _حذف

en: Select _All
fa: انتخاب _همه

en: Insert _Emoji
fa: درج _ایموجی

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: رونوشت

en: Paste
fa: چسباندن

en: Caps Lock is on
fa: قفل تبدیل روشن است

en: Insert Emoji
fa: درج ایموجی

en: Select a File
fa: یک پرونده انتخاب کنید

en: Desktop
fa: میزکار

en: (None)
fa: (هیچ‌کدام)

en: Other…
fa: غیره…

en: _Name
fa: _نام

note: Open item is always present
en: _Open
fa: _گشودن

en: _Save
fa: _ذخیره

en: Select which types of files are shown
fa: انتخاب این که کدام نوع پرونده‌ها نمایش داده شوند

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
fa: %1$s روی %2$s

en: Type name of new folder
fa: نام شاخهٔ جدید را وارد کنید

en: The folder could not be created
fa: نمی‌توان شاخه را ایجاد کرد

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
fa: به دلیل وجود پرونده‌ای با همین نام،‌شاخه نتوانست ایجاد شود.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
fa: برای شاخه از نام‌ دیگری استفاده کرده یا نخست، نام پرونده را تغییر دهید.

en: You need to choose a valid filename.
fa: شما باید یک نام معتبر انتخاب کنید.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
fa: از آنجایی که %s یک شاخه نیست، نمی‌توان یک پرونده در آن ساخت

en: Cannot create file as the filename is too long
fa: باتوجه به اینکه نام پرونده بسیار بزرگ است، نمی‌توان پرونده را ساخت

en: Try using a shorter name.
fa: سعی کنید نامی کوتاه‌تر انتخاب کنید.

en: You may only select folders
fa: شما می‌توانید از شاخه‌ها انتخاب کنید

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
fa: موردی که شما انتخاب کرده‌اید، شاخه نیست، سعی کنید مورد دیگری استفاده کنید.

en: Invalid file name
fa: نام پروندهٔ نامعتبر

en: The folder contents could not be displayed
fa: نمی‌توان محتویات شاخه را نمایش داد

en: The file could not be deleted
fa: نمی‌توان شاخه را حذف کرد

en: The file could not be moved to the Trash
fa: پرونده را نمی‌توان به زباله‌دان منتقل کرد

en: A folder with that name already exists
fa: یک شاخه با همان نام در حال حاضر وجود دارد

en: A file with that name already exists
fa: یک پرونده با همان نام در حال حاضر وجود دارد

en: A folder cannot be called “.”
fa: نمی‌توان یک شاخه را فراخوانی کرد «.»

en: A file cannot be called “.”
fa: یک پرونده را نمی‌توان فراخوانی کرد «.»

en: A folder cannot be called “..”
fa: نمی‌توان یک شاخه را فراخوانی کرد «..»

en: A file cannot be called “..”
fa: یک پرونده را نمی‌توان فراخوانی کرد «..»

en: Folder names cannot contain “/”
fa: نام شاخه‌ها نمی‌تواند شامل «/» باشد

en: File names cannot contain “/”
fa: نام پرونده‌ها نمی‌تواند شامل «/» باشد

en: Folder names should not begin with a space
fa: نام شاخه‌ها نباید با فاصله شروع شوند

en: File names should not begin with a space
fa: نام پرونده نباید با فاصله شروع شود

en: Folder names should not end with a space
fa: نام شاخه‌ها نباید با فاصله خاتمه یابند

en: File names should not end with a space
fa: نام پرونده‌ها نباید با فاصله خاتمه یابد

en: Folder names starting with a “.” are hidden
fa: شاخه‌هایی نام آنها با «.» شروع شوند مخفی هستند

en: File names starting with a “.” are hidden
fa: پرونده‌هایی که نام آنها با «.» شروع شود مخفی هستند

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید برای همیشه «%s» را پاک کنید؟

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fa: اگر موردی را پاک کنید، برای همیشه از دست خواهد رفت.

en: The file could not be renamed
fa: نمی‌توان نام پرونده را تغییر داد

en: Could not select file
fa: انتخاب پرونده ممکن نیست

en: _Visit File
fa: _مشاهده پرونده

en: _Open With File Manager
fa: _گشودن با مدیر پرونده‌ها

en: _Copy Location
fa: _رونوشت از مکان

en: _Add to Bookmarks
fa: _افزودن به نشانک‌ها

en: _Rename
fa: _تغییر نام

en: _Move to Trash
fa: _انتقال به زباله‌دان

en: Show _Hidden Files
fa: نمایش پرونده‌های _مخفی

en: Show _Size Column
fa: نمایش ستون _اندازه

en: Show T_ype Column
fa: نمایش ستون _گونه

en: Show _Time
fa: نمایش _زمان

en: Sort _Folders before Files
fa: نمایش _شاخه‌ها قبل از پرونده‌ها

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
fa: مکان

note: Label
en: _Name:
fa: _نام:

en: Searching in %s
fa: در حال جست‌وجو در %s

en: Searching
fa: درحال جست‌وجو

en: Enter location
fa: وارد کردن مکان

en: Enter location or URL
fa: وارد کردن مکان یا URL

en: Modified
fa: تغییریافته

en: Could not read the contents of %s
fa: محتوای %s قابل خواندن نبود

en: Could not read the contents of the folder
fa: محتوای شاخه قابل خواندن نبود

en: %H:%M
fa: %OH:%OM

en: %l:%M %p
fa: %OI:%OM %p

en: Yesterday
fa: دیروز

en: %-e %b
fa: %O-e %b

en: %-e %b %Y
fa: %O-e %b %OY

en: Program
fa: برنامه

en: Audio
fa: صدا

en: Font
fa: قلم

en: Image
fa: تصویر

en: Archive
fa: بایگانی

en: Markup
fa: نشانه‌گذاری

en: Text
fa: متن

en: Video
fa: ویدیو

en: Contacts
fa: آشنایان

en: Calendar
fa: تقویم

en: Document
fa: سند

en: Presentation
fa: ارائه‌

en: Spreadsheet
fa: صفحهٔ گسترده

en: Unknown
fa: نامعلوم

en: Home
fa: خانه

en: Cannot change to folder because it is not local
fa: نمی‌توان به شاخه رفت چون «محلی» نیست

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fa: پرونده‌ای با نام «%s» از قبل وجود دارد.  می‌خواهید آن را جایگزین کنید؟

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fa: پرونده از قبل در «%s» وجود دارد.  با جایگزینی آن تمام محتوایش بازنویسی می‌شود.

en: _Replace
fa: _جایگزینی

en: You do not have access to the specified folder.
fa: شما دسترسی به شاخه مشخص شده را ندارید.

en: Could not send the search request
fa: نمی‌توان درخواست جست‌وجو را ارسال کرد

en: Accessed
fa: در دسترس

en: Create Folder
fa: ایجاد شاخه

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
fa: سامانهٔ پرونده

en: Pick a Font
fa: یک قلم بردارید

[ctx: font]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Width
fa: پهنا

en: Weight
fa: وزن

en: Italic
fa: کج

en: Slant
fa: شکافتن

en: Optical Size
fa: اندازهٔ نوری

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: Ligatures
fa: جایگزین‌ها

en: Letter Case
fa: حالت حرف

en: Number Case
fa: حالت عدد

en: Number Spacing
fa: فاصله‌گذاری عدد

en: Number Formatting
fa: قالب‌بندی عدد

en: Character Variants
fa: دگرگونه‌های نویسه

en: OpenGL context creation failed
fa: ساخت زمینه OpenGL شکست خورد

en: Application menu
fa: فهرست برنامه

en: Close
fa: بستن

en: Icon '%s' not present in theme %s
fa: شمایل «%s» در تم «%s» وجود ندارد

en: Failed to load icon
fa: بارکردن شمایل شکست خورد

[ctx: input method menu]
en: Simple
fa: ساده

[ctx: input method menu]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: input method menu]
en: System
fa: سامانه

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
fa: سامانه (%s)

en: Information
fa: اطّلاعات

en: Question
fa: پرسش

en: Warning
fa: اخطار

en: Error
fa: خطا

note: Open Link
en: _Open Link
fa: _گشودن پیوند

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
fa: _رونوشت از نشانی پیوند

en: Show program version
fa: نمایش نگارش برنامه

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
fa: APPLICATION [URI…] — اجرای یک برنامه

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
fa: اجرای یک برنامه (مشخّص‌شده با نام پرونده میزکارش)،
    به طور اختیاری یک نشانی یا بیش‌تر را به‌عنوان آرگومان می‌فرستد.

en: Error parsing commandline options: %s
fa: خطا در تجزیه گزینه‌های خط فرمان: %s

en: Try "%s --help" for more information.
fa: برای اطلاعات بیشتر "%s --help" امتحان کنید.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
fa: %s: نام برنامه پیدا نمی‌شود

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
fa: ایجاد AppInfo از شناسه روی سامانه‌های غیریونیکسی پشتیبانی نمی‌شود

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
fa: %s: همچین برنامه‌ای وجود ندارد %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
fa: %s: خطا در اجرا برنامه: %s

en: Copy URL
fa: رونوشت از نشانی

en: Invalid URI
fa: نشانی نامعتبر

en: Lock
fa: قفل

en: Unlock
fa: قفل‌گشایی

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
fa: قفل گفت‌وگو باز شده است.
    برای پیش‌گیری از تغییرات آتی کلیک کنید

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
fa: گفت‌وگو قفل شده است.
    برای ایجاد تغییرات کلیک کنید

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
fa: سیاست سامانه جلوی تغییرات را می‌گیرد.
    با مدیر سامانه‌تان تماس بگیرید

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
fa: پیمانه‌های ‪GTK+‬ بیشتری بار شود

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
fa: تبدیل همهٔ اخطارها به مهلک

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
fa: پرچم‌های اشکال‌زدایی ‪GTK+‬ که باید تنظیم شوند

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
fa: پرچم‌های اشکال‌زدایی ‪GTK+‬ که باید از تنظیم خارج شوند

en: Cannot open display: %s
fa: ناتوان در گشودن نمایشگر: %s

en: GTK+ Options
fa: گزینه‌های ‪GTK+

en: Show GTK+ Options
fa: نمایش گزینه‌های ‪GTK+

note: Translate to default:RTL if you want your widgets * to be RTL, otherwise translate to default:LTR. * Do *not* translate it to "predefinito:LTR", if it * it isn't default:LTR or default:RTL it will not work
en: default:LTR
fa: default:RTL

en: _No
fa: _خیر

en: _Yes
fa: _بله

en: Co_nnect
fa: اتّ_صال

en: Connect As
fa: اتّصال به عنوان

en: _Anonymous
fa: _ناشناس

en: Registered U_ser
fa: _کاربرِ ثبت شده

en: _Username
fa: نام _کاربری

en: _Domain
fa: _دامنه

en: Volume type
fa: گونهٔ حجم

en: _Hidden
fa: _پنهان

en: _Windows system
fa: _سامانهٔ ویندوزی

en: _Password
fa: _گذر‌واژه

en: Forget password _immediately
fa: گذرواژه _بی‌درنگ فراموش شود

en: Remember password until you _logout
fa: گذرواژه تا هنگام _خروج  به‌خاطر سپرده شود

en: Remember _forever
fa: برای _همیشه به‌خاطر سپرده شود

en: Unknown Application (PID %d)
fa: برنامهٔ ناشناخته (شناسهٔ فرایند %Id)

en: Unable to end process
fa: ناتوان در پایان دادن به فرایند

en: _End Process
fa: _پایان دادن به فرایند

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
fa: نمی‌توان فرایند با شناسهٔ %Id را کشت. این کنش پیاده‌سازی نشده است.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
fa: پی‌جوی پایانه

en: Top Command
fa: فرمان تاپ (top)

en: Bourne Again Shell
fa: پوستهٔ بورن اِگِین

en: Bourne Shell
fa: پوستهٔ بورن

en: Z Shell
fa: پوستهٔ زی

en: Cannot end process with PID %d: %s
fa: نمی‌توان فرایند با شناسهٔ %Id را به پایان برد: %s

en: Page %u
fa: صفحهٔ %Iu

en: Not a valid page setup file
fa: پروندهٔ برپایی صفحه نامعتبر

en: Any Printer
fa: هر چاپگری

en: For portable documents
fa: برای سند‌های قابل حمل

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
fa: حاشیه‌ها:
    چپ:%s %s
    راست:%s %s
    بالا:%s %s
    پایین:%s %s

en: Manage Custom Sizes…
fa: مدیریت اندازه‌های سفارشی…

en: Page Setup
fa: برپایی صفحه

en: File System Root
fa: ریشهٔ سامانهٔ پرونده

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
fa: گشودن %s

en: Recent
fa: موارد اخیر

en: Recent files
fa: پرونده‌های اخیر

en: Starred
fa: ستاره‌دار

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
fa: پرونده‌های محبوب

en: Open your personal folder
fa: گشودن شاخهٔ شخصیتان

en: Open the contents of your desktop in a folder
fa: گشودن محتوای میزکارتان در یک شاخه

en: Enter Location
fa: ورود موقعیت

en: Manually enter a location
fa: به‌طور دستی یک مکان وارد کنید

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Open the trash
fa: گشودن زباله‌دان

en: Mount and open “%s”
fa: سوار و گشودن «%s»

en: Open the contents of the file system
fa: گشودن محتوای سامانهٔ پرونده

en: New bookmark
fa: نشانک جدید

en: Add a new bookmark
fa: اضافه کردن یک نشانک جدید

en: Connect to Server
fa: اتصال به کارساز

en: Connect to a network server address
fa: اتصال به یک آدرس کارساز شبکه

en: Other Locations
fa: دیگر مکان‌ها

en: Show other locations
fa: نمایش دیگر مکان‌ها

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
fa: _شروع

en: _Stop
fa: _توقّف

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
fa: _روشن کردن

en: _Safely Remove Drive
fa: _برداشتن امن گرداننده

en: _Connect Drive
fa: _وصل کردن گرداننده

en: _Disconnect Drive
fa: _قطع کردن گرداننده

en: _Start Multi-disk Device
fa: _شروع افزارهٔ چنددیسکه

en: _Stop Multi-disk Device
fa: _توقف افزارهٔ چنددیسکه

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
fa: قفل‌_گشایی افزاره

en: _Lock Device
fa: _قفل افزاره

en: Unable to start “%s”
fa: نتوانست %s را شروع کند

en: Error unlocking “%s”
fa: خطا در قفل‌گشایی %s

en: Unable to access “%s”
fa: نتوانست به %s دسترسی یابد

en: This name is already taken
fa: این نام از پیش گرفته شده

en: Name
fa: نام

en: Unable to unmount “%s”
fa: نتوانست %s را پیاده کند

en: Unable to stop “%s”
fa: نتوانست %s را متوقّف کند

en: Unable to eject “%s”
fa: نتوانست %s را بیرون دهد

en: Unable to eject %s
fa: نتوانست %s را بیرون دهد

en: Unable to poll “%s” for media changes
fa: نتوانست %s را برای تغییرات رسانه‌ای بررسی کند

en: Open in New _Tab
fa: گشودن در _زبانهٔ جدید

en: Open in New _Window
fa: گشودن در _پنجرهٔ جدید

en: _Add Bookmark
fa: _افزودن نشانک

en: _Remove
fa: _برداشتن

en: Rename…
fa: تغییر نام…

en: _Mount
fa: _سوار کردن

en: _Unmount
fa: _پیاده کردن

en: _Eject
fa: _بیرون دادن

en: _Detect Media
fa: _تشخیص رسانه

en: Computer
fa: رایانه

en: Searching for network locations
fa: جست‌وجو برای مکان‌های شبکه

en: No network locations found
fa: هیچ مکان شبکه‌ای پیدا نشد

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
fa: نتوانست به موقعیت دسترسی یابد

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
fa: اتّ_صال

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
fa: نتوانست حجم را پیاده کند

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
fa: _لغو

en: AppleTalk
fa: اپل‌تاک

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
fa: قرارداد انتقال پرونده

en: ftp:// or ftps://
fa: ftp:// یا ftps://

en: Network File System
fa: سامانهٔ پروندهٔ شبکه

en: Samba
fa: سامبا

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
fa: قرارداد انتقال پروندهٔ SSH

en: sftp:// or ssh://
fa: sftp:// یا ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: WebDAV
fa: وب‌دو

en: dav:// or davs://
fa: dav:// یا davs://

en: _Disconnect
fa: _قطع ارتباط

en: _Connect
fa: اتّ_صال

en: Unable to get remote server location
fa: نتوانست موقعیت کارساز دوردست را بگیرد

en: Networks
fa: شبکه

en: On This Computer
fa: روی این رایانه

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
fa[0]: %s / %s در دسترس

en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

en: Unmount
fa: پیاده کردن

en: Authentication
fa: تأیید هویت

en: _Remember password
fa: _به‌خاطرسپاری گذرواژه

en: Select a filename
fa: نام پرونده‌ای برگزینید

en: Not available
fa: در دسترس نیست

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
fa: %s کار شماره %Id

[ctx: print operation status]
en: Initial state
fa: وضعیت نخستین

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
fa: در حال آماده‌سازی برای چاپ

[ctx: print operation status]
en: Generating data
fa: درحال تولید داده

[ctx: print operation status]
en: Sending data
fa: در حال فرستادن داده

[ctx: print operation status]
en: Waiting
fa: منتظر

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
fa: در حال مسدود کردن بدلیل یک مشکل

[ctx: print operation status]
en: Printing
fa: در حال چاپ

[ctx: print operation status]
en: Finished
fa: پایان یافت

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
fa: با خطا پایان یافت

en: Preparing %d
fa: آماده کردن %Id

en: Preparing
fa: در حال آماده‌سازی

en: Printing %d
fa: چاپ کردن %Id

en: Error creating print preview
fa: خطا در ایجاد پیش‌نمایش چاپ

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
fa: محتمل‌ترین دلیل این‌است که نمی‌توان یک پروندهٔ موقت ایجاد کرد.

note: window
en: Print
fa: چاپ

en: Printer offline
fa: چاپگر برون‌خط

en: Out of paper
fa: بدون کاغذ

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
fa: مکث شده

en: Need user intervention
fa: نیاز به مداخله کاربر هست

en: Custom size
fa: اندازهٔ سفارشی

en: No printer found
fa: چاپگری پیدا نشد

en: Invalid argument to CreateDC
fa: نشان‌وند نامعتبر به CreateDC

en: Error from StartDoc
fa: خطا از StartDoc

en: Not enough free memory
fa: حافظهٔ آزاد کافی نیست

en: Invalid argument to PrintDlgEx
fa: نشان‌وند نامعتبر برای PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
fa: اشاره‌گر نامعتبر برای PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
fa: تصدی نامعتبر به PrintDlgEx

en: Unspecified error
fa: خطای نامشخص

en: Pre_view
fa: _پیش‌نمایش

en: _Print
fa: _چاپ

en: Getting printer information failed
fa: گرفتن اطلاعات چاپگر شکست خورد

en: Getting printer information…
fa: در حال گرفتن اطلاعاتِ چاپگر…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
fa: از چپ به راست، از بالا به پایین

en: Left to right, bottom to top
fa: از چپ به راست، از پایین به ابتدا

en: Right to left, top to bottom
fa: از راست به چپ، از بالا به پایین

en: Right to left, bottom to top
fa: از راست به چپ، از پایین به بالا

en: Top to bottom, left to right
fa: از بالا به پایین، از چپ به راست

en: Top to bottom, right to left
fa: از بالا به پایین، از راست به چپ

en: Bottom to top, left to right
fa: از انتها به ابتدا، از چپ به راست

en: Bottom to top, right to left
fa: از پایین به بالا، از راست به چپ

en: Page Ordering
fa: ترتیب صفحه‌ها

en: Left to right
fa: چپ به راست

en: Right to left
fa: راست به چپ

en: Top to bottom
fa: از بالا به پایین

en: Bottom to top
fa: از پایین به بالا

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
fa: %I.0f ٪

en: No item for URI '%s' found
fa: موردی برای نشانی «‎%s» پیدا نشد

en: Untitled filter
fa: صافی بی‌نام

en: Could not remove item
fa: نمی‌توان مورد را حذف کرد

en: Could not clear list
fa: نمی‌توان فهرست را حذف کرد

en: Copy _Location
fa: _رونوشت از مکان

en: _Remove From List
fa: _حذف از فهرست

en: _Clear List
fa: _پاک کردن فهرست

en: Show _Private Resources
fa: نشان دادن منابع _خصوصی

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
fa: هیچ موردی پیدا نشد

en: No recently used resource found with URI '%s'
fa: هیچ منبع که به تازگی استفاده شده باشد با نشانی وب «%s» یافت نشد

en: Open '%s'
fa: گشودن «%s»

en: Unknown item
fa: مورد ناشناخته

[ctx: recent menu label]
note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic.
en: _%d. %s
fa: _%Id. %s

[ctx: recent menu label]
note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item.
en: %d. %s
fa: %Id. %s

en: Unable to find an item with URI '%s'
fa: نمی‌توان موردی با نشانی «%s» یافت

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
fa: نمی‌توان مورد با نشانی «%s» را به %s منتقل کرد

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
fa: هیچ برنامهٔ ثبت شده‌ای با نام «%s» برای موردی با آدرس «%s» یافت نشد

en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
fa: چ

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
fa: ر

en: _Show All
fa: _نمایش همه

en: Two finger pinch
fa: کاهش دو انگشتی

en: Two finger stretch
fa: گسترش دو انگشتی

en: Rotate clockwise
fa: چرخش ساعتگرد

en: Rotate counterclockwise
fa: چرخش پادساعتگرد

en: Two finger swipe left
fa: کشیدن دو انگشتی به چپ

en: Two finger swipe right
fa: کشیدن دو انگشتی به راست

en: Shortcuts
fa: میانبرها

en: Search Results
fa: نتایج جست‌وجو

en: Search Shortcuts
fa: میانبرهای جست‌وجو

en: No Results Found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Try a different search
fa: جست‌وجو دیگری را امتحان کنید

en: Unknown error when trying to deserialize %s
fa: خطای ناشناخته هنگام تلاش برای نامتوالی کردن %s

en: No deserialize function found for format %s
fa: هیچ تابع نامتوالی‌کننده‌ای برای قالب %s یافت نشد

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
fa: هم  «id» و هم «name» در عنصر <%s> یافت شدند

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
fa: خصیصه«%s»  دوبار در عنصر <%s> یافت شد

en: <%s> element has invalid ID "%s"
fa: عنصر <%s> شناسهٔ نامعتبر «%s» دارد

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
fa: عنصر <%s> نه خصیصهٔ «name» و نه خصیصهٔ «id» دارد

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
fa: خصیصهٔ «%s» در عنصر <%s> یکسان دو بار تکرار شده است

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fa: خصیصهٔ «%s» در این متن روی عنصر <%s> نامعتبر است

en: Tag "%s" has not been defined.
fa: برچسب «%s» تعریف نشده است.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
fa: برچسب بی‌نام پیدا شده و نمی‌توان برچسب ساخت.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
fa: برچسب «%s» در میان‌گیر وجود ندارد و نمی‌توان برچسب ساخت.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fa: عنصر <%s> زیر <%s> مجاز نیست

en: "%s" is not a valid attribute type
fa: «%s» نوع خصیصه‌ای نامعتبر است

en: "%s" is not a valid attribute name
fa: «%s» نام خصیصهٔ معتبری نیست

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
fa: «%s» نمی‌تواند به یک مقدار معتبر از نوع «%s» برای خصیصهٔ «%s» تبدیل شود

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
fa: «%s» مقدار معتبری برای خصیصهٔ «%s» نیست

en: Tag "%s" already defined
fa: برچسب «%s» پیشاپیش تعریف شده است

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
fa: برچسب «%s» دارای اولویت نامعتبر«%s» است.

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
fa: بیرونی‌ترین عنصر در متن بایستی <text_view_markup> باشد نه <%s>

en: A <%s> element has already been specified
fa: یک  عنصر <%s> پیشاپیش مشخص شده‌است

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
fa: یک عنصر <text> نمی‌تواند پیش از یک عنصر <tags> پیش‌بیاید

en: Serialized data is malformed
fa: دادهٔ متوالی شده بد‌ریخت است

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
fa: دادهٔ متوالی شده بد‌ریخت است. اولین بخش GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001 نیست

en: LRM _Left-to-right mark
fa: LRM نشانهٔ _چپ‌به‌راست

en: RLM _Right-to-left mark
fa: RLM نشانهٔ _راست‌به‌چپ

en: LRE Left-to-right _embedding
fa: LRE زیرمتن چپ‌به‌راست_

en: RLE Right-to-left e_mbedding
fa: RLE ز_یرمتن راست‌به‌چپ

en: LRO Left-to-right _override
fa: LRO زیرمتن ا_کیداً چپ‌به‌راست

en: RLO Right-to-left o_verride
fa: RLO زیرمتن اکی_داً راست‌به‌چپ

en: PDF _Pop directional formatting
fa: PDF پایان زیرمتن_

en: ZWS _Zero width space
fa: ZWS فاصلهٔ _بی‌عرض

en: ZWJ Zero width _joiner
fa: ZWJ اتصال _بی‌عرض

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
fa: ZWNJ _جداکنندهٔ بی‌عرض

en: Adjusts the volume
fa: تنظیم بلندی صدا

en: Muted
fa: بی‌صدا

en: Full Volume
fa: نهایت صدا

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
fa: %Id ٪

en: Move
fa: جابه‌جایی

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Always on Top
fa: همیشه در بالا

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
fa: آیا میخواهید از بازرس +GTK استفاده کنید؟

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
fa: بازرس +GTK یک بازرس تعاملی است که به شما اجازه پیمایش و تغییر هسته برنامه‌های +GTK را می‌دهد. استفاده از آن ممکن است باعث شود که برنامه‌ها قفل کنند یا از هم بپاشند.

en: Don't show this message again
fa: این پیام را دوباره نمایش نده

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: State
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Enabled
fa: به‌کارافتاده

en: Parameter Type
fa: نوع پارامتر

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
fa: در اینجا می‌توانید هر نوع قاعدهٔ CSS قابل شناسایی برای +GTK را وارد کنید.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
fa: با کلیک روی دکمه «مکث» در بالا می‌توانید این CSS شخصی را موقّتاً از کار بیندازید.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
fa: تغییرات به صورت همه‌گیر و لحظه‌ای، برای تمام برنامه اعمال خواهد شد.

en: Saving CSS failed
fa: ذخیره CSS شکست خورد

en: Disable this custom CSS
fa: از کار انداختن CSS سفارشی

en: Save the current CSS
fa: ذخیره CSS فعلی

en: ID
fa: شناسه

en: Style Classes
fa: سبک کلاس‌ها

en: CSS Property
fa: مشخصه CSS

en: Value
fa: مقدار

en: Show data
fa: نمایش اطلاعات

[ctx: GL version]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: GL vendor]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
fa: بافتار IM به دست GTK_IM_MODULE به صورت سخت رمز شده است

en: GTK+ Version
fa: نسخهٔ GTK+

en: GDK Backend
fa: پسانه GDK

en: Pango Fontmap
fa: نگاشت قلم پنگو

en: Input Method
fa: روش ورودی

en: Application ID
fa: شناسهٔ برنامه

en: Resource Path
fa: مسیر منبع

en: Display
fa: نمایشگر

en: RGBA visual
fa: RGBA بصری

en: Composited
fa: مرکب

en: GL Version
fa: نسخهٔ GL

en: GL Vendor
fa: تولیدکننده GL

[ctx: event phase]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: event phase]
en: Capture
fa: گرفتن

[ctx: event phase]
en: Target
fa: هدف

en: Unnamed section
fa: قسمت بدون نام

en: Label
fa: برچسب

en: Action
fa: کنش

en: Target
fa: هدف

en: Icon
fa: شمایل

en: Address
fa: آدرس

en: Reference count
fa: تعداد ارجاعات

en: Buildable ID
fa: شناسه قابل ساخت

en: Default Widget
fa: ابزارک پیش‌گزیده

en: Properties
fa: ویژگی‌ها

en: Focus Widget
fa: ابزارک تمرکز

en: Mnemonic Label
fa: برچسب حفظی

en: Request mode
fa: حالت درخوایت

en: Allocation
fa: تخصیص

en: Baseline
fa: خط مبنا

en: Clip area
fa: ناحیه گیره

en: Frame Clock
fa: دیده‌بان فریم

en: Tick callback
fa: بازخورد تیک

en: Frame count
fa: تعداد فریم

en: Frame rate
fa: سرعت فریم

en: Accessible role
fa: نقش در دسترس

en: Accessible name
fa: نام قابل دسترسی

en: Accessible description
fa: توضیح در دسترس

en: Mapped
fa: متصل شده

en: Realized
fa: محقق شده

en: Is Toplevel
fa: سطح بالا (Toplevel) است

en: Child Visible
fa: فرزند قابل دیدن است

en: Object
fa: شیء

en: Pointer: %p
fa: نشانگر: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
fa: نامعلوم

en: Object: %p (%s)
fa: شیء: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
fa: مشخصه غیرقابل ویرایش: %s

en: Attribute mapping
fa: اتصال ویژگی‌ها

en: Model:
fa: مدل:

en: Column:
fa: ستون:

[ctx: property name]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Defined at: %p (%s)
fa: تعریف شده در: %p (%s)

en: inverted
fa: معکوس

en: bidirectional, inverted
fa: دوجهته، معکوس

en: bidirectional
fa: دوجهته

en: Binding:
fa: مقیدسازی:

en: Setting:
fa: تنظیمات:

en: Source:
fa: منبع:

en: Reset
fa: تنظیم‌مجدد

en: Theme
fa: تم

en: XSettings
fa: تنظیمات X

en: Property
fa: مشخصه

en: Type
fa: نوع

en: Attribute
fa: ویژگی

en: Defined At
fa: تعریف شده در

en: Path
fa: مسیر

en: Count
fa: تعداد

en: Size
fa: اندازه

en: Name:
fa: نام:

en: Type:
fa: نوع:

en: Size:
fa: اندازه:

en: Selector
fa: انتخابگر

en: Yes
fa: بله

en: Signal
fa: سیگنال

en: Connected
fa: متصل شده

en: Ignore hidden
fa: نادیده‌گرفتن مخفی‌ها

en: Mode
fa: حالت

[ctx: sizegroup mode]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
fa: افقی

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
fa: عمودی

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
fa: هر دو

en: GLib must be configured with --enable-debug
fa: کتابخانه GLib باید با --enable-debug پیکربندی شود

en: Self 1
fa: شخصی ۱

en: Cumulative 1
fa: تجمعی ۱

en: Self 2
fa: شخصی ۲

en: Cumulative 2
fa: تجمعی ۲

en: Self
fa: شخصی

en: Cumulative
fa: تجمعی

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
fa: به کار انداختن با GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
fa: تم با استفاده از GTK_THEME رونویسی شده است

en: Backend does not support window scaling
fa: پسانه از تغییر اندازه پنجره پشتیبانی نمی‌کند

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
fa: تنظیمات با استفاده از GTK_TEST_TOUCHSCREEN رونویسی شده است

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
fa: در هنگام اجرا قابل تنظیم نیست.
    بجای آن از GDK_GL=always یا GDK_GL=disable استفاده کنید

en: GL rendering is disabled
fa: پرداخت GL از کار افتاده

en: GTK+ Theme
fa: تم GTK+

en: Dark Variant
fa: طیف تاریک

en: Cursor Theme
fa: تم مکان‌نما

en: Cursor Size
fa: اندازهٔ مکان‌نما

en: Icon Theme
fa: تم شمایل‌ها

en: Font Scale
fa: مقیاس قلم

en: Text Direction
fa: جهت متن

en: Left-to-Right
fa: چپ به راست

en: Right-to-Left
fa: راست به چپ

en: Window scaling
fa: تغییر اندازه پنجره

en: Animations
fa: پویانمایی‌ها

en: Slowdown
fa: کاهش سرعت

en: Rendering Mode
fa: حالت رندر

en: Similar
fa: مشابه

en: Recording
fa: درحال ضبط

en: Show Graphic Updates
fa: نمایش بروزرسانی‌های گرافیکی

en: Show Baselines
fa: نمایش مبناها

en: Show Layout Borders
fa: نمایش حاشیه‌های چیدمان

en: Show Pixel Cache
fa: نمایش حافظه نهان پیکسل

en: Show Widget Resizes
fa: نمایش تغییر اندازه‌های ابزارک

en: Simulate touchscreen
fa: شبیه‌سازی صفحه‌لمسی

en: GL Rendering
fa: رندر GL

en: When needed
fa: هنگام نیاز

en: Always
fa: همیشه

en: Disabled
fa: از کار افتاده

en: Software GL
fa: نرم‌افزار GL

en: Software Surfaces
fa: سطوح نرم‌افزارها

en: Texture Rectangle Extension
fa: افزونه بافت مستطیل

en: Select an Object
fa: شی‌ای برگزینید

en: Show Details
fa: نمایش جزییات

en: Show all Objects
fa: نمایش تمام اشیا

en: Collect Statistics
fa: جمع‌آوری آمار

en: Show all Resources
fa: نشان تمام منابع

en: Trace signal emissions on this object
fa: ردگیری رویدادها انتشار شدهٔ این شیء

en: Clear log
fa: پاک کردن تاریخچه

en: Miscellaneous
fa: گوناگون

en: Signals
fa: سیگنال‌ها

en: Child Properties
fa: ویژگی‌های فرزند

en: Class Hierarchy
fa: سلسله‌مراتب کلاس

en: CSS Selector
fa: گزینشگر CSS

en: CSS nodes
fa: گره‌های CSS

en: Size Groups
fa: گروه‌های اندازه‌ها

en: Data
fa: داده

en: Actions
fa: کنش‌ها

en: Gestures
fa: حرکات

en: Magnifier
fa: ذره‌بین

en: Objects
fa: اشیاء

en: Statistics
fa: آمارها

en: Resources
fa: منابع

en: Visual
fa: نمایشی

en: General
fa: عمومی

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
fa: دسترسی به تمام جایگزین‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
fa: حالت‌های بالای زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
fa: ثبیت موقعیت علامت بالای زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
fa: جانشینی‌های بالای زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
fa: کسرهای جایگزین

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
fa: اکندها

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
fa: حالت‌های زیر زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
fa: ثبیت موقعیت علامت زیر زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
fa: جانشینی‌های زیر زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
fa: جایگزین‌های بافتاری

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
fa: حالت‌های حسّاس به بزرگی و کوچکی

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
fa: ترکیب/تجزیه نشان

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
fa: حالت متصل بعد از Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
fa: حالت‌های متّصل

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
fa: جایگزین‌های بافتاری

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
fa: نقطه‌گذاری‌های وسط چینی‌ژاپنی‌کره‌ای

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
fa: فاصله‌گذاری حروف بزرگ

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
fa: پسروی بافتاری

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
fa: موقعیت‌گذاری چسپیده

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
fa: حروف بزرگ با حالت اندازهٔ ریز

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
fa: حروف بزرگ با حالت اندازهٔ کوچک

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
fa: فاصله‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
fa: جایگزین‌های اختیاری

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
fa: جداکننده‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
fa: حالت‌های بی‌نقطه

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
fa: حالت‌های تخصّصی

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
fa: جایگزین‌های نشان پایانی روی خط

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
fa: حالت‌های پایانی #۲

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
fa: حالت‌های پایانی #۳

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
fa: حالت‌های پایانی

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
fa: حالت‌های اکسنت‌های صاف

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
fa: کسرها

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
fa: تمام‌پهناها

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
fa: حالت‌های نیمه

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
fa: حالت‌های هالانت

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
fa: تمام‌پهناهای جایگزین

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
fa: حالت‌های تاریخی

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
fa: جایگزین‌های کانای افقس

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
fa: جایگزین‌های تاریخی

[ctx: OpenType layout]
en: Hangul
fa: هانگول

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
fa: حالت‌های کانجی هوجو

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
fa: نیم‌پهناها

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
fa: حالت‌های نخستین

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
fa: حالت‌های جدا

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
fa: مورّب‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
fa: جایگزین‌های هم‌ترازی

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
fa: حالت‌های JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
fa: حالت‌های JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
fa: حالت‌های JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
fa: حالت‌های JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
fa: کاهش فاصله

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
fa: مزرهای چپی

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
fa: جایگزین‌های استاندارد

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
fa: حالت‌های جاموی ابتدای خط

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
fa: اعداد خطوط

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
fa: حالت‌های محلّی‌شده

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
fa: جایگزین‌های چپ به راست

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
fa: حالت‌های آینه‌ای چپ به راست

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
fa: موقعیت‌گذاری نشان

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
fa: حالت‌های میانه #۲

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
fa: حالت‌های میانه

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
fa: یونانی ریاضی

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
fa: موقعیت‌دهی علائم نسبت به هم

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
fa: موقعیت‌دهی علائم با جایگذاری

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
fa: حالت‌های حاشیه‌نویسی جایگزین

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
fa: حالت‌های کانجی NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
fa: حالت‌های نقطهٔ هندی

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
fa: صورت‌های کسر

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
fa: اعداد سبک قدیم

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
fa: مرزهای نوری

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
fa: ترتیبی‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
fa: زینتی‌ها

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
fa: پهناهای جایگزین متناسب

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
fa: حروف بزرگ با اندازهٔ ریز

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
fa: کانای متناسب

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
fa: شکل‌های متناسب

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
fa: حالت‌های پیش‌زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
fa: جانشینی‌های پیش‌زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
fa: حالت‌های پس‌زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
fa: جانشینی‌های پس‌زمینه

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
fa: پهناهای تناسبی

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
fa: ربع پهناها

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
fa: تصادفی‌سازی

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
fa: جایگزین‌های بافتاری ضروری

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
fa: حالت‌های راکار

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
fa: جایگزین‌های ضروری

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
fa: حالت‌های رف

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
fa: مرزهای راست

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
fa: جایگزین‌های راست به چپ

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
fa: حالت‌های آینه‌ای راست به چپ

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
fa: حالت‌های نشانه‌گذاری رابی

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
fa: جایگزین‌های تغییرهای ضروری

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
fa: جایگزین‌های سبک

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
fa: زیرنوشته‌های علمی

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
fa: اندازهٔ نوری

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
fa: حروف کوچک بزرگ‌شده

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
fa: حالت‌های ساده‌شده

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
fa: مجموعهٔ سبکی ۱

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
fa: مجموعهٔ سبکی ۲

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
fa: مجموعهٔ سبکی ۳

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
fa: مجموعهٔ سبکی ۴

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
fa: مجموعهٔ سبکی ۵

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
fa: مجموعهٔ سبکی ۶

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
fa: مجموعهٔ سبکی ۷

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
fa: مجموعهٔ سبکی ۸

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
fa: مجموعهٔ سبکی ۹

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
fa: مجموعهٔ سبکی ۱

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۱

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۲

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۳

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۴

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۵

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۶

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۷

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۸

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
fa: مجموعهٔ سبکی ۱۹

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
fa: مجموعهٔ سبکی ۲۰

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
fa: جایگزین‌های سبک نوشتهٔ ریاضی

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
fa: تجزیهٔ گلیف کششی

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
fa: زیرنویسه

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
fa: بالانویسه

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
fa: پسروی

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
fa: عنوان‌گذاری

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
fa: حالت‌های جاموی انتهایی

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
fa: حالت‌های نام سنتی

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
fa: ارقام جدولی

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
fa: حالت‌های سنتی

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
fa: عرض سوم

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
fa: بدون حالت

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
fa: اندازه‌های عمودی جایگزین

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
fa: دگرگونه‌های واتو

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
fa: نوشتن عمودی

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
fa: نیمه‌متریک‌های عمودی جایگزین

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
fa: حالت‌های واکه‌دار جمو

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
fa: جایگزین‌های کانای عمودی

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
fa: کاهش فاصلهٔ عمودی

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
fa: متریک‌های عمودی جایگزین متناسب

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
fa: جایگزین‌های عمودی و چرخش

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
fa: جایگزین‌های عمودی برای چرخش

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
fa: صفر دارای اسلش

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
fa: پاکت DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
fa: پاکت Choukei2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
fa: پاکت Choukei3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
fa: پاکت Choukei4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
fa: پاکت Choukei ۴۰

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
fa: hagaki (کارت پستال)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
fa: پاکت kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
fa: پاکت kahu2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
fa: پاکت kahu3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
fa: پاکت kahu4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
fa: پاکت kahu5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
fa: پاکت kahu7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
fa: پاکت kahu8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
fa: oufuku (پاسخ کارت پستال)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
fa: پاکت you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
fa: پاکت you8

[ctx: paper size]
en: 10×11
fa: ۱۰×۱۱

[ctx: paper size]
en: 10×13
fa: ۱۰×۱۳

[ctx: paper size]
en: 10×14
fa: ۱۰×۱۴

[ctx: paper size]
en: 10×15
fa: ۱۰×۱۵

[ctx: paper size]
en: 11×12
fa: ۱۱×۱۲

[ctx: paper size]
en: 11×15
fa: ۱۱×۱۵

[ctx: paper size]
en: 12×19
fa: ۱۲×۱۹

[ctx: paper size]
en: 5×7
fa: ۵×۷

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
fa: پاکت ۹×۶

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
fa: پاکت ۹×۷

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
fa: پاکت ۱۰×۸

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
fa: پاکت ۱۱×۹

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
fa: پاکت ۱۲×۹

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
fa: پاکت a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
fa: پاکت C5

[ctx: paper size]
en: European edp
fa: اندازهٔ edp اروپایی

[ctx: paper size]
en: Executive
fa: اجرایی

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
fa: Fan-Fold اروپایی

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
fa: Fan-Fold ایالات متحده

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
fa: Fan-Fold قانونی آلمان

[ctx: paper size]
en: Government Legal
fa: قانونی دولتی

[ctx: paper size]
en: Government Letter
fa: نامهٔ دولتی

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
fa: نمایهٔ ۵×۳

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
fa: نمایه ۴x۶ (کارت‌پستال)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
fa: نمایه ۶×۴ خارجی

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
fa: نمایهٔ ۸×۵

[ctx: paper size]
en: Invoice
fa: فاکتور

[ctx: paper size]
en: Tabloid
fa: چکیده

[ctx: paper size]
en: US Legal
fa: قانونی ایالات متحده

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
fa: قانونی ایالات متحده ویژه

[ctx: paper size]
en: US Letter
fa: نامه‌ای ایالات متحده

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
fa: نامهٔ ایالات متحده ویژه

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
fa: نامهٔ ایالات متحده اضافه

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
fa: پاکت سلطانی

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
fa: پاکت ش۱۰

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
fa: پاکت ش۱۱

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
fa: پاکت ش۱۲

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
fa: پاکت ش۱۴

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
fa: پاکت ش۹

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
fa: پاکت شخصی

[ctx: paper size]
en: Quarto
fa: ربع کاغذی

[ctx: paper size]
en: Super A
fa: سوپر A

[ctx: paper size]
en: Super B
fa: سوپر B

[ctx: paper size]
en: Wide Format
fa: قالب پهن

[ctx: paper size]
en: Folio
fa: ورق بزرگ

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
fa: پاکت دعوت

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
fa: پاکت ایتالیایی

[ctx: paper size]
en: Large Photo
fa: تصویر بزرگ

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
fa: تصویر متوسط

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
fa: پاکت Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
fa: عکس کوچک

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
fa: تصویر پهن

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
fa: پاکت prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
fa: پاکت prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
fa: پاکت prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
fa: پاکت prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
fa: پاکت prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
fa: پاکت prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
fa: پاکت prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
fa: پاکت prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
fa: پاکت prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
fa: پاکت prc9

[ctx: Script]
en: Arabic
fa: عربی

[ctx: Script]
en: Armenian
fa: ارمنی

[ctx: Script]
en: Bengali
fa: بنگالی

[ctx: Script]
en: Bopomofo
fa: بوپوموفو

[ctx: Script]
en: Cherokee
fa: چروکی

[ctx: Script]
en: Coptic
fa: قبطی

[ctx: Script]
en: Cyrillic
fa: سریلیک

[ctx: Script]
en: Deseret
fa: ده‌سه‌رت

[ctx: Script]
en: Devanagari
fa: دوانگاری

[ctx: Script]
en: Ethiopic
fa: اتیوپیایی

[ctx: Script]
en: Georgian
fa: گرجی

[ctx: Script]
en: Gothic
fa: گوتی

[ctx: Script]
en: Greek
fa: یونانی

[ctx: Script]
en: Gujarati
fa: گجراتی

[ctx: Script]
en: Gurmukhi
fa: گورموکی

[ctx: Script]
en: Han
fa: هان

[ctx: Script]
en: Hangul
fa: هانگول

[ctx: Script]
en: Hebrew
fa: عبری

[ctx: Script]
en: Hiragana
fa: هیراگانا

[ctx: Script]
en: Kannada
fa: کانادا

[ctx: Script]
en: Katakana
fa: کاتاگانا

[ctx: Script]
en: Khmer
fa: خمر

[ctx: Script]
en: Lao
fa: لائو

[ctx: Script]
en: Latin
fa: لاتین

[ctx: Script]
en: Malayalam
fa: مالایام

[ctx: Script]
en: Mongolian
fa: مغولی

[ctx: Script]
en: Myanmar
fa: میانمار

[ctx: Script]
en: Ogham
fa: اوغام

[ctx: Script]
en: Old Italic
fa: ایتالیایی باستان

[ctx: Script]
en: Oriya
fa: اوریا

[ctx: Script]
en: Runic
fa: رونی

[ctx: Script]
en: Sinhala
fa: سری‌لانکایی

[ctx: Script]
en: Syriac
fa: سریانی

[ctx: Script]
en: Tamil
fa: تامیل

[ctx: Script]
en: Telugu
fa: تلوگو

[ctx: Script]
en: Thaana
fa: تانا

[ctx: Script]
en: Thai
fa: تایلندی

[ctx: Script]
en: Tibetan
fa: تبّتی

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
fa: بومی کانادایی

[ctx: Script]
en: Yi
fa: یی

[ctx: Script]
en: Tagalog
fa: تاگالویی

[ctx: Script]
en: Hanunoo
fa: هانونو

[ctx: Script]
en: Buhid
fa: فیلیپینی

[ctx: Script]
en: Tagbanwa
fa: تاگ‌بان‌وا

[ctx: Script]
en: Braille
fa: بریل

[ctx: Script]
en: Cypriot
fa: قبرسی

[ctx: Script]
en: Limbu
fa: لیم‌بو

[ctx: Script]
en: Osmanya
fa: عثمانی

[ctx: Script]
en: Shavian
fa: شاوی

[ctx: Script]
en: Linear B
fa: خطّی B

[ctx: Script]
en: Tai Le
fa: تای‌لی

[ctx: Script]
en: Ugaritic
fa: اوگاریتی

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
fa: تای لوی جدید

[ctx: Script]
en: Buginese
fa: بوگینی

[ctx: Script]
en: Glagolitic
fa: گالگولیتی

[ctx: Script]
en: Tifinagh
fa: تی‌فی‌نا

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
fa: ناگری سیلوتی

[ctx: Script]
en: Old Persian
fa: پارسی باستان

[ctx: Script]
en: Kharoshthi
fa: خروشتی

[ctx: Script]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: Script]
en: Balinese
fa: بالیایی

[ctx: Script]
en: Cuneiform
fa: میخی

[ctx: Script]
en: Phoenician
fa: فنیقی

[ctx: Script]
en: Phags-pa
fa: فاگزپا

[ctx: Script]
en: N'Ko
fa: ان‌کو

[ctx: Script]
en: Kayah Li
fa: کایالی

[ctx: Script]
en: Lepcha
fa: لپکی

[ctx: Script]
en: Rejang
fa: ری‌جانگ

[ctx: Script]
en: Sundanese
fa: ساندانسی

[ctx: Script]
en: Saurashtra
fa: ساراشترا

[ctx: Script]
en: Cham
fa: چام

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
fa: اول‌چیکی

[ctx: Script]
en: Vai
fa: وای

[ctx: Script]
en: Carian
fa: کاریایی

[ctx: Script]
en: Lycian
fa: لایکیایی

[ctx: Script]
en: Lydian
fa: لیده‌ای

[ctx: Script]
en: Avestan
fa: اوستایی

[ctx: Script]
en: Bamum
fa: باموم

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
fa: هیروگلیف‌های مصری

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
fa: آرامی امپراتوری

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
fa: پهلوی کتیبه‌ای

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
fa: پارتی کتیبه‌ای

[ctx: Script]
en: Javanese
fa: جاوه‌ای

[ctx: Script]
en: Kaithi
fa: کای‌تی

[ctx: Script]
en: Lisu
fa: لی‌سو

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
fa: می‌تی مایک

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
fa: عربی جنوبی قدیمی

[ctx: Script]
en: Old Turkic
fa: ترکی باستان

[ctx: Script]
en: Samaritan
fa: سامری

[ctx: Script]
en: Tai Tham
fa: تای‌تام

[ctx: Script]
en: Tai Viet
fa: تام‌ویت

[ctx: Script]
en: Batak
fa: باتاک

[ctx: Script]
en: Brahmi
fa: برهمایی

[ctx: Script]
en: Mandaic
fa: مندایی

[ctx: Script]
en: Chakma
fa: چک‌ما

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
fa: شکستهٔ مروی

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
fa: هیروگلیف‌های مروی

[ctx: Script]
en: Miao
fa: میایویی

[ctx: Script]
en: Sharada
fa: شارادا

[ctx: Script]
en: Sora Sompeng
fa: سورا سوم‌پنگ

[ctx: Script]
en: Takri
fa: تکری

[ctx: Script]
en: Bassa
fa: باسا

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
fa: آلبانیایی قفقازی

[ctx: Script]
en: Duployan
fa: دوپلویی

[ctx: Script]
en: Elbasan
fa: الباسی

[ctx: Script]
en: Grantha
fa: گران‌تا

[ctx: Script]
en: Khojki
fa: خجکی

[ctx: Script]
en: Khudawadi, Sindhi
fa: سندی

[ctx: Script]
en: Linear A
fa: خطّی A

[ctx: Script]
en: Mahajani
fa: ماهاجانی

[ctx: Script]
en: Manichaean
fa: مانوی

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
fa: من‌ده کای‌کاکویی

[ctx: Script]
en: Modi
fa: مودی

[ctx: Script]
en: Mro
fa: مرو

[ctx: Script]
en: Nabataean
fa: نبتی

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
fa: عربی شمالی قدیمی

[ctx: Script]
en: Old Permic
fa: پرمی باستان

[ctx: Script]
en: Pahawh Hmong
fa: هومونگ پاهاوا

[ctx: Script]
en: Palmyrene
fa: پالمیری

[ctx: Script]
en: Pau Cin Hau
fa: پاو چین ها

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
fa: پهلوی کتیبه‌ای

[ctx: Script]
en: Siddham
fa: سیدهام

[ctx: Script]
en: Tirhuta
fa: تیرهوتا

[ctx: Script]
en: Warang Citi
fa: سیتی وارانگ

[ctx: Script]
en: Ahom
fa: أهوم

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
fa: هیروگلیف‌های آناتولیایی

[ctx: Script]
en: Hatran
fa: هت‌ران

[ctx: Script]
en: Multani
fa: مولتانی

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
fa: مجاری باستان

[ctx: Script]
en: Signwriting
fa: علامت‌نگاری

[ctx: Script]
en: Adlam
fa: ادلم

[ctx: Script]
en: Bhaiksuki
fa: بهایک‌سوکی

[ctx: Script]
en: Marchen
fa: مرچن

[ctx: Script]
en: Newa
fa: نه‌وا

[ctx: Script]
en: Osage
fa: اوساگه‌ای

[ctx: Script]
en: Tangut
fa: تن‌گوت

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
fa: گندی ماسارام

[ctx: Script]
en: Nushu
fa: نوشو

[ctx: Script]
en: Soyombo
fa: سویوم‌بو

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
fa: اسکوار زنزیبار

en: About
fa: درباره

en: Credits
fa: دست‌اندرکاران

en: _View All Applications
fa: _نمایش تمام برنامه‌ها

en: _Find New Applications
fa: برنامه‌های جدید _پیدا کنید

en: No applications found.
fa: هیچ برنامه‌ای پیدا نشد.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
fa: ترجیحات

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
fa: سرویس‌ها

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
fa: مخفی‌کردن %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
fa: مخفی‌کردن بقیه

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
fa: نمایش همه

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
fa: خروج از %s

en: _Next
fa: _بعدی

en: _Back
fa: _قبلی

en: _Finish
fa: _پایان

en: Select a Color
fa: یک رنگ انتخاب کنید

en: Pick a color from the screen
fa: گزینش رنگی از صفحه

en: Color Name
fa: نام رنگ

en: Alpha
fa: آلفا

en: Hue
fa: پرده

en: Saturation
fa: غلظت

en: Smileys & People
fa: شکلک‌ها و افراد

en: Body & Clothing
fa: بدن و لباس‌ها

en: Animals & Nature
fa: حیوانات و طبعیت

en: Food & Drink
fa: غذا و نوشیدنی

en: Travel & Places
fa: مسافرت و مکان‌ها

en: Activities
fa: فعالیت‌ها

[ctx: emoji category]
en: Objects
fa: اشیاء

en: Symbols
fa: علائم

en: Flags
fa: پرچم‌ها

en: File Chooser Widget
fa: ابزارک گزینشگر پرونده

en: Places
fa: محل‌ها

en: Browse Header Revealer
fa: مرور آشکارگر سرایند

en: Browse Header Stack
fa: مرور پشتهٔ سرایند

en: PathBar Layer
fa: لایهٔ نوارمسیر

en: Location Layer
fa: لایهٔ مکان

en: Search Layer
fa: لایهٔ جست‌وجو

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Remote location — only searching the current folder
fa: مکان دوردست — تنها با جست‌وجو در شاخه فعلی

en: Folder Name
fa: نام شاخه

en: _Create
fa: _ایجاد

en: Select Font
fa: انتخاب قلم

en: Search font name
fa: جست‌وجو نام قلم

en: Font Family
fa: خانواده قلم

en: Preview text
fa: پیش‌نمایش متن

en: No Fonts Found
fa: هیچ قلمی پیدا نشد

en: _Format for:
fa: _قالب‌بندی برای:

en: _Paper size:
fa: اندازهٔ _کاغذ:

en: _Orientation:
fa: _جهت:

en: Portrait
fa: عمودی

en: Reverse portrait
fa: عمودی معکوس

en: Landscape
fa: منظره‌‌ای

en: Reverse landscape
fa: منظره‌ای معکوس

en: Down Path
fa: مسیر پایین

en: Up Path
fa: مسیر بالا

en: Server Addresses
fa: آدرس کارساز

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
fa: آدرس کارسازها از یک پیشوند پروتکل و یک آدرس تشکیل شده‌اند. مثال‌ها:

en: Available Protocols
fa: پروتکل‌های موجود

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
fa: هیچ کارسازی که اخیرا استفاده شده باشد پیدا نشد

en: Recent Servers
fa: کارسازهای اخیر

en: No results found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Connect to _Server
fa: اتصال به _کارساز

en: Enter server address…
fa: ورود نشانی کارساز…

en: Printer
fa: چاپگر

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
fa: وضعیت

en: Range
fa: محدوده

en: _All Pages
fa: _همهٔ صفحات

en: C_urrent Page
fa: صفحهٔ _جاری

en: Se_lection
fa: _انتخاب

en: Pag_es:
fa: _صفحه‌ها:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
fa: یک یا چند محدوده برای صفحه‌ها مشخص کنید، 
    مثلا: ۱-۳،۷،۱۱

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Copies
fa: رونوشت‌ها

en: Copie_s:
fa: _رونوشت‌ها:

en: C_ollate
fa: _تلفیق

en: _Reverse
fa: ترتیب _معکوس

en: Layout
fa: صفحه‌بندی

en: T_wo-sided:
fa: _دو رو:

en: Pages per _side:
fa: _تعداد صفحه‌ها در یک رو:

en: Page or_dering:
fa: _ترتیب صفحه‌ها:

en: _Only print:
fa: _فقط چاپِ:

en: All sheets
fa: همهٔ صفحه‌ها

en: Even sheets
fa: صفحه‌های زوج

en: Odd sheets
fa: صفحه‌های فرد

en: Sc_ale:
fa: م_قیاس:

en: Paper
fa: کاغذ

en: Paper _type:
fa: نو_ع کاغذ:

en: Paper _source:
fa: _منبع کاغذ:

en: Output t_ray:
fa: _سینی خروجی:

en: Or_ientation:
fa: _جهت:

en: Job Details
fa: جزئیات کار

en: Pri_ority:
fa: او_لویت:

en: _Billing info:
fa: ا_طلاعات صورتحساب:

en: Print Document
fa: چاپ سند

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
fa: _اکنون

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
fa: _در:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
fa: زمان چاپ را مشخص کنید،
    مثلا ۱۵:۳۰، ۲:۳۵ ب.ظ، ۱۴:۱۵:۲۰، ۱۱:۴۶ ق.ظ، ۴ ب.ظ

en: Time of print
fa: زمان چاپ

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
fa: در حال انتظار

en: Hold the job until it is explicitly released
fa: متوقف کردن کار تا زمانی که به صراحت منتشر شود

en: Add Cover Page
fa: اضافه‌کردن صفحهٔ جلد

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
fa: _پیش از:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
fa: _پس از:

en: Job
fa: کار

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
fa: کیفیت تصویر

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
fa: رنگ

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
fa: در حال پایان بردن

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Some of the settings in the dialog conflict
fa: بعضی از تنظیمات در محاوره ناسازگارند

en: Select which type of documents are shown
fa: انتخاب این که کدام نوع سند‌ها نمایش داده شوند

en: Volume
fa: بلندی صدا

en: Turns volume up or down
fa: صدا را کم یا زیاد می‌کند

en: Volume Up
fa: بلند کردن صدا

en: Increases the volume
fa: بلند کردن صدا

en: Volume Down
fa: کم کردن صدا

en: Decreases the volume
fa: کم کردن بلندی صدا

en: Failed to write header
fa: نوشتن سرآیند خراب شد

en: Failed to write hash table
fa: نوشتن جدول درهم خراب شد

en: Failed to write folder index
fa: نوشتن نمایهٔ شاخه خراب شد

en: Failed to rewrite header
fa: بازنویسی سرآیند خراب شد

en: Failed to open file %s : %s
fa: گشودن پروندهٔ%s : %s خراب شد

en: Failed to write cache file: %s
fa: نوشتن پروندهٔ حافظه‌نهان «‎%s» خراب شد

en: The generated cache was invalid.
fa: حافظه‌نهان تولید شده نامعتبر بود

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
fa: تغییر نما %s به %s ممکن نبود:  %s، پس %s پاک می‌شود.

en: Could not rename %s to %s: %s
fa: تغییر نام «%s» به %s ممکن نبود: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
fa: برگشت تغییر نام شاخهٔ %s به %s ممکن نبود: %s

en: Cache file created successfully.
fa: پروندهٔ حافظه‌نهان با موفقیت ایجاد شد.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
fa: جای‌نوشتن یک حافظه‌نهان موجود، حتی اگر به‌روز باشد

en: Don't check for the existence of index.theme
fa: وجود index.theme بررسی نشود

en: Don't include image data in the cache
fa: حافظه‌نهان داده‌های تصویر را شامل نشود

en: Include image data in the cache
fa: حافظه‌نهان، داده‌های تصویر را شامل شود

en: Output a C header file
fa: خروج یک سر‌آیند C

en: Turn off verbose output
fa: خروجی مفصل را خاموش کن

en: Validate existing icon cache
fa: حافظه‌نهان نشان موجود اعتبارسنجی شود

en: File not found: %s
fa: پرونده پیدا نشد: %s

en: Not a valid icon cache: %s
fa: این یک حافظه نهان شمایل معتبر نیست: %s

en: No theme index file.
fa: پروندهٔ نمایهٔ چهره‌ای نیست.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
fa: پروندهٔ نمایهٔ تم در «%s» نیست.
    اگر به‌راستی می‌خواهید یک حافظه نهان شمایل اینجا ایجاد کنید، از --ignore-theme-index استفاده کنید.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
fa: امهری (EZ+‎)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
fa: سدیلا

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
fa: سیریلی (حرف‌نگاری‌شده)

[ctx: input method menu]
en: Windows IME
fa: ویندوز IME

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
fa: اینوکتیتوت (حرف‌نگاری‌شده)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: IPA
fa: الفبای فونتیک بین‌المللی

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
fa: چند فشاره

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
fa: لاوو-تایلندی

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
fa: تیگرینیایی-اریتره‌ای (EZ+‎)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
fa: تیگرینیایی-اریتره‌ای (EZ+‎)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
fa: ویتنامی (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Wayland
fa: وی‌لند

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
fa: شیوهٔ ورودی X

en: Username:
fa: نام کاربری:

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
fa: تصدیق هویت برای چاپ سند «%s» روی چاپگر %s لازم است

en: Authentication is required to print a document on %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای چاپ یک سند روی %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
fa: تصدیق هویت برای گرفتن ویژگی‌های مربوط به کار «%s» لازم است

en: Authentication is required to get attributes of a job
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن خصیصه‌های کاری

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن خصیصه‌های چاپگر %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن خصیصه‌های چاپگر

en: Authentication is required to get default printer of %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن چاپگر پیش‌گزیدهٔ %s

en: Authentication is required to get printers from %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن چاپگر‌ها از %s

en: Authentication is required to get a file from %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای گرفتن یک پرونده از %s

en: Authentication is required on %s
fa: نیاز به تأیید هویت روی %s

en: Domain:
fa: دامنه:

en: Authentication is required to print document “%s”
fa: تصدیق هویت برای چاپ سند‌ «%s» لازم است

en: Authentication is required to print this document on printer %s
fa: نیاز به تأیید هویت برای چاپ این سند روی چاپگر %s

en: Authentication is required to print this document
fa: تصدیق هویت برای چاپ این سند لازم است

en: Printer “%s” is low on toner.
fa: چاپگر «%s» جوهر کم دارد.

en: Printer “%s” has no toner left.
fa: چاپگر «%s» هیچ جوهری ندارد.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
fa: چاپگر «%s» توسعه‌دهنده کم دارد.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
fa: چاپگر «%s» هیچ توسعه‌دهنده‌ای ندارد.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
fa: چاپگر «%s» دست‌کم یک منبع نشانگر کم دارد.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
fa: چاپگر «%s» دست‌کم از یک منبع نشانگر خالی است.

en: The cover is open on printer “%s”.
fa: روکش روی چاپگر «%s» باز است.

en: The door is open on printer “%s”.
fa: در چاپگر «%s» باز است.

en: Printer “%s” is low on paper.
fa: چاپگر «%s» کاغذ کم دارد.

en: Printer “%s” is out of paper.
fa: چاپگر «%s» هیچ کاغذی ندارد.

en: Printer “%s” is currently offline.
fa: چاپگر «%s» هم‌اکنون برون‌خط است.

en: There is a problem on printer “%s”.
fa: چاپگر «%s» مشکلی دارد.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
fa: مکث؛ در حال رد کردن کار‌ها

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
fa: در حال رد کردن کار‌ها

note: Translators: this string connects multiple printer states together.
en: ;
fa: ؛

[ctx: printing option]
en: Two Sided
fa: دو رو

[ctx: printing option]
en: Paper Type
fa: نوع کاغذ

[ctx: printing option]
en: Paper Source
fa: منبع کاغذ

[ctx: printing option]
en: Output Tray
fa: خروجی کاغذ

[ctx: printing option]
en: Resolution
fa: تفکیک‌پذیری

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
fa: پیش‌پالایش GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
fa: یک رو

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fa: لبه بلند (استاندارد)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fa: لبه کوتاه (برگشته)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fa: گزینش خودکار

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fa: پیش‌گزیده چاپگر

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fa: تنها قلم‌های GhostScript نهفته شوند

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fa: تبدیل به سطح ۱ از PS

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fa: تبدیل به سطح ۲ از PS

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fa: بدون پیش‌پالایش

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
fa: گوناگون

[ctx: sides]
en: One Sided
fa: یک رو

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fa: لبه بلند (استاندارد)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fa: لبه کوتاه (برگشته)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
fa: محفظه بالایی

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
fa: محفظه وسط

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
fa: محفظه پایین

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
fa: محفظه کنار

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
fa: محفظه چپ

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
fa: محفظه راست

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
fa: محفظه مرکزی

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
fa: محفظه عقب

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
fa: محفظه رو به بالا

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
fa: محفطه رو به پایین

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
fa: محفظه با گنجایش بالا

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
fa: پشته‌ساز %Id

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
fa: صندوق پستی %Id

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
fa: صندوق پستی من

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
fa: سینی %Id

en: Printer Default
fa: پیش‌گزیده چاپگر

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
fa: فوری

en: High
fa: بالا

en: Medium
fa: متوسط

en: Low
fa: پایین

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
fa: اولویت کار

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
fa: اطلاعات صورتحساب

[ctx: cover page]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: cover page]
en: Classified
fa: طبقه‌بندی شده

[ctx: cover page]
en: Confidential
fa: محرمانه

[ctx: cover page]
en: Secret
fa: سری

[ctx: cover page]
en: Standard
fa: استاندارد

[ctx: cover page]
en: Top Secret
fa: فوق سری

[ctx: cover page]
en: Unclassified
fa: طبقه‌بندی نشده

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
fa: تعداد صفحه‌ها در برگه

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
fa: ترتیب صفحه‌ها

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
fa: پیش از

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
fa: پس از

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
fa: زمان چاپ

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
fa: چاپ در زمان مشخص

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
fa: سفارشی %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
fa: مجموعه تنظیمات چاپگر

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
fa: خارج از دسترس

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
fa: مدیریت رنگ موجود نیست

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
fa: مجموعه تنظیماتی موجود نیست

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
fa: مجموعه تنطیمات نامشخص

en: output
fa: خروجی

en: Print to File
fa: چاپ در پرونده

en: Postscript
fa: پست‌اسکریپت

en: Pages per _sheet:
fa: تعداد صفحات در _برگه:

en: File
fa: پرونده

en: _Output format
fa: _قالب خروجی

en: Print to LPR
fa: چاپ به صورت LPR

en: Pages Per Sheet
fa: تعداد صفحات در برگه

en: Command Line
fa: خط فرمان

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
fa: چاپگر برون‌خط

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
fa: آمادهٔ چاپ

note: SUN_BRANDING
en: processing job
fa: در حال پردازش کار

note: SUN_BRANDING
en: paused
fa: مکث‌کرده

note: SUN_BRANDING
en: unknown
fa: ناشناخته

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
fa: آزمایش خروجی.%s

en: Print to Test Printer
fa: چاپ به چاپگر آزمایشی
