gtk+ 3-24 - en to fr translation catalogue (1439 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
fr: Type d’affichage Broadway non pris en charge : %s

en: Error parsing option --gdk-debug
fr: Erreur lors de l’analyse de l’option --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
fr: Erreur lors de l’analyse de l’option --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
fr: Classe du programme telle qu’utilisée par le gestionnaire de fenêtres

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
fr: CLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
fr: Nom du programme tel qu’utilisé par le gestionnaire de fenêtres

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
fr: NOM

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
fr: Affichage X à utiliser

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
fr: AFFICHAGE

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
fr: Drapeaux de débogage GDK à définir

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
fr: DRAPEAUX

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
fr: Drapeaux de débogage GDK à ne pas définir

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
fr: Prise en charge de GL désactivée via GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
fr: Le moteur actuel ne gère pas OpenGL

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
fr: Retour arrière

[ctx: keyboard label]
en: Tab
fr: Tabulation

[ctx: keyboard label]
en: Return
fr: Entrée

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
fr: Arrêt défil.

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
fr: Syst

[ctx: keyboard label]
en: Escape
fr: Échap

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
fr: Touche multi

[ctx: keyboard label]
en: Home
fr: Origine

[ctx: keyboard label]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: keyboard label]
en: Up
fr: Haut

[ctx: keyboard label]
en: Right
fr: Droite

[ctx: keyboard label]
en: Down
fr: Bas

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
fr: Page haut

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
fr: Page bas

[ctx: keyboard label]
en: End
fr: Fin

[ctx: keyboard label]
en: Begin
fr: Début

[ctx: keyboard label]
en: Print
fr: Impr

[ctx: keyboard label]
en: Insert
fr: Inser

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
fr: Verr. num.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
fr: Espace (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
fr: Tabulation (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
fr: Entrée (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
fr: Origine (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
fr: Gauche (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
fr: Haut (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
fr: Droite (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
fr: Bas (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
fr: Page haut (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
fr: Précédent (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
fr: Page bas (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
fr: Suivant (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
fr: Fin (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
fr: Début (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
fr: Inser (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
fr: Suppr (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: Delete
fr: Suppr

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
fr: Luminosité écran plus forte

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
fr: Luminosité écran plus faible

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
fr: Luminosité clavier plus forte

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
fr: Luminosité clavier plus faible

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
fr: Sourdine volume

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
fr: Sourdine volume micro

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
fr: Volume plus faible

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
fr: Volume plus fort

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
fr: Démarrage lecture

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
fr: Arrêt lecture

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
fr: Morceau suivant

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
fr: Morceau précédent

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
fr: Enregistrement

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
fr: Pause

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
fr: Lecture en arrière

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
fr: Média audio

[ctx: keyboard label]
en: Eject
fr: Éjection

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
fr: Navigateur

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
fr: Calculatrice

[ctx: keyboard label]
en: Mail
fr: Courriel

[ctx: keyboard label]
en: WWW
fr: Web

[ctx: keyboard label]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: keyboard label]
en: Tools
fr: Outils

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
fr: Économiseur écran

[ctx: keyboard label]
en: Battery
fr: Batterie

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
fr: Lancement1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
fr: En avant

[ctx: keyboard label]
en: Back
fr: En arrière

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
fr: Mise en veille

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
fr: Hibernation

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
fr: Réseau sans fil

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
fr: Webcam

[ctx: keyboard label]
en: Display
fr: Écran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
fr: Bascule pavé tactile

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
fr: Réveil

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
fr: Suspension

en: Unable to create a GL pixel format
fr: Impossible de créer un format de pixel GL

en: Unable to create a GL context
fr: Impossible de créer un contexte GL

en: No available configurations for the given pixel format
fr: Pas de configuration disponible pour le format de pixel donné

en: No GL implementation is available
fr: Aucune implémentation GL disponible

en: Core GL is not available on EGL implementation
fr: GL core n’est pas disponible dans l’implémentation EGL

en: Starting %s
fr: Lancement de %s

en: Opening %s
fr: Ouverture de %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
fr[0]: Ouverture de %d élément
fr[1]: Ouverture de %d éléments

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
fr: Pas de configuration disponible pour le format de pixel RVBA donné

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
fr: Inverse la cellule

[ctx: Action name]
en: Toggle
fr: Inverser

[ctx: Action name]
en: Click
fr: Cliquer

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
fr: Clique sur le bouton

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
fr: Étendre ou réduire

[ctx: Action name]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: Action name]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
fr: Étend ou réduit la colonne de la vue arborescente contenant cette cellule

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
fr: Crée un élément graphique dont le contenu de la cellule peut être modifié

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
fr: Active la cellule

[ctx: Action name]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: Action name]
en: Customize
fr: Personnaliser

[ctx: Action description]
en: Selects the color
fr: Sélectionne la couleur

[ctx: Action description]
en: Activates the color
fr: Active la couleur

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
fr: Personnalise la couleur

[ctx: Action name]
en: Press
fr: Appuyer

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
fr: Appuie sur la boîte combinée

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
fr: Active l’entrée

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
fr: Active l’icône d’extension

[ctx: Action name]
en: Show location
fr: Afficher l’emplacement

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
fr: Affiche le champ texte d’emplacement du sélecteur de fichiers

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
fr: À _propos

[ctx: Stock label]
en: _Add
fr: A_jouter

[ctx: Stock label]
en: _Bold
fr: _Gras

[ctx: Stock label]
en: _Clear
fr: _Effacer

[ctx: Stock label]
en: _Close
fr: _Fermer

en: Minimize
fr: Réduire

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Stock label]
en: _Copy
fr: _Copier

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
fr: Co_uper

[ctx: Stock label]
en: _Delete
fr: _Supprimer

[ctx: Stock label]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Stock label]
en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: Stock label]
en: _Execute
fr: E_xécuter

[ctx: Stock label]
en: _File
fr: _Fichier

[ctx: Stock label]
en: _Find
fr: _Rechercher

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
fr: Rechercher et rem_placer

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
fr: _Disquette

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
fr: _Bas

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
fr: _Début

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
fr: _Fin

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
fr: _Haut

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
fr: _Précédent

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
fr: _Descendre

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
fr: _Suivant

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
fr: _Monter

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
fr: _Disque dur

[ctx: Stock label]
en: _Help
fr: Aid_e

[ctx: Stock label]
en: _Home
fr: _Dossier personnel

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
fr: Augmenter l’indentation

[ctx: Stock label]
en: _Italic
fr: _Italique

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
fr: A_ller à

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
fr: _Centrer

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
fr: _Justifié

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
fr: À _gauche

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
fr: À _droite

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
fr: _Quitter le plein écran

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
fr: A_vancer

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
fr: _Suivant

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
fr: _Pause

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
fr: _Lire

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
fr: Pré_cédent

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
fr: _Enregistrer

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
fr: _Rembobiner

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
fr: _Arrêter

[ctx: Stock label]
en: _Network
fr: _Réseau

[ctx: Stock label]
en: _New
fr: _Nouveau

[ctx: Stock label]
en: _Open
fr: _Ouvrir

[ctx: Stock label]
en: _Paste
fr: C_oller

[ctx: Stock label]
en: _Print
fr: _Imprimer

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
fr: _Aperçu avant impression

[ctx: Stock label]
en: _Properties
fr: _Propriétés

[ctx: Stock label]
en: _Quit
fr: _Quitter

[ctx: Stock label]
en: _Redo
fr: _Rétablir

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
fr: A_ctualiser

[ctx: Stock label]
en: _Remove
fr: _Enlever

[ctx: Stock label]
en: _Revert
fr: _Rétablir

[ctx: Stock label]
en: _Save
fr: _Enregistrer

[ctx: Stock label]
en: Save _As
fr: Enregistrer _sous

[ctx: Stock label]
en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
fr: _Croissant

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
fr: _Décroissant

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
fr: Vérification _orthographique

[ctx: Stock label]
en: _Stop
fr: _Arrêter

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
fr: _Barré

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
fr: _Souligné

[ctx: Stock label]
en: _Undo
fr: A_nnuler

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
fr: Diminuer l’indentation

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
fr: Taille _normale

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
fr: A_juster au mieux

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
fr: Zoom a_rrière

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
fr: Clique sur l’élément de menu

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
fr: Fait apparaître le curseur

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
fr: Fait disparaître le curseur

[ctx: Action name]
en: Popup
fr: Faire apparaître

[ctx: Action name]
en: Dismiss
fr: Faire disparaître

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
fr: Indicateur d’activité

en: Provides visual indication of progress
fr: Fournit une indication visuelle d’une progression

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
fr: Inverse la commande

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
fr: Sélectionnez la couleur que vous désirez depuis l’anneau extérieur. Sélectionnez la luminosité de la couleur en utilisant le triangle intérieur.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
fr: Cliquez sur la pipette, puis cliquez sur une couleur n’importe où sur l’écran pour sélectionner cette couleur.

en: _Hue:
fr: _Teinte :

en: Position on the color wheel.
fr: Position sur le cercle des couleurs.

en: S_aturation:
fr: _Saturation :

en: Intensity of the color.
fr: Intensité de la couleur.

en: _Value:
fr: V_aleur :

en: Brightness of the color.
fr: Luminosité de la couleur.

en: _Red:
fr: _Rouge :

en: Amount of red light in the color.
fr: Quantité de rouge dans la couleur.

en: _Green:
fr: _Vert :

en: Amount of green light in the color.
fr: Quantité de vert dans la couleur.

en: _Blue:
fr: _Bleu :

en: Amount of blue light in the color.
fr: Quantité de bleu dans la couleur.

en: Op_acity:
fr: Op_acité :

en: Transparency of the color.
fr: Transparence de la couleur.

en: Color _name:
fr: _Nom de la couleur :

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
fr: Dans cette zone de texte, vous pouvez saisir un code de couleur hexadécimal (comme les codes de couleur HTML), ou bien un nom de couleur (comme « orange »).

en: _Palette:
fr: _Palette :

en: Color Wheel
fr: Cercle des couleurs

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
fr: La couleur précédemment sélectionnée, en comparaison de la couleur que vous êtes en train de sélectionner maintenant. Vous pouvez glisser cette couleur sur une entrée de palette, ou sélectionner cette couleur comme actuelle en la glissant sur un autre échantillon de couleur à côté.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
fr: La couleur que vous avez choisie. Vous pouvez faire glisser cette couleur dans une entrée de la palette pour pouvoir la réutiliser ultérieurement.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
fr: La couleur précédemment sélectionnée, pour comparer à la couleur que vous sélectionnez actuellement.

en: The color you’ve chosen.
fr: La couleur que vous avez choisie.

en: _Save color here
fr: _Enregistrer la couleur ici

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
fr: Cliquez cette entrée de palette pour en faire la couleur actuelle. Pour modifier cette entrée, glissez un échantillon de couleur ou faites un clic droit dessus et sélectionnez « Enregistrer la couleur ici ».

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Help
fr: Aid_e

en: Color Selection
fr: Sélecteur de couleurs

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
fr: Dès Noël où un zéphyr haï me vêt de glaçons würmiens je dîne d’exquis rôtis de bœuf au kir à l’aÿ d’âge mûr & cætera ! 0123456789.

en: _Family:
fr: _Famille :

en: _Style:
fr: _Style :

en: Si_ze:
fr: _Taille :

note: create the text entry widget
en: _Preview:
fr: _Aperçu :

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: _OK
fr: _Valider

en: Font Selection
fr: Sélecteur de polices

[ctx: Stock label]
en: _Apply
fr: A_ppliquer

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
fr: A_nnuler

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
fr: Se _connecter

[ctx: Stock label]
en: _Convert
fr: _Convertir

[ctx: Stock label]
en: _Discard
fr: _Abandonner

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
fr: _Déconnecter

[ctx: Stock label]
en: _Edit
fr: _Modifier

[ctx: Stock label]
en: _No
fr: _Non

[ctx: Stock label]
en: _OK
fr: _Valider

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
fr: Paysage

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
fr: _Mise en page

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
fr: _Préférences

[ctx: Stock label]
en: _Color
fr: _Couleur

[ctx: Stock label]
en: _Font
fr: _Police

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
fr: _Récupérer

[ctx: Stock label]
en: _Yes
fr: _Oui

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
fr: Balise de début inattendue « %s » à la ligne %d caractère %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
fr: Donnée caractère inattendue à la ligne %d caractère %d

en: Empty
fr: Vide

en: Output to this directory instead of cwd
fr: Produit le contenu dans ce répertoire à la place du répertoire courant

en: Invalid size %s
fr: Taille %s non valide

en: Can't load file: %s
fr: Impossible de charger le fichier : %s

en: Can't save file %s: %s
fr: Impossible d’enregistrer le fichier « %s » : %s

en: Can't close stream
fr: Impossible de fermer le flux

en: License
fr: Licence

en: Custom License
fr: Licence personnalisée

en: GNU General Public License, version 2 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 2 ou ultérieure

en: GNU General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 3 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 ou ultérieure

en: BSD 2-Clause License
fr: Licence BSD à 2 clauses

en: The MIT License (MIT)
fr: Licence MIT

en: Artistic License 2.0
fr: Licence artistique 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
fr: Licence publique générale GNU, version 2 uniquement

en: GNU General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU, version 3 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 uniquement

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 ou ultérieure

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 uniquement

en: BSD 3-Clause License
fr: Licence BSD à 3 clauses

en: Apache License, Version 2.0
fr: Licence Apache, version 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
fr: Licence publique Mozilla 2.0

en: C_redits
fr: C_rédits

en: _License
fr: _Licence

en: _Close
fr: _Fermer

en: Could not show link
fr: Impossible d’afficher le lien

en: Website
fr: Site web

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
fr: À propos de %s

en: Created by
fr: Créé par

en: Documented by
fr: Documenté par

en: Translated by
fr: Traduit par

en: Artwork by
fr: Graphisme par

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
fr: Ce programme est fourni sans aucune garantie.
    Pour plus de détails, visitez <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
fr: Maj

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the meta key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Meta
fr: Méta

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
fr: PNum

[ctx: keyboard label]
en: Space
fr: Espace

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
fr: Barre oblique inverse

en: Other application…
fr: Autres applications…

en: Select Application
fr: Choisir une application

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
fr: Ouverture de « %s ».

en: No applications found for “%s”
fr: Aucune application trouvée pour « %s »

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
fr: Ouverture des fichiers « %s ».

en: No applications found for “%s” files
fr: Aucune application trouvée pour les fichiers « %s »

en: Forget association
fr: Oublier l’association

en: Failed to start GNOME Software
fr: Impossible de lancer la liste des logiciels GNOME

en: Default Application
fr: Application par défaut

en: No applications found for “%s”.
fr: Aucune application trouvée pour « %s ».

en: Recommended Applications
fr: Applications recommandées

en: Related Applications
fr: Applications apparentées

en: Other Applications
fr: Autres applications

en: %s does not exist in the bookmarks list
fr: %s n’existe pas dans la liste des signets

en: %s already exists in the bookmarks list
fr: %s existe déjà dans la liste des signets

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
fr: L’élément <%s> n’est pas autorisé à l’intérieur de <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
fr: L’élément <%s> n’est pas autorisé au premier niveau

en: Text may not appear inside <%s>
fr: Il se peut que le texte n’apparaisse pas à l’intérieur de <%s>

en: Packing property %s::%s not found
fr: Propriété de placement %s::%s introuvable

en: Cell property %s::%s not found
fr: Propriété de cellule %s::%s introuvable

en: Property %s::%s not found
fr: Propriété %s::%s introuvable

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
fr: Impossible d’analyser la valeur pour %s::%s : %s

en: Can't parse file: %s
fr: Impossible d’analyser le fichier : %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
fr: Utilisation :
      gtk-builder-tool [COMMANDE] FICHIER
    
    Commandes :
      validate           Valide le fichier
      simplify [OPTIONS] Simplifie le fichier
      enumerate          Liste tous les objets nommés
      preview [OPTIONS]  Lance un aperçu du fichier
    
    Options simplifiées :
      --replace          Remplace le fichier
    
    Options d’aperçu :
      --id=ID            L’aperçu ne contient que l’objet indiqué
      --css=FICHIER      Utilise le style du fichier CSS
    
    Effectue diverses tâches sur des fichiers .ui de GtkBuilder.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
fr: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
fr: Non valide

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
fr: Nouveau raccourci…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
fr: %d %%

en: Pick a Color
fr: Choisissez une couleur

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
fr: Rouge %d%%, Vert %d%%, Bleu %d%%, Alpha %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
fr: Rouge %d%%, Vert %d%%, Bleu %d%%

en: Color: %s
fr: Couleur : %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
fr: Bleu très clair

[ctx: Color name]
en: Light Blue
fr: Bleu clair

[ctx: Color name]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
fr: Bleu très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
fr: Vert très clair

[ctx: Color name]
en: Light Green
fr: Vert clair

[ctx: Color name]
en: Green
fr: Vert

[ctx: Color name]
en: Dark Green
fr: Vert foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
fr: Vert très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
fr: Jaune très clair

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
fr: Jaune clair

[ctx: Color name]
en: Yellow
fr: Jaune

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
fr: Jaune foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
fr: Jaune très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
fr: Orange très clair

[ctx: Color name]
en: Light Orange
fr: Orange clair

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
fr: Orange foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
fr: Orange très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
fr: Rouge très clair

[ctx: Color name]
en: Light Red
fr: Rouge clair

[ctx: Color name]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: Color name]
en: Dark Red
fr: Rouge foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
fr: Rouge très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
fr: Violet très clair

[ctx: Color name]
en: Light Purple
fr: Violet clair

[ctx: Color name]
en: Purple
fr: Violet

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
fr: Violet foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
fr: Violet très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
fr: Marron très clair

[ctx: Color name]
en: Light Brown
fr: Marron clair

[ctx: Color name]
en: Brown
fr: Marron

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
fr: Marron foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
fr: Marron très foncé

[ctx: Color name]
en: White
fr: Blanc

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
fr: Gris clair 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
fr: Gris clair 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
fr: Gris clair 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
fr: Gris clair 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
fr: Gris foncé 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
fr: Gris foncé 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
fr: Gris foncé 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
fr: Gris foncé 4

[ctx: Color name]
en: Black
fr: Noir

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom color
fr: Couleur personnalisée

en: Create a custom color
fr: Créer une couleur personnalisée

en: Custom color %d: %s
fr: Couleur personnalisée %d : %s

en: Color Plane
fr: Plan de la couleur

[ctx: Color channel]
en: Hue
fr: Teinte

en: C_ustomize
fr: _Personnaliser

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
fr: Gérer les tailles personnalisées

en: inch
fr: pouce

en: Margins from Printer…
fr: Marges de l’imprimante…

en: Custom Size %d
fr: Taille personnalisée %d

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: _Height:
fr: _Hauteur :

en: Paper Size
fr: Taille du papier

en: _Top:
fr: _Haut :

en: _Bottom:
fr: _Bas :

en: _Left:
fr: _Gauche :

en: _Right:
fr: _Droite :

en: Paper Margins
fr: Marges du papier

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Insert _Emoji
fr: Insérer un _émoji

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Caps Lock is on
fr: Verr. maj. est activé

en: Insert Emoji
fr: Insérer un émoji

en: Select a File
fr: Sélectionner un fichier

en: Desktop
fr: Bureau

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Other…
fr: Autre…

en: _Name
fr: _Nom

note: Open item is always present
en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Select which types of files are shown
fr: Sélectionne les types de fichiers à afficher

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Type name of new folder
fr: Saisissez le nom du nouveau dossier

en: The folder could not be created
fr: Le dossier ne peut pas être créé

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
fr: Le dossier ne peut pas être créé car un fichier avec le même nom existe déjà.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
fr: Essayez d’utiliser un nom différent pour le dossier ou de renommer le fichier en premier.

en: You need to choose a valid filename.
fr: Vous devez choisir un nom de fichier valide.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
fr: Impossible de créer un fichier dans %s car ce n’est pas un dossier

en: Cannot create file as the filename is too long
fr: Impossible de créer le fichier car le nom de fichier est trop long

en: Try using a shorter name.
fr: Essayez avec un nom plus court.

en: You may only select folders
fr: Seuls les dossiers peuvent être sélectionnés

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
fr: L’élément que vous avez choisi n’est pas un dossier ; essayez d’utiliser un autre élément.

en: Invalid file name
fr: Nom de fichier non valide

en: The folder contents could not be displayed
fr: Le contenu du dossier ne peut pas être affiché

en: The file could not be deleted
fr: Le fichier n’a pas pu être supprimé

en: The file could not be moved to the Trash
fr: Le fichier n’a pas pu être mis à la corbeille

en: A folder with that name already exists
fr: Un dossier avec ce nom existe déjà

en: A file with that name already exists
fr: Un fichier avec ce nom existe déjà

en: A folder cannot be called “.”
fr: Un dossier ne peut pas s’appeler « . »

en: A file cannot be called “.”
fr: Un fichier ne peut pas s’appeler « . »

en: A folder cannot be called “..”
fr: Un dossier ne peut pas s’appeler « .. »

en: A file cannot be called “..”
fr: Un fichier ne peut pas s’appeler « .. »

en: Folder names cannot contain “/”
fr: Les noms de dossiers ne peuvent pas contenir « / »

en: File names cannot contain “/”
fr: Les noms de fichiers ne peuvent pas contenir « / »

en: Folder names should not begin with a space
fr: Les noms de dossiers ne devraient pas commencer par une espace

en: File names should not begin with a space
fr: Les noms de fichiers ne devraient pas commencer par une espace

en: Folder names should not end with a space
fr: Les noms de dossiers ne devraient pas se terminer par une espace

en: File names should not end with a space
fr: Les noms de fichiers ne devraient pas se terminer par une espace

en: Folder names starting with a “.” are hidden
fr: Les noms de dossiers commençant par « . » sont masqués

en: File names starting with a “.” are hidden
fr: Les noms de fichiers commençant par « . » sont masqués

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fr: Voulez-vous réellement supprimer « %s » de manière permanente ?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez un élément, il sera définitivement perdu.

en: The file could not be renamed
fr: Le fichier n’a pas pu être renommé

en: Could not select file
fr: Impossible de sélectionner le fichier

en: _Visit File
fr: C_onsulter ce fichier

en: _Open With File Manager
fr: _Ouvrir avec le gestionnaire de fichiers

en: _Copy Location
fr: _Copier l’emplacement

en: _Add to Bookmarks
fr: A_jouter aux signets

en: _Rename
fr: _Renommer

en: _Move to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Show _Hidden Files
fr: Afficher les fichiers _cachés

en: Show _Size Column
fr: Afficher la colonne _Taille

en: Show T_ype Column
fr: Afficher la colonne T_ype

en: Show _Time
fr: Afficher la d_ate

en: Sort _Folders before Files
fr: Trier les _dossiers avant les fichiers

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
fr: Emplacement

note: Label
en: _Name:
fr: _Nom :

en: Searching in %s
fr: Recherche dans %s

en: Searching
fr: Recherche

en: Enter location
fr: Saisir un emplacement

en: Enter location or URL
fr: Saisir un emplacement ou une URL

en: Modified
fr: Modifié

en: Could not read the contents of %s
fr: Impossible de lire le contenu de %s

en: Could not read the contents of the folder
fr: Impossible de lire le contenu du dossier

en: Yesterday
fr: Hier

en: Program
fr: Programme

en: Font
fr: Police

en: Markup
fr: Balisage

en: Text
fr: Texte

en: Video
fr: Vidéo

en: Calendar
fr: Agenda

en: Presentation
fr: Présentation

en: Spreadsheet
fr: Feuille de calcul

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Cannot change to folder because it is not local
fr: Impossible d’aller au dossier car il n’est pas local

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé « %s » existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fr: Le fichier existe déjà dans « %s ». Le remplacer écrasera son contenu.

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: You do not have access to the specified folder.
fr: Vous n’avez pas accès à ce dossier.

en: Could not send the search request
fr: Impossible d’envoyer la requête de recherche

en: Accessed
fr: Accédé

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
fr: Système de fichiers

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

[ctx: font]
en: None
fr: Aucune

en: Width
fr: Largeur

en: Weight
fr: Poids

en: Italic
fr: Italique

en: Slant
fr: Inclinaison

en: Optical Size
fr: Taille optique

en: Default
fr: Par défaut

en: Letter Case
fr: Casse des lettres

en: Number Case
fr: Casse des nombres

en: Number Spacing
fr: Espacement des nombres

en: Number Formatting
fr: Mise en forme des nombres

en: Character Variants
fr: Variantes de caractères

en: OpenGL context creation failed
fr: La création de contexte OpenGL a échoué

en: Application menu
fr: Menu des applications

en: Close
fr: Fermer

en: Icon '%s' not present in theme %s
fr: L’icône « %s » n’est pas présente dans le thème %s

en: Failed to load icon
fr: Impossible de charger l’icône

[ctx: input method menu]
en: None
fr: Aucune

[ctx: input method menu]
en: System
fr: Système

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
fr: Système (%s)

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

note: Open Link
en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
fr: Copier l’_adresse du lien

en: Show program version
fr: Afficher la version du programme

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
fr: APPLICATION [URI…] — lance une APPLICATION

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
fr: Lance une application (indiquée par son nom de fichier desktop),
    en passant optionnellement une ou plusieurs URI en paramètres.

en: Error parsing commandline options: %s
fr: Erreur lors de l’analyse des options de la ligne de commande : %s

en: Try "%s --help" for more information.
fr: Essayez « %s --help » pour plus d’informations.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
fr: %s : nom d’application manquant

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
fr: La création d’AppInfo à partir d’un identifiant n’est pas prise en charge sur les systèmes d’exploitation non unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
fr: %s : pas d’application %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
fr: %s : erreur lors du lancement de l’application : %s

en: Copy URL
fr: Copier l’URL

en: Invalid URI
fr: URI non valide

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
fr: La boîte de dialogue est déverrouillée.
    Cliquez pour éviter des modifications futures

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
fr: La boîte de dialogue est verrouillée.
    Cliquez pour faire des modifications

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
fr: La politique système empêche les modifications.
    Contactez votre administrateur système

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
fr: Charge des modules GTK+ additionnels

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
fr: Rend tous les avertissements fatals

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
fr: Drapeaux de débogage GTK+ à définir

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
fr: Drapeaux de débogage GTK+ à ne pas définir

en: Cannot open display: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’affichage : %s

en: GTK+ Options
fr: Options GTK+

en: Show GTK+ Options
fr: Affiche les options GTK+

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Co_nnect
fr: Se co_nnecter

en: Connect As
fr: Se connecter comme

en: _Anonymous
fr: _Anonyme

en: Registered U_ser
fr: Utili_sateur enregistré

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: _Domain
fr: _Domaine

en: Volume type
fr: Type de volume

en: _Hidden
fr: _Masqué

en: _Windows system
fr: Système _Windows

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: Forget password _immediately
fr: Oublier _immédiatement le mot de passe

en: Remember password until you _logout
fr: Se souvenir du mot de passe jusqu’à la _fin de la session

en: Remember _forever
fr: Se souvenir pour _toujours

en: Unknown Application (PID %d)
fr: Application inconnue (PID %d)

en: Unable to end process
fr: Impossible de terminer le processus

en: _End Process
fr: _Terminer le processus

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
fr: Impossible de tuer le processus ayant le PID %d. L’opération n’est pas implémentée.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
fr: Pager du terminal

en: Top Command
fr: Commande top

en: Bourne Again Shell
fr: Shell Bourne Again

en: Bourne Shell
fr: Shell Bourne

en: Z Shell
fr: Shell Z

en: Cannot end process with PID %d: %s
fr: Impossible de terminer le processus ayant le PID %d : %s

en: Not a valid page setup file
fr: Fichier de mise en page non valide

en: Any Printer
fr: N’importe quelle imprimante

en: For portable documents
fr: Pour les documents portables

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
fr: Marges :
     Gauche : %s %s
     Droite : %s %s
     Haut : %s %s
     Bas : %s %s

en: Manage Custom Sizes…
fr: Gérer les tailles personnalisées…

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: File System Root
fr: Racine du système de fichiers

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Recent
fr: Récents

en: Recent files
fr: Fichiers récents

en: Starred
fr: Favoris

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
fr: Fichiers favoris

en: Open your personal folder
fr: Ouvre votre dossier personnel

en: Open the contents of your desktop in a folder
fr: Ouvre le contenu de votre bureau dans un dossier

en: Enter Location
fr: Saisir un emplacement

en: Manually enter a location
fr: Saisir manuellement un emplacement

en: Trash
fr: Corbeille

en: Open the trash
fr: Ouvre la corbeille

en: Mount and open “%s”
fr: Monter et ouvrir « %s »

en: Open the contents of the file system
fr: Ouvre le contenu du système de fichiers

en: New bookmark
fr: Nouveau signet

en: Add a new bookmark
fr: Ajoute un nouveau signet

en: Connect to Server
fr: Connexion à un serveur

en: Connect to a network server address
fr: Se connecte à une adresse d’un serveur du réseau

en: Other Locations
fr: Autres emplacements

en: Show other locations
fr: Affiche les autres emplacements

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
fr: _Démarrer

en: _Stop
fr: _Arrêter

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
fr: A_llumer

en: _Safely Remove Drive
fr: _Retirer le volume sans risque

en: _Connect Drive
fr: _Connecter le volume

en: _Disconnect Drive
fr: _Déconnecter le volume

en: _Start Multi-disk Device
fr: _Démarrer l’appareil multidisque

en: _Stop Multi-disk Device
fr: _Arrêter l’appareil multidisque

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
fr: _Déverrouiller l’appareil

en: _Lock Device
fr: _Verrouiller l’appareil

en: Unable to start “%s”
fr: Impossible de démarrer « %s »

en: Error unlocking “%s”
fr: Erreur de déverrouillage de « %s »

en: Unable to access “%s”
fr: Impossible d’accéder à « %s »

en: This name is already taken
fr: Ce nom est déjà pris

en: Name
fr: Nom

en: Unable to unmount “%s”
fr: Impossible de démonter « %s »

en: Unable to stop “%s”
fr: Impossible d’arrêter « %s »

en: Unable to eject “%s”
fr: Impossible d’éjecter « %s »

en: Unable to eject %s
fr: Impossible d’éjecter %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
fr: Impossible d’inspecter « %s » pour savoir si des médias ont été insérés ou enlevés

en: Open in New _Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel _onglet

en: Open in New _Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle _fenêtre

en: _Add Bookmark
fr: A_jouter le signet

en: _Remove
fr: _Enlever

en: Rename…
fr: Renommer…

en: _Mount
fr: _Monter

en: _Unmount
fr: _Démonter

en: _Eject
fr: É_jecter

en: _Detect Media
fr: _Détecter les médias

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Searching for network locations
fr: Recherche d’emplacements sur le réseau

en: No network locations found
fr: Aucun emplacement réseau trouvé

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
fr: Impossible d’accéder à l’emplacement

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
fr: Se co_nnecter

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
fr: Impossible de démonter le volume

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
fr: Annu_ler

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichier

en: ftp:// or ftps://
fr: ftp:// ou ftps://

en: Network File System
fr: Système de fichiers réseau

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichier SSH

en: sftp:// or ssh://
fr: sftp:// ou ssh://

en: dav:// or davs://
fr: dav:// ou davs://

en: _Disconnect
fr: _Déconnecter

en: _Connect
fr: Se _connecter

en: Unable to get remote server location
fr: Impossible d’obtenir l’emplacement sur le serveur distant

en: Networks
fr: Réseaux

en: On This Computer
fr: Sur cet ordinateur

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
fr[0]: %s / %s disponible
fr[1]: %s / %s disponibles

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Unmount
fr: Démonter

en: Authentication
fr: Authentification

en: _Remember password
fr: _Se souvenir du mot de passe

en: Select a filename
fr: Sélectionner un nom de fichier

en: Not available
fr: Pas disponible

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
fr: %s, tâche n°%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
fr: État initial

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
fr: Préparation de l’impression

[ctx: print operation status]
en: Generating data
fr: Production des données

[ctx: print operation status]
en: Sending data
fr: Envoi des données

[ctx: print operation status]
en: Waiting
fr: En attente

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
fr: Interruption à cause d’un problème

[ctx: print operation status]
en: Printing
fr: Impression

[ctx: print operation status]
en: Finished
fr: Terminé

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
fr: Terminé avec une erreur

en: Preparing %d
fr: Préparation de %d

en: Preparing
fr: Préparation

en: Printing %d
fr: Impression de %d

en: Error creating print preview
fr: Erreur lors de la création de l’aperçu

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
fr: La raison la plus probable est qu’un fichier temporaire n’a pas pu être créé.

note: window
en: Print
fr: Imprimer

en: Printer offline
fr: Imprimante déconnectée

en: Out of paper
fr: Absence de papier

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
fr: En pause

en: Need user intervention
fr: Nécessite l’intervention de l’utilisateur

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: No printer found
fr: Aucune imprimante trouvée

en: Invalid argument to CreateDC
fr: Paramètre non valide pour CreateDC

en: Error from StartDoc
fr: Erreur de StartDoc

en: Not enough free memory
fr: Mémoire insuffisante

en: Invalid argument to PrintDlgEx
fr: Paramètre non valide pour PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
fr: Pointeur non valide pour PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
fr: Identificateur non valide pour PrintDlgEx

en: Unspecified error
fr: Erreur non précisée

en: Pre_view
fr: _Aperçu

en: _Print
fr: _Imprimer

en: Getting printer information failed
fr: Impossible d’obtenir des informations sur l’imprimante

en: Getting printer information…
fr: Récupération des informations sur l’imprimante…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
fr: De gauche à droite, du haut vers le bas

en: Left to right, bottom to top
fr: De gauche à droite, du bas vers le haut

en: Right to left, top to bottom
fr: De droite à gauche, du haut vers le bas

en: Right to left, bottom to top
fr: De droite à gauche, du bas vers le haut

en: Top to bottom, left to right
fr: Du haut vers le bas, de gauche à droite

en: Top to bottom, right to left
fr: Du haut vers le bas, de droite à gauche

en: Bottom to top, left to right
fr: Du bas vers le haut, de gauche à droite

en: Bottom to top, right to left
fr: Du bas vers le haut, de droite à gauche

en: Page Ordering
fr: Ordre des pages

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Top to bottom
fr: De haut en bas

en: Bottom to top
fr: De bas en haut

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
fr: %.0f %%

en: No item for URI '%s' found
fr: Aucun élément trouvé pour l’URI « %s »

en: Untitled filter
fr: Filtre sans titre

en: Could not remove item
fr: Impossible de supprimer l’élément

en: Could not clear list
fr: Impossible d’effacer la liste

en: Copy _Location
fr: _Copier l’emplacement

en: _Remove From List
fr: _Enlever de la liste

en: _Clear List
fr: _Effacer la liste

en: Show _Private Resources
fr: Afficher les ressources _privées

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

en: No recently used resource found with URI '%s'
fr: Aucune ressource utilisée récemment n’a été trouvée avec l’URI « %s »

en: Open '%s'
fr: Ouvrir « %s »

en: Unknown item
fr: Élément inconnu

en: Unable to find an item with URI '%s'
fr: Impossible de trouver un élément dont l’URI est « %s »

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
fr: Impossible de déplacer l’élément dont l’URI est « %s » vers « %s »

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
fr: Impossible de trouver une application enregistrée sous le nom « %s » pour l’élément dont l’URI est « %s »

en: Search
fr: Rechercher

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
fr: G

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
fr: D

en: _Show All
fr: _Tout afficher

en: Two finger pinch
fr: Pincement à deux doigts

en: Two finger stretch
fr: Écartement à deux doigts

en: Rotate clockwise
fr: Rotation horaire

en: Rotate counterclockwise
fr: Rotation antihoraire

en: Two finger swipe left
fr: Glissement à deux doigts vers la gauche

en: Two finger swipe right
fr: Glissement à deux doigts vers la droite

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Search Shortcuts
fr: Raccourcis de recherche

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: Unknown error when trying to deserialize %s
fr: Une erreur inconnue est survenue lors de la tentative de décodage de %s

en: No deserialize function found for format %s
fr: Aucune fonction de décodage trouvée pour le format %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
fr: « id » et « name » ont tous deux été trouvés dans l’élément <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
fr: L’attribut « %s » a été trouvé deux fois dans le même élément <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
fr: <%s> a un identifiant non valide « %s »

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
fr: L’élément <%s> n’a ni attribut « name », ni attribut « id »

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
fr: L’attribut « %s » est répété deux fois dans le même élément <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fr: L’attribut « %s » n’est pas valide dans l’élément <%s> dans ce contexte

en: Tag "%s" has not been defined.
fr: La balise « %s » n’a pas été définie.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
fr: Une balise anonyme a été trouvée et les balises ne peuvent pas être créées.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
fr: La balise « %s » n’existe pas dans le tampon et les balises ne peuvent pas être créées.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fr: L’élément <%s> n’est pas autorisé au-dessous de <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
fr: « %s » n’est pas un type d’attribut valide

en: "%s" is not a valid attribute name
fr: « %s » n’est pas un nom d’attribut valide

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
fr: « %s » ne peut pas être converti en une valeur de type « %s » pour l’attribut « %s »

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
fr: « %s » n’est pas une valeur valide pour l’attribut « %s »

en: Tag "%s" already defined
fr: La balise « %s » est déjà définie

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
fr: La balise « %s » a une priorité non valide « %s »

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
fr: L’élément le plus à l’extérieur dans le texte doit être <text_view_markup> et non <%s>

en: A <%s> element has already been specified
fr: Un élément <%s> a déjà été indiqué

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
fr: Un élément <text> ne peut pas être présent avant un élément <tags>

en: Serialized data is malformed
fr: Les données linéarisées ne sont pas conformes

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
fr: Les données linéarisées ne sont pas conformes. La première section n’est pas GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
fr: LRM Marque _gauche-à-droite

en: RLM _Right-to-left mark
fr: RLM Marque _droite-à-gauche

en: LRE Left-to-right _embedding
fr: LRE _Enchâssement gauche-à-droite

en: RLE Right-to-left e_mbedding
fr: RLE E_nchâssement droite-à-gauche

en: LRO Left-to-right _override
fr: LRO _Forçage gauche-à-droite

en: RLO Right-to-left o_verride
fr: RLO F_orçage droite-à-gauche

en: PDF _Pop directional formatting
fr: PDF _Dépilement de formatage directionnel

en: ZWS _Zero width space
fr: ZWS E_space sans chasse

en: ZWJ Zero width _joiner
fr: ZWJ _Liant sans chasse

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
fr: ZWNJ _Anti-liant sans chasse

en: Adjusts the volume
fr: Règle le volume

en: Muted
fr: Sourdine

en: Full Volume
fr: Volume maximum

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
fr: %d %%

en: Move
fr: Déplacer

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Always on Top
fr: Toujours au premier plan

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
fr: Voulez-vous utiliser l’Inspecteur GTK+ ?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
fr: L’Inspecteur GTK+ est un débogueur interactif vous permettant d’explorer et de modifier les entrailles de n’importe quelle application GTK+. En l’utilisant, il peut arriver que l’application fonctionne mal ou plante.

en: Don't show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Activate
fr: Activer

en: State
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Enabled
fr: Activé

en: Parameter Type
fr: Type de paramètre

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
fr: Vous pouvez saisir ici toute règle CSS reconnue par GTK+.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
fr: Vous pouvez désactiver temporairement ce CSS personnalisé en cliquant sur le bouton « Pause » ci-dessus.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
fr: Les changements sont appliqués instantanément et globalement, pour toute l’application.

en: Saving CSS failed
fr: L’enregistrement du CSS a échoué

en: Disable this custom CSS
fr: Désactive ce CSS personnalisé

en: Save the current CSS
fr: Enregistre le CSS actuel

en: ID
fr: Identifiant

en: Style Classes
fr: Classes de style

en: CSS Property
fr: Propriété CSS

en: Value
fr: Valeur

en: Show data
fr: Affiche les données

[ctx: GL version]
en: None
fr: Aucune

[ctx: GL vendor]
en: None
fr: Aucun

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
fr: Le contexte de méthode de saisie est fixé par GTK_IM_MODULE

en: GTK+ Version
fr: Version de GTK+

en: GDK Backend
fr: Moteur GDK

en: Pango Fontmap
fr: Carte des polices Pango

en: Input Method
fr: Méthode de saisie

en: Application ID
fr: ID d’application

en: Resource Path
fr: Chemin de ressource

en: Display
fr: Affichage

en: RGBA visual
fr: Visuel RVBA

en: Composited
fr: Composé

en: GL Version
fr: Version de GL

en: GL Vendor
fr: Fournisseur GL

[ctx: event phase]
en: None
fr: Aucune

[ctx: event phase]
en: Bubble
fr: Bulle

[ctx: event phase]
en: Target
fr: Cible

en: Unnamed section
fr: Section sans nom

en: Label
fr: Étiquette

en: Target
fr: Cible

en: Icon
fr: Icône

en: Address
fr: Adresse

en: Reference count
fr: Comptage de références

en: Buildable ID
fr: ID constructible

en: Default Widget
fr: Composant par défaut

en: Properties
fr: Propriétés

en: Focus Widget
fr: Composant avec le focus

en: Mnemonic Label
fr: Étiquette mnémonique

en: Request mode
fr: Mode de requête

en: Baseline
fr: Ligne de base

en: Clip area
fr: Zone de découpage

en: Frame Clock
fr: Horloge d’images

en: Tick callback
fr: Fonction de rappel de tic

en: Frame count
fr: Nombre d’images

en: Frame rate
fr: Fréquence d’image

en: Accessible role
fr: Rôle accessible

en: Accessible name
fr: Nom accessible

en: Accessible description
fr: Description accessible

en: Mapped
fr: Mappé

en: Realized
fr: Réalisé

en: Is Toplevel
fr: De premier niveau

en: Child Visible
fr: Enfant visible

en: Object
fr: Objet

en: Pointer: %p
fr: Pointeur : %p

[ctx: type name]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Object: %p (%s)
fr: Objet : %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
fr: Type de propriété non éditable : %s

en: Attribute mapping
fr: Correspondance d’attributs

en: Model:
fr: Modèle :

en: Column:
fr: Colonne :

[ctx: property name]
en: None
fr: Aucun

en: Defined at: %p (%s)
fr: Défini à : %p (%s)

en: inverted
fr: inversé

en: bidirectional, inverted
fr: bidirectionnel, inversé

en: bidirectional
fr: bidirectionnel

en: Binding:
fr: Liaison :

en: Setting:
fr: Paramètre :

en: Source:
fr: Source :

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Theme
fr: Thème

en: XSettings
fr: Paramètres X

en: Property
fr: Propriété

en: Attribute
fr: Attribut

en: Defined At
fr: Défini à

en: Path
fr: Chemin

en: Count
fr: Nombre

en: Size
fr: Taille

en: Name:
fr: Nom :

en: Type:
fr: Type :

en: Size:
fr: Taille :

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Yes
fr: Oui

en: Connected
fr: Connecté

en: Ignore hidden
fr: Ignorer ce qui est masqué

[ctx: sizegroup mode]
en: None
fr: Aucun

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
fr: Les deux

en: GLib must be configured with --enable-debug
fr: GLib doit être configurée avec --enable-debug

en: Self 1
fr: Moi 1

en: Cumulative 1
fr: Cumulatif 1

en: Self 2
fr: Moi 2

en: Cumulative 2
fr: Cumulatif 2

en: Self
fr: Moi

en: Cumulative
fr: Cumulatif

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
fr: Activer les statistiques avec GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
fr: Le thème est figé par GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
fr: Le moteur ne gère pas la mise à l’échelle des fenêtres

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
fr: Le paramètre est figé par GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
fr: Non définissable en cours de fonctionnement.
    Utilisez plutôt GDK_GL=always ou GDK_GL=disable

en: GL rendering is disabled
fr: Le rendu GL est désactivé

en: GTK+ Theme
fr: Thème GTK+

en: Dark Variant
fr: Variante sombre

en: Cursor Theme
fr: Thème de curseur

en: Cursor Size
fr: Taille de curseur

en: Icon Theme
fr: Thème d’icônes

en: Font Scale
fr: Mise à l’échelle des polices

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Left-to-Right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-Left
fr: De droite à gauche

en: Window scaling
fr: Mise à l’échelle des fenêtres

en: Slowdown
fr: Ralenti

en: Rendering Mode
fr: Mode de rendu

en: Similar
fr: Semblable

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Show Graphic Updates
fr: Afficher les mises à jour graphiques

en: Show Baselines
fr: Afficher les lignes de base

en: Show Layout Borders
fr: Afficher les bords de l’agencement

en: Show Pixel Cache
fr: Afficher le cache des pixels

en: Show Widget Resizes
fr: Afficher les redimensionnements de composants

en: Simulate touchscreen
fr: Simuler l’écran tactile

en: GL Rendering
fr: Rendu GL

en: When needed
fr: En case de besoin

en: Always
fr: Toujours

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Software GL
fr: GL logiciel

en: Software Surfaces
fr: Surfaces logicielles

en: Texture Rectangle Extension
fr: Extension rectangle de texture

en: Select an Object
fr: Sélectionne un objet

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Show all Objects
fr: Afficher tous les objets

en: Collect Statistics
fr: Collecter les statistiques

en: Show all Resources
fr: Afficher toutes les ressources

en: Trace signal emissions on this object
fr: Trace les émissions de signal sur cet objet

en: Clear log
fr: Efface le journal

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Signals
fr: Signaux

en: Child Properties
fr: Propriétés de l’enfant

en: Class Hierarchy
fr: Hiérarchie de classes

en: CSS Selector
fr: Sélecteur CSS

en: CSS nodes
fr: Nœud CSS

en: Size Groups
fr: Groupes de taille

en: Data
fr: Données

en: Gestures
fr: Gestes

en: Magnifier
fr: Loupe

en: Objects
fr: Objets

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Resources
fr: Ressources

en: Visual
fr: Visuel

en: General
fr: Général

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
fr: Activer toutes les variantes

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
fr: Formes supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
fr: Positionnement supérieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
fr: Substitutions supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
fr: Fractions alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
fr: Formes inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
fr: Positionnement inférieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
fr: Substitutions inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
fr: Formes sensibles à la casse

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
fr: Composition et décomposition de glyphe

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
fr: Forme conjointe après Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
fr: Formes conjointes

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
fr: Ligatures contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
fr: Ponctuation CJC centrée

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
fr: Espacement des majuscules

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
fr: Formes calligraphiques contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
fr: Positionnement cursif

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
fr: Capitales vers très petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
fr: Capitales vers petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
fr: Ligatures facultatives

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
fr: Dénominateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
fr: Formes expertes

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
fr: Variantes de dernier glyphe de ligne

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
fr: Formes finales 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
fr: Formes finales 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
fr: Formes finales

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
fr: Formes d’accents aplatis

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
fr: Pleines largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
fr: Demi-formes

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
fr: Formes Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
fr: Variantes de demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
fr: Formes historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
fr: Kana horizontaux alternatifs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
fr: Ligatures historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
fr: Formes Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
fr: Demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
fr: Formes initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
fr: Italiques

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
fr: Alternatives de justification

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
fr: Formes JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
fr: Formes JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
fr: Formes JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
fr: Formes JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
fr: Crénage

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
fr: Limites à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
fr: Ligatures standard

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
fr: Formes Jamo initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
fr: Chiffres modernes

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
fr: Formes localisées

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
fr: Alternatives de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
fr: Formes reflétées de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
fr: Positionnement de signe

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
fr: Formes médianes 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
fr: Formes médianes

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
fr: Grec mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
fr: Positionnement signe sur signe

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
fr: Positionnement de signe par substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
fr: Formes d’annotation alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
fr: Formes Kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
fr: Formes Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
fr: Numérateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
fr: Chiffres médiévaux

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
fr: Alignements optiques

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
fr: Ordinaux

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
fr: Ornements

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
fr: Largeurs alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
fr: Très petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
fr: Kana proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
fr: Chiffres proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
fr: Formes antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
fr: Substitutions antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
fr: Formes postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
fr: Substitutions postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
fr: Largeurs proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
fr: Quarts de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
fr: Au hasard

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles requises

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
fr: Formes Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
fr: Ligatures requises

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
fr: Formes Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
fr: Alignements à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
fr: Alternatives de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
fr: Formes reflétées de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
fr: Formes de notation Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
fr: Alternatives de variation requises

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
fr: Alternatives stylistiques

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
fr: Indices scientifiques

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
fr: Taille optique

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
fr: Petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
fr: Formes simplifiées

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
fr: Série stylistique 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
fr: Série stylistique 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
fr: Série stylistique 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
fr: Série stylistique 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
fr: Série stylistique 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
fr: Série stylistique 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
fr: Série stylistique 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
fr: Série stylistique 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
fr: Série stylistique 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
fr: Série stylistique 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
fr: Série stylistique 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
fr: Série stylistique 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
fr: Série stylistique 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
fr: Série stylistique 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
fr: Série stylistique 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
fr: Série stylistique 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
fr: Série stylistique 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
fr: Série stylistique 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
fr: Série stylistique 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
fr: Série stylistique 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
fr: Alternatives de style de script mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
fr: Décomposition de glyphe étendue

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
fr: Indice

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
fr: Exposant

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
fr: Forme calligraphique

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
fr: Titrage

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
fr: Formes Jamo finales

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
fr: Formes traditionnelles de noms propres

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
fr: Chiffres tabulaires

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
fr: Formes traditionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
fr: Tiers de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
fr: Variantes Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
fr: Écriture verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
fr: Demi-métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
fr: Formes de voyelles Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
fr: Alternatives Kana verticales

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
fr: Crénage vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
fr: Alternatives verticales et rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
fr: Alternatives verticales pour rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
fr: Zéro barré

[ctx: paper size]
en: B6/C4
fr: B6-C4

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
fr: Enveloppe DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
fr: hagaki (carte postale)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
fr: Enveloppe kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
fr: Enveloppe kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
fr: Enveloppe kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
fr: Enveloppe kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
fr: Enveloppe kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
fr: Enveloppe kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
fr: Enveloppe kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
fr: oufuku (carte postale de réponse)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
fr: Enveloppe you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
fr: Enveloppe you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
fr: Enveloppe 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
fr: Enveloppe 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
fr: Enveloppe 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
fr: Enveloppe 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
fr: Enveloppe 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
fr: Enveloppe a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
fr: Enveloppe c5

[ctx: paper size]
en: European edp
fr: Edp européen

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
fr: Fan-Fold européen

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
fr: Legal Fan-Fold allemand

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
fr: Index 4×6 (carte postale)

[ctx: paper size]
en: Invoice
fr: Facture

[ctx: paper size]
en: Tabloid
fr: Tabloïd

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
fr: Enveloppe Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
fr: Enveloppe #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
fr: Enveloppe #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
fr: Enveloppe #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
fr: Enveloppe #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
fr: Enveloppe #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
fr: Enveloppe personnelle

[ctx: paper size]
en: Quarto
fr: In-quarto

[ctx: paper size]
en: Wide Format
fr: Format large

[ctx: paper size]
en: Folio
fr: In-folio

[ctx: paper size]
en: Folio sp
fr: In-folio sp

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
fr: Enveloppe d’invitation

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
fr: Enveloppe italienne

[ctx: paper size]
en: Large Photo
fr: Grande photo

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
fr: Photo moyenne

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
fr: Enveloppe Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
fr: Petite photo

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
fr: Photo large

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
fr: Enveloppe prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
fr: Enveloppe prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
fr: Enveloppe prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
fr: Enveloppe prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
fr: Enveloppe prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
fr: Enveloppe prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
fr: Enveloppe prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
fr: Enveloppe prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
fr: Enveloppe prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
fr: Enveloppe prc9

[ctx: Script]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: Script]
en: Armenian
fr: Arménien

[ctx: Script]
en: Cherokee
fr: Chérokî

[ctx: Script]
en: Coptic
fr: Copte

[ctx: Script]
en: Cyrillic
fr: Cyrillique

[ctx: Script]
en: Deseret
fr: Déséret

[ctx: Script]
en: Ethiopic
fr: Éthiopien

[ctx: Script]
en: Georgian
fr: Géorgien

[ctx: Script]
en: Gothic
fr: Gothique

[ctx: Script]
en: Greek
fr: Grec

[ctx: Script]
en: Hangul
fr: Hangeul

[ctx: Script]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: Script]
en: Kannada
fr: Kannara

[ctx: Script]
en: Mongolian
fr: Mongol

[ctx: Script]
en: Myanmar
fr: Birman

[ctx: Script]
en: Ogham
fr: Ogam

[ctx: Script]
en: Old Italic
fr: Vieil italique

[ctx: Script]
en: Runic
fr: Runique

[ctx: Script]
en: Sinhala
fr: Cingalais

[ctx: Script]
en: Syriac
fr: Syriaque

[ctx: Script]
en: Tamil
fr: Tamoul

[ctx: Script]
en: Telugu
fr: Télougou

[ctx: Script]
en: Thaana
fr: Thâna

[ctx: Script]
en: Thai
fr: Thaï

[ctx: Script]
en: Tibetan
fr: Tibétain

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
fr: Autochtone canadien

[ctx: Script]
en: Hanunoo
fr: Hanunóo

[ctx: Script]
en: Buhid
fr: Bouhid

[ctx: Script]
en: Tagbanwa
fr: Tagbanoua

[ctx: Script]
en: Cypriot
fr: Chypriote

[ctx: Script]
en: Shavian
fr: Shavien

[ctx: Script]
en: Linear B
fr: Linéaire B

[ctx: Script]
en: Tai Le
fr: Taï-le

[ctx: Script]
en: Ugaritic
fr: Ougaritique

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
fr: Nouveau taï-lue

[ctx: Script]
en: Buginese
fr: Bouguis

[ctx: Script]
en: Glagolitic
fr: Glagolitique

[ctx: Script]
en: Tifinagh
fr: Tifinaghe

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

[ctx: Script]
en: Old Persian
fr: Vieux perse

[ctx: Script]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Script]
en: Balinese
fr: Balinais

[ctx: Script]
en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

[ctx: Script]
en: Phoenician
fr: Phénicien

[ctx: Script]
en: N'Ko
fr: N’ko

[ctx: Script]
en: Sundanese
fr: Soundanais

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
fr: Santâlî

[ctx: Script]
en: Vai
fr: Vaï

[ctx: Script]
en: Carian
fr: Carien

[ctx: Script]
en: Lycian
fr: Lycien

[ctx: Script]
en: Lydian
fr: Lydien

[ctx: Script]
en: Avestan
fr: Avestique

[ctx: Script]
en: Bamum
fr: Bamoun

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes égyptiens

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
fr: Araméen impérial

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
fr: Pehlevi des inscriptions

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
fr: Parthe des inscriptions

[ctx: Script]
en: Javanese
fr: Javanais

[ctx: Script]
en: Kaithi
fr: Kaithî

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
fr: Meitei mayek

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
fr: Sud-arabique

[ctx: Script]
en: Old Turkic
fr: Orkhon

[ctx: Script]
en: Samaritan
fr: Samaritain

[ctx: Script]
en: Tai Tham
fr: Taï tham

[ctx: Script]
en: Tai Viet
fr: Taï viêt

[ctx: Script]
en: Mandaic
fr: Mandaïque

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
fr: Méroïtique cursif

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
fr: Méroïtique hiéroglyphique

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
fr: Aghbanien

[ctx: Script]
en: Duployan
fr: Duployé

[ctx: Script]
en: Khudawadi, Sindhi
fr: Khoudawadi, sindhi

[ctx: Script]
en: Linear A
fr: Linéaire A

[ctx: Script]
en: Manichaean
fr: Manichéen

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
fr: Mendé kikakui

[ctx: Script]
en: Nabataean
fr: Nabatéen

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
fr: Nord-arabique

[ctx: Script]
en: Old Permic
fr: Vieux permien

[ctx: Script]
en: Pahawh Hmong
fr: Hmong pahawh

[ctx: Script]
en: Palmyrene
fr: Palmyrénien

[ctx: Script]
en: Pau Cin Hau
fr: Pau cin hau

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
fr: Pehlevi des psautiers

[ctx: Script]
en: Tirhuta
fr: Tirhouta

[ctx: Script]
en: Warang Citi
fr: Warang citi

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes hittites

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
fr: Runes hongroises

[ctx: Script]
en: Signwriting
fr: Écriture des signes

[ctx: Script]
en: Bhaiksuki
fr: Bhaïksuki

[ctx: Script]
en: Newa
fr: Néwar

[ctx: Script]
en: Tangut
fr: Tangoute

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
fr: Masaram gondi

[ctx: Script]
en: Nushu
fr: Nüshu

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
fr: Zanabazar quadratique

en: About
fr: À propos

en: Credits
fr: Crédits

en: _View All Applications
fr: _Afficher toutes les applications

en: _Find New Applications
fr: _Chercher de nouvelles applications

en: No applications found.
fr: Aucune application trouvée.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
fr: Préférences

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
fr: Masquer %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
fr: Masquer les autres

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
fr: Tout afficher

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: _Next
fr: _Suivant

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Finish
fr: _Terminer

en: Select a Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Pick a color from the screen
fr: Choisissez une couleur sur l’écran

en: Color Name
fr: Nom de la couleur

[ctx: Color channel]
en: H
fr: T

en: Hue
fr: Teinte

en: Smileys & People
fr: Émoticônes et personnes

en: Body & Clothing
fr: Corps et vêtements

en: Animals & Nature
fr: Animaux et nature

en: Food & Drink
fr: Nourriture et boissons

en: Travel & Places
fr: Voyages et lieux

en: Activities
fr: Activités

[ctx: emoji category]
en: Objects
fr: Objets

en: Symbols
fr: Symboles

en: Flags
fr: Drapeaux

en: File Chooser Widget
fr: Composant du sélecteur de fichiers

en: Places
fr: Emplacements

en: Browse Header Revealer
fr: Révélateur d’en-tête de navigation

en: Browse Header Stack
fr: Pile d’en-tête de navigation

en: PathBar Layer
fr: Couche de la barre de chemin

en: Location Layer
fr: Couche de l’emplacement

en: Search Layer
fr: Couche de recherche

en: Files
fr: Fichiers

en: Remote location — only searching the current folder
fr: Emplacement distant — recherche du dossier en cours uniquement

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: _Create
fr: _Créer

en: Select Font
fr: Choisir une police

en: Search font name
fr: Rechercher un nom de police

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Preview text
fr: Texte d’aperçu

en: No Fonts Found
fr: Aucune police trouvée

en: _Format for:
fr: _Formaté pour :

en: _Paper size:
fr: _Taille du papier :

en: _Orientation:
fr: _Orientation :

en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

en: Landscape
fr: Paysage

en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

en: Down Path
fr: Chemin en aval

en: Up Path
fr: Chemin en amont

en: Server Addresses
fr: Adresses du serveur

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
fr: Les adresses de serveur sont composées d’un préfixe de protocole et d’une adresse. Exemples :

en: Available Protocols
fr: Protocoles disponibles

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
fr: Aucun serveur récent

en: Recent Servers
fr: Serveurs récents

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Connect to _Server
fr: Connexion à un _serveur

en: Enter server address…
fr: Saisir l’adresse du serveur…

en: Printer
fr: Imprimante

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
fr: État

en: Range
fr: Plage

en: _All Pages
fr: _Toutes les pages

en: C_urrent Page
fr: Page act_uelle

en: Se_lection
fr: Sé_lection

en: Pag_es:
fr: Pag_es :

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
fr: Indiquez une ou plusieurs intervalles de pages,
    p. ex. 1-3, 7, 11

en: Copie_s:
fr: Copie_s :

en: C_ollate
fr: _Rassembler

en: _Reverse
fr: Inve_rser

en: Layout
fr: Agencement

en: T_wo-sided:
fr: _Recto verso :

en: Pages per _side:
fr: Pages par _côté :

en: Page or_dering:
fr: Or_dre des pages :

en: _Only print:
fr: Imprimer _seulement :

en: All sheets
fr: Toutes les pages

en: Even sheets
fr: Pages paires

en: Odd sheets
fr: Pages impaires

en: Sc_ale:
fr: É_chelle :

en: Paper
fr: Papier

en: Paper _type:
fr: _Type de papier :

en: Paper _source:
fr: _Source du papier :

en: Output t_ray:
fr: _Bac de sortie :

en: Or_ientation:
fr: Or_ientation :

en: Job Details
fr: Détails de la tâche

en: Pri_ority:
fr: _Priorité :

en: _Billing info:
fr: Informations de _facturation :

en: Print Document
fr: Impression du document

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
fr: _Maintenant

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
fr: _À :

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
fr: Indiquez l’heure de l’impression,
     par ex. 15:30, 14:15:20, etc.

en: Time of print
fr: Heure de l’impression

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
fr: En _attente

en: Hold the job until it is explicitly released
fr: Suspend la tâche jusqu’à ce qu’elle soit explicitement libérée

en: Add Cover Page
fr: Ajout d’une page de couverture

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
fr: A_vant :

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
fr: A_près :

en: Job
fr: Tâche

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
fr: Qualité de l’image

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
fr: Couleur

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
fr: Finalisation

en: Advanced
fr: Avancé

en: Some of the settings in the dialog conflict
fr: Certains paramètres dans la boîte de dialogue sont en conflit

en: Select which type of documents are shown
fr: Sélectionnez les types de documents à afficher

en: Turns volume up or down
fr: Augmente ou diminue le volume

en: Volume Up
fr: Augmenter le volume

en: Increases the volume
fr: Augmente le volume

en: Volume Down
fr: Baisser le volume

en: Decreases the volume
fr: Diminue le volume

en: Failed to write header
fr: Impossible d’écrire l’en-tête

en: Failed to write hash table
fr: Impossible d’écrire dans la table de hachage

en: Failed to write folder index
fr: Impossible d’écrire l’index du dossier

en: Failed to rewrite header
fr: Impossible de réécrire l’en-tête

en: Failed to open file %s : %s
fr: Impossible d’ouvrir le fichier « %s » : %s

en: Failed to write cache file: %s
fr: Impossible d’écrire dans le fichier de cache : %s

en: The generated cache was invalid.
fr: Le cache généré n’était pas valide.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
fr: Impossible de renommer %s en %s : %s, suppression de %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
fr: Impossible de renommer « %s » en %s : %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
fr: Impossible de renommer à nouveau %s en %s : %s

en: Cache file created successfully.
fr: Fichier de cache écrit avec succès.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
fr: Écraser un cache existant même s’il est à jour

en: Don't check for the existence of index.theme
fr: Ne pas vérifier l’existence du fichier index.theme

en: Don't include image data in the cache
fr: Ne pas inclure de données d’image dans le cache

en: Include image data in the cache
fr: Inclure les données d’image dans le cache

en: Output a C header file
fr: Sortir un fichier en-tête C

en: Turn off verbose output
fr: Désactiver la sortie détaillée

en: Validate existing icon cache
fr: Valider le cache d’icônes existant

en: File not found: %s
fr: Fichier introuvable : %s

en: Not a valid icon cache: %s
fr: Cache d’icônes non valide : %s

en: No theme index file.
fr: Aucun fichier d’index de thème.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
fr: Aucun fichier d’index de thème dans « %s ».
    Si vous souhaitez vraiment créer un cache d’icônes ici, utilisez --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
fr: Amharique (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
fr: Cédille

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
fr: Cyrillique (translitéré)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
fr: Inuktitut (translitéré)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
fr: Multipression

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
fr: Thaï-Lao

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
fr: Tigrigna-Érithréen (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
fr: Tigrigna-Éthiopien (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
fr: Vietnamien (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
fr: Méthode de saisie X

en: Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer le document « %s » sur l’imprimante %s

en: Authentication is required to print a document on %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer un document sur %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs de la tâche « %s »

en: Authentication is required to get attributes of a job
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs d’une tâche d’impression

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs de l’imprimante %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs d’une imprimante

en: Authentication is required to get default printer of %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir l’imprimante par défaut de %s

en: Authentication is required to get printers from %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les imprimantes de %s

en: Authentication is required to get a file from %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir un fichier de %s

en: Authentication is required on %s
fr: Authentification nécessaire pour %s

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Authentication is required to print document “%s”
fr: Authentification nécessaire pour imprimer le document « %s »

en: Authentication is required to print this document on printer %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer ce document sur l’imprimante %s

en: Authentication is required to print this document
fr: Authentification nécessaire pour imprimer ce document

en: Printer “%s” is low on toner.
fr: Le toner de l’imprimante « %s » est presque vide.

en: Printer “%s” has no toner left.
fr: Le toner de l’imprimante « %s » est vide.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
fr: La quantité de développeur dans l’imprimante « %s » est faible.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
fr: Il n’y a plus de développeur dans l’imprimante « %s ».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
fr: Au moins un des consommables est presque épuisé dans l’imprimante « %s ».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
fr: Au moins un des consommables est épuisé dans l’imprimante « %s ».

en: The cover is open on printer “%s”.
fr: Le capot de l’imprimante « %s » est ouvert.

en: The door is open on printer “%s”.
fr: La porte de l’imprimante « %s » est ouverte.

en: Printer “%s” is low on paper.
fr: Il n’y a presque plus de papier dans l’imprimante « %s ».

en: Printer “%s” is out of paper.
fr: Il n’y a plus de papier dans l’imprimante « %s ».

en: Printer “%s” is currently offline.
fr: L’imprimante « %s » est actuellement déconnectée.

en: There is a problem on printer “%s”.
fr: Il y a un problème avec l’imprimante « %s ».

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
fr: En pause ; les tâches sont rejetées

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
fr: Tâches non acceptées

[ctx: printing option]
en: Two Sided
fr: Recto verso

[ctx: printing option]
en: Paper Type
fr: Type de papier

[ctx: printing option]
en: Paper Source
fr: Source du papier

[ctx: printing option]
en: Output Tray
fr: Bac de sortie

[ctx: printing option]
en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
fr: Pré-filtrage GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
fr: Recto

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fr: Sélection automatique

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fr: Selon l’imprimante

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fr: Inclure uniquement les polices GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fr: Convertir en PS niveau 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fr: Convertir en PS niveau 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fr: Pas de pré-filtrage

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: sides]
en: One Sided
fr: Recto

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
fr: Bac supérieur

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
fr: Bac intermédiaire

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
fr: Bac inférieur

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
fr: Bac latéral

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
fr: Bac de gauche

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
fr: Bac de droite

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
fr: Bac central

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
fr: Bac arrière

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
fr: Bac à face vers le haut

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
fr: Bac à face vers le bas

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
fr: Bac de grande capacité

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
fr: Empileur %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
fr: Boîte de messagerie %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
fr: Ma boîte de messagerie

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
fr: Plateau %d

en: Printer Default
fr: Selon l’imprimante

en: High
fr: Haute

en: Medium
fr: Moyenne

en: Low
fr: Basse

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
fr: Priorité de la tâche

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
fr: Informations de facturation

[ctx: cover page]
en: None
fr: Aucune

[ctx: cover page]
en: Classified
fr: Classifié

[ctx: cover page]
en: Confidential
fr: Confidentiel

[ctx: cover page]
en: Top Secret
fr: Top secret

[ctx: cover page]
en: Unclassified
fr: Non classifié

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
fr: Pages par feuille

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
fr: Ordre des pages

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
fr: Avant

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
fr: Après

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
fr: Imprimer à

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
fr: Imprimer à l’heure

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
fr: Personnalisé %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
fr: Profil d’imprimante

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
fr: Non disponible

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
fr: Gestion de la couleur non disponible

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
fr: Aucun profil disponible

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
fr: Profil non précisé

en: output
fr: sortie

en: Print to File
fr: Imprimer dans un fichier

en: Pages per _sheet:
fr: Pages par _feuille :

en: File
fr: Fichier

en: _Output format
fr: Format de _sortie

en: Print to LPR
fr: Imprimer vers LPR

en: Pages Per Sheet
fr: Pages par feuille

en: Command Line
fr: Ligne de commande

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
fr: imprimante déconnectée

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
fr: prêt pour l’impression

note: SUN_BRANDING
en: processing job
fr: traitement de la tâche

note: SUN_BRANDING
en: paused
fr: en pause

note: SUN_BRANDING
en: unknown
fr: inconnu

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
fr: sortie-test.%s

en: Print to Test Printer
fr: Imprimer vers une imprimante test
