gtk+ - en to nl translation catalogue (1384 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
nl: Broadway-schermtype wordt niet ondersteund: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
nl: Fout bij verwerken optie --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
nl: Fout bij verwerken optie --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
nl: Programmaklasse zoals gebruikt door het vensterbeheerprogramma

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
nl: KLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
nl: Programmanaam zoals gebruikt door het vensterbeheerprogramma

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
nl: NAAM

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
nl: Te gebruiken X-scherm

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
nl: SCHERM

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
nl: In te stellen GDK debug-vlaggen

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
nl: VLAGGEN

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
nl: Uit te zetten GDK debug-vlaggen

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
nl: GL-ondersteuning uitgeschakeld via GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
nl: Dit backend ondersteunt geen OpenGL

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
nl: Backspace

[ctx: keyboard label]
en: Return
nl: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Pause
nl: Pauze

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
nl: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
nl: Sys Rq

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
nl: Combineertoets

[ctx: keyboard label]
en: Left
nl: Links

[ctx: keyboard label]
en: Up
nl: Omhoog

[ctx: keyboard label]
en: Right
nl: Rechts

[ctx: keyboard label]
en: Down
nl: Omlaag

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
nl: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
nl: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
nl: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
nl: Num Spatie

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
nl: Num Tab

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
nl: Num Enter

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
nl: Num Home

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
nl: Num Links

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
nl: Num Omhoog

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
nl: Num Rechts

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
nl: Num Omlaag

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
nl: Num Page Up

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
nl: Num Prior

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
nl: Num Page Down

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
nl: Num Next

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
nl: Num End

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
nl: Num Begin

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
nl: Num Insert

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
nl: Num Delete

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
nl: Schermhelderheid omhoog

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
nl: Schermhelderheid omlaag

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
nl: Tb: schermhelderheid omhoog

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
nl: Tb: schermhelderheid omlaag

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
nl: Geluid dempen

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
nl: Geluid microfoon dempen

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
nl: Geluid zachter

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
nl: Geluid harder

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
nl: Afspelen

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
nl: Stoppen

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
nl: Volgende

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
nl: Vorige

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
nl: Opnemen

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
nl: Pauze

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
nl: Terugspoelen

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
nl: Media

[ctx: keyboard label]
en: Eject
nl: Uitwerpen

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
nl: Verkenner

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
nl: Rekenmachine

[ctx: keyboard label]
en: Mail
nl: E-mail

[ctx: keyboard label]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: keyboard label]
en: Tools
nl: Hulpmiddelen

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
nl: Schermbeveiliging

[ctx: keyboard label]
en: Battery
nl: Accu

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
nl: Starter 1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
nl: Vooruit

[ctx: keyboard label]
en: Back
nl: Terug

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
nl: Pauzestand

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
nl: Slaapstand

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
nl: Draadloos netwerk

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
nl: Webcam

[ctx: keyboard label]
en: Display
nl: Scherm

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
nl: Touchpad in- of uitschakelen

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
nl: Wakker worden

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
nl: Slaapstand

en: Unable to create a GL pixel format
nl: Er kan geen GL-pixelformaat worden aangemaakt

en: Unable to create a GL context
nl: Er kan geen GL-context worden aangemaakt

en: No available configurations for the given pixel format
nl: Geen configuraties beschikbaar voor het gegeven beeldpuntformaat

en: No GL implementation is available
nl: Er is geen GL-implementatie beschikbaar

en: Core GL is not available on EGL implementation
nl: Core GL is niet beschikbaar bij EGL-implementatie

en: Starting %s
nl: Opstarten van ‘%s’

en: Opening %s
nl: Openen van ‘%s’

en: Opening %d Item | Opening %d Items
nl[0]: Openen van %d item
nl[1]: Openen van %d items

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
nl: Geen configuraties beschikbaar voor het gegeven RGBA-beeldpuntformaat

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
nl: Wisselt de cel om

[ctx: Action name]
en: Toggle
nl: Schakelen

[ctx: Action name]
en: Click
nl: Klikken

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
nl: Klikt op de knop

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
nl: Uitklappen of inklappen

[ctx: Action name]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: Action name]
en: Activate
nl: Activeren

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
nl: Uitklappen of inklappen van de rij in de boomstructuurweergave waarin deze cel zich bevindt

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
nl: Creëert een widget waarin de inhoud van de cel bewerkt kan worden

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
nl: Activeert de cel

[ctx: Action name]
en: Select
nl: Selecteren

[ctx: Action name]
en: Customize
nl: Aanpassen

[ctx: Action description]
en: Selects the color
nl: Selecteert de kleur

[ctx: Action description]
en: Activates the color
nl: Activeert de kleur

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
nl: Past de kleur aan

[ctx: Action name]
en: Press
nl: Drukken

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
nl: Drukt op de keuzelijst

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
nl: Activeert het item

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
nl: Activeert het uitklappen

[ctx: Action name]
en: Show location
nl: Locatie tonen

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
nl: Kies het locatietekstvak van de bestandskiezer

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
nl: I_nfo

[ctx: Stock label]
en: _Add
nl: _Toevoegen

[ctx: Stock label]
en: _Bold
nl: _Vet

[ctx: Stock label]
en: _CD-ROM
nl: _Cd-rom

[ctx: Stock label]
en: _Clear
nl: _Wissen

[ctx: Stock label]
en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: Maximize
nl: Maximaliseren

en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Stock label]
en: _Copy
nl: _Kopiëren

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
nl: K_nippen

[ctx: Stock label]
en: _Delete
nl: _Verwijderen

[ctx: Stock label]
en: Error
nl: Fout

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
nl: Informatie

[ctx: Stock label]
en: Question
nl: Vraag

[ctx: Stock label]
en: Warning
nl: Waarschuwing

[ctx: Stock label]
en: _Execute
nl: _Uitvoeren

[ctx: Stock label]
en: _File
nl: _Bestand

[ctx: Stock label]
en: _Find
nl: _Zoeken

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
nl: Zoeken en _vervangen

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
nl: _Diskette

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
nl: _Schermvullend

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
nl: _Onderkant

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
nl: _Eerste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
nl: _Laatste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
nl: _Bovenkant

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
nl: _Terug

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
nl: O_mlaag

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
nl: _Volgende

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
nl: _Omhoog

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
nl: _Harde schijf

[ctx: Stock label]
en: _Help
nl: _Hulp

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
nl: Meer inspringen

[ctx: Stock label]
en: _Italic
nl: _Schuingedrukt

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
nl: _Ga naar

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
nl: _Centreren

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
nl: Uit_vullen

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
nl: _Links

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
nl: _Rechts

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
nl: _Schermvullend verlaten

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
nl: _Vooruitspoelen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
nl: V_olgende

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
nl: P_auzeren

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
nl: Afs_pelen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
nl: V_orige

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
nl: Op_nemen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
nl: _Terugspoelen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
nl: _Stoppen

[ctx: Stock label]
en: _Network
nl: _Netwerk

[ctx: Stock label]
en: _New
nl: _Nieuw

[ctx: Stock label]
en: _Open
nl: _Openen

[ctx: Stock label]
en: _Paste
nl: _Plakken

[ctx: Stock label]
en: _Print
nl: Af_drukken

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
nl: Afdrukvoor_beeld

[ctx: Stock label]
en: _Properties
nl: _Eigenschappen

[ctx: Stock label]
en: _Quit
nl: A_fsluiten

[ctx: Stock label]
en: _Redo
nl: Op_nieuw

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
nl: _Verversen

[ctx: Stock label]
en: _Remove
nl: _Verwijderen

[ctx: Stock label]
en: _Revert
nl: _Terugdraaien

[ctx: Stock label]
en: _Save
nl: Op_slaan

[ctx: Stock label]
en: Save _As
nl: Opslaan _als

[ctx: Stock label]
en: Select _All
nl: _Alles selecteren

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
nl: _Oplopend

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
nl: _Aflopend

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
nl: _Spellingcontrole

[ctx: Stock label]
en: _Stop
nl: _Stoppen

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
nl: _Doorhalen

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
nl: _Onderstrepen

[ctx: Stock label]
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
nl: Minder inspringen

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
nl: _Normale afmeting

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
nl: Best _passend

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
nl: In_zoomen

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
nl: _Uitzoomen

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
nl: Klikt op het menu-item

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
nl: Doet de schuifknop verschijnen

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
nl: Doet de schuifknop verdwijnen

[ctx: Action name]
en: Dismiss
nl: Doen verdwijnen

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
nl: Animatie

en: Provides visual indication of progress
nl: Geeft visuele voortgangsindicatie

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
nl: Zet de schakelaar om

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
nl: Selecteer een kleur in de buitenste ring. De helderheid van deze kleur kunt u instellen met de driehoek binnenin.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
nl: Klik op de pipet, en klik daarna op een kleur ergens op het scherm om die kleur te selecteren.

en: _Hue:
nl: _Tint:

en: Position on the color wheel.
nl: Positie op het kleurenwiel.

en: S_aturation:
nl: _Verzadiging:

en: Intensity of the color.
nl: Intensiteit van de kleur.

en: _Value:
nl: _Waarde:

en: Brightness of the color.
nl: Helderheid van de kleur.

en: _Red:
nl: _Rood:

en: Amount of red light in the color.
nl: Hoeveelheid rood licht in de kleur.

en: _Green:
nl: _Groen:

en: Amount of green light in the color.
nl: Hoeveelheid groen licht in de kleur.

en: _Blue:
nl: _Blauw:

en: Amount of blue light in the color.
nl: Hoeveelheid blauw licht in de kleur.

en: Op_acity:
nl: _Doorzichtigheid:

en: Transparency of the color.
nl: Doorzichtigheid van de kleur.

en: Color _name:
nl: Kleur_naam:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
nl: U kunt in dit veld een hexadecimale kleurwaarde in HTML-stijl geven, of gewoon een kleur (in het Engels) invoeren zoals ‘orange’.

en: _Palette:
nl: _Palet:

en: Color Wheel
nl: Kleurenwiel

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
nl: De oude kleur. Zo kunt u vergelijken met de kleur die u nu selecteert. U kunt deze kleur verslepen naar een kleurenpalet of de oude kleur behouden door het over de nieuwe kleur heen te slepen.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
nl: De nieuwe kleur die u gekozen heeft. U kunt deze verslepen naar een kleurenpalet om het te bewaren voor toekomstig gebruik.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
nl: De oude kleur, om te vergelijken met de kleur die u nu selecteert.

en: The color you’ve chosen.
nl: De kleur die u gekozen heeft.

en: _Save color here
nl: Kleur hier op_slaan

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
nl: Klik op deze kleur van het palet om het de huidige kleur te maken. Om de kleur te wijzigen sleept u een kleurenstaal naar deze plek of klikt u met de rechter muisknop en selecteert u ‘Kleur hier opslaan’.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Select
nl: _Selecteren

en: _Help
nl: _Hulp

en: Color Selection
nl: Kleurselectie

en: _Family:
nl: _Familie:

en: _Style:
nl: _Stijl:

en: Si_ze:
nl: _Grootte:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
nl: _Voorbeeld:

en: _Apply
nl: Toe_passen

en: _OK
nl: _Ok

en: Font Selection
nl: Lettertypeselectie

[ctx: Stock label]
en: _Apply
nl: Toe_passen

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
nl: _Annuleren

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
nl: _Verbinden

[ctx: Stock label]
en: _Convert
nl: _Converteren

[ctx: Stock label]
en: _Discard
nl: Ve_rwerpen

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
nl: _Verbinding verbreken

[ctx: Stock label]
en: _Edit
nl: Be_werken

[ctx: Stock label]
en: _Information
nl: _Informatie

[ctx: Stock label]
en: _No
nl: _Nee

[ctx: Stock label]
en: _OK
nl: _Ok

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
nl: Liggend

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
nl: Staand

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
nl: Liggend omgekeerd

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
nl: Staand omgekeerd

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
nl: _Pagina-instellingen

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

[ctx: Stock label]
en: _Color
nl: _Kleur

[ctx: Stock label]
en: _Font
nl: _Lettertype

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
nl: Ter_ugplaatsen

[ctx: Stock label]
en: _Yes
nl: _Ja

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
nl: Onverwacht begin-tag ‘%s’ bij regel %d teken %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
nl: Onverwacht teken bij regel %d teken %d

en: Empty
nl: Leeg

en: Output to this directory instead of cwd
nl: Uitvoer naar deze map in plaats van cwd

en: Invalid size %s
nl: Ongeldige grootte %s

en: Can't load file: %s
nl: Kan bestand niet laden: %s

en: Can't save file %s: %s
nl: Kan bestand %s niet opslaan: %s

en: Can't close stream
nl: Sluiten van stream is mislukt

en: License
nl: Licentie

en: Custom License
nl: Aangepaste licentie

en: GNU General Public License, version 2 or later
nl: GNU General Public License, versie 2 of later

en: GNU General Public License, version 3 or later
nl: GNU General Public License, versie 3 of later

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
nl: GNU General Public License, versie 2.1 of later

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
nl: GNU Lesser General Public License, versie 3 of later

en: The MIT License (MIT)
nl: De MIT License (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
nl: GNU General Public License, alleen versie 2

en: GNU General Public License, version 3 only
nl: GNU General Public License, alleen versie 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
nl: GNU Lesser General Public License, alleen versie 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
nl: GNU Lesser General Public License, alleen versie 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
nl: GNU Affero General Public License, versie 3 of later

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
nl: GNU Affero General Public License, alleen versie 3

en: Apache License, Version 2.0
nl: Apache License, versie 2.0

en: C_redits
nl: Met _dank aan

en: _License
nl: _Licentie

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Could not show link
nl: Kon de link niet tonen

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
nl: Info %s

en: Created by
nl: Gemaakt door

en: Documented by
nl: Gedocumenteerd door

en: Translated by
nl: Vertaald door

en: Artwork by
nl: Grafisch werk door

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
nl: Dit programma komt ZONDER ENIGE GARANTIE.
    Zie <a href="%s">%s</a> voor details.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
nl: NT

[ctx: keyboard label]
en: Space
nl: Spatiebalk

en: Other application…
nl: Andere toepassing…

en: Select Application
nl: Toepassing selecteren

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
nl: Openen van ‘%s’.

en: No applications found for “%s”
nl: Geen toepassingen gevonden voor ‘%s’

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
nl: Openen van ‘%s’ bestanden.

en: No applications found for “%s” files
nl: Geen toepassingen gevonden voor ‘%s’ bestanden

en: Forget association
nl: Koppeling vergeten

en: Failed to start GNOME Software
nl: Starten van Gnome-software is mislukt

en: Default Application
nl: Standaardtoepassing

en: No applications found for “%s”.
nl: Geen toepassingen gevonden voor ‘%s’.

en: Recommended Applications
nl: Aanbevolen toepassingen

en: Related Applications
nl: Gerelateerde toepassingen

en: Other Applications
nl: Andere toepassingen

en: Application
nl: Toepassing

en: %s does not exist in the bookmarks list
nl: %s komt niet voor in de lijst met bladwijzers

en: %s already exists in the bookmarks list
nl: %s bestaat al in de lijst met bladwijzers

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
nl: Element <%s> kan niet binnen <%s> voorkomen

en: Element <%s> not allowed at toplevel
nl: Element <%s> kan niet op het hoogste niveau voorkomen

en: Text may not appear inside <%s>
nl: Tekst kan niet in <%s> voorkomen

en: Packing property %s::%s not found
nl: Inpakeigenschap %s::%s niet gevonden

en: Cell property %s::%s not found
nl: Celeigenschap %s::%s niet gevonden

en: Property %s::%s not found
nl: Eigenschap %s::%s niet gevonden

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
nl: Waarde ontleden voor %s::%s: %s is mislukt

en: Can't parse file: %s
nl: Bestand ontleden niet mogelijk: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
nl: Gebruik:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commando's:
      validate           Bestand valideren
      simplify           Bestand vereenvoudigen
      enumerate          Alle benoemde objecten opsommen
      preview [OPTIONS]  Voorbeeld van bestand
    
    Opties Vereenvoudiging:
      --replace          Het bestand vervangen
    
    Voorbeeldopties:
      --id=ID            Voorbeeld alleen van benoemde objecten
      --css=BESTAND         Stijl van CSS-bestand gebruiken
    
    Verschillende taken voor GtkBuilder .ui-bestanden uitvoeren.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
nl: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
nl: Ongeldig

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
nl: Nieuwe sneltoets…

en: Pick a Color
nl: Kies een kleur

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
nl: Rood %d%%, Groen %d%%, Blauw %d%%, Alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
nl: Rood %d%%, Groen %d%%, Blauw %d%%

en: Color: %s
nl: Kleur: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
nl: Zeer lichtblauw

[ctx: Color name]
en: Light Blue
nl: Lichtblauw

[ctx: Color name]
en: Blue
nl: Blauw

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
nl: Donkerblauw

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
nl: Zeer donkerblauw

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
nl: Zeer lichtgroen

[ctx: Color name]
en: Light Green
nl: Lichtgroen

[ctx: Color name]
en: Green
nl: Groen

[ctx: Color name]
en: Dark Green
nl: Donkergroen

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
nl: Zeer donkergroen

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
nl: Zeer lichtgeel

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
nl: Lichtgeel

[ctx: Color name]
en: Yellow
nl: Geel

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
nl: Donkergeel

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
nl: Zeer donkergeel

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
nl: Zeer lichtoranje

[ctx: Color name]
en: Light Orange
nl: Lichtoranje

[ctx: Color name]
en: Orange
nl: Oranje

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
nl: Donkeroranje

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
nl: Zeer donkeroranje

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
nl: Zeer lichtrood

[ctx: Color name]
en: Light Red
nl: Lichtrood

[ctx: Color name]
en: Red
nl: Rood

[ctx: Color name]
en: Dark Red
nl: Donkerrood

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
nl: Zeer donkerrood

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
nl: Zeer lichtpaars

[ctx: Color name]
en: Light Purple
nl: Lichtpaars

[ctx: Color name]
en: Purple
nl: Paars

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
nl: Donkerpaars

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
nl: Zeer donkerpaars

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
nl: Zeer lichtbruin

[ctx: Color name]
en: Light Brown
nl: Lichtbruin

[ctx: Color name]
en: Brown
nl: Bruin

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
nl: Donkerbruin

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
nl: Zeer donkerbruin

[ctx: Color name]
en: White
nl: Wit

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
nl: Lichtgrijs 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
nl: Lichtgrijs 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
nl: Lichtgrijs 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
nl: Lichtgrijs 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
nl: Donkergrijs 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
nl: Donkergrijs 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
nl: Donkergrijs 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
nl: Donkergrijs 4

[ctx: Color name]
en: Black
nl: Zwart

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom color
nl: Aangepaste kleur

en: Create a custom color
nl: Aangepaste kleur aanmaken

en: Custom color %d: %s
nl: Aangepaste kleur %d: %s

en: Color Plane
nl: Kleurvlak

[ctx: Color channel]
en: Hue
nl: Tint

[ctx: Color channel]
en: Alpha
nl: Alfa

en: C_ustomize
nl: _Aanpassen

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
nl: Aangepaste papierformaten beheren

en: Margins from Printer…
nl: Printermarges…

en: Custom Size %d
nl: Aangepast formaat %d

en: _Width:
nl: _Breedte:

en: _Height:
nl: _Hoogte:

en: Paper Size
nl: Papierformaat

en: _Top:
nl: _Boven:

en: _Bottom:
nl: _Onder:

en: _Left:
nl: _Links:

en: _Right:
nl: _Rechts:

en: Paper Margins
nl: Papiermarges

en: Cu_t
nl: K_nippen

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Delete
nl: _Verwijderen

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Insert _Emoji
nl: _Emoji invoegen

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Caps Lock is on
nl: Caps Lock staat aan

en: Insert Emoji
nl: Emoji invoegen

en: Select a File
nl: Bestand selecteren

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: (None)
nl: (Geen)

en: Other…
nl: Andere…

en: _Name
nl: _Naam

note: Open item is always present
en: _Open
nl: _Openen

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Select which types of files are shown
nl: Kiezen welke typen bestanden getoond worden

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

en: Type name of new folder
nl: Geef de naam van de nieuwe map

en: The folder could not be created
nl: De map kon niet worden aangemaakt

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
nl: De map kon niet worden aangemaakt omdat een bestand met dezelfde naam al bestaat.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
nl: Kies een andere naam voor de map of hernoem het bestand eerst.

en: You need to choose a valid filename.
nl: U dient een geldige bestandsnaam te kiezen.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
nl: Kan geen bestanden in %s maken, omdat dit geen map is

en: Cannot create file as the filename is too long
nl: Kan bestand niet aanmaken, omdat de bestandsnaam te lang is

en: Try using a shorter name.
nl: Probeer een kortere naam te gebruiken.

en: You may only select folders
nl: U kunt alleen mappen selecteren

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
nl: Het gekozen item is geen map. Probeer een ander item.

en: Invalid file name
nl: Ongeldige bestandsnaam

en: The folder contents could not be displayed
nl: De mapinhoud kon niet worden weergegeven

en: The file could not be deleted
nl: Het bestand kon niet worden verwijderd

en: The file could not be moved to the Trash
nl: Het bestand kon niet naar de prullenbak worden verplaatst

en: A folder with that name already exists
nl: Er bestaat al een map met die naam

en: A file with that name already exists
nl: Er bestaat al een bestand met die naam

en: A folder cannot be called “.”
nl: Een map kan niet ‘.’ worden genoemd

en: A file cannot be called “.”
nl: Een bestand kan niet ‘.’ worden genoemd

en: A folder cannot be called “..”
nl: Een map kan niet ‘..’ worden genoemd

en: A file cannot be called “..”
nl: Een bestand kan niet ‘..’ worden genoemd

en: Folder names cannot contain “/”
nl: Mapnamen kunnen geen ‘/’ bevatten

en: File names cannot contain “/”
nl: Bestandsnamen kunnen geen ‘/’ bevatten

en: Folder names should not begin with a space
nl: Mapnamen mogen niet beginnen met een spatie

en: File names should not begin with a space
nl: Bestandsnamen mogen niet beginnen met een spatie

en: Folder names should not end with a space
nl: Bestandsnamen mogen niet eindigen met een spatie

en: File names should not end with a space
nl: Bestandsnamen mogen niet eindigen met een spatie

en: Folder names starting with a “.” are hidden
nl: Mapnamen die beginnen met een ‘.’ zijn verborgen

en: File names starting with a “.” are hidden
nl: Bestandsnamen die beginnen met een ‘.’ zijn verborgen

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
nl: Weet u zeker dat u ‘%s’ permanent wilt verwijderen?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
nl: Als u een item verwijdert, zal het voorgoed verloren gaan.

en: The file could not be renamed
nl: Het bestand kon niet hernoemd worden

en: Could not select file
nl: Kon bestand niet selecteren

en: _Visit File
nl: Dit bestand _bezoeken

en: _Open With File Manager
nl: _Openen met bestandsbeheer

en: _Copy Location
nl: _Locatie kopiëren

en: _Add to Bookmarks
nl: _Toevoegen aan bladwijzers

en: _Rename
nl: _Hernoemen

en: _Move to Trash
nl: Naar prullenbak _verplaatsen

en: Show _Hidden Files
nl: Verbo_rgen bestanden tonen

en: Show _Size Column
nl: _Grootte-kolom tonen

en: Show T_ype Column
nl: T_ype-kolom tonen

en: Show _Time
nl: _Tijd tonen

en: Sort _Folders before Files
nl: _Mappen vóór bestanden sorteren

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
nl: Locatie

note: Label
en: _Name:
nl: _Naam:

en: Searching in %s
nl: Zoeken in %s

en: Searching
nl: Zoeken

en: Enter location
nl: Locatie invoeren

en: Enter location or URL
nl: Locatie of URL invoeren

en: Modified
nl: Wijzigingsdatum

en: Could not read the contents of %s
nl: Kon de inhoud van %s niet lezen

en: Could not read the contents of the folder
nl: Kon de inhoud van de map niet lezen

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Program
nl: Programma

en: Audio
nl: Geluid

en: Font
nl: Lettertype

en: Archive
nl: Archief

en: Markup
nl: Opmaak

en: Text
nl: Tekst

en: Contacts
nl: Contacten

en: Calendar
nl: Agenda

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Spreadsheet
nl: Rekenblad

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Home
nl: Persoonlijke map

en: Cannot change to folder because it is not local
nl: Kan niet naar de map gaan omdat deze niet lokaal is

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
nl: Een bestand met de naam ‘%s’ bestaat al. Wilt u het vervangen?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
nl: Het bestand bestaat al in ‘%s’.  Bij vervangen zal de inhoud worden overschreven.

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: You do not have access to the specified folder.
nl: U heeft geen toegang tot de specifieke map.

en: Could not send the search request
nl: Kon de zoekopdracht niet verzenden

en: Accessed
nl: Geopend

en: Create Folder
nl: Map aanmaken

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
nl: Bestandssysteem

en: Pick a Font
nl: Kies een lettertype

[ctx: font]
en: None
nl: Geen

en: Width
nl: Breedte

en: Weight
nl: Gewicht

en: Italic
nl: Cursief

en: Slant
nl: Helling

en: Optical Size
nl: Optische grootte

en: Default
nl: Standaard

en: Ligatures
nl: Ligaturen

en: Letter Case
nl: Grote/kleine letters

en: Number Case
nl: Grote/kleine cijfers

en: Number Spacing
nl: Getalspatiëring

en: Number Formatting
nl: Getalopmaak

en: Character Variants
nl: Tekenvarianten

en: OpenGL context creation failed
nl: OpenGL-context aanmaken is mislukt

en: Application menu
nl: Toepassingenmenu

en: Close
nl: Sluiten

en: Icon '%s' not present in theme %s
nl: Pictogram ‘%s’ niet beschikbaar in thema %s

en: Failed to load icon
nl: Kon het pictogram niet laden

[ctx: input method menu]
en: Simple
nl: Eenvoudig

[ctx: input method menu]
en: None
nl: Geen

[ctx: input method menu]
en: System
nl: Systeem

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
nl: Systeem (%s)

en: Information
nl: Informatie

en: Question
nl: Vraag

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Error
nl: Fout

note: Open Link
en: _Open Link
nl: Link _openen

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
nl: Linkadres _kopiëren

en: Show program version
nl: Programmaversie tonen

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
nl: TOEPASSING [URI…] — TOEPASSING opstarten

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
nl: Een toepassing starten ( opgegeven met de naam van diens desktop-bestand),
    waarbij optioneel één of meer URI's als argumenten wordt opgegeven.

en: Error parsing commandline options: %s
nl: Fout bij verwerken opties op opdrachtregel: %s

en: Try "%s --help" for more information.
nl: Probeer ‘%s --help’ voor meer informatie.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
nl: %s: toepassingsnaam ontbreekt

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
nl: Maken van een ‘AppInfo’ op basis van een ‘id’ wordt niet ondersteund op niet-UNIX besturingssystemen

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
nl: %s: toepassing bestaat niet %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
nl: %s: fout bij starten toepassing: %s

en: Copy URL
nl: URL kopiëren

en: Invalid URI
nl: Ongeldige URI

en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
nl: Dialoogvenster is ontgrendeld.
    Klik om verdere wijzigingen te voorkomen

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
nl: Dialoogvenster is vergrendeld.
    Klik om wijzigingen aan te brengen

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
nl: Systeempolicy staat het aanbrengen van wijzigingen niet toe.
    Neem contact op met uw systeembeheerder

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
nl: Extra GTK+-modules laden

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
nl: Alle waarschuwing fataal laten zijn

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
nl: In te stellen GTK+ debug-vlaggen

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
nl: Uit te zetten GTK+ debug-vlaggen

en: Cannot open display: %s
nl: Kan scherm ‘%s’ niet openen

en: GTK+ Options
nl: GTK+-opties

en: Show GTK+ Options
nl: GTK+-opties tonen

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: Co_nnect
nl: _Verbinden

en: Connect As
nl: Verbinden als

en: _Anonymous
nl: _Anoniem

en: Registered U_ser
nl: Geregistreerde gebr_uiker

en: _Username
nl: _Gebruikersnaam

en: _Domain
nl: _Domein

en: Volume type
nl: Volumetype

en: _Hidden
nl: _Verborgen

en: _Windows system
nl: _Windows-systeem

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: Forget password _immediately
nl: Wa_chtwoord onmiddellijk weer vergeten

en: Remember password until you _logout
nl: Wachtwoord _onthouden totdat u zich afmeldt

en: Remember _forever
nl: _Voor altijd onthouden

en: Unknown Application (PID %d)
nl: Onbekende toepassing (pid %d)

en: Unable to end process
nl: Kan proces niet beëindigen

en: _End Process
nl: _Proces beëindigen

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
nl: Kan proces met pid %d niet afbreken. Bewerking is niet geïmplementeerd.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
nl: Tekstweergave voor de terminal

en: Top Command
nl: Opdrachtregel voor Top

en: Bourne Again Shell
nl: Bourne Again-shell

en: Bourne Shell
nl: Bourne-shell

en: Z Shell
nl: Z-shell

en: Cannot end process with PID %d: %s
nl: Kan het proces met pid %d niet beëindigen: %s

en: Page %u
nl: Pagina %u

en: Not a valid page setup file
nl: Geen geldig paginainstellingen-bestand

en: Any Printer
nl: Willekeurige printer

en: For portable documents
nl: Voor portable documenten

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
nl: Marges:
     Links: %s %s
     Rechts: %s %s
     Boven: %s %s
     Onder: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
nl: Aangepaste groottes beheren…

en: Page Setup
nl: Pagina-instellingen

en: File System Root
nl: Hoofdmap bestandssysteem

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
nl: %s openen

en: Recent
nl: Onlangs gebruikt

en: Recent files
nl: Onlangs gebruikte bestanden

en: Starred
nl: Met ster

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
nl: Favoriete bestanden

en: Open your personal folder
nl: Uw persoonlijke map openen

en: Open the contents of your desktop in a folder
nl: De inhoud van uw bureaublad in een map openen

en: Enter Location
nl: Locatie invoeren

en: Manually enter a location
nl: Locatie handmatig invoeren

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Open the trash
nl: Prullenbak openen

en: Mount and open “%s”
nl: ‘%s’ aankoppelen en openen

en: Open the contents of the file system
nl: De inhoud van het bestandssysteem openen

en: New bookmark
nl: Nieuwe bladwijzer

en: Add a new bookmark
nl: Een nieuwe bladwijzer toevoegen

en: Connect to Server
nl: Met de server verbinden

en: Connect to a network server address
nl: Verbinding maken met een netwerkserver

en: Other Locations
nl: Andere locaties

en: Show other locations
nl: Andere locaties tonen

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
nl: _Starten

en: _Stop
nl: _Stoppen

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
nl: I_nschakelen

en: _Safely Remove Drive
nl: Station _veilig verwijderen

en: _Connect Drive
nl: Station _aansluiten

en: _Disconnect Drive
nl: Station l_oskoppelen

en: _Start Multi-disk Device
nl: Multischijvenapparaat _starten

en: _Stop Multi-disk Device
nl: Multischijvenapparaat _stoppen

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
nl: Apparaat _ontgrendelen

en: _Lock Device
nl: Apparaat ver_grendelen

en: Unable to start “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet starten

en: Error unlocking “%s”
nl: Fout bij ontgrendelen van ‘%s’

en: Unable to access “%s”
nl: Geen toegang tot ‘%s’

en: This name is already taken
nl: Deze naam bestaat al

en: Name
nl: Naam

en: Unable to unmount “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet ontkoppelen

en: Unable to stop “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet stoppen

en: Unable to eject “%s”
nl: Kan ‘%s’ niet uitwerpen

en: Unable to eject %s
nl: Kan %s niet uitwerpen

en: Unable to poll “%s” for media changes
nl: Kan ‘%s’ niet controleren op mediawijzigingen

en: Open in New _Tab
nl: Openen in nieuw _tabblad

en: Open in New _Window
nl: Openen in nieuw _venster

en: _Add Bookmark
nl: Bladwijzer _toevoegen

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Rename…
nl: Hernoemen…

en: _Mount
nl: _Aankoppelen

en: _Unmount
nl: _Ontkoppelen

en: _Eject
nl: _Uitwerpen

en: _Detect Media
nl: Media _detecteren

en: Searching for network locations
nl: Zoeken naar netwerklocaties

en: No network locations found
nl: Geen netwerklocaties gevonden

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
nl: Kan geen toegang krijgen tot de locatie

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
nl: _Verbinden

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
nl: Kan volume niet ontkoppelen

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
nl: Annu_leren

en: ftp:// or ftps://
nl: ftp:// of ftps://

en: sftp:// or ssh://
nl: sftp:// of ssh://

en: dav:// or davs://
nl: dav:// of davs://

en: _Disconnect
nl: _Verbinding verbreken

en: _Connect
nl: _Verbinden

en: Unable to get remote server location
nl: Kan de locatie van server op afstand niet ophalen

en: Networks
nl: Netwerken

en: On This Computer
nl: Op deze computer

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
nl[0]: %s / %s beschikbaar
nl[1]: %s / %s niet beschikbaar

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Unmount
nl: Ontkoppelen

en: Authentication
nl: Aanmeldingscontrole

en: _Remember password
nl: Wachtwoord o_nthouden

en: Select a filename
nl: Kies een bestandsnaam

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
nl: %s printopdracht #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
nl: Beginstatus

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
nl: Voorbereiden voor afdrukken

[ctx: print operation status]
en: Generating data
nl: Gegevens genereren

[ctx: print operation status]
en: Sending data
nl: Gegevens verzenden

[ctx: print operation status]
en: Waiting
nl: Wachten

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
nl: Blokkering

[ctx: print operation status]
en: Printing
nl: Afdrukken

[ctx: print operation status]
en: Finished
nl: Voltooid

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
nl: Voltooid met fout

en: Preparing %d
nl: Voorbereiden van %d

en: Preparing
nl: Voorbereiden

en: Printing %d
nl: Afdrukken van %d

en: Error creating print preview
nl: Fout bij maken van het afdrukvoorbeeld

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
nl: Het meest waarschijnlijk is dat een tijdelijk bestand niet aangemaakt kon worden.

note: window
en: Print
nl: Afdrukken

en: Printer offline
nl: Printer is offline

en: Out of paper
nl: Papier is op

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Need user intervention
nl: Handmatig oplossen

en: Custom size
nl: Aangepaste grootte

en: No printer found
nl: Geen printer gevonden

en: Invalid argument to CreateDC
nl: Ongeldig argument voor CreateDC

en: Error from StartDoc
nl: Fout van StartDoc

en: Not enough free memory
nl: Onvoldoende vrij geheugen

en: Invalid argument to PrintDlgEx
nl: Ongeldig argument voor PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
nl: Ongeldige pointer naar PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
nl: Ongeldige hendel naar PrintDlgEx

en: Unspecified error
nl: Ongespecificeerde fout

en: Pre_view
nl: _Voorbeeld

en: _Print
nl: Af_drukken

en: Getting printer information failed
nl: Printerinformatie ophalen is mislukt

en: Getting printer information…
nl: Printerinformatie opvragen…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
nl: Van links naar rechts, van boven naar onder

en: Left to right, bottom to top
nl: Van links naar rechts, van onder naar boven

en: Right to left, top to bottom
nl: Van rechts naar links, van boven naar onder

en: Right to left, bottom to top
nl: Van rechts naar links, van onder naar boven

en: Top to bottom, left to right
nl: Van boven naar onder, van links naar rechts

en: Top to bottom, right to left
nl: Van boven naar onder, van rechts naar links

en: Bottom to top, left to right
nl: Van onder naar boven, van links naar rechts

en: Bottom to top, right to left
nl: Van onder naar boven, van rechts naar links

en: Page Ordering
nl: Paginavolgorde

en: Left to right
nl: Van links naar rechts

en: Right to left
nl: Van rechts naar links

en: Top to bottom
nl: Bovenkant naar onderkant

en: Bottom to top
nl: Onderkant naar bovenkant

en: No item for URI '%s' found
nl: Geen item voor URI ‘%s’ gevonden

en: Untitled filter
nl: Naamloos filter

en: Could not remove item
nl: Kon item niet verwijderen

en: Could not clear list
nl: Kon de lijst niet wissen

en: Copy _Location
nl: _Locatie kopiëren

en: _Remove From List
nl: _Verwijderen uit lijst

en: _Clear List
nl: Lijst _wissen

en: Show _Private Resources
nl: _Privé-bronnen tonen

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
nl: Geen items gevonden

en: No recently used resource found with URI '%s'
nl: Geen recentelijk gebruikte bron gevonden met URI ‘%s’

en: Open '%s'
nl: ‘%s’ openen

en: Unknown item
nl: Onbekend item

en: Unable to find an item with URI '%s'
nl: Kan geen item vinden met URI ‘%s’

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
nl: Kan item met URI ‘%s’ niet verplaatsen naar ‘%s’

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
nl: Geen geregistreerde toepassing genaamd ‘%s’ gevonden voor item met URI ‘%s’

en: Search
nl: Zoeken

en: _Show All
nl: _Alles tonen

en: Two finger pinch
nl: Met twee vingers knijpen

en: Two finger stretch
nl: Met twee vingers uitrekken

en: Rotate clockwise
nl: 90° rechtsom draaien

en: Rotate counterclockwise
nl: 90° linksom draaien

en: Two finger swipe left
nl: Met twee vingers naar links vegen

en: Two finger swipe right
nl: Met twee vingers naar rechts vegen

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Search Shortcuts
nl: Sneltoetsen voor zoeken

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Unknown error when trying to deserialize %s
nl: Onbekende fout bij het deserialiseren van %s

en: No deserialize function found for format %s
nl: Geen deserialisatiefunctie gevonden voor format %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
nl: Zowel ‘id’ als ‘naam’ zijn gevonden op het <%s>-element

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
nl: Het attribuut ‘%s’ is tweemaal gevonden op het <%s>-element

en: <%s> element has invalid ID "%s"
nl: <%s>-element heeft een ongeldig id ‘%s’

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
nl: <%s>-element heeft noch een ‘naam’ noch een ‘id’-attribuut

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
nl: Attribuut ‘%s’ is tweemaal herhaald op hetzelfde <%s>-element

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
nl: Attribuut ‘%s’ is ongeldig op <%s>-element in deze context

en: Tag "%s" has not been defined.
nl: Tag ‘%s’ is niet gedefinieerd.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
nl: Anonieme tag gevonden en tags mogen niet aangemaakt worden.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
nl: Tag ‘%s’ komt niet in de buffer voor en tags mogen niet aangemaakt worden.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
nl: Element <%s> mag niet onder <%s> staan

en: "%s" is not a valid attribute type
nl: ‘%s’ is geen geldig type attribuut

en: "%s" is not a valid attribute name
nl: ‘%s’ is geen geldige attribuutnaam

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
nl: ‘%s’ kon niet worden omgezet naar een waarde van type ‘%s’ voor attribuut ‘%s’

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
nl: ‘%s’ is geen geldige waarde voor attribuut ‘%s’

en: Tag "%s" already defined
nl: Tag ‘%s’ is al gedefinieerd

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
nl: Tag ‘%s’ bevat een ongeldige prioriteit ‘%s’

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
nl: Buitenste element in tekst moet zijn: <text_view_markup> niet <%s>

en: A <%s> element has already been specified
nl: Er is al een <%s>-element gespecificeerd

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
nl: Een <text>-element mag niet voor een <tags>-element voorkomen

en: Serialized data is malformed
nl: Geserialiseerde data is misvormd

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
nl: Geserialiseerde data is misvormd. Eerste sectie is niet GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
nl: LRM _Links-naar-rechts markering

en: RLM _Right-to-left mark
nl: RLM _Rechts-naar-links markering

en: LRE Left-to-right _embedding
nl: LRE Links-naar-rechts _inbedding

en: RLE Right-to-left e_mbedding
nl: RLE Rechts-naar-links i_nbedding

en: LRO Left-to-right _override
nl: LRO Links-naar-rechts _tenietdoen

en: RLO Right-to-left o_verride
nl: RLO Rechts-naar-links t_enietdoen

en: PDF _Pop directional formatting
nl: PDF _Pop richtingsformattering

en: ZWS _Zero width space
nl: ZWS Spatie _zonder breedte

en: ZWJ Zero width _joiner
nl: ZWJ _koppelaar zonder breedte

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
nl: ZWNJ Niet-k_oppelaar zonder breedte

en: Adjusts the volume
nl: Past het geluidsvolume aan

en: Muted
nl: Gedempt

en: Full Volume
nl: Maximaal

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Resize
nl: Grootte wijzigen

en: Always on Top
nl: Altijd bovenop

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
nl: Wilt u GTK+ Inspector gebruiken?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
nl: GTK+ Inspector is een interactief foutopsporingsprogramma waarmee u het inwendige van een GTK+ toepassing kunt verkennen en wijzigen. Het gebruik ervan kan ertoe leiden dat de toepassing afgebroken wordt of vastloopt.

en: Don't show this message again
nl: Deze boodschap niet meer tonen

en: Activate
nl: Activeren

en: State
nl: Status

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Parameter Type
nl: Parametertype

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
nl: U kunt hier elke CSS-regel die door GTK+ herkend wordt intypen.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
nl: U kunt deze aangepaste CSS tijdelijk uitschakelen door op de knop ‘Pauze’ te klikken.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
nl: Wijzigingen worden direct en overal voor de hele toepassing doorgevoerd.

en: Saving CSS failed
nl: Opslaan van CSS is mislukt

en: Disable this custom CSS
nl: Deze aangepaste CSS uitschakelen

en: Save the current CSS
nl: De huidige CSS opslaan

en: ID
nl: Id

en: Style Classes
nl: Style-klassen

en: CSS Property
nl: CSS-eigenschap

en: Value
nl: Waarde

en: Show data
nl: Gegevens tonen

[ctx: GL version]
en: None
nl: Geen

[ctx: GL vendor]
en: None
nl: Geen

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
nl: IM-context is vastgesteld door GTK_IM_MODULE

en: GTK+ Version
nl: GTK+-versie

en: Pango Fontmap
nl: Pango-fontmap

en: Input Method
nl: Invoermethode

en: Application ID
nl: Toepassings-ID

en: Resource Path
nl: Bronpad

en: Display
nl: Scherm

en: RGBA visual
nl: RGBA visueel

en: Composited
nl: Samengesteld

en: GL Version
nl: Versie GL

en: GL Vendor
nl: Leverancier GL

[ctx: event phase]
en: None
nl: Geen

[ctx: event phase]
en: Capture
nl: Opname

[ctx: event phase]
en: Bubble
nl: Ballon

[ctx: event phase]
en: Target
nl: Doel

en: Unnamed section
nl: Naamloze sectie

en: Action
nl: Actie

en: Target
nl: Doel

en: Icon
nl: Pictogram

en: Address
nl: Adres

en: Reference count
nl: Referentie-aantal

en: Buildable ID
nl: Te maken ID

en: Default Widget
nl: Standaardwidget

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Request mode
nl: Verzoekmodus

en: Allocation
nl: Toewijzing

en: Baseline
nl: Basislijn

en: Clip area
nl: Fragmentgebied

en: Frame Clock
nl: Frame-klok

en: Tick callback
nl: Terugbellen aanvinken

en: Frame count
nl: Frame-aantal

en: Frame rate
nl: Framesnelheid

en: Accessible role
nl: Toegankelijke rol

en: Accessible name
nl: Toegankelijke naam

en: Accessible description
nl: Toegankelijke beschrijving

en: Mapped
nl: In kaart gebracht

en: Realized
nl: Gerealiseerd

en: Child Visible
nl: Dochter zichtbaar

[ctx: type name]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Uneditable property type: %s
nl: Niet te bewerken eigenschaptype: %s

en: Attribute mapping
nl: Attribuut-mapping

en: Column:
nl: Kolom:

[ctx: property name]
en: None
nl: Geen

en: Defined at: %p (%s)
nl: Gedefinieerd op: %p (%s)

en: inverted
nl: geïnverteerd

en: bidirectional, inverted
nl: bi-directioneel, geïnverteerd

en: bidirectional
nl: bi-directioneel

en: Setting:
nl: Instelling:

en: Source:
nl: Bron:

en: Reset
nl: Herstellen

en: Theme
nl: Thema

en: Property
nl: Eigenschap

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Defined At
nl: Gedefinieerd op

en: Path
nl: Pad

en: Count
nl: Aantal

en: Size
nl: Grootte

en: Name:
nl: Naam:

en: Size:
nl: Grootte:

en: Yes
nl: Ja

en: Signal
nl: Signaal

en: Connected
nl: Verbonden

en: Ignore hidden
nl: Verborgen negeren

en: Mode
nl: Modus

[ctx: sizegroup mode]
en: None
nl: Geen

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
nl: Horizontaal

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
nl: Verticaal

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
nl: Beide

en: GLib must be configured with --enable-debug
nl: GLib moet geconfigureerd worden met --enable-debug

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
nl: Statistieken inschakelen met GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
nl: Het thema is hard gecodeerd door GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
nl: Dit backend ondersteunt geen vensterschaling

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
nl: Instelling is hard gecodeerd door GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
nl: Tijdens uitvoering niet instelbaar.
    Gebruik in plaats daarvan GDK_GL=always of GDK_GL=disable

en: GL rendering is disabled
nl: GL-rendering is uitgeschakeld

en: GTK+ Theme
nl: GTK+-thema

en: Dark Variant
nl: Donkere variant

en: Cursor Theme
nl: Cursorthema

en: Cursor Size
nl: Cursorgrootte

en: Icon Theme
nl: Pictogramthema

en: Font Scale
nl: Lettertypeschaal

en: Text Direction
nl: Tekstrichting

en: Left-to-Right
nl: Links-naar-rechts

en: Right-to-Left
nl: Rechts-naar-links

en: Window scaling
nl: Vensters schalen

en: Animations
nl: Animaties

en: Slowdown
nl: Vertragen

en: Rendering Mode
nl: Renderingmodus

en: Similar
nl: Soortgelijk

en: Recording
nl: Opnemen

en: Show Graphic Updates
nl: Grafische updates tonen

en: Show Baselines
nl: Basislijnen tonen

en: Show Layout Borders
nl: Opmaakranden tonen

en: Show Pixel Cache
nl: Beeldpuntcache tonen

en: Show Widget Resizes
nl: Widgetformaten tonen

en: Simulate touchscreen
nl: Aanraakscherm simuleren

en: GL Rendering
nl: GL-rendering

en: When needed
nl: Wanneer nodig

en: Always
nl: Altijd

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Software Surfaces
nl: Software Oppervlakken

en: Texture Rectangle Extension
nl: Textuur Rechthoek Uitbreiding

en: Select an Object
nl: Een object selecteren

en: Show Details
nl: Details tonen

en: Show all Objects
nl: Alle objecten tonen

en: Collect Statistics
nl: Statistieken verzamelen

en: Show all Resources
nl: Alle bronnen tonen

en: Trace signal emissions on this object
nl: Het uitzenden van signalen op dit object traceren

en: Clear log
nl: Log wissen

en: Miscellaneous
nl: Overig

en: Signals
nl: Signalen

en: Child Properties
nl: Eigenschappen dochter

en: Class Hierarchy
nl: Klasse-hiërarchie

en: CSS Selector
nl: CSS-selector

en: CSS nodes
nl: CSS-nodes

en: Size Groups
nl: Grootte groepen

en: Data
nl: Gegevens

en: Actions
nl: Acties

en: Gestures
nl: Gebaren

en: Magnifier
nl: Vergrootglas

en: Objects
nl: Objecten

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Resources
nl: Bronnen

en: Visual
nl: Visueel

en: General
nl: Algemeen

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
nl: Alle alternatieven benaderen

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
nl: Bovenbasisvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
nl: Bovenbasismarkeringspositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
nl: Bovenbasissubstituties

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
nl: Alternatieve fracties

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
nl: Onderbasisvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
nl: Onderbasismarkeringspositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
nl: Onderbasissubstituties

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
nl: Contextgebonden alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
nl: Hoofdlettergevoelige vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
nl: Gliefsamenstelling/-afbraak

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
nl: Conjunctievorm na Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
nl: Conjunctievormen

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
nl: Contextgebonden ligaturen

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
nl: Gecentreerde CJK-interpunctie

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
nl: Hoofdletterspatiëring

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
nl: Contextgebonden swash

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
nl: Cursieve positionering

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
nl: Miniatuurhoofdletters van hoofdletters

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
nl: Kleine hoofdletters van hoofdletters

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
nl: Afstanden

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
nl: Discretionaire ligaturen

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
nl: Denominatoren

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
nl: Puntloze vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
nl: Expertvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
nl: Eindglief op regelalternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
nl: Terminalvormen #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
nl: Terminalvormen #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
nl: Terminalvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
nl: Afgeplatte accentvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
nl: Fracties

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
nl: Volledige breedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
nl: Halve vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
nl: Halantvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
nl: Alternatieve halve breedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
nl: Historische vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
nl: Horizontale kana-alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
nl: Historische ligaturen

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
nl: Hojo-kanji-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
nl: Halve breedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
nl: Initiële vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
nl: Geïsoleerde vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
nl: Cursieven

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
nl: Uitlijningsalternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
nl: JIS78-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
nl: JIS83-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
nl: JIS90-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
nl: JIS2004-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
nl: Overhang

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
nl: Linkse afgrenzing

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
nl: Standaardligaturen

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
nl: Leidende Jamo-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
nl: Lijnfiguren

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
nl: Gelokaliseerde vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
nl: Van-links-naar-rechts-alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
nl: Van-links-naar-rechts-gespiegelde vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
nl: Markeringspositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
nl: Mediale vormen #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
nl: Mediale vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
nl: Wiskundig Grieks

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
nl: Markering-tot-markeringspositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
nl: Markeringspositionering via substitutie

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
nl: Alternatieve annotatievormen

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
nl: NLC-kanji-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
nl: Nukta-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
nl: Numeratoren

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
nl: Oudestijlfiguren

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
nl: Optische afgrenzing

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
nl: Ordinalen

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
nl: Versieringen

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
nl: Proportionele alternatieve breedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
nl: Miniatuurhoofdletters

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
nl: Proportionele kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
nl: Proportionele figuren

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
nl: Pre-basisvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
nl: Pre-basissubstituties

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
nl: Post-basisvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
nl: Post-basissubstituties

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
nl: Proportionele breedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
nl: Kwartbreedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
nl: Randomiseren

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
nl: Vereiste contextgebonden alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
nl: Rakar-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
nl: Vereiste ligaturen

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
nl: Reph-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
nl: Rechtse afgrenzing

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
nl: Van-rechts-naar-links-alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
nl: Van-rechts-naar-links-gespiegelde vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
nl: Ruby-notatievormen

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
nl: Vereiste variatie-alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
nl: Stilistische alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
nl: Wetenschappelijke inferieuren

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
nl: Optische grootte

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
nl: Kleine hoofdletters

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
nl: Vereenvoudigde vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
nl: Stilistische set 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
nl: Stilistische set 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
nl: Stilistische set 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
nl: Stilistische set 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
nl: Stilistische set 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
nl: Stilistische set 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
nl: Stilistische set 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
nl: Stilistische set 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
nl: Stilistische set 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
nl: Stilistische set 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
nl: Stilistische set 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
nl: Stilistische set 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
nl: Stilistische set 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
nl: Stilistische set 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
nl: Stilistische set 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
nl: Stilistische set 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
nl: Stilistische set 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
nl: Stilistische set 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
nl: Stilistische set 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
nl: Stilistische set 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
nl: Wiskundigschrift-stijlalternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
nl: Uitrekkende gliefafbraak

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
nl: Titels

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
nl: Trailing Jamo-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
nl: Traditionele naamvormen

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
nl: Tabulaire figuren

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
nl: Traditionele vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
nl: Derdebreedtes

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
nl: Unikameraal

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
nl: Alternatieve verticale metriek

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
nl: Vattu-varianten

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
nl: Verticaal schrift

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
nl: Alternatieve verticale halfmetriek

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
nl: Klinker-Jamo-vormen

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
nl: Verticale kana-alternatieven

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
nl: Verticale overhang

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
nl: Proportionele alternatieve verticale metriek

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
nl: Verticale alternatieven en rotatie

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
nl: Verticale alternatieven voor rotatie

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
nl: Nul met schuine streep

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
nl: A3 extra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
nl: A4 extra

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
nl: A4 tab

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
nl: A5 extra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
nl: B5 extra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
nl: DL envelop

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
nl: Choukei 2 envelop

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
nl: Choukei 3 envelop

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
nl: Choukei 4 envelop

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
nl: Choukei 4 envelop

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
nl: kahu envelop

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
nl: kaku2 envelop

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
nl: you4 envelop

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
nl: you6 envelop

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
nl: 6x9 envelop

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
nl: 7x9 envelop

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
nl: 8x10 envelop

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
nl: 9x11 envelop

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
nl: 9x12 envelop

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
nl: a2 envelop

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
nl: c5 envelop

[ctx: paper size]
en: European edp
nl: Europees edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
nl: Fan-Fold Europees

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
nl: Index 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
nl: Index 4x6 (postcard)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
nl: Index 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
nl: Index 5x8

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
nl: US Legal extra

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
nl: US Letter extra

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
nl: Monarch envelop

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
nl: #10 envelop

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
nl: #11 envelop

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
nl: #12 envelop

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
nl: #14 envelop

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
nl: #9 envelop

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
nl: Persoonlijke envelop

[ctx: paper size]
en: Super A
nl: Super B

[ctx: paper size]
en: Wide Format
nl: Breedformaat

[ctx: paper size]
en: Photo L
nl: Foto L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
nl: Invite envelop

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
nl: Italian envelop

[ctx: paper size]
en: Large Photo
nl: Grote foto

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
nl: Middelgrote foto

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
nl: Postfix envelop

[ctx: paper size]
en: Small Photo
nl: Kleine foto

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
nl: Foto breedformaat

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
nl: prc1 envelop

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
nl: prc10 envelop

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
nl: prc2 envelop

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
nl: prc3 envelop

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
nl: prc4 envelop

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
nl: prc5 envelop

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
nl: prc6 envelop

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
nl: prc7 envelop

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
nl: prc8 envelop

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
nl: prc9 envelop

[ctx: Script]
en: Arabic
nl: Arabisch

[ctx: Script]
en: Armenian
nl: Armeens

[ctx: Script]
en: Bengali
nl: Bengaals

[ctx: Script]
en: Coptic
nl: Koptisch

[ctx: Script]
en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

[ctx: Script]
en: Ethiopic
nl: Ethiopisch

[ctx: Script]
en: Georgian
nl: Georgisch

[ctx: Script]
en: Gothic
nl: Gotisch

[ctx: Script]
en: Greek
nl: Grieks

[ctx: Script]
en: Hebrew
nl: Hebreeuws

[ctx: Script]
en: Latin
nl: Latijns

[ctx: Script]
en: Mongolian
nl: Mongools

[ctx: Script]
en: Myanmar
nl: Birmees (Myanmar)

[ctx: Script]
en: Old Italic
nl: Oud-Italisch

[ctx: Script]
en: Runic
nl: Runen

[ctx: Script]
en: Syriac
nl: Syrisch

[ctx: Script]
en: Thai
nl: Thais

[ctx: Script]
en: Tibetan
nl: Tibetaans

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
nl: Canadese Aboriginal-tekens

[ctx: Script]
en: Cypriot
nl: Cypriotisch

[ctx: Script]
en: Osmanya
nl: Osmaans

[ctx: Script]
en: Linear B
nl: Lineair-B

[ctx: Script]
en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
nl: Nieuw Tai Lü

[ctx: Script]
en: Buginese
nl: Buginees

[ctx: Script]
en: Glagolitic
nl: Glagolitisch

[ctx: Script]
en: Old Persian
nl: Oudpersisch

[ctx: Script]
en: Kharoshthi
nl: Kharosthi

[ctx: Script]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Script]
en: Balinese
nl: Balinees

[ctx: Script]
en: Cuneiform
nl: Spijkerschrift

[ctx: Script]
en: Phoenician
nl: Fenicisch

[ctx: Script]
en: Sundanese
nl: Sundanees

[ctx: Script]
en: Carian
nl: Carisch

[ctx: Script]
en: Lycian
nl: Lycisch

[ctx: Script]
en: Lydian
nl: Lydisch

[ctx: Script]
en: Avestan
nl: Avestisch

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
nl: Egyptische hiërogliefen

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
nl: Rijksaramees

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
nl: Geïnscribeerd Pahlavi

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
nl: Geïnscribeerd Parthiaan

[ctx: Script]
en: Javanese
nl: Javaans

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
nl: Oud Zuid-Arabisch

[ctx: Script]
en: Old Turkic
nl: Oud-Turks

[ctx: Script]
en: Samaritan
nl: Samaritaans

[ctx: Script]
en: Mandaic
nl: Mandaïsch

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
nl: Meroitische schrijfletters

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
nl: Meroitische hiërogliefen

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
nl: Caucasisch Albaans

[ctx: Script]
en: Linear A
nl: Lineair-A

[ctx: Script]
en: Manichaean
nl: Manichaeaans

[ctx: Script]
en: Nabataean
nl: Nabataeaans

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
nl: Oud Noord-Arabisch

[ctx: Script]
en: Old Permic
nl: Oud-Permisch

[ctx: Script]
en: Palmyrene
nl: Palmyreens

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
nl: Anatolische hiërogliefen

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
nl: Oudhongaars

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
nl: Zanabazar-vierkant

en: About
nl: Info

en: Credits
nl: Met dank aan

en: _View All Applications
nl: Alle toepassingen _bekijken

en: _Find New Applications
nl: Nieuwe toepassingen _zoeken

en: No applications found.
nl: Geen toepassingen gevonden.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
nl: Diensten

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
nl: %s verbergen

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
nl: Anderen verbergen

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
nl: Alles tonen

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
nl: %s afsluiten

en: _Next
nl: _Volgende

en: _Back
nl: V_orige

en: _Finish
nl: _Voltooien

en: Select a Color
nl: Kleur selecteren

en: Pick a color from the screen
nl: Kies een kleur van het scherm

en: Color Name
nl: Kleurnaam

en: Alpha
nl: Alfa

en: Hue
nl: Tint

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Smileys & People
nl: Smileys en personen

en: Body & Clothing
nl: Lichaam en kledij

en: Animals & Nature
nl: Dieren en natuur

en: Food & Drink
nl: Eten en drinken

en: Travel & Places
nl: Reizen en plaatsen

en: Activities
nl: Activiteiten

[ctx: emoji category]
en: Objects
nl: Objecten

en: Symbols
nl: Symbolen

en: Flags
nl: Vlaggen

en: File Chooser Widget
nl: Bestandselectiewidget

en: Places
nl: Locaties

en: Browse Header Revealer
nl: Headeronthuller doorbladeren

en: Browse Header Stack
nl: Headerstapel doorbladeren

en: PathBar Layer
nl: Padbalklaag

en: Location Layer
nl: Locatielaag

en: Search Layer
nl: Zoeklaag

en: Files
nl: Bestanden

en: Remote location — only searching the current folder
nl: Locatie op afstand — doorzoekt alleen de huidige map

en: Folder Name
nl: Mapnaam

en: _Create
nl: _Aanmaken

en: Select Font
nl: Lettertype selecteren

en: Search font name
nl: Lettertypenaam zoeken

en: Font Family
nl: Lettertypefamilie

en: Preview text
nl: Voorbeeldtekst

en: No Fonts Found
nl: Geen lettertypen gevonden

en: _Format for:
nl: _Opmaken voor:

en: _Paper size:
nl: _Papierformaat:

en: _Orientation:
nl: _Oriëntatie:

en: Portrait
nl: Staand

en: Reverse portrait
nl: Ondersteboven staand

en: Landscape
nl: Liggend

en: Reverse landscape
nl: Ondersteboven liggend

en: Down Path
nl: Pad naar beneden

en: Up Path
nl: Pad naar boven

en: Server Addresses
nl: Serveradressen

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
nl: Serveradressen bestaan uit een protocol-voorvoegsel en een adres. Voorbeelden:

en: Available Protocols
nl: Beschikbare protocollen

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
nl: Geen recente servers gevonden

en: Recent Servers
nl: Recente servers

en: No results found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Connect to _Server
nl: _Verbinden met server

en: Enter server address…
nl: Voer serveradres in…

en: Range
nl: Afdrukbereik

en: _All Pages
nl: Alle _pagina's

en: C_urrent Page
nl: H_uidige pagina

en: Se_lection
nl: Sele_ctie

en: Pag_es:
nl: Pa_gina's:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
nl: Geef één of meer paginabereiken,\n
     bijv. 1-3,7,11

en: Pages
nl: Pagina's

en: Copies
nl: Kopieën

en: Copie_s:
nl: _Kopieën:

en: C_ollate
nl: _Sorteren

en: _Reverse
nl: _Omgekeerde volgorde

en: Layout
nl: Indeling

en: T_wo-sided:
nl: T_weezijdig:

en: Pages per _side:
nl: Pagina's per _zijde:

en: Page or_dering:
nl: _Paginavolgorde:

en: _Only print:
nl: Alleen af_drukken:

en: All sheets
nl: Alle bladen

en: Even sheets
nl: Even bladen

en: Odd sheets
nl: Oneven bladen

en: Sc_ale:
nl: S_chaal:

en: Paper
nl: Papier

en: Paper _type:
nl: Papier_soort:

en: Paper _source:
nl: Papier_bron:

en: Output t_ray:
nl: _Uitvoerlade:

en: Or_ientation:
nl: O_riëntatie:

en: Job Details
nl: Printopdracht-details

en: Pri_ority:
nl: Pri_oriteit:

en: _Billing info:
nl: Info _facturering:

en: Print Document
nl: Document afdrukken

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
nl: _Nu

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
nl: O_p:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
nl: Specifeer de afdruktijd,\n
     bijv. 15:30, 2:35, 14:15:20, 11:46:30

en: Time of print
nl: Afdruktijd

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
nl: _Wachtrij

en: Hold the job until it is explicitly released
nl: Wachten totdat de printopdracht expliciet vrijgegeven wordt

en: Add Cover Page
nl: Voorpagina toevoegen

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
nl: _Voor:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
nl: _Na:

en: Job
nl: Printopdracht

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
nl: Kwaliteit afbeelding

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
nl: Kleur

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
nl: Voltooien

en: Advanced
nl: Extra

en: Some of the settings in the dialog conflict
nl: Een aantal instellingen in het dialoog conflicteren met elkaar

en: Select which type of documents are shown
nl: Kiezen welk soort documenten getoond worden

en: Volume
nl: Geluidsniveau

en: Turns volume up or down
nl: Zet het geluid harder of zachter

en: Volume Up
nl: Harder

en: Increases the volume
nl: Zet het geluid harder

en: Volume Down
nl: Zachter

en: Decreases the volume
nl: Zet het geluid zachter

en: Failed to write header
nl: Kon header niet schrijven

en: Failed to write hash table
nl: Kon ‘hash table’ niet schrijven

en: Failed to write folder index
nl: Kon mapindex niet schrijven

en: Failed to rewrite header
nl: Kon header niet herschrijven

en: Failed to open file %s : %s
nl: Openen van bestand ‘%s’ mislukt: %s

en: Failed to write cache file: %s
nl: Kon cache-bestand niet schrijven: %s

en: The generated cache was invalid.
nl: De gegenereerde cache was ongeldig.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
nl: Kon %s niet hernoemen naar %s: %s, zal daarom %s verwijderen.

en: Could not rename %s to %s: %s
nl: Kon %s niet hernoemen naar %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
nl: Kon %s niet terug hernoemen naar %s: %s.

en: Cache file created successfully.
nl: Er is een cache-bestand aangemaakt.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
nl: Een bestaande cache overschrijven, zelfs wanneer die up-to-date is

en: Don't check for the existence of index.theme
nl: Niet controleren op het bestaan van index.theme

en: Don't include image data in the cache
nl: Afbeeldingsgegevens niet in de cache opslaan

en: Include image data in the cache
nl: Afbeeldingsdata opnemen in de cache

en: Output a C header file
nl: Een C-headerbestand afdrukken

en: Turn off verbose output
nl: Uitvoerige berichtgeving uitzetten

en: Validate existing icon cache
nl: Bestaande pictogrammencache controleren op geldigheid

en: File not found: %s
nl: Bestand niet gevonden: %s

en: Not a valid icon cache: %s
nl: Geen geldige pictogrammenbuffer: %s

en: No theme index file.
nl: Geen thema-indexbestand.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
nl: Geen thema-indexbestand in ‘%s’.
    Indien u hier echt een pictogram-cache wilt aanmaken, gebruik dan --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
nl: Cedille

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
nl: Cyrillisch (Transliterated)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
nl: Tigrisch-Eritrees (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
nl: Tigrisch-Ethiopisch (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
nl: Vietnamees (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
nl: X-Invoermethode

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om document ‘%s’ af te drukken op printer %s

en: Authentication is required to print a document on %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om een document af te drukken op %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om attributen van printopdracht ‘%s’ te verkrijgen

en: Authentication is required to get attributes of a job
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om attributen van een printopdracht te verkrijgen

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om attributen van printer %s te verkrijgen

en: Authentication is required to get attributes of a printer
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om attributen van een printer te verkrijgen

en: Authentication is required to get default printer of %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist voor toegang tot de standaardprinter van %s

en: Authentication is required to get printers from %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om printers van %s te verkrijgen

en: Authentication is required to get a file from %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om een bestand te verkrijgen van %s

en: Authentication is required on %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist op %s

en: Domain:
nl: Domein:

en: Authentication is required to print document “%s”
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om een document af te drukken op ‘%s’

en: Authentication is required to print this document on printer %s
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om dit document af te drukken op printer %s

en: Authentication is required to print this document
nl: Aanmeldingscontrole is vereist om dit document af te drukken

en: Printer “%s” is low on toner.
nl: De toner van printer ‘%s’  is bijna op.

en: Printer “%s” has no toner left.
nl: De toner van printer ‘%s’ is op.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
nl: De ontwikkelvloeistof van printer ‘%s’ is bijna op.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
nl: De ontwikkelvloeistof van printer ‘%s’ is op.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
nl: Minstens één kleur van printer ‘%s’ is bijna op.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
nl: Minstens één kleur van printer ‘%s’ is op.

en: The cover is open on printer “%s”.
nl: Het deksel van printer ‘%s’ is open.

en: The door is open on printer “%s”.
nl: De deur van printer ‘%s’ is open.

en: Printer “%s” is low on paper.
nl: Het papier van printer ‘%s’ is bijna op.

en: Printer “%s” is out of paper.
nl: Het papier van printer ‘%s’ is op.

en: Printer “%s” is currently offline.
nl: Printer ‘%s’ is momenteel offline.

en: There is a problem on printer “%s”.
nl: Er is een probleem met printer ‘%s’.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
nl: Gepauzeerd; pintopdrachten worden geweigerd

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
nl: Printopdrachten afwijzen

[ctx: printing option]
en: Two Sided
nl: Tweezijdig

[ctx: printing option]
en: Paper Type
nl: Papiersoort

[ctx: printing option]
en: Paper Source
nl: Papierbron

[ctx: printing option]
en: Output Tray
nl: Uitvoerlade

[ctx: printing option]
en: Resolution
nl: Resolutie

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
nl: Voorfilteren GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
nl: Eenzijdig

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
nl: Lange zijde (standaard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
nl: Korte zijde (Omdraaien)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
nl: Automatisch selecteren

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
nl: Standaardinstellingen van de printer

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
nl: Alleen GhostScript-lettertypen insluiten

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
nl: Omzetten naar PS level 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
nl: Omzetten naar PS level 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
nl: Niet vooraf filteren

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
nl: Diversen

[ctx: sides]
en: One Sided
nl: Enkelzijdig

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
nl: Lange kant (standaard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
nl: Korte kant (omdraaien)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
nl: Bovenste lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
nl: Middelste lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
nl: Onderste lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
nl: Lade zijkant

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
nl: Linker lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
nl: Rechter lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
nl: Midden lade

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
nl: Lade achterkant

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
nl: Lade beeld naar boven

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
nl: Lade beeld naar beneden

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
nl: Lade grote capaciteit

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
nl: Stapel %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
nl: Postbus %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
nl: Mijn postbus

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
nl: Uitvoerlade %d

en: Printer Default
nl: Standaard printer

en: High
nl: Hoog

en: Low
nl: Laag

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
nl: Taakprioriteit

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
nl: Info facturering

[ctx: cover page]
en: None
nl: Geen

[ctx: cover page]
en: Classified
nl: Gevoelig

[ctx: cover page]
en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

[ctx: cover page]
en: Secret
nl: Geheim

[ctx: cover page]
en: Standard
nl: Standaard

[ctx: cover page]
en: Top Secret
nl: Topgeheim

[ctx: cover page]
en: Unclassified
nl: Openbaar

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
nl: Pagina's per vel

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
nl: Paginavolgorde

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
nl: Voor

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
nl: Na

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
nl: Wanneer afdrukken

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
nl: Afdrukken om

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
nl: Aangepast %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
nl: Printerprofiel

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
nl: Kleurbeheer niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
nl: Geen profiel beschikbaar

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
nl: Ongespecificeerd profiel

en: output
nl: afdruk

en: Print to File
nl: Afdrukken naar bestand

en: Postscript
nl: PostScript

en: Pages per _sheet:
nl: Pagina's per _vel:

en: File
nl: Bestand

en: _Output format
nl: _Uitvoerformaat

en: Print to LPR
nl: Afdrukken naar LPR

en: Pages Per Sheet
nl: Pagina's per vel

en: Command Line
nl: Opdrachtregel

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
nl: klaar om af te drukken

note: SUN_BRANDING
en: processing job
nl: printopdracht verwerken

note: SUN_BRANDING
en: paused
nl: gepauzeerd

note: SUN_BRANDING
en: unknown
nl: onbekend

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
nl: testafdruk.%s

en: Print to Test Printer
nl: Afdrukken om printer te testen
