gtk+ - en to tr translation catalogue (1456 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
tr: Broadway ekran türü desteklenmiyor: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
tr: Seçenek --gdk-debug ayrıştırılırken hata

en: Error parsing option --gdk-no-debug
tr: Seçenek --gdk-no-debug ayrıştırılırken hata

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
tr: Pencere yöneticisi tarafından kullanıldığı gibi program sınıfı

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
tr: SINIF

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
tr: Pencere yöneticisi tarafından kullanıldığı gibi program adı

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
tr: AD

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
tr: Kullanılacak X ekranı

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
tr: EKRAN

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
tr: GDK hata ayıklama bayraklarını ayarlamak için

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
tr: İMLER

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
tr: GDK hata ayıklama bayraklarını kaldırmak için

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
tr: GL desteği GDK_DEBUG yoluyla devre dışı bırakılmış

en: The current backend does not support OpenGL
tr: Şimdiki arka uç OpenGL’i desteklemiyor

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
tr: Geri Tuşu

[ctx: keyboard label]
en: Tab
tr: Sekme

[ctx: keyboard label]
en: Return
tr: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
tr: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
tr: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
tr: Compose

[ctx: keyboard label]
en: Left
tr: Sol

[ctx: keyboard label]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: keyboard label]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: keyboard label]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
tr: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
tr: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
tr: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
tr: Boşluk (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
tr: Sekme (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
tr: Enter (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
tr: Home (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
tr: Sol (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
tr: Yukarı (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
tr: Sağ (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
tr: Aşağı (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
tr: Page Up (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
tr: Prior (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
tr: Page Down (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
tr: Next (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
tr: End (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
tr: Begin (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
tr: Insert (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
tr: Delete (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
tr: Monitör Parlaklığını Artır

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
tr: Monitör Parlaklığını Düşür

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
tr: Klavye Parlaklığını Artır

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
tr: Klavye Parlaklığını Düşür

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
tr: Sesi Kıs

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
tr: Mikrofonu Kıs

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
tr: Sesi Azalt

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
tr: Sesi Artır

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
tr: Sesi Oynat

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
tr: Sesi Durdur

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
tr: Sonraki Ses

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
tr: Önceki Ses

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
tr: Ses Kaydet

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
tr: Sesi Duraklat

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
tr: Sesi Geri Sar

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
tr: Ses Ortamı

[ctx: keyboard label]
en: Eject
tr: Çıkart

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
tr: Gezgin

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

[ctx: keyboard label]
en: Mail
tr: Posta

[ctx: keyboard label]
en: Search
tr: Ara

[ctx: keyboard label]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
tr: Ekran Koruyucu

[ctx: keyboard label]
en: Battery
tr: Pil

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
tr: Başlat 1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: keyboard label]
en: Back
tr: Geri

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
tr: Uyku

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
tr: Derin Uyku

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
tr: Kablosuz Ağ

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
tr: Web Kamerası

[ctx: keyboard label]
en: Display
tr: Ekran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
tr: Dokunmatik Fare Geçişi

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
tr: Uyan

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Unable to create a GL pixel format
tr: GL piksel biçimi oluşturulamadı

en: Unable to create a GL context
tr: GL bağlamı oluşturulamadı

en: No available configurations for the given pixel format
tr: Verilen piksel biçimi için kullanılabilir yapılandırma yok

en: No GL implementation is available
tr: Kullanılabilir GL uygulaması yok

en: Core GL is not available on EGL implementation
tr: Çekirdek GL, EGL uygulamasında kullanılabilir değil

en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: Opening %s
tr: %s açılıyor

en: Opening %d Item | Opening %d Items
tr[0]: %d öge açılıyor

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
tr: Verilen RGBA piksel biçimi için kullanılabilir yapılandırma yok

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
tr: Hücreyi değiştirir

[ctx: Action name]
en: Toggle
tr: Değiştir

[ctx: Action name]
en: Click
tr: Tıkla

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
tr: Butonu tıklar

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
tr: Genişlet ya da daralt

[ctx: Action name]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: Action name]
en: Activate
tr: Etkinleştir

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
tr: Hücreyi içeren ağaç görünümündeki satırı genişletir ya da daraltır

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
tr: Hücre içeriği düzenlenebilir bir parçacık ögesi oluşturur

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
tr: Hücreyi etkinleştirir

[ctx: Action name]
en: Select
tr: Seç

[ctx: Action name]
en: Customize
tr: Özelleştir

[ctx: Action description]
en: Selects the color
tr: Renk seçer

[ctx: Action description]
en: Activates the color
tr: Renk etkinleştirir

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
tr: Renk özelleştirir

[ctx: Action name]
en: Press
tr: Basın

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
tr: Açılan kutuya basar

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
tr: Girdiyi etkinleştirir

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
tr: Genişleticiyi etkinleştirir

[ctx: Action name]
en: Show location
tr: Konumu göster

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
tr: Dosya Seçici'nin Konum metin alanını göster

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
tr: _Hakkında

[ctx: Stock label]
en: _Add
tr: _Ekle

[ctx: Stock label]
en: _Bold
tr: _Kalın

[ctx: Stock label]
en: _Clear
tr: _Temizle

[ctx: Stock label]
en: _Close
tr: _Kapat

en: Minimize
tr: Simge durumuna küçült

en: Maximize
tr: Ekranı Kapla

en: Restore
tr: Geri Yükle

[ctx: Stock label]
en: _Copy
tr: _Kopyala

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
tr: Ke_s

[ctx: Stock label]
en: _Delete
tr: _Sil

[ctx: Stock label]
en: Error
tr: Hata

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: Stock label]
en: Question
tr: Soru

[ctx: Stock label]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: Stock label]
en: _Execute
tr: _Çalıştır

[ctx: Stock label]
en: _File
tr: _Dosya

[ctx: Stock label]
en: _Find
tr: _Bul

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
tr: Bul ve _Değiştir

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
tr: _Disket

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
tr: _Alt

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
tr: _İlk

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
tr: _Son

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
tr: _Üst

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
tr: _Geri

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
tr: _Aşağı

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
tr: _İleri

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
tr: _Yukarı

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
tr: _Sabit Disk

[ctx: Stock label]
en: _Help
tr: _Yardım

[ctx: Stock label]
en: _Home
tr: _Başlangıç Sayfası

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
tr: Girintiyi Arttır

[ctx: Stock label]
en: _Italic
tr: _Eğik

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
tr: _Atla

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
tr: _Ortala

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
tr: _Doldur

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
tr: _Sol

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
tr: _Sağ

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
tr: Tam Ekranı _Terket

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
tr: _İleri

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
tr: _Sonraki

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
tr: D_uraklat

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
tr: _Oynat

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
tr: Ö_nceki

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
tr: _Kaydet

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
tr: G_eriye Sar

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
tr: _Durdur

[ctx: Stock label]
en: _Network
tr: _Ağ

[ctx: Stock label]
en: _New
tr: _Yeni

[ctx: Stock label]
en: _Open
tr: _Aç

[ctx: Stock label]
en: _Paste
tr: _Yapıştır

[ctx: Stock label]
en: _Print
tr: _Yazdır

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
tr: Yazıcı Ö_n İzleme

[ctx: Stock label]
en: _Properties
tr: _Özellikler

[ctx: Stock label]
en: _Quit
tr: _Çık

[ctx: Stock label]
en: _Redo
tr: _Yinele

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
tr: _Tazele

[ctx: Stock label]
en: _Remove
tr: _Kaldır

[ctx: Stock label]
en: _Revert
tr: _Eskiye dön

[ctx: Stock label]
en: _Save
tr: _Kaydet

[ctx: Stock label]
en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

[ctx: Stock label]
en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
tr: _Artan

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
tr: _Azalan

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
tr: _Yazım Denetimi

[ctx: Stock label]
en: _Stop
tr: _Durdur

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
tr: _Üstüçizili

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
tr: _Altıçizili

[ctx: Stock label]
en: _Undo
tr: _Geri Al

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
tr: En _Uygun Boyut

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Menu
tr: Menü

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
tr: Menü ögesini tıklar

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
tr: Slayt yukarı açılır

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
tr: Slaytı kapat

[ctx: Action name]
en: Popup
tr: Açılır Pencere

[ctx: Action name]
en: Dismiss
tr: Kapat

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
tr: Çark

en: Provides visual indication of progress
tr: İlerlemenin görsel göstergesini sağlar

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
tr: Anahtarı değiştir

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
tr: Dış çemberden istediğiniz bir rengi seçin. İçteki üçgeni kullanarak rengin koyuluğunu ya da açıklığını seçebilirsiniz.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
tr: Damlalığa tıkladıktan sonra ekranınızdaki istediğiniz bir renge tıklayarak rengi seçebilirsiniz.

en: _Hue:
tr: _Renk Tonu:

en: Position on the color wheel.
tr: Renk çemberi üstündeki konum.

en: S_aturation:
tr: D_oygunluk:

en: Intensity of the color.
tr: Rengin yoğunluğu.

en: _Value:
tr: _Değer:

en: Brightness of the color.
tr: Rengin parlaklığı.

en: _Red:
tr: _Kırmızı:

en: Amount of red light in the color.
tr: Renkteki kırmızı ışık miktarı.

en: _Green:
tr: _Yeşil:

en: Amount of green light in the color.
tr: Renkteki yeşil ışık miktarı.

en: _Blue:
tr: _Mavi:

en: Amount of blue light in the color.
tr: Renkteki mavi ışık miktarı.

en: Op_acity:
tr: Ma_tlık:

en: Transparency of the color.
tr: Rengin saydamlığı.

en: Color _name:
tr: Renk _adı:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
tr: HTML biçemi bir onaltılık renk değeri girebileceğiniz gibi, "orange" gibi bir renk adı da belirtebilirsiniz.

en: _Palette:
tr: _Palet:

en: Color Wheel
tr: Renk Çemberi

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
tr: Şimdi seçtiğiniz renkle karşılaştırmak için önceden seçilmiş renk. Bu rengi bir palete sürükleyebilir ya da diğer renk örneklerinin yanına sürükleyerek onu geçerli renk yapabilirsiniz.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
tr: Seçtiğiniz renk. Bu rengi bir palete sürükleyerek ileride kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
tr: Şu anda seçtiğiniz renkle karşılaştırmak için önceden seçilen renk.

en: The color you’ve chosen.
tr: Seçmiş olduğunuz renk.

en: _Save color here
tr: Rengi buraya _kaydet

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
tr: Bu palet girdisine tıklayarak onu şu anki renginiz yapabilirsiniz. Bu girdiyi değiştirmek isterseniz buraya bir renk örneğini sürekledikten sonra “Rengi buraya kaydet” ögesini seçiniz.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Select
tr: _Seç

en: _Help
tr: _Yardım

en: Color Selection
tr: Renk Seçimi

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
tr: abcçdefgğhıijk ABCÇDEFGĞHIİJK

en: _Family:
tr: _Aile:

en: _Style:
tr: _Biçem:

en: Si_ze:
tr: Bo_yut:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
tr: _Ön İzleme:

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _OK
tr: _Tamam

en: Font Selection
tr: Yazı Tipi Seçimi

[ctx: Stock label]
en: _Apply
tr: _Uygula

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
tr: İ_ptal

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
tr: B_ağlan

[ctx: Stock label]
en: _Convert
tr: _Dönüştür

[ctx: Stock label]
en: _Discard
tr: _Gözden Çıkar

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

[ctx: Stock label]
en: _Edit
tr: _Düzenle

[ctx: Stock label]
en: _Index
tr: _Dizin

[ctx: Stock label]
en: _Information
tr: _Bilgi

[ctx: Stock label]
en: _No
tr: _Hayır

[ctx: Stock label]
en: _OK
tr: _TAMAM

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
tr: Yatay

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
tr: Dikey

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
tr: Ters yatay

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
tr: Ters dikey

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
tr: Sayfa Aya_rı

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
tr: _Tercihler

[ctx: Stock label]
en: _Color
tr: _Renk

[ctx: Stock label]
en: _Font
tr: _Yazı Tipi

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
tr: _Silmeyi Geri Al

[ctx: Stock label]
en: _Yes
tr: _Evet

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
tr: Beklenmeyen başlama etiketi '%s', satır %d karakter %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
tr: Beklenmeyen karakter verisi, satır %d karakter %d

en: Empty
tr: Boş

en: Output to this directory instead of cwd
tr: Çıktı cwd yerine bu dizine

en: Invalid size %s
tr: Geçersiz boyut %s

en: Can't load file: %s
tr: Dosya yüklenemedi: %s

en: Can't save file %s: %s
tr: %s dosyası kaydedilemedi: %s

en: Can't close stream
tr: Akış kapatılamadı

en: License
tr: Lisans

en: Custom License
tr: Özel Lisans

en: GNU General Public License, version 2 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2 ya da sonrası

en: GNU General Public License, version 3 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2.1 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: BSD 2-Clause License
tr: BSD 2-Clause Lisans

en: The MIT License (MIT)
tr: MIT Lisans (MIT)

en: Artistic License 2.0
tr: Sanatsal Lisans 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2

en: GNU General Public License, version 3 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: BSD 3-Clause License
tr: BSD 3-Clause Lisansı

en: Apache License, Version 2.0
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
tr: Mozilla Kamu Lisansı 2.0

en: C_redits
tr: H_azırlayanlar

en: _License
tr: _Lisans

en: _Close
tr: _Kapat

en: Could not show link
tr: Bağlantı gösterilemedi

en: Website
tr: Web sitesi

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
tr: %s Hakkında

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Documented by
tr: Belgelendiren

en: Translated by
tr: Çeviren

en: Artwork by
tr: Grafikler

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
tr: Bu program kesinlikle hiçbir garanti vermiyor.
    Ayrıntılar için <a href="%s">%s</a> bağlantısına bakın.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
tr: NK

[ctx: keyboard label]
en: Space
tr: Boşluk

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
tr: Ters Bölü

en: Other application…
tr: Diğer Uygulama…

en: Select Application
tr: Uygulama Seç

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
tr: “%s” açılıyor.

en: No applications found for “%s”
tr: “%s” için hiçbir uygulama bulunamadı

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
tr: “%s” dosyaları açılıyor.

en: No applications found for “%s” files
tr: “%s” dosyaları için hiçbir uygulama bulunamadı

en: Forget association
tr: İlişkilendirmeyi Unut

en: Failed to start GNOME Software
tr: GNOME Yazılımlar başlatılamadı

en: Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama

en: No applications found for “%s”.
tr: “%s” için hiçbir uygulama bulunamadı.

en: Recommended Applications
tr: Önerilen Uygulamalar

en: Related Applications
tr: İlgili Uygulamalar

en: Other Applications
tr: Diğer Uygulamalar

en: Application
tr: Uygulama

en: %s does not exist in the bookmarks list
tr: %s yer imleri listesinde yok

en: %s already exists in the bookmarks list
tr: %s zaten yer imleri listesinde var

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
tr: <%s> içinde <%s> ögesine izin verilmez

en: Element <%s> not allowed at toplevel
tr: <%s> ögesine en üst düzeyde izin verilmez

en: Text may not appear inside <%s>
tr: <%s> içinde metin bulunamaz

en: Packing property %s::%s not found
tr: %s:%s paketleme özelliği bulunamadı

en: Cell property %s::%s not found
tr: Hücre özelliği %s::%s bulunamadı

en: Property %s::%s not found
tr: %s::%s özelliği bulunamadı

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
tr: %s::%s için değer ayrıştırılamadı: %s

en: Can't parse file: %s
tr: Dosya ayrıştırılamadı: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
tr: Kullanım:
      gtk-builder-tool [KOMUT] DOSYA
    
    Komutlar:
      validate              Dosyayı doğrula
      simplify [SEÇENEKLER] Dosyayı basitleştir
      enumerate             Tüm nesneleri listele
      preview [SEÇENEKLER]  Dosyayı ön izle
    
    Simplify (Basitleştir) Seçenekleri:
      --replace             Dosyayı değiştir
    
    Ön İzleme Seçenekleri:
      --id=KİMLİK           Yalnızca adı verilen nesneyi ön izle
      --css=DOSYA           CSS dosyasından biçem kullan
    
    GtkBuilder .ui dosyaları üzerinde türlü görevler gerçekleştir.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
tr: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
tr: Kapalı

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
tr: Geçersiz

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
tr: Yeni kısayol…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
tr: %% %d

en: Pick a Color
tr: Renk Seç

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
tr: Kırmızı %%%d, Yeşil %%%d, Mavi %%%d, Alfa %%%d

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
tr: Kırmızı %%%d, Yeşil %%%d, Mavi %%%d

en: Color: %s
tr: Renk: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
tr: Çok Açık Mavi

[ctx: Color name]
en: Light Blue
tr: Açık Mavi

[ctx: Color name]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
tr: Koyu Mavi

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
tr: Çok Koyu Mavi

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
tr: Çok Açık Yeşil

[ctx: Color name]
en: Light Green
tr: Açık Yeşil

[ctx: Color name]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: Color name]
en: Dark Green
tr: Koyu Yeşil

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
tr: Çok Koyu Yeşil

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
tr: Çok Açık Sarı

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
tr: Açık Sarı

[ctx: Color name]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
tr: Koyu Sarı

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
tr: Çok Koyu Sarı

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
tr: Çok Açık Turuncu

[ctx: Color name]
en: Light Orange
tr: Açık Turuncu

[ctx: Color name]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
tr: Koyu Turuncu

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
tr: Çok Koyu Turuncu

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
tr: Çok Açık Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Light Red
tr: Açık Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Dark Red
tr: Koyu Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
tr: Çok Koyu Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
tr: Çok Açık Mor

[ctx: Color name]
en: Light Purple
tr: Açık Mor

[ctx: Color name]
en: Purple
tr: Mor

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
tr: Koyu Mor

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
tr: Çok Koyu Mor

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
tr: Çok Açık Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Light Brown
tr: Açık Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Brown
tr: Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
tr: Koyu Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
tr: Çok Koyu Kahverengi

[ctx: Color name]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
tr: Açık Gri 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
tr: Açık Gri 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
tr: Açık Gri 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
tr: Açık Gri 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
tr: Koyu Gri 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
tr: Koyu Gri 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
tr: Koyu Gri 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
tr: Koyu Gri 4

[ctx: Color name]
en: Black
tr: Siyah

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
tr: Özel

en: Custom color
tr: Özel renk

en: Create a custom color
tr: Özel renk oluştur

en: Custom color %d: %s
tr: Özel renk %d: %s

en: Color Plane
tr: Renk Düzlemi

[ctx: Color channel]
en: Hue
tr: Ton

en: C_ustomize
tr: _Özelleştir

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
tr: Özel Boyutları Yönet

en: inch
tr: inç

en: Margins from Printer…
tr: Yazıcıdan Gelen Kenar Boşlukları…

en: Custom Size %d
tr: Özel Boyut %d

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

en: _Top:
tr: _Üst:

en: _Bottom:
tr: _Alt:

en: _Left:
tr: _Sol:

en: _Right:
tr: _Sağ:

en: Paper Margins
tr: Kağıt Boşlukları

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Insert _Emoji
tr: _Emoji Ekle

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Caps Lock is on
tr: Büyük Harf Kilidi açık

en: Insert Emoji
tr: Emoji Ekle

en: Select a File
tr: Bir Dosya Seç

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: (None)
tr: (Hiçbiri)

en: Other…
tr: Diğer…

en: _Name
tr: _Ad

note: Open item is always present
en: _Open
tr: _Aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Select which types of files are shown
tr: Hangi türdeki dosyaların gösterileceğini seç

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
tr: %2$s üzerindeki %1$s

en: Type name of new folder
tr: Yeni klasörün adını gir

en: The folder could not be created
tr: Klasör oluşturulamadı

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
tr: Aynı adda dosya bulunduğundan klasör oluşturulamadı.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
tr: Klasöre başka ad vermeyi deneyin veya önce dosyanın adını değiştirin.

en: You need to choose a valid filename.
tr: Geçerli bir dosya adı seçmeniz gerekiyor.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
tr: %s klasör olmadığından altında dosya oluşturulamıyor

en: Cannot create file as the filename is too long
tr: Dosya adı çok uzun olduğundan oluşturulamıyor

en: Try using a shorter name.
tr: Daha kısa bir ad kullanmayı deneyin.

en: You may only select folders
tr: Yalnızca klasörleri seçebilirsiniz

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
tr: Seçtiğiniz öge bir klasör değil, başka bir öge kullanmayı deneyin.

en: Invalid file name
tr: Geçersiz dosya adı

en: The folder contents could not be displayed
tr: Klasör içeriği gösterilemiyor

en: The file could not be deleted
tr: Dosya silinemedi

en: The file could not be moved to the Trash
tr: Dosya çöpe taşınamadı

en: A folder with that name already exists
tr: Bu adda bir klasör zaten var

en: A file with that name already exists
tr: Bu adda bir dosya zaten var

en: A folder cannot be called “.”
tr: “.” adlı bir klasör oluşturulamaz

en: A file cannot be called “.”
tr: “.” adlı bir dosya oluşturulamaz

en: A folder cannot be called “..”
tr: “..” adlı bir klasör oluşturulamaz

en: A file cannot be called “..”
tr: “..” adlı bir dosya oluşturulamaz

en: Folder names cannot contain “/”
tr: Klasör adları “/” içeremez

en: File names cannot contain “/”
tr: Dosya adları “/” içeremez

en: Folder names should not begin with a space
tr: Klasör adları boşlukla başlamamalıdır

en: File names should not begin with a space
tr: Dosya adları boşlukla başlamamalıdır

en: Folder names should not end with a space
tr: Klasör adları boşlukla sonlandırılmamalıdır

en: File names should not end with a space
tr: Dosya adları boşlukla sonlandırılmamalıdır

en: Folder names starting with a “.” are hidden
tr: Adı “.” ile başlayan klasörler gizlidir

en: File names starting with a “.” are hidden
tr: Adı “.” ile başlayan dosyalar gizlidir

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
tr: “%s”i kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir öge silerseniz kalıcı olarak kaybolur.

en: The file could not be renamed
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı

en: Could not select file
tr: Dosya seçilemedi

en: _Visit File
tr: Dosyayı _Ziyaret Et

en: _Open With File Manager
tr: Dosya Yöneticisiyle _Aç

en: _Copy Location
tr: Konumu _Kopyala

en: _Add to Bookmarks
tr: Yer İmlerine _Ekle

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: Show _Hidden Files
tr: _Gizli Dosyaları Göster

en: Show _Size Column
tr: _Boyut Sütununu Göster

en: Show T_ype Column
tr: _Tür Sütununu Göster

en: Show _Time
tr: _Saati Göster

en: Sort _Folders before Files
tr: _Klasörleri Dosyalardan Önce Sırala

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
tr: Konum

note: Label
en: _Name:
tr: _Ad:

en: Searching in %s
tr: %s içinde arama

en: Searching
tr: Arama

en: Enter location
tr: Konum gir

en: Enter location or URL
tr: Konum ya da URL gir

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Could not read the contents of %s
tr: %s içerikleri okunamadı

en: Could not read the contents of the folder
tr: Klasörün içeriği okunamadı

en: Yesterday
tr: Dün

en: Program
tr: Uygulama

en: Audio
tr: Ses

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Image
tr: Görüntü

en: Archive
tr: Arşiv

en: Markup
tr: İşaretleme

en: Text
tr: Metin

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Calendar
tr: Takvim

en: Document
tr: Belge

en: Presentation
tr: Sunum

en: Spreadsheet
tr: Çizelge

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Home
tr: Ev

en: Cannot change to folder because it is not local
tr: Klasör yerel olmadığı için değiştirilemiyor

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
tr: "%s" adında bir dosya zaten var.  Var olan dosya ile değiştirmek ister misiniz?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
tr: "%s" adında bir dosya zaten var.  Onun yerine koymak, dosya içeriğinin üzerine yazacak.

en: _Replace
tr: _Yerine Koy

en: You do not have access to the specified folder.
tr: Belirtilen klasöre erişiminiz yok.

en: Could not send the search request
tr: Arama isteği gönderilemedi

en: Accessed
tr: Erişildi

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Pick a Font
tr: Yazı Tipi Seç

[ctx: font]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Width
tr: Genişlik

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Italic
tr: Eğik

en: Slant
tr: Eğrilik

en: Optical Size
tr: Optik Boyut

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Ligatures
tr: Bağlamalar

en: Letter Case
tr: Harf Durumu

en: Number Case
tr: Sayı Durumu

en: Number Spacing
tr: Numara Boşluklama

en: Number Formatting
tr: Numara Biçimlendirme

en: Character Variants
tr: Karakter Değişkeleri

en: OpenGL context creation failed
tr: OpenGL içerik oluşturulması başarısız oldu

en: Application menu
tr: Uygulama menüsü

en: Close
tr: Kapat

en: Icon '%s' not present in theme %s
tr: '%s' simgesi %s teması içinde bulunmuyor

en: Failed to load icon
tr: Simge yükleme başarısız

[ctx: input method menu]
en: Simple
tr: Basit

[ctx: input method menu]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: input method menu]
en: System
tr: Sistem

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
tr: Sistem (%s)

en: Information
tr: Bilgi

en: Question
tr: Soru

en: Warning
tr: Uyarı

en: Error
tr: Hata

note: Open Link
en: _Open Link
tr: Bağlantı _Aç

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
tr: _Bağlantı Adresini Kopyala

en: Show program version
tr: Program sürümünü göster

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
tr: UYGULAMA [URI...] — bir UYGULAMA başlat

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
tr: (Masaüstü dosyası adıyla belirtilmiş) bir uygulamayı, isteğe bağlı olarak
    bir veya daha çok URI’yi parametre olarak geçirerek, çalıştır.

en: Error parsing commandline options: %s
tr: Komut satırı seçeneklerini ayrıştırırken hata: %s

en: Try "%s --help" for more information.
tr: Daha çok bilgi için "%s --help" komutunu deneyin.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
tr: %s: eksik uygulama adı

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
tr: Kimlikten AppInfo oluşturma Unix olmayan işletim sistemlerinde desteklenmiyor

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
tr: %s: böyle bir uygulama yok %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
tr: %s: uygulama başlatılırken hata: %s

en: Copy URL
tr: URL Kopyala

en: Invalid URI
tr: Geçersiz URI

en: Lock
tr: Kilitle

en: Unlock
tr: Kilidi Kaldır

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
tr: Pencere kilidi kaldırıldı.
    Gelecek değişiklikleri önlemek için tıkla

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
tr: Pencere kilitlendi.
    Değişiklik yapmak için tıkla

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
tr: Sistem kuralları değişiklikleri engeller.
    Sistem yöneticiniz ile bağlantıya geçin

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
tr: Ek GTK+ modüllerini yükle

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
tr: MODÜLLER

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
tr: Tüm uyarıları ölümcül yap

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
tr: GTK+ hata ayıklama bayraklarını ayarlamak için

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
tr: GTK+ hata ayıklama bayraklarını kaldırmak için

en: Cannot open display: %s
tr: Ekran açılamıyor: %s

en: GTK+ Options
tr: GTK+ Seçenekleri

en: Show GTK+ Options
tr: GTK+ Seçeneklerini Göster

en: _No
tr: _Hayır

en: _Yes
tr: _Evet

en: Co_nnect
tr: Ba_ğlan

en: Connect As
tr: Olarak Bağlan

en: _Anonymous
tr: _Anonim

en: Registered U_ser
tr: Kayıtlı K_ullanıcı

en: _Username
tr: _Kullanıcı Adı

en: _Domain
tr: _Alan

en: Volume type
tr: Birim türü

en: _Hidden
tr: _Gizli

en: _Windows system
tr: _Windows sistemi

en: _Password
tr: _Parola

en: Forget password _immediately
tr: Parolayı _anında unut

en: Remember password until you _logout
tr: Parolayı _çıkış yapana dek anımsa

en: Remember _forever
tr: _Sürekli anımsa

en: Unknown Application (PID %d)
tr: Bilinmeyen Uygulama (İşlem Kimliği %d)

en: Unable to end process
tr: İşlem sonlandırılamadı

en: _End Process
tr: İşlemi _Sonlandır

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
tr: %d işlem kimlikli süreç öldürülemiyor. İşlem gerçekleştirilemedi.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
tr: Uçbirim Sayfalayıcı

en: Top Command
tr: Üst Komut

en: Z Shell
tr: Z Kabuğu

en: Cannot end process with PID %d: %s
tr: %d işlem kimlikli işlem durdurulamıyor: %s

en: Page %u
tr: Sayfa %u

en: Not a valid page setup file
tr: Geçerli bir sayfa ayar dosyası değil

en: Any Printer
tr: Her Yazıcı

en: For portable documents
tr: Taşınabilir belgeler için

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
tr: Kenar boşlukları:
     Sol: %s %s
     Sağ: %s %s
     Üst: %s %s
     Alt: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
tr: Özel Boyutları Yönet…

en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarı

en: File System Root
tr: Dosya Sistemi Kökü

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
tr: %s’i aç

en: Recent
tr: Son

en: Recent files
tr: Son dosyalar

en: Starred
tr: Yıldızlı

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
tr: Gözde dosyalar

en: Open your personal folder
tr: Kişisel klasörünüzü açın

en: Open the contents of your desktop in a folder
tr: Masaüstünüzün içeriğini bir klasör içerisinde açın

en: Enter Location
tr: Konum Gir

en: Manually enter a location
tr: Elle konum gir

en: Trash
tr: Çöp

en: Open the trash
tr: Çöpü aç

en: Mount and open “%s”
tr: “%s” aygıtını bağla ve aç

en: Open the contents of the file system
tr: Dosya sisteminin içeriklerini aç

en: New bookmark
tr: Yeni yer imi

en: Add a new bookmark
tr: Yeni yer imi ekle

en: Connect to Server
tr: Sunucuya Bağlan

en: Connect to a network server address
tr: Ağ sunucu adresine bağlan

en: Other Locations
tr: Diğer Konumlar

en: Show other locations
tr: Diğer konumları göster

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
tr: _Başlat

en: _Stop
tr: _Durdur

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
tr: _Aç

en: _Safely Remove Drive
tr: Sürücüyü _Güvenle Kaldır

en: _Connect Drive
tr: Sürücüye _Bağlan

en: _Disconnect Drive
tr: Sürücü _Bağlantısını Kes

en: _Start Multi-disk Device
tr: Çoklu-disk Aygıtını _Başlat

en: _Stop Multi-disk Device
tr: Çoklu-disk Aygıtını _Durdur

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
tr: Aygıtın Kilidini _Aç

en: _Lock Device
tr: Aygıtı _Kilitle

en: Unable to start “%s”
tr: “%s” başlatılamadı

en: Error unlocking “%s”
tr: “%s” kilidi kaldırılırken hata.

en: Unable to access “%s”
tr: “%s” erişilemedi

en: This name is already taken
tr: Bu ad zaten kullanılıyor

en: Name
tr: Ad

en: Unable to unmount “%s”
tr: “%s” ayrılamadı

en: Unable to stop “%s”
tr: “%s” durdurulamadı

en: Unable to eject “%s”
tr: “%s” çıkartılamadı

en: Unable to eject %s
tr: %s çıkartılamadı

en: Unable to poll “%s” for media changes
tr: Ortam değişiklikleri için “%s” sorgulanamadı

en: Open in New _Tab
tr: Yeni _Sekmede Aç

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Rename…
tr: Yeniden adlandır…

en: _Mount
tr: _Bağla

en: _Unmount
tr: _Bağı Kaldır

en: _Eject
tr: _Çıkart

en: _Detect Media
tr: _Ortamı Keşfet

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Searching for network locations
tr: Ağ konumları aranıyor

en: No network locations found
tr: Hiçbir ağ konumu bulunamadı

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
tr: Konuma erişilemedi

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
tr: Ba_ğlan

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
tr: Birim ayrılamıyor

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
tr: İ_ptal

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
tr: Dosya Aktarım İletişim Kuralı (FTP)

en: ftp:// or ftps://
tr: ftp:// veya ftps://

en: Network File System
tr: Ağ Dosya Sistemi (NFS)

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
tr: SSH Dosya Aktarım İletişim Kuralı

en: sftp:// or ssh://
tr: sftp:// veya ssh://

en: dav:// or davs://
tr: dav:// veya davs://

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: Unable to get remote server location
tr: Uzak sunucu konumu alınamıyor

en: Networks
tr: Ağlar

en: On This Computer
tr: Bu Bilgisayarda

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
tr[0]: %s / %s kullanılabilir

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Unmount
tr: Bağı Kaldır

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: _Remember password
tr: Parolayı _anımsa

en: Select a filename
tr: Dosya adı seç

en: Not available
tr: Kullanılamaz

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
tr: %s görevi #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
tr: Başlangıç durumu

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
tr: Yazdırmaya hazırlanıyor

[ctx: print operation status]
en: Generating data
tr: Veri oluşturuluyor

[ctx: print operation status]
en: Sending data
tr: Veri gönderiliyor

[ctx: print operation status]
en: Waiting
tr: Bekleniyor

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
tr: Engellenme sebebi

[ctx: print operation status]
en: Printing
tr: Yazdırılıyor

[ctx: print operation status]
en: Finished
tr: Tamamlandı

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
tr: Hata ile tamamlandı

en: Preparing %d
tr: %d hazırlanıyor

en: Preparing
tr: Hazırlanıyor

en: Printing %d
tr: %d yazdırılıyor

en: Error creating print preview
tr: Baskı ön izleme oluşturulurken hata

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
tr: En olası nedeni geçici dosyanın oluşturulamamasıdır.

note: window
en: Print
tr: Yazdır

en: Printer offline
tr: Yazıcı bağlı değil

en: Out of paper
tr: Kağıt bitti

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
tr: Durduruldu

en: Need user intervention
tr: Kullanıcı girişimi gerekli

en: Custom size
tr: Özel boyut

en: No printer found
tr: Hiçbir yazıcı bulunamadı

en: Invalid argument to CreateDC
tr: CreateDC için geçersiz parametre

en: Error from StartDoc
tr: StartDoc'tan hata

en: Not enough free memory
tr: Yeterince boş bellek yok

en: Invalid argument to PrintDlgEx
tr: PrintDlgEx'e geçersiz parametre

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
tr: PrintDlgEx'e geçersiz işaretleyici

en: Invalid handle to PrintDlgEx
tr: PrintDlgEx için geçersiz işleyici

en: Unspecified error
tr: Belirsiz hata

en: Pre_view
tr: Ön İzl_e

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Getting printer information failed
tr: Yazıcı bilgileri alınamadı

en: Getting printer information…
tr: Yazıcı bilgileri alınıyor…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
tr: Soldan sağa, yukarıdan aşağıya

en: Left to right, bottom to top
tr: Soldan sağa, aşağıdan yukarıya

en: Right to left, top to bottom
tr: Sağdan sola, yukarıdan aşağıya

en: Right to left, bottom to top
tr: Sağdan sola, aşağıdan yukarıya

en: Top to bottom, left to right
tr: Yukarıdan aşağıya, soldan sağa

en: Top to bottom, right to left
tr: Yukarıdan aşağıya, sağdan sola

en: Bottom to top, left to right
tr: Aşağıdan yukarıya, soldan sağ

en: Bottom to top, right to left
tr: Aşağıdan yukarıya, sağdan sola

en: Page Ordering
tr: Sayfa Sıralaması

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Top to bottom
tr: Yukarıdan aşağıya

en: Bottom to top
tr: Aşağıdan yukarıya

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
tr: %% %.0f

en: No item for URI '%s' found
tr: '%s' URI'si için hiçbir öge bulunamadı

en: Untitled filter
tr: Adsız süzgeç

en: Could not remove item
tr: Öge kaldırılamadı

en: Could not clear list
tr: Liste temizlenemedi

en: Copy _Location
tr: _Konumu Kopyala

en: _Remove From List
tr: Listeden _Kaldır

en: _Clear List
tr: Listeyi _Temizle

en: Show _Private Resources
tr: _Özel Kaynakları Göster

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
tr: Hiçbir öge bulunamadı

en: No recently used resource found with URI '%s'
tr: '%s' URI'si ile son kullanılan kaynak bulunamadı

en: Open '%s'
tr: '%s' Aç

en: Unknown item
tr: Bilinmeyen öge

en: Unable to find an item with URI '%s'
tr: '%s' URIʼli bir öge bulunamadı

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
tr: '%s' URI’li öge '%s'e taşınamadı

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
tr: '%2$s' URIʼli öge için '%1$s' adında kayıtlı uygulama bulunamadı

en: Search
tr: Ara

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
tr: Sol

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
tr: Sağ

en: _Show All
tr: _Tümünü Göster

en: Two finger pinch
tr: İki parmak çimdik

en: Two finger stretch
tr: İki parmak germe

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönüne çevir

en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine çevir

en: Two finger swipe left
tr: İki parmak sola kaydır

en: Two finger swipe right
tr: İki parmak sağa kaydır

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Shortcuts
tr: Arama Kısayolları

en: No Results Found
tr: Hiçbir Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search
tr: Farklı bir arama deneyin

en: Unknown error when trying to deserialize %s
tr: %s geri dönüştürme denenirken bilinmeyen hata

en: No deserialize function found for format %s
tr: %s biçimi için geri dönüştürme işlevi yok

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
tr: Hem "id" hem "name" <%s> ögesinde bulundu

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
tr: "%s" özniteliği <%s> ögesinde iki kere bulundu

en: <%s> element has invalid ID "%s"
tr: <%s> ögesi geçersiz "%s" kimliğine sahip

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
tr: <%s> ögesi ne "name" ne de "id" özniteliği içeriyor

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
tr: "%s" özniteliği aynı <%s> ögesinde iki kere yinelenmiş

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
tr: <%s> ögesindeki "%s" özniteliği bu bağlamda geçersiz

en: Tag "%s" has not been defined.
tr: "%s" etiketi tanımlanmamış.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
tr: Anonim etiket bulundu ve etiketler oluşturulamıyor.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
tr: "%s" etiketi tamponda bulunmuyor ve etiketler oluşturulamıyor.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
tr: <%s> ögesine <%s> altında izin verilmez

en: "%s" is not a valid attribute type
tr: "%s" geçerli bir öznitelik türü değil

en: "%s" is not a valid attribute name
tr: "%s" geçerli bir öznitelik adı değil

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
tr: "%s", "%s" özniteliği için "%s" değer türüne çevirilemedi

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
tr: "%s" "%s" özniteliği için geçerli bir değer değil

en: Tag "%s" already defined
tr: "%s" etiketi zaten tanımlanmış

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
tr: "%s" etiketi geçersiz "%s" önceliğine sahip

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
tr: Metindeki en dış öge <text_view_markup> olmalı <%s> değil

en: A <%s> element has already been specified
tr: Bir <%s> ögesi zaten belirtildi

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
tr: Bir <text> ögesi <tags> ögesinden önce oluşamaz

en: Serialized data is malformed
tr: Dönüştürülen veri bozulmuş

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
tr: Dönüştürülen veri bozulmuş. İlk bölüm GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001 değil

en: LRM _Left-to-right mark
tr: LRM _Soldan sağa imi

en: RLM _Right-to-left mark
tr: RLM _Sağdan sola imi

en: LRE Left-to-right _embedding
tr: LRE Soldan sağa _gömme

en: RLE Right-to-left e_mbedding
tr: RLE Sağdan sola g_ömme

en: LRO Left-to-right _override
tr: LRO Soldan sağa _geçersiz kılma

en: RLO Right-to-left o_verride
tr: RLO Sağdan sola g_eçersiz kılma

en: PDF _Pop directional formatting
tr: PDF _Pop yön biçimleme

en: ZWS _Zero width space
tr: ZWS _Sıfır genişlik alanı

en: ZWJ Zero width _joiner
tr: ZWN Sıfır genişlik _birleştiricisi

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
tr: ZWNJ Sıfır genişlikte _ayrıştırıcısı

en: Adjusts the volume
tr: Ses düzeyini ayarlar

en: Muted
tr: Sessiz

en: Full Volume
tr: Tam Ses

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
tr: %% %d

en: Move
tr: Taşı

en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

en: Always on Top
tr: Her Zaman Üstte

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
tr: GTK+ denetleyicisi kullanmak istiyor musunuz?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
tr: GTK+ Denetleyicisi, dahili GTK+ uygulamalarını değiştirmeye ve araştırmaya izin veren etkileşimli bir hata ayıklayıcıdır. Bunun kullanılması uygulamanın kesilmesine ya da çökmesine neden olabilir.

en: Don't show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: State
tr: Durum

en: Prefix
tr: Önek

en: Enabled
tr: Etkin

en: Parameter Type
tr: Parametre Türü

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
tr: Burada GTK+ tarafından tanınan CSS kuralları yazabilirsiniz.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
tr: Bu özel CSS'i yukarıdaki "Durdur" düğmesine tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
tr: Değişiklikler tüm uygulamalar için doğrudan ve küresel olarak uygulandı.

en: Saving CSS failed
tr: CSS kaydetme başarısız

en: Disable this custom CSS
tr: Özel CSS'leri devre dışı bırak

en: Save the current CSS
tr: Geçerli CSS'leri kaydet

en: ID
tr: Kimlik

en: Style Classes
tr: Biçem Sınıfları

en: CSS Property
tr: CSS Özelliği

en: Value
tr: Değer

en: Show data
tr: Veri göster

[ctx: GL version]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: GL vendor]
en: None
tr: Hiçbiri

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
tr: Giriş yöntemi bağlamı, GTK_IM_MODULE ile kodlanmış

en: GTK+ Version
tr: GTK+ Sürümü

en: GDK Backend
tr: GDK Arka Ucu

en: Pango Fontmap
tr: Pango Yazı Tipi Haritası

en: Input Method
tr: Giriş Yöntemi

en: Application ID
tr: Uygulama Kimliği

en: Resource Path
tr: Kaynak Yolu

en: Display
tr: Göster

en: RGBA visual
tr: RGBA görsel

en: Composited
tr: Birleştirilmiş

en: GL Version
tr: GL Sürümü

en: GL Vendor
tr: GL Üreticisi

[ctx: event phase]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: event phase]
en: Capture
tr: Yakala

[ctx: event phase]
en: Bubble
tr: Baloncuk

[ctx: event phase]
en: Target
tr: Hedef

en: Unnamed section
tr: Adsız bölüm

en: Label
tr: Etiket

en: Action
tr: Eylem

en: Target
tr: Hedef

en: Icon
tr: Simge

en: Address
tr: Adres

en: Reference count
tr: Referans sayısı

en: Buildable ID
tr: Oluşturulabilir Kimlik

en: Default Widget
tr: Öntanımlı Parçacık

en: Properties
tr: Özellikler

en: Focus Widget
tr: Parçacığa Odaklan

en: Mnemonic Label
tr: Anımsatıcı Etiket

en: Request mode
tr: İstek kipi

en: Allocation
tr: Ayırma

en: Baseline
tr: Taban Çizgisi

en: Clip area
tr: Klip alanı

en: Frame Clock
tr: Çerçeve Saati

en: Tick callback
tr: İşaretleme çağrısı

en: Frame count
tr: Çerçeve sayısı

en: Frame rate
tr: Çerçeve oranı

en: Accessible role
tr: Erişilebilir rol

en: Accessible name
tr: Erişilebilir ad

en: Accessible description
tr: Erişilebilir tanımlama

en: Mapped
tr: Eşleştirilmiş

en: Realized
tr: Gerçeklenmiş

en: Is Toplevel
tr: Üst Düzeydir

en: Child Visible
tr: Görünür Çocuk

en: Object
tr: Nesne

en: Pointer: %p
tr: İmleç: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Object: %p (%s)
tr: Nesne: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
tr: Düzenlenemeyen özellik türü: %s

en: Attribute mapping
tr: Öznitelik eşlemesi

en: Column:
tr: Sütun:

[ctx: property name]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Defined at: %p (%s)
tr: Şurada Tanımlı: %p (%s)

en: inverted
tr: tersine çevrilmiş

en: bidirectional, inverted
tr: çift yönlü, tersine çevrilmiş

en: bidirectional
tr: çift yönlü

en: Binding:
tr: Bağlama:

en: Setting:
tr: Ayar:

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Theme
tr: Tema

en: Property
tr: Özellikler

en: Type
tr: Tür

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Defined At
tr: Şurada Tanımlanmış

en: Path
tr: Yol

en: Count
tr: Say

en: Size
tr: Boyut

en: Name:
tr: Ad:

en: Type:
tr: Tür:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Selector
tr: Seçici

en: Yes
tr: Evet

en: Signal
tr: Sinyal

en: Connected
tr: Bağlı

en: Ignore hidden
tr: Gizlileri yok say

en: Mode
tr: Kip

[ctx: sizegroup mode]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
tr: Yatay

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
tr: Dikey

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
tr: İkisi de

en: GLib must be configured with --enable-debug
tr: GLib, --enable-debug ile yapılandırılmış olmalı

en: Self 1
tr: Kendi 1

en: Cumulative 1
tr: Toplam 1

en: Self 2
tr: Kendi 2

en: Cumulative 2
tr: Toplam 2

en: Self
tr: Kendisi

en: Cumulative
tr: Birikimli

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
tr: GOBJECT_DEBUG=instance-count ile istatistikleri etkinleştir

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
tr: Tema, GTK_THEME ile kodlanmış

en: Backend does not support window scaling
tr: Art alanda çalışan uygulama pencere ölçeklemeyi desteklemiyor

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
tr: Ayar, GTK_TEST_TOUCHSCREEN ile kodlanmış

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
tr: Çalışma zamanında belirlenemez.
    Bunun yerine GDK_GL=always veya GDK_GL=disable kullanın

en: GL rendering is disabled
tr: GL gerçeklemesi kapatıldı

en: GTK+ Theme
tr: GTK+ Teması

en: Dark Variant
tr: Koyu Biçim

en: Cursor Theme
tr: İmleç Teması

en: Cursor Size
tr: İmleç Boyutu

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: Font Scale
tr: Yazı Tipi Ölçeği

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

en: Left-to-Right
tr: Soldan Sağa

en: Right-to-Left
tr: Sağdan Sola

en: Window scaling
tr: Pencere ölçekleme

en: Animations
tr: Canlandırmalar

en: Slowdown
tr: Yavaşlama

en: Rendering Mode
tr: Hazırlama Kipi

en: Similar
tr: Benzer

en: Recording
tr: Kayıt

en: Show Graphic Updates
tr: Grafik Güncellemeleri Göster

en: Show Baselines
tr: Grafik Güncellemelerini Göster

en: Show Layout Borders
tr: Yerleşim Sınırlarını Göster

en: Show Pixel Cache
tr: Piksel Önbelleğini Göster

en: Show Widget Resizes
tr: Parçacık Yeniden Boyutlamalarını Göster

en: Simulate touchscreen
tr: Dokunmatik ekran benzetimle

en: GL Rendering
tr: GL Gerçekleme

en: When needed
tr: Gerektiğinde

en: Always
tr: Her zaman

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Software GL
tr: Yazılım GL

en: Software Surfaces
tr: Yazılım Yüzeyleri

en: Texture Rectangle Extension
tr: Doku Dikdörtgen Eklentisi

en: Select an Object
tr: Nesne Seç

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Show all Objects
tr: Tüm Nesneleri Göster

en: Collect Statistics
tr: İstatistik Topla

en: Show all Resources
tr: Tüm kaynakları göster

en: Trace signal emissions on this object
tr: Bu nesnede sinyal emisyonunu izle

en: Clear log
tr: Günlük kayıtlarını temizle

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Signals
tr: Sinyaller

en: Child Properties
tr: Alt Öge Özellikleri

en: Class Hierarchy
tr: Sınıf Hiyerarşisi

en: CSS Selector
tr: CSS Seçici

en: CSS nodes
tr: CSS düğümleri

en: Size Groups
tr: Boyut Grupları

en: Data
tr: Veri

en: Actions
tr: Eylemler

en: Gestures
tr: Hareketler

en: Magnifier
tr: Büyüteç

en: Objects
tr: Nesneler

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Visual
tr: Görsel

en: General
tr: Genel

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
tr: Tüm Alternatiflere Erişim

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
tr: Temel Üstü Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
tr: Temel Üstü İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
tr: Temel Üstü Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
tr: Alternatif Kesirler

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
tr: Akhand'lar

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
tr: Temel Altı Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
tr: Temel Altı İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
tr: Temel Altı Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
tr: Bağlamsal Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
tr: Glif Birleşimi / Ayrışımı

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
tr: Ro’dan Sonra Bitişik Biçim

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
tr: Bitişik Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
tr: Bağlamsal Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
tr: Ortalanmış CJK Noktalama

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
tr: İlk Harf Aralama

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
tr: Bağlamsal Süs

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
tr: El Yazısı Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
tr: İlk Harflerden Ufacık İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
tr: İlk Harflerden Küçük İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
tr: Uzaklıklar

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
tr: İhtiyari Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
tr: Paydalar

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
tr: Noktasız Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
tr: Uzman Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
tr: Satır Sonu Glifi Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
tr: Terminal Biçimleri #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
tr: Terminal Biçimleri #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
tr: Terminal Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
tr: Basık vurgu işareti biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
tr: Kesirler

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
tr: Tam Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
tr: Yarım Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
tr: Halant Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
tr: Alternatif Yarı Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
tr: Tarihî Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
tr: Yatay Kana Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
tr: Tarihî Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
tr: Hojo Kanji Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
tr: Yarım Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
tr: Başlangıç Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
tr: Ayrık Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
tr: İtalikler

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
tr: Yaslama Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
tr: JIS78 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
tr: JIS83 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
tr: JIS90 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
tr: JIS2004 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
tr: Aralık Bırakma

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
tr: Sol Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
tr: Standart Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
tr: Öne Gelen Jamo Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
tr: Kaplayan Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
tr: Yerelleştirilmiş Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
tr: Soldan sağa alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
tr: Soldan sağa yansıtılmış biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
tr: İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
tr: Medyal Biçimler #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
tr: Medyal Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
tr: Matematiksel Yunanca

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
tr: İmden İme Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
tr: Ornatma Aracılığıyla İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
tr: Alternatif Belirtim Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
tr: NLC Kanji Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
tr: Nukta Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
tr: Paylar

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
tr: Demode Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
tr: Optik Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
tr: Sıra Sayıları

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
tr: Süsler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
tr: Orantısal Alternatif Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
tr: Ufacık İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
tr: Orantısal Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
tr: Orantısal Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
tr: Temel Öncesi Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
tr: Temel Öncesi Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
tr: Temel Sonrası Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
tr: Temel Sonrası Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
tr: Orantısal Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
tr: Çeyrek Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
tr: Rastgeleleştir

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
tr: Gerekli Bağlamsal Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
tr: Rakar Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
tr: Gerekli Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
tr: Reph Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
tr: Sağ Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
tr: Sağdan sola alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
tr: Sağdan sola yansıtılmış biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
tr: Ruby Açıklama Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
tr: Gerekli Değişim Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
tr: Biçimsel Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
tr: Bilimsel Altlar

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
tr: Optik boyut

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
tr: Küçük İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
tr: Yalınlaştırılmış Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
tr: Biçimsel Takım 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
tr: Biçimsel Takım 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
tr: Biçimsel Takım 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
tr: Biçimsel Takım 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
tr: Biçimsel Takım 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
tr: Biçimsel Takım 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
tr: Biçimsel Takım 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
tr: Biçimsel Takım 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
tr: Biçimsel Takım 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
tr: Biçimsel Takım 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
tr: Biçimsel Takım 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
tr: Biçimsel Takım 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
tr: Biçimsel Takım 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
tr: Biçimsel Takım 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
tr: Biçimsel Takım 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
tr: Biçimsel Takım 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
tr: Biçimsel Takım 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
tr: Biçimsel Takım 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
tr: Biçimsel Takım 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
tr: Biçimsel Takım 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
tr: Matematik betik biçimi alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
tr: Esneyen Glif Ayrışımı

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
tr: Altbetik

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
tr: Üstbetik

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
tr: Süs

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
tr: Başlık Oluşturma

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
tr: Arkaya Gelen Jamo Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
tr: Geleneksel Ad Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
tr: Çizelgesel Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
tr: Geleneksel Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
tr: Üçlü Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
tr: Tek hâl

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
tr: Alternatif Dikey Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
tr: Vattu Değişkeleri

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
tr: Dikey Yazım

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
tr: Alternatif Dikey Yarım Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
tr: Sesli Jamo Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
tr: Dikey Kana Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
tr: Dikey Aralık Bırakma

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
tr: Orantısal Alternatif Dikey Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
tr: Dikey Alternatifler ve Dönme

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
tr: Dönme için Dikey Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
tr: Eğik Çizgili Sıfır

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
tr: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
tr: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
tr: A4 Sekme

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
tr: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
tr: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
tr: DL Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
tr: Choukei 2 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
tr: Choukei 3 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
tr: Choukei 4 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
tr: Choukei 40 Zarf

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
tr: hagaki (kartpostal)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
tr: kahu Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
tr: kaku2 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
tr: kaku3 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
tr: kaku4 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
tr: kaku5 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
tr: kaku7 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
tr: kaku8 Zarf

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
tr: oufuku (yanıt kartpostalı)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
tr: you4 Zarf

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
tr: you6 Zarf

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
tr: 6×9 Zarf

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
tr: 7x9 Zarf

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
tr: 8×10 Zarf

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
tr: 9x11 Zarf

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
tr: 9×12 Zarf

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
tr: a2 Zarf

[ctx: paper size]
en: b-plus
tr: b-artı

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
tr: c5 Zarf

[ctx: paper size]
en: European edp
tr: Avrupa edp

[ctx: paper size]
en: Executive
tr: Yönetici

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
tr: Sürekli Form Avrupa

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
tr: Sürekli Form ABD

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
tr: Sürekli Form Alman Resmi

[ctx: paper size]
en: Government Legal
tr: Devlet Dairesi Resmi

[ctx: paper size]
en: Government Letter
tr: Devlet Dairesi Belgesi

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
tr: İndeks 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
tr: İndeks 4x6 (kartpostal)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
tr: İndeks 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
tr: İndeks 5x8

[ctx: paper size]
en: Invoice
tr: Fatura

[ctx: paper size]
en: US Legal
tr: ABD Resmi

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
tr: ABD Resmi Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
tr: ABD Belgesi

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
tr: ABD Belgesi Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
tr: ABD Belgesi Artı

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
tr: Monarch Zarf

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
tr: #10 Zarf

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
tr: #11 Zarf

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
tr: #12 Zarf

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
tr: #14 Zarf

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
tr: #9 Zarf

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
tr: Kişisel Zarf

[ctx: paper size]
en: Quarto
tr: 4 yaprak

[ctx: paper size]
en: Super A
tr: Süper A

[ctx: paper size]
en: Super B
tr: Süper B

[ctx: paper size]
en: Wide Format
tr: Geniş Biçim

[ctx: paper size]
en: Photo L
tr: Fotoğraf L

[ctx: paper size]
en: Folio
tr: Folyo

[ctx: paper size]
en: Folio sp
tr: Sp folyo

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
tr: Davet Zarfı

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
tr: İtalyan Zarfı

[ctx: paper size]
en: Large Photo
tr: Büyük Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
tr: Orta Boy Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
tr: Postfix Zarf

[ctx: paper size]
en: Small Photo
tr: Küçük Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
tr: Geniş Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
tr: prc1 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
tr: prc10 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
tr: prc2 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
tr: prc3 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
tr: prc4 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
tr: prc5 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
tr: prc6 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
tr: prc7 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
tr: prc8 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
tr: prc9 Zarfı

[ctx: Script]
en: Arabic
tr: Arap

[ctx: Script]
en: Armenian
tr: Ermeni

[ctx: Script]
en: Bengali
tr: Bengal

[ctx: Script]
en: Cherokee
tr: Çeroki

[ctx: Script]
en: Coptic
tr: Kıptî

[ctx: Script]
en: Cyrillic
tr: Kiril

[ctx: Script]
en: Ethiopic
tr: Ge'ez

[ctx: Script]
en: Georgian
tr: Gürcü

[ctx: Script]
en: Gothic
tr: Gotik

[ctx: Script]
en: Greek
tr: Yunan

[ctx: Script]
en: Gujarati
tr: Gucerat

[ctx: Script]
en: Hangul
tr: Hangıl

[ctx: Script]
en: Hebrew
tr: İbrani

[ctx: Script]
en: Khmer
tr: Kmer

[ctx: Script]
en: Mongolian
tr: Moğol

[ctx: Script]
en: Myanmar
tr: Burma

[ctx: Script]
en: Old Italic
tr: Eski İtalik

[ctx: Script]
en: Syriac
tr: Süryani

[ctx: Script]
en: Thai
tr: Tay

[ctx: Script]
en: Tibetan
tr: Tibet

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
tr: Kanada Aborjin

[ctx: Script]
en: Braille
tr: Üç Nokta

[ctx: Script]
en: Cypriot
tr: Kıbrıs

[ctx: Script]
en: Linear B
tr: Doğrusal B

[ctx: Script]
en: Ugaritic
tr: Ugarit

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

[ctx: Script]
en: Buginese
tr: Bugi

[ctx: Script]
en: Glagolitic
tr: Glagol

[ctx: Script]
en: Old Persian
tr: Eski Acem

[ctx: Script]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Script]
en: Balinese
tr: Bali

[ctx: Script]
en: Cuneiform
tr: Çivi Yazısı

[ctx: Script]
en: Phoenician
tr: Fenik

[ctx: Script]
en: Sundanese
tr: Sundanez

[ctx: Script]
en: Cham
tr: Çam

[ctx: Script]
en: Carian
tr: Karya

[ctx: Script]
en: Lycian
tr: Likya

[ctx: Script]
en: Lydian
tr: Lidya

[ctx: Script]
en: Avestan
tr: Avest

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
tr: Mısır Resimyazıları

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
tr: Emperyal Aram

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
tr: Pehlevi Kitabesi

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
tr: Part Kitabesi

[ctx: Script]
en: Javanese
tr: Cava

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arap

[ctx: Script]
en: Old Turkic
tr: Eski Türk

[ctx: Script]
en: Samaritan
tr: Samari

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
tr: Meroitik El Yazısı

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
tr: Meroitik Resimyazıları

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
tr: Kafkas Arnavut

[ctx: Script]
en: Linear A
tr: Doğrusal A

[ctx: Script]
en: Manichaean
tr: Manişeist

[ctx: Script]
en: Nabataean
tr: Nebati

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
tr: Eski Kuzey Arap

[ctx: Script]
en: Old Permic
tr: Eski Permik

[ctx: Script]
en: Palmyrene
tr: Palmira

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
tr: Pehlevi Kitabesi

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
tr: Anadolu Hiyeroglifleri

[ctx: Script]
en: Multani
tr: Multan

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
tr: Eski Macar

[ctx: Script]
en: Signwriting
tr: İşaret Dili Yazımı

[ctx: Script]
en: Marchen
tr: Març

[ctx: Script]
en: Nushu
tr: Nüshu

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
tr: Zanabazar Kare

en: About
tr: Hakkında

en: Credits
tr: Hazırlayanlar

en: _View All Applications
tr: Tüm Uygulamaları _Görüntüle

en: _Find New Applications
tr: Yeni Uygulamaları _Bul

en: No applications found.
tr: Hiçbir uygulama bulunamadı.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
tr: Tercihler

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
tr: Hizmetler

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
tr: Gizle %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
tr: Diğerlerini Gizle

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
tr: Tümünü Göster

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
tr: Çık %s

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Back
tr: _Geri

en: _Finish
tr: _Bitir

en: Select a Color
tr: Renk Seç

en: Pick a color from the screen
tr: Ekrandan renk seç

en: Color Name
tr: Renk Adı

en: Hue
tr: Ton

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Smileys & People
tr: Gülen Yüzler ve İnsanlar

en: Body & Clothing
tr: Vücut ve Giyim

en: Animals & Nature
tr: Hayvanlar ve Doğa

en: Food & Drink
tr: Yeme ve İçme

en: Travel & Places
tr: Seyahat ve Yerler

en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: emoji category]
en: Objects
tr: Nesneler

en: Symbols
tr: Simgeler

en: Flags
tr: Bayraklar

en: File Chooser Widget
tr: Dosya Seçici Parçacığı

en: Places
tr: Yerler

en: Browse Header Revealer
tr: Göz At Başlık Açığa Çıkarıcı

en: Browse Header Stack
tr: Göz At Başlık Yığını

en: PathBar Layer
tr: Yol Çubuğu Katmanı

en: Location Layer
tr: Konum Katmanı

en: Search Layer
tr: Arama Katmanı

en: Files
tr: Dosyalar

en: Remote location — only searching the current folder
tr: Uzak konum — yalnızca geçerli klasörde aranıyor

en: Folder Name
tr: Klasör Adı

en: _Create
tr: _Oluştur

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Search font name
tr: Yazı tipi adı ara

en: Font Family
tr: Yazı Tipi Ailesi

en: Preview text
tr: Metni ön izle

en: No Fonts Found
tr: Yazı tipi bulunamadı

en: _Format for:
tr: _Biçimlenecek:

en: _Paper size:
tr: _Sayfa boyutu:

en: _Orientation:
tr: _Yön:

en: Portrait
tr: Dikey

en: Reverse portrait
tr: Ters dikey

en: Landscape
tr: Yatay

en: Reverse landscape
tr: Ters yatay

en: Down Path
tr: Aşağı Yol

en: Up Path
tr: Yukarı Yol

en: Server Addresses
tr: Sunucu Adresleri

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
tr: Sunucu adresleri bir iletişim kuralı ön eki ve bir adresten oluşur. Örnekler:

en: Available Protocols
tr: Kullanılabilir İletişim Kuralları

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
tr: Son bağlanılan sunucu bulunamadı

en: Recent Servers
tr: Son Bağlanılan Sunucular

en: No results found
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Connect to _Server
tr: _Sunucuya Bağlan

en: Enter server address…
tr: Sunucu adresini gir…

en: Printer
tr: Yazıcı

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
tr: Durum

en: Range
tr: Aralık

en: _All Pages
tr: _Tüm Sayfalar

en: C_urrent Page
tr: _Geçerli Sayfa

en: Se_lection
tr: Seçi_m

en: Pag_es:
tr: Sayfa_lar:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
tr: Bir veya daha çok sayfa aralığı belirtin,
     örn. 1-3, 7, 11

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Copies
tr: Kopyalar

en: Copie_s:
tr: Kopya_lar:

en: C_ollate
tr: _Harmanla

en: _Reverse
tr: _Tersten

en: Layout
tr: Düzen

en: T_wo-sided:
tr: İ_ki taraflı:

en: Pages per _side:
tr: Yüz başına _sayfalar:

en: Page or_dering:
tr: Sayfa sı_ralaması:

en: _Only print:
tr: _Yalnızca yazdır:

en: All sheets
tr: Tüm kağıtlar

en: Even sheets
tr: Çift kağıtlar

en: Odd sheets
tr: Tek kağıtlar

en: Sc_ale:
tr: Ö_lçek:

en: Paper
tr: Kağıt

en: Paper _type:
tr: Kağıt _türü:

en: Paper _source:
tr: Kağıt _kaynağı:

en: Output t_ray:
tr: Çıktı t_epsisi:

en: Or_ientation:
tr: Sayfa _yönü:

en: Job Details
tr: Görev Ayrıntıları

en: Pri_ority:
tr: Ö_ncelik:

en: _Billing info:
tr: _Fatura bilgileri:

en: Print Document
tr: Belgeyi Yazdır

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
tr: _Şimdi

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
tr: Z_aman:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
tr: Yazdırma zamanını belirtin,
     örn. 15:30, 2:35, 14:15:20, 11:46:30, 4

en: Time of print
tr: Baskı zamanı

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
tr: _Beklemede

en: Hold the job until it is explicitly released
tr: Özellikle bırakılmadıkça görevi tut

en: Add Cover Page
tr: Kapak Sayfası Ekle

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
tr: Ö_nce:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
tr: _Sonra:

en: Job
tr: Görev

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
tr: Görüntü Niteliği

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
tr: Renk

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
tr: Rötuş

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Some of the settings in the dialog conflict
tr: Penceredeki kimi ayarlar çakışıyor

en: Select which type of documents are shown
tr: Hangi tür belgelerin görüntüleneceğini seç

en: Volume
tr: Ses

en: Turns volume up or down
tr: Ses düzeyini yükseltir ya da alçaltır

en: Volume Up
tr: Sesi Yükselt

en: Increases the volume
tr: Ses düzeyini artırır

en: Volume Down
tr: Sesi Azalt

en: Decreases the volume
tr: Ses düzeyini azaltır

en: Failed to write header
tr: Başlık yazılırken başarısız olundu

en: Failed to write hash table
tr: Özet tablosu yazılırken başarısız olundu

en: Failed to write folder index
tr: Klasör dizinini yazma başarısız oldu

en: Failed to rewrite header
tr: Başlık yeniden yazılırken başarısız olundu

en: Failed to open file %s : %s
tr: %s dosyası açılırken başarısız olundu : %s

en: Failed to write cache file: %s
tr: Önbellek dosyası yazılırken başarısız olundu: %s

en: The generated cache was invalid.
tr: Oluşturulan önbellek geçersiz oldu.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
tr: %s, %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s, o zaman %s siliniyor.

en: Could not rename %s to %s: %s
tr: %s dosyası %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
tr: %s dosyası geri %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s

en: Cache file created successfully.
tr: Önbellek dosyası başarıyla oluşturuldu.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
tr: Güncel olsa bile var olan önbelleğin üzerine yaz

en: Don't check for the existence of index.theme
tr: index.themeʼin varlığını denetleme

en: Don't include image data in the cache
tr: Önbellekte görüntü verisini içerme

en: Include image data in the cache
tr: Önbellekte görüntü verisini içer

en: Output a C header file
tr: C başlık dosyası çıktısı

en: Turn off verbose output
tr: Ayrıntılı çıktıyı kapat

en: Validate existing icon cache
tr: Var olan simge önbelleğini doğrula

en: File not found: %s
tr: Dosya bulunamadı: %s

en: Not a valid icon cache: %s
tr: Geçerli bir simge önbelleği değil: %s

en: No theme index file.
tr: Tema dizin dosyası yok.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
tr: '%s' içinde tema dizin dosyası yok.
    Eğer burada gerçekten simge önbelleği oluşturmak istiyorsanız, --ignore-theme-indexʼi kullanın.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
tr: Habeşçe (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
tr: Sedilla

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
tr: Kiril (Dönüştürülmüş)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
tr: Inukitut (Farklı Alfabe)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
tr: Çoklu Baskı

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
tr: Tay-Lao

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
tr: Tigrinyaca-Eritrece (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
tr: Tigrinyaca-Habeşçe (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
tr: Vietnamca (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
tr: X Giriş Yöntemi

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
tr: “%s” belgesini %s yazıcısında yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print a document on %s
tr: %s üzerinde belge yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
tr: “%s” işinin özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of a job
tr: Bir işin özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
tr: %s yazıcısının özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of a printer
tr: Yazıcının özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get default printer of %s
tr: %s yazıcısının öntanımını almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get printers from %s
tr: %s üzerinden yazıcıları almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get a file from %s
tr: %s üzerinden dosya almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required on %s
tr: %s üzerinde kimlik doğrulama gereklidir

en: Domain:
tr: Alan:

en: Authentication is required to print document “%s”
tr: “%s” belgesini yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print this document on printer %s
tr: %s yazıcısında bu belgeyi yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print this document
tr: Bu belgeyi yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Printer “%s” is low on toner.
tr: “%s” yazıcısında toner azalmış.

en: Printer “%s” has no toner left.
tr: “%s” yazıcısında toner kalmamış.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
tr: “%s” yazıcısında film banyosu ilacı azalmış.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
tr: “%s” yazıcısında film banyosu ilacı bitmiş.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
tr: “%s” yazıcısında en az bir renk azalmış.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
tr: “%s” yazıcısında en az bir renk bitmiş.

en: The cover is open on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısında kapak açık kalmış.

en: The door is open on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısında kapı açık kalmış.

en: Printer “%s” is low on paper.
tr: “%s” yazıcısında kağıt azalmış.

en: Printer “%s” is out of paper.
tr: “%s” yazıcısında kağıt bitmiş.

en: Printer “%s” is currently offline.
tr: “%s” yazıcısı şu anda çevrim dışı.

en: There is a problem on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısı ile ilgili bir sorun var.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
tr: Durduruldu; İşler Reddediliyor

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
tr: İşler Reddediliyor

[ctx: printing option]
en: Two Sided
tr: Çift Taraflı

[ctx: printing option]
en: Paper Type
tr: Kağıt Türü

[ctx: printing option]
en: Paper Source
tr: Kağıt Kaynağı

[ctx: printing option]
en: Output Tray
tr: Çıktı Tepsisi

[ctx: printing option]
en: Resolution
tr: Çözünürlük

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
tr: GhostScript ön-süzme

[ctx: printing option value]
en: One Sided
tr: Tek Taraflı

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
tr: Uzun Kenar (Standart)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
tr: Kısa Kenar (Ters)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
tr: Kendiliğinden Seçim

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
tr: Yazıcı Öntanımlısı

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
tr: Yalnızca GhostScript yazı tiplerini göm

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
tr: PS düzey 1 olarak dönüştür

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
tr: PS düzey 2 olarak dönüştür

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
tr: Ön-süzme yok

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
tr: Diğer

[ctx: sides]
en: One Sided
tr: Tek Taraflı

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
tr: Uzun Kenar (Standart)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
tr: Kısa Kenar (Çevrilmiş)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
tr: Üst Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
tr: Orta Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
tr: Alt Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
tr: Yan Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
tr: Sol Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
tr: Sağ Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
tr: Merkez Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
tr: Arka Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
tr: Yukarı Bakan Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
tr: Aşağı Bakan Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
tr: Büyük Kapasiteli Kutu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
tr: %d. Yığıcı

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
tr: %d. Posta Kutusu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
tr: Posta Kutum

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
tr: %d. Tepsi

en: Printer Default
tr: Yazıcı Öntanımlısı

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
tr: Acil

en: High
tr: Yüksek

en: Medium
tr: Orta

en: Low
tr: Düşük

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
tr: İş Önceliği

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
tr: Fatura Bilgisi

[ctx: cover page]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: cover page]
en: Classified
tr: Sınıflandırılmış

[ctx: cover page]
en: Confidential
tr: Kişiye Özel

[ctx: cover page]
en: Secret
tr: Gizli

[ctx: cover page]
en: Standard
tr: Standart

[ctx: cover page]
en: Top Secret
tr: Çok Gizli

[ctx: cover page]
en: Unclassified
tr: Sınıflandırılmamış

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
tr: Yaprak Başına Sayfa

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
tr: Sayfa Sıralaması

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
tr: Önce

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
tr: Sonra

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
tr: Yazdırılma

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
tr: Yazdırılma zamanı

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
tr: Özel %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
tr: Yazıcı Profili

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
tr: Erişilemez

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
tr: Renk yönetimi kullanılabilir değil

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
tr: Kullanılabilir profil yok

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
tr: Belirtilmemiş profil

en: output
tr: çıktı

en: Print to File
tr: Dosyaya Yazdır

en: Pages per _sheet:
tr: _Yaprak başına sayfa:

en: File
tr: Dosya

en: _Output format
tr: _Çıktı biçimi

en: Print to LPR
tr: LPRʼye Yazdır

en: Pages Per Sheet
tr: Yaprak Başına Sayfa

en: Command Line
tr: Komut Satırı

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
tr: yazıcı çevrim dışı

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
tr: yazdırmak için hazır

note: SUN_BRANDING
en: processing job
tr: iş işleniyor

note: SUN_BRANDING
en: paused
tr: durduruldu

note: SUN_BRANDING
en: unknown
tr: bilinmeyen

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
tr: sınama-çıktısı.%s

en: Print to Test Printer
tr: Sınama Yazıcısına Yazdır
