gtk+3.0 - en to gd translation catalogue (1109 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
gd: Cha chuirear taic ris an t-seòrsa sgrìn broadway: “%s”

en: Error parsing option --gdk-debug
gd: Mearachd a’ parsadh roghainn --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
gd: Mearachd a’ parsadh roghainn --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
gd: Clas a’ phrògraim mar a chleachdas manaidsear nan uinneagan e

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
gd: Ainm a’ phrògraim mar a chleachdas manaidsear nan uinneagan e

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
gd: An X display a thèid a chleachdadh

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
gd: Brataichean dì-bhugachadh GDK a tha ri shuidheachadh

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
gd: Brataichean dì-bhugachadh GDK a tha ri dhì-shuidheachadh

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
gd: Chaidh taic ri GL a chur à comas le GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
gd: Cha chuir a’ backend làithreach taic ri OpenGL

[ctx: keyboard label]
en: Left
gd: Clì

[ctx: keyboard label]
en: Up
gd: Suas

[ctx: keyboard label]
en: Right
gd: Deas

[ctx: keyboard label]
en: Down
gd: Sìos

[ctx: keyboard label]
en: Eject
gd: Gluais a-mach

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
gd: Taisgealaiche

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
gd: Àireamhair

[ctx: keyboard label]
en: Mail
gd: Post

[ctx: keyboard label]
en: Search
gd: Lorg

[ctx: keyboard label]
en: Tools
gd: Innealan

[ctx: keyboard label]
en: Battery
gd: Bataraidh

[ctx: keyboard label]
en: Forward
gd: Air adhart

[ctx: keyboard label]
en: Back
gd: Air ais

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
gd: Cadail

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
gd: Geamhraich

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
gd: ’Na dhàil

en: No GL implementation is available
gd: Chan eil toirt gu buil GL ri fhaighinn

en: Unable to create a GL context
gd: Cha deach leinn co-theacs GL a chruthachadh

en: No available configurations for the given pixel format
gd: Chan eil rèiteachaidhean airson an fòrmait phiogsailean seo ri fhaighinn

en: 3.2 core GL profile is not available on EGL implementation
gd: Chan eil pròifil eitein GL 3.2 ri fhaighinn air toirt gu buil EGL

en: Not implemented on OS X
gd: Cha deach seo a thoirt gu bhil air OS X

en: Core GL is not available on EGL implementation
gd: Chan eil eitean GL ri fhaighinn air toirt gu buil EGL

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
gd: Na cuir iarratasan GDI ann am baidsichean

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
gd: Na cleachd an API Wintab airson taic thablaidean

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
gd: Co-ionnann  ri --no-wintab

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
gd: Na cleachd an API Wintab [bun-roghainn]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
gd: Meud a’ phaileid ann am modh 8-bit

en: Starting %s
gd: A’ tòiseachadh %s

en: Opening %s
gd: A’ fosgladh %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
gd[0]: A’ fosgladh %d nì
gd[1]: A’ fosgladh %d nì
gd[2]: A’ fosgladh %d nithean
gd[3]: A’ fosgladh %d nì

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
gd: Chan eil rèiteachaidhean airson an fòrmait phiogsailean RGBA seo ri fhaighinn

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
gd: Toglaichidh seo an cealla

[ctx: Action name]
en: Toggle
gd: Toglaich

[ctx: Action name]
en: Click
gd: Briog

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
gd: Briogaidh seo air a’ phutan

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
gd: Leudaich no dùmhlaich

[ctx: Action name]
en: Edit
gd: Deasaich

[ctx: Action name]
en: Activate
gd: Cuir an gnìomh

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
gd: Leudaichidh no dùmhlaichidh seo an ràgh ann an sealladh na craoibhe sa bheil an cealla seo

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
gd: Cruthaichidh seo widget anns an gabh susbaint a’ chealla a dheasachadh

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
gd: Cuiridh seo an cealla an gnìomh

[ctx: Action name]
en: Select
gd: Tagh

[ctx: Action name]
en: Customize
gd: Gnàthaich

[ctx: Action description]
en: Selects the color
gd: Taghaidh seo an dath

[ctx: Action description]
en: Activates the color
gd: Cuiridh seo an dath an gnìomh

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
gd: Gnàthaichidh seo an dath

[ctx: Action name]
en: Press
gd: Brùth

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
gd: Brùthaidh seo an combobox

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
gd: Cuiridh seo an gnìomh an t-innteart

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
gd: Cuiridh seo an gnìomh an leudaichear

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
gd: _Mu dhèidhinn

[ctx: Stock label]
en: _Add
gd: _Cuir ris

[ctx: Stock label]
en: _Bold
gd: _Trom

[ctx: Stock label]
en: _Clear
gd: _Falamhaich

[ctx: Stock label]
en: _Close
gd: _Dùin

en: Minimize
gd: Fìor-lùghdaich

en: Maximize
gd: Làn-mheudaich

en: Restore
gd: Aisig

[ctx: Stock label]
en: _Copy
gd: Dèan _lethbhreac

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
gd: Ge_arr

[ctx: Stock label]
en: _Delete
gd: _Sguab às

[ctx: Stock label]
en: Error
gd: Mearachd

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
gd: Fiosrachadh

[ctx: Stock label]
en: Question
gd: Ceist

[ctx: Stock label]
en: Warning
gd: Rabhadh

[ctx: Stock label]
en: _Execute
gd: _Cuir an gnìomh

[ctx: Stock label]
en: _File
gd: _Faidhle

[ctx: Stock label]
en: _Find
gd: _Lorg

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
gd: Lorg agus _cuir ’na àite

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
gd: _Clàr-sùbailte

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
gd: _Làn-sgrìn

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
gd: _Bonn

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
gd: A’ _chiad tè

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
gd: An tè _mu dheireadh

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
gd: Barr

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
gd: _Air ais

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
gd: _Sìos

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
gd: Air a_dhart

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
gd: _Suas

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
gd: _Clàr-cruaidh

[ctx: Stock label]
en: _Help
gd: _Cobhair

[ctx: Stock label]
en: _Home
gd: _Dhachaigh

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
gd: Meudaich an eag

[ctx: Stock label]
en: _Italic
gd: _Eadailteach

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
gd: _Gearr leum gu

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
gd: _Meadhanaich

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
gd: _Lìon

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
gd: _Clì

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
gd: _Deas

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
gd: _Fàg an làn-sgrìn

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
gd: _Air adhart

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
gd: Ai_r adhart

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
gd: Cuir ’na st_ad

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
gd: _Cluich

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
gd: Air ai_s

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
gd: _Clàraich

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
gd: T_oinn air ais

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
gd: _Stad

[ctx: Stock label]
en: _Network
gd: _Lìonra

[ctx: Stock label]
en: _New
gd: Ù_r

[ctx: Stock label]
en: _Open
gd: _Fosgail

[ctx: Stock label]
en: _Paste
gd: _Cuir ann

[ctx: Stock label]
en: _Print
gd: _Clò-bhuail

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
gd: _Ro-shealladh a’ chlò-bhualaidh

[ctx: Stock label]
en: _Properties
gd: _Roghainnean

[ctx: Stock label]
en: _Quit
gd: _Fàg an-seo

[ctx: Stock label]
en: _Redo
gd: _Ath-dhèan

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
gd: _Ath-nuadhaich

[ctx: Stock label]
en: _Remove
gd: _Thoir air falbh

[ctx: Stock label]
en: _Revert
gd: Ai_sig

[ctx: Stock label]
en: _Save
gd: _Sàbhail

[ctx: Stock label]
en: Save _As
gd: Sàbhail _mar

[ctx: Stock label]
en: Select _All
gd: Tagh na _h-uile

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
gd: A’ _dìreadh

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
gd: A’ _tèarnadh

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
gd: _Dearbhadh-litreachaidh

[ctx: Stock label]
en: _Stop
gd: _Stad

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
gd: _Loidhne troimhe

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
gd: _Fo-loidhne

[ctx: Stock label]
en: _Undo
gd: _Neo-dhèan

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
gd: Lùghdaich an eag

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
gd: Meud _abhàisteach

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
gd: _Meud as fhearr

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
gd: Sùm _a-steach

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
gd: Sùm _a-mach

en: Menu
gd: Clàr-taice

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
gd: Briogaidh seo air nì a’ chlàir-thaice

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
gd: Stobaidh seo an àirde an sleamhnaiche

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
gd: Cuiridh seo air falbh an sleamhnachan

[ctx: Action name]
en: Popup
gd: Stob an àirde

[ctx: Action name]
en: Dismiss
gd: Cuir air falbh

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
gd: Snìomhadair

en: Provides visual indication of progress
gd: Bheir seo dhut dealbh air an adhartas

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
gd: Toglaichidh seo an t-suidse

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
gd: Tagh an tagh a bu mhath leat on chearcall a-muigh. Tagh an doilleireachd no soilleireachd an datha ud leis an triantan a-staigh.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
gd: Briog air a’ phìobaid agus an uairsin briog air dath àite sam bith air an sgrìn agad gus an dath sin a thaghadh.

en: _Hue:
gd: _Tuar:

en: Position on the color wheel.
gd: An t-ionad air cuibhle nan dathan.

en: S_aturation:
gd: S_àthachd:

en: Intensity of the color.
gd: Dèine an datha.

en: _Value:
gd: _Luach:

en: Brightness of the color.
gd: Soilleireachd an datha.

en: _Red:
gd: _Dearg:

en: Amount of red light in the color.
gd: Uimhir an t-solais dheirg san dath.

en: _Green:
gd: _Uaine:

en: Amount of green light in the color.
gd: Uimhir an t-solais uaine san dath.

en: _Blue:
gd: _Gorm:

en: Amount of blue light in the color.
gd: Uimhir an t-solais ghuirm san dath.

en: Op_acity:
gd: Trìd-dhoilleire_achd:

en: Transparency of the color.
gd: Trìd-shoilleireachd an datha.

en: Color _name:
gd: _Ainm an datha:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
gd: ’S urrainn dhut luach datha hexadecimal air nòs HTML a chur a-steach no dìreach ainm datha sa Bheurla, can “orange” san innteart seo.

en: _Palette:
gd: _Pailead:

en: Color Wheel
gd: Cuidhle nan dathan

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
gd: An dath a thagh thu roimhe airson ’s gun urrainn dhut coimeas a dhèanamh ris an dath a tha thu a’ taghadh an-dràsta. ’S urrainn dhut an dath seo a shlaodadh gu innteart a’ phaileid no a thaghadh mar an dath làithreach ’s tu ’ga shlaodadh air an t-samplair-dath ri thaobh.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
gd: An dath a thagh thu. ’S urrainn dhut an dath seo a shlaodadh gu innteart a’ phaileid gus a shàbhaladh ach am faigh thu greim air a-rithist às a dhèidh seo.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
gd: An dath a thagh thu roimhe airson ’s gun urrainn dhut coimeas a dhèanamh ris an dath a tha thu a’ taghadh an-dràsta.

en: The color you’ve chosen.
gd: An dath a thagh thu.

en: _Save color here
gd: _Sàbhail an dath an-seo

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
gd: Briog air an innteart phaileid seo gus dath làithreach a dhèanamh dheth. Gus an t-innteart seo atharrachadh, slaod samplair-dath an-seo no dèan briogadh deas air agus tagh “Sàbhail an dath an-seo”.

en: _Cancel
gd: _Sguir dheth

en: _Select
gd: _Tagh

en: _Help
gd: Cob_hair

en: Color Selection
gd: Taghadh dhathan

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
gd: Mus d’fhàg Cèit-Ùna ròp Ì le ob

en: _Family:
gd: _Teaghlach:

en: _Style:
gd: _Stoidhle:

en: Si_ze:
gd: Me_ud:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
gd: _Ro-shealladh:

en: _Apply
gd: Cuir _an sàs

en: _OK
gd: _Ceart ma-tha

en: Font Selection
gd: Taghadh a’ chrutha-chlò

[ctx: Stock label]
en: _Apply
gd: _Cuir an gnìomh

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
gd: _Sguir dheth

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
gd: C_eangail

[ctx: Stock label]
en: _Convert
gd: _Iompaich

[ctx: Stock label]
en: _Discard
gd: _Tilg air falbh

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
gd: _Bris an ceangal

[ctx: Stock label]
en: _Edit
gd: _Deasaich

[ctx: Stock label]
en: _Index
gd: _Clàr-amais

[ctx: Stock label]
en: _Information
gd: _Fiosrachadh

[ctx: Stock label]
en: _No
gd: _Chan eil

[ctx: Stock label]
en: _OK
gd: _Ceart ma-tha

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
gd: Dreach-tìre

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
gd: Portraid

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
gd: Dreach-tìre contrarra

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
gd: Portraid chontrarra

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
gd: Suidheachadh na d_uilleige

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
gd: _Roghainnean

[ctx: Stock label]
en: _Color
gd: _Dath

[ctx: Stock label]
en: _Font
gd: _Cruth-clò

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
gd: _Neo-dhèan an sguabadh às

[ctx: Stock label]
en: _Yes
gd: _Tha

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
gd: Taga tòiseachaidh “%s” ris nach robh dùil ann an loidhne %d, caractar %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
gd: Dàta caractar ris nach robh dùil ann an loidhne %d, caractar %d

en: Empty
gd: Falamh

en: Output to this directory instead of cwd
gd: Às-chuir dhan phasgan seo seach do cwd

en: Invalid size %s
gd: Tha am meud %s mì-dhligheach

en: Can't load file: %s
gd: Chan urrainn dhuinn am faidhle a luchdadh: %s

en: Can't save file %s: %s
gd: Chan urrainn dhuinn am faidhle %s a shàbhaladh: %s

en: Can't close stream
gd: Chan urrainn dhuinn an sruth a dhùnadh

en: License
gd: Ceadachas

en: Custom License
gd: Ceadachas gnàthaichte

en: GNU General Public License, version 2 or later
gd: GNU General Public License, tionndadh 2 no as ùire

en: GNU General Public License, version 3 or later
gd: GNU General Public License, tionndadh 3 no as ùire

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
gd: GNU Lesser General Public License, tionndadh 2.1 no as ùire

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
gd: GNU Lesser General Public License, tionndadh 3 no as ùire

en: GNU General Public License, version 2 only
gd: GNU General Public License, tionndadh 2 a-mhàin

en: GNU General Public License, version 3 only
gd: GNU General Public License, tionndadh 3 a-mhàin

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
gd: GNU Lesser General Public License, tionndadh 2.1 a-mhàin

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
gd: GNU Lesser General Public License, tionndadh 3 a-mhàin

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
gd: GNU Affero General Public License, tionndadh 3 no as ùire

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
gd: GNU Affero General Public License, tionndadh 3 a-mhàin

en: C_redits
gd: U_rram

en: _License
gd: _Ceadachas

en: _Close
gd: _Dùin

en: Could not show link
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an ceangal a shealltainn

en: Website
gd: Làrach-lìn

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
gd: Mu dhèidhinn %s

en: Created by
gd: Air a chruthachadh le

en: Documented by
gd: An stiùireadh le

en: Translated by
gd: Air eadar-theangachadh le

en: Artwork by
gd: An obair-ealain le

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
gd: Fhuair thu am prògram seo gun bharantas sam bith.
    Tadhail air <a href="%s">%s</a> airson barrachd fiosrachaidh.

en: Other application…
gd: Aplacaid eile…

en: Select Application
gd: Tagh aplacaid

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
gd: A’ fosgladh “%s”.

en: No applications found for “%s”
gd: Cha deach aplacaid a lorg a dh’fhosglas “%s”

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
gd: A’ fosgladh faidhlichean “%s”.

en: No applications found for “%s” files
gd: Cha deach aplacaid a lorg airson faidhlichean “%s”

en: Forget association
gd: Dìochuimhnich an co-cheangal

en: Failed to start GNOME Software
gd: Cha deach leinn GNOME Software a thòiseachadh

en: Default Application
gd: An aplacaid bhunaiteach

en: No applications found for “%s”.
gd: Cha deach aplacaid a lorg airson “%s”.

en: Recommended Applications
gd: Aplacaidean a mholamaid

en: Related Applications
gd: Aplacaidean co-cheangailte

en: Other Applications
gd: Aplacaidean eile

en: Application
gd: Aplacaid

en: %s does not exist in the bookmarks list
gd: Chan eil %s air liosta nan comharran-lìn

en: %s already exists in the bookmarks list
gd: Tha %s air liosta nan comharran-lìn mar-thà

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
gd: Chan eil eileamaid <%s> ceadaichte am broinn <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
gd: Chan eil eileamaid <%s> ceadaichte aig an leibheil as àirde

en: Text may not appear inside <%s>
gd: Chan fhaod teacsa a bhith am broinn <%s>

en: Packing property %s::%s not found
gd: Cha deach roghainn pacaididh %s::%s a lorg

en: Cell property %s::%s not found
gd: Cha deach roghainn cealla %s::%s a lorg

en: Property %s::%s not found
gd: Cha deach roghainn %s::%s a lorg

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
gd: Cha b’ urrainn dhuinn luach a pharsadh airson %s::%s: %s

en: Can't parse file: %s
gd: Chan urrainn dhuinn am faidhle a pharsadh: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
gd: Cleachdadh:
      gtk-builder-tool [ÀITHNE] FAIDHLE
    
    Àitheantan:
      validate               Dearbhaich am faidhle
      simplify [OPTIONS]     Simplich am faidhle
      enumerate              Seall liosta dhe na h-oibseactan ainmichte
      preview [ROGHAINNEAN]  Ro-sheall am faidhle
    
    Roghainnean simpleachaidh:
      --replace              Cuir faidhle ’na àite
    
    Roghainnean an ro-sheallaidh:
      --id=ID                Na ro-sheall ach an oibseact ainmichte
      --css=FAIDHLE          Cleachd stoidhle o fhaidhle CSS
    
    Dèan iomadh saothair air faidhlichean .ui GtkBuilder.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
gd: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
gd: À comas

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
gd: Mì-dhligheach

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
gd: Luathaichear ùr…

en: Pick a Color
gd: Tagh dath

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
gd: Dearg %d%%, uaine %d%%, gorm %d%%, alpha %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
gd: Dearg %d%%, uaine %d%%, gorm %d%%

en: Color: %s
gd: Dath: %s

[ctx: Color name]
en: Light Scarlet Red
gd: Soilleir-sgàrlaid

[ctx: Color name]
en: Scarlet Red
gd: Dorch-sgàrlaid

[ctx: Color name]
en: Dark Scarlet Red
gd: Dorch-sgàrlaid

[ctx: Color name]
en: Light Orange
gd: Soilleir-orainds

[ctx: Color name]
en: Orange
gd: Orainds

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
gd: Dorch-orainds

[ctx: Color name]
en: Light Butter
gd: Dath soilleir an ime

[ctx: Color name]
en: Butter
gd: Dath an ime

[ctx: Color name]
en: Dark Butter
gd: Dath dorcha an ime

[ctx: Color name]
en: Light Chameleon
gd: Dath soilleir caimileoin

[ctx: Color name]
en: Chameleon
gd: Dath caimileoin

[ctx: Color name]
en: Dark Chameleon
gd: Dath dorcha caimileoin

[ctx: Color name]
en: Light Sky Blue
gd: Speur-ghorm soilleir

[ctx: Color name]
en: Sky Blue
gd: Speur-ghorm

[ctx: Color name]
en: Dark Sky Blue
gd: Speur-ghorm dorch

[ctx: Color name]
en: Light Plum
gd: Dath soilleir plumais

[ctx: Color name]
en: Plum
gd: Dath plumais

[ctx: Color name]
en: Dark Plum
gd: Dath dorcha plumais

[ctx: Color name]
en: Light Chocolate
gd: Dath soilleir seòclaid

[ctx: Color name]
en: Chocolate
gd: Dath seòclaid

[ctx: Color name]
en: Dark Chocolate
gd: Dath dorcha seòclaid

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 1
gd: Alman soilleir 1

[ctx: Color name]
en: Aluminum 1
gd: Alman 1

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 1
gd: Alman dorcha 1

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 2
gd: Alman soilleir 2

[ctx: Color name]
en: Aluminum 2
gd: Alman 2

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 2
gd: Alman dorcha 2

[ctx: Color name]
en: Black
gd: Dubh

[ctx: Color name]
en: Very Dark Gray
gd: Liath glè dhorcha

[ctx: Color name]
en: Darker Gray
gd: Liath nas duirche

[ctx: Color name]
en: Dark Gray
gd: Dorch-liath

[ctx: Color name]
en: Medium Gray
gd: Liath meadhanach

[ctx: Color name]
en: Light Gray
gd: Soilleir-liath

[ctx: Color name]
en: Lighter Gray
gd: Liath nas soilleire

[ctx: Color name]
en: Very Light Gray
gd: Liath glè shoilleir

[ctx: Color name]
en: White
gd: Geal

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Custom color
gd: Dath gnàthaichte

en: Create a custom color
gd: Cruthaich dath gnàthaichte

en: Custom color %d: %s
gd: Dath gnàthaichte %d: %s

en: Color Plane
gd: Plèana dhathan

[ctx: Color channel]
en: Hue
gd: Tuar

en: C_ustomize
gd: _Gnàthaich

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
gd: Stiùirich na meudan gnàthaichte

en: inch
gd: òirleach

en: Margins from Printer…
gd: Na marghain on chlò-bhualadair…

en: Custom Size %d
gd: Meud gnàthaichte %d

en: _Width:
gd: _Leud:

en: _Height:
gd: À_irde:

en: Paper Size
gd: Meud a’ phàipeir

en: _Top:
gd: B_arr

en: _Bottom:
gd: _Bonn:

en: _Left:
gd: _Clì:

en: _Right:
gd: _Deas:

en: Paper Margins
gd: Marghain a’ phàipeir

en: Cu_t
gd: _Gearr

en: _Copy
gd: Dèan _lethbhreac

en: _Paste
gd: _Cuir ann

en: _Delete
gd: _Sguab às

en: Select _All
gd: Tagh a _h-uile

en: Insert _Emoji
gd: Cuir a-steach _Emoji

en: Select all
gd: Tagh na h-uile

en: Cut
gd: Gearr

en: Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: Paste
gd: Cuir ann

en: Caps Lock is on
gd: Tha CapsLock air

en: Insert Emoji
gd: Cuir a-steach Emoji

en: Select a File
gd: Tagh faidhle

en: Desktop
gd: An deasg

en: (None)
gd: (Chan eil gin)

en: Other…
gd: Eile…

en: _Name
gd: _Ainm

note: Open item is always present
en: _Open
gd: F_osgail

en: _Save
gd: _Sàbhail

en: Select which types of files are shown
gd: Tagh dè na seòrsachan nam faidhlichean a thèid a shealltainn

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
gd: %1$s air %2$s

en: Type name of new folder
gd: Sgrìobh ainm a’ phasgain ùir

en: The folder could not be created
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am pasgan a chruthachadh

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am pasgan a chruthachadh a chionn ’s gu bheil pasgan ann mu thràth air a bheil an t-ainm seo. Feuch ainm eile no thoir ainm eile air an t-seann-fhaidhle an toiseach.

en: You need to choose a valid filename.
gd: Feumaidh tu ainm dligheach a thaghadh dhan fhaidhle.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
gd: Cha ghabh faidhle a chruthachadh fo %s a chionn ’s nach e pasgan tha ann

en: Cannot create file as the filename is too long
gd: Cha ghabh am faidhle a chruthachadh a chionn ’s gu bheil ainm an fhaidhle ro fhada

en: Try using a shorter name.
gd: Feuch an cleachd thu ainm nas giorra.

en: You may only select folders
gd: Chan fhaod thu ach pasganan a thaghadh

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
gd: Chan e pasgan a tha san rud a thagh thu; feuch rud eile.

en: Invalid file name
gd: Tha ainm an fhaidhle mì-dhligheach

en: The folder contents could not be displayed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn susbaint a’ phasgain a shealltainn

en: The file could not be deleted
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle a sguabadh às

en: The file could not be moved to the Trash
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle a ghluasad dhan sgudal

en: A folder with that name already exists
gd: Tha pasgan ann air a bheil an t-ainm seo mu thràth

en: A file with that name already exists
gd: Tha faidhle ann air a bheil an t-ainm seo mu thràth

en: A folder cannot be called “.”
gd: Chan urrainn dhut “.” a thoirt air pasgan

en: A file cannot be called “.”
gd: Chan urrainn dhut “.” a thoirt air faidhle

en: A folder cannot be called “..”
gd: Chan urrainn dhut “..” a thoirt air pasgan

en: A file cannot be called “..”
gd: Chan urrainn dhut “..” a thoirt air faidhle

en: Folder names cannot contain “/”
gd: Chan fhaod “/” a bhith ann an ainm pasgain

en: File names cannot contain “/”
gd: Chan fhaod “/” a bhith ann an ainm faidhle

en: Folder names should not begin with a space
gd: Cha bu chòir do dh’ainm pasgan tòiseachadh le beàrn

en: File names should not begin with a space
gd: Cha bu chòir do dh’ainm faidhle tòiseachadh le beàrn

en: Folder names should not end with a space
gd: Cha bu chòir do dh’ainm pasgan crìochnachadh le beàrn

en: File names should not end with a space
gd: Cha bu chòir do dh’ainm faidhle crìochnachadh le beàrn

en: Folder names starting with a “.” are hidden
gd: Thèid ainmean phasgain a thòisicheas le “.” fhalach

en: File names starting with a “.” are hidden
gd: Thèid ainmean fhaidhlichean a thòisicheas le “.” fhalach

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson “%s” a sguabadh às gu buan?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
gd: Ma sguabas tu às nì, chan fhaigh thu air ais idir e.

en: The file could not be renamed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn ainm ùr a thoirt air an fhaidhle

en: Could not select file
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle a thaghadh

en: _Visit File
gd: _Tadhail air an fhaidhle seo

en: _Open With File Manager
gd: F_osgail le manaidsear nam faidhlichean

en: _Copy Location
gd: Dèan lethbhreac dhen _ionad

en: _Add to Bookmarks
gd: _Cuir ris na comharran-lìn

en: _Rename
gd: Thoi_r ainm ùr air

en: _Move to Trash
gd: _Gluais dhan sgudal

en: Show _Hidden Files
gd: Seall faidhlichean _falaichte

en: Show _Size Column
gd: Seall colbh a’ _mheud

en: Show _Time
gd: Seall an _t-àm

en: Sort _Folders before Files
gd: Seòrsaich _pasganan ro fhaidhlichean

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
gd: Ionad

note: Label
en: _Name:
gd: _Ainm:

en: Searching
gd: Lorg

en: Searching in %s
gd: ’Ga lorg an-seo: %s

en: Enter location
gd: Cuir a-steach ionad

en: Enter location or URL
gd: Cuir a-steach ionad no URL

en: Modified
gd: Air atharrachadh

en: Could not read the contents of %s
gd: Cha b’ urrainn susbaint %s a leughadh

en: Could not read the contents of the folder
gd: Cha b’ urrainn susbaint a’ phasgain a leughadh

en: Yesterday
gd: An-dè

note: Translators: We don't know whether this printer is * available to print to.
en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Home
gd: Dhachaigh

en: Cannot change to folder because it is not local
gd: Chan urrainn dhuinn leum a ghearradh gun phasgan a chionn ’s nach eil e ionadail

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
gd: Tha faidhle air a bheil “%s” ann mu thràth. A bheil thu airson am fear ùr a chur an àite an t-seann-fhir?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
gd: Tha am faidhle seo ann an “%s” mu thràth. Ma chuireas tu am fear ùr ’na àite, sgrìobhar thairis air an t-susbaint ann.

en: _Replace
gd: _Cuir ’na àite

en: You do not have access to the specified folder.
gd: Chan eil inntrigeadh agad dhan phasgan seo.

en: Could not send the search request
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an t-iarratas luirg a chur

en: Accessed
gd: Air inntrigeadh

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
gd: Siostam-fhaidhlichean

en: Pick a Font
gd: Tagh cruth-clò

[ctx: font]
en: None
gd: Chan eil gin

en: OpenGL context creation failed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn co-theacs OpenGL a chruthachadh

en: Application menu
gd: Clàr-taice na h-aplacaid

en: Close
gd: Dùin

en: Icon '%s' not present in theme %s
gd: Chan eil an ìomhaigheag “%s” san ùrlar %s

en: Failed to load icon
gd: Dh’fhàillig luchdadh na h-ìomhaigheige

[ctx: input method menu]
en: Simple
gd: Simplidh

[ctx: input method menu]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: input method menu]
en: System
gd: Siostam

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
gd: Siostam (%s)

en: Information
gd: Fiosrachadh

en: Question
gd: Ceist

en: Warning
gd: Rabhadh

en: Error
gd: Mearachd

note: Open Link
en: _Open Link
gd: _Fosgail an ceangal

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
gd: Dèan lethbhreac de sheòladh a’ _cheangail

en: Show program version
gd: Seall tionndadh a’ phrògraim

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
gd: APLACAID [URI…] — cuir air bhog an APLACAID

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
gd: Tòisich aplacaid (air a sònrachadh leis an fhaidhle desktop aice),
    a’ toirt cuid a dh’URIean dha mar argamaidean roghainneil.

en: Error parsing commandline options: %s
gd: Mearachd a’ parsadh roghainnean na loidhne-àithne: %s

en: Try "%s --help" for more information.
gd: Feuch “%s --help” airson barrachd fiosrachaidh.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
gd: %s: ainm na h-aplacaid a dhìth

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
gd: Chan urrainn dhut AppInfo a chruthachadh de ID air siostaman-obrachaidh nach eil ’nan siostaman Unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
gd: %s: chan eil aplacaid mar sin (%s) ann

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
gd: %s: mearachd a’ cur na h-aplacaid air bhog: %s

en: Copy URL
gd: Dèan lethbhreac dhen URL

en: Invalid URI
gd: URI mì-dhligheach

en: Lock
gd: Glais

en: Unlock
gd: Thoir a’ ghlais dheth

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
gd: Chaidh a’ ghlas a thoirt far a’ chòmhraidh.
    Dèan briogadh gus casg a chur air atharraichean eile

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
gd: Tha an còmhradh glaiste.
    Dèan briogadh gus atharraichean a dhèanamh

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
gd: Tha poileasaidh an t-siostaim a’ bacadh atharraichean.
    Cuir fios gu rianaire an t-siostaim agad

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
gd: Luchdaich mòidealan GTK+ a bharrachd

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
gd: Dèan rabhadh marbhtach dhen a h-uile rabhadh

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
gd: Brataichean dì-bhugachadh GTK+ a tha ri shuidheachadh

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
gd: Brataichean dì-bhugachadh GTK+ a tha ri dhì-shuidheachadh

en: Cannot open display: %s
gd: Cha ghabh na leanas a thaisbeanadh: %s

en: GTK+ Options
gd: Roghainnean GTK+

en: Show GTK+ Options
gd: Seall roghainnean GTK+

en: _No
gd: _Chan eil

en: _Yes
gd: _Tha

en: Co_nnect
gd: Ce_angal

en: Connect As
gd: Ceangal mar

en: _Anonymous
gd: _Gun urra

en: Registered U_ser
gd: C_leachdaiche clàraichte

en: _Username
gd: _Ainm-cleachdaiche

en: _Domain
gd: _Àrainn-lìn

en: _Password
gd: _Facal-faire

en: Forget password _immediately
gd: Dìochuimhnich am facal-faire sa _bhad

en: Remember password until you _logout
gd: Cuimhnich am facal-faire gus _an clàraichear a-mach

en: Remember _forever
gd: Cuimhnich g_u bràth

en: Unknown Application (PID %d)
gd: Aplacaid nach aithne dhuinn (PID %d)

en: Unable to end process
gd: Cha ghabh crìoch a chur air a’ phròiseas

en: _End Process
gd: _Cuir crìoch air a’ phròiseas

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
gd: Cha gabh am pròiseas a mharbhadh le PID %d. Cha deach an gnìomh seo a chur an sàs.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
gd: Pèidsear tèirmineil

en: Top Command
gd: Sàr-àithne

en: Cannot end process with PID %d: %s
gd: Cha ghabh am pròiseas a chrìochnachadh le PID %d: %s

en: Page %u
gd: Duilleag %u

en: Not a valid page setup file
gd: Chan e faidhle suidheachaidh dligheach airson duilleag a tha ann

en: Any Printer
gd: Clò-bhualadair sam bith

en: For portable documents
gd: Airson sgrìobhainnean so-ghiùlain

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
gd: Marghain:
     Clì: %s %s
     Deas: %s %s
     Barr: %s %s
     Bonn: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
gd: Stiùirich na meudan gnàthaiche…

en: Page Setup
gd: Suidheachadh na duilleige

en: File System Root
gd: Root an t-siostaim fhaidhlichean

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
gd: Fosgail %s

en: Recent
gd: Air a chleachdadh o chionn goirid

en: Recent files
gd: Faidhlichean o chionn goirid

en: Starred
gd: Rionnag

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
gd: Na faidhlichean as fhearr leat

en: Open your personal folder
gd: Fosgail am pasgan pearsanta agad

en: Open the contents of your desktop in a folder
gd: Fosgail susbaint an deasga agad ann am pasgan

en: Enter Location
gd: Cuir a-steach ionad

en: Manually enter a location
gd: Cuir a-steach ionad a làimh

en: Trash
gd: Sgudal

en: Open the trash
gd: Fosgail an sgudal

en: Mount and open “%s”
gd: Munntaich is fosgail “%s”

en: Open the contents of the file system
gd: Fosgail susbaint an t-siosaim-fhaidhlichean

en: New bookmark
gd: Comharra-lìn ùr

en: Add a new bookmark
gd: Cuir comharra-lìn ùr ris

en: Connect to Server
gd: Ceangail ri frithealaiche

en: Connect to a network server address
gd: Ceangail ris an t-seòladh aig frithealaiche lìonraidh

en: Other Locations
gd: Ionadan eile

en: Show other locations
gd: Seall ionadan eile

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
gd: _Tòisich

en: _Stop
gd: _Sguir dheth

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
gd: _Cuir cumhachd air

en: _Safely Remove Drive
gd: Thoir an draibh air falbh gu _sàbhailte

en: _Connect Drive
gd: _Ceangal an draibh

en: _Disconnect Drive
gd: _Bris an ceangal gun draibh

en: _Start Multi-disk Device
gd: _Tòisich uidheam ioma-dhiosga

en: _Stop Multi-disk Device
gd: _Sguir dhen uidheam ioma-dhiosga

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
gd: _Thoir a’ ghlas far an uidheam

en: _Lock Device
gd: G_lais an t-uidheam

en: Unable to start “%s”
gd: Cha ghabh “%s” a thòiseachadh

en: Unable to access “%s”
gd: Cha ghabh %s inntrigeadh

en: This name is already taken
gd: Tha an t-ainm seo ’ga chleachdadh mar-thà

en: Name
gd: Ainm

en: Unable to unmount “%s”
gd: Cha ghabh “%s” a dì-mhunntachadh

en: Unable to stop “%s”
gd: Cha ghabh sguir dhe “%s”

en: Unable to eject “%s”
gd: Cha ghabh “%s” a ghluasad a-mach

en: Unable to eject %s
gd: Cha ghabh %s a ghluasad a-mach

en: Unable to poll “%s” for media changes
gd: Cha ghabh “%s” a phòladh airson atharrachadh a’ mheadhain

en: Open in New _Tab
gd: Fosgail ann an _taba ùr

en: Open in New _Window
gd: Fosgail ann an _uinneag ùr

en: _Add Bookmark
gd: _Cuir ris na comharran-lìn

en: _Remove
gd: Thoi_r air falbh

en: Rename…
gd: Thoir ainm ùr air…

en: _Mount
gd: _Munntaich

en: _Unmount
gd: Dì-mhu_nntaich

en: _Eject
gd: _Gluais a-mach

en: _Detect Media
gd: _Aithnich meadhanan

en: Computer
gd: Coimpiutair

en: Searching for network locations
gd: A’ lorg ionadan lìonraidh

en: No network locations found
gd: Cha deach ionad lìonraidh a lorg

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
gd: Cha ghabh an t-ionad inntrigeadh

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
gd: C_eangail

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
gd: Cha ghabh an draibh a dì-mhunntachadh

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
gd: _Sguir dheth

en: _Disconnect
gd: _Dì-cheangail

en: _Connect
gd: _Ceangail

en: Unable to get remote server location
gd: Cha deach leinn ionad cèin an fhrithealaiche fhaighinn

en: Networks
gd: Lìonraidhean

en: On This Computer
gd: Air a’ choimpiutair seo

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
gd[0]: %s / %s ri fhaighinn
gd[1]: %s / %s ri fhaighinn
gd[2]: %s / %s ri fhaighinn
gd[3]: %s / %s ri fhaighinn

en: Disconnect
gd: Dì-cheangail

en: Unmount
gd: Dì-mhunntaich

en: Authentication
gd: Dearbhadh

en: _Remember password
gd: Cuimhnich am facal-fai_re

en: Select a filename
gd: Tagh ainm-faidhle

en: Not available
gd: Chan eil seo ri fhaighinn

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
gd: Obair %s, #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
gd: An staid thùsail

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
gd: Ag ullachadh airson clò-bhualadh

[ctx: print operation status]
en: Generating data
gd: A’ gintinn an dàta

[ctx: print operation status]
en: Sending data
gd: A’ cur an dàta

[ctx: print operation status]
en: Waiting
gd: A’ feitheamh

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
gd: Bacadh aig àm cuir a-mach

[ctx: print operation status]
en: Printing
gd: ’Ga chlò-bhualadh

[ctx: print operation status]
en: Finished
gd: Deiseil

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
gd: Deiseil ach thachair mearachd

en: Preparing %d
gd: Ag ullachadh %d

en: Preparing
gd: Ag ullachadh

en: Printing %d
gd: A’ clò-bhualadh %d

en: Error creating print preview
gd: Mearachd a’ cruthachadh ro-shealladh a’ chlò-bhualaidh

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
gd: ’S e an adhbhar as coltaiche nach b’ urrainn dhuinn faidhle sealach a chruthachadh.

note: window
en: Print
gd: Clò-bhuail

en: Printer offline
gd: Tha an clò-bhualadair far loidhne

en: Out of paper
gd: Chan eil pàipear air fhàgail

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
gd: ’Na stad

en: Need user intervention
gd: Feum air eadraiginn a’ chleachdaiche

en: Custom size
gd: Meud gnàthaichte

en: No printer found
gd: Cha deach clò-bhualadair a lorg

en: Invalid argument to CreateDC
gd: Argamaid mhì-dhligheach airson CreateDC

en: Error from StartDoc
gd: Mearachd o StartDoc

en: Not enough free memory
gd: Chan eil cuimhne gu leòr saor

en: Invalid argument to PrintDlgEx
gd: Argamaid mhì-dhligheach airson PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
gd: Tomhaire mì-dhlighleach airson PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
gd: Handle mì-dhligheach airson PrintDlgEx

en: Unspecified error
gd: Mearachd nach deach a mhìneachadh

en: Pre_view
gd: _Ro-shealladh:

en: _Print
gd: _Clò-bhuail

en: Getting printer information failed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn fiosrachadh fhaighinn on chlò-bhualadair

en: Getting printer information…
gd: A’ faighinn fiosrachadh on chlò-bhualadair…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
gd: Clì gu deas, barr gu bonn

en: Left to right, bottom to top
gd: Clì gu deas, barr gu bonn

en: Right to left, top to bottom
gd: Deas gu clì, barr gu bonn

en: Right to left, bottom to top
gd: Deas gu clì, bun gu barr

en: Top to bottom, left to right
gd: Barr gu bonn, clì gu deas

en: Top to bottom, right to left
gd: Barr gu bonn, deas gu clì

en: Bottom to top, left to right
gd: Bonn gu barr, clì gu deas

en: Bottom to top, right to left
gd: Bonn gu barr, deas gu clì

en: Page Ordering
gd: Òrdugh nan duilleagan

en: Left to right
gd: Clì gu deas

en: Right to left
gd: Deas gu clì

en: Top to bottom
gd: Barr gu bonn

en: Bottom to top
gd: Bonn gu barr

en: No item for URI '%s' found
gd: Cha deach dad a lorg airson an URI “%s”

en: Untitled filter
gd: Criathrag gun tiotal

en: Could not remove item
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an nì a thoirt air falbh

en: Could not clear list
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an liosta fhalamhadh

en: Copy _Location
gd: Dèan lethbhreac dhen _ionad

en: _Remove From List
gd: _Thoir air falbh on liosta

en: _Clear List
gd: _Falamhaich an liosta

en: Show _Private Resources
gd: Seall na goireasan _prìobhaideach

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
gd: Cha deach dad a lorg

en: No recently used resource found with URI '%s'
gd: Cha deach goireas a lorg a chaidh a chleachdadh o chionn ghoirid aig a bheil an URI “%s”

en: Open '%s'
gd: Fosgail “%s”

en: Unknown item
gd: Nì neo-aithnichte

en: Unable to find an item with URI '%s'
gd: Chan urrainn dhuinn nì aig a bheil an URI “%s” a lorg

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
gd: Chan urrainn dhuinn nì aig a bheil an URI “%s” a ghluasad gu “%s”

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
gd: Cha deach aplacaid chlàraichte a lorg air a bheil “%s” airson an nì leis an URI “%s”

en: Search
gd: Lorg

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
gd: C

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
gd: D

en: _Show All
gd: _Seall na h-uile

en: Two finger pinch
gd: Greimeachadh le dà chorrag

en: Two finger stretch
gd: Sìneadh dà chorraige

en: Rotate clockwise
gd: Cuairtich a’ dol deiseil

en: Rotate counterclockwise
gd: Cuairtich a’ dol tuathail

en: Two finger swipe left
gd: Grad-shlaighdeadh dhan taobh chlì le dà chorrag

en: Two finger swipe right
gd: Grad-shlaighdeadh dhan taobh deas le dà chorrag

en: Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean

en: Search Results
gd: Toraidhean an luirg

en: Search Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean luirg

en: No Results Found
gd: Cha deach toradh a lorg

en: Try a different search
gd: Feuch lorg eile

[ctx: switch]
note: Translators: if the "on" state label requires more than three * glyphs then use MEDIUM VERTICAL BAR (U+2759) as the text for * the state
en: ON
gd: AIR

[ctx: switch]
note: Translators: if the "off" state label requires more than three * glyphs then use WHITE CIRCLE (U+25CB) as the text for the state
en: OFF
gd: DHETH

en: Unknown error when trying to deserialize %s
gd: Thachair mearachd nuair a bha sinn ri deserialization %s

en: No deserialize function found for format %s
gd: Cha deach foincsean deserialization a lorg airson an fhòrmait %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
gd: Chaidh an dà chuid “id” is “name” a lorg air an eileamaid <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
gd: Chaidh a’ bhuadh “%s” a lorg dà thuras air an eileamaid <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
gd: Tha an ID mhì-dhligheach “%s” aig an eileamaid <%s>

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
gd: Chan eil buadh “name” no “id” aig an eileamaid <%s>

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
gd: Tha a’ bhuadh “%s” ann dà thuras air an aon eileamaid <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
gd: Chan eil a’ bhuadh “%s” dligheach air an eileamaid <%s> anns a’ cho-theacsa seo

en: Tag "%s" has not been defined.
gd: Chan eil deifinisean aig an taga “%s”.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
gd: Chaidh taga gun urra a lorg agus cha ghabh tagaichean a chruthachadh.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
gd: Chan eil an taga “%s” sa bhufair agus chan urrainn cruthaich tagaichean.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
gd: Chan eil an eileamaid <%s> ceadaichte fo <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
gd: Chan e seòrsa buaidh dligheach a tha ann “%s”

en: "%s" is not a valid attribute name
gd: Chan eil “%s” ’na ainm dligheach air buadh

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
gd: Cha b’ urrainn dhuinn “%s” iompachadh ’na luach dhen t-seòrsa “%s” airson na buaidh “%s”

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
gd: Chan e luach dligheach a tha ann an “%s” airson na buaidh “%s”

en: Tag "%s" already defined
gd: Tha deifinisean aig an taga “%s” mar-thà

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
gd: Tha prìomhachas mì-dhligheach “%2$s” aig an taga “%1$s”

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
gd: Feumaidh an eileamaid as fhaide a-muigh san teacsa a bhith ’na <text_view_markup> ’s chan e <%s>

en: A <%s> element has already been specified
gd: Chaidh eileamaid <%s> a shònrachadh mu thràth

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
gd: Chan fhaod eileamaid <text> a bhith ann ro eileamaid <tags>

en: Serialized data is malformed
gd: Tha an serialized data droch-chumta

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
gd: Tha an serialized data droch-chumta. Chan eil a’ chiad earrann ’na GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Adjusts the volume
gd: Cuiridh seo air gleus àirde na fuaime

en: Muted
gd: Air a mhùchadh

en: Full Volume
gd: Cho àrd ’s a ghabhas

en: Move
gd: Gluais

en: Resize
gd: Atharraich am meud

en: Always on Top
gd: Air a’ bharr an-còmhnaidh

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
gd: A bheil thu airson Sgrùdaire GTK+ a chleachdadh?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
gd: ’s e inneal dì-bhugachaidh eadar-ghnìomhach a tha san Sgrùdaire GTK+ a leigeas leat na tha am broinn aplacaid GTK+ sam bith a rùrachadh ’s atharrachadh. Dh’fhaoidte gun tuislich no gum bris thu an aplacaid leis.

en: Don't show this message again
gd: Na seall an teachdaireachd seo a-rithist

en: Activate
gd: Gnìomhaich

en: State
gd: Staid

en: Prefix
gd: Ro-leasachan

en: Enabled
gd: An comas

en: Parameter Type
gd: Seòrsa a’ pharamadair

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
gd: Faodaidh tu riaghailt CSS sam bith a dh’aithnicheas GTK+ a sgrìobhadh an-seo.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
gd: ’S urrainn dhut an CSS gnàthaichte seo a chur à comas gu sealach ’s tu a’ briogadh air a’ phutan “Pause” gu h-àrd.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
gd: Thèid na dh’atharraich thu a chur an às sa bhad ’s air feadh na h-aplacaid.

en: Saving CSS failed
gd: Dh’fhàillig le sàbhaladh a’ CSS

en: Disable this custom CSS
gd: Cuir an CSS gnàthaichte seo à comas

en: Save the current CSS
gd: Sàbhail an CSS làithreach

en: Style Classes
gd: Clasaichean stoidhle

en: CSS Property
gd: Roghainn CSS

en: Value
gd: Luach

en: Show data
gd: Seall an dàta

[ctx: GL version]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: GL vendor]
en: None
gd: Chan eil gin

en: GTK+ Version
gd: An tionndadh de GTK+

en: GDK Backend
gd: Backend GDK

en: Display
gd: Taisbeanadh

en: RGBA visual
gd: RGBA lèirsinneach

en: Composited
gd: Co-dhèanta

en: GL Version
gd: An tionndadh de GL

en: GL Vendor
gd: Reiceadair GL

[ctx: event phase]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: event phase]
en: Capture
gd: Glacadh

[ctx: event phase]
en: Bubble
gd: Builgean

[ctx: event phase]
en: Target
gd: Amas

en: Unnamed section
gd: Earrann gun ainm

en: Label
gd: Leubail

en: Action
gd: Gnìomh

en: Target
gd: Amas

en: Icon
gd: Ìomhaigheag

en: Address
gd: Seòladh

en: Reference count
gd: Àireamh nan iomraidhean

en: Buildable ID
gd: ID a ghabhas togail

en: Default Widget
gd: A’ widget tùsail

en: Properties
gd: Roghainnean

en: Focus Widget
gd: Widget fòcais

en: Mnemonic Label
gd: Leubail cuimhneachaidh

en: Request mode
gd: Modh iarraidh

en: Allocation
gd: Riarachadh

en: Baseline
gd: Bun-loidhne

en: Clip area
gd: Raon bearraidh

en: Frame Clock
gd: Cleoc nam frèam

en: Tick callback
gd: Ais-ghairm dioga

en: Frame count
gd: Àireamh nam frèam

en: Frame rate
gd: Astar nam frèam

en: Accessible role
gd: Dreuchd so-ruigsinneach

en: Accessible name
gd: Ainm so-ruigsinneach

en: Accessible description
gd: Tuairisgeul so-ruigsinneach

en: Mapped
gd: Air a mhapadh

en: Realized
gd: Air a ghabhail a-steach

en: Is Toplevel
gd: ’Na phrìomh-leibheil

en: Child Visible
gd: Clann lèirsinneach

en: Object
gd: Oibseact

[ctx: type name]
en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Object: %p (%s)
gd: Oibseict: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
gd: Seòrsa property nach gabh deasachadh: %s

en: Attribute mapping
gd: Mapadh nan attributes

en: Model:
gd: Modail:

en: Column:
gd: Colbh:

[ctx: property name]
en: None
gd: Chan eil gin

en: Defined at: %p (%s)
gd: ’Ga mhìneachadh air: %p (%s)

en: inverted
gd: ais-thionndaichte

en: bidirectional, inverted
gd: dà-chomhaireach, ais-thionndaichte

en: bidirectional
gd: dà-chomhaireach

en: Binding:
gd: Nasgadh:

en: Setting:
gd: Roghainn:

en: Source:
gd: Tùs:

en: Reset
gd: Ath-shuidhich

en: Default
gd: Bun-roghainn

en: Theme
gd: Ùrlar

en: Type
gd: Seòrsa

en: Defined At
gd: ’Ga mhìneachadh air

en: Path
gd: Slighe

en: Count
gd: Uiread

en: Size
gd: Meud

en: Name:
gd: Ainm:

en: Type:
gd: Seòrsa:

en: Size:
gd: Meud:

en: Selector
gd: Roghnaichear

en: Yes
gd: Tha

en: Signal
gd: Siognail

en: Connected
gd: Ceangailte

en: Ignore hidden
gd: Leig an fheadhainn fhalaichte seachad

en: Mode
gd: Modh

[ctx: sizegroup mode]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
gd: Còmhnard

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
gd: Inghearach

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
gd: An dà chuid

en: GLib must be configured with --enable-debug
gd: Feumaidh tu GLib a rèiteachadh le --enable-debug

en: Self 1
gd: E fhèin 1

en: Cumulative 1
gd: Tionalach 1

en: Self 2
gd: E fhèin 2

en: Cumulative 2
gd: Tionalach 2

en: Self
gd: E fhèin

en: Cumulative
gd: Tionalach

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
gd: Cuir stadastaireachd an comas le GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
gd: Chaidh an t-ùrlar a chòdachadh gu cruaidh le GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
gd: Cha chur a’ backend taic ri sgèileadh uinneige

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
gd: Chaidh an roghainn a chòdachadh gu cruaidh le  GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
gd: Cha ghabh seo a shuidheachadh aig àm ruith.
    Cleachd GDK_GL=always no GDK_GL=disable ’na àite

en: GL rendering is disabled
gd: Cha reandaradh GL à comas

en: GTK+ Theme
gd: Ùrlar GTK+

en: Dark Variant
gd: Eug-samhail dorcha

en: Cursor Theme
gd: Ùrlar a’ chùrsair

en: Cursor Size
gd: Meud a’ chùrsair

en: Icon Theme
gd: Ùrlar ìomhaigheige

en: Font
gd: Cruth-clò

en: Font Scale
gd: Sgèile a’ chrutha-chlò

en: Text Direction
gd: Comhair an teacsa

en: Left-to-Right
gd: Clì gu deas

en: Right-to-Left
gd: Deas gu clì

en: Window scaling
gd: Sgèileadh nan uinneagan

en: Animations
gd: Beòthachaidhean

en: Slowdown
gd: Maille

en: Rendering Mode
gd: Modh reandaraidh

en: Similar
gd: Coltach ris

en: Image
gd: Dealbh

en: Recording
gd: Clàradh

en: Show Graphic Updates
gd: Seall ùrachaidhean a’ ghrafaigeachd

en: Show Baselines
gd: Seall na bun-loidhnichean

en: Show Layout Borders
gd: Seall iomallan na co-dhealbhachd

en: Show Pixel Cache
gd: Seall tasgadan nam piogsailean

en: Show Widget Resizes
gd: Seall ath-mheudachadh nan widgets

en: Simulate touchscreen
gd: Sgrìn-shuathaidh mas-fhìor

en: GL Rendering
gd: Reandaradh GL

en: When needed
gd: Nuair a bhios feum air

en: Always
gd: An-còmhnaidh

en: Disabled
gd: À comas

en: Software GL
gd: GL bathair-bhog

en: Software Surfaces
gd: Uachdaran bathair-bhog

en: Texture Rectangle Extension
gd: Leudachadh ceart-cheàrnach nan inneach

en: Select an Object
gd: Tagh oibseact

en: Show Details
gd: Seall am mion-fhiosrachadh

en: Show all Objects
gd: Seall a h-uile oibseact

en: Collect Statistics
gd: Cruinnich stadastaireachd

en: Show all Resources
gd: Seall a h-uile goireas

en: Trace signal emissions on this object
gd: Dèan trace air eimisean nan siognailean air an oibseact seo

en: Clear log
gd: Falamhaich an loga

en: Miscellaneous
gd: Measgachadh

en: Signals
gd: Siognailean

en: Child Properties
gd: Roghainnean a’ chloinne

en: Class Hierarchy
gd: Rangachd clas

en: CSS Selector
gd: Roghnaichear CSS

en: CSS nodes
gd: Nòdan CSS

en: Size Groups
gd: Buidhnean meud

en: Data
gd: Dàta

en: Actions
gd: Gnìomhan

en: Gestures
gd: Gluasadan

en: Magnifier
gd: Meudaichear

en: Objects
gd: Oibseactan

en: Statistics
gd: Stadastaireachd

en: Resources
gd: Goireasan

en: Visual
gd: Lèirsinneach

en: General
gd: Coitcheann

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
gd: Cèiseag DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
gd: Cèiseag Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
gd: Cèiseag Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
gd: Cèiseag Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
gd: Cèiseag Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
gd: Hagaki (cairt-phuist)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
gd: Cèiseag Kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
gd: Cèiseag Kahu2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
gd: Cèiseag kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
gd: Cèiseag kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
gd: Cèiseag kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
gd: Cèiseag kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
gd: Cèiseag kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
gd: Oufuku (cairt-phuist freagairt)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
gd: Cèiseag You4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
gd: Cèiseag you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
gd: Cèiseag 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
gd: Cèiseag 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
gd: Cèiseag 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
gd: Cèiseag 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
gd: Cèiseag 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
gd: Cèiseag a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
gd: Cèiseag c5

[ctx: paper size]
en: European edp
gd: edp Eòrpach

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
gd: Fan-Fold Eòrpach

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
gd: Fan-Fold nan Stàitean Aonaichte

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
gd: Fan-Fold Legal na Gearmailte

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
gd: Index 4×6 (cairt-phuist)

[ctx: paper size]
en: Invoice
gd: Fàirdeal

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
gd: Cèiseag Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
gd: Cèiseag  #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
gd: Cèiseag  #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
gd: Cèiseag  #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
gd: Cèiseag  #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
gd: Cèiseag  #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
gd: Cèiseag phearsanta

[ctx: paper size]
en: Wide Format
gd: Fòrmat leathann

[ctx: paper size]
en: Photo L
gd: Dealbh L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
gd: Cèiseag cuiridh

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
gd: Cèiseag Eadailteach

[ctx: paper size]
en: juuro-ku-kai
gd: Jūro-ku-kai

[ctx: paper size]
en: Large Photo
gd: Dealbh mòr

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
gd: Dealbh meadhanach

[ctx: paper size]
en: pa-kai
gd: Pa-kai

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
gd: Cèiseag Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
gd: Dealbh beag

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
gd: Dealbh leathann

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
gd: Cèiseag prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
gd: Cèiseag prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
gd: Cèiseag prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
gd: Cèiseag prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
gd: Cèiseag prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
gd: Cèiseag prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
gd: Cèiseag prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
gd: Cèiseag prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
gd: Cèiseag prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
gd: Cèiseag prc9

en: About
gd: Mu dhèidhinn

en: Credits
gd: Cliù

en: _View All Applications
gd: _Seall na h-uile aplacaid

en: _Find New Applications
gd: _Lorg aplacaidean ùra

en: No applications found.
gd: Cha deach aplacaid a lorg.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
gd: Roghainnean

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
gd: Seirbheisean

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
gd: Falaich %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
gd: Cuir càch am falach

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
gd: Seall na h-uile

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
gd: Fàg %s

en: _Next
gd: Ai_r adhart

en: _Back
gd: _Air ais

en: _Finish
gd: Coilea_n

en: Select a Color
gd: Tagh dath

en: Color Name
gd: Ainm an datha

en: Hue
gd: Tuar

en: Saturation
gd: Sàthachd

en: Smileys & People
gd: Samhlaidhean-gnùis ⁊ daoine

en: Body & Clothing
gd: Bodhaig ⁊ aodach

en: Animals & Nature
gd: Beathaichean ⁊ an nàdar

en: Food & Drink
gd: Biadh ⁊ deoch

en: Travel & Places
gd: Siubhal ⁊ àitichean

en: Activities
gd: Gnìomhachdan

[ctx: emoji category]
en: Objects
gd: Nithean

en: Symbols
gd: Samhlaidhean

en: Flags
gd: Brataich

en: Create Folder
gd: Cruthaich pasgan

en: Files
gd: Faidhlichean

en: Remote location — only searching the current folder
gd: Ionad cèin — a’ lorg sa phasgan làithreach a-mhàin

en: Folder Name
gd: Ainm a’ phasgain

en: _Create
gd: _Cruthaich

en: Select Font
gd: Tagh cruth-clò

en: Search font name
gd: Lorg ainm a’ chrutha-chlò

en: Font Family
gd: Teaghlach a; chrutha-chlò

en: Preview text
gd: Ro-sheall an teacsa

en: No Fonts Found
gd: Cha deach cruth-clò a lorg

en: _Format for:
gd: Am _fòrmat airson:

en: _Paper size:
gd: _Meud a’ phàipeir:

en: _Orientation:
gd: _Comhair:

en: Portrait
gd: Portraid

en: Reverse portrait
gd: Portraid chontrarra

en: Landscape
gd: Dreach-tìre

en: Reverse landscape
gd: Dreach-tìre contrarra

en: Down Path
gd: An t-slighe sìos

en: Up Path
gd: An t-slighe suas

en: Server Addresses
gd: Seòlaidhean frithealaiche

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
gd: Tha ro-leasachan pròtacail agus seòladh air seòlaidhean frithealaiche. Mar eisimpleir:

en: Available Protocols
gd: Pròtacalan ri am faighinn

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
gd: ftp:// no ftps://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
gd: dav:// no davs://

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
gd: Cha deach frithealaiche o chionn goirid a lorg

en: Recent Servers
gd: Frithealaichean o chionn goirid

en: No results found
gd: Cha deach toradh a lorg

en: Connect to _Server
gd: Ceangail ri _frithealaiche

en: Enter server address…
gd: Cuir a-steach seòladh an fhrithealaiche…

en: Printer
gd: Clò-bhualadair

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
gd: Staid

en: Range
gd: Rainse

en: _All Pages
gd: _Na h-uile duilleag

en: C_urrent Page
gd: An duilleag _làithreach

en: Se_lection
gd: An tag_hadh

en: Pag_es:
gd: Dui_lleagan:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
gd: Sònraich co-dhiù aon rainse de dhuilleagan,
     m.e. 1-3, 7, 11

en: Pages
gd: Duilleagan

en: Copies
gd: Lethbhreacan

en: Copie_s:
gd: Lethbhreac_an:

en: C_ollate
gd: C_ollaidich

en: _Reverse
gd: Cui_r an òrdugh contrarra

en: Layout
gd: Co-dhealbhachd

en: T_wo-sided:
gd: _Dà-thaobhach:

en: Pages per _side:
gd: Duilleagan gach _taobh:

en: Page or_dering:
gd: Òr_dugh nan duilleagan:

en: _Only print:
gd: Na clò-bhual _ach:

en: All sheets
gd: Na h-uile siota

en: Even sheets
gd: Siotaichean cothromach

en: Odd sheets
gd: Siotaichean corra

en: Sc_ale:
gd: _Sgèile:

en: Paper
gd: Pàipear

en: Paper _type:
gd: _Seòrsa a’ phàipeir:

en: Paper _source:
gd: _Tùs a’ phàipeir:

en: Output t_ray:
gd: T_reidhe an às-chuir:

en: Or_ientation:
gd: Co_mhair:

en: Job Details
gd: Mion-fhiosrachadh na h-obrach

en: Pri_ority:
gd: Prìomhac_has:

en: _Billing info:
gd: Fiosrachadh _bileachaidh:

en: Print Document
gd: Clò-bhuail an sgrìobhainn

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
gd: _An-dràsta

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
gd: A_ig:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
gd: Sònraich àm airson a’ chlò-bhualaidh,
     m.e. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm

en: Time of print
gd: Àm a’ chlò-bhualaidh

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
gd: ’Ga _chumail

en: Hold the job until it is explicitly released
gd: Cum an obair gus an dèid a leigeil mu sgaoil gu soilleir

en: Add Cover Page
gd: Cuir duilleag-chòmhdachaidh ris

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
gd: Ro_imhe:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
gd: À_s a dhèidh:

en: Job
gd: Obair

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
gd: Càileachd an deilbh

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
gd: Dath

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
gd: Crìochnachadh

en: Advanced
gd: Adhartach

en: Some of the settings in the dialog conflict
gd: Tha còmhstri eadar dhe na roghainnean sa chòmhradh

en: Select which type of documents are shown
gd: Cuir romhad dè seòrsa sgrìobhainnean a sheallar

en: Volume
gd: Àirde na fuaime

en: Turns volume up or down
gd: Cuiridh seo àirde na fuaime suas no sìos

en: Volume Up
gd: Cuir an fhuaim an àirde

en: Increases the volume
gd: Cuiridh seo an fhuaim an àirde

en: Volume Down
gd: Lùghdaich àirde na fuaime

en: Decreases the volume
gd: Lùghdaichidh seo àirde na fuaime

en: Failed to write header
gd: Dh’fhàillig sgrìobhadh a’ bhann-chinn

en: Failed to write hash table
gd: Dh’fhàillig sgrìobhadh a’ hash table

en: Failed to write folder index
gd: Dh’fhàillig sgrìobhadh clàr-amais a’ phasgain

en: Failed to rewrite header
gd: Dh’fhàillig ath-sgrìobhadh a’ bhann-chinn

en: Failed to open file %s : %s
gd: Dh’fhàillig fosgladh an fhaidhle %s : %s

en: Failed to write cache file: %s
gd: Dh’fhàillig sgrìobhadh faidhle an tasgadain: %s

en: The generated cache was invalid.
gd: Bha an tasgadan a chaidh a ghintinn mì-dhligheach.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn %2s a thoirt air %1s: %3s, thoir air falbh %4s an uairsin.

en: Could not rename %s to %s: %s
gd: Cha b’ urrainn dhuinn %2s a thoirt air %1s: %3s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn %2s a thoirt air %1s a-rithist: %3s.

en: Cache file created successfully.
gd: Chaidh faidhle an tasgadain a chruthachadh.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
gd: Sgrìobh thairis air an tasgadan làithreach, fiù ma tha e ris an latha

en: Don't check for the existence of index.theme
gd: Na thoir sùil a bheil index.theme ann

en: Don't include image data in the cache
gd: Na gabh a-steach dàta deilbh san tasgadan

en: Include image data in the cache
gd: Gabh a-steach dàta deilbh san tasgadan

en: Output a C header file
gd: Às-chuir faidhle bann-cinn C

en: Turn off verbose output
gd: Cuir dheth an t-às-chur briathrach

en: Validate existing icon cache
gd: Dearb tasgadan làithreach nan ìomhaigheagan

en: File not found: %s
gd: Cha deach am faidhle a leanas a lorg: %s

en: Not a valid icon cache: %s
gd: Chan e tasgadan ìomhaigheagan dligheach a tha ann an: %s

en: No theme index file.
gd: Chan eil faidhle clàr-amais an ùrlair ann.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
gd: Chan eil faidhle clàr-amais an ùrlair ann an “%s”.
    Ma tha thu airson tasgadan ìomhaigheagan a chruthachadh an-seo, cleachd --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
gd: Amtharais (EZ+)

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
gd: Cirilis (air a thar-litreachadh)

[ctx: input method menu]
en: Windows IME
gd: IME Windows

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
gd: Inuktitut (air a thar-litreachadh)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
gd: Tàidh - Làtho

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
gd: Tigrinya - Eartrach (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
gd: Tigrinya - Itiopach (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
gd: Bhiet-Namais (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
gd: Dòigh ion-chuir X

note: Translators: The printer status is online, i.e. it is * ready to print.
en: Online
gd: Air loidhne

note: Translators: The printer is offline.
en: Offline
gd: Far loidhne

note: We shouldn't get here because the query omits dormant * printers by default. Translators: Printer has been offline for a long time.
en: Dormant
gd: ’Na chadal

note: How many document pages to go onto one side of paper.
en: Pages per _sheet:
gd: Duilleag gach _siota:

en: Username:
gd: Ainm-cleachdaiche:

en: Password:
gd: Facal-faire:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut an sgrìobhainn “%s” a chlò-bhualadh air a’ chlò-bhualadair %s

en: Authentication is required to print a document on %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut sgrìobhainn a chlò-bhualadh air %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut buadhan na h-obrach “%s” fhaighinn

en: Authentication is required to get attributes of a job
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut buadhan obrach fhaighinn

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut buadhan a’ chlò-bhualadair “%s” fhaighinn

en: Authentication is required to get attributes of a printer
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut buadhan clò-bhualadair fhaighinn

en: Authentication is required to get default printer of %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut an clò-bhualadair bunaiteach aig “%s” fhaighinn

en: Authentication is required to get printers from %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut clò-bhualadairean fhaighinn o %s

en: Authentication is required to get a file from %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut faidhle fhaighinn o “%s”

en: Authentication is required on %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh air “%s”

en: Domain:
gd: Àrainn:

en: Authentication is required to print document “%s”
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut an sgrìobhainn “%s” a chlò-bhualadh

en: Authentication is required to print this document on printer %s
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut an sgrìobhainn seo a chlò-bhualadh air a’ chlò-bhualadair air “%s”

en: Authentication is required to print this document
gd: Feumaidh tu dearbhadh mus urrainn dhut an sgrìobhainn seo a chlò-bhualadh

en: Printer “%s” is low on toner.
gd: Chan eil cus tònair air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

en: Printer “%s” has no toner left.
gd: Chan eil tònair air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
gd: Chan eil cus leasaicheir air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
gd: Chan eil leasaichear air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
gd: Tha co-dhiù aon solar comharraiche ann nach eil cus air fhàgail dheth aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
gd: Tha co-dhiù aon solar comharraiche ann nach eil gin air fhàgail dheth aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

en: The cover is open on printer “%s”.
gd: Tha mullach a’ chlò-bhualadair “%s” fosgailte.

en: The door is open on printer “%s”.
gd: Tha doras a’ chlò-bhualadair “%s” fosgailte.

en: Printer “%s” is low on paper.
gd: Chan eil cus pàipeir air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

en: Printer “%s” is out of paper.
gd: Chan eil pàipear air fhàgail aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

en: Printer “%s” is currently offline.
gd: Tha an clò-bhualadair “%s” far loidhne an-dràsta fhèin.

en: There is a problem on printer “%s”.
gd: Tha duilgheadas aig a’ chlò-bhualadair “%s”.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
gd: ’Na stad; A’ diùltadh obraichean

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
gd: A’ diùltadh obraichean

[ctx: printing option]
en: Two Sided
gd: Dà-thaobhach

[ctx: printing option]
en: Paper Type
gd: Seòrsa a’ phàipeir

[ctx: printing option]
en: Paper Source
gd: Tùs a’ phàipeir

[ctx: printing option]
en: Output Tray
gd: Treidhe às-chur

[ctx: printing option]
en: Resolution
gd: Dùmhlachd-bhreacaidh

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
gd: Ro-chriathradh GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
gd: Aon-taobhach

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
gd: Oir fhada (stannardach)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
gd: Oir ghoirid (dèan flip)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
gd: Taghadh fèin-obrachail

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
gd: Bun-roghainnean a’ chlò-bhualadair

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
gd: Na leabaich ach cruthan-clò GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
gd: Iompaich ’na PS leibheil 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
gd: Iompaich ’na PS leibheil 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
gd: Gun ro-chriathradh

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
gd: Measgachadh

[ctx: sides]
en: One Sided
gd: Aon-taobhach

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
gd: Oir fhada (stannardach)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
gd: Oir ghoirid (Flip)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
gd: Biona a’ bharra

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
gd: Am biona meadhanach

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
gd: Biona a’ bhuinn

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
gd: Biona an taoibh

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
gd: Am biona clì

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
gd: Am biona deas

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
gd: Am biona meadhanach

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
gd: Biona a’ chùlaibh

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
gd: Biona aghaidh suas

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
gd: Biona beul fodha

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
gd: Biona mòr-thomaid

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
gd: Stacair %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
gd: Bogsa-puist %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
gd: Am bogsa-puist agam

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
gd: Treidhe %d

en: Printer Default
gd: Bun-roghainnean a’ chlò-bhualadair

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
gd: Èiginneach

en: High
gd: Àrd

en: Medium
gd: Meadhanach

en: Low
gd: Ìseal

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
gd: Prìomhachas na h-obrach

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
gd: Am fiosrachadh bileachaidh

[ctx: cover page]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: cover page]
en: Classified
gd: Dìomhair

[ctx: cover page]
en: Confidential
gd: Fo rùn

[ctx: cover page]
en: Secret
gd: Dìomhair

[ctx: cover page]
en: Standard
gd: Stannardach

[ctx: cover page]
en: Top Secret
gd: Fìor-dhìomhair

[ctx: cover page]
en: Unclassified
gd: Chan ann dìomhair

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
gd: Duilleagan gach siota

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
gd: Òrdugh nan duilleagan

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
gd: Roimhe

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
gd: As a dhèidh

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
gd: Clò-bhuail aig

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
gd: Clò-bhuail aig àm sònraichte

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
gd: Meud gnàthaichte %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
gd: Pròifil a’ chlò-bhualadair

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
gd: Chan eil seo ri fhaighinn

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
gd: Chan eil stiùireadh dhathan ri fhaighinn

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
gd: Chan eil pròifil ri fhaighinn

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
gd: Pròifil nach deach a shònrachadh

en: output
gd: às-chur

en: Print to File
gd: Clò-bhuail gu faidhle

en: File
gd: Faidhle

en: _Output format
gd: Fòrmat an _às-chuir

en: Print to LPR
gd: Clò-bhuail gu LPR

en: Pages Per Sheet
gd: Duilleagan gach siota

en: Command Line
gd: Loidhne-àithne

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
gd: tha an clò-bhualadair far loidhne

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
gd: deiseil airson clò-bhualadh

note: SUN_BRANDING
en: processing job
gd: a’ giullachd na h-obrach

note: SUN_BRANDING
en: paused
gd: ’na stad

note: SUN_BRANDING
en: unknown
gd: neo-aithnichte

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
gd: às-chur-deuchainneil.%s

en: Print to Test Printer
gd: Clò-bhuail gus an clò-bhualadair a chur fo dheuchainn
