gtk+ - en to it translation catalogue (1414 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
it: Tipo di display broadway non supportato: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
it: Errore nell'analizzare l'opzione --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
it: Errore nell'analizzare l'opzione --gdk-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
it: Classe del programma come usato dal window manager

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
it: CLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
it: Nome del programma come usato dal window manager

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
it: NOME

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
it: Display X da usare

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
it: Flag per il debug di GDK da attivare

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
it: FLAG

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
it: Flag per il debug di GDK da disattivare

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
it: Supporto GL disabilitato via GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
it: Il backend non supporta OpenGL

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
it: Backspace

[ctx: keyboard label]
en: Return
it: Invio

[ctx: keyboard label]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
it: Bloc Scorr

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
it: R Sist

[ctx: keyboard label]
en: Escape
it: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
it: Tasto Multi

[ctx: keyboard label]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: keyboard label]
en: Up
it: Su

[ctx: keyboard label]
en: Right
it: Destra

[ctx: keyboard label]
en: Down
it: Giù

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
it: Pag Su

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
it: Pag Giù

[ctx: keyboard label]
en: End
it: Fine

[ctx: keyboard label]
en: Begin
it: Inizio

[ctx: keyboard label]
en: Print
it: Stamp

[ctx: keyboard label]
en: Insert
it: Ins

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
it: Bloc Num

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
it: Spazio TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
it: Tab TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
it: Invio TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
it: Home TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
it: Sinistra TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
it: Su TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
it: Destra TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
it: Giù TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
it: Pag Su TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
it: Prec TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
it: Pag giù TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
it: Succ TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
it: Fine TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
it: Inizio TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
it: Ins TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
it: Canc TN

[ctx: keyboard label]
en: Delete
it: Canc

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
it: LuminosMonAum

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
it: LuminosMonRid

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
it: LuminosTastAum

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
it: LuminosTastRid

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
it: AudioEscuso

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
it: AudioMicEscuso

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
it: AudioAbbassaVolume

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
it: AudioAlzaVolume

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
it: AudioRiproduci

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
it: AudioFerma

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
it: AudioSuccess

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
it: AudioPreced

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
it: AudioRegistra

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
it: AudioPausa

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
it: AudioIndietro

[ctx: keyboard label]
en: Eject
it: Espelli

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
it: Calcolatrice

[ctx: keyboard label]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: keyboard label]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
it: Salvaschermo

[ctx: keyboard label]
en: Battery
it: Batteria

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
it: Lancia1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: keyboard label]
en: Back
it: Indietro

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
it: Pausa

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
it: Iberna

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
it: Webcam

[ctx: keyboard label]
en: Display
it: Monitor

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
it: CommutaTouchpad

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
it: Ripristina

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
it: Sospendi

en: Unable to create a GL pixel format
it: Impossibile creare un formato pixel GL

en: Unable to create a GL context
it: Impossibile creare un contesto GL

en: No available configurations for the given pixel format
it: Configurazioni non disponibili per il formato pixel fornito

en: No GL implementation is available
it: Nessuna implementazione GL disponibile

en: Core GL is not available on EGL implementation
it: GL core non è disponibile su implementazioni EGL

en: Starting %s
it: Avvio di «%s»

en: Opening %s
it: Apertura di «%s»

en: Opening %d Item | Opening %d Items
it[0]: Apertura di %d oggetto
it[1]: Apertura di %d oggetti

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
it: Configurazioni non disponibili per il formato pixel RGBA fornito

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
it: Commuta la cella

[ctx: Action name]
en: Toggle
it: Commuta

[ctx: Action name]
en: Click
it: Clic

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
it: Esegue il clic sul pulsante

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
it: Espandi o contrai

[ctx: Action name]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Action name]
en: Activate
it: Attiva

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
it: Espande o contrare la riga nella vista albero che contiene questa cella

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
it: Crea un widget in cui è possibile modificare il contenuto della cella

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
it: Attiva la cella

[ctx: Action name]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: Action name]
en: Customize
it: Personalizza

[ctx: Action description]
en: Selects the color
it: Seleziona una colore

[ctx: Action description]
en: Activates the color
it: Attiva il colore

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
it: Personalizza il colore

[ctx: Action name]
en: Press
it: Premi

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
it: Preme la casella combinata

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
it: Attiva la voce

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
it: Attiva l'espansore

[ctx: Action name]
en: Show location
it: Mostra posizione

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
it: Mostra il campo di testo del Percorso

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
it: I_nformazioni

[ctx: Stock label]
en: _Add
it: A_ggiungi

[ctx: Stock label]
en: _Bold
it: _Grassetto

[ctx: Stock label]
en: _Clear
it: _Pulisci

[ctx: Stock label]
en: _Close
it: _Chiudi

en: Minimize
it: Minimizza

en: Maximize
it: Massimizza

en: Restore
it: Ripristina

[ctx: Stock label]
en: _Copy
it: _Copia

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
it: _Taglia

[ctx: Stock label]
en: _Delete
it: Eli_mina

[ctx: Stock label]
en: Error
it: Errore

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
it: Informazione

[ctx: Stock label]
en: Question
it: Domanda

[ctx: Stock label]
en: Warning
it: Avvertimento

[ctx: Stock label]
en: _Execute
it: _Esegui

[ctx: Stock label]
en: _Find
it: Tr_ova

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
it: Trova e sostit_uisci

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
it: Sc_hermo intero

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
it: _Basso

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
it: _Primo

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
it: _Ultimo

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
it: _Alto

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
it: _Indietro

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
it: _Giù

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
it: _Avanti

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
it: _Su

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
it: _Disco fisso

[ctx: Stock label]
en: _Help
it: A_iuto

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
it: Aumenta rientro

[ctx: Stock label]
en: _Italic
it: _Corsivo

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
it: _Vai a

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
it: _Centrato

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
it: _Giustificato

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
it: _Sinistra

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
it: _Destra

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
it: _Finestra normale

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
it: _Avanti

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
it: _Successivo

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
it: P_ausa

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
it: _Riproduci

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
it: Pre_cedente

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
it: Re_gistra

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
it: Ria_vvolgi

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
it: _Ferma

[ctx: Stock label]
en: _Network
it: _Rete

[ctx: Stock label]
en: _New
it: _Nuovo

[ctx: Stock label]
en: _Open
it: _Apri

[ctx: Stock label]
en: _Paste
it: _Incolla

[ctx: Stock label]
en: _Print
it: Stam_pa

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
it: Antepri_ma di stampa

[ctx: Stock label]
en: _Properties
it: Pr_oprietà

[ctx: Stock label]
en: _Quit
it: _Esci

[ctx: Stock label]
en: _Redo
it: _Ripeti

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
it: _Aggiorna

[ctx: Stock label]
en: _Remove
it: _Rimuovi

[ctx: Stock label]
en: _Revert
it: _Ripristina

[ctx: Stock label]
en: _Save
it: _Salva

[ctx: Stock label]
en: Save _As
it: Sa_lva come

[ctx: Stock label]
en: Select _All
it: _Seleziona tutto

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
it: _Crescente

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
it: _Decrescente

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
it: C_ontrolla ortografia

[ctx: Stock label]
en: _Stop
it: _Ferma

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
it: S_barrato

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
it: _Sottolineato

[ctx: Stock label]
en: _Undo
it: _Annulla

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
it: Riduci rientro

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
it: _Dimensione normale

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
it: Ada_tta dimensione

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
it: Aum_enta ingrandimento

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
it: Rid_uci ingrandimento

en: Menu
it: Menù

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
it: Esegue il clic sulla voce di menu

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
it: Mostra il controllo scorrevole

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
it: Dismette il controllo scorrevole

[ctx: Action name]
en: Popup
it: Mostra

[ctx: Action name]
en: Dismiss
it: Dismetti

en: Provides visual indication of progress
it: Fornisce indicazioni visive sull'avanzamento

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
it: Commuta lo switch

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
it: Selezionare la tonalità di colore tramite l'anello esterno e la luminosità tramite il triangolo interno.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
it: Fare clic sul contagocce, quindi fare clic su un punto qualsiasi dello schermo per selezionare il colore di quel punto.

en: _Hue:
it: _Tonalità:

en: Position on the color wheel.
it: Posizione sull'anello dei colori.

en: S_aturation:
it: _Saturazione:

en: Intensity of the color.
it: Intensità del colore.

en: _Value:
it: _Valore:

en: Brightness of the color.
it: Luminosità del colore.

en: _Red:
it: _Rosso:

en: Amount of red light in the color.
it: Quantità di luce rossa nel colore.

en: _Green:
it: _Verde:

en: Amount of green light in the color.
it: Quantità di luce verde nel colore.

en: _Blue:
it: _Blu:

en: Amount of blue light in the color.
it: Quantità di luce blu nel colore.

en: Op_acity:
it: _Opacità:

en: Transparency of the color.
it: Trasparenza del colore.

en: Color _name:
it: _Nome colore:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
it: È possibile inserire il valore esadecimale (in stile HTML) del colore o semplicemente il nome del colore come per esempio «orange».

en: _Palette:
it: _Tavolozza:

en: Color Wheel
it: Anello dei colori

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
it: Il colore selezionato in precedenza, per un confronto con il colore che si sta selezionando ora. È possibile trascinare questo colore in una posizione della tavolozza o selezionarlo come corrente trascinandolo sul colore che si vuole sostituire.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
it: Il colore che si è scelto. È possibile trascinarlo su una posizione della tavolozza per averlo disponibile in futuro.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
it: Il colore selezionato in precedenza, per confronto con il colore che si sta attualmente selezionando.

en: The color you’ve chosen.
it: Il colore che si è scelto.

en: _Save color here
it: _Salva il colore in questa posizione

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
it: Fare clic su questo elemento della tavolozza per renderlo il colore corrente. Per cambiare questo elemento, trascinare qui il colore desiderato o fare clic col pulsante destro per selezionare «Salva il colore in questa posizione».

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Help
it: A_iuto

en: Color Selection
it: Selezione colore

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
it: abcde ABCDE àèìòù ÀÈÌÒÙ €

en: _Family:
it: _Famiglia:

en: _Style:
it: _Stile:

en: Si_ze:
it: _Dimensione:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
it: _Anteprima:

en: _Apply
it: A_pplica

en: Font Selection
it: Selezione tipo di carattere

[ctx: Stock label]
en: _Apply
it: A_pplica

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
it: A_nnulla

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
it: C_onnetti

[ctx: Stock label]
en: _Convert
it: _Converti

[ctx: Stock label]
en: _Discard
it: _Scarta

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
it: _Disconnetti

[ctx: Stock label]
en: _Edit
it: Mo_difica

[ctx: Stock label]
en: _Index
it: _Indice

[ctx: Stock label]
en: _Information
it: I_nformazioni

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
it: Verticale

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
it: Orizzontale invertito

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
it: Verticale invertito

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
it: _Impostazione pagina

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
it: Preferen_ze

[ctx: Stock label]
en: _Color
it: _Colore

[ctx: Stock label]
en: _Font
it: _Tipo di carattere

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
it: _Annulla eliminazione

[ctx: Stock label]
en: _Yes
it: _Sì

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
it: Tag iniziale «%s» non atteso alla riga %d, carattere %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
it: Dati carattere non attesi alla riga %d, carattere %d

en: Empty
it: Vuoto

en: Output to this directory instead of cwd
it: Scrive su questa directory invece che cwd

en: Invalid size %s
it: Dimensione %s non valida

en: Can't load file: %s
it: Impossibile caricare il file: %s

en: Can't save file %s: %s
it: Impossibile salvare il file %s: %s

en: Can't close stream
it: Impossibile chiudere lo stream

en: License
it: Licenza

en: Custom License
it: Licenza personalizzata

en: GNU General Public License, version 2 or later
it: Licenza GNU General Public versione 2 o successive

en: GNU General Public License, version 3 or later
it: Licenza GNU General Public versione 3 o successive

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
it: Licenza GNU Lesser General Public versione 2.1 o successive

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
it: Licenza GNU Lesser General Public versione 3 o successive

en: BSD 2-Clause License
it: Licenza BSD 2-Clause

en: The MIT License (MIT)
it: Licenza MIT

en: Artistic License 2.0
it: Licenza artistica 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
it: Licenza GNU General Public versione 2

en: GNU General Public License, version 3 only
it: Licenza GNU General Public versione 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
it: Licenza GNU Lesser General Public versione 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
it: Licenza GNU Lesser General Public versione 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
it: Licenza GNU Affero General Public versione 3 o successive

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
it: Licenza GNU Affero General Public versione 3

en: BSD 3-Clause License
it: Licenza BSD 3-Clause

en: Apache License, Version 2.0
it: Licenza Apache versione 2.0

en: C_redits
it: _Riconoscimenti

en: _License
it: _Licenza

en: _Close
it: _Chiudi

en: Could not show link
it: Impossibile mostrare il collegamento

en: Website
it: Sito web

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Created by
it: Creato da

en: Documented by
it: Documentato da

en: Translated by
it: Tradotto da

en: Artwork by
it: Grafica di

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
it: Questo programma non fornisce alcuna garanzia.
    Per maggiori informazioni consultare <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: keyboard label]
en: Space
it: Spazio

en: Other application…
it: Altra applicazione…

en: Select Application
it: Selezione applicazione

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
it: Apertura di «%s».

en: No applications found for “%s”
it: Non è stata trovata alcuna applicazione per «%s»

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
it: Apertura di file «%s».

en: No applications found for “%s” files
it: Non è stata trovata alcuna applicazione per i file «%s»

en: Forget association
it: Dimentica associazione

en: Failed to start GNOME Software
it: Avvio di GNOME Software non riuscito

en: Default Application
it: Applicazione predefinita

en: No applications found for “%s”.
it: Non è stata trovata alcuna applicazione per «%s».

en: Recommended Applications
it: Applicazioni consigliate

en: Related Applications
it: Applicazioni correlate

en: Other Applications
it: Altre applicazioni

en: Application
it: Applicazione

en: %s does not exist in the bookmarks list
it: %s non esiste nell'elenco dei segnalibri

en: %s already exists in the bookmarks list
it: %s esiste già nell'elenco dei segnalibri

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
it: Elemento <%s> non consentito all'interno di <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
it: Elemento <%s> non consentito come livello primario

en: Text may not appear inside <%s>
it: Non dovrebbe apparire testo all'interno di <%s>

en: Packing property %s::%s not found
it: Proprietà packing %s::%s non trovata

en: Cell property %s::%s not found
it: Proprietà cell %s::%s non trovata

en: Property %s::%s not found
it: Proprietà %s::%s non trovata

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
it: Impossibile analizzare il valore per %s::%s: %s

en: Can't parse file: %s
it: Impossibile analizzare il file: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
it: Uso:
      gtk-builder-tool [COMANDO] FILE
    
    Comandi:
      validate           Esegue la validazione del file
      simplify [OPZIONI] Semplifica il file
      enumerate          Elenca tutti gli oggetti
      preview [OPZIONI]  Mostra un'anteprima del file
    
    Opzioni semplificazione:
      --replace          Sostituisce il file
    
    Opzioni anteprima:
      --id=ID            Mostra solo l'oggetto indicato
      --css=FILE         Usa lo stile dal file CSS
    
    Esegue diverse operazioni sui file .ui di GtkBuilder.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
it: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
it: Non valido

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
it: Nuovo acceleratore…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
it: %d %%

en: Pick a Color
it: Selezione colore

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
it: Rosso %d%%, verde %d%%, blu %d%%, alpha %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
it: Rosso %d%%, verde %d%%, blu %d%%

en: Color: %s
it: Colore: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
it: Blu molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Blue
it: Blu chiaro

[ctx: Color name]
en: Blue
it: Blu

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
it: Blu scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
it: Blu molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
it: Verde molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Green
it: Verde chiaro

[ctx: Color name]
en: Green
it: Verde

[ctx: Color name]
en: Dark Green
it: Verde scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
it: Verde molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
it: Giallo molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

[ctx: Color name]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
it: Giallo scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
it: Giallo molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
it: Arancione molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Orange
it: Arancione chiaro

[ctx: Color name]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
it: Arancione scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
it: Arancione molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
it: Rosso molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Red
it: Rosso chiaro

[ctx: Color name]
en: Red
it: Rosso

[ctx: Color name]
en: Dark Red
it: Rosso scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
it: Rosso molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
it: Viola molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Purple
it: Viola chiaro

[ctx: Color name]
en: Purple
it: Viola

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
it: Viola scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
it: Viola molto scuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
it: Marrone molto chiaro

[ctx: Color name]
en: Light Brown
it: Marrone chiaro

[ctx: Color name]
en: Brown
it: Marrone

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
it: Marrone scuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
it: Marrone molto scuro

[ctx: Color name]
en: White
it: Bianco

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
it: Grigio chiaro 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
it: Grigio chiaro 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
it: Grigio chiaro 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
it: Grigio chiaro 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
it: Grigio scuro 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
it: Grigio scuro 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
it: Grigio scuro 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
it: Grigio scuro 4

[ctx: Color name]
en: Black
it: Nero

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom color
it: Colore personalizzato

en: Create a custom color
it: Crea un colore personalizzato

en: Custom color %d: %s
it: Colore personalizzato %d: %s

en: Color Plane
it: Piano colore

[ctx: Color channel]
en: Hue
it: Tonalità

en: C_ustomize
it: P_ersonalizza

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
it: Gestisci dimensioni personalizzate

en: inch
it: pollici

en: Margins from Printer…
it: Margini dalla stampante…

en: Custom Size %d
it: Dimensione personalizzata %d

en: _Width:
it: _Larghezza:

en: _Height:
it: _Altezza:

en: Paper Size
it: Dimensione carta

en: _Top:
it: _Superiore:

en: _Bottom:
it: _Inferiore:

en: _Left:
it: _Sinistro:

en: _Right:
it: _Destro:

en: Paper Margins
it: Margini carta

en: Cu_t
it: _Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Delete
it: Eli_mina

en: Select _All
it: _Seleziona tutto

en: Insert _Emoji
it: Inserisci _emoji

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Caps Lock is on
it: BlocMaiusc è attivo

en: Insert Emoji
it: Inserisci emoji

en: Select a File
it: Selezionare un file

en: Desktop
it: Scrivania

en: (None)
it: (Nessuno)

en: Other…
it: Altro…

en: _Name
it: No_me

note: Open item is always present
en: _Open
it: _Apri

en: _Save
it: Sa_lva

en: Select which types of files are shown
it: Seleziona quali tipi di file mostrare

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: Type name of new folder
it: Digitare il nome della nuova cartella

en: The folder could not be created
it: La cartella non può essere creata

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
it: Non è possibile creare la cartella, poiché esiste già un file con lo stesso nome.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
it: Provare a usare un nome diverso per la cartella o rinominare prima il file.

en: You need to choose a valid filename.
it: È necessario scegliere un nome file valido.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
it: Impossibile creare un file all'interno di «%s» poiché non è una cartella

en: Cannot create file as the filename is too long
it: Impossibile creare il file poiché il nome è troppo lungo

en: Try using a shorter name.
it: Provare a usare un nome più corto.

en: You may only select folders
it: È possibile selezionare soltanto cartelle

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
it: L'elemento selezionato non è una cartella, provare a usare un elemento diverso.

en: Invalid file name
it: Nome di file non valido

en: The folder contents could not be displayed
it: Il contenuto della cartella non può essere visualizzato

en: The file could not be deleted
it: Il file non può essere eliminato

en: The file could not be moved to the Trash
it: Il file non può essere spostato nel Cestino

en: A folder with that name already exists
it: Una cartella con quel nome esiste già

en: A file with that name already exists
it: Un file con quel nome esiste già

en: A folder cannot be called “.”
it: Una cartella non può essere chiamata «.»

en: A file cannot be called “.”
it: Un file non può essere chiamato «.»

en: A folder cannot be called “..”
it: Una cartella non può essere chiamata «..»

en: A file cannot be called “..”
it: Un file non può essere chiamato «..»

en: Folder names cannot contain “/”
it: I nomi di cartelle non possono contenere il carattere «/»

en: File names cannot contain “/”
it: I nomi di file non possono contenere il carattere «/»

en: Folder names should not begin with a space
it: I nomi di cartelle non dovrebbero iniziare con uno spazio

en: File names should not begin with a space
it: I nomi di file non dovrebbero iniziare con uno spazio

en: Folder names should not end with a space
it: I nomi di cartelle non dovrebbero terminare con uno spazio

en: File names should not end with a space
it: I nomi di file non dovrebbero terminare con uno spazio

en: Folder names starting with a “.” are hidden
it: I nomi di cartelle che iniziano con «.» sono nascosti

en: File names starting with a “.” are hidden
it: I nomi di file che iniziano con «.» sono nascosti

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
it: Eliminare definitivamente «%s»?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
it: Se si elimina un oggetto, questo sarà perso per sempre.

en: The file could not be renamed
it: Il file non può essere rinominato

en: Could not select file
it: Impossibile selezionare il file

en: _Visit File
it: _Visita file

en: _Open With File Manager
it: Apri con _gestore file

en: _Copy Location
it: Copia _posizione

en: _Add to Bookmarks
it: A_ggiungi ai segnalibri

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel cestino

en: Show _Hidden Files
it: Mostra _file nascosti

en: Show _Size Column
it: Mostra _colonna dimensioni

en: Show T_ype Column
it: Mostra colonna _tipo

en: Show _Time
it: Mostra _data

en: Sort _Folders before Files
it: Ordina car_telle prima dei file

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
it: Posizione

note: Label
en: _Name:
it: No_me:

en: Searching in %s
it: Ricerca in %s

en: Searching
it: Ricerca

en: Enter location
it: Inserisci posizione

en: Enter location or URL
it: Inserisci posizione o URL

en: Modified
it: Data di modifica

en: Could not read the contents of %s
it: Impossibile leggere il contenuto di %s

en: Could not read the contents of the folder
it: Impossibile leggere il contenuto della cartella

en: %l:%M %p
it: %I:%M %p

en: Yesterday
it: Ieri

en: %-e %b
it: %e %b

en: %-e %b %Y
it: %e %b %Y

en: Program
it: Programma

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Image
it: Immagine

en: Archive
it: Archivio

en: Text
it: Testo

en: Contacts
it: Contatti

en: Calendar
it: Calendario

en: Document
it: Documento

en: Presentation
it: Presentazione

en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Cannot change to folder because it is not local
it: Impossibile spostarsi in una cartella non locale

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
it: Esiste già un file con nome «%s». Sostituirlo?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file esiste già in «%s». Scegliendo di sostituirlo il suo contenuto verrà sovrascritto.

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: You do not have access to the specified folder.
it: Accesso alla cartella specificata non consentito.

en: Could not send the search request
it: Impossibile inviare la richiesta di ricerca

en: Accessed
it: Accesso eseguito

en: Create Folder
it: Crea cartella

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
it: File system

en: Pick a Font
it: Selezione tipo di carattere

[ctx: font]
en: None
it: Nessuno

en: Width
it: Larghezza

en: Weight
it: Peso

en: Italic
it: Corsivo

en: Slant
it: Inclinato

en: Optical Size
it: Dimensione ottica

en: Default
it: Predefinito

en: Ligatures
it: Legature

en: Letter Case
it: Testo normale

en: Number Case
it: Numeri

en: Number Spacing
it: Spaziatura numeri

en: Number Formatting
it: Formattazione numeri

en: Character Variants
it: Varianti carattere

en: OpenGL context creation failed
it: Creazione contesto OpenGL non riuscita

en: Application menu
it: Menù applicazione

en: Close
it: Chiudi

en: Icon '%s' not present in theme %s
it: Icona «%s» non presente nel tema %s

en: Failed to load icon
it: Caricamento dell'icona non riuscito

[ctx: input method menu]
en: Simple
it: Semplice

[ctx: input method menu]
en: None
it: Nessuno

[ctx: input method menu]
en: System
it: Sistema

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
it: Sistema (%s)

en: Information
it: Informazione

en: Question
it: Domanda

en: Warning
it: Avvertimento

en: Error
it: Errore

note: Open Link
en: _Open Link
it: _Apri collegamento

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

en: Show program version
it: Mostra la versione del programma

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
it: APPLICAZIONE [URI…] - lancia una APPLICAZIONE

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
it: Lancia un'applicazione, specificata attraverso tramite il suo file desktop,
    passando opzionalmente un elenco di URI come argomenti.

en: Error parsing commandline options: %s
it: Errore nell'analizzare la riga di comando: %s

en: Try "%s --help" for more information.
it: Provare "%s --help" per maggiori informazioni.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
it: %s: nome applicazione mancante

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
it: La creazione di AppInfo dall'id non è supportata su sistemi operativi non-unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
it: %s: applicazione %s inesistente

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
it: %s: errore nel lanciare l'applicazione: %s

en: Copy URL
it: Copia URL

en: Invalid URI
it: URI non valido

en: Lock
it: Blocca

en: Unlock
it: Sblocca

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
it: Il dialogo è sbloccato.
    Fare clic per impedire ulteriori modifiche

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
it: Il dialogo è bloccato.
    Fare clic per apportare modifiche

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
it: La politica di sistema impedisce di modificare.
    Contattare l'amministratore di sistema

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
it: Carica i moduli GTK+ addizionali

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
it: MODULI

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
it: Rende tutti i warning critici

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
it: Flag per il debug di GTK+ da attivare

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
it: Flag per il debug di GTK+ da disattivare

en: Cannot open display: %s
it: Impossibile aprire il display: %s

en: GTK+ Options
it: Opzioni GTK+

en: Show GTK+ Options
it: Mostra le opzioni GTK+

en: _Yes
it: _Sì

en: Co_nnect
it: C_onnetti

en: Connect As
it: Connetti come

en: _Anonymous
it: _Anonimo

en: Registered U_ser
it: Utente regi_strato

en: _Username
it: Nome _utente

en: _Domain
it: _Dominio

en: Volume type
it: Tipo volume

en: _Hidden
it: _Nascosto

en: _Windows system
it: Sistema _Windows

en: _Password
it: Pass_word

en: Forget password _immediately
it: Di_menticare la password immediatamente

en: Remember password until you _logout
it: Ricordare la password _fino al termine sessione

en: Remember _forever
it: _Ricordare per sempre

en: Unknown Application (PID %d)
it: Applicazione sconosciuta (PID %d)

en: Unable to end process
it: Impossibile terminare il processo

en: _End Process
it: _Termina processo

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
it: Impossibile uccidere il processo con PID %d. L'operazione non è implementata.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
it: Pager di terminale

en: Top Command
it: Comando Top

en: Cannot end process with PID %d: %s
it: Impossibile terminare il processo con PID %d: %s

en: Page %u
it: Pagina %u

en: Not a valid page setup file
it: Non è un file di impostazione pagina valido

en: Any Printer
it: Stampante generica

en: For portable documents
it: Per documenti portabili

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
it: Margini:
     Sinistro: %s %s
     Destro: %s %s
     Superiore: %s %s
     Inferiore: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
it: Gestisci dimensioni personalizzate…

en: Page Setup
it: Impostazione pagina

en: File System Root
it: Radice del file system

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
it: Apri «%s»

en: Recent
it: Recenti

en: Recent files
it: File recenti

en: Starred
it: Preferiti

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
it: File preferiti

en: Open your personal folder
it: Apre la propria cartella personale

en: Open the contents of your desktop in a folder
it: Apre il contenuto della scrivania in una cartella

en: Enter Location
it: Inserisci posizione

en: Manually enter a location
it: Inserisci manualmente una posizione

en: Trash
it: Cestino

en: Open the trash
it: Apre il cestino

en: Mount and open “%s”
it: Monta e apre «%s»

en: Open the contents of the file system
it: Apre il contenuto del file system

en: New bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Add a new bookmark
it: Aggiunge un nuovo segnalibro

en: Connect to Server
it: Connetti al server

en: Connect to a network server address
it: Connette all'indirizzo di un server di rete

en: Other Locations
it: Altre posizioni

en: Show other locations
it: Mostra altre posizioni

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
it: _Avvia

en: _Stop
it: _Ferma

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
it: _Accendi

en: _Safely Remove Drive
it: Rimuovi unità in _sicurezza

en: _Connect Drive
it: _Connetti unità

en: _Disconnect Drive
it: _Disconnetti unità

en: _Start Multi-disk Device
it: _Avvia dispositivo multi-disco

en: _Stop Multi-disk Device
it: _Ferma dispositivo multi-disco

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
it: _Sblocca dispositivo

en: _Lock Device
it: _Blocca dispositivo

en: Unable to start “%s”
it: Impossibile avviare «%s»

en: Error unlocking “%s”
it: Errore nello sbloccare «%s»

en: Unable to access “%s”
it: Impossibile accedere a «%s»

en: This name is already taken
it: Questo nome è già utilizzato

en: Name
it: Nome

en: Unable to unmount “%s”
it: Impossibile smontare «%s»

en: Unable to stop “%s”
it: Impossibile fermare «%s»

en: Unable to eject “%s”
it: Impossibile espellere «%s»

en: Unable to eject %s
it: Impossibile espellere %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
it: Impossibile interrogare «%s» per cambiamenti ai supporti

en: Open in New _Tab
it: Apri in nuova sc_heda

en: Open in New _Window
it: Apri in nuova _finestra

en: _Add Bookmark
it: A_ggiungi segnalibro

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Rename…
it: Rinomina…

en: _Mount
it: _Monta

en: _Unmount
it: _Smonta

en: _Eject
it: _Espelli

en: _Detect Media
it: _Rileva supporto

en: Searching for network locations
it: Ricerca posizioni di rete in corso

en: No network locations found
it: Non è stata trovata alcuna posizione di rete

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
it: Impossibile accedere alla posizione

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
it: C_onnetti

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
it: Impossibile smontare il volume

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
it: A_nnulla

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
it: FTP (File Transfer Protocol)

en: ftp:// or ftps://
it: ftp:// o ftps://

en: Network File System
it: NFS (Network File System)

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
it: SFTP (SSH File Transfer Protocol)

en: sftp:// or ssh://
it: sftp:// o ssh://

en: dav:// or davs://
it: dav:// o davs://

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Connect
it: C_onnetti

en: Unable to get remote server location
it: Impossibile recuperare la posizione del server

en: Networks
it: Reti

en: On This Computer
it: Su questo computer

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
it[0]: %s / %s disponibile
it[1]: %s / %s disponibili

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Unmount
it: Smonta

en: Authentication
it: Autenticazione

en: _Remember password
it: _Ricorda password

en: Select a filename
it: Selezionare un nome di file

en: Not available
it: Non disponibile

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
it: %s - lavoro n°%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
it: Stato iniziale

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
it: Preparazione per la stampa

[ctx: print operation status]
en: Generating data
it: Generazione dati

[ctx: print operation status]
en: Sending data
it: Invio dati

[ctx: print operation status]
en: Waiting
it: Attesa

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
it: Bloccato a causa di un problema

[ctx: print operation status]
en: Printing
it: Stampa in corso

[ctx: print operation status]
en: Finished
it: Terminato

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
it: Terminato con errore

en: Preparing %d
it: Preparazione di %d

en: Preparing
it: Preparazione

en: Printing %d
it: Stampa di %d

en: Error creating print preview
it: Errore nel creare l'anteprima di stampa

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
it: Il motivo più probabile è che non è possibile creare un file temporaneo.

note: window
en: Print
it: Stampa

en: Printer offline
it: Stampante scollegata

en: Out of paper
it: Carta terminata

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
it: In pausa

en: Need user intervention
it: Richiesto l'intervento dell'utente

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: No printer found
it: Nessuna stampante trovata

en: Invalid argument to CreateDC
it: Argomento non valido per CreateDC

en: Error from StartDoc
it: Errore da StartDoc

en: Not enough free memory
it: Memoria insufficiente

en: Invalid argument to PrintDlgEx
it: Argomento non valido per PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
it: Puntatore a PrintDlgEx non valido

en: Invalid handle to PrintDlgEx
it: Handle per PrintDlgEx non valido

en: Unspecified error
it: Errore non specificato

en: Pre_view
it: _Anteprima

en: _Print
it: Stam_pa

en: Getting printer information failed
it: Recupero delle informazioni sulla stampante non riuscito

en: Getting printer information…
it: Recupero informazioni stampante…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
it: Da sinistra a destra, dall'alto in basso

en: Left to right, bottom to top
it: Da sinistra a destra, dal basso in alto

en: Right to left, top to bottom
it: Da destra a sinistra, dall'alto in basso

en: Right to left, bottom to top
it: Da destra a sinistra, dal basso in alto

en: Top to bottom, left to right
it: Dall'alto in basso, da sinistra a destra

en: Top to bottom, right to left
it: Dall'alto in basso, da desta a sinistra

en: Bottom to top, left to right
it: Dal basso in alto, da sinistra a destra

en: Bottom to top, right to left
it: Dal basso in alto, da desta a sinistra

en: Page Ordering
it: Ordinamento pagine

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Top to bottom
it: Dall'alto in basso

en: Bottom to top
it: Dal basso in alto

en: No item for URI '%s' found
it: Nessun elemento trovato per l'URI «%s»

en: Untitled filter
it: Filtro senza titolo

en: Could not remove item
it: Impossibile rimuovere l'elemento

en: Could not clear list
it: Impossibile pulire l'elenco

en: Copy _Location
it: Copia _posizione

en: _Remove From List
it: _Rimuovi da elenco

en: _Clear List
it: _Pulisci elenco

en: Show _Private Resources
it: Mostra risorse _private

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: No recently used resource found with URI '%s'
it: Non sono state trovate risorse con l'URI «%s» usate di recente

en: Open '%s'
it: Apre «%s»

en: Unknown item
it: Elemento sconosciuto

en: Unable to find an item with URI '%s'
it: Impossibile trovare un elemento con l'URI «%s»

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
it: Impossibile spostare l'elemento con URI «%s» su «%s»

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
it: Non è stata trovata alcuna applicazione con nome «%s» per l'elemento con URI «%s»

en: Search
it: Ricerca

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
it: S

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
it: D

en: _Show All
it: Mostra _tutto

en: Two finger pinch
it: Chiudi con due dita

en: Two finger stretch
it: Apri con due dita

en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

en: Two finger swipe left
it: Scorri a sinistra con due dita

en: Two finger swipe right
it: Scorri a destra con due dita

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Search Results
it: Cerca risultati

en: Search Shortcuts
it: Cerca scorciatoie

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Provare con un'altra ricerca

en: Unknown error when trying to deserialize %s
it: Errore sconosciuto durante il tentativo di deserializzare %s

en: No deserialize function found for format %s
it: Funzione di deserializzazione per il formato %s non trovata

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
it: Nell'elemento <%s> sono stati trovati sia "id" che "name"

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
it: L'attributo «%s» è stato trovato due volte all'interno dell'elemento <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
it: L'ID «%2$s» dell'elemento <%1$s> non è valido

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
it: L'elemento <%s> non ha gli attributi "id" e "name"

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
it: L'attributo «%s» è ripetuto due volte nell'elemento <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
it: In questo contesto l'attributo «%s» non è valido nell'elemento <%s>

en: Tag "%s" has not been defined.
it: Il tag «%s» non è stato definito.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
it: Trovato tag anonimo. Non è possibile creare altri tag.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
it: Nel buffer non esiste il tag «%s» e non è possibile creare altri tag.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
it: Non è consentito usare l'elemento <%s> dopo <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
it: «%s» non è un tipo di attributo valido

en: "%s" is not a valid attribute name
it: «%s» non è un nome di attributo valido

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
it: Non è possibile convertire «%s» in un valore di tipo «%s» per l'attributo «%s»

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
it: «%s» non è un valore valido per l'attributo «%s»

en: Tag "%s" already defined
it: Il tag «%s» è già definito

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
it: Il tag «%s» ha priorità «%s» non valida

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
it: L'elemento più esterno deve essere <text_view_markup>, non <%s>

en: A <%s> element has already been specified
it: Un elemento <%s> è già stato specificato

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
it: Un elemento <text> non può precedere un elemento <tags>

en: Serialized data is malformed
it: I dati serializzati sono malformati

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
it: I dati serializzati sono malformati. La prima sezione non è GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
it: LRM - Contrassegno _sinistra-destra

en: RLM _Right-to-left mark
it: RLM - Contrassegno _destra-sinistra

en: LRE Left-to-right _embedding
it: LRE - _Inserimento sinistra-destra

en: RLE Right-to-left e_mbedding
it: RLE - I_nserimento destra-sinistra

en: LRO Left-to-right _override
it: LRO - _Forza sinistra-destra

en: RLO Right-to-left o_verride
it: RLO - F_orza destra-sinistra

en: PDF _Pop directional formatting
it: PDF - Ca_ttura formattazione direzionale

en: ZWS _Zero width space
it: ZWS - Spa_zio a larghezza nulla

en: ZWJ Zero width _joiner
it: ZWJ - Spazio di _unione a larghezza nulla

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
it: ZWNJ - Spazio non di unione a _larghezza nulla

en: Adjusts the volume
it: Regola il volume

en: Muted
it: Volume escluso

en: Full Volume
it: Volume massimo

en: Move
it: Sposta

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Always on Top
it: Sempre in primo piano

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
it: Usare GTK+ Inspector?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
it: Inspector GTK+ è un debugger interattivo che consente di esplorare e modificare qualsiasi applicazione GTK+. L'utilizzo di questo strumento potrebbe causare la chiusura inaspettata dell'applicazione.

en: Don't show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Activate
it: Attiva

en: State
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Enabled
it: Attivato

en: Parameter Type
it: Tipo di parametro

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
it: È possibile digitare qui qualsiasi regola CSS riconosciuta da GTK+.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
it: È possibile disabilitare temporaneamente questo CSS personalizzato facendo clic sul pulsante «Pausa».

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
it: Le modifiche sono applicate immediatamente e globalmente, per tutta l'applicazione.

en: Saving CSS failed
it: Salvataggio CSS non riuscito

en: Disable this custom CSS
it: Disabilita questo CSS predefinito

en: Save the current CSS
it: Salva il CSS corrente

en: Style Classes
it: Classi di stile

en: CSS Property
it: Proprietà CSS

en: Value
it: Valore

en: Show data
it: Mostra dati

[ctx: GL version]
en: None
it: Nessuna

[ctx: GL vendor]
en: None
it: Nessuno

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
it: Il contesto IM è preimpostato da GTK_IM_MODULE

en: GTK+ Version
it: Versione GTK+

en: GDK Backend
it: Backend GDK

en: Pango Fontmap
it: Mappa caratteri Pango

en: Input Method
it: Metodo di input

en: Application ID
it: ID applicazione

en: Resource Path
it: Percorso risorsa

en: Display
it: Monitor

en: RGBA visual
it: RGBA visuale

en: GL Version
it: Versione GL

en: GL Vendor
it: Vendor GL

[ctx: event phase]
en: None
it: Nessuna

[ctx: event phase]
en: Capture
it: Cattura

[ctx: event phase]
en: Target
it: Obiettivo

en: Unnamed section
it: Sezione senza nome

en: Label
it: Etichetta

en: Action
it: Azione

en: Target
it: Obiettivo

en: Icon
it: Icona

en: Address
it: Indirizzo

en: Reference count
it: Conteggio riferimenti

en: Buildable ID
it: Id compilabile

en: Default Widget
it: Widget predefinito

en: Properties
it: Proprietà

en: Focus Widget
it: Widget focus

en: Mnemonic Label
it: Etichetta mnemonica

en: Request mode
it: Modalità richiesta

en: Allocation
it: Allocazione

en: Clip area
it: Area clip

en: Frame Clock
it: Orologio frame

en: Tick callback
it: Callback tick

en: Frame count
it: Conteggio frame

en: Frame rate
it: Tasso frame

en: Accessible role
it: Ruolo accessibile

en: Accessible name
it: Nome accessibile

en: Accessible description
it: Descrizione accessibile

en: Mapped
it: Mappato

en: Realized
it: Realizzato

en: Is Toplevel
it: Livello principale

en: Child Visible
it: Figlio visibile

en: Object
it: Oggetto

en: Pointer: %p
it: Puntatore: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Object: %p (%s)
it: Oggetto: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
it: Tipo di proprietà non modificabile: %s

en: Attribute mapping
it: Mappatura attributo

en: Model:
it: Modello:

en: Column:
it: Colonna:

[ctx: property name]
en: None
it: Nessuna

en: Defined at: %p (%s)
it: Definito in: %p (%s)

en: inverted
it: invertito

en: bidirectional, inverted
it: bidirezionale, invertito

en: bidirectional
it: bidirezionale

en: Binding:
it: Associazione:

en: Setting:
it: Impostazione:

en: Source:
it: Origine:

en: Reset
it: Azzera

en: Theme
it: Tema

en: Property
it: Proprietà

en: Type
it: Tipo

en: Attribute
it: Attributo

en: Defined At
it: Definito in

en: Path
it: Percorso

en: Count
it: Conteggio

en: Size
it: Dimensione

en: Name:
it: Nome:

en: Type:
it: Tipo:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Selector
it: Selettore

en: Yes
it: Sì

en: Signal
it: Segnale

en: Connected
it: Collegato

en: Ignore hidden
it: Ignora nascosti

en: Mode
it: Modalità

[ctx: sizegroup mode]
en: None
it: Nessuna

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
it: Verticale

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
it: Entrambe

en: GLib must be configured with --enable-debug
it: GLib deve essere configurato con --enable-debug

en: Self 1
it: Proprio 1

en: Cumulative 1
it: Cumulativo 1

en: Self 2
it: Proprio 2

en: Cumulative 2
it: Cumulativo 2

en: Self
it: Proprio

en: Cumulative
it: Cumulativo

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
it: Abilita statistiche con GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
it: Il tema è preimpostato da GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
it: Il backend non supporta la riduzione delle finestre

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
it: L'impostazione è preimpostata da GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
it: Non configurabile durante l'esecuzione.
    Usare GDK_GL=always or GDK_GL=disabled

en: GL rendering is disabled
it: Resa video GL disabilitata

en: GTK+ Theme
it: Tema GTK+

en: Dark Variant
it: Variante scura

en: Cursor Theme
it: Tema cursore

en: Cursor Size
it: Dimensione cursore

en: Icon Theme
it: Tema icone

en: Font Scale
it: Scala del carattere

en: Text Direction
it: Direzione del testo

en: Left-to-Right
it: Sinistra-destra

en: Right-to-Left
it: Destra-sinistra

en: Window scaling
it: Riduzione finestra

en: Animations
it: Animazioni

en: Slowdown
it: Rallentamento

en: Rendering Mode
it: Modalità di resa

en: Similar
it: Simile

en: Recording
it: Registrazione

en: Show Graphic Updates
it: Mostra aggiornamenti grafici

en: Show Baselines
it: Mostra baseline

en: Show Layout Borders
it: Mostra bordi disposizione

en: Show Pixel Cache
it: Mostra cache pixel

en: Show Widget Resizes
it: Mostra ridimensionamento widget

en: Simulate touchscreen
it: Simula touchscreen

en: GL Rendering
it: Resa GL

en: When needed
it: Quando necessario

en: Always
it: Sempre

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Software GL
it: GL software

en: Software Surfaces
it: Superfici software

en: Texture Rectangle Extension
it: Estensione texture rettangolo

en: Select an Object
it: Seleziona un oggetto

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: Show all Objects
it: Mostra tutti gli oggetti

en: Collect Statistics
it: Raccogli statistiche

en: Show all Resources
it: Mostra tutte le risorse

en: Trace signal emissions on this object
it: Tracciare i segnali emessi su questo oggetto

en: Clear log
it: Pulisci registro

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Signals
it: Segnali

en: Child Properties
it: Proprietà figlie

en: Class Hierarchy
it: Gerarchia classe

en: CSS Selector
it: Selettore CSS

en: CSS nodes
it: Nodi CSS

en: Size Groups
it: Dimensione gruppi

en: Data
it: Dati

en: Actions
it: Azioni

en: Gestures
it: Gesti

en: Magnifier
it: Ingranditore

en: Objects
it: Oggetti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Resources
it: Risorse

en: Visual
it: Visuale

en: General
it: Generale

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
it: Accesso a tutte le alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
it: Forme sopra la base

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
it: Posizionamento glifo sopra la base

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
it: Sostituzioni sopra la base

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
it: Frazioni alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
it: Akhand

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
it: Forme sotto la base

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
it: Posizionamento glifo sotto la base

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
it: Sostituzioni sotto la base

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
it: Alternative contestuali

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
it: Forme sensibili alle maiuscole e minuscole

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
it: Composizione/Scomposizione del glifo

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
it: Forma coniugata dopo ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
it: Forme congiunte

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
it: Legature contestuali

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
it: Punteggiatura CJK centrata

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
it: Spaziatura per tutto maiuscolo

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
it: Svolazzo tipografico

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
it: Posizionamento scrittura corsiva

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
it: Maiuscoletto da maiuscolo (petite)

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
it: Maiuscoletto da maiuscolo (small)

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
it: Distanze

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
it: Legature a discrezione dell'utente

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
it: Denominatori

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
it: Forme senza punto

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
it: Forme esperte

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
it: Alternative al glifo finale di una riga

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
it: Forme a fine parola #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
it: Forme a fine parola #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
it: Forme a fine parola

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
it: Forme di accenti appiattiti

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
it: Frazioni

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
it: Larghezza piena

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
it: Mezze forme

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
it: Forme alante

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
it: Mezze larghezze alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
it: Forme storiche

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
it: Alternative kana orizzontali

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
it: Legature storiche

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
it: Forme hojo kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
it: Mezze larghezze

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
it: Forme iniziali

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
it: Forme isolate

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
it: Corsivo

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
it: Alternative di allineamento

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
it: Forme JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
it: Forme JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
it: Forme JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
it: Forme JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
it: Margini sinistri

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
it: Legature standard

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
it: Forme iniziali jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
it: Figure allineate

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
it: Forme localizzate

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
it: Alternative sinistra-destra

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
it: Forme rispecchiate sinistra-destra

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
it: Posizionamento del glifo

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
it: Forme mediane #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
it: Forme mediane

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
it: Greco per la matematica

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
it: Posizionamento interpunzione con interpunzione

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
it: Posizionamento interpunzione con sostituzione

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
it: Forme di annotazione alternative

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
it: Forme kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
it: Forme nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
it: Numeratori

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
it: Figure vecchio stile

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
it: Margini ottici

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
it: Ordinali

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
it: Ornamenti

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
it: Larghezze proporzionali alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
it: Maiuscoletti (petite)

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
it: Kana proporzionale

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
it: Figure proporzionali

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
it: Forme pre-base

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
it: Sostituzioni pre-base

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
it: Forme post-base

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
it: Sostituzioni post-base

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
it: Larghezze proporzionali

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
it: Quarti di larghezze

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
it: Casuale

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
it: Alternative contestuali richieste

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
it: Forme rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
it: Legature richieste

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
it: Forme reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
it: Margini destri

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
it: Alternative destra-sinistra

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
it: Forme rispecchiate destra-sinistra

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
it: Forme notazione ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
it: Alternative richieste

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
it: Alternative stilistiche

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
it: Inferiori scientifici

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
it: Dimensione ottica

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
it: Maiuscoletti (small)

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
it: Forme semplificate

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
it: Insieme stilistico 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
it: Insieme stilistico 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
it: Insieme stilistico 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
it: Insieme stilistico 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
it: Insieme stilistico 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
it: Insieme stilistico 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
it: Insieme stilistico 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
it: Insieme stilistico 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
it: Insieme stilistico 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
it: Insieme stilistico 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
it: Insieme stilistico 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
it: Insieme stilistico 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
it: Insieme stilistico 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
it: Insieme stilistico 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
it: Insieme stilistico 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
it: Insieme stilistico 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
it: Insieme stilistico 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
it: Insieme stilistico 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
it: Insieme stilistico 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
it: Insieme stilistico 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
it: Alternative stile scrittura matematica

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
it: Decomposizione glifo allungato

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
it: Pedice

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
it: Apice

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
it: Svolazzo

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
it: Titolazione

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
it: Forme finali jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
it: Forme tradizionali per nomi propri

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
it: Figure tabulari

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
it: Forme tradizionali

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
it: Terzi di larghezze

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
it: Dimensione unica

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
it: Metriche verticali alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
it: Varianti vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
it: Scrittura verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
it: Mezze metriche verticali alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
it: Forme vocali jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
it: Alternative kana verticali

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
it: Kerning verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
it: Metriche verticali proporzionali alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
it: Alternative verticali e rotazione

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
it: Alternative verticali per la rotazione

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
it: Zero barrato

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
it: A4 Tabulato

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
it: Busta DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
it: Busta Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
it: Busta Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
it: Busta Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
it: Busta Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
it: hagaki (cartolina)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
it: Busta kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
it: Busta kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
it: Busta kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
it: Busta kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
it: Busta kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
it: Busta kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
it: Busta kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
it: oufuku (cartolina di risposta)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
it: Busta you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
it: Busta you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
it: Busta 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
it: Busta 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
it: Busta 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
it: Busta 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
it: Busta 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
it: Busta a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
it: Busta c5

[ctx: paper size]
en: European edp
it: edp Europeo

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
it: Modulo continuo Europeo

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
it: Modulo continuo US

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
it: Modulo continuo legal tedesco

[ctx: paper size]
en: Government Legal
it: Legal ministeriale

[ctx: paper size]
en: Government Letter
it: Letter ministeriale

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
it: Bigliettino 3″×5″

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
it: Bigliettino 4″×6″ (cartolina)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
it: Bigliettino 4″×6″ ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
it: Bigliettino 5″×8″

[ctx: paper size]
en: Invoice
it: Fattura

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
it: Busta Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
it: Busta #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
it: Busta #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
it: Busta #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
it: Busta #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
it: Busta #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
it: Busta personale

[ctx: paper size]
en: Wide Format
it: Formato largo

[ctx: paper size]
en: Photo L
it: Foto L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
it: Busta invito

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
it: Busta italiana

[ctx: paper size]
en: Large Photo
it: Foto grande

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
it: Foto media

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
it: Busta Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
it: Foto piccola

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
it: Foto larga

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
it: Busta prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
it: Busta prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
it: Busta prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
it: Busta prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
it: Busta prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
it: Busta prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
it: Busta prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
it: Busta prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
it: Busta prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
it: Busta prc9

[ctx: Script]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: Script]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: Script]
en: Coptic
it: Copto

[ctx: Script]
en: Cyrillic
it: Cirillico

[ctx: Script]
en: Ethiopic
it: Etiope

[ctx: Script]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: Script]
en: Gothic
it: Gotico

[ctx: Script]
en: Greek
it: Greco

[ctx: Script]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: Script]
en: Latin
it: Latino

[ctx: Script]
en: Mongolian
it: Mongolo

[ctx: Script]
en: Old Italic
it: Corsivo antico

[ctx: Script]
en: Runic
it: Runico

[ctx: Script]
en: Sinhala
it: Sinhalese

[ctx: Script]
en: Syriac
it: Siriano

[ctx: Script]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
it: Canadese aborigeno

[ctx: Script]
en: Cypriot
it: Cipriota

[ctx: Script]
en: Linear B
it: Lineare B

[ctx: Script]
en: Tai Le
it: Tai le

[ctx: Script]
en: Ugaritic
it: Ugaritico

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
it: Nuovo tai lue

[ctx: Script]
en: Glagolitic
it: Glagolitico

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
it: Syloti nagri

[ctx: Script]
en: Old Persian
it: Persiano antico

[ctx: Script]
en: Unknown
it: Sconosciuta

[ctx: Script]
en: Cuneiform
it: Cuneiforme

[ctx: Script]
en: Phoenician
it: Fenicio

[ctx: Script]
en: Kayah Li
it: Kayah li

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
it: Ol chiki

[ctx: Script]
en: Carian
it: Cario

[ctx: Script]
en: Lycian
it: Licio

[ctx: Script]
en: Lydian
it: Lidio

[ctx: Script]
en: Avestan
it: Avestico

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
it: Geroglifici egiziani

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
it: Aramaico imperiale

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
it: Iscrizioni pahlavi

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
it: Iscrizioni parthian

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
it: Meetei mayek

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
it: Arabo meridionale antico

[ctx: Script]
en: Old Turkic
it: Turco antico

[ctx: Script]
en: Samaritan
it: Samaritano

[ctx: Script]
en: Mandaic
it: Mandaico

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
it: Meroitico corsivo

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
it: Geroglifici meroitici

[ctx: Script]
en: Sora Sompeng
it: Sora sompeng

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
it: Albanese caucasico

[ctx: Script]
en: Linear A
it: Lineare A

[ctx: Script]
en: Manichaean
it: Manicheo

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
it: Mende kikakui

[ctx: Script]
en: Nabataean
it: Nabateo

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
it: Arabo settentrionale antico

[ctx: Script]
en: Old Permic
it: Permiano antico

[ctx: Script]
en: Palmyrene
it: Palmireno

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
it: Salmi Pahlavi

[ctx: Script]
en: Warang Citi
it: Citi warang

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
it: Geroglifici anatolici

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
it: Ungherese antico

[ctx: Script]
en: Signwriting
it: Lingua dei segni

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
it: Masaram gondi

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
it: Zanabazar quadrato

en: About
it: Informazioni

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: _View All Applications
it: _Visualizza tutte le applicazioni

en: _Find New Applications
it: Tr_ova nuove applicazioni

en: No applications found.
it: Non è stata trovata alcuna applicazione.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
it: Preferenze

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
it: Servizi

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
it: Nascondi %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
it: Nascondi altro

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
it: Mostra tutto

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
it: Esci da %s

en: _Next
it: _Successivo

en: _Back
it: _Indietro

en: _Finish
it: _Termina

en: Select a Color
it: Seleziona una colore

en: Pick a color from the screen
it: Prendere un colore dallo schermo

en: Color Name
it: Nome colore

en: Hue
it: Tonalità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Smileys & People
it: Faccine e persone

en: Body & Clothing
it: Corpo e vestiti

en: Animals & Nature
it: Animali e natura

en: Food & Drink
it: Cibo e bevande

en: Travel & Places
it: Viaggi e luoghi

en: Activities
it: Attività

[ctx: emoji category]
en: Objects
it: Oggetti

en: Symbols
it: Simboli

en: Flags
it: Bandiere

en: File Chooser Widget
it: Widget scelta file

en: Places
it: Risorse

en: Browse Header Revealer
it: Esplora rivelatore intestazioni

en: Browse Header Stack
it: Esplora stack intestazioni

en: PathBar Layer
it: Livello barra percorso

en: Location Layer
it: Livello posizione

en: Search Layer
it: Livello ricerca

en: Files
it: File

en: Remote location — only searching the current folder
it: Posizione remota — Ricerca solo nella cartella attuale

en: Folder Name
it: Nome cartella

en: _Create
it: _Crea

en: Select Font
it: Selezione carattere

en: Search font name
it: Cerca nome tipo carattere

en: Font Family
it: Famiglia carattere

en: Preview text
it: Testo di anteprima

en: No Fonts Found
it: Nessun carattere trovato

en: _Format for:
it: _Formato per:

en: _Paper size:
it: _Dimensione carta:

en: _Orientation:
it: _Orientamento:

en: Portrait
it: Verticale

en: Reverse portrait
it: Verticale invertito

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Reverse landscape
it: Orizzontale invertito

en: Down Path
it: Giù nel percorso

en: Up Path
it: Su nel percorso

en: Server Addresses
it: Indirizzo server

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
it: Gli indirizzi dei server sono composti da un prefisso per il protocollo e da un indirizzo:

en: Available Protocols
it: Protocolli disponibili

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
it: Nessun server recente trovato

en: Recent Servers
it: Server recenti

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Connect to _Server
it: Connetti al _server

en: Enter server address…
it: Inserire indirizzo server…

en: Printer
it: Stampante

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
it: Stato

en: Range
it: Intervallo

en: _All Pages
it: _Tutte le pagine

en: C_urrent Page
it: P_agina corrente

en: Se_lection
it: _Selezione

en: Pag_es:
it: Pagin_e:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
it: Specificare uno o più intervalli di pagine,
    per esempio: 1-3, 7, 11

en: Pages
it: Pagine

en: Copies
it: Copie

en: Copie_s:
it: _Copie:

en: C_ollate
it: _Raggruppa

en: _Reverse
it: _Ordine inverso

en: Layout
it: Impaginazione

en: T_wo-sided:
it: _Fronte-retro:

en: Pages per _side:
it: P_agine per facciata:

en: Page or_dering:
it: _Ordinamento pagine:

en: _Only print:
it: _Stampare solo:

en: All sheets
it: Tutte le pagine

en: Even sheets
it: Pagine pari

en: Odd sheets
it: Pagine dispari

en: Sc_ale:
it: S_cala:

en: Paper
it: Carta

en: Paper _type:
it: _Tipo di carta:

en: Paper _source:
it: So_rgente carta:

en: Output t_ray:
it: Cassetto di _uscita:

en: Or_ientation:
it: Or_ientamento:

en: Job Details
it: Dettagli lavoro

en: Pri_ority:
it: Pri_orità:

en: _Billing info:
it: In_formazioni fatturazione:

en: Print Document
it: Stampa documento

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
it: Ad_esso

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
it: _Alle:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
it: Specificare l'ora della stampa,
     per esempio 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm

en: Time of print
it: Ora di stampa

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
it: _In attesa

en: Hold the job until it is explicitly released
it: Trattenere il lavoro finché non è esplicitamente rilasciato

en: Add Cover Page
it: Aggiungi pagina di copertina

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
it: P_rima:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
it: _Dopo:

en: Job
it: Lavoro

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
it: Qualità immagine

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
it: Colore

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
it: Finitura

en: Advanced
it: Avanzate

en: Some of the settings in the dialog conflict
it: Alcune impostazioni nella finestra di dialogo sono in conflitto

en: Select which type of documents are shown
it: Seleziona i tipi di documento da visualizzare

en: Turns volume up or down
it: Abbassa o alza il volume

en: Volume Up
it: Alza volume

en: Increases the volume
it: Incrementa il volume

en: Volume Down
it: Abbassa volume

en: Decreases the volume
it: Decrementa il volume

en: Failed to write header
it: Scrittura intestazione non riuscita

en: Failed to write hash table
it: Scrittura tabella hash non riuscita

en: Failed to write folder index
it: Scrittura indice della cartella non riuscita

en: Failed to rewrite header
it: Riscrittura intestazione non riuscita

en: Failed to open file %s : %s
it: Apertura del file «%s» non riuscita: %s

en: Failed to write cache file: %s
it: Scrittura file di cache non riuscita: %s

en: The generated cache was invalid.
it: La cache generata era non valida.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
it: Impossibile rinominare %s in %s: %s quindi viene rimosso %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
it: Impossibile rinominare %s in %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
it: Impossibile rinominare %s nuovamente in %s: %s

en: Cache file created successfully.
it: File di cache creato con successo.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
it: Sovrascrive una cache esistente, anche se aggiornata

en: Don't check for the existence of index.theme
it: Non controlla se esiste index.theme

en: Don't include image data in the cache
it: Non include i dati dell'immagine nella cache

en: Include image data in the cache
it: Include i dati dell'immagine nella cache

en: Output a C header file
it: Genera un header file C

en: Turn off verbose output
it: Disabilita l'output dettagliato

en: Validate existing icon cache
it: Convalida una cache di icone esistente

en: File not found: %s
it: File non trovato: %s

en: Not a valid icon cache: %s
it: Non è una cache di icone valida: %s

en: No theme index file.
it: Nessun file indice di tema.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
it: File indice del tema non presente in «%s».
    Per creare una cache delle icone in questa posizione, utilizzare --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
it: Amarico (EZ+)

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
it: Cirillico (traslitterato)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
it: Inuktitut (traslitterato)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
it: Pressione multipla

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
it: Tigrino-Eritreo (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
it: Tigrino-Etiopico (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
it: Vietnamita (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
it: Metodo di input X

en: Username:
it: Nome utente:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
it: È richiesto autenticarsi per stampare il documento «%s» sulla stampante %s

en: Authentication is required to print a document on %s
it: È richiesto autenticarsi per stampare un documento su %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
it: È richiesto autenticarsi per ottenere gli attributi del lavoro «%s»

en: Authentication is required to get attributes of a job
it: È richiesto autenticarsi per ottenere gli attributi di un lavoro

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
it: È richiesto autenticarsi per ottenere gli attributi della stampante %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
it: È richiesto autenticarsi per ottenere gli attributi di una stampante

en: Authentication is required to get default printer of %s
it: È richiesto autenticarsi per ottenere la stampante predefinita di %s

en: Authentication is required to get printers from %s
it: È richiesto autenticarsi per ottenere le stampanti da %s

en: Authentication is required to get a file from %s
it: È richiesto autenticarsi per ottenere un file da %s

en: Authentication is required on %s
it: È richiesto autenticarsi su %s

en: Domain:
it: Dominio:

en: Authentication is required to print document “%s”
it: È richiesto autenticarsi per stampare il documento «%s»

en: Authentication is required to print this document on printer %s
it: È richiesto autenticarsi per stampare questo documento sulla stampante %s

en: Authentication is required to print this document
it: È richiesto autenticarsi per stampare questo documento

en: Printer “%s” is low on toner.
it: Toner in esaurimento sulla stampante «%s».

en: Printer “%s” has no toner left.
it: Toner esaurito sulla stampante «%s».

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
it: Developer in esaurimento sulla stampante «%s».

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
it: Developer esaurito sulla stampante «%s».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
it: Almeno una fornitura toner in esaurimento sulla stampante «%s».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
it: Almeno una fornitura toner esaurita sulla stampante «%s».

en: The cover is open on printer “%s”.
it: Il coperchio della stampante «%s» è aperto.

en: The door is open on printer “%s”.
it: Lo sportello della stampante «%s» è aperto.

en: Printer “%s” is low on paper.
it: Carta in esaurimento sulla stampante «%s».

en: Printer “%s” is out of paper.
it: Carta esaurita sulla stampante «%s».

en: Printer “%s” is currently offline.
it: La stampante «%s» è attualmente fuori rete.

en: There is a problem on printer “%s”.
it: C'è un problema sulla stampante «%s».

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
it: In pausa; lavori rifiutati

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
it: Lavori rifiutati

[ctx: printing option]
en: Two Sided
it: Fronte-retro

[ctx: printing option]
en: Paper Type
it: Tipo di carta

[ctx: printing option]
en: Paper Source
it: Sorgente carta

[ctx: printing option]
en: Output Tray
it: Cassetto di uscita

[ctx: printing option]
en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
it: Pre-filtraggio GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
it: Singola facciata

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
it: Bordo lungo (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
it: Bordo corto (flip)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
it: Selezione automatica

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
it: Impostazioni predefinite stampante

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
it: Includere solo i caratteri GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
it: Convertire a PS livello 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
it: Convertire a PS livello 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
it: Nessun pre-filtraggio

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: sides]
en: One Sided
it: Singola facciata

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
it: Bordo lungo (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
it: Bordo corto (flip)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
it: Vassoio superiore

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
it: Vassoio centrale

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
it: Vassoio inferiore

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
it: Vassoio laterale

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
it: Vassoio di sinistra

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
it: Vassoio di destra

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
it: Vassoio centrale

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
it: Vassoio posteriore

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
it: Vassoio faccia in sù

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
it: Vassoio faccia in giù

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
it: Vassoio ad alta capacità

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
it: Fascicolatore %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
it: Casella di posta %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
it: Mia casella di posta

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
it: Vassoio %d

en: Printer Default
it: Impostazioni predefinite stampante

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
it: Urgente

en: High
it: Alta

en: Medium
it: Media

en: Low
it: Bassa

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
it: Priorità lavoro

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
it: Informazioni fatturazione

[ctx: cover page]
en: None
it: Nessuna

[ctx: cover page]
en: Classified
it: Classificato

[ctx: cover page]
en: Confidential
it: Confidenziale

[ctx: cover page]
en: Secret
it: Segreto

[ctx: cover page]
en: Top Secret
it: Massima segretezza

[ctx: cover page]
en: Unclassified
it: Non classificato

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
it: Pagine per foglio

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
it: Ordinamento pagine

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
it: Prima

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
it: Dopo

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
it: Stampa

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
it: Stampa alle

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
it: Personalizzato %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
it: Profilo stampante

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
it: Non disponibile

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
it: Gestione colori non disponibile

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
it: Nessun profilo disponibile

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
it: Profilo non specificato

en: Print to File
it: Stampa su file

en: Postscript
it: PostScript

en: Pages per _sheet:
it: Pagine per _foglio:

en: _Output format
it: Formato di _output

en: Print to LPR
it: Stampa su LPR

en: Pages Per Sheet
it: Pagine per foglio

en: Command Line
it: Riga di comando

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
it: stampante scollegata

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
it: pronta per stampare

note: SUN_BRANDING
en: processing job
it: elaborazione lavoro

note: SUN_BRANDING
en: paused
it: in pausa

note: SUN_BRANDING
en: unknown
it: sconosciuto

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
it: output-prova.%s

en: Print to Test Printer
it: Stampa su stampante di prova
