gtk - en to pl translation catalogue (1531 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
pl: Nieobsługiwany typ ekranu Broadway: %s

en: Error parsing option --gdk-debug
pl: Błąd podczas przetwarzania opcji --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
pl: Błąd podczas przetwarzania opcji --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
pl: Klasa programu używana przez menedżer okien

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
pl: KLASA

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
pl: Nazwa programu używana przez menedżer okien

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
pl: NAZWA

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
pl: Używany ekran X

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
pl: EKRAN

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
pl: Ustawione znaczniki debugowania biblioteki GDK

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
pl: ZNACZNIKI

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
pl: Wyczyszczone znaczniki debugowania biblioteki GDK

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
pl: Obsługa GL została wyłączona przez zmienną GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
pl: Bieżący mechanizm nie obsługuje OpenGL

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
pl: Backspace

[ctx: keyboard label]
en: Return
pl: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
pl: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
pl: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Escape
pl: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
pl: Klawisz Multi

[ctx: keyboard label]
en: Left
pl: W lewo

[ctx: keyboard label]
en: Up
pl: W górę

[ctx: keyboard label]
en: Right
pl: W prawo

[ctx: keyboard label]
en: Down
pl: W dół

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
pl: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
pl: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
pl: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
pl: Spacja na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
pl: Tab na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
pl: Enter na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
pl: Home na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
pl: W lewo na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
pl: W górę na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
pl: W prawo na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
pl: W dół na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
pl: Page Up na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
pl: Poprzedni na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
pl: Page Down na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
pl: Następny na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
pl: End na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
pl: Begin na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
pl: Insert na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
pl: Delete na klawiaturze numerycznej

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
pl: Jasność ekranu w górę

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
pl: Jasność ekranu w dół

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
pl: Jasność klawiatury w górę

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
pl: Jasność klawiatury w dół

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
pl: Wyciszenie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
pl: Wyciszenie mikrofonu

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
pl: Zmniejszenie głośności

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
pl: Zwiększenie głośności

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
pl: Odtworzenie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
pl: Zatrzymanie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
pl: Następny utwór

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
pl: Poprzedni utwór

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
pl: Nagrywanie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
pl: Wstrzymanie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
pl: Przewinięcie dźwięku

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
pl: Uruchomienie odtwarzacza multimediów

[ctx: keyboard label]
en: Eject
pl: Wysunięcie

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
pl: Menedżer plików

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
pl: Kalkulator

[ctx: keyboard label]
en: Mail
pl: Poczta

[ctx: keyboard label]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: keyboard label]
en: Tools
pl: Narzędzia

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
pl: Wygaszacz ekranu

[ctx: keyboard label]
en: Battery
pl: Akumulator

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
pl: Uruchomienie pierwszego programu

[ctx: keyboard label]
en: Forward
pl: Dalej

[ctx: keyboard label]
en: Back
pl: Wstecz

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
pl: Uśpienie

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
pl: Hibernacja

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
pl: Wi-Fi

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
pl: Kamera internetowa

[ctx: keyboard label]
en: Display
pl: Ekran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
pl: Przełączenie panelu dotykowego

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
pl: Przebudzenie

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
pl: Uśpienie

en: Unable to create a GL pixel format
pl: Nie można utworzyć formatu pikseli GL

en: Unable to create a GL context
pl: Nie można utworzyć kontekstu GL

en: No available configurations for the given pixel format
pl: Brak dostępnych konfiguracji dla podanego formatu pikseli

en: No GL implementation is available
pl: Brak dostępnej implementacji GL

en: Core GL is not available on EGL implementation
pl: GL „Core” nie jest dostępne w implementacji EGL

en: Starting %s
pl: Uruchamianie „%s”

en: Opening %s
pl: Otwieranie „%s”

en: Opening %d Item | Opening %d Items
pl[0]: Otwieranie %d elementu
pl[1]: Otwieranie %d elementów
pl[2]: Otwieranie %d elementów

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
pl: Brak dostępnych konfiguracji dla podanego formatu pikseli RGBA

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
pl: Przełącza komórkę

[ctx: Action name]
en: Toggle
pl: Przełączenie

[ctx: Action name]
en: Click
pl: Kliknięcie

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
pl: Klika przycisk

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
pl: Rozwinięcie lub zwinięcie

[ctx: Action name]
en: Edit
pl: Edycja

[ctx: Action name]
en: Activate
pl: Aktywacja

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
pl: Rozwija lub zwija rząd w widoku drzewa zawierającym tę komórkę

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
pl: Tworzy widżet, w którym zawartość komórki może być modyfikowana

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
pl: Aktywuje komórkę

[ctx: Action name]
en: Select
pl: Wybór

[ctx: Action name]
en: Customize
pl: Dostosowanie

[ctx: Action description]
en: Selects the color
pl: Wybiera kolor

[ctx: Action description]
en: Activates the color
pl: Aktywuje kolor

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
pl: Dostosowuje kolor

[ctx: Action name]
en: Press
pl: Naciśnięcie

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
pl: Naciska pole rozwijane

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
pl: Aktywuje wpis

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
pl: Aktywuje rozwijanie

[ctx: Action name]
en: Show location
pl: Wyświetlenie położenia

[ctx: Action description]
en: Show the File Chooser's Location text field
pl: Wyświetla pole tekstowe położenia w oknie wyboru pliku

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
pl: _O programie

[ctx: Stock label]
en: _Add
pl: _Dodaj

[ctx: Stock label]
en: _Bold
pl: Pogru_bienie

[ctx: Stock label]
en: _Clear
pl: Wy_czyść

[ctx: Stock label]
en: _Close
pl: Za_mknij

en: Minimize
pl: Zminimalizuj

en: Maximize
pl: Zmaksymalizuj

en: Restore
pl: Przywróć

[ctx: Stock label]
en: _Copy
pl: S_kopiuj

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
pl: _Wytnij

[ctx: Stock label]
en: _Delete
pl: _Usuń

[ctx: Stock label]
en: Error
pl: Błąd

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
pl: Informacja

[ctx: Stock label]
en: Question
pl: Pytanie

[ctx: Stock label]
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

[ctx: Stock label]
en: _Execute
pl: _Wykonaj

[ctx: Stock label]
en: _File
pl: _Plik

[ctx: Stock label]
en: _Find
pl: _Znajdź

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
pl: Zn_ajdź i zastąp

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
pl: _Dyskietka

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
pl: _Pełny ekran

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
pl: _Dół

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
pl: _Pierwsza

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
pl: _Ostatnia

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
pl: _Góra

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
pl: _Wstecz

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
pl: W _dół

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
pl: _Dalej

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
pl: W _górę

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
pl: Dy_sk twardy

[ctx: Stock label]
en: _Help
pl: Pomo_c

[ctx: Stock label]
en: _Home
pl: P_oczątek

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
pl: Zwiększ wcięcie

[ctx: Stock label]
en: _Italic
pl: Pochy_lenie

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
pl: Prz_ejdź do

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
pl: _Wyśrodkowanie

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
pl: Wyj_ustowanie

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
pl: Justowanie do _lewej

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
pl: Justowanie do p_rawej

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
pl: _Opuść pełny ekran

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
pl: _Naprzód

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
pl: _Następny

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
pl: _Wstrzymaj

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
pl: _Odtwarzaj

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
pl: _Poprzedni

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
pl: Nag_raj

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
pl: _Wstecz

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
pl: _Zatrzymaj

[ctx: Stock label]
en: _Network
pl: S_ieć

[ctx: Stock label]
en: _New
pl: _Nowy

[ctx: Stock label]
en: _Open
pl: _Otwórz

[ctx: Stock label]
en: _Paste
pl: Wk_lej

[ctx: Stock label]
en: _Print
pl: Wy_drukuj

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
pl: Podgląd _wydruku

[ctx: Stock label]
en: _Properties
pl: _Właściwości

[ctx: Stock label]
en: _Quit
pl: Za_kończ

[ctx: Stock label]
en: _Redo
pl: P_onów

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
pl: _Odśwież

[ctx: Stock label]
en: _Remove
pl: _Usuń

[ctx: Stock label]
en: _Revert
pl: _Przywróć

[ctx: Stock label]
en: _Save
pl: _Zapisz

[ctx: Stock label]
en: Save _As
pl: Zapi_sz jako

[ctx: Stock label]
en: Select _All
pl: Z_aznacz wszystko

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
pl: _Rosnąco

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
pl: _Malejąco

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
pl: Sprawdź p_isownię

[ctx: Stock label]
en: _Stop
pl: _Zatrzymaj

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
pl: Prz_ekreślenie

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
pl: P_odkreślenie

[ctx: Stock label]
en: _Undo
pl: Cof_nij

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
pl: Zmniejsz wcięcie

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
pl: _Zwykły rozmiar

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
pl: _Dopasowanie

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
pl: Po_większ

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
pl: Po_mniejsz

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
pl: Klika element menu

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
pl: Wysuwa suwak

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
pl: Ukrywa suwak

[ctx: Action name]
en: Popup
pl: Wysunięcie

[ctx: Action name]
en: Dismiss
pl: Ukrycie

en: Provides visual indication of progress
pl: Dostarcza wzrokowy wskaźnik postępu

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
pl: Przełącza przełącznik

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
pl: Proszę wybrać żądany kolor z zewnętrznego pierścienia, a przy użyciu trójkąta wewnątrz wybrać jasność tego koloru.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
pl: Proszę nacisnąć zakraplacz, a następnie dowolny punkt obrazu, aby pobrać z niego kolor.

en: _Hue:
pl: O_dcień:

en: Position on the color wheel.
pl: Położenie na kole kolorów.

en: S_aturation:
pl: N_asycenie:

en: Intensity of the color.
pl: Intensywność koloru.

en: _Value:
pl: _Wartość:

en: Brightness of the color.
pl: Jasność koloru.

en: _Red:
pl: _Czerwony:

en: Amount of red light in the color.
pl: Ilość czerwonego światła w kolorze.

en: _Green:
pl: _Zielony:

en: Amount of green light in the color.
pl: Ilość zielonego światła w kolorze.

en: _Blue:
pl: _Niebieski:

en: Amount of blue light in the color.
pl: Ilość niebieskiego światła w kolorze.

en: Op_acity:
pl: N_ieprzezroczystość:

en: Transparency of the color.
pl: Przezroczystość koloru.

en: Color _name:
pl: Nazwa _koloru:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
pl: Tutaj można wprowadzić szesnastkową wartość koloru (jak w HTML-u) lub po prostu nazwę koloru w języku angielskim, np. „orange”.

en: _Palette:
pl: Pal_eta:

en: Color Wheel
pl: Koło kolorów

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
pl: Poprzednio wybrany kolor, dla porównania z obecnie wybieranym kolorem. Można przeciągnąć ten kolor na jedną z pozycji palety lub wybrać go bezpośrednio poprzez przeciągnięcie go nad kolor sąsiedni.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
pl: Obecnie wybrany kolor. Kolor ten można przeciągnąć na jedną z pozycji palety, aby zachować go na przyszłość.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
pl: Poprzednio wybrany kolor, do porównania z kolorem wybranym obecnie.

en: The color you’ve chosen.
pl: Wybrany kolor.

en: _Save color here
pl: _Zapisz kolor w tym miejscu

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
pl: Proszę nacisnąć ten element palety, aby wybrać go jako bieżący kolor. Aby zmienić ten element, należy przeciągnąć tutaj próbkę koloru lub nacisnąć prawym przyciskiem i wybrać „Zapisz kolor w tym miejscu”.

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Select
pl: _Wybierz

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Color Selection
pl: Wybór koloru

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
pl: aąbcćdeęfghi AĄBCĆDEĘFGHI

en: _Family:
pl: _Rodzina:

en: _Style:
pl: _Styl:

en: Si_ze:
pl: R_ozmiar:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
pl: _Podgląd:

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Font Selection
pl: Wybór czcionki

[ctx: Stock label]
en: _Apply
pl: _Zastosuj

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
pl: _Anuluj

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
pl: P_ołącz

[ctx: Stock label]
en: _Convert
pl: Prze_konwertuj

[ctx: Stock label]
en: _Discard
pl: _Odrzuć

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
pl: _Rozłącz

[ctx: Stock label]
en: _Edit
pl: _Edycja

[ctx: Stock label]
en: _Index
pl: _Indeks

[ctx: Stock label]
en: _Information
pl: _Informacje

[ctx: Stock label]
en: _No
pl: _Nie

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
pl: Poziomo

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
pl: Pionowo

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
pl: Odwrócone poziomo

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
pl: Odwrócone pionowo

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
pl: Ustawienia str_ony

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
pl: P_referencje

[ctx: Stock label]
en: _Color
pl: _Kolor

[ctx: Stock label]
en: _Font
pl: _Czcionka

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
pl: Od_twórz

[ctx: Stock label]
en: _Yes
pl: _Tak

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
pl: Nieoczekiwany znacznik początku „%s” w %d. wierszu i %d. znaku

en: Unexpected character data on line %d char %d
pl: Nieoczekiwane dane znakowe w %d. wierszu i %d. znaku

en: Empty
pl: Pusty

en: Output to this directory instead of cwd
pl: Wyjście do tego katalogu zamiast cwd

en: Invalid size %s
pl: Nieprawidłowy rozmiar %s

en: Can't load file: %s
pl: Nie można wczytać pliku: %s

en: Can't save file %s: %s
pl: Nie można zapisać pliku %s: %s

en: Can't close stream
pl: Nie można zamknąć potoku

en: License
pl: Licencja

en: Custom License
pl: Niestandardowa licencja

en: GNU General Public License, version 2 or later
pl: Powszechna licencja publiczna GNU, wersja 2 lub późniejsza

en: GNU General Public License, version 3 or later
pl: Powszechna licencja publiczna GNU, wersja 3 lub późniejsza

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
pl: Pomniejsza powszechna licencja publiczna GNU, wersja 2.1 lub późniejsza

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
pl: Pomniejsza powszechna licencja publiczna GNU, wersja 3 lub późniejsza

en: BSD 2-Clause License
pl: 2-klauzulowa licencja BSD

en: The MIT License (MIT)
pl: Licencja MIT

en: Artistic License 2.0
pl: Licencja twórcza 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
pl: Powszechna licencja publiczna GNU, tylko w wersji 2

en: GNU General Public License, version 3 only
pl: Powszechna licencja publiczna GNU, tylko w wersji 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
pl: Pomniejsza powszechna licencja publiczna GNU, tylko w wersji 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
pl: Pomniejsza powszechna licencja publiczna GNU, tylko w wersji 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
pl: Powszechna licencja publiczna GNU Affero, wersja 3 lub późniejsza

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
pl: Powszechna licencja publiczna GNU Affero, tylko w wersji 3

en: BSD 3-Clause License
pl: 3-klauzulowa licencja BSD

en: Apache License, Version 2.0
pl: Licencja Apache w wersji 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
pl: Licencja publiczna Mozilli 2.0

en: C_redits
pl: _Zasługi

en: _License
pl: _Licencja

en: _Close
pl: Za_mknij

en: Could not show link
pl: Nie można wyświetlić odnośnika

en: Website
pl: Witryna

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
pl: O programie %s

en: Created by
pl: Program

en: Documented by
pl: Dokumentacja

en: Translated by
pl: Tłumaczenie

en: Artwork by
pl: Grafika

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
pl: Niniejszy program rozpowszechniany jest bez jakiejkolwiek gwarancji.
    Więcej informacji: <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
pl: kl. num.

[ctx: keyboard label]
en: Space
pl: Spacja

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
pl: \

en: Other application…
pl: Inny program…

en: Select Application
pl: Wybór programu

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
pl: Otwieranie pliku „%s”.

en: No applications found for “%s”
pl: Nie odnaleziono programów do otwarcia plików typu „%s”

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
pl: Otwieranie plików typu „%s”.

en: No applications found for “%s” files
pl: Nie odnaleziono programów do otwarcia plików typu „%s”

en: Forget association
pl: Usuń powiązanie

en: Failed to start GNOME Software
pl: Uruchomienie Menedżera oprogramowania GNOME się nie powiodło

en: Default Application
pl: Domyślny program

en: No applications found for “%s”.
pl: Nie odnaleziono programów do otwarcia plików typu „%s”.

en: Recommended Applications
pl: Polecane programy

en: Related Applications
pl: Powiązane programy

en: Other Applications
pl: Inne programy

en: Application
pl: Program

en: %s does not exist in the bookmarks list
pl: „%s” nie istnieje na liście zakładek

en: %s already exists in the bookmarks list
pl: „%s” już istnieje na liście zakładek

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
pl: Element <%s> nie jest dopuszczalny wewnątrz <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
pl: Element <%s> nie jest dopuszczalny jako najwyższy poziom

en: Text may not appear inside <%s>
pl: Tekst nie może pojawiać się wewnątrz <%s>

en: Packing property %s::%s not found
pl: Nie odnaleziono właściwości pakującej %s::%s

en: Cell property %s::%s not found
pl: Nie odnaleziono właściwości komórki %s::%s

en: Property %s::%s not found
pl: Nie odnaleziono właściwości %s::%s

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
pl: Nie można przetworzyć wartości dla %s::%s: %s

en: Can't parse file: %s
pl: Nie można przetworzyć pliku: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
pl: Użycie:
      gtk-builder-tool [POLECENIE] PLIK
    
    Polecenia:
      validate           Sprawdza poprawność pliku
      simplify [OPCJE]   Upraszcza plik
      enumerate          Wyświetla listę wszystkich nazwanych obiektów
      preview [OPCJE]    Wyświetla podgląd pliku
    
    Opcje upraszczania:
      --replace          Zastępuje plik
    
    Opcje podglądu:
      --id=ID            Wyświetla podgląd tylko nazwanego obiektu
      --css=PLIK         Używa stylu z pliku CSS
    
    Wykonuje różne zadania na plikach .ui biblioteki GtkBuilder.

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
pl: calendar:week_start:1

[ctx: year measurement template]
note: Translators:  This is a text measurement template. * Translate it to the widest year text * * If you don't understand this, leave it as "2000"
en: 2000
pl: 8888

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
pl: Wyłączony

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
pl: Nieprawidłowy

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
pl: Nowy skrót…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
pl: %d%%

en: Pick a Color
pl: Wybór koloru

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
pl: Czerwony %d%%, zielony %d%%, niebieski %d%%, alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
pl: Czerwony %d%%, zielony %d%%, niebieski %d%%

en: Color: %s
pl: Kolor: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
pl: Bardzo jasny niebieski

[ctx: Color name]
en: Light Blue
pl: Jasny niebieski

[ctx: Color name]
en: Blue
pl: Niebieski

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
pl: Ciemny niebieski

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
pl: Bardzo ciemny niebieski

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
pl: Bardzo jasny zielony

[ctx: Color name]
en: Light Green
pl: Jasny zielony

[ctx: Color name]
en: Green
pl: Zielony

[ctx: Color name]
en: Dark Green
pl: Ciemny zielony

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
pl: Bardzo ciemny zielony

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
pl: Bardzo jasny żółty

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
pl: Jasny żółty

[ctx: Color name]
en: Yellow
pl: Żółty

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
pl: Ciemny żółty

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
pl: Bardzo ciemny żółty

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
pl: Bardzo jasny pomarańczowy

[ctx: Color name]
en: Light Orange
pl: Jasny pomarańczowy

[ctx: Color name]
en: Orange
pl: Pomarańczowy

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
pl: Ciemny pomarańczowy

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
pl: Bardzo ciemny pomarańczowy

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
pl: Bardzo jasny czerwony

[ctx: Color name]
en: Light Red
pl: Jasny czerwony

[ctx: Color name]
en: Red
pl: Czerwony

[ctx: Color name]
en: Dark Red
pl: Ciemny czerwony

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
pl: Bardzo ciemny czerwony

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
pl: Bardzo jasny fioletowy

[ctx: Color name]
en: Light Purple
pl: Jasny fioletowy

[ctx: Color name]
en: Purple
pl: Fioletowy

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
pl: Ciemny fioletowy

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
pl: Bardzo ciemny fioletowy

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
pl: Bardzo jasny brązowy

[ctx: Color name]
en: Light Brown
pl: Jasny brązowy

[ctx: Color name]
en: Brown
pl: Brązowy

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
pl: Ciemny brązowy

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
pl: Bardzo ciemny brązowy

[ctx: Color name]
en: White
pl: Biały

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
pl: Jasny szary 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
pl: Jasny szary 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
pl: Jasny szary 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
pl: Jasny szary 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
pl: Ciemny szary 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
pl: Ciemny szary 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
pl: Ciemny szary 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
pl: Ciemny szary 4

[ctx: Color name]
en: Black
pl: Czarny

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
pl: Niestandardowy

en: Custom color
pl: Niestandardowy kolor

en: Create a custom color
pl: Tworzy niestandardowy kolor

en: Custom color %d: %s
pl: %d. niestandardowy kolor: %s

en: Color Plane
pl: Składowa koloru

[ctx: Color channel]
en: Hue
pl: Odcień

[ctx: Color channel]
en: Alpha
pl: Alfa

en: C_ustomize
pl: D_ostosuj

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
pl: Zarządzanie niestandardowymi rozmiarami

en: inch
pl: cale

en: Margins from Printer…
pl: Marginesy z drukarki…

en: Custom Size %d
pl: %d. niestandardowy rozmiar

en: _Width:
pl: _Szerokość:

en: _Height:
pl: _Wysokość:

en: Paper Size
pl: Rozmiar papieru

en: _Top:
pl: _Górny:

en: _Bottom:
pl: _Dolny:

en: _Left:
pl: _Lewy:

en: _Right:
pl: _Prawy:

en: Paper Margins
pl: Marginesy papieru

en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: _Copy
pl: S_kopiuj

en: _Paste
pl: Wk_lej

en: _Delete
pl: _Usuń

en: Select _All
pl: Z_aznacz wszystko

en: Insert _Emoji
pl: Wstaw _emoji

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Caps Lock is on
pl: Klawisz Caps Lock jest włączony

en: Insert Emoji
pl: Wstawia emoji

en: Select a File
pl: Wybór pliku

en: Desktop
pl: Pulpit

en: (None)
pl: (Brak)

en: Other…
pl: Inne…

en: _Name
pl: _Nazwa

note: Open item is always present
en: _Open
pl: _Otwórz

en: _Save
pl: _Zapisz

en: Select which types of files are shown
pl: Wybór typów wyświetlanych plików

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
pl: %1$s na %2$s

en: Type name of new folder
pl: Nazwa nowego katalogu

en: The folder could not be created
pl: Nie można utworzyć katalogu

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
pl: Nie można utworzyć katalogu, ponieważ istnieje już plik o tej samej nazwie.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
pl: Proszę użyć innej nazwy dla katalogu lub zmienić nazwę pliku.

en: You need to choose a valid filename.
pl: Należy wybrać prawidłową nazwę pliku.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
pl: Nie można utworzyć pliku w %s, ponieważ nie jest katalogiem

en: Cannot create file as the filename is too long
pl: Nie można utworzyć pliku, ponieważ jego nazwa jest za długa

en: Try using a shorter name.
pl: Proszę spróbować krótszej nazwy.

en: You may only select folders
pl: Można wybierać tylko katalogi

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
pl: Wybrany element nie jest katalogiem, proszę spróbować użyć innego elementu.

en: Invalid file name
pl: Nieprawidłowa nazwa pliku

en: The folder contents could not be displayed
pl: Nie można wyświetlić zawartości katalogu

en: The file could not be deleted
pl: Nie można usunąć pliku

en: The file could not be moved to the Trash
pl: Nie można przenieść pliku do kosza

en: A folder with that name already exists
pl: Katalog o tej nazwie już istnieje

en: A file with that name already exists
pl: Plik o tej nazwie już istnieje

en: A folder cannot be called “.”
pl: Katalog nie może mieć nazwy „.”

en: A file cannot be called “.”
pl: Plik nie może mieć nazwy „.”

en: A folder cannot be called “..”
pl: Katalog nie może mieć nazwy „..”

en: A file cannot be called “..”
pl: Plik nie może mieć nazwy „..”

en: Folder names cannot contain “/”
pl: Nazwy katalogów nie mogą zawierać znaku „/”

en: File names cannot contain “/”
pl: Nazwy plików nie mogą zawierać znaku „/”

en: Folder names should not begin with a space
pl: Nazwy katalogów nie powinny zaczynać się od spacji

en: File names should not begin with a space
pl: Nazwy plików nie powinny zaczynać się od spacji

en: Folder names should not end with a space
pl: Nazwy katalogów nie powinny kończyć się spacją

en: File names should not end with a space
pl: Nazwy plików nie powinny kończyć się spacją

en: Folder names starting with a “.” are hidden
pl: Katalogi z nazwami zaczynającymi się od znaku „.” są ukryte

en: File names starting with a “.” are hidden
pl: Pliki z nazwami zaczynającymi się od znaku „.” są ukryte

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
pl: Na pewno trwale usunąć „%s”?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pl: Jeśli element zostanie usunięty, to zostanie on bezpowrotnie utracony.

en: The file could not be renamed
pl: Nie można zmienić nazwy pliku

en: Could not select file
pl: Nie można wybrać pliku

en: _Visit File
pl: Od_wiedź plik

en: _Open With File Manager
pl: _Otwórz w menedżerze plików

en: _Copy Location
pl: S_kopiuj położenie

en: _Add to Bookmarks
pl: _Dodaj zakładkę

en: _Rename
pl: Z_mień nazwę

en: _Move to Trash
pl: _Przenieś do kosza

en: Show _Hidden Files
pl: _Ukryte pliki

en: Show _Size Column
pl: _Rozmiar

en: Show T_ype Column
pl: _Typ

en: Show _Time
pl: _Czas

en: Sort _Folders before Files
pl: K_atalogi przed plikami

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
pl: Położenie

note: Label
en: _Name:
pl: _Nazwa:

en: Searching in %s
pl: Wyszukiwanie w „%s”

en: Searching
pl: Wyszukiwanie

en: Enter location
pl: Proszę wprowadzić położenie

en: Enter location or URL
pl: Proszę wprowadzić położenie lub adres URL

en: Modified
pl: Modyfikacja

en: Could not read the contents of %s
pl: Nie można odczytać zawartości „%s”

en: Could not read the contents of the folder
pl: Nie można odczytać zawartości katalogu

en: %H:%M
pl: %H∶%M

en: %l:%M %p
pl: %l∶%M %p

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: %-e %b
pl: %-d %b

en: %-e %b %Y
pl: %-d %b %Y

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Font
pl: Czcionka

en: Image
pl: Obraz

en: Archive
pl: Archiwum

en: Markup
pl: Hipertekst

en: Text
pl: Tekst

en: Video
pl: Wideo

en: Contacts
pl: Kontakty

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Document
pl: Dokument

en: Presentation
pl: Prezentacja

en: Spreadsheet
pl: Arkusz kalkulacyjny

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Home
pl: Katalog domowy

en: Cannot change to folder because it is not local
pl: Nie można przejść do katalogu, ponieważ nie jest on lokalny

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
pl: Plik o nazwie „%s” już istnieje. Zastąpić go?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
pl: Plik już istnieje w „%s”. Zastąpienie go spowoduje nadpisanie jego zawartości.

en: _Replace
pl: _Zastąp

en: You do not have access to the specified folder.
pl: Brak dostępu do podanego katalogu.

en: Could not send the search request
pl: Nie można wysłać żądania wyszukiwania

en: Accessed
pl: Dostęp

en: Create Folder
pl: Tworzy katalog

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
pl: System plików

en: Pick a Font
pl: Wybór czcionki

[ctx: font]
en: None
pl: Brak

en: Width
pl: Szerokość

en: Weight
pl: Waga

en: Italic
pl: Pochylenie

en: Slant
pl: Nachylenie

en: Optical Size
pl: Rozmiar wizualny

en: Default
pl: Domyślne

en: Ligatures
pl: Ligatury

en: Letter Case
pl: Wielkość liter

en: Number Case
pl: Wielkość cyfr

en: Number Spacing
pl: Odstępy cyfr

en: Number Formatting
pl: Formatowanie cyfr

en: Character Variants
pl: Warianty znaku

en: OpenGL context creation failed
pl: Utworzenie kontekstu OpenGL się nie powiodło

en: Application menu
pl: Menu programu

en: Close
pl: Zamknij

en: Icon '%s' not present in theme %s
pl: Brak ikony „%s” w motywie %s

en: Failed to load icon
pl: Wczytanie ikony się nie powiodło

[ctx: input method menu]
en: Simple
pl: Prosta

[ctx: input method menu]
en: None
pl: Brak

[ctx: input method menu]
en: System
pl: Systemowa

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
pl: Systemowa (%s)

en: Information
pl: Informacja

en: Question
pl: Pytanie

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Error
pl: Błąd

note: Open Link
en: _Open Link
pl: _Otwórz odnośnik

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
pl: S_kopiuj adres odnośnika

en: Show program version
pl: Wyświetla wersję programu

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
pl: PROGRAM [URI…] — uruchamia PROGRAM

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
pl: Uruchamia program (podany przez jego nazwę pliku .desktop),
    opcjonalnie przekazując jeden lub więcej adresów URI jako parametry.

en: Error parsing commandline options: %s
pl: Błąd podczas przetwarzania opcji wiersza poleceń: %s

en: Try "%s --help" for more information.
pl: Polecenie „%s --help” wyświetli więcej informacji.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
pl: %s: brak nazwy programu

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
pl: Tworzenie AppInfo z identyfikatora nie jest obsługiwane na nieuniksowych systemach operacyjnych

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
pl: %s: program „%s” nie istnieje

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
pl: %s: błąd podczas uruchamiania programu: %s

en: Copy URL
pl: Skopiuj adres URL

en: Invalid URI
pl: Nieprawidłowy adres URI

en: Lock
pl: Zablokuj

en: Unlock
pl: Odblokuj

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
pl: Okno jest odblokowane.
    Kliknięcie uniemożliwi wprowadzanie dalszych zmian.

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
pl: Okno jest zablokowane.
    Kliknięcie umożliwi wprowadzanie zmian.

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
pl: Ustawienia systemu uniemożliwiają wprowadzanie zmian.
    Proszę skontaktować się z administratorem komputera.

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
pl: Wczytuje dodatkowe moduły biblioteki GTK

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
pl: MODUŁY

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
pl: Traktuje wszystkie ostrzeżenia jako błędy

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
pl: Ustawione znaczniki debugowania biblioteki GTK

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
pl: Wyczyszczone znaczniki debugowania biblioteki GTK

en: Cannot open display: %s
pl: Nie można otworzyć ekranu: %s

en: GTK+ Options
pl: Opcje biblioteki GTK

en: Show GTK+ Options
pl: Wyświetla opcje biblioteki GTK

en: _No
pl: _Nie

en: _Yes
pl: _Tak

en: Co_nnect
pl: P_ołącz

en: Connect As
pl: Połączenie jako użytkownik

en: _Anonymous
pl: _Anonimowy

en: Registered U_ser
pl: _Zarejestrowany

en: _Username
pl: _Nazwa użytkownika

en: _Domain
pl: _Domena

en: Volume type
pl: Typ woluminu

en: _Hidden
pl: _Ukryty

en: _Windows system
pl: System _Windows

en: _Password
pl: _Hasło

en: Forget password _immediately
pl: _Natychmiastowe usunięcie hasła

en: Remember password until you _logout
pl: _Zapamiętanie hasła do wylogowania

en: Remember _forever
pl: Z_apamiętanie na stałe

en: Unknown Application (PID %d)
pl: Nieznany program (PID %d)

en: Unable to end process
pl: Nie można zakończyć procesu

en: _End Process
pl: _Zakończ proces

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
pl: Nie można usunąć procesu o PID %d. Działanie nie jest zaimplementowane.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
pl: Stronicowanie terminala

en: Top Command
pl: Polecenie top

en: Bourne Again Shell
pl: Powłoka Bourne Again

en: Bourne Shell
pl: Powłoka Bourne

en: Z Shell
pl: Powłoka Z

en: Cannot end process with PID %d: %s
pl: Nie można zakończyć procesu o PID %d: %s

en: Page %u
pl: %u. strona

en: Not a valid page setup file
pl: Nieprawidłowy plik ustawień strony

en: Any Printer
pl: Dowolna drukarka

en: For portable documents
pl: Dla przenośnych dokumentów

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
pl: Marginesy:
     Lewy: %s %s
     Prawy: %s %s
     Górny: %s %s
     Dolny: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
pl: Zarządzaj niestandardowymi rozmiarami…

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: File System Root
pl: System plików

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
pl: Otwiera serwis %s

en: Recent
pl: Ostatnio używane

en: Recent files
pl: Ostatnio używane pliki

en: Starred
pl: Ulubione

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
pl: Ulubione pliki

en: Open your personal folder
pl: Otwiera katalog osobisty

en: Open the contents of your desktop in a folder
pl: Otwiera zawartość pulpitu jako katalog

en: Enter Location
pl: Wprowadź położenie

en: Manually enter a location
pl: Ręczne wprowadzanie położenia

en: Trash
pl: Kosz

en: Open the trash
pl: Otwiera kosz

en: Mount and open “%s”
pl: Montuje i otwiera „%s”

en: Open the contents of the file system
pl: Otwiera zawartość systemu plików

en: New bookmark
pl: Nowa zakładka

en: Add a new bookmark
pl: Dodaje nową zakładkę

en: Connect to Server
pl: Połącz z serwerem

en: Connect to a network server address
pl: Łączy z serwerem sieciowym

en: Other Locations
pl: Inne położenia

en: Show other locations
pl: Wyświetla inne położenia

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
pl: _Uruchom

en: _Stop
pl: Z_atrzymaj

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
pl: _Włącz

en: _Safely Remove Drive
pl: Bezpiecznie u_suń napęd

en: _Connect Drive
pl: Podłą_cz napęd

en: _Disconnect Drive
pl: O_dłącz napęd

en: _Start Multi-disk Device
pl: Uruchom napęd wielody_skowy

en: _Stop Multi-disk Device
pl: Zatrzymaj napęd wielody_skowy

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
pl: Odblok_uj urządzenie

en: _Lock Device
pl: _Zablokuj urządzenie

en: Unable to start “%s”
pl: Nie można uruchomić „%s”

en: Error unlocking “%s”
pl: Błąd podczas odblokowywania urządzenia „%s”

en: Unable to access “%s”
pl: Nie można uzyskać dostępu do „%s”

en: This name is already taken
pl: Ta nazwa jest już zajęta

en: Name
pl: Nazwa

en: Unable to unmount “%s”
pl: Nie można odmontować „%s”

en: Unable to stop “%s”
pl: Nie można zatrzymać „%s”

en: Unable to eject “%s”
pl: Nie można wysunąć „%s”

en: Unable to eject %s
pl: Nie można wysunąć %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
pl: Nie można odpytać „%s” o zmiany nośnika

en: Open in New _Tab
pl: O_twórz w nowej karcie

en: Open in New _Window
pl: Otwórz w nowy_m oknie

en: _Add Bookmark
pl: _Dodaj zakładkę

en: _Remove
pl: _Usuń

en: Rename…
pl: Zmień nazwę…

en: _Mount
pl: Za_montuj

en: _Unmount
pl: O_dmontuj

en: _Eject
pl: Wy_suń

en: _Detect Media
pl: Wy_kryj nośnik

en: Computer
pl: Komputer

en: Searching for network locations
pl: Wyszukiwanie położeń sieciowych

en: No network locations found
pl: Brak położeń sieciowych

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
pl: Nie można uzyskać dostępu do położenia

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
pl: P_ołącz

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
pl: Nie można odmontować woluminu

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
pl: _Anuluj

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
pl: FTP

en: ftp:// or ftps://
pl: ftp:// lub ftps://

en: Network File System
pl: NFS

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
pl: SFTP

en: sftp:// or ssh://
pl: sftp:// lub ssh://

en: dav:// or davs://
pl: dav:// lub davs://

en: _Disconnect
pl: _Rozłącz

en: _Connect
pl: P_ołącz

en: Unable to get remote server location
pl: Nie można uzyskać położenia zdalnego serwera

en: Networks
pl: Sieci

en: On This Computer
pl: Na tym komputerze

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
pl[0]: %s dostępny z %s
pl[1]: %s dostępne z %s
pl[2]: %s dostępnych z %s

en: Disconnect
pl: Rozłącza

en: Unmount
pl: Odmontowuje

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: _Remember password
pl: _Zapamiętanie hasła

en: Select a filename
pl: Wybór nazwy pliku

en: Not available
pl: Niedostępne

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
pl: %s: %d. zadanie

[ctx: print operation status]
en: Initial state
pl: Stan początkowy

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
pl: Przygotowywanie do drukowania

[ctx: print operation status]
en: Generating data
pl: Tworzenie danych

[ctx: print operation status]
en: Sending data
pl: Wysyłanie danych

[ctx: print operation status]
en: Waiting
pl: Oczekiwanie

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
pl: Blokowanie z powodu problemu

[ctx: print operation status]
en: Printing
pl: Drukowanie

[ctx: print operation status]
en: Finished
pl: Ukończono

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
pl: Ukończono z błędem

en: Preparing %d
pl: Przygotowywanie %d

en: Preparing
pl: Przygotowywanie

en: Printing %d
pl: Drukowanie %d

en: Error creating print preview
pl: Błąd podczas tworzenia podglądu wydruku

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
pl: Najprawdopodobniej plik tymczasowy nie mógł zostać utworzony.

note: window
en: Print
pl: Wydruk

en: Printer offline
pl: Drukarka jest w trybie offline

en: Out of paper
pl: Brak papieru

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
pl: Wstrzymane

en: Need user intervention
pl: Wymagana jest interwencja użytkownika

en: Custom size
pl: Niestandardowy rozmiar

en: No printer found
pl: Nie odnaleziono drukarki

en: Invalid argument to CreateDC
pl: Nieprawidłowy parametr do CreateDC

en: Error from StartDoc
pl: Błąd z StartDoc

en: Not enough free memory
pl: Za mało wolnej pamięci

en: Invalid argument to PrintDlgEx
pl: Nieprawidłowy parametr do PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
pl: Nieprawidłowy wskaźnik do PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
pl: Nieprawidłowy uchwyt do PrintDlgEx

en: Unspecified error
pl: Nieokreślony błąd

en: Pre_view
pl: P_odgląd

en: _Print
pl: Wy_drukuj

en: Getting printer information failed
pl: Pobranie informacji o drukarce się nie powiodło

en: Getting printer information…
pl: Pobieranie informacji o drukarce…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
pl: Od lewej do prawej, z góry do dołu

en: Left to right, bottom to top
pl: Od lewej do prawej, z dołu na górę

en: Right to left, top to bottom
pl: Od prawej do lewej, z góry na dół

en: Right to left, bottom to top
pl: Od prawej do lewej, z dołu na górę

en: Top to bottom, left to right
pl: Z góry do dołu, od lewej do prawej

en: Top to bottom, right to left
pl: Z góry do dołu, od prawej do lewej

en: Bottom to top, left to right
pl: Z dołu do góry, od lewej do prawej

en: Bottom to top, right to left
pl: Z dołu do góry, od prawej do lewej

en: Page Ordering
pl: Kolejność stron

en: Left to right
pl: Od lewej do prawej

en: Right to left
pl: Od prawej do lewej

en: Top to bottom
pl: Z góry do dołu

en: Bottom to top
pl: Z dołu do góry

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
pl: %.0f%%

en: No item for URI '%s' found
pl: Nie odnaleziono elementu dla adresu URI „%s”

en: Untitled filter
pl: Filtr bez tytułu

en: Could not remove item
pl: Nie można usunąć elementu

en: Could not clear list
pl: Nie można wyczyścić listy

en: Copy _Location
pl: S_kopiuj położenie

en: _Remove From List
pl: _Usuń z listy

en: _Clear List
pl: Wy_czyść listę

en: Show _Private Resources
pl: Wyświetl zasoby p_rywatne

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
pl: Nie odnaleziono elementów

en: No recently used resource found with URI '%s'
pl: Nie odnaleziono ostatnio używanego zasobu z adresem URI „%s”

en: Open '%s'
pl: Otwórz „%s”

en: Unknown item
pl: Nieznany element

en: Unable to find an item with URI '%s'
pl: Nie można odnaleźć elementu z adresem URI „%s”

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
pl: Nie można przenieść elementu z adresem URI „%s” do „%s”

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
pl: Nie odnaleziono zarejestrowanego programu o nazwie „%s” dla elementu o adresie URI „%s”

en: Search
pl: Wyszukaj

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
pl: P

en: _Show All
pl: _Wyświetl wszystkie

en: Two finger pinch
pl: Ściśnięcie dwoma palcami

en: Two finger stretch
pl: Rozciągnięcie dwoma palcami

en: Rotate clockwise
pl: Obrócenie w prawo

en: Rotate counterclockwise
pl: Obrócenie w lewo

en: Two finger swipe left
pl: Przeciągnięcie dwoma palcami w lewo

en: Two finger swipe right
pl: Przeciągnięcie dwoma palcami w prawo

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Search Shortcuts
pl: Wyszukiwanie skrótów

en: No Results Found
pl: Brak wyników

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innych słów

en: Unknown error when trying to deserialize %s
pl: Nieznany błąd podczas próby deserializacji %s

en: No deserialize function found for format %s
pl: Nie odnaleziono funkcji deserializacji dla formatu %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
pl: Zarówno „id”, jak i „name” zostały odnalezione w elemencie <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
pl: Atrybut „%s” został dwukrotnie odnaleziony w elemencie <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
pl: Element <%s> zawiera nieprawidłowy identyfikator „%s”

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
pl: Element <%s> nie ma ani atrybutu „name” ani atrybutu „id”

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
pl: Atrybut „%s” użyty dwukrotnie na tym samym elemencie <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
pl: Atrybut „%s” jest nieprawidłowy w tym kontekście na elemencie <%s>

en: Tag "%s" has not been defined.
pl: Znacznik „%s” nie został określony.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
pl: Odnaleziono anonimowy znacznik i znaczniki nie mogą zostać utworzone.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
pl: Znacznik „%s” nie istnieje w buforze i znaczniki nie mogą zostać utworzone.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
pl: Element <%s> nie jest dopuszczalny poniżej <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
pl: „%s” nie jest prawidłowym typem atrybutu

en: "%s" is not a valid attribute name
pl: „%s” nie jest prawidłową nazwą atrybutu

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
pl: „%s” nie może zostać zmienione na wartość typu „%s” dla atrybutu „%s”

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
pl: „%s” nie jest prawidłową wartością dla atrybutu „%s”

en: Tag "%s" already defined
pl: Znacznik „%s” jest już określony

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
pl: Znacznik „%s” ma nieprawidłowy priorytet „%s”

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
pl: Zewnętrzny element tekstu musi być <text_view_markup>, a nie <%s>

en: A <%s> element has already been specified
pl: Element <%s> został już określony

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
pl: Element <text> nie może wystąpić przed elementem <tags>

en: Serialized data is malformed
pl: Dane serializowane są nieprawidłowo rozwinięte

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
pl: Dane serializowane są nieprawidłowo rozwinięte. Pierwsza sekcja nie jest GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
pl: LRM — znacznik kierunku od _lewej do prawej

en: RLM _Right-to-left mark
pl: RLM — znacznik kierunku od p_rawej do lewej

en: LRE Left-to-right _embedding
pl: LRE — _osadzenie od lewej do prawej

en: RLE Right-to-left e_mbedding
pl: RLE — o_sadzenie od prawej do lewej

en: LRO Left-to-right _override
pl: LRO — _nałożenie od lewej do prawej

en: RLO Right-to-left o_verride
pl: RLO — n_ałożenie od prawej do lewej

en: PDF _Pop directional formatting
pl: PDF — _zdjęcie kierunku formatowania

en: ZWS _Zero width space
pl: ZWS — spacja o z_erowej szerokości

en: ZWJ Zero width _joiner
pl: ZWJ — łączn_ik znaków o zerowej szerokości

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
pl: ZWNJ — rozłączni_k znaków o zerowej szerokości

en: Adjusts the volume
pl: Reguluje głośność

en: Muted
pl: Wyciszony

en: Full Volume
pl: Pełna głośność

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
pl: %d%%

en: Move
pl: Przenieś

en: Resize
pl: Zmień rozmiar

en: Always on Top
pl: Zawsze na wierzchu

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
pl: Użyć Inspektora biblioteki GTK?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
pl: Inspektor biblioteki GTK to interaktywny debuger umożliwiający przeglądanie i modyfikowanie wnętrza programu GTK. Jego użycie może spowodować awarię lub uszkodzenie programu.

en: Don't show this message again
pl: Bez wyświetlania ponownie

en: Activate
pl: Aktywuj

en: State
pl: Stan

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Enabled
pl: Włączone

en: Parameter Type
pl: Typ parametru

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
pl: Można tutaj wpisać każdą regułę CSS rozpoznawaną przez bibliotekę GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
pl: Można tymczasowo wyłączyć niestandardowe reguły CSS klikając przycisk „Wstrzymaj” powyżej.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
pl: Zmiany są uwzględniane od razu i globalnie, dla całego programu.

en: Saving CSS failed
pl: Zapisanie reguł CSS się nie powiodło

en: Disable this custom CSS
pl: Wyłącza te niestandardowe reguły CSS

en: Save the current CSS
pl: Zapisuje bieżące reguły CSS

en: ID
pl: Identyfikator

en: Style Classes
pl: Klasy stylu

en: CSS Property
pl: Właściwość CSS

en: Value
pl: Wartość

en: Show data
pl: Wyświetla dane

[ctx: GL version]
en: None
pl: Brak

[ctx: GL vendor]
en: None
pl: Brak

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
pl: Kontekst metody wprowadzania jest zakodowany przez zmienną GTK_IM_MODULE

en: GTK+ Version
pl: Wersja biblioteki GTK

en: GDK Backend
pl: Mechanizm GDK

en: Pango Fontmap
pl: Mapa czcionki Pango

en: Input Method
pl: Metoda wprowadzania

en: Application ID
pl: Identyfikator programu

en: Resource Path
pl: Ścieżka do zasobu

en: Display
pl: Ekran

en: RGBA visual
pl: Wizualne RGBA

en: Composited
pl: Składane

en: GL Version
pl: Wersja GL

en: GL Vendor
pl: Dostawca GL

[ctx: event phase]
en: None
pl: Brak

[ctx: event phase]
en: Capture
pl: Przytrzymanie

[ctx: event phase]
en: Bubble
pl: Bańka

[ctx: event phase]
en: Target
pl: Cel

en: Unnamed section
pl: Sekcja bez nazwy

en: Label
pl: Etykieta

en: Action
pl: Działanie

en: Target
pl: Cel

en: Icon
pl: Ikona

en: Address
pl: Adres

en: Reference count
pl: Liczba odniesień

en: Buildable ID
pl: Identyfikator budowania

en: Default Widget
pl: Domyślny widżet

en: Properties
pl: Właściwości

en: Focus Widget
pl: Widżet aktywności

en: Mnemonic Label
pl: Etykieta skrótu

en: Request mode
pl: Tryb żądania

en: Allocation
pl: Przydzielenie

en: Baseline
pl: Linia bazowa

en: Clip area
pl: Obszar przycięcia

en: Frame Clock
pl: Zegar klatek

en: Tick callback
pl: Wywołanie zwrotne tyknięcia

en: Frame count
pl: Liczba klatek

en: Frame rate
pl: Liczba klatek na sekundę

en: Accessible role
pl: Rola dostępności

en: Accessible name
pl: Nazwa dostępności

en: Accessible description
pl: Opis dostępności

en: Mapped
pl: Mapowane

en: Realized
pl: Zrealizowane

en: Is Toplevel
pl: Jest najwyższego poziomu

en: Child Visible
pl: Element potomny jest widoczny

en: Object
pl: Obiekt

en: Pointer: %p
pl: Wskaźnik: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
pl: Nieznane

en: Object: %p (%s)
pl: Obiekt: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
pl: Niemodyfikowalny typ właściwości: %s

en: Attribute mapping
pl: Mapowanie atrybutów

en: Column:
pl: Kolumna:

[ctx: property name]
en: None
pl: Brak

en: Defined at: %p (%s)
pl: Określone jako: %p (%s)

en: inverted
pl: odwrotnie

en: bidirectional, inverted
pl: oba kierunki, odwrotnie

en: bidirectional
pl: oba kierunki

en: Binding:
pl: Powiązanie:

en: Setting:
pl: Ustawienie:

en: Source:
pl: Źródło:

en: Reset
pl: Przywróć

en: Theme
pl: Motyw

en: Property
pl: Właściwość

en: Type
pl: Typ

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Defined At
pl: Określone w

en: Path
pl: Ścieżka

en: Count
pl: Liczba

en: Size
pl: Rozmiar

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Type:
pl: Typ:

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Selector
pl: Wybór

en: Yes
pl: Tak

en: Signal
pl: Sygnał

en: Connected
pl: Połączone

en: Ignore hidden
pl: Ignorowanie ukrytych

en: Mode
pl: Tryb

[ctx: sizegroup mode]
en: None
pl: Brak

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
pl: Poziomy

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
pl: Pionowy

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
pl: Oba

en: GLib must be configured with --enable-debug
pl: Biblioteka GLib musi być skonfigurowana z opcją --enable-debug

en: Self 1
pl: Własny 1

en: Cumulative 1
pl: Przyrastający 1

en: Self 2
pl: Własny 2

en: Cumulative 2
pl: Przyrastający 2

en: Self
pl: Własny

en: Cumulative
pl: Przyrastający

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
pl: Zmienna GOBJECT_DEBUG=instance-count umożliwia włączenie statystyk

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
pl: Motyw jest zakodowany przez zmienną GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
pl: Mechanizm nie obsługuje skalowania okien

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
pl: Ustawienie jest zakodowane przez zmienną GTK_TEST_TOUCHSCREEN

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
pl: Nie można ustawić podczas uruchamiania.
    Zamiast tego należy użyć zmiennej GDK_GL=always lub GDK_GL=disable

en: GL rendering is disabled
pl: Rysowanie za pomocą GL jest wyłączone

en: GTK+ Theme
pl: Motyw biblioteki GTK

en: Dark Variant
pl: Ciemny wariant

en: Cursor Theme
pl: Motyw kursora

en: Cursor Size
pl: Rozmiar kursora

en: Icon Theme
pl: Motyw ikon

en: Font Scale
pl: Skalowanie czcionki

en: Text Direction
pl: Kierunek tekstu

en: Left-to-Right
pl: Od lewej do prawej

en: Right-to-Left
pl: Od prawej do lewej

en: Window scaling
pl: Skalowanie okien

en: Animations
pl: Animacje

en: Slowdown
pl: Spowolnienie

en: Rendering Mode
pl: Tryb rysowania

en: Similar
pl: Podobny

en: Recording
pl: Nagrywanie

en: Show Graphic Updates
pl: Wyświetlanie aktualizacji grafiki

en: Show Baselines
pl: Wyświetlanie linii bazowych

en: Show Layout Borders
pl: Wyświetlanie krawędzi układu

en: Show Pixel Cache
pl: Wyświetlanie pamięci podręcznej pikseli

en: Show Widget Resizes
pl: Wyświetlanie zmian rozmiaru okien

en: Simulate touchscreen
pl: Symulacja ekranu dotykowego

en: GL Rendering
pl: Rysowanie za pomocą GL

en: When needed
pl: W razie potrzeby

en: Always
pl: Zawsze

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Software GL
pl: Programowe GL

en: Software Surfaces
pl: Powierzchnie programowe

en: Texture Rectangle Extension
pl: Rozszerzenie prostokątów tekstur

en: Select an Object
pl: Wybiera obiekt

en: Show Details
pl: Wyświetla szczegóły

en: Show all Objects
pl: Wyświetla wszystkie obiekty

en: Collect Statistics
pl: Zbiera statystyki

en: Show all Resources
pl: Wyświetla wszystkie zasoby

en: Trace signal emissions on this object
pl: Śledzi emisję sygnałów w tym obiekcie

en: Clear log
pl: Czyści dziennik

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Signals
pl: Sygnały

en: Child Properties
pl: Właściwości potomka

en: Class Hierarchy
pl: Hierarchia klas

en: CSS Selector
pl: Wybór CSS

en: CSS nodes
pl: Węzły CSS

en: Size Groups
pl: Grupy rozmiarów

en: Data
pl: Dane

en: Actions
pl: Działania

en: Gestures
pl: Gesty

en: Magnifier
pl: Lupa

en: Objects
pl: Obiekty

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Resources
pl: Zasoby

en: Visual
pl: Wizualne

en: General
pl: Ogólne

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
pl: Dostęp do wszystkich zmienników

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
pl: Figury nad linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
pl: Pozycjonowanie kresek nad linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
pl: Podstawianie nad linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
pl: Zamienne ułamki

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
pl: Akhandy

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
pl: Figury pod linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
pl: Pozycjonowanie kresek pod linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
pl: Podstawianie pod linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
pl: Zmienniki kontekstowe

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
pl: Figury zależne od wielkości znaków

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
pl: Składanie/rozkładanie glifów

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
pl: Łączne figury po znaku „ro”

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
pl: Łączne figury

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
pl: Ligatury kontekstowe

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
pl: Wyśrodkowana interpunkcja CJK

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
pl: Odstępy wielkich liter

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
pl: Kontekstowe znaki ze wstęgą

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
pl: Pozycjonowanie kursywy

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
pl: Małe kapitaliki z wielkich znaków

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
pl: Kapitaliki z wielkich znaków

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
pl: Odległości

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
pl: Ligatury uznaniowe

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
pl: Mianowniki

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
pl: Figury bez kropek

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
pl: Figury eksperckie

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
pl: Zmienniki końcowych glifów w wierszu

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
pl: Figury końcowe #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
pl: Figury końcowe #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
pl: Figury końcowe

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
pl: Spłaszczone figury diakrytyczne

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
pl: Ułamki

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
pl: Pełna szerokość

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
pl: Połówki figur

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
pl: Figury halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
pl: Połówki szerokości zmienników

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
pl: Figury historyczne

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
pl: Poziome zmienniki kana

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
pl: Ligatury historyczne

[ctx: OpenType layout]
en: Hangul
pl: Hangyl

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
pl: Figury kanji hojo

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
pl: Połówki szerokości

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
pl: Figury początkowe

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
pl: Oddzielne figury

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
pl: Kursywa

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
pl: Zmienniki justowania

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
pl: Figury JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
pl: Figury JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
pl: Figury JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
pl: Figury JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
pl: Lewe granice

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
pl: Standardowe ligatury

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
pl: Początkowe figury jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
pl: Cyfry liniowe

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
pl: Figury regionalne

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
pl: Zmienniki znaków od lewej do prawej

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
pl: Lustrzane figury od lewej do prawej

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
pl: Pozycjonowanie kresek

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
pl: Figury wewnątrzwyrazowe #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
pl: Figury wewnątrzwyrazowe

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
pl: Matematyczne litery greckie

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
pl: Pozycjonowanie kreski do kreski

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
pl: Pozycjonowanie kresek przez podstawianie

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
pl: Zmienniki figur przypisów

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
pl: Figury kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
pl: Figury nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
pl: Liczniki

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
pl: Cyfry w starym stylu

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
pl: Granice wizualne

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
pl: Liczebniki porządkowe

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
pl: Elementy dekoracyjne

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
pl: Proporcjonalne zmienniki szerokości

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
pl: Małe kapitaliki

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
pl: Proporcjonalna kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
pl: Cyfry proporcjonalne

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
pl: Figury przed linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
pl: Podstawianie przed linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
pl: Figury za linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
pl: Podstawianie za linią bazową

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
pl: Proporcjonalne szerokości

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
pl: Ćwiartki szerokości

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
pl: Losowość

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
pl: Wymagane zmienniki kontekstowe

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
pl: Figury rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
pl: Wymagane ligatury

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
pl: Figury reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
pl: Prawe granice

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
pl: Zmienniki znaków od prawej do lewej

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
pl: Lustrzane figury od prawej do lewej

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
pl: Figury ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
pl: Wymagane zmienniki odmian

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
pl: Zmienniki stylistyczne

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
pl: Dolne znaki naukowe

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
pl: Rozmiar wizualny

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
pl: Kapitaliki

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
pl: Figury uproszczone

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
pl: 1. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
pl: 2. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
pl: 3. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
pl: 4. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
pl: 5. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
pl: 6. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
pl: 7. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
pl: 8. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
pl: 9. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
pl: 10. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
pl: 11. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
pl: 12. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
pl: 13. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
pl: 14. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
pl: 15. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
pl: 16. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
pl: 17. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
pl: 18. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
pl: 19. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
pl: 20. zestaw stylistyczny

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
pl: Zmienniki stylu pisma matematycznego

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
pl: Rozkładanie glifu rozciąganego

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
pl: Indeks dolny

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
pl: Indeks górny

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
pl: Znak ze wstęgą

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
pl: Tytułowanie

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
pl: Końcowe figury jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
pl: Tradycyjne figury nazwisk

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
pl: Cyfry tabelaryczne

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
pl: Tradycyjne figury

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
pl: Tercje szerokości

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
pl: Jednakowa wielkość znaków

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
pl: Pomiary pionowych zmienników

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
pl: Odmiany vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
pl: Pismo pionowe

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
pl: Pomiary połówek pionowych zmienników

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
pl: Figury samogłosek jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
pl: Pionowe zmienniki kana

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
pl: Pionowy kerning

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
pl: Pomiary proporcjonalnych pionowych zmienników

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
pl: Pionowe zmienniki i rotacja

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
pl: Pionowe zmienniki dla rotacji

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
pl: Przekreślone zero

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
pl: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
pl: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
pl: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
pl: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
pl: Koperta DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
pl: Koperta Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
pl: Koperta Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
pl: Koperta Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
pl: Koperta Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
pl: hagaki (pocztówka)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
pl: Koperta kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
pl: Koperta kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
pl: Koperta kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
pl: Koperta kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
pl: Koperta kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
pl: Koperta kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
pl: Koperta kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
pl: oufuku (pocztówka z odpowiedzią)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
pl: Koperta you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
pl: Koperta you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
pl: Koperta 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
pl: Koperta 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
pl: Koperta 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
pl: Koperta 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
pl: Koperta 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
pl: Koperta a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
pl: Koperta c5

[ctx: paper size]
en: European edp
pl: Europejskie edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
pl: Fan-Fold europejskie

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
pl: Fan-Fold USA

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
pl: Fan-Fold niemieckie Legal

[ctx: paper size]
en: Government Legal
pl: Legal rządowy

[ctx: paper size]
en: Government Letter
pl: Letter rządowy

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
pl: Indeks 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
pl: Indeks 4×6 (pocztówka)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
pl: Indeks 4×6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
pl: Indeks 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
pl: Faktura

[ctx: paper size]
en: US Legal
pl: Legal USA

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
pl: Legal USA Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
pl: Letter USA

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
pl: Letter USA Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
pl: Letter USA Plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
pl: Koperta Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
pl: Koperta #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
pl: Koperta #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
pl: Koperta #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
pl: Koperta #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
pl: Koperta #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
pl: Koperta osobista

[ctx: paper size]
en: Wide Format
pl: Format szeroki

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
pl: Koperta na zaproszenie

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
pl: Koperta włoska

[ctx: paper size]
en: Large Photo
pl: Duża fotografia

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
pl: Średnia fotografia

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
pl: Koperta postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
pl: Mała fotografia

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
pl: Szeroka fotografia

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
pl: Koperta prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
pl: Koperta prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
pl: Koperta prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
pl: Koperta prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
pl: Koperta prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
pl: Koperta c5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
pl: Koperta prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
pl: Koperta prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
pl: Koperta prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
pl: Koperta prc9

[ctx: Script]
en: Arabic
pl: arabskie

[ctx: Script]
en: Armenian
pl: ormiańskie

[ctx: Script]
en: Bengali
pl: bengalskie

[ctx: Script]
en: Bopomofo
pl: bopomofo

[ctx: Script]
en: Cherokee
pl: czirokeskie

[ctx: Script]
en: Coptic
pl: koptyjskie

[ctx: Script]
en: Cyrillic
pl: cyrylica

[ctx: Script]
en: Deseret
pl: deseret

[ctx: Script]
en: Devanagari
pl: dewanagari

[ctx: Script]
en: Ethiopic
pl: etiopskie

[ctx: Script]
en: Georgian
pl: gruzińskie

[ctx: Script]
en: Gothic
pl: gotyckie

[ctx: Script]
en: Greek
pl: greckie

[ctx: Script]
en: Gujarati
pl: gudźarackie

[ctx: Script]
en: Gurmukhi
pl: gurmukhi

[ctx: Script]
en: Han
pl: han

[ctx: Script]
en: Hangul
pl: hangyl

[ctx: Script]
en: Hebrew
pl: hebrajskie

[ctx: Script]
en: Hiragana
pl: hiragana

[ctx: Script]
en: Kannada
pl: kannada

[ctx: Script]
en: Katakana
pl: katakana

[ctx: Script]
en: Khmer
pl: khmerskie

[ctx: Script]
en: Lao
pl: laotańskie

[ctx: Script]
en: Latin
pl: łacińskie

[ctx: Script]
en: Malayalam
pl: malajalam

[ctx: Script]
en: Mongolian
pl: mongolskie

[ctx: Script]
en: Myanmar
pl: birmańskie

[ctx: Script]
en: Ogham
pl: ogamiczne

[ctx: Script]
en: Old Italic
pl: starowłoskie

[ctx: Script]
en: Oriya
pl: orija

[ctx: Script]
en: Runic
pl: runiczne

[ctx: Script]
en: Sinhala
pl: syngaleskie

[ctx: Script]
en: Syriac
pl: syryjskie

[ctx: Script]
en: Tamil
pl: tamilskie

[ctx: Script]
en: Telugu
pl: telugu

[ctx: Script]
en: Thaana
pl: taana

[ctx: Script]
en: Thai
pl: tajskie

[ctx: Script]
en: Tibetan
pl: tybetańskie

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
pl: kanadyjskie autochtoniczne

[ctx: Script]
en: Yi
pl: yi

[ctx: Script]
en: Tagalog
pl: tagalog

[ctx: Script]
en: Hanunoo
pl: hanunó’o

[ctx: Script]
en: Buhid
pl: buhid

[ctx: Script]
en: Tagbanwa
pl: tagbanwa

[ctx: Script]
en: Braille
pl: Braille’a

[ctx: Script]
en: Cypriot
pl: cypryjskie

[ctx: Script]
en: Limbu
pl: limbu

[ctx: Script]
en: Osmanya
pl: osmanya

[ctx: Script]
en: Shavian
pl: shawa

[ctx: Script]
en: Linear B
pl: linearne B

[ctx: Script]
en: Tai Le
pl: tai le

[ctx: Script]
en: Ugaritic
pl: ugaryckie

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
pl: nowe tai lue

[ctx: Script]
en: Buginese
pl: bugińskie

[ctx: Script]
en: Glagolitic
pl: głagolica

[ctx: Script]
en: Tifinagh
pl: tifinagh (berberskie)

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
pl: syloti nagri

[ctx: Script]
en: Old Persian
pl: staroperskie

[ctx: Script]
en: Kharoshthi
pl: charosti

[ctx: Script]
en: Unknown
pl: Nieznane

[ctx: Script]
en: Balinese
pl: balijskie

[ctx: Script]
en: Cuneiform
pl: klinowe

[ctx: Script]
en: Phoenician
pl: fenickie

[ctx: Script]
en: Phags-pa
pl: phags-pa

[ctx: Script]
en: N'Ko
pl: n’ko

[ctx: Script]
en: Kayah Li
pl: kayah li

[ctx: Script]
en: Lepcha
pl: lepcza

[ctx: Script]
en: Rejang
pl: rejang

[ctx: Script]
en: Sundanese
pl: sundajskie

[ctx: Script]
en: Saurashtra
pl: saurasztryjskie

[ctx: Script]
en: Cham
pl: czamskie

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
pl: ol ciki

[ctx: Script]
en: Vai
pl: vai

[ctx: Script]
en: Carian
pl: karyjskie

[ctx: Script]
en: Lycian
pl: likijskie

[ctx: Script]
en: Lydian
pl: lidyjskie

[ctx: Script]
en: Avestan
pl: awestyjskie

[ctx: Script]
en: Bamum
pl: bamun

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
pl: hieroglify egipskie

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
pl: aramejskie imperialne

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
pl: pahlawi inskrypcyjne

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
pl: partyjskie inskrypcyjne

[ctx: Script]
en: Javanese
pl: jawajskie

[ctx: Script]
en: Kaithi
pl: kaithi

[ctx: Script]
en: Lisu
pl: lisu

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
pl: manipuri

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
pl: staroarabskie południowe

[ctx: Script]
en: Old Turkic
pl: starotureckie

[ctx: Script]
en: Samaritan
pl: samarytańskie

[ctx: Script]
en: Tai Tham
pl: lana

[ctx: Script]
en: Tai Viet
pl: tai viet

[ctx: Script]
en: Batak
pl: batackie

[ctx: Script]
en: Brahmi
pl: brahmi

[ctx: Script]
en: Mandaic
pl: mandejskie

[ctx: Script]
en: Chakma
pl: czakma

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
pl: meroickie (kursywa)

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
pl: hieroglify meroickie

[ctx: Script]
en: Miao
pl: miao

[ctx: Script]
en: Sharada
pl: śarada

[ctx: Script]
en: Sora Sompeng
pl: sorang sompeng

[ctx: Script]
en: Takri
pl: takri

[ctx: Script]
en: Bassa
pl: bassa

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
pl: albańskie kaukaskie

[ctx: Script]
en: Duployan
pl: Duployé’a

[ctx: Script]
en: Elbasan
pl: elbasan

[ctx: Script]
en: Grantha
pl: grantha

[ctx: Script]
en: Khojki
pl: khojki

[ctx: Script]
en: Khudawadi, Sindhi
pl: khudawadi, sindhi

[ctx: Script]
en: Linear A
pl: linearne A

[ctx: Script]
en: Mahajani
pl: mahajani

[ctx: Script]
en: Manichaean
pl: manichejskie

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
pl: mende ki-ka-ku

[ctx: Script]
en: Modi
pl: modi

[ctx: Script]
en: Mro
pl: mro

[ctx: Script]
en: Nabataean
pl: nabatejskie

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
pl: staroarabskie północne

[ctx: Script]
en: Old Permic
pl: staropermskie

[ctx: Script]
en: Pahawh Hmong
pl: pahawh hmong

[ctx: Script]
en: Palmyrene
pl: palmirskie

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
pl: pahlawi psałterzowe

[ctx: Script]
en: Siddham
pl: siddham

[ctx: Script]
en: Tirhuta
pl: tirhuta

[ctx: Script]
en: Warang Citi
pl: varang kshiti

[ctx: Script]
en: Ahom
pl: ahom

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
pl: hieroglify anatolijskie

[ctx: Script]
en: Hatran
pl: hatran

[ctx: Script]
en: Multani
pl: multani

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
pl: starowęgierskie

[ctx: Script]
en: Signwriting
pl: pismo znakowe

[ctx: Script]
en: Adlam
pl: adlam

[ctx: Script]
en: Bhaiksuki
pl: bhaiksuki

[ctx: Script]
en: Marchen
pl: marchen

[ctx: Script]
en: Newa
pl: newa

[ctx: Script]
en: Osage
pl: osage

[ctx: Script]
en: Tangut
pl: tanguckie

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
pl: masaram gondi

[ctx: Script]
en: Nushu
pl: nüshu

[ctx: Script]
en: Soyombo
pl: sojombo

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
pl: Dzanabadzara

en: About
pl: O programie

en: Credits
pl: Zasługi

en: _View All Applications
pl: _Wyświetl wszystkie programy

en: _Find New Applications
pl: _Znajdź nowe programy

en: No applications found.
pl: Brak programów.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
pl: Preferencje

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
pl: Usługi

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
pl: Ukryj program %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
pl: Ukryj inne

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
pl: Wyświetl wszystkie

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
pl: Zakończ program %s

en: _Next
pl: _Dalej

en: _Back
pl: _Wstecz

en: _Finish
pl: _Ukończ

en: Select a Color
pl: Wybór koloru

en: Pick a color from the screen
pl: Wybiera kolor z ekranu

en: Color Name
pl: Nazwa koloru

en: Alpha
pl: Alfa

[ctx: Color channel]
en: H
pl: O

en: Hue
pl: Odcień

[ctx: Color Channel]
en: S
pl: N

[ctx: Color Channel]
en: V
pl: W

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Smileys & People
pl: Uśmieszki i osoby

en: Body & Clothing
pl: Ciało i ubrania

en: Animals & Nature
pl: Zwierzęta i przyroda

en: Food & Drink
pl: Jedzenie i napoje

en: Travel & Places
pl: Podróże i miejsca

en: Activities
pl: Święta i sport

[ctx: emoji category]
en: Objects
pl: Rzeczy

en: Symbols
pl: Symbole

en: Flags
pl: Flagi

en: File Chooser Widget
pl: Widżet okna wyboru pliku

en: Places
pl: Miejsca

en: Browse Header Revealer
pl: Przeglądaj element odkrywający nagłówka

en: Browse Header Stack
pl: Przeglądaj stos nagłówka

en: PathBar Layer
pl: Warstwa paska ścieżki

en: Location Layer
pl: Warstwa położenia

en: Search Layer
pl: Warstwa wyszukiwania

en: Files
pl: Pliki

en: Remote location — only searching the current folder
pl: Zdalne położenie — przeszukiwanie tylko bieżącego katalogu

en: Folder Name
pl: Nazwa katalogu

en: _Create
pl: _Utwórz

en: Select Font
pl: Wybór czcionki

en: Search font name
pl: Wyszukiwanie nazwy czcionki

en: Font Family
pl: Rodzina czcionek

en: Preview text
pl: Tekst podglądu

en: No Fonts Found
pl: Brak czcionek

en: _Format for:
pl: _Formatowanie dla:

en: _Paper size:
pl: _Rozmiar papieru:

en: _Orientation:
pl: _Orientacja:

en: Portrait
pl: Pionowa

en: Reverse portrait
pl: Odwrócona pionowo

en: Landscape
pl: Pozioma

en: Reverse landscape
pl: Odwrócona poziomo

en: Down Path
pl: W dół ścieżki

en: Up Path
pl: W górę ścieżki

en: Server Addresses
pl: Adres serwera

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
pl: Adres serwera składa się z przedrostka protokołu i adresu. Przykłady:

en: Available Protocols
pl: Dostępne protokoły

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
pl: Brak ostatnio używanych serwerów

en: Recent Servers
pl: Ostatnio używane serwery

en: No results found
pl: Brak wyników

en: Connect to _Server
pl: Połącz z _serwerem

en: Enter server address…
pl: Adres serwera…

en: Printer
pl: Drukarka

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
pl: Stan

en: Range
pl: Zakres

en: _All Pages
pl: Wszystkie _strony

en: C_urrent Page
pl: _Bieżąca strona

en: Se_lection
pl: _Zaznaczenie

en: Pag_es:
pl: Stro_ny:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
pl: Określ jeden lub więcej zakresów stron,
     przykładowo: 1-3, 7, 11

en: Pages
pl: Strony

en: Copies
pl: Kopie

en: Copie_s:
pl: Kopi_e:

en: C_ollate
pl: _Posegregowane

en: _Reverse
pl: Odw_rotnie

en: Layout
pl: Układ

en: T_wo-sided:
pl: _Dwustronnie:

en: Pages per _side:
pl: Stron _na kartkę:

en: Page or_dering:
pl: Kolejność _stron:

en: _Only print:
pl: Wydruk _tylko:

en: All sheets
pl: Wszystkie kartki

en: Even sheets
pl: Parzyste kartki

en: Odd sheets
pl: Nieparzyste kartki

en: Sc_ale:
pl: Ska_la:

en: Paper
pl: Papier

en: Paper _type:
pl: Rodzaj papier_u:

en: Paper _source:
pl: Źródło pap_ieru:

en: Output t_ray:
pl: _Tacka wyjściowa:

en: Or_ientation:
pl: Orienta_cja:

en: Job Details
pl: Szczegóły zadania

en: Pri_ority:
pl: Pri_orytet:

en: _Billing info:
pl: Informacje o opłatac_h:

en: Print Document
pl: Wydruk dokumentu

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
pl: _Teraz

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
pl: _O:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
pl: Określa czas drukowania,
     przykładowo: 15∶30, 14∶15∶20, 11∶46∶30

en: Time of print
pl: Czas drukowania

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
pl: Wstrzy_many

en: Hold the job until it is explicitly released
pl: Wstrzymuje zadanie do czasu jego jawnego zwolnienia

en: Add Cover Page
pl: Strona tytułowa

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
pl: P_rzed:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
pl: _Po:

en: Job
pl: Zadanie

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
pl: Jakość obrazu

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
pl: Kolor

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
pl: Kończenie

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Some of the settings in the dialog conflict
pl: Część ustawień w oknie jest sprzecznych

en: Select which type of documents are shown
pl: Wybór, jakie typy dokumentów są wyświetlane

en: Volume
pl: Głośność

en: Turns volume up or down
pl: Reguluje głośność

en: Volume Up
pl: Zwiększenie głośności

en: Increases the volume
pl: Zwiększa głośność

en: Volume Down
pl: Zmniejszenie głośności

en: Decreases the volume
pl: Obniża głośność

en: Failed to write header
pl: Zapisanie nagłówka się nie powiodło

en: Failed to write hash table
pl: Zapisanie tablicy mieszającej się nie powiodło

en: Failed to write folder index
pl: Zapisanie indeksu katalogu się nie powiodło

en: Failed to rewrite header
pl: Przepisanie nagłówka się nie powiodło

en: Failed to open file %s : %s
pl: Otwarcie pliku „%s” się nie powiodło: %s

en: Failed to write cache file: %s
pl: Zapisanie pliku pamięci podręcznej się nie powiodło: %s

en: The generated cache was invalid.
pl: Utworzona pamięć podręczna była nieprawidłowa.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
pl: Nie można zmienić nazwy %s na %s: %s, usuwanie %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
pl: Nie można zmienić nazwy %s na %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
pl: Nie można zmienić nazwy %s z powrotem na %s: %s.

en: Cache file created successfully.
pl: Pomyślnie utworzono plik pamięci podręcznej.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
pl: Zastąpienie istniejącej pamięci podręcznej, nawet gdy jest aktualna

en: Don't check for the existence of index.theme
pl: Bez sprawdzania istnienia pliku index.theme

en: Don't include image data in the cache
pl: Bez włączania danych obrazów w pamięci podręcznej

en: Include image data in the cache
pl: Włączenia danych obrazów w pamięci podręcznej

en: Output a C header file
pl: Wyjście do pliku nagłówkowego C

en: Turn off verbose output
pl: Wyłączenie rozwlekłego wyjścia

en: Validate existing icon cache
pl: Sprawdzenie istniejącej pamięci podręcznej ikon

en: File not found: %s
pl: Nie odnaleziono pliku: %s

en: Not a valid icon cache: %s
pl: Nieprawidłowa pamięć podręczna ikon: %s

en: No theme index file.
pl: Brak pliku indeksu motywu.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
pl: Brak pliku indeksu motywu w „%s”.
    Jeśli na pewno utworzyć pamięć podręczną ikon w tym miejscu, proszę użyć opcji --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
pl: amharska (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
pl: Cedylla

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
pl: cyrylica (transliterowana)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
pl: eskimoska (transliterowana)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
pl: tajsko-laotańska

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
pl: tigre-erytrejska (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
pl: tigre-etiopska (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
pl: wietnamska (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
pl: Metoda wprowadzania X

en: Username:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Password:
pl: Hasło:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydrukować dokument „%s” na drukarce %s

en: Authentication is required to print a document on %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydrukować dokument na %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać atrybuty zadania „%s”

en: Authentication is required to get attributes of a job
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać atrybuty zadania

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać atrybuty drukarki %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać atrybuty drukarki

en: Authentication is required to get default printer of %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać domyślną drukarkę z %s

en: Authentication is required to get printers from %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać drukarki od %s

en: Authentication is required to get a file from %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby pobrać plik z %s

en: Authentication is required on %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie na %s

en: Domain:
pl: Domena:

en: Authentication is required to print document “%s”
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydrukować dokument „%s”

en: Authentication is required to print this document on printer %s
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydrukować ten dokument na drukarce %s

en: Authentication is required to print this document
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby wydrukować dokument

en: Printer “%s” is low on toner.
pl: W drukarce „%s” kończy się toner.

en: Printer “%s” has no toner left.
pl: W drukarce „%s” skończył się toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
pl: Niski poziom wywoływacza w drukarce „%s”.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
pl: Brak wywoływacza w drukarce „%s”.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
pl: W drukarce „%s” kończy się co najmniej jedna składowa kolorów.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
pl: W drukarce „%s” skończyła się co najmniej jedna składowa kolorów.

en: The cover is open on printer “%s”.
pl: Pokrywa drukarki „%s” jest otwarta.

en: The door is open on printer “%s”.
pl: Drzwiczki drukarki „%s” są otwarte.

en: Printer “%s” is low on paper.
pl: W podajniku drukarki „%s” kończy się papier.

en: Printer “%s” is out of paper.
pl: W podajniku drukarki „%s” skończył się papier.

en: Printer “%s” is currently offline.
pl: Drukarka „%s” jest obecnie w trybie offline.

en: There is a problem on printer “%s”.
pl: Wystąpił problem z drukarką „%s”.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
pl: Wstrzymana, Odrzuca zadania

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
pl: Odrzuca zadania

note: Translators: this string connects multiple printer states together.
en: ;
pl: ,

[ctx: printing option]
en: Two Sided
pl: Dwustronne

[ctx: printing option]
en: Paper Type
pl: Rodzaj papieru

[ctx: printing option]
en: Paper Source
pl: Źródło papieru

[ctx: printing option]
en: Output Tray
pl: Tacka wyjściowa

[ctx: printing option]
en: Resolution
pl: Rozdzielczość

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
pl: Wstępne filtrowanie GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
pl: Jednostronne

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pl: Grzbiet wzdłuż dłuższej krawędzi (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pl: Grzbiet wzdłuż krótszej krawędzi (obrót)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
pl: Wybór automatyczny

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
pl: Domyślne drukarki

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
pl: Osadzanie tylko czcionek GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
pl: Konwertowanie do „PS level 1”

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
pl: Konwertowanie do „PS level 2”

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
pl: Bez wstępnego filtrowania

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
pl: Różne

[ctx: sides]
en: One Sided
pl: Jednostronne

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
pl: Grzbiet wzdłuż dłuższej krawędzi (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
pl: Grzbiet wzdłuż krótszej krawędzi (obrót)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
pl: Górny pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
pl: Środkowy pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
pl: Dolny pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
pl: Boczny pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
pl: Lewy pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
pl: Prawy pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
pl: Centralny pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
pl: Tylny pojemnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
pl: Pojemnik wierzchem do góry

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
pl: Pojemnik wierzchem do dołu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
pl: Pojemnik o dużej pojemności

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
pl: %d. stertnik

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
pl: %d. skrzynka pocztowa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
pl: Prywatna skrzynka pocztowa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
pl: %d. tacka

en: Printer Default
pl: Domyślne drukarki

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
pl: Ważne

en: High
pl: Wysoki

en: Medium
pl: Średni

en: Low
pl: Niski

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
pl: Priorytet

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
pl: Informacje o opłatach

[ctx: cover page]
en: None
pl: Brak

[ctx: cover page]
en: Classified
pl: Niejawne

[ctx: cover page]
en: Confidential
pl: Poufne

[ctx: cover page]
en: Secret
pl: Tajne

[ctx: cover page]
en: Standard
pl: Standardowe

[ctx: cover page]
en: Top Secret
pl: Ściśle tajne

[ctx: cover page]
en: Unclassified
pl: Jawne

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
pl: Stron na kartkę

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
pl: Kolejność stron

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
pl: Przed

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
pl: Po

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
pl: Wydruk o

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
pl: Wydruk o czasie

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
pl: Niestandardowy %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
pl: Profil drukarki

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
pl: Niedostępny

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
pl: Zarządzanie kolorami jest niedostępne

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
pl: Brak dostępnego profilu

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
pl: Nieokreślony profil

en: output
pl: dane-wyjściowe

en: Print to File
pl: Wydruk do pliku

en: Postscript
pl: PostScript

en: Pages per _sheet:
pl: Stron _na kartkę:

en: File
pl: Plik

en: _Output format
pl: _Format wyjściowy

en: Print to LPR
pl: Wydruk na LPR

en: Pages Per Sheet
pl: Stron na kartkę

en: Command Line
pl: Wiersz poleceń

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
pl: drukarka jest w trybie offline

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
pl: gotowa do drukowania

note: SUN_BRANDING
en: processing job
pl: przetwarzanie zadania

note: SUN_BRANDING
en: paused
pl: wstrzymane

note: SUN_BRANDING
en: unknown
pl: nieznane

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
pl: testowe-dane-wyjściowe.%s

en: Print to Test Printer
pl: Wydruk do drukarki testowej

en: Starred files
pl: Ulubione pliki
