gtk+ - en to fi translation catalogue (1004 entries)

en: Error parsing option --gdk-debug
fi: Virhe tulkittaessa valitsinta --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
fi: Virhe tulkittaessa valitsinta --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
fi: Ohjelman luokka ikkunointiohjelmaa varten

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
fi: LUOKKA

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
fi: Ohjelman nimi ikkunointiohjelmaa varten

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
fi: NIMI

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
fi: Käytettävä X-näyttö

note: Placeholder in --display=DISPLAY in --help output
en: DISPLAY
fi: NÄYTTÖ

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
fi: Asetettavat GTK+-vianjäljitysvalinnat

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
fi: VALITSIMET

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
fi: Poistettavat GTK+-vianjäljitysvalinnat

en: The current backend does not support OpenGL
fi: Nykyinen taustaosa ei tue OpenGL:ää

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the “keyboard label” context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ — these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix “KP_” stands * for “key pad” and you may wa
en: BackSpace
fi: Askelapalautin

[ctx: keyboard label]
en: Tab
fi: Sarkain

[ctx: keyboard label]
en: Return
fi: Rivinvaihto

[ctx: keyboard label]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: keyboard label]
en: Up
fi: Ylös

[ctx: keyboard label]
en: Right
fi: Oikea

[ctx: keyboard label]
en: Down
fi: Alas

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means “key pad” here
en: KP_Space
fi: KP_Välilyönti

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
fi: KP_Sarkain

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
fi: KP_Koti

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
fi: KP_Vasen

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
fi: KP_Ylös

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
fi: KP_Oikea

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
fi: KP_Alas

[ctx: keyboard label]
en: Search
fi: Haku

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Opening %s
fi: Avataan %s

en: Opening %d Item | Opening %d Items
fi[0]: Avataan %d kohde
fi[1]: Avataan %d kohdetta

[ctx: Action name]
en: Click
fi: Napsauta

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
fi: Napsauttaa painiketta

[ctx: Action name]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: Action name]
en: Activate
fi: Aktivoi

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
fi: Aktivoi solun

[ctx: Action name]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: Action name]
en: Customize
fi: Mukauta

[ctx: Action description]
en: Selects the color
fi: Valitsee värin

[ctx: Action description]
en: Activates the color
fi: Aktivoi värin

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
fi: Mukauttaa värin

[ctx: Action name]
en: Press
fi: Paina

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
fi: Aktivoi laajentimen

[ctx: Action name]
en: Show location
fi: Näytä sijainti

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
fi: _Tietoja

[ctx: Stock label]
en: _Add
fi: _Lisää

[ctx: Stock label]
en: _Bold
fi: _Lihavoitu

[ctx: Stock label]
en: _CD-ROM
fi: _CD-rom

[ctx: Stock label]
en: _Clear
fi: _Tyhjennä

[ctx: Stock label]
en: _Close
fi: _Sulje

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Restore
fi: Palauta

[ctx: Stock label]
en: _Copy
fi: _Kopioi

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
fi: _Leikkaa

[ctx: Stock label]
en: _Delete
fi: _Poista

[ctx: Stock label]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
fi: Tietoja

[ctx: Stock label]
en: Question
fi: Kysymys

[ctx: Stock label]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: Stock label]
en: _Execute
fi: _Suorita

[ctx: Stock label]
en: _File
fi: _Tiedosto

[ctx: Stock label]
en: _Find
fi: _Etsi

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
fi: Etsi ja _korvaa

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
fi: _Levyke

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
fi: _Alin

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
fi: _Ensimmäinen

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
fi: _Viimeinen

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
fi: _Ylin

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
fi: _Takaisin

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
fi: _Alas

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
fi: _Eteenpäin

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
fi: _Ylös

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
fi: _Kiintolevy

[ctx: Stock label]
en: _Help
fi: O_hje

[ctx: Stock label]
en: _Home
fi: _Koti

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
fi: Kasvata sisennystä

[ctx: Stock label]
en: _Italic
fi: _Kursiivi

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
fi: _Siirry kohtaan

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
fi: _Keskitä

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
fi: _Täytä

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
fi: _Vasen

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
fi: _Oikea

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
fi: Poistu _koko näytön tilasta

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
fi: E_teenpäin

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
fi: _Seuraava

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
fi: _Keskeytä

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
fi: _Toista

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
fi: E_dellinen

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
fi: _Tallenna

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
fi: _Kelaa takaisin

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
fi: _Pysäytä

[ctx: Stock label]
en: _Network
fi: _Verkko

[ctx: Stock label]
en: _New
fi: _Uusi

[ctx: Stock label]
en: _Open
fi: _Avaa

[ctx: Stock label]
en: _Paste
fi: L_iitä

[ctx: Stock label]
en: _Print
fi: Tul_osta

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
fi: Tulostuksen _esikatselu

[ctx: Stock label]
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

[ctx: Stock label]
en: _Quit
fi: _Lopeta

[ctx: Stock label]
en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
fi: _Päivitä

[ctx: Stock label]
en: _Remove
fi: _Poista

[ctx: Stock label]
en: _Revert
fi: _Palauta

[ctx: Stock label]
en: _Save
fi: _Tallenna

[ctx: Stock label]
en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

[ctx: Stock label]
en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
fi: _Nouseva

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
fi: _Laskeva

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
fi: _Oikoluku

[ctx: Stock label]
en: _Stop
fi: _Pysäytä

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
fi: _Yliviivaus

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
fi: _Alleviivaus

[ctx: Stock label]
en: _Undo
fi: K_umoa

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
fi: Pienennä sisennystä

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
fi: _Tavallinen koko

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
fi: _Paras sovitus

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
fi: _Lähennä

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Menu
fi: Valikko

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
fi: Napsauttaa valikkokohdetta

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
fi: Hyrrä

en: Provides visual indication of progress
fi: Tarjoaa visuaalisen esityksen edistymisestä

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
fi: Valitse haluamasi väri ulkorenkaasta ja kylläisyys sekä tummuus sisäkolmiosta.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
fi: Napsauta pipettiä ja sen jälkeen mitä tahansa ruudun kohtaa valitaksesi kyseisen kohdan värin.

en: _Hue:
fi: _Sävy:

en: Position on the color wheel.
fi: Sijainti väripyörällä.

en: S_aturation:
fi: K_ylläisyys:

en: Intensity of the color.
fi: Värin kylläisyys.

en: _Value:
fi: _Arvo:

en: Brightness of the color.
fi: Värin kirkkaus.

en: _Red:
fi: _Punainen:

en: Amount of red light in the color.
fi: Punaisen määrä värissä.

en: _Green:
fi: _Vihreä:

en: Amount of green light in the color.
fi: Vihreän määrä värissä.

en: _Blue:
fi: S_ininen:

en: Amount of blue light in the color.
fi: Sinisen määrä värissä.

en: Op_acity:
fi: Läpi_näkyvyys::

en: Transparency of the color.
fi: Värin läpinäkyvyys.

en: Color _name:
fi: Värin _nimi:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
fi: Voit kirjoittaa tähän kenttään HTML-tyylisen heksadesimaaliväriarvon, tai pelkästään värin nimen, esimerkiksi ”orange”.

en: _Palette:
fi: _Paletti:

en: Color Wheel
fi: Väriympyrä

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
fi: Viimeksi valittu väri nyt valittuun vertaamista varten. Voit joko vetää tämän värin paletin kohtaan tai valita sen nykyiseksi vetämällä sen vieressä olevaan värilaikkuun.

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
fi: Valitsemasi väri. Voit vetää tämän värin paletin kohtaan tallentaaksesi sen myöhempää käyttöä varten.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
fi: Aiemmin valittu väri verrokkina nyt valitsemaasi väriin.

en: The color you’ve chosen.
fi: Valitsemasi väri.

en: _Save color here
fi: _Tallenna väri tähän

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
fi: Napsauta tätä paletin kohtaa tehdäksesi siitä nykyisen värin. Vaihtaaksesi kohdan vedä väri tähän tai napsauta oikealla painikkeella ja valitse ”Tallenna väri tähän”.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Help
fi: _Ohje

en: Color Selection
fi: Värin valinta

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
fi: abcdefgåäö ABCDEFGÅÄÖ €

en: _Family:
fi: Pe_rhe:

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: Si_ze:
fi: _Koko:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
fi: _Esikatselu:

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Font Selection
fi: Fontin valinta

[ctx: Stock label]
en: _Apply
fi: _Toteuta

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
fi: Per_u

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
fi: _Yhdistä

[ctx: Stock label]
en: _Convert
fi: _Muunna

[ctx: Stock label]
en: _Discard
fi: _Hylkää

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

[ctx: Stock label]
en: _Edit
fi: _Muokkaa

[ctx: Stock label]
en: _Index
fi: _Indeksi

[ctx: Stock label]
en: _Information
fi: T_ietoja

[ctx: Stock label]
en: _No
fi: _Ei

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
fi: Vaaka

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
fi: Pysty

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
fi: Käänteinen vaaka

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
fi: Käänteinen pysty

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
fi: Sivun _asetukset

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
fi: _Asetukset

[ctx: Stock label]
en: _Color
fi: _Väri

[ctx: Stock label]
en: _Font
fi: _Fontti

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
fi: Per_u poisto

[ctx: Stock label]
en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
fi: Odottamaton aloitustunniste ”%s” rivillä %d merkin %d kohdalla

en: Unexpected character data on line %d char %d
fi: Odottamatonta merkkidataa rivillä %d merkin %d kohdalla

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Invalid size %s
fi: Virheellinen koko %s

en: Can't load file: %s
fi: Tiedostoa ei voi ladata: %s

en: Can't save file %s: %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu tallentaa: %s

en: License
fi: Lisenssi

en: Custom License
fi: Mukautettu lisenssi

en: GNU General Public License, version 2 or later
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), versio 2 tai myöhempi

en: GNU General Public License, version 3 or later
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), versio 3 tai myöhempi

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (GPL), versio 2.1 tai myöhempi

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (GPL), versio 3 tai myöhempi

en: BSD 2-Clause License
fi: Kaksiportainen BSD-lisenssi

en: The MIT License (MIT)
fi: MIT-lisenssi (MIT)

en: Artistic License 2.0
fi: Artistic-lisenssi 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), vain versio 2

en: GNU General Public License, version 3 only
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), vain versio 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), vain versio 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), vain versio 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fi: GNU Affero General Public -lisenssi, versio 3 tai myöhempi

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fi: GNU Affero General Public -lisenssi, vain versio 3

en: BSD 3-Clause License
fi: Kolmiportainen BSD-lisenssi

en: Apache License, Version 2.0
fi: Apache-lisenssi, versio 2.0

en: C_redits
fi: _Tekijät

en: _License
fi: _Lisenssi

en: _Close
fi: _Sulje

en: Could not show link
fi: Linkkiä ei voitu näyttää

en: Website
fi: Verkkosivusto

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
fi: Tietoja - %s

en: Created by
fi: Luonut

en: Documented by
fi: Dokumentoijat

en: Translated by
fi: Kääntäjät

en: Artwork by
fi: Graafinen ulkoasu

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
fi: Tämä ohjelma ei sisällä MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA, lisätietoja
    osoitteessa <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Other application…
fi: Muu sovellus…

en: Select Application
fi: Valitse sovellus

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
fi: Avataan “%s”.

en: No applications found for “%s”
fi: Tiedoston “%s” avaamiseksi ei löytynyt sovellusta

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
fi: Avataan “%s”-tiedostoja.

en: No applications found for “%s” files
fi: Sovelluksia ei löytynyt "%s"-tiedostoille

en: Forget association
fi: Unohda liitos

en: Failed to start GNOME Software
fi: Gnomen ohjelmistosovelluksen käynnistäminen epäonnistui

en: Default Application
fi: Oletussovellus

en: No applications found for “%s”.
fi: Tiedoston "%s" avaamiseksi ei löytynyt sovellusta.

en: Recommended Applications
fi: Suositellut sovellukset

en: Related Applications
fi: Vastaavanlaiset sovellukset

en: Other Applications
fi: Muut sovellukset

en: Application
fi: Sovellus

en: %s does not exist in the bookmarks list
fi: %s ei ole olemassa kirjanmerkkiluettelossa

en: %s already exists in the bookmarks list
fi: %s on jo olemassa kirjanmerkkiluettelossa

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
fi: Alkio <%s> ei ole sallittu kohteen <%s> sisällä

en: Property %s::%s not found
fi: Ominaisuutta %s::%s ei löytynyt

en: Can't parse file: %s
fi: Tiedoston jäsentäminen ei onnistu: %s

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
fi: calendar:week_start:1

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
fi: Virheellinen

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
fi: Uusi valintanäppäin…

en: Pick a Color
fi: Valitse väri

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
fi: Punainen %d% %, Vihreä %d% %, Sininen %d% %, Alpha %d% %

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
fi: Punainen %d% %, Vihreä %d% %, Sininen %d% %

en: Color: %s
fi: Väri: %s

[ctx: Color name]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
fi: Tummansininen

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
fi: Erittäin tumma sininen

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
fi: Erittäin vaalea vihreä

[ctx: Color name]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: Color name]
en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

[ctx: Color name]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: Color name]
en: Light Orange
fi: Vaaleanoranssi

[ctx: Color name]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
fi: Tummanoranssi

[ctx: Color name]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: Color name]
en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

[ctx: Color name]
en: Purple
fi: Violetti

[ctx: Color name]
en: Brown
fi: Ruskea

[ctx: Color name]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: Color name]
en: Black
fi: Musta

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom color
fi: Mukautettu väri

en: Create a custom color
fi: Luo mukautettu väri

en: Custom color %d: %s
fi: Mukautettu väri %d: %s

en: Color Plane
fi: Väriasteikko

[ctx: Color channel]
en: Hue
fi: Sävy

en: C_ustomize
fi: _Mukauta

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
fi: Hallitse omia kokoja

en: inch
fi: tuumaa

en: Margins from Printer…
fi: Marginaalit tulostimelta…

en: Custom Size %d
fi: Oma koko %d

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: Paper Size
fi: Paperin koko

en: _Top:
fi: _Ylä:

en: _Bottom:
fi: _Ala:

en: _Left:
fi: _Vasen:

en: _Right:
fi: _Oikea:

en: Paper Margins
fi: Paperin marginaalit

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Delete
fi: _Poista

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Insert _Emoji
fi: Sy_ötä emoji

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Caps Lock is on
fi: CapsLock on päällä

en: Insert Emoji
fi: Syötä emoji

en: Select a File
fi: Valitse tiedosto

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: (None)
fi: (ei mikään)

en: Other…
fi: Muu…

en: _Name
fi: _Nimi

note: Open item is always present
en: _Open
fi: _Avaa

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Select which types of files are shown
fi: Valitse, minkä tyyppiset tiedostot näkyvät

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
fi: %1$s - %2$s

en: Type name of new folder
fi: Kirjoita uuden kansion nimi

en: The folder could not be created
fi: Kansion luominen epäonnistui

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
fi: Kansiota ei voitu luoda, koska samanniminen tiedosto on jo olemassa.

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
fi: Käytä toista nimeä kansiolle tai nimeä tiedosto ensin uudelleen.

en: You need to choose a valid filename.
fi: Valitse kelvollinen tiedostonimi.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
fi: Kohde %s ei ole kansio, eikä sen alle voi siksi luoda tiedostoa

en: Cannot create file as the filename is too long
fi: Tiedostoa ei voi luoda, koska tiedoston nimi on liian pitkä

en: Try using a shorter name.
fi: Käytä lyhyempää nimeä.

en: You may only select folders
fi: Voit valita ainoastaan kansioita

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
fi: Valitsemasi kohde ei ole kansio; yritä uudelleen valitsemalla toinen kohde.

en: Invalid file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: The folder contents could not be displayed
fi: Kansion sisältöä ei voitu näyttää

en: The file could not be deleted
fi: Tiedoston poistaminen epäonnistui

en: The file could not be moved to the Trash
fi: Tiedoston siirtäminen roskakoriin epäonnistui

en: A folder with that name already exists
fi: Kansio samalla nimellä on jo olemassa

en: A file with that name already exists
fi: Tiedosto samalla nimellä on jo olemassa

en: A folder cannot be called “.”
fi: Kansion nimi ei voi olla “.”

en: A file cannot be called “.”
fi: Tiedoston nimi ei voi olla “.”

en: A folder cannot be called “..”
fi: Kansion nimi ei voi olla “..”

en: A file cannot be called “..”
fi: Tiedoston nimi ei voi olla “..”

en: Folder names cannot contain “/”
fi: Kansion nimi ei voi sisältää merkkiä “/”

en: File names cannot contain “/”
fi: Tiedoston nimi ei voi sisältää merkkiä “/”

en: Folder names should not begin with a space
fi: Kansion nimi ei tule alkaa välilyönnillä

en: File names should not begin with a space
fi: Tiedostojen nimet eivät tule alkaa välilyönnillä

en: Folder names should not end with a space
fi: Kansion nimi ei tule päättyä välilyönnillä

en: File names should not end with a space
fi: Tiedostojen nimet eivät tule loppua välilyönnillä

en: Folder names starting with a “.” are hidden
fi: Kansiot, joiden nimet alkavat merkillä “.”, ovat piilotettuja

en: File names starting with a “.” are hidden
fi: Tiedostot, joiden nimet alkavat merkillä “.”, ovat piilotettuja

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen “%s”?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

en: The file could not be renamed
fi: Tiedoston nimeäminen uudelleen ei onnistunut

en: Could not select file
fi: Tiedostoa ei voitu valita

en: _Visit File
fi: Näytä tie_dosto tiedostonhallinnassa

en: _Open With File Manager
fi: _Avaa tiedostonhallinnalla

en: _Copy Location
fi: Kopioi si_jainti

en: _Add to Bookmarks
fi: _Lisää kirjanmerkkeihin

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Move to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: Show _Size Column
fi: Näytä _Koko-sarake

en: Show T_ype Column
fi: Näytä _Tyyppi-sarake

en: Show _Time
fi: Nä_ytä aika

en: Sort _Folders before Files
fi: Järjestä _kansiot ennen tiedostoja

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
fi: Sijainti

note: Label
en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Searching in %s
fi: Etsitään kohteesta %s

en: Searching
fi: Etsitään

en: Enter location
fi: Anna sijainti

en: Enter location or URL
fi: Anna sijainti tai osoite

en: Modified
fi: Muokattu

en: Could not read the contents of %s
fi: Tiedoston %s sisältöä ei voitu lukea

en: Could not read the contents of the folder
fi: Kansion sisältöä ei voitu lukea

en: %H:%M
fi: %H.%M

en: Yesterday
fi: Eilen

en: %-e %b
fi: %-e. %Bta

en: %-e %b %Y
fi: %-e. %Bta %Y

en: Program
fi: Ohjelma

en: Font
fi: Fontti

en: Image
fi: Kuva

en: Archive
fi: Arkisto

en: Text
fi: Teksti

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Document
fi: Asiakirja

en: Presentation
fi: Esitys

en: Spreadsheet
fi: Laskentataulukko

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Home
fi: Koti

en: Cannot change to folder because it is not local
fi: Kansioon ei voi siirtyä, koska se ei ole paikallinen

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fi: Tiedosto on jo olemassa kansiossa ”%s”. Tiedoston korvaus ylikirjoittaa sen sisällön.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: You do not have access to the specified folder.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeutta kyseiseen kansioon.

en: Could not send the search request
fi: Hakupyyntöä ei voitu lähettää

en: Accessed
fi: Käytetty

en: Create Folder
fi: Luo kansio

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Pick a Font
fi: Valitse fontti

[ctx: font]
en: None
fi: Ei mitään

en: Width
fi: Leveys

en: Weight
fi: Paino

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Default
fi: Oletus

en: Number Spacing
fi: Numeron välistys

en: Number Formatting
fi: Numeron muotoilu

en: OpenGL context creation failed
fi: OpenGL-kontekstin luominen epäonnistui

en: Application menu
fi: Sovellusvalikko

en: Close
fi: Sulje

en: Icon '%s' not present in theme %s
fi: Kuvake '%s' ei ole osana teemaa %s

en: Failed to load icon
fi: Kuvaketta ei voitu ladata

[ctx: input method menu]
en: Simple
fi: Yksinkertainen

[ctx: input method menu]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: input method menu]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
fi: Järjestelmä (%s)

en: Information
fi: Tietoja

en: Question
fi: Kysymys

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

note: Open Link
en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
fi: Kopioi _linkin osoite

en: Show program version
fi: Näytä ohjelman versio

en: Error parsing commandline options: %s
fi: Virhe jäsennettäessä komentorivivalintoja: %s

en: Try "%s --help" for more information.
fi: Kokeile komentoa "%s --help" saadaksesi lisätietoja.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
fi: %s: sovelluksen nimi puuttuu

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
fi: %s: ei sovellusta %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
fi: %s: virhe käynnistäessä sovellusta: %s

en: Copy URL
fi: Kopioi URL

en: Invalid URI
fi: Virheellinen URL

en: Lock
fi: Lukitse

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
fi: Ikkunan lukitus on avattu.
    Napsauta estääksesi muutokset

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
fi: Ikkuna on lukittu.
    Napsauta tehdäksesi muutoksia

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
fi: Järjestelmäkäytäntö estää muutokset.
    Ota yhteys järjestelmävalvojaan

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
fi: Lataa lisää GTK+-moduuleja

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
fi: MODUULIT

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
fi: Tee kaikista varoituksista vakavia

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
fi: Asetettavat GTK+-vianjäljitysvalinnat

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
fi: Poistettavat GTK+-vianjäljitysvalinnat

en: Cannot open display: %s
fi: Näyttöä ei voi avata: %s

en: GTK+ Options
fi: GTK+-valitsimet

en: Show GTK+ Options
fi: Näytä GTK+-valitsimet

en: _No
fi: _Ei

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Co_nnect
fi: _Yhdistä

en: Connect As
fi: Yhdistä

en: _Anonymous
fi: _Anonyymisti

en: Registered U_ser
fi: _Rekisteröityneenä käyttäjänä

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: _Domain
fi: _Toimialue

en: Volume type
fi: Taltion tyyppi

en: _Hidden
fi: _Piilotettu

en: _Windows system
fi: _Windows-järjestelmä

en: _Password
fi: _Salasana

en: Forget password _immediately
fi: _Unohda salasana heti

en: Remember password until you _logout
fi: Muista _uloskirjautumiseen saakka

en: Remember _forever
fi: _Muista aina

en: Unknown Application (PID %d)
fi: Tuntematon sovellus (prosessitunniste %d)

en: Unable to end process
fi: Ei voitu päättää prosessia

en: _End Process
fi: _Päätä prosessi

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
fi: Ei voi tappaa prosessia, jonka prosessitunnus on %d. Toiminnolle ei ole toteutusta.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
fi: Päätteen sivutin

en: Top Command
fi: Top-komento

en: Cannot end process with PID %d: %s
fi: Ei voi päättää prosessia, jonka prosessitunniste on %d: %s

en: Page %u
fi: Sivu %u

en: Not a valid page setup file
fi: Sivunasettelutiedosto ei ole kelvollinen

en: Any Printer
fi: Mikä tahansa tulostin

en: For portable documents
fi: siirrettäville asiakirjoille

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
fi: Marginaalit:
     Vasen: %s %s
     Oikea: %s %s
     Ylä: %s %s
     Ala: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
fi: Hallitse omia kokoja…

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: File System Root
fi: Tiedostojärjestelmän juuri

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
fi: Avaa %s

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Recent files
fi: Viimeisimmät tiedostot

en: Starred
fi: Tähdellä merkitty

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
fi: Suosikkitiedostot

en: Open your personal folder
fi: Avaa henkilökohtainen kansiosi

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa työpöytäsi sisällön kansiona

en: Enter Location
fi: Anna sijainti

en: Manually enter a location
fi: Anna sijainti manuaalisesti

en: Trash
fi: Roskakori

en: Open the trash
fi: Avaa roskakori

en: Mount and open “%s”
fi: Liitä ja avaa "%s"

en: Open the contents of the file system
fi: Avaa tiedostojärjestelmän sisällön

en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Add a new bookmark
fi: Lisää uusi kirjanmerkki

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connect to a network server address
fi: Yhdistä verkkopalvelimeen

en: Other Locations
fi: Muut sijainnit

en: Show other locations
fi: Näytä muut sijainnit

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
fi: _Käynnistä

en: _Stop
fi: _Pysäytä

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
fi: _Kytke virta

en: _Safely Remove Drive
fi: _Irrota asema turvallisesti

en: _Connect Drive
fi: _Yhdistä asema

en: _Disconnect Drive
fi: _Katkaise yhteys asemaan

en: _Start Multi-disk Device
fi: _Käynnistä Multi-disk-laite

en: _Stop Multi-disk Device
fi: _Pysäytä Multi-disk-laite

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
fi: Avaa laitteen _lukitus

en: _Lock Device
fi: Lukitse _laite

en: Unable to start “%s”
fi: Kohteen “%s” käynnistäminen ei onnistunut

en: Error unlocking “%s”
fi: Virhe avattaessa “%s”

en: Unable to access “%s”
fi: Kohteen "%s" käyttäminen ei onnistunut

en: This name is already taken
fi: Nimi on jo käytössä

en: Name
fi: Nimi

en: Unable to unmount “%s”
fi: Kohteen “%s” liitoksen irrottaminen ei onnistunut

en: Unable to stop “%s”
fi: Kohteen “%s” pysäyttäminen ei onnistunut

en: Open in New _Tab
fi: Avaa _uudessa välilehdessä

en: Open in New _Window
fi: Avaa uudessa _ikkunassa

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Remove
fi: _Poista

en: Rename…
fi: Nimeä uudelleen…

en: _Mount
fi: _Liitä

en: _Unmount
fi: _Poista liitos

en: _Eject
fi: _Irrota

en: _Detect Media
fi: _Havaitse media

en: Computer
fi: Tietokone

en: Searching for network locations
fi: Etsitään verkkosijainteja

en: No network locations found
fi: Verkkosijainteja ei löytynyt

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
fi: Sijainnin käyttö epäonnistui

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
fi: _Yhdistä

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
fi: Liitoksen irrottaminen ei onnistunut

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
fi: _Peru

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
fi: File Transfer Protocol (FTP)

en: ftp:// or ftps://
fi: ftp:// tai ftps://

en: Network File System
fi: Network File System (NFS)

en: sftp:// or ssh://
fi: sftp:// tai ssh://

en: dav:// or davs://
fi: dav:// tai davs://

en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: Networks
fi: Verkot

en: On This Computer
fi: Tällä tietokoneella

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
fi[0]: %s / %s käytettävissä
fi[1]: %s / %s käytettävissä

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Unmount
fi: Irrota liitos

en: Authentication
fi: Todennus

en: _Remember password
fi: _Muista salasana

en: Select a filename
fi: Valitse tiedostonimi

en: Not available
fi: Ei saatavilla

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
fi: %s työ #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
fi: Aloitustila

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
fi: Valmistellaan tulostusta

[ctx: print operation status]
en: Generating data
fi: Luodaan tietoja

[ctx: print operation status]
en: Sending data
fi: Lähetetään tietoja

[ctx: print operation status]
en: Waiting
fi: Odotetaan

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
fi: Pysähtynyt ongelmaan

[ctx: print operation status]
en: Printing
fi: Tulostetaan

[ctx: print operation status]
en: Finished
fi: Valmis

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
fi: Valmistui virheellisesti

en: Preparing %d
fi: Valmistellaan %d

en: Preparing
fi: Valmistelaan

en: Printing %d
fi: Tulostetaan %d

en: Error creating print preview
fi: Virhe luotaessa tulostuksen esikatselua

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
fi: Yleisin vian syy on, ettei väliaikaistiedostoa voitu luoda.

note: window
en: Print
fi: Tulosta

en: Printer offline
fi: Tulostin ei ole päällä

en: Out of paper
fi: Paperi on loppu

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Need user intervention
fi: Tarvitaan käyttäjän toimenpiteitä

en: Custom size
fi: Oma koko

en: No printer found
fi: Tulostinta ei löytynyt

en: Invalid argument to CreateDC
fi: Virheellinen argumentti komennolle CreateDC

en: Error from StartDoc
fi: Virhe lähteestä StartDoc

en: Not enough free memory
fi: Ei tarpeeksi muistia

en: Invalid argument to PrintDlgEx
fi: Virheellinen argumentti komennolle PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
fi: Virheellinen osoitin komennolle PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
fi: Virheellinen kahva toiminnolle PrintDlgEx

en: Unspecified error
fi: Määrittelemätön virhe

en: Pre_view
fi: _Esikatselu

en: _Print
fi: T_ulosta

en: Getting printer information failed
fi: Tulostimen tietojen nouto epäonnistui

en: Getting printer information…
fi: Haetaan tulostimen tietoja…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
fi: Vasemmalta oikealle, ylhäältä alas

en: Left to right, bottom to top
fi: Vasemmalta oikealle, alhaalta ylös

en: Right to left, top to bottom
fi: Oikealta vasemmalle, ylhäältä alas

en: Right to left, bottom to top
fi: Oikealta vasemmalle, alhaalta ylös

en: Top to bottom, left to right
fi: Ylhäältä alas, vasemmalta oikealle

en: Top to bottom, right to left
fi: Ylhäältä alas, oikealta vasemmalle

en: Bottom to top, left to right
fi: Alhaalta ylös, vasemmalta oikealle

en: Bottom to top, right to left
fi: Alhaalta ylös, oikealta vasemmalle

en: Page Ordering
fi: Sivun järjestys

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Top to bottom
fi: Ylhäältä alas

en: Bottom to top
fi: Alhaalta ylös

en: No item for URI '%s' found
fi: Kohtaa URIlle ”%s” ei löytynyt

en: Untitled filter
fi: Nimeämätön suodatin

en: Could not remove item
fi: Kohteen poistaminen ei onnistunut

en: Could not clear list
fi: Luetteloa ei voitu tyhjentää

en: Copy _Location
fi: Kopioi si_jainti

en: _Remove From List
fi: _Poista luettelosta

en: _Clear List
fi: _Tyhjennä luettelo

en: Show _Private Resources
fi: Näytä _yksityiset resurssit

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
fi: Kohtia ei löytynyt

en: Open '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Unknown item
fi: Tuntematon kohde

en: Unable to find an item with URI '%s'
fi: URIn ”%s” sisältävää kohtaa ei löytynyt

en: Search
fi: Etsi

en: _Show All
fi: _Näytä kaikki

en: Two finger pinch
fi: Kahden sormen nipistys

en: Two finger stretch
fi: Kahden sormen venytys

en: Rotate clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

en: Rotate counterclockwise
fi: Kierrä vastapäivään

en: Two finger swipe left
fi: Kahden sormen veto vasemmalle

en: Two finger swipe right
fi: Kahden sormen veto oikealle

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search Shortcuts
fi: Etsi pikanäppäimiä

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Kokeile eri hakuehtoja

en: Unknown error when trying to deserialize %s
fi: Tuntematon virhe purettaessa sarjallistusta %s

en: No deserialize function found for format %s
fi: Muotoilulle %s ei löytynyt sarjallistuksen purkufunktiota

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
fi: Alkiosta <%s> löytyivät sekä ”id” että ”name”

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
fi: Ominaisuus ”%s” löytyi kahdesti alkiosta <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
fi: Alkio <%s> sisältää virheellisen tunnisteen ”%s”

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
fi: alkiossa <%s> ei ole ominaisuutta ”name” eikä ”id”

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
fi: Ominaisuus ”%s” kahdesti samassa alkiossa <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fi: Ominaisuus ”%s” on virheellinen alkiolle <%s> tässä yhteydessä

en: Tag "%s" has not been defined.
fi: Tunnistetta ”%s” ei ole määritelty.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
fi: Löytyi anonyymi tunniste, eikä tunnisteita voi siksi luoda.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
fi: Tunnistetta ”%s” ei löydy puskurista, eikä tunnisteita voi siksi luoda.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fi: Alkio <%s> ei ole sallittu kohdan <%s> alla

en: "%s" is not a valid attribute type
fi: ”%s” ei ole kelvollinen ominaisuuden tyyppi

en: "%s" is not a valid attribute name
fi: ”%s” ei ole kelvollinen ominaisuuden nimi

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
fi: ”%s” ei voi muuttaa tyypin ”%s” mukaiseksi arvoksi ominaisuudelle ”%s”

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
fi: ”%s” ei ole kelvollinen arvo ominaisuudelle ”%s”

en: Tag "%s" already defined
fi: Tunniste ”%s” on jo määritelty

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
fi: Tunniste ”%s” sisältää virheellisen tärkeysasteen ”%s”

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
fi: Uloin alkio tekstissä täytyy olla <text_view_markup>, ei <%s>

en: A <%s> element has already been specified
fi: Alkio <%s> on jo määritelty

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
fi: Alkio <text> ei voi esiintyä ennen alkiota <tags>

en: Serialized data is malformed
fi: Sarjallistettu tieto on virheellisesti muotoiltu

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
fi: Sarjallistettu tieto on virheellisesti muotoiltu. Ensimmäinen osio ei ole GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
fi: LRM _Vasemmalta oikealle -merkki

en: RLM _Right-to-left mark
fi: RLM _Oikealta vasemmalle -merkki

en: LRE Left-to-right _embedding
fi: LRE Vasemmalta oikealle -_upotus

en: RLE Right-to-left e_mbedding
fi: RLE Oikealta vasemmalle -u_potus

en: LRO Left-to-right _override
fi: LRO Vasemmalta oikealle -_sivuutus

en: RLO Right-to-left o_verride
fi: RLO Oikealta vasemmalle -s_ivuutus

en: PDF _Pop directional formatting
fi: PDF P_alauta suuntamuotoilu

en: ZWS _Zero width space
fi: ZWS _Nollan levyinen väli

en: ZWJ Zero width _joiner
fi: ZWN Nollan levyinen _yhdistäjä

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
fi: ZWNJ Nollan levyinen _ei-yhdistäjä

en: Adjusts the volume
fi: Säätää äänenvoimakkuutta

en: Muted
fi: Vaimennettu

en: Full Volume
fi: Täysi äänenvoimakkuus

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
fi: %d %%

en: Move
fi: Siirrä

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Always on Top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
fi: Haluatko käyttää GTK+ Inspectoria?

en: Don't show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Activate
fi: Aktivoi

en: State
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Saving CSS failed
fi: CSS:n tallentaminen epäonnistui

en: Save the current CSS
fi: Tallenna nykyinen CSS

en: CSS Property
fi: CSS-ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

[ctx: GL version]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: GL vendor]
en: None
fi: Ei mitään

en: GTK+ Version
fi: GTK+-versio

en: GDK Backend
fi: GDK-taustaosa

en: GL Version
fi: GL-versio

en: Action
fi: Toiminto

en: Icon
fi: Kuvake

en: Address
fi: Osoite

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Object
fi: Objekti

[ctx: type name]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Object: %p (%s)
fi: Objekti: %p (%s)

en: Model:
fi: Malli:

en: Column:
fi: Sarake:

[ctx: property name]
en: None
fi: Ei mitään

en: inverted
fi: käänteinen

en: Binding:
fi: Sidonta:

en: Setting:
fi: Asetus:

en: Source:
fi: Lähde:

en: Theme
fi: Teema

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Path
fi: Polku

en: Size
fi: Koko

en: Name:
fi: Nimi:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Size:
fi: Koko:

en: Selector
fi: Valitsin

en: Yes
fi: Kyllä

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: GLib must be configured with --enable-debug
fi: GLib tulee olla määritetty valitsimella --enable-debug

en: Backend does not support window scaling
fi: Taustaosa ei tue ikkunoiden skaalausta

en: GTK+ Theme
fi: GTK+-teema

en: Cursor Theme
fi: Kursoriteema

en: Cursor Size
fi: Kursorin koko

en: Icon Theme
fi: Kuvaketeema

en: Font Scale
fi: Fontin skaalaus

en: Text Direction
fi: Tekstin suunta

en: Window scaling
fi: Ikkunoiden skaalaus

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Simulate touchscreen
fi: Simuloi kosketusnäyttöä

en: When needed
fi: Tarvittaessa

en: Always
fi: Aina

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Select an Object
fi: Valitse objekti

en: Show Details
fi: Näytä tiedot

en: Show all Objects
fi: Näytä kaikki objektit

en: Collect Statistics
fi: Kerää tilastot

en: Show all Resources
fi: Näytä kaikki resurssit

en: Clear log
fi: Tyhjennä loki

en: Miscellaneous
fi: Lisäasetukset

en: Child Properties
fi: Lapsen ominaisuudet

en: Class Hierarchy
fi: Luokkahierarkia

en: CSS Selector
fi: CSS-valitsin

en: CSS nodes
fi: CSS-solmut

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Gestures
fi: Eleet

en: Objects
fi: Objektit

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Resources
fi: Resurssit

en: General
fi: Yleiset

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
fi: A3 extra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
fi: A4 extra

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
fi: A4 tab

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
fi: A5 extra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
fi: B5 extra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
fi: DL-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
fi: Choukei 2 -kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
fi: Choukei 3 -kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
fi: Choukei 4 -kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
fi: Choukei 40 -kirjekuori

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
fi: hagaki (postikortti)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
fi: kahu-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
fi: kaku2-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
fi: kaku3-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
fi: kaku4-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
fi: kaku5-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
fi: kaku7-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
fi: kaku8-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
fi: oufuku (vastauspostikortti)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
fi: you4-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
fi: you6-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
fi: 6x9-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
fi: 7x9-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
fi: 8×10-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
fi: 9×11-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
fi: 9×12-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
fi: A2-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Arch A
fi: Arkki A

[ctx: paper size]
en: Arch B
fi: Arkki B

[ctx: paper size]
en: Arch C
fi: Arkki C

[ctx: paper size]
en: Arch D
fi: Arkki D

[ctx: paper size]
en: Arch E
fi: Arkki E

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
fi: C5-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: European edp
fi: Eurooppalainen edp

[ctx: paper size]
en: Government Legal
fi: Government legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
fi: Government letter

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
fi: Indeksi 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
fi: Indeksi 4×6 (postikortti)

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
fi: Indeksi 5×8

[ctx: paper size]
en: US Legal
fi: US legal

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
fi: US legal extra

[ctx: paper size]
en: US Letter
fi: US letter

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
fi: US letter extra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
fi: US letter plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
fi: Monarch-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
fi: #10-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
fi: #11-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
fi: #12-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
fi: #14-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
fi: #9-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
fi: Henkilökohtainen kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Wide Format
fi: Leveä muoto

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
fi: Kutsukirjekuori

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
fi: Italialainen kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Large Photo
fi: Suuri valokuva

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
fi: Keskikokoinen valokuva

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
fi: Postfix-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: Small Photo
fi: Pieni valokuva

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
fi: Leveä valokuva

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
fi: prc1-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
fi: prc10-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
fi: prc2-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
fi: prc3-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
fi: prc4-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
fi: prc5-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
fi: prc6-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
fi: prc7-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
fi: prc8-kirjekuori

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
fi: prc9-kirjekuori

[ctx: Script]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: About
fi: Tietoja

en: Credits
fi: Tekijät

en: _View All Applications
fi: _Näytä kaikki sovellukset

en: _Find New Applications
fi: _Etsi uusia sovelluksia

en: No applications found.
fi: Sovelluksia ei löytynyt.

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
fi: Asetukset

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
fi: Palvelut

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
fi: Piilota %s

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
fi: Piilota muut

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
fi: Näytä kaikki

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
fi: Lopeta %s

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Finish
fi: _Valmis

en: Select a Color
fi: Valitse väri

en: Pick a color from the screen
fi: Valitse väri näytöltä

en: Color Name
fi: Värin nimi

en: Hue
fi: Sävy

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Smileys & People
fi: Hymiöt ja ihmiset

en: Body & Clothing
fi: Keho ja vaatetus

en: Animals & Nature
fi: Eläimet ja luonto

en: Food & Drink
fi: Ruoka ja juoma

en: Travel & Places
fi: Matkustaminen ja sijainnit

en: Activities
fi: Toiminnot

[ctx: emoji category]
en: Objects
fi: Objektit

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Flags
fi: Liput

en: Files
fi: Tiedostot

en: Remote location — only searching the current folder
fi: Etäsijainti — etsitään vain nykyisestä kansiosta

en: Folder Name
fi: Kansion nimi

en: _Create
fi: _Luo

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: Search font name
fi: Etsi fontin nimeä

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Preview text
fi: Esikatseluteksti

en: No Fonts Found
fi: Fontteja ei löytynyt

en: _Format for:
fi: _Muotoilu:

en: _Paper size:
fi: _Paperin koko:

en: _Orientation:
fi: _Suunta:

en: Portrait
fi: Pysty

en: Reverse portrait
fi: Käänteinen pysty

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Reverse landscape
fi: Käänteinen vaaka

en: Down Path
fi: Polkua alas

en: Up Path
fi: Polkua ylös

en: Server Addresses
fi: Palvelimien osoitteet

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
fi: Palvelimien osoitteet sisältävät etuliitteen ja osoitteen. Esimerkkejä:

en: Available Protocols
fi: Käytettävissä olevat protokollat

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
fi: Viimeisimpiä palvelimia ei löytynyt

en: Recent Servers
fi: Viimeisimmät palvelimet

en: No results found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Connect to _Server
fi: Yh_distä palvelimeen

en: Enter server address…
fi: Anna palvelimen osoite…

en: Printer
fi: Tulostin

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
fi: Tila

en: Range
fi: Alue

en: _All Pages
fi: K_aikki sivut

en: C_urrent Page
fi: _Nykyinen sivu

en: Se_lection
fi: _Valinta

en: Pag_es:
fi: Si_vut:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
fi: Anna yksi tai useampia sivualueita,
    esim. 1-3, 7, 11

en: Pages
fi: Sivut

en: Copies
fi: Kopioita

en: Copie_s:
fi: _Kopioita:

en: C_ollate
fi: _Kerää

en: _Reverse
fi: Kää_nteinen

en: Layout
fi: Asettelu

en: T_wo-sided:
fi: _Kaksipuolinen:

en: Pages per _side:
fi: Sivuja _puolelle:

en: Page or_dering:
fi: Sivujärjestys:

en: _Only print:
fi: Tulosta _vain:

en: All sheets
fi: Kaikki arkit

en: Even sheets
fi: Parilliset arkit

en: Odd sheets
fi: Parittomat arkit

en: Sc_ale:
fi: Mitt_akaava:

en: Paper
fi: Paperi

en: Paper _type:
fi: Paperin _tyyppi:

en: Paper _source:
fi: Paperin _lähde:

en: Output t_ray:
fi: Tulostus_kaukalo:

en: Or_ientation:
fi: _Suunta:

en: Job Details
fi: Työn yksityiskohdat

en: Pri_ority:
fi: Tär_keys:

en: _Billing info:
fi: _Laskutustiedot:

en: Print Document
fi: Tulosta asiakirja

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
fi: _Heti

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
fi: Ajas_tettuna:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
fi: Anna tulostettava aika,
     esim. 15.30, 2.35 pm, 14.15.30, 11.56.30 am

en: Time of print
fi: Tulostusaika

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
fi: Pi_dossa

en: Hold the job until it is explicitly released
fi: Pidätä työtä, kunnes se vapautetaan erikseen

en: Add Cover Page
fi: Lisää kansisivu

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
fi: _Ennen:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
fi: _Jälkeen:

en: Job
fi: Työ

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
fi: Kuvan laatu

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
fi: Väri

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
fi: Viimeistely

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Some of the settings in the dialog conflict
fi: Jotkut asetukset ikkunassa ovat ristiriidassa

en: Select which type of documents are shown
fi: Valitse, minkä tyyppiset asiakirjat näkyvät

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Turns volume up or down
fi: Kasvattaa tai vähentää äänenvoimakkuutta

en: Volume Up
fi: Kovemmalle

en: Increases the volume
fi: Kasvattaa äänenvoimakkuutta

en: Volume Down
fi: Hiljemmalle

en: Decreases the volume
fi: Pienentää äänenvoimakkuutta

en: Failed to write header
fi: Otsakkeen kirjoitus epäonnistui

en: Failed to write hash table
fi: Hajautustaulun kirjoitus epäonnistui

en: Failed to write folder index
fi: Kansioindeksin kirjoitus epäonnistui

en: Failed to rewrite header
fi: Otsakkeen uudelleenkirjoitus epäonnistui

en: Failed to open file %s : %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu avata: %s

en: Failed to write cache file: %s
fi: Välimuistitiedoston kirjoitus epäonnistui: %s

en: The generated cache was invalid.
fi: Luotu välimuisti oli virheellinen.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
fi: %s ei voitu uudelleen nimetä nimelle %s: %s, poistetaan %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
fi: Tiedoston %s uudelleennimeäminen nimelle %s epäonnistui: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
fi: Tiedoston %s nimeäminen takaisin nimelle %s epäonnistui: %s

en: Cache file created successfully.
fi: Välimuistitiedosto luotu onnistuneesti.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
fi: Kirjoita olemassa olevan välimuistin yli vaikka se olisi ajan tasalla

en: Don't check for the existence of index.theme
fi: Älä tarkista index.theme-tiedoston olemassaoloa

en: Don't include image data in the cache
fi: Älä tallenna kuvatietoja välimuistiin

en: Output a C header file
fi: Tulosta C-otsikkotiedosto

en: Turn off verbose output
fi: Poista suulas tuloste käytöstä

en: Validate existing icon cache
fi: Tarkista kuvakevälimuistin eheys

en: File not found: %s
fi: Tiedostoa ei löydy: %s

en: Not a valid icon cache: %s
fi: Kuvakevälimuisti ei ole kelvollinen: %s

en: No theme index file.
fi: Teeman indeksitiedostoa ei ole.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
fi: Teeman indeksitiedostoa ei löydy kansiosta ”%s”
    Jos haluat todella luoda kuvakevälimuistin tähän, käytä valitsinta
    --ignore-theme-index.

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
fi: X-syöttötapa

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
fi: Tunnistautuminen vaaditaan asiakirjan “%s” tulostamiseksi tulostimella %s

en: Authentication is required to print a document on %s
fi: Todennus vaaditaan asiakirjan tulostamiseksi isännällä %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
fi: Tunnistautuminen vaaditaan työn “%s” määreiden saamiseksi

en: Authentication is required to get attributes of a job
fi: Todennus vaaditaan työn määreiden saamiseksi

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
fi: Todennus vaaditaan tulostimen %s määreiden saamiseksi

en: Authentication is required to get attributes of a printer
fi: Todennus vaaditaan tulostimen määreiden saamiseksi

en: Authentication is required to get default printer of %s
fi: Todennus vaaditaan isännän %s oletustulostimen saamiseksi

en: Authentication is required to get printers from %s
fi: Todennus vaaditaan tulostimien saamiseksi isännältä %s

en: Authentication is required to get a file from %s
fi: Todennus vaaditaan tiedoston saamiksesi isännältä %s

en: Authentication is required on %s
fi: Todennus vaaditaan isännällä %s

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Authentication is required to print document “%s”
fi: Asiakirjan “%s” tulostus vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to print this document on printer %s
fi: Tämän asiakirjan tulostaminen tulostimella %s vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to print this document
fi: Tämän asiakirjan tulostaminen vaatii tunnistautumisen

en: Printer “%s” is low on toner.
fi: Tulostimesta “%s” on väri vähissä.

en: Printer “%s” has no toner left.
fi: Tulostimesta “%s” on väri loppu.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
fi: Tulostimesta “%s” on kehite vähissä.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
fi: Tulostimesta “%s” on kehite loppu.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
fi: Tulostimesta “%s” on ainakin yksi väri vähissä.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
fi: Tulostimesta “%s” on ainakin yksi väri loppu.

en: The cover is open on printer “%s”.
fi: Tulostimen “%s” kansi on auki.

en: The door is open on printer “%s”.
fi: Tulostimen “%s” luukku on auki.

en: Printer “%s” is low on paper.
fi: Tulostimesta “%s” on paperi vähissä.

en: Printer “%s” is out of paper.
fi: Tulostimesta “%s” on paperi loppu.

en: Printer “%s” is currently offline.
fi: Tulostin “%s” ei ole yhdistettynä.

en: There is a problem on printer “%s”.
fi: Tulostimessa “%s” on ongelma.

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
fi: Keskeytetty; työt hylätään

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
fi: Työt hylätään

[ctx: printing option]
en: Two Sided
fi: Kaksipuolinen

[ctx: printing option]
en: Paper Type
fi: Paperin tyyppi

[ctx: printing option]
en: Paper Source
fi: Paperin lähde

[ctx: printing option]
en: Output Tray
fi: Tulostuskaukalo

[ctx: printing option]
en: Resolution
fi: Tarkkuus

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
fi: GhostScript-esisuodatus

[ctx: printing option value]
en: One Sided
fi: Yksipuolinen

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fi: Pitkä reuna (tavallinen)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fi: Lyhyt reuna (käännetty)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fi: Valitse automaattisesti

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fi: Tulostimen oletus

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fi: Upota vain GhostScript-fontit

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fi: Muunna PS-tasoksi 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fi: Muunna PS-tasoksi 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fi: Ei esisuodatusta

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
fi: Lisäasetukset

[ctx: sides]
en: One Sided
fi: Yksipuolinen

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fi: Pitkä reuna (tavallinen)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fi: Lyhyt reuna (käännetty)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
fi: Yläsäiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
fi: Keskiosan säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
fi: Alasäiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
fi: Sivusäiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
fi: Vasen säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
fi: Oikea säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
fi: Keskisäiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
fi: Takaosan säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
fi: Ylöspäin oleva säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
fi: Alaspäin oleva säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
fi: Suuren kapasiteetin säiliö

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
fi: Pinoaja %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
fi: Postilokero %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
fi: Oma postilokero

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
fi: Tulostuskaukalo %d

en: Printer Default
fi: Tulostimen oletus

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: High
fi: Tärkeä

en: Medium
fi: Tavallinen

en: Low
fi: Ei kiireellinen

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
fi: Työn tärkeys

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
fi: Laskutustiedot

[ctx: cover page]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: cover page]
en: Classified
fi: Luokiteltu

[ctx: cover page]
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: cover page]
en: Secret
fi: Salainen

[ctx: cover page]
en: Standard
fi: Normaali

[ctx: cover page]
en: Top Secret
fi: Erittäin salainen

[ctx: cover page]
en: Unclassified
fi: Luokittelematon

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
fi: Sivuja arkkia kohti

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
fi: Sivun järjestys

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
fi: Ennen

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
fi: Jälkeen

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
fi: Tulostusaika

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
fi: Tulosta ajankohtana

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
fi: Omavalintainen %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
fi: Tulostinprofiili

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
fi: Värinhallinta ei ole käytettävissä

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
fi: Ei profiilia saatavilla

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
fi: Määrittelemätön profiili

en: output
fi: tuloste

en: Print to File
fi: Tulosta tiedostoon

en: Pages per _sheet:
fi: Sivuja a_rkille:

en: File
fi: Tiedosto

en: _Output format
fi: _Tulostusformaatti

en: Print to LPR
fi: Tulosta LPR:ää käyttäen

en: Pages Per Sheet
fi: Sivuja arkilla

en: Command Line
fi: Komentorivi

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
fi: tulostin ei ole päällä

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
fi: valmis tulostamaan

note: SUN_BRANDING
en: processing job
fi: käsitellään työtä

note: SUN_BRANDING
en: paused
fi: pysäytetty

note: SUN_BRANDING
en: unknown
fi: tuntematon

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
fi: testituloste.%s

en: Print to Test Printer
fi: Tulosta testitulostimelle
