gtk+ 3.x - en to nn translation catalogue (681 entries)

en: Error parsing option --gdk-debug
nn: Feil ved tolking av val: --gdk-debug

en: Error parsing option --gdk-no-debug
nn: Feil ved tolking av val: --gdk-no-debug

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
nn: Programklasse som vet brukt av vindaugehandsamaren

note: Placeholder in --class=CLASS in --help output
en: CLASS
nn: KLASSE

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
nn: Programnamn som vert brukt av vindaugehandsamaren

note: Placeholder in --name=NAME in --help output
en: NAME
nn: NAMN

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
nn: X-display som skal brukast

note: Placeholder in --gdk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gdk-no-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-debug=FLAGS in --help output Placeholder in --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: FLAGS
nn: FLAGG

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the 'keyboard label' context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ - these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix 'KP_' stands * for 'key pad' and you may wa
en: BackSpace
nn: Rettetast

[ctx: keyboard label]
en: Return
nn: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Left
nn: Pil venstre

[ctx: keyboard label]
en: Up
nn: Pil opp

[ctx: keyboard label]
en: Right
nn: Pil høgre

[ctx: keyboard label]
en: Down
nn: Pil ned

[ctx: keyboard label]
en: Print
nn: PrintScreen

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
nn: KP_Mellomrom

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
nn: KP_Pil venstre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
nn: KP_Pil opp

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
nn: KP_Pil høgre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
nn: KP_Pil ned

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
nn: KP_Begin

[ctx: keyboard label]
en: Forward
nn: Framover

[ctx: keyboard label]
en: Back
nn: Tilbake

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
nn: Ikkje send fleire GDI-førespurnader saman

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
nn: Ikkje bruk Wintab-APIet for støtte for notatblokk-PC

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
nn: Same som --no-wintab

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
nn: Ikkje bruk Wintab-API [forvald]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
nn: Storleik på paletten i 8-bits modus

note: Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output
en: COLORS
nn: FARGAR

en: Starting %s
nn: Startar %s

en: Opening %s
nn: Opnar «%s»

en: Opening %d Item | Opening %d Items
nn[0]: Opnar %d element
nn[1]: Opnar %d elementer

en: Provides visual indication of progress
nn: Gjev visuell indikasjon av framdrifta

[ctx: light switch widget]
en: Switch
nn: Brytar

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
nn: Vel fargen du vil ha frå den ytre ringen. Vel styrken på denne fargen frå det indre triangelet.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
nn: Klikk på dråpeteljaren, og klikk så på ein farge kor som helst på skjermen for å velja den fargen.

en: _Hue:
nn: _Glød:

en: Position on the color wheel.
nn: Plassering på fargehjulet.

en: S_aturation:
nn: _Metning:

en: Intensity of the color.
nn: Intensiteten til fargen.

en: _Value:
nn: _Verdi:

en: Brightness of the color.
nn: Kor lys fargen er.

en: _Red:
nn: _Raud:

en: Amount of red light in the color.
nn: Kor mykje raudt lys det er i fargen.

en: _Green:
nn: _Grøn:

en: Amount of green light in the color.
nn: Kor mykje grønt lys det er i fargen.

en: _Blue:
nn: _Blå:

en: Amount of blue light in the color.
nn: Kor mykje blått lys det er i fargen.

en: Op_acity:
nn: _Ugjennomsyne:

en: Transparency of the color.
nn: Kor klar den valde fargen er.

en: Color _name:
nn: Farge_namn:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
nn: Du kan skriva inn ein heksadesimal fargeverdi i HTML-stil, eller eit fargenamn som t.d. «oransje».

en: _Palette:
nn: _Palett:

en: Color Wheel
nn: Fargehjul

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
nn: Den førre fargen som vart vald, til samanlikning med fargen som er vald no. Du kan dra denne fargen til ei palettoppføring, eller velja denne fargen som noverande ved å dra han til den andre fargeprøven.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
nn: Fargen du har vald. Du kan dra denne fargen til ei palettoppføring for å lagra han til seinare bruk.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
nn: Tidlegare vald farge. For samanlikning med fargen du vel no.

en: The color you've chosen.
nn: Fargen du har vald.

en: _Save color here
nn: _Lagra fargen her

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
nn: Klikk på denne palettoppføringa for å gjera henne til den noverande fargen. For å endra denne oppføringa kan dra ein fargeprøve hit og velja «Lagra farge her».

en: Color Selection
nn: Fargeval

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
nn: abcdefghijkèéæøå ABCDEFGHIJKÈÉÆØÅ

en: _Family:
nn: _Familie:

en: _Style:
nn: _Stil:

en: Si_ze:
nn: S_torleik:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
nn: _Førehandsvising:

en: Font Selection
nn: Skrifttypeval

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the URL of the license.
en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY;
    for details, visit <a href="%s">%s</a>
nn: Dette programmet kjem med ABSOLUTT INGEN GARANTI;
    for detaljar, sjå <a href="%s">%s</a>

en: License
nn: Lisens

en: The license of the program
nn: Programmets lisens

note: Add the credits button
en: C_redits
nn: _Heider og ære

note: Add the license button
en: _License
nn: _Lisens

en: Could not show link
nn: Klarte ikkje visa lista

en: Homepage
nn: Heimeside

en: About %s
nn: Om %s

en: Created by
nn: Lagd av

en: Documented by
nn: Dokumentert av

en: Translated by
nn: Omsett av

en: Artwork by
nn: Grafikk av

[ctx: keyboard label]
en: Space
nn: Mellomrom

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
nn: Omvendt skråstrek

en: Other application...
nn: Anna program …

en: Could not run application
nn: Klarte ikkje kjøre programmet

en: Could not find '%s'
nn: Fann ikkje «%s»

en: Could not find application
nn: Fann ikkje programmet

en: Other Applications
nn: Andre program

en: Application
nn: Program

en: C_ontinue
nn: F_ortsett

en: Go _Back
nn: Gå til_bake

en: _Finish
nn: _Fullfør

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
nn: Element <%s> er ikkje tillatt i <%s>

en: Invalid type function on line %d: '%s'
nn: Ugyldig typefunksjon på linje %d: «%s»

en: Duplicate object ID '%s' on line %d (previously on line %d)
nn: Duplisert objekt-ID «%s» på linje %d (tidligare på linje %d)

en: Invalid root element: '%s'
nn: Ugyldig rotelement: «%s»

en: Unhandled tag: '%s'
nn: Uhandtert tag «%s»

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
nn: calendar:week_start:1

[ctx: calendar:day:digits]
note: Translators: this defines whether the day numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That ne
en: %d
nn: %Id

[ctx: calendar:week:digits]
note: Translators: this defines whether the week numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That n
en: %d
nn: %Id

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
nn: Slått av

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
nn: Ugyldig

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator when the cell is clicked to change the * acelerator.
en: New accelerator...
nn: Ny snarvegstast …

en: Pick a Color
nn: Vel ein farge

en: Select a Color
nn: Vel ein farge

en: Color: %s
nn: Farge: %s

[ctx: Color name]
en: Light Orange
nn: Lys oransje

[ctx: Color name]
en: Orange
nn: Oransje

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
nn: Mørk oransje

[ctx: Color name]
en: Light Butter
nn: Lyst smør

[ctx: Color name]
en: Butter
nn: Smør

[ctx: Color name]
en: Dark Butter
nn: Mørkt smør

[ctx: Color name]
en: Light Chameleon
nn: Lys kamelon

[ctx: Color name]
en: Chameleon
nn: Kamelon

[ctx: Color name]
en: Dark Chameleon
nn: Mørk kamelon

[ctx: Color name]
en: Light Sky Blue
nn: Lys himmelblå

[ctx: Color name]
en: Sky Blue
nn: Himmelblå

[ctx: Color name]
en: Dark Sky Blue
nn: Mørk himmelblå

[ctx: Color name]
en: Light Plum
nn: Lys plomme

[ctx: Color name]
en: Plum
nn: Plomme

[ctx: Color name]
en: Dark Plum
nn: Mørk plomme

[ctx: Color name]
en: Light Chocolate
nn: Lys sjokolade

[ctx: Color name]
en: Chocolate
nn: Sjokolade

[ctx: Color name]
en: Dark Chocolate
nn: Mørk sjokolade

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 1
nn: Lys aluminium 1

[ctx: Color name]
en: Aluminum 1
nn: Aluminium 1

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 1
nn: Mørk aluminium 1

[ctx: Color name]
en: Light Aluminum 2
nn: Lys aluminium 2

[ctx: Color name]
en: Aluminum 2
nn: Aluminium 2

[ctx: Color name]
en: Dark Aluminum 2
nn: Mørk aluminium 2

[ctx: Color name]
en: Black
nn: Svart

[ctx: Color name]
en: Dark Gray
nn: Mørk grå

[ctx: Color name]
en: Medium Gray
nn: Middels grå

[ctx: Color name]
en: Light Gray
nn: Lys grå

[ctx: Color name]
en: White
nn: Kvit

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
nn: Sjølvvald

en: Create custom color
nn: Opprett sjølvvald farge

en: Custom color %d: %s
nn: Sjølvvald farge %d: %s

en: Color Name
nn: Fargenamn

[ctx: Color channel]
en: Saturation
nn: Metning

[ctx: Color channel]
en: Value
nn: Verdi

[ctx: Color channel]
en: Hue
nn: Glød

en: Color Plane
nn: Fargeplan

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
nn: Handter eigendefinerte storleikar

en: inch
nn: tomme

en: Margins from Printer...
nn: Margar frå skrivar …

en: Custom Size %d
nn: Eigendefinert storleik %d

en: _Width:
nn: _Breidd:

en: _Height:
nn: _Storleik:

en: Paper Size
nn: Papirstorleik

en: _Top:
nn: _Topp:

en: _Bottom:
nn: _Botn:

en: _Left:
nn: _Venstre:

en: _Right:
nn: Høg_re:

en: Paper Margins
nn: Margar for papir

en: Input _Methods
nn: Skrive_metodar

en: _Insert Unicode Control Character
nn: Set _inn Unicode-kontrollteikn

en: Caps Lock is on
nn: Caps Lock er på

note: * * SECTION:gtkfilechooserbutton * @Short_description: A button to launch a file selection dialog * @Title: GtkFileChooserButton * @See_also:#GtkFileChooserDialog * The #GtkFileChooserButton is a widget that lets the user select a * file.  It implements the #GtkFileChooser interface.  Visually, it i
en: Select a File
nn: Vel ei fil

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: (None)
nn: (Ingen)

en: Other...
nn: Anna …

en: Type name of new folder
nn: Skriv namnet på den nye mappa

en: Could not retrieve information about the file
nn: Klarte ikkje henta informasjon om fila

en: Could not add a bookmark
nn: Klarte ikkje leggja til bokmerke

en: Could not remove bookmark
nn: Klarte ikkje fjerna bokmerke

en: The folder could not be created
nn: Mappa kunne ikkje opprettast

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
nn: Klarte ikkje oppretta mappa på grunn av at det allereie finst ei fil med det same namnet. Bruk eit anna namn for mappa eller gi eit nytt namn til fila.

en: Invalid file name
nn: Ugyldig filnamn

en: The folder contents could not be displayed
nn: Mappeinnhaldet kunne ikkje vert vist

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
nn: %1$s på %2$s

en: Search
nn: Søk

en: Recently Used
nn: Sist brukt

en: Select which types of files are shown
nn: Vel kva filtypar som skal vert viste

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
nn: Legg til mappe «%s» i bokmerke

en: Add the current folder to the bookmarks
nn: Legg til aktiv mappe i bokmerke

en: Add the selected folders to the bookmarks
nn: Legg til valde mapper i bokmerke

en: Remove the bookmark '%s'
nn: Fjern bokmerke «%s»

en: Bookmark '%s' cannot be removed
nn: Bokmerke «%s» kan ikke fjernast

en: Remove the selected bookmark
nn: Fjern vald bokmerke

en: Remove
nn: Fjern

en: Rename...
nn: Gje nytt namn …

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
nn: Stader

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
nn: _Stader

en: Add the selected folder to the Bookmarks
nn: Legg til vald mappe i bokmerke

en: Could not select file
nn: Klarte ikkje velja fil

en: _Add to Bookmarks
nn: L_egg til i bokmerke

en: Show _Hidden Files
nn: Vis sk_julte filer

en: Show _Size Column
nn: Vis _storleikskolonne

en: Files
nn: Filer

en: Name
nn: Namn

en: Size
nn: Storleik

en: Modified
nn: Endra

note: Label
en: _Name:
nn: _Namn:

en: Type a file name
nn: Skriv eit filnamn

en: Please select a folder below
nn: Vel ei mappe under

en: Please type a file name
nn: Skriv eit filnamn

note: Create Folder
en: Create Fo_lder
nn: Opprett _mappe

en: Search:
nn: Søk:

en: _Location:
nn: _Stad:

en: Save in _folder:
nn: Lagra i _mappe:

en: Create in _folder:
nn: Lag i _mappe:

en: Could not read the contents of %s
nn: Klarte ikkje lesa innhaldet i %s

en: Could not read the contents of the folder
nn: Klarte ikkje lesa innhaldet i mappa

en: Unknown
nn: Ukjent

en: %H:%M
nn: %H.%M

en: Yesterday at %H:%M
nn: I går kl. %H.%M

en: Cannot change to folder because it is not local
nn: Kan ikkje gå til mappa fordi den ikkje er lokal.

en: Shortcut %s already exists
nn: Snarveg %s finst allereie

en: Shortcut %s does not exist
nn: Snarveg %s finst ikkje

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
nn: Ein fil med namn «%s» finst allereie. Vil du byta den ut?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
nn: Fila finst allereie i «%s». Viss du byter ut denne vil du overskrive innhaldet.

en: _Replace
nn: E_rstatt

en: Could not start the search process
nn: Klarte ikkje starta søkjeprosessen

en: The program was not able to create a connection to the indexer daemon.  Please make sure it is running.
nn: Programmet kunne ikkje oppretta ei tilkopling til indekseringstenesta. Sjekk at ho køyrer.

en: Could not send the search request
nn: Klarte ikkje senda søkjeførespurnaden

en: Could not mount %s
nn: Klarte ikkje montera %s

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake "File System" volume.  So, we'll return a pointer to * this particular string.
en: File System
nn: Filsystem

en: Pick a Font
nn: Vel ein skrifttype

en: Font
nn: Skrifttype

en: Font Family
nn: Skriftfamilie

en: Icon '%s' not present in theme
nn: Ikonet «%s» er ikkje med i drakta

en: Failed to load icon
nn: Feil under lasting av ikon

en: Simple
nn: Enkel

[ctx: input method menu]
en: None
nn: Ingen

note: Open Link
en: _Open Link
nn: _Opna lenkje

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
nn: Kopier adressa til _lenkja

en: Copy URL
nn: Kopier URL

en: Invalid URI
nn: Ugyldig URI

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
nn: Last tilleggsmodular for GTK+

note: Placeholder in --gtk-module=MODULES in --help output
en: MODULES
nn: MODULAR

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
nn: La alle advarsler vera fatale

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
nn: Feilsøkingsflagg som skal setjes for GTK+

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
nn: Feilsøkingsflagg som skal fjernes for GTK+

en: Cannot open display: %s
nn: Klarte ikkje opna display: %s

en: GTK+ Options
nn: Alternativ for GTK+

en: Show GTK+ Options
nn: Vis alternativ for GTK+

en: Co_nnect
nn: Ko_pla til

en: Connect _anonymously
nn: Kopla til _anonymt

en: Connect as u_ser:
nn: Kopla til _som brukar:

en: _Username:
nn: Br_ukarnamn:

en: _Domain:
nn: _Domene:

en: _Password:
nn: _Passord:

en: Forget password _immediately
nn: Gløym passord _no

en: Remember password until you _logout
nn: Hugs passordet fram til ut_logging

en: Remember _forever
nn: Hugs _alltid

en: Unknown Application (PID %d)
nn: Ukjent program (PID %d)

en: Unable to end process
nn: Klarte ikkje avslutta prosess

en: _End Process
nn: _Avslutt prosess

en: Top Command
nn: Top-kommando

en: Cannot end process with PID %d: %s
nn: Kan ikkje avslutta prosess med PID %d: %s

en: Page %u
nn: Side %u

en: Not a valid page setup file
nn: Ikkje ei gyldig fil for sideoppsett

en: Any Printer
nn: Alle skrivarar

en: For portable documents
nn: For portable dokument

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
nn: Margar:
     Venstre: %s %s
     Høgre: %s %s
     Topp: %s %s
     Botn: %s %s

en: Manage Custom Sizes...
nn: Handter eigendefinerte storleikar …

en: _Paper size:
nn: _Papirstorleik:

en: _Orientation:
nn: _Retning:

en: Page Setup
nn: Sideoppsett

en: Up Path
nn: Opp stig

en: Down Path
nn: Ned stig

en: File System Root
nn: Filsystemrot

en: Authentication
nn: Autentisering

en: Not available
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Select a folder
nn: Vel ei mappe

en: _Save in folder:
nn: _Lagra i mappe:

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
nn: %s, jobb #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
nn: Utgangsstatus

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
nn: Førebur utskrift

[ctx: print operation status]
en: Generating data
nn: Lagar data

[ctx: print operation status]
en: Sending data
nn: Sender data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
nn: Ventar

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
nn: Stoppa av problem

[ctx: print operation status]
en: Printing
nn: Skriv ut

[ctx: print operation status]
en: Finished
nn: Fullført

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
nn: Fullført med feil

en: Preparing %d
nn: Førebur %d

en: Preparing
nn: Førebur

en: Printing %d
nn: Skriv ut %d

en: Error creating print preview
nn: Feil under start av førehandsvising

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
nn: Det kjem truleg av at det ikkje gjekk å oppretta ei mellombels fil.

en: Error launching preview
nn: Feil under start av førehandsvising

en: Printer offline
nn: Skrivar er fråkopla

en: Out of paper
nn: Tom for papir

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
nn: Pausa

en: Need user intervention
nn: Krev tilsyn av brukar

en: Custom size
nn: Sjølvvald storleik

en: No printer found
nn: Ingen skrivar funnen

en: Invalid argument to CreateDC
nn: Ugyldig argument til CreateDC

en: Error from StartDoc
nn: Feil frå StartDoc

en: Not enough free memory
nn: Ikkje nok minne ledig

en: Invalid argument to PrintDlgEx
nn: Ugyldig argument til PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
nn: Ugyldig peikar til PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
nn: Ugyldig handtak til PrintDlgEx

en: Unspecified error
nn: Uspesifisert feil

en: Getting printer information failed
nn: Klarte ikkje henta informasjon om skrivaren

en: Getting printer information...
nn: Hentar informasjon om skrivar …

en: Printer
nn: Skrivar

note: Translators: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
nn: Stad

en: Range
nn: Område

en: _All Pages
nn: _Alle sidene

en: C_urrent Page
nn: _Denne sida

en: Se_lection
nn: _Utval

en: Pag_es:
nn: Sid_er:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1-3,7,11
nn: Oppgje eitt eller fleire sidespenn,
     t.d. 1-3,7,11

en: Pages
nn: Sider

en: Copies
nn: Kopiar

note: FIXME chpe: too much space between Copies and spinbutton, put those 2 in a hbox and make it span 2 columns
en: Copie_s:
nn: _Kopiar:

en: C_ollate
nn: S_lå saman

en: _Reverse
nn: _Omvendt

en: General
nn: Allment

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
nn: Venstre til høgre, topp til botn

en: Left to right, bottom to top
nn: Venstre til høgre, botn til topp

en: Right to left, top to bottom
nn: Høgre til venstre, topp til botn

en: Right to left, bottom to top
nn: Høgre til venstre, botn til topp

en: Top to bottom, left to right
nn: Topp til botn, venstre til høgre

en: Top to bottom, right to left
nn: Topp til botn, høgre til venstre

en: Bottom to top, left to right
nn: Botn til topp, venstre til høgre

en: Bottom to top, right to left
nn: Botn til topp, høgre til venstre

note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
nn: Sidesortering

en: Left to right
nn: Venstre til høgre

en: Right to left
nn: Høgre til venstre

en: Top to bottom
nn: Topp til botn

en: Bottom to top
nn: Botn til topp

en: Layout
nn: Utforming

en: T_wo-sided:
nn: T_osidig:

en: Pages per _side:
nn: _Sider på arket:

en: Page or_dering:
nn: Si_desortering:

en: _Only print:
nn: _Berre skriv ut:

note: In enum order
en: All sheets
nn: Alle arka

en: Even sheets
nn: Partalsark

en: Odd sheets
nn: Oddetalsark

en: Sc_ale:
nn: Sk_aler:

en: Paper
nn: Papir

en: Paper _type:
nn: Papir_type:

en: Paper _source:
nn: Papi_rkjelde:

en: Output t_ray:
nn: U_tskuff:

en: Or_ientation:
nn: Or_ientering:

note: In enum order
en: Portrait
nn: Ståande

en: Landscape
nn: Liggjande

en: Reverse portrait
nn: Omvendt ståande

en: Reverse landscape
nn: Omvendt liggjande

en: Job Details
nn: Detaljar for jobb

en: Pri_ority:
nn: Pri_oritet:

en: _Billing info:
nn: _Faktureringsinformasjon:

en: Print Document
nn: Skriv ut dokument

note: Translators: this is one of the choices for the print at option * in the print dialog
en: _Now
nn: _No

en: A_t:
nn: _Tidspunkt:

note: Translators: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. * You can remove the am/pm values below for your locale if they are not * supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm
nn: Oppgje når dokumentet skal skrivast ut,
    t.d. 15.30, 14.35, 14.15.20, 16

en: Time of print
nn: Tid for utskrift

en: On _hold
nn: På _vent

en: Hold the job until it is explicitly released
nn: Hald utskriftsjobben til han vert aktivt frigjort

en: Add Cover Page
nn: Legg til omslag

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
nn: _Før:

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: _After:
nn: _Etter:

note: Translators: this is the tab label for the notebook tab containing * job-specific options in the print dialog
en: Job
nn: Jobb

en: Advanced
nn: Avansert

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Image Quality
nn: Biletkvalitet

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog.
en: Color
nn: Farge

note: Translators: this will appear as tab label in print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
nn: Avsluttar

en: Some of the settings in the dialog conflict
nn: Nokon av innstillingane i dialogvindauget er i konflikt

en: Print
nn: Skriv ut

en: Select which type of documents are shown
nn: Vel kva dokumenttypar som skal verta viste

en: No item for URI '%s' found
nn: Inga oppføring funne for URI «%s»

en: Untitled filter
nn: Filter utan tittel

en: Could not remove item
nn: Klarte ikkje fjerna oppføring

en: Could not clear list
nn: Klarte ikkje tømme lista

en: Copy _Location
nn: Kopier _stad

en: _Remove From List
nn: Fje_rn frå lista

en: _Clear List
nn: _Tøm lista

en: Show _Private Resources
nn: Vis _private ressursar

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
nn: Ingen oppføringar funne

en: No recently used resource found with URI `%s'
nn: Fann ingen nyleg brukt ressurs med URI «%s»

en: Open '%s'
nn: Opna «%s»

en: Unknown item
nn: Ukjend oppføring

en: Unable to find an item with URI '%s'
nn: Klarte ikkje finna ei oppføring med URI «%s»

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
nn: Informasjon

[ctx: Stock label]
en: Warning
nn: Åtvaring

[ctx: Stock label]
en: Error
nn: Feil

[ctx: Stock label]
en: Question
nn: Spørsmål

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
nn: _Om

[ctx: Stock label]
en: _Add
nn: _Legg til

[ctx: Stock label]
en: _Apply
nn: _Bruk

[ctx: Stock label]
en: _Bold
nn: _Feit

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
nn: A_vbryt

[ctx: Stock label]
en: _Clear
nn: _Tøm

[ctx: Stock label]
en: _Close
nn: L_ukk

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
nn: Ko_pla til

[ctx: Stock label]
en: _Convert
nn: _Konvertér

[ctx: Stock label]
en: _Copy
nn: _Kopier

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
nn: Klipp u_t

[ctx: Stock label]
en: _Delete
nn: _Slett

[ctx: Stock label]
en: _Discard
nn: _Forkast

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
nn: Kopla _frå

[ctx: Stock label]
en: _Execute
nn: _Køyr

[ctx: Stock label]
en: _Edit
nn: R_ediger

[ctx: Stock label]
en: _File
nn: _Fil

[ctx: Stock label]
en: _Find
nn: _Finn

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
nn: Finn og e_rstatt

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
nn: _Diskett

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
nn: _Fullskjerm

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
nn: For_lat fullskjerm

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
nn: _Botn

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
nn: _Fyrste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
nn: _Siste

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
nn: _Topp

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
nn: Til_bake

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
nn: Ne_d

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
nn: _Framover

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
nn: _Opp

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
nn: _Harddisk

[ctx: Stock label]
en: _Help
nn: _Hjelp

[ctx: Stock label]
en: _Home
nn: _Heim

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
nn: Auk innrykk

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
nn: Minsk innrykk

[ctx: Stock label]
en: _Index
nn: _Indeks

[ctx: Stock label]
en: _Information
nn: _Informasjon

[ctx: Stock label]
en: _Italic
nn: _Kursiv

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
nn: _Hopp til

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
nn: _Sentrer

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
nn: _Fyll

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
nn: _Venstre

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
nn: _Høgre

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
nn: _Framover

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
nn: _Neste

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
nn: _Spel

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
nn: _Førre

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
nn: _Ta opp

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
nn: Spol tilbak_e

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
nn: _Stopp

[ctx: Stock label]
en: _Network
nn: _Nettverk

[ctx: Stock label]
en: _New
nn: _Ny

[ctx: Stock label]
en: _No
nn: _Nei

[ctx: Stock label]
en: _Open
nn: _Opna

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
nn: Landskap

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
nn: Portrett

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
nn: Omvendt landskap

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
nn: Omvendt portrett

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
nn: Sideoppse_tt

[ctx: Stock label]
en: _Paste
nn: _Lim inn

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
nn: _Innstillingar

[ctx: Stock label]
en: _Print
nn: S_kriv ut

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
nn: _Førehandsvising av utskrift

[ctx: Stock label]
en: _Properties
nn: _Eigenskapar

[ctx: Stock label]
en: _Quit
nn: _Avslutt

[ctx: Stock label]
en: _Redo
nn: Gje_r om

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
nn: Oppf_risk

[ctx: Stock label]
en: _Remove
nn: Fje_rn

[ctx: Stock label]
en: _Revert
nn: _Gå tilbake

[ctx: Stock label]
en: _Save
nn: _Lagra

[ctx: Stock label]
en: Save _As
nn: _Lagra som

[ctx: Stock label]
en: Select _All
nn: Merk _alt

[ctx: Stock label]
en: _Color
nn: _Farge

[ctx: Stock label]
en: _Font
nn: Skri_fttype

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
nn: _Aukande

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
nn: _Minkande

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
nn: _Stavekontroll

[ctx: Stock label]
en: _Stop
nn: _Stopp

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
nn: _Gjennomstrek

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
nn: _Angra slett

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
nn: _Understrek

[ctx: Stock label]
en: _Undo
nn: _Angra

[ctx: Stock label]
en: _Yes
nn: _Ja

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
nn: _Vanleg storleik

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
nn: Beste _tilpassing

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
nn: For_størr

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
nn: For_minsk

[ctx: switch]
note: Translators: if the "on" state label requires more than three * glyphs then use MEDIUM VERTICAL BAR (U+2759) as the text for * the state
en: ON
nn: PÅ

[ctx: switch]
note: Translators: if the "off" state label requires more than three * glyphs then use WHITE CIRCLE (U+25CB) as the text for the state
en: OFF
nn: AV

en: Unknown error when trying to deserialize %s
nn: Ukjend feil ved forsøk på å deserialisera %s

en: No deserialize function found for format %s
nn: Inga deserialiseringsfunksjon funnen for format %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
nn: Både «id» og «name» vart funne i elementet <%s>

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
nn: Attributten «%s» vart funnen to gongar på elementet <%s>

en: <%s> element has invalid ID "%s"
nn: Elementet <%s> har ugyldig ID «%s»

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
nn: Elementet <%s> har korkje eit «name»- eller «id»-element

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
nn: Attributt «%s» gjentatt to gonger på same <%s>-element

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
nn: Attributt «%s» er ugyldig på <%s>-element i denne konteksten

en: Tag "%s" has not been defined.
nn: Tagg «%s» er ikkje definert.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
nn: Anonym tagg funne, og taggar kan ikkje opprettast.

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
nn: Tagg «%s» finst ikkje i bufferen, og taggar kan ikkje opprettast.

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
nn: Element <%s> er ikkje tillatt under <%s>

en: "%s" is not a valid attribute type
nn: «%s» er ikkje ein gyldig type attributt

en: "%s" is not a valid attribute name
nn: «%s» er ikkje eit gyldig attributtnamn

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
nn: «%s» kunne ikkje konverterast til ein verdi av type «%s» for attributt «%s»

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
nn: «%s» er ikkje ein gyldig verdi for attributt «%s»

en: Tag "%s" already defined
nn: Tagg «%s» er allereie definert

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
nn: Tagg «%s» har ugyldig prioritet «%s»

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
nn: Det ytste elementet i ein tekst må vera <text_view_markup>, ikkje <%s>

en: A <%s> element has already been specified
nn: Eit element <%s> er allereie spesifisert

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
nn: Eit <text>-element kan ikkje brukast før eit <tags>-element

en: Serialized data is malformed
nn: Serialiserte data har feil utforming

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
nn: Serialiserte data er feilforma. Fyrste del er ikkje GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: LRM _Left-to-right mark
nn: VHM _Venstre-til-høgre-merke

en: RLM _Right-to-left mark
nn: HVM _Høgre-til-venstre-merke

en: LRE Left-to-right _embedding
nn: VHI V_enstre-til-høgre-innbygging

en: RLE Right-to-left e_mbedding
nn: HVE Høgre-til-venstre-in_nbygging

en: LRO Left-to-right _override
nn: VHO Venstre-til-høgre-_overstyring

en: RLO Right-to-left o_verride
nn: HVO Høgre-til-venstre-o_verstyring

en: PDF _Pop directional formatting
nn: PDF _Pop retningsformatering

en: ZWS _Zero width space
nn: NBS _Nullbreiddeskiljeteikn

en: ZWJ Zero width _joiner
nn: NBL _Nullbreiddesamanlimar

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
nn: NBUL _Nullbreidde utan samanliming

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
nn: Uventa startmerke «%s» på linje %d, teikn %d

en: Unexpected character data on line %d char %d
nn: Uventa teikndata på linje %d teikn %d

en: Empty
nn: Tom

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: Turns volume down or up
nn: Skrur lyden opp og ned

en: Adjusts the volume
nn: Justerer lydstyrken

en: Volume Down
nn: Lyd ned

en: Decreases the volume
nn: Skrur ned lyden

en: Volume Up
nn: Lyd opp

en: Increases the volume
nn: Skrur opp lyden

en: Muted
nn: Dempa

en: Full Volume
nn: Full lydstyrke

[ctx: paper size]
en: asme_f
nn: Asme_f

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
nn: A3 skiljeark

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
nn: A4 skiljeark

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
nn: DL konvolutt

[ctx: paper size]
en: jis exec
nn: JIS-EXEC

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
nn: Choukei 2 konvolutt

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
nn: Choukei 3 konvolutt

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
nn: Choukei 4 konvolutt

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
nn: Hagaki (postkort)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
nn: Kahu konvolutt

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
nn: kaku2 konvolutt

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
nn: Oufuku (svarpostkort)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
nn: You4 konvolutt

[ctx: paper size]
en: 6x9 Envelope
nn: 6x9 konvolutt

[ctx: paper size]
en: 7x9 Envelope
nn: 7x9 konvolutt

[ctx: paper size]
en: 9x11 Envelope
nn: 9x11 konvolutt

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
nn: A2 konvolutt

[ctx: paper size]
en: b-plus
nn: B-Plus

[ctx: paper size]
en: c
nn: C

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
nn: C5 konvolutt

[ctx: paper size]
en: d
nn: D

[ctx: paper size]
en: e
nn: E

[ctx: paper size]
en: edp
nn: EDP

[ctx: paper size]
en: European edp
nn: Europeisk EDP

[ctx: paper size]
en: f
nn: F

[ctx: paper size]
en: FanFold European
nn: Europeisk traktorpapir

[ctx: paper size]
en: FanFold US
nn: Amerikansk traktorpapir

[ctx: paper size]
en: FanFold German Legal
nn: Traktorpapir, German Legal

[ctx: paper size]
en: Index 3x5
nn: Kartotekkort 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 (postcard)
nn: Kartotekkort 4x6 (postkort)

[ctx: paper size]
en: Index 4x6 ext
nn: Kartotekkort 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5x8
nn: Kartotekkort 5x8

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
nn: Monarch konvolutt

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
nn: #10 konvolutt

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
nn: #11 konvolutt

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
nn: #12 konvolutt

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
nn: #14 konvolutt

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
nn: #9 konvolutt

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
nn: Personleg konvolutt

[ctx: paper size]
en: Wide Format
nn: Breitt format

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
nn: Invitasjonskonvolutt

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
nn: Italiensk konvolutt

[ctx: paper size]
en: juuro-ku-kai
nn: Juuro-ku-kai

[ctx: paper size]
en: pa-kai
nn: Pa-kai

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
nn: Postfix-konvolutt

[ctx: paper size]
en: Small Photo
nn: Lite bilete

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
nn: Prc1 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
nn: Prc10 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc 16k
nn: Prc 16k

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
nn: Prc2 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
nn: Prc3 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc 32k
nn: Prc 32k

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
nn: Prc4 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
nn: Prc5 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
nn: Prc6 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
nn: Prc7 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
nn: Prc8 konvolutt

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
nn: Prc9 konvolutt

en: Failed to write header
nn: Klarte ikkje skriva hovud

en: Failed to write hash table
nn: Klarte ikkje skriva hash-tabell

en: Failed to write folder index
nn: Klarte ikkje skriva mappeindeks

en: Failed to rewrite header
nn: Klarte ikkje skriva om hovud

en: Failed to open file %s : %s
nn: Klarte ikkje opna fila «%s»: %s

en: Failed to write cache file: %s
nn: Klarte ikkje skriva bufferfil: %s

en: The generated cache was invalid.
nn: Generert buffer var ugyldig.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
nn: Klarte ikkje endra namn på %s til %s: %s, fjernar %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
nn: Klarte ikkje endra namn på %s til %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
nn: Klarte ikkje endra namn på %s tilbake til %s: %s

en: Cache file created successfully.
nn: Bufferoppretting vellukka.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
nn: Overskriv ein eksisterande buffer, sjølv om han er oppdatert

en: Don't check for the existence of index.theme
nn: Ikkje sjekk om index.theme finst

en: Don't include image data in the cache
nn: Ikkje ta med biletdata i bufferen

en: Output a C header file
nn: Skriv ut ei C-headerfil

en: Turn off verbose output
nn: Slå av ekstra utdata

en: Validate existing icon cache
nn: Valider eksisterande ikonbuffer

en: File not found: %s
nn: Fil ikkje funne: %s

en: Not a valid icon cache: %s
nn: Ikkje ein gyldig ikonbuffer: %s

en: No theme index file.
nn: Inga indeksfil for tema.

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
nn: Inga draktindeksfil i «%s».
    Bruk --ignore-theme-index viss du verkeleg vil oppretta ein ikonbuffer her.

note: ID
en: Amharic (EZ+)
nn: Amharisk (EZ+)

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
nn: Kyrillisk (transliterert)

note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
nn: Inukitut (transliterert)

note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
nn: Tigrigna-Eritreisk (EZ+)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
nn: Tigrigna-Etiopisk (EZ+)

note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
nn: Vietnamesisk (VIQR)

note: ID
en: X Input Method
nn: X-skrivemetode

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Password:
nn: Passord:

en: Authentication is required to print document '%s' on printer %s
nn: Autentisering krevst for å skriva ut dokument «%s» på skrivar «%s»

en: Authentication is required to print a document on %s
nn: Autentisering krevst for å skriva ut dokument på %s

en: Authentication is required to get attributes of job '%s'
nn: Autentisering krevst for å henta attributtar for jobb «%s»

en: Authentication is required to get attributes of a job
nn: Autentisering krevst for å henta attributtar for ein jobb

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
nn: Autentisering krevst for å henta attributtar for skrivar %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
nn: Autentisering krevst for å henta attributtar for ein skrivar

en: Authentication is required to get default printer of %s
nn: Autentisering krevst for å henta førevald skrivar for %s

en: Authentication is required to get printers from %s
nn: Autentisering krevst for å henta skrivarar frå %s

en: Authentication is required to get a file from %s
nn: Autentisering krevst for å henta ei fil frå %s

en: Authentication is required on %s
nn: Autentisering krevst på %s

en: Domain:
nn: Domene:

en: Authentication is required to print document '%s'
nn: Autentisering krevst for å skriva ut dokument «%s»

en: Authentication is required to print this document on printer %s
nn: Autentisering krevst for å skriva ut dette dokumentet på skrivar «%s»

en: Authentication is required to print this document
nn: Autentisering krevst for å skriva ut dette dokumentet

en: Printer '%s' is low on toner.
nn: Det er lite toner i skrivaren «%s».

en: Printer '%s' has no toner left.
nn: Skrivaren «%s» er tom for toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is low on developer.
nn: Det er lite framkallar i skrivaren «%s».

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer '%s' is out of developer.
nn: Skrivaren «%s» er tom for framkallar.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is low on at least one marker supply.
nn: Det er lite av minst ein farge i skrivaren «%s».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer '%s' is out of at least one marker supply.
nn: Skrivaren «%s» er tom for minst ein farge.

en: The cover is open on printer '%s'.
nn: Dekselet er ope på skrivaren «%s».

en: The door is open on printer '%s'.
nn: Døra er open på skrivaren «%s».

en: Printer '%s' is low on paper.
nn: Det er lite papir i skrivaren «%s».

en: Printer '%s' is out of paper.
nn: Det er tomt for papir i skrivaren «%s».

en: Printer '%s' is currently offline.
nn: Skrivaren «%s» er fråkopla.

en: There is a problem on printer '%s'.
nn: Det er eit problem med skrivaren «%s».

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
nn: Pausa, avviser jobbar

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
nn: Avviser jobbar

en: Two Sided
nn: Tosidig

en: Paper Type
nn: Papirtype

en: Paper Source
nn: Papirkjelde

en: Output Tray
nn: Utskuff

en: Resolution
nn: Oppløysing

en: GhostScript pre-filtering
nn: Førehandsfiltrering med GhostScript

en: One Sided
nn: Einsidig

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
nn: Lang kant (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
nn: Kort kant (vend)

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
nn: Vel automatisk

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
nn: Forval for skrivar

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
nn: Bygg kun inn GhostScript-skrifter

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
nn: Konverter til PS nivå 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
nn: Konverter til PS nivå 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
nn: Inga førerhandsfiltrering

note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
nn: Forskjellig

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
nn: Hastar

en: High
nn: Høg

en: Medium
nn: Middels

en: Low
nn: Låg

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
nn: Jobbprioritet

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
nn: Faktureringsinformasjon

note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
nn: Ingen

en: Classified
nn: Klassifisert

en: Confidential
nn: Konfidensielt

en: Secret
nn: Hemmeleg

en: Standard
nn: Vanleg

en: Top Secret
nn: Topphemmeleg

en: Unclassified
nn: Ikkje klassifisert

note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
nn: Sider per ark

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
nn: Før

note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
nn: Etter

note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
nn: Tidspunkt å skriva ut

note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
nn: Skriv ut klokka

note: Translators: this format is used to display a custom paper * size. The two placeholders are replaced with the width and height * in points. E.g: "Custom 230.4x142.9"
en: Custom %sx%s
nn: Sjølvvald %s·%s

note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
nn: Ikkje tilgjengeleg

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
nn: Uspesifisert profil

en: output
nn: utfil

en: Print to File
nn: Skriv til fil

en: Pages per _sheet:
nn: _Sider per ark:

en: File
nn: Fil

en: _Output format
nn: F_ormat

en: Print to LPR
nn: Skriv til LPR

en: Pages Per Sheet
nn: Sider per ark

en: Command Line
nn: Kommandolinje

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
nn: skrivar er fråkopla

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
nn: klar til å skriva ut

note: SUN_BRANDING
en: processing job
nn: prosesserer jobb

note: SUN_BRANDING
en: paused
nn: pausa

note: SUN_BRANDING
en: unknown
nn: (ukjend)

note: default filename used for print-to-test
en: test-output.%s
nn: testutfil.%s

en: Print to Test Printer
nn: Skriv til testskrivar
