gtk+ master - en to ja translation catalogue (1290 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
ja: サポートされていない Broadway ディスプレイタイプ '%s'

en: Error parsing option --gdk-debug
ja: --gdk-debug オプションの解析エラーです

en: Error parsing option --gdk-no-debug
ja: --gdk-no-debug オプションの解析エラーです

note: Description of --class=CLASS in --help output
en: Program class as used by the window manager
ja: ウィンドウマネージャーで利用するプログラムのクラスを指定する

note: Description of --name=NAME in --help output
en: Program name as used by the window manager
ja: ウィンドウマネージャーで利用するプログラムの名前を指定する

note: Description of --display=DISPLAY in --help output
en: X display to use
ja: 使用する X のディスプレイを指定する

note: Description of --gdk-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to set
ja: 有効にする GDK のデバッグフラグを指定する

note: Description of --gdk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GDK debugging flags to unset
ja: 無効にする GDK のデバッグフラグを指定する

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
ja: GL サポートは GDK_DEBUG から無効化されています

en: The current backend does not support OpenGL
ja: 現在のバックエンドは OpenGL をサポートしていません

[ctx: keyboard label]
en: Escape
ja: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Eject
ja: 取り出す

[ctx: keyboard label]
en: Search
ja: 検索

en: Unable to create a GL pixel format
ja: GL ピクセルフォーマットを生成できません

en: Unable to create a GL context
ja: GL コンテキストを生成できません

en: No available configurations for the given pixel format
ja: 指定されたピクセルフォーマットの利用可能な設定はありません

en: No GL implementation is available
ja: 利用可能な GL 実装がありません

note: Description of --sync in --help output
en: Don't batch GDI requests
ja: GDI のリクエストをまとめない

note: Description of --no-wintab in --help output
en: Don't use the Wintab API for tablet support
ja: タブレットのサポートで Wintab API を使用しない

note: Description of --ignore-wintab in --help output
en: Same as --no-wintab
ja: オプション --no-wintab と同じ

note: Description of --use-wintab in --help output
en: Do use the Wintab API [default]
ja: Wintab API を使用する [デフォルト]

note: Description of --max-colors=COLORS in --help output
en: Size of the palette in 8 bit mode
ja: 8-ビットモードでのパレットサイズを指定する

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Opening %s
ja: %s を開いています

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ja[0]: %d 個のアイテムを開いています

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
ja: 指定された RGBA ピクセルフォーマットの利用可能な設定はありません

[ctx: Action description]
en: Toggles the cell
ja: セルのオン/オフを切り替えます

[ctx: Action name]
en: Toggle
ja: 切り替える

[ctx: Action name]
en: Click
ja: クリック

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
ja: ボタンをクリックします

[ctx: Action name]
en: Expand or contract
ja: 展開または折り畳む

[ctx: Action name]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: Action name]
en: Activate
ja: アクティブ化

[ctx: Action description]
en: Expands or contracts the row in the tree view containing this cell
ja: セルを含むツリービューの列を展開または折り畳みます

[ctx: Action description]
en: Creates a widget in which the contents of the cell can be edited
ja: セルの内容を編集できるウィジェットを作成します

[ctx: Action description]
en: Activates the cell
ja: セルをアクティブにします

[ctx: Action name]
en: Select
ja: 選択

[ctx: Action name]
en: Customize
ja: カスタマイズ

[ctx: Action description]
en: Selects the color
ja: 色を選択します

[ctx: Action description]
en: Activates the color
ja: 色をアクティブにします

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
ja: 色をカスタマイズします

[ctx: Action name]
en: Press
ja: 押す

[ctx: Action description]
en: Presses the combobox
ja: コンボボックスを押します

[ctx: Action description]
en: Activates the entry
ja: エントリをアクティブにします

[ctx: Action description]
en: Activates the expander
ja: エキスパンダーをアクティブにします

[ctx: Stock label]
note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Add
ja: 追加(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Bold
ja: 太字(_B)

[ctx: Stock label]
en: _CD-ROM
ja: CD-ROM(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Clear
ja: クリア(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Minimize
ja: 最小化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Restore
ja: 元のサイズに戻す

[ctx: Stock label]
en: _Copy
ja: コピー(_C)

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

[ctx: Stock label]
en: _Delete
ja: 削除(_D)

[ctx: Stock label]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Stock label]
note: KEEP IN SYNC with gtkiconfactory.c stock icons, when appropriate
en: Information
ja: 情報

[ctx: Stock label]
en: Question
ja: 質問

[ctx: Stock label]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: Stock label]
en: _Execute
ja: 実行(_E)

[ctx: Stock label]
en: _File
ja: ファイル(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Find
ja: 検索(_F)

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
ja: 検索して置換(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
ja: フロッピー(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the bottom of the page"
en: _Bottom
ja: 最後(_B)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the first page"
en: _First
ja: 先頭(_F)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the last page"
en: _Last
ja: 最後(_L)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go to the top of the page"
en: _Top
ja: 先頭(_T)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go back"
en: _Back
ja: 戻る(_B)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go down"
en: _Down
ja: 下へ(_D)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go forward"
en: _Forward
ja: 進む(_F)

[ctx: Stock label, navigation]
note: This is a navigation label as in "go up"
en: _Up
ja: 上へ(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
ja: ハードディスク(_H)

[ctx: Stock label]
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

[ctx: Stock label]
en: _Home
ja: ホーム(_H)

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
ja: インデントを増やす

[ctx: Stock label]
en: _Italic
ja: 斜体(_I)

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
ja: 移動(_J)

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "centered text"
en: _Center
ja: 中央寄せ(_C)

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification
en: _Fill
ja: 埋める(_F)

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "left-justified text"
en: _Left
ja: 左寄せ(_L)

[ctx: Stock label]
note: This is about text justification, "right-justified text"
en: _Right
ja: 右寄せ(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンの解除(_L)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "fast forward"
en: _Forward
ja: 早送り(_F)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "next song"
en: _Next
ja: 次(_N)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "pause music"
en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in "play music"
en: _Play
ja: 再生(_P)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label, as in  "previous song"
en: Pre_vious
ja: 前(_V)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Record
ja: 録音(_R)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: R_ewind
ja: 巻き戻し(_E)

[ctx: Stock label, media]
note: Media label
en: _Stop
ja: 停止(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

[ctx: Stock label]
en: _New
ja: 新規(_N)

[ctx: Stock label]
en: _Open
ja: 開く(_O)

[ctx: Stock label]
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Print
ja: 印刷(_P)

[ctx: Stock label]
en: Print Pre_view
ja: 印刷プレビュー(_V)

[ctx: Stock label]
en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Quit
ja: 終了(_Q)

[ctx: Stock label]
en: _Redo
ja: やり直す(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
ja: 更新(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Remove
ja: 削除(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

[ctx: Stock label]
en: _Save
ja: 保存(_S)

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

[ctx: Stock label]
en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Ascending
ja: 昇順(_A)

[ctx: Stock label]
note: Sorting direction
en: _Descending
ja: 降順(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
ja: スペルチェック(_S)

[ctx: Stock label]
en: _Stop
ja: 停止(_S)

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Strikethrough
ja: 打ち消し線(_S)

[ctx: Stock label]
note: Font variant
en: _Underline
ja: 下線(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
ja: インデントを減らす

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: _Normal Size
ja: 標準サイズ(_N)

[ctx: Stock label]
note: Zoom
en: Best _Fit
ja: フィットさせる(_F)

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Menu
ja: メニュー

[ctx: Action description]
en: Clicks the menuitem
ja: メニューアイテムをクリックします

[ctx: Action description]
en: Pops up the slider
ja: スライダーをポップアップします

[ctx: Action description]
en: Dismisses the slider
ja: スライダーを破棄します

[ctx: Action name]
en: Popup
ja: ポップアップ

[ctx: Action name]
en: Dismiss
ja: 破棄

[ctx: throbbing progress animation widget]
en: Spinner
ja: スピナー

en: Provides visual indication of progress
ja: 進行している様子を視覚的に表します

[ctx: Action description]
en: Toggles the switch
ja: スイッチを切り替えます

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ja: 外側の輪から希望する色を、内側の三角で色の暗さ・明るさをそれぞれ選択してください

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ja: スポイトをクリックして、画面上の好きな場所をクリックして色を選択してください

en: _Hue:
ja: 色相(_H):

en: Position on the color wheel.
ja: 色の輪における位置です

en: S_aturation:
ja: 彩度(_A):

en: Intensity of the color.
ja: 色の鮮やかさです

en: _Value:
ja: 明度(_V):

en: Brightness of the color.
ja: 色の明るさです

en: _Red:
ja: 赤(_R):

en: Amount of red light in the color.
ja: 選択した色の赤成分の量です

en: _Green:
ja: 緑(_G):

en: Amount of green light in the color.
ja: 選択した色の緑成分の量です

en: _Blue:
ja: 青(_B):

en: Amount of blue light in the color.
ja: 選択した色の青成分の量です

en: Op_acity:
ja: 不透明度(_A):

en: Transparency of the color.
ja: 色の透明度です

en: Color _name:
ja: 色の名称(_N):

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as “orange” in this entry.
ja: このエントリに HTML 形式で 16進数の値、または色の名前 (例:“orange”) を入力できます

en: _Palette:
ja: パレット(_P):

en: Color Wheel
ja: 色ホイール

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ja: すでに選択している色で、現在選択している色と比較するために表示しています。この色をパレットのエントリにドラッグしたり、他の見本の横にドラッグして現在の色として選択できます

en: The color you’ve chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ja: 選択した色で、この色を将来使用する色として保存するためパレットのエントリにドラッグできます

en: The previously-selected color, for comparison to the color you’re selecting now.
ja: 前に選択した色です。今選択している色との比較です。

en: The color you’ve chosen.
ja: 選択した色です。

en: _Save color here
ja: ここに色を保存する(_S)

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select “Save color here.”
ja: 現在の色に指定する場合はこのパレットのエントリをクリックしてください。このエントリを変更する場合は、色の見本をここにドラッグするか、右クリックして“色をここに保存する”を選択してください

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Color Selection
ja: 色の選択

note: This is the default text shown in the preview entry, though the user can set it. Remember that some fonts only have capital letters.
en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
ja: abcdefghijk ABCDEFGHIJK これはテストです

en: _Family:
ja: ファミリ(_F):

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: Si_ze:
ja: サイズ(_Z):

note: create the text entry widget
en: _Preview:
ja: プレビュー(_P):

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Font Selection
ja: フォントの選択

[ctx: Stock label]
en: _Apply
ja: 適用(_A)

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
ja: 接続(_O)

[ctx: Stock label]
en: _Convert
ja: 変換(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Discard
ja: 無効(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

[ctx: Stock label]
en: _Edit
ja: 編集(_E)

[ctx: Stock label]
en: _Index
ja: インデックス(_I)

[ctx: Stock label]
en: _Information
ja: 情報(_I)

[ctx: Stock label]
en: _No
ja: いいえ(_N)

[ctx: Stock label]
en: _OK
ja: OK(_O)

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Landscape
ja: 横置き

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Portrait
ja: 縦置き

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse landscape
ja: 横置きの逆

[ctx: Stock label]
note: Page orientation
en: Reverse portrait
ja: 縦置きの逆

[ctx: Stock label]
en: Page Set_up
ja: ページの設定(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
ja: 設定(_P)

[ctx: Stock label]
en: _Color
ja: 色(_C)

[ctx: Stock label]
en: _Font
ja: フォント(_F)

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
ja: 削除の取り消し(_U)

[ctx: Stock label]
en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
ja: %2$d 行目 %3$d 文字目の予想外の開始タグ '%1$s'

en: Unexpected character data on line %d char %d
ja: %d 行の %d 文字目の文字データは予想外です

en: Empty
ja: 空

en: Invalid size %s
ja: 無効なサイズ %s

en: Can't load file: %s
ja: ファイルを読み込めません: %s

en: Can't save file %s: %s
ja: ファイル %s を保存できません: %s

en: Can't close stream
ja: ストリームをクローズできません

en: License
ja: ライセンス

en: Custom License
ja: その他のライセンス

en: C_redits
ja: クレジット(_R)

en: _License
ja: ライセンス(_L)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Could not show link
ja: リンクを表示できませんでした

en: Website
ja: ウェブサイト

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: About %s
ja: %s について

en: Created by
ja: 作成者

en: Documented by
ja: ドキュメント担当

en: Translated by
ja: 翻訳担当

en: Artwork by
ja: アートワーク担当

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
ja: \

en: Other application…
ja: 別のアプリケーション…

en: Select Application
ja: アプリケーションの選択

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
ja: “%s”を開いています

en: No applications found for “%s”
ja: “%s”を開くアプリケーションが見つかりません

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
ja: “%s”のファイルを開いています

en: No applications found for “%s” files
ja: “%s”のファイルを開くアプリケーションが見つかりません

en: Forget association
ja: 関連づけを取り消す

en: Failed to start GNOME Software
ja: GNOME ソフトウェアを起動できませんでした

en: Default Application
ja: 既定のアプリケーション

en: No applications found for “%s”.
ja: “%s”を開くアプリケーションが見つかりません

en: Recommended Applications
ja: 推奨アプリケーション

en: Related Applications
ja: 関連するアプリケーション

en: Other Applications
ja: 別のアプリケーション

en: Application
ja: アプリケーション

en: %s does not exist in the bookmarks list
ja: %s はブックマークリストに存在しません

en: %s already exists in the bookmarks list
ja: %s はすでにブックマークリストに存在します

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
ja: 要素 <%s> は <%s> 内に含められません

en: Element <%s> not allowed at toplevel
ja: 要素 <%s> はトップレベルでは使えません

en: Text may not appear inside <%s>
ja: 文字列は <%s> 内に含められません

en: Packing property %s::%s not found
ja: パッキングプロパティ %s::%s が見つかりません

en: Cell property %s::%s not found
ja: セルプロパティ %s::%s が見つかりません

en: Property %s::%s not found
ja: プロパティ %s::%s が見つかりません

en: Couldn't parse value for %s::%s: %s
ja: %s::%s の値を解析できませんでした: %s

en: Can't parse file: %s
ja: ファイルを解析できません: %s

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    Commands:
      validate           Validate the file
      simplify [OPTIONS] Simplify the file
      enumerate          List all named objects
      preview [OPTIONS]  Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace          Replace the file
    
    Preview Options:
      --id=ID            Preview only the named object
      --css=FILE         Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
ja: 用法:
      gtk-builder-tool [COMMAND] FILE
    
    コマンド:
      validate           ファイルの妥当性を検証する
      simplify [OPTIONS] ファイルを単純化する
      enumerate          すべての名前付きオブジェクトの一覧を表示する
      preview [OPTIONS]  ファイルをプレビューする
    
    単純化オプション:
      --replace          ファイルを置き換える
    
    プレビューオプション:
      --id=ID            指定の名前付きオブジェクトだけを表示する
      --css=FILE         指定の CSS ファイルのスタイルを適用する
    
    GtkBuilder .ui ファイルに関する様々な操作を行います

note: Translate to calendar:YM if you want years to be displayed * before months; otherwise translate to calendar:MY. * Do *not* translate it to anything else, if it * it isn't calendar:YM or calendar:MY it will not work. * * Note that the ordering described here is logical order, which is * further influ
en: calendar:MY
ja: calendar:YM

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
ja: 不正

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
ja: 新しいアクセラレータ…

en: Pick a Color
ja: 色の選択

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
ja: 赤 %d%%, 緑 %d%%, 青 %d%%, アルファ %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
ja: 赤 %d%%, 緑 %d%%, 青 %d%%

en: Color: %s
ja: 色: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
ja: ごく明るい青

[ctx: Color name]
en: Light Blue
ja: 明るい青

[ctx: Color name]
en: Blue
ja: 青

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
ja: 暗い青

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
ja: ごく暗い青

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
ja: ごく明るい緑

[ctx: Color name]
en: Light Green
ja: 明るい緑

[ctx: Color name]
en: Green
ja: 緑

[ctx: Color name]
en: Dark Green
ja: 暗い緑

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
ja: ごく暗い緑

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
ja: ごく明るい黄色

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
ja: 明るい黄色

[ctx: Color name]
en: Yellow
ja: 黄色

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
ja: 暗い黄色

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
ja: ごく暗い黄色

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
ja: ごく明るいオレンジ

[ctx: Color name]
en: Light Orange
ja: 明るいオレンジ

[ctx: Color name]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
ja: 暗いオレンジ

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
ja: ごく暗いオレンジ

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
ja: ごく明るい赤

[ctx: Color name]
en: Light Red
ja: 明るい赤

[ctx: Color name]
en: Red
ja: 赤

[ctx: Color name]
en: Dark Red
ja: 暗い赤

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
ja: ごく暗い赤

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
ja: ごく明るい紫

[ctx: Color name]
en: Light Purple
ja: 明るい紫

[ctx: Color name]
en: Purple
ja: 紫

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
ja: 暗い紫

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
ja: ごく暗い紫

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
ja: ごく明るい茶色

[ctx: Color name]
en: Light Brown
ja: 明るい茶色

[ctx: Color name]
en: Brown
ja: 茶色

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
ja: 暗い茶色

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
ja: ごく暗い茶色

[ctx: Color name]
en: White
ja: 白

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
ja: 明るい灰色 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
ja: 明るい灰色 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
ja: 明るい灰色 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
ja: 明るい灰色 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
ja: 暗い灰色 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
ja: 暗い灰色 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
ja: 暗い灰色 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
ja: 暗い灰色 4

[ctx: Color name]
en: Black
ja: 黒

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
ja: 作成した色

en: Custom color
ja: 色を作成

en: Create a custom color
ja: 色を作成します

en: Custom color %d: %s
ja: 作成した色 %d: %s

en: Color Plane
ja: カラープレーン

[ctx: Color channel]
en: Hue
ja: 色相

[ctx: Color channel]
en: Alpha
ja: アルファ

en: C_ustomize
ja: カスタマイズ(_U)

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
ja: その他のサイズの管理

en: inch
ja: インチ

en: mm
ja: ミリ

en: Margins from Printer…
ja: プリンターのマージン…

en: Custom Size %d
ja: その他のサイズ %d

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: _Top:
ja: 上側(_T):

en: _Bottom:
ja: 下側(_B):

en: _Left:
ja: 左側(_L):

en: _Right:
ja: 右側(_R):

en: Paper Margins
ja: 用紙のマージン

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Insert _Emoji
ja: 絵文字を挿入(_E)

en: Select all
ja: すべて選択

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Caps Lock is on
ja: Caps Lock がオンになっています

en: Insert Emoji
ja: 絵文字を挿入

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: (None)
ja: (なし)

en: Other…
ja: その他…

en: _Name
ja: 名前(_N)

note: Open item is always present
en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Select which types of files are shown
ja: 表示するファイルの種類を選択してください

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
ja: %2$s:%1$s

en: Type name of new folder
ja: 新しいフォルダー名を入力してください

en: The folder could not be created
ja: フォルダーを作成できませんでした

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.
ja: 同名のファイルがすでに存在しているため、そのフォルダーを作成できませんでした。

en: Try using a different name for the folder, or rename the file first.
ja: 別のフォルダー名を使用するか、ファイルの名前を変更するなどして、もう一度実行してください。

en: You need to choose a valid filename.
ja: 有効なファイル名を指定してください。

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
ja: %s はフォルダーではないため、その配下にファイルを作成できません

en: Cannot create file as the filename is too long
ja: ファイル名が長すぎるためファイルを作成できません

en: Try using a shorter name.
ja: もっと短い名前を使用してください。

en: You may only select folders
ja: フォルダーのみ選択できます

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
ja: 選択したアイテムはフォルダーではありません。他のアイテムを使用してみてください。

en: Invalid file name
ja: 無効なファイル名です

en: The folder contents could not be displayed
ja: フォルダーの内容を表示できませんでした

en: The file could not be deleted
ja: ファイルを削除できませんでした

en: The file could not be moved to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できませんでした

en: A folder with that name already exists
ja: 同じ名前のフォルダーがすでに存在します

en: A file with that name already exists
ja: 同じ名前のファイルがすでに存在します

en: A folder cannot be called “.”
ja: “.”という名前のフォルダーは作成できません

en: A file cannot be called “.”
ja: “.”という名前のファイルは作成できません

en: A folder cannot be called “..”
ja: “..”という名前のフォルダーは作成できません

en: A file cannot be called “..”
ja: “..”という名前のファイルは作成できません

en: Folder names cannot contain “/”
ja: フォルダー名に“/”は含められません

en: File names cannot contain “/”
ja: ファイル名に“/”は含められません

en: Folder names should not begin with a space
ja: 空白で始まるフォルダー名は推奨されません

en: File names should not begin with a space
ja: 空白で始まるファイル名は推奨されません

en: Folder names should not end with a space
ja: 空白で終わるフォルダー名は推奨されません

en: File names should not end with a space
ja: 空白で終わるファイル名は推奨されません

en: Folder names starting with a “.” are hidden
ja: “.”で始まるフォルダーは隠しフォルダーになります

en: File names starting with a “.” are hidden
ja: “.”で始まるファイルは隠しファイルになります

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ja: 本当に“%s”を完全に削除しますか?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: 削除すると、アイテムは完全に失われます。

en: The file could not be renamed
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: Could not select file
ja: ファイルを選択できませんでした

en: _Visit File
ja: ファイルの場所に移動する(_V)

en: _Open With File Manager
ja: ファイルマネージャーで開く(_O)

en: _Copy Location
ja: 場所のコピー(_C)

en: _Add to Bookmarks
ja: ブックマークへ追加(_A)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_M)

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Show _Size Column
ja: サイズを表示する(_S)

en: Show T_ype Column
ja: 種類を表示する(_Y)

en: Show _Time
ja: 時刻を表示する(_T)

en: Sort _Folders before Files
ja: フォルダーをファイルよりも前に配置する(_F)

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
ja: 場所

note: Label
en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Searching in %s
ja: %s 内を検索

en: Searching
ja: 検索

en: Enter location
ja: 場所を指定する

en: Enter location or URL
ja: 場所または URL を指定する

en: Modified
ja: 更新日時

en: Could not read the contents of %s
ja: %s の内容を読み込めませんでした

en: Could not read the contents of the folder
ja: フォルダーの内容を読み込めませんでした

en: %l:%M %p
ja: %P%I:%M

en: Yesterday
ja: 昨日

en: %-e %b
ja: %-m月%-d日

en: %-e %b %Y
ja: %Y年%-m月%-d日

en: Program
ja: プログラム

en: Audio
ja: 音声

en: Font
ja: フォント

en: Image
ja: 画像

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Markup
ja: マークアップ

en: Text
ja: テキスト

en: Video
ja: 動画

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Document
ja: ドキュメント

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Spreadsheet
ja: 表計算

note: Translators: We don't know whether this printer is * available to print to.
en: Unknown
ja: 不明

en: Home
ja: ホーム

en: Cannot change to folder because it is not local
ja: ローカルではないので、フォルダーを変更できません

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ja: “%s”はすでに存在します。上書きしますか?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ja: “%s”にファイルがすでに存在します。すべての内容を上書きします。

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: You do not have access to the specified folder.
ja: 指定したフォルダーへのアクセス権がありません。

en: Could not send the search request
ja: 検索結果をプログラム側に送信できませんでした

en: Accessed
ja: アクセス日時

en: Create Folder
ja: フォルダーを作成します

note: The pointers we return for a GtkFileSystemVolume are opaque tokens; they are * really pointers to GDrive, GVolume or GMount objects.  We need an extra * token for the fake “File System” volume.  So, we’ll return a pointer to * this particular string.
en: File System
ja: ファイルシステム

en: Pick a Font
ja: フォントの選択

[ctx: font]
en: None
ja: なし

en: Default
ja: デフォルト

en: OpenGL context creation failed
ja: OpenGL のコンテキストの生成に失敗しました

en: Application menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Close
ja: 閉じる

en: Icon '%s' not present in theme %s
ja: アイコン '%s' はテーマ %s の中にありません

en: Failed to load icon
ja: アイコンの読み込みに失敗しました

[ctx: input method menu]
en: Simple
ja: シンプル

[ctx: input method menu]
en: None
ja: なし

[ctx: input method menu]
en: System
ja: システム

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
ja: システム (%s)

en: Information
ja: 情報

en: Question
ja: 質問

en: Warning
ja: 警告

en: Error
ja: エラー

note: Open Link
en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

note: Copy Link Address
en: Copy _Link Address
ja: リンクのアドレスをコピー(_L)

en: Show program version
ja: プログラムのバージョンを表示

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
ja: APPLICATION [URI...] — APPLICATION を起動する

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
ja: アプリケーションを起動します (デスクトップファイルの名前で指定)。
    アプリケーションへの引数として、一つ以上の URI を指定できます。

en: Error parsing commandline options: %s
ja: コマンドラインオプションの解析エラー: %s

en: Try "%s --help" for more information.
ja: 詳しい情報については "%s --help" を実行してください。

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
ja: %s: アプリケーション名が指定されていません

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
ja: id による AppInfo の作成は、非 Unix 系オペレーティングシステムではサポートされていません

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
ja: %s: %s というアプリケーションが見つかりません

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
ja: %s: アプリケーション起動エラー: %s

en: Copy URL
ja: URL のコピー

en: Invalid URI
ja: URI が間違っています

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
ja: ダイアログのロックは解除されています。
    これ以上変更を加えない場合クリックしてください

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
ja: ダイアログはロックされています。
    変更を加える場合クリックしてください

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
ja: システムポリシーにより、システム設定の変更はできません。
    システム管理者に連絡してください。

note: Description of --gtk-module=MODULES in --help output
en: Load additional GTK+ modules
ja: 追加で読み込む GTK+ モジュールを指定する

note: Description of --g-fatal-warnings in --help output
en: Make all warnings fatal
ja: 警告をすべて致命的と見なす

note: Description of --gtk-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to set
ja: 有効にする GTK+ のデバッグフラグを指定する

note: Description of --gtk-no-debug=FLAGS in --help output
en: GTK+ debugging flags to unset
ja: 無効にする GTK+ のデバッグフラグを指定する

en: Cannot open display: %s
ja: ディスプレイをオープンできません: %s

en: GTK+ Options
ja: GTK+ のオプション

en: Show GTK+ Options
ja: GTK+ のオプションを表示する

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Co_nnect
ja: 接続する(_N)

en: Connect As
ja: 接続方法

en: _Anonymous
ja: 匿名(_A)

en: Registered U_ser
ja: 登録ユーザー(_S)

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: Volume type
ja: ボリュームの種類

en: _Hidden
ja: 隠しボリューム(_H)

en: _Windows system
ja: Windows システムボリューム(_W)

en: _PIM
ja: PIM(_P)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Forget password _immediately
ja: 今すぐパスワードを破棄する(_I)

en: Remember password until you _logout
ja: ログアウトするまでパスワードを記憶する(_L)

en: Remember _forever
ja: 期限なしで記憶する(_F)

en: Unknown Application (PID %d)
ja: 不明なアプリケーション (PID %d)

en: Unable to end process
ja: プロセスを終了できません

en: _End Process
ja: プロセスを終了(_E)

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
ja: PID %d のプロセスを kill できません。操作が実装されていません。

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
ja: 端末ページャー

en: Top Command
ja: top コマンド

en: Bourne Again Shell
ja: bash

en: Bourne Shell
ja: sh

en: Z Shell
ja: zsh

en: Cannot end process with PID %d: %s
ja: PID %d のプロセスを終了できません: %s

en: Page %u
ja: %u ページ

en: Not a valid page setup file
ja: 妥当なページ設定のファイルではありません

en: Any Printer
ja: 任意のプリンター

en: For portable documents
ja: ポータブルなドキュメント用

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
ja: マージン:
     左側: %s %s
     右側: %s %s
     上側: %s %s
     下側: %s %s

en: Manage Custom Sizes…
ja: その他のサイズの管理…

en: Page Setup
ja: ページの設定

en: File System Root
ja: ファイルシステムのルート

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
ja: %s を開きます

en: Recent
ja: 最近開いたファイル

en: Recent files
ja: 最近開いたファイル

en: Starred
ja: 星付き

note: TODO: Rename to 'Starred files'
en: Favorite files
ja: お気に入りのファイル

en: Open your personal folder
ja: ユーザー専用のフォルダーを開きます

en: Open the contents of your desktop in a folder
ja: フォルダー内にあるデスクトップの内容を開きます

en: Enter Location
ja: 場所を指定する

en: Manually enter a location
ja: 場所を手動で入力します

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Open the trash
ja: ゴミ箱を開きます

en: Mount and open “%s”
ja: “%s”をマウントして開きます

en: Open the contents of the file system
ja: ファイルシステムの内容を開きます

en: New bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Add a new bookmark
ja: 新しいブックマークを追加する

en: Connect to Server
ja: サーバーへ接続

en: Connect to a network server address
ja: アドレスを指定してサーバーへ接続します

en: Other Locations
ja: 他の場所

en: Show other locations
ja: 他の場所を表示する

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
ja: 開始(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
ja: 電源オン(_P)

en: _Safely Remove Drive
ja: ドライブの安全な取り出し(_S)

en: _Connect Drive
ja: ドライブに接続(_C)

en: _Disconnect Drive
ja: ドライブを切断(_D)

en: _Start Multi-disk Device
ja: マルチディスクデバイスを起動(_S)

en: _Stop Multi-disk Device
ja: マルチディスクデバイスを停止(_S)

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Device
ja: デバイスのロック解除(_U)

en: _Lock Device
ja: デバイスのロック(_L)

en: Unable to start “%s”
ja: “%s”を起動できません

en: Error unlocking “%s”
ja: “%s”のロック解除時にエラー

en: Unable to access “%s”
ja: “%s”にアクセスできません

en: This name is already taken
ja: この名前はすでに使用されています

en: Name
ja: 名前

en: Unable to unmount “%s”
ja: “%s”をアンマウントできません

en: Unable to stop “%s”
ja: “%s”を停止できません

en: Unable to eject “%s”
ja: “%s”を取り出せません

en: Unable to eject %s
ja: %s を取り出せません

en: Unable to poll “%s” for media changes
ja: メディアの変更で“%s”を監視できません

en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブで開く(_T)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークを追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Rename…
ja: 名前の変更…

en: _Mount
ja: マウント(_M)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: _Detect Media
ja: メディアを検出(_D)

en: Computer
ja: コンピューター

en: Searching for network locations
ja: ネットワークの場所を探しています

en: No network locations found
ja: ネットワークの場所が見つかりませんでした

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
ja: 要求された場所にアクセスできません

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
ja: 接続(_N)

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
ja: ボリュームをアンマウントできません

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
ja: キャンセル(_L)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: File Transfer Protocol
ja: ファイル転送プロトコル

en: ftp:// or ftps://
ja: ftp:// または ftps://

en: Network File System
ja: ネットワークファイルシステム

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: SSH File Transfer Protocol
ja: SSH ファイル転送プロトコル

en: sftp:// or ssh://
ja: sftp:// または ssh://

en: dav:// or davs://
ja: dav:// または davs://

en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: Unable to get remote server location
ja: 指定したリモートサーバーの場所にアクセスできません

en: Networks
ja: ネットワーク

en: On This Computer
ja: このコンピューター

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
ja[0]: %s / %s の空き領域

en: Disconnect
ja: 切断

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Authentication
ja: 認証

en: _Remember password
ja: パスワードを記憶する(_R)

en: Select a filename
ja: ファイル名を選択

en: Not available
ja: 利用できません

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
ja: %s (印刷ジョブの番号 #%d)

[ctx: print operation status]
en: Initial state
ja: 初期状態

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
ja: プリンターの準備中

[ctx: print operation status]
en: Generating data
ja: データの生成中

[ctx: print operation status]
en: Sending data
ja: データの送信中

[ctx: print operation status]
en: Waiting
ja: 待機中

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
ja: 障害の発生中

[ctx: print operation status]
en: Printing
ja: 印刷中

[ctx: print operation status]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
ja: 完了 (エラー有り)

en: Preparing %d
ja: %d の準備中です

en: Preparing
ja: 準備中

en: Printing %d
ja: %d の印刷中です

en: Error creating print preview
ja: プレビューを生成する際にエラー

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
ja: 作業用のファイルを生成できないことが一番考えられそうな原因です。

note: window
en: Print
ja: 印刷

en: Printer offline
ja: プリンターはオフラインです

en: Out of paper
ja: 用紙の範囲外

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
ja: 一時停止

en: Need user intervention
ja: ユーザーの操作が必要です

en: Custom size
ja: その他のサイズ

en: No printer found
ja: プリンターが見つかりません

en: Invalid argument to CreateDC
ja: CreateDC() の引数が無効です

en: Error from StartDoc
ja: StartDoc() でエラー

en: Not enough free memory
ja: メモリが足りません

en: Invalid argument to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() の引数が無効です

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() を指すポインターが無効です

en: Invalid handle to PrintDlgEx
ja: PrintDlgEx() のハンドラーが無効です

en: Unspecified error
ja: 原因不明のエラー

en: Pre_view
ja: プレビュー(_V)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Getting printer information failed
ja: プリンターの情報の取得に失敗しました。

en: Getting printer information…
ja: プリンターの情報を取得中…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
ja: 左から右へ、上から下へ

en: Left to right, bottom to top
ja: 左から右へ、下から上へ

en: Right to left, top to bottom
ja: 右から左へ、上から下へ

en: Right to left, bottom to top
ja: 右から左へ、下から上へ

en: Top to bottom, left to right
ja: 上から下へ、左から右へ

en: Top to bottom, right to left
ja: 上から下へ、右から左へ

en: Bottom to top, left to right
ja: 下から上へ、左から右へ

en: Bottom to top, right to left
ja: 下から上へ、右から左へ

en: Page Ordering
ja: ページの順番

en: Left to right
ja: 左から右へ

en: Right to left
ja: 右から左へ

en: Top to bottom
ja: 上から下へ

en: Bottom to top
ja: 下から上へ

en: No item for URI '%s' found
ja: URI '%s' のアイテムはありません

en: Untitled filter
ja: タイトルなしのフィルター

en: Could not remove item
ja: アイテムを削除できませんでした

en: Could not clear list
ja: 一覧をクリアできませんでした

en: Copy _Location
ja: 場所のコピー(_L)

en: _Remove From List
ja: 一覧から削除する(_R)

en: _Clear List
ja: 一覧のクリア(_C)

en: Show _Private Resources
ja: 個人的なリソースを表示する(_P)

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
ja: (該当なし)

en: No recently used resource found with URI '%s'
ja: URI '%s' に関連する最近使用したリソースはありません

en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

[ctx: recent menu label]
note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic.
en: _%d. %s
ja: _%d: %s

[ctx: recent menu label]
note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item.
en: %d. %s
ja: %d: %s

en: Unable to find an item with URI '%s'
ja: URI '%s' のアイテムが見つかりません

en: Unable to move the item with URI '%s' to '%s'
ja: URI '%s' のアイテムを '%s' に移動できません

en: No registered application with name '%s' for item with URI '%s' found
ja: URI '%2$s' のアイテム用に登録された '%1$s' というアプリケーションが見つかりませんでした

en: Search
ja: 検索

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
ja: 左

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
ja: 右

en: _Show All
ja: すべて表示する(_S)

en: Two finger pinch
ja: 二本の指でピンチインする

en: Two finger stretch
ja: 二本の指でピンチアウトする

en: Rotate clockwise
ja: 時計回りに回転する

en: Rotate counterclockwise
ja: 反時計回りに回転する

en: Two finger swipe left
ja: 二本の指で左にスワイプする

en: Two finger swipe right
ja: 二本の指で右にスワイプする

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Shortcuts
ja: ショートカットを検索

en: No Results Found
ja: 見つかりませんでした

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: Unknown error when trying to deserialize %s
ja: %s をデシリアライズする際に原因不明のエラー

en: No deserialize function found for format %s
ja: %s 形式をデシリアライズする関数がありません

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
ja: "id" と "name" の両方が要素 <%s> 上にありました

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
ja: 属性 "%s" が要素 <%s> 上に二つありました

en: <%s> element has invalid ID "%s"
ja: 要素 <%s> の ID "%s" が間違っています

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
ja: 要素 <%s> には "name" や "id" といった属性はありません

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ja: 属性 "%s" が同じ要素 <%s> 上に二回出現しました

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ja: このコンテキストの中にある要素 <%2$s> の属性 "%1$s" が間違っています

en: Tag "%s" has not been defined.
ja: タグ "%s" が定義されていません

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
ja: 匿名のタグがあるので、タグを生成できません

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
ja: タグ "%s" がバッファーに存在しないので、タグを生成できません

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ja: 要素 <%s> は <%s> の下で定義できません

en: "%s" is not a valid attribute type
ja: "%s" は属性の種類として妥当ではありません

en: "%s" is not a valid attribute name
ja: "%s" は属性名としては妥当ではありません

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
ja: "%s" を "%s" (属性は "%s") という種類の値に変換できませんでした

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
ja: "%s" は属性 "%s" に対して妥当な値ではありません

en: Tag "%s" already defined
ja: タグ "%s" はすでに定義されています

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
ja: タグ "%s" の優先度 "%s" が間違っています

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
ja: テキストの中にある一番外側の要素は <%s> ではなく <text_view_markup> にしてください

en: A <%s> element has already been specified
ja: 要素 <%s> はすでに指定されています

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
ja: 要素 <text> は要素 <tag> の前に記述できません

en: Serialized data is malformed
ja: シリアライズしたデータが壊れています

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
ja: シリアライズしたデータが壊れています (セクションの先頭が GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001 でない)

en: LRM _Left-to-right mark
ja: LRM 左→右 Mark(_L)

en: RLM _Right-to-left mark
ja: RLM 右→左 Mark(_R)

en: LRE Left-to-right _embedding
ja: LRE 左→右 Embedding(_E)

en: RLE Right-to-left e_mbedding
ja: RLE 右→左 Embedding(_M)

en: LRO Left-to-right _override
ja: LRO 左→右 Override(_O)

en: RLO Right-to-left o_verride
ja: RLO 右→左 Override(_V)

en: PDF _Pop directional formatting
ja: PDF POP Directional Formatting(_P)

en: ZWS _Zero width space
ja: ZWS Zero Width Space(_Z)

en: ZWJ Zero width _joiner
ja: ZWJ Zero Width Joiner(_J)

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
ja: ZWNJ Zero Width Non-Joiner(_N)

en: Adjusts the volume
ja: 音量を調整します

en: Muted
ja: ミュート

en: Full Volume
ja: フル音量

en: Move
ja: 移動

en: Resize
ja: サイズの変更

en: Always on Top
ja: 常に最前面に配置する

en: Do you want to use GTK+ Inspector?
ja: GTK+ インスペクターを使用しますか?

en: GTK+ Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK+ application. Using it may cause the application to break or crash.
ja: GTK+ インスペクターは、GTK+ アプリケーションの内部状態を参照、変更できる対話的デバッガーです。使用方法によっては、アプリケーションの異常動作やクラッシュを引き起こす可能性があります。

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを今後表示しない

en: Activate
ja: 有効化

en: State
ja: 状態

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Enabled
ja: 有効

en: Parameter Type
ja: パラメーターの種類

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK+.
ja: GTK+ が認識可能な CSS ルールをここに記述できます。

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
ja: ここに記述したカスタム CSS を一時的に無効化する場合は、上の“ポーズ”ボタンを押してください。

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
ja: 変更内容は、このアプリケーション全体に即座に適用されます。

en: Saving CSS failed
ja: CSS の保存に失敗しました

en: Disable this custom CSS
ja: カスタム CSS を無効化する

en: Save the current CSS
ja: 現在の CSS を保存する

en: Style Classes
ja: スタイルクラス

en: CSS Property
ja: CSS プロパティ

en: Value
ja: 値

en: Show data
ja: データの表示

[ctx: GL version]
en: None
ja: なし

[ctx: GL vendor]
en: None
ja: なし

en: GTK+ Version
ja: GTK+ バージョン

en: GDK Backend
ja: GDK バックエンド

en: Display
ja: ディスプレイ

en: GL Version
ja: GL バージョン

en: GL Vendor
ja: GL ベンダー

[ctx: event phase]
en: None
ja: なし

[ctx: event phase]
en: Capture
ja: キャプチャ

[ctx: event phase]
en: Bubble
ja: バブル

[ctx: event phase]
en: Target
ja: ターゲット

en: Unnamed section
ja: 名称未設定のセクション

en: Label
ja: ラベル

en: Action
ja: アクション

en: Target
ja: ターゲット

en: Icon
ja: アイコン

en: Address
ja: アドレス

en: Reference count
ja: 参照カウント

en: Default Widget
ja: デフォルトウィジェット

en: Properties
ja: プロパティ

en: Focus Widget
ja: フォーカスウィジェット

en: Mnemonic Label
ja: ニーモニックラベル

en: Request mode
ja: リクエストモード

en: Allocation
ja: 割り当て

en: Baseline
ja: ベースライン

en: Clip area
ja: クリップの領域

en: Frame count
ja: フレームカウント

en: Frame rate
ja: フレームレート

en: Accessible role
ja: アクセシブルなロール

en: Accessible name
ja: アクセシブルな名前

en: Accessible description
ja: アクセシブルな説明

en: Mapped
ja: 配置

en: Realized
ja: 実体化

en: Is Toplevel
ja: トップレベル

en: Child Visible
ja: 子オブジェクトが表示可能

en: Object
ja: オブジェクト

en: Pointer: %p
ja: ポインター: %p

[ctx: type name]
en: Unknown
ja: 不明

en: Object: %p (%s)
ja: オブジェクト: %p (%s)

en: Uneditable property type: %s
ja: 編集不可能なプロパティ型: %s

en: Attribute mapping
ja: 属性マッピング

en: Model:
ja: モデル:

en: Column:
ja: 項目:

[ctx: property name]
en: None
ja: なし

en: Defined at: %p (%s)
ja: 定義場所: %p (%s)

en: inverted
ja: 反転

en: bidirectional, inverted
ja: 双方向, 反転

en: bidirectional
ja: 双方向

en: Binding:
ja: バインディング:

en: Setting:
ja: 設定:

en: Source:
ja: ソース:

en: Reset
ja: リセット

en: Theme
ja: テーマ

en: Property
ja: プロパティ

en: Type
ja: 型

en: Attribute
ja: 属性

en: Defined At
ja: 定義場所

en: Path
ja: パス

en: Count
ja: カウント

en: Size
ja: サイズ

en: Name:
ja: 名前:

en: Type:
ja: 種類:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Selector
ja: セレクター

en: Signal
ja: シグナル

en: Connected
ja: 接続済み

en: Ignore hidden
ja: 隠したウィジェットは無視

en: Mode
ja: モード

[ctx: sizegroup mode]
en: None
ja: なし

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
ja: 水平

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
ja: 垂直

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
ja: 両方

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
ja: 統計機能を有効にするには、環境変数 GOBJECT_DEBUG=instance-count を設定してください

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
ja: テーマは GTK_THEME によってハードコードされています

en: Backend does not support window scaling
ja: バックエンドがウィンドウスケーリングをサポートしていません

en: Setting is hardcoded by GTK_TEST_TOUCHSCREEN
ja: 設定は GTK_TEST_TOUCHSCREEN によってハードコードされています

en: Not settable at runtime.
    Use GDK_GL=always or GDK_GL=disable instead
ja: 実行時に設定できません。
    代わりに GDK_GL=always または GDK_GL=disable を使用してください

en: GL rendering is disabled
ja: GL レンダリングは無効です

en: GTK+ Theme
ja: GTK+ テーマ

en: Dark Variant
ja: ダークテーマ

en: Cursor Theme
ja: カーソルのテーマ

en: Cursor Size
ja: カーソルの大きさ

en: Icon Theme
ja: アイコンテーマ

en: Font Scale
ja: フォントスケール

en: Text Direction
ja: 文字の方向

en: Left-to-Right
ja: 左から右へ

en: Right-to-Left
ja: 右から左へ

en: Window scaling
ja: ウィンドウスケーリング

en: Animations
ja: アニメーション

en: Slowdown
ja: スローダウン

en: Rendering Mode
ja: レンダリングモード

en: Show Graphic Updates
ja: グラフィックスの更新を表示する

en: Show Baselines
ja: ベースラインを表示する

en: Show Layout Borders
ja: レイアウトの境界を表示する

en: Show Pixel Cache
ja: ピクセルキャッシュを表示する

en: Show Widget Resizes
ja: ウィジェットのサイズ変更を表示する

en: Simulate touchscreen
ja: タッチスクリーンをシミュレーションする

en: GL Rendering
ja: GL レンダリング

en: When needed
ja: 必要時

en: Always
ja: 常に

en: Disabled
ja: 無効

en: Software GL
ja: ソフトウェア GL

en: Software Surfaces
ja: ソフトウェアサーフェス

en: Texture Rectangle Extension
ja: テキスチャーの矩形の拡張

en: Select an Object
ja: オブジェクトを選択する

en: Show Details
ja: 詳細を表示する

en: Show all Objects
ja: すべてのオブジェクトを表示する

en: Collect Statistics
ja: 統計情報の採取

en: Show all Resources
ja: すべてのリソースを表示

en: Clear log
ja: ログをクリアします

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Signals
ja: シグナル

en: Child Properties
ja: 子オブジェクトのプロパティ

en: Class Hierarchy
ja: クラス階層

en: CSS Selector
ja: CSS セレクター

en: CSS nodes
ja: CSS ノード

en: Size Groups
ja: サイズグループ

en: Data
ja: データ

en: Actions
ja: アクション

en: Gestures
ja: ジェスチャー

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Resources
ja: リソース

en: Visual
ja: 表示

en: General
ja: 全般

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
ja: A3 エキストラ

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
ja: A4 エキストラ

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
ja: A4 タブ

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
ja: A5 エキストラ

[ctx: paper size]
en: B0
ja: ISO B0

[ctx: paper size]
en: B1
ja: ISO B1

[ctx: paper size]
en: B10
ja: ISO B10

[ctx: paper size]
en: B2
ja: ISO B2

[ctx: paper size]
en: B3
ja: ISO B3

[ctx: paper size]
en: B4
ja: ISO B4

[ctx: paper size]
en: B5
ja: ISO B5

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
ja: ISO B5 エキストラ

[ctx: paper size]
en: B6
ja: ISO B6

[ctx: paper size]
en: B6/C4
ja: ISO B6/C4

[ctx: paper size]
en: B7
ja: ISO B7

[ctx: paper size]
en: B8
ja: ISO B8

[ctx: paper size]
en: B9
ja: ISO B9

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
ja: DL 封筒

[ctx: paper size]
en: JB0
ja: B0 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB1
ja: B1 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB10
ja: B10 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB2
ja: B2 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB3
ja: B3 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB4
ja: B4 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB5
ja: B5 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB6
ja: B6 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB7
ja: B7 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB8
ja: B8 (JIS)

[ctx: paper size]
en: JB9
ja: B9 (JIS)

[ctx: paper size]
en: jis exec
ja: JIS エグゼクティブ

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
ja: 長形2号

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
ja: 長形3号

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
ja: 長形4号

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
ja: 長形40号

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
ja: ハガキ

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
ja: 角形

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
ja: 角形2号

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
ja: 角形3号

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
ja: 角形4号

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
ja: 角形5号

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
ja: 角形7号

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
ja: 角形8号

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
ja: 往復ハガキ

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
ja: 洋形4号

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
ja: 洋形6号

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
ja: 6×9 封筒

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
ja: 7×9 封筒

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
ja: 8×10 封筒

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
ja: 9×11 封筒

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
ja: 9×12 封筒

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
ja: a2 封筒

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
ja: c5 封筒

[ctx: paper size]
en: European edp
ja: 欧風 edp

[ctx: paper size]
en: Executive
ja: エグゼクティブ

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
ja: FanFold 欧風式

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
ja: FanFold US 式

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
ja: FanFold ドイツ式リーガル

[ctx: paper size]
en: Government Legal
ja: 官製リーガル

[ctx: paper size]
en: Government Letter
ja: 官製レター

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
ja: インデックス 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
ja: インデックス 4×6 (ハガキ)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
ja: インデックス 4×6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
ja: インデックス 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
ja: 請求書

[ctx: paper size]
en: Tabloid
ja: タブロイド

[ctx: paper size]
en: US Legal
ja: US リーガル

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
ja: US リーガルエキストラ

[ctx: paper size]
en: US Letter
ja: US レター

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
ja: US レターエキストラ

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
ja: US レタープラス

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
ja: Monarch 封筒

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
ja: #10 封筒

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
ja: #11 封筒

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
ja: #12 封筒

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
ja: #14 封筒

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
ja: #9 封筒

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
ja: 手作りの封筒

[ctx: paper size]
en: Quarto
ja: 四つ折り

[ctx: paper size]
en: Super A
ja: スーパー A

[ctx: paper size]
en: Super B
ja: スーパー B

[ctx: paper size]
en: Wide Format
ja: 幅広い形式

[ctx: paper size]
en: Photo L
ja: L判写真

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
ja: 招待状の封筒

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
ja: イタリア式の封筒

[ctx: paper size]
en: Large Photo
ja: 写真 (大)

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
ja: 写真 (中)

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
ja: Postfix 封筒

[ctx: paper size]
en: Small Photo
ja: 写真 (小)

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
ja: 写真 (ワイド)

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
ja: prc1 封筒

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
ja: prc10 封筒

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
ja: prc2 封筒

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
ja: prc3 封筒

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
ja: prc4 封筒

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
ja: prc5 封筒

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
ja: prc6 封筒

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
ja: prc7 封筒

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
ja: prc8 封筒

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
ja: prc9 封筒

[ctx: Script]
en: Arabic
ja: アラビア文字

[ctx: Script]
en: Armenian
ja: アルメニア文字

[ctx: Script]
en: Bengali
ja: ベンガル文字

[ctx: Script]
en: Bopomofo
ja: 注音字母

[ctx: Script]
en: Cherokee
ja: チェロキー文字

[ctx: Script]
en: Coptic
ja: コプト文字

[ctx: Script]
en: Cyrillic
ja: キリル文字

[ctx: Script]
en: Deseret
ja: デザレット文字

[ctx: Script]
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

[ctx: Script]
en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

[ctx: Script]
en: Georgian
ja: グルジア文字

[ctx: Script]
en: Gothic
ja: ゴート文字

[ctx: Script]
en: Greek
ja: ギリシャ文字

[ctx: Script]
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

[ctx: Script]
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

[ctx: Script]
en: Han
ja: 漢字

[ctx: Script]
en: Hangul
ja: ハングル

[ctx: Script]
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

[ctx: Script]
en: Hiragana
ja: 平仮名

[ctx: Script]
en: Kannada
ja: カンナダ文字

[ctx: Script]
en: Katakana
ja: 片仮名

[ctx: Script]
en: Khmer
ja: クメール文字

[ctx: Script]
en: Lao
ja: ラオス文字

[ctx: Script]
en: Latin
ja: ラテン文字

[ctx: Script]
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

[ctx: Script]
en: Mongolian
ja: モンゴル文字

[ctx: Script]
en: Myanmar
ja: ミャンマー文字

[ctx: Script]
en: Ogham
ja: オガム文字

[ctx: Script]
en: Old Italic
ja: 古代イタリア文字

[ctx: Script]
en: Oriya
ja: オリヤー文字

[ctx: Script]
en: Runic
ja: ルーン文字

[ctx: Script]
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

[ctx: Script]
en: Syriac
ja: シリア文字

[ctx: Script]
en: Tamil
ja: タミル文字

[ctx: Script]
en: Telugu
ja: テルグ文字

[ctx: Script]
en: Thaana
ja: ターナ文字

[ctx: Script]
en: Thai
ja: タイ文字

[ctx: Script]
en: Tibetan
ja: チベット文字

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
ja: 統合カナダ先住民音節文字

[ctx: Script]
en: Yi
ja: イ文字

[ctx: Script]
en: Tagalog
ja: タガログ文字

[ctx: Script]
en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

[ctx: Script]
en: Buhid
ja: ブヒッド文字

[ctx: Script]
en: Tagbanwa
ja: タグバヌア文字

[ctx: Script]
en: Braille
ja: ブライユ点字

[ctx: Script]
en: Cypriot
ja: キプロス文字

[ctx: Script]
en: Limbu
ja: リンブ文字

[ctx: Script]
en: Osmanya
ja: オスマニア文字

[ctx: Script]
en: Shavian
ja: シェイヴィアン文字

[ctx: Script]
en: Linear B
ja: 線文字 B

[ctx: Script]
en: Tai Le
ja: タイ ロ文字

[ctx: Script]
en: Ugaritic
ja: ウガリト文字

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
ja: 新タイ ロ文字

[ctx: Script]
en: Buginese
ja: ブギス文字

[ctx: Script]
en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

[ctx: Script]
en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

[ctx: Script]
en: Syloti Nagri
ja: シロティナグリ文字

[ctx: Script]
en: Old Persian
ja: 古代ペルシャ文字

[ctx: Script]
en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

[ctx: Script]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Script]
en: Balinese
ja: バリ文字

[ctx: Script]
en: Cuneiform
ja: くさび形文字

[ctx: Script]
en: Phoenician
ja: フェニキア文字

[ctx: Script]
en: Phags-pa
ja: パスパ文字

[ctx: Script]
en: N'Ko
ja: ンコ文字

[ctx: Script]
en: Kayah Li
ja: カヤー文字

[ctx: Script]
en: Lepcha
ja: レプチャ文字

[ctx: Script]
en: Rejang
ja: ルジャン文字

[ctx: Script]
en: Sundanese
ja: スンダ文字

[ctx: Script]
en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ文字

[ctx: Script]
en: Cham
ja: チャム文字

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
ja: オルチキ文字

[ctx: Script]
en: Vai
ja: ヴァイ文字

[ctx: Script]
en: Carian
ja: カリア文字

[ctx: Script]
en: Lycian
ja: リュキア文字

[ctx: Script]
en: Lydian
ja: リュディア文字

[ctx: Script]
en: Avestan
ja: アヴェスタ文字

[ctx: Script]
en: Bamum
ja: バムン文字

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
ja: エジプト聖刻文字

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
ja: 帝国アラム文字

[ctx: Script]
en: Inscriptional Pahlavi
ja: 碑文パフラヴィ文字

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
ja: 碑文パルティア文字

[ctx: Script]
en: Javanese
ja: ジャワ文字

[ctx: Script]
en: Kaithi
ja: カイティー文字

[ctx: Script]
en: Lisu
ja: リス文字

[ctx: Script]
en: Meetei Mayek
ja: メイテイ文字

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
ja: 古代南アラビア文字

[ctx: Script]
en: Old Turkic
ja: 突厥文字

[ctx: Script]
en: Samaritan
ja: サマリア文字

[ctx: Script]
en: Tai Tham
ja: タイ タム文字

[ctx: Script]
en: Tai Viet
ja: タイ ヴィエト文字

[ctx: Script]
en: Batak
ja: バタク文字

[ctx: Script]
en: Brahmi
ja: ブラーフミー文字

[ctx: Script]
en: Mandaic
ja: マンダ文字

[ctx: Script]
en: Chakma
ja: チャクマ文字

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
ja: メロエ文字草書体

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
ja: メロエ文字楷書体

[ctx: Script]
en: Miao
ja: ミャオ文字

[ctx: Script]
en: Sharada
ja: シャーラダー文字

[ctx: Script]
en: Sora Sompeng
ja: ソラング ソンペング文字

[ctx: Script]
en: Takri
ja: タークリー文字

[ctx: Script]
en: Bassa
ja: バサ文字

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
ja: カフカス アルバニア文字

[ctx: Script]
en: Duployan
ja: デュプロワイエ式速記文字

[ctx: Script]
en: Elbasan
ja: エルバサン文字

[ctx: Script]
en: Grantha
ja: グランタ文字

[ctx: Script]
en: Khojki
ja: ホジャ文字

[ctx: Script]
en: Khudawadi, Sindhi
ja: フダーワーディ文字

[ctx: Script]
en: Linear A
ja: 線文字 A

[ctx: Script]
en: Mahajani
ja: マハージャニー文字

[ctx: Script]
en: Manichaean
ja: マニ文字

[ctx: Script]
en: Mende Kikakui
ja: メンデ文字

[ctx: Script]
en: Modi
ja: モーディー文字

[ctx: Script]
en: Mro
ja: ムロ文字

[ctx: Script]
en: Nabataean
ja: ナバテア文字

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
ja: 古代北アラビア文字

[ctx: Script]
en: Old Permic
ja: 古ペルム文字

[ctx: Script]
en: Pahawh Hmong
ja: パハウ フモン文字

[ctx: Script]
en: Palmyrene
ja: パルミラ文字

[ctx: Script]
en: Pau Cin Hau
ja: パウチンハウ文字

[ctx: Script]
en: Psalter Pahlavi
ja: 書物パフラヴィー文字

[ctx: Script]
en: Siddham
ja: 悉曇文字

[ctx: Script]
en: Tirhuta
ja: ティルフータ文字

[ctx: Script]
en: Warang Citi
ja: ワラング クシティ文字

[ctx: Script]
en: Ahom
ja: アーホム文字

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
ja: アナトリア象形文字

[ctx: Script]
en: Hatran
ja: ハトラ文字

[ctx: Script]
en: Multani
ja: ムルターニー文字

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
ja: ロヴァーシュ文字

[ctx: Script]
en: Signwriting
ja: サットン手話表記法

[ctx: Script]
en: Adlam
ja: アドラム文字

[ctx: Script]
en: Bhaiksuki
ja: バイクシュキー文字

[ctx: Script]
en: Marchen
ja: マルチェン文字

[ctx: Script]
en: Newa
ja: ネワ文字

[ctx: Script]
en: Osage
ja: オセージ文字

[ctx: Script]
en: Tangut
ja: 西夏文字

[ctx: Script]
en: Masaram Gondi
ja: マサラム ゴーンディー文字

[ctx: Script]
en: Nushu
ja: 女書

[ctx: Script]
en: Soyombo
ja: ソヨンボ文字

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
ja: ザナバザル方形文字

en: About
ja: 情報

en: Credits
ja: クレジット

en: _View All Applications
ja: すべてのアプリケーションを表示(_V)

en: _Find New Applications
ja: 新しいアプリケーションを探す(_F)

en: No applications found.
ja: アプリケーションが見つかりません。

note: used for the application menu on MacOS
en: Preferences
ja: 設定

note: used for the application menu on MacOS
en: Services
ja: サービス

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Hide %s
ja: %s を隠す

note: used for the application menu on MacOS
en: Hide Others
ja: 他を隠す

note: used for the application menu on MacOS
en: Show All
ja: すべてを表示

note: used for the application menu on MacOS.  %s is replaced with the application name.
en: Quit %s
ja: %s を終了

en: _Next
ja: 進む(_N)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Finish
ja: 完了(_F)

en: Select a Color
ja: 色を選択

en: Pick a color from the screen
ja: 画面から色を取得

en: Color Name
ja: 色の名称

en: Alpha
ja: アルファ

en: Hue
ja: 色相

en: Saturation
ja: 彩度

en: Smileys & People
ja: 顔文字と人

en: Body & Clothing
ja: 体と衣服

en: Animals & Nature
ja: 動物と自然

en: Food & Drink
ja: 食品と飲料

en: Travel & Places
ja: 旅行と場所

en: Activities
ja: 活動

[ctx: emoji category]
en: Objects
ja: 物体

en: Symbols
ja: シンボル

en: Flags
ja: 旗

en: Files
ja: ファイル

en: Remote location — only searching the current folder
ja: リモートの場所 — 現在のフォルダーのみ検索

en: Folder Name
ja: フォルダー名

en: _Create
ja: 作成(_C)

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Search font name
ja: フォント名で検索

en: Font Family
ja: フォントファミリ

en: Preview text
ja: テキストをプレビュー

en: No Fonts Found
ja: フォントが見つかりません

en: _Format for:
ja: フォーマット(_F):

en: _Paper size:
ja: 用紙サイズ(_P):

en: _Orientation:
ja: 用紙の向き(_O):

en: Portrait
ja: 縦方向

en: Reverse portrait
ja: 縦方向(逆向き)

en: Landscape
ja: 横方向

en: Reverse landscape
ja: 横方向(逆向き)

en: Down Path
ja: 下のパス

en: Up Path
ja: 上のパス

en: Server Addresses
ja: サーバーアドレス

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
ja: サーバーアドレスは、プロトコル (スキーム) 名とアドレスで構成されます。

en: Available Protocols
ja: 利用可能なプロトコル

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
ja: 最近使用したサーバーなし

en: Recent Servers
ja: 最近使用したサーバー

en: No results found
ja: 見つかりませんでした

en: Connect to _Server
ja: サーバーへ接続(_S)

en: Enter server address…
ja: サーバーアドレスを入力…

en: Printer
ja: プリンター

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
ja: 状態

en: Range
ja: 範囲

en: _All Pages
ja: すべてのページ(_A)

en: C_urrent Page
ja: 現在のページだけ(_U)

en: Se_lection
ja: 選択(_L)

en: Pag_es:
ja: ページ(_E):

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
ja: 1ページ以上の範囲を指定してください;
    例: 1–3, 7, 11

en: Pages
ja: ページ

en: Copies
ja: コピー

en: Copie_s:
ja: コピーの数(_S):

en: C_ollate
ja: ページを揃える(_O)

en: _Reverse
ja: ページを逆順にする(_R)

en: Layout
ja: レイアウト

en: T_wo-sided:
ja: 両面印刷(_W):

en: Pages per _side:
ja: 段組み印刷(_S):

en: Page or_dering:
ja: ページの順番(_D):

en: _Only print:
ja: 印刷の対象(_O):

en: All sheets
ja: すべてのページ

en: Even sheets
ja: 偶数ページ

en: Odd sheets
ja: 奇数ページ

en: Sc_ale:
ja: 拡大/縮小(_A):

en: Paper
ja: 用紙

en: Paper _type:
ja: 種類(_T):

en: Paper _source:
ja: 用紙のソース(_S):

en: Output t_ray:
ja: 出力先のトレイ(_R):

en: Or_ientation:
ja: 用紙の向き(_I):

en: Job Details
ja: 印刷ジョブの詳細

en: Pri_ority:
ja: 優先順位(_O):

en: _Billing info:
ja: サマリ情報(_B):

en: Print Document
ja: ドキュメントの印刷

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
ja: 今すぐ印刷する(_N)

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
ja: 時間を指定する(_T):

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
ja: 印刷する時間を指定してください:
     (例) 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm

en: Time of print
ja: プリント時間

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
ja: 保留する(_H)

en: Hold the job until it is explicitly released
ja: 印刷ジョブが完全に解放されるまで保留しておきます

en: Add Cover Page
ja: 裏表紙の追加

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
ja: 前(_F):

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
ja: 後(_A):

en: Job
ja: 印刷ジョブ

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
ja: 画像の品質

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
ja: 色

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
ja: 仕上げ

en: Advanced
ja: 拡張

en: Some of the settings in the dialog conflict
ja: 印刷ダイアログの設定に矛盾があります

en: Select which type of documents are shown
ja: 表示するファイルの種類を選択してください

en: Volume
ja: 音量

en: Turns volume up or down
ja: 音量を上げたり下げたりします

en: Volume Up
ja: 音量を上げます

en: Increases the volume
ja: 音量を上げます

en: Volume Down
ja: 音量を下げます

en: Decreases the volume
ja: 音量を下げます

en: Failed to write header
ja: ヘッダーの書き込みに失敗しました

en: Failed to write hash table
ja: ハッシュテーブルの書き込みに失敗しました

en: Failed to write folder index
ja: フォルダーインデックスの書き込みに失敗しました

en: Failed to rewrite header
ja: ヘッダーの再書き込みに失敗しました

en: Failed to open file %s : %s
ja: %s というファイルのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to write cache file: %s
ja: キャッシュファイルの書き込みに失敗しました: %s

en: The generated cache was invalid.
ja: 生成したキャッシュは正しくありません

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
ja: %s の名前を %s に変更できませんでした: %s (その後に %s を削除します)

en: Could not rename %s to %s: %s
ja: %s の名前を %s に変更できませんでした: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
ja: %s の名前を %s に戻せませんでした: %s

en: Cache file created successfully.
ja: キャッシュファイルの生成が完了しました

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
ja: 既存のキャッシュを上書きする (最新の状態でも)

en: Don't check for the existence of index.theme
ja: index.theme ファイルの有無を確認しない

en: Don't include image data in the cache
ja: キャッシュに画像データを含めない

en: Include image data in the cache
ja: キャッシュに画像データを含める

en: Output a C header file
ja: C言語のヘッダーファイルを出力する

en: Turn off verbose output
ja: 詳細な出力を無効にする

en: Validate existing icon cache
ja: 既存のアイコンキャッシュを検証する

en: File not found: %s
ja: ファイルが見つかりませんでした: %s

en: Not a valid icon cache: %s
ja: 妥当なアイコンキャッシュではありません: %s

en: No theme index file.
ja: テーマの index ファイルがありません。

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
ja: '%s' には index.theme ファイルがありません
    強制的にアイコンのキャッシュを生成する場合は --ignore-theme-index オプションを追加してください

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Amharic (EZ+)
ja: アムハラ語 (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Cedilla
ja: セディーユ

[ctx: input menthod menu]
note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
ja: キリル文字 (翻字)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Inuktitut (Transliterated)
ja: イヌクティトゥト語 (翻字)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: IPA
ja: IPA (国際発音記号)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Multipress
ja: マルチプレス

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Thai-Lao
ja: タイ/ラオス語

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
ja: ティグリグナエリトリア語 (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
ja: ティグリグナエチオピア語 (EZ+)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
ja: ベトナム語 (VIQR)

[ctx: input method menu]
note: ID
en: X Input Method
ja: X の入力メソッド

note: Translators: The printer status is online, i.e. it is * ready to print.
en: Online
ja: オンライン

note: Translators: The printer is offline.
en: Offline
ja: オフライン

note: We shouldn't get here because the query omits dormant * printers by default. Translators: Printer has been offline for a long time.
en: Dormant
ja: 休眠

note: How many document pages to go onto one side of paper.
en: Pages per _sheet:
ja: 段組み印刷(_S):

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
ja: 文書“%s”をプリンター %s で印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print a document on %s
ja: 文書を %s で印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
ja: ジョブ“%s”の属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of a job
ja: ジョブの属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
ja: プリンター %s の属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get attributes of a printer
ja: プリンターの属性を取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get default printer of %s
ja: %s のデフォルトのプリンターを取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get printers from %s
ja: %s からプリンターを取得するには認証が必要

en: Authentication is required to get a file from %s
ja: %s からファイルを取得するには認証が必要

en: Authentication is required on %s
ja: %s には認証が必要

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Authentication is required to print document “%s”
ja: 文書“%s”を印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print this document on printer %s
ja: この文書をプリンター '%s' で印刷するには認証が必要

en: Authentication is required to print this document
ja: この文書を印刷するには認証が必要

en: Printer “%s” is low on toner.
ja: プリンター“%s”のトナーが少なくなっています。

en: Printer “%s” has no toner left.
ja: プリンター“%s”のトナーがなくなりました。

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
ja: プリンター“%s”の現像液が少なくなっています。

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
ja: プリンター“%s”の現像液がなくなりました。

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
ja: プリンター“%s”にセットされているカートリッジのうち少なくとも1本のインクが少なくなっています。

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
ja: プリンター“%s”にセットされているカートリッジのうち少なくとも1本のインクがなくなりました。

en: The cover is open on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”のカバーが開いています。

en: The door is open on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”のドアが開いています。

en: Printer “%s” is low on paper.
ja: プリンター“%s”の用紙が少なくなっています。

en: Printer “%s” is out of paper.
ja: プリンター“%s”の用紙がなくなりました。

en: Printer “%s” is currently offline.
ja: プリンター“%s”は現在オフラインです。

en: There is a problem on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”で問題が発生しました。

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
ja: 一時停止中 (印刷ジョブを破棄しています)

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
ja: 印刷ジョブを破棄しています

[ctx: printing option]
en: Two Sided
ja: 両面印刷

[ctx: printing option]
en: Paper Type
ja: 用紙の種類

[ctx: printing option]
en: Paper Source
ja: 用紙のソース

[ctx: printing option]
en: Output Tray
ja: 出力トレイ

[ctx: printing option]
en: Resolution
ja: 解像度

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
ja: GhostScript のフィルタリング (前処理)

[ctx: printing option value]
en: One Sided
ja: 片面印刷

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ja: 長辺 (標準)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ja: 短辺 (折り返し)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ja: 自動選択

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ja: プリンターのデフォルト

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ja: 埋め込みの GhostScript のフォントだけ

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ja: PS のレベル1に変換する

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ja: PS のレベル2に変換する

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ja: フィルタリング (前処理) はありません

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: sides]
en: One Sided
ja: 片面印刷

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ja: 長辺 (標準)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ja: 短辺 (折り返し)

en: Printer Default
ja: プリンターのデフォルト

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
ja: 緊急

en: High
ja: 高い

en: Medium
ja: 普通

en: Low
ja: 低い

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
ja: 印刷ジョブの優先順位

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
ja: サマリ情報

[ctx: cover page]
en: None
ja: なし

[ctx: cover page]
en: Classified
ja: 機密

[ctx: cover page]
en: Confidential
ja: 極秘

[ctx: cover page]
en: Secret
ja: 秘密

[ctx: cover page]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: cover page]
en: Top Secret
ja: トップシークレット

[ctx: cover page]
en: Unclassified
ja: 機密ではない

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
ja: ページ数/用紙

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
ja: ページの順番

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
ja: 前

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
ja: 後

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
ja: 印刷先

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
ja: 一度に印刷する

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
ja: カスタム %s×%s

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
ja: プリンタープロファイル

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
ja: 利用できません

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
ja: カラーマネージメントが利用できません

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
ja: 利用可能なプロファイルがありません

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
ja: 不明なプロファイル

en: output
ja: 出力

en: Print to File
ja: ファイルに出力する

en: File
ja: ファイル

en: _Output format
ja: 出力の形式(_O)

en: Print to LPR
ja: LPR に印刷する

en: Pages Per Sheet
ja: 段組印刷

en: Command Line
ja: コマンドライン

note: SUN_BRANDING
en: printer offline
ja: プリンターはオフライン

note: SUN_BRANDING
en: ready to print
ja: 印刷可能

note: SUN_BRANDING
en: processing job
ja: ジョブを処理中

note: SUN_BRANDING
en: paused
ja: 一時停止

note: SUN_BRANDING
en: unknown
ja: 不明

en: Print to Test Printer
ja: テスト用プリンターに印刷する
