gtk-gnutella - en to el translation catalogue (1206 entries)

en: Stopped (%s)
el: Διακόπηκε (%s)

en: Too many attempts (%u times)
el: Πάρα πολλές προσπάθειες (%u φορές)

en: Requeued by file info change
el: Ξαναμπήκε στη λίστα αναμονής λόγω αλλαγής πληροφοριών αρχείου

en: Suspended (SHA1 checking)
el: Αναβλήθηκε (Έλεγχος SHA1)

en: Waiting for a free chunk
el: Αναμονή για ελεύθερο κομμάτι

en: No download slot (start)
el: Δεν υπάρχει υποδοχή λήψης (έναρξη)

en: Connection failed (Out of file descriptors?)
el: Αποτυχία σύνδεσης (Τέλος περιγραφέων;)

en: Connection failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: SHA1 mismatch detected
el: Εντοπίστηκαν αταίριαστα SHA1

en: Ignoring Push flag
el: Παράβλεψη σημαίας Ώθησης

en: No direct connection yet (%u retry) | No direct connection yet (%u retries)
el[0]: Δεν υπάρχει άμεση σύνδεση ακόμα (%u προσπάθεια)
el[1]: Δεν υπάρχει άμεση σύνδεση ακόμα (%u προσπάθειες)

en: Timeout (%u retry) | Timeout (%u retries)
el[0]: Τέλος χρόνου (%u προσπάθεια)
el[1]: Τέλος χρόνου (%u προσπάθειες)

en: Connection refused (%u retry) | Connection refused (%u retries)
el[0]: Άρνηση σύνδεσης (%u προσπάθεια)
el[1]: Άρνηση σύνδεσης (%u προσπάθειες)

en: Stopped (Index changed)
el: Διακόπηκε (Το ευρετήριο άλλαξε)

en: Explicitly requeued
el: Ξαναμπήκε κατηγορηματικά στη λίστα αναμονής

en: Failed (%s)
el: Απέτυχε (%s)

en: Failed (Input buffer full)
el: Απέτυχε (Ενδιάμεση μνήμη εισόδου πλήρης)

en: Connection not kept-alive (EOF)
el: Η σύνδεση δε διατηρήθηκε (EOF)

en: Stopped (Output file size changed)
el: Διακόπηκε (Το μέγεθος του αρχείου εξόδου άλλαξε)

en: Can't save data: %s
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση δεδομένων: %s

en: Requeued after trimmed data
el: Ξαναμπήκε στη λίστα αναμονής μετά από περικοπή δεδομένων

en: Chunk done, connection closed
el: Επιτυχία κομματιού, η σύνδεση έκλεισε

en: Requeued by competing download
el: Ξαναμπήκε στην λίστα αναμονής από ανταγωνιστική λήψη

en: No URN on server, waiting for overlap
el: Δεν υπάρχει URN στον εξυπηρετητή, αναμονή για επικάλυψη

en: No URN on server to validate
el: Δεν υπάρχει URN στο εξυπηρετητή για έγκριση

en: URN fileinfo mismatch
el: Αταίριαστες πληροφορίες αρχείου URN

en: Failed (Read error: %s)
el: Απέτυχε (Σφάλμα ανάγνωσης: %s)

en: Partial file on server, waiting
el: Μερικό αρχείο στον εξυπηρετητή, αναμονή

en: Queued
el: Μπήκε στη λίστα αναμονής

en:  (slot %d
el:  (υποδοχή %d

en: Stopped (Read buffer full)
el: Διακόπηκε (Ενδιάμεση μνήμη ανάγνωσης πλήρης)

en: Write failed: %s
el: Η εγγραφή απέτυχε: %s

en: No longer connected
el: Όχι συνδεδεμένο πια

en: Timeout
el: Τέλος χρόνου

en: Requeued due to timeout
el: Ξαναμπήκε στη λίστα αναμονής λόγω λήξης χρόνου

en: Computing SHA1
el: Υπολογισμός SHA1

en: Waiting for SHA1 check
el: Αναμονή ελέγχου SHA1

en: OK
el: ΟΚ

en: failed
el: απέτυχε

en: Moving
el: Μετακίνηση

en: Finished
el: Τελείωσε

en: No sources
el: Χωρίς πηγές

en: Waiting
el: Αναμονή

en: Shutdown (%s)
el: Κλείσιμο (%s)

en: Gnet connections disabled
el: Οι συνδέσεις Gnet απενεργοποιήθηκαν

en: Connection not compressed
el: Μη συμπιεσμένη σύνδεση

en: Too many leaves (%d max)
el: Πολλοί δικτυακοί (μέγιστο %d)

en: Too many ultra nodes (%d max)
el: Πολλοί υπερ-κόμβοι (μέγιστο %d)

en: Rejected normal node (%d max)
el: Απόρριψη κανονικού κόμβου (μέγιστο %d)

en: Rejected leaf node
el: Απόρριψη δικτυακού κόμβου

en: Too many nodes (%d max)
el: Πάρα πολλοί κόμβοι (μέγιστο %d)

en: Sent shielded indication
el: Απέστειλε ένδειξη προστατευμένου

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unstable IP address
el: Ασταθής διεύθυνση IP

en: Servent version appears unstable
el: Η έκδοση του πελάτη φαίνεται ασταθής

en: No vendor string supplied
el: Δεν προμήθευσε συμβολοσειρά κατασκευαστή

en: Not connecting: %s
el: Δεν συνδέεται: %s

en: Cannot setup compressing TX stack
el: Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση συμπιεσμένης στοίβας TX

en: Got BYE %d %.*s
el: Ελήφθη ΑΝΤΙΟ %d %.*s

en: Weird HELLO %s
el: Παράξενος ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ %s

en: HELLO %s error %d (%s)
el: ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ %s σφάλμα %d (%s)

en: Shielded node
el: Προστατευμένος κόμβος

en: Protocol not acceptable
el: Μη αποδεκτό πρωτόκολλο

en: Servent Shutdown
el: Κλείσιμο πελάτη

en: Vendor would exceed %d%% of our slots
el: Ο κατασκευαστής υπερέβη %d%% των υποδοχών μας

en: Reserved slot
el: Παραχωρήθηκε υποδοχή

en: Not becoming a leaf node
el: Δεν γίνεται δικτυακός κόμβος

en: Failed (Cannot send %s: %s)
el: Απέτυχε (Δεν είναι δυνατή η αποστολή %s: %s)

en: Failed (Cannot send %s atomically)
el: Απέτυχε(Δεν είναι δυνατή η αποστολή %s ατομικά)

en: Failed (Header line too long)
el: Απέτυχε (Η γραμμή κεφαλίδας είναι πολύ μεγάλη)

en: Failed (Input Exception)
el: Απέτυχε (Εξαίρεση εισόδου)

en: Failed (Input error: %s)
el: Απέτυχε (Σφάλμα εισόδου: %s)

en: Failed (EOF)
el: Απέτυχε (EOF)

en: Failed (Extra HELLO data)
el: Απέτυχε (Επιπλέον δεδομένα HELLO)

en: Pseudo UDP node
el: Κόμβος ψευδο-UDP

en: Already connected
el: Ήδη συνδεδεμένος

en: Write error during HELLO: %s
el: Σφάλμα εγγραφής κατά το HELLO: %s

en: Connection reset during HELLO
el: Επαναφορά σύνδεσης κατά το HELLO

en: Kicked: %s message too big (%d bytes)
el: Εκδίωξη: Το μήνυμα %s είναι πολύ μεγάλο (%d bytes)

en: Leaf
el: Δικτυακός κόμβος

en: Ultrapeer
el: Υπερ-κόμβος

en: Legacy
el: Παραδοσιακός

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Read failed (Input Exception)
el: Αποτυχία ανάγνωσης (Εξαίρεση εισόδου)

en: Read error: %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης: %s

en: Can't find your home directory!
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του αρχικού καταλόγου σας!

en: creating configuration directory "%s"
el: δημιουργία καταλόγου ρυθμίσεων "%s"

en: Cannot proceed without valid configuration directory
el: Δεν είναι δυνατή η συνέχεια χωρίς έναν έγκυρο κατάλογο ρυθμίσεων

en: Read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

en: Write failed (Input Exception)
el: Αποτυχία εγγραφής (Εξαίρεση εισόδου)

en: Looking for UDP host cache %s
el: Εύρεση λανθάνουσας μνήμης UDP υπολογιστών %s

en: Lifetime expired
el: Υπέρβαση χρόνου ζωής

en: Unable to send GIV
el: Αδυναμία αποστολής GIV

en: <Browse Host Request>
el: <Αίτημα Εξερεύνησης Υπολογιστή>

en: Stalling upload replaced
el: Η σταματημένη αποστολή αντικαταστάθηκε

en: Queued (slot %d, ETA: %s)
el: Μπήκε στη λίστα αναμονής (υποδοχή %d, ETA: %s)

en: query hits
el: χτυπήματα ερωτημάτων

en: , deflate
el: , περιορισμένο

en: , chunked
el: , κομματιασμένο

en: Write exception
el: Εξαίρεση εγγραφής

en: File read error: %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου: %s

en: File EOF?
el: EOF αρχείου;

en: Data write error: %s
el: Σφάλμα εγγραφής δεδομένων: %s

en: No bytes written, source may be gone
el: Δεν εγγράφηκαν bytes, η πηγή ίσως να έχει φύγει

en: Special read error: %s
el: Σφάλμα ειδικής ανάγνωσης: %s

en: Explicitly killed
el: Σκοτώθηκε κατηγορηματικά

en: IP denying uploads
el: Η IP αρνείται τις αποστολές

en:  - Newer version available: release %s
el:  - Υπάρχει νεότερη έκδοση διαθέσιμη: έκδοση %s

en: Routing errors
el: Σφάλματα δρομολόγησης

en: Duplicates with higher TTL
el: Ανατυπώνει με υψηλότερο TTL

en: Searches to local DB
el: Αναζητήσεις στην τοπική ΒΔ

en: Hits on local DB
el: Χτυπήματα στην τοπική ΒΔ

en: Query hits received for local queries
el: Ληφθέντα χτυπήματα ερωτημάτων για τοπικά ερωτήματα.

en: Query hits received for OOB-proxied queries
el: Ληφθέντα χτυπήματα ερωτημάτων για ερωτήματα δρομολογημένα μέσω OOB

en: Queries requesting OOB hit delivery
el: Ερωτήματα αναζήτησης χτυπημάτων παράδοσης OOB

en: Stripped OOB flag on queries
el: Περικομμένη σημαία OOB στα ερωτήματα

en: Duplicate OOB-proxied queries
el: Ανατυπώνει ερωτήματα δρομολογημένα μέσω OOB

en: OOB hits received for OOB-proxied queries
el: Ληφθέντα χτυπήματα OOB για ερωτήματα δρομολογημένα μέσω OOB

en: OOB hits bearing alien IP address
el: Χτυπήματα OOB που δημιουργούν ξένες διευθύνσεις IP

en: Unclaimed locally-generated OOB hits
el: Αδήλωτα τοπικά δημιουργημένα χτυπήματα OOB

en: Partially claimed locally-generated OOB hits
el: Μερικώς δηλωμένα τοπικά δημιουργημένα χτυπήματα OOB

en: Compacted queries
el: Συμπαγή ερωτήματα

en: Bytes saved by compacting
el: Bytes που σώθηκαν από την μετατροπή σε συμπαγή

en: UTF8 queries
el: ερωτήματα UTF8

en: SHA1 queries
el: ερωτήματα SHA1

en: Broadcasted push messages
el: Μεταδιδόμενα μηνύματα ώθησης

en: Push-proxy TCP relayed messages
el: Μηνύματα διαμεσολαβητή ώθησης

en: Push-proxy broadcasted messages
el: Μηνύματα μεταδιδόμενα από το διαμεσολαβητή ώθησης

en: Push-proxy lookup failures
el: Μηνύματα αποτυχίας εύρεσης διαμεσολαβητή ώθησης

en: Locally generated dynamic queries
el: Τοπικά δημιουργημένα δυναμικά ερωτήματα

en: Leaf-generated dynamic queries
el: Δυναμικά ερωτήματα από δικτυακούς κόμβους

en: OOB-proxied leaf queries
el: Ερωτήματα δικτυακών κόμβων μέσω διαμεσολάβησης OOB

en: Fully completed dynamic queries
el: Πλήρως ολοκληρωμένα δυναμικά ερωτήματα

en: Partially completed dynamic queries
el: Μερικώς ολοκληρωμένα δυναμικά ερωτήματα

en: Dynamic queries ended with no results
el: Τα δυναμικά ερωτήματα τελείωσαν χωρίς αποτελέσματα

en: Fully completed dynamic queries getting late results
el: Πλήρως ολοκληρωμένα δυναμικά ερωτήματα με λήψη καθυστερημένων αποτελεσμάτων

en: Dynamic queries with partial late results
el: Δυναμικά ερωτήματα με μερικά καθυστερημένα αποτελέσματα

en: Dynamic queries completed by late results
el: Δυναμικά ερωτήματα που ολοκληρώθηκαν από καθυστερημένα αποτελέσματα

en: Queries seen from GTKG
el: Ερωτήματα που προβλήθηκαν από το GTKG

en: Queries seen from GTKG that were re-queries
el: Ερωτήματα που προβλήθηκαν από το GTKG που ήταν επανερωτήματα

en: Queries advertising support of GGEP "H"
el: Ερωτήματα με διαφημίσεις υποστήριξης GGEP "H"

en: GIV callbacks received
el: Ελήφθησαν πίσω κλήσεις GIV

en: QUEUE callbacks received
el: Ελήφθησαν πίσω κλήσεις ΛΙΣΤΑΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ

en: UDP messages with bogus source IP
el: Μηνύματα UDP με ψεύτικη πηγαία IP

en: Alien UDP messages (non-Gnutella)
el: Ξένα μηνύματα UDP (όχι Gnutella)

en: Unprocessed UDP Gnutella messages
el: Ασυμπίεστα μηνύματα UDP Gnutella

en: Bye
el: Αντίο

en: Vendor spec.
el: Προδ/φές Κατασκευαστή

en: Push
el: Ώθηση

en: Query
el: Ερώτημα

en: Query hit
el: Χτύπημα ερωτήματος

en: Total
el: Σύνολο

en: Bad size
el: Κακό μέγεθος

en: Too small
el: Πολύ μικρό

en: Too large
el: Πολύ μεγάλο

en: Way too large
el: Πάρα πολύ μεγάλο

en: Unknown message type
el: Άγνωστος τύπος μηνύματος

en: Unexpected message
el: Απρόβλεπτο μήνυμα

en: Message sent with TTL = 0
el: Το μήνυμα στάλθηκε με TTL = 0

en: Max TTL exceeded
el: Υπέρβαση μέγιστου TTL

en: Message throttle
el: Περιορισμός μηνυμάτων

en: Hard TTL limit reached
el: Όριο σκληρού TTL

en: Route lost
el: Απώλεια δρομολόγησης

en: No route
el: Χωρίς δρομολόγηση

en: Duplicate message
el: Ανατύπωση μηνύματος

en: Message to banned GUID
el: Μήνυμα σε απαγορευμένο GUID

en: Node shutting down
el: Ο κόμβος κλείνει

en: TX flow control
el: Έλεγχος ροής TX

en: Query text too short
el: Το κείμενο ερωτήματος είναι πολύ μικρό

en: Query had unnecessary overhead
el: Το ερώτημα επιβαρύνθηκε χωρίς να χρειάζεται

en: Message with malformed SHA1
el: Μήνυμα με παραμορφωμένο SHA1

en: Message with malformed UTF-8
el: Μήνυμα με παραμορφωμένο UTF-8

en: Malformed Query Hit
el: Παραμορφωμένο χτύπημα ερωτήματος

en: Bad return address
el: Κακή διεύθυνση επιστροφής

en: Hostile IP address
el: Εχθρική διεύθυνση IP

en: No proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

en: IPv4 only
el: μόνο IPv4

en: IPv6 only
el: μόνο IPv6

en: IPv4 and IPv6
el: IPv4 και IPv6

en: displayed normally
el: εμφάνιση κανονικά

en: displayed marked
el: εμφάνιση σημειωμένο

en: not displayed
el: καθόλου εμφάνιση

en: auto (recommended)
el: αυτόματο (προτείνεται)

en: ultra node
el: υπερ-κόμβος

en: leaf node
el: δικτυακός κόμβος

en: Indicates whether the hostcache file is being read.
el: Προσδιορίζει αν θα διαβάζεται η λανθάνουσα μνήμη υπολογιστών.

en: Indicates whether the ultracache file is being read.
el: Προσδιορίζει αν θα διαβάζεται η λανθάνουσα μνήμη υπερ-κόμβων.

en: Indicates that gtk-gnutella finds the version you run very VERY old.  You should upgrade as soon as possible to avoid suffering from non-optimal Gnutella support that may not only damage your abilities to search and download but also harm the network since you're not supporting the newest features.
el: Προσδιορίζει ότι το gtk-gnutella που τρέχετε είναι πολύ ΠΟΛΥ παλιά. Πρέπει να την αναβαθμίσετε το συντομότερο δυνατό για να μην υποφέρετε από τη μη υποστήριξη Gnutella που μπορεί όχι μόνο να καταστρέψει τις ικανότητές σας να αναζητείτε και να κατεβάζετε αλλά επίσης βλάπτει το δίκτυο καθώς δεν υποστηρίζετε τα νεότερα χαρακτηριστικά.

en: gtk-gnutella found a newer version on the Gnet and gives information about it here.
el: Το gtk-gnutella βρήκε μία νεότερη έκδοση στο Gnet και δίνει πληροφορίες εκεί σχετικά με αυτήν.

en: Try to keep at least this number of connections to other servents of the same kind as we are (normal or ultra nodes). This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.  Keep in mind that the default TTL on Gnutella is 4, so this needs to be more than 30 to provide decent range for searches.
el: Προσπαθήστε να διατηρήσετε τουλάχιστον αυτό τον αριθμό συνδέσεων με άλλους πελάτες του ίδιου είδους με εμάς (κανονικοί ή υπερ-κόμβοι). Αυτός πρέπει να είναι μικρότερος από τον μέγιστο αριθμό συνδέσεων για να επιτρέπονται οι εισερχόμενες συνδέσεις.  Να θυμάστε ότι το προεπιλεγμένο TTL στο Gnutella είναι 4, έτσι αυτό πρέπει να είναι πάνω από 30 για να παρέχει ένα αξιοπρεπές εύρος αναζητήσεων.

en: When in ultrapeer mode, try to keep at least this number of connections to normal servents.  This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.
el: Όταν είστε σε λειτουργία υπερ-κόμβου, προσπαθήστε να διατηρήσετε τουλάχιστον αυτόν τον αριθμό συνδέσεων με κανονικούς πελάτες.  Ο αριθμός αυτός πρέπει να είναι μικρότερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό εισερχόμενων συνδέσεων.

en: Number of leaf nodes currently connected.
el: Αριθμός συνδεδεμένων δικτυακών κόμβων.

en: Number of normal nodes currently connected.
el: Αριθμός συνδεδεμένων κανονικών κόμβων.

en: Number of ultra nodes currently connected.
el: Αριθμός συνδεδεμένων υπερ-κόμβων.

en: Don't start more than this number of parallel downloads.  Others will remain in the queue waiting for a download slot.
el: Δεν ξεκινάνε περισσότερες από αυτό τον αριθμό παράλληλες λήψεις.  Οι άλλες θα παραμένουν στη λίστα αναμονής περιμένοντας μία υποδοχή λήψης.

en: Don't make more connections than given here to a single host to download a file.  Be nice to others, and leave it at the default value (1).
el: Δε γίνονται περισσότερες συνδέσεις από αυτές που δίνονται εδώ σε έναν υπολογιστή για λήψη ενός αρχείου.  Να είστε ευγενικοί με τους άλλους, και αφήστε το στη προεπιλεγμένη τιμή (1).

en: Don't allow more than this number of uploads in total. This also defines the amount of PARQ queues that will be used. You should at least set it to 2.
el: Δεν επιτρέπονται περισσότερες από αυτόν τον αριθμό αποστολές συνολικά. Αυτό επίσης ορίζει το μέγεθος των λιστών αναμονής PARQ που θα χρησιμοποιηθούν. Πρέπει να το ορίσετε τουλάχιστον σε 2.

en: Don't upload more than this number of files in parallel to a single host.
el: Δεν αποστέλλονται περισσότερα από αυτόν τον αριθμό αρχεία παράλληλα σε έναν υπολογιστή.

en: Timestamp at which servent was started.
el: Χρονόσημο έναρξης πελάτη.

en: Average servent uptime.
el: Μέσος χρόνος λειτουργίας πελάτη.

en: Use this IP address as source address if 'force local ip' is activated.
el: Χρήση αυτής της διεύθυνσης IP ως πηγαία διεύθυνση αν είναι ενεργό το 'εξαναγκασμός τοπικής ip'.

en: The connection bandwidth reported to other hosts. This is the speed at which you can upload things to others.
el: Το εύρος σύνδεσης που αναφέρεται στους άλλους υπολογιστές. Αυτή είναι η ταχύτητα με την οποία θα στέλνετε διάφορα στους άλλους.

en: Whether the connection bandwidth reported to other hosts should be computed based on the current average upload speed. The reported speed is the available speed for a new upload, not the theoretical maximum configured: it is the average bandwidth (or the max configured bandwidth if no traffic yet) divided by the number of upload slots. When it is ON (recommended setting), the hardwired connection speed is not used.
el: Αν το εύρος σύνδεσης που αναφέρεται στους άλλους υπολογιστές πρέπει να υπολογιστεί βάσει της μέσης ταχύτητας αποστολής αυτή τη στιγμή. Η ταχύτητα που αναφέρεται είναι η διαθέσιμη ταχύτητα για μία νέα αποστολή, όχι η θεωρητική μέγιστη που ρυθμίστηκε, και είναι το μέσο εύρος (ή το μέγιστο εύρος που ρυθμίστηκε αν δεν υπάρχει κυκλοφορία) διαιρεμένο με τον αριθμό των υποδοχών αποστολής. Όταν είναι ON (προτεινόμενη ρύθμιση), η ταχύτητα σύνδεσης υλικού δε χρησιμοποιείται.

en: Return at most this number of results to a query, using as many query hit packets as necessary.  To avoid network flooding, keep this to a reasonable value.
el: Επιστροφή το πολύ αυτού του αριθμού αποτελεσμάτων σε ένα ερώτημα, χρησιμοποιώντας όσα πακέτα ερωτήματος χρειάζεται.  Για να αποφύγετε την υπερχείλιση του δικτύου, διατηρήστε το σε μία λογική τιμή.

en: Unless this percentage or more of the upload bandwidth is used, allow additional upload slots.
el: Επιτρέπονται επιπλέον υποδοχές αποστολής εκτός αν χρησιμοποιείται αυτό το ποσοστό ή περισσότερο του εύρους αποστολής.

en: Number of seconds before a download connect attempt times out.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας προσπάθειας σύνδεσης.

en: Number of seconds before a push request times out.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο ενός αιτήματος ώθησης.

en: Number of seconds before a download times out if no data is received.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μίας λήψης όταν δεν λαμβάνονται δεδομένα.

en: Minimum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
el: Ελάχιστος αριθμός δευτερολέπτων αναμονής για να γίνει αυτόματη προσπάθεια ξανά.

en: Maximum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
el: Μέγιστος αριθμός δευτερολέπτων αναμονής για να γίνει αυτόματη προσπάθεια ξανά.

en: Maximum number of attempts to download a file not counting HTTP busy indications.
el: Μέγιστος αριθμός προσπαθειών λήψης ενός αρχείου χωρίς τον υπολογισμό ενδείξεων HTTP απασχολημένου.

en: Delay in seconds before retrying after a connection timed out.
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν γίνει προσπάθεια ξανά μετά το τέλος χρόνου μίας σύνδεσης.

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'busy' response from a host.
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν γίνει προσπάθεια ξανά μετά τη λήψη ανταπόκρισης 'απασχολημένο' από έναν υπολογιστή.

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'connection refused' response from a host.
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν γίνει προσπάθεια ξανά μετά τη λήψη ανταπόκρισης 'άρνηση σύνδεσης' από έναν υπολογιστή.

en: Amount of bytes to overlap when resuming a download. It should be at least 64 bytes for safe resuming, otherwise gtk-gnutella will not accept to resume a file for which we had no SHA1 known, after a server gives one back.
el: Αριθμός bytes που επικαλύπτονται για τη συνέχεια μίας λήψης. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 64 bytes για ασφαλή συνέχεια, αλλιώς το gtk-gnutella δε θα δεχτεί να συνεχίσει ένα αρχείο το οποίο δεν έχει γνωστό SHA1, μετά τη λήψη ενός από τον εξυπηρετητή.

en: Number of seconds before an upload times out if no connection can be established during a push.  It is also the maximum amount of time we wait to get the whole HTTP request.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας αποστολής αν δεν υπάρχει σύνδεση κατά τη διάρκεια μιας ώθησης.  Είναι επίσης ο μέγιστος χρόνος αναμονής της λήψης ολόκληρου του αιτήματος HTTP.

en: Number of seconds after which an upload times out if no data is transmitted.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας αποστολής αν δεν μεταφέρονται δεδομένα.

en: Amount of seconds to wait before a search is issued again to see if new results are available.  Be very careful with this parameter, and do not set it too low or you will damage the Gnutella network.  A delay of half an hour is fine.
el: Αριθμός δευτερολέπτων αναμονής πριν μία αναζήτηση καταχωρείται ξανά για να δούμε αν υπάρχουν νέα αποτελέσματα διαθέσιμα.  Να είστε προσεκτικοί με αυτή την παράμετρο, και μην την ορίζετε πολύ χαμηλά αλλιώς μπορεί να βλάψετε το δίκτυο Gnutella.  Μία καθυστέρηση μιας ώρας είναι εντάξει.

en: Maximum ratio of file descriptors reserved for banning. For instance, if your OS gives you 350 file descriptors, a ratio of 10 will reserve at most 35 file descriptors.  You should ensure you have around 100 file descriptors for efficient banning.
el: Μέγιστος συντελεστής περιγραφέων αρχείων που παραχωρούνται για απαγόρευση. Για παράδειγμα αν το λειτουργικό σας σας δίνει 350 περιγραφείς αρχείων, ένας συντελεστής 10 θα παραχωρεί το πολύ 35 περιγραφείς αρχείων.  Πρέπει να έχετε περίπου 100 περιγραφείς για αποτελεσματική απαγόρευση.

en: Maximum number of file descriptors reserved for banning.
el: Μέγιστος αριθμός περιγραφέων αρχείων που παραχωρούνται για απαγόρευση.

en: Amount of file descriptors currently used for banning, i.e. which are currently kept open for delayed close.
el: Αριθμός περιγραφέων αρχείων που χρησιμοποιούνται για απαγόρευση αυτή τη στιγμή, π.χ. που διατηρούνται ανοικτοί για ένα καθυστερημένο κλείσιμο.

en: Number of file descriptors we'll actually be using for banning.
el: Αριθμός περιγραφέων αρχείων που πραγματικά χρησιμοποιούνται για απαγόρευση.

en: Number of seconds an incoming connection has to start sending out its request.
el: Αριθμός δευτερολέπτων που μια εισερχόμενη σύνδεση πρέπει να ξεκινήσει να στέλνει το αίτημα.

en: Number of seconds before a Gnet connect attempt times out if no connection can be established.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας προσπάθειας σύνδεσης στο Gnet αν δεν μπορεί να δημιουργηθεί καμία σύνδεση.

en: Number of seconds before a Gnet connection times out if no data is transmitted.
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας σύνδεσης Gnet αν δεν μεταφέρονται δεδομένα.

en: Maximum number of seconds a node can remain in transmit flow control before being kicked out.
el: Μέγιστος αριθμός δευτερολέπτων που ένας κόμβος μπορεί να παραμείνει σε έλεγχο ροής μεταφοράς πριν εκδιωχθεί.

en: Maximum TTL we allow in messages we broadcast.  If a query comes in with a TTL greater than that, it will be trimmed down to that value.  On Gnutella, the standard is TTL=4, so you cannot set a value lower than that.
el: Μέγιστο TTL που επιτρέπουμε στα μηνύματα που μεταδίδουμε.  Αν ένα ερώτημα έρθει με TTL μεγαλύτερο από αυτό, θα περικοπεί σε αυτή την τιμή.  Στο Gnutella, η συνηθισμένη τιμή είναι TTL=4, έτσι δεν μπορείτε να ορίσετε μία χαμηλότερη τιμή από αυτή.

en: The TTL we use in messages we generate.  The default on Gnutella is TTL=4.  If you set it to too large a value, you run the risk of being trimmed down by fellow gtk-gnutella nodes, or kicked out by some other servent.
el: Το TTL που χρησιμοποιούμε στα μηνύματα που δημιουργούμε.  Το προεπιλεγμένο στο Gnutella είναι TTL=4.  Αν το ορίσετε σε μια πολύ μεγάλη τιμή, έχετε το ρίσκο να περικοπείτε από τους άλλους κόμβους gtk-gnutella, ή να εκδιωχθείτε από κάποιον άλλο πελάτη.

en: For development use: debug level.
el: Για ανάπτυξη: επίπεδο αποσφαλμάτωσης.

en: Debug level for banning code.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κώδικα απαγορεύσεων.

en: If not zero, periodic messages show the used CPU time.
el: Αν δεν είναι μηδέν, περιοδικά μηνύματα δείχνουν την χρήση του επεξεργαστή.

en: Debug level for download mesh management.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης διαχείρισης πλέγματος λήψεων.

en: Debug level for Gnutella messages.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης μηνυμάτων Gnutella.

en: Debug level for file sharing code.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κώδικα ανταλλαγής αρχείων.

en: Debug level for Gnutella nodes.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κόμβων Gnutella.

en: Debug level for sockets.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης υποδοχών.

en: Debug level for bootstrapping into the network.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κώδικα απαγορεύσεων.

en: Debug level for HTTP code.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κώδικα HTTP.

en: Debug level for downloads.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης λήψεων.

en: Debug level for fileinfo.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης πληροφοριών αρχείων.

en: Debug level for uploads.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης αποστολών.

en: Debug level for code shared between gui and core.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κώδικα επικοινωνίας γραφικού ενδιαμέσου και πυρήνα.

en: Debug level for dynamic query hit routing.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης δυναμικής δρομολόγησης χτυπημάτων ερωτημάτων.

en: Debug level for dynamic queries.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης δυναμικών ερωτημάτων.

en: Debug level for vendor messages.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης μηνυμάτων κατασκευαστή.

en: Debug level for queries.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης ερωτημάτων.

en: Debug level for searches and search results management.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης διαχείρισης αναζητήσεων και αποτελεσμάτων αναζητήσεων.

en: Debug level for the UDP traffic layer.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης κυκλοφορίας επιπέδου UDP.

en: Debug level for the Query Routing Protocol.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης Πρωτοκόλλου Δρομολόγησης Ερωτημάτων.

en: Debug level for message routing.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης δρομολόγησης μηνυμάτων.

en: Debug level for GGEP.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης GGEP.

en: Debug level for HSEP.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης HSEP.

en: Debug level for TLS.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης TLS.

en: Debug level for PARQ.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης PARQ.

en: If set, PARQ will calculate its ETA and retry times more optimistically. If not set PARQ will calculate using a worst case scenario.  The default is to be optimistic.
el: Αν οριστεί, το PARQ θα υπολογίζει το ETA του και τους χρόνους προσπαθειών πιο αισιόδοξα.  Αν δεν οριστεί, το PARQ θα τα υπολογίζει χρησιμοποιώντας το χειρότερο σενάριο.  Η προεπιλογή είναι να είναι αισιόδοξο.

en: Enable bandwidth limitation for incoming HTTP traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εισερχόμενη κυκλοφορία HTTP.

en: Enable bandwidth limitation for outgoing HTTP traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εξερχόμενη κυκλοφορία HTTP.

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εισερχόμενη κυκλοφορία Gnet.

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet leaf traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εισερχόμενη δικτυακή κυκλοφορία Gnet.

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εξερχόμενη κυκλοφορία Gnet.

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet leaf traffic.
el: Ενεργοποίηση περιορισμού εύρους για την εισερχόμενη δικτυακή κυκλοφορία Gnet.

en: Enable dynamic upload slots allocation.
el: Ενεργοποίηση δυναμικής κατανομής υποδοχών αποστολής.

en: Allow HTTP and Gnutella to grab whatever bandwidth the other is not using.  If FALSE, unused bandwidth is lost.
el: Επιτρέπεται το HTTP και το Gnutella να χρησιμοποιούν ότι εύρος δε χρησιμοποιείται από το άλλο.  Αν είναι ΑΝΕΝΕΡΓΟ, το εύρος που δε χρησιμοποιείται χάνεται.

en: Auto clear completed downloads.
el: Αυτόματος καθαρισμός ολοκληρωμένων λήψεων.

en: Auto clear failed downloads (HTTP error, failure to resume, write error, etc...).
el: Αυτόματος καθαρισμός αποτυχημένων λήψεων (σφάλμα HTTP, αποτυχία συνέχειας, σφάλμα εγγραφής, κτλ...).

en: Auto clear unavailable downloads (connection timeout, push route lost, etc...).
el: Αυτόματος καθαρισμός μη διαθέσιμων λήψεων (τέλος χρόνου σύνδεσης, απώλεια δρομολόγησης ώθησης, κτλ...).

en: Remove downloaded files from the search result.
el: Αφαίρεση των ληφθέντων αρχείων από το αποτέλεσμα της αναζήτησης.

en: Enable to use [forced_local_ip] as local ip.
el: Ενεργοποίηση χρήσης [forced_local_ip] ως τοπική ip.

en: Try to connect to local networks first.
el: Προσπάθεια σύνδεσης στα τοπικά δίκτυα πρώτα.

en: Check this button if you want to use gtk-gnutella on your Local Area Network. RFC1918 will be ignored.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το κουμπί αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το gtk-gnutella στο τοπικό σας δίκτυο. Θα γίνει παράβλεψη του RFC1918.

en: Remove files of aborted downloads from disk.
el: Αφαίρεση αρχείων απορριφθέντων λήψεων από το δίσκο.

en: Use username and password to authenticate to proxy.
el: Χρήση ονόματος χρήστη και κωδικού για πιστοποίηση στο διαμεσολαβητή.

en: Username for proxy.
el: Όνομα χρήστη διαμεσολαβητή.

en: Password for proxy.
el: Κωδικός διαμεσολαβητή.

en: Address of the proxy.
el: Διεύθυνση διαμεσολαβητή.

en: Hostname of the proxy.
el: Όνομα συστήματος του διαμεσολαβητή.

en: TCP Port the proxy is listening on.
el: Θύρα TCP ακρόασης διαμεσολαβητή.

en: Protocol the proxy uses.
el: Πρωτόκολλο διαμεσολαβητή.

en: Network protocols to use.
el: Δικτυακά πρωτόκολλα.

en: Current number of hosts in regular node caches.
el: Αριθμός υπολογιστών στις λανθάνουσες μνήμες συνήθων κόμβων.

en: Current number of hosts in bad node caches.
el: Αριθμός υπολογιστών στις λανθάνουσες μνήμες κακών κόμβων.

en: Maximum number of hosts in the BUSY, UNSTABLE and TIMEOUT lists.
el: Μέγιστος αριθμός υπολογιστών στις λίστες ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ, ΑΣΤΑΘΕΣ και ΤΕΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.

en: Bandwidth limit for incoming HTTP traffic in bytes/sec.
el: Όριο εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας HTTP σε bytes/sec.

en: Bandwidth limit for outgoing HTTP traffic in bytes/sec.
el: Όριο εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας HTTP σε bytes/sec.

en: Bandwidth limit for incoming Gnet traffic in bytes/sec.
el: Όριο εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας Gnet σε bytes/sec.

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet traffic in bytes/sec.
el: Όριο εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας Gnet σε bytes/sec.

en: Bandwidth limit for incoming Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic if the shaper for leaves is enabled.
el: Όριο εύρους εισερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet σε bytes/sec. Όταν τρέχει ως υπερ-κόμβος, αυτό το εύρος αφαιρείται από τη συνήθη κυκλοφορία HTTP αν είναι ενεργός ο διαμορφωτής δικτυακών κόμβων.

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic, if the shaper for leaves is enabled.
el: Όριο εύρους εξερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet σε bytes/sec. Όταν τρέχει ως υπερ-κόμβος, αυτό το εύρος αφαιρείται από τη συνήθη κυκλοφορία HTTP αν είναι ενεργός ο διαμορφωτής δικτυακών κόμβων.

en: Maximum size of search queries messages we forward to others  (in bytes).
el: Μέγιστο μέγεθος των μηνυμάτων ερωτημάτων αναζήτησης που προωθούνται στους άλλους (σε bytes).

en: Maximum size of search queries messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
el: Μέγιστο μέγεθος μηνυμάτων ερωτημάτων αναζήτησης που επιτρέπονται, αλλιώς γίνεται κλείσιμο της σύνδεσης (σε bytes).

en: Maximum size of search answers messages we forward to others (in bytes).
el: Μέγιστο μέγεθος μηνυμάτων απαντήσεων αναζήτησης που προωθούνται στους άλλους (σε bytes).

en: Maximum size of search answers messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
el: Μέγιστο μέγεθος μηνυμάτων απαντήσεων αναζητήσεων που επιτρέπονται, αλλιώς γίνεται κλείσιμο της σύνδεσης (σε bytes).

en: Maximum size of unknown messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
el: Μέγιστο μέγεθος άγνωστων μηνυμάτων που επιτρέπονται, αλλιώς γίνεται κλείσιμο της σύνδεσης (σε bytes).

en: Whether or not to send push requests.  If you are firewalled, gtk-gnutella will never send push requests anyway.  If you don't let gtk-gnutella send pushes, it will not show search results that would require a push.
el: Να στέλνονται ή όχι αιτήματα ώθησης.  Αν έχετε τοίχος προστασίας, το gtk-gnutella δε θα στείλει ποτέ αιτήματα ώθησης ούτως ή άλλως.  Αν δεν αφήσετε το gtk-gnutella να στέλνει ωθήσεις, δε θα εμφανίζει αποτελέσματα αναζήτησης που απαιτούν ώθηση.

en: Only files with the given extensions will be shared. The special --all-- extension matches all files, even if they don't have any extension.  Use with care.
el: Μόνο τα αρχεία με τις επεκτάσεις που έχουν δοθεί θα ανταλλάσσονται. Η ειδική επέκταση --all-- ταιριάζει με όλα τα αρχεία, ακόμα και αν δεν έχουν καμία επέκταση.  Χρησιμοποιήστε το με προσοχή.

en: Ignore symbolically linked directories when scanning files to share.
el: Παράβλεψη συμβολικά συνδεδεμένων καταλόγων κατά τη σάρωση αρχείων για ανταλλαγή.

en: Ignore symbolically linked regular files when scanning files to share.
el: Παράβλεψη συμβολικά συνδεδεμένων συνηθισμένων αρχείων κατά τη σάρωση αρχείων για ανταλλαγή.

en: Store incomplete files in this directory.
el: Αποθήκευση ανολοκλήρωτων αρχείων σε αυτό τον κατάλογο.

en: Move complete files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or corrupted files, files will be renamed with a trailing .OK
el: Μετακίνηση ολοκληρωμένων αρχείων σε αυτό τον κατάλογο. Αν αυτό οριστεί ως ο ΙΔΙΟΣ κατάλογος με τα ανολοκλήρωτα ή κατεστραμμένα αρχεία, τα αρχεία θα μετονομάζονται με ένα ακόλουθο .OK

en: Move corrupted, downloaded files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or completed files, files will be renamed with a trailing .BAD
el: Μετακίνηση κατεστραμμένων ληφθέντων αρχείων σε αυτό τον κατάλογο. Αν αυτό οριστεί ως ο ΙΔΙΟΣ κατάλογος με τα ανολοκλήρωτα ή ολοκληρωμένα αρχεία, τα αρχεία θα μετονομάζονται με ένα ακόλουθο .BAD

en: Directories which contain shared files.
el: Κατάλογοι που περιέχουν τα αρχεία για ανταλλαγή.

en: List of networks considered local.  This is a list of IP addresses, separated by ';'.  The IP address can be given out fully, as in 192.168.0.1, or be optionally followed by '/' and a network mask prefix length. For instance, 192.168.0.1/24 would represent the whole 192.168.0.* network.
el: Λίστα δικτύων που θεωρούνται τοπικές.  Αυτή είναι μία λίστα διευθύνσεων IP, χωρισμένες με ';'.  Οι διευθύνσεις IP μπορούν να είναι ολόκληρες, όπως η 192.168.0.1, ή προαιρετικά να ακολουθούνται από '/' και το μέγεθος του προθέματος της μάσκας δικτύου. Για παράδειγμα, το 192.168.0.1/24 θα αναπαριστούσε ολόκληρο το δίκτυο 192.168.0.* .

en: Total number of completed downloads in this session.
el: Συνολικός αριθμός ολοκληρωμένων λήψεων σε αυτή τη συνεδρία.

en: Number of running uploads.
el: Αριθμών αποστολών αυτή τη στιγμή.

en: Number of registered (pending) uploads.
el: Αριθμός καταχωρημένων (σε αναμονή) αποστολών.

en: Total number of completed uploads in this session.
el: Συνολικός αριθμός ολοκληρωμένων αποστολών σε αυτή τη συνεδρία.

en: Global Unique IDentifier of this node.
el: Global Unique IDentifier αυτού του κόμβου.

en: Whether or not to use swarming (recommended = YES).
el: Να γίνεται χρήση ή όχι της εξάπλωσης (προτεινόμενο = ΝΑΙ).

en: Whether or not to launch competing downloads when swarming and there are many sources available with a few chunks left.
el: Να ξεκινούν ή όχι ανταγωνιστικές λήψεις κατά την εξάπλωση και όταν υπάρχουν αρκετές πηγές και έχουν μείνει λίγα κομμάτια.

en: Minimum chunk size when swarming.  This is only a hint as gtk-gnutella will download less if you only have a few bytes to get for a file...
el: Ελάχιστο μέγεθος κομματιού κατά την εξάπλωση.  Αυτό είναι μόνο σαν συμβουλή αφού το gtk-gnutella θα λάβει λιγότερο αν έχουν απομείνει μόνο μερικά bytes για τη λήψη του αρχείου.

en: Maximum chunk size when swarming.
el: Μέγιστο μέγεθος κομματιού κατά την εξάπλωση.

en: Whether or not to automatically queue search results that match a file in the download queue.
el: Αν πρέπει να μπαίνουν αυτόματα ή όχι στη λίστα αναμονής τα αποτελέσματα της αναζήτησης που ταιριάζουν με ένα αρχείο στη λίστα αναμονής λήψεων.

en: Whether or not to automatically feed the download mesh with data gathered from the query hits that flow through our node. This looks for new entries for files we are sharing or already have in our mesh.
el: Να γίνεται ή όχι αυτόματη τροφοδοσία του πλέγματος λήψεων με δεδομένα που έχουν συλλεχθεί από τα χτυπήματα ερωτημάτων που ρέουν από τον κόμβο σας. Αναζητά νέες καταχωρήσεις για αρχεία που ήδη ανταλλάσσουμε ή είναι ήδη στο πλέγμα μας.

en: When enabled, SHA1s must match. Otherwise, name and size will be sufficient.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, τα SHA1 πρέπει να ταιριάζουν. Αλλιώς, το όνομα και το αρχείο θα είναι επαρκή.

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, TCP-wise.
el: Αν το gtk-gnutella πιστεύει ότι έχετε τοίχος προστασίας, βάσει TCP.

en: Whether gtk-gnutella thinks it's connected to the Internet.
el: Αν το gtk-gnutella πιστεύει ότι είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο.

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, UDP-wise.
el: Αν το gtk-gnutella πιστεύει ότι έχετε τοίχος προστασίας, βάσει UDP.

en: Also use sources that don't provide a SHA1 value for the first chunk of a file. This dramatically reduces the 'No URN on server' messages, but may result in overlap problems later if the first chunk was actually from a different file. Use with caution.
el: Χρήση και των πηγών που δεν παρέχουν τιμή SHA1 για το πρώτο κομμάτι ενός αρχείου. Αυτό μειώνει δραματικά τα μηνύματα 'Δεν υπάρχει URN στον εξυπηρετητή', αλλά μπορεί να καταλήξει σε προβλήματα επικάλυψης αν το πρώτο κομμάτι ήταν πραγματικά από διαφορετικό αρχείο. Χρησιμοποιήστε με προσοχή.

en: Whether gtk-gnutella is currently rebuilding its library in the background.
el: Αν το gtk-gnutella ανασυγκροτεί τη βιβλιοθήκη του αυτή τη στιγμή στο παρασκήνιο.

en: Whether gtk-gnutella is currently computing SHA1 of shared files in the background.
el: Αν το gtk-gnutella υπολογίζει τα SHA1 των αρχείων για ανταλλαγή αυτή τη στιγμή στο παρασκήνιο.

en: Whether gtk-gnutella is currently verifying SHA1 of downloaded files in the background.
el: Αν το gtk-gnutella εγκρίνει τα SHA1 των ληφθέντων αρχείων αυτή τη στιγμή στο παρασκήνιο.

en: Whether gtk-gnutella is currently moving files across filesystems or simply copying in the background.
el: Αν το gtk-gnutella μετακινεί αρχεία ανάμεσα στα συστήματα αρχείων ή απλώς αντιγράφει αυτή τη στιγμή στο παρασκήνιο.

en: If active, only compressed incoming connections are allowed after the minimum number of connections has been established. Always allows for one non-compressed connection.
el: Αν είναι ενεργό, μόνο οι συμπιεσμένες εισερχόμενες συνδέσεις θα επιτρέπονται μετά από τη δημιουργία ενός ελάχιστου αριθμού συνδέσεων. Αφήνει πάντα χώρο για μία μη-συμπιεσμένη σύνδεση.

en: If deactivated, only uploads and downloads will continue. All Gnet connections are disabled/terminated.
el: Αν είναι απενεργοποιημένο, μόνο οι αποστολές και λήψεις θα συνεχιστούν. Όλες οι συνδέσεις Gnet θα απενεργοποιηθούν/τερματιστούν.

en: Maximum amount of Ultrapeers we should connect to as a leaf.
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων με υπερ-κόμβους κατά την δικτυακή λειτουργία.

en: To connect more quickly, gtk-gnutella will allow up to this many connections to be active while trying to fill up the connection slots.
el: Για να γίνεται πιο γρήγορα η σύνδεση, το gtk-gnutella θα επιτρέπει τόσες πολλές συνδέσεις να είναι ενεργές καθώς θα προσπαθεί να γεμίσει τις υποδοχές λήψης.

en: What to do with files that will be ignored for downloading.
el: Τι γίνεται με τα αρχεία που παραβλέπονται για λήψη.

en: The peer mode you want to operate as for gtk-gnutella.  When auto is selected, gtk-gnutella will start as a leaf node and may be promoted to an ultra node if bandwidth and uptime permits, provided that you are not firewalled.
el: Η λειτουργία κόμβου που θα τρέχετε το gtk-gnutella.  Όταν επιλεγεί η αυτόματη το  gtk-gnutella θα ξεκινήσει ως δικτυακός κόμβος και ίσως να προαχθεί σε υπερ-κόμβο αν το επιτρέπουν το εύρος και ο χρόνος λειτουργίας, καθώς επίσης και εφόσον δεν έχετε τοίχος προστασίας.

en: Current peer mode for gtk-gnutella.
el: Τρέχουσα λειτουργία του gtk-gnutella.

en: How many file descriptors this process can open.
el: Πόσους περιγραφείς αρχείων μπορεί να ανοίξει αυτή η διεργασία.

en: How much physical memory is available.
el: Πόση φυσική μνήμη υπάρχει διαθέσιμη.

en: How many downloads are currently held in the queue.
el: Πόσες λήψεις είναι στη λίστα αναμονής αυτή τη στιγμή.

en: How many downloads are currently running (downloading / connecting).
el: Πόσες λήψεις τρέχουν (γίνεται λήψη / σύνδεση) αυτή τη στιγμή.

en: How many downloads are currently active.
el: Πόσες λήψεις είναι ενεργές αυτή τη στιγμή.

en: How many downloads are currently actively queued.
el: Πόσες λήψεις είναι ενεργά στη λίστα αναμονής αυτή τη στιγμή.

en: How many downloads are currently passively queued.
el: Πόσες λήψεις είναι παθητικά στη λίστα αναμονής αυτή τη στιγμή.

en: How many fileinfo do we have.
el: Πόσες πληροφορίες αρχείων είναι διαθέσιμες.

en: How many fileinfo with sources do we have.
el: Πόσες πληροφορίες αρχείων με πηγές είναι διαθέσιμες.

en: How many queued downloads are currently responsive (remote servent answering requests).
el: Πόσες λήψεις στη λίστα αναμονής ανταποκρίνονται (ο απομακρυσμένος πελάτης απαντά στα αιτήματα) αυτή τη στιγμή.

en: Amount of bytes downloaded so far, HTTP headers notwithstanding.
el: Αριθμός bytes που έχουν ληφθεί μέχρι τώρα, χωρίς τις κεφαλίδες HTTP.

en: Amount of bytes uploaded so far, HTTP headers notwithstanding.
el: Αριθμός bytes που έχουν αποσταλεί μέχρι τώρα, χωρίς τις κεφαλίδες HTTP.

en: Whether gtk-gnutella should serve partial files whilst they are still incompletely downloaded.  Recommended for network's health unless you already share many files, in which case it does no harm to leave it in, but will not matter as much.
el: Αν το gtk-gnutella πρέπει να εξυπηρετεί ανολοκλήρωτα αρχεία τα οποία δεν έχουν ληφθεί πλήρως.  Προτείνεται για την υγεία του δικτύου εκτός αν μοιράζεστε ήδη πολλά αρχεία, που στην περίπτωση αυτή δεν κάνει κακό, αλλά δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο.

en: When partial file sharing (PFSP) is enabled, gtk-gnutella will not share partial files below this filesize. Don't set it too large.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένη η μερική ανταλλαγή αρχείων (PFSP), το gtk-gnutella δε θα μοιράζεται μερικώς αρχείων πάνω από αυτό το μέγεθος αρχείου. Μην το θέτετε πολύ ψηλά.

en: Whether a running NTP daemon was detected locally.
el: Αν εντοπίστηκε τοπικά να τρέχει ένας δαίμονας NTP.

en: Whether gtk-gnutella should keep track of the IP of unstable servents it encounters, preventing further connections attempts to/from them.
el: Αν το gtk-gnutella πρέπει να θυμάται τις IP των ασταθών πελατών που συναντά, αποτρέποντας άλλες προσπάθειες σύνδεσης από/προς αυτούς.

en: Whether gtk-gnutella should determine the servent types (as identified by their vendor string) that are unstable, preventing further connections to/from them.  This only works when gtk-gnutella already keeps track of unstable IP addresses.
el: Αν το gtk-gnutella πρέπει να προσδιορίζει τους τύπους πελατών (όπως αναγνωρίζονται από τις συμβολοσειρές κατασκευαστή) που είναι ασταθείς, και να αποτρέπει άλλες συνδέσεις από/προς αυτούς.  Αυτό λειτουργεί μόνο όταν το gtk-gnutella ήδη θυμάται τις ασταθείς διευθύνσεις IP.

en: Whether gtk-gnutella should automatically remove the file whenever it gets a resuming mismatch and retry from scratch. Until Tiger Tree Hashes are widespread, this is the easiest option.
el: Αν το gtk-gnutella πρέπει να αφαιρεί αυτόματα το αρχείο όταν λαμβάνει μία ασυνέχεια και να ξεκινά από την αρχή. Μέχρι να διαδοθεί το Tiger Tree Hash, αυτή είναι η ευκολότερη επιλογή.

en: The amount of bytes which gtk-gnutella will strip off the already downloaded bytes after a resuming mismatch, in the hope that only this amount was corrupted, preventing proper resuming. Most of the time, a resuming mismatch indicates bad data on the server, but if the already downloaded data is bad then backing out some of it may allow us to recover from the problem.
el: Ο αριθμός των bytes που θα περικόπτει το gtk-gnutella από τα ήδη ληφθέντα bytes μετά από μια ασυνέχεια, με την ελπίδα ότι μόνο αυτός ο αριθμός είναι κατεστραμμένος ο οποίος δεν επιτρέπει την κανονική συνέχεια. Τις περισσότερες φορές, η ασυνέχεια προσδιορίζει κατεστραμμένα δεδομένα στον εξυπηρετητή, αλλά αν τα δεδομένα που έχουν ήδη ληφθεί είναι κατεστραμμένα, η περικοπή μερικών ίσως να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

en: Percentage of the number of connections we should reserve for gtk-gnutella nodes.
el: Ποσοστό του αριθμού των συνδέσεων που πρέπει να παραχωρούνται σε κόμβους gtk-gnutella.

en: Maximum percentage of slots a vendor can occupy.
el: Μέγιστος αριθμός υποδοχών που μπορεί να λάβει ένας κατασκευαστής.

en: Average recent latency between the sending of the HTTP request and the reception of the reply from the remote server, in msecs.
el: Μέση καθυστέρηση ανάμεσα στην αποστολή του αιτήματος HTTP και την απόδοση της απάντησης από τον απομακρυσμένο εξυπηρετητή, σε msecs.

en: Last time at which we performed the ultrapeer requirement checks.
el: Τελευταία φορά ελέγχου απαιτήσεων υπερ-κόμβου.

en: Last time an automatic switch between ultra and leaf mode occurred.
el: Τελευταία φορά που έγινε αυτόματη μετατροπή ανάμεσα σε υπέρ- και δικτυακή λειτουργία.

en: Whether we meet the sufficient average uptime requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται ο απαιτούμενος μέσος χρόνος λειτουργίας για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the sufficient average IP address uptime requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται ο απαιτούμενος μέσος χρόνος λειτουργίας της διεύθυνσης IP για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the sufficient node uptime requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται ο απαιτούμενος χρόνος λειτουργίας κόμβου για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the non-firewalled requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται η απαίτηση απουσίας τοίχους προστασίας για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the minimum amount of peer connections requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός κομβικών συνδέσεων για αναβάθμισε σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the amount of file descriptor requirement to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται ο απαιτούμενος αριθμός περιγραφέων αρχείων για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the memory requirements to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται η απαιτούμενη μνήμη για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Whether we meet the bandwidth requirements to become an Ultra node.
el: Αν καλύπτεται το απαιτούμενο εύρος σύνδεσης για αναβάθμιση σε υπερ-κόμβο.

en: Size of the search queue holding the locally generated queries before they are sent on a given connection.  When full, the oldest query is dropped without being sent.  Set it so that it is slightly larger than the amount of opened searches.
el: Μέγεθος της λίστας αναμονής αναζήτησης των τοπικά δημιουργημένων ερωτημάτων πριν αποσταλούν σε μία δοσμένη σύνδεση.  Όταν είναι πλήρης, το παλαιότερο ερώτημα διαγράφεται χωρίς να αποσταλεί.  Ορίστε το λίγο περισσότερο από το μέγεθος των ανοικτών αναζητήσεων.

en: Whether connection to gtk-gnutella via the 'shell' control interface should be allowed.
el: Αν επιτρέπεται η σύνδεση με το gtk-gnutella μέσω του περιβάλλοντος ελέγχου κελύφους.

en: Amount of seconds to leave 'dead' entries around so that they can still be displayed by the GUI along with the termination status.
el: Αριθμός δευτερολέπτων που αφήνονται οι 'νεκρές' καταχωρήσεις έτσι ώστε να μπορούν να εμφανίζονται από το γραφικό ενδιάμεσο μαζί με την κατάσταση τερματισμού.

en: The minimum amount of seconds to enforce between two identical queries from leaf nodes.  If the requery too early, it is dropped and accounted for in the 'Message throttle' counter.  Too frequent requeries are harmful for the network, yet we must allow some amount of requerying given the dynamic nature of Gnutella connections.  You can't disable this checking, but you can lower the constraint significantly. Deviations from the default of 1700 have exponential effects on the network traffic.
el: Ο ελάχιστος αριθμός δευτερολέπτων για εξαναγκασμό ανάμεσα σε δύο ίδια ερωτήματα από τους δικτυακούς κόμβους.  Αν η υποβολή του ερωτήματος ξανά είναι πολύ νωρίς, απορρίπτεται και προσμετράται στο μετρητή 'Περιορισμού μηνυμάτων'.  Πολύ συχνές υποβολές ερωτημάτων ξανά μπορεί να βλάψουν το δίκτυο, αλλά πρέπει να υπάρχει ένας αριθμός δυνατότητας υποβολής ερωτημάτων ξανά λόγω της δυναμικής φύσης των συνδέσεων Gnutella.  Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, αλλά μπορείτε να μειώσετε την τιμή της σημαντικά. Αποκλείσεις από το προεπιλεγμένο 1700 έχουν απρόβλεπτες συνέπειες στην κυκλοφορία δικτύου.

en: Time at which we started the last scan of the library.
el: Χρόνος τελευταίας έναρξης σάρωσης της βιβλιοθήκης.

en: Time at which the last scan of the library finished.
el: Χρόνος τελευταίας λήξης σάρωσης της βιβλιοθήκης.

en: The number of seconds the last scan of the library took.
el: Αριθμός δευτερολέπτων τελευταίας σάρωσης της βιβλιοθήκης.

en: Time at which we started shared file indexing.
el: Χρόνος έναρξης δημιουργίας ευρετηρίου αρχείων ανταλλαγής.

en: Time spent indexing shared files.
el: Χρόνος που αναλώθηκε στη δημιουργία ευρετηρίου αρχείων ανταλλαγής.

en: Time at which we started query routing table generation.
el: Χρόνος έναρξης δημιουργίας πίνακα δρομολόγησης ερωτημάτων.

en: Time spent computing the QRP table, in seconds.
el: Χρόνος που αναλώθηκε στον υπολογισμό του πίνακα QRP, σε δευτερόλεπτα.

en: Time at which we started computing our QRP patch.
el: Χρόνος έναρξης υπολογισμού του μπαλώματος QRP.

en: Time spent computing the QRP table patch, in seconds.
el: Χρόνος που αναλώθηκε στον υπολογισμό του μπαλώματος του πίνακα QRP, σε δευτερόλεπτα.

en: Query routing table generation number.
el: Αριθμός δημιουργίας πίνακα δρομολόγησης ερωτημάτων.

en: Amount of slots used by our QRP table.
el: Αριθμός υποδοχών που χρησιμοποιούνται από τον πίνακα QRP.

en: Amount of slots filled within our QRP table.
el: Αριθμός υποδοχέων στον πίνακα QRP μας.

en: Percentage of slots filled within our QRP table.
el: Ποσοστό υποδοχέων στον πίνακα QRP μας.

en: Total raw size of the QRP table patch, in bytes.
el: Συνολικό ακατέργαστο μέγεθος του μπαλώματος QRP, σε bytes.

en: Final QRP table patch length, after possible compression.
el: Τελικό μέγεθος μπαλώματος QRP, μετά από πιθανή συμπίεση.

en: QRP table patch compression ratio, in percent, 0 means none.
el: Δείκτης συμπίεσης μπαλώματος πίνακα QRP, τοις εκατό, 0 σημαίνει καθόλου.

en: Indicates that gtk-gnutella will expire in that many days.
el: Προσδιορίζει ότι το gtk-gnutella θα λήξει σε τόσες μέρες.

en: When set, gtk-gnutella is running short on file descriptors, but normal operations are still possible. The condition automatically clears itself after 10 minutes without any more shortage.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, το gtk-gnutella χάνει σιγά σιγά τους περιγραφείς αρχείων, αλλά οι συνηθισμένες λειτουργίες είναι ακόμα δυνατές. Η κατάσταση επαναφέρεται αυτόματα μετά από 10 λεπτά χωρίς περαιτέρω απώλειες.

en: When set, gtk-gnutella has run out of file descriptors, and operations are necessarily degraded, if not impossible. The condition automatically clears itself after 10 minutes past the last occurrence.
el: Όταν οριστεί, τελειώνουν οι περιγραφείς αρχείων του gtk-gnutella, και οι διαδικασίες αναγκαστικά υποβαθμίζονται, αν δε γίνονται αδύνατες. Η συνθήκη καθαρίζεται αυτόματα μετά από 10 λεπτά από το τελευταίο συμβάν.

en: If set, spaces in filenames are replaced with underscores.
el: Αν οριστεί, τα κενά στα ονόματα αρχείων αντικαθίστανται με κάτω παύλες.

en: If set, all outgoing connections are tunneled over TLS.
el: Αν οριστεί, όλες οι εξερχόμενες συνδέσεις παρακάμπτονται μέσω TLS.

en: If not set, support for Gnutella connection compression is disabled.
el: Αν δεν οριστεί, απενεργοποιείται η υποστήριξη συμπιεσμένης σύνδεσης Gnutella.

en: Whether UDP shall be used in complement to TCP.  When set, gtk-gnutella will also listen for UDP traffic on the same port as the one configured for TCP and process incoming Gnutella traffic in almost the same way as if it was received via TCP.  It is safe to leave this set, which is the default behavior.
el: Αν το UDP θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε συμβατότητα με το TCP.  Αν οριστεί, το gtk-gnutella θα ακούει επίσης για κυκλοφορία UDP στην ίδια θύρα που είναι ρυθμισμένη για TCP και θα επεξεργάζεται την εισερχόμενη κυκλοφορία Gnutella σχεδόν με τον ίδιο τρόπο σαν να λαμβάνεται μέσω TCP.  Είναι ασφαλές να το αφήσετε ενεργό, που είναι ο προεπιλεγμένος τρόπος λειτουργίας.

en: Whether gtk-gnutella should, when running as ultrapeer, act as proxy for leaf queries that are not requesting OOB delivery of query hits: gtk-gnutella will claim the hits from the remote nodes and forward the hits to the proper leaf.  This is very beneficial for the leaves, but can cause huge bursts of UDP traffic coming back to you.  If you disable it all ultrapeers connected to you will have to relay the hits, possibly dropping other query messages and lowering the efficiency of the search network.
el: Αν πρέπει το gtk-gnutella, όταν τρέχει ως υπερ-κόμβος, να λειτουργεί ως διαμεσολαβητής για τους δικτυακούς κόμβους που δεν αιτούνται παράδοση OOB για τα χτυπήματα ερωτημάτων: το gtk-gnutella θα δεχθεί τα χτυπήματα από τους απομακρυσμένους κόμβους και θα τα προωθήσει στον κατάλληλο δικτυακό κόμβο.  Αυτό έχει πλεονεκτήματα για τους δικτυακούς κόμβους αλλά μπορεί να προκαλέσει μεγάλο κύμα κυκλοφορίας UDP προς εσάς.  Αν το απενεργοποιήσετε όλοι οι συνδεδεμένοι σε εσάς κόμβοι πρέπει να βασίζονται στα χτυπήματα, με την πιθανότητα να απορρίψουν κάποια μηνύματα ερωτημάτων και να υποβαθμίζουν τη λειτουργικότητα των αναζητήσεων.

en: Whether uploads are frequently stalling, indicating that the bandwidth is saturated.  Avoid running as an ultra-node under those conditions.
el: Αν οι αποστολές σταματούν συχνά, δείχνοντας ότι το εύρος σύνδεσης περικόπτεται.  Αποφύγετε να τρέχετε ως υπερ-κόμβος υπό αυτές τις συνθήκες.

en: If TRUE, other hosts can request a complete list of all shared files.
el: Αν είναι ΕΝΕΡΓΟ, οι άλλοι υπολογιστές μπορούν να ζητήσουν μία πλήρη λίστα των αρχείων ανταλλαγής.

en: Number of HTML browsing requests received in this session.
el: Αριθμός αιτημάτων εξερεύνησης HTML που λήφθηκαν σε αυτή τη συνεδρία.

en: Number of Gnutella browsing requests received in this session.
el: Αριθμός αιτημάτων εξερεύνησης Gnutella που λήφθηκαν σε αυτή τη συνεδρία.

en: Amount of data per downloading source that gtk-gnutella will buffer before writing to disk.  When swarming from many sources, a larger value will help avoid using too many system calls and should also reduce the fragmentation on the filesystem.  The downside is that it uses more memory per active source.  Use 0 to disable all buffering, i.e. have gtk-gnutella write to disk as soon as it receives some data. Increase to maximum value if you have RAM.
el: Ελάχιστο μέγεθος δεδομένων ανά πηγή λήψης που θα αποθηκεύει προσωρινά το gtk-gnutella πριν την εγγραφή στο δίσκο.  Κατά την εξάπλωση σε πολλές πηγές, μία μεγαλύτερη τιμή θα βοηθήσει στην αποφυγή των πολλών κλήσεων συστήματος και επίσης θα μειώσει τον κατακερματισμό του συστήματος αρχείων.  Το μειονέκτημα είναι ότι χρησιμοποιεί περισσότερη μνήμη ανά ενεργή πηγή.  Χρησιμοποιήστε το 0 για να απενεργοποιήσετε την ενδιάμεση αποθήκευση, π.χ. το gtk-gnutella να γράφει στο δίσκο αμέσως μόλις λάβει δεδομένα. Αυξήστε το στη μέγιστη τιμή αν έχετε RAM.

en: Maximum number of results to show in any search.
el: Μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων που εμφανίζονται σε οποιαδήποτε αναζήτηση.

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: by words
el: ανά λέξεις

en: by whole query
el: ανά ολόκληρο το ερώτημα

en: by router
el: ανά δρομολογητή

en: TCP only
el: μόνο TCP

en: UDP only
el: μόνο UDP

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Text
el: Κείμενο

en: Both (vertical)
el: Και τα δύο (κάθετα)

en: Both (horizontal)
el: Και τα δύο (οριζόντια)

en: Search monitor enabled.
el: Ενεργοποίηση επίβλεψης αναζήτησης.

en: Maximum number of queries visible in search monitor.
el: Μέγιστος αριθμός ερωτημάτων, ορατών στην επίβλεψη αναζήτησης.

en: Whether to hide hits that have been considered for auto-downloading based on the SHA1 or your filters.
el: Αν θα πρέπει να αποκρύπτονται τα χτυπήματα που έχουν σχέση με την αυτόματη λήψη βάσει του SHA1 ή των φίλτρων σας.

en: Widths of the columns in the nodes table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα κόμβων.

en: Which columns are visible in the nodes pane.
el: Ποιες στήλες είναι ορατές στο παράθυρο κόμβων.

en: Widths of the columns in the file info table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα πληροφοριών αρχείου.

en: Widths of the columns in the search list on the sidebar.
el: Πλάτη των στηλών στη λίστα αναζήτησης στον πλαϊνό πίνακα.

en: Which columns are visible in the search results tables.
el: Ποιες στήλες είναι ορατές στους πίνακες αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Widths of the columns in the search results tables.
el: Πλάτη των στηλών στους πίνακες αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Widths of the columns in the search stats table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών αναζήτησης.

en: Widths of the columns in the upload stats table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα αποστολών.

en: Which columns are visible in the upload stats table.
el: Ποιες στήλες είναι ορατές στον πίνακα στατιστικών αποστολών.

en: Widths of the columns in the uploads table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα αποστολών.

en: Which columns are visible in the uploads table.
el: Ποιες στήλες είναι ορατές στον πίνακα αποστολών.

en: Widths of the columns in the rules table in the filter dialog.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα κανόνων του διαλόγου φίλτρων.

en: Widths of the columns in the filter table in the filter dialog.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα φίλτρων του διαλόγου φίλτρων.

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα πακέτων Gnet.

en: Widths of the columns in the Gnet fc ttl stats table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών Gnet fc ttl.

en: Widths of the columns in the Gnet horizon stats table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών ορίζοντα Gnet.

en: Widths of the columns in the Gnet stats drop reasons table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών αιτιών απόρριψης Gnet.

en: Widths of the columns in the hostcache table.
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα λανθάνουσας μνήμης υπολογιστών.

en: Position and size of the main window.
el: Θέση και μέγεθος του κυρίου παραθύρου.

en: Position and size of the filter dialog.
el: Θέση και μέγεθος του διαλόγου φίλτρων.

en: Position and size of the preferences dialog.
el: Θέση και μέγεθος του διαλόγου προτιμήσεων.

en: Position of the divider in the fileinfo panel.
el: Θέση του διαχωριστή στο παράθυρο πληροφοριών αρχείου.

en: Size of the sidebar.
el: Μέγεθος του πλαϊνού πίνακα.

en: Position of the divider in the Gnet stats pane.
el: Θέση του διαχωριστή στο παράθυρο στατιστικών Gnet.

en: Position of the divider in the search results pane.
el: Θέση του διαχωριστή στο παράθυρο αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Debug level for the gui.
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης γραφικού ενδιαμέσου.

en: Size of the filter tree in the filter dialog.
el: Μέγεθος δέντρου φίλτρων στο διάλογο φίλτρων.

en: Show tabs or search list.
el: Εμφάνιση καρτελών στη λίστα αναζήτησης.

en: Display Sidebar.
el: Εμφάνιση πλαϊνού πίνακα.

en: Display statusbar.
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης.

en: Display upload statistics in sidebar.
el: Εμφάνιση στατιστικών αποστολής στον πλαϊνό πίνακα.

en: Display download statistics in sidebar.
el: Εμφάνιση στατιστικών λήψης στον πλαϊνό πίνακα.

en: Display connection statistics in sidebar.
el: Εμφάνιση στατιστικών σύνδεσης στον πλαϊνό πίνακα.

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας HTTP.

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας HTTP.

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας Gnet.

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας Gnet.

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εισερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet.

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth usage.
el: Εμφάνιση χρήσης εύρους εξερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet.

en: Automatically hide leaf bandwidth display when not in ultrapeer mode.
el: Αυτόματη απόκρυψη εμφάνισης δικτυακού εύρους όταν δεν τρέχει ως υπερ-κόμβος.

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας HTTP.

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας HTTP.

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εισερχόμενης κυκλοφορίας Gnet.

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εξερχόμενης κυκλοφορίας Gnet.

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εισερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet.

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth average.
el: Εμφάνιση μέσου εύρους εξερχόμενης δικτυακής κυκλοφορίας Gnet.

en: Do a case sensitive sorting.
el: Ταξινόμηση με διάκριση κεφαλαίων/μικρών.

en: Default sort order for search results.
el: Προεπιλεγμένη σειρά ταξινόμησης των αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Default sort column for search results.
el: Προεπιλεγμένη στήλη ταξινόμησης των αποτελεσμάτων αναζήτησης.

en: Collect statistics about searches that go through this node.
el: Συλλογή στατιστικών σχετικά με τις αναζητήσεις που περνούν από αυτόν τον κόμβο.

en: Interval in which the search stats are updated.
el: Χρόνος ανανέωσης στατιστικών αναζήτησης.

en: A deletion coefficient, so that small non-significant results can be dropped.  The lower it is, the more search statistics will be kept in memory.
el: Ένας συντελεστής διαγραφής, έτσι ώστε τα μικρά ασήμαντα αποτελέσματα να απορρίπτονται.  Όσο χαμηλότερο είναι, τόσο περισσότερα στατιστικά θα διατηρούνται στη μνήμη.

en: Show confirmation dialog when leaving gtk-gnutella.
el: Εμφάνιση διαλόγου επιβεβαίωσης κατά το κλείσιμο του gtk-gnutella.

en: Show a helpful message when the mouse pointer lingers over a widget.
el: Εμφάνιση βοηθητικών μηνυμάτων όταν ο δείκτης του ποντικιού μένει για λίγη ώρα πάνω από ένα εργαλείο.

en: Show a lot more settings to tweak. If you tamper with them be sure to read up on what they are doing.
el: Εμφάνιση περισσότερων ρυθμίσεων για πείραγμα. Αν ασχοληθείτε με αυτές σιγουρευτείτε ότι διαβάζετε σχετικά με το τι κάνουν ακριβώς.

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats.
el: Εμφάνιση ποσοστών αντί απόλυτων τιμών στα στατιστικά Gnet.

en: Show bytes instead of packets in the Gnet stats.
el: Εμφάνιση bytes αντί πακέτων στα στατιστικά Gnet.

en: Choose source of stats to be displayed.
el: Επιλογή πηγής στατιστικών που εμφανίζονται.

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats (drop reasons).
el: Εμφάνιση ποσοστών αντί απόλυτων τιμών στα στατιστικά Gnet (αιτίες απόρριψης).

en: Widths of the columns in the Gnet stats general table.
el: Πλάτη των στηλών στο γενικό πίνακα στατιστικών Gnet.

en: Auto clear completed uploads.
el: Αυτόματος καθαρισμός ολοκληρωμένων αποστολών.

en: Auto clear failed uploads.
el: Αυτόματος καθαρισμός αποτυχημένων αποστολών.

en: Whether the node's uptime should be shown (not all nodes provide this information).
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο χρόνος λειτουργίας του κόμβου (δεν παρέχουν όλοι οι κόμβοι αυτή την πληροφορία).

en: Whether the handshaking version number should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο αριθμός έκδοσης της χειραψίας.

en: Whether detailed traffic information should be shown for the node.  When enabled, it is possible to also customize how much information to display.  When disabled, only TX and RX message counts are displayed, followed by the message queue info.
el: Αν πρέπει να εμφανίζονται αναλυτικές πληροφορίες της κυκλοφορίας του κόμβου.  Όταν είναι ενεργό, είναι δυνατόν να προσαρμοστούν πόσες πληροφορίες θα εμφανίζονται.  Όταν είναι ανενεργό, εμφανίζονται μόνο οι μετρήσεις των μηνυμάτων TX και RX, ακολουθούμενες από πληροφορίες μηνυμάτων λίστας αναμονής.

en: Whether TX traffic compression ratio should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο συντελεστής συμπίεσης της κυκλοφορίας TX.

en: Whether RX traffic compression ratio should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο συντελεστής συμπίεσης της κυκλοφορίας RX.

en: Whether to display the amount of bytes sent on the TX wire.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο αριθμός των bytes που στέλνονται στο κανάλι TX.

en: Whether to display the amount of bytes received on the RX wire.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο αριθμός των bytes που λαμβάνονται στο κανάλι RX.

en: Whether TX instantaneous transmission speed should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η στιγμιαία ταχύτητα μεταφοράς TX.

en: Whether RX instantaneous transmission speed should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η στιγμιαία ταχύτητα μεταφοράς RX.

en: Whether count of transmitted queries should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται οι μέτρηση των μεταφερόμενων ερωτημάτων.

en: Whether count of received queries should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται οι μέτρηση των ληφθέντων ερωτημάτων.

en: Whether count of transmitted query hits should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των χτυπημάτων των μεταφερόμενων ερωτημάτων.

en: Whether count of received query hits should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των χτυπημάτων των ληφθέντων ερωτημάτων.

en: Whether count of locally generated queries should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των τοπικά δημιουργημένων ερωτημάτων.

en: Whether count of local queries pending transmission should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των τοπικών ερωτημάτων που αναμένουν μεταφορά.

en: Whether count of dropped messages on TX should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των απορριφθέντων στο TX μηνυμάτων.

en: Whether count of dropped messages on RX should be displayed.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται η μέτρηση των απορριφθέντων στο RX μηνυμάτων.

en: Whether we should display message counts for duplicate, bad, weird and messages bearing an hostile IP address.
el: Αν πρέπει να εμφανίζονται οι μετρήσεις των μηνυμάτων προς ανατύπωση, των κακών, των παράξενων και των μηνυμάτων από εχθρική διεύθυνση IP.

en: Whether we should display the size of the node's library, when it is known to us.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται το μέγεθος της βιβλιοθήκης του κόμβου, όταν είναι γνωστό.

en: Whether we should display the amount of files shared by nodes, when that is known to us.
el: Αν πρέπει να εμφανίζεται ο αριθμός των αρχείων για ανταλλαγή από τους κόμβους, όταν είναι γνωστός.

en: The amount of time in seconds that the GUI should buffer search results as they come in.  This prevents too frequent updates that may cause flickering, but also saves CPU cycles since less redrawing has to occur in the search pane.
el: Ο χρόνος σε δευτερόλεπτα που πρέπει να αποθηκεύονται στην ενδιάμεση μνήμη τα αποτελέσματα αναζητήσεων από το γραφικό ενδιάμεσο.  Αυτό αποτρέπει τις πολύ συχνές ανανεώσεις που μπορεί να προκαλέσουν τρεμοπαίξιμο της οθόνης, καθώς επίσης κάνει οικονομία σε κύκλους της κεντρικής μονάδας επεξεργασίας αφού χρειάζεται λιγότερος επανασχεδιασμός στο παράθυρο αναζήτησης.

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (pkg). [GTK2]
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών των πακέτων Gnet (pkg). [GTK2]

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (byte). [GTK2]
el: Πλάτη των στηλών στον πίνακα στατιστικών των πακέτων Gnet (byte). [GTK2]

en: Configures the appearance of the toolbar.
el: Ρυθμίζει την εμφάνιση της εργαλειοθήκης.

en: Anonymizing proxies
el: Διαμεσολαβητές ανωνυμίας

en: Satellite providers
el: Δορυφορικοί παροχείς

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: Asia/Pacific Region
el: Ασία/Περιοχή Ειρηνικού

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία-Ερζεγοβίνη

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνέι

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Canada
el: Καναδάς

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία Κεντρικής Αφρικής

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Serbia and Montenegro
el: Σερβία-Μαυροβούνιο

en: Christmas Island
el: Νησιά Χριστουγέννων

en: Czech Republic
el: Τσεχία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φάλκλαντ (Μαλβίνας)

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Georgia
el: Γεωργία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κάιμαν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Latvia
el: Λετονία

en: Libyan Arab Jamahiriya
el: Λιβύη

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Norfolk Island
el: Νήσοι Νόρφολκ

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Reunion
el: Επανένωση

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολωμόντα

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Syrian Arab Republic
el: Συρία, Αραβική Δημοκρατία της

en: French Southern Territories
el: Γαλλικές Νότιες Περιοχές

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Holy See (Vatican City State)
el: Βατικανό, Πολιτεία του

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: MAGNET URI contained source URL for an unsupported protocol
el: Το MAGNET URI περιείχε ένα πηγαίο URL για ένα μη υποστηριζόμενο πρωτόκολλο

en: locale_get_language|en
el: el

en: Unknown operation
el: Άγνωστη διαδικασία

en: Unknown command
el: Άγνωστη εντολή

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Files
el: Αρχεία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Total horizon size (%u/%u nodes support HSEP):
el: Ολικό μέγεθος ορίζοντα (%u/%u κόμβοι υποστηρίζουν HSEP):

en: Horizon size via HSEP node %s (%s):
el: Μέγεθος ορίζοντα μέσω κόμβου HSEP %s (%s):

en: Invalid IP/Port
el: Λανθασμένη IP/Θύρα

en: Node added
el: Προστέθηκε κόμβος

en: Property missing
el: Λείπει ιδιότητα

en: Value:
el: Τιμή:

en: Value found and displayed
el: Η τιμή βρέθηκε και εμφανίστηκε

en: Good bye
el: Αντίο

en: Query string missing
el: Λείπει η συμβολοσειρά ερωτήματος

en: Search added
el: Προστέθηκε αναζήτηση

en: Unknown property
el: Άγνωστη ιδιότητα

en: Value missing
el: Λείπει η τιμή

en: Value found and set
el: Η τιμή βρέθηκε και ορίστηκε

en: Malformed command
el: Παραμορφωμένη εντολή

en: Help:
el: Βοήθεια:

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en:  (slot %u
el:  (υποδοχή %u

en:  retry in %us
el:  προσπάθεια ξανά σε %us

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Connecting...
el: Γίνεται σύνδεση...

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Push sent directly
el: Ώθηση εστάλη απευθείας

en: Push sent
el: Ώθηση εστάλη

en: Failed to send push
el: Αποτυχία αποστολής ώθησης

en: Sending push
el: Αποστολή ώθησης

en:  via %s
el:  μέσω %s

en: Sending request
el: Αποστολή αιτήματος

en: Request sent
el: Αίτημα εστάλη

en: Reading headers
el: Ανάγνωση κεφαλίδων

en: Falling back to push
el: Επαναφορά ώθησης

en: Sending request (%u%%)
el: Αποστολή αιτήματος (%u%%)

en: Receiving headers
el: Λήψη Κεφαλίδων

en: Aborted (Server down)
el: Εγκαταλείφθηκε (ο εξυπηρετητής έπεσε)

en: Aborted
el: Εγκαταλείφθηκε

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Chunk done
el: Επιτυχία κομματιού

en: Waiting for SHA1 checking...
el: Αναμονή ελέγχου SHA1...

en: ; Waiting for moving...
el: ; Αναμονή μετακίνησης...

en: ; Moving (%.02f%%)
el: ; Μετακίνηση (%.02f%%)

en: ; Moved (%s) %s
el: ; Μετακινήθηκε (%s) %s

en: (stalled)
el: (σταματημένο)

en: Retry in %us
el: Προσπάθεια ξανά σε %us

en: Forgot %u download | Forgot %u downloads
el[0]: Απώλεια %u λήψης
el[1]: Απώλεια %u λήψεων

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Sources
el: Πηγές

en: Status
el: Κατάσταση

en: Active
el: Ενεργός

en: starts with
el: ξεκινά με

en: contains the words
el: περιέχει τις λέξεις

en: ends with
el: τελειώνει με

en: contains the substring
el: περιέχει την υποσυμβολοσειρά

en: is exactly
el: είναι ακριβώς

en: Global filters
el: Παγκόσμια φίλτρα

en: Search filters
el: Φίλτρα αναζήτησης

en: Free filters
el: Ελεύθερα φίλτρα

en: new
el: νέο

en: none yet
el: κανένα ακόμα

en: no default filter
el: χωρίς προεπιλεγμένο φίλτρο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Rule
el: Κανόνας

en: Match
el: Ταίριασμα

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Target
el: Στόχος

en: (case-sensitive)
el: (διάκριση μικρών/κεφαλαίων)

en: If filename begins with "%s" %s
el: αν το όνομα αρχείου ξεκινά με "%s" %s

en: If filename contains the words "%s" %s
el: αν το όνομα αρχείου περιέχει τις λέξεις "%s" %s

en: If filename ends with "%s" %s
el: αν το όνομα αρχείου τελειώνει με "%s" %s

en: If filename contains the substring "%s" %s
el: αν το όνομα αρχείου περιέχει την υποσυμβολοσειρά "%s" %s

en: If filename is "%s" %s
el: αν το όνομα αρχείου είναι "%s" %s

en: If filesize is exactly %s (%s)
el: αν το μέγεθος του αρχείου είναι ακριβώς %s (%s)

en: If filesize is smaller than %s (%s)
el: αν το μέγεθος του αρχείου είναι μικρότερο από %s (%s)

en: If filesize is between %s and %s (%s - %s)
el: αν το μέγεθος του αρχείου είναι μεταξύ %s και %s (%s - %s)

en: If urn:sha1 is same as for "%s"
el: αν το urn:sha1 είναι ίδιο με το αντίστοιχο του "%s"

en: If urn:sha1 is not available
el: αν το urn:sha1 δεν είναι διαθέσιμο

en: Always
el: Πάντα

en: busy is set
el: απασχολημένο

en: busy is not set
el: όχι απασχολημένο

en: push is set
el: με ώθηση

en: push is not set
el: χωρίς ώθηση

en: stable is set
el: σταθερό

en: stable is not set
el: όχι σταθερό

en: If flag %s%s%s%s%s
el: αν η σημαία %s%s%s%s%s

en: Always (all flags ignored)
el: Πάντα (παράβλεψη όλων των σημαιών)

en: DISPLAY is undefined
el: Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ δεν έχει οριστεί

en: DISPLAY
el: ΕΜΦΑΝΙΣΗ

en: DON'T DISPLAY
el: ΧΩΡΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

en: DOWNLOAD is undefined
el: Η ΛΗΨΗ δεν έχει οριστεί

en: DOWNLOAD
el: ΛΗΨΗ

en: DON'T DOWNLOAD
el: ΧΩΡΙΣ ΛΗΨΗ

en: If flag %s%s%s
el: αν η σημαία %s%s%s

en: Always (all states ignored)
el: Πάντα (παραβλέπονται όλες οι καταστάσεις)

en: %s%s %s jump to "%s"
el: %s%s %s μεταπηδά σε "%s"

en: (Negated)
el: (Καταργήθηκε)

en: (deactivated)
el: (απενεργοποιήθηκε)

en: (invalid)
el: (Λανθασμένο)

en: Global (pre)
el: Παγκόσμιο (προ)

en: Global (post)
el: Παγκόσμιο (μετά)

en: RETURN
el: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

en: node | nodes
el[0]: κόμβος
el[1]: κόμβοι

en: file | files
el[0]: αρχείο
el[1]: αρχεία

en: Please choose a directory to share
el: Παρακαλούμε επιλέξτε έναν κατάλογο για ανταλλαγές

en: Please choose where to move files after successful download
el: Παρακαλούμε επιλέξτε που θα μετακινούνται τα αρχεία μετά από επιτυχή λήψη

en: Please choose where to store files while downloading
el: Παρακαλούμε επιλέξτε που θα αποθηκεύονται τα αρχεία κατά τη λήψη

en: Please choose where to move corrupted files
el: Παρακαλούμε επιλέξτε που θα μετακινούνται τα κατεστραμμένα αρχεία

en:  Clear completed
el:  Ο καθαρισμός ολοκληρώθηκε

en:  Gnutella browse requests
el:  αιτήματα εξερεύνησης Gnutella

en:  HTML and
el:  HTML και

en:  Kill selected
el:  Επελέγη σκότωμα

en:  alive with
el:  ενεργός με

en:  passive)
el:  παθητικός)

en:  queued (
el:  μπήκε στη λίστα αναμονής (

en:  registered,
el:  καταχωρημένο,

en:  with sources
el:  με πηγές

en: %v/%u downloads
el: %v/%u λήψεις

en: %v/%u uploads
el: %v/%u αποστολές

en: (no search)
el: (χωρίς αναζήτηση)

en: (not forwarded)
el: (όχι προωθημένο)

en: 0 terms counted
el: Μετρήθηκαν 0 κριτήρια

en: <no property selected>
el: <δεν έχει επιλεγεί ιδιότητα>

en: ==> We are looking for people who want to contribute to this fine tool. <==
el: ==> Αναζητούμε ανθρώπους που να θέλουν να συμβάλλουν σε αυτό το ωραίο εργαλείο. <==

en: A passive search matches any search results routed through this node
el: Μία παθητική αναζήτηση ταιριάζει με τα αποτελέσματα αναζήτησης που δρομολογούνται από αυτόν τον κόμβο

en: A_ggressive mode
el: Επι_θετική λειτουργία

en: Abort and remove all selected uploads
el: Εγκατάλειψη και αφαίρεση όλων των επιλεγμένων αποστολών

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: About gtk-gnutella
el: Σχετικά με το gtk-gnutella

en: Act as OOB proxy for leaves
el: Συμπεριφορά ως διαμεσολαβητής OOB για τους δικτυακούς κόμβους

en: Actual amount of file descriptors used -- cannot be changed at runtime
el: Πραγματικός αριθμός χρησιμοποιούμενων περιγραφέων αρχείων -- δε γίνεται να αλλάξει κατά τη λειτουργία

en: Add IP rule
el: Προσθήκη κανόνα IP

en: Add as search
el: Προσθήκη ως αναζήτηση

en: Add flag rule
el: Προσθήκη κανόνα σημαίας

en: Add jump rule
el: Προσθήκη κανόνα αναπήδησης

en: Add name rule
el: Προσθήκη κανόνα ονομασίας

en: Add size rule
el: Προσθήκη κανόνα μεγέθους

en: Add state rule
el: Προσθήκη κανόνα κατάστασης

en: Add
el: Προσθήκη

en: Aliases
el: Εναλλακτικές ονομασίες

en: Allow connections from and to _LAN addresses
el: Επιτρέπονται οι συνδέσεις από και προς διευθύνσεις τοπικού _δικτύου

en: Amount of bytes to overlap when resuming download
el: Αριθμός bytes επικάλυψης κατά τη συνέχεια μιας λήψης

en: Apply above conversions, upon startup, to existing files in the downloading directory
el: Εφαρμογή των παραπάνω μετατροπών, κατά την εκκίνηση, στα υπάρχοντα αρχεία στον κατάλογο λαμβανομένων αρχείων

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Attempts
el: Προσπάθειες

en: Auto clear completed uploads
el: Αυτόματος καθαρισμός των ολοκληρωμένων αποστολών

en: Auto clear failed uploads
el: Αυτόματος καθαρισμός των αποτυχημένων αποστολών

en: Available bandwidth
el: Διαθέσιμο εύρος

en: Available physical memory:
el: Διαθέσιμη φυσική μνήμη:

en: Avg. time between IP address changes:
el: Μέσος χρόνος εναλλαγής διευθύνσεων IP:

en: Avg. uptime of this servent:
el: Μέσος χρόνος λειτουργίας αυτού του πελάτη:

en: Bad hosts
el: Κακοί υπολογιστές

en: Bandwidth limits for HTTP traffic
el: Όρια εύρους κυκλοφορίαςHTTP

en: Bandwidth
el: Εύρος

en: Banning
el: Απαγορεύσεις

en: Browse Host
el: Εξερεύνηση Υπολογιστή

en: Busy
el: Απασχολημένο

en: Bytes to back off on mismatch
el: Bytes επιστροφής αν δεν ταιριάζουν

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Case-sensitive sorting
el: Ταξινόμηση με διάκριση μικρών/κεφαλαίων

en: Chunks/Files:
el: Κομμάτια/Αρχεία:

en: Cl_ose search
el: _Κλείσιμο αναζήτησης

en: Clean up queries before processing
el: Καθαρισμός ερωτημάτων πριν τη διεργασία

en: Clear all
el: Καθαρισμός όλων

en: Clear already completed uploads from list
el: Καθαρισμός από τη λίστα των ήδη ολοκληρωμένων αποστολών

en: Clear completed, failed and unavailable downloads from list
el: Ο καθαρισμός ολοκληρώθηκε, αποτυχημένες και μη διαθέσιμες λήψεις από τη λίστα

en: Clear non-existent files
el: Καθαρισμός ανύπαρκτων αρχείων

en: Clear stopped
el: Ο καθαρισμός διακόπηκε

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Click to toggle display.
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή της εμφάνισης.

en: Collapse all
el: Κατάρρευση όλων

en: Compressed length:
el: Μέγεθος συμπιεσμένου:

en: Compression ratio:
el: Συντελεστής συμπίεσης:

en: Condition: If IP address matches
el: Συνθήκη: Αν η διεύθυνση IP ταιριάζει με

en: Condition: If current filter result properties match
el: Συνθήκη: Αν οι ιδιότητες του αποτελέσματος του τρέχοντος φίλτρου ταιριάζουν με

en: Condition: If file size matches
el: Συνθήκη: Αν το μέγεθος του αρχείου ταιριάζει με

en: Condition: If filename matches
el: Συνθήκη: Αν το όνομα του αρχείου ταιριάζει με

en: Condition: If result has flags
el: Συνθήκη: Αν το αποτέλεσμα έχει σημαίες

en: Condition: If urn:sha1 matches
el: Συνθήκη: Αν το urn:sha1 ταιριάζει

en: Condition: always
el: Συνθήκη: πάντα

en: Configure columns
el: Ρύθμιση στηλών

en: Configured peermode
el: Ρυθμισμένη λειτουργία κόμβου

en: Conflict ratio:
el: Συντελεστής συγκρούσεων:

en: Connect to host
el: Σύνδεση στον υπολογιστή

en: Connected time
el: Χρόνος σύνδεσης

en: Connected time_out
el: Χρονικό όριο _σύνδεσης

en: Connectin_g timeout
el: Χρονικό όριο π_ροσπάθειας σύνδεσης

en: Connection settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης

en: Connections reserved for gtk-gnutella nodes
el: Συνδέσεις που παραχωρούνται σε κόμβους gtk-gnutella

en: Contributors:
el: Συνέβαλλαν:

en: Convert spaces to underscores in generated filenames
el: Μετατροπή κενών σε κάτω παύλες στα παραγόμενα ονόματα αρχείων

en: Copy URL to clipboard
el: Αντιγραφή URL στο πρόχειρο

en: Copy rule
el: Αντιγραφή κανόνα

en: Core development:
el: Ανάπτυξη πυρήνα:

en: Count
el: Μέτρηση

en: Country
el: Χώρα

en: Cumulative _download rate
el: Αθροιστικό εύρος _λήψεων

en: Cumulative _upload rate
el: Αθροιστικό εύρος _αποστολών

en: Current IP settings (Address:Port):
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις IP (Διεύθυνση:Θύρα):

en: Current search:
el: Τρέχουσα αναζήτηση:

en: Currently used
el: Σε χρήση

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Default search _reissue timeout
el: Προεπιλεγμένο χ_ρονικό όριο υποβολής αναζήτησης ξανά

en: Default value:
el: Προεπιλεγμένη τιμή:

en: Delay in seconds to wait after HTTP busy indication
el: Καθυστέρηση αναμονής σε δευτερόλεπτα μετά από ένδειξη απασχολημένου HTTP

en: Delay in seconds to wait after connection failure
el: Καθυστέρηση αναμονής σε δευτερόλεπτα μετά από αποτυχία σύνδεσης

en: Delay in seconds to wait if connection is refused
el: Καθυστέρηση αναμονής σε δευτερόλεπτα όταν υπάρχει άρνηση σύνδεσης

en: Delay in seconds to wait when running download stops
el: Καθυστέρηση αναμονής σε δευτερόλεπτα όταν μία τρέχουσα λήψη διακόπτεται

en: Delays and timeouts (all values in seconds)
el: Καθυστερήσεις και χρονικά όρια (όλες οι τιμές σε δευτερόλεπτα)

en: Delete file on abort
el: Διαγραφή αρχείου κατά την εγκατάλειψη

en: Detailed traffic information to display
el: Λεπτομέρειες κυκλοφορίας που θα εμφανίζονται

en: Disconnect from selected nodes
el: Αποσύνδεση από τους επιλεγμένους κόμβους

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Display detailed traffic information
el: Εμφάνιση λεπτομερειών κυκλοφορίας

en: Do you really want to quit?
el: Θέλετε πραγματικά να φύγετε;

en: Downloaded:
el: Λήφθηκαν:

en: Downloading from multiple sources (swarming)
el: Λήψη από πολλαπλές πηγές (εξάπλωση)

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Dropped
el: Απορρίφθηκαν

en: Edit value:
el: Επεξεργασία τιμής:

en: Enable "_Browse Host" feature
el: Ενεργοποίηση χαρακτηριστικού "_Εξερεύνηση Υπολογιστή"

en: Enable _UDP
el: Ενεργοποίηση _UDP

en: Enable dynamic upload slots _allocation
el: Ενεργοποίηση δυ_ναμικής κατανομής υποδοχών αποστολής

en: Enable s_warming
el: Ενεργοποίηση εξάπλωσης

en: Enable upload of _partially downloaded files
el: Ενεργοποίηση αποστολής ανολοκλήρωτων αρχείων

en: Enough available bandwidth
el: Αρκετό διαθέσιμο εύρος

en: Enough file descriptors
el: Αρκετοί περιγραφείς αρχείων

en: Enough min # of connections
el: Αρκετός ελάχιστος αριθμός συνδέσεων

en: Enough physical memory
el: Αρκετή φυσική μνήμη

en: Expand all
el: Ανάπτυξη όλων

en: Expert mode
el: Λειτουργία για προχωρημένους

en: Expired
el: Έληξαν

en: File scanning time:
el: Χρόνος σάρωσης αρχείων:

en: Files scanned
el: Τα αρχεία σαρώθηκαν

en: Filled ratio:
el: Συντελεστής πλήρων:

en: Filled slots:
el: Πλήρεις υποδοχές:

en: First chunk _size
el: Μέγε_θος πρώτου κομματιού

en: Flags
el: Σημαίες

en: Force push mode
el: Εξαναγκασμός λειτουργίας ώθησης

en: Forwarded
    message
el: Προωθημένο
    μήνυμα

en: Freeze queue
el: Πάγωμα λίστας αναμονής

en: Frequently Asked Questions
el: Συχνές ερωτήσεις

en: GUI development:
el: Ανάπτυξη γραφικού ενδιαμέσου:

en: General search settings (affect all searches)
el: Γενικές ρυθμίσεις αναζήτησης (επηρεάζει όλες τις αναζητήσεις)

en: General
el: Γενικά

en: Generated queries
el: Δημιουργημένα ερωτήματα

en: Generation:
el: Δημιουργία:

en: Gnutella network mode
el: Λειτουργία δικτύου Gnutella

en: HTTP traffic
el: Κυκλοφορία HTTP

en: H_ost:
el: Υ_πολογιστής:

en: Hits
el: Χτυπήματα

en: Host runs _NTP
el: Ο υπολογιστής τρέχει _NTP

en: Host
el: Υπολογιστής

en: Hostcache capacity
el: Χωρητικότητα λανθάνουσας μνήμης υπολογιστών

en: Hostcache
el: Λανθάνουσα μνήμη υπολογιστών

en: Hosts
el: Υπολογιστές

en: IP address stability
el: Σταθερότητα διεύθυνσης IP

en: IP settings
el: Ρυθμίσεις IP

en: IP:Port:
el: IP:Θύρα:

en: Ignore symbolically linked _directories
el: Παράβλεψη συμβολικά συνδεδεμένων _καταλόγων

en: Ignore symbolically linked regular _files
el: Παράβλεψη συμβολικά συνδεδεμένων _συνήθων αρχείων

en: Ignored files are
el: Τα αρχεία που παραβλέπονται είναι

en: Incoming connecting timeout
el: Χρονικό όριο εισερχόμενης προσπάθειας σύνδεσης

en: Incoming traffic from _leaves
el: Εισερχόμενη κυκλοφορία _δικτυακών κόμβων

en: Indexing started on:
el: Έναρξη δημιουργίας ευρετηρίου:

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Join the users or developers mailing lists.
el: Συμμετέχετε στις ταχυδρομικές λίστες χρηστών ή υπεύθυνων για την ανάπτυξη.

en: Keep downloading/incomplete files in
el: Διατήρηση λαμβανομένων/ανολοκλήρωτων αρχείων στο

en: Keywords:
el: Λέξεις κλειδιά:

en: Large enough uptime
el: Αρκετός χρόνος λειτουργίας

en: Last check
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Last scan initiated on:
el: Έναρξη τελευταίας σάρωσης:

en: Last switch
el: Τελευταία εναλλαγή

en: Leaf traffic
el: Δικτυακή κυκλοφορία

en: Legacy connections
el: Παραδοσιακές συνδέσεις

en: Library # of files
el: Αριθμός αρχείων βιβλιοθήκης

en: Library scanning:
el: Σάρωση βιβλιοθήκης:

en: Library size
el: Μέγεθος βιβλιοθήκης

en: Limit search _results to
el: Περιορισμός α_ποτελεσμάτων αναζήτησης σε

en: Local networks
el: Τοπικά δίκτυα

en: Local node
el: Τοπικός κόμβος

en: M_inimum chunk size
el: Ε_λάχιστο μέγεθος κομματιού

en: M_y TTL
el: Το TTL _μου

en: Ma_ximum chunk size
el: Μέ_γιστο μέγεθος κομματιού

en: Make current sorting default
el: Η τρέχουσα ταξινόμηση να γίνει η προεπιλεγμένη

en: Max # of _high TTL msg
el: Μέγιστος αριθμός μηνυμάτων με _ψηλό TTL

en: Max _TTL
el: Μέγιστο _TTL

en: Max connections allowed per unique vendor
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων ανά κατασκευαστή

en: Max. _number of results
el: Μέγιστος _αριθμός αποτελεσμάτων

en: Max. _percentage of file descriptors
el: Μέγιστο _ποσοστό περιγραφέων αρχείων

en: Max. downloads from single host
el: Μέγιστες λήψεις από έναν υπολογιστή

en: Max. file _descriptors reserved
el: Μέγιστος αριθμός παραχώρησης περιγραφέων αρχείων

en: Max. simultaneous downloads
el: Μέγιστες ταυτόχρονες λήψεις

en: Max. simultaneous uploads
el: Μέγιστες ταυτόχρονες αποστολές

en: Max. uploads to a single host
el: Μέγιστες αποστολές σε έναν υπολογιστή

en: Maximum # of leaves
el: Μέγιστος αριθμός δικτυακών κόμβων

en: Maximum attempts to make, not counting HTTP busy indications
el: Μέγιστος αριθμός προσπαθειών, χωρίς τον υπολογισμό ενδείξεων HTTP απασχολημένου

en: Maximum number of _retries
el: Μέγιστος αριθμός που γίνεται προσπάθεια _ξανά

en: Maximum seconds to wait on auto-retry timeouts
el: Μέγιστος αριθμός δευτερολέπτων χρονικού ορίου αναμονής αυτόματης προσπάθειας ξανά

en: Maximum size:
el: Μέγιστο μέγεθος:

en: Maximum size
    allowed
el: Μέγιστο επιτρεπόμενο
    μέγεθος

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Measured HTTP latency:
el: Μέτρηση καθυστέρησης HTTP:

en: Meet us on #gtk-gnutella at irc.freenode.net.
el: Βρείτε μας στο #gtk-gnutella στο irc.freenode.net.

en: Min/Max:
el: Ελαχ/μεγ:

en: Minimum chunk size
el: Ελάχιστο μέγεθος κομματιού

en: Minimum file size
el: Ελάχιστο μέγεθος αρχείου

en: Minimum seconds to wait on auto-retry timeouts
el: Ελάχιστος αριθμός δευτερολέπτων χρονικού ορίου αναμονής αυτόματης προσπάθειας ξανά

en: Minimum size:
el: Ελάχιστο μέγεθος:

en: Minimum upload time
el: Ελάχιστος χρόνος αποστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Misses
el: Απώλειες

en: Monitor and auto-ban unstable servent types
el: Επίβλεψη και αυτόματη απαγόρευση ασταθών τύπων πελατών

en: Monitor bad node IP addresses
el: Επίβλεψη διευθύνσεων IP κακών κόμβων

en: Move back to queue
el: Μετακίνηση πίσω στη λίστα αναμονής

en: Move completely downloaded files to
el: Μετακίνηση των ληφθέντων αρχείων στο

en: Move corrupted downloaded files to
el: Μετακίνηση των κατεστραμμένων αρχείων στο

en: Network
el: Δίκτυο

en: Never send a push request
el: Ποτέ αποστολή αιτήματος ώθησης

en: New
el: Νέο

en: Normalized
el: Κανονικοποιήθηκε

en: Not firewalled
el: Χωρίς τοίχος προστασίας

en: Number of seconds before timeout for a 'push sent' download
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας λήψης με απεσταλμένη ώθηση

en: Number of seconds before timeout for a connected download
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας συνδεδεμένης λήψης

en: Number of seconds before timeout for a connecting download
el: Αριθμός δευτερολέπτων πριν το χρονικό όριο μιας λήψης με την οποία γίνεται σύνδεση

en: Ok
el: ΟΚ

en: Optimistic first _chunk
el: Αισιόδοξο πρώτο κο_μμάτι

en: Original author:
el: Αρχικός συγγραφέας:

en: Originally obtained from
el: Αρχικά αποκτήθηκε από

en: Other
el: Άλλο

en: Outgoing traffic to lea_ves
el: Εξερχόμενη κυκλοφορία προς δικτυακούς _κόμβους

en: PARQ development:
el: Ανάπτυξη PARQ:

en: Partial File Sharing
el: Μερική Ανταλλαγή Αρχείων

en: Pass_word
el: _Κωδικός

en: Paste rule
el: Επικόλληση κανόνα

en: Patch generation started on:
el: Έναρξη δημιουργίας μπαλώματος:

en: Pending local queries
el: Τοπικά ερωτήματα που αναμένουν

en: Please confirm:
el: Παρακαλούμε επιβεβαιώστε:

en: Prefer _compressed connections
el: Προτιμούνται οι _συμπιεσμένες συνδέσεις

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Progress:
el: Πρόοδος:

en: Project leader:
el: Αρχηγός έργου:

en: Property browser
el: Περιηγητής ιδιοτήτων

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Proxy _type:
el: _Τύπος διαμεσολαβητή:

en: Proxy settings
el: Ρυθμίσεις διαμεσολαβητή

en: Public _hostname
el: Δημόσια ονομασία _συστήματος

en: QRP stats
el: Στατιστικά QRP

en: Quality management
el: Διαχείριση ποιότητας

en: Queries ask for OOB results
el: Τα ερωτήματα ζητούν αποτελέσματα OOB

en: Query Routing Protocol:
el: Πρωτόκολλο Δρομολόγησης Ερωτημάτων:

en: Query routing patch information:
el: Πληροφορίες μπαλώματος δρομολόγησης ερωτημάτων:

en: Query routing table information:
el: Πληροφορίες πίνακα δρομολόγησης ερωτημάτων:

en: Queuing details
el: Λεπτομέρειες λίστας αναμονής

en: RX compression
el: Συμπίεση RX

en: RX dropped
el: Απορριφθέντα RX

en: RX flow control ratio
el: Συντελεστής ελέγχου ροής RX

en: RX queries
el: Ερωτήματα RX

en: RX query hits
el: Χτυπήματα ερωτημάτων RX

en: RX speed
el: Ταχύτητα RX

en: RX wire bytes
el: Bytes διαδρομής RX

en: Range
el: Εύρος

en: Raw length:
el: Μέγεθος ακατέργαστου:

en: Re_try search every
el: _Προσπάθεια αναζήτησης ξανά κάθε

en: Reason
el: Αιτία

en: Received
el: Ελήφθησαν

en: Regular hosts
el: Συνηθισμένοι υπολογιστές

en: Remove all rules
    from this filter
el: Αφαίρεση όλων των κανόνων
    από αυτό το φίλτρο

en: Remove filter
el: Αφαίρεση φίλτρου

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Report an upload connection _speed of
el: Δήλωση _ταχύτητας σύνδεσης αποστολής σε

en: Require _URN
el: Απαιτείται _URN

en: Require _server name
el: Απαιτείται _όνομα εξυπηρετητή

en: Reset all rule stats
    in this filter
el: Επαναφορά όλων των στατιστικών
    κανόνων σε αυτό το φίλτρο

en: Reset filter stats
    for all filters
el: Επαναφορά στατιστικών φίλτρου
    για όλα τα φίλτρα

en: Reset filter stats
    for this filter
el: Επαναφορά στατιστικών φίλτρου
    για αυτό το φίλτρο

en: Resume and retry
el: Συνέχεια και προσπάθεια ξανά

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Retry busy delay
el: Καθυστέρηση απασχολημένης προσπάθειας ξανά

en: Retry refused delay
el: Καθυστέρηση αρνούμενης προσπάθειας ξανά

en: Retry stopped delay
el: Καθυστέρηση σταματημένης προσπάθειας ξανά

en: Retry timeout delay
el: Καθυστέρηση τέλος χρόνου προσπάθειας ξανά

en: Retry timeout max
el: Μέγιστο χρονικό όριο προσπάθειας ξανά

en: Retry timeout min
el: Ελάχιστο χρονικό όριο προσπάθειας ξανά

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Rules
el: Κανόνες

en: Ruleset editor
el: Επεξεργαστής ορισμού κανόνων

en: Running in leaf mode.
el: Τρέχει ως δικτυακός κόμβος

en: Running in legacy mode. Consider switching to auto mode.
el: Τρέχει σε παραδοσιακή λειτουργία. Συνίσταται να αλλάξετε σε αυτόματη λειτουργία.

en: Running in ultrapeer mode.
el: Τρέχει σε λειτουργία υπερ-κόμβου

en: Saved
el: Αποθηκεύτηκε

en: Search Term
el: Κριτήριο αναζήτησης

en: Search _extensions
el: Αναζήτηση επεκ_τάσεων

en: Search _monitor enabled
el: Αναζήτηση με ενεργοποιημένη _επίβλεψη

en: Search queue
el: Λίστα αναμονής αναζητήσεων

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Searches
el: Αναζητήσεις

en: Selected property:
el: Επιλεγμένη ιδιότητα:

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Show _bytes
el: Εμφάνιση _bytes

en: Show _confirmation dialog when leaving gtk-gnutella
el: Εμφάνιση _διαλόγου επιβεβαίωσης κατά την έξοδο από το gtk-gnutella

en: Show _last
el: Εμφάνιση _τελευταίου

en: Show _percentages
el: Εμφάνιση _ποσοστών

en: Show _tooltips (does not affect all tooltips yet)
el: Εμφάνιση _συμβουλών (δεν επηρεάζει όλες τις συμβουλές ακόμα)

en: Show additional information and settings for advanced and _expert users
el: Εμφάνιση επιπλέον πληροφοριών και ρυθμίσεων για τους προχωρημένους χρήστες

en: Show pr_otocol:
el: Εμφάνιση π_ρωτοκόλλου:

en: Show r_easons for
el: Εμφάνιση _αιτιών για

en: Show tabs
el: Εμφάνιση καρτελών

en: Shows visual information on the download progress. Green chunks have been downloaded, with the brighter green chunks touched during this session. Yellow chunks are active right now; these active chunks are also marked with a triangle. Red chunks have not been downloaded yet. The blue line indicates which parts of the file have been seen on the network in this session.
el: Εμφανίζει οπτικές πληροφορίες για την πρόοδο της λήψης. Τα πράσινα κομμάτια έχουν ληφθεί, με τα ελαφρώς πιο ανοικτά πράσινα κομμάτια να έχουν αγγιχτεί κατά τη διάρκεια αυτής της συνεδρίας. Τα κίτρινα κομμάτια είναι ενεργά αυτή τη στιγμή, αυτά τα ενεργά κομμάτια επίσης σημαδεύονται και με ένα τρίγωνο. Τα κόκκινα κομμάτια δεν έχουν ληφθεί ακόμα. Οι μπλε γραμμές προσδιορίζουν ποια κομμάτια του αρχείου έχουν βρεθεί στο δίκτυο σε αυτή τη συνεδρία.

en: Similar query half-life
el: Ημιζωή παρόμοιων ερωτημάτων

en: Slots:
el: Υποδοχές:

en: Socket receive buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης λήψης υποδοχής

en: Somebody tell me a sensible tooltip for this.
el: Κάποιος μου είπε μία χρήσιμη συμβουλή γι αυτό.

en: Source quality
el: Ποιότητα πηγής

en: Spacing
el: Κενό

en: Stable
el: Σταθερό

en: Start now
el: Εκκίνηση τώρα

en: Statistics:
el: Στατιστικά:

en: Strict SHA_1 matching
el: Αυστηρό ταίριασμα SHA_1

en: Sufficient average uptime
el: Αναγκαίος μέσος χρόνος λειτουργίας

en: Swarming development:
el: Ανάπτυξη εξάπλωσης:

en: TCP _Port:
el: _Θύρα TCP:

en: TX compression
el: Συμπίεση TX

en: TX dropped
el: Απορριφθέντα TX

en: TX queries
el: Ερωτήματα TX

en: TX query hits
el: Χτυπήματα ερωτημάτων TX

en: TX speed
el: Ταχύτητα TX

en: TX wire bytes
el: Bytes διαδρομής TX

en: T_X flow control timeout
el: Χρονικό όριο ελέγχου ροής T_X

en: Table generation started on:
el: Έναρξη δημιουργίας πίνακα :

en: There is no condition. When this rule is reached, the matching will continue in the specified target filter. That's also why you can't invert this condition. If you could, this rule would just be ignored.
el: Δεν υπάρχει συνθήκη. Αν οριστεί αυτός ο κανόνας, το ταίριασμα θα συνεχιστεί στο ορισμένο φίλτρο στόχου. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορείτε να αντιστρέψετε αυτή τη συνθήκη. Αν μπορούσαν, αυτός ο κανόνας καλύτερα να παραβλεφθεί.

en: This Interval
el: Αυτός ο χρόνος

en: This limits how many results gnutella returns to other people searching your files.
el: Αυτό περιορίζει τα αποτελέσματα που το gnutella επιστρέφει στους άλλους ανθρώπους που αναζητούν τα αρχεία σας.

en: This product includes GeoIP data created by MaxMind, available from
    http://maxmind.com/
el: Αυτό το προϊόν περιέχει δεδομένα GeoIP δημιουργημένα από το MaxMind, διαθέσιμο στο
    http://maxmind.com/

en: Timeouts (all values in seconds)
el: Χρονικά όρια (όλες οι τιμές σε δευτερόλεπτα)

en: Toolbar style
el: Στυλ εργαλειοθήκης

en: Total input bandwidth limit:
el: Όριο ολικού εύρους εισόδου:

en: Total output bandwidth limit:
el: Όριο ολικού εύρους εξόδου:

en: Transferred data
el: Δεδομένα που μεταφέρθηκαν

en: Try to connect to specified address
el: Προσπάθεια σύνδεσης στην ορισμένη διεύθυνση

en: Try to keep 'dead' entries around for
el: Προσπάθεια διατήρησης ανενεργών καταχωρήσεων για

en: Type
el: Τύπος

en: Ultrapeer mode settings
el: Ρυθμίσεις λειτουργίας υπερ-κόμβου

en: Ultrapeer mode
el: Λειτουργία υπερ-κόμβου

en: Ultrapeer promotion statistics
el: Στατιστικά προώθησης υπερ-κόμβου

en: Ultrapeers in leaf mode
el: Υπερ-κόμβοι σε δικτυακοί λειτουργία

en: Ultrapeers
el: Υπερ-κόμβοι

en: Until the configured percentage of outgoing HTTP bandwidth is in use, open additional upload slots on request.
el: Μέχρι να είναι σε χρήση το ρυθμισμένο ποσοστό εξερχόμενου εύρους HTPP, άνοιγμα επιπλέον υποδοχών αποστολής όταν απαιτείται.

en: Update search results pane every
el: Ανανέωση παραθύρου αναζήτησης κάθε

en: Uploaded:
el: Στάλθηκαν:

en: Uploads
el: Αποστολές

en: Uptime
el: Χρόνος λειτουργίας

en: Use IP _Type of Service (TOS)
el: Χρήση Τύπου Υπηρεσίας IP (TOS)

en: Use global hostiles.txt
el: Χρήση παγκοσμίου hostiles.txt

en: Use realistic PARQ estimates
el: Χρήση ρεαλιστικών υπολογισμών PARQ

en: Use username and password to _authenticate to proxy
el: Χρήση ονόματος χρήστη και κωδικού για την π_ιστοποίηση στο διαμεσολαβητή

en: User Interface
el: Περιβάλλον χρήστη

en: User-Agent
el: Πελάτης Χρήστη

en: Value
el: Τιμή

en: Version
el: Έκδοση

en: Visit http://gtk-gnutella.sourceforge.net/.
el: Επισκεφτείτε το http://gtk-gnutella.sourceforge.net/.

en: Volume:
el: Μέγεθος:

en: Watch for similar queries
el: Έλεγχος για παρόμοια ερωτήματα

en: Watch hits for _alternate sources
el: Έλε_γχος χτυπημάτων για εναλλακτικές πηγές

en: What other people see as your connection speed.
el: Τι βλέπουν οι άλλοι ως ταχύτητα σύνδεσής σας.

en: Write buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης εγγραφής

en: You appear to be TCP-firewalled, i.e. others cannot connect to you to download files. You will not see push results, which may prevent you from seeing a large amount of results.
el: Φαίνεται ότι έχετε τοίχος προστασίας TCP, π.χ. οι άλλοι δεν μπορούν να συνδεθούν με εσάς για να λάβουν αρχεία. Δε θα βλέπετε αποτελέσματα ωθήσεων, το οποίο μπορεί να σας αποτρέψει από το να βλέπετε μεγάλο μέρος αποτελεσμάτων.

en: You seem to be offline.
el: Φαίνεστε αποσυνδεδεμένοι.

en: Your uploads are stalling at an abnormal rate, indicating that your bandwidth is probably saturated. You should not run as an ultra node, and try to reduce the allocated bandwidth to gtk-gnutella to avoid saturating both your incoming and outgoing paths.
el: Οι αποστολές σας σταματούν με ασυνήθιστη συχνότητα, δείχνοντας ότι το  εύρος σας πιθανώς έχει κορεστεί. Δεν πρέπει να τρέχετε ως υπερ-κόμβος, και προσπαθήστε να μειώσετε το εύρος που προορίζεται για  gtk-gnutella για να αποφύγετε τον κορεσμό των εισερχόμενων και εξερχόμενων διαδρομών.

en: _About
el: _Σχετικά

en: _Add directory
el: _Προσθήκη φακέλου

en: _Browse
el: _Εξερεύνηση

en: _Compute upload connection speed
el: _Υπολογισμός ταχύτητας σύνδεσης αποστολής

en: _Create filter
el: _Δημιουργία φίλτρου

en: _Deletion coeff. (0-100)
el: _Συντελεστής διαγραφής. (0-100)

en: _Download RX buffer:
el: _Ενδιάμεση μνήμη RX λήψης:

en: _Download selected
el: _Λήψη επιλεγμένων

en: _Edit filters
el: _Επεξεργασία φίλτρων

en: _Feed mesh from hits
el: _Τροφοδοσία πλέγματος από τα χτυπήματα

en: _File
el: _Αρχείο

en: _General
el: _Γενικά

en: _Gnutella RX buffer:
el: Ενδιάμεση μνήμη _Gnutella RX:

en: _HTTP traffic stats
el: Στατιστικά κυκλοφορίας _HTTP

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hide downloaded files
el: _Απόκρυψη ληφθέντων αρχείων

en: _Horizon
el: _Ορίζοντας

en: _Include headers
el: Να _περιλαμβάνονται οι κεφαλίδες

en: _Incoming traffic
el: Ε_ισερχόμενη κυκλοφορία

en: _Listen port
el: _Θύρα ακρόασης

en: _Messages
el: Μ_ηνύματα

en: _Outgoing traffic
el: Ε_ξερχόμενη κυκλοφορία

en: _Overlap when resuming
el: _Επικάλυψη συνέχεια

en: _Passive
el: _Παθητικό

en: _Path(s) to files
el: _Διαδρομή(ές) σε αρχεία

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Push sent timeout
el: Χρονικό όριο _ώθησης

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Remove manually downloaded files
el: _Αφαίρεση αρχείων που λήφθηκαν με το χέρι

en: _Rescan
el: _Σάρωση ξανά

en: _Reset stats
el: _Επαναφορά στατιστικών

en: _Try to connect to local networks first
el: _Προσπάθεια σύνδεσης πρώτα στα τοπικά δίκτυα

en: _Update interval (sec)
el: _Χρόνος ανανέωσης (δευτερόλεπτα)

en: _Username
el: Όνομα _χρήστη

en: _View
el: _Προβολή

en: _auto-hide leaf traffic stats
el: _αυτόματη απόκρυψη στατιστικών δικτυακής κυκλοφορίας

en: active
el: ενεργό

en: and lasted
el: και κράτησε

en: case sensitive
el: διάκριση μικρών/κεφαλαίων

en: case-sensitive
el: διάκριση μικρών/κεφαλαίων

en: do
el: κάνε

en: don't
el: μην

en: downloads
el: λήψεις

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: from _nodes within a
el: από _κόμβους με

en: gtk-gnutella shutdown
el: τερματισμός gtk-gnutella

en: gtk-gnutella: Quit?
el: gtk-gnutella: Έξοδος;

en: ignore
el: παράβλεψη

en: ignored
el: παραβλέπεται

en: in
el: μέσα

en: invert condition
el: αντιστροφή συνθήκης

en: items
el: αντικείμενα

en: kbps to peers
el: kbps στους κόμβους

en: mark only
el: σημείωση μόνο

en: not yet determined
el: δεν έχει οριστεί

en: out
el: έξω

en: queued
el: μπήκε στη λίστα αναμονής

en: searches
el: αναζητήσεις

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: secs
el: δευτερόλεπτα

en: secs
el: δευτερόλεπτα

en: set
el: ορισμένο

en: undefined
el: δεν έχει οριστεί

en: unset
el: δεν έχει οριστεί

en: uploads
el: αποστολές

en: Created %u download | Created %u downloads
el[0]: Δημιουργήθηκε %u λήψη
el[1]: Δημιουργήθηκαν %u λήψεις

en: Discarded %u result | Discarded %u results
el[0]: %u αποτέλεσμα απορρίφθηκε
el[1]: %u αποτελέσματα απορρίφθηκαν

en: %u term counted | %u terms counted
el[0]: Μετρήθηκε %u κριτήριο
el[1]: Μετρήθηκαν %u κριτήρια

en: Error loading pixmap file: %s
el: Σφάλμα κατά το φόρτωμα του αρχείου pixmap: %s

en: Cache contains
el: Η λανθάνουσα μνήμη περιέχει

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: _Remove filter
el: _Αφαίρεση φίλτρου

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: Connect to
el: Σύνδεση σε

en: ultrapeers
el: υπερ-κόμβοι

en: Try to keep at least
el: Διατηρούνται τουλάχιστον

en: and allow at most
el: και επιτρέπονται το πολύ

en: total connections up.
el: συνολικές ενεργές συνδέσεις.

en: Use up to
el: Χρήση μέχρι

en: connections to connect more quickly while not all slots are used.
el: συνδέσεις για να γίνει πιο γρήγορα η σύνδεση όταν δε χρησιμοποιούνται όλες οι υποδοχές.

en: Address/Port:
el: Διεύθυνση/Θύρα:

en: Served
el: Εξυπηρέτησε

en: Current _search:
el: Τρέχουσα_ αναζήτηση:

en: _Clear results
el: _Καθαρισμός αποτελεσμάτων

en: Flow _control
el: Έλεγ_χος ροής

en: _Received
el: _Ελήφθησαν

en: Downloaded data:
el: Ληφθέντα δεδομένα:

en: Uploaded data:
el: Σταλμένα δεδομένα:

en: Show reasons _for
el: Εμφάνιση αιτιών _για

en: Delete
el: Διαγραφή

en: You can use suffixes such as KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB etc.
el: Χρήση καταλήξεων όπως KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB κτλ.

en: Reverse DNS lookup
el: Ανεστραμμένη εύρεση DNS

en: _Addresses of local network(s)
el: Δι_ευθύνσεις τοπικού δικτύου(ων)

en: seconds (0 - disable)
el: δευτερόλεπτα (0 - απενεργοποίηση)

en: Maximum percentage of connection slots a vendor can occupy.
el: Μέγιστο ποσοστό υποδοχών σύνδεσης που μπορεί να απασχολεί ένας κατασκευαστής.

en: _Remove directory
el: _Αφαίρεση καταλόγου

en: Minimum chunk _size
el: Ελά_χιστο μέγεθος κομματιού

en: Remove completed downloads from list
el: Αφαίρεση ολοκληρωμένων λήψεων από τη λίστα

en: _Clear completed
el: _Καθαρισμός ολοκληρωμένων

en: Peer:
el: Κόμβος:

en: Peermode:
el: Λειτουργία κόμβου:

en: incoming
el: εισερχόμενο

en: outgoing
el: εξερχόμενο

en: Country:
el: Χώρα:

en: Vendor:
el: Κατασκευαστής:

en: Move the cursor over a row to see details.
el: Μετακινήστε το δείκτη πάνε από μία γραμμή για να δείτε λεπτομέρειες.

en: Reverse lookup for %s failed
el: Αποτυχία ανεστραμμένης εύρεσης %s

en: Reverse lookup in progress...
el: Ανεστραμμένη εύρεση σε εξέλιξη...

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Done
el: Έγινε

en: Fresh regular
el: Νέοι συνήθεις

en: Valid regular
el: Έγκυροι συνήθεις

en: Unstable
el: Ασταθές

note: TRANSLATORS: Translate this as "Translation provided by" or similar and append your name to the list.
en: translation_credit|
el: Μετάφραση από τον Μπουκλή Πάνο (panos@echidna-band.com), (c) 2005

en: %d second | %d seconds
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

en: %lu file shared (%s) | %lu files shared (%s)
el[0]: %lu αρχείο για ανταλλαγή (%s)
el[1]: %lu αρχεία για ανταλλαγή (%s)

en: (avg)
el: (Μ.Ό.)

en: Hello sent
el: Χαιρετισμός εστάλη

en: Welcome sent
el: Καλωσόρισμα εστάλη

en: Removing
el: Αφαίρεση

en: Receiving hello
el: Λήψη χαιρετισμού

en: UNKNOWN STATUS
el: ΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: busy
el: απασχολημένο

en: stable
el: σταθερό

en: push
el: ώθηση

en: proxy
el: διαμεσολαβητής

en: bogus
el: ψεύτικο

en: No search
el: Χωρίς αναζήτηση

en: item | items
el[0]: αντικείμενο
el[1]: αντικείμενα

en: Passive
el: Παθητικός

en: Found old searches file. The search information has been
    stored in the new XML format and the old file is renamed to
    %s
el: Βρέθηκε παλιό αρχείο αναζητήσεων. Οι πληροφορίες της αναζήτησης
    αποθηκεύτηκαν στη νέα μορφή XML και το παλιό αρχείο μετονομάστηκε
    σε %s

en: <unparsed>
el: <δεν έχει αναλυθεί>

en: browsable
el: εξερευνήσιμο

en: The query string is not UTF-8 encoded
el: Το ερώτημα SHA1 δεν είναι κωδικοποιημένο σε UTF-8

en: Show search list
el: Εμφάνιση λίστας αναζητήσεων

en: Extension
el: Επέκταση

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: Support for this protocol is not yet implemented
el: Αυτό το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζεται ακόμα

en: Cannot handle the dropped data
el: Δεν είναι δυνατή η διαχείριση των απορριφθέντων δεδομένων

en: The normalized search text is too short.
el: Το κείμενο κανονικοποιημένης αναζήτησης είναι πολύ μικρό.

en: Never
el: Ποτέ

en: %u/%u host (%u%%) | %u/%u hosts (%u%%)
el[0]: %u/%u υπολογιστής (%u%%)
el[1]: %u/%u υπολογιστές (%u%%)

en: loading...
el: φόρτωση...

en: Reading host cache...
el: Ανάγνωση λανθάνουσας μνήμης υπολογιστών...

en: Reading ultra cache...
el: Ανάγνωση λανθάνουσας μνήμης υπερ-κόμβων...

en: *** RUNNING AN OLD VERSION! ***
el: *** ΤΡΕΧΕΤΕ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ! ***

en: *** CPU OVERLOADED -- TRYING TO SAVE CYCLES ***
el: *** ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -- ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΥΚΛΩΝ ***

en: *** UPLOADS STALLING, BANDWIDTH SHORTAGE? ***
el: *** ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ, ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΕΥΡΟΥΣ; ***

en: *** FILE DESCRIPTORS HAVE RUN OUT! ***
el: *** ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ! ***

en: *** FILE DESCRIPTORS RUNNING LOW! ***
el: *** ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ! ***

en: *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAY! *** | *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAYS! ***
el[0]: *** Η ΕΚΔΟΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙΑ ΣΕ %d ΜΕΡΑ! ***
el[1]: *** Η ΕΚΔΟΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙΑ ΣΕ %d ΜΕΡΕΣ! ***

en: Address/port changed to: %s
el: Διεύθυνση/θύρα άλλαξε σε: %s

en: no sources
el: χωρίς πηγές

en: %u source | %u sources
el[0]: %u πηγή
el[1]: %u πηγή

en: %u active
el: %u εν ενεργεία

en: %u queued
el: %u στη λίστα αναμονής

en: %u/%u upload | %u/%u uploads
el[0]: %u/%u αποστολή
el[1]: %u/%u αποστολές

en: %u/%u download | %u/%u downloads
el[0]: %u/%u λήψη
el[1]: %u/%u λήψεις

en: Queue frozen
el: Η λίστα αναμονής πάγωσε

en: Select a property to see its description.
el: Επιλέξτε μία ιδιότητα για να δείτε την περιγραφή της.

en: No property name matches the pattern "%s".
el: Καμία ονομασία ιδιότητας δεν ταιριάζει με το πρότυπο "%s".

en: No output yet...
el: Χωρίς έξοδο ακόμα...

en: Got push, connecting back...
el: Ελήφθη ώθηση, γίνεται σύνδεση πίσω...

en: stalled
el: διακόπηκε

en: Waiting for headers...
el: Αναμονή κεφαλίδων...

en: Waiting for further request...
el: Αναμονή περαιτέρω αιτήματος...

en: Transmission aborted
el: Η μεταφορά εγκαταλείφθηκε

en: Transmission complete
el: Η μεταφορά ολοκληρώθηκε

en: %s [%d] (slot %d/%d)%s %s %s
el: %s [%d] (υποδοχή %d/%d)%s %s %s

en: lifetime:
el: χρόνος ζωής:

en: Sending QUEUE, connecting back...
el: Αποστολή ΛΙΣΤΑΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ, σύνδεση πίσω...

en: Sent QUEUE, waiting for headers...
el: Εστάλη ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ, αναμονή κεφαλίδων...
