gtk-gnutella - en to ja translation catalogue (1882 entries)

en: Stopped, will retry with TLS (%s)
ja: 中断されました、TLSでの再接続を試みます (%s)

en: Stopped (%s)
ja: 中断されました (%s)

en: Too many attempts (%u times)
ja: 要求回数が多すぎます (%u 回)

en: Requeued due to file removal
ja: キューに戻されました (ファイル削除)

en: Requeued by file info change
ja: キューに戻されました (ファイル情報変更)

en: Duplicate download
ja: ダウンロードをコピーしました

en: Suspended (SHA1 checking)
ja: 一時休止 (SHA1確認中)

en: Ignoring requested (%s)
ja: リクエストを無視しています (%s)

en: Paused
ja: 一時停止中

en: Nothing more to get
ja: これ以上取得するデータはありません

en: Waiting for a free chunk
ja: 空きチャンクを待受中

en: Download queue is frozen
ja: ダウンロードキューが凍結されました

en: No download slot (start)
ja: ダウンロードスロットがありません (開始)

en: Connection failed (Out of file descriptors?)
ja: 接続失敗 (ファイル記述子は足りていますか？)

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: SHA1 mismatch detected
ja: SHA1が一致しません

en: Push route lost
ja: PUSH経路を喪失

en: Ignoring Push flag
ja: PUSHフラッグを無視します

en: No direct connection yet (%u retry) | No direct connection yet (%u retries)
ja[0]: まだ直接接続していません (%u 回目)

en: Timeout (%u retry) | Timeout (%u retries)
ja[0]: タイムアウトしました (%u 回目)

en: Connection refused (%u retry) | Connection refused (%u retries)
ja[0]: 接続を拒否されました (%u 回目)

en: Dup SHA1 during creation
ja: 重複するSHA1を検知しました

en: Max. number of downloads reached
ja: 最大ダウンロード数に達しました。

en: Max. number of downloads for this host reached
ja: このホストの最大ダウンロード数に達しました。

en: Has already enough active sources
ja: 既に十分な送信元があります。

en: download_start() failed
ja: download_start() に失敗しました

en: Stopped (Index changed)
ja: 中断されました (インデックスが変更されました)

en: Explicitly requeued
ja: キューに戻されました (利用者によって戻されました)

en: Failed (Header line too large)
ja: 失敗しました (ヘッダ行が長すぎます)

en: Failed (%s)
ja: 失敗しました (%s)

en: Failed (Input buffer full)
ja: 失敗しました (入力バッファが一杯です)

en: Connection not kept-alive (EOF)
ja: 接続が Keep-Alive ではありません (EOF)

en: Stopped (EOF) <err_header_read_eof>
ja: 中断されました (EOF) <err_header_read_eof>

en: Can't check resume data: %s
ja: 再開するためのデータを確認できません: %s

en: Can't stat opened file: %s
ja: 開いているファイルを確認できません: %s

en: Stopped (Output file size changed)
ja: 中断されました (出力ファイルのサイズが変更されました)

en: Can't read resume data: %s
ja: 再開するためのデータを読み込めません: %s

en: Resuming data mismatch @ %s
ja: %s付近で発生したデータの不一致を解消しています

en: Can't save data: %s
ja: データを保存できません: %s

en: Requeued after trimmed data
ja: キューに戻されました (データ整理後)

en: Chunk done, connection closed
ja: チャンクの取得完了、接続を切ります

en: Switching to "%s"
ja: "%s" へ切り替えます

en: Requeued by competing download
ja: キューに戻されました (ダウンロードが競合しています)

en: Weird HTTP status
ja: 変なHTTPステータス

en: Download was a duplicate
ja: ダウンロードはコピーされました

en: Filesize mismatch
ja: ファイルサイズが一致しません

en: No URN on server (required)
ja: 相手側にURNがありません (必須)

en: No URN on server, waiting for overlap
ja: 相手側にURNがありません、オーバーラップ待受中

en: No URN on server to validate
ja: 相手側に検証するためのURNがありません

en: TTH mismatch detected
ja: TTHが一致しません

en: SHA-1 mismatch detected
ja: SHA1が一致しません

en: URN fileinfo mismatch
ja: URNファイル情報が一致しません

en: Discovered dup SHA1
ja: 重複するSHA1を発見しました

en: Stopped data (EOF)
ja: データの転送が中断されました (EOF)

en: Stopped data (%s)
ja: データの転送が中断されました (%s)

en: Failed (Read error: %s)
ja: 失敗しました (読込エラー: %s)

en: Timeout reading HTTP status
ja: タイムアウト (HTTPステータスの読み込み)

en: Timeout reading headers
ja: タイムアウト (へッダの読み込み)

en: No support for Content-Encoding (%s)
ja: Content-Encoding (%s) はサポートされていません

en: Spammer detected
ja: 迷惑ファイル送信者を発見しました

en: Partial file, bad HTTP keep-alive support
ja: 部分ファイル、不正なHTTP Keep-Aliveサポート

en: Partial file, no suitable range found yet
ja: 部分ファイル、適切な取得範囲が見つかっていません

en: Partial file on server, waiting
ja: 相手側の部分ファイルを待受中

en: %sRequested range unavailable yet
ja: %sまだリクエスト範囲を取得できる状況にありません

en: Queued
ja: 待機中

en:  (slot %d
ja:  (スロット %d

en: , ETA: %s
ja: , 予定時間: %s

en: Server did not supply identification
ja: サーバが識別子を送信しませんでした

en: Unparseable Content-Length
ja: 解析できない Content-Length です

en: Total/served sizes mismatch
ja: 合計/提供したサイズが一致しません

en: Range start mismatch
ja: 取得範囲の開始位置が一致しません

en: Range end too large
ja: 取得範囲の終了位置が遠すぎます

en: Range mismatch
ja: 取得範囲が一致しません

en: Content-Length mismatch
ja: コンテンツの長さが一致しません

en: No Content-Length header
ja: コンテンツの長さを示すヘッダーがありません

en: Search already closed
ja: 検索は既に閉じられています

en: THEX download aborted
ja: THEXダウンロードが異常終了しました

en: Cannot open %s: %s
ja: %s を開けません: %s

en: Cannot resume: file gone
ja: 再開できません: ファイルが無くなっています

en: Cannot write into file: %s
ja: ファイルに書き込めません: %s

en: Stopped (Read buffer full)
ja: 中断されました (読込バッファが一杯です)

en: Failed (Completed?)
ja: 失敗しました (あるいは完了しました)

en: Could not send whole HTTP request
ja: HTTPリクエスト全体を送信できません

en: Write failed: %s
ja: 書き込みに失敗しました: %s

en: , inbound
ja: , 受信

en: , outbound
ja: , 送信

en: , banning
ja: , 禁止処理

en: , vendor?
ja: , ベンダー?

en: <Browse Host %s>
ja: <ホスト %s の参照>

en: <THEX data for %s>
ja: <%s のTHEXデータ>

en: Browse search closed
ja: ブラウズ検索が閉じられました

en: Stopped data (EOF) <download_got_eof>
ja: データ転送が中断されました (EOF) <download_got_eof>

en: No longer connected
ja: もう接続していません

en: Too many data timeouts
ja: データ転送時のタイムアウトが多発しています

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Requeued due to timeout
ja: キューに戻されました (タイムアウト)

en: Downloading (TR: %s)
ja: ダウンロード中 (残り時間: %s)

en: Seeding
ja: シード中

en: Computing SHA1
ja: SHA1を算出しています

en: Waiting for SHA1 check
ja: SHA1の確認を待っています

en: failed
ja: 失敗した時

en: Moving
ja: 移動しています

en: Finished
ja: 完了

en: No sources
ja: 送信元はありません

en: Queued (%u active, %u passive)
ja: 待機中 (%u 件がアクティブ、%u 件がパッシブ)

en: Waiting
ja: 待受中

en: Shutdown (%s)
ja: 停止 (%s)

en: Got %d connection pong | Got %d connection pongs
ja[0]: %d の接続 Pong を受信しました。

en: Gnet connections disabled
ja: Gnet 接続が無効になっています

en: Connection not compressed
ja: 接続が圧縮されていません

en: Too many leaves (%d max)
ja: リーフの数が多すぎます (最大 %d 基)

en: Too many ultra nodes (%d max)
ja: ウルトラピアの数が多すぎます (最大 %d 基)

en: Rejected normal node (%d max)
ja: 通常のピアを拒否しました (最大 %d 基)

en: Rejected leaf node
ja: リーフを拒否しました

en: Too many nodes (%d max)
ja: ピアの数が多すぎます (最大 %d 基)

en: Sent shielded indication
ja: 保護ノードである事を知らせました

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unstable IP address
ja: 不安定な IP アドレスです

en: Servent version appears unstable
ja: このサーバントは不安定です

en: No vendor string supplied
ja: ベンダー文字列を送ってきません

en: Not connecting: %s
ja: 接続しません: %s

en: Cannot setup compressing TX stack
ja: 圧縮送信スタックを準備できません

en: Sent crawling info
ja: クローリング情報を送信しました

en: Got BYE %d %.*s
ja: BYE %d %.*s を受信しました

en: Weird HELLO %s
ja: 変なHELLO %s

en: HELLO %s error %d (%s)
ja: HELLO %s エラー %d (%s)

en: Shielded node
ja: 保護ノードです

en: Protocol not acceptable
ja: このプロトコルは受け付けられません

en: Servent Shutdown
ja: サーバントが停止します

en: Not a network member
ja: ネットワークのメンバーではありません

en: Too frequent crawling
ja: クローリングの頻度が多過ぎます

en: Vendor would exceed %d%% of our slots
ja: このベンダーはスロットの予約分 (%d%%) を越えます

en: Reserved slot
ja: スロットは予約されています

en: High Outdegree and Dynamic Querying Required
ja: 高い出次数と動的問い合わせが必要です

en: Cannot connect to a crawler
ja: クロウラーに接続できません

en: Not becoming a leaf node
ja: リーフになっていません

en: Failed (Cannot send %s: %s)
ja: 失敗しました (%s を送信できません: %s)

en: Failed (Cannot send %s atomically)
ja: 失敗しました (%s を自動送信できません)

en: Failed (Header line too long)
ja: 失敗しました (ヘッダ行が長すぎます)

en: Failed (Input Exception)
ja: 失敗しました (入力例外が発生しました)

en: Failed (Input error: %s)
ja: 失敗しました (入力エラー: %s)

en: Failed (EOF)
ja: 失敗しました (EOF があります)

en: Failed (Extra HELLO data)
ja: 失敗しました (余計な HELLO データがあります)

en: Pseudo UDP node
ja: 擬似UDPピア

en: Pseudo DHT node
ja: 擬似DHTピア

en: Already connected
ja: 既に接続しています

en: Limited connection
ja: 制限接続

en: Write error during HELLO: %s
ja: HELLOの最中に書込エラー: %s

en: Connection reset during HELLO
ja: HELLO の最中に接続がリセットされました

en: Kicked: %s message too big (%d bytes)
ja: 除外されました: メッセージ %s は大きすぎます (%d バイト)

en: Kicked: %s message too big (>= 64KiB limit)
ja: 除外されました: メッセージ %s は大きすぎます (64KiB 以上)

en: Leaf
ja: リーフ

en: Ultrapeer
ja: ウルトラピア

en: Legacy
ja: レガシー

en: Crawler
ja: クロウラー

en: Unknown
ja: 不明

en: Read failed (Input Exception)
ja: 読込み失敗 (入力例外が発生しました)

en: Read error: %s
ja: 読込エラー: %s

en: Can't find your home directory!
ja: ホームフォルダが見つかりません！

en: creating configuration directory "%s"
ja: 設定フォルダ "%s" を作成しています

en: Cannot proceed without valid configuration directory
ja: 適当な設定フォルダが無いと先に進めません

en: Failed to create IPv4 UDP socket
ja: IPv4 UDPソケットの作成に失敗しました

en: Failed to create IPv6 UDP socket
ja: IPv6 UDPソケットの作成に失敗しました

en: Failed to create local socket
ja: ローカルソケットの作成に失敗しました

en: Read error
ja: 読込エラー

en: Got EOF
ja: EOFを受信しました

en: Write failed (Input Exception)
ja: 書込み失敗 (入力例外が発生しました)

en: Looking for UDP host cache %s
ja: UDP ホストキャッシュ %s を探しています。

en: Sent ping to UDP host cache %s:%u
ja: UDP ホストキャッシュ %s:%u に ping を送信しました。

en: Got %d host from UDP host cache %s | Got %d hosts from UDP host cache %s
ja[0]: UDP ホストキャッシュ %2$s から %1$d 基のホストを取得しました。

en: Connect back timeout
ja: 折り返しの接続がタイムアウトしました

en: Timeout waiting for follow-up
ja: 後続リクエストの待合せがタイムアウトしました

en: Lifetime expired
ja: 有効期限が切れました

en: Unable to send GIV
ja: GIV を送信できません

en: <Browse Host Request>
ja: <ホスト参照リクエスト>

en: Stalling upload replaced
ja: 停滞中のアップロードが置換えられました

en: Queued (slot %d, ETA: %s)
ja: 待機中 (スロット %d, 予定時間: %s)

en: query hits
ja: 検索クエリーヒット

en: , chunked
ja: , チャンク化

en: Write exception
ja: 書込み例外が発生しました

en: File read error: %s
ja: ファイル読込エラー: %s

en: File EOF?
ja: ファイルの EOF?

en: Data write error: %s
ja: データ書込エラー: %s

en: No bytes written, source may be gone
ja: 書込バイトなし、送信元が無くなったかもしれません

en: Special read error: %s
ja: 特殊読込エラー: %s

en: Explicitly killed
ja: 明示的に中断されました

en: IP denying uploads
ja: IP がアップロードを拒否します

en:  - Newer versions available: release %s / from git %s
ja:  - 新しいバージョンが利用可能です: リリース %s / git %s

en:  - Newer version available: release %s
ja:  - 新しいバージョンが利用可能です: リリース %s

en:  - Newer version available: from git %s
ja:  - 新しいバージョンが利用可能です: git %s

en: Routing errors
ja: 経路制御エラー

en: Duplicates with higher TTL
ja: 高TTLでの重複

en: Searches to local DB
ja: あなたの共有ファイルへの検索

en: Hits on local DB
ja: あなたの共有ファイルにヒット

en: Query hits received for local queries
ja: あなたの検索クエリーが受取った検索クエリーヒット

en: Query hits received for OOB-proxied queries
ja: OOBプロキシ検索クエリーで受取った検索クエリーヒット

en: Queries requesting OOB hit delivery
ja: OOBヒット配送を要求する検索クエリー

en: Stripped OOB flag on queries
ja: 検索クエリーでの削除済OOBフラッグ

en: Duplicate OOB-proxied queries
ja: 重複するOOBプロキシ検索クエリー

en: OOB hits received for OOB-proxied queries
ja: OOBプロキシ検索クエリーで受取ったOOBヒット

en: OOB hits bearing alien IP address
ja: 無関係なIPアドレスに関するOOBヒット

en: Unclaimed locally-generated OOB hits
ja: 要求のないローカル生成OOBヒット

en: Partially claimed locally-generated OOB hits
ja: 一部要求されているローカル生成OOBヒット

en: Spurious OOB hit claiming received
ja: 受信した偽のOOBヒット要求

en: Unrequested OOB hits received
ja: リクエストしていないOOBヒットの受信数

en: Compacted queries
ja: 圧縮検索クエリー

en: Bytes saved by compacting
ja: 圧縮保存済バイト

en: UTF8 queries
ja: UTF8検索クエリー

en: SHA1 queries
ja: SHA1検索クエリー

en: Broadcasted push messages
ja: 広域送信PUSHメッセージ

en: Push-proxy UDP relayed messages
ja: PUSHプロキシUDP中継メッセージ

en: Push-proxy TCP relayed messages
ja: PUSHプロキシTCP中継メッセージ

en: Push-proxy broadcasted messages
ja: PUSHプロキシ広域送信メッセージ

en: Push-proxy lookup failures
ja: PUSHプロキシ参照失敗

en: Locally generated dynamic queries
ja: ローカル生成の動的検索クエリー

en: Leaf-generated dynamic queries
ja: リーフ生成の動的検索クエリー

en: OOB-proxied leaf queries
ja: プロキシOOBリーフ検索クエリー

en: Fully completed dynamic queries
ja: 完全完成の動的検索クエリー

en: Partially completed dynamic queries
ja: 部分完成の動的検索クエリー

en: Dynamic queries ended with no results
ja: 結果無しで終了した動的検索クエリー

en: Fully completed dynamic queries getting late results
ja: 後に結果を得る完全完成の動的検索クエリー

en: Dynamic queries with partial late results
ja: 後の部分的な結果を伴う動的検索クエリー

en: Dynamic queries completed by late results
ja: 後の結果で完成する動的検索クエリー

en: Queries seen from GTKG
ja: GTKGからの検索クエリー

en: Queries seen from GTKG that were re-queries
ja: GTKGからの検索クエリー (再問合わせ)

en: Queries advertising support of GGEP "H"
ja: GGEP「H」への対応を知らせる検索クエリー

en: GIV callbacks received
ja: 受信したGIVコールバック

en: QUEUE callbacks received
ja: 受信したQUEUEコールバック

en: UDP messages with bogus source IP
ja: UDPメッセージ (偽の送信元IP)

en: Alien UDP messages (non-Gnutella)
ja: 無関係なUDPメッセージ (非Gnutella)

en: Unprocessed UDP Gnutella messages
ja: 未処理のUDPメッセージ (Gnutella)

en: Compressed UDP messages enqueued
ja: キューにある圧縮UDPメッセージ

en: Compressed UDP messages received
ja: 受信した圧縮UDPメッセージ

en: Uncompressed UDP messages due to no gain
ja: 有効性が無いため圧縮されないUDPメッセージ

en: Discovered server GUIDs
ja: 発見されたサーバントGUID

en: Changed server GUIDs
ja: 変更されたサーバントGUID

en: Detected GUID collisions
ja: 競合しているGUID

en: Detected collisions with our own GUID
ja: 競合しているGTKGのGUID

en: Ignored downloaded data
ja: 破棄されたダウンロード済データ

en: Vendor spec.
ja: ベンダー特定

en: Vendor std.
ja: ベンダー標準

en: Push
ja: PUSH

en: Query
ja: 検索クエリー

en: Query hit
ja: 検索クエリーヒット

en: Total
ja: 合計

en: Bad size
ja: 不正な大きさ

en: Too small
ja: 小さ過ぎる

en: Too large
ja: 大き過ぎる

en: Way too large
ja: 遥かに大き過ぎる

en: Unknown message type
ja: 種類不明のメッセージ

en: Unexpected message
ja: 想定外のメッセージ

en: Message sent with TTL = 0
ja: TTLがゼロの送信メッセージ

en: Improper hops/ttl combination
ja: ホップ数/TTLの組合せが無効

en: Max TTL exceeded
ja: 最大TTLを超過

en: Message throttle
ja: メッセージスロットル

en: Unusable Pong
ja: 無効なPong

en: Hard TTL limit reached
ja: TTLの固定上限に到達

en: Max hop count reached
ja: 最大ホップ数に到達

en: Route lost
ja: 経路を喪失

en: No route
ja: 経路が無い

en: Duplicate message
ja: 重複メッセージ

en: Message to banned GUID
ja: 禁止GUIDへのメッセージ

en: Node shutting down
ja: ピアが停止中

en: TX flow control
ja: 送信フロー制御

en: Query text had no trailing NUL
ja: NULLで終わらない検索クエリー

en: Query text too short
ja: 短過ぎる検索クエリー

en: Query had unnecessary overhead
ja: 不要オーバーへッドがある検索クエリー

en: Query had bad URN
ja: 不正URNがある検索クエリー

en: Message with malformed SHA1
ja: 変なSHA1があるメッセージ

en: Message with malformed UTF-8
ja: 変なUTF-8があるメッセージ

en: Malformed Query Hit
ja: 変な検索クエリーヒット

en: Bad return address
ja: 不正な返却アドレス

en: Hostile IP address
ja: 有害IPアドレス

en: Spam
ja: スパム

en: Evil filename
ja: 有害ファイル名

en: Payload inflating error
ja: ペイロード膨張エラー

en: Unknown header flags present
ja: 不明なヘッダーフラッグが存在

en: Own search results
ja: 自分自身の検索結果数

en: Ancient query format
ja: 古いクエリー形式

en: Blank Servent ID
ja: 空のサーバントID

en: No proxy
ja: 使用しない

en: SOCKS v4
ja: SOCKSバージョン４

en: SOCKS v5
ja: SOCKSバージョン５

en: IPv4 only
ja: IPv4のみ

en: IPv6 only
ja: IPv6のみ

en: IPv4 and IPv6
ja: IPv4とIPv6

en: displayed normally
ja: 普通に表示する

en: displayed marked
ja: 異なる色で表示する

en: not displayed
ja: 表示しない

en: auto (recommended)
ja: 自動設定 (推奨)

en: ultra node
ja: ウルトラピア

en: leaf node
ja: リーフ

en: none
ja: なし

en: input only
ja: 入力のみ

en: output only
ja: 出力のみ

en: input & output
ja: 入力および出力

en: completed
ja: 完了した時

en: Indicates whether the hostcache file is being read.
ja: ホストのキャッシュファイルは読み込める状態にあります。

en: Indicates whether the ultracache file is being read.
ja: ウルトラピアのキャッシュファイルは読み込める状態にあります。

en: Indicates that gtk-gnutella finds the version you run very VERY old.  You should upgrade as soon as possible to avoid suffering from non-optimal Gnutella support that may not only damage your abilities to search and download but also harm the network since you're not supporting the newest features.
ja: とても古いバージョンを走らせている事を示します。Gnutella プロトコルへの対応が最適になされていませんので、検索能力やダウンロードに支障をきたすばかりか、最新の機能に対応していない事で Gnutella ネットワークにも有害になります。これを避けるためにも、できるだけ早くアップグレードするようお願いします。

en: gtk-gnutella found a newer version on the Gnet and gives information about it here.
ja: Gnutella ネットワーク上に新しいバージョンを発見しました、ここに情報を提示します。

en: Try to keep at least this number of connections to other servents of the same kind as we are (normal or ultra nodes). This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.  Keep in mind that the default TTL on Gnutella is 4, so this needs to be more than 30 to provide decent range for searches.
ja: gtk-gnutella がそうであるのと同様の (通常あるいはウルトラピアになる) 他のサーバントに対して、最小でもこの数だけの接続を維持するようにします。この数は許可するピア内への接続の最大件数より少なくするのが良いでしょう。Gnutella ネットワークでの標準の TTL は 4 ですので、検索のための適当な範囲を提供するには 30 以上にする事が必要です。

en: When in ultrapeer mode, try to keep at least this number of connections to normal servents.  This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.
ja: ウルトラピアモード時に、少なくともこの数だけの接続を通常サーバントに対して維持するようにします。ピア内へ許可する接続の最大件数よりも少なくしたほうが良いでしょう。

en: Number of leaf nodes currently connected.
ja: 現在接続しているリーフの数です。

en: Number of normal nodes currently connected.
ja: 現在接続している通常ピアの数です。

en: Number of ultra nodes currently connected.
ja: 現在接続しているウルトラピアの数です。

en: Don't start more than this number of parallel downloads.  Others will remain in the queue waiting for a download slot.
ja: この数以上並行してダウンロードを開始しません。他のものはダウンロードスロットが空くのを待ちながら待機列に残ります。

en: Don't make more connections than given here to a single host to download a file.  Be nice to others, and leave it at the default value (1).
ja: あるファイルをダウンロードするのに、ここで指定された数以上の接続を一つホストに対して行いません。他の方への配慮のためにも、標準の値 (1) のままにしておいて下さい。

en: Don't allow more than this number of uploads in total. This also defines the amount of PARQ queues that will be used. You should at least set it to 2.
ja: 合計でこれ以上のアップロードを許可しません。これは今後使用される PARQ キューの数量も決定します。最低でも 2 以上を指定して下さい。

en: Don't upload more than this number of files in parallel to a single host.
ja: この数以上のファイルを一つのホストに対して並行してアップロードしません。

en: Local IPv4 address last determined.
ja: 最新のローカル IPv4 アドレスです。

en: Local IPv6 address last determined.
ja: 最新のローカル IPv6 アドレスです。

en: When the current IPv4 address was determined.
ja: 現在の IPv4 アドレスの割り当て日時です。

en: When the current IPv6 address was determined.
ja: 現在の IPv6 アドレスの割り当て日時です。

en: Average uptime with the same IPv4 address.
ja: 同じ IPv4 アドレスでの平均稼働時間です。

en: Average uptime with the same IPv6 address.
ja: 同じ IPv6 アドレスでの平均稼働時間です。

en: Timestamp at which servent was started.
ja: サーバントの起動日時です。

en: Average servent uptime.
ja: サーバントの平均稼動時間です。

en: Local TCP port gtk-gnutella is listening on. ISPs often block or throttle traffic on TCP port 6346 so it is a good idea to change it to something in the range of 1024-65535.  Don't forget to update your firewall port forwarding / opening, as necessary.  Note that by default, the TCP port 6346 is not used to guard against undue censorship.
ja: gtk-gnutella が利用するローカル TCP ポートです。加入するプロバイダが TCP 6346 番ポートのトラフィックを遮断したり絞り込むかもしれませんので、1024-65535 の範囲内で他の所へ変更するのが良いでしょう。必要に応じてファイアウォールのポートを転送する/開けるのを忘れないで下さい。行き過ぎた検閲に対する防護のため、標準では TCP 6346番ポートは使用されない事を覚えておいて下さい。

en: Use this IP address as source address if 'force local ip' is activated.
ja: 「強制ローカルIP」を有効にすると、これを発信元アドレスとして用います。

en: Use this IPv6 address as source address if 'force local ip' is activated.
ja: 「強制ローカルIP」を有効にすると、これを発信元IPv6アドレスとして用います。

en: The connection bandwidth reported to other hosts. This is the speed at which you can upload things to others.
ja: 他のホストへ告げる接続帯域幅です。これは他のホストへアップロードする時の速度を表します。

en: Whether the connection bandwidth reported to other hosts should be computed based on the current average upload speed. The reported speed is the available speed for a new upload, not the theoretical maximum configured: it is the average bandwidth (or the max configured bandwidth if no traffic yet) divided by the number of upload slots. When it is ON (recommended setting), the hardwired connection speed is not used.
ja: 他のホストへ告げられる接続帯域幅を現在のアップロード速度を基に算出するかどうかを選択します。報告される速度は新規のアップロードに使用されるもので、理論的に設定される最大のものではありません。これはアップロードスロットの数で割られた平均帯域幅 (または、まだトラフィックが無ければ最大に設定された帯域幅) です。有効にすると (推奨設定)、ハード拘束された接続速度は使用されません。

en: Return at most this number of results to a query, using as many query hit packets as necessary.  To avoid network flooding, keep this to a reasonable value.
ja: 必要なのと同じ数の検索クエリーヒット・パケットを使用しながら、多くてもこの結果数をある検索クエリーに対して返します。ネットワークの氾濫を避けるために、この値は妥当なものにして下さい。

en: Unless this percentage or more of the upload bandwidth is used, allow additional upload slots.
ja: この割合以上のアップロード帯域幅が使用されていなければ、アップロードスロットの追加を許可します。

en: Number of seconds before a download connect attempt times out.
ja: ダウンロード接続の試みがタイムアウトするまでの秒数です。

en: Number of seconds before a push request times out.
ja: PUSH リクエストがタイムアウトするまでの秒数です。

en: Number of seconds before a download times out if no data is received.
ja: データを受け取れずにダウンロードがタイムアウトするまでの秒数です。

en: Minimum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
ja: 自動再実行がタイムアウトするまでの最短待機秒数です。

en: Maximum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
ja: 自動再実行がタイムアウトするまでの最長待機秒数です。

en: Maximum number of attempts to download a file not counting HTTP busy indications.
ja: あるファイルのダウンロードを試みる最大回数です。ただし、「HTTP 使用中」と示されたものは含まれません。

en: Delay in seconds before retrying after a connection timed out.
ja: 接続がタイムアウトした後に再実行するまでの遅延秒数です。

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'busy' response from a host.
ja: ホストから「使用中」という応答が返ってきてから再実行するまでの遅延秒数です。

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'connection refused' response from a host.
ja: ホストから「接続拒否」という応答が返ってきてから再実行するまでの遅延秒数です。

en: Delay in seconds before retrying after a retry stopped (timed out, connection reset by peer, etc...).
ja: 再実行が中断 (「タイムアウトしました」、「ピアによって接続がリセットされました」他...) されてから再々実行するまでの遅延秒数です。

en: Amount of bytes to overlap when resuming a download. It should be at least 64 bytes for safe resuming, otherwise gtk-gnutella will not accept to resume a file for which we had no SHA1 known, after a server gives one back.
ja: ダウンロードを再開するときに重なるバイト数です。安全な再開のためには最低でも 64 バイト以上にすべきでしょう。さもなくば相手側が SHA1 を送り返して来るまで、その値が判明しないファイルの再開を受け付けません。

en: Number of seconds before an upload times out if no connection can be established during a push.  It is also the maximum amount of time we wait to get the whole HTTP request.
ja: PUSH の最中に接続が全く確立されずにアップロードがタイムアウトするまでの秒数です。これはHTTPリクエスト全体を取得するために待つ最長時間でもあります。

en: Number of seconds after which an upload times out if no data is transmitted.
ja: データが伝達されずにアップロードがタイムアウトするまでの秒数です。

en: Amount of seconds to wait before a search is issued again to see if new results are available.  Be very careful with this parameter, and do not set it too low or you will damage the Gnutella network.  A delay of half an hour is fine.
ja: 新しい結果結果を得られるかどうかを見るために、再検索を行うまでの待機秒数です。このパラメータは短すぎないよう慎重に設定して下さい。あまりに短いと、Gnutella ネットワークに損害を与えてしまう事になります。30分をみるのが良いでしょう。

en: Maximum ratio of file descriptors reserved for banning. For instance, if your OS gives you 350 file descriptors, a ratio of 10 will reserve at most 35 file descriptors.  You should ensure you have around 100 file descriptors for efficient banning.
ja: 禁止処理に予約されるファイル記述子の最高比率です。例えば、使用する OS が 350 個のファイル記述子を用意しているのなら、10 を設定すると 35 個のファイル記述子が予約されます。禁止処理を円滑に行うために、100 個位のファイル記述子を確保しておいた方がいいでしょう。(附記) お使いのシステムの標準値は ulimit -n で確認できます。

en: Maximum number of file descriptors reserved for banning.
ja: 禁止処理に予約されるファイル記述子の最大数です。

en: Amount of file descriptors currently used for banning, i.e. which are currently kept open for delayed close.
ja: 現在禁止処理に使用されているファイル記述子の数です。つまり、後で閉じるために開かれ続けている数です。

en: Number of file descriptors we'll actually be using for banning.
ja: 実際に禁止処理に利用されるファイル記述子の最大数です。

en: Number of seconds an incoming connection has to start sending out its request.
ja: ピア内への接続がその接続要求の送信を開始しなければならない時間です。

en: Number of seconds before a Gnet connect attempt times out if no connection can be established.
ja: 接続が確立せずに Gnutella ネットワーク接続の試みがタイムアウトするまでの秒数です。

en: Number of seconds before a Gnet connection times out if no data is transmitted.
ja: データが伝達されずに Gnutella ネットワーク接続がタイムアウトするまでの秒数です。

en: Maximum size of the sendqueue for the nodes (in bytes). Must be at least 150 percent of the maximum message size.
ja: ピアへの送信キューの最大サイズ (バイト単位) です。少なくとも最大メッセージサイズの 150 パーセントでなければなりません。

en: Maximum number of seconds a node can remain in transmit flow control before being kicked out.
ja: 除外するまで、あるピアを伝達フロー制御に残しておける最長秒数です。

en: Maximum percentage of time over 5 minutes that our node can remain in flow control remotely before dropping the connection.  This only works with nodes that will send us an hops-flow message when they are flow-controlling us.
ja: 接続破棄の前に私達のピアが遠隔的なフロー制御で保持可能な 5分以上の時間の最低割合です。これはフロー制御時にホップ-フローメッセージを送信してくるピアのみで意味を持ちます。

en: Maximum TTL we allow in messages we broadcast.  If a query comes in with a TTL greater than that, it will be trimmed down to that value.  On Gnutella, the standard is TTL=4, so you cannot set a value lower than that.
ja: 広域送信するメッセージに許可する最大 TTL です。この値より大きい TTL を持つ検索クエリーが来た場合、この値へ切り下げられます。Gnutella での標準は TTL=4 ですので、これより低い値を設定することはできません。

en: The TTL we use in messages we generate.  The default on Gnutella is TTL=4.  If you set it to too large a value, you run the risk of being trimmed down by fellow gtk-gnutella nodes, or kicked out by some other servent.
ja: 生成したメッセージで用いる TTL です。Gnutella ネットワークでの標準の値は 4 です。大きすぎる値を設定した場合、仲間の gtk-gnutella ピアに除外されたり、他のサーバントに弾かれるリスクを負うことになります。

en: Maximum hard TTL limit (hops + TTL) on messages we relay.  This should be greater than the standard TTL=4, because it is also applied to routed-back messages (query hits) that could be re-routed in case a connection is lost.  Standard broadcasted messages have their TTL limited by the maximum TTL you configure, and that limit should be much lower than the value of this parameter.
ja: メッセージを中継する上での固定最大 TTL (ホップ数 + TTL) の上限です。これは標準の TTL=4 より大きくした方が良いでしょう。もし接続が失われた場合に、再び経路情報を与えられるかもしれない、ルートバック・メッセージ (検索クエリーヒット) にも同様に適用されるからです。標準の広域送信メッセージはあなたが設定した最大 TTL によって制限される TTL を持ち、その制限値はこのパラメーターの値より十分小さくなっている必要があります。

en: For development use: debug level.
ja: 開発用: デバッグレベルです。

en: Debug level for banning code.
ja: 禁止処理コードのデバッグレベルです。

en: If not zero, periodic messages show the used CPU time.
ja: 0 でない場合は、利用 CPU 時間が定期的に表示されます。

en: Debug level for download mesh management.
ja: ダウンロード・メッシュ管理のデバッグレベルです。

en: Debug level for Gnutella messages.
ja: Gnutella メッセージのデバッグレベルです。

en: Debug level for file sharing code.
ja: ファイル共有コードのデバッグレベルです。

en: Debug level for Gnutella nodes.
ja: Gnutella ピアのデバッグレベルです。

en: Debug level for sockets.
ja: ソケットのデバッグレベルです。

en: Debug level for bootstrapping into the network.
ja: ネットワークへのブートストラップのデバッグレベルです。

en: Debug level for HTTP code.
ja: HTTP コードのデバッグレベルです。

en: Debug level for downloads.
ja: ダウンロードのデバッグレベルです。

en: Debug level for fileinfo.
ja: ファイル情報のデバッグレベルです。

en: Debug level for uploads.
ja: アップロードのデバッグレベルです。

en: Debug level for code shared between gui and core.
ja: GUI とコアの間で共有されるコードのデバッグレベルです。

en: Verbosity of URL handling related debug messages.
ja: URL ハンドリング関連のデバッグメッセージの冗長度です。

en: Debug level for dynamic query hit routing.
ja: 動的検索クエリーヒット経路制御のデバッグレベルです。

en: Debug level for dynamic queries.
ja: 動的検索クエリーのデバッグレベルです。

en: Debug level for vendor messages.
ja: ベンダーメッセージのデバッグレベルです。

en: Debug level for queries.
ja: 検索クエリーのデバッグレベルです。

en: Debug level for searches and search results management.
ja: 検索と検索結果管理のデバッグレベルです。

en: Debug level for the UDP traffic layer.
ja: UDP トラフィックレイヤのデバッグレベルです。

en: Debug level for the Query Routing Protocol.
ja: 検索クエリー経路制御プロトコル (QRP) のデバッグレベルです。

en: Debug level for message routing.
ja: メッセージ経路制御のデバッグレベルです。

en: Debug level for GGEP.
ja: GGEP のデバッグレベルです。

en: Debug level for pong caching.
ja: Pong キャッシュのデバッグレベルです。

en: Debug level for HSEP.
ja: HSEP のデバッグレベルです。

en: Debug level for TLS.
ja: TLS のデバッグレベルです。

en: Debug level for PARQ.
ja: PARQ のデバッグレベルです。

en: If set, PARQ will calculate its ETA and retry times more optimistically. If not set PARQ will calculate using a worst case scenario.  The default is to be optimistic.
ja: 有効にすると PARQ は自身の完了予定時間 (ETA) を計算してより楽観的な時間を再び試します。無効にすると最悪の場合を想定して計算します。標準では前者になっています。

en: Maximum size in bytes of an upload which PARQ shall not queue and is always allowed to continue. However, if a client requests small chunks over and over the chunk sizes previously requested and uploaded are also counted.  If the size requested is greater than the threshold then, and only then, we look at the theoretical time it would take to serve the whole amount to see whether we can still bypass queuing. Set to 0 to disable this size-based bypassing feature and only rely on time-based bypassing.
ja: PARQ がキューに入れさせずに常に続行を許す、アップロードの最大バイト数です。ですがクライアントが小さなチャンクを何度も要求してくるようなら、以前に要求されたりアップロードされたチャンクの大きさも数えられてしまいます。要求されている大きさが設定した閾値より大きいなら、その時には、ただその時にだけ、キューに入れるのを迂回させることがまだ可能かどうかを確認するために、全てアップロードするのにかかる理論上の時間を見ます。

en: When an upload is expected to take less than this setting in seconds, PARQ will be instructed to not queue the upload. This check is done AFTER the file size-based bypassing. Set to 0 to disable this time-based bypassing feature.
ja: アップロードがこの設定 (秒) よりも短くなると思われる場合は、PAQR に対してそのアップロードをキューに入れないようにさせます。このチェックはファイルの大きさを基にする迂回処理の「後に」なされます。この時間を基にする迂回措置を無効にするには 0 を設定して下さい。

en: For development use: don't add new hosts to the host cache.
ja: 開発用: 新規ホストをホストキャッシュへ追加しません。

en: Enable bandwidth limitation for incoming HTTP traffic.
ja: ピア内への HTTP トラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable bandwidth limitation for outgoing HTTP traffic.
ja: ピア外への HTTP トラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet traffic.
ja: ピア内への Gnet トラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet leaf traffic.
ja: ピア内への Gnet リーフトラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet traffic.
ja: ピア外への Gnet トラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet leaf traffic.
ja: ピア外への Gnet リーフトラフィックの帯域幅を制限します。

en: Enable dynamic upload slots allocation.
ja: アップロードスロットの動的割当を有効にします。

en: Allow HTTP and Gnutella to grab whatever bandwidth the other is not using.  If FALSE, unused bandwidth is lost.
ja: 使用されていない何れかの帯域幅を HTTP と Gnutella に取り込む事を許可します。無効にすると、未使用の帯域幅は失われます。

en: Auto clear completed downloads.
ja: 完了したダウンロードを自動消去します。

en: Auto clear failed downloads (HTTP error, failure to resume, write error, etc...).
ja: 失敗したダウンロード (HTTPエラー、再開失敗、書込みエラー、他...) を自動消去します。

en: Auto clear unavailable downloads (connection timeout, push route lost, etc...).
ja: ダウンロード出来ないもの (接続のタイムアウト、PUSH経路喪失、他...) を自動消去します。

en: Auto clear finished downloads
ja: 中断したダウンロードの自動消去

en: Remove downloaded files from the search result.
ja: ダウンロードされたファイルは検索結果から削除します。

en: Enable to use [forced_local_ip] as local ip.
ja: 入力した「強制ローカルIP」をローカルIPアドレスとして使います。

en: Enable to use [forced_local_ip6] as local ip.
ja: 入力した「強制ローカルIPv6」をローカルIPアドレスとして使います。

en: If 'forced_local_ip' is enabled, bind the socket to the forced IP address.
ja: 「強制ローカルIP」を有効にすると、このIPアドレスにソケットをバインドします。

en: If 'forced_local_ip6' is enabled, bind the socket to the forced IP address.
ja: 「強制ローカルIPv6」を有効にすると、このIPアドレスにソケットをバインドします。

en: Try to connect to local networks first.
ja: 最初にローカルネットへの接続を試みます。

en: Check this button if you want to use gtk-gnutella on your Local Area Network. RFC1918 will be ignored.
ja: gtk-gnutella を LAN 上で使用したければ有効にして下さい。RFC1918 は無視されます。

en: Check this button if you want gtk-gnutella to use IP TOS to differentiate interactive, normal and bulk data. This is probably a good idea in most cases, and can particularly help with badly misconfigured hosts, LANs, and ISPs.
ja: 通常のデータ及びバルクデータを相互に区別するために、IP TOS (Type of Service) を使用させたいならこれを有効にして下さい。大半の場合において良い考えでしょう。取り分け、酷い設定をされたホスト、LAN, ISP で有用です。

en: Remove files of aborted downloads from disk.
ja: 中止するダウンロードのファイルをディスクから削除します。

en: Use username and password to authenticate to proxy.
ja: このユーザー名とパスワードをプロキシサーバーの認証に使います。

en: Username for proxy.
ja: プロキシサーバーのユーザー名です。

en: Password for proxy.
ja: プロキシサーバーのパスワードです。

en: Address of the proxy.
ja: プロキシサーバーのアドレスです。

en: Hostname of the proxy.
ja: プロキシサーバーのホスト名です。

en: TCP Port the proxy is listening on.
ja: プロキシサーバーが利用する TCP ポートです。

en: Protocol the proxy uses.
ja: プロキシサーバーが用いるプロトコルです。

en: Network protocols to use.
ja: 使用するネットワークのプロトコルです。

en: Use an IPv6-to-IPv4 Transport Relay Translator asspecified by RFC 3142.
ja: RFC 3142 で定義される IPv6-To-IPv4 転送中継トランスレーターを使用します。

en: The IPv6 address prefix used by the IPv6-to-IPv4 Transport Relay Translator.
ja: IPv6-To-IPv4 転送中継トランスレーターで使用される IPv6 アドレスのプリフィックスです。

en: Current number of hosts in regular node caches.
ja: 通常ピアキャッシュの現在のホスト数です。

en: Current number of hosts in bad node caches.
ja: 不正ピアキャッシュの現在のホスト数です。

en: Maximum number of hosts in the regular node cache.
ja: リーフピアのキャッシュの最大ホスト数です。

en: Maximum number of hosts in the BUSY, UNSTABLE and TIMEOUT lists.
ja: 「使用中」、「不安定」、「タイムアウト」リストの最大ホスト数です。

en: Amount of tolerable messages above hard TTL limit per node. See also MAX_HIGH_TTL_RADIUS
ja: ピア毎の TTL の固定上限を越えるメッセージの許容量です。隣の項目も参照して下さい。

en: Hop radius for counting high TTL limit messages (# hops lower than...). See also MAX_HIGH_TTL_MSG
ja: 高 TTL 制限メッセージ (ホップ数より低い...) を数えるホップの半径です。隣の項目も参照して下さい。

en: Bandwidth limit for incoming HTTP traffic in bytes/sec.
ja: ピア内への HTTP トラフィックの帯域幅の上限です。

en: Bandwidth limit for outgoing HTTP traffic in bytes/sec.
ja: ピア外への HTTP トラフィックの帯域幅の上限です。

en: Bandwidth limit for incoming Gnet traffic in bytes/sec.
ja: ピア内への Gnet トラフィックの帯域幅の上限です。

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet traffic in bytes/sec.
ja: ピア外への Gnet トラフィックの帯域幅の上限です。

en: Bandwidth limit for incoming Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic if the shaper for leaves is enabled.
ja: ピア内への Gnet リーフトラフィックの帯域幅の上限です。ウルトラピアとして動作している時、リーフへの帯域幅の制限が有効にされているのであれば、この帯域幅は通常の HTTP トラフィックから取得されます。

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic, if the shaper for leaves is enabled.
ja: ピア外への Gnet リーフトラフィックの帯域幅の上限です。ウルトラピアとして動作している時、リーフへの帯域幅の制限が有効にされているのであれば、この帯域幅は通常の HTTP トラフィックから取得されます。

en: Maximum size of search queries messages we forward to others  (in bytes).
ja: 他のホストへ転送する検索問い合わせメッセージの大きさの最大値です。 (バイト単位)

en: Maximum size of search queries messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
ja: 許可する検索問い合わせメッセージの最大の大きさです、これを越えると接続を閉じます。(バイト単位)

en: Maximum size of search answers messages we forward to others (in bytes).
ja: 他のサーバントへ転送する検索回答メッセージの最大数です。(バイト単位)

en: Maximum size of search answers messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
ja: 受取りを許可する検索回答メッセージの最大数です、これを越えると接続を閉じます。(バイト単位)

en: Maximum size of unknown messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
ja: 受取りを許可する不明メッセージの最大数です、これを越えると接続を閉じます。(バイト単位)

en: Random factor for the hops field in search packets we send (between 0 and 3 inclusive).
ja: 送信する検索パケットでのホップフィールドのランダム因子です。( 0 から 3 まで)

en: Whether or not to send push requests.  If you are firewalled, gtk-gnutella will never send push requests anyway.  If you don't let gtk-gnutella send pushes, it will not show search results that would require a push.
ja: PUSH リクエストを送るかどうかを表します。いずれにせよ、ファイアウォール内にあるなら PUSH リクエストは送信されません。その場合、PUSH が必要な検索結果は表示されません。

en: Minimum amount of dup messages to enable kicking, per node (also see [min_dup_ratio]).
ja: ピア毎に破棄できる重複メッセージの最小量です。(下の項目も参照して下さい)

en: Minimum ratio of dups on received messages, per node (between 0.00 and 100.00) (also see [min_dup_msg]) Note: the value is stored between 0 (0.0) and 10000 (100.0) in the config file.
ja: ピア毎に受け取られるメッセージ上の最小重複比率 です。( 0.00 と 100.00 の間で指定) (上の項目も参照して下さい) 付記: 設定ファイル config_gnet では 0 (0.0) と 10000 (100.0) の間の値で保管されます。

en: Only files with the given extensions will be shared. The special --all-- extension matches all files, even if they don't have any extension.  Use with care.
ja: 指定した拡張子を持つファイルのみが共有されます。特殊な拡張子 --all-- は、拡張子を持たないファイルにもマッチしてしまいます。注意して使用して下さい。

en: Ignore symbolically linked directories when scanning files to share.
ja: 共有するファイルのスキャン時に、シンボリックリンクされているフォルダを無視します。

en: Ignore symbolically linked regular files when scanning files to share.
ja: 共有するファイルのスキャン時に、シンボリックリンクされているファイルを無視します。

en: Store incomplete files in this directory.
ja: 未完成のファイルをこのフォルダに格納します。

en: Move complete files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or corrupted files, files will be renamed with a trailing .OK
ja: 完成したファイルをこのフォルダに移動します。未完成または破損したファイルを格納するフォルダと「同じ場所」に設定をした場合、ファイルは後ろに .OK を付けられます。

en: Move corrupted, downloaded files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or completed files, files will be renamed with a trailing .BAD
ja: ダウンロードで破損したファイルをこのフォルダへ移動します。未完成または完成したファイルを格納するフォルダと「同じ場所」に設定をした場合、ファイルは後ろに .BAD を付けられます。

en: Directories which contain shared files.
ja: 共有ファイルが含まれるフォルダです。

en: List of networks considered local.  This is a list of IP addresses, separated by ';'.  The IP address can be given out fully, as in 192.168.0.1, or be optionally followed by '/' and a network mask prefix length. For instance, 192.168.0.1/24 would represent the whole 192.168.0.* network.
ja: ローカルと考えられるネットワークを一覧表示します。これは「;」で区切られる IP アドレスの一覧です。IP アドレスは 192.168.0.1 のように表されたり、「/」の後に続く任意のネットワークマスクの範囲が加えられて表されたりします (詳しくは「CIDR」を参照のこと)。例えば、192.168.0.1/24 は 192.168.0.* の全てのネットワークを表します。

en: Total number of completed downloads in this session.
ja: このセッションでのダウンロード完了総数です。

en: Number of running uploads.
ja: 実行中のアップロード数です。

en: Number of quick uploads currently running.
ja: 現在実行している簡易アップロードの数です。

en: Number of registered (pending) uploads.
ja: 登録済 (未確定) のアップロード数です。

en: Total number of completed uploads in this session.
ja: このセッションでのアップロード完了総数です。

en: Global Unique IDentifier of this node.
ja: このピア個別の識別子 (GUID) です。

en: Kademlia Unique IDentifier of this node in the DHT.
ja: 分散ハッシュツリー (DHT) におけるこのピア個別の Kademlia 識別子 (KUID) です。

en: Whether or not to use swarming (recommended = YES).
ja: 多元ダウンロードを利用するかどうかを選択します。(有効にする事を推奨します)

en: Whether or not to launch competing downloads when swarming and there are many sources available with a few chunks left.
ja: 多元ダウンロードを行っていて、残っている僅かなチャンクに対して多数の送信元が利用可能な場合、競合するダウンロードを実行するかどうかを選択します。

en: Minimum chunk size when swarming.  This is only a hint as gtk-gnutella will download less if you only have a few bytes to get for a file...
ja: 多元ダウンロードする時の最小チャンクサイズです。これはあるファイルを取得するのにほんの僅かばかりのバイトで済む、より少ないダウンロードをする時にのみ有用です...

en: Maximum chunk size when swarming.
ja: 多元ダウンロードする時の最大チャンクサイズです。

en: Whether or not to automatically queue search results that match a file in the download queue.
ja: ダウンロード待機列にあるファイルにマッチするものを、検索結果から自動的に待ち列に入れるかどうかを選択します。

en: Whether or not to automatically feed the download mesh with data gathered from the query hits that flow through our node. This looks for new entries for files we are sharing or already have in our mesh.
ja: ピアを通過して行く検索クエリーヒットからはデータが集められます、このデータをダウンロードメッシュへ給付するかどうかを選択して下さい。これは共有しているファイルや、すでにメッシュにあるファイルの新規項目を参照します。

en: When enabled, SHA1s must match. Otherwise, name and size will be sufficient.
ja: 有効にすると、必ず SHA1 でマッチ処理を行います。無効にすると、名前と大きさでマッチ処理を行います。

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, TCP-wise.
ja: 現在、TCP に関してファイアウォール内にあります。

en: Whether gtk-gnutella thinks it's connected to the Internet.
ja: インターネットに接続しています。

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, UDP-wise.
ja: 現在、UDP に関してファイアウォール内にあります。

en: Whether gtk-gnutella determined it could receive solicited UDP.
ja: UDP によるリクエストを受信できます。

en: Remove unnecessary ballast from query string before processing or forwarding them. Reduces traffic at the cost of little CPU time.
ja: 検索クエリー文字列を処理したり転送したりする前に、不必要な部分を取り除きます。CPU タイムを少々使いますが、トラフィックを減らします。

en: Also use sources that don't provide a SHA1 value for the first chunk of a file. This dramatically reduces the 'No URN on server' messages, but may result in overlap problems later if the first chunk was actually from a different file. Use with caution.
ja: ファイルの最初のチャンクに対する SHA1 値を提供しない送信元も使用します。これは「相手側に URN がありません」というメッセージを激減させますが、最初のチャンクが実際は異なるファイルからのものであった場合、後にオーバーラップの問題を起こすかもしれません。注意して使用して下さい。

en: Whether gtk-gnutella is currently rebuilding its library in the background.
ja: gtk-gnutella のライブラリーを再構築しています。

en: Whether gtk-gnutella is currently computing SHA1 of shared files in the background.
ja: 共有ファイルの SHA1 を算出しています。

en: Whether gtk-gnutella is currently verifying SHA1 of downloaded files in the background.
ja: ダウンロードされたファイルの SHA1 を検証しています。

en: Whether gtk-gnutella is currently moving files across filesystems or simply copying in the background.
ja: 異なるファイルシステム間でのファイル移動 (あるいはコピー) を行っています。

en: If active, only compressed incoming connections are allowed after the minimum number of connections has been established. Always allows for one non-compressed connection.
ja: 有効にした場合、最小限の接続が確立した後にピア内への圧縮された接続のみが許可されます。圧縮をかけない転送は常に許可されます。

en: If deactivated, only uploads and downloads will continue. All Gnet connections are disabled/terminated.
ja: 無効にすると、アップロードとダウンロードのみが継続します。全ての Gnutella ネットワークの接続は不可能となり切断されます。

en: Whether gtk-gnutella should make sure the server confirms the URN of the file we're requesting when it is known locally and a traditional request by name is used (i.e. gtk-gnutella is not issuing a /uri-res/N2R? request).  When set, it supersedes the optimistic first chunk setting.
ja: ローカルに知られていて、かつ名前による従来のリクエストが使用される (つまり /uri-res/N2R? リクエストを発行していない) 場合、要求しているファイルの URN の確認を相手側に取るべきかどうかを選択します。有効にした場合、設定「最初のチャンクを大目に見る」に取って代わることになります。

en: Whether gtk-gnutella should make sure the server gives us back a non-empty identifying token.
ja: 相手側が返す空ではない識別字句を確認するかどうかを選択します。

en: Maximum amount of Ultrapeers we should connect to as a leaf.
ja: リーフとして接続するウルトラピアの最大数です。

en: To connect more quickly, gtk-gnutella will allow up to this many connections to be active while trying to fill up the connection slots.
ja: より素早く接続するため、接続ソケットを一杯にする間にこの数の接続を有効にするようにします。

en: What to do with files that will be ignored for downloading.
ja: 無視するファイルの表示方法です。

en: The peer mode you want to operate as for gtk-gnutella.  When auto is selected, gtk-gnutella will start as a leaf node and may be promoted to an ultra node if bandwidth and uptime permits, provided that you are not firewalled.
ja: gtk-gnutella に関して作動させたいピアモードです。「自動」が選ばれた場合、リーフピアとして動作を開始しますが、十分な帯域幅と稼動時間がありファイアウォール内に無ければ、ウルトラピアになる事を促されます。

en: Current peer mode for gtk-gnutella.
ja: gtk-gnutella の現在のピアモードです。

en: How many file descriptors this process can open.
ja: このプロセスが開けるファイル記述子の数です。

en: How much physical memory is available.
ja: 利用可能な物理メモリ量です。

en: How many downloads are currently held in the queue.
ja: 現在待機中のダウンロード数です。

en: How many downloads are currently running (downloading / connecting).
ja: 現在実行中 (ダウンロード中/接続中) のダウンロード数です。

en: How many downloads are currently active.
ja: 現在動作中のダウンロード数です。

en: How many downloads are currently actively queued.
ja: 現在動作状態にある待機中のダウンロード数です。

en: How many downloads are currently passively queued.
ja: 現在受動状態にある待機中のダウンロード数です。

en: How many fileinfo do we have.
ja: ファイル情報の数です。

en: How many fileinfo with sources do we have.
ja: 送信元のあるファイル情報の数です。

en: How many queued downloads are currently responsive (remote servent answering requests).
ja: 現在待機中のダウンロードが、どれくらい即応的(遠隔サーバントの回答リクエスト)かを表します。

en: Amount of bytes downloaded so far, HTTP headers notwithstanding.
ja: これまでにダウンロードしたバイト数、HTTP へッダは除外されます。

en: Amount of bytes uploaded so far, HTTP headers notwithstanding.
ja: これまでにアップロードしたバイト数、HTTP へッダは除外されます。

en: Whether gtk-gnutella should serve partial files whilst they are still incompletely downloaded.  Recommended for network's health unless you already share many files, in which case it does no harm to leave it in, but will not matter as much.
ja: 未だにダウンロード完了していないファイルを、部分ファイルとして供給するかどうかを選択します。すでに多数のファイルを共有していない限り、ネットワークへの負担を軽減するためにもこれを推奨します。多数のファイルを共有している場合、そのままにしておいても有害ではありませんが、あまり意味を為さないでしょう。

en: When partial file sharing (PFSP) is enabled, gtk-gnutella will strive to download chunks in a random order, to maximize the spreading of the file in the network.  However, this makes auditing (file type, pre-viewing, etc...) of the file impossible. This field sets the size in bytes of the first chunk of data that should be continuously downloaded at the beginning of the file.  Don't set it too large.
ja: 部分ファイル共有プロトコル (PFSP - Partial File Sharing Protocol ) が使用されると、順序に捕らわれずにチャンクをダウンロードしたり、ネットワーク内でのファイルの取得範囲を最大化されるようになります。しかし、これはファイルの監視(ファイルタイプ、プレビュー等)を不可能にしてしまいます。ここには、ファイルの先頭で連続してダウンロードされるデータの最初のチャンクの大きさをバイトで設定して下さい。大き過ぎる値は設定しないで下さい。

en: When partial file sharing (PFSP) is enabled, gtk-gnutella will not share partial files below this filesize. Don't set it too large.
ja: 部分ファイル共有 (PFSP) を有効にしている場合に、このファイルサイズ以下の部分ファイルを共有させません。大きすぎる値を指定しないようお願いします。

en: Number of crawler visits during this session.
ja: このセッション中に訪れたクロウラーの数です。

en: Number of UDP crawler visits during this session.
ja: このセッション中に訪れた UDP クロウラーの数です。

en: Whether the clock of this host is kept accurate via NTP. When set, the computed clock skew is ignored. Normally, gtk-gnutella automatically determines whether you are running NTP locally, but it won't be able to determine whether your host is kept synchronized by regular calls to ntpdate, for instance.
ja: このホストの時刻を NTP 経由で正確に保つかどうかを選択します。これが設定されると、算出された時間のずれは無視されます。通常、gtk-gnutella はあなたのマシンで NTP が動作しているかどうかを自動的に判別しますが、例えばあなたのホストが ntpdate への定期的な呼出しで同期を取り続けているかどうかは判別されません。

en: Whether a running NTP daemon was detected locally.
ja: ローカルで実行している NTP デーモンが検出されたかどうかを表します。

en: The signed clock skew of this host compared to absolute time. Adding this skew to the host clock should give the true time.
ja: 表示されているこのホストの時間のずれは、GMT と比較されたものです。ホストのクロックにこのずれが加えられたものが実時間となります。

en: Whether gtk-gnutella should keep track of the IP of unstable servents it encounters, preventing further connections attempts to/from them.
ja: 不安定なサーバントに遭遇して、それらへ/からの一層の接続の試みを妨げる場合、その IP の記録を保存しておくかどうかを選択します。

en: Whether gtk-gnutella should determine the servent types (as identified by their vendor string) that are unstable, preventing further connections to/from them.  This only works when gtk-gnutella already keeps track of unstable IP addresses.
ja: 不安定で、それらへ/からの一層の接続を妨げるサーバントの種類 (ベンダー文字列で識別されます) を検知するかどうかを選択します。これは gtk-gnutella が不安定な IP アドレスの記録を既に保持している場合にのみ有効です。

en: Whether gtk-gnutella should automatically remove the file whenever it gets a resuming mismatch and retry from scratch. Until Tiger Tree Hashes are widespread, this is the easiest option.
ja: ダウンロードの再開時にデータが一致しなかったり、始めから再ダウンロードしようとする時は、常にファイルを自動的に削除するようにします。TigerTreeハッシュが普及するまではこれが最も安全な選択枝となります。

en: The amount of bytes which gtk-gnutella will strip off the already downloaded bytes after a resuming mismatch, in the hope that only this amount was corrupted, preventing proper resuming. Most of the time, a resuming mismatch indicates bad data on the server, but if the already downloaded data is bad then backing out some of it may allow us to recover from the problem.
ja: ミスマッチをリジュームした後、既にダウンロードしているバイトを削り落とす量です。壊れたものだけが削られるよう望みますが、適切なリジュームを邪魔するかもしれません。大抵の場合、ミスマッチをリジュームするというのはサーバー上の不正データを指しますが、既にダウンロードされたデータが不正だった場合、これらを取り除く事は問題からの修復の手助けになります。

en: The hostname of the server that can be used by downloaders to find the IP address via a DNS resolution.  If you have a dynamic IP address coupled with a dynamic DNS service, then this is valuable to downloaders: they may find your node even after a few rotations of your IP address.
ja: このサーバーのホスト名です。これはダウンローダーが DNS での名前解決を通して IP アドレスを見つけるために使用されます。動的 DNS サービスと動的 IP アドレスを組で使用しているなら、これはダウンローダーにとって価値があります。ダウンローダーはあなたの IP アドレスが少し変更されていても、あなたのピアを見つけ出すでしょう。

en: Whether gtk-gnutella should advertise the hostname of your server to downloaders and in query hits.
ja: あなたのサーバーのホスト名を、ダウンローダーや検索クエリーヒットで知らせます。

en: Percentage of the number of connections we should reserve for gtk-gnutella nodes.
ja: gtk-gnutella ピア用に予約する接続数の割合です。

en: Maximum percentage of slots a vendor can occupy.
ja: 他のベンダーが占有できるスロットの最大割合です。

en: Size of the RX socket buffer to be used for downloads, in kibibytes. If you wish to avoid Gnutella downloads using up all your bandwidth, set it to a low value (default is 64K, which is fine). If you don't mind sucking up all the available bandwidth, increasing your connection latency, set it to a greater value. Remember: the smaller the value, the more you will be able to precisely control the incoming rate.
ja: ダウンロードに使用されるRX(受信)ソケットバッファの大きさをキロバイトで指定します。Gnutellaネットワークが全ての帯域幅を使いきってしまうのを避けたければ、低い値 (標準では 64 キロバイトで、これが良好です) に設定してください。利用可能な帯域幅を全て使いきっても構わないのでしたら、接続遅延時間を長くしながら、この値を大きくしてください。この値を低くすればする程、受信速度をより正確に管理できるようになります。

en: Size of the RX socket buffer to be used for nodes, in kbytes. The lower the value, the faster the remote end will flow-control at the TCP/IP level if you don't read quickly enough, which would be the case if you limit the incoming bandwidth.
ja: ピアに使用される受信ソケットバッファの大きさをキロバイトで表します。速読しないのなら、この値を低くすればする程、遠隔到達点の TCP/IP レベルでのフロー制御の速度が向上します。(ピア内への帯域幅を制限するとそのようになります)

en: Size of the TX socket buffer to be used for uploads, in kibibytes.
ja: アップロードに使用されるTX(送信)ソケットバッファの大きさをキロバイトで指定します。

en: Average recent latency between the sending of the HTTP request and the reception of the reply from the remote server, in msecs.
ja: HTTP リクエストの送信と遠隔サーバーからの受付け応答の間の最近の待ち時間の平均値をミリ秒で表します。

en: Last time at which we performed the ultrapeer requirement checks.
ja: ウルトラピアの要件確認を行った最後の日時です。

en: Last time an automatic switch between ultra and leaf mode occurred.
ja: ウルトラピアおよびリーフモードが自動的に切り替えられた最後の日時です。

en: Whether we meet the sufficient average uptime requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要な平均稼動時間が十分であるかどうかを表します。

en: Whether we meet the sufficient average IP address uptime requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要な IP アドレスの平均稼動時間が十分であるかどうかを表します。

en: Whether we meet the sufficient node uptime requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要なピア稼動時間が十分であるかどうかを表します。

en: Whether we meet the non-firewalled requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要な、ファイアウォールの外にあるかどうかを表します。

en: Whether we meet the minimum amount of peer connections requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要なピア接続の最小数を満たしているかどうかを表します。

en: Whether we meet the amount of file descriptor requirement to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要なファイル記述子の数を満たしているかどうかを表します。

en: Whether we meet the memory requirements to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要なメモリがあるかどうかを表します。

en: Whether we meet the bandwidth requirements to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要な帯域幅があるのかどうかを表します。

en: Whether we meet the UDP requirements to become an Ultra node.
ja: ウルトラピアになるのに必要なUDPサポートがあるかどうかを表します。

en: Size of the search queue holding the locally generated queries before they are sent on a given connection.  When full, the oldest query is dropped without being sent.  Set it so that it is slightly larger than the amount of opened searches.
ja: あなたのピアで生成された検索クエリーが現在の接続で送信されるまでの検索キューの大きさです。一杯になると最も古い検索クエリーは送信されずに破棄されます。現在行っている検索の数より少しだけ大きくなるように設定して下さい。

en: Minimum amount of seconds between two consecutive queries sent to a given connection (for locally generated queries only!). The larger the value, the less negative impact it has on the network.
ja: 現在の接続に送信される、二つの連続する検索クエリー間の最短秒です (あなたのピアで生成された検索クエリーだけです！)。値を大きくするのに伴い、ネットワークへの負の影響は小さくなります。

en: Whether connection to gtk-gnutella via the 'shell' control interface should be allowed.
ja: 「シェル」制御インターフェイス経由で gtk-gnutella への接続を行います。

en: Amount of seconds until an idle remote shell session gets disconnected. If set to zero, no timeout occurs.
ja: アイドル状態にある遠隔シェルのセッションを切断するまでの秒数です。0に設定すると、タイムアウトは発生しません。

en: Amount of seconds to leave 'dead' entries around so that they can still be displayed by the GUI along with the termination status.
ja: GUI が終了ステータスと共に「遺棄」エントリーを今まで通り表示できるように、このエントリーをそのまま残して置く秒数です。

en: Whether gtk-gnutella should actively monitor query strings by TTL and hop count and drop duplicates.  Only applies when not running as a leaf node, and only for queries with hop count > 0, i.e. not from our immediate neighbor.  Dropped queries will be accounted for in the 'Message throttle' counter.
ja: TTL (Time-To-Live) およびホップを数えたり、重複を破棄する事で、検索クエリーを頻繁にチェックします。これはリーフモードとして動作しておらず、ホップ数が 0 より大きい検索クエリーにのみ適用されます。つまり、すぐ近くにあるピアから来る検索クエリーには適用されません。破棄された検索クエリーは「メッセージスロットル」カウンターに数えられます。

en: Half the duration during which gtk-gnutella should remember the recently relayed queries by TTL and hop count.  The default value of 5 should be just fine, but you can experiment with different settings if you want.  The higher it is set, the more likely you are to drop legitimate queries, so be careful.
ja: TTL やホップ数で中継した最近の検索クエリーを半減するまで留めておく期間です。標準の値 5 が丁度良いですが、望むなら異なる設定で実験することもできます。値を高くすると正規の検索クエリーを破棄し易くなるので、注意するようにして下さい。

en: The minimum amount of seconds to enforce between two identical queries from leaf nodes.  If the requery too early, it is dropped and accounted for in the 'Message throttle' counter.  Too frequent requeries are harmful for the network, yet we must allow some amount of requerying given the dynamic nature of Gnutella connections.  You can't disable this checking, but you can lower the constraint significantly. Deviations from the default of 1700 have exponential effects on the network traffic.
ja: リーフから来る二つの同じ検索クエリーを Gnutella ネットワークにかけるまでの最短秒数です。指定した秒数の前に検索クエリーが再送されて来た場合、これは破棄され「メッセージスロットル」カウンター数えられます。あまり頻繁に検索クエリーが再発行されるのはネットワークにとって有害ですが、Gnutella 接続の動的な性質上、一定量は許可する必要があります。これを無効にする事はできませんが、常識の範囲内でこの秒数を短くする事はできます。標準の 1700 から外れるにつれ、ネットワークのトラフィックに指数関数的な影響を及ぼします。

en: Time at which we started the last scan of the library.
ja: ライブラリーのスキャンを最後に開始した時間です。

en: Time at which the last scan of the library finished.
ja: ライブラリーのスキャンが最後に完了した時間です。

en: The number of seconds the last scan of the library took.
ja: 最後のライブラリーのスキャンに掛かった秒数です。

en: Time at which we started shared file indexing.
ja: 共有ファイルの索引作成を開始した時間です。

en: Time spent indexing shared files.
ja: 共有ファイルの索引作成に費やした時間です。

en: Memory used by the QRP tables
ja: QRP テーブルが使用するメモリです。

en: Time at which we started query routing table generation.
ja: 検索クエリー経路制御テーブルの生成を開始した時間です。

en: Time spent computing the QRP table, in seconds.
ja: QRP を算出するのに費やした時間を秒で表します。

en: Time at which we started computing our QRP patch.
ja: QRP パッチの算出を開始した時間です。

en: Time spent computing the QRP table patch, in seconds.
ja: QRP テーブルパッチの算出に費やした時間を秒で表します。

en: Query routing table generation number.
ja: 検索クエリー経路制御テーブルの生成番号です。

en: Amount of slots used by our QRP table.
ja: QRP テーブルが使用するスロットの数です。

en: Amount of slots filled within our QRP table.
ja: QRP テーブルが使用しているスロットの数です。

en: Percentage of slots filled within our QRP table.
ja: QRP テーブルが使用しているスロットの割合です。

en: Percentage of hashing conflicts whilst inserting data in our QRP table.
ja: QRP テーブルにデータを挿入する間に起ったハッシュの競合割合です。

en: Amount of hashed keywords in our QRP table.
ja: QRP テーブル中のハッシュキーワードの数です。

en: Total raw size of the QRP table patch, in bytes.
ja: QRP テーブルパッチのそのままの総合サイズをバイトで表します。

en: Final QRP table patch length, after possible compression.
ja: 可能な圧縮が終わった後の、最終的な QRP テーブルパッチの長さです。

en: QRP table patch compression ratio, in percent, 0 means none.
ja: QRP テーブルパッチの圧縮比率を割合で表します。0 は非圧縮を意味します。

en: Indicates that gtk-gnutella will expire in that many days.
ja: gtk-gnutella が古すぎて期限切れになってからかなりの日数が経過しています。

en: When set, gtk-gnutella is running short on file descriptors, but normal operations are still possible. The condition automatically clears itself after 10 minutes without any more shortage.
ja: gtk-gnutella を動作し続けるのに必要なファイル記述子が不足していますが、通常の操作は已然として可能です。これ以上の不足がない場合は、10 分経過後にこの状態自体を自動的にクリアします。

en: When set, gtk-gnutella has run out of file descriptors, and operations are necessarily degraded, if not impossible. The condition automatically clears itself after 10 minutes past the last occurrence.
ja: gtk-gnutella がファイル記述子を使いきっていますので、無理でなければ、操作のグレードを下げる必要があります。最後に発生してから 10 分経過後に、この状態自体を自動的にクリアします。

en: If set, spaces in filenames are replaced with underscores.
ja: 有効にすると、ファイル名の空白が下線で置き換えられます。

en: If set, meta shell characters in filenames are replaced with underscores. (This must also be enabled for FAT partitions.)
ja: 有効にすると、ファイル名のメタシェル文字は下線で置き換えられます。(これはFAT区画に対しても有効になってしまいます。)

en: If set, gtk-gnutella will, upon startup, sanitize filenames by converting spaces and/or evil characters in them, according to your settings, on existing filenames in your temporary downloading directory. By default, the above settings apply only on newly created entries, not existing ones.
ja: 有効にすると、起動時にファイル名の空白や有害な文字を変換する事でファイル名の正常化を行います。これはあなたが設定したダウンロードフォルダにあるファイルに対して行われます。標準では、上の設定は既に存在するファイルではなく新規に作成された項目にのみ適用されます。

en: If set, all outgoing connections are tunneled over TLS.
ja: 有効にすると、全ての外部接続は TLS 上を通過していきます。

en: If not set, support for Gnutella connection compression is disabled.
ja: 無効にすると、圧縮 Gnutella 接続へは対応しなくなります。

en: Whether UDP shall be used in complement to TCP.  When set, gtk-gnutella will also listen for UDP traffic on the same port as the one configured for TCP and process incoming Gnutella traffic in almost the same way as if it was received via TCP.  It is safe to leave this set, which is the default behavior.
ja: TCP の補間に UDP を使用します。有効にすると、TCP に設定されたものと同じポートで UDP トラフィックも利用するようになり、まるで TCP 経由で受信したかのように、ほぼ同じやり方で内部 Gnutella トラフィックを処理するようになります。これは標準の振る舞いですので、そのままに設定しておいても安全です。

en: Whether gtk-gnutella should honor the request for out-of-band delivery of query hits via UDP, provided UDP support is enabled.  It should not be necessary to add a port forwarding to enable this as your node will be the origin of the UDP traffic and can therefore receive replies sent to the transient UDP port opened by a masquerading firewall.  It is enabled by default because it is deemed safe, as your node controls the bulk of the emitted traffic and honors the bandwidth limitations.
ja: UDP サポートが有効にされた場合、gtk-gnutella が UDP 経由の検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送の要求をします。あなたのノードが UDP トラフィックの起元になってしまうので、これを有効にするために転送ポートの追加が必要になるべきではありません。したがって、仮装ファイアウォールによって開けられた一時的な UDP ポートへ送信された返答を受信することができます。あなたのピアが発生するトラフィックの大半を管理できて、帯域幅の制限を遵守する限り安全だと思われるため、標準では有効になります。

en: Whether gtk-gnutella should send queries requesting out-of-band delivery of query hits via UDP.  The setting is ignored if you seem to be UDP-firewalled, i.e. cannot receive unsolicited UDP traffic.  You need to enable UDP support first.  This can cause the reception of vast quantities of UDP replies, so you may choose to disable this feature.  If disabled, your hits will travel through the Gnutella network and can be dropped by any flow-controlled relaying node, limiting the results you can get.
ja: UDP 経由で検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送を要求しながら検索クエリーを送信します。この設定は UDP がファイアウォールで遮られている場合には無視されます、つまり要望のない UDP トラフィックは受信できません。まず UDP へ対応する事が必要になります。これは大量の UDP の返答を受け付けてしまいかねませんので、この機能を無効にしても構いません。これを無効にすると、あなたのヒットは Gnutella ネットワークを通り抜けるようになり、あなたが得られる結果を制限しならが、フロー調整する中継ピアに破棄されます。

en: Whether gtk-gnutella should, when running as ultrapeer, act as proxy for leaf queries that are not requesting OOB delivery of query hits: gtk-gnutella will claim the hits from the remote nodes and forward the hits to the proper leaf.  This is very beneficial for the leaves, but can cause huge bursts of UDP traffic coming back to you.  If you disable it all ultrapeers connected to you will have to relay the hits, possibly dropping other query messages and lowering the efficiency of the search network.
ja: ウルトラピアとして動作している時に、検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送を要求していないリーフ検索クエリーに対してプロキシサーバーとして振る舞います: gtk-gnutella は遠隔ピアからのヒットを催促して、適切なリーフに転送します。これは各リーフに対して有利に働きますが、あなたのウルトラピアに折り返される UDP トラフィックの大渋滞を引き起こす可能性があります。これを無効にすると、あなたに接続している全てのウルトラピアがこのヒットを中継しなければいけなくなり、その他の問合わせメッセージを破棄して検索ネットワークの効率を下げてしまうかもしれません。

en: Whether uploads are frequently stalling, indicating that the bandwidth is saturated.  Avoid running as an ultra-node under those conditions.
ja: アップロードが頻繁に停滞しており、帯域幅が飽和している事を表します。このような条件下ではウルトラピアとして使用するのを避けてください。

en: If set to TRUE, SO_LINGER is used for sockets.
ja: 有効にすると、ソケットに SO_LINGER が使用されます。

en: See the man page for tcp(7). This feature typically only available on Linux systems.
ja: tcp(7) のマニュアルをご覧ください。この機能は一般的に Linux システムでのみ利用可能です。

en: If TRUE, other hosts can request a complete list of all shared files.
ja: 有効にすると、他のホストがあなたの全共有ファイルの完全なリストをリクエストできるようになります。

en: Number of HTML browsing requests received in this session.
ja: このセッション中に受信した HTML 参照リクエストの回数です。

en: Number of HTML browsing requests fully served in this session.
ja: このセッション中に完全に送信された HTML 参照リクエストの回数です。

en: Number of Gnutella browsing requests received in this session.
ja: このセッション中に受信した Gnutella 参照リクエストの回数です。

en: Number of Gnutella browsing requests fully served in this session.
ja: このセッション中に完全に送信された Gnutella 参照リクエストの回数です。

en: The average CPU usage indicates overloading, so gtk-gnutella is reducing the amount of non-critical processing it is performing. Note that the overloading can result from gtk-gnutella not getting enough CPU time because another process is competing for the CPU. Whilst the overloading condition persists, GUI refreshing is reduced and background tasks (SHA1 computation, file moving) are slowed down.
ja: CPU の平均使用率が高負荷状態を示していますので、Gtk-Gnutella が実行中の処理のうち特に重要ではないものを減らしています。この高負荷は他のプロセスと CPU を奪い合っているために、十分な CPU 時間を得られないことから生じています。高負荷状態が解消されない限り GUI の更新頻度は減らされ、背後で行われているタスク (SHA1 の算出やファイルの移動) には遅延が生じます。

en: Amount of data per downloading source that gtk-gnutella will buffer before writing to disk.  When swarming from many sources, a larger value will help avoid using too many system calls and should also reduce the fragmentation on the filesystem.  The downside is that it uses more memory per active source.  Use 0 to disable all buffering, i.e. have gtk-gnutella write to disk as soon as it receives some data. Increase to maximum value if you have RAM.
ja: Gtk-Gnutella がディスクに書き込む前にバッファに置いておく送信元ごとのデータ量です。多くの送信元から多元ダウンロードを行っている時には、より大きな値を設定することで、システムコールを頻繁に使用するのを避けるのに役立つでしょう、またファイルシステム上のデータの断片化 (フラグメンテーション) を減らすのにも一役買います。この負の側面はアクティブな送信元ごとに、より多くのメモリを使用してしまう事です。全てのバッファ処理を無効にするには 0 を設定して下さい、つまりデータを受け取り次第ディスクに書き込ませます。RAM があるなら最大値まで上げて下さい。

en: When set, all search results from host browsing are dispatched to all opened passive searches.  This is useful if you have different selection filters on your passive searches because it lets you classify files easily, regardless of the origin of the files.
ja: 有効にすると、ホスト参照からの全検索結果が開かれている全ての受動検索に急いで送られます。ファイルの送信元に関わらず簡単に分類させますので、受動検索に関して異なる選別フィルターを使用しているのなら役立ちます。

en: Enable this if all units should be displayed using the metric system with SI prefixes. If disabled, certain units, for example, filesizes will be displayed using the historical base2 convention with binary prefixes.
ja: 有効にすると、全ての単位を SI プリフィックスが付く計測法を使って表示します。無効にした場合、例えばファイルサイズの単位は、バイナリー・プリフィックスが付く旧来の Base2 変換を使用して表示されます。

en: Debug level for Reliable UDP (RUDP) code.
ja: 高信頼性 UDP (RUDP) のデバッグレベルです。

en: Debug level for the Distributed Hash Table (DHT) code.
ja: 分散ハッシュテーブル (DHT) のデバッグレベルです。

en: Debug level for the OOB-proxying of queries.
ja: プロキシ経由のOOBクエリーのデバッグレベルです。

en: If set gtk-gnutella also listens on a local (unix domain) socket which is located in ~/.gtk-gnutella/socket.
ja: 有効にすると、~/.gtk-gnutella/socket にあるローカル (Unix ドメイン) ソケットも使うようになります。

en: Don't start more than this number of parallel downloads per file.
ja: 一つのファイルに対してこの数以上のファイルを同時並行してダウンロードしません。

en: If enabled, all received packets are dumped to $GTK_GNUTELLA_DIR/packets_rx.dump.
ja: 有効にすると、受信した全てのパケットを $GTK_GNUTELLA_DIR/packets_rx.dump にダンプします。

en: If enabled, queries are also matched against the directory names which are relative to the shared ones. Further, search results will show these. This is especially useful if the shared filenames are ambiguous or meaningless without knowing the directory names as well. However, be sure the directory names do not expose confidential information. You have to initiate a rescan of the shared files before a change becomes fully effective.
ja: 有効にすると、外からの検索クエリーが共有しているファイルの上位のフォルダ名にもマッチするようになります (検索結果にこれらのフォルダ名も表示されるようになります)。フォルダ名がないと共有しているファイル名の意味が分かりづらかったり、無意味だったりする場合には特に役立つでしょう。ですが、フォルダ名に知られたくない情報が含まれているようでしたらお気を付けください。変更を反映させるには共有ファイルを再スキャンする必要があります。
    
    註: ここで述べられている「上位フォルダ」は、共有対象フォルダに含まれているサブフォルダを指します。

en: Debug level for the shell.
ja: シェルのデバッグレベルです。

en: If larger than zero, no downloads are started.
ja: 0より大きい場合は、ダウンロードを開始しません。

en: Debug level for the search queue.
ja: 検索キューのデバッグレベルです。

en: Debug level for push-proxy code.
ja: PUSHプロキシコードのデバッグレベルです。

en: Number of THEX file requests received in this session.
ja: このセッション中に受信したTHEXファイルリクエストの回数です。

en: Number of THEX file requests fully served in this session.
ja: このセッション中に完全に送信されたTHEX参照リクエストの回数です。

en: Debug level for Tigertree-related code.
ja: TigerTree関連コードのデバッグレベルです。

en: Whether gtk-gnutella is currently computing TTH of shared files in the background.
ja: 共有ファイルのTTHを算出しています。

en: Whether gtk-gnutella is currently verifying the TTH of downloaded files in the background.
ja: ダウンロードされたファイルの TTH を検証しています。

en: Maximum number of results to show in any search.
ja: 検索で表示する検索結果の最大数です。

en: Maximum number of results to show in a browse_host request.
ja: ホスト参照リクエストで表示する最大数です。

en: Date of the latest SVN release.
ja: 最新のSVNリリースの日付です。

en: Revision of the latest SVN release.
ja: 最新のSVNリリースのリビジョンです。

en: Signature of the latest SVN release notification.
ja: 最新のSVNリリース通知の署名です。

en: Maximum number of hosts in the TLS node cache.
ja: TLSピアのキャッシュの最大ホスト数です。

en: Maximum time before removing hosts from the TLS cache.
ja: TLSキャッシュからホストを除外するまでの最長時間です。

en: If set to TRUE the tigertree root hash (TTH) can be discovered on the fly. Otherwise, the TTH is only accepted if provided by the user, for example, by a magnet link.
ja: 有効にすると、即座にTigerTreeルートハッシュ(TTH)が見つけられます。無効にした場合は、例えばマグネットリンクのように、他の利用者から提供された時にのみTTHを受け付けます。

en: Maximum number of hosts in the G2 node cache.
ja: G2ノードのキャッシュの最大ホスト数です。

en: Maximum time before removing hosts from the G2 cache.
ja: G2キャッシュからホストを除外するまでの最長時間です。

en: Debug level for the callout queue.
ja: 呼び出しキューのデバッグレベルです。

en: Debug level for DHT node lookups.
ja: DHT ノード参照処理のデバッグレベルです。

en: Debug level for the DHT user lookup queue.
ja: DHT ユーザー参照キューのデバッグレベルです。

en: Debug level for management of local address cache.
ja: ローカルアドレス・キャッシュ管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level the TCP message queues
ja: TCPメッセージキューのデバッグレベルです。

en: Debug level for the UDP message queue.
ja: UDPメッセージキューのデバッグレベルです。

en: Debug level for the management of the clock accuracy.
ja: クロック精度管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for the firewalled status management.
ja: ファイアウォール状態管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for host management.
ja: ホスト管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for spam detection.
ja: スパム検知機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for lockfile management.
ja: ロックファイル管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for the RX buffer allocator.
ja: 受信バッファ割り当て機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for the virtual memory manager.
ja: 仮想メモリ管理機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for whitelist management.
ja: ホワイトリスト管理機能のデバッグレベルです。

en: Enable bandwidth limitation for outgoing DHT traffic.
ja: ピア外への DHT トラフィックの帯域幅を制限します。

en: Maximum size of the DHT message queue (in bytes).
ja: DHTメッセージキューの最大数です。(バイト単位)

en: Debug level for bandwidth scheduler.
ja: 帯域幅スケジューラー機能のデバッグレベルです。

en: Debug level for version management.
ja: バージョン管理機能のデバッグレベルです。

en: disable
ja: 表示しない

en: by words
ja: 単語に分けて表示

en: by whole query
ja: クエリー全体を表示

en: by router
ja: 隣接ピアからのクエリーを表示

en: TCP & UDP
ja: TCPとUDP

en: TCP only
ja: TCPのみ

en: UDP only
ja: UDPのみ

en: Query Hit
ja: 検索クエリーヒット

en: Icons
ja: アイコンのみ

en: Text
ja: テキストのみ

en: Both (vertical)
ja: 両方 (垂直に並べる)

en: Both (horizontal)
ja: 両方 (水平に並べる)

en: This session
ja: このセッションの間

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 4 hours
ja: 4時間

en: 1 day
ja: 1日

en: 4 days
ja: 4日

en: 1 week
ja: 1週間

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: Search monitor enabled.
ja: あなたのピアを通過する検索クエリーをチェックします。

en: Maximum number of queries visible in search monitor.
ja: 検索モニターに表示する検索クエリーの最大数です。

en: Whether to hide hits that have been considered for auto-downloading based on the SHA1 or your filters.
ja: SHA1 やフィルターを基にした自動ダウンロードと思われるものはヒットしても表示しないようにします。

en: Widths of the columns in the nodes table.
ja: ピア・テーブルの表示欄の幅です。

en: Which columns are visible in the nodes pane.
ja: ピア・ペインでどの欄を表示するのかを指定します。

en: Widths of the columns in the file info table.
ja: ファイル情報テーブルの表示欄の幅です。

en: Visibility of the columns in the file info table.
ja: ファイル情報テーブルの表示可否です。

en: Widths of the columns in the sources table.
ja: 送信元テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the search list on the sidebar.
ja: サイドバーにある検索リストの表示欄の幅です。

en: Which columns are visible in the search results tables.
ja: 検索結果テーブルでどの欄を表示するのかを指定します。

en: Widths of the columns in the search results tables.
ja: 検索結果テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the search stats table.
ja: 検索統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the upload stats table.
ja: アップロード統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Which columns are visible in the upload stats table.
ja: アップロード統計テーブルでどの欄を表示するのかを指定します。

en: Widths of the columns in the uploads table.
ja: アップロード・テーブルの表示欄の幅です。

en: Which columns are visible in the uploads table.
ja: アップロード・テーブルでどの欄を表示するのかを指定します。

en: Widths of the columns in the rules table in the filter dialog.
ja: フィルターダイアログでのルールテーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the filter table in the filter dialog.
ja: フィルターダイアログでの振り分けテーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table.
ja: Gnet パケット統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the Gnet fc ttl stats table.
ja: Gnet フロー制御 TTL の統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the Gnet fc hops stats table.
ja: Gnet フロー制御ホップの統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the Gnet horizon stats table.
ja: Gnet パケット到達領域の統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the Gnet stats drop reasons table.
ja: Gnet メッセージ破棄理由の統計テーブルの表示欄の幅です。

en: Widths of the columns in the hostcache table.
ja: ホストキャッシュ・テーブルの表示欄の幅です。

en: Position and size of the main window.
ja: メインウィンドウの位置と大きさです。

en: Position and size of the filter dialog.
ja: フィルターダイアログの位置と大きさです。

en: Position and size of the preferences dialog.
ja: 環境設定ダイアログの位置と大きさです。

en: Position of the divider in the fileinfo panel.
ja: ファイル情報パネルの分割位置です。

en: Size of the sidebar.
ja: サイドバーの大きさです。

en: Position of the divider in the Gnet stats pane.
ja: Gnutella ネットワーク統計テーブル・ペインの分割位置です。

en: Position of the divider in the search results pane.
ja: 検索結果ペインの分割位置です。

en: Debug level for the gui.
ja: GUI のデバッグレベルです。

en: Size of the filter tree in the filter dialog.
ja: フィルターダイアログ内でのフィルター木の大きさです。

en: Show tabs or search list.
ja: タブあるいは検索一覧を表示します。

en: Display Searchbar.
ja: 検索バーを表示します。

en: Display Sidebar.
ja: サイドバーを表示します。

en: Display Menu.
ja: メニューを表示します。

en: Display statusbar.
ja: ステータスバーを表示します。

en: Display upload statistics in sidebar.
ja: アップロード統計をサイドバーに表示します。

en: Display download statistics in sidebar.
ja: ダウンロード統計をサイドバーに表示します。

en: Display connection statistics in sidebar.
ja: 接続統計をサイドバーに表示します。

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth usage.
ja: ピア内への HTTP トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth usage.
ja: ピア外への HTTP トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth usage.
ja: ピア内への Gnet トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth usage.
ja: ピア外への Gnet トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth usage.
ja: ピア内への Gnet リーフトラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth usage.
ja: ピア外への Gnet リーフトラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Automatically hide leaf bandwidth display when not in ultrapeer mode.
ja: ウルトラピアモードでない場合はリーフ帯域幅を自動的に隠します。

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth average.
ja: ピア内への HTTP トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth average.
ja: ピア外への HTTP トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth average.
ja: ピア内への Gnet トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth average.
ja: ピア外への Gnet トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth average.
ja: ピア内への Gnet リーフトラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth average.
ja: ピア外への Gnet リーフトラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Do a case sensitive sorting.
ja: 大・小文字を区別して並べ替えます。

en: Default sort order for search results.
ja: 検索結果ペインでの標準の並び順です。

en: Default sort column for search results.
ja: 検索結果ペインでの標準の表示欄の並び順です。

en: Discard search results which are considered spam.
ja: スパムと思われる検索結果を破棄します。

en: Discard search results which carry no hashsum.
ja: ハッシュ値の無い検索結果を破棄します。

en: Jump to newly created searches
ja: 新規作成された検索に移動する

en: Collect statistics about searches that go through this node.
ja: このピアを通過して行く検索クエリーに関する統計を取ります。

en: Interval in which the search stats are updated.
ja: 検索ステータスが更新されるまでの時間です。

en: A deletion coefficient, so that small non-significant results can be dropped.  The lower it is, the more search statistics will be kept in memory.
ja: 無用の結果を破棄するための削除係数です。この値が低い程、多くの検索統計がメモリに保持されます。

en: Show confirmation dialog when leaving gtk-gnutella.
ja: gtk-gnutella 終了の際に確認ダイアログを表示します。

en: Show a helpful message when the mouse pointer lingers over a widget.
ja: マウスポインタがウィジットを通過する際に役立つメッセージを表示します。

en: Show a lot more settings to tweak. If you tamper with them be sure to read up on what they are doing.
ja: ハッカーのためにより多くの設定項目を表示します。これらが何をするのかを徹底的に調べてから変更するようにして下さい。

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats.
ja: Gnutella ネットワーク統計で絶対値の代わりに割合を表示します。

en: Show bytes instead of packets in the Gnet stats.
ja: Gnutella ネットワーク統計でパケット数の代わりにバイト数を表示します。

en: Show stats per hops instead of per TTL.
ja: 毎 TTL の代わりに毎ホップでの統計を表示します。

en: Choose source of stats to be displayed.
ja: 表示される統計のソースを選択します。

en: Choose message type for drop reasons.
ja: 破棄の理由を表示するメッセージの種類を選択して下さい。

en: Include Gnutella packet header size to the volume.
ja: ボリュームに Gnutella パケットのヘッダーの大きさを追加します。

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats (drop reasons).
ja: Gnutella ネットワーク統計で絶対値の代わりに割合を表示します。 (メッセージ破棄の原因)

en: Widths of the columns in the Gnet stats general table.
ja: Gnutella ネットワーク統計の一般項目での表示欄の幅です。

en: Auto clear completed uploads.
ja: 完了したアップロードを自動消去します。

en: Auto clear failed uploads.
ja: 失敗したアップロードを自動消去します。

en: Whether the node's uptime should be shown (not all nodes provide this information).
ja: ピアの稼動時間を表示します (全てのピア情報が表示される訳ではありません)。

en: Whether the handshaking version number should be displayed.
ja: ハンドシェーキング・バージョン番号を表示します。

en: Whether detailed traffic information should be shown for the node.  When enabled, it is possible to also customize how much information to display.  When disabled, only TX and RX message counts are displayed, followed by the message queue info.
ja: ピアの詳しいトラフィック情報を表示します。有効にすると、どの情報を表示するかをカスタマイズする事もできるようになります。無効にすると、メッセージキュー情報の後に送信と受信メッセージの回数のみが表示されます。

en: Whether TX traffic compression ratio should be displayed.
ja: 送信トラフィックの圧縮比を表示するかどうかを選択します。

en: Whether RX traffic compression ratio should be displayed.
ja: 受信トラフィックの圧縮比を表示するかどうかを選択します。

en: Whether to display the amount of bytes sent on the TX wire.
ja: 送信ワイヤーで送信されたバイト量を表示するかどうかを選択します。

en: Whether to display the amount of bytes received on the RX wire.
ja: 受信ワイヤーで受信されたバイト量を表示するかどうかを選択します。

en: Whether TX instantaneous transmission speed should be displayed.
ja: 瞬間の送信伝送速度を表示するかどうかを選択します。

en: Whether RX instantaneous transmission speed should be displayed.
ja: 瞬間の受信伝送速度を表意するかどうかを選択します。

en: Whether count of transmitted queries should be displayed.
ja: 伝送した検索クエリーの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of received queries should be displayed.
ja: 受信した検索クエリーの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of transmitted query hits should be displayed.
ja: 伝送した検索クエリーヒットの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of received query hits should be displayed.
ja: 受信した検索クエリーヒットの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of locally generated queries should be displayed.
ja: あなたのピアで生成した検索クエリーの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of local queries pending transmission should be displayed.
ja: あなたのピアで生成して、伝送保留になっている検索クエリーの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of dropped messages on TX should be displayed.
ja: 送信において破棄されたメッセージの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether count of dropped messages on RX should be displayed.
ja: 受信において破棄されたメッセージの数を表示するかどうかを選択します。

en: Whether Query Routing Protocol statistics should be displayed. For a leaf node, this is simply the ratio of queries that generated a hit over the amount of received queries.  For an ultrapeer, it displays the amount of slots in the QRP table, 'g' the generation number, 'f' the fill ratio, 't' the passing threshold and 'e' the efficiency, i.e. the proportion of received queries that are sent to the node after QRP table filtering.
ja: 検索クエリー経路制御プロトコル (QRP) の統計を表示するかどうかを選択します。リーフモードにおいて、これは単に受信した検索クエリーの量を越える検索クエリーヒットの比率です。ウルトラピアにおいては、QRP テーブルでのスロットの数を表示し、「g」は生成数、「f」は充足比率、「t」は通過の閾値、そして「e」は効率です。この効率とは、QRP テーブルのフィルター処理の後にリーフに送信される検索クエリーの受信率です。

en: Whether we should display message counts for duplicate, bad, weird and messages bearing an hostile IP address.
ja: 重複、不正、変なメッセージと有害 IP アドレスが送信するメッセージの回数を表示するかどうかを表します。

en: Whether ping/pong roundtrip times (average and last) should be displayed.  Values shown are in milliseconds.
ja: Ping/Pong の周回時間 (最新の平均値) を表示するかどうかを選択します。値はミリ秒で表されます。

en: Whether we should display the size of the node's library, when it is known to us.
ja: ピアのライブラリーの大きさが明らかになった場合に、それを表示するかどうかを選択します。

en: Whether we should display the amount of files shared by nodes, when that is known to us.
ja: ピアが共有するファイルの数が明らかになった場合に、それを表示するかどうかを選択します。

en: The amount of time in seconds that the GUI should buffer search results as they come in.  This prevents too frequent updates that may cause flickering, but also saves CPU cycles since less redrawing has to occur in the search pane.
ja: GUI が検索結果を内部にバッファしておく秒数です。検索画面での再描画を減らすので、頻繁な更新による画面のちらつきを抑え CPU サイクルも節減します。

en: Expanded stati of the nodes in the treemenu.
ja: ツリーメニューでの拡張されたピアの統計です。

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (pkg). [GTK2]
ja: Gnutella パケット統計テーブルの表示欄の幅です。(パケット単位)

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (byte). [GTK2]
ja: Gnutella パケット統計テーブルの表示欄の幅です。(バイト単位)

en: Configures the appearance of the toolbar.
ja: ツールバーの外見を設定します。

en: The lifetime of a search. If this time is exceeded, the search is stopped.
ja: 検索の有効期限です。この期限が経過すると、検索は打ち切られます。

en: Show a status icon in the system tray if possible (requires Gtk+ 2.10 or newer).
ja: 可能であれば (Gtk+ 2.10 以上が必要です) システムトレイにステータスアイコンを表示します。

en: Automatically hide DHT bandwidth display when DHT not enabled.
ja: DHT が無効な場合は DHT 帯域幅の表示を自動的に隠します。

en: Display incoming DHT traffic bandwidth usage.
ja: ピア内への DHT トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display outgoing DHT traffic bandwidth usage.
ja: ピア外への DHT トラフィックの帯域幅使用量を表示します。

en: Display incoming DHT traffic bandwidth as an average.
ja: ピア内への DHT トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Display outgoing DHT traffic bandwidth as an average.
ja: ピア外への DHT トラフィックの帯域幅平均値を表示します。

en: Anonymizing proxies
ja: 匿名プロキシサーバー

en: Satellite providers
ja: 衛星プロバイダー

en: Andorra
ja: アンドラ公国

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Anguilla
ja: 英領アンギラ島

en: Albania
ja: アルバニア共和国

en: Armenia
ja: アルメニア共和国

en: Netherlands Antilles
ja: 蘭領アンティル

en: Angola
ja: アンゴラ共和国

en: Asia/Pacific Region
ja: アジア/太平洋地域

en: Antarctica
ja: 南極

en: Argentina
ja: アルゼンチン共和国

en: American Samoa
ja: 米領サモア

en: Austria
ja: オーストリア共和国

en: Australia
ja: オーストラリア連邦

en: Aruba
ja: 蘭領アルバ

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン共和国

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ人民共和国

en: Belgium
ja: ベルギー王国

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア共和国

en: Bahrain
ja: バーレーン王国

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: 英領バミューダ諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Bolivia
ja: ボリビア共和国

en: Brazil
ja: ブラジル連邦共和国

en: Bahamas
ja: バハマ共和国

en: Bhutan
ja: ブータン王国

en: Bouvet Island
ja: 諾領ブーヴェ島

en: Botswana
ja: ボツワナ共和国

en: Belarus
ja: ベラルーシ共和国

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Canada
ja: カナダ

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Congo (Democratic Republic)
ja: コンゴ民主共和国

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Congo
ja: コンゴ民主共和国

en: Switzerland
ja: スイス連邦

en: Cote d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Chile
ja: チリ共和国

en: Cameroon
ja: カメルーン共和国

en: China
ja: 中華人民共和国

en: Colombia
ja: コロンビア共和国

en: Costa Rica
ja: コスタリカ共和国

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア共和国・モンテネグロ共和国

en: Cuba
ja: キューバ共和国

en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ共和国

en: Christmas Island
ja: 豪領クリスマス諸島

en: Cyprus
ja: キプロス共和国

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Germany
ja: ドイツ連邦共和国

en: Djibouti
ja: ジブチ共和国

en: Denmark
ja: デンマーク王国

en: Dominica
ja: ドミニカ共和国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Algeria
ja: アルジェリア民主人民共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル共和国

en: Estonia
ja: エストニア共和国

en: Egypt
ja: エジプト・アラブ共和国

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Eritrea
ja: エリトリア国

en: Spain
ja: スペイン

en: Ethiopia
ja: エチオピア連邦民主共和国

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Finland
ja: フィンランド共和国

en: Fiji
ja: フィジー諸島共和国

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: 英領フォークランド諸島 (マルビーナス諸島)

en: Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Faroe Islands
ja: 丁領フェロー諸島

en: France
ja: フランス共和国

en: Gabon
ja: ガボン共和国

en: United Kingdom
ja: 大ブリテン・北アイルランド連合王国

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Georgia
ja: グルジア

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: Guernsey
ja: 英王室属領ガーンジー島

en: Ghana
ja: ガーナ共和国

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greenland
ja: 丁領グリーンランド

en: Gambia
ja: ガンビア共和国

en: Guinea
ja: ギニア共和国

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ島

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Greece
ja: ギリシャ共和国

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
ja: 英領南ジョージア・南サンドイッチ諸島

en: Guatemala
ja: グァテマラ共和国

en: Guam
ja: グアム

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ共和国

en: Guyana
ja: ガイアナ協同共和国

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: 豪領ハード・マクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス共和国

en: Croatia
ja: クロアチア共和国

en: Haiti
ja: ハイチ共和国

en: Hungary
ja: ハンガリー共和国

en: Indonesia
ja: インドネシア共和国

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル国

en: Isle of Man
ja: マン島

en: India
ja: インド共和国

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域 (チャゴス諸島)

en: Iraq
ja: イラク共和国

en: Iran
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iceland
ja: アイスランド共和国

en: Italy
ja: イタリア共和国

en: Jersey
ja: 英王室属領ジャージー島

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jordan
ja: ヨルダン・ハシェミット王国

en: Japan
ja: 日本国

en: Kenya
ja: ケニア共和国

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア王国

en: Kiribati
ja: キリバス共和国

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス連邦

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Kuwait
ja: クウェート国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン共和国

en: Laos
ja: ラオス人民民主共和国

en: Lebanon
ja: レバノン共和国

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン公国

en: Sri Lanka
ja: スリランカ民主社会主義共和国

en: Liberia
ja: リベリア共和国

en: Lesotho
ja: レソト王国

en: Lithuania
ja: リトアニア共和国

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク大公国

en: Latvia
ja: ラトビア共和国

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja: 大リビア・アラブ社会主義人民ジャマーヒリーヤ国

en: Morocco
ja: モロッコ王国

en: Monaco
ja: モナコ広告

en: Moldova
ja: モルドバ共和国

en: Montenegro
ja: モンテネグロ共和国

en: Madagascar
ja: マダガスカル共和国

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島共和国

en: Macedonia
ja: マケドニア共和国

en: Mali
ja: マリ共和国

en: Myanmar
ja: ミャンマー連邦

en: Mongolia
ja: モンゴル国

en: Macao
ja: マカオ特別行政区

en: Northern Mariana Islands
ja: 米自治領北マリアナ諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルチニーク島

en: Mauritania
ja: モーリシャス共和国

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Malta
ja: マルタ共和国

en: Mauritius
ja: モーリシャス共和国

en: Maldives
ja: モルディブ共和国

en: Malawi
ja: マラウイ共和国

en: Mexico
ja: メキシコ合衆国

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Mozambique
ja: モザンビーク共和国

en: Namibia
ja: ナミビア共和国

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア

en: Niger
ja: ニジェール共和国

en: Norfolk Island
ja: 豪領ノーフォーク島

en: Nigeria
ja: ナイジェリア連邦共和国

en: Nicaragua
ja: ニカラグア共和国

en: Netherlands
ja: オランダ王国

en: Norway
ja: ノルウェイ王国

en: Nepal
ja: ネパール

en: Nauru
ja: ナウル共和国

en: Niue
ja: ニウエ島

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Oman
ja: オマーン国

en: Panama
ja: パナマ共和国

en: Peru
ja: ペルー共和国

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア独立国

en: Philippines
ja: フィリピン共和国

en: Pakistan
ja: パキスタン・イスラム共和国

en: Poland
ja: ポーランド共和国

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール及びミクロン島

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン島

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Portugal
ja: ポルトガル共和国

en: Palau
ja: パラオ共和国

en: Paraguay
ja: パラグアイ共和国

en: Qatar
ja: カタール国

en: Reunion
ja: 仏領レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア共和国

en: Serbia
ja: セルビア共和国

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ共和国

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア王国

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Seychelles
ja: セーシェル共和国

en: Sudan
ja: スーダン共和国

en: Sweden
ja: スウェーデン王国

en: Singapore
ja: シンガポール共和国

en: Saint Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: Slovenia
ja: スロベニア共和国

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: 諾領スバルバール・ヤンメイヤン諸島

en: Slovakia
ja: スロバキア共和国

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ共和国

en: San Marino
ja: サンマリノ共和国

en: Senegal
ja: セネガル共和国

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Suriname
ja: スリナム共和国

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国

en: El Salvador
ja: エルサルバドル共和国

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: Swaziland
ja: スワジランド王国

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス諸島・カイコス諸島

en: Chad
ja: チャド共和国

en: French Southern Territories
ja: 仏領極南諸島

en: Togo
ja: トーゴ共和国

en: Thailand
ja: タイ王国

en: Tajikistan
ja: タジキスタン共和国

en: Tokelau
ja: 新西蘭領トケラウ諸島

en: Timor-leste
ja: 東ティモール民主共和国

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tunisia
ja: チュニジア共和国

en: Tonga
ja: トンガ王国

en: Turkey
ja: トルコ共和国

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ共和国

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Taiwan
ja: 中華民国台湾

en: Tanzania
ja: タンザニア連合共和国

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Uganda
ja: ウガンダ共和国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ辺境諸島

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Uruguay
ja: ウルグアイ共和国

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン共和国

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 聖座 (バチカン市国)

en: Saint Vincent and The Grenadines
ja: セントビンセント及びグレナディーン諸島

en: Venezuela
ja: ベネズエラ共和国

en: British Virgin Islands
ja: 英領バージン諸島

en: U.S. Virgin Islands
ja: 米領バージン諸島

en: Viet Nam
ja: ベトナム共和国

en: Vanuatu
ja: バヌアツ共和国

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ワリス・フツナ諸島

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: Yemen
ja: イエメン共和国

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: South Africa
ja: 南アフリカ共和国

en: Zambia
ja: ザンビア共和国

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ共和国

en: MAGNET URI contained source URL for an unsupported protocol
ja: MAGNET URI は未対応プロトコルへの送信元 URL を含んでいます

en: %u Byte | %u Bytes
ja[0]: %u バイト

en: %u&nbsp;Byte | %u&nbsp;Bytes
ja[0]: %u&nbsp;バイト

en: %s (%s bytes)
ja: %s (%s バイト)

note: TRANSLATORS: Don't translate 'B', just 's' is allowed.
en: B/s
ja: B/秒

en: locale_get_language|en
ja: ja

en: URL missing
ja: URLがありません

en: The download could not be created
ja: ダウンロードは作成されませんでした

en: Download added
ja: ダウンロードが追加されました

en: Unknown operation
ja: 不明な操作です

en: Unknown command
ja: 不明なコマンドエラーです

en: No help available
ja: ヘルプは参照できません

en: Hops
ja: ホップ数

en: Nodes
ja: ピア数

en: Files
ja: ファイル数

en: Size
ja: 大きさ

en: Total horizon size (%u/%u nodes support HSEP):
ja: 合計到達領域サイズ (%u/%u基のピアがHSEPに対応):

en: Horizon size via HSEP node %s (%s):
ja: HSEPピア %s (%s)経由の到達領域サイズ:

en: Interactive mode turned on.
ja: インタラクティブモードが有効になりました。

en: Interactive mode turned off.
ja: インタラクティブモードが無効になりました。

en: Invalid IP/Port
ja: 無効なIP/ポート

en: Node added
ja: ノードが追加されました

en: Invalid IP
ja: 無効なIP

en: Invalid port
ja: 無効なポート

en: Removed %u node | Removed %u nodes
ja[0]: %u基のピアを削除しました

en: Property missing
ja: プロパティがありません

en: Unknown property "%s"
ja: 不明なプロパティ "%s"

en: Value:
ja: 値:

en: Value found and displayed
ja: 値が見つかりましたので表示します

en: No matching property.
ja: 合致するプロパティがありません。

en: Good bye
ja: Good Bye

en: Invalid command syntax
ja: 無効なコマンド行です

en: Query string missing
ja: 検索クエリー文字列がありません

en: Query string is not UTF-8 encoded
ja: この検索クエリー文字列はUTF-8でエンコードされていません

en: Search added
ja: 検索が追加されました

en: The search could not be created
ja: この検索は作成されませんでした

en: Unknown property
ja: 不明なプロパティ

en: Value missing
ja: 値がありません

en: Value found and set
ja: 値が見つかりましたので設定します

en: too many arguments in command
ja: 引数が多すぎます

en: Malformed command
ja: 変なコマンドです

en: Unknown command: "%s"
ja: 不明なコマンド: "%s"

en: Help:
ja: へルプ:

en: Filename
ja: ファイル名

en: Created
ja: 作成日

en: Modified
ja: 変更日

en: Not available
ja: 利用できません

en: Tigertree
ja: TigerTree

en:  (slot %u
ja:  (スロット %u

en:  retry in %us
ja:  %u秒後に再実行

en: Complete
ja: 完了

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Connected
ja: 接続しました

en: Push sent directly
ja: PUSH を直接送信しました

en: Push sent
ja: PUSH を送信しました

en: Failed to send push
ja: PUSH の送信に失敗しました

en: Sending push
ja: PUSH を送信しています

en:  via %s
ja:  (%s 経由)

en: Sending request
ja: リクエストを送信しています

en: Request sent
ja: リクエストを送信しました

en: Reading headers
ja: へッダを読込んでいます

en: Falling back to push
ja: 代わりに PUSH を送信しています

en: Sending request (%u%%)
ja: リクエストを送信しています (%u%%)

en: Receiving headers
ja: ヘッダーを受信しています

en: Aborted (Server down)
ja: 中止しました (サーバーダウン)

en: Aborted
ja: 中止しました

en: Completed
ja: 完了しました

en: Chunk done
ja: チャンクが完了しました

en: Waiting for SHA1 checking...
ja: SHA1 確認を待っています...

en: SHA-1 MISMATCH
ja: SHA-1 不一致

en: SHA-1 calculated
ja: SHA-1 算出済

en: SHA-1 VERIFICATION FAILED
ja: SHA-1 検証失敗

en: ; Waiting for moving...
ja: ; 移動を待っています...

en: ; Moving (%.02f%%)
ja: ; 移動しています (%.02f%%)

en: ; Moved (%s) %s
ja: ; 移動し終えました (%s) %s

en: (stalled)
ja: (停滞中)

en: ignoring
ja: 無視します

en: Retry in %us
ja: %u秒後に再実行

en: Sinking (%s bytes left)
ja: Sinking (%s バイト残存)

en: Forgot %u download | Forgot %u downloads
ja[0]: %u 件のダウンロードを消却しました。

en: Filename (filtered)
ja: ファイル名 (振り分け済)

en: Progress
ja: 途中経過

en: RX
ja: 受信

en: Downloaded
ja: ダウンロード

en: Uploaded
ja: アップロード

en: Sources
ja: 送信元

en: Status
ja: ステータス

en: Active
ja: アクティブ

en: Incomplete
ja: 不完全

en: Orphaned
ja: 孤立

en: All
ja: 全て

en: regex error: %s
ja: 正規表現エラー: %s

en: Selected %u of %u download matching "%s". | Selected %u of %u downloads matching "%s".
ja[0]: 選択された %u/%u 件のダウンロードが「%s」に一致します。

en: starts with
ja: これで始まる

en: contains the words
ja: この単語を含む

en: ends with
ja: これで終わる

en: contains the substring
ja: このサブ文字列を含む

en: matches the regex pattern
ja: 正規表現に一致する

en: is exactly
ja: これで正確に一致する

en: Built-in targets
ja: 組込ターゲット

en: Global filters
ja: 全体フィルター

en: Search filters
ja: 検索フィルター

en: Free filters
ja: 任意フィルター

en: new
ja: 新規

en: none yet
ja: 該当無し

en: no default filter
ja: フィルター無し

en: [no hash]
ja: [ハッシュ無し]

en: Filter
ja: フィルター

en: Rule
ja: ルール数

en: Match
ja: 該当数

en: Condition
ja: 条件

en: Target
ja: ターゲット

en: (case-sensitive)
ja: (大・小文字を区別)

en: If filename begins with "%s" %s
ja: ファイル名が「%s」%s で始まる

en: If filename contains the words "%s" %s
ja: ファイル名が単語「%s」%s を含む

en: If filename ends with "%s" %s
ja: ファイル名が「%s」%s で終わる

en: If filename contains the substring "%s" %s
ja: ファイル名がサブ文字列「%s」%s を含む

en: If filename matches the regex pattern "%s" %s
ja: ファイル名が正規表現「%s」%s に一致する

en: If filename is "%s" %s
ja: ファイル名が「%s」%s

en: If IP address matches %s/%u
ja: IPアドレスが %s/%u に一致する

en: If filesize is exactly %s (%s)
ja: 大きさが正確に %s バイト (%s)

en: If filesize is smaller than %s (%s)
ja: 大きさが %s バイト (%s) より小さい

en: If filesize is between %s and %s (%s - %s)
ja: 大きさが %s〜%s バイト (%s - %s)

en: If urn:sha1 is same as for "%s"
ja: URN:SHA1が「%s」と同じ

en: If urn:sha1 is not available
ja: URN:SHA1が無い

en: Always
ja: 常に

en: busy is set
ja: 「使用中」になっている

en: busy is not set
ja: 「使用中」になっていない

en: push is set
ja: 「PUSH」になっている

en: push is not set
ja: 「PUSH」になっていない

en: stable is set
ja: 「安定」になっている

en: stable is not set
ja: 「安定」になっていない

en: If flag %s%s%s%s%s
ja: フラッグが %s%s%s%s%s

en: Always (all flags ignored)
ja: 常に (全てのフラッグを無視)

en: DISPLAY is undefined
ja: 「表示する」が未定義

en: DISPLAY
ja: 表示する

en: DON'T DISPLAY
ja: 表示しない

en: DOWNLOAD is undefined
ja: 「ダウンロードする」が未定義

en: DOWNLOAD
ja: ダウンロードする

en: DON'T DOWNLOAD
ja: ダウンロードしない

en: If flag %s%s%s
ja: フラッグが %s%s%s

en: Always (all states ignored)
ja: 常に (全ての状態値は無視)

en: %s%s %s jump to "%s"
ja: %s%s %s は "%s" にジャンプ

en: (Negated)
ja: (無効化)

en: (deactivated)
ja: (無効化)

en: (invalid)
ja: (無効)

en: <Archive>
ja: <アーカイブ>

en: <Audio>
ja: <音楽>

en: <Image>
ja: <画像>

en: <Literature>
ja: <文書>

en: <Video>
ja: <動画>

en: Global (pre)
ja: 全体 (振り分け前)

en: Global (post)
ja: 全体 (振り分け後)

en: RETURN
ja: リターン

en: node | nodes
ja[0]: 基のピア

en: file | files
ja[0]: 個のファイル

en: Please choose a directory to share
ja: 共有するフォルダを選んで下さい

en: Please choose where to move files after successful download
ja: ダウンロード成功後にファイルを移動する場所を選んで下さい

en: Please choose where to store files while downloading
ja: ダウンロード中にファイルを保管する場所を選んで下さい

en: Please choose where to move corrupted files
ja: 破損したファイルを移動する場所を選んで下さい

en:  Clear completed
ja:  完了したものを消去

en:  Gnutella browse requests
ja: 件のGnutella参照リクエストに応じました。

en:  HTML and
ja: 件のHTMLと

en:  Kill selected
ja:  選択したものを削除

en:  alive with
ja:  件が現存, 内

en:  passive)
ja:  件が受動状態)

en:  queued (
ja:  件が待機中 (

en:  registered,
ja:  件が登録済,

en:  with sources
ja:  件が送信元有り

en: %v/%u Gnutella peers
ja: %v/%u 基のGnutellaピア

en: %v/%u downloads
ja: %v/%u 件のダウンロード

en: %v/%u uploads
ja: %v/%u 件のアップロード

en: (Disable: 0, Random: 1)
ja: (無効: 0, ランダム: 1)

en: (no search)
ja: (検索無し)

en: (not forwarded)
ja: (転送されない)

en: 0 terms counted
ja: 0 件の検索クエリー

en: <no property selected>
ja: <プロパティは選択されていません>

en: ==> We are looking for people who want to contribute to this fine tool. <==
ja: ==> このツールの開発に協力したいという方を探しています。<==

en: A filter cannot be removed if it is bound to a search or if it is in use (used as a target in a rule).
ja: 検索と一意化していたり、現在使用中のフィルター (ルール内でターゲットとして利用されているもの) は削除できません。

en: A passive search matches any search results routed through this node
ja: 受動検索はこのピアを通過したいずれの検索結果にもマッチします。

en: A_ggressive mode
ja: 積極モード(_G)

en: Abort and remove all selected uploads
ja: 選択した全てのアップロードを中止して削除します。

en: Abort
ja: 中止する

en: About gtk-gnutella
ja: gtk-gnutellaについて

en: Act as OOB proxy for leaves
ja: リーフには帯域外プロキシとして振舞う

en: Actual amount of file descriptors used -- cannot be changed at runtime
ja: 使用されるファイル記述子の実際の数 -- 実行時には変更できません

en: Add IP rule
ja: IP ルールの追加

en: Add as search
ja: 検索に追加する

en: Add flag rule
ja: フラッグルールの追加

en: Add jump rule
ja: 分岐ルールの追加

en: Add name rule
ja: 名前ルールの追加

en: Add size rule
ja: 大きさルールの追加

en: Add state rule
ja: 状態ルールの追加

en: Add
ja: 追加

en: Aliases
ja: 別名

en: Allow connections from and to _LAN addresses
ja: LANアドレスから(へ)の接続を許可する(_L)

en: Amount of bytes to overlap when resuming download
ja: ダウンロード再開時に重なるバイト数

en: Amount of tolerable messages above hard TTL limit per node
ja: 許容可能なピア毎の固定TTL上限以上のメッセージ量

en: Apply above conversions, upon startup, to existing files in the downloading directory
ja: 上記の変換を起動時にダウンロードフォルダにあるファイルに適用する

en: Apply
ja: 適用

en: Attempts
ja: 要求回数

en: Auto clear completed uploads
ja: 完了したアップロードを自動消去

en: Auto clear failed uploads
ja: 失敗したアップロードを自動消去

en: Automatically clear finished files
ja: 完了したファイルの自動消去

en: Automatically clear sources when...
ja: 送信元を自動的に消去します...

en: Available bandwidth
ja: 使用可能な帯域幅

en: Available physical memory:
ja: 利用可能な物理メモリ量:

en: Avg. time between IP address changes:
ja: IPアドレスが変わるまでの平均時間:

en: Avg. uptime of this servent:
ja: このサーバントの平均稼働時間:

en: Bad hosts
ja: 不正なホスト

en: Bandwidth limits for Gnutella traffic
ja: Gnutellaトラフィックの帯域幅制限

en: Bandwidth limits for HTTP traffic
ja: HTTPトラフィックの帯域幅制限

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Banning
ja: 禁止処理

en: Bind to this address
ja: このアドレスにバインドする

en: Browse Host
ja: ホストの参照

en: Browse host
ja: ホストの参照

en: Busy
ja: 使用中

en: Bytes to back off on mismatch
ja: ミスマッチ発生時に切り戻されるバイト数

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Case-sensitive sorting
ja: 大・小文字を区別して並べ替える

en: Chunks/Files:
ja: チャンク数/ファイル数:

en: Cl_ose search
ja: 検索を閉じる(_O)

en: Clean up queries before processing
ja: 処理前に検索クエリーを掃除する

en: Clear all
ja: 全て消去

en: Clear already completed uploads from list
ja: 既に完了したアップロードはリストから消去します。

en: Clear completed, failed and unavailable downloads from list
ja: 完了・失敗・取得不可のダウンロードをリストから消去します。

en: Clear non-existent files
ja: 存在しないファイルを消去

en: Clear results
ja: 結果を消去

en: Clear stopped
ja: 中断したものを消去

en: Clear
ja: クリア

en: Click to toggle display.
ja: クリックで表示を切り替えます。

en: Clock skew:
ja: 時刻の誤差:

en: Clock synchronization
ja: 時刻の同期化

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapse all
ja: 全て折畳む

en: Compressed length:
ja: 圧縮された長さ:

en: Compression ratio:
ja: 圧縮比率:

en: Condition: If IP address matches
ja: 条件: IP アドレスが一致するかどうか

en: Condition: If current filter result properties match
ja: 条件: 現フィルターの検索結果のプロパティが一致するかどうか

en: Condition: If file size matches
ja: 条件: ファイルの大きさが一致するかどうか

en: Condition: If filename matches
ja: 条件: ファイル名が一致するかどうか

en: Condition: If result has flags
ja: 条件: 検索結果にフラッグがあるかどうか

en: Condition: If urn:sha1 matches
ja: 条件: URN:SHA1が一致するかどうか

en: Condition: always
ja: 条件: 常に

en: Configure columns
ja: 表示欄の設定

en: Configured peermode
ja: 設定するピアモード

en: Conflict ratio:
ja: 競合比率:

en: Connect to host
ja: ホストへ接続

en: Connected time
ja: 接続時間

en: Connected time_out
ja: 内への接続(_O)

en: Connectin_g timeout
ja: 外への接続(_G)

en: Connection counters
ja: 接続件数

en: Connection settings
ja: 接続設定

en: Connections reserved for gtk-gnutella nodes
ja: gtk-gnutellaピアに予約される接続数

en: Contributors:
ja: 協力者:

en: Convert "evil" characters (like shell meta characters) to underscores in generated filenames
ja: ファイル名ではシェルのメタ文字のような "有害な" 文字を下線に変換する

en: Convert spaces to underscores in generated filenames
ja: ファイル名では空白を下線に変換する

en: Copy Magnet to clipboard
ja: マグネットをクリップボードへコピー

en: Copy URL to clipboard
ja: URLをコピー

en: Copy browse-host results to passive searches
ja: ホスト参照の結果を受動検索にコピー

en: Copy magnet to clipboard
ja: マグネットをクリップボードへコピー

en: Copy rule
ja: ルールをコピー

en: Core development:
ja: 中心部の開発:

en: Count
ja: 回数

en: Country
ja: 国(地域)

en: Cumulative _download rate
ja: 累積ダウンロード速度(_D)

en: Cumulative _upload rate
ja: 累積アップロード速度(_U)

en: Current IP settings (Address:Port):
ja: 現在のIP設定 (アドレス:ポート):

en: Current search:
ja: 現在の検索:

en: Currently used
ja: 現在の使用数

en: DHT traffic stats
ja: DHTトラフィック統計

en: DHT traffic
ja: DHTトラフィック

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Default search _reissue timeout
ja: 標準の再検索タイムアウト(_R)

en: Default value:
ja: 標準の値:

en: Delay in seconds to wait after HTTP busy indication
ja: HTTP 使用中と示された後の遅延秒数

en: Delay in seconds to wait after connection failure
ja: 接続失敗後の遅延秒数

en: Delay in seconds to wait if connection is refused
ja: 接続が拒否されるかどうかを待つ遅延秒数

en: Delay in seconds to wait when running download stops
ja: 実働中のダウンロードが中止した場合の待機遅延秒数

en: Delays and timeouts (all values in seconds)
ja: 遅延とタイムアウト (全て秒単位)

en: Delete file on abort
ja: 中止する場合ファイルを削除

en: Delete file on mismatch
ja: ミスマッチ発生時にファイルを削除

en: Detailed traffic information to display
ja: 表示するトラフィック情報

en: Details
ja: 詳細

en: Discard results without SHA-1 hashes
ja: SHA1ハッシュの無い検索結果を破棄する

en: Discard spam
ja: スパムを破棄する

en: Disconnect from selected nodes
ja: 選択したピアとの接続を解除します。

en: Disconnect
ja: 接続の解除

en: Display detailed traffic information
ja: 詳細なトラフィック情報を表示する

en: Diverse properties
ja: 様々なプロパティ

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了しますか？

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloaded:
ja: ダウンロード:

en: Downloading from multiple sources (swarming)
ja: 多数の送信元からのダウンロード (Swarming)

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Dropped
ja: 破棄

en: Dup / Bad / Weird
ja: 重複/不正/変なメッセージ数

en: E_xpose relative paths
ja: 上位パスを公開する(_X)

en: Edit value:
ja: 値を編集

en: Enable "_Browse Host" feature
ja: 「ホスト参照」機能を有効にする(_B)

en: Enable _DHT
ja: DHTを有効にする(_D)

en: Enable _UDP
ja: UDPを有効にする(_U)

en: Enable dynamic upload slots _allocation
ja: アップロードスロットの動的割当を有効にする(_A)

en: Enable remote _shell control interface
ja: 遠隔シェル制御インターフェイスを有効にする(_S)

en: Enable s_warming
ja: 有効にする(_W)

en: Enable upload of _partially downloaded files
ja: 部分ファイルのアップロードを有効にする(_P)

en: Enough UDP support
ja: UDPをサポートしている

en: Enough available bandwidth
ja: 充分な利用帯域幅がある

en: Enough file descriptors
ja: 充分なファイル記述子がある

en: Enough min # of connections
ja: 充分な最小接続件数がある

en: Enough physical memory
ja: 充分な物理メモリがある

en: Enter a semicolon separated list of networks that are local to you in the form of ip/bits or ip/netmask (eg 192.168.1.0/24 or 192.168.1.0/255.255.255.0)
ja: ローカルネットを「IP/ビット」または「IP/ネットマスク」の形式でセミコロンで区切り、並べて入力して下さい。(例 192.168.1.0/24 または 192.168.1.0/255.255.255.0)

en: Expand all
ja: 全て拡げる

en: Expert mode
ja: 上級者モード

en: Expired
ja: 失効

en: FC/_hops
ja: FC/ホップ(_H)

en: File scanning time:
ja: ファイルのスキャン時間:

en: File transfers
ja: ファイル転送

en: Files scanned
ja: 各ファイルがスキャンされています。

en: Filled ratio:
ja: 使用済み比率:

en: Filled slots:
ja: 使用済スロット:

en: Filter files by regex
ja: 正規表現に一致するファイルを振り分け

en: First chunk _size
ja: 先頭のチャンクサイズ(_S)

en: Flags
ja: フラッグ

en: Force external IPv_4 address to
ja: 強制的にこのIPv4アドレスを使う(_4)

en: Force external IPv_6 address to
ja: 強制的にこのIPv6アドレスを使う(_6)

en: Force push mode
ja: 強制PUSHモード

en: Forwarded
    message
ja: 転送される
    メッセージ

en: Freeze queue
ja: キューの凍結

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問を表示します。

en: GUI development:
ja: インターフェイスの開発:

en: Gen. queued
ja: 生成 (待機)

en: Gen. sent
ja: 生成 (送信)

en: General search settings (affect all searches)
ja: 全体検索設定

en: General
ja: 一般

en: Generated queries
ja: 生成検索クエリー数

en: Generation:
ja: 生成:

en: Gnutella TTL settings
ja: TTL (Time-To-Live) の設定

en: Gnutella _leaf traffic stats
ja: リーフトラフィック統計(_L)

en: Gnutella display
ja: 詳細表示

en: Gnutella message size limits
ja: メッセージサイズの制限

en: Gnutella network mode
ja: ネットワークモード

en: Gnutella peers
ja: ピア

en: Gnutella timeouts (all values in seconds)
ja: タイムアウト (全て秒単位)

en: Gnutella traffic
ja: トラフィック

en: HTTP traffic
ja: HTTPトラフィック

en: H_ard TTL limit
ja: TTLの固定上限(_A)

en: H_ost:
ja: ホスト(_O):

en: Hard limit of _file descriptors used
ja: 使用するファイル記述子の固定数(_F)

en: Hits
ja: ヒット数

en: Honor OOB flag in queries
ja: 検索クエリーでは帯域外フラッグを遵守する

en: Hop radius for counting high TTL limit messages (#hops lower than...)
ja: 高 TTL 制限メッセージを数えるホップの半径です (次より低いホップ数...)

en: Hops random factor
ja: ホップのランダム因子

en: Host runs _NTP
ja: NTPを実行している(_N)

en: Host
ja: ホスト

en: Hostcache capacity
ja: ホストキャッシュの内容

en: Hostcache
ja: ホストキャッシュ

en: Hosts
ja: ホスト数

en: IP address stability
ja: IPアドレスが安定している

en: IP address/mask
ja: IP アドレス/マスク

en: IP settings
ja: IP設定

en: IP:Port:
ja: IP:ポート:

en: IPv4 settings
ja: IPv4設定

en: IPv6 settings
ja: IPv6設定

en: Ignore symbolically linked _directories
ja: シンボリックフォルダを無視する(_D)

en: Ignore symbolically linked regular _files
ja: シンボリックファイルを無視する(_F)

en: Ignored files are
ja: 無視するファイルは

en: Incoming connecting timeout
ja: ピア内への接続

en: Incoming traffic from _leaves
ja: リーフからのトラフィック(_L)

en: Indexing started on:
ja: 索引作成の開始時間:

en: Info
ja: 情報

en: Join the users or developers mailing lists.
ja: users または developers メーリングリストへ参加して下さい。

en: Keep downloading/incomplete files in
ja: ダウンロード中/未完成なファイルをここに保管

en: Keywords:
ja: キーワード:

en: KiB/s
ja: KiB/秒

en: Large enough uptime
ja: 充分な稼動時間がある

en: Last Request
ja: 最新リクエスト

en: Last Upload
ja: 最新アップロード

en: Last check
ja: 最後の確認時間

en: Last chunk size
ja: 最新チャンクサイズ

en: Last scan initiated on:
ja: 最終スキャン開始時間:

en: Last switch
ja: 最後の切替時間

en: Leaf requery threshold
ja: リーフ再問合わせの閾値

en: Leaf traffic
ja: リーフトラフィック

en: Legacy connections
ja: レガシー接続

en: Library # of files
ja: ライブラリーのファイル数

en: Library scanning:
ja: ライブラリーのスキャン:

en: Library size
ja: ライブラリーの大きさ

en: Limit search _results to
ja: 検索結果の上限(_R)

en: Local networks
ja: ローカルネット

en: Local node
ja: あなたのピア

en: M_inimum chunk size
ja: 最小チャンクサイズ(_I)

en: M_y TTL
ja: 今のTTL(_Y)

en: Ma_ximum chunk size
ja: 最大チャンクサイズ(_X)

en: Make current sorting default
ja: 現在のソート方法を標準にする

en: Max # of _high TTL msg
ja: 高TTLメッセージの最大数(_H)

en: Max _TTL
ja: 最大TTL(_T)

en: Max connections allowed per unique vendor
ja: 個別ベンダー毎に許される最大接続数

en: Max hard TTL limit (hop+ttl) on message
ja: メッセージの最大固定TTL上限 (ホップ数+TTL)

en: Max. _number of results
ja: 結果表示の最大数(_N)

en: Max. _percentage of file descriptors
ja: ファイル記述子の最大割合(_P)

en: Max. downloads from single host
ja: 一基のホストからの最大ダウンロード数

en: Max. file _descriptors reserved
ja: 予約するファイル記述子の最高数(_D)

en: Max. number of browse host results
ja: ホスト参照結果の最大数

en: Max. simultaneous downloads per file
ja: 一つのファイルに対する同時ダウンロードの最大数

en: Max. simultaneous downloads
ja: 同時ダウンロードの最大数

en: Max. simultaneous uploads
ja: 同時アップロードの最大数

en: Max. uploads to a single host
ja: 一基のホストへの最大アップロード数

en: Maximum # of leaves
ja: 最大リーフ数

en: Maximum attempts to make, not counting HTTP busy indications
ja: 実行を試みる最大回数、HTTP 使用中と示されたものは含みません

en: Maximum number of _retries
ja: 再実行の最大回数(_R)

en: Maximum seconds to wait on auto-retry timeouts
ja: 自動再実行タイムアウトの最長待機秒数

en: Maximum size:
ja: 最大の大きさ:

en: Maximum size
    allowed
ja: 許可する
    大きさの最大値

en: Maximum
ja: 最大

en: Measured HTTP latency:
ja: 計測HTTP待ち時間:

en: Meet us on #gtk-gnutella at irc.freenode.net.
ja: irc.freenode.net の #gtk-gnutella でお会いしましょう。

en: Min/Max:
ja: 最小/最大:

en: Minimum chunk size
ja: 最小チャンクサイズ

en: Minimum file size
ja: 最小のファイルサイズ

en: Minimum seconds to wait on auto-retry timeouts
ja: 自動再実行タイムアウトの最短待機秒数

en: Minimum size:
ja: 最小の大きさ:

en: Minimum upload time
ja: 最短アップロード時間

en: Minimum
ja: 最小

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Misses
ja: 取逃し数

en: Monitor and auto-ban unstable servent types
ja: 不安定なサーバントの種類の監視と自動禁止

en: Monitor bad node IP addresses
ja: 不正ピアのIPアドレスを監視

en: Move back to queue
ja: キューへ戻す

en: Move completely downloaded files to
ja: ダウンロードが完了したファイルをここに移動

en: Move corrupted downloaded files to
ja: ダウンロードで破損したファイルをここに移動

en: Network protocol:
ja: ネットワークのプロトコル:

en: Network
ja: ネットワーク

en: Never send a push request
ja: PUSH リクエストを送らない

en: New
ja: 新規

en: Normalized
ja: 正規値

en: Not firewalled
ja: ファイアウォール内にはない

en: Number of seconds before timeout for a 'push sent' download
ja: 「PUSH送信」ダウンロードがタイムアウトするまでの秒数

en: Number of seconds before timeout for a connected download
ja: 接続されているダウンロードがタイムアウトするまでの秒数

en: Number of seconds before timeout for a connecting download
ja: 接続しているダウンロードがタイムアウトするまでの秒数

en: Number of tolerable _duplicate messages per node
ja: ピアにつき受容可能な重複メッセージ数(_D)

en: Ok
ja: OK

en: Optimistic first _chunk
ja: 最初のチャンクを大目に見る(_C)

en: Original author:
ja: 原著作者:

en: Originally obtained from
ja: 取得元は

en: Other
ja: その他

en: Out of Band Querying
ja: 帯域外 (Out-Of-Band) 問合わせ

en: Outgoing traffic to lea_ves
ja: リーフへのトラフィック(_V)

en: Output bandwidth average
ja: 出力帯域幅の平均

en: PARQ development:
ja: PARQの開発:

en: Partial File Sharing
ja: 部分ファイル共有

en: Pass_word
ja: パスワード(_W)

en: Paste rule
ja: ルールを貼り付け

en: Patch generation started on:
ja: パッチ生成の開始時間:

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pending local queries
ja: 保留ローカル検索クエリー数

en: People can connect to you via TCP, but you are UDP-firewalled.  However, you can punch a hole into that firewall, allowing reception of replies to your UDP packets.  You will be able to send out-of-band query hits, but you won't be able to receive any.
ja: 他のホストは TCP 経由であなたのホストに接続できますが、UDP はファイアウォール内にあります。しかしながら、このファイアウォールに穴を開ける事で、あなたの UDP パケットへの返答の受信を許可するようになります。帯域外 (Out-Of-Band) 検索クエリーヒットを送信できるようになりますが、何も受信できなくなります。

en: People can connect to you, using both TCP and UDP. Push should work and you will be able to receive out-of-band results for your queries.
ja: 他のホストは TCP と UDP の両方を使用してあなたのホストに接続できます。PUSH リクエストも送信でき、あなたの検索クエリーに対して帯域外 (Out-Of-Band) からの結果を受け取ることができます。

en: Ping / Pong round trip
ja: Ping/Pong の周回時間

en: Please confirm:
ja: 確認します:

en: Prefer _compressed connections
ja: 圧縮転送を優先する(_C)

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Progress:
ja: 途中経過:

en: Project leader:
ja: プロジェクトリーダー:

en: Property browser
ja: プロパティの参照

en: Property pattern:
ja: プロパティのパターン:

en: Property
ja: プロパティ

en: Proxy _type:
ja: プロキシサーバーの種類(_T):

en: Proxy settings
ja: プロキシサーバー設定

en: Public _hostname
ja: 公式ホスト名(_H)

en: QRP stats
ja: QRP 統計

en: Quality management
ja: 品質管理

en: Queries ask for OOB results
ja: 帯域外結果を要求する検索クエリー

en: Query Routing Protocol:
ja: 検索クエリー経路制御プロトコル (QRP):

en: Query routing patch information:
ja: 検索クエリー経路制御パッチ情報:

en: Query routing table information:
ja: 検索クエリー経路制御テーブル情報:

en: Queuing details
ja: キューの詳細

en: Quick-connect pool size
ja: 簡易接続のプールサイズ

en: RX compression
ja: RX (受信) 圧縮比率

en: RX dropped
ja: RX (受信) 破棄メッセージ数

en: RX flow control ratio
ja: 受信フロー制御比

en: RX queries
ja: RX (受信) 検索クエリー数

en: RX query hits
ja: RX (受信) 検索クエリーヒット数

en: RX speed
ja: RX (受信) 伝送速度

en: RX wire bytes
ja: RX (受信) 伝送バイト数

en: Range
ja: 取得範囲

en: Ratio of tolerable duplicate messages per _node
ja: ピアにつき受容可能な重複メッセージ比率(_N)

en: Raw length:
ja: そのままの長さ:

en: Re_try search every
ja: 検索の再実行を(_T)

en: Reason
ja: 原因

en: Received
ja: 受信

en: Regular hosts
ja: 通常のホスト

en: Relayed
ja: 中継

en: Remove all rules
    from this filter
ja: このフィルターから
    全ルールを削除

en: Remove filter
ja: フィルターを削除

en: Remove
ja: 削除

en: Report an upload connection _speed of
ja: 相手に告げるアップロード接続速度(_S)

en: Require _URN
ja: URNを要求する(_U)

en: Require _server name
ja: サーバー名を要求する(_S)

en: Reset all rule stats
    in this filter
ja: このフィルターの全ルール
    ステータスを削除

en: Reset filter stats
    for all filters
ja: 全フィルターのフィルター
    ステータスをリセット

en: Reset filter stats
    for this filter
ja: このフィルターのフィルター
    ステータスをリセット

en: Restart
ja: 再開

en: Resu_me
ja: 再開(_M)

en: Resume and retry
ja: 再開と再実行

en: Resume
ja: 再開する

en: Retry busy delay
ja: 再実行使用中の遅延秒数

en: Retry refused delay
ja: 再実行拒否の遅延秒数

en: Retry stopped delay
ja: 再実行中断の遅延秒数

en: Retry timeout delay
ja: 再実行タイムアウトの遅延秒数

en: Retry timeout max
ja: 再実行タイムアウトの最長秒数

en: Retry timeout min
ja: 再実行タイムアウトの最短秒数

en: Revert
ja: 戻す

en: Rules
ja: ルール数

en: Ruleset editor
ja: ルールエディター

en: Running in leaf mode.
ja: リーフモードで動作中です。

en: Running in legacy mode. Consider switching to auto mode.
ja: レガシーモードで動作中です。自動モードへ切替えみてはどうでしょうか。

en: Running in ultrapeer mode.
ja: ウルトラピアモードで動作しています。

en: SHA1 hash (not editable, add from search popup)
ja: SHA1 ハッシュ (編集不可、検索ポップアップから追加します)

en: Save
ja: 保存

en: Saved
ja: 保存済

en: Search Monitor
ja: 検索モニター

en: Search Stats
ja: 検索ステータス

en: Search Term
ja: 検索クエリー

en: Search _extensions
ja: 共有対象とする拡張子(_E)

en: Search _monitor enabled
ja: 検索モニターを実行する(_M)

en: Search queue
ja: 検索キュー

en: Search
ja: 検索

en: Searches
ja: 検索

en: Select files by regex
ja: 正規表現に一致するファイルを選択

en: Selected property:
ja: 選択されたプロパティ:

en: Server
ja: サーバー

en: Settings
ja: 設定

en: Show Search_bar
ja: 検索バー(_B)

en: Show Status_bar
ja: ステータスバー(_B)

en: Show _Connections
ja: 接続(_C)

en: Show _Downloads
ja: ダウンロード(_D)

en: Show _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: Show _Sidebar
ja: サイドバー(_S)

en: Show _Uploads
ja: アップロード(_U)

en: Show _bytes
ja: バイト数(_B)

en: Show _confirmation dialog when leaving gtk-gnutella
ja: 終了の際に確認ダイアログを表示する(_C)

en: Show _inbound Gnutella traffic
ja: 内へのGnutellaトラフィック(_I)

en: Show _inbound HTTP traffic
ja: 内へのHTTPトラフィック(_I)

en: Show _inbound leaf traffic
ja: 内へのリーフトラフィック(_I)

en: Show _last
ja: 最新(_L)

en: Show _metric units
ja: 計測単位を表示する(_M)

en: Show _outbound Gnutella traffic
ja: 外へのGnutellaトラフィック(_O)

en: Show _outbound HTTP traffic
ja: 外へのHTTPトラフィック(_O)

en: Show _outbound leaf traffic
ja: 外へのリーフトラフィック(_O)

en: Show _percentages
ja: 割合を表示(_P)

en: Show _tooltips (does not affect all tooltips yet)
ja: ツールチップを表示する(_T) (未完成です)

en: Show additional information and settings for advanced and _expert users
ja: 上級者のための追加情報の表示と高度な設定(_E)

en: Show inbound DHT traffic
ja: 内へのDHTトラフィック

en: Show outbound DHT traffic
ja: 外へのDHTトラフィック

en: Show pr_otocol:
ja: プロトコル(_O):

en: Show r_easons for
ja: 破棄された理由(_E)

en: Show tabs
ja: タブを表示する

en: Shows visual information on the download progress. Green chunks have been downloaded, with the brighter green chunks touched during this session. Yellow chunks are active right now; these active chunks are also marked with a triangle. Red chunks have not been downloaded yet. The blue line indicates which parts of the file have been seen on the network in this session.
ja: ダウンロード経過で視覚情報を表示します。緑の部分はこれまでにダウンロードされたことを、より明るい緑はこのセッション中にダウンロードされたことを表します。黄色の部分は今現在ダウンロード中であることを表します。この実行中の部分は三角の印も付きます。赤い部分はまだダウンロードされていません。青線はこのセッション中のネットワーク上にどの部分のファイルがあるかを示します。

en: Similar query half-life
ja: 類似検索クエリーの半減期

en: Size threshold
    before kicking
ja: 除外する
    大きさの閾値

en: Slots:
ja: スロット:

en: Socket receive buffer size
ja: ソケット受信バッファサイズ

en: Somebody tell me a sensible tooltip for this.
ja: 相応しいツールチップを教えてください。

en: Source quality
ja: 送信元の品質

en: Spacing
ja: 間隔

en: Stable
ja: 安定

en: Start now
ja: すぐに開始する

en: Statistics
ja: 各種統計

en: Statistics:
ja: 各種統計:

en: Stop
ja: 停止

en: Strict SHA_1 matching
ja: SHA1で確実にマッチさせる(_1)

en: Sufficient average uptime
ja: 充分な平均稼動時間がある

en: Swarming development:
ja: 多元ダウンロードの開発:

en: TCP _Port:
ja: TCPポート(_P):

en: TX compression
ja: TX (送信) 圧縮比率

en: TX dropped
ja: TX (送信) 破棄メッセージ数

en: TX queries
ja: TX (送信) 検索クエリー数

en: TX query hits
ja: TX (送信) 検索クエリーヒット数

en: TX speed
ja: TX (送信) 伝送速度

en: TX wire bytes
ja: TX (送信) 伝送バイト数

en: T_X flow control timeout
ja: 送信フロー制御(_X)

en: Table generation started on:
ja: テーブル生成の開始時間:

en: Thaw queue
ja: 凍結の解除

en: The current IP address and listening port for this node. To change these go to File->Preferences->Network.
ja: このピアの現在の IP アドレスと利用するポートです。「ファイル->環境設定->ネットワーク」の項目で変更できます。

en: There is no condition. When this rule is reached, the matching will continue in the specified target filter. That's also why you can't invert this condition. If you could, this rule would just be ignored.
ja: 条件はありません。このルールが渡される時は、指定したターゲットフィルターでマッチ処理が続行されます。この条件を反転できないのはそのためです。仮に反転できるとしたら、このルールは単に無視されるでしょう。

en: This Interval
ja: このモニター間

en: This limits how many results gnutella returns to other people searching your files.
ja: この数は他の人があなたのファイルを検索した際に、どれだけの結果を返すかを表します。

en: This product includes GeoIP data created by MaxMind, available from
    http://maxmind.com/
ja: このプロダクトは MaxMind が作成した GeoIP データを含んでいます。
    http://maxmind.com/ から取得できます。

en: Timeouts (all values in seconds)
ja: タイムアウト (全て秒単位)

en: Toolbar style
ja: ツールバーのスタイル

en: Tools
ja: ツール

en: Total input bandwidth limit:
ja: 入力帯域幅の制限の合計:

en: Total output bandwidth limit:
ja: 出力帯域幅の制限の合計:

en: Transferred data
ja: 転送済データ

en: Try to connect to specified address
ja: 指定アドレスへの接続を試みます。

en: Try to keep 'dead' entries around for
ja: 「遺棄」項目を保存しておく時間

en: Type
ja: 種類

en: Ultrapeer mode settings
ja: ウルトラピアモードの設定

en: Ultrapeer mode
ja: ウルトラピアモード

en: Ultrapeer promotion statistics
ja: ウルトラピアに昇格するための諸条件

en: Ultrapeers in leaf mode
ja: リーフモードでのウルトラピア

en: Ultrapeers
ja: ウルトラピア

en: Until the configured percentage of outgoing HTTP bandwidth is in use, open additional upload slots on request.
ja: 外部 HTTP 帯域幅の設定した割合が使用中になるまで、要求に応じてアップロード受口を追加します。

en: Update search results pane every
ja: 検索結果の更新

en: Upload History
ja: アップロード履歴

en: Uploaded:
ja: アップロード:

en: Uploads
ja: アップロード

en: Uptime
ja: 稼動時間

en: Use IP _Type of Service (TOS)
ja: IP Type of Service (TOS) を使用する(_T)

en: Use IPv6-to-IPv4 TRT prefix:
ja: IPv6-IPv4 TRT プリフィックスを使う:

en: Use _surplus bandwidth
ja: 余剰帯域幅を利用する(_S)

en: Use global hostiles.txt
ja: システム用の hostiles.txt を使用する

en: Use realistic PARQ estimates
ja: 実際的なPARQ積算時間を利用する

en: Use username and password to _authenticate to proxy
ja: プロキシサーバーの認証にユーザー名とパスワードを使用する(_A)

en: User Interface
ja: インターフェイス

en: User-Agent
ja: エージェント

en: Value
ja: 値

en: Version
ja: バージョン

en: Visit http://gtk-gnutella.sourceforge.net/.
ja: http://gtk-gnutella.sourceforge.net を訪ねてみて下さい。

en: Volume:
ja: 送受信量:

en: Watch for similar queries
ja: 類似検索クエリーを見張る

en: Watch hits for _alternate sources
ja: ヒットに別の送信元があるか見張る(_A)

en: What other people see as your connection speed.
ja: 他の人があなたの通信速度として見る値です。

en: Write buffer size
ja: 書込バッファサイズ

en: XML Metadata
ja: XMLメタデータ

en: You appear to be TCP-firewalled, i.e. others cannot connect to you to download files. You will not see push results, which may prevent you from seeing a large amount of results.
ja: TCP に関してファイアウォール内にあるようです。つまり、他のホストはファイルをダウンロードするために、あなたのホストに接続する事ができません。あなたは PUSH による検索結果を見られません、これは多くの検索結果は得られない事を意味します。

en: You appear to be UDP-firewalled, i.e. you cannot receive unsolicited traffic via UDP. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits.
ja: UDP に関してファイアウォール内にあるようです。つまり、UDP 経由で要請されないトラフィックは受信できません。検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送を要求する検索クエリーも送信できません。

en: You appear to be firewalled, both TCP-wise and UDP-wise. You will not see any push results, which may prevent you from seeing a large amount of results. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits. However, it is possible to punch a hole into the UDP firewall, so you will be able to send out-of-band query hits.
ja: TCP と UDP の両方に関してファイアウォール内にあるようです。あなたは PUSH による検索結果を見られません、これは多くの検索結果は得られない事を意味します。検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送をリクエストする検索クエリーの送信もできません。しかしながら、UDP ファイアウォールに穴を開ける事は可能です。これにより帯域外検索クエリーヒットを送信できるようになります。

en: You appear to be firewalled, both TCP-wise and UDP-wise. You will not see any push results, which may prevent you from seeing a large amount of results. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits.
ja: TCP と UDP の両方に関してファイアウォール内にあるようです。あなたは PUSH による検索結果を見られません、これは多くの検索結果は得られない事を意味します。検索クエリーヒットの帯域外 (Out-Of-Band) 配送をリクエストする検索クエリーの送信もできません。

en: You seem to be offline.
ja: オフラインのようです。

en: Your uploads are stalling at an abnormal rate, indicating that your bandwidth is probably saturated. You should not run as an ultra node, and try to reduce the allocated bandwidth to gtk-gnutella to avoid saturating both your incoming and outgoing paths.
ja: アップロードが異常な速度で停滞しています、これは恐らく帯域幅が飽和している事を示しています。このような状態ではウルトラピアとして実行すべきではありません。内部と外部への通り道の飽和を避けるためにも、帯域幅の割り当てを減らして下さい。

en: _About
ja: このプログラムについて(_A)

en: _Add directory
ja: フォルダを追加(_A)

en: _Browse
ja: 参照(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Compute upload connection speed
ja: アップロード接続速度を算出する(_C)

en: _Create filter
ja: フィルター作成(_C)

en: _Deletion coeff. (0-100)
ja: 削除係数(_D) (0-100)

en: _Download RX buffer:
ja: ダウンロード受信バッファ(_D):

en: _Download selected
ja: ダウンロード(_D)

en: _Duplicate
ja: コピー(_D)

en: _Edit filters
ja: フィルター編集(_E)

en: _Feed mesh from hits
ja: ヒットからメッシュに給付する(_F)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _General
ja: 一般(_G)

en: _Gnutella RX buffer:
ja: Gnutella受信バッファ(_G):

en: _Gnutella traffic stats
ja: Gnutellaトラフィック統計(_G)

en: _HTTP traffic stats
ja: HTTPトラフィック統計(_H)

en: _Help
ja: へルプ(_H)

en: _Hide downloaded files
ja: 自動ダウンロードファイルは隠す(_H)

en: _Horizon
ja: パケットの到達領域(_H)

en: _Include headers
ja: ヘッダを含む(_I)

en: _Incoming traffic
ja: ピア内へのトラフィック(_I)

en: _Listen port
ja: 待受ポート(_L)

en: _Messages
ja: メッセージ(_M)

en: _Outgoing traffic
ja: ピア外へのトラフィック(_O)

en: _Overlap when resuming
ja: 再開時のバイトの重なり(_O)

en: _Passive
ja: 受動検索(_P)

en: _Path(s) to files
ja: 各ファイルへのパス(_P)

en: _Preferences
ja: 環境設定(_P)

en: _Push sent timeout
ja: PUSH 送信のタイムアウト(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Remove manually downloaded files
ja: ダウンロードしたファイルは削除する(_R)

en: _Rescan
ja: 再スキャン(_R)

en: _Reset stats
ja: 状態をリセット(_R)

en: _Restart
ja: 開始(_R)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Try to connect to local networks first
ja: 最初にローカルネットへ接続する(_T)

en: _Update interval (sec)
ja: 更新する間隔(_U) (秒)

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _auto-hide leaf traffic stats
ja: 自動的に隠す(_A)

en: active
ja: 有効にする

en: and lasted
ja: 継続時間

en: auto-hide DHT traffic stats
ja: 自動的に隠す

en: bytes
ja: バイト

en: case sensitive
ja: 大・小文字を区別

en: case-sensitive
ja: 大・小文字を区別

en: do
ja: ○

en: don't
ja: ×

en: downloads
ja: ダウンロード

en: enabled
ja: 有効にする

en: from _nodes within a
ja: ピア(_N)

en: gtk-gnutella is shutting down.
    Sending bye messages to peers.
    
    Grace time remaining:
ja: Gtk-Gnutella をシャットダウン中です。
    各ピアに Bye メッセージを送信しています。
    
    終了までの残り時間:

en: gtk-gnutella shutdown
ja: gtk-gnutellaの停止

en: gtk-gnutella: Quit?
ja: gtk-gnutella: 終了しますか？

en: hops radius
ja: ホップ半径以内のものから

en: ignore
ja: 無視

en: ignored
ja: 無視

en: in
ja: (平均) で内へ

en: invert condition
ja: 条件を逆転

en: invert
ja: 逆転

en: items
ja: 個のアイテム

en: kbps to peers
ja: キロビット/秒でピアへ

en: mark only
ja: マークのみ

en: not yet determined
ja: まだ確定していません

en: out
ja: (平均) で外へ

en: searches
ja: 件の検索を表示

en: seconds
ja: 秒

en: secs
ja: 秒毎に実行

en: secs
ja: 秒

en: set
ja: ○

en: unavailable
ja: 利用できない時

en: undefined
ja: 未定義

en: unset
ja: ×

en: uploads
ja: アップロード

en: owned
ja: 取得済

en: partial
ja: 部分取得済

en: shared
ja: 共有中

en: Created %u download | Created %u downloads
ja[0]: %u 件のダウンロードを作成しました。

en: Discarded %u result | Discarded %u results
ja[0]: %u 件の結果を破棄しました。

en: %u term counted | %u terms counted
ja[0]: %u 件の検索クエリー

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルがありません: %s

en: Error loading pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルを読み込み中にエラー: %s

en:  (partial)
ja:  (部分ファイル)

en: Cache contains
ja: キャッシュ内容

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: _Remove filter
ja: フィルターを削除(_R)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Show _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Show _Peers
ja: ピア(_P)

en: Gnutella _traffic stats
ja: Gnutellaトラフィック統計(_T)

en: _Auto-hide leaf traffic stats
ja: 自動的に隠す(_A)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Connect to
ja: リーフ時には

en: ultrapeers
ja: 基のウルトラピアに接続する。

en: Try to keep at least
ja: ウルトラピア時に、最小

en: and allow at most
ja: 件の接続を確保し、多くても

en: total connections up.
ja: 件までの接続数にする。

en: Use up to
ja: 全てのスロットが使用されるまでの間、より素早く接続するために

en: connections to connect more quickly while not all slots are used.
ja: 件までの接続を使用する。

en: The Global Unique IDentifier associated with this node. It's used for routing packets in the Gnutella network.
ja: このピアに関係付けられた識別子 (GUID - Global Unique IDentifier) です。これは Gnutella ネットワーク上のパケット経路制御に用いられます。

en: Address/Port:
ja: アドレス/ポート:

en: Current _search:
ja: 現在の検索(_S):

en: _Clear results
ja: 結果を消去(_C)

en: Flow _control
ja: フロー制御(_C)

en: _Received
ja: 受信(_R)

en: Downloaded data:
ja: ダウンロード済データ:

en: Uploaded data:
ja: アップロード済データ:

en: _Columns show hops
ja: ホップ数を表示(_C)

en: Show reasons _for
ja: 原因の表示(_F)

en: Delete
ja: 削除

en: You can use suffixes such as KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB etc.
ja: KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB 等の接尾辞を使用できます。

en: Reverse DNS lookup
ja: ホスト名の逆引き参照

en: Force external IPv4 address to
ja: 強制的にこのIPv4アドレスを使う

en: _Bind to this address
ja: このアドレスにバインドする(_B)

en: IPv_4 settings
ja: IPv4設定(_4)

en: Force external IPv6 address to
ja: 強制的にこのIPv6アドレスを使う

en: IPv_6 settings
ja: IPv6設定(_6)

en: This option can give performance boosts to those on a large network with many peers by trying to locate files on the local networks first.
ja: このオプションを使用すると、まずローカルネット上でファイルを位置付けてみる事で、多くのピアを伴う巨大なネットワーク上での能率を押し上げます。

en: _Addresses of local network(s)
ja: ローカルネットのアドレス(_A)

en: seconds (0 - disable)
ja: 秒 (0 - 無効)

en: slots
ja: 個

en: unit_of_time|s
ja: 秒

en: Maximum percentage of connection slots a vendor can occupy.
ja: ベンダーが占有できる接続スロットの最大割合です。

en: attempts
ja: 回

en: _Remove directory
ja: フォルダを削除(_R)

en: Minimum chunk _size
ja: 最小チャンクサイズ(_S)

en: Show a status _icon
ja: ステータスアイコンを表示する(_I)

en: Remove completed downloads from list
ja: 完了したダウンロードを一覧から削除する

en: _Clear completed
ja: 完了したものを消去(_C)

en: Peer:
ja: ピア:

en: Peermode:
ja: ピアモード:

en: incoming
ja: 内への接続

en: outgoing
ja: 外への接続

en: Country:
ja: 国(地域):

en: Vendor:
ja: ベンダー:

en: Move the cursor over a row to see details.
ja: 表示したい行にカーソルを移動すると詳細が見られます。

en: Reverse lookup for %s failed
ja: %s の逆引き検索に失敗しました。

en: Reverse lookup in progress...
ja: 逆引き検索を実行中...

en: Size:
ja: 大きさ:

en: Done
ja: 終了

en: Fresh regular
ja: 新規の通常ピア

en: Valid regular
ja: 有効な通常ピア

en: Unstable
ja: 不安定

en: gtk-gnutella: Click to minimize/restore
ja: gtk-gnutella: クリックで最大化/元に戻します

note: TRANSLATORS: Translate this as "Translation provided by" or similar and append your name to the list.
en: translation_credit|
ja: 翻訳者: Daichi Kawahata

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: <html><head><title>Frequently Asked Questions</title></head><body><p>The FAQ document could not be loaded. Please read the <a href="http://gtk-gnutella.sourceforge.net/?page=faq">FAQ online</a> instead.</p></body></html>
ja: <html><head><title>よくある質問</title></head><body><p>FAQ ドキュメントがロードされませんでした。代わりに <a href="http://gtk-gnutella.sourceforge.net/?page=faq">FAQ オンライン</a> をご覧ください。</p></body></html>

en: %lu file shared (%s) | %lu files shared (%s)
ja[0]: %lu 個のファイルを共有 (%s)

en: Hello sent
ja: HELLO送信完了

en: Welcome sent
ja: WELCOME送信完了

en: No UDP traffic yet
ja: まだUDPトラフィックはありません

en: Closing: %s [Stop in %us] RX=%u Q=%u,%u%%
ja: 閉じています: %s [%u秒後に中止] RX=%u Q=%u,%u%%

en: Removing
ja: 削除中

en: Receiving hello
ja: HELLO受信中

en: UNKNOWN STATUS
ja: 不明なステータス

en: busy
ja: 使用中

en: stable
ja: 安定

en: push
ja: PUSH

en: proxy
ja: プロキシ

en: bogus
ja: 偽IP

en: No search
ja: 検索無し

en: The search has been stopped
ja: この検索は中止されています

en: Passive search
ja: 受動検索

en: Expires in %s
ja: %sで無効になります

en: Expires with this session
ja: このセッションで無効になります

en: %u %s (%u skipped, %u ignored, %u hidden, %u auto-d/l, %u %s) Hits: %u (%u TCP, %u UDP)
ja: %u %s (%u 省略, %u 無視, %u 隠す, %u 自動DL, %u %s) がヒット: %u (%u TCP, %u UDP)

en: item | items
ja[0]: 個のアイテム

en: dupe | dupes
ja[0]: 重複

en: Passive
ja: 受動検索

en: Found old searches file. The search information has been
    stored in the new XML format and the old file is renamed to
    %s
ja: 古い検索ファイルがあります。検索情報は新しい XML 形式で保管
    されますので、この古いファイルは %s に名前変更されます。

en: <unparsed>
ja: <未解析>

en: browsable
ja: 参照可

en: %u download | %u downloads
ja[0]: %u 件のダウンロード

en: %u search | %u searches
ja[0]: %u 件の検索

en: Handled magnet link (%s, %s).
ja: マグネットリンク (%s, %s) を取り扱います。

en: Ignored unusable magnet link.
ja: 無効なマグネットリンクが無視されました。

en: Created download from URL.
ja: URLからダウンロードを作成しました。

en: Ignored unusable URL.
ja: 無効なURLが無視されました。

en: The given urn type is not supported.
ja: このタイプのURNには対応しません。

en: The given SHA-1 is not correctly encoded.
ja: 指定されたSHA-1は正しくエンコードされていません。

en: Missing port number
ja: ポート番号が指定されていません。

en: Could not parse host address
ja: ホストアドレスを解析できませんでした。

en: The query string is not UTF-8 encoded
ja: この検索クエリーはUTF-8でエンコードされていません。

en: Unhandled search prefix.
ja: この検索プリフィクスは無効です。

en: Added search showing browsing results for %s
ja: ホスト %s の参照結果を検索リストに追加しました。

en: Could not launch browse host for %s
ja: ホスト %s を参照できませんでした。

en: Show search list
ja: 検索一覧を表示する

en: Extension
ja: 拡張子

en: MIME type
ja: MIMEタイプ

en: Owned
ja: 取得状況

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Maybe
ja: 多分

en: Source
ja: 送信元

en: Alt-Locs
ja: 別の送信元

en: Latinized
ja: ローマ字表記

en: Pathname
ja: パス名

en: File URL
ja: ファイルURL

en: Host information
ja: ホスト情報

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Servent ID
ja: サーバントID

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Browsable
ja: 参照可

en: Hostile
ja: 有害ホスト

en: Push-proxies
ja: PUSHプロキシ

en: Packet information
ja: パケット情報

en: Route
ja: 経路

en: Protocol
ja: プロトコル

en: URLs
ja: URL

en: Push URL
ja: PUSH URL

en: Classic URL
ja: URL

en: Support for this protocol is not yet implemented
ja: このプロトコルはまだ実装されていません

en: Cannot handle the dropped data
ja: この破棄データを扱えません

en: The normalized search text is too long.
ja: 正規化された検索テキストが長すぎます。

en: The normalized search text is too short.
ja: 正規化された検索テキストが短すぎます。

en: The URN in the search text is invalid.
ja: 検索文字列中のURNが不正です。

en: Encoding
ja: エンコード方式

en: #
ja: 数

en: Never
ja: 未発生

en: %u/%u host (%u%%) | %u/%u hosts (%u%%)
ja[0]: %u/%u 基のホスト (%u%%)

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: Reading host cache...
ja: ホストキャッシュを読み込み中...

en: Reading ultra cache...
ja: ウルトラキャッシュを読み込み中...

en: <html><head><title>Ancient version detected!</title></head><body><h1>Warning</h1><p>This version of gtk-gnutella is pretty old. Please visit <a href="http://gtk-gnutella.sourceforge.net/">http://gtk-gnutella.sourceforge.net/</a> and update your copy of gtk-gnutella.</p></body></html>
ja: <html><head><title>このバージョンは古すぎます！</title></head><body><h1>警告</h1><p>このバージョンは古すぎます。<a href="http://gtk-gnutella.sourceforge.net/">http://gtk-gnutella.sourceforge.net/</a> を訪れてあなたの Gtk-Gnutella をアップデートしてください。</p></body></html>

en: *** RUNNING AN OLD VERSION! ***
ja: *** 古いバージョンを実行しています！ ***

en: *** CPU OVERLOADED -- TRYING TO SAVE CYCLES ***
ja: ** CPU が高負荷状態になっています --- サイクルを減らすよう試みます ***

en: *** UPLOADS STALLING, BANDWIDTH SHORTAGE? ***
ja: *** アップロードが停滞しています --- 帯域幅が不足していませんか？ ***

en: *** FILE DESCRIPTORS HAVE RUN OUT! ***
ja: *** ファイル記述子の数が足りません！ ***

en: *** FILE DESCRIPTORS RUNNING LOW! ***
ja: *** ファイル記述子の数が足りなくなってきています！ ***

en: *** Please update gtk-gnutella ***
ja: *** Gtk-Gnutella をアップデートしてください ***

en: *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAY! *** | *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAYS! ***
ja[0]: *** このバージョンはあと %d 日で古いものになります！ ***

en: Address/port changed to: %s
ja: アドレス/ポートが変更されました: %s

en: no sources
ja: 送信元はありません

en: %u source | %u sources
ja[0]: %u 基の送信元

en: %u active
ja: %u 件が動作中

en: %u queued
ja: %u 件が待機中

en: %u/%u upload | %u/%u uploads
ja[0]: %u/%u 件のアップロード

en: %u/%u download | %u/%u downloads
ja[0]: %u/%u 件のダウンロード

en: Queue frozen
ja: キューが凍結されました

en: Select a property to see its description.
ja: 説明を見るにはプロパティを選択して下さい。

en: No property name matches the pattern "%s".
ja: パターン「%s」に一致するプロパティはありません。

en: No output yet...
ja: まだ出力はありません...

en: Got push, connecting back...
ja: PUSH されました、折り返し接続中...

en: %s(%s) TR: %s %s#%u
ja: %s(%s) TR: %s %s #%u

en: stalled
ja: 停滞しています

en: Waiting for headers...
ja: ヘッダーを待受中...

en: Waiting for further request...
ja: リクエストの詳細を待受中...

en: Reading follow-up request...
ja: 後続リクエストを読込中...

en: Transmission aborted
ja: 転送が中断されました

en: Transmission complete
ja: 転送が完了しました

en: %s [%d] (slot %d/%d)%s %s %s
ja: %s [%d] (スロット %d/%d)%s %s %s

en: Frozen
ja: 凍結

en: lifetime:
ja: 有効期限:

en: Sending QUEUE, connecting back...
ja: QUEUE送信、折り返し接続中...

en: Sent QUEUE, waiting for headers...
ja: QUEUE送信完了、ヘッダーを待受中...
