gtk-recordmydesktop - en to ro translation catalogue (95 entries)

en: Show/hide Main Window
ro: Arată/ascunde fereastra principală

en: _Select Area On Screen
ro: _Selectează spațiu pe ecran

en: Quit
ro: Ieșire

en: a graphical frontend for recordMyDesktop
ro: Mediu grafic pentru recordMyDesktop

en: Translator Credits And Information(Replace with your info)
ro: Copyright (C) Vanea Profor 
    profor@vanea.net
    http://vanea.net

en: Success
ro: Succes

en: Error while parsing the arguments.
ro: A apărut o eroare în timpul executării argumentelor.

en: Initializing the encoder failed(either vorbis or theora)
ro: Iniţierea coderului Vorbis sau Theora a eşuat

en: Could not open/configure sound card.
ro: Nu s-a putut deschide/configura placa audio.

en: Xdamage extension not present.
ro: Extensia Xdamage lipsește.

en: Shared memory extension not present.
ro: Extensia memoriei partajate lipsește.

en: Xfixes extension not present.
ro: Extensia Xfiles lipsește.

en: XInitThreads failed.
ro: XInitThreads a eşuat.

en: Cannot connect to Xserver.
ro: Conectare către Xserver a eșuat.

en: Color depth is not 24bpp.
ro: Adâncimea de culoare este diferită de 24bpp.

en: Improper window specification.
ro: Specificaţia ferestrei este incorectă.

en: Cannot attach shared memory to proccess.
ro: Ataşarea memoriei partajate procesului a eșuat.

en: Cannot open file for writing.
ro: Deschiderea fişierului pentru scriere a eșuat.

en: Cannot load the Jack library (dlopen/dlsym error on libjack.so).
ro: Încărcarea bibliotecii Jack a eșuat (eroare dlopen/dlsym în libjack.so).

en: Cannot create new client.
ro: Crearea noului client a eșuat.

en: Cannot activate client.
ro: Activarea clientului a eșuat.

en: Port registration/connection failure.
ro: Înregistrarea/conectarea portului a eşuat.

en: Segmentation Fault
ro: Segmentarea a eşuat

en: Recording is finished.
    recordMyDesktop has exited with status
ro: Înregistrarea s-a finisat.
    recordMyDesktop a terminat cu statusul

en: Description
ro: Descriere

en: Recording is finished.
    recordMyDesktop has exited with unknown
    error code
ro: Înregistrarea s-a finisat.
    recordMyDesktop a terminat cu
    o eroare necunoscută

en: Video Quality
ro: Calitate video

en: Sound Quality
ro: Calitate audio

en: Advanced
ro: Avansat

en: Select Window
ro: Selectează fereastra

en: Click here to select a window to record
ro: Apasă şi selectează fereastra pentru a înregistra

en: Click to start the recording.
    This window will hide itself.
ro: Apasă pentru a începe înregistrarea.
    Această fereastră va dispărea mai apoi.

en: Click to choose a filename and location.
    Default is out.ogv in your home folder.
    If the file already exists, the new one
    will have a number attached on its name
    (this behavior can be changed )
ro: Apasă pentru a indica locația și numele fişierului.
    Numele implicit este out.ogv,
    iar locaţia implicită este dosarul Acasă.
    Dacă deja există fişier cu acest nume, atunci 
    noului fişier i se va ataşa un număr 
    la denumirea lui implicită 
    (această opţiune poate fi schimbată)

en: Click to exit the program.
ro: Apasă pentru a ieşi din program.

en: Select the video quality of your recording.
    (Lower quality will require more processing power,
    so it's recommended, when encoding on the fly,
    to leave at 100)
ro: Selectează calitatea imaginii înregistrării.
    (Pentru o calitate inferioară va fi nevoie
    de mai o mai mare putere de procesare.
    De aceea se recomandă ca la
    "codarea instant" valoarea indicatorului să fie 100)

en: Enable/Disable sound recording.
ro: Activează/dezactivează sunetul înregistrării.

en: Select the audio quality of your recording.
ro: Selectează calitatea audio a înregistrării.

en: Click here to access more options.
ro: Apasă pentru mai multe opţiuni.

en: 
    Left click and drag, on the preview image,
    to select an area for recording.
    Right click on it, to reset the area.
ro: 
    Selectează spațiul de înregistrare
    în imaginea de previzualizare prin click-stîng. 
    Setările se anuleaza prin click-drept.

en: Record
ro: Înregistrează

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Cancel
ro: Renunță

en: Please wait while your recording is being encoded
    WARNING!!!
    If you press Cancel or close this window,
    this process cannot be resumed!
ro: Aşteptaţi pînă cînd înregistrarea se va coda
    ATENŢIE!!!
    Dacă veţi apasa Renunţă sau veţi închide 
    această fereastră, înregistrarea va fi incompletă!

en: complete
ro: încheiat

en: Overwrite Existing Files
ro: Suprascrie fişierele existente

en: Working Directory
ro: Dosar de lucru

en: Frames Per Second
ro: Cadre pe secundă

en: Encode On the Fly
ro: Codare instant

en: Zero Compression
ro: Compresie nulă

en: Quick Subsampling
ro: Subsampling rapid

en: Full shots at every frame
ro: Imagini complete la fiecare cadru

en: Channels
ro: Canale

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Display
ro: Ecran

en: Mouse Cursor
ro: Cursorul şoricelului

en: Follow Mouse
ro: Urmează cursorul

en: MIT-Shm extension
ro: Extensia MIT-Shm

en: Include Window Decorations
ro: Include marginile ferestrelor

en: Tooltips
ro: Sfaturi

en: Outline Capture Area On Screen
ro: Marginea spațiului de înregistrare

en: Reset Capture Area
ro: Resetează spaţiul de înregistrare

en: Extra Options
ro: Extra-opţiuni

en: Drop Frames(encoder)
ro: Aruncă cadre (encoder)

en: Startup Delay(secs)
ro: Iniţierea întîrzierii (secunde)

en: White
ro: Alb

en: Black
ro: Negru

en: None
ro: Nimic

en: Enabled
ro: Activat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Files
ro: Fișiere

en: Performance
ro: Performanță

en: Sound
ro: Sunet

en: Misc
ro: Diverse

en: By default, if you try to save under a filename that already
    exists, the new file will be renamed
    (for example if you try to save as out.ogv and that file exists, your file will be named out.ogv.1).
    By checking this box, this behavior is disabled and the old file is overwritten.
ro: Dacă salvaţi sub o denumire a unui fişier 
    deja existent, noul fişier va fi redenumit, 
    adăugîndu-i-se o cifră la sfîrşit. Bifînd aici,
    dezactivaţi această opţiune, respectiv fişierul va fi suprascris.

en: Directory where temporary files will be saved.
ro: Dosar temporar pentru salvarea fişierelor.

en: Encode simultaneously with the recording.
    This will require a lot more processing power.
ro: Codează simultan cu înregistrarea.
    Va fi nevoie de mai multă putere de procesare.

en: Do not apply compression on the temporary files.
    If enabled, the program will need less processing power,
    in the expense of hard disk space.
    This option is valid only when encoding on the fly is disabled.
ro: Nu aplicați compresie asupra fişierelor temporare.
    Activarea opţiunii va necesita o mai mica putere de procesare 
    în detrimentul spaţiului pe hard disc. Opțiunea poate fi activată 
    numai cînd opțiunea "codarea instant" este dezactivată.

en: This option, if enabled, will cause the program to require less
    processing power, but it might make the colors look a bit more blurry.
ro: Activarea opţiunii va face ca programul să utilizeze mai 
    puţină putere de procesare, însa culorile în imagine vor fi mînjite.

en: Number of audio channels.
ro: Numărul de canale audio.

en: Sound frequency.
ro: Frecvenţa sunetului.

en: ALSA sound device, that is used for sound recording.
ro: Unitatea de sunet ALSA. Este utilizată pentru înregistrarea sunetului.

en: Connection to the Xserver.
ro: Conexiune către Xserver.

en: When selecting a window via the "Select Window" button,
    include that window's decorations in the recording area.
ro: Include marginile ferestrei în spaţiul de înregistrare
    la apăsarea butonului "Selectează fereastra"

en: Enable or disable tooltips, like this one.
    (Requires restart)
ro: Activează sau dezactivează sfaturile, precum este acesta.
    (Necesită restart)

en: Draw a frame on the screen, around the area
    that will get captured.
    (This frame will remain throughout the recording.)
ro: Crează un cadru (bloc) pe ecran, in jurul spaţiului 
    ce va fi capturat.
    (Acest cadru va rămâne pe durata înregistrării.)

en: Reset capture area after every recording
    and at program shutdown.
ro: Resetează spațiul de înregistrare după
    fiecare înregistrare şi oprire a programului.

en: Use Jack for audio capture.
ro: Utilizează Jack pentru a captura sunetul.

en: Select the ports you want to record from
    (hold Ctrl to select multiple entries):
ro: Selectează porturile de pe care doriţi sa înregistraţi
    (ţineţi apasat butonul Ctrl pentru a selecta mai multe porturi):

en: Available Ports
ro: Porturile disponibile.

en: jack_lsp returned no ports.
ro: jack_lsp a returnat nici un port

en: Make sure that jackd is running.
ro: Verifică dacă jackd este lansat.

en: Available ports (double click to add):
ro: Porturile disponibile (dublu-click pentru a adăuga):

en: Selected ports (double click to remove):
ro: Porturile selectate (dublu-click pentru a şterge):

en: Refresh
ro: Actualizează
