gtk-recordmydesktop - en to sv translation catalogue (102 entries)

en: Show/hide Main Window
sv: Visa/dölj huvudfönstret

en: _Select Area On Screen
sv: _Välj område på skärmen

en: Quit
sv: Avsluta

en: a graphical frontend for recordMyDesktop
sv: ett grafiskt gränssnitt för recordMyDesktop

en: Copyright (C) John Varouhakis
    Portions Copyright (C) 2005-6 Zaheer Abbas Merali, John N. Laliberte
    Portions Copyright (C) Fluendo S.L.
sv: Copyright © John Varouhakis
    Delar av källkoden är Copyright © 2005-6 Zaheer Abbas Merali, John N. Laliberte
    Delar av källkoden är Copyright © Fluendo S.L.

en: Translator Credits And Information(Replace with your info)
sv: Daniel Nylander <po@danielnylander.se>

en: Success
sv: Lyckades

en: Error while parsing the arguments.
sv: Fel vid tolkning av argumenten.

en: Initializing the encoder failed(either vorbis or theora)
sv: Initiering av kodaren misslyckades(antingen vorbis eller theora)

en: Could not open/configure sound card.
sv: Kunde inte öppna/konfigurera ljudkortet.

en: Xdamage extension not present.
sv: Utökningen Xdamage finns inte tillgänglig.

en: Shared memory extension not present.
sv: Utökning för delat minne finns inte tillgänglig.

en: Xfixes extension not present.
sv: Utökningen Xfixes finns inte tillgänglig.

en: XInitThreads failed.
sv: XInitThreads misslyckades.

en: No $DISPLAY environment variable and none specified as argument.
sv: Miljövariabeln $DISPLAY finns inte och ingen har angivits som argument.

en: Cannot connect to Xserver.
sv: Kan inte ansluta till Xserver.

en: Color depth is not 24bpp.
sv: Färgdjupet är inte 24 bpp.

en: Improper window specification.
sv: Felaktig fönsterspecifikation.

en: Cannot attach shared memory to proccess.
sv: Kan inte fästa delat minne till process.

en: Cannot open file for writing.
sv: Kan inte öppna fil för att skriva.

en: Cannot load the Jack library (dlopen/dlsym error on libjack.so).
sv: Kan inte läsa in Jack-biblioteket (fel vid dlopen/dlsym i libjack.so).

en: Cannot create new client.
sv: Kan inte skapa ny klient.

en: Cannot activate client.
sv: Kan inte aktivera klient.

en: Port registration/connection failure.
sv: Portregistrering/anslutningsfel.

en: Segmentation Fault
sv: Segmenteringsfel

en: Recording is finished.
    recordMyDesktop has exited with status
sv: Inspelningen är färdig.
    recordMyDesktop har avslutats med status

en: Description
sv: Beskrivning

en: Recording is finished.
    recordMyDesktop has exited with unknown
    error code
sv: Inspelningen är klar.
    recordMyDesktop har avslutats med okänd
    felkod.

en: Video Quality
sv: Videokvalitet

en: Sound Quality
sv: Ljudkvalitet

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Select Window
sv: Välj fönster

en: Click here to select a window to record
sv: Klicka här för att välja ett fönster att spela in

en: Click to start the recording.
    This window will hide itself.
sv: Klicka för att starta inspelningen.
    Fönstret kommer att döljas.

en: Click to choose a filename and location.
    Default is out.ogv in your home folder.
    If the file already exists, the new one
    will have a number attached on its name
    (this behavior can be changed )
sv: Klicka för att välja ett filnamn och plats.
    Standard är out.ogv i din hemkatalog.
    Om filen redan finns kommer den nya filen
    att få ett löpnummer i sitt filnamn
    (beteendet kan dock ändras)

en: Click to exit the program.
sv: Klicka för att avsluta programmet.

en: Select the video quality of your recording.
    (Lower quality will require more processing power,
    so it's recommended, when encoding on the fly,
    to leave at 100)
sv: Välj videokvalitet för din inspelning.
    (Lägre kvalitet kräver mer processorkraft,
    så det är rekomenderat att låta den vara 100 om
    kodning sker i farten.)

en: Enable/Disable sound recording.
sv: Aktivera/inaktivera ljudinspelning.

en: Select the audio quality of your recording.
sv: Välj ljudkvaliteten för din inspelning.

en: Click here to access more options.
sv: Klicka här för att komma åt fler alternativ.

en: 
    Left click and drag, on the preview image,
    to select an area for recording.
    Right click on it, to reset the area.
sv: 
    Vänsterklicka och dra, i förhandsvisningsrutan,
    för att välja ett område att spela in.
    Högerklicka på det för att nollställa området.

en: Record
sv: Spela in

en: Save As
sv: Spara som

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Please wait while your recording is being encoded
    WARNING!!!
    If you press Cancel or close this window,
    this process cannot be resumed!
sv: Vänta medan din inspelning kodas
    VARNING!!!
    Om du klickar på Avbryt eller stänger detta fönster
    kan processen inte återupptas!

en: complete
sv: färdig

en: Overwrite Existing Files
sv: Skriv över existerande filer

en: Working Directory
sv: Arbetskatalog

en: Frames Per Second
sv: Bildrutor per sekund

en: Encode On the Fly
sv: Direktkodning

en: Zero Compression
sv: Ingen komprimering

en: Quick Subsampling
sv: Snabb undersampling

en: Full shots at every frame
sv: Fullständiga bildrutor

en: Channels
sv: Kanaler

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Device
sv: Enhet

en: Mouse Cursor
sv: Muspekare

en: Follow Mouse
sv: Följ musen

en: MIT-Shm extension
sv: Utökningen MIT-Shm

en: Include Window Decorations
sv: Inkludera fönsterdekorationer

en: Tooltips
sv: Verktygstips

en: Outline Capture Area On Screen
sv: Markera fångstområde på skärm

en: Reset Capture Area
sv: Nollställ fångstområde

en: Extra Options
sv: Extra alternativ

en: Drop Frames(encoder)
sv: Kasta bildrutor (kodare)

en: Startup Delay(secs)
sv: Uppstartsfördröjning(sekunder)

en: White
sv: Vit

en: Black
sv: Svart

en: None
sv: Ingen

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Disabled
sv: Inaktiverat

en: Files
sv: Filer

en: Performance
sv: Prestanda

en: Sound
sv: Ljud

en: Misc
sv: Diverse

en: By default, if you try to save under a filename that already
    exists, the new file will be renamed
    (for example if you try to save as out.ogv and that file exists, your file will be named out.ogv.1).
    By checking this box, this behavior is disabled and the old file is overwritten.
sv: Om du försöker att spara med ett filnamn som redan finns
    kommer den nya filen som standard att döpas om (till exempel om
    du försöker att spara som out.ogv och den filen finns, kommer din fil att få namnet out.ogv.1).
    Genom att kryssa i denna ruta kommer beteendet att inaktiveras och den gamla filen skrivas över.

en: Directory where temporary files will be saved.
sv: Katalog där temporära filer kommer att sparas.

en: Encode simultaneously with the recording.
    This will require a lot more processing power.
sv: Koda samtidigt som inspelningen sker.
    Det här kräver mycket mer processorkraft.

en: Do not apply compression on the temporary files.
    If enabled, the program will need less processing power,
    in the expense of hard disk space.
    This option is valid only when encoding on the fly is disabled.
sv: Tillämpa ingen komprimering på temporära filer.
    Om aktiverat kommer programmet att behöva mindre
    processkraft men mycket mer hårddiskutrymme.
    Det här alternativet är endast giltigt när direktkodning är inaktiverat.

en: This option, if enabled, will cause the program to require less
    processing power, but it might make the colors look a bit more blurry.
sv: Det här alternativet kommer, om aktiverat, att göra att programmet
    kräver mindre processorkraft men det kan orsaka oskarpa färger.

en: This option should be enabled when recording 3d windows.
    It is also auto-enabled when recording a
    known 3d compositing window manager.
sv: Det här alternativet ska aktiveras vid inspelning av 3d-fönster.
    Det blir också automatiskt aktiverat vid inspelning med en
    känd fönsterhanterare med 3d-compositering.

en: Number of audio channels.
sv: Antal ljudkanaler.

en: Sound frequency.
sv: Ljudfrekvens.

en: ALSA sound device, that is used for sound recording.
sv: ALSA-ljudenhet som används för ljudinspelning.

en: Connection to the Xserver.
sv: Anslutning till Xserver.

en: The mouse cursor that will be drawn.
    Normal is for the real cursor that you see while recording,
    while black and white are fake cursors, drawn by the program.
    You can also disable cursor drawing.
sv: Muspekaren som ska ritas ut.
    Normal är för verklig pekare som du ser vid inspelning,
    och svart samt vit är fuskpekare, utritade av programmet.
    Du kan även inaktivera utritning av muspekare.

en: When This option is enabled, the capture
    area will follow your mouse cursor.
    Enabling this option will also enable full shots at
    every frame, so it's not recommended
    for large capture areas.
sv: När det här alternativet är aktiverat kommer
    fångstområdet att följa din muspekare.
    Aktivering av det här alternativet kommer även att
    aktivera fullständiga bildrutor så det rekommenderas
    inte för stora fångstområden.

en: Use the MIT-Shared memory extension, whenever appropriate,
     depending on the rest of the program settings.
    Disabling this option is not recommended,
    as it may severely slow down the program.
sv: Använd utökningen MIT för delat minne, när det är möjligt,
     beroende på resten av programinställningarna.
    Inaktivering av det här alternativet är inte rekommenderat,
    eftersom det gör att programmet går mycket långsammare.

en: When selecting a window via the "Select Window" button,
    include that window's decorations in the recording area.
sv: Vid val av ett fönster via knappen "Välj fönster" kommer
    fönstrets dekorationer att inkluderas i inspelningsområdet.

en: Enable or disable tooltips, like this one.
    (Requires restart)
sv: Aktivera eller inaktivera verktygstips, exempelvis detta.
    (Kräver en omstart)

en: Draw a frame on the screen, around the area
    that will get captured.
    (This frame will remain throughout the recording.)
sv: Rita ut en ruta på skärmen runt det område som
    ska fångas.
    (Den här rutan kommer att finnas kvar under inspelningen.)

en: Reset capture area after every recording
    and at program shutdown.
sv: Nollställ fångstområdet efter varje inspelning
    och när programmet avslutas.

en: Extra commandline options that will get
    passed to recordMyDesktop during initialization.
    These options must be entered the same way
    they would in the commandline (i.e. separated with spaces).
    Consult the manpage for more information on using them.
sv: Extra kommandoradsflaggor som ska skickas till
    recordMyDesktop under initiering.
    Dessa flaggor måste anges på samma sätt som de skulle
    göras på kommandoraden (alltså separerade med blanksteg).
    Läs på manualsidan för mer information om hur man använder dem.

en: Enable this option to record audio through
    JACK. The Jack server must be running in order to
    obtain the ports that will be recorded.
    The audio recorded from each one
    will be written on a channel of its own.
    recordMyDesktop must be compiled with JACK
    support for this option to work.
sv: Aktivera det här alternativet för att spela in ljud
    genom JACK. Jack-servern måste köras för att kunna
    hämta in de portar som kommer att spelas in.
    Ljudet som spelas in från varje port kommer att
    skrivas på en egen kanal.
    recordMyDesktop måste kompileras med stöd för
    JACK för att det här alternativet ska fungera.

en: Use Jack for audio capture.
sv: Använd Jack för ljudfångst.

en: Select the ports you want to record from
    (hold Ctrl to select multiple entries):
sv: Välj portarna som du vill spela in från
    (håll ner Ctrl för att välja flera portar):

en: Available Ports
sv: Tillgängliga portar

en: jack_lsp returned no ports.
sv: jack_lsp returnerade inga portar.

en: Make sure that jackd is running.
sv: Försäkra dig om att jackd är igång.

en: Available ports (double click to add):
sv: Tillgängliga portar (dubbelklicka för att lägga till):

en: Selected ports (double click to remove):
sv: Valda portar (dubbelklicka för att ta bort):

en: Refresh
sv: Uppdatera
