gnome 2-18 - en to ar translation catalogue (47 entries)

en: 3d-ish (button)
ar: شبه ثلاثي الأبعاد (زر)

en: 3d-ish (gradient)
ar: شبه ثلاثي الأبعاد (تدرج)

en: Animations
ar: رسوم متحركة

en: Classic
ar: تقليدي

en: Colorize Scrollbar
ar: لوّن شريط التمرير

en: Contrast
ar: التباين

en: Disable focus drawing
ar: عطّل رسم البؤرة

en: Enable Animations on Progressbars
ar: تفعيل التحريك في أشرطة التقدّم

en: Flat
ar: مسطح

en: Glossy
ar: لمّاع

en: Gummy
ar: مصمّغ

en: Inset
ar: داخلي

en: Inverted
ar: معكوس

en: Menubar Style
ar: طراز شريط القوائم

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Relief Style
ar: أسلوب التخلي

en: Requires style Glossy or Gummy
ar: يتطلّب طرازا لمّاعا أو مصمّغا

en: Scrollbar Color
ar: لون شريط التمرير

en: Sets the Color of Scrollbars
ar: يحدد لون شريط التمرير

en: Shadow
ar: الظل

en: Style
ar: الطراز

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
ar: يتيح هذا الخيار تعطيل رسم البؤرة. الغرض الرئيسي هو أخذ لقطات الشاشة للتوثيق.

en: Toolbar Style
ar: طراز شريط الأدوات

en: Cell Indicator Size
ar: حجم مؤشر الخلايا

en: Edge Thickness
ar: سمك الحد

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
ar: حجم أزرار الاختيار في مظهر الشجرة

en: If set, button corners are rounded
ar: إذا حدد هذا، فستدور زوايا الأزرار

en: Rounded Buttons
ar: أزرار مدورة الزوايا

en: Arrow
ar: سهم

en: Dot
ar: نقطة

en: Full
ar: كامل

en: Handlebox Marks
ar: علامات الصناديق

en: Inverted Dot
ar: نقطة مقلوبة

en: Inverted Slash
ar: قطع مقلوب

en: Mark Type 1
ar: علامة نوع 1

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
ar: علامة نوع لأزرار أعمدة التحريك

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
ar: علامة نوع لأزرار أعمدة التحريك و الصناديق...

en: None
ar: لا شيء

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Paned Dots
ar: نقط لوحية

en: Rectangle
ar: مستطيل

en: Scrollbar Marks
ar: علامات شريط التمرير

en: Scrollbar Type
ar: نوع شريط التمرير

en: Scrollbutton Marks
ar: علامات أزرار التمرير

en: Shaped
ar: مشكلة

en: Slash
ar: قطع

en: Some
ar: بعض
