gtk-engines - en to da translation catalogue (46 entries)

en: 3d-ish (button)
da: 3d-agtig (knap)

en: 3d-ish (gradient)
da: 3d-agtig (farveovergang)

en: Animations
da: Animationer

en: Classic
da: Klassisk

en: Colorize Scrollbar
da: Farvelæg rullebjælke

en: Contrast
da: Kontrast

en: Disable focus drawing
da: Deaktivér fokusoptegning

en: Enable Animations on Progressbars
da: Aktivér animation af statusbjælker

en: Flat
da: Flad

en: Glossy
da: Blank

en: Gummy
da: Tyggegummi

en: Inset
da: Indlagt

en: Inverted
da: Omvendt

en: Menubar Style
da: Menubjælkestil

en: Relief Style
da: Relief-stil

en: Requires style Glossy or Gummy
da: Kræver enten blank eller tyggegummi-stil

en: Scrollbar Color
da: Rullebjælkefarve

en: Sets the Color of Scrollbars
da: Indstiller farven af rullebjælker

en: Shadow
da: Skygge

en: Style
da: Stil

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
da: Dette valg deaktiverer fokusoptegning. Det primære formål er at oprette skærmbilleder til dokumentation.

en: Toolbar Style
da: Værktøjsbjælke-stil

en: Cell Indicator Size
da: Størrelse af celleindikator

en: Edge Thickness
da: Kanttykkelse

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
da: Størrelse af afkrydsnings- og radioknapper i træperspektiv. (Bug #351764)

en: If set, button corners are rounded
da: Ved tilvalg vil knappers hjørner blive afrundet

en: Rounded Buttons
da: Afrundede knapper

en: Arrow
da: Pil

en: Dot
da: Prik

en: Full
da: Fuld

en: Handlebox Marks
da: Håndtagsmærker

en: Inverted Dot
da: Inverteret prik

en: Inverted Slash
da: Inverteret skråstreg

en: Mark Type 1
da: Mærketype 1

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
da: Mærketype for rullebjælkeknapper

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
da: Mærketype for rullebjælkehåndtag, håndtag osv.

en: None
da: Ingen

en: Nothing
da: Intet

en: Paned Dots
da: Prik-rude

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Scrollbar Marks
da: Rullebjælkemærker

en: Scrollbar Type
da: Rullebjælketype

en: Scrollbutton Marks
da: Rulleknapmærker

en: Shaped
da: Formet

en: Slash
da: Skråstreg

en: Some
da: Nogle
