HEAD - en to hu translation catalogue (46 entries)

en: 3d-ish (button)
hu: 3D-szerű (gomb)

en: 3d-ish (gradient)
hu: 3D-szerű (átmenet)

en: Animations
hu: Animációk

en: Classic
hu: Klasszikus

en: Colorize Scrollbar
hu: Görgetősáv színezése

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Disable focus drawing
hu: Fókuszrajzolás letiltása

en: Enable Animations on Progressbars
hu: Animációk engedélyezése folyamatsávokon

en: Flat
hu: Sima

en: Glossy
hu: Üveg

en: Gummy
hu: Gumi

en: Inverted
hu: Fordított

en: Menubar Style
hu: Menüsáv stílusa

en: Radius
hu: Sugár

en: Relief Style
hu: Kiemelés stílusa

en: Requires style Glossy or Gummy
hu: Az Üveg vagy Gumi stílusok egyikét igényli

en: Scrollbar Color
hu: Görgetősáv színe

en: Sets the Color of Scrollbars
hu: Beállítja a görgetősávok színét

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Style
hu: Stílus

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
hu: Ez a lehetőség letiltja a fókusz rajzolását. Elsődleges célja a dokumentációs képernyőképek készítése.

en: Toolbar Style
hu: Eszköztár stílusa

en: Cell Indicator Size
hu: Cellajelző mérete

en: Edge Thickness
hu: Szél vastagsága

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
hu: Jelölőnégyzetek és rádiógombok mérete fanézetekben.

en: If set, button corners are rounded
hu: Ha be van állítva, a gombok sarkai le lesznek kerekítve

en: Rounded Buttons
hu: Lekerekített gombok

en: Arrow
hu: Nyíl

en: Dot
hu: Pont

en: Full
hu: Teljes

en: Handlebox Marks
hu: Fogantyúsdoboz-jelek

en: Inverted Dot
hu: Fordított pont

en: Inverted Slash
hu: Fordított osztásjel

en: Mark Type 1
hu: 1. jelöléstípus

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
hu: Görgetősáv-gombok jelöléstípusa

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
hu: Görgetősáv-fogantyúk, fogantyúsdobozok stb jelöléstípusa

en: None
hu: Nincs

en: Nothing
hu: Semmi

en: Paned Dots
hu: Osztott pontok

en: Rectangle
hu: Négyzet

en: Scrollbar Marks
hu: Görgetősáv jelek

en: Scrollbar Type
hu: Görgetősáv típusa

en: Scrollbutton Marks
hu: Görgetőgomb jelek

en: Shaped
hu: Formázott

en: Slash
hu: Osztásjel

en: Some
hu: Néhány
