gtk-engines - en to sv translation catalogue (45 entries)

en: 3d-ish (button)
sv: 3d (knapp)

en: 3d-ish (gradient)
sv: 3d (gradient)

en: Animations
sv: Animeringar

en: Classic
sv: Klassisk

en: Colorize Scrollbar
sv: Färglägg rullist

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Disable focus drawing
sv: Inaktivera fokusutritning

en: Enable Animations on Progressbars
sv: Aktivera animeringar på förloppsmätare

en: Glossy
sv: Glansig

en: Gummy
sv: Gummig

en: Inverted
sv: Inverterad

en: Menubar Style
sv: Menyradsstil

en: Radius
sv: Radie

en: Relief Style
sv: Reliefstil

en: Requires style Glossy or Gummy
sv: Kräver stilen Glansig eller Gummig

en: Scrollbar Color
sv: Rullistfärg

en: Sets the Color of Scrollbars
sv: Ställer in färg för rullister

en: Shadow
sv: Skugga

en: Style
sv: Stil

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
sv: Detta alternativ tillåter att fokusutritning inaktiveras. Det huvudsakliga syftet är att skapa skärmbilder för dokumentation.

en: Toolbar Style
sv: Verktygsradsstil

en: Cell Indicator Size
sv: Storlek för cellindikator

en: Edge Thickness
sv: Kanttjockhet

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
sv: Storlek för kryss- och radioknappar inne i trädvyer. (Felrapport #351764)

en: If set, button corners are rounded
sv: Om inställd, rundas knappkanter av

en: Rounded Buttons
sv: Rundade knappar

en: Arrow
sv: Pil

en: Dot
sv: Punkt

en: Full
sv: Fullständig

en: Handlebox Marks
sv: Handtagsrutmärke

en: Inverted Dot
sv: Inverterad punkt

en: Inverted Slash
sv: Inverterat snedstreck

en: Mark Type 1
sv: Märktyp 1

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
sv: Märktyp för rullistknappar

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
sv: Märktyp för rullisthandtag, handtagsrutor, etc

en: None
sv: Ingen

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Paned Dots
sv: Panelade punkter

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Scrollbar Marks
sv: Rullistmärken

en: Scrollbar Type
sv: Rullisttyp

en: Scrollbutton Marks
sv: Rullknappmärke

en: Shaped
sv: Formad

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Some
sv: Viss
