gtk-engines - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: 3d-ish (button)
uk: 3d (кнопка)

en: 3d-ish (gradient)
uk: 3d (градієнт)

en: Animations
uk: Анімації

en: Classic
uk: Класична

en: Colorize Scrollbar
uk: Розфарбовувати смуги прокрутки

en: Contrast
uk: Контрастність

en: Disable focus drawing
uk: Неможливо фокусувати зображення

en: Enable Animations on Progressbars
uk: Увімкнути анімацію на індикаторах поступу

en: Flat
uk: Плоский

en: Glossy
uk: Глянець

en: Gummy
uk: Смола

en: Inset
uk: Вкладка

en: Inverted
uk: Інвертовані

en: Menubar Style
uk: Стиль панелі меню

en: Radius
uk: Радіус

en: Relief Style
uk: Стиль рельєфу

en: Requires style Glossy or Gummy
uk: Вимагає стилю Глянець чи Смола

en: Scrollbar Color
uk: Колір смуги прокрутки

en: Sets the Color of Scrollbars
uk: Встановлює колір смуги прокрутки

en: Shadow
uk: Тінь

en: Style
uk: Стиль

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
uk: Цей параметр дозволяє заборонити фокусування зображення. Його основна мета - створення знімків для документації.

en: Toolbar Style
uk: Стиль панелі інструментів

en: Cell Indicator Size
uk: Розмір індикатора комірки

en: Edge Thickness
uk: Товщина рамки

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
uk: Розмір полів з відміткою та радіокнопок при перегляді дерева. (Помилка #351764)

en: If set, button corners are rounded
uk: Якщо встановлено, кути кнопки закруглені

en: Rounded Buttons
uk: Закруглені кнопки

en: Arrow
uk: Стрілка

en: Dot
uk: Крапка

en: Full
uk: Повна

en: Handlebox Marks
uk: Позначки полів перетягування

en: Inverted Dot
uk: Інвертована точка

en: Inverted Slash
uk: Зворотний слеш

en: Mark Type 1
uk: Позначка типу 1

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
uk: Позначка типу для кнопок смуги прокрутки

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
uk: Позначка типу для полів перетягування тощо.

en: None
uk: Немає

en: Nothing
uk: Нічого

en: Paned Dots
uk: Часті крапки

en: Rectangle
uk: Прямокутник

en: Scrollbar Marks
uk: Позначка смуги прокрутки

en: Scrollbar Type
uk: Тип смуги прокрутки

en: Scrollbutton Marks
uk: Марки смуги прокрутки

en: Shaped
uk: З контуром

en: Slash
uk: Слеш

en: Some
uk: Деякі
